دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

دانشمندان آمریکایی معتقدند، مصرف هورمون ملاتونین پس از تنظیم سن، نژاد، عادت‌های بد و بیماری‌های مختلف، احتمال بهبودی ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از مدیکال اکسپرس، طبق پژوهش‌های دانشمندان آمریکایی مصرف ملاتونین (هورمونی که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند) ممکن است در درمان کووید ۱۹ مفید باشد.

نتیجه گیری متخصصان بر اساس داده‌های بیماران کلینیک کلیولند است. مشخص شد که مصرف هورمون ۳۰ درصد پس از تنظیم سن، نژاد، عادت‌های بد و بیماری‌های مختلف، احتمال بهبودی را افزایش می‌دهد.

قابل ذکر است، در میان آفریقایی آمریکایی ها، این میزان از ۳۰ درصد به ۵۲ درصد افزایش یافته است که برای متغیر‌های مشابه در نظر گرفته شده است.

فیسینگ چن یکی از نویسندگان این تحقیقات گفت: بسیار مهم است که توجه داشته باشیم این نتایج به این معنی نیست که افراد باید بدون مشورت با پزشک خود ملاتونین را شروع کنند.

دانشمندان خاطرنشان کردند که برای تأیید علمی فواید ملاتونین به تحقیقات گسترده‌ای نیاز است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
چهارشنبه 21/8/1399 - 8:37
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره ۴ داروی گیاهی موثر در درمان کرونا توضیح داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه چهار فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی مصوبه كمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو را برای بهبود علائم بیماری كووید ١٩ اخذ کرده اند، اظهار کرد: مجوز تولید موقت دو مورد از این فرآورده ها به مدت ۶ ماه صادر شده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به فرآورده دارویی موثر در درمان کرونا گفت: اسپری دهانی( PHR 160) حاوی ۶ اسانس گیاهی جهت كمک به بهبود عوارض ریوی كووید ١٩ همچون تنگی نفس، سرفه و اكسیژن شریانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین شربت موکوزیفت حاوی عصاره آبی میوه ۲ گیاه با توجه به مدارک كارآزمایی بالینی برای درمان کرونا ارائه شده است و جهت رفع علائم خستگی و بی اشتهایی در مبتلایان به کرونا استفاده می شود.

به گفته جهانپور برای دو فرآورده دیگر كه مصوبه كمیسیون سازمان غذا و دارو را اخذ كرده اند، هنوز مجوز موقت صادر نشده است.

در ادامه سخنگوی غذا و دارو مصرف شربت استاپ سیویر را برای كاهش دوران بستری و بهبود هایپوكسی مبتلایان به کرونا موثر دانست.

وی در پایان شربت آنوال اس که حاوی یک جزء گیاهی است جهت بهبود برخی علائم كرونا معرفی کرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
سه شنبه 20/8/1399 - 8:47
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در توئیت خود نوشت: تنها با استفاده از ماسک می‌توان تا ۹۵ درصد از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صفحه شخصی خود در خصوص افزایش آمار مرگ و میر ناشی از عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نوشت: آخرین پیش بینی‌های IHME برای کووید ۱۹ نشان می‌دهد با ادامه روند قبلی، مجموع موارد فوت ناشی از کرونا تا ۱۱ بهمن به حدود ۸۱۹۰۰ نفر خواهد رسید.

 تنها با استفاده از ماسک به میزان ۹۵ ٪، می‌توان حداقل ۱۳، ۹۰۰ نفر ایرانی را نجات داد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
دوشنبه 19/8/1399 - 8:18
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

ویروس مهلک و کشنده‌ای در جنوب شرقی آسیا که از خفاش‌ها به انسان منتقل می‌شود، کشف شده است.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اکسپرس، بر اساس نتایج مطالعه دانشمندان آمریکایی بر این باورند که ویروس "نیپاه" که از خفاش‌ها به انسان منتقل می‌شود، می‌تواند منجر به شیوع یک بیماری کشنده جدید شود.

کارشناسان هشدار دادند که در بنگلادش و هند، جایی که هر ساله مبتلایانی به این عفونت شناسایی می‌شوند، این بیماری با سرعت بیشتری در حال ظاهر شدن و پیدا شدن تعداد بیشتر مبتلایان است.

علاوه بر این، اگر قبلا تصور می‌شد که ویروس در مناطقی با میوه‌های فراوان منتشر می‌شود، اکنون این پیش شرط نیست. دانشمندان می‌گویند شیوع می‌تواند در هر قسمت از جنوب شرقی آسیا رخ دهد.

ویروس نیپاه می‌تواند التهاب مغز یا بیماری‌های تنفسی را تحریک کند. این بیماری به افرادی که میوه با بزاق حیوان آلوده می‌خورند منتقل می‌شود.

عفونت به راحتی به عنوان مثال ویروس کرونا از شخص به فرد دیگر منتقل نمی‌شود، اما ویروس در خفاش‌ها می‌تواند تغییر کند. هیچ درمانی و واکسنی برای این بیماری وجود ندارد، میزان مرگ و میر این ویروس ۹۰ درصد است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
دوشنبه 19/8/1399 - 7:59
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

محققان آمریکایی می‌گویند به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا در مبتلایان افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از واشنگتن پست، متخصصان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده (CDC) تشخیص داده اند که بارداری در زنان خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا را دو برابر می‌کند.

محققان مشاهده کردند براساس آماری که از ۲۲ ژانویه تا ۳ اکتبر جمع آوری شده است از بیش از ۱۹ هزار زن باردار مبتلا به کووید۱۹، ۳۳ بیمار فوت کرده اند، میزان مرگ و میر در این گروه ۰.۲ درصد است. علاوه بر این، در میان زنان غیر باردار، این عامل به نصف بیشتر رسیده است. 

طبق پژوهش CDC، این ممکن است به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مانند: افزایش ضربان قلب و مصرف اکسیژن، کاهش ظرفیت ریه و تغییر در سیستم ایمنی بدن باشد که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد. 

دکتر لیوبوف یروفی یوا متخصص زنان و زایمان گفت: بعد از ابتلا به ویروس کرونا، بارداری خطرناک است، زیرا از دارو‌هایی برای درمان آن استفاده می‌شود که می‌تواند سلول‌های جنینی و سیستم تولید مثل را تحت تأثیر قرار دهد.

او گفت، زنان باید سه ماه صبر کنند تا بهبودی کامل پیدا کنند. این متخصص همچنین استفاده از پیشگیری از بارداری هورمونی را در دوز‌های کم در دوران نقاهت توصیه کرد.

مبتلایان به کووید۱۹ خفیف می‌توانند از همان لحظه‌ای که احساس بهبودی دارند مصرف دارو‌ها را شروع کنشند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
يکشنبه 18/8/1399 - 9:3
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

از التهاب شدید دستگاه گوارش تا سوراخ شدن روده؛ وحشتناک‌ترین علائم ابتلا به کرونای شدید
دانشمندان کانادایی اعلام کردند کسانی که به کرونای شدید مبتلا می‌شوند ممکن است دچار مشکلات گوارشی شدید شوند.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از هندوستان تایمز، ویروس کرونا مرگبارترین همه گیری را در یک قرن اخیر رقم زده است. از آنجا که هنوز روش موثری برای مقابله با این بیماری کشف نشده است، مقامات بهداشتی به مردم توصیه می‌کنند نکات بهداشت فردی را رعایت کنند. شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون، استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی از ابتدایی‌ترین راهکار‌ها برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹ است.

یکی دیگر از راه‌ها برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا شناسایی افراد آلوده و قرنطینه کردن آن‌هاست. سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد مردم باید به طور پیوسته نسبت به علائم ابتلا به کووید ۱۹ آگاهی داشته باشند و در صورت مشاهد این علائم خود را قرنطینه کنند. تب، سرفه‌های خشک، خستگی و بی حالی، درد عضلانی، اسهال، از دست دادن حس بویایی و چشایی، سردرد و بثورات پوستی از جمله شایع‌ترین علائم ابتلا به کروناست. به تازگی تحقیقات دانشمندان کانادایی ابعاد جدیدی از علائم بیماری کرونا را آشکار کرده است.

بر این اساس، تحقیقات دانشمندان دانشگاه آلبرتای کانادا نشان می‌دهد تقریباً یک نفر از هر ۵ فرد مبتلا به کووید ۱۹ تنها علامتی که از بیماری نشان می‌دهد مشکلات گوارشی است. این مشکلات گوارشی شامل حالت تهوع، استفراغ، درد عمومی شکم و دل پیچه، از دست دادن اشتها و اسهال می‌شود.

شواهد نشان داد ۱۸ درصد از بیماران کرونایی این علائم گوارشی را نشان داده اند. از این میان، ۱۶ درصد از بیماران تنها علامتی که از بیماری نشان دادند مربوط به مشکلات گوارشی بود. محققان می‌گویند عکس‌های رادیولوژی از شکم می‌تواند ابتلای افراد به کووید ۱۹ را نشان دهد. علائمی که در عکس‌های رادیولوژی قابل مشاهده است شامل التهاب در روده کوچک و بزرگ، وجود گاز در دیواره دستگاه گوارش، و سوراخ شدن روده است.

این علائم در بیماران کرونایی شایع نیست، اما در صورت مشاهده، نشان دهنده آن است که بیماری در فرد پیشرفت کرده و فرد به کرونای شدید مبتلا شده است.

مشکلات گوارشی که می‌تواند نشانه ابتلا به کرونا باشد
به تازگی محققان چند عامل دیگر که می‌تواند از علائم ابتلا به کرونا باشد را مطرح کرده اند. دانشمندان می‌گویند ویروس می‌تواند از راه‌های بی شماری باعث اختلال در روند کارکرد بدن شود که مهمترین آن اختلال در کارکرد دستگاه گوارشی است. دستگاه عریض و طویل گوارش انسان از دهان تا انتهای روده بزرگ را تشکیل می‌دهد و خود شامل اندام‌ها و بافت‌های مختلفی است. ویروس کرونا با تحت تاثیر قرار دادن هر کدام از این اندام‌ها و بافت‌ها می‌تواند باعث ایجاد عوارض و علائم در بیماران شود.

محققان می‌گویند غالباً مشکلات گوارشی پیش از سایر علائم و بخصوص پیش از علائم تنفسی خود را نشان می‌دهد. مطالعات بر روی بیش از ۲۵ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در چین و ۱۸ کشور دیگر نشان می‌دهد، مشکلات گوارشی یکی از علائمی بوده است که بیماران پیش از سایر علائم از آن شکایت داشته اند.

دانشمندان در تحقیقات خود پی بردند ۲ مشکل گوارشی بسیار شایعی که در بیماران کرونایی دیده می‌شود بی اشتهایی و اسهال است. همچنین حال تهوع و استفراغ از دیگر علائمی است که محققان در بیماران کرونایی مشاهده کردند.

محققان چینی در تحقیقات خود پی بردند برخی از بیماران دارای درد‌های شکمی هستند. محققان در مطالعات مختلف در خارج از چین نیز درد‌های شکمی را در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مشاهده کرده بودند.

مطالعات در استان هوبی چین، جایی که برای نخستین بار ویروس کرونا از شهر ووهان این استان به سایر جهان شیوع پیدا کرد، نشان داد همزمانی وقوع ۳ علائم گوارشی شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال در میان بیماران کرونایی بصورت گسترده دیده شده است. مطالعات در کشور‌های دیگر نیز نشان می‌دهد، همزمانی وجود ۲ علامت اسهال و درد‌های شکمی در این بیماران بیشتر از موارد گزارش شده در چین بوده است.

این مطالعات همچنین نشان داد بیمارانی که علائم گوارشی داشته اند، احتمال بیشتری دارد که دچار کرونای شدید شده و در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری شوند. دانشمندان تاکید دارند این مطالعات تایید می‌کند که مشکلات گوارشی یکی از رایج‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ در انسان است.

پیش‌تر دانشمندان انگلیسی نیز در تحقیقات خود ارتباط میان مشکلات گوارشی مانند اسهال و ابتلا به کرونا را تایید کرده بودند. این دانشمندان توصیه دارند افراد در زمان شیوع ویروس کرونا به مدفوعی که دفع می‌کنند، توجه داشته باشند. اگر حجم مدفوع بسیار بیشتر از حد طبیعی و رقیق‌تر از گذشته است یا فرد با سهولت بسیار بیشتر نسبت به گذشته به توالت رجوع می‌کنید، احتمال دارد این امر علامت پنهان ابتلا به کرونا در فرد باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
شنبه 17/8/1399 - 8:40
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

گروهی از دانشمندان آمریکایی طی تحقیقات اخیر خود محل اصلی تکثیر ویروس کرونا در بدن را شناسایی کردند.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب سایت medRxiv، طبق بررسی‌های محققان، حفره دهان به ویژه غدد بزاقی، زبان و لوزه ها، بهترین مکان برای تجمع ویروس کرونا و سپس انتشار آن است.

محققان تاکید کردند که میزان خطر ابتلا به کرونا ویروس از راه دهان یعنی جایی که احتمال ابتلا از طریق بلعیدن بزاق یا ورود مستقیم آن به ریه و نیز خطر انتقال ویروس از یک شخص به شخص دیگر افزایش می‌یابد ارزیابی نشده است.

این محققان توضیح دادند که این اولین مطالعه در مورد نحوه تکثیر ویروس کرونا از طریق دهان است؛ زیرا تمام مطالعات قبلی بر روی نحوه شیوع ویروس در بینی و ریه‌ها تمرکز داشته است.

علائم و نشانه‌های انتقال ویروس از طریق دهان هنوز در حال بررسی است و محققان اکنون فقط موفق به شناسایی علائم کلاسیک ویروس مانند از بین رفتن حس چشایی و خشکی دهان برای مدت طولانی شده اند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
يکشنبه 11/8/1399 - 6:54
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک پزشک عمومی درباره ارتباط تب کودکان و بیماری کرونا توضیحاتی داد.

سید صفر موسوی پزشک عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه پسرم ۱/۵ سالش است و چند روزه تب کرده و بی حال شده است، گاهی تبش برطرف می‌شود و دوباره تب می‌کند، آیا این علائم می‌تواند دلیل کرونا باشد؟ اظهار کرد: تب و سرفه به طور معمول در بچه‌ها نمی‌تواند علائم بروز بیماری کووید ۱۹ باشد.

این پزشک عمومی بیان کرد: میزان درگیری بچه‌ها با بیماری کووید ۱۹ بسیار پایین است.

بالاتر بودن دمای بدن از حد طبیعی آن، تب نامیده می‌شود. تب در افراد و به ویژه کودکان معمولاً نشانۀ آن است که بدن در حال مبارزه با عفونت است یا التهابی در بدن وجود دارد. گرفتن دقیق درجه حرارت بدن کودک می‌تواند شما را از وجود تب مطمئن کند و همین اندازه‌گیری درجه حرارت بدن هم اغلب بهترین راه موجود برای تشخیص جدی بودن تب به شمار می‌رود. در این مطلب می‌توانید با علائم تب در کودکان، درمان و راهکارهایی برای بهبود سریع‌تر تب در کودکان و عوارض ناشی از تب آشنا شوید.

تب و علائم آن در کودک
بیشتر پزشکان توافق دارند که دمای طبیعی بدن برای یک کودک سالم کمتر از ۳۷/۸ درجۀ سانتی‌گراد است و اگر دمای بدن نوزاد یا کودک شیرخوار شما ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر باشد، او تب دارد. اندازه‌گیری درجه‌ حرارت مرکزی بدن کودک ممکن است از طریق پردۀ گوش توسط ترمومترهای مخصوص این کار انجام شود، اما برخی دیگر از پزشکان می‌گویند دقیق‌ترین راه گرفتن دمای بدن کودک استفاده از دماسنج مقعدی است و برخی نیز اندازه‌گیری تب را از طریق دماسنج دیجیتالی پیشانی بهتر می‌دانند. در هر صورت، لازم است شما به پزشک کودک خودتان اعتماد کنید.

سن می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده در وجود تب کودک باشد. به عبارت دیگر؛ تب در کودکان زیر سه ماه جدی‌تر است. رفتار کودک هم یک عامل مهم دیگر است، یعنی تبی که کودک را از بازی کردن و غذا خوردن به طور معمول بازنمی‌دارد، اغلب نمی‌تواند موضوع نگران‌کننده‌ای باشد. غیر از این موارد، بدن بچه‌های بزرگ‌تر بعد از بیدار شدن از یک چرت روزانه یا بعد از دویدن و بازی کردن ممکن است گرم‌تر باشد.

همچنین به خاطر داشته باشید که دمای بدن همۀ افراد، در اواخر بعدازظهر و اوایل شب افزایش و بین نیمۀ شب و صبح زود کاهش می‌یابد. در هر صورت اگر نگران هستید، درجه حرارت بدن کودک هرچه باشد، لازم است با پزشک تماس بگیرید و از او برای معاینۀ کودکتان کمک بگیرید.

زمان تماس با پزشک برای تب کودک
برخی از زمان‌های ضروری تماس با پزشک در صورت وجود تب کودک شامل موارد زیر است:

سن کودکتان کمتر از سه ماه باشد و دمای بدن او ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر است. کودکی که این‌قدر کوچک است باید برای بررسی وجود عفونت یا بیماری‌های جدی معاینه شود. از دادن هر نوع داروی تب‌بری به کودک خودداری کنید، زیرا اول باید پزشک درجه حرارت دقیق بدن کودک را اندازه بگیرد و او را معاینه کند.
اگر کودک شما سه ماهه یا بزرگ‌تر باشد و کمی تب دارد، مهم‌ترین نکته این است که او چگونه به نظر می‌رسد و چگونه رفتار می‌کند. اگر سرحال و خوب به نظر می‌رسد و مایعات می‌خورد، نیازی به تماس با پزشک نیست ولی اگر تبش بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه یابد یا درجه‌ٔ تب بسیار بالا باشد، لازم است از پزشک خود راهنمایی بخواهید. پزشک ممکن است به شما بگوید که اگر تب کودک به ۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد، بدون در نظر گرفتن علائم دیگر، فوراً با او تماس بگیرید.
سن کودک شما بین سه تا شش ماه باشد و تب ۳۸/۳ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر دارد، یا اگر کودک بزرگ‌تر از شش ماه است و درجه حرارت ۳۹/۴ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر دارد و علائمی مانند از دست دادن اشتها، سرفه، نشانه‌هایی از گوش‌درد، بهانه‌گیری غیرمعمول یا خواب‌آلودگی یا اسهال یا استفراغ یا هر علامت مهم دیگری دارد باید به پزشک کودکتان مراجعه کنید.
همچنین در صورت مشاهدهٔ هر کدام از موارد زیر در رابطه با تب با پزشک کودکتان تماس بگیرید یا به مطبش مراجعه کنید:

کودک به طرز محسوسی رنگ‌پریده یا برافروخته باشد یا دفعات ادرار کردن او کم شده است.
متوجه قرمزی روی پوست یا هر عارضۀ پوستی بدون علت دیگری در کودک شده‌اید. این نوع حساسیت اگر با تب همراه باشد، می‌تواند نشانۀ یک مشکل جدی‌تر باشد. جوش‌های کوچک بنفش‌قرمز یکه وقتی آنها را فشار می‌دهید سفید یا کم‌رنگ نمی‌شود یا دمل‌های بزرگ بنفش می‌تواند نشانۀ یک عفونت باکتریایی بسیار جدی یا بیماری التهابی مهم باشد.
کودک در تنفس مشکل دارد، برای نفس کشیدن تلاش بیشتری می‌کند یا تنفس او سریع‌تر از حد معمول است و حتی پس از اینکه بینی او را با یک پوآر بینی کودکان تمیز می‌کنید، تغییری ایجاد نشود. این حالت می‌تواند نشانۀ عفونت‌های شدید ریوی باشد.
کودک شما بیمار و بی‌حال به نظر برسد و درجه حرارت بدن او کمتر از حد طبیعی؛ کمتر از ۳۶ درجه سانتی‌گراد است. گاهی بدن نوزادان خیلی کوچک وقتی بیمار می‌شوند، به جای تب کردن، سرد می‌شود.
وقتی یک کودک تب دارد، اما علائم آبریزش بینی، سرفه، مشکل استفراغ یا اسهال را ندارد، تشخیص علت تب می‌تواند مشکل باشد. عفونت‌های ویروسی زیادی وجود دارد که می‌تواند بدن را دچار تب کنند و هیچ علائمی نداشته باشند. برخی از این باکتری‌ها مانند سرخجه، سه روز تب بسیار بالا و سپس کهیر صورتی کم‌رنگ یا تظاهرات پوستی روی بدن ایجاد می‌کند. بیشتر عفونت‌های جدی مانند مننژیت، عفونت‌های دستگاه ادراری، یا باکتریمی یعنی وجود باکتری در جریان خون، نیز ممکن است تب بالایی را بدون هیچ علائم خاصی ایجاد کند. اگر کودک شما به طور مداوم برای بیش از ۲۴ ساعت؛ بدون در نظر گرفتن هیچ علائم دیگری، تب ۳۹ درجه‌ یا بالاتر دارد، لازم است با پزشک تماس بگیرید. سن کودک هرچه باشد، اگر او علائمی دارد که یک بیماری یا عفونت جدی را نشان می‌دهد، پزشک از شما می‌خواهد کودک را برای ارزیابی و معاینه شدن به مطب او یا به یک مرکز اورژانس ببرید.

روش‌های درمان تب در کودک
تب، بخشی از دفاع بدن در برابر باکتری‌ها و ویروس‌هاست و ابتلا به تب، به بدن پیغام می‌دهد که گلبول‌های سفید و آنتی‌بادی‌های بیشتری برای مبارزه با عفونت بسازد. از سوی دیگر نیز اگر درجه حرارت کودک بیش از حد بالا باشد، او ناراحت‌تر از آن خواهد بود که بتواند چیزی بخورد، بنوشد یا بخوابد و همین موضوع بهبود او را سخت‌تر خواهد کرد. پس از تشخیص پزشک برای درمان و در صورت تأیید او می‌توانید موارد زیر را برای بهبود سریع‌تر کودک در نظر بگیرید:

داروهای تب‌بُر: اگر تب، کودک شما را اذیت می‌کند، در صورت تأیید پزشک می‌توانید برای پایین آوردن درجه حرارت بدن، به او قطرۀ استامینوفن کودکان بدهید. هنگام دارو دادن به کودک خیلی مراقب باشید، زیرا وزن کودک دُز مناسب دارو را تعیین می‌کند. لازم است همیشه از پیمانه‌ٔ همراه دارو یا قطره‌چکان برای اندازه‌گیری میزان داروی مصرفی استفاده کنید. داروهای کاهش تب را بیشتر از دوز توصیه شده به کودکتان ندهید. دستورالعمل‌های روی جعبۀ دارو احتمالاً توضیح می‌دهد که می‌توانید قطرۀ استامینوفن را هر چهار یا شش ساعت به کودک بدهید، اما هرگز به کودک خود آسپیرین ندهید. آسپیرین می‌تواند خطر ابتلا کودک به سندرم ری، اختلالی نادر اما بالقوه کشنده، را بیشتر کند. بیشتر پزشکان داروهای بدون نسخۀ پزشک برای سرفه و سرماخوردگی را برای نوزادان توصیه نمی‌کنند،‌ اما اگر کودک در حال حاضر، داروهای تجویزی پزشک را مصرف می‌کند، قبل از دادن هر داروی دیگری مثل ایبوپروفن یا استامینوفن، با پزشک کودک صحبت کنید. داروهای سرفه و سرماخوردگی ممکن است حاوی این اقلام ایبوپروفن یا استامینوفن باشند، بنابراین ممکن است با این کار، به کودک بیش از حد دارو داده باشید. قبل از دادن داروهای مسکن به کودک نیز باید با پزشک مشورت کنید. از دادن ایبوپروفن به شیرخوار یا کودکان بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

پرهیز از پوشاندن لباس بیش از حد به کودک: برای جلوگیری از کم‌آبی بدن، شیر مادر یا شیر خشک زیادی به او بدهید و لباس زیادی به او نپوشانید یا وقتی خواب است، خیلی او را با لباس یا پتو گرم نکنید. اگر به دلیل پوشیدن لباس‌های اضافی و یا داغ بودن هوا، درجه حرارت بدن کودک بالاتر از حد طبیعی است، سعی کنید با کم کردن چند لایه از لباس‌های او و فراهم کردن فضای خنک برای استراحت یا بازی، به پایین آوردن دمای بدن او کمک کنید.

کاهش تب با اسفنج مرطوب: برای کاهش تب، می‌توانید یک اسفنج مرطوب‌شده با آب ولرم را به بدن کودک بکشید یا او در آب ولرم حمام دهید. هرگز سعی نکنید برای کاهش تب، به بدن کودک الکل بزنید. الکل می‌تواند از طریق پوست جذب و وارد جریان خون کودک شود. همچنین الکل می‌تواند بدن کودک را با سرعت زیادی سرد ‌کند که در نهایت درجه حرارت بدن کودک را افزایش خواهد داد.

دقت کنید که آب مصرفی سرد نباشد و حداکثر ۵ درجه از درجه حرارت بدن کودک کمتر باشد. در صورت بروز لرز یا ناخوشایندی کودک، از تن‌شویه یا پاشویه کردن کودک خودداری کنید و آن را متوقف کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 35دقيقه قبل
يکشنبه 11/8/1399 - 6:29
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

🔮نشانه های کمبود روی در بدن

🔺ابتلا به بیماری های مزمن
🔺 ابتلا به عفونت های طولانی مدت

🔺 ریزش مو
🔺 از دست دادن حس چشایی

🔺کندی در کاهش وزن
🔺 درد عضلانی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 6دقيقه قبل
شنبه 10/8/1399 - 6:51
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10225 ) ( تعداد نظرات : 25 )

🅾️ دلایل #سردبودن بدنتان چیست ؟

🔺کمبودآهن
🔺لاغری زیاد
🔺خواب ناکافی
🔺کم کاری تیروئید
🔺مشکل گردش خون
🔺آب بدنتان کم شده است
🔺ماهیچه‌های بدنتان کم است

زمان آخرین مطلب این کاربر: 14ساعت و 6دقيقه قبل
شنبه 10/8/1399 - 6:50
  • تعداد رکورد ها : 9505