دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

حلزون گوش یک انتقال دهنده است. این دستگاه سیگنال آکوستیک را به ضربه های الکتریکی تبدیل می کند. این ضربه های الکتریکی، عصب حلزون گوش را تحریک می کنند که همان عصب شنیداری می باشد. بعضی از افراد که مشکلات شنوایی جدی دارند، می توانند از کاشت حلزون استفاده کنند.

در دهه پنجاه اولین بار دستگاه های پایه ای حلزون گوش اختراع شد که توانست به افرادی که ناشنوا هستند کمک کند اما این دستگاه های کنونی بسیار جدید هستند. پیشرفت تکنولوژی باعث پیشرفت این دستگاه ها تا به اکنون شده است. همه ما می خواهیم در وهله اول یک چیز را روشن کنیم.

آیا کاشت حلزون گوش مانند سمعک است؟
کاشت حلزون گوش به این صورت است که این دستگاه را با جراحی داخل بدن قرار می دهند اما سمعک همیشه بیرون از بدن است. سمعک ها طرز کار متفاوتی با حلزون گوش دارند. این روزها حلزون گوش به شدت رواج پیدا کرده است اما آیا می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود ببخشند؟

افرادی که از حلزون گوش استفاده می کنند، به سرعت از فواید آن بهره مند می شوند. البته نتیجه نهایی آن متغیر است و بستگی به عوامل مختلفی دارد. بعضی از افراد سال ها به درمان و تراپی نیاز دارند تا بتوانند بیشترین فایده را از این دستگاه ببرند.

خبر خوب این است؛ زمانی که یک بیمار کاشت حلزون انجام می دهد، زندگی روزانه او محدود نمی شود و قادر خواهد بود اکثر فعالیت خودش را به صورت روتین و معمول انجام دهد.

اجزای حلزونی که کاشت می شود
کاشت حلزون گوش مانند همه دستگاه ها بخش های متفاوتی دارد و چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک گفته ایم این دستگاه نیز به بخش های بیرونی و داخلی تقسیم بندی شده که بسته به جایگاه نهایی خود ممکن است بیرون یا داخل بدن قرار بگیرد.

بخش های بیرونی شامل موارد زیر هستند:
میکروفون:
برای دریافت صدا.

پردازشگر:
بین همه صداهایی که از میکروفون دریافت می کند ، گروهی از آن ها را انتخاب می کند که معمولاً برای فهم گفتار دیگران، تا حدودی کاربردی تر است .

انتقال دهنده:
صداها را از پردازشگر بخش های بیرونی به بخش های داخلی انتقال می دهد. 

بخش های داخلی شامل موارد زیر هستند:
دریافت کننده:
این بخش از طریق جراحی، داخل استخوان جمجمه کاشت می شود و دقیقا پشت گوش قرار می گیرد و صداها را از انتقال دهنده بیرونی دریافت می کند و آن ها را به الکترود می رساند.

الکترودها:
داخل گوش کاشت می شوند. سلول های عصبی را از طریق سیگنال ها و اعصاب شنوایی به همان حلزون ارسال می کنند. 

کاشت حلزون گوش چگونه عمل می کند ؟
زمانی که میکروفون صدا های بیرونی را می گیرد، آن ها را به پردازشگر ارسال می کند و سپس صدا های مختلف داخل آن ها تفکیک داده می شوند. این پردازشگر صدای باقیمانده را دیجیتالی می کند. ویژگی های صدای دیجیتال با یکدیگر متفاوت هستند و نوع شنیده شدن آن ها توسط این افراد و افراد معمولی متفاوت خواهد بود.

افرادی که از کاشت حلزون گوش استفاده می کنند، این نوع صداهای دیجیتالی را شبیه به صداهای متالیک تفسیر می کنند که ممکن است تفکیک کردن آن ها بین صداهای دیگر کمی برایشان سخت باشد.

صداهای دیجیتالی از قسمت های بیرونی حلزون گوش عبور می کنند و به قسمت های داخلی می رسد و این کار را از طریق سیستم ارتباطی انجام می دهد. زمانی که صدا ها به دریافت کننده می رسند، اطلاعات دیجیتالی را وارد سیگنال های الکتریکی می کنند که گوش داخلی، عصب الکترودها تحریک می کند.

هر الکترود فرکانس خاصی را ایجاد می کند. به معنای این است که هر الکترود سیگنال خاصی را ایجاد می کند که عصب شنوایی را تحریک می کند. مغز نیز این سیگنال را از عصب شنوایی دریافت می کند و احساس شنوایی در فرد ایجاد می شود. 

چه کسی می تواند کاشت حلزون گوش انجام دهد؟
افرادی که دارای شرایط زیر هستند، می توانند این کار را انجام دهند:

 افرادی که از مشکلات شنوایی شدید در هر دو گوش رنج می برند.
 افرادی که ناشنوایی آن ها به قدری شدید است که نمی توانند صحبت کنند یا فقط کلمات را به صورت ناهماهنگ بیان می کنند و روی شنوایی خود کنترل ندارند.
 افرادی که روی صدای خود کنترل ندارند و نمی توانند اکثر حروف را به خوبی تلفظ کنند.
 افرادی که از استفاده از سمعک های مختلف خسته شده اند و کیفیت زندگی آن ها نیز بهبود پیدا نکرده است.
 افرادی که کمتر از 50 درصد عبارات دیگران را حین صحبت کردن با دیگران تشخیص می دهند.
 افرادی که کمتر از 60 درصد عبارات را حین صحبت کردن تشخیص می دهند، در حالی که از سمعک هم استفاده می کنند.

نکته: افرادی که هر کدام از شرایط بالا را داشته باشند، می توانند گزینه خوبی برای کاشت حلزون باشند که البته متخصص باید آن را برایشان تجویز کند. 

عوارض کاشت حلزون
عمل جراحی کاشت حلزون خطر و عوارض زیادی در پی ندارد اما ممکن برخی افراد بعد از انجام عمل دچار عوارض زیر شوند :

از دست دادن کامل شنوایی به علت جایگذاری دستگاه و آسیب به گوش
ابتلا به بیماری مننژیت و التهاب غشاء های اطراف مغز و طناب نخاعی در کودکان (برای پیشگیری از بیماری مننژیت قبل از عمل جراحی کاشت حلزون در کودکان باید واکسیناسیون انجام گیرد )
تعمیر یا جایگذاری دستگاه های معیوب با انجام عمل جراحی مجدد

عوارض نادر عمل جراحی کاشت حلزون عبارتند از :
نداشتن تعادل
سر گیجه و گیجی
خون ریزی
فلج شدن عصب صورت
عفونت نمودن قسمت جراحی شده
عفونت کردن دستگاه
نشت مایع نخاعی
مختل شدن حس چشایی
احساس صدای وزوز در گوش 

سایر عوامل مهم دیگر برای کاشت حلزون
جدا از انجام کاشت و مراقبت های پزشکی، عوامل دیگری هم هستند که باید برای کاشت حلزون آن ها را در نظر بگیرید. البته همه این ها به ماهیت بدنی فرد برمی گردد . البته مسائل روانشناسی هم حائز اهمیت است.

قطعاً فردی که دچار مشکلات شنوایی باشد، کنجکاو است که در مورد کاشت حلزون اطلاعاتی را به دست بیاورد.

این فرایند تحت عمل جراحی انجام می شود و ممکن است کمی سخت باشد و افراد قبل از انجام آن باید تعهد بدهند که مسئولیت جراحی را خودشان برعهده بگیرند.

هم چنین صداهایی که افراد بعد از کاشت حلزون گوش به گوششان می خورد، با صدای معمولی متفاوت است.

کودکانی که کاشت حلزون گوش انجام می دهند، معمولا در کلاس های تمرینی هم شرکت می کنند که بسیار حائز اهمیت است و به شنوایی بهتر آن ها کمک می کند و همچنین افراد جوان نیز باید قبل از این عمل جراحی از لحاظ روانشناسی توسط متخصص مورد ارزیابی قرار بگیرند تا تعیین شود که آیا این فرآیند برای آن ها مفید است یا خیر.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 13ساعت و 1دقيقه قبل
شنبه 29/6/1399 - 6:49
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که بیماری کووید-۱۹ که حاصل از ابتلا به کروناویروس جدید است به یک ویروس فصلی تبدیل خواهد شد، اما هنوز برای چنین چیزی زود است، چرا که تا وقتی ایمنی جمعی یا گله‌ای حاصل نشود، این اتفاق رخ نخواهد داد. 
به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، آبریزش بینی، سرفه و سرماخوردگی ارمغان نحس ماه‌های سرد سال هستند که به زودی فرا می‌رسند و همه ما با الگوی فصلی برخی ویروس‌های تنفسی آشنا هستیم.

اکنون یک بررسی جدید منتشر شده در مجله Frontiers in Public Health نشان می‌دهد که کووید-۱۹ که بیماری ناشی از عفونت ویروس "SARS-CoV-۲" یا کروناویروس جدید است، به احتمال زیاد در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، تضغیف و فصلی خواهد شد، اما تنها در صورت رسیدن به ایمنی جمعی این اتفاق رخ خواهد داد و تا آن زمان، کووید-۱۹ به گردش و شیوع در طول فصول مختلف ادامه خواهد داد.

این نتیجه گیری، اهمیت مطلق اقدامات بهداشتی عمومی را که اکنون برای کنترل ویروس لازم است، برجسته می‌کند.

ایمنی جمعی که همچنین به آن اثر گله، مصونیت جامعه، ایمنی جمعیت یا ایمنی اجتماعی گفته می‌شود) نوعی محافظت غیرمستقیم از بیماری‌های عفونی است که زمانی اتفاق می‌افتد که درصد زیادی از جمعیت در اثر عفونت، از طریق عفونت‌های قبلی یا واکسیناسیون مصون شوند. از این طریق می‌توان از افرادی که مصون نیستند، در مقابل بیماری حفاظت کرد.

در جمعیتی که بخش اعظمی از افراد از مصونیت برخوردار هستند، چنین افرادی در انتشار بیماری سهمی ندارند و زنجیره‌های انتشار عفونت مختل می‌شوند که این امر سبب توقف یا کند شدن شیوع بیماری می‌شود. هرچه نسبت افراد مصون در یک جامعه بیشتر باشد، احتمال تماس افراد غیر ایمن با فرد عفونی کمتر می‌شود و به محافظت افراد غیر مصون از عفونت کمک می‌کند.

افراد می‌توانند با بهبودی از عفونت قبلی یا از طریق واکسیناسیون، مصون شوند. برخی از افراد به دلایل پزشکی مانند نقص ایمنی یا سرکوب سیستم ایمنی بدن نمی‌توانند ایمن شوند و برای این گروه ایمنی جمعی یک روش مهم محافظت است. پس از رسیدن آستانه مشخص، ایمنی جمعی به تدریج یک بیماری را از بین می‌برد. این حذف در صورت دستیابی به سراسر جهان ممکن است منجر به کاهش دائمی تعداد عفونت‌ها به صفر شود که در نهایت سبب ریشه‌کن شدن بیماری می‌شود. ایمنی جمعی ایجاد شده از طریق واکسیناسیون به ریشه کن کردن نهایی آبله در ۱۹۷۷ و به کاهش فراوانی سایر بیماری‌ها کمک کرده‌ است. ایمنی جمعی در مورد همه بیماری‌ها عمل نمی‌کند و فقط در مورد بیماری‌های مسری که در آنها انتقال از یک فرد به فرد دیگر است عمل می‌کند. به عنوان مثال کزاز، یک بیماری عفونی است اما مسری نیست، بنابراین ایمنی جمعی در مورد آن عمل نمی‌کند.

ایمنی جمعی به عنوان یک پدیده طبیعی در دهه ۱۹۳۰ شناخته شد که مشاهده شد بعد از اینکه تعداد قابل توجهی از کودکان از سرخک مصون شدند، تعداد عفونت‌های جدید به‌طور موقت، حتی در بین کودکان مستعد کاهش یافت. واکسیناسیون دسته جمعی برای القای ایمنی جمعی از زمان رایج و در جلوگیری از شیوع بسیاری از بیماری های عفونی موفقیت‌آمیز بوده‌ است. مخالفت با واکسیناسیون، ایمنی جمعی را به چالش کشیده‌ است و امکان دارد بیماری های قابل پیشگیری در جوامعی که میزان واکسیناسیون ناکافی دارند همچنان ادامه داشته یا به آن بازگردند.

دکتر "حسن زراکت" نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان هشدار داد: کووید-۱۹ برای ماندن آمده است و موجب شیوع در طول سال تا رسیدن به ایمنی جمعی خواهد شد. بنابراین عموم مردم باید یاد بگیرند که با آن زندگی کنند و بهترین اقدامات پیشگیرانه از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، بهداشت دست و جلوگیری از اجتماعات را ادامه دهند.

دکتر "هادی یاسین" از دانشگاه قطر در دوحه نویسنده همکار دکتر "زراکت" این اظهارات را تأیید کرده و می‌گوید که ممکن است چندین موج شیوع دیگر قبل از رسیدن به ایمنی جمعی وجود داشته باشد.

ما می‌دانیم که بسیاری از ویروس‌های تنفسی به ویژه در مناطق معتدل از الگوی فصلی پیروی می‌کنند. به عنوان مثال، آنفلوانزا و انواع مختلف کروناویروس‌ها که باعث سرماخوردگی می‌شوند در زمستان در مناطق معتدل به اوج خود می‌رسند، اما در مناطق گرمسیری در تمام طول سال گردش می‌کنند.

محققان این ویروس‌های فصلی را بررسی کردند و عوامل ویروسی و میزبان کنترل کننده فصلی بودن آنها و همچنین آخرین دانش در مورد پایداری و انتقال "SARS-CoV-۲" را بررسی کردند.

محققان توضیح می‌دهند که بقای ویروس در هوا و روی سطوح، حساسیت افراد به عفونت‌ها و رفتارهای انسانی مانند ازدحام در محیط‌های سرپوشیده در فصول مختلف به دلیل تغییر دما و رطوبت متفاوت است. این عوامل در انتقال ویروس‌های تنفسی در زمان‌های مختلف سال نیز تأثیر می‌گذارند.

با این حال کووید-۱۹ در مقایسه با ویروس‌های تنفسی دیگر مانند آنفلوانزا دارای سرعت انتقال بیشتری است. این بدان معناست که برخلاف آنفلوانزا و ویروس‌های تنفسی دیگر، عوامل حاکم بر فصلی بودن ویروس‌ها هنوز نمی‌توانند گسترش کووید-۱۹ را در ماه‌های تابستان متوقف کنند. اما به محض دستیابی به ایمنی گله‌ای از طریق عفونت‌های طبیعی و واکسیناسیون، سرعت انتقال(R۰) نیز باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد و ویروس را در معرض عوامل فصلی قرار دهد.

این ویژگی‌های فصلی برای کروناویروس‌های دیگر نیز گزارش شده است که از همان الگوی گردش آنفلوانزا پیروی می‌کنند.

دکتر "زراکت" می‌گوید: این یک ویروس جدید است و به رغم رشد سریع علم و شناخت در مورد آن هنوز مواردی وجود دارد که ناشناخته مانده است. اینکه پیش بینی‌های ما صحت دارند یا خیر، باید در آینده ببینیم. اما با توجه به آنچه ما تاکنون می‌دانیم، کووید-۱۹ مانند سایر کروناویروس‌ها در نهایت فصلی خواهد شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 26/6/1399 - 15:12
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

نتایج پژوهش گروهی از محققان پژوهشگاه رویان نشان می‌دهد ویروس کووید-۱۹ در جامعه ایرانی جهش داشته است. 
به گزارش ایسنا، با توجه به همه‌گیری سارس-‌کووید۱۹ در سراسر جهان، شناخت و بررسی ژنوم (ماده ژنتیکی) آن برای یافتن روش‌های درمانی و کنترل بیماری ضروری است. در این میان توجه به این نکته که ماده ژنتیکی ویروس به سرعت دچار جهش شده و تغییر می‌کند، بسیار مهم است.

با هدف شناسایی جهش‌های ایجاد شده در ویروس ‌کووید- ۱۹ در مبتلایان ایرانی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر نجمه صالحی، دکتر امیر امیری یکتا و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، به مقایسه ژنوم این ویروس در ۲۰ بیمار ایرانی و غیر ایرانی که سابقه مسافرت به ایران یا ارتباط با فردی از جامعه ایرانی را داشتند، پرداختند.

نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان‌دهنده ۴۴ تفاوت در سطح نوکلئوتیدها و ۲۶ تفاوت در پروتئین حاصل بود که به علت جهش (موتاسیون) ایجاد شده بودند.

مقایسه این داده‌ها با داده‌های جهانی نشان داد که برخی از این جهش‌ها تنها در جامعه ایرانی دیده می‌شود. بررسی محل جهش‌ها نشان داد که محل قرارگیری آنان روی پروتئین ویروس از بخش متصل شونده به گیرنده‌های سلول انسانی، که با فراهم کردن امکان ورود ویروس به درون سلول‌های انسانی باعث آلوده شده آنها می‌گردد، فاصله دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش برای طرحی روش‌های تشخیصی اختصاصی، بررسی تغییرات ژنوم ویروس در ایران، پژوهش در خصوص روش‌های درمانی و تولید واکسن برای جامعه ایرانی ارزشمند خواهد بود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 26/6/1399 - 15:2
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

کلسیم را عموماً می شناسید و می دانید که در استخوان ها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می شود و اطلاع دارید که کلسیم به میزان فراوان در شیر وجود دارد . پس چرا زنان میانسال و مسن ما با وجود اطلاع از این مسأله مبتلا به پوکی استخوان می شوند؟ این حقیقت نشان می دهد که باید بیشتر در مورد کلسیم بدانیم و منابع دیگر آن را بهتر بشناسیم.

کلسیم، فراوان ترین مینرال موجود در بدن است. بدن ما تقریباً 1 کیلو گرم کلسیم دارد. البته در افراد مختلف با استخوان بندی متفاوت، مسلما این میزان فرق می کند. بیشتر کلسیم در استخوانها و دندانها نشسته است و تنها 1% آن در بقیه بدن وجود دارد که همین 1 درصد اعمال زیادی انجام می دهد، مثلاً انقباض همه ماهیچه های ما بسته به وجود کلسیم است

جذب و انتقال کلسیم

جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می گیرد. عاملی که موجب افزایش جذب کلسیم می شود ویتامین D است ، به همین دلیل قرصهای مکمل کلسیم را با ویتامینD تهیه می کنند. لذا اگر منابعی را که دارای این 2 عنصر است مصرف کنید که کلسیم موجود در آنها بهتر جذب می شود.

در صورتی که در غذا، ماده ای بنام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر ، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی شود.

اسید فیتیک موجود در سبوس گندم نیز جذب Ca را کاهش می دهد ولی این مسئاله زمانی اثر گذار است که مصرف آن خیلی زیاد باشد مثل گیاهخواران مطلق. دریافت کلسیم کافی ، اثرات مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون دارد ،تنظیم میزان کلسیم بدن ، بر عهده هورمونهایی است که از غده تیروئید ترشح می شوند.

عملکرد کلسیم در بدن

• ضربان قلب را تنظیم مینماید.

• بیخوابی را کاهش میدهد.

• در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.

• در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن بخصوص در انتقال تحریکات نقش اساسی دارد.

• کلسیم عامل استحکام استخوانهاست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود اشته باشد تا استخوانها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.

• کلسیم برای عملکرد عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان پذیر نمی باشد .

• انتقال پیامهای عصبی با واسطه یون کلسیم صورت می گیرد.

• کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

همانطور که متوجه شدید، کلسیم فعالیتهای زیادی را در بدن بر عهده دارد .

عوارض کمبود کلسیم

عوارض کمبود کلسیم در کودکان راشیتیسم، در میانسالان استئومالاسی ، و در بزرگسالان استئوپروز است.

این بیماری ها در اثر کمبود ویتامین D نیز بروز می کند، پس اگر می خواهید استخوانهای محکمی داشته باشید بهتر است مراقب مصرف ویتامین D هم باشید. کمبود شدید کلسیم، انقباض شدید عضلات به حالت کزاز را به دنبال دارد که ابتدا به صورت گرفتگی عضلات دیده می شود.

البته این حالت کمتر رخ می دهد و آنچه ما بیشتر از کمبود کلسیم دیده ایم، پوک شدن استخوانها در سنین بالاست که برای جلوگیری از آن باید از نوجوانی به فکر باشیم.

کلسیم از راه پوست هم به هدر می رود فعالیت زیاد در حرارت بالا و تعرق زیاد، دفع پوستی کلسیم را افزایش می دهد .

چرا که در اثر بالا رفتن سن، درد استخوان، راحت شکسته شدن و دیر جوش خوردن استخوانها گریبانگیرمان می شود .

میزان مورد نیاز کلسیم روزانه 800 تا 1200 میلی گرم است.

جلوگیری از ابتلاء به استئوپروز

• دریافت کلسیم، و ویتامین D باید در حد استاندارد باشد.

• نباید سیگار بکشیم.

• نباید قهوه و چای بیش از حد مصرف کنیم.

• نباید دیورتیک (داروهای مدر) بیش از حد مصرف کنیم.

• باید بیشتر خود را در معرض خورشید قرار دهیم تا ویتامین Dدر زیر پوستمان تولید شود.

• در هر سنی که هستیم دست از ورزش کردن و فعالیتهای بدنی برنداریم، چراکه کم تحرکی استخوانها را پوک می کند.

• مصرف کافی منابع ویتامین D را فراموش نکنیم.

منابع کلسیم

انواع لبنیات غنی ترین و بهترین منبع کلسیم هستند و کلسیم موجود در آنها براحتی جذب می شود. هر لیوان شیر 300 میلی گرم کلسیم دارد که یک سوم ِ نیاز روزانه ما را تأمین می کند.

ماست، پنیر و بستنی هم چون از شیر تهیه می شوند کلسیم قابل توجهی دارند.ماهی نیز منبع خوبی برای کلسیم است ماهی هایی چون ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین مقدار مناسبی کلسیم دارند.

بیشتر سبزیجات سبز رنگ کلسیم زیادی دارند :

روناس ، اسفناج ، کلم ، کلم بروکلی ، جعفری . بادام هم کلسیم زیادی دارد که با کشمش و انجیر و خرمای خشک، میان وعده هایی مناسب و مقوی هستند. جالب است بدانید که گوشتها و میوه ها کلسیم زیادی ندارند.

برای تأمین کلسیم روزانه، حداقل 2 لیوان لبنیات لازم دارید به علاوه باید از سبزیجات و حبوباتی که کلسیم قابل توجهی دارند نیز بیشتر استفاده کنید.

مکمل کلسیم

وجود کلسیم برای انجام بسیاری از اعمال بدن ضروری است؛ مثل تنظیم ضربان قلب، انتقال پیام های عصبی، تحریک ترشح هورمون ها، انعقاد خون و مهمتر از همه ساخت استخوان های بدن و حفظ سلامتی آنها .

کلسیم در بسیاری از موادغذایی وجود دارد و به علت اینکه بدن قادر به ساخت آن نیست، بایستی به مقدار کافی از راه غذا دریافت شود. حتی بعد از تکمیل و توقف رشد طولی استخوان های بدن( یعنی بعد از دوران رشد ) بایستی به مقدار لازم دریافت شود، زیرا از راه های مختلفی از بدن دفع می شود؛ مثلاً از طریق عرق، ریزش مو، تجدید پوست و ناخن، ادرار و مدفوع.

کلسیمی که در طی روز از بدن دفع می شود، بایستی از طریق غذا دوباره تأمین شود. منابع غذایی کلسیم عبارتند از : شیر ، ماست ، پنیر و سایر مواد لبنی ، ماهی مثل ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین، بادام ، کشمش، سبزیجاتی مثل روناس، اسفناج، کلم، کلم بروکلی، جعفری.

وقتی کسی نتواند از طریق غذا به مقدار کافی کلسیم را برای رفع نیازهای خود دریافت کند، از کلسیم موجود در استخوان ها ( منبع ذخیره کلسیم ) استفاده می کند که باعث کاهش استحکام استخوان ها می شود. چنین فردی نیاز به دریافت مکمل کلسیم یا غذاهای غنی شده با کلسیم دارد.

اینکه به چه مقدار مکمل کلسیم نیاز داریم تا کمبود آن را جبران کنیم، بستگی به مقدار دریافت آن از غذاهای مختلف دارد.

کلسیم موجود در طبیعت به شکل ترکیب با سایر مواد وجود دارد. ترکیبات مختلفی از کلسیم در مکمل های آن وجود دارد؛ مثل کربنات کلسیم، سیترات کلسیم و فسفات کلسیم.هرکدام از این ترکیبات، مقادیر متفاوتی از کلسیم را دارا هستند.

نکته مهم:

برای اطلاع از میزان کلسیم خالص موجود در مکمل، حتماً برچسب آن را بخوانید تا متوجه شوید برای رفع نیازتان باید چه تعداد قرص مصرف کنید.

چه نوع مکمل کلسیمی را باید مصرف کنید؟

بایستی متذکر شوم بهترین مکمل آن است که نیازهای فرد را با توجه به میزان تحمل فرد، قیمت و در دسترس بودن آن تأمین کند.

در انتخاب و خرید مکمل کلسیم بایستی موارد زیر را در نظر بگیرید:

• حتماً تحت نظارت داروسازی های معتبر بوده و طبق مقادیر استاندارد باشد. هرگز مکمل هایی را که دارای نام های معتبر دارویی نیستند، خریداری و مصرف نکنید زیرا بعضی از این مکمل های غیراستاندارد، حاوی مقادیر خیلی بالا و سمی کلسیم هستند.

• بیشتر مکمل های کلسیم به راحتی در بدن جذب می شوند. اگر میزان جذب و محلولیت مکمل در بروشور آن مشخص نبود، برای تعیین میزان محلولیت آن طبق روش زیر عمل کنید:

مکمل کلسیم را( به شکل قرص یا کپسول ) برای مدت 30 دقیقه در مقدار کمی آب گرم قرار دهید و گاهی آن را هم بزنید. اگر در طی این مدت قرص یا کپسول حل نشد، نشان می دهد در معده نیز حل نخواهد شد.

مکمل های کلسیم به شکل مایع و جویدنی، بهتر در معده حل می شوند زیرا قبل از ورود به معده تجزیه می شوند.

کلسیم چه از طریق غذا و چه به شکل مکمل ، زمانی بهتر جذب می شود که چندین بار در طی روز و هر بار به مقدار 500 میلی گرم یا کمتر مصرف شود. ولی با این همه دریافت یک جای آن، بهتر از این است که هرگز مصرف نشود.

• مصرف مکمل های کلسیم در بعضی افراد عوارض جانبی مثل یبوست و گازمعده را ایجاد می کند. اگر با مصرف مایعات و فیبر غذایی فراوان این مشکل رفع نشد، نوع مکمل خود را تغییر دهید. مثلاً به جای سیترات کلسیم، کربنات کلسیم را مصرف کنید.

همچنین باید مقدار مکمل مصرفی را به تدریج افزایش دهید. مثلاً هفته اول، فقط روی 500 میلی گرم مصرف کنید، سپس به آرامی مقدار مصرف مکمل را افزایش دهید.

• اگر دارو مصرف می کنید، با پزشک خود و یا دکتر داروساز در مورد تداخل مکمل کلسیم با آن دارو مشورت کنید. بعنوان مثال مکمل کلسیم، جذب آنتی بیوتیک تتراسایکلین را کاهش می دهد. همچنین با جذب آهن نیز تداخل دارد. بنابراین مکمل کلسیم و مکمل آهن نبایستی همزمان با هم مصرف شوند. فقط به طور استثنائی، می توان مکمل آهن را با سیترات کلسیم یا ویتامین C مصرف کرد، زیرا حلت اسیدی دارند. سایر داروهایی را که با معده خالی مصرف می شوند، نباید با مکمل کلسیم دریافت کرد.

• مکمل های کلسیم دارای سایر املاح و ویتامین ها نیز هستند.

مطالعات مختلف نشان داده دریافت کم کلسیم باعث کاهش توده استخوانی و افزایش شکستگی استخوان می شود.

ولی دریافت کم کلسیم یکی از عوامل کاهش توده استخوانی است. سایرعوامل تأثیرگذار بر روی کاهش استحکام استخوانی بدن شامل کاهش استروژن، عدم فعالیت بدنی، کشیدن سیگار، مصرف الکل یا سایر بیماری ها و درمان های پزشکی است. اگر این عوامل وجود داشته باشند، حتی با مصرف کلسیم فراوان نمی توان از شکستگی استخوان جلوگیری کرد.

DRI 1 ) مقدار دریافت غذایی توصیه شده ) کلسیم برای افراد بالغ 1000 تا 1200 میلی گرم در روز است که این میزان بستگی به سن، جنس و شرایط فرد دارد. به عنوان مثال در زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان میزان نیاز به کلسیم بیشتر است.

یک واحد لبنیات حدود 300 میلی گرم کلسیم را تأمین می کند. یک واحد لبنیات برابر یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا 45 گرم پنیر است.

افرادی که به مقدار کافی کلسیم را از راه غذا دریافت نمی کنند، برای رفع نیازشان بایستی مکمل کلسیم مصرف کنند.

در مصرف مکمل کلسیم بایستی به این نکته توجه داشت که مقدار عنصر کلسیم موجود در مکمل را در نظر بگیریم نه مقدار کل مکمل را. مثلاً یک قرص کربنات کلسیم 500 میلی گرمی ، فقط 200 میلی گرم کلسیم خالص دارد. بنابراین فرد با مصرف این قرص فقط 200 میلی گرم کلسیم دریافت می کند نه 500 میلی گرم.

کلسیم در روده کوچک جذب می شود، ولی تمام کلسیم مصرف شده، جذب نمی شود.

مقدارجذب کلسیم بستگی به عوامل زیر دارد:

• محیط اسیدی روده

• مقدار ویتامین D بدن

• مقدار استروژن بدن

• نوع مکمل کلسیم

انواع مکمل های کلسیم

یکی از عوامل مهم در جذب کلسیم، میزان محلولیت مکمل کلسیم در بدن است. سعی کنید همیشه مکمل های استاندارد و مورد اطمینان را مصرف کنید تا بدانید چه میزان عنصر کلسیم دارند و چه مقدار در بدن حل می شوند.

• سیترات کلسیم: مکمل کلسیم در محیط اسیدی بهتر جذب می شود، پس سیترات کلسیم بهتر از سایر مکمل ها جذب می شود، زیرا اسیدی است. این مکمل نیاز به اسید معده زیادی برای جذب ندارد و می توان آن را در هر موقع از روز و حتی با شکم خالی مصرف کرد. اما این مکمل معمولاً کلسیم کمی دارد، بنابراین بسته به نیاز فرد برای تأمین کلسیم بیشتر بایستی تعداد قرص بیشتری مصرف کرد.

• کربنات کلسیم: بیشتر مکمل های کلسیمی از این نوع هستند. این مکمل برای جذب بهتر نیاز به مقدار زیادی اسید معده دارد. بنابراین بایستی بعد از وعده غذایی مصرف شود.

• گلوکونات کلسیم و لاکتات کلسیم: این نوع مکمل ها، کلسیم کمی دارند. بنابراین برای رفع نیاز به کلسیم بایستی تعداد قرص های بیشتری مصرف کرد.

• کلسیم سخت(Coral calcium): این نوع مکمل کلسیم غیر از حفظ سلامت استخوان ها، در سایر بیماری ها نیز مصرف می شود. این مکمل بیش از 200 نوع بیماری را درمان می کند که شامل بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و... است. البته این یافته صددرصد تأیید شده نیست. این نوع مکمل فقط کربنات کلسیم دارد و به دلیل قلیایی بودن، مسمومیت اسیدی بدن را خنثی کرده و آن را از بین می برد.

هشدار در مورد مصرف مکمل های کلسیم

روزانه بیشتر از 2500 میلی گرم عنصر کلسیم (نه خود قرص) را مصرف نکنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 13ساعت و 1دقيقه قبل
سه شنبه 25/6/1399 - 12:29
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

دانشمندان روسی اعلام کردند واکسن کووید ۱۹ تولیدی این کشور هیچ عوارض جانبی ندارد.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بیش از ۳ هفته از رونمایی رسمی واکسن کرونای تولید شده از سوی روسیه می‌گذرد. مسکو نام این واکسن را "اسپوتنیک وی" گذاشته است. دانشمندان روسی به تازگی اعلام کرد‌ه‌اند تاکنون هیچ عوارض جدی از این واکسن در افراد مشاهده نشده است.

بر این اساس، تحقیقات مشترک وزارت بهداشت و درمان روسیه و وزارت دفاع این کشور نشان می‌دهد ۷۶ فردی که این واکسن را دریافت کرده اند همگی در بدنشان پاسخ ایمنی ایجاد شده است. همچنین در خون این افراد آنتی بادی (پادتن) مشاهده شده و در سه هفته نخست، بدن آن‌ها شروع به ساخت آنتی بادی کرده است.

گزارش جدید روسیه پس از آن منتشر می‌شود که سازمان جهانی بهداشت و سایر کشور‌ها از تایید واکسن اسپوتنیک وی خودداری کردند. روسیه پس از پایان مرحله دوم آزمایش انسانی واکسن کرونا، پیش از انجام مرحله سوم و پایانی این واکسن آن را به بازار عرضه کرد. دانشمندان روسی اعلام کردند علت موفقیت در عرضه سریع واکسن این است که آن‌ها از نسخه تعدیل شده واکسنی استفاده کرده اند که پیش‌تر برای بیماری‌های دیگر ساخته شده بود.

با این حال دانشمندان روسیه اعلام کرده اند فرآیند آزمایش مرحله سوم واکسن کرونا دستکم شش ماه به طول خواهد انجامید و همزمان با توزیع واکسن، آزمایش مرحله سوم را نیز انجام خواهند داد. قرار است نخستین داوطلبان هفته آینده واکسن تولیدی این کشور را دریافت کنند.

با این وجود، تنها در طول مرحله سوم آزمایش است که واکسن کرونا بر روی تعدادی زیادی از افراد تست می‌شود و در نتیجه می‌توان از کارایی و ایمنی آن اطمینان حاصل کرد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است ۱۷۶ واکسن کرونا در جهان در حال توسعه است. از این میان، ۳۴ واکسن به مرحله آزمایش انسانی رسیده است و ۶ تا ۹ واکسن در مرحله پایانی قرار دارند. سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و داروی آمریکا و نیز سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپا، سه نهادی هستند که با استاندارد‌های بالا، می‌توانند کارایی و ایمنی یک واکسن یا داروی جدید را تایید کنند.

تاکنون ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، ۸۷۵ هزار تن جان خود را از دست داده اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است نباید در یافتن واکسن کرونا عجله کرده و کارایی و ایمنی آن را فدای مسائل سیاسی کرد. این نهاد در جدیدترین برآورد خود اعلام کرده است احتمالاً واکسن موثر برای کووید ۱۹ اواسط سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه خواهد شد. با این حال، انگلیس، آمریکا و آلمان خود را برای واکسیناسیون عمومی در ماه ژانویه آمده کرده اند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
دوشنبه 17/6/1399 - 6:43
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

صحبت از دارویی است که در سال ۲۰۱۴ در کشور ژاپن ساخته شد و در درمان آنفلوانزا و همه گیری ویروس ابولا امتحانش را تا حد خوبی پس داد.

وقتی ویروس کرونا در چین شیوع پیدا کرد، کارشناسان و متخصصان این کشور برای درمان کرونا روی چند ده دارویی که احتمال تاثیرگذاری داشتند آزمایش و تحقیق کردند، داروی فاویپیراویر یکی از گزینه های درمان کرونا بود.

اسفند ۹۸؛ فاویپیراویر در دست آزمایش
غلامحسین مهرعلیان مدیرکل سابق دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در اوایل اسفندماه ۹۹ که ویروس کرونا گریبان‌گیر ایران شد، گفت: متوجه شدیم کشور چین در حال بررسی و استفاده از این دارو است لذا با درخواست ایران، مقداری از این دارو از طریق سفارت کشور چین به ما تحویل داده شد و متخصصان ایرانی مطالعات بالینی روی این دارو را آغاز کردند.

او ادامه داد: باتوجه به کمبود این دارو و قیمت بسیار بالای آن به کمک شرکت‌های دانش بنیان حدود ۵ هزار قرص را در مقیاس آزمایشگاهی ساختیم.

فروردین ۹۹؛ فاویپیراویر وارد کار آزمایی بالینی شد
مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا در ادامه ماجرای آزمایش داروی احتمالی کرونا اظهار کرد: مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو در دوم فروردین امسال نامه‌ای مبنی بر توزیع ۱۵ هزار عدد قرص فاویپیراویر ساخت یک کارخانه چینی به دانشگاه بقیه‌اللّه ارسال کرده  و در آن از این دانشگاه درخواست شده است تامطالعات بالینی برای داروی فاویپیراویر انجام شود.

او ادامه داد: بیمارستان بقیه‌اللّه با هماهنگی سازمان غذا و دارو، داروی فاویپیراویر را در بیمارستان‌های امام خمینی (ره) تهران، مسیح‌دانشوری، رسول اکرم (ص)، بیمارستان خورشید اصفهان، شهید بهشتی کاشان، کوثر سمنان، ولایت قزوین، بیمارستان امام (ره) ساری و لبافی‌نژاد تهران توزیع کرده است.

در فروردین ماه امسال محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در ایران فاویپیراویر برای درمان کرونا وارد فاز مطالعات بالینی شده تا از ایمنی و اثربخشی آن اطمینان حاصل کنیم. توان تولید ماده اولیه فاویپیراویر در کشور به صورت بالقوه وجود دارد و طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، ظرف مدت زمان کوتاهی ماده اولیه این دارو تولید خواهد شد.

مرحم چند ده میلیونی که به دست کاسبان ناصرخسرو به فروش می‌رسد
دیری نگذشت برخی پزشکان برای نجات جان بیماران، این دارو را پیشنهاد می‌کردند و خانواده بیمار برای دست‌یابی به این مرحم راهی ناصر خسرو می شدند تا بتوانند علاجی برای درد بیمار خود پیدا کنند.

با داغ شدن تب فروش دارو در بازار سیاه، حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف خودسرانه داروی فاویپیراویر هشدار داد و گفت: این دارو در پروتکل درمانی بیماران کرونا وجود ندارد و تنها باید تشخیص پزشک متخصص در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی تجویز و مصرف می‌شود.

او بابیان اینکه داروی فاویپراویر تنها در داروخانه‌های بیمارستانی موجود است، بیان کرد: نمونه‌های موجود این دارو در بازار آزاد خارجی است و احتمالا به‌صورت قاچاق و تقلبی وارد و باقیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد و هیچ تضمینی در خصوص کیفیت و اصالت آن وجود ندارد.

او با اشاره به استفاده سودجویان از شرایط کنونی و عرضه دارو‌های غیرمجاز در بازار سیاه، از پزشکان خواست تا در حد امکان از تجویز دارو‌هایی که هنوز وارد پروتکل درمان‌نشده‌اند، خودداری کنند تا خانواده بیماران راهی بازار یاه و گرفتار قاچاقچیان و سودجویان نشوند.

سر انجام برای خاتمه این حواشی که برای این دارو بوجود آمد، کیانوش جهانپور سخنگوی وقت وزارت بهداشت در تیرماه ۹۹ در قالب یک توئیت نوشت:

شواهد و مدارک موجود در مورد اثربخشی داروی فاویپیراویر در درمان کرونا به ویژه آنچه تاکنون از مطالعات بالینی در ایران به دست آمده، از اثربخشی و سودمندی قابل توجه آن در درمان کووید ۱۹ حکایت نمی‌کند.

به یافته‌های خودی اطمینان بیشتری داریم.


نادر طالب‌زاده کارشناس مجری  برنامه «عصر» شبکه افق در برنامه اخیر خود در خصوص داروی فاویپیراویر، اظهار کرد: این قرص جهت درمان کرونا مورد استفاده خیلی از کشور‌ها مثل ترکیه، چین، هند، ژاپن  است و  در داخل ایران تنها در ناصرخسرو یافت می‌شود و من خودم زمانی که به دلیل ابتلا به کرونا بستری بودم، این قرص را استفاده و وضعیت عمومی بهتری را تجربه کردم.

او در ادامه، خواستار تولید داخلی این قرص و پیگیری وزارت بهداشت شد.

فاویپیراویر در درمان کرونا اثربخش نیست
کیانوش جهانپور شب گذشته در پیام توییتری درباره داروی فاویپیراویر نوشت: داروی ‎فاویپیراویر به عنوان داروی آنفلوآنزا در مطالعه بالینی گسترده ای در كشور مورد آزمون قرارگرفته و تاکنون اثر بخشى معناداری در درمان ‎#کووید۱۹ از آن گزارش نشده است، کما اینکه مقاله اى از تركیه و ژاپن هم براى اثربخشى این دارو بر ‎كروناویروس نداریم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 12/6/1399 - 6:35
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

قرص رمدسیویر تقلبی است !💊

▫️عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه داروی رمدسیویر فقط در فرم آمپول است و اصلا قرص ندارد، گفت که فرم قرص این دارو تقلبی می‌باشد

+ همچنین چون ظرف آمپول این دارو خیلی با آمپول‌های پنی‌سیلینی شباهت دارد، برخی برچسب رمدسیویر را روی آمپول‌های پنی‌سیلینی می‌زنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 12/6/1399 - 6:21
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

پژوهشگران دانشگاه "ماساچوست" در مطالعه اخیرشان که در مجله "Nature Communications" منتشر شده، نشان داده اند که "پادتن های تک دودمانی آی جی ای خاص" (specific IgA monoclonal antibodies) کووید امکان دارد ایمنی موثری در سیستم تنفسی در برابر کروناویروس (Coronaviruses) جدید فراهم کنند که این یک ویژگی بالقوه مهم یک واکسن مؤثر است.

دکتر "یانگ وانگ" (Yang Wang) و همکارانش طی این مطالعه به توضیح کشف این موضوع و توصیف پادتن تک دودمانی متقابل واکنش انسان (MAB) و ارتباط آن با پروتئینهای میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که سبب انسداد گیرنده ACE۲ بر روی گیرنده مخاطی دستگاه تنفسی میشوند پرداخته اند.

شروع داستان و پی بردن به این کشف سریع و مهم به ۱۶ سال پیش بر می گردد، زمانی که پژوهشگران این دانشگاه یک پادتن تک دودمانی آی جی جی توسعه دادند که دربرابر یک ویروس مشابه مانند سارس (SARS) مؤثر بود.

ویروس سارس در ابتدا باعث بیماری نگران کننده ای شد ولی سپس ناپدید شد. پژوهشگران که در آن زمان برای شروع یک کارآزمایی بالینی آماده بودند، اطلاعات تحقیقاتی مرتبط با آن کار را ذخیره کردند.

زمانی که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به رسمیت شناخته شد و شروع به گسترش کرد، پژوهشگران متوجه شدند که نخستین پادتن تک دودمانی متقابل واکنش انسان امکان دارد به سیستم ایمنی در مبارزه با این بیماری جدید کمک کند. آن ها روند احیای برنامه قدیمی سارس را بازیابی کردند و سلول های هیبریدوما منجمد را که ۱۶ سال پیش ساخته شده بودند، بازیابی کرده، آن ها را ذوب کرده و تعیین کردند که آیا آن برای یک کروناویروس جدید نیز کار می کند یا خیر. اگرچه ۹۰ درصد شباهت بین دو کروناویروس وجود داشت ولی پادتن تک دودمانی هیچگونه اتصال به کروناویروس جدید نشان نداد.

پژوهشگران سپس پادتن تک دودمانی متقابل واکنش انسان دیگری را که در مطالعه ۱۶ سال قبل مورد بررسی قرار داده بودند را ارزیابی کردند که این نیز مانند پادتن قبلی مؤثر نبود.


پس از آن پژوهشگران یک برنامه تحقیق جداگانه برای تولید "آی جی ای های ترشحی" (sIgA) آنتی بادی هایی که نقش مهمی در ایمنی روی سطوح مخاطی دارند را شروع کردند. پژوهشگران طی این مطالعه به بررسی آی جی ای های ترشحی در دستگاه گوارش بعنوان یک درمان ممکن برای جلوگیری از عفونت های دستگاه گوارش پرداختند.

آن ها تصمیم داشتند دریابند آیا آی جی ای های ترشحی ضد کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ مشابه میتوانند ایمنی مخاطی را در دستگاه تنفسی (جایی که بیماری کووید- ۱۹ فوق العاده به آن آسیب میزند) ایجاد کند یا خیر. این روش با موفقیت عمل کرد و پژوهشگران یک آنتی بادی با میل و فعالیت خنثی سازی به نام MAb۳۶۲ را تولید کردند.

محققان گفتند: ما بسیار هیجان زده شدیم که آنتی بادی های کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در اتصال و خنثی سازی ویروس زمانی که در ایزوتایپ آی جی ای های ترشحی آنتی بادی هستند، در مقایسه با آنتی بادی های معمول در حال گردش آی جی جی مؤثرتر هستند.

به طور طبیعی آنتی بادی آی جی ای های ترشحی سطح مخاطی مانند دستگاه های تنفسی، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری تناسلی را پوشش می دهد و لایه مخاطی روی این سطوح تثبیت می شود. در آن جا، آن ها کار مهم جلوگیری از اتصال یک پاتوژن به سلول های میزبان را انجام می‌دهند، بنابراین از بروز عفونت جلوگیری می کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 5/6/1399 - 6:38
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

دکتر مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه در حال حاضر یک دارو در پروتکل درمانی کرونا در سطح بین‌الملل وجود دارد، به خبرنگار مهر گفت: بر اساس آخرین جمع بندی ۲۳ مطالعه روی چندین هزار بیمار در سطح بین‌المللی، تنها اتفاق دارویی که مرگ و میر و مدت بستری را کاهش می‌دهد «کورتون» است؛ تمام تحقیقاتی که روی زیر ۱۰۰ نفر بودند کنار گذاشته شدند.

وی افزود: قبل از اعلام نتیجه این دارو، ما در ایران تاثیر این دارو در کاهش مرگ و میر و مدت بستری بیماران کرونایی را اعلام کرده بودیم که بعد از مدتی سازمان بهداشت جهانی نیز آن را تایید کرد و اکنون هم در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاهش مدت بستری ۳ و نیم روزه با داروی «رمدیسیور»

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا تاکید کرد: هیچ دارویی مرگ بیماران را کاهش نداده است. آخرین نتایج در خصوص داروی «رمدیسیور» نشان داد ۳ و نیم روز مدت بستری را کاهش می‌دهد ولی تاثیری در مرگ و میر ندارد.

قانعی افزود: البته از طرفی نتایج بین‌المللی داروی رمدیسیور مشخص شده ولی در کشور هنوز نتایج آن مشخص نشده است. این دارو در فاز اولیه طول بستری را کم می‌کند ولی باعث کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی در فاز نهایی بخش آی سی یو نمی‌شود.

وی با بیان اینکه همه داروها به غیر از کورتون تا کنون نشان داده‌اند که مرگ و میر را کاهش نمی‌دهد گفت: بقیه داروها در کاهش بستری تاثیر دارند، نتایج در خصوص «هیدروکسی کلروکین» نشان داد که شکایت بیمار را کمتر می‌کند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا افزود: اکنون جایگاه داروها در پروتکل درمانی مشخص است و در مرحله‌ای هستیم که می‌دانیم کدام دارو در درمان، کاهش بستری و کاهش مرگ و میر کرونا موثر است.

وی گفت: «هیدروکسی کلروکین» هنوز در پروتکل درمانی کشور ما وجود دارد.

قانعی با بیان اینکه در ایران داروهای زیادی مورد بررسی قرار گرفتند، بیان کرد: بررسی‌های داروی «فاواپیراویر» به پایان رسیده و گزارش پایانی آن ارائه شده که نشان داد هیچ اثری در بهبودی و مرگ و میر افراد کرونایی ندارد.

درمان سرپایی بیماران با «برم هگزین»

قانعی خاطر نشان کرد: داروهای دیگری همچون «برم هگزین» نیز مورد بررسی قرار گرفت که نشان داد استفاده از آن برای بیماران کرونایی تاحدی موثر است؛ از این رو این دارو در پروتکل سرپایی گذاشته شد. در واقع کسانی که در مرحله اول بیماری کرونا هستند از این دارو می‌توانند استفاده کنند چون تاثیر آن روی ویروس است.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به نتایج تحقیقات دارویی که به کمیته ارسال شده گفت: برخی تحقیقات که روی «هموپرفیوژن» انجام شده قرار است گزارش نتایج آن به کمیته ارائه شده اما هنوز «هموپرفیوژن» در پروتکل وارد نشده است.

وی تاکید کرد: به زودی سه گزارش دارویی به کمیته علمی ارائه می‌شود.

وی در خصوص «اربیدول» گفت: نتایج تحقیقات اولیه نشان داد که این دارو تاثیری در درمان کرونا نداشته است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 5/6/1399 - 6:32
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

دلایل #فراموشی:
♦️ عوارض داروها ( #فشارخون،
#آرامبخش ها و برخی #ضددردها )
♦️ افسردگی
♦️ تنش و استرس
♦️ خستگی
♦️ بیماری های مزمن نظیر دیابت یا قلبی
♦افزایش سن
♦مصرف مشروبات الکلیزمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 32دقيقه قبل
چهارشنبه 5/6/1399 - 6:21
  • تعداد رکورد ها : 9505