• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 5528
تعداد نظرات : 628
زمان آخرین مطلب : 3482روز قبل
 
پریناز ایزدیار را به واسطه حضورش در سریال «پنج كیلومتر تا بهشت» شناختیم. او در این سریال در نقش روح ظاهر شده بود. ایزدیار بنا به گفته خودش اشتیاق حضور در نقش‌های مختلف را دارد. به همین دلیل بعد از موفقیتش در سریال ​پنج كیلومتر تا بهشت​ ترجیح داد منتظر بماند تا نقش مورد نظرش به او پیشنهاد شود و بالاخره در «مثل یك كابوس» در نقش یك وكیل حضور پیدا كرد. بازی در این كار بهانه‌ای شد ​ به سراغش برویم تا از دغدغه‌هایش در زمینه بازیگری و سریال مثل یك كابوس بیشتر برایمان بگوید.

​ ابتدا برایمان بگویید چه اتفاقی افتاد كه ما امروز پریناز ایزدیار را به عنوان یك بازیگر می‌شناسیم؟

من برای اولین‌بار در تله‌فیلم «در فال قهوه» به كارگردانی فرزاد موتمن بازی كردم كه در آن كار با شبنم قلی‌خانی همبازی بودم و بعد خانم قلی‌خانی مرا به گروه پنج كیلومتر تا بهشت معرفی كرد. نزد آقای افخمی رفتم و برای آن سریال تست بازیگری دادم كه خوشبختانه موفق شدم نقش روح را از آن خود كنم.

آیا قبل از بازی در سریال پنج كیلومتر تا بهشت برای كار دیگری هم تست بازیگری داده بودید؟

خیر، خانواده من در ابتدا موافق نبودند كه من در حرفه بازیگری فعالیت كنم برای همین در مقطع پیش‌دانشگاهی از رشته تجربی به رشته هنر تغییر رشته دادم و در دانشگاه در رشته گرافیك تحصیل كردم تا این‌كه توسط یكی از دوستانم متوجه شدم كه آقای حسن هدایت برای یكی از فیلم‌هایشان مشغول گرفتن تست بازیگری از افرادی هستند كه معروف و چهره نیستند و من هم با توجه به علاقه‌ای كه به بازیگری داشتم، رفتم و تست دادم. جالب است بدانید آن روز احمد نجفی از من تست گرفت.

آیا دنیای بازیگری همان چیزی بود كه در ابتدا در ذهن داشتید؟

خیر، به هیچ‌وجه. پس از ورود به عرصه بازیگری، ذهنیتم نسبت به این حرفه تغییر كرد. به نظرم دورنمای بازیگری كه سبب جذب خیلی از افراد می‌شود با واقعیت‌هایی كه در این چرخه هست، تفاوت بسیاری دارد و مقوله بسیار جدی و البته دشواری است.

خب با وجود این مسائل فكر می‌كنی بشود در این عرصه ماند و كار كرد؟

بله، اما به شرطی كه صبر، حوصله و البته تمرینات زیادی داشته باشیم. در غیر این صورت خیلی زود از گردونه خارج می‌شویم.

برویم سراغ مثل یك كابوس. چه شد كه در این مجموعه بازی كردید؟

قبل از این مجموعه، قرار بود در یك تله‌فیلم با آقای شاه‌حسینی همكاری كنم كه بنا به دلایلی این امكان میسر نشد تا این كه تولید سریال مثل یك كابوس شروع شد و من برای بازی در آن دعوت شدم و پس از خواندن فیلمنامه قبول كردم كه دراین كار بازی كنم.

دوست داشتی با شهرام‌شاه‌حسینی همكاری كنی یا از فیلمنامه خوشت آمد؟

هر دو فیلمنامه آن قدر خوب بود كه من همان جلسه اول قرارداد بستم و خیلی دوست داشتم مخاطبانم یك كار متفاوت پس از پنج كیلومتر تا بهشت از من شاهد باشند چون نمی‌خواستم در نقش روح در ذهن مردم باقی بمانم. دوست داشتم به واسطه یك نقش متفاوت در یك موقعیت عادی قرار بگیرم. چون نقش روح به گونه‌ای بود كه خیلی دست من برای اجرای آن باز نبود. بنابراین می‌خواستم بازی در فضای واقعی را تجربه كنم.

