• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 897
تعداد نظرات : 355
زمان آخرین مطلب : 3647روز قبل

 

 

تراشه‌ای توسط یک شرکت چینی ساخته شده که به سازندگان تلفن همراه امکان می‌دهد دستگاه‌هایی با امکان پشتیبانی از چهار سیم‌کارت را که همگی فعال خواهند بود، بسازند.
به گزارش ایسنا، تراشه
SC6600L6 شرکت Spreadtrum Communications کار کردن هم‌زمان چهار سیم‌کارت GSM را که در حالت استندبای قرار دارند، برروی یک بیس باند و فرکانس رادیویی، امکان‌پذیر می‌کند.
این تراشه موتور پردازشگر و کنترلر یکپارچه شده برای پشتیبانی از چهار سیم‌کارت و رابط کاربری بهبود یافته‌ای برای چهار سیم‌کارت دارد.
این محصول از گزینه‌های چند سیم‌کارته مختلفی از جمله دو سیم‌کارت، سه سیم‌کارت و چهار سیم‌کارت در یک بیس باند و تراشه فرکانس رادیویی پشتیبانی کرده و انتخاب‌های بیش‌تری را برای طراحان گوشی فراهم کرده و نیاز کاربران مناطق مختلف را برآورده می‌کند.
از میان پنج سازنده بزرگ، تنها سامسونگ و نوکیا دستگاه‌هایی برای بازار گوشی‌های چند سیم‌کارته می‌فروشند که در کشورهایی مانند چین، روسیه، هند و آفریقا که افراد درآمد پایینی دارند، اهمیت زیادی دارد. 

منبع: تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 21:50
  

پروفسور غلامحسین باهر جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار “زن فردا” عنوان داشت:درحال حاضر بزرگترین مشکل اجتماعی جامعه ما ازدواج و بزرگترین مشکل اقتصادی ما اشتغال است،که ازدواج دخترها منوط به اشتغال پسرهاست و با ایجاد موقعیت های موقت و زودگذر نمی توان از حل این بحران سربلند بیرون آمد.
باهر افزود:ازدواج در گذشته به صورت سنتی انجام می شد یعنی خانواد ها یکدیگر را می شناختند و گاها واسطه ای برای معرفی بود که در آن، در مورد دختر و پسر تحقیقات انجام می گرفت و غالبا به وسیله ی یک روحانی که در حد مرجع تقلید باشد عقد صورت می پذیرفته و قضایا به خوبی پیش می رفت وصحبتی از طلاق نبود،وقتی امکان این ازدواج ها از میان رفت، جوانان خود به دنبال آشنایی رفتند و درفرهنگسراها و… با جنس مخالف رابطه برقرار کردند.
وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل بالا رفتن کمیت وکیفیت دختران از یک سو، وپایین آمدن کمیت وکیفیت پسران از سوی دیگر ، امرازدواج حالت شکارگاهی پیدا کرده باعث شد تا دختران احساس کنند باید همیشه اطرافشان پسرانی برای انتخاب باشد و پسرها هم دخترانی در اطرافشان باشند تا اگر روزی به ناچار قصد ازدواج داشتند از میان آنها انتخاب کنند.
غلامحسین باهر بیان کرد: دراین میان شاهد سوءاستفاده هایی هستیم که به دلیل عرضه زیاد و تقاضای کم صورت گرفته است که از طریق سایت های اینترنتی و آگهی روزنامه ها شکل می گیردکه گاها ختمبه ازدواج می شود و گاها خود ازدواج مساله ساز می گردد.
این آسیب شناس معتقد است: الان متاسفانه موقعیت نظام اجتماعی برای ازدواج بسیارآشفته است و همه ی تلاش ها به سمت این است که دخترها ازدواج کنند و پسرها ازدواج نکنند و رواج پدیده ی شکارگاهی و این مساله ایست که به سمت پذیرش عدم ازدواج در جوانان کشیده می شود و کژتابی هایی را به همراه می آورد و به خصوص در کلان شهرها به ویژه در تهران، حالت واژگونی ازدواج دیده می شود.
پروفسور باهرشرایط پیش آمده را باعث سوءاستفاده سودجویان دانست واشاره کرد: سوءاستفاده ها مصداق هرکه شیرینی فروشد مشتری بروی بجوشد، است ومانند تبلیغ برای ادامه تحصیل وفرستادن دانشجوبه خارج ازکشورنشان می دهد، حفره هایی که در جامعه ایجاد شده و عده ای با چراغ قوه به داخل آن می افتند.
باهر ابراز داشت: در تداوم ازدواج های سنتی شکی نیست چرا که درخانواده هایی که این شکل ازازدواج بوده به دلیل مذهب واعتقادات والدین وتبعیت فرزندان ازآنها، فرزندان به طلاق فکرنمی کنند، اما گاها در بعضی موارد که خانم به سن یائسگی می رسد وبا بهانه های متفاوت به دنبال تقسیم مال می رود مردها هم در سن بالا به فکر طلاق و ازدواج باشخص جوانتر می روند.این تنها اشکال ازدواج سنتی است که گاها در جامعه دیده می شود.
این جامعه شناس خاطرنشان کرد: درازدواج های مدرن که به طریق مختلف صورت می گیرد شاهد حداکثر تداوم شش ماهه هستیم گرچه پسرها معمولا از این نوع ازدواج ها که به قولی مدرنیته است اجتناب می کنند ،ولی اگر تحت شرایطی به طور مصلحتی تن به این دوستی ها بدهند براساس غریضه بوده اما دختران همیشه براساس عاطفه مایل می شوند با دوست پسران خود ازدواج کنند.
این آسیب شناس اذعان داشت: اگر صدا و سیما به مردم آگاهی دهد و فرهنگ عمومی ارتقاء یابد در این صورت جوانان خود با چشمانی باز به امر ازدواج نگاه می کنند وحتی اگر سایت های همسریابی در حال فعالیت باشند باز هم خود جوان است که تصمیم نهایی را منطقی و عقلی می گیرد.
باهردرخصوص نظارت بر عملکرد سایت های این چنینی گفت: اگر نظارتی هم باشد قطعا دقیق و منصفانه نخواهد بود و فقط با مداخله ی بیجا اوضاع از قبل بدتر خواهد شد و تجربه بارها چنین چیزی را به ما ثابت کرده است.
وی با بیان اینکه ازدواج انسانی راه حل برون رفت از این بحران هاست،یادآور شد : اینکه انسانها مانند دیگر موجودات زنده در شرایط رشد و قبل از هرگونه دوستیابی تصمیم به ازدواج و زندگی مشترک بگیرندو زندگی را با مشارکت ۵۰،۵۰ پیش ببرند و چنانچه در بعضی موارد که زندگی مشترک معنا ندارد با انصاف کامل و۵۰،۵۰ به تقسیم اموال بپردازند وازیکدیگر جدا شوند.
در پایان: ارتقاء فرهنگ و حل مشکلات اقتصادی درامرازدواج بسیارتاثیرگذاراست ومی تواند درافزایش ازدواج مناسب تاثیرفراوانی داشته باشد.
مصطفی اقلیما دیگر جامعه شناس کشورمان در گفتگو با خبرنگار “زن فردا” بیان کرد: جامعه ی کنونی جامعه ای در حال گذر است و ما در آن مدرن فکرمیکنیم ، اما سنتی عمل می کنیم،یعنی با وجود برخی آگاهی ها بعد از اینکه ازدواج مدرنیته را پذیرفتیم رفتاری سنتی را آغاز می کنیم.
دوست داریم همسرمان را خودمان انتخاب کنیم اما بلافاصله بعد ازازدواج تغییردیدگاه داشته و برای او محدودیت ها وتغییررفتارایجاد می کنیم.۹۵ درصد مردها ازدواج مدرن را میپذیرند اما سنتی فکرمیکنند.
اقلیما افزود: اگر سنتی ازدواج کنیم وسنتی فکر کنیم یا اگر مدرنیته ازدواج و مدرنفکر کنیم، زندگی به چالش کشیده نخواهد شد. ما در یک کشور سنتی زندگی می کنیم و زیربنای تفکر افراد سنت است،زیربنای تفکریک آقای دارای مدرک دکتری، مادر و خانواده اش است.
اگر پسری دارای شرایط کامل ازدواج باشد هیچ گاه در اینترنت به دنبال همسر نمی گردد چرا که برای چنین شخصی همه،حداقل یک مورد را معرفی می کنند،اما کسانی که در اینترنت به دنبال برقراری رابطه وازدواج هستند،شرایط ایده آل ازدواج را در خود نمی بینند و قطعا دارای چنین شرایطی هم نیستند.
