دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )


قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت به همراه مسئولان استانی و دانشگاهی از بخش‌های اورژانس تریاژ، بستری اورژانس، آی سی یو‌های کرونا و بخش‌های عفونی دو بیمارستان‌های افضلی پور و پیامبر اعظم (ص) کرمان بازدید کردند.

جان بابایی در این بازدید‌ها به ارزیابی روند ارائه خدمات، شیوه اجرای پروتکل‌های درمانی، عیادت از بیماران مبتلا به کرونا و بررسی نیاز‌ها و چالش‌های موجود در هریک از مراکز پرداخت.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین به جنوب کرمان سفر کرد و از بیمارستان امام خمینی جیرفت نیز بازدید کرد.

او در حاشیه بازدید از بخش‌های کرونایی بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت به خبرنگاران گفت: برای منطقه جنوب کرمان در آگهی استخدام وزارت بهداشت، سهمیه در نظر گرفته شده، ولی با توجه به بازدیدی که از منطقه داشتم این سهمیه افزایش پیدا می‌کند.


معاون درمان وزارت بهداشت هدف از سفر خود به منطقه جنوب کرمان را بازدید سرزده از بخش‌های کرونایی عنوان کرد و گفت: در این سفر علاوه بر ارزیابی کمبودها، وضعیت ارائه خدمات‌رسانی به مبتلایان کرونا از نزدیک بررسی شد.

او از خدمات مجموعه تیم سلامت در مقابله با ویروس کرونا قدردانی کرد و افزود: سربازان خط مقدم مقابله با کرونا با توجه افزایش آمار تعداد مبتلایان طی روز‌های گذشته و افزایش گرمای هوا شرایط سختی را تحمل می‌کنند.

جان‌بابایی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت طراحی خوبی برای ارائه خدمت به بیماران کرونایی انجام داده است، تصریح کرد: مسیر بیماران در بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت از دیگر بیماران کاملا مجزا شده که این طرح در جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس کرونا بسیار موثر است.

او ارائه خدمات دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به بیماران کرونایی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با بررسی پرونده بیماران بستری در بخش‌های کرونایی نحوه ارائه خدمات برای ما مشخص شد که بیماران این منطقه از استاندارد‌های درمان کشور استفاده می‌کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت بهترین راه درمان بیماران کرونایی را مراقبت عنوان کرد و اظهار کرد: هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا وجود ندارد و تنها مراقبت همکاران مهم است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 7:5
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند به راحتی از طریق هوا و در جهات غیرقابل پیش‌بینی منتقل شود.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه ادینبورگ به تازگی کشف کردند ویروس کرونا می‌تواند به راحتی از طریق هوا مسافت بیشتری را طی کند و در جهات مختلف در محیط پخش شود. این یافته‌ها گزارش پیشین سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا را تایید می‌کند.

این تحقیقات نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا از طریق هوا به هیچ عنوان تابع مسیر باد نیست و این ویروس می‌تواند در جهت‌های مختلف در محیط پخش شود؛ همین امر نگرانی‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در جامعه را بالا می‌برد.

دکتر آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در این باره گفت: هنوز نمی‌دانیم الگوی انتقال ویروس کرونا در هوا چگونه است. اگر تایید شود ویروس کرونا می‌تواند به طور قابل توجهی از طریق هوا جابه جا شود، اقدامات جدیدی باید از سوی دولت اجرایی شود.متخصصان می‌گویند موضوع انتقال ویروس کرونا از طریق هوا باید به مردم و حتی کودکان توضیح داده شود. مثال ساده نیز این است که همانند فصل زمستان که در سرمای هوا شما می‌توانید رطوبت نفس خود را ببینید، در سایر فصول نیز ویروس کرونا به همین شکل در هوا منتقل می‌شود.

محققان در حال کار روی دستگاهی هستند که بتواند قطرات بسیار ریز را جذب کند و مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود.

متخصصان تاکید دارند استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی می‌تواند مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود. از همین رو، به افراد توصیه می‌شود در اماکن عمومی از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را برای کنترل شیوع کووید ۱۹ حفظ کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 7:1
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

کشف روشی سریع برای تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با سی تی اسکن

محققان چینی موفق شدند با طراحی یک سیستم هوشمند، ابتلای افراد به ویروس کرونا یا ذات الریه را تشخیص دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به دلیل شباهت علائم ابتلا به ویروس کرونا و ذات الریه، این امر به موضوعی چالش برانگیز در میان محققان و عموم مردم تبدیل شده است.

با این حال، محققان دانشگاه ماکائو و موسسه هوبی چین موفق به طراحی یک سیستم هوشمند برای تشخیص سریع میان ابتلای افراد به ویروس کرونا و ذات الریه شدند. این روش ۶۰ برابر سریعتر از رادیولوژیست‌ها می‌تواند ابتلای افراد به کرونا را تشخیص دهد.

در این روش، محققان با بررسی سی تی اسکن افراد مبتلا به ویروس کرونا، به یک روش تشخیص اتوماتیک براساس مقیاس شبکه عصبی پیچشی دست یافتند؛ این بررسی نشان داد با محدود شدن داده ها، سیستم هوشمند شناسایی توانست ابتلا به ویروس کرونا را از ذات الریه تشخیص دهد.

سی تی اسکن یکی از دقیق‌ترین روش‌های تشخیصی است که می‌تواند با دقت بالا ابتلای افراد به ویروس کرونا را تشخیص دهد. با این حال، حجم بالای اطلاعات و نیز تشخیص چشمی موضوع یکی از چالش‌های بزرگ رادیولوژیست‌ها محسوب می‌شود. روش جدید به صورت اتوماتیک با ترسیم یک الگو ابتلای فرد به ویروس کرونا یا ذات الریه را تشخیص می‌دهد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:57
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا هشدار داد واکسن کرونا کارایی پایینی دارد و برای کنترل بیماری باید بهداشت عمومی در جامعه رعایت شود.

آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا اعلام کرد واکسن ویروس کرونا که قرار است به زودی به بازار عرضه شود کارایی کمی دارد.

بر این اساس، فائوچی تاکید کرد: در حال حاضر واکسنی که شرکت‌های داروسازی جهان در حال تولید آن هستند ۵۰ تا ۶۰ درصد کارایی و اثرگذاری در مقابل ویروس کرونا دارد. همین موضوع نشان می‌دهد اجرای اقدامات عمومی بهداشتی در جامعه (مانند فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک) برای کنترل شیوع ویروس ضروری است.

او که در وبینار (سمینار مجازی) دانشگاه براون سخنرانی می‌کرد، بیان کرد: هنوز نمی‌دانیم واکسنی که از سوی غول‌های داروسازی جهان قرار است به بازار عرضه شود به چه میزان کارایی دارد. آرزوی شخصی من آن است که اثرگذاری این واکسن بیشتر از ۷۰ درصد باشد.
از زمان همه گیری ویروس کرونا در آمریکا، فائوچی به طور پیوسته بر این موضوع تاکید دارد که هر شهروند چه اقداماتی را باید برای مقابله با این همه گیری انجام دهد.

او می‌گوید: شهروندان باید به طور فردی فاصله گذاری اجتماعی را در جامعه رعایت کنند همچنین استفاده از ماسک و شستن مداوم دست‌ها می‌تواند مانع از انتقال کووید ۱۹ شود. در صورتی که هر شهروند به وظیفه خود به خوبی عمل کند می‌توانیم شیوع این ویروس را کنترل کنیم.

تاکنون ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، بیش از ۱۶۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:55
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

نمکی گفت: حداقل ۵ گروه بسیار برجسته ایرانی روی ساخت واکسن کار می‌کنند و قرار است مطالعات بالینی روی انسان آغاز شود.

نمکی گفت :  

علیرغم تحریم‌های طولانی مدت علیه ایران، اما در مسائل بهداشتی و درمانی در شرایط مطلوبی قرار داریم. در حال حاضر حدود ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور در داخل ایران ساخته می‌شود و برای تولید سه درصد داروی وارداتی توسط شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های داروسازی ایرانی تلاش می‌کنیم تا از واردات دارو بی نیاز شویم.

او افزود: در پاندمی کووید ۱۹، دستاورد‌های بسیار خوبی در عرصه‌های بین المللی داشتیم. در مرحله ورود این بیماری به ایران علیرغم مشکلات ناشی از تحریم ها، توانستیم آزمایش‌های تشخیصی را با کیت ساخت داخل انجام دهیم و در حوزه کیت تشخیصی، دستگاه ونتیلاتور، ماسک و سایر اقلام مورد نیاز گرچه در روز‌های اول مجبور به واردات بودیم، اما در کمتر از ۵۰ روز به یک تولید کننده مقتدر در سطح منطقه تبدیل شدیم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:53
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

 این روز‌ها با افزایش آمار جانباختگان و مبتلایان به ویروس کرونا دولت‌ها بیش از گذشته به تکاپو افتاده‌اند تا بتوانند با کمک دانشمندان و متخصصان راه درمانی برای آن بیابند. انگلیس، آمریکا، چین و روسیه از جمله کشور‌های پیشتاز بوده‌اند که هر یک موفقیت‌هایی را در این زمینه داشته‌اند. حالا روسیه در تازه‌ترین اطلاع رسانی خود پیرامون واکسن ادعا کرده است اولین واکسن کرونای جهان هفته آینده در این کشور توزیع خواهد شد.

طبق اعلام مقامات روسی این واکسن با همکاری موسسه تحقیقات گامالیه و وزارت دفاع روسیه تهیه شده است و در حال حاضر مرحله سوم بالینی را سپری می‌کند که در صورت نتیجه بخش بودن  به تولید انبوه خواهد رسید.

طبق گزارش‌ها ۱۶۰۰ نفر در آزمایش‌های بالینی این واکسن شرکت کردند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به مقامات ایالتی دستور داد که زمان آزمایش‌های بالینی انواع دارو‌ها از جمله واکسن‌های احتمالی کروناویروس را کوتاه کنند.

روز سه شنبه هم سازمان جهانی بهداشت از مسکو خواست تا به محض حصول اطمینان از اثربخشی و ایمنی، تولید واکسن را شروع کنند.دکتر آنتونی فاوسی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی ایالات متحده، هفته گذشته رویکرد سریع درباره واکسن کرونا را مورد نقد قرار داد و گفت: امیدوارم که چینی‌ها و روس‌ها قبل از اجرای واکسن برای افراد، از اثربخشی و ایمنی آن کاملا اطمینان حاصل کنند چرا که ادعای داشتن واکسنی آماده توزیع قبل از انجام آزمایش‌های لازم، بسیار خطرناک است.


زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:51
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سردار نصرالله فتحیان مشاور وزیر بهداشت و مدیر هماهنگی بین دستگاه‌ها در ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در حال حاضر  دارو درمانی و بستری بیماران کرونایی در منزل افزایش پیدا کرده است. اما  به دلیل اینکه برخی از مردم بیماری کرونا را جدی نگرفته و عادی انگاری در بین آن‌ها رواج پیدا کرده است برخی استان ها  در وضعیت قرمز و هشدار قرار گرفته اند.

او ادامه داد:  متاسفانه به دلیل پر شدن تخت های بیمارستانی و خستگی کادر درمان شاهد بروز مشکلات احتمالی در آینده خواهیم بود. مردم باید همکاری بیشتری با وزارت بهداشت و کادر درمان داشته باشند.

مشاور وزیر بهداشت بیان کرد: یکی از مسائل مهم متصل نبودن نقاهتگاه های مخصوص بیماران کرونایی  به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر کشور است. باید این موضوع  به طور کامل برطرف شود.

بستری ۸۰۵ نفر در  نقاهتگاه های کشور
فتحیان ادامه داد: در حال حاضر ۸۰۵ نفر در  نقاهتگاه های کشور بستری هستند و معتقدم که باید  نگاه و توجه جدی نسبت به نقاهتگاه های مخصوص بیماران کرونایی داشته باشیم؛ زیرا این گونه مراکز می توانند در جهت رفع کمبود احتمالی تخت های بیمارستانی کمک حال بیمارستان ها و مراکز درمانی باشند.

مشابه وزیر بهداشت بیان کرد: تمام بیمارستان های نیروهای مسلح در زمینه ارائه خدمات بهداشتی- درمانی به بیماران کرونایی فعال هستند و حدود ۴ هزار تخت در این بیمارستان ها برای افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در نظر گرفته شده است.

فتحیان بیان کرد: در غربالگری مرحله دوم بیش از ۶ هزار نفر جزو  افراد پرخطر شناخته شده‌ و  حدود چهار درصد بیماران به دلیل وخامت  وضعیت جسمانی در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

مشاور وزیر بهداشت تاکید کرد: امروزه باید  بسیج به عنوان ضابط در خصوص  نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی معرفی شود.

فتحیان گفت: مردم باید توجه داشته باشند که با زدن یک ماسک ساده تا حدود ۹۰ درصد از خود در برابر بیماری کرونا محافظت می کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:48
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )


بیشترین تعداد سکته مربوط به اول صبح است. وقتی فردی شام پرچربی بخورد، حدود ۸ ساعت بعد (یعنی صبح خیلی زود که هوا هنوز تاریک است) شیرابه غذا از معده، وارد روده‌ها می‌شود و چربی زیادی جذب خون می‌شود به این ترتیب ویسکوزیته (چسبندگی) و غلظت خون بالا می‌رود.
زمانی که فرد خواب است به طور طبیعی ضربان قلب و میزان  فشار خون کاهش می‌یابد و  چون بدن در زمان خوابیدن در یک راستا  و به صورت افقی قرار می‌گیرد برخی از اعضای بدن مخصوصا پا‌ها سرد می‌شود و باتوجه به اینکه چربی و غلظت خون هم افزایش پیدا کرده است در نتیجه مقداری قابل توجهی از خون درپا‌ها لخته می‌شود.
بعد از اینکه فرد از خواب بیدار شد، بدن به حالت اولیه برمی‌گردد لخته خون ایجاد شده در پا وارد جریان خون می‌شود و به سمت دیگر اعضای بدن حرکت می‌کند.
لخته خون ایجاد شده یا وارد کبد شده که در این حالت، چون کبد به بازسازی خود می‌پردازد، دچار مشکل نمی‌شود. بنابراین یا به سمت کلیه می‌رود که نارسایی و مشکلات کلیوی را به همراه دارد و یا به سمت قلب و مغز که موجب بروز سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

۴ گام برای پیشگیری از احتمال ابتلا به سکته

۱) افراد بالای ۴۰ سال، شام غذا‌های چرب به خصوص در وعده شام نخورند.
۲ ) بعد میل کردن غذا‌های چرب حتما یک لیوان آب به همراه سرکه یا شاب لیموی طبیعی بخورند.
۳ ) قبل از خواب چند لیوان آب بخورند تا جلوی غلظت خون گرفته شود.
۴ ) در فصل سرما موقع خواب حتما جوراب بپوشند.

راه‌های درمان سکته

درمان سکته بسیار سخت است و اغلب منجر به مرگ و در حالت خوش بینانه باعث فلج شدن فرد می‌شود که در این صورت سلامتی فرد بیمار دیگر قابل برگشت نیست، زیرا ضایعه‌های مغزی و اعصابی قابل ترمیم و درمان نیست.
اما یکی از راه‌های درمان، زالو درمانی است. اگر فردی که سکته کرده است در ساعات اولیه بروز این بیماری در پشت گوش‌ها و شقیقه اش زالو انداخته شود، می‌تواند سلامت خود را به دست بیاورد.

چه افرادی در معرض خطر سکته قرار دارند؟

- افرادی که چربی خون، فشارخون ویا یا غلظت خون بالایی دارد.
- کسانی که در مصرف نمک زیاده رویی می‌کنند.
- افرادی که سابقه سکته در بین افراد خانواده دارند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:40
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

انجمن قلب آمریکا در جریان یک مطالعه اعلام کرد ترس از ابتلا به ویروس کرونا دلیل اصلی مرگ بیشتر بیمارانی است که اخیرا بر اثر سکته قلبی جان باختند.

ابتلا به بیماری کووید ۱۹ علاوه بر عوارض جسمی تاثیرات روحی فراوانی نیز دارد و به گفته متخصصان، ترسی که افراد از ابتلا به این ویروس دارند، می‌تواند به مراتب خطرناک‌تر باشد.

در مطالعه‌ای که محققان اخیرا پیرامون این مبحث انجام دادند، متوجه شدند میزان مرگ و میر در افرادی که به علت سکته قلبی درگذشته‌اند، نسبت به پیش از شیوع پاندمی بیشتر بوده است. آن‌ها تعداد فوتی‌ها بر اثر سکته قلبی را پیش و پس از شیوع ویروس مورد بررسی قرار دادند که بر این اساس مشخص شد در واقع بیشتر افرادی که پس از شیوع ویروس کرونا جان باختند، به دلیل ترس ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به بیمارستان مراجعه نکردند که این امر باعث مرگ آن‌ها شده است. 

بر همین اساس انجمن قلب آمریکا از مردم خواست تا به محض مشاهده علائم سکته قلبی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس بلافاصله با اورژانس تماس بگیرند. زنان بیش از مردان در معرض سکته قلبی قرار دارند و ممکن است علائم دیگری مانند خستگی مفرط و حالت تهوع یا استفراغ را تجربه کنند. به اعتقاد آن‌ها اگر افراد به موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند، شانس زنده ماندن بیشتری خواهند داشت.

یکی از محققان در این باره گفت: بیشتر افرادی که علائم سکته قلبی را تجربه می‌کنند، از ترس اینکه مبادا با مراجعه به بیمارستان به ویروس کرونا مبتلا شوند، ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و یا برخی هم به این دلیل که در حال حاضر با توجه به گسترش بیماری کووید ۱۹ کادر درمان روز‌های بسیار شلوغی را پشت سر می‌گذارند، بهتر است با حضور در بیمارستان، بر حجم کارشان نیفزایند؛ از این رو از رفتن به بیمارستان امتناع می‌ورزند؛ این در حالی است که پزشکان تاکید دارند حتما افراد با مشاهده اولین علائم سکته قلبی، بدون فوت وقت به بیمارستان مراجعه کنند وگرنه ممکن است جان خود را از دست بدهند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:35
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3300 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (یکشنبه، ۱۹ مرداد) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۶۱ نفر از آن‌ها بستری شدند.

لاری افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۲۶ هزار و ۷۱۲ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۴۲۷ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه تا کنون ۲۸۴ هزار و ۳۷۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.  ۴۰۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

او بیان کرد: تا کنون دو میلیون و ۶۸۶ هزار و ۴۹۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری ادامه داد: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 16ساعت و 12دقيقه قبل
دوشنبه 20/5/1399 - 6:33
  • تعداد رکورد ها : 655704