پشت صحنه مثل یك كابوس‌ چگونه بود. آیا از همكاری با دیگر عوامل راضی هستید؟

همه چیز خیلی عالی بود و در طول كار با اعضای گروه تبادل‌نظرهای زیادی داشتیم كه روی كلیت كار خیلی اثر داشت یا مثلا قبل از هر برداشت بازیگران مجموعه دور هم جمع می‌شدیم و راجع به آن صحنه با هم حرف می‌زدیم. به هر حال فضای دوستی‌داشتنی در این مجموعه حاكم بود.

آیا ویژگی‌ خاصی هم علاوه بر آنچه در فیلمنامه بود به نقشت اضافه كردی یا خیر؟

بله. شخصیتی كه برای من در فیلمنامه طراحی شده بود، شخصیتی معصوم بود كه من تلاش كردم این بعد شخصیت را كمرنگ‌تر كنم، چون به نظرم كسی كه حقوقدان است، نمی‌تواند آدم ضعیف و غیرجدی‌ باشد، بنابراین «مریم» را از مظلومیت درآوردم و او را جدی‌تر نشان دادم. البته در این مورد آقای شاه‌حسینی هم به عنوان كارگردان بسیار به من كمك كردند.

به بازی در سینما هم فكر كرده‌اید یا تصمیم دارید فقط در تلویزیون، حرفه بازیگری را ادامه دهید؟

همان طور كه خود شما می‌دانید خیلی از افرادی كه امروز در سینما حضور پررنگی دارند، روزی كارشان را از همین تلویزیون شروع كرده‌اند و من هم ترجیح می‌دهم در سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی بازی كنم تا این‌كه بخواهم در یك كار ضعیف سینمایی ظاهر شوم. البته بازی در سینما هم طبیعتا فضای خاص خودش را دارد كه امیدوارم با یك كار خوب بتوانم در این عرصه هم تجربیاتی را به دست آورم.

سخت‌ترین سكانس سریال مثل یك كابوس به نظر شما كدام سكانس بود؟

قسمتی كه برادرم می‌میرد. بازی در این سكانس خیلی برایم دشوار بود.

آیا به جز بازیگری به شاخه‌های دیگر هنر هم علاقه‌مند هستید؟

فیلمسازی و مطمئن هستم كه روزی مستندی در ارتباط با بچه‌های خیابان و بی‌سرپرست خواهم ساخت، چون بسیار دغدغه‌ آنها را دارم.

بازی مقابل محمد صادقی چطور بود؟

خیلی خوب. قبلا عده‌ای به من گفته بودند كه ایشان آدم جدی و بداخلاقی هستند، اما واقعا این‌طور نبود و من از حضور در كنار ایشان بسیار لذت بردم و بسیار از ایشان آموختم.

مهم‌ترین دغدغه شما در ارتباط با بازیگری چیست؟

این كه بتوانم به هدف‌هایم در این زمینه برسم و نقش‌های متفاوتی را بازی كنم.

بازی در كدام نقش‌ها و فیلمنامه‌ها برایتان دلپذیرتر است؟

شرایط هر چقدر دشوارتر و نقش سخت‌تر باشد، من راحت‌تر می‌توانم با آن ارتباط برقرار كنم. از نقش‌های دم‌دستی و راحت خوشم نمی‌آید و از طرفی دیگر دوست دارم در قصه‌هایی كه مشكلات مردم در آن مطرح شده، حضور داشته باشم.

بازی در مثل یك كابوس تا چه حد شما را راضی كرد؟

خیلی زیاد. چون همان‌طور كه گفتم همه چیز در این مجموعه بسیار حرفه‌ای بود و نقشی را در این كار بازی كردم كه بسیار دوستش داشتم.

این نقش چقدر به شخصیت شما دور یا نزدیك بود؟

تقریبا دور بود و خیلی سعی كردم كه او را به خودم نزدیك‌تر كنم تا بتوانم بهتر شرایطش را درك كنم.

هنگام بازی مقابل دوربین چقدر به قضاوت مخاطبان فكر می‌كنید؟

بیشتر سعی می‌كنم در آن زمان كارم را درست انجام بدهم تا قضاوت‌های آینده نسبت به من قضاوت‌های مثبتی باشند. به هر حال اجرای درست نقش برایم مهم‌ترین دغدغه است.

با توجه به این‌كه به روزهای آخر سال نزدیك می‌شویم، برایمان بگویید چه حسی نسبت به نوروز دارید؟

بشدت مرا به دوران كودكی‌ام می‌برد. از تخم‌مرغ‌های رنگی گرفته تا چیدن سفره هفت‌سین. به هرحال هركدام از این سنت‌ها در جای خود زیبا هستند.

محبوبه ریاستی

دوشنبه 22/12/1390 - 10:42
پست‌الکترونیک چاپار - سی اچ میل- پس از گذار از انواع تست‌های امنیتی مبتنی بر لایه‌های مختلف سرویس و تست‌های فشار مبتنی بر آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، با سرعت دسترسی بالا و بدون نیاز به احراز هویت شخصی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرویس پست ‌الکترونیک چاپار به عنوان یکی از محصولات مجموعه سرویس‌های چاپار که تحت عنوان پست الکترونیک چاپار - ChMail - ارائه و شناخته شده است، با ساختار ساده و براساس خط و زبان فارسی بدون  نیاز به اخذ اطلاعات شخصی کاربران و با اختصاص یک گیگابایت فضا ارائه شد.

دبیرخانه شورایعالی اطلاع‌رسانی از مهمترین شاخص‌های این سرویس را سیستم ثبت‌نام آنلاین، ساختار بازیابی ایمن کلمه عبور مبتنی بر روش‌های مختلف رایج در دنیا، گستردگی طراحی و پیاده‌سازی برای جوابگویی به تعداد بالای کاربران همزمان سرویس گیرنده، یکپارچگی با پورتال مجموعه سرویس‌های چاپار، رمزنگاری اطلاعات محرمانه براساس گواهی دیجیتال معتبر جهانی و سرعت دسترسی بالا با توجه به میزبانی در مراکز داده امن داخلی اعلام کرده است.

سرویس پست‌الکترونیک چاپار پس از گذار از انواع تست‌های امنیتی مبتنی بر لایه‌های مختلف سرویس و تست‌های فشار مبتنی بر آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، با استفاده از دانش متخصصان داخلی کشور طراحی، پیاده‌سازی و راه‌اندازی شده است.
این سرویس درحال حاضر برای رمزنگاری اطلاعات از گواهی دیجیتال معتبر جهانی (SSL) استفاده می‌کند که با توجه به جهانی بودن این گواهینامه برروی کامپیوتر شخصی تمام کاربران، بصورت پیش فرض در سیستم‌عامل پذیرفته شده و مورد اعتماد است؛ یکپارچگی سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و همگونی سرویس در لایه‌های مختلف یکی از نکات قابل توجه است که می‌تواند بستری مناسب برای کاربران فراهم آورد.
همزمان با اولین روز از بازگشایی این سرویس بیش از 700 کاربر از شهرهای مختلف کشور اقدام به ثبت‌نام کرده و همچنان این تعداد به صورت تصاعدی در حال افزایش است.
سرویس ارائه شده، نسخه اول از پست الکترونیک چاپار است و اواسط سال آینده نسخه دوم آن با ظاهری متفاوت و با قابلیت‌هایی بسیار خاص در کشور ارائه خواهد شد؛ همچنین براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طیف وسیعی از خدمات ارزش‌افزوده برروی این سرویس به زودی ارائه خواهد شد.
به گزارش مهر، مجموعه سرویس‌های چاپار، نرم‌افزار مدیریت پست الکترونیک خود را برای کامپیوترهای شخصی با نام شاطر و برای تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم عامل‌های آندروئید، اوایل سال آینده در پورتال www.chaapaar.ir ارائه خواهد کرد.
این پورتال با هدف ارائه انواع خدمات پشتیبانی به کاربران پست الکترونیک چاپار راه‌اندازی و درحال ارائه سرویس است؛ کاربران برای دسترسی به کارشناسان سرویس‌های چاپار می توانند با مراجعه به این پورتال به صورت آنلاین و برخط ، مشکلات خود را مطرح و جواب مورد نظر خود را دریافت کنند.
پروژه مجموعه سرویس‌های چاپار با حمایت دبیرخانه شورایعالی اطلاع‌رسانی و تلاش بخش خصوصی در2 سال به ثمر رسیده و اکنون در حال سرویس‌دهی به کاربران است.

يکشنبه 21/12/1390 - 19:7
دانشمندان آمریکایی موشهای اصلاح ژنتیکی شده ای را ایجاد کردند که هر اندازه غذا می خورند هرگز چاق نمی شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه ییل با دستکاری یک ترکیب اندوکانابیونید به نام 2-AG گروهی از موشهای اصلاح ژنتیکی شده را ایجاد کردند.

به گفته این دانشمندان، ترکیب 2-AG می تواند به کنترل فعالیت مدارات نورونی مرتبط با مصرف انرژی کمک کند.

موشهایی که به دست آمدند به مقدار زیادی از یک رژیم غذایی غنی از چربی مصرف کردند اما هیچ اضافه وزنی را به ثبت نرساندند.

همچنین، این موشها هیچ علامتی از سندروم متابولیکی را نشان ندادند. سندروم متابولیکی، مجموعه ای از مشکلات سلامت چون چاقی مفرط، فشارخون بالا و افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی و دیابت است.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "ما کشف کردیم که این موشها در برابر چاقی مقاوم شده اند. چون کالری را به روشی بسیار موثرتر از موشهای عادی می سوزانند."

به اعتقاد این دانشمندان، در آینده می توان دارویی را توسعه داد که با عمل روی اندوکانابیونیدها به چاق نشدن کمک کند. "اندوکانابیونیدها" ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند و در گروه چربیهای بیواکتیو جای دارند.

براساس گزارش مجله سل متابولیسم، به دلیل اینکه کانابیونیدهای طبیعی بدن فاکتورهای مختلفی چون درد، خلق و خو و اشتها را کنترل می کنند می توانند در درمان اضطراب، درد، افسردگی و چاقی راههای جدیدی را بگشایند.

يکشنبه 21/12/1390 - 19:1
شرکت ولوو برای محافظت از جان عابران پیاده قصد دارد در خودروهای تولیدی سال 2013 خود کیسه های هوای خارجی نصب کند که در صورت بروز تصادف، از میزان آسیبهای وارد شده به عابران پیاده کاسته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رابطه افراد با عابران پیاده رابطه ای متناقض است، زیرا در شرایطی که هدف حضور در خیابانهای پر زرق و برق یک شهر بزرگ باشد، همه دوست دارند که عابر پیاده باشند اما زمانی که عابر پیاده ای در هنگام سبز بودن چراغ جلوی خودروی فردی بپرد، تمامی عابران پیاده به موجوداتی نفرت انگیز تبدیل خواهند شد.

شرکت ولوو برای محافظت از عابران پیاده ای سیستمی جدید را ارائه کرده است که از سال 2013 در خودروهای V40 شرکت ولوو به کار گرفته خواهند شد.

 

 

این سیستم می تواند میزان امنیت عابران پیاده را با استفاده از ابزار ردیابی عابر پیاده افزایش دهد، این سیستم به راداری که در پنجره جلوی خودرو متصل می شود مجهز است، این رادار می تواند جسم و فاصله آن تا خودرو را ردیابی کند. دوربینی بر روی آینه های جانبی خودرو جسم را شناسایی کرده و در صورتی که خطری در حال نزدیک شدن باشد، خودرو هشدار صوتی را پخش می کند، در صورتی که راننده از خود واکنشی نشان ندهد، سیستم خود به خود ترمزها را فعال می سازد.

در صورتی که فاصله تا عابر پیاده به اندازه ای کم باشد که خودرو ناگزیر از برخورد با عابر باشد، حسگرهای سپر برخورد را ردیابی کرده و کیسه هوایی خارج می شود، این کیسه هوا از نزدیکی پنجره جلوی خودرو متورم شده و یک سوم از این پنجره را به همراه دو ستون جلویی خودرو، پوشش می دهد.

بر اساس گزارش دیسکاوری، در عصری که تمرکز و حواس راننده ها و عابران پیاده به سرعت به واسطه تلفن همراه مختل می شود، وجود سیستم ایمنی اضافی در خودروها می تواند امتیاز بسیار خوبی باشد.