وی بیان کرد: با بررسی سایت های همسریابی متوجه شدیم این سایت ها جز ایجاد آسیب های روحی و روانی در دختران چیزدیگری راعایدشان نخواهد کرد و اگر هم روزی رسد که جامعه به این سایت ها نیاز پیدا کند باید از لحاظ فرهنگی آمادگی چنین روشی در جامعه رشد و توسعه پیدا کند چراکه هم اکنون هیچ خانواده ای همسریابی دختران وپسرانشان را از طریق اینترنت وسایت را نمی پذیرد.
اقلیما عنوان کرد:تا زمانی که رابطه ها چهره به چهره است و زیربنای تفکرات جامعه سنتی است ازدواج مدرن مفهومی ندارد و فقط یک عده در این میان به دنبال کاسبی و سودجویی هستند.
وی با اشاره به اینکه در امر ازدواج دادن وام ودخالت در میزان مهریه و … راه حل نیست،ابراز کرد:،جوان ها مایل به ازدواج هستند اما باید براساس استاندارد حقوق کافی بگیرند،در نتیجه اگر اقتصاد جامعه درست باشد و اشتغال به معنای واقعی وجود داشته باشد جوانان به تشکیل خانواده تمایل نشان می دهند.
اقلیما در پایان متذکر شد: یادمان باشد اگرازدواج درجامعه صورت نگیرد وکاهش یابد هیچ اشکالی مهمی پیش نمی آید اما اگرآمارطلاق بالا رود ،ازدواج وطلاق هایی که بیشتردر سن پایین است، جامعه دچار بحران خواهد شد وکژتابی در آن نمایان می شود که این امر یک فاجعه بزرگ است.
به گزارش خبرنگار “زن فردا”،در حال حاضر در کشور ما ۳۹ سایت همسریابی فعالیت می کنند که در این بین دو بنگاه همسریابی اینترنتی نیز به صورت اسلامی تأسیس شده اند و این درحالی است که سوء استفاده ها و آسیب های اجتماعی ایجاد شده در این زمینه نگرانی های جدی را در مورد شکل گیری یک بحران اجتماعی در آینده موجب شده است.
ازدواج اینترنتی و همسریابی آن لاین برای نخستین بار در فرانسه و در یکی از شهرهای اطراف پاریس شکل گرفت. آن هم در شرایطی که نزدیک به دو دهه از فعالیت موسسات همسریابی می گذشت و این موسسات به فعالیت خود شکل روشن تری داده بودند. از این روز برخی از آنها به بنگاه های اقتصادی تبدیل شده و به این دلیل برای بازاریابی و کسب درآمد بیشتر دامنه فعالیت خود را به اینترنت نیز کشاندند.
در ایران نیز هرچند استقبال از سایت های غیر رسمی همسریابی اینترنتی در میان کاربران به شدت افزایش یافته است اما این پدیده در کشور ما سابقه ای سه ساله دارد و هنوز مدت زمان زیادی از تاسیس و راه اندازی نخستین بنگاه های همسریابی اینترنی نمی گذرد. با اینهمه تعداد این سایت ها و مراکز همسریابی مجازی و اینترنتی در حال حاضر در کشور ما به ۳۹ سایت می رسد که بر اساس تحقیق صورت گرفته توسط سازمان ملی جوانان به نظر می رسد در میان این ۳۹ سایت، دو بنگاه همسریابی اینترنتی به صورت اسلامی تاسیس شده و در این چارچوب به فعالیت می پردازند.
تمایل به ازدواج اینترنی و استفاده از سایت های هسمریابی در حالی از سوی جامعه شناسان و آسیب شناسان اجتماعی نوعی بحران به شمار می رود که در شرایط فعلی و بر اساس آمار اداره کل مطالعات اجتماعی و بررسیهای اجتماعی ناجا، ۶۳ الی ۶۸ درصد چت روم ها در اختیار جوانان قرار دارند؛ و در این میان جوانان ایرانی حتی گوی سبقت را از امریکایی ها و کانادایی ها هم ربوده اند.
از سوی دیگر گفته می شود محتوای ۴۸ درصد این چت رومها را اطلاعاتی چون عکس در برگرفته و همین مساله تاثیرپذیری نوجوانان و جوانان را افزایش می دهد. به این ترتیب فعالیت های سایت های همسریابی اینترنتی در چنین فضایی پدیده عجیب منحصر به فردی به نظر نمی رسد چرا که در حال حاضر بسیاری از جوانان مدت های طولانی از وقت خود را به صورت متناوب صرف نشستن پای دوستی های مجازی می کنند.
علیرغم هشدار دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای مبنی بر برخورد با سایتهای همسریابی موسسه های همسریابی همچنان به فعالیت پرسود خود ادامه می دهند.
مقامات قضائی در حالی خبر از تشدید برخورد با عوامل اصلی سایتها و مراکز همسریابی می دهند که این مراکز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. کافی است واژه “همسریابی” را در اینترنت جستجو کنید تا پنجره صدها سایت و مراکز مرتبط با آن در مقابلتان گشوده شود
افزایش سایتهای همسریابی و خطر جدی که به دنبال فعالیت غیرقانونی این سایتها نسل جوان را تهدید می کند باعث شده تا برخورد قضائی با عوامل اصلی و فعالان این سایت ها در دستور کار قرار گیرد.
سرپرست دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای برخورد جدی با عوامل و ریشه های اصلی این سایتها تاکید کرد و اظهار داشت: شناسایی و برخورد با عوامل اصلی سایتهای همسریابی در دستور کار دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای قرار دارد.
رضا جعفری پیامدهای ازدواج از طریق اینترنت و سایتها و دفاتر همسریابی را کمتر از دوستیهای خیابانی ندانسته و عنوان داشته اگر بنا باشد هر فردی سایتی راه اندازی کند و بدون چارچوب قانونی مبادرت به فعالیت در زمینه مسائل فرهنگی و حساسی همچون ازدواج کند به طور حتم هرج و مرج و بی نظمی را در جامعه به دنبال خواهد داشت و به طور حتم دستگاه قضائی چنین اجازه ای به متخلفان نخواهد داد.
آنچه مسلم است معیارهای همسریابی باید منطبق با فرهنگ جامعه و افراد باشد و دو نفر که دارای ملاکهای مورد قبول ازدواج هستند با محوریت کانون خانواده برای معارفه بیشتر و بهتر گفت و شنودی داشته باشند و پدر و مادر نظارت داشته باشند و کمک کنند که مسئله ازدواج به انحراف کشیده نشود.

منبع: تبیان تبریز
سه شنبه 18/8/1389 - 21:48
  

نوشیدن آب چغندر به طور روزانه برای بهبود و سلامت مغز سالمندان مفید است.
به گزارش ایسنا، متخصصان می‌گویند: آب چغندر، جریان خون را به سمت مغز تقویت می‌کند. این تاثیر کاربرد بسیار مفیدی در زمینه مقابله با پیشرفت زوال عقل و آلزایمر می‌تواند داشته باشد.
دکتر دانیل کیم ـ شاپیدو ـ رییس بخش تقویت استقلال سالمندان در دانشگاه ویک فارست در این باره خاطرنشان کرد: بررسی‌های گسترده نشان داده است که نوشیدن آب لبو می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، اما ما نشان دادیم که این نوشیدنی، جریان خون به مغز را نیز افزایش می‌دهد.
آب لبو حاوی غلظت بالای نیترات است که البته این عنصر در سایر گیاهان و سبزیجات دارای برگ پهن و سبز مثل کلم و برخی از کاهوها یافت می‌شود.
وقتی شما غذای غنی از نیترات می‌خورید باکتری‌های مفید موجود در دهان، نیترات را به نیتریت تبدیل می‌کنند.
به گزارش شبکه خبری ان بی سی، نیتریت می‌تواند به باز شدن عروق خونی در بدن کمک کند و جریان خون و اکسیژن‌رسانی را به ویژه‌ در اعضایی که با کمبود اکسیژن مواجه هستند، افزایش دهد.

منبع: تبیان تبریز
سه شنبه 18/8/1389 - 21:46

 

 

 

lkf

ماه ذیحجه دوازدهمین و آخرین ماه قمری و ماه حج است که دهه اول آن فضیلت و کرامات بسیاری داشته و اعمال خاصی به منظور بهره‌مندی هرچه بیشتر از برکات آن ذکر شده است.

وقایع ذیحجه
ازدواج حضرت فاطمه با امیرالمومنین علی (ع)، روز ششم ذیحجه سال دوم
شهادت امام محمدباقر(ع) ، روز هفتم ذیحجه سال 114 قمری
ترویه و کوچ حاجیان از مکه
شهادت مسلم بن عقیل در سال 59 قمری
انتصاب امیرالمومنین علی (ع) به جانشینی پیامبر (ص) و عید سعید غدیر، روز هجدهم سال دهم
قتل عثمان بن عفان خلیفه سوم، روز هجدهم سال 35
مباهله پیامبر (ص)، روز بیست و چهارم
بیعت مردم با امام علی (ع) و تصدی خلافت ظاهری امام ، روز بیست و پنجم ذیحجه سال 35 قمری
قتل عمر خطاب به دست ابولؤلؤ، روز بیست و نهم
روز نهم این ماه عرفه و روز دهم نیز روز عید قربان است.

برخی اعمال دهه اول ذیحجه
- روزه گرفتن 9 روز اول این دهه ثواب و برکات بسیاری دارد.
- در هر شب از دهه اول بین نماز مغرب و عشاء دو رکعت نماز بجا آورده شود، در هر رکعت پس از حمد سوره توحید و سپس این آیه را بخواند : «وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَقَالَ مُوسَى لأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ »(سوره اعراف، آیه 142) تا شریک ثواب حاجیان گردد، بدون این که از ثواب آنان چیزی کاسته شود .
"با موسى سى شب وعده گذاشتیم و آن را با ده شب دیگر تمام کردیم تا آنکه وقت معین پروردگارش در چهل شب به سر آمد و موسى [هنگام رفتن به کوه طور] به برادرش هارون گفت در میان قوم من جانشینم باش و [کار آنان را] اصلاح کن و راه فسادگران را پیروى مکن ."

نماز حضرت فاطمه(س) در روز اول
نماز حضرت فاطمه (س) که آن چهار رکعت است به دو سلام، مثل نماز امیرالمؤمنین (ع)، در هر رکعت حمد یک مرتبه و توحید پنجاه مرتبه و بعد از سلام تسبیح آن حضرت بخواند و بگوید:
« سبحان ذی العز الشامخ المنیف سبحان ذی الجلال و الباذخ العظیم سبحان ذی الملک الفاخر القدیم سبحان من یری اثر النمله فی الصفا سبحان من یری وقع الطیر فی الهواء سبحان من هو هکذا و لا هکذا غیره »

نماز روز اول
دو رکعت نماز پیش از زوال به نیم ساعت، در هر رکعت حمد یک مرتبه و توحید و آیه الکرسی و قدر، ده مرتبه .
روز نهم
نماز روز عرفه
روز دهم
نماز عید قربان

منبع : تبیان تبریز

سه شنبه 18/8/1389 - 21:45
 

آقای تنبل به خودش قول داده بود که شیر دستشویی را درست کند. شیر آب از نیمه شب به جای چک چک، فیش فیش بدی می کرد. آفتاب وسط اتاق بود که صدای ساعت دیواری در آمد: دنگ دنگ ....
تا ضرب هشتم تمام بشود، آقای تنبل فقط توانست نیم غلتی بزند. در همان حال خواب دید که از جایش بلند شد و مثل یک کارگر دست به آچار یک راست رفت سراغ شیر دستشویی. هیچ کاری نداشت. با دو تا پیچ و یک واشر کارش را ساخت.
حالا باید یک سری به بانک می زد و پول اجاره را به حساب صاحب خانه می ریخت. بعد... ای داد! داشت یادش می رفت، کارگرها منتظر چسب بودند. از کوچه های فرعی مثل برق و باد گذشت و ماشین را جلوی مغازه ی رنگ و چسب فروشی نگه داشت. دوتا دبه ی بزرگ چسب خرید و مثل قرقی خودش را به کارگاهش رساند. همه چیز عالی بود.
زینگ ... ساعت شماطه دار جلوی آینه شروع کرد به لرزیدن و چکش روی سرش آن قدر خودش را به چپ و راست کوبید تا کوکش تمام شد.
آقای تنبل فقط لحظه ای چشمش را باز کرد. ساعت نه بود. با بی حالی گفت: اااوووم م م و قبل از آنکه اومش تمام بشود، خوابش برد.
زندگی آرام و شیرین ادامه داشت. آقای تنبل توی خواب، یک لیوان چای تازه دم را با لقمه ی نان و عسل سر می کشید که صدای دنگ دنگ پاندول دوازده بار توی اتاق پیچید و بعد بوم ... فیش ش ش چیزی ترکید.
آقای تنبل چشم باز کرد و خودش را توی استخر پر از آب دید. شیر دستشویی ترکیده بود و آب با فشار به در و دیوار اتاق می پاشید. آقای تنبل حالا می توانست یک شنای درست و حسابی بکند

 

منبع: تبیان تبریز

يکشنبه 16/8/1389 - 11:32
 

محققان دانشگاه سنت اندروز با ابداع متاموادی جدید که ابعاد ساختار آن نزدیک به طول موج نور مرئی است توانسته اند قدمی دیگر به سوی محقق شدن رویای ساخت ردای نامرئی بردارند

 محققان دانشگاه سنت اندروز با ابداع متاموادی جدید که ابعاد ساختار آن نزدیک به طول موج نور مرئی است توانسته اند قدمی دیگر به سوی محقق شدن رویای ساخت ردای نامرئی بردارندآنچه برای سالها الهام بخش داستانهای علمی تخیلی بوده و برای دانشمندان به رویایی دوردست تبدیل شده بود اکنون چند قدم دیگر به واقعی شدن نزدیک شده است زیرا محققان موفق شده اند برای ساخت ردای نامرئی کننده قدمی بزرگ بردارند. دانشمندان انگلیسی موفق به ابداع صفحه های قابل انعطافی شده اند که می توان آن را وجه علمی "ردای نامرئی کننده" فیلمهای مشهور هری پاتر نامید. این ماده جدید با نام "متا فلکس" از ساختاری میکروسکوپی تشکیل شده که با به وجود آوردن لایه ای از متامواد می تواند جریان نور را در سطحی بنیادین کنترل کرده و هدایت کند. به گفته "آندرئا دی فالکو" از دانشگاه سنت اندروز، متامواد می توانند قدرتی بی نظیر را در کنترل و تغییر رفتارهای نور در اختیار انسان قرار دهند. قدرت دستکاری و تغییر دادن رفتار نور همان توانایی است که به متامواد توانایی ایجاد تصور نامرئی بودن را خواهد داد، مفهومی که در حال حاضر برای استفاده در بسیاری از زمینه ها از جمله استتار صوتی ساختارهایی از قبیل کشتی ها، زیر دریایی ها و هواپیماها مطرح است.  به گفته دانشمندان دستیابی به ویژگی نامرئی شدن در نور مرئی چالشی بسیار بزرگ است زیرا برای رسیدن به چنین هدفی باید ابعاد متامواد بسیار کوچک باشد. قوانین نور بر این اساس استوارند که امواج نوری را تنها می توان با ساختارهایی هم اندازه طول موج امواج نوری تغییر داد، از سویی دیگر با وجود اینکه در گذشته متامواد قابل انعطاف ساخته شده اند طول موج بلند آنها از تاثیر نامرئی کننده مواد می کاهد. از این رو متاماده جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه سنت اندروز ساخته شده قدمی بزرگ به سوی جهانی نامرئی به شمار می رود زیرا این مواد به اندازه ای ریز هستند که بتوانند نور مرئی را مختل کنند و در عین حال از انعطاف پذیری نیز برخوردارند. 

بر اساس گزارش گاردین، با این همه شبیه سازی ردای نامرئی هری پاتر هدف نهایی این دانشمندان نیست، بلکه آنها در تلاشند از این مواد در ساخت لنزهای طبی مصرفی استفاده کنند که می توانند اختلالات بینایی را به عنوان یک چشم مصنوعی درمان یا کنترل کنند. 

منبع: راسخون


 

يکشنبه 16/8/1389 - 11:31


 

 


التهاب یا حساسیت پوستی به رنگ های مورد استفاده یكی از اولین علائم واكنش بدن به جسم خارجی یعنی رنگ مورد استفاده در تاتوست. حساسیت یا آلرژی، اگر چه واكنش طبیعی سیستم ایمنی بدن به ماده ای خارجی بوده و تا چند روز پس از تاتو عادی است، اما اگر خود به خود رفع نشود، مشكلات جدی به دنبال خواهد داشت. حساسیت، ابتدا با تورم خفیف آغاز و سپس شدید شده و با خارش، جوش های ریز در محل(عفونی یا غیرعفونی) و بروز تب در محل تاتو همراه می شود و به كهیر منتهی می شود. اگر درمان تا این مرحله پاسخگو نبوده و علائم ذكر شده مخصوصاً كهیر درمان نشود، منجر به " آنافیلاكسی" یا همان "حساسیت شدید بدن" با علائمی چون تنگی نفس، رنگ پریدگی و کولاپس (روی هم خوابیدن و جمع شدن عروق) می شود.

 

نكته مهم جدی گرفتن بروز حساسیت پوستی است، چرا كه این علامت مقدمه ای برای بروز مشكلات دیگر است.
از دیگر مشكلات و بیماری های ایجاد شده در بدن به دلیل تاتوی آلوده و نامناسب می توان به عفونت و آب كشیدگی محل تاتو در صورت عدم رعایت نكات بهداشتی پس از تاتو، زخم (Scar)، ابتلا به بیماری هایی چون هپاتیت B ، هپاتیت C ، سل، كزاز و ایدز (AIDS) اشاره كرد.

مهم ترین نکته در ارتباط با تاتو

رعایت نكات بهداشتی در حین كار و پس از آن مهم ترین مساله می باشد. واكنش های آلرژیك یا حساسیتی نسبت به رنگ مورد استفاده یا سوزن، نه تنها در روزهای ابتدایی، بلكه گاهی تا مدت ها پس از تاتو كردن همراه شخص خواهد بود. مخصوصاً اگر از رنگ قرمز استفاده شود، این حساسیت شدیدتر و جدی تر است. عفونت های مختلف ممكن است تنها به صورت درد و تورم و یا عفونت های چركی بروز كرده و ترشحاتی از محل تاتو خارج شود.
زخم (Scar) یكی از مشكلات شایع، مخصوصاً در صورت بروز عفونت در محل یا استفاده از اشیای نوك تیز غیر از سوزن الكتریكی است. گذشته از این موارد، هپاتیت نوع B،C و D، سیفلیس، ایدز، زگیل و تبخال از خطرناك ترین بیماری ها در اثر انجام تاتوی غیر بهداشتی است.
از آنجا كه نظارت دقیقی بر نحوه عملكرد مراكز انجام تاتو وجود ندارد، مسایل بهداشتی نیز به راحتی نادیده گرفته می شوند، به ویژه عدم تعویض سوزن یكی از مهم ترین دلایل انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر است.
علاوه بر تاتوی دایمی كه در آن از رنگ های شیمیایی استفاده می شود، امروزه نوع دیگری از تاتو به نام "تاتوی هنا یا مهندی" رایج شده كه در آن تنها از رنگ های گیاهی به جای رنگ های شیمیایی استفاده می شود. اما به دلیل عدم اطمینان از گیاهی بودن رنگ ها، این نوع تاتو توسط FDA یا "سازمان بین المللی غذا و دارو" ممنوع اعلام شده است.
به عقیده بسیاری از پزشكان و روانشناسان افرادی كه فقط برای تزیین و زیبایی دست به تاتو زده و به اصطلاح تاتوی دكوراتیو(تزئینی) انجام می دهند، افرادی تنوع طلب بوده و از این رو دایماً در حال تغییر رنگ یا مدل تاتوی خود و یا از بین بردن نقوش قبلی و تاتوی جدید هستند.

از بین بردن تاتو

پزشكان با استفاده از سه روش لیزر، جراحی و لایه برداری پوست (dermabrasion) اقدام به از بین بردن تاتو می كنند. اگرچه این روش ها برای از بین بردن تاتوهای درمانی، در صورت بروز اشكال نیز استفاده می شوند، اما اغلب در از بین بردن تاتوهای دكوراتیو(تزئینی) كاربرد دارند.
لیزر، جدیدترین روش درمانی برای از بین بردن نقوش تاتو شده در سطح بدن است. جراحی، برای انواع كوچك تاتو استفاده شده و برای انواع بزرگ و بسیار رنگی كاربرد ندارد.
لایه برداری از پوست (dermabrasion) نیز برای تاتوهای سطحی كاربرد داشته و راهی برای از بین بردن این نوع تاتوهاست.
علاوه برآن می توان از روش هایی چون كوتریزاسیون و پیوند پوست برای از بین بردن تاتو استفاده كرد.
بسیاری از روش های مورد استفاده در از بین بردن تاتو كه در جوامع غربی رایج است، در ایران نیز كاربرد داشته و پزشكان ایرانی نیز به این روش ها آگاه هستند.
"
لیزر" بهترین روش برای از بین بردن تاتو، با حداقل عوارض جانبی است. این روش به خصوص در تاتوهای وسیع و رنگی بسیار مناسب است. اما نكته مهم، توجه به "نوع لیزر" انتخابی برای از بین بردن رنگ های مختلف تاتو است. در واقع هر نوع لیزر مخصوص از بین بردن یك، دو یا چند رنگ خاص بوده و بر رنگ های دیگر بی اثر است. نكته دیگر، توجه به رنگ است. رنگ قرمز، زرد و سبز به سختی و دیرتر از رنگ های دیگر و رنگ های مشكی و آبی سریع تر و بهتر از بقیه رنگ ها به درمان پاسخ داده و محو می شوند و در نهایت این كه عمق تاتو نیز بسیار مهم است. به طوری كه هر چه عمق تاتو بیشتر باشد، نیاز به اشعه برای درمان بیشتر است. با این همه درمان و محو كامل تاتو امكان پذیر نبوده و برای از بین بردن آن به جلسات متعدد لیزر درمانی نیاز است كه بی شك هزینه فراوانی را نیز در برخواهد داشت.

خود درمانی ها و عوارض ناشی از آن ها

متأسفانه برخی برای از بین بردن تاتو به جای مراجعه به پزشك، از روش های كاملاً غیر بهداشتی و یا شاید غیرانسانی مثل استفاده از سیگار داغ یا جسم داغ استفاده می كنند! كه این روش ها نه تنها تاتو را از بین نمی برند، بلكه عاملی برای ایجاد زخم، سوختگی دایمی در محل، عفونت و... به شمار می روند.
خود درمانی های اینچنینی فقط بر مشكلات شخص افزوده و او را با وضعی نامساعد روانه بیمارستان می كند. در 90 درصد موارد درمانی برای این بیماران وجود نداشته و اثر زخم ناشی از تماس جسم داغ یا سیگار با محل تاتو، تا پایان عمر باقی می ماند كه شاید این، كمترین عارضه این خود درمانی ها باشد.
شاید اگر تاتو كردن در ایران نیز مانند جوامع غربی به عنوان راهی برای درمان نقایص افراد نیازمند مطرح شده و به آن از منظری دیگر نگریسته شود، پیشرفت های چشمگیری نیز از طریق علمی در این روش درمانی ایجاد گردد.
پزشكان آمریكایی اخیراً برای درمان نقایص ابرو، روش جدیدی ارایه كرده اند كه در آن ابتدا محل مورد نظر(ابرو) با تاتو مشخص شده و به اصطلاح "خط ابرو" برای فرد ایجاد می شود و چهار هفته پس از این مرحله در محل خط ابرو، جوانه مو كاشته و با رشد جوانه های مو و ایجاد مو در خط ابرو، ابرو كاملاً ترمیم می شود.

منبع: سایت راسخون

 
يکشنبه 16/8/1389 - 11:28
 


 


كشاورزی الاغ پیری داشت كه یك روز اتفاقی به درون یك چاه بدون آب افتاد. كشاورز هر چه سعی كرد نتوانست الاغ را از درون چاه بیرون بیاورد.
پس برای اینكه حیوان بیچاره زیاد زجر نكشد، كشاورز و مردم روستا تصمیم گرفتند چاه را با خاك پر كنند تا الاغ زودتر بمیرد و مرگ تدریجی او باعث عذابش نشود.
مردم با سطل روی سر الاغ خاك می ریختند اما الاغ هر بار خاك های روی بدنش را می تكاند و زیر پایش می ریخت و وقتی خاك زیر پایش بالا می آمد، سعی می كرد روی خاك ها بایستد.
روستایی ها همینطور به زنده به گور كردن الاغ بیچاره ادامه دادند و الاغ هم همینطور به بالا آمدن ادامه داد تا اینكه به لبه چاه رسید و در حیرت کشاورز و روستائیان از چاه بیرون آمد ...

نتیجه اخلاقی : مشكلات، مانند تلی از خاك بر سر ما می ریزند و ما همواره دو انتخاب داریم: اول اینكه اجازه بدهیم مشكلات ما را زنده به گور كنند و دوم اینكه از مشكلات سكویی بسازیم برای صعود!

منبع: خبر آنلاین

يکشنبه 16/8/1389 - 11:25
 


مطالعات جدید نشان می دهند ماهی‌ها با نگاه کردن در آینه و دیدن تصویر خود در سطح صیقلی به شدت هراسان می شوند.

به گزارش مهر، مطالعات نشان می دهند فعالیت منطقه ای از مغز ماهی ها که با ترس در ارتباط است، زمانی که ماهی ها در مقابل آینه قرار می گیرند، نسبت به زمانی که دو ماهی از پشت شیشه ای شفاف در برابر یکدیگر قرار می گیرند بسیار بیشتر است با این حال در هر دو موقعیت ماهی ها واکنش فیزیکی مشابهی از خود نمایش داده و با نمایش دادن چهره ای تدافعی از خود سعی می کنند با ماهی که در مقابلشان قرار دارد، چه ماهی واقعی و چه تصویر خود ماهی، مبارزه کنند.

محققان دانشگاه استنفورد برای مطالعه این رفتار آزمایشی را ترتیب دادند که در آن از نوعی ماهی گرمسیری به نام Cichlid استفاده شد دو ماهی در مخزنی قرار می گرفتند که به واسطه دیواری شیشه ای به دو نیم تقسیم شده بود و به این شکل ماهی ها تماس مستقیمی با یکدیگر نداشتند، در بخشهایی دیگر، این دیواره توسط آیینه ای جایگزین می شد.

نتایج نشان داد ماهی ها در واکنش به قرارگیری در این موقعیت تلاش می کنند با دشمن واقعی یا مجازی خود که در واقع تصویری از خودشان است، مبارزه کنند.

سپس دانشمندان با آزمایش میزان تستسترون خون و دیگر هورمونهای مرتبط با پرخاشگری این جانداران و بررسی قسمت آمیگدالای مغز ماهی ها که با ترس در ارتباط است، دریافتند هر دو ماهی از مقادیر بالایی از تستسترون برخوردارند اما تنها فعالیت در آمیگدالای مغز ماهی هایی که با بازتاب تصویر خود مبارزه می کردند بسیار بالا است.

بر اساس گزارش لایو ساینس، دانشمندان این فعالیت غیر منتظره در مغز ماهی ها را شگفت انگیز و جالب توجه خوانده و اعلام کردند هرگز انتظار مشاهده چنین تفاوتی را در فعالیتهای مغزی ماهی ها نداشته اند تفاوتهایی که می تواند نشان دهنده شباهتهای بیشتری میان ذهن ماهی ها و انسان باشد.

منبع: ارسالی از یک دوست
يکشنبه 16/8/1389 - 11:23
 

 آزمایش بر روی نوزادان یك و 2 روزه نشان داد كه توانایی آنها در جذب اطلاعات درباره جهان اطرافشان هرگز متوقف نمی‌شود.

متخصصان دانشگاه فلوریدا پس از انجام آزمایش‌های ساده‌ای بر روی 26 نوزاد در حال خواب این اطلاعات را به دست آوردند.

محققان آهنگی را برای آنها پخش و پس از آن، با ملایمت به پلك‌های آنها فوت ‌كردند، پس از 20 دقیقه، 24 نوزاد یاد گرفتند كه پس از شنیدن آهنگ با فشردن پلك‌ها بر روی یكدیگر به این صورت عكس‌العمل نشان دهند؛ همچنین موج‌های مغزی نوزادان نیز تغییر كرد.

دانا بایارد گفت: الگوی اساسی یادگیری در نوزادان در حال خواب را كشف كردیم، نوعی یادگیری كه ممكن نیست در بزرگسالان در حال خواب دیده شود.

این روانشناس ادامه داد: آنها یادگیران بهتری هستند و بهتر از آنچه ما می‌دانیم اطلاعات را جذب می‌كنند در حالی كه مطالعات گذشته نشان داده‌‌اند این نوع از یادگیری در نوزادانی كه بیدار هستند رخ می‌دهد.

این پژوهش نخستین پژوهشی است كه یادگیری را در بیشترین حالت نوزادان یعنی خواب ثبت می‌كند.

الگوهای خواب نوزادان تازه متولد‌شده ‌كاملاً با كودكان بزرگتر یا بزرگسالان تفاوت دارد. آنان در هنگام خواب ضربان نبض و تنفس قابل تغییری دارند و در این زمان فعالیت مغزی بیشتری نسبت به بزرگسالان از خود نشان می‌دهند.

به گزارش تلگراف، نتایج این تحقیق كه در مجله علوم آكادمی ملی منتشر شد، می‌تواند برای تعیین نوزادانی كه در خطر اختلال یادگیری یا اوتیسم (درخودماندگی) هستند، به كار رود.

منبع: ارسالی از یک دوست

يکشنبه 16/8/1389 - 11:22
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته