Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

🔴 استفاده بیش از حد از شربت های اشتهاآور برای کودکان برروی سلامت آنها تاثیرنامطلوب میگذارد

📛قبل از مصرف هرگونه مکمل و اشتهاآور در رژیم غذایی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 10دقيقه قبل
سه شنبه 4/6/1399 - 18:12
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

کشف ویروس جدید کرونا در دلفین‌ها !😳🐬

محققان اعلام کردند ۴ دلفین در سن دیگو به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند. محققان می‌گویند ویروس کرونا برای نخستین بار از خفاش‌ها به یک پستاندار «احتمالاً پانگولین» منتقل و سپس به انسان سرایت کرده است

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 10دقيقه قبل
دوشنبه 3/6/1399 - 7:44
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

جزایر لانگرهانس برخلاف آنچه از نامشان به نظر می رسد بخش هایی وصله مانند از پانکراس یا لوزالمعده هستند که سلول های تولید کننده هورمون را در خود جای داده اند. پنج نوع معین از این سلول ها در جزایر لانگرهانس وجود دارند؛ سلول های بتا، سلول های آلفا، سلول های PP، سلول های دلتا و سلول های اپسیلون.

نام جزایر لانگرهانس را از روی نام پل لانگرهانس پزشک آلمانی اقتباس کرده اند که نخستین بار در سال ۱۸۶۹ میلادی به توصیف آنها پرداخت. تعداد جزایر لانگرهانس موجود در لوزالمعده یا پانکراس یک فرد عادی برابر با یک میلیون عدد است.
متداول ترین و رایج ترین نوع سلولی در این بخش از بدن همان سلول بتاست که انسولین و هورمون اصلی در تنظیم کربوهیدرات، چربی و سوخت و ساز پروتئین را تولید می کند.
لوزالمعده یک فرد عادی حدود یک میلیون جزیره لانگرهانس دارد
انسولین نیز ماده ای کلیدی در چند فرایند متابولیک کلیدی و مهم بدن است:
این ماده مصرف گلوکز توسط سلول های بدن را تسریع می کند و از آزاد شدن گلوکز توسط کبد جلوگیری میکند.
سلول های عضلانی بدن را به استفاده از آمینو اسیدها ترغیب می کند و از تجزیه و آزاد شدن چربی ها جلوگیری می کند.
آزاد شدن انسولین از سلول های بتا به واسطه هورمون رشد یا گلوکاگن اتفاق می افتد اما مهم ترین محرک آزاد سازی این ماده در بدن گلوکز است.
با زیاد شدن سطح گلوکز بدن اما (مثلا بعد از صرف غذا) انسولین آزاد می شود تا با آن مقابله کند و ناتوانی جزایر لانگرهانس در ساختن انسولین یا تولید میزان کافی از آن برای کنترل سطح گلوکز خون از جمله عوامل اصلی ابتلای افراد به دیابت است

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
چهارشنبه 29/5/1399 - 8:15
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

اندر خم آسیب‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا و در تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده، دانشمندان دریافتند بهبودیافتگان پس از درمان، با آسیب‌های پایدار و خطرناکی مانند عوارض ناشی از سکته قلبی مواجه می‌شوند.

در این تحقیق مشخص شد ویروس تنفسی به سیستم قلبی و عروقی و همچنین سایر اعضای بدن از جمله کلیه‌ها و مغز نیز حمله می‌کند، اما آسیب‌ها به قلب کمی نگران کننده‌تر است.

یک مطالعه آلمانی نشان داد که ۷۸ درصد بیماران بهبود یافته با تغییرات ساختاری در قلب خود و یا علائمی از نوعی آسیب ناشی از حمله قلبی مواجه شده‌اند.

در مطالعه‌ای دیگر که باز هم در آلمان انجام شد، محققان دریافتند نیمی‌ از جان باختگان، میزان قابل توجهی از این ویروس را در قلب خود داشتند. هنوز مشخص نیست که مدت زمان ماندگاری این آسیب‌ها چقدر است و یا چطور این ویروس می‌تواند تهدید‌هایی اینچنینی را برای قلب و مغز ایجاد کند.

فراتر از همه اینها، این تحقیق ثابت می‌کند که بهبود یافتگان باید تا مدت‌ها تحت نظارت متخصص قلب و عروق باشند. نخستین مطالعه توسط محققان بیمارستان دانشگاه فرانکفورت در آلمان انجام شد که بر اساس آن سلامت قلب ۱۰۰ بیمار بهبودیافته مورد ارزیابی قرار گرفت که نیمی از آن‌ها قبل از ابتلا به ویروس کرونا از سلامت قلبی برخوردار بودند و تقریبا در ۷۶ درصد از آن‌ها میزان بالایی پروتئین تروپونین مشاهده شد که قابل مقایسه با افرادی بود که دچار حمله قلبی شده‌اند.

در مطالعه دوم محققان دانشگاه قلب و عروق در هامبورگ آلمان، بافت قلب ۳۹ تن از جان باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند؛ از میان آن‌ها پنومونی ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ به عنوان علت اصلی مرگ ۳۵ بیمار ذکر شد و دانشمندان علائمی را یافتند که نشان می‌داد  ویروس به طور جدی در حال تکثیر خود در داخل بافت تا زمان مرگ بیماران بوده است.

پزشکان در ایالات متحده متوجه روند نگران کننده مشکلات قلبی در بیماران کرونایی شده‌اند؛ حتی جوانانی که سابقه فشار خون بالا یا سایر عوامل خطرزا را ندارند، پس از ابتلا به ویروس کرونا، دچار ضربان قلب و سکته مغزی به میزان تهدیدکننده‌ای می‌شوند.


یافته‌های جدید شواهد جالب توجهی را ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد کووید ۱۹ حداقل با برخی از مؤلفه‌های آسیب قلبی همراه است از این رو دانشمندان بر این باورند که اگر تحقیقات بیشتری درمورد یافته‌های مشابه انجام شود، بیماری همه گیر کووید ۱۹ می‌تواند موجی از مشکلات قلبی را در جهان ایجاد کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
چهارشنبه 8/5/1399 - 7:51
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

کدام ژن‌ها را از پدر و کدام را از مادر به ارث می‌بریم !؟🤔

▫️دانشمندان پی بردند اغلب پستانداران از نظر ژنتیکی بیشتر شبیه پدر خود هستند. بسیاری از ما تصور می کنیم فرزندان نیمی از DNA را از مادر خود می گیرند و نیمی دیگر را از پدر، اما تحقیقات از غالب تر بودن ژن های پدر حکایت دارد

▫️ما وضعیت روانی مان را از پدرمان به ارث می بریم. در پدران مبتلا به اسکیزوفرنی، اوتیسم اختلال بیش فعالی یا نقص توجه، احتمال به ارث گذاشتن این مشکلات برای فرزندان بیشتر است

▫️ما خنده هایمان، قد و حتی دندان‌هایمان را از پدرمان به ارث می بریم. ژن های پدر می تواند حساس بودن یا نبودن مینای دندان یا به هم ریخته بودن یا نبودن دندان های فرزند را تعیین کند. ولی مادر در میزان چربی بدن فرزند نقش دارد

+ ما می‌تونیم حتی شخصیت پدرمون رو به ارث ببریم: افسردگی، اضطراب یا خجالتی بودن...زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
چهارشنبه 8/5/1399 - 6:52
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: داروی ضد انعقاد خون برای بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی تجویز شده و جزو پروتکل درمانی قرار گرفته است.
قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به داروهای مصرفی ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور، اظهار کرد: در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا در کشور پروتکل های درمانی و دارویی برای مقابله  با این بیماری مخصوص بیماران مبتلا به کرونا از همان ابتدا تدوین شده است. امروزه داروهای ضد ویروسی  و التهابی در بیمارستان جهت تجویز به  بیماران کرونایی در دسترس قرار گرفته است.

اثربخشی داروهای گران قیمت برای بیماران کرونایی به اثبات نرسیده است
او ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر مشکلی از نظر داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی در بیمارستان های سراسر کشور وجود ندارد و اقلام دارویی مورد نیاز با تجویز پزشک در اختیار بیماران قرار می گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به روی آوردن برخی از خانواده های بیماران کرونایی به خرید داروهای گران قیمت و چند صد میلیونی  بیان کرد: برخی از  مردم برای درمان بیماری کرونای اعضای خانواده خود اقدام به خرید داروهای چند صد میلیونی و گران قیمت می کنند که  بیماران نیازی به مصرف این داروها ندارند. مطالعات نشان می دهد میزان اثربخشی داروهای گران قیمت که برخی از مردم تقاضای تجویز آن را توسط پزشک مربوطه  دارند به اثبات نرسیده است.

جان بابای تاکید کرد: امروزه مطالعات خوبی در حوزه سلول‌های بنیادی و  بحث پلاسما درمانی برای درمان بیماران کرونایی در کشور انجام شده است. پلاسمای افراد بهبود یافته را به بیماران کرونایی بستری در بیمارستان تزریق می کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یکی از عوارض بیماری کرونا لخته شدن خون  است و ما برای پیشگیری از این موضوع داروهای ضد انعقاد خون را برای بیماران در بیمارستان تجویز می‌کنیم و در حال حاضر این اقلام دارویی جزو پروتکل های درمانی کشور است.


او یادآوری کرد: تمام بیماران بستری در بیمارستان ها از داروی ضد انعقادی خون استفاده می کنند  و اگر میزان لخته خون بیشتر از حالت عادی باشد دوز مصرف این دارو افزایش پیدا می کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
سه شنبه 7/5/1399 - 7:17
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

آزیترومایسین نوعی داروی آنتی‌بیوتیک است که برای جلوگیری از عفونت برخی از باکتری‌ها مصرف می‌شود. این دارو روی عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا اثری ندارد. آزیترومایسین را برای عفونت سینوس، بیماری مزمن انسدادی ریه یا لوزه تجویز می‌کنند. آزیترومایسین می‌تواند با طیف گسترده‌ای از باکتری‌های خانواده استرپتوکوک مبارزه کند. این دارو را باید به صورت خوراکی و به میزانی که پزشک تجویز کرده، معمولا قبل از وعده غذایی مصرف کنید، زیرا بهترین حالت جذب دارو مصرف آن با معده خالی است. اگر دچار تهوع شدید، می‌توانید همراه با غذا یا شیرهم مصرف کنید. این قرص اگر شکسته شود، مزه تلخی دارد لذا قرص کامل را قورت دهید و از جویدن یا شکستن آن خودداری کنید.

عوارض جانبی مصرف خودسرانه آزیترومایسین

مصرف آزیترومایسین ممکن است موجب عوارضی مانند درد شکم، اسهال، ضعف، کاهش اشتها و حالت تهوع یا درد‌های غیرعادی شکمی و خستگی شود. مصرف این دارو همراه با غذا ممکن است باعث کاهش این عوارض جانبی شود.

نکاتی برای شروع مصرف آزیترومایسین

- در صورت بارداری، تصمیم به بارداری یا شیردهی حتماً پزشک خود را مطلع کنید.

- در صورتی که سابقه ناراحتی کبدی یا کلیوی دارید به پزشک اطلاع دهید.

- در صورت سابقه ضربان قلب نامنظم و حساسیت دارویی پزشک را مطلع کنید.

موارد مصرف آزیترومایسین

آزیترومایسین به عنوان جایگزین پنی سیلین‌ها در بیمارانی که به این دارو حساسیت مفرط دارند، استفاده می‌شود. آزیترومایسین یک داروی تجویزی است؛ بنابراین، مردم نباید آن را بدون نسخه مصرف کنند. این دارو به صورت قرص، شربت خوراکی، قطره چشم و تزریق در دسترس است. بهترین نوع و دوز مصرفی به نوع عفونت فرد بستگی دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
دوشنبه 6/5/1399 - 6:32
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

داروی ضد ویروسی "رمدزیویر" (Remdesivir)، یک داروی آزمایشی که برای مبارزه با ویروس ابولا تولید شده است، در حال حاضر تحت آزمایش کارآزمایی بالینی در مبتلایان کروناویروس در چین است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، انتظار می‌رود داده‌های این کارآزمایی آزمایشی طی چند هفته آینده در دسترس قرار گیرد.

بروس ایلوارد، معاون دبیرکل WHO در نشست مطبوعاتی خود در پکن اعلام کرد: در حال حاضر تنها یک دارو برای درمان کروناویروس وجود دارد که تصور می‌شود واقعاََ موثر باشد و آن داروی ضد ویروسی "رمدزیویر" است.

شرکت Gilead Sciences در دو کارآزمایی از این دارو در بیماران "کووید-۱۹" با مقامات بهداشتی چین همکاری کرده است. سخنگوی این شرکت دارویی اعلام کرده که در حال حاضر دو مطالعه در حال انجام روی بیماران کووید-۱۹ است که یکی مربوط به بیماران شدید و وخیم بوده و دیگری مربوط به بیماران با حال عمومی متوسط است که نتایج هر دو مطالعه در ماه آوریل مشخص می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
چهارشنبه 1/5/1399 - 6:19
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سعید نمکی، وزیر بهداشت در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوای آزاد اظهار کرد: مدارک مستندی که نشان بدهد این ویروس می‌تواند در فضایی مانند پارک و مکان‌هایی دیگر از فاصله دور به دیگران سرایت کرده و از طریق هوا منتقل شود، وجود ندارد.

او ادامه داد: آنچه در خصوص انتقال این ویروس در فضا منتشر شده درباره مکان‌های سربسته است. به طوریکه در آن مکان فرد آلوده حضور داشته باشد و ویروس از طریق گردش هوای کولر به فردی که نزدیک بیمار مبتلا قرار دارد، منتقل شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
يکشنبه 22/4/1399 - 6:40
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مصرف خودسرانه دگزامتازون موجب مرگ می‌شود !☠

▫️رئیس سازمان غذا و دارو: داروی دگزامتازون واقعا یک تیغ دو لبه است. اگر این دارو به صورت نابجا استفاده شود بسیار خطرناک است. در صورت مصرف خودسرانه باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و می‌تواند کشنده باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 39دقيقه قبل
يکشنبه 8/4/1399 - 6:32
  • تعداد رکورد ها : 9505