يکشنبه 21/12/1390 - 18:59
محققان دانشگاه واشنگتن نشانگر جدیدی کشف کرده اند که می تواند پیش بینی کند قدرت حافظه و توانایی های ذهنی بیماران پس از تشخیص بیماری آلزایمر با چه سرعتی به نابودی کشیده می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان در مطالعه جدید خود که آزمایش بر روی آن سه سال به طول انجامیده است، دریافتند کاهش شدید توانایی ذهنی را می توان با استفاده از ردیابی وجود حجم بالایی از پروتئین 1 "ویسینین-لایک" یا VILIP-1 در نخاع تعیین کرد.

در این مطالعه بیماران مبتلا به آلزایمر خفیف با استفاده از تستهای گسترده ای مورد آزمایش قرار گرفتند تا کارایی شناختی آنها ارزیابی شود. سپس محققان میزان VILIP-1 را در مایع نخاعی بیمار اندازه گیری کردند. تستهای شناختی به صورت سالانه انجام می گرفت تا اطلاعات کافی در رابطه با میزان از بین رفتن قدرت شناخت بیماران به دست بیاید.

دو شاخص دیگر یعنی پروتئینهای "آمیلوئید بتا" و "تائو" نیز به منظور افزایش دقت پیش بینی در این مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفتند. این دو شاخص زوایای متفاوتی را از روند پیشروی بیماری به نمایش می گذارند، تغییر در میزان آمیلوئید بتا و تائو با شکل گیری رسوبات غیر عادی از پروتئینها در مغز در ارتباط است. میزان پروتئین VILIP-1 نیز میزان آسیبهای سلولهای مغزی در اثر بروز آلزایمر را نمایش می دهند.

در مطالعات پیشین دانشمندان نشان داده بودند که افراد سالمی که میزان پروتئین VILIP-1 در آنها بالا است، به احتمال زیاد طی دو تا سه سال آینده به آلزایمر مبتلا می شوند. توانایی محاسبه اندازه گیری سطح این پروتئین می تواند مدت زمان سلامتی افراد پیش از پیشروی بیماری را افزایش دهد.

بر اساس گزارش گیزمگ، دانشمندان دریافتند که حافظه و توانایی های دیگر ذهنی در بیمارانی که میزان زیادیVILIP-1 در بدن دارند با سرعت بیشتری از دست می روند و از این رو به نظر می آید این پروتئین نسبت به دیگر شاخصهای شناخته شده، ابزاری مناسبتر برای پیش بینی ابتلا به این بیماری باشد.

يکشنبه 21/12/1390 - 18:58
"دانشمندان شهروند" به تازگی کشف کرده اند که کهکشان راه شیری درست مانند یک قطعه شکلات مغزدار مملو از حباب است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از 35 هزار طرفدار اطلاعات به دست آمده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر را زیر رو کرده و موفق به کشف حبابهایی جدید در فضا شدند که به واسطه فورانهای ستاره های جوان در میان غبار و گاز اطراف به وجود می آیند.

این تیم از علاقمندان به نجوم بخش کوچکی از اطلاعات تلسکوپ فضایی اسپیتزر را مورد بررسی قرار داده و برای یافتن حبابهای کیهانی اسکن کردند. این دانشمندان آماتور با استفاده از ابزاری پیچیده شکل و ضخامت حبابها را دنبال کردند و بر اساس یافته های خود نقشه ای حرارتی از حبابهای راه شیری به وجود آوردند.

 

 

این شهروند دانشمندان با غربال کردن اطلاعات تلسکوپ فروسرخ اسپیتزر طی پروژه آنلاینی به نام راه شیری موفق به کشف این حبابها شدند، در واقع کشف جدید تعداد حبابهای موجود در کهکشان راه شیری را 10 برابر تعدادی نشان می دهد که در گذشته تصور می رفت.

بر اساس گزارش میل آنلاین، این یافته نشان می دهد کهکشان راه شیری کهکشان ستاره ساز فعالتری است و مملو از حبابهایی است که سرتاسر آن را فرا گرفته اند. به گفته محققان رایانه برای یافتن این حبابها توانایی چندانی ندارند اما چشم انسان می تواند این کار را با دقتی بسیار بالا قادر به انجام آن خواهد بود.

يکشنبه 21/12/1390 - 18:57
محققان در تلاشی برای توسعه ترانزیستورهای غیر سیلیکونی برای ساخت ترانزیستورها از خون، شیر و پروتئین ها استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان در مطالعه جدید خود موفق به ساخت ترانزیستور مبتنی بر پروتئینی شدند که می تواند بنیان نسل جدیدی از ابزارهای الکترونیکی که هم انعطاف پذیرند و هم تجزیه پذیر زیستی را بنا بگذارد.

زمانی که دانشمندان ترکیبهای مختلفی از خون، شیر و پروتئین مخاط را به ماده پایه افزودند، مولکولها به واسطه سرهم بندی خودکار صفحه ای نیمه رسانا را در ابعاد نانو به وجود آوردند، در حالی که هر یک از پروتئینها ویژگی جدیدی را در ترانزیستور ایجاد می کرد.

توانایی پروتئین خون در جذب اکسیژن امکان سازگاری نیمه رساناها با مواد شیمیایی ویژه ای را به وجود می آورد که به واسطه آن ویژگی های خاصی ایجاد خواهند شد. پروتئینهای شیر که استقامت را در محیطهای سخت بالا می برد، برای ایجاد فیبرهایی به کار گرفته شدند که سنگ بنای ساخته شدن ترانزیستور مورد نظر دانشمندان بودند.

از سویی دیگر پروتئینهای مخاطی با توانایی درخشش به رنگهای سبز و قرمز و آبی برای ایجاد درخشش سفید به منظور بهبود در ویژگی های نوری ترانزیستور به کار گرفته شدند. با به کارگیری از توانایی های طبیعی هر یک از این پروتئینها، محققان توانستند ویژگی های مختلفی را در ترانزیستور کنترل کنند که از آن جمله می توان به هماهنگ سازی رسانایی، گنجایش حافظه، و نور فلورسنس اشاره کرد.

بر اساس گزارش گیزمگ، محققان بر این باورند ترانزیستورهای پروتئینی جایگزینهای مناسبتری برای ترانزیستورهای سیلیکونی خواهند بود و می توانند طیف جدیدی از فناوری های قابل انعطاف را به وجود بیاورند. این محققان تا کنون قدم اول در ساخت نمایشگرهای تجزیه پذیر زیستی را برداشته اند و قصد دارند تا از این ترانزیستورهای پروتئینی در ساخت ابزارهای مختلف الکترونیکی استفاده کنند.

يکشنبه 21/12/1390 - 18:56
گروه هکرهایی با نام Antices به وب سایت شرکتی که به نهادهای اجرای قانون آمریکا از قبیل پلیس تجهیزات می فروشند حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این گروه به منظور ادای احترام به یکی از اعضای خود که به اتهام دست داشتن در حمله به موسسه امنیتی استراتفور به تازگی دستگیر شده است، بر روی صفحه اصلی وب سایت شرکت Ironwork نوشتند: ادای احترام به "جرمی هاموند". شرکت Ironworks به نهادهای اجرای قانون در آمریکا از جمله به نیروهای پلیس تجهیزاتی مانند سلاح های لیزری، اسپری فلفل و لباسهای ضد شورش به فروش می رساند.

پلیس آمریکا در روز دوشنبه هفته گذشته به همراه هاموند پنج مرد دیگر را با اتهام ارتکاب جرائم سایبری دستگیر کردند که از جمله آنها می توان به "هکتور خاویر مونسگور" رئیس گروه Lulzsec اشاره کرد.

بر اساس گزارش بی بی سی، گروه AntiSec در اوایل هفته گذشته به وب سایت شرکتی اسپانیایی به نام شرکت امنیتی پاندا به خاطر همکاری این شرکت با پلیس آمریکا برای دستگیری اعضای گروه هکرهای ناشناس حمله کرد. این شرکت همچنین کدهای مرجع نسخه سال 2006 آنتی ویروس نورتون شرکت سایمنتک را بر روی اینترنت منتشر کرده است.

يکشنبه 21/12/1390 - 18:23
گروهی از دانشمندان "ام. آی. تی" برای اولین بار به صورت تجربی نشان دادند پلاسمایی که از یک ستاره همسایه به سطح یک ستاره نوترونی برخورد می کند، می تواند انفجارات گرمایی هسته ای تولید کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستارگان نوترونی یا تپ اخترها (پالسارها) به طور مداوم ماده را از فضای پیرامون خود می مکنند و منجر به واکنشهای بسیار خش گرمایی هسته ای می شوند که دانشمندان تاکنون تنها محاسبات تئوریک این انفجارات را انجام داده بودند.

اکنون گروهی از دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست با رصد یک پالسار در خوشه کروی "ترزان 5" برای اولین بار توانستند اعتبار مدلهای تئوریکی را که برای این پدیده های خشن به کار می روند تائید کنند.

پالسار باقیمانده یک ابرنواختر است. فیزیکدانان نجوم از این ستارگان نوترونی برای مطالعه رفتار ماده فوق چگال استفاده می کنند.

"فوق چگال" حالتی از ماده است که به فرض اگر خورشید ما به صورت کره ای به قطر چند کیلومتر فشرده شود به وجود می آید.

مدلهای تئوریک پیش بینی می کنند که در ستارگان نوترونی در جریان پدیده ای با عنوان "فرایند بهم پیوستگی"، پلاسمای ستارگان همسایه جدا می شود و با خشونت بسیار بالایی روی سطح پالسار فرود می آید و واکنشهای گذاخت هسته همراه با انفجارات شدید را رقم می زند. در فاز آزادسازی انرژی پالسارها می توان مقادیر بالایی پرتوهای ایکس را از زمین ثبت کرد.

تیم "ام. آی. تی" به منظور دستیابی به نتایجی درباره تائید این تئوری، دوره های اوج پرتوهای ایکس یک منظومه دوتایی از ستارگان را در مرکز راه شیری که بخشی از خوشه کروی ترزان 5 را می سازند اندازه گیری کردند. این پالسها را تلسکوپ مدارگرد RXTE جمع آوری کرده بود.

سپس براساس الگوهای مختلف ثبت شده توانستند نشان دهند که شدت و کاهش پالسهای پرتوهای ایکس حاصل تغییراتی است که در جریان پلاسمایی رخ می دهد.

نتایح این بررسیها حاکی از آن است که درمدت چرخش پالسار، اصطکاک ممکن میان لایه های مختلف می تواند روی میزان اثربخشی گداخت هسته ای اثر بگذارد.

براساس گزارش PhysOrg ، ستاره نوترونی واقع در ترزان 5 در هر ثانیه 11 دور می زند که این به طور مطلوبی با مدل تئوریکی که تاکنون دانشمندان برای ایجاد یک فرایند گرمایی هسته ای ارائه کرده بودند سازگار است.

شنبه 20/12/1390 - 17:39
توفان خورشیدی جدیدی که دانشمندان آن را یکی از قدرتمندترین نمونه ها طی سالهای گذشته می دانند، زمین را هدف گرفت اما دانشمندان بر این باورند سیاره زمین از این توفان نجات یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از گذشت چند ساعت از وقوع این توفان مقامات در کشورهای مختلف جهان هیچ نوع گزارشی را از اختلال یا آسیب در سیستم GPS، شبکه برق و یا ماهواره ها و دیگر تکنولوژی ها ارائه نکردند. با این همه هنوز فرصت برای وقوع اختلال وجود دارد زیرا به گفته دانشمندان تاثیر ژئومغناطیسی این توفان خورشیدی 10 برابر بیشتر از بادهای خورشیدی معمولی است که با زمین برخورد می کنند.

این توفان در پی شعله خورشیدی عظیمی آغاز شد و همراه با رشد حباب مانند این شعله از سطح خورشید قدرت توفان نیز بیشتر شد و ذرات باردار این توفان با سرعتی برابر 6.4 میلیون کیلومتر بر ساعت روانه زمین شدند.

به گفته محققان سازمان ملی اتمسفر و اقیانوس شناسی این توفان در زاویه و جهتی رخ داده است که کمترین میزان آسیبها و خسارتها را در پی خواهد داشت و از این رو به جای اینکه پدیده ای ترسناک برشمرده شود، پدیده ای جