m_hadi47 ( تعداد مطالب : 6910 ) ( تعداد نظرات : 98 )
 
استفاده از این روشهای اثبات شده به شما كمك می كند كه وابستگی خود به سیگار پایان دهید.كنار گذاشتن سیگار یكی از بهترین كارهایی است كه برای سلامتی خود می توانید انجام دهید.

 

  


 شما مدتهاست این موضوع را می دانید اما چیزی كه اهمیت دارد این است كه برای حل این مشكل چقدر جدی و مصمم هستید.
باید بگوییم كه ترك كردن سیگار كار بسیار مشكلی است و شما باید در یك مبارزه ی سخت و واقعی پیروز شوید. بسیاری از افراد در این مبارزه شكست می خورند و در برابر سیگار به زانو در می آیند.
اما بهتر است بدانید كه بیشتر افرادی كه سیگار را برای همیشه كنار گذاشته اند قبل از اینكه موفق شوند ، چندین بار تلاش ناموفق داشته اند. این روشها توسط افراد موفق امتحان شده اند و به شما كمك می كنند تا در این مبارزه كه اراده و نیروی شما را محك می زند پیروز شوید.
 1- از كاغذ استفاده كنید:
قبل از هر كاری در مورد سیگار به خوبی فكر كنید و ببینید كه از چه چیزهایی در مورد آن بدتان می آید و اینكه چرا می خواهید سیگار را ترك كنید.
 -آیا در مورد سلامت خود نگرانید و از سرطان ریه یا سایر سرطانها در هراسید؟
- آیا از بیماری قلبی و سایر بیماریها نگران هستید؟
-آیا همسر و فرزندان و اطرافیان شما در معرض عوارض سیگار كشیدن شما هستند؟
-آیا فكر می كنید الگوی خوبی برای فرزندان خود نیستید؟
-از اینكه موها و لباسهای شما همیشه بوی سیگار می دهند ناراحتید؟
 از مواردی كه شما را نگران كرده لیستی تهیه كنید و همیشه آن را همراه خود داشته باشید. هر بار كه خواستید سیگاری را بردارید یا میل به سیگار پیدا كردید به لیستی كه تهیه كرده اید نگاهی بیندازید و به خاطر بیاورید كه چرا تصمیم به ترك سیگار گرفته بودید.
 2- از كمك و حمایت دیگران برخوردار شوید:
به خانواده ، دوستان و همكاران خود بگویید كه می خواهید سیگار را ترك كنید. این كار اراده ی شما را تقویت می كند.
 هر بار كه میل به سیگار پیدا كردید به خاطر بیاورید آنها می دانند در حال ترك سیگار هستید و میزان اراده و خویشتنداری شما را تحت نظر دارند و شما نمی خواهید دیگران شما را فردی شكست خورده ببینند.
 حتی می توانید از آنها بخواهید كه اگر شما را در حال روی آوردن به سیگار دیدند به شما یادآوری كنند كه تصمیمی كه گرفته بودید چقدر برایتان مهم است.
از دوستان و آشنایانی كه سیگار را ترك كرده اند نیز می توانید كمك بگیرید.
 می توانید به افراد دیگری كه همین قصد را دارند ملحق شوید و یك گروه را تشكیل دهید. حتی می توانید در اینترنت چنین افراد یا گروههایی را پیدا كنید.
 تجربیات مشترك خود را با دیگران در میان بگذارید و برای تقویت اراده از یكدیگر كمك بگیرید.
 3-از یك متخصص كمك بگیرید:
از پزشك خود بخواهید تا شما را برای ترك سیگار راهنمایی كند و یا مراكزی به شما معرفی كند. برخی از مراكز برنامه هایی دارند كه در منزل و از طریق تلفن پیگیری می شوند و تداخلی با كارهای روزانه شما ندارند.
هر چه در طول برنامه ترك سیگار خود مشاوره بیشتری دریافت كنید احتمال اینكه موفق شوید بیشتر است.
 4- آهسته شروع كنید:
اینكه شما سیگار را ناگهان كنار بگذارید شدنی است اما كار دشواری است و ممكن است شكست بخورید.
-می توانید برای شروع فقط سیگار بعدی خود را به تاخیر بیندازید.
-در مرحله بعدی فقط نصف هر سیگار را بكشید.
- هر بار فقط یك بسته سیگار بخرید.
در مرحله بعد نوبتهای سیگار كشیدن خود را یكی در میان به فعالیت دیگری مانند پیاده روی یا فعالیت بدنی یا یك سرگرمی مورد علاقه خود اختصاص دهید.
بر روی برنامه های گفته شده تمركز كنید تا در تك تك آنها موفق شوید و بعد به مرحله بعدی برسید. به تدریج برنامه خود را طوری ادامه و ارتقاء دهید تا به مرور سیگار را كاملا كنار بگذارید.
 5-از محركها دوری كنید:
راجع به محلها و موقعیتهایی كه باعث می شوند به طرف سیگار بروید فكر كنید ، آنها را شناسایی كنید و از آنها اجتناب كنید.
در عوض بیشتر به مكانهایی كه سیگار كشیدن در آنها ممنوع است مانند موزه ها یا تئاتر و سینما بروید. با افرادی كه سیگاری نیستند معاشرت كنید.
-اتاق كار خود ،‌دوستان خود و هر چیزی كه شما را به سیگار تشویق می كند عوض كنید.
- خود را مشغول نگه دارید تا بی حوصلگی و افسردگی شما را تحریك نكند.
وقتی قرار است سیگار نكشید سیگار ،‌ فندك و لوازم مربوط به آنها را در ماشین یا مكانی غیر از محلی كه هستید بگذارید تا در دسترس نباشند.
هنگام رانندگی و مواقعی كه استرس دارید آدامس بجوید و به مناظر طبیعی اطراف خود توجه كنید تا به سیگار كشیدن فكر نكنید.
 میز غذا را بلافاصله بعد از خوردن ترك كنید. به جای الكل قهوه و مواد محرك از چای ، آب و نوشیدنیهای سالم استفاده كنید.
این جمله ی طلایی را در طول روز با خود تكرار كنید تا در مواقع لازم به راحتی آن را به كار ببرید:
" نه ، ممنون ،‌ من سیگار نمی كشم. "
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1859روز قبل
يکشنبه 17/1/1393 - 22:20
ha_sh_2000 ( تعداد مطالب : 1637 ) ( تعداد نظرات : 162 )

همسفر مرگ

بروز و شیوع ناهنجاریهای اجتماعی در میان جوانان ادامه دارد و این در حالی است که مصرف داروهای روان گردان ابعاد تازه تری یافته است.

با کاهش قیمت این قرص ها از 10 هزار تومان به 300 تومان، جوانان زیادی برای رهایی از قیدهای ذهنی و باورهای رسمی جامعه به مصرف این قرص ها تمایل پیدا کرده اند. آنها «اکس» مصرف می کنند تا شاد شوند و نیروی مضاعف پیدا کنند، اما بعد از مدتی گرفتار اختلال های روحی، روانی و جسمی عمده ای می شوند که به مراتب خطرناک تر از عواقب مصرف مخدر هایی نظیر تریاک و هروئین است.

قرص اکس تسی (Ecstasy) اگرچه به معنای لذت یا شادی عمیق است اما بعد از چندین بار مصرف منجر به افسردگی و کاهش هیجانات لذت بخش در فرد می شود و از این رو مصرف آن از دهه هشتاد در اروپا غیرقانونی و ممنوع اعلام شده است. قرص شادی آور که مخفف متلین دیوکسی متافتامین است نخستین بار در سال 1914 توسط شرکت داروسازی «مرگ» در آلمان ساخته شد و به ثبت رسید. هم اکنون مصرف این قرصها در کشورهای امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان شیوع بیشتری دارد و مصرف آن در ایران نیز با پاین آمدن قیمت آن، روند رو به رشدی در میان جوانان رده سنی 16 تا 30 سالگی یافته است. دکتر ارسلان ضرابی، روانپزشک، با اشاره به اینکه اثرات روحی – روانی این قرصها در طول زمان به مراتب شدیدتر از اثرات جسمانی آن است، تأکید می کند: «مصرف این قرصها در کوتاه مدت اختلالات جسمی چندانی که فرد با افراد عادی متمایز کند، ندارد. مسمومیت ناشی از مصرف که ممکن است کشنده هم باشد، افسردگی، اضطراب های مزمن، تخریب کبدی و کلیوی، تأثیرات جسمانی آن است و البته تحریکات روانی بعدی بسیاری شدیدتری دارد. کارهای جنایی و خشونت شدید، از جمله نشانه های بروز و حالات روانی آن است. از همه بدتر تأثیری  است که بر روابط جنسی می گذارد. افراد پس از مصرف، شرم و حیای ایجاد رابطه جنسی را از دست می دهند و به شهوت رانی کشیده می شوند».

دکتر ضرابی معتقد است است: « در ایران بیشتر تکیه بر اثرات جسمانی آن است، در حالی که باید بر اثرات روحی – روانی آن تأکید شود. چرا که فرد از لحاظ روانی به شدت وابسته به حفظ حالات پس از مصرف می شود».

اکس تسی دارای خاصیت انرژی زایی شدید است. البته این انرژی، کاملاً کاذب و غیرطبیعی است و اگرچه فرد پس از مصرف، بسیار اکتیو، شاد و هوشیار می شود و حرکات او سریع و به نحوی غیرمعمول در می آید، اما این حالات پس از آن که ساعت تأثیرگذاری دارو به پایان رسید، به شدت افول کرده و وضعیت فرد مصرف کننده تا مصرف مجدد قرص در وضعیتی آشفته باقی می ماند. دکتر سعید صفاتیان، مدیرکل امور درمانی و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در توضیح چنین حالاتی می گوید: «عوارض جسمانی مصرف اکس تسی به طور طبیعی، از بین رفتن نیاز خوردن و خوابیدن، تهوع، تب، لرز، تعریق، توهم شنوایی و بینایی و از همه بدتر عدم تشخیص فاصله است. به طوری ساختمان 10 متری را یک متر تصور می کند و خود را از آن فاصله به پایین پرت می کند و یا در حین رانندگی، فاصله چند متری با خودرو جلویی را یک متر می بنید و این خود موجب تصادفات مرگبار می شود».

وی در ادامه می افزاید: «حالات روحی – روانی پس از مصرف نیز شامل افسردگی، تحریک پذیری، آشفتگی و عدم آگاهی به مکان و زمان و واکنش به اطراف می شود. این واکنش بخصوص در محیط های کاری نسبت به اطرافیان بسیار خطرناک است».

اگرچه گرایش به مصرف اکس تسی در میان جوان تحت عنوان ارضای حس کنجکاوی و ماجراجویی و یابه دنبال راهی برای کاهش هیجانات و اضطرابهای حاصل از زندگی ماشینی تفسیر شده است ولی صرفاً چنین دلایلی، گرایش روبه رشد جوانان، به مصرف این قرص را توجیه نمی کند.

اگر در میان محافل علمی درمانی سخت از این است که خانواده ها و در نهایت جامعه است که می بایست عوارض ناشی از مصرف این مواد را بر دوش کشند، ولی گرایش جوانان به مصرف این مواد، معلول یک علت است و حال باید به دنبال علت بود. شاید به تعبیری بتوان گفت که خانواده و جامعه خود علت و مسبب ظهور چنین پدیده ای در میان جوانان هستند.

دکتر حسین تنهایی، جامعه شناس و استاد دانشگاه با تأکید به اینکه جامعه، علت اصلی بروز چنین گرایشی است، معتقد است: «در یک جامعه، ساختارها و نیازها در هم تنیده شده است. به عبارتی ساختارها و نیازها در هم تنیده شده است. به عبارتی ساختارهای جامعه باید برای رفع نیازهای افراد آن شکل گیرند و بنا شوند. جوان امروزی به دنبال شادی و نشاط است. نیاز اصلی او همین است. خنده و شادی اساس رشد جسم یک روح سالم است. یک جوان می خواهد آن را به دست آورد. حال بستگی دارد در آن فرهنگی که زندگی می کند، چه چیز در دسترسی برای جبران شادی و هیجاناتش پیدا کند. در جوامع جهان سوم، شاید ارزان ترین وسایل ممکن برای لحظاتی خوش بودن، مصرف قرصهای شادی آور باشد».

وی در ادامه، مصرف این قرصها را با سرکوفتگی نیازهای اصلی جوانان مرتبط می داند و می گوید: «هنگامی که نیاز اصلی جوان امروزی یعنی شادبودن، سرکوب شود، نیازهای کاذب جلوه می کنند و لذا جوان برای رفع نیازهای کاذب خود، گرایش به مصرف هر گونه موادی را پیدا می کند. باید پرسید در جامعه ما کدام نهاد برای رسیدگی به هیجانات و شادیهای انباشته شده در جوانان تأسیس شده است؟ یا کدام کلوپ موسیقی در جامعه ما شکل گرفته تا برای تخلیه هیجانات و احساسات فزاینده جوانان فعالیت کند؟ لذا در اثر همین کمبودهاست که موسیقی در بازار آزاد شکل می گیرد. چرا باید نسل جدید را نسل عصیانگر و ضد اجتماع بخوانیم. آنها نیز با تعاریف خاص خود زندگی می کنند. نیازها و خواسته هایی که مختص به نسل جدید است. این وظیفه جامعه و نهادهای ذیربط آن است که به رفع آن نیازها که اصلی ترین آنها، شادی و نشاط در زندگی است، پاسخگو باشد».

شادی به معنای ایجاد انگیزه و نشاط، خاص یک جامعه نیست. تحقیقات نشان می دهد شاد بودن به عنوان یک شاخص اصلی، باعث افزایش کارایی جامعه می شود. محیط های بسته و خشک در دنیای امروز دیگر پاسخگوی نیاز به شادی و لذت در جوانان نمی تواند باشد. برای بروز شادی باید عوامل آن مهیا باشد. اغلب کشورها کوشش می کند که اگر نمی توانند همه عناصر لازم را برای بروز شادی فراهم کنند، لااقل ابتکارهایی برای سوق دادن جامعه، به سمت شاد زیستن انجام دهند. از به راه انداختن کارناوال های جمعی گرفته تا اجرای موسیقی شادی بخش در ملأعام، همگی از موارد ایجاد زمینه های شادی در جامعه است. جوان جامعه ما نیز به دنبال چنان شادیها و هیجاناتی است. اگر او امروز نمی تواند این سر خوشی را به طریق صحیح از درون ساختارهای جامعه بیابد، برای جبران آن به سراغ مصرف قرصهایی می رود که دیگر ننگ خماری ندارند. او تنها، فردی پر انرژی و با نشاط است که پس از هربار مصرف قرص، خود را بیشتر به آغوش مرگ می سپارد. به نظر می رسد، جامعه ما نیز، باید بنا به نیازهای اصلی جوانانش که همان تخلیه هیجانات و احساسات است، با مهیا کردن بسترهای اجتماعی و فرهنگی، زمینه شادی در جامعه فراهم کرده و آن را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند تا بتواند از گرایش جوانان به مصرف قرصهای شادی آور برای لحظاتی محدود خوش بودن، جلوگیری کند.

دکتر ضرابی، عامل اعتیاد وراثتی را در زمینه گرایش جوانان به مصرف قرصهای اکس تسی، بسیار ضعیف می داند و بر این باور است که: «اگر چه در زمینه هایی دیده شده است که افرادی، به صورت ژنتیکی دارای زمینه گرایش به اعتیاد هستند، ولی عامل مصرف قرصهای روان گردان در جوانان بیشتر به محیط خانواده بر می گردد. زمینه های اختلال خانوادگی و عدم الگوهای مناسب رفتاری در گرایش جوانان به این قرصها می تواند مؤثر باشد. نکته این جاست که در خیی از موارد، اگر جوانی دست به مصرف قرص اکسی تسی می زند اولین گرایش او نیست. بلکه از قبل مواد دیگری مصرف می کرده است و بسیاری از اوقات هم، مصرف این قرص با مصرف مواد دیگر همراه است».

دکتر صفاتیان نیز، علت استفاده جوانان ایرانی از این قرصها را علاوه بر عوامل فردی مانند: ترک تحصیل و عدم اعتماد به نفس و عوامل اجتماعی چون: ضعف قوانین، وجود بازارهای غیرقانونی، کمبود فعالیتهای جایگزین، عوامل محیطی را نیز ذکر می کند و می گوید: «از همه مهمتر، عوامل محیطی است که شامل غفلت خانواده از فرزندان و عدم آگاهی آنان نسبت به مصرف این قرصهاست. چرا که اغلب پدر و مادران فکر می کنند اعتیاد با حالاتی چون خمودگی، سیاهی دور چشم و خواب آلودگی همراه است در حالی که شادی و نشاط بیش از حد جوانان نیز می تواند زنگ خطری برای آنان باشد».

بالا بردن سطح آگاهی جوانان و خانواده ها در مورد خسارات زیانبار مصرف این قرصها، در زمره اول وظیفه نهادهای دولتی و غیردولتی ذیربط به شمار می آید. این وظیفه رسانه های گروهی است تا با آموزش همگانی خانواده ها، آنان را نسبت به مشاهده عدم تعادل روانی در جوانان نظیر افسردگی، خستگی و اضطراب حساس کنند و علایم هشدار دهنده ای را به خانواده ها نشان دهند.

به قول فروغ: اقدامی لازم است تا کسی باور کند، باغچه دارد می میرد، که قلب باغچه در زیر آفتاب ورم کرده است، که

ذهن باغچه دارد آرام آرام از خاطرات سبز تهی می شود...

منبع: ایران – 6/12/82زمان آخرین مطلب این کاربر: 1853روز قبل
سه شنبه 5/1/1393 - 11:7
ha_sh_2000 ( تعداد مطالب : 1637 ) ( تعداد نظرات : 162 )

وقتی فرزندتان سیگار می‌كشد حرف آخر را شما بزنید

 

 

 تحقیقات نشان می‌دهد تاثیر همسالان مهمترین عامل تعیین كننده مصرف سیگار در جوانان است، یعنی این كه جوان چه موقع و چگونه برای اولین بار سیگار را امتحان می‌كند با تاثیر همسالان رابطه مستقیم دراد. 

 

  

 

 

  

تحقیقات نشان می‌دهد تاثیر همسالان مهمترین عامل تعیین كننده مصرف سیگار در جوانان است، یعنی این كه جوان چه موقع و چگونه برای اولین بار سیگار را امتحان می‌كند با تاثیر همسالان رابطه مستقیم دراد. نوجوانان و جوانان امروزی به طرق مختلف تحت تاثیر فشار اجتماعی قرار می‌گیرند. معمولا وقتی نوجوانان دوستانی دارند و با آنها رابطه صمیمی برقرار می‌كنند، از طرف آنها برای انجام كارهایی به طور مستقیم یا غیر مستقیم تحت فشار قرار می‌گیرند كه البته در مواقعی واقعا تمایل به انجام آن كار ندارند، اما برای این كه دوستی آنها ادامه پیدا كند، سعی می‌كنند به خواست آنها تن در دهند. طی سالهای نوجوانی، افراد دوست دارند استقلال داشته باشند و هویت خود را شناسایی كرده و به دست آورند. در این مواقع بشدت به تایید دوستان و همسالان اهمیت می‌دهند و از این كه از طرف همسالان طرد شوند، وحشت دارند. نوجوانان و جوانان معمولا به مسائلی تن در می‌دهند كه واقعیت ندارد و بهترین كار آن است كه والدین و مشاوران به آنها كمك كنند كه از اروپا و تخیل بیرون آمده و دنیای واقعی را درك كنند. والدین باید تجربیات خود را با آنها در میان بگذارند. مطمئن باشید اگر از راه درست وارد شوید، كلام شما موثر واقع می‌شود حتی اگر ظاهر نوجوان شما به مساله اهمیت نشان ندهد. در یك مطالعه مشخص شد اگر دوستان فرزند شما سیگاری باشند، احتمال سیگار كشیدن فرزند شما ۹ برابر بیشتر از مواقعی است كه دوستان او سیگار نمی‌كشند.

نقش حیاتی والدین

ظاهرا این طور به نظر می‌رسد كه وقتی فرزندتان رشد كرده و بزرگ می‌شود، چندان با شما همفكر نیست و یا تاثیر شما روی او آن طور كه باید، مشهود نیست؛ اما جالب است بدانید بررسی‌ها نشان داده است. والدین هنوز بیشترین و قوی‌ترین تاثیرات را روی تصمیم گیری‌های نوجوانان خود دارند و سیگار نمی‌كشند، معتقدند دلیل اصلی‌ این مساله والدین آنها هستند. اگر والدین را شناخته و به آن احترام می‌‌گذارند. در نظر داشته باشید شرایط محیطی و همسالان روی انتخاب لباس، مدل مو، موسیقی مورد علاقه و... توسط فرزند شما، تاثیر می‌گذارند. این یك حقیقت است كه باید قبول كنید. اگر تا حدی با خواست‌های معقول فرزندتان كنار بیایید و تا حد منطقی به او اجازه تصمیم‌گیری‌های هر چند كوچك را بدهید، آن وقت تاثیر شما در مورد مسائل مهم و بزرگی مثل سیگار كشیدن، مطلوب‌تر و قابل پذیرش‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید كه تاثیر شما بسیار حقیقی و مهم است و شما در بهترین موقعیت هستید تا به فرزندتان كمك كنید تحت تاثیر همه عقاید همسالان خود قرار نگیرد. این مساله باید ادامه پیدا كند تا زمانی كه فرزند شما آنقدر رشد عقلی پیدا كرده باشد كه بتواند به طور مستقل فكر كرده و تصمیم بگیرد. پس تاثیر خود را دست كم نگیرید. ما به شما می‌گوییم در این راه به چه نكاتی باید توجه كنید.

زمان خطر مصرف سیگار

شما به عنوان والدین، قبلا دوران نوجوانی و جوانی را گذرانده‌اید و احساسات و هیجانات دوران دبیرستان یا بعد از آن را خوب به یاد دارید. در این دوران افراد گاهی در اوج بلندی و خوشی به سر می‌برند و گاهی فكر می‌كنند حرفهایشان طرز راه رفتنشان، لباسهایشان و ... همگی ایراد دارد و مورد انتقاد سایر افراد است. در طی این پستی بلندی‌های دوران نوجوانی، تغییرات خلق و فكر رخ می دهد و بسیار معقول باشد. نقش هر یك از شما در خانه هم باید روشن باشد. بایدها و نبایدهای منزل شما (مثل سیگار نكشیدن، رانندگی كردن و یا نكردن و...) باید تعیین شده باشند و همه به آن پایبند باشند. ضمنا توجه داشته باشید نقش شما به حدی باید در خانه جا افتاده باشد كه در مورد ماسئل مهمی مثل سیگار، حرف آخر را شما بزنید. فرزند شما باید بداند سرپیچی از قوانین منزل عواقبی دارد و شما هم اصلا نباید در مورد قانون تعیین شده استثنا قائل شده یا از آن سرپیچی كنید.

دوستان فرزندتان را بشناسید

شناختن دوستان فرزندتان حقیقتا شروع كار است. كاری كنید كه دوستان او در منزل شما رفت و آمد كنند و راحت باشند. البته همیشه وقتی دوستان او به منزل بیایند كه شما در منزل باشید، اگر محیط منزل برای آنها راحت باشد و شما با خوشرویی از آنها استقبال كنید، اكثر اوقاتشان در منزل شما می‌گذرد و در نتیجه از دید شما مخفی نمی‌مانند. ضمنا از فرزندتان یك ارزیابی داشته باشید. چقدر تحت تاثیر دیگران است و یا سایر افراد چه برخوردی دارد. اگر یكی از دوستان او سیگار می‌كشد، نگویید «من از دوست تو بدم می‌آید» بگویید «من از سیگار كشیدن بدم می‌آید» اگر روی رفتار بد و نادرس متمركز شوید، فرزندتان در مقابل شما جبهه‌گیر نمی‌كند و می‌توانید براحتی در مورد دوست او صحبت كنید. ضمنا وقتی در مورد دوست او صحبت می كنید، فقط به نكات منفی او توجه نكنید بلكه مسائل مثبت او را هم مطرح كنید تا فرزندتان با شما راحت‌تر باشد. اگر فرزند‌تان دوست خوبی انتخاب كرد، او را مورد تشویق و تقدیر قرار دهید. اگر با دوستانش دعوا داشت، بهتر است آنها را به منزل دعوت كنید و یك مهمانی كوچك ترتیب دهید تا مشاجره خاتمه پیدا كند. خانواده دوستان فرزندتان را هم بشناسید. خود را به والدین آنها معرفی كنید و با آنها ارتباط برقرار كنید.

استرس را برطرف كنید

استرس در تاثیر همسالان و سیگار كشیدن جوانان عامل بزرگی محسوب می‌شود. شما باید بتوانید در این مورد به فرزندتان كمك كنید:

همیشه به نشانه‌ها و علایم استرس توجه داشته باشید. بعضی علایم متداول استرس شامل: سردردهای مكرر، تحریك پذیری، درد معده یا قفسه سینه، اضطراب و مشكلات خواب است. به فرزندتان یاد بدهید فعالیت‌های خودش را اولویت بندی كند. اگر وظایف و مسئولیت‌های او خیلی زیاد است، براساس اولویت، بعضی از آنها را حذف كنید. به او كمك كنید دورنمای مسائل را در نظر بگیرد. به احساسات او توجه كنید. حتی اگر در مورد مسائل پیش‌پا افتاده عصبانی شده است به او بگویید احساس او را درك می كنید. سعی كنید در مواقعی كه آرام است، نكات مثبت زندگی‌اش را به او یادآوری كنید و او را مطمئن كنید كه همیشه از حمایت شما بهره‌مند می‌شود.

راههای رفع استرس را به او نشان دهید مثل ورزش، استراحت و خواب ، خوردن غذا در حد متعادل و حتی تفریح و سرگرمی.

به او كمك كنید تا خودش فكر كند. او را تشویق كنید تا نظراتش را ارائه دهد، ایده بدهد و براساس قضاوت و تفكر خود تصمیم بگیرد. از او سئوالاتی از او بپرسید مثلا «فكر می‌كنی فلان گروه چطور آدمهایی باشند؟» هر چه او بیشتر به خودش اعتماد داشته باشد و استقلال فكری داشته باشد، آسیب پذیری او كمتر می‌شود.

همدردی كنید

همدردی یعنی دنیا را از دیدگاه فرزندتان ببنید. آن وقت می‌توانید احساسات و عواطف او را درك كنید. وقتی با او همدردی می‌كنید. در اصل به او یاد می‌دهید كه برای افكارش ارزش قائلید. در این حالت، او به خودش اعتماد می‌كند و دیدگاه شما به عنوان پدر یا مادر را می‌شناسد. مثلا به شما می‌گوید:« می‌دانشتم كه ممكن است نگران شوید. به همین دلیل زنگ زدم كه بگویم كمی دیر می‌آیم».بعضی از نوجوانان سیگار می‌كشند چون وقت آنها بسیار زیاد و كاملا خالی است. بهتر است آنها را در گروههای مختلف هنری، فرهنگی ، ورزشی و... داخل كنید تا اوقات آنها به بطالت نگذرد. ضمن این كه در خلال این فعالیت‌ها، توانایی و اعتماد به نفس او تقویت می‌شود.

وقتی فرزندتان سیگار می‌كشد...

ممكن است فرزندتان سیگار كشیدن را شروع كرده باشد و البته این مساله را به راحتی می‌توان فهمید بخصوص بوی سیگار كه اصلا نمی‌شود آن را پنهان كرد. بهتر است در این مواقع سعی كنید آرامش خود را حفظ كنید و او بپرسید چه مدت است كه این كار را شروع كرده و آیا دوستانش سیگاری هستند با خیر. قوانین خانه را به او یادآوری كنید و از او بخواهید این مساله را در نظر بگیرد. بدون این كه برای او سخنرانی كنید، مثل هزینه سنگین آن، ایجاد چروك در پوست، بوی بد دهان و بیماری‌هایی مثل سرطان. در مورد علایم اعتیاد به سیگار با او صحبت كنید؛ مثل احساس اضطرار شدید نسبت به مصرف سیگار، احساس نگرانی و تحریك پذیری در شرایطی كه سیگار نمی‌كشد و سعی و تلاش دایمی و بی‌فایده در ترك سیگار به او بگویید امكان این كه نوجوان بعد از مصرف تنها چند هفته سیگار، به آن اعتیاد پیدا كرده است، به مشاوران مخصوص در این زمینه مراجعه كنید و اصلا از تلاش در این مورد خسته نشوید و آن را به حال خود رها نكنید.

 

فرشته آل علی 

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1853روز قبل
سه شنبه 5/1/1393 - 10:41
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2209 )

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب

  سیگارهای پیش از انقلاب بازدید می کنید امیدواریم بپسندید شهرفرنگ: تصاویر این مجموعه تعدادی از سیگارهای پیش از انقلاب ایران را نشان می دهند. چنانکه از کلاه پهلوی مرد بر می آید دو سیگار ردیف اول به احتمال زیاد تولیدات شرکت های خصوصی سیگارسازی ایرانی در فاصله زمانی ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ میلادی (دهه ی ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ شمسی) هستند. باقی سیگارها تولیدات شرکت دخانیات ایران در دوران پهلوی دوم اند.

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار عمر خیام

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار محمد قاسم راستی
گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار هما

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار هما بیضی

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار هما ویژه

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار جیگاره زرین

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار اشنو

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار اشنو نو


گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار اشنو ویژه

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار اشنو ویژه

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار اشنو پارس

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار قهرمان

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار آپادانا

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار آپادانا

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار آپادانا (فیلتر دار)

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار آپادانا

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار آسیا


گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار زرین

گالری عکس های جالب و زیبا,عکس: سیگارهای پیش از انقلاب سیگار,پیش از انقلاب

عکس: سیگارهای پیش از انقلاب    سیگار زر
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1509روز قبل
چهارشنبه 14/12/1392 - 16:57
ha_sh_2000 ( تعداد مطالب : 1637 ) ( تعداد نظرات : 162 )

تكنولوژی نوین و مواد مخدر

 

 

 

 

  

 

لیلا خاكسار

هر ساله در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، مقدار زیادی مواد افیونی كه توسط نیروی انتظامی كشف شده به آتش كشیده می شود، سازمان های دولتی و غیردولتی گزارش های متعددی از عملكرد خود در طول سال ارائه می دهند و هشدارهای مختلفی از سوی مسئولین به مردم داده می شود، اما از آنجایی كه خلافكاران همیشه یك مرحله از پلیس و چندین مرحله از مردم جلوتر هستند خطرات متعددی همواره به شكل های مختلف جامعه و جوانان را تهدید می كند. یكی از این خطرات كه با شكل و شمایلی جذاب جامعه را مورد هدف قرار داده استفاده از تكنولوژی های جدید ارتباطی از جمله اینترنت در جهت اغفال جوانان به سوی استفاده و قاچاق مواد مخدر از طریق این شبكه جهانی است.

اینترنت در جامعه ما كه اكثریت را جوانان تشكیل می دهد از جاذبه بالایی برخوردار است و همین جذابیت چنانچه مورد بررسی و آگاهی لازم قرار نگیرد منجر به فراهم آوردن بستری خطرناك برای جوانان در زمینه مواد مخدر خواهد شد، هم زمان با روز جهانی مواد مخدر، تصمیم گرفتیم در زمینه خطرات تكنولوژی نوین ارتباطی اطلاعاتی به خوانندگان ارائه دهیم كه در این گزارش می خوانید.

عملكرد دو سویه فناوری اطلاعات به عنوان بزرگترین ابزار توسعه در عصر حاضر كه یك سوی آن استفاده از IT در جهت پیشرفت علم، اقتصاد، فرهنگ و... می باشد و جهت دیگر آن فرصت طلبانی كه با استفاده ابزاری از این فناوری قدرتمند، اعمال خلاف فراوانی را انجام داده و سودهای كلانی به دست می آورند.

از طرف دیگر، اعتیاد به مواد مخدر در جهان امروز و به خصوص در كشور ایران، یكی از مهم تر ین مشكلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است كه عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب ركود اجتماعی در زمینه های مختلف می شود. همچنین ویرانگری های حاصل از آن، زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را به طور جدی به مخاطره می اندازد، تا آنجا كه تحلیلگران مسایل سیاسی و اجتماعی براین باورند كه در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده مواد مخدر عامل به تباهی كشیدن و انحطاط اخلاقی جوامع به شمار می رود.

پس از بررسی حدود صد سایت كه در اینترنت در این زمینه فعالیت داشتند، به طور كلی استفاده منفی از اینترنت و IT در مقوله اعتیاد به چند بخش تقسیم شده، فرهنگ سازی، تبلیغ، فروش و خدمات ارائه شده پس از مصرف مواد مخدر.

این مراحل كاملاً پیوسته است. یعنی مجموعه سایت هایی كه در این زمینه فعالیت دارند ابتدا فرهنگ استفاده از مواد مخدر را در بیننده جا می اندازند و آن را امری عادی قلمداد می كنند، سپس به تبلیغ مواد مخدر می پردازند.بعد از ایجاد تمایل در بیننده، اقدام به فروش این مواد افیونی می كنند و در نهایت برای این كه فرد معتاد دچار مشكلاتی از قبیل آزمون های مواد مخدر برای شركت در امتحان های كاریابی، ورزشی یا آموزشی نشود خدماتی به وی ارائه می كنند تا بتوانند این آزمون ها را با موفقیت پشت سر بگذارد.

فرهنگ سازی

قبل از این كه استفاده از یك وسیله یا ماده به صورت گسترده در جامعه رواج یابد، لازم است كه فرهنگ استفاده از آن در اذهان مردم جامعه نقش بندد. بنابر این فروشندگان مواد مخدر سعی دارند ابتدا قبح ذاتی را كه از مواد مخدر در افكار مردم نقش بسته است از بین ببرند و برای رسیدن به این هدف سعی می كنند تا مواد مخدر را همانند یك كالای عادی برای مردم و به خصوص جوانان به تصویر بكشند.بنابر این آنها در سایت خود به آموزش كشت و روش استعمال مواد مخدر می پردازند. همچنین در این سایت ها لیست تمامی مواد مخدر قرار دارد. یك مطلب جالب در این سایت ها بازی های مواد مخدری بود كه به صورت كاملاً پیشرفته ایجاد شده و جذابیت بسیاری به خصوص برای نوجوانان و جوانان دارد. در این بازی ها كاربر در نقش قاچاقچیان مواد مخدر قرار می گیرد و كارهای مختلفی را كه آنها در عالم واقعیت انجام می دهند در یك محیط مجازی انجام می دهد.مطلب جالب دیگر ایجاد مزرعه مجازی كشت مواد مخدر است كه در آن كاربر می تواند مراحل مختلف كشت مواد مخدر را از طریق نرم افزار تصویری فرا بگیرد.

یكی از كاربران اینترنت در مورد بازی كه در ارتباط با مواد مخدر بوده می گوید: برعكس تمام بازی های موجود این بازی حجم بسیار كمی دارد و اصلاً ظاهر گرافیكی ندارد و مثل پنجره های معمولی ویندوز باز می شود و تا مدت ها من به این بازی معتاد شده بودم و زندگیم شده بود این بازی، در این بازی شما به عنوان یك قاچاقچی مواد فروش و قهرمان اصلی بازی باید با سفر به شهرهای مختلف، معاملات مواد مخدر انجام دهید. یعنی اول بازی با مقداری پول مشخص شروع به خرید مواد می كنید و حالا با در نظر گرفتن شانس و تجربه باید در فروش یا خرید مجدد انواع مواد، به موقع و در شهر مناسب اقدام كنید. تازه در این بین ممكن بود كه توسط پلیس هم شناسایی شوید، این بازی به گونه ای بود كه علاقه را در بین كسانی كه مایل به فعالیت های اقتصادی از نوع خرید و فروش مواد مخدر هستند، را تشدید می كرد. در طول بازی، مدت مشخصی برای خرید و فروش وجود داشت و هر اندازه كه پول به دست می آمد به عنوان امتیاز محسوب می شد. قیمت ها هم روز به روز و از شهری به شهر دیگر تغییر می كند و بعد از چند بار بازی یك سری منطق های بازی به دست بازیكن می آید. در صورتی كه خود نویسنده های بازی معتقد هستند كل بازی براساس شانس و اتفاق است و از هیچ قانون خاصی تبعیت نمی كند. نكات دیگری نیز وجود دارد و آن این كه می توانی از چند نزول خوار وام  بگیری تا بتوانی معاملات كلان انجام بدهی و این وام ها بهره های متفاوت دارد و این كه از چه كسی و چه موقع پول بگیری خیلی مهم است و یكسری خبرچین هم خبرهایی از برنامه هایی آینده پلیس برای دستگیری قاچاقچیان و یا جمع آوری نوع خاصی از مواد (هروئین، كوكائین، اسید، Crack و...) به تو می دهد، یك ویژگی هم دارد وقتی كه مدت بازی به پایان می رسد با توجه به پول باقیمانده یك كد چند حرفی هم به تو تعلق می گیرد كه می توانی بعداً و در فرصت دیگری بازی را ادامه بدهی.

وی می گوید: زمانی كه مشغول این بازی بود م اینقدر جذب بازی می شدم كه ممكن بود از تشنگی یا گرسنگی بمیرم یا از فرط خیره شدن به كامپیوتر كور شوم ولی حاضر نبودم كه دست از این بازی بردارم. جالب این است كه پایه و اساس این بازی خرید و فروش مواد مخدر است كه بسیار منفی است و اگر سیگاری باشی، به خاطر فعالیت زیاد مغزی در حین بازی، ناخودآگاه چند پاكت سیگار می كشید، بدون این كه متوجه این قضیه باشید.

این بازی و بازی های كامپیوتری نظیر آن در كامپیوترها و دنیای اینترنت كه چندان هم غیرقابل دسترس برای نوجوانان و جوانان نیست، كم نیستند .هر روز علاقه به بازی های كامپیوتری در میان این قشر بیشتر می شود و جاذبه این بازی ها، امری انكارناپذیر است، به ویژه برای نوجوانان كه با ذهن جست وجوگر خود پیوسته به دنبال كشف موضوعات جدید هستند.اما بنابه گفته كارشناسان و صاحبنظران طراحان و برنامه نویسان این بازی ها، علاوه بر ایجاد سرگرمی به دنبال فرهنگ سازی و تأثیرگذاری بر فكر و اندیشه قشر جوان نیز هستند و در كشوری مانند كشور ما كه جمعیت جوان بالایی دارد. این خطرات همواره این قشر را در معرض تهدید قرار می دهد.

در دنیای كامپیوتر به دلیل ارتباط كاملاً مستقیم و بی واسطه با موضوعی خاص و تمركز بیش از حد و همچنین علاقه مندی به موضوع كه كاربر را از فعالیت های دیگر باز می دارد و با كنجكاوی تمام به سوی استفاده از این وسیله می كشاند، حساسیت نیز بسیار بالاست و به همان اندازه هم خطر آسیب پذیری وجود دارد.

فناوری اطلاعات همان طور كه همه می دانیم همیشه هم چندان مثبت نیست و اگر در مسیر دقیقی قرار نگیرد، می تواند خطرات زیادی به دنبال داشته باشد كه یكی از آنها از بین رفتن قبح مواد مخدر و استفاده از آن است.

نتایج بررسی های هیأت بین المللی كنترل مواد مخدر

در گزارش هیأت بین المللی كنترل مواد مخدر استفاده از تكنولوژی را به دو صورت ذكر می كند كه گروه های قاچاقچی مواد مخدر به دو صورت متمایز از تكنولوژی جدید استفاده می كنند. این گروه ها از تكنولوژی جدید برای بهبود كارایی روش های تولید و حمل مواد خود از طریق ارتباطات امن و سریع و نیز حفاظت شخصی و فعالیت های غیرقانونی خود در برابر تحقیقات ارگان های انتظامی مواد مخدر استفاده كرده و در برخی مواقع نیز از فنون حمله در این خصوص بهره می گیرند. تكنولوژی های جدید گروه های قاچاقچی مواد مخدر را قادر می سازد تا جرایم سنتی را با روش های جدید مرتكب شود. به عنوان مثال اطلاعات مربوط به محموله های مواد مخدر غیرقانونی خود را به صورت پیام های رمزدار ارسال یا تطهیر پول های ناشی از قاچاق مواد مخدر از طریق انتقال الكترونیكی و ارتكاب جرایم جدید با ابزار جدید مثل استفاده از جنگ اطلاعاتی یا حملات دیجیتالی علیه فعالیت های اطلاعاتی ارگان های انتظامی مواد مخدر از جمله استفاده هایی است كه گروه های قاچاقچی از تكنولوژی جدید می نمایند.در این گزارش همچنین ذكر شده قاچاقچیان مواد مخدر از رایانه و تجهیزات الكترونیكی برای ذخیره اطلاعات مربوط به شماره حساب های بانكی، جزئیات مربوط به همكاران، بانك های اطلاعاتی مربوط به اموال و فعالیت های مالی، فروش و سایر سوابق كاری، دستور ساخت مواد مخدر مصنوعی و پست های الكترونیكی و سایر مكاتبات استفاده می كنند. نمایندگان این افراد از طریق تلفن، نمابر، نامه  یا رایانه دستورات لازم را در خصوص تحویل محموله ها، معرفی رابط برای سرویس حمل و نقل و محل ارسال پول های حاصل دریافت می كنند.

كارت های تلفن، رادیوهای با طول موج بلند، سایت های ممنوعه اینترنتی، رمزبندی و تلفن های همراه امنیت بیشتری را برای قاچاقچیان به وجود آورده است.

اعضای سازمان های قاچاقچی مواد مخدر می توانند رایانه های خود را برای مقابله با اقدامات احتمالی نیروهای انتظامی كه در زمینه شناسایی و تحقیقات صورت می گیرد، برنامه ریزی كنند. این تكنیك ها از آنجایی كه قاچاقچیان مواد مخدر به ندرت مقر خود را برای سازماندهی یا نظارت بر فعالیتهایشان ترك می كنند از ارزش بالایی برخوردار است.

تطهیر پول از طریق اینترنت

پلیس مواد مخدر در هنگ كنگ گزارش كرده كه شناسایی عملیات تطهیر پول های ناشی از مواد مخدر به دلیل تجارت الكترونیكی و تسهیلات بانكی اینترنتی بسیار مشكل شده است. قاچاقچیان مواد مخدر عمدتاً با استفاده از كارت های یك بار مصرف تلفن همراه كه می توان آن را بدون نام خریداری كرد با یكدیگر در تماس هستند. در چین موردی گزارش شده كه در آن مجرمین سعی داشتند، جزئیات و وضعیت یك محموله تجاری را برای جلوگیری از شناسایی آن در بانك اطلاعاتی گمرك تغییر دهند.

همچنین قاچاقچیان مواد مخدر در استرالیا از تسهیلاتی كه توسط سرویس های حمل و نقل جهانی به كلیه مشتریان جهت ردیابی محموله خود از طریق سایت اینترنتی شركت ارائه می شود، استفاده می كنند. هر گونه تأخیر در حمل برای قاچاقچیان به منزله آن است كه محموله تحت كنترل و نظارت نیروی انتظامی (Controlled delivery) می باشد. به همین دلیل مسئولین نیروهای انتظامی مواد مخدر كه درگیر این گونه عملیات باشند بایستی اقدامات خود را در حداقل زمان ممكن انجام دهند تا از سوءظن قاچاقچیان اجتناب شود.همچنین در گزارش هیأت بین المللی مبارزه با مواد مخدر در مورد بسیاری از كشورها كه با این مشكل روبه رو هستند توضیحاتی داده شده كه همه آنها دلیل بر وجود و بروز پدیده ای است كه خطر آن روز به روز جدی تر می شود.

دكتر علی هاشمی دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت وگوی اختصاصی با همشهری، در ارتباط با خطر مواد مخدر و قاچاق آن در ایران از طریق اینترنت می گوید: در كشور ما هنوز جریان جدی كه نشانگر استفاده از اینترنت برای این كار باشد وجود ندارد و گزارش موثقی در این باره به دست نیامده، اما از آنجایی كه دنیای ارتباطات وسعت جهانی پیدا كرده و ابزارهای ارتباطی در فاصله ای بسیار اندك یافته های خود را در اختیار همه كاربران اینترنتی قرار می دهند. نگاه به این مسئله نیز باید در اولویت قرار گیرد و با ابزارهای آگاهی دهنده و اطلاع رسانی دقیق به اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان كه مهم ترین طیف استفاده كننده از اینترنت هستند، اطلاعات هشدار دهنده ارائه شود.ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این راستا سایت هایی راه اندازی كرده كه اطلاعات محققان، كارشناسان و پایان نامه های دقیق و ارزنده دانشجویان در آن وجود دارد كه كاربران اینترنت می توانند با مراجعه به آنها از اطلاعات لازم برخوردار شوند.وی همچنین می گوید: سال ها پیش ما جامعه را از مصرف داروها و مواد مخدر صنعتی مصون می دانستیم و آمار جدی در مورد استفاده از این مواد وجود نداشت، اما هم اكنون می بینیم كه علیرغم بالا نبودن آمار این مصرف كنندگان اما این خطر جوانان ما را همواره تهدید می كند. در مورد خطرات اینترنت نیز امروز باید هشیار بود و آگاهی های لازم را به جامعه داد. هر چند كه در حال حاضر بیشتر مصرف كنندگان مواد مخدر به شكل سنتی آن را تهیه می كنند، اما از ورود روش های دیگر نیز نباید غافل ماند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1853روز قبل
چهارشنبه 14/12/1392 - 9:17
ha_sh_2000 ( تعداد مطالب : 1637 ) ( تعداد نظرات : 162 )

چگونه با معتادان برخورد كنیم

 

مدل برخورد با معتادان همواره در ایران مورد مناقشه و بحث بوده است. این مسئله به دوران پس از انقلاب اسلامی محدود نمی شود و با اندكی توجه می توان رد پای مشكل را پیش از انقلاب نیز پیدا كرد. در هر دوره بسته به نوع نگاه مسئولان، برخورد متفاوتی با مصرف كنندگان دائمی و تفننی صورت گرفته است. به نظر می رسد مسئولان امر برای اتخاذ سیاست های مناسب ابتدا باید به دو سؤال پاسخ گویند.

۱ - معتاد مجرم است یا بیمار؟ این سؤال آنقدر قدیمی و تكراری است كه شنیدن آن هیچ جذابیتی ندارد ولی متأسفانه تاكنون جواب قطعی به آن داده نشده است. چه موافق و چه مخالف باید پذیرفت كه مصرف مواد مخدر در ایران خلاف قانون است. هر كس به هر نحوی عملی خلاف قانون مرتكب می شود یا به خود آسیب می رساند و یا به دیگران. اگر به دیگران آسیب برساند، مجرم است. در ابتدایی ترین مكاتب سیاسی نیز آزادی مرز دارد و آن مرز، عدالت است. پس نمی توان عمداً یا سهواً حقوق دیگران را نقض كرد. اما اگر كسی با عمل خلاف قانونی كه انجام می دهد، به خود آسیب برساند، پیش از آن كه مجرم باشد، بیمار است. چون هیچ انسان سالم و هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد كه به خود آسیب برساند. از این جا معلوم می شود كه معتاد نیز چون به خود آسیب می رساند، یك بیمار است. البته بیماری او دوگانه است. بیماری كه بر اثر مصرف مواد تخدیركننده در جسم او پدید آمده است و مهم تر بیماری كه در روان او وجود دارد و فرد را به سمت مصرف سموم تحریك می كند. این نگاه البته موافقان و مخالفان خود را دارد كه نظرات هر دسته شنیدنی و محترم است ولی در هر صورت باید یك جواب قطعی و مشخص به سؤال مطرح شده داد و نمی توان به بهانه وجود نظرات مختلف از زیر بار یافتن پاسخ شانه خالی كرد.

۲ - مصرف مواد مخدر ایراد دارد یا سوء مصرف آن؟ در بسیاری از نقاط دنیا برای حفظ مردم و بخصوص جوانان از خطر آلودگی به مواد مخدر كشنده  آزمایشگاهی موادی نظیر تریاك به سادگی در اختیار آنان قرار می گیرد. هدف از مطرح كردن این مسئله تأیید آن نیست بلكه نشان دادن یك راه دیگر است كه می تواند حداقل به لحاظ نظری بررسی شود. از سوی دیگر در بسیاری از نقاط دنیا مصرف تفننی برخی از گونه های مواد مخدر نه جرم و نه بیماری محسوب می شود و در عوض كسانی كه جداً به این مواد وابسته شده اند- معتادان- مورد توجه قرار می گیرند. واضح است كه این نگاه نیز ایرادها و پیامدهای خاص خود را دارد و البته مخالفانی جدی و سرسخت با دلایل و ادله محكم. باز هم تكرار می كنم كه مطرح كردن این نوع نگاه تأیید آن نیست. در برخورد با یك معضل و مسئله باید به تمام راه حل های احتمالی توجه كرد و با دقت بهترین راه را انتخاب نمود.

به نظر می رسد بعد از گذشت این همه سال بالاخره باید یك بار برای همیشه به این سؤالات پاسخ داد و تكلیف خود و دیگران را مشخص كرد. عوض شدن سیاست گذاری ها به تبع عوض شدن مدیران جز اتلاف هزینه و وقت و سردرگم بودن مسئولان و مردم سود دیگری ندارد.

میثم قاسمی

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1853روز قبل
چهارشنبه 14/12/1392 - 9:12
بر ز خ ( تعداد مطالب : 1977 ) ( تعداد نظرات : 4815 )
د سیگاری نه تنها سلامتی خود را در معرض انواع بیماری های خطرناک قرار می دهند، بلكه باعث رنجش و آزرده خاطر شدن اطرافیانشان می گردند. متأسفانه امروزه برخی افراد سیگار كـشیدن را نشانه بلوغ و یا حتی «كلاس» خود محسوب می كنند و با پک زدن های آنچنانی سعی در خودنمایی و فخرفروشی دارند.

عوارض و صدمات ناشی از استعمال سیگار تقریباً برای همگی ما آشكار و معلوم است اما در این بخش بـه 22 دلیل مهم برای ترك سیگار اشاره می كنیم:

1 - ظاهر آراسته تر با حذف لكه های روی انگشتان و دندانهایتان.

2 - حذف بوی بد دهان ناشی از كشیدن سیگار و تنفس راحت تر.

3 - حذف بوی سیگار از لباس، مو، و بـدنـتـان و تـمـام وسـایـلـی كه با آنها سروكار دارید.

4 - پیشگیری از پیدایش چین و چروك زودرس در پوست صورتتان.

5 - حذف مشكلات تنفسی از قبیل: خس خس حین تنفس، سرفه ، برونشیت مزمن، و از همه مهمتر سرطان ریه.

--------------------------------

6 - بازیافت دوباره حس بویایی و چـشایی كـه بـر اثر استعمال سیگار از حساسیتشان كاسته شده است. دوباره طعم واقعی غذایتان را احساس خواهید كرد.

7 - احساس سرزندگی و شادابی دوباره در زندگی، افزایش قوای جسمانی.

8 - خواب بهتر و راحت تر.

9 - كاهش خطرات بیماری های قلبی ، نـفـخ، فـشـارخـون بـال ا، تـپـش قـلـب، زخـم مـعده ، برگشت اسید معده، سرطان دهان و تعداد بیشماری از سرطان های گوناگون .

10 - كاهش بیش از 50 بیماری و عارضه های گوناگون.

--------------------------------

11 - دوباره كنترل رفتار خود را به دست خواهید آورید و با رهایی از زنـدان اعـتـیـاد بـار دیگر حس آزادی را باز پس خواهید گرفت.

12 - كاهش خطر آسیب رسیدن به نوزاد در زنان باردار.

13 - افزایش طول عمر (افرادی كه به طور مستمر سیگار می كشند به طور متوسط 16 سال از عمر خود را از دست می دهند. )

14 - فراهم آوردن یك محیط سالم و سلامت برای كودكان وتمام افرادی كه با آنان زندگی می كنید.

15 - الگوی مناسبی برای فرزندانتان خواهید بود.

--------------------------------

16 - حذف هـزیـنـه هـای خرید سیگار كه قابل توجه بوده و می توان آن را صرف امور بهتری كرد.

17 - رهایی از صدها ماده سمی و سرطان زای موجود در سیگار.

18 - تردد و مسافرت به وسیله قطار، هواپیما و اتوبـوس بـرای شـما و دیـگر افراد سهل تر و دلپذیرتر خواهد شد.

19 - دیگر در محل كارتان مجبور نیستید برای سیگار كشیدن از اتاق خارج شوید!

20- بـا تـرك ایـن عـادت نـادرسـت اعـتـمـاد بـه نـفس خود را افزایش دهید و به اراده خودتان ببالید.

21 - از دنبال جا سیگاری گشتن خلاصی می یابید.

22 - از آن مهمتر دیگر نیازی به مطالعه دوباره این مقاله نخواهید داشت!

زمان آخرین مطلب این کاربر: 432روز قبل
دوشنبه 5/12/1392 - 13:53
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2209 )

استعمال دخانیات مهمترین عامل ابتلا به سرطان حفره دهانی

همشهری آنلاین: عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان، فک و صورت گفت: استعمال سیگار ، تنباکو و قلیان به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی و سمی مختلف عاملی مهم در بروز سرطان حفره دهان به شمار می‌رود.

 

 

به گزارش ایرنا، دکتر پاک فطرت افزود: ۵ درصد از سرطان‌های شایع در ناحیه سر و گردن رخ می‌دهد که تقریبا نیمی از این موارد در حفره دهان است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی سرطان دهان در بین انواع سرطان در استان خراسان در زنان و در استان سیستان و بلوچستان در مردان و زنان جزو ده سرطان شایع است .

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مصرف الکل، نور خورشید در مورد سرطان لب، و برخی ویروس‌ها و شیوه نادرست زندگی را از دیگر عوامل ابتلا به سرطان حفره دهان برشمرد.

پاک فطرت گفت: هرچند نقش عوامل تغذیه‌ای مانند کمبود ویتامین A در ایجاد سرطان دهان اثبات شده است اما اثر سایر عوامل تغذیه‌ای نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

وی زیر بنای کنترل این نوع سرطان را ارتقای آگاهی مردم و کنترل استعمال دخانیات دانست و افزود: بر اساس آخرین پژوهش‌های انجام شده اغلب مردم آگاهی بسیار اندکی از علل سرطان دهان و نمای بالینی آن دارند و این باعث می‌شود که کنترل این نوع سرطان و تشخیص آن در مراحل اولیه در ایران و اغلب کشورها توام با مشکلاتی باشد.

پاک فطرت ادامه داد: بر اساس آخرین آمار در خراسان ۱۴ درصد مردان و ۵ درصد زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال سیگار مصرف می کنند.

وی اظهار داشت: در ایران آمار مصرف سیگار ۲۵ تا ۲۷ درصد مردان و ۴ درصد زنان را تشکیل می‌دهد که متاسفانه در برخی نواحی ایران از جمله خراسان علاوه بر مصرف سیگار اشکال دیگر استعمال دخانیات مثل مصرف تنباکو غیر تدخینی (ناس) و قلیان نیز رواج دارد که جزو عوامل خطر مهم سرطان دهان به شمار می‌رود و اطلاع مردم از این ارتباط بسیار اندک است.

عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان فک و صورت خاطر نشان کرد: در حال حاضر و در طرحی وسیع با همکاری بهداشت استان و مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان و فک و صورت اطلاع رسانی در مقیاس وسیع و غربالگری افراد پرخطر آغاز شده و امید می‌رود این گام اولیه بتواند در پیشگیری این نوع سرطان بیش از پیش مثمر ثمر باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1509روز قبل
چهارشنبه 30/11/1392 - 18:58
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2209 )

اعتیاد به سیگار میراث پیشینیان است !

چاپ فرستادن به ایمیل

نتایجدو پژوهش عمده نشان می‌دهد برخی از ژن‌هایی که عامل بیماری‌هایی مثل دیابتنوع دوم، افسردگی درازمدت، کرون، لوپوس، سیروز صفراوی و همچنین  اعتیاد بهسیگار در انسان‌های امروزی است، از نئاندرتال‌ها به ارث رسیده است.

 

این انتقال ژن نتیجه آمیزش اجداد انسان‌های امروزی با نئاندرتال‌هاست کهبین ۴۰ تا ۸۰ هزار سال پیش در خاورمیانه و در جریان مهاجرت انسان‌هایاولیه از قاره آفریقا صورت گرفته است و دو تا چهار درصد ژن انسان‌هایامروزیِ آسیایی و اروپایی محصول آمیزش اجداد آنها با نئاندرتال‌ها است.

در این تحقیق وسیع، دانشمندان فرمول ژنتیکی حدود هزار نفر ازانسان‌های امروزی را با DNA استخوان شست پای یک زن نئاندرتال که در غاریدر سیبری کشف شده بود، مقایسه کردند.

آنها سال گذشته ژنوم تقریبا کامل این زن را تعیین و منتشر کرده بودند.

در میان این هزار نفر ۱۷۶ نفر نیز از مردم صحرای جنوب آفریقا بودند.این گروه به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شده بودند؛ زیرا DNAنئاندرتال‌ها در مردم شرق آسیا و اروپا یافت می‌شود اما بومیان آفریقافاقد ژن نئاندرتال‌ها هستند چون اجداد آنها به قاره‌های دیگر مهاجرتنکردند و با نئاندرتال‌ها آمیزش نداشتند.

این مقایسه نشان داد که ژن نئاندرتال‌ها  به صورت همگون در تمام ژنومانسان‌های امروزی پراکنده نیست اما بعضی از نواحی هم کاملا عاری از ژننئاندرتال‌ها است.

"سریرام سانکارارامان" یکی از محققانی که بر روی ژن نئاندرتال‌ها تحقیقکرده، گفت: مناطقی در ژنوم انسانهای امروزی وجود دارد که کاملا عاری ازژن‌های نئاندرتال‌هاست چون انتخاب طبیعی باعث حذف ژن‌های مضر و بد شده است.

این مناطق عاری از ژن نئاندرتال ها بویژه در ژن‌های تولید اسپرم بر رویکروموزوم X (کروموزوم مونث) دیده می شوند. به این ترتیب شاید بتوان به ایننتیجه رسید که باروری فرزندان انسان- نئاندرتال کم بوده است، درست مثلحیوانات گونه‌های نزدیک که با هم جفتگیری می‌کنند.

پروفسور دیوید رایش، استاد ژنتیک دانشگاه هاروارد معتقد است در تفسیریافته های این پژوهش باید احتیاط کرد چرا که ژن نئاندرتال‌ها بخش اندکی ازژنوم ما را تشکیل می‌دهد اما در کل "ژن‌های نئاندرتال‌ها بیشتر ژن‌های بدبوده تا ژن خوب."

آن مقدار که از ژن نئاندرتال‌ها در ما باقی مانده، باعث ایجاد شماری ازبیماری‌هاست، البته بعضی از آنها هم باعث کاهش بیماری می‌شوند؛ مثلا ژننئاندرتال‌ها هم باعث افزایش و هم باعث کاهش بیماری کرون، نوعی بیماریالتهابی دستگاه گوارش، می شود.

به علاوه، ژن‌های نئاندرتال‌ها در ژن‌های پوست و مو و ناخن غیر آفریقایی‌ها بیشتر دیده می‌شوند.

انسانهای اولیه که به بیرون از قاره آفریقا مهاجرت می‌کردند باید در آبو هوای سرد دوام می آوردند در حالی که نئاندرتال ها از مدت‌ها قبل خود رابا آب و هوای سرد تطبیق داده بودند بنابراین برای پوست، مو و ناخن ضخیم ترو محکم‌تر به ژنهای آنها نیاز بود.

علاوه بر این پوست نقش مهمی در دفاع بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا دارد.

این بررسی همچنین نشان داد ژن‌های نئاندرتال‌ها در بیماری‌های خودایمنینقش دارند و همچنین ژن اعتیاد به سیگار بویژه در اروپایی‌ها هم ازنئاندرتال ها به ارث رسیده است.

البته این به آن معنا نیست که نئاندرتال‌ها به چیزهایی مانند سیگارعادت داشته اند بلکه نشان می‌دهد این ژن احتمالا کارکردهای مختلفی دارد ویکی از تاثیرات آن ترک سیگار را دشوار می‌کند.

دانشمندان البته هنوز نمی‌توانند به این سوال جواب بدهند که آیا ژن‌هایبیماری‌زای نئاندرتال‌ها در خود آنها هم باعث این بیماری‌ها می‌شده یا جهشژنتیکی باعث بیماری‌زا شدن این ژن‌ها برای ما شده است.

نئاندرتال ها 30هزار سال پیش منقرض شدند اما دقیقا روشن نیست چرا. برخیمعتقدند این شاید نخستین نسل کشی تاریخ بوده و هومو ساپینس‌ها پسرعموهاینئاندرتال خود را قتل‌عام کرده‌اند.

برخی دیگر نیز دلایل دیگری از جمله آب و هوا یا بیماری را دلیل محو شدننئاندرتال ها از صحنه روزگار می‌دانند اما به هر حال نئاندرتال‌‍‌ها هنوزدر ما حضور دارند و با ما زندگی می‌کنند و بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند وشاید هم انتقام خون اجدادشان را می‌گیرند.

از حدود 150 سال پیش که برای اولین بار استخوان‌های یک نئاندرتال درغار نئاندر در نزدیکی دوسلدورف آلمان کشف شد، دانشمندان درباره اینکهنئاندرتال‌ها زیرگونه انسان‌های امروزی (هومو ساپینس) بوده‌اند یا گونه‌ایجداگانه اختلاف نظر دارند.

بر اساس بررسی‌های ژنتیکی حدود 400 هزار سال پیش اجداد انسان‌هایامروزی یا به اصطلاح انسان‌های اولیه و نئاندرتال ها از جد مشترک (انسانهایدلبرگی) جدا شده‌اند. انسان هایدلبرگی حدود یک میلیون سال پیش درآفریقا، اروپا و شرق آسیا زندگی می‌کرده است. گفته می‌شود آنها که ساکنآفریقا بوده‌اند به سمت انسان‌های امروزی تکامل یافتند و ساکنان اروپا بهسمت نئاندرتال‌ها.

نئاندرتال‌ها دماغ بسیار بزرگ و در محل ابروها و گونه ها استخوانهایبرجسته و بدنی قوی و ورزیده داشتند. آنها با آب وهوای سرد سازگار بودند ومغزشان به اندازه انسان امروزی یا حتی بزرگتر بوده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1509روز قبل
چهارشنبه 23/11/1392 - 0:3
mo_1443 ( تعداد مطالب : 27021 ) ( تعداد نظرات : 2704 )

ترک سیگار,راههای ترک سیگار,بهترین روش برای ترک سیگار


یک روان شناس تعریف می‌کرد؛ روزی خانمی که به خاطر سیگاری بودن همسرش دلخور بود، به او مراجعه کرد و بعد از مدتی صحبت و گفت‌وگو، خانم جوان به این نتیجه رسید آن چیزی که بیشتر از سیگاری بودن همسر، او را آزرده می‌کند، بی توجهی شریکش نسبت به خواسته او برای ترک سیگار است و در واقع همسر این مرد سیگاری کسی بود که بیشتر از همه به توجه و روانکاوی نیاز داشت.


اگر شما هم از آن دسته از زنانی هستید که فقط به دنبال تأیید همسر و اطاعت بی چون و چرای او در مقابل خواسته‌هایتان هستید، بهتر است دست از این انتظار بیهوده بردارید و در عوض راه حلی بیابید که بتواند به همسرتان کمک کند. همسر شما به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده و این حقیقتی است که باید قبل از هر چیز آن را بپذیرید.


از او بخواهید بیشتر زنده بماند
به همسرتان بگویید که دوست دارید مدت زمان طولانی را با او زندگی کنید و نمی‌خواهید که او به خاطر مشکلات تنفسی و سایر عوارض کشیدن سیگار، سلامتش به خطر بیفتد. علاوه بر این، صحبت در مورد هزینه مصرف سیگار هم می‌تواند او را متوجه خسارت مالی که به درآمد خود می‌زند بیندازد که از یادآوری آن غافل نشود.

 

وقتی کنارش نیستی
از همسرتان بخواهید که روزی را برای ترک سیگار تعیین کند تا در پایان آن روز، هدفش را به انجام برساند. در زمانی که از هم دور هستید از همسرتان بخواهید که هر زمان وسوسه کشیدن سیگار به سراغش آمد با شما تماس بگیرد و در آن زمان با یکدیگر صحبت کنید و این را بدانید همسرتان در این مرحله بیش از آنچه تصور می‌کنید به کمک شما نیاز دارد.

 

چیزی که معجزه می‌ کند
اگر همسرتان توانست یک هفته سیگار را ترک کند، به او هدیه‌ای بدهید مثلاً شام مورد علاقه‌اش را بپزید یا چیزی که به آن علاقه دارد را برایش بخرید. اجازه دهید او متوجه حمایت و توجه شما بشود. به همسرتان یادآوری کنید که شما هرگز اراده و توانش را در ترک سیگار نادیده نمی‌گیرید.


مردانی که زیاد سیگار می‌کشند
اغلب مردانی که خیلی سیگار می‌کشند حساب تعداد سیگارهایشان را ندارند. شما به عنوان شریک می‌توانید به او گوشزد کنید که تعداد آن را کمتر کند و علاوه بر این، به آرامی با او در مورد ضررهایی که سیگار می‌تواند به شما و فرزندان شما برساند صحبت کنید.


مراقب باشید
از به وجود آوردن شرایطی که باعث ایجاد استرس و نگرانی در همسرتان می‌شود خودداری کنید و محیطی آرام را برایش به وجود بیاورید. شنا و ورزش کردن در کنار حمایت شما می‌تواند محیط مناسبی را برای ترک سیگار در او به وجود بیاورد.

 

یک جایگزین به درد بخور
همسر شما به کشیدن سیگار عادت کرده و برای همین، شما به عنوان همسر، باید کاری دیگر را جایگزین این عادت کنید، مثل پیاده روی و ورزش، یا تنقلاتی  را برایش تهیه کنید که در عین داشتن کالری کم بتواند او را در ساعاتی که عادت به کشیدن سیگار دارد، مشغول نگه دارد.

 

اگر ناامید می‌شود
کسانی که در مرحله ترک سیگار هستند ممکن است در این بین، گاهی سیگار هم بکشند و از ترک سیگار ناامید شوند. هرگز همسرتان را به خاطر این کار سرزنش نکنید، چون این موضوع در ترک سیگار بسیار طبیعی است. از شریکتان بخواهید که دوباره تلاش کند و او را نسبت به نتیجه کار امیدوار کنید.
منبع: akairan.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1695روز قبل
سه شنبه 22/11/1392 - 12:38
  • تعداد رکورد ها : 983