دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک پژوهشگر ایرانی به همراه همکارانش در دانشگاه تولیدوی آمریکا، معتقدند استفاده از «هورمون عشق» برای درمان کرونا موثر است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ، یک محقق ایرانی به همراه همکارانش در دانشگاه تولیدوی آمریکا در جدیدترین یافته‌های خود از امکان استفاده از «هورمون عشق» در درمان مبتلایان به کرونا خبر دادند.

بر اساس نتایج پژوهشی پزشکی که در دانشگاه «تولیدو» در ایالت «اوهایو» آمریکا به انجام رسیده، دانشمندان گفته اند هورمون «اکسی‌توسین» که از آن با نام «هورمون عشق» نیز یاد می‌شود، ممکن است بتواند در درمان کووید-۱۹ کاربرد داشته باشد.

توفان سیتوکین
 یکی از جدی‌ترین عوارض عفونت ناشی از کرونا «توفان سیتوکین» است که در آن، بدن به بافت‌های خود حمله می‌کند. طبق اعلام پژوهشگران، در حال حاضرهیچ روش درمانی برای کووید-۱۹ که به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده باشد، وجود ندارد که این بدان معناست که دارو‌های موجودی که می‌تواند بر روی واکنش ایمنی سازگار بدن کارکرده و جلوی «توفان سیتوکین» را در مراحل اولیه بیماری بگیرد، در اولویت است.

براساس یافته‌های قبلی، هورمون «اکسی‌توسین» (موسوم به هورمون عشق) که در مغز تولید می‌شود و در تولید مثل و زایمان نقش دارد، می‌تواند التهاب را کاهش دهد.

یافته های محقق ایرانی ش
در این پژوهش جدید، علی امامی، پژوهشگر دانشگاه «تولیدو» واقع در ایالت اوهایوی آمریکا به همراه همکارانش، از یک پایگاه داده در «مؤسسه ملی سلامت» آمریکا برای تجزیه و تحلیل خصوصیت‌های ژن‌های تحت درمان با استفاده از دارو‌های نزدیک به «اکسی‌توسین» استفاده کردند.

این محققان در این پژوهش دریافتند داروی کاربتوسین (carbetocin) که عملکردی شبیه اکسی توسین دارد، دارای خصوصیت‌های مشابه ژن‌هایی است که سبب کاهش نشانه‌های التهابی می‌شود که عامل «توفان سیتوکین» در بیماران کرونایی هستند.

داروی کاربتوسین نشان می‌دهد که این دارو ممکن است سبب فعال شدن سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های تی (T-cells) شود که نقشی مهم در پاسخ ایمنی بدن دارند. همچنین مشخصات کاربتوسین، شبیه داروی «لوپیناویر» (lopinavir) است که او نیز داروی ضد رتروویروسی (antiretroviral) تحت مطالعه برای درمان کروناست.

 همه این عوامل نشان می‌دهد «اکسی‌توسین» ممکن است درمانی هدفمند برای «توفان سیتوکین» در بیماران مبتلا به کرونا باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
دوشنبه 21/7/1399 - 9:31
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک پزشک متخصص آنژیوپلاستی درباره عوارض قلبی و عروقی بیماری کرونا در مبتلایان توضیح داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسین نجفی پزشک متخصص آنژیوپلاستی با اشاره به عوارض درگیر شدن قلب و عروق به کرونا تصریح کرد: خطر انعقاد و لخته شدن خون در مبتلایان به کرونا بالا رفته است و التهاب عضله قلبی، حمله به سیستم هدایتی ایجادکننده پالس و گشادی قلب با علامت تنگی نفس از عوارض حمله ویروس کرونا به سیستم قلبی و عروقی است.

او با اشاره به اینکه کرونا روی عضلات قلب اثر می‌گذارد، یادآور شد: کرونا روی اغلب اندام‌ها اثر می‌گذارد و شانس انعقاد و لخته شدن خون در افراد مبتلا بیشتر است، لخته می‌تواند داخل عروق مغزی اتفاق بیفتد و منجر به سکته مغزی شود، لخته می‌تواند در داخل عروق قلبی شکل بگیرد و منجر به سکته قلبی شود یا حتی لخته در داخل عروق تغذیه‌کننده پا اتفاق افتد و پا به سمت سیاه‌شدگی برود، به طور کلی التهاب می‌تواند در اتمام ارگان‌ها اتفاق بیفتد به همین جهت افراد باید تحت نظر پزشک از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده کنند.

فوق تخصص آنژیوپلاستی گفت: در کرونایی ها ممکن است پرده دور قلب دچار عارضه شود یا سیستم هدایتی ایجادکننده پالس مورد حمله قرار گیرد و فرد بی‌جهت دچار کاهش یا افزایش ضربان قلب شود.

نجفی گفت: ویروس‌های بسیاری هستند که می‌توانند به قلب حمله کنند و عارضه ناشی از ویروس به شکل نارسایی قلب خود را نشان دهد؛ یعنی یک فرد جوان مراجعه کند و بگوید من وقتی می‌خوابم، دچار تنگی نفس می‌شوم، وقتی پیاده‌روی می‌کنم، تنگی نفس دارم و دچار ورم پا شده‌ام و وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم کارکرد قلب  از ۶۰ تا ۶۵ درصد به ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده است و به این اختلال نارسایی قلبی می‌گویند.

او همچنین تصریح کرد: یکی از علل نارسایی قلبی ویروس‌ها هستند و یکی از این ویروس‌ها کروناست که همه افراد را می‌تواند درگیر کند، اما برخی افراد دچار عارضه‌ قلبی می شوند، افرادی که فشار خون بالا و کنترل نشده دارند شانس اینکه کرونا در آن‌ها عارضه‌دار شود و پیشرفت کند و اندام بیشتری را درگیر کند، بیشتر است، افرادی که چاق یا دیابتی هستند و نارسایی قلبی دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

این پزشک متخصص در خصوص اینکه برخی افراد وقتی می‌خوابند قلب‌شان درد می‌گیرد، گفت: گرفتگی قلب چندین نوع است، اینکه وقتی بعضی افراد می‌خوابند یا از پله بالا می‌روند نفس‌شان سنگین می‌شود، می‌تواند نشان از گرفتگی رگ باشد، اما درد‌هایی که موقعیتی هستند یعنی شخص اظهار می‌کند من وقتی دراز می‌کشم دردم بیشتر می‌شود یا زمانی که به جلو خم می‌شوم دردم کمتر است، ناشی از التهاب پرده قلب بر اثر حمله ویروس کروناست.

وی در خصوص قطع داروی فشار خون در مبتلایان به کرونا گفت: از نظر من قطع داروی فشار خون در افرادی که فشارشان با دارو کنترل می‌شود بسیار اشتباه است، عمده افرادی که با سکته‌های مغزی به اورژانس مراجعه می‌کنند از جوان تا مسن افرادی هستند که با دارو فشارشان تنظیم می شده است و خودسرانه دارو را قطع کرده اند و فشارشان ناگهان بالا رفته و عروق مغزی دچار پارگی شده و سکته مغزی رخ داده است، لذا شانس سکته‌های مغزی در افرادی که خودسرانه اقدام به قطع دارو می‌کنند بسیار بالاست.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
دوشنبه 21/7/1399 - 9:16
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

ویروس کرونا مرگبارترین همه گیری جهان در قرن ۲۱ محسوب می‌شود و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین روزانه ۵ هزار و ۴۰۰ تن به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می‌دهند. دانشمندان می‌گویند برای مهار شیوع کووید ۱۹ در جامعه بهتر است مردم نسبت به علائم این بیماری آگاه باشند و در صورت مشاهده آن فوراً اقدام به قرنطینه خود کنند. تب، سرفه‌های مداوم و خشک، بی حالی و ضعف، بثورات پوستی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و اسهال از جمله رایج‌ترین علائم ابتلا به کروناست. با این حال دانشمندان می‌گویند به دلیل توانایی بالای ویروس کرونا برای آسیب زدن به اندام‌های مختلف بدن، دیگر نمی‌توان آن را صرفاً یک بیماری مرتبط با دستگاه تنفسی دانست.

بر این اساس، دانشمندان اعلام کردند کووید ۱۹ می‌تواند در بلند مدت عوارض سنگینی برای بیماران داشته باشد. محققان در بررسی‌های خود مشاهده کردند در برخی بیماران ویروس به سیستم بینایی فرد حمله می‌کند. دانشمندان با بررسی یک زن ۶۴ ساله کرونایی مشاهده کردند دو ماه پس از بهبودی ردپای ویروس در چشمان وی وجود دارد.

این زن مدتی پس از آنکه از بیمارستان مرخص شد، از وجود درد در هر دو چشمش گلایه داشت. تیم متخصصان مرکز تحقیقاتی بیمارستان ووهان چین پس از دو بار عمل جراحی چشم این زن اعلام کردند پروتئین ویروس کرونا در چشمان این زن وجود دارد. این بیمار در زمان ابتلا به کرونا و پیش از بستری شدن در بیمارستان به مدت ۵ روز از سرفه‌های خشک، و برای ۹ روز از اسهال رنج می‌برده است. با این حال، بررسی‌های پزشکی در آن زمان نشان داد وی هیچ علامت بینایی ابتلا به کرونا را نداشته است.

علائم بیماری این زن ۱۸ روز پس از ابتلا از بین رفت و دو تست کرونایش در یک بازه زمانی ۳ روزه منفی اعلام شد. با این حال، پس از مدتی هر دو چشم این زن درگیر عوارض ابتلا به کووید ۱۹ شد. پزشکان می‌گویند این زن دچار گلوکوم (آب سیاه) شده است و این امر می‌تواند به چشم و عصب بینایی آسیب غیرقابل بازگشت وارد کند و در صورت معالجه نشدن باعث کوری فرد شود. از عوارض این بیماری می‌توان به سفت شدن کره چشم، وجود نقاط کور در میدان دید و نامناسب بودن دید در شب اشاره کرد.

متخصصان با بررسی نمونه‌های گرفته شده از چشمان این زن، مشاهده کردند آنتی ژن یا همان پروتئین ویروس کرونا در چشمان زن وجود داشته است. از همین رو، دانشمندان می‌گویند چشم‌ها یکی از اندام‌هایی هستند که می‌توانند از سوی کووید ۱۹ مورد حمله قرار گیرند.

درگیر شدن چشم کودکان مبتلا به کرونا

تحقیقات بر روی ۲۱۶ کودک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کودکان شهر ووهان چین نشان داد، از هر ۵ کودک (۲۳ درصد) یک نفر علائمی مانند ورم ملتحمه (چشم صورتی) یا مالش چشم داشته اند. ملتحمه یک غشای نازک و شفاف است که روی صلبیه چشم را پوشانده و به دلایل عفونی و غیرعفونی ممکن است دچار التهاب و ورم شود. این امر می‌تواند در هر دو چشم  یا تنها در یکی از چشمان رخ دهد.


در این تحقیق که بر روی کودکان با میانگین سنی ۷ سال انجام گرفت مشخص شد ۴۳ درصد از کودکان بیمار هیچ کدام از علائم ابتلا به کرونا را نشان نداده اند. همچنین در میان کودکانی که دارای علائم بوده اند یک سوم آن‌ها تب و یا سرفه خشک داشتند همچنین ۲۲ درصد کودکان انواع مختلف علائم مرتبط با چشم را از خود نشان داده‌اند.

یکی از موضوعات رایج در میان کودکان مبتلا به کرونا، مالش چشم است. نزدیک به ۴۰ درصد کودکان بیمار، مالش چشم را از خود نشان داده اند. محققان می‌گویند مشاهده علائم مرتبط با چشم در کودکان مبتلا به کرونا می‌تواند به عنوان یکی از راهکار‌های شناسایی بیماری در افراد کم سن و سال در نظر گرفته شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
دوشنبه 21/7/1399 - 9:10
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )


گاهی به دلیل شدت درد هر نوع داروی مسکن را بدون توجه به شرایط مصرف آن استفاده می کنیم که کاری بسیار خطرناک است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گاهی اوقات از درد‌های آزار دهنده‌ای رنج می‌بریم که توان تحمل آن‌ها را نداریم، بنابراین هنگام کمر درد، سر درد و ... به دارو‌های مسکن پناه می‌بریم، اما ممکن است با مصرف نادرست این دارو‌ها دچار اشتباهاتی شویم که آن را در ادامه مرور می‌کنیم.

مصرف دوز بالای مسکن برای تسکین سریعتر درد

پزشک هنگام تجویزداروی مسکن دوز آن را مناسب با حداکثر درد تعیین می‌کند، زیرا دو برابر شدن دوز مصرفی، تسکین بیشتر درد یا تاثیر سریعتر دارو را تضمین نمی‌کند و در مقابل ممکن است عوارض منفی داشته باشد.

مصرف دو نوع مسکن

هر داروی مسکن از ماده موثری تشکیل شده است که به طور متفاوت عمل می‌کند و اگر چندین نوع مسکن در خانه دارید و فکر می‌کنید مصرف «کوکتل» یا ترکیبی از آن‌ها می‌تواند درد را به سرعت تسکین دهد، در اشتباه هستید، بلکه حتی ممکن است جان شما را به خطر اندازد.

مطالعه نکردن دستور العمل‌های همراه دارو

اغلب مسکن را بدون نسخه و بدون خواندن دستورالعمل‌های همراه آن خریداری می‌کنیم. به عبارت دیگر نمی‌دانیم چه می‌خوریم و ممکن است پس از آن داروی دیگری را استفاده کنیم که مصرف همزمان آن‌ها ممنوع بوده و این می‌تواند به سلامتی بدن آسیب وارد کند.


ترکیب مسکن با دارو‌های دیگر

بسیاری از افراد دارو‌های مسکن را بدون توجه به اثر دارو مصرف می‌کنند و این امر ممکن است اثر آن را مختل کند، برای مثال آسپرین، دارو‌های دیابت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، همچنین کدئین یا اکسی کدون می‌تواند عملکرد برخی از دارو‌های ضد افسردگی را مختل کند.

رانندگی تحت تأثیر دارو‌های مسکن

برخی دارو‌های مسکن می‌تواند بیمار را دچار گیجی و خواب آلودگی کنند و برخی افراد هم با مصرف مسکن احساس گیجی و خستگی می‌کنند که به آن‌ها توصیه می‌شود حتی در صورت مصرف یک قرص از رانندگی خودداری کنند.

توصیه مصرف دارو‌های مسکن به دیگران

افراد معمولاً مسکن‌هایی را که مصرف آن‌ها مستلزم نسخه پزشک است، به خانواده، دوستان و همسایگان توصیه کرده و به اشتراک می‌گذارند، اما باید بدانید که هر دارویی برای همه مناسب نیست. این دارو برای درمان یک مشکل خاص و برای فرد خاصی تجویز می‌شود که پزشک او را می‌شناسد.

مشورت نکردن با داروساز

مطالعه نکردن دستورالعمل‌های همراه دارو یک اشتباه، اما در عین حال قابل درک است، اما صحبت نکردن با داروساز اشتباه دیگری است که توجیه پذیر نیست؛ بنابراین در طول حضور خود در داروخانه اگر سوالی داشتید، می‌توانید آن را از داروساز بپرسید.


نگه داری دارو‌های مسکن

بسیاری از افراد تمایل دارند که دارو‌ها را در خانه نگهداری کنند تا در دسترس باشد. مشکل در اینجا تاریخ مصرف این دارو‌ها و نحوه نگهداری آنهاست. چراکه مسکن‌های فاقد اعتبار ممکن است برای سلامتی مضر باشند، بنابراین هنگام خرید دارو‌های مسکن بدون نسخه، از تاریخ انقضا اطمینان حاصل کنید.

شکستن قرص با فشار

بسیاری از دارو‌ها باید طبق دوز تجویزی مصرف شوند، در غیر اینصورت موثر نخواهند بود. اگر خطی در وسط قرص برای برش وجود داشته باشد، باید بر اساس همان خط برش نصف شود، در غیر این صورت دارو کمکی به شما نخواهد کرد، ضمن اینکه طعم تلخ ناشی از برش لایه داخلی قرص را نیز خواهید چشید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
شنبه 19/7/1399 - 8:33
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مطالعه‌ای در آمریکا نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان علائم عصبی دارند.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، اکثر بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بستری  در بیمارستان‌ها از علائم عصبی رنج می‌برند.

محققان دریافتند بیش از ۸۰ درصد بیماران از سردرد، سرگیجه، درد عضلانی رنج می‌برند که این‌ عوارض به عنوان انسفالوپاتی یعنی تغییر در عملکرد ذهنی و مغزی شناخته می‌شود.

علاوه بر این، میانگین بستری بودن در بیمارستان برای بیمارانی با این علائم سه برابر و خطر مرگ و میر هفت برابر بیشتر بود.

تیمی از بیمارستان مموریال در شیکاگو، می‌گوید که این مطالعه برای اولین بار در ایالات متحده انجام شده است و می‌تواند به شناسایی و درمان بیماران بستری کمک کند.

در این مطالعه داده‌های بیش از ۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید- ۱۹ را در ۱۰ بیمارستان آمریکا بررسی کردند.

داده‌ها نشان داد که ۴۲ درصد از بیماران همزمان با شروع بیماری از علائم عصبی رنج می‌بردند و همچنین ۶۳ درصد آن‌ها هنگامی که در بیمارستان بستری بودند با این علائم مواجه شدند.

با این حال، به طور حیرت آوری ۸۲ درصد بیماران کرونایی در طول دوره بیماری خود حداقل یک علامت عصبی را تجربه کرده‌اند.

شایعترین علائم بیماران کرونایی درد عضلانی بود که حدود ۴۵ درصد بیماران از آن رنج می‌بردند و در درجه‌ی دوم سردرد قرار داشت که حدود ۳۸ درصد این نوع نشانه را گزارش دادند. حدود ۱۶ درصد مبتلایان دارای اختلالات چشایی بوده و ۱۱ درصد نیز اختلالات بویایی را گزارش کرده‌اند. کمتر از دو درصد بیماران عوارض شدیدی مانند تشنج، سکته مغزی یا اختلالات حرکتی را تجربه کرده‌اند.

پس از ترخیص، بیش از دو سوم بیماران مبتلا به انسفالوپاتی و انواع آسیب دیدگی‌های عصبی مغز، قادر به مراقبت از خود در خانه نبودند، در مقایسه، نزدیک به ۹۰ بیمار که با این علائم مواجه نشدند، پس از ترخیص توانستند از خود مراقبت کنند.

علاوه بر این، میزان مرگ و میر در میان بیماران انسفالوپاتی بیشتر بوده و حدود ۲۲ درصد بیماران کرونایی که دچار انسفالوپاتی شدند، جان خود را از دست می‌دهند.

ایگور کورالنیک، مختصص معتبر بیماری‌های عفونی مغز و اعصاب جهان که عضو این تیم محقق است، گفت: ما در حال حاضر به دنبال مشخص کردن اثرات عصبی طولانی مدت کووید- ۱۹ هستیم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
چهارشنبه 16/7/1399 - 12:39
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک شرکت نانویی نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی روی داروی حاوی نانوذرات طلا برای کمک به درمان بیماری پارکینسون و MS را منتشر کرد.
به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  شرکت سلین نانومدیسین (Clene Nanomedicine) نتایج اولیه مطالعات REPAIR-MS و REPAIR-PD را منتشر کرد. نتایج اولیه، حاوی شواهد بالینی از اثرات CNM-Au ۸ روی بیماری‌های ام‌اس و پارکینسون است.

سلین نانومدیسین یک شرکت زیست‌دارویی در مرحله کارآزمایی بالینی است که روی فاز دوم آزمون بالینی REPAIR-MS و REPAIR-PD روی داروی CNM-Au ۸ کار می‌کند.

CNM-Au ۸ یک سوسپانسیون آبی حاوی نانوبلور‌های طلا است که برای پشتیبانی از واکنش‌های زیستی درون سلولی به‌صورت کاتالیست عمل می‌کند. در این سوسپانسیون از نانوذرات طلا استفاده شده که درون محلول بافر بی‌کربنات سدیم قرار دارد.

نتایج اولیه آزمون‌ها حاکی از اثر کاتالیستی این دارو روی بیماران مبتلا به پارکینسون و ام‌اس دارد. این نتایج در قالب مقاله‌ای با عنوان Effects of Nanocatalysis on CNS Bioenergetic Markers in Patients Treated with CNM-Au ۸: Interim Results from Two Phase ۲، ۳۱ Phosphorous Imaging Studies ارائه شده ‌است.

این مطالعات با استفاده از طیف‌سنج رزونانس مغناطیسی با وضوح بالا انجام شده و رهایش دارو در بدن به‌صورت خوراکی انجام شده است که این طیف‌سنج متابولیسم دارو را در بدن بیمار رصد می‌کند. نتایج، نشان‌دهنده بهبود‌های بیوانرژیتیک کاتالیستی در متابولیسم‌هایی نظیر سطوح آدنوزین تری‌فسفات، نیکوتین‌آمیدآدنین دینوکلئوتید و سطح NAD + / NADH در بدن است که این شواهد حاکی از اثر هموستاتیک این نانوذرات بر بیوانرژیتیک مغز بیماران است. پس از اتمام فاز دوم آزمون‌های بالینی، تجزیه و تحلیل کامل انجام خواهد شد.

رابرت گلنزمن، رئیس ارشد پزشکی شرکت سلین می‌گوید: با سوالاتی درباره این دارو روبرو هستیم؛ به‌عنوان مثال، این که از کجا بفهمیم که دارو وارد مغز بیمار شده‌است، به‌ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های تخریب اعصاب. بعد از ورود دارو از کجا بفهمیم که اثرات بیوانرژیتیک در بیمار وجود دارد. ما اعتقاد داریم که این داده‌ها شواهد اولیه بالینی برای تایید اثرات مثبت این نانوذرات بر نشانگر‌های متابولیکی کلیدی مغز بیماران مبتلا به پارکینسون و ام‌اس را داراست.

REPAIR-MS و REPAIR-PD یک سری مطالعات گروهی دنباله‌دار است که روی اثرات متابولیسم مغز، ایمنی و دارویی CNM-Au ۸ در بازه زمانی ۱۵ ساله کار می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
سه شنبه 15/7/1399 - 9:58
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خصوص داروی PHR۱۶۰ که پیش‌تر  به عنوان داروی پیشگیری از عوارض ریوی کرونا معرفی شده بود، اظهار کرد: این اسپری بعد از دریافت مجوز تولید مجددا مورد آزمایش قرار گرفت و تحقیقاتی روی آن انجام شد.

او افزود: باید آزمایش در حجم وسیع‌تری انجام و مشخص شود که دارو تا چه حد کارایی دارد و ما اگر حرف اثربخشی بخواهیم بزنیم باید متوجه شویم که این تاثیر روی چه بخشی از بدن و به چه میزان است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر در فرایند کار تحقیقاتی این دارو هستیم، ولی باتوجه به اینکه این دارو مجوز لازم را نیز کسب کرده و وارد بازار شده است می بینیم که دارو  تاکنون عارضه‌ای نداشته است.

او با اشاره به تأثیر و خاصیت داروی PHR۱۶۰ ادامه داد: یک‌سری داروها وجود دارند که باعث تحریک کولینرژیک می‌شوند و هرکس کولینرژیکش فعال شود، التهاب ریه‌اش نیز کمتر می‌شود. در طب گیاهی دیده شده است که هرگاه قصد داشتند ورم ریه را کم کنند از کولینرژیک ها بهره می‌گرفتند و این دارو از همین شرایط بهره می‌برد و منجر به کاهش التهاب ریه می‌شود البته هنوز نیاز به تحقیق بیشتری وجود دارد.

او  تاکید کرد:  PHR۱۶۰  یک داروی کمکی است و به طور مستقل استفاده نمی‌شود و برای استفاده عموم و در سطح گسترده باید منتظر نتایج تکمیلی تحقیقات ماند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
يکشنبه 13/7/1399 - 10:20
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند رایج‌ترین علامت ابتلا به کووید ۱۹ در کهنسالان با سایر اقشار سنی متفاوت است.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، طی هفته‌های اخیر روند افزایشی شیوع ویروس کرونا در جهان شدت یافته و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است با آغاز ماه سپتامبر به طور میانگین روزانه بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ نفر در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در حال قربانی شدن هستند. با این حال، تمامی اقشار به یک میزان در مقابل این ویروس آسیب پذیر نیستند. تحقیقات نشان داده است کودکان و جوانان کمترین آسیب پذیری را در مقابل کرونا دارند. این در حالی است که کهنسالان و افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند بیشترین آسیب پذیری را در این همه گیری داشته و بخش قابل توجهی از قربانیان را به خود اختصاص داده اند. از این رو، دانشمندان تمرکز بیشتری بر روی سالمندان انجام داده اند.

یکی از راهکار‌های موثر برای کاهش تلفات افراد مسن در همه گیری کرونا، شناسایی سریع افراد مبتلا و آغاز درمان آن‌ها پیش از تشدید علائم بیماری است. از همین رو، متخصصان در تحقیقات خود به شناسایی علائم ابتلا به کرونا در میان کهنسالان پرداختند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است: تب، سرفه‌های خشک و مداوم، و نیز خستگی و بی حالی سه علامت رایج ابتلا به کروناست. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد رایج‌ترین علامت ابتلا به کرونا در کهنسالان هیچ کدام از این علائم نیست.

بر این اساس، دانشمندان کالج سلطنتی لندن اعلام کردند: تحلیل‌های مختلف نشان می‌دهد در افراد بالای ۶۵ سال رایج‌ترین علامت ابتلا به کووید ۱۹ روان آشفتگی (Delirium) است. روان آشفتگی در حقیقت اختلال کلیِ اعمالِ شناختی و عدم هوشیاری است. اختلال در جهت‌یابی، عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، توهم، هذیان، خشم و عصبانیت، اضطراب و ترس از ویژگی‌های این اختلال است. این حالت پس از اعمال جراحی، سوختگی، بی‌خوابی، عفونت، تب، تصادف شدید، سقوط از ارتفاع، شکستگی یا خونریزی شدید یا پس از ترک مواد مخدر ممکن است توسط بیمار تجربه شود. با این حال به تازگی کشف شده است که بیماران سالمند مبتلا به کرونا نیز به طور گسترده روان آشفتگی را از خود نشان می‌دهند.

دانشمندان در این تحقیقات به بررسی علائم بیماری در بیش از ۸۰۰ بیمار بالای ۶۵ سال پرداختند. از این میان، ۳۲۲ بیمار کرونایی به دلیل شدت بیماری در بیمارستان بستری شده بودند. متخصصان مشاهده کردند افراد آسیب پذیر مسن به طور گسترده تری نسبت به دیگر بیماران کرونایی دارای علائم روان آشفتگی هستند. این تحقیقات همچنین نشان داد یک نفر از هر پنج بیماری که در بیمارستان بستری شده است تنها علامتی که از کرونا نشان داده روان آشفتگی بوده است.


محققان می‌گویند به دلیل آسیب‌های روانی که روان آشفتگی می‌تواند برای بیماران کهنسال داشته باشد، بی تردید تلخ‌ترین علامت ابتلا به کرونا برای این قشر همین موضوع است. خستگی و بی حالی، و تنگی نفس از دیگر علائم ابتلا به کروناست که به صورت رایج در میان افراد سالمند دیده می‌شود.

انگلیس یکی از بدترین آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا را در میان کشور‌های اروپایی دارد. با این حال، درصد قابل توجهی از جان باختگان کرونا در این کشور را افراد سالمند تشکیل می‌دهند. تاکنون بیش از ۴۵۵ هزار تن در انگلیس به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، بیش از ۴۲ هزار تن جان خود را از دست داده اند. دولت انگلیس در حال همکاری با دانشگاه آکسفورد برای توسعه یک واکسن موثر برای مقابله با کروناست. این کشور امیدوار است بتواند واکسیناسیون عمومی در مقابل کووید ۱۹ را از ماه ژانویه آغاز کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
شنبه 12/7/1399 - 17:39
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

برخی از افراد دارای بینی به شدت حساس در تشخیص بو‌ها و روایح به شکلی غیر عادی هستند که علت آن را بررسی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  برخی از افراد دارای بینی حساس در تشخیص تفاوت میان بو‌ها و روایح به شکلی غیرعادی هستند. آیا چنین افرادی این قدرت خارق العاده را به شکلی فطری و از زمان تولدشان کسب کرده اند؟ یا آنکه این مسأله‌ای اکتسابی است و همه افراد می‌توانند یاد بگیرند تا قدرتی فوق العاده در تشخیص تفاوت میان بو‌های مختلف باشند؟ این مسأله‌ای است که در این گزارش می‌خواهیم به آن بپردازیم.

آیا برخی از رایحه‌ها باعث ناراحتی و حتی تهوع شما می‌شود؟ و آیا بینی شما تا این مقدار حساس است که بتواند کوچکترین بو‌ها را در غذای مورد علاقه شما تشخیص دهد؟ آیا بو‌های خاصی وجود دارد که احساسات مثبت یا منفی در شما ایجاد کند؟

به نوشته «بی بی سی فیوچر» (BBC Future)، اگر جواب شما به پرسش‌های پیشین مثبت است، چه بسا این بدان معناست که شما صاحب قدرتی خارق العاده در بویایی و تشخیص تفاوت میان آن‌ها هستید. این حالتی است که در پزشکی به نام «هایپروزمی» (Hyperosmia) (یا حالت شدت یافته غیر طبیعی حس بویایی) شناخته می‌شود. این حالت در افرادی که قدرت خارق العاده بویایی در مقایسه با افراد عادی دارند، وجود دارد. این مورد همچنین می‌تواند در میان افرادی باشد که حساسیت بیشتری به «رایحه‌های خوش» دارند و شاید در میان افرادی باشد که حساسیت بالایی به «بو‌های نامطبوع» دارند.

«بی بی سی فیوچر» در ادامه می‌نویسد: اگرچه علل زیادی وجود دارد که پژوهشگران در خصوص این مورد نادر در بویایی نمی‌دانند، اما در اینجا می‌توانیم به برخی از دلایلی که سبب می‌شود افراد چنین قدرتی پیدا کنند، اشاره کنیم.

وضعیت سلامتی
پژوهش‌ها نشان داده ارتباطی میان وجود «هایپروزمی» در فرد و ابتلای او به بسیاری از مشکلات سلامتی وجود دارد. فهرست این مشکلات شامل  میگرن، کمبود هرمون، بیماری لایم (شایعترین بیماری ناشی از نیش کنه در نیم کره شمالی زمین) و وقوع اختلالات در مایعات بدن است. «هایپروزومی» همچنین ممکن است به سبب خوردن انواع مشخصی از دارو‌های پزشکی نیز رخ دهد.

تا الان، پژوهشگران به شکل دقیق نمی‌دانند علت بروز حالت «هایپروزمی» در افرادی که از این مشکلات رنج می‌برند و یا این دارو‌ها را مصرف می‌کنند، چیست؛ اما شاید علت به تأثیراتی بازگردد که این بیماری‌ها و یا دارو‌ها بر «الکترولیت بدن» (مواد معدنی و املاح موجود در بدن که دارای بار الکتریکی هستند) برجای می‌گذارند، باشد که سبب می‌شود بر سیگنال‌های صادر شده از گیرنده‌های بو در بدن تأثیر گذارد.

برخی پژوهش‌ها همچنین از وجود ارتباط میان این مورد فوق العاده در بویایی با جهش‌های ژنتیکی و یا مشکلات ژنتیکی سخن گفته اند؛ به مانند تولید بیش از حد ژنی به نام «KAL۱» که پروتئین «Anosmin-۱» را ترشح می‌کند و مسئول کنترل رشد و حرکت سلول‌های عصبی در پردازش بوهاست.

در واقع یکی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد کد ژنتیکی که به بو‌ها مرتبط است، از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همین امر سبب می‌شود برخی از انسان‌ها از دیگر افراد در خصوص قدرت بویایی متمایز باشند.

بارداری
زنان باردار معمولا می‌گویند به ناگاه برخی بو‌ها برای آن‌ها حالتی نفرت انگیز و دل بهم زن ایجاد می‌کند؛ در حالی که پیش از آن نسبت به آن بو چنین نبوده اند. بنابر یک پژوهش علمی، برخی از این زنان برای مدتی کوتاه بویایی فوق العاده‌ای دارند. این مطالعه شامل مقایسه نتایج بیش از ۵۰ مطالعه علمی سابق بوده است که تأثیر بارداری را در حس بویایی مورد بررسی قرار می‌داد.

محققان در این پژوهش به این نتیجه رسیدند که با وجود آنکه زنان بارداری که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، قدرت بسیار بالایی در بویایی به طور کلی نداشتند، اما چه بسا آن‌ها قدرت بالاتری برای تشخیص رایحه‌های خاص را داشتند. با این حال از طریق این مطالعات، شواهد کافی برای مشخص شدن اینکه آیا توانایی این زنان در تشخیص تعداد بیشتری از بو‌ها افزایش یافته، وجود ندارد.

همچنین باید گفت اگرچه این اتفاق در دوران بارداری، امری رایج است؛ اما پژوهشگران به شکل دقیق علل آن را نمی‌دانند. این حساسیتی که معمولا در برخی شرایط در برابر برخی بو‌ها ایجاد می‌شود، بیانگر تغییری موقت در این زمینه است.

تفاوت‌های مغزی
بی بی سی در ادامه می‌نویسد: در سال ۲۰۱۹ پژوهشی انجام شد که هدف آن کشف این مسأله بود که آیا مغز افرادی که توانایی بالایی در حس بویایی دارند، متفاوت از افرادی است که این چنین قدرتی برخرودار نیستند، یا خیر. برای همین منظور پژوهشگران ۲۵ مرد را که دارای بینی‌های فوق العاده‌ای بودند با ۲۰ مرد دیگری که قدرت بویایی شان را عادی دسته بندی می‌کنند، مقایسه کردند. آن‌ها با استفاده از اسکن مغزی به مقایسه این دو گروه و نیز میزان ماده خاکستری موجود در مناطق مرتبط با حس بویایی در مغز هر دو گروه پرداختند.

نتایج این معاینات نشان می‌داد مغز افراد دارای قدرت خارق العاده در حس بویایی در مقایسه با دیگر افراد عادی متفاوت است. این مسأله نشانگر افزایش فعالیت در دو منطقه اصلی است که با هم مسئولیت جمع آوری اطلاعاتی، یادگیری و خاطر سپردن بویایی را برعهده دارند.

با این حال، محققان نتوانستند مشخص کنند این تفاوت ناشی از عوامل ژنتیکی بوده یا آن که اکتسابی است؛ در حالی که به نظر علمی ثابت شده است ارتباط زیادی میان حس بویایی و توایایی یادآوری وجود دارد، پژوهشی در سال ۲۰۱۴ انجام شد که نشان می‌داد وجود این رابطه ممکن است زمینه‌ای برای بروز «هایپرزومی» باشد.

آموزش
آیا داشتن قدرت خارق العاده در بویایی نشانگر نیرویی خارق العاده ای دائمی است یا این می‌تواند موقتی باشد؟

به نوشته «بی بی سی فیوچر» در سال ۲۰۰۳ پژوهشی با مشارکت ۲۳۰ داوطلب برای آزمایش عمق بویایی «فنتیل الکل» (بوی شبیه رایحه گل رز) یا «اوکالیپتول» (بوی شبیه نعناع) مورد آزمایش قرار گرفتند. عمق بویایی در این آزمایش مرتبط با این مسأله بود که چگونه غلظت اندکی از یک بو می‌تواند تشخیص داده شود. در این آزمایش از یک دستگاه سفارشی برای ایجاد هشت رایحه – از رایحه‌هایی که سخت می‌توان آن را تشخیص داد تا بو‌های شدید- استفاده شد.

این آزمایش ده بار در زمان‌های متفاوت و در فواصل یک هفته‌ای (در طول ۱۰ هفته) به انجام رسید. در نتیجه این آزمایش مشخص شد تنها ۲ درصد از این افراد، نشان دادند که دارای «پدیده خارق العاده» (یا دارای قدرت بویای خارق العاده) بودند.

بی بی سی فیوچر در پایان نتیجه گرفته است: به طور کلی، این فرضیه که تمام افرادی که دارای قدرت بویایی خارق العاده هستند، این قدرت فوق العاده را بخاطر ژن هایشان و یا یک «وضعیت نادر پزشکی» کسب کرده اند. بعید به نظر می‌رسد. به فروشندگان عطر فکر کنید، آن‌ها یاد گرفته اند تا بینی شان را برای تشخیص بسیاری از بو‌های منحصر به فرد آموزش دهند.

در حقیقت آموزش بویایی می‌تواند به افرادی که دچار افت قدرت بویایی شده اند نیز کمک کند تا حس بویایی خود را بهبود ببخشند.

به نظر می‌رسد، افراد دارای بویایی خارق العاده، ترکیبی از افرادی هستند که ممکن است از لحاظ ژنتیکی قدرت بویایی بهتری داشته باشند با افرادی باشد که از یکسو آموزش دیده اند تا بهتر بتوانند بو بکشند همچنین افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند. شاید زنان باردار تنها از حساسیت بویایی برخوردار باشند و توصیف «هایپرزومی» برای آن‌ها درست نباشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
شنبه 12/7/1399 - 17:36
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )


 قرص ویتامین ب 12
مشخصات قرص ویتامین B12

• نام دارو: قرص ویتامین B12 

• نام لاتین: Vitamin B12

• نام تجاری: 

• رده دارویی: ویتامین ها و مکمل

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: بدون نسخه 
موارد مصرف قرص ویتامین B12

• مناسب برای جبران کمبود ویتامین B12

• بیماران دچار مگالوبلاستی ناشی از نیتروز اکساید

• سندرم ایمرسلوند گراسبک

• درمان كم خونی پرنیسیوز ناشی از فقدان یا مهار فاكتور داخلی 

• پیشگیری از بروز كمبود ویتامین ب 12 پس از برداشت تمامی معده و قسمت زیادی از ایلئوم 
موارد منع مصرف قرص ویتامین B12

• این دارو در بیماری لبر (Leber) نباید مصرف شود.

• پس از دریافت استنت کرونر از استفاده از ترکیب ویتامین B12 ، فولات و ویتامین B6 خودداری کنید. این ترکیب ممکن است خطر باریک شدن رگ های خونی را افزایش دهد.
مقدار و نحوه مصرف قرص ویتامین B12

>مقدار، نوع و توالی زمانی داروهایی که مصرف می کنید به موارد زیر بستگی دارد:• سن بیمار

• نوع و شدت بیماری تحت درمان

• نحوه واکنش به اولین مقدار مصرفی دارو

• سایر شرایط پزشکی بیمار

• بزرگسالان:

< دوز _d985_daa9_d985_d984_="" _d8b9_d985_d988_d985_db8c_="" _d988_db8c_d8aa_d8a7_d985_db8c_d986_="" _d8a8_12d88c_="" 25-5="" _d985_db8c_daa9_d8b1_d988_daaf_d8b1_d985_="" _d8af_d8b1_="" _d8b1_d988_d8b2_="" />

> کودکان بزرگتر و افراد مسن

• 1.8 میکروگرم 

> زنان باردار 

• 2.4 میکروگرم

> زنان شیرده 

• 8/2 میکروگرم

> افراد بالای 50 سال

• 25-100 میکروگرم

> برای کمبود ویتامین B12

• روزانه دوزهای 300-10000 میکروگرم 
عوارض جانبی قرص ویتامین B12

• سرگیجه

• سردرد

• اضطراب

• حالت تهوع

• استفراغ

نکته: در صورت مشاهده هر کدام از این علائم حتما به پرشک خود اطلاع دهید.

 مکمل ویتامین ب12 
تداخل دارویی قرص ویتامین B12

• کلرامفنیکل

• آمینوسالیسیلیک اسید 

• کلشی سین

• متفورمین

• مهارکننده‌های پروتون پمپ 

• ویتامین c

نکته: برای جلوگیری از این تداخل، لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشکتان قرار دهید.
موارد احتیاط مصرف قرص ویتامین B12

• حساسیت به داروهای دیگر: آلرژی یا حساسیت به کبالت یا کوبالامین، در صورت ابتلا به این بیماری از ویتامین B12 استفاده نکنید.

• مصرف قرص ویتامین B12 در دوران بارداری: اگر ویتامین B12 برای خانم های باردار در مقادیر توصیه شده مصرف شود ، به احتمال زیاد ایمن است.

• مصرف قرص ویتامین B12 در دوران شیردهی: مصرف ویتامین B12 برای زنان شیرده در مقادیر توصیه شده ، به احتمال زیاد ایمن است.

• مصرف قرص ویتامین B12 در سالمندان: ویتامین B12 برای سالمندان حیاتی است، سالمندانی که سطح ویتامین B12 بدن آنها از میزان طبیعی پایین تر باشد، 6 برابر نسبت به سایر افراد هم سن خود در معرض خطر زوال عقل و فقدان حافظه قرار دارند.

• مصرف قرص ویتامین B12 در کودکان: مصرف قرص ویتامین B12 برای کودکان ایمن است.


نحوه عملکرد

• ویتامین B12 به صورت كوآنزیم در اعمال متابولیك مختلفی مانند متابولیسم كربوهیدرات ها و چربی ها و ساخت پروتئین، دخالت می كنند و عمدتاً به دلیل تأثیر در متابولیسم متیولین، اسید فولیك و مانولیك، برای رشد و تكثیر سلولی، خونسازی و ساخت نوكلئوپروتئین و میلین ضروری است.
شرایط نگهداری قرص ویتامین B12

• فرآورده را دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد در ظروف در بسته و محکم نگهداری  کنید.
توصیه هایی برای مصرف کنندگان قرص ویتامین B12

• از آنجا كه كمبود ویتامین های گروه B به تنهایی شایع نیست به طور معمول تركیبی از این ویتامین ها تجویز می شود.

• هنگامی که در دوزهای مناسب مصرف می شود ، مکمل های ویتامین B-12 به طور کلی بی خطر تلقی می شوند. 

• این فرآورده جهت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری نمی باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 50دقيقه قبل
سه شنبه 8/7/1399 - 8:31
  • تعداد رکورد ها : 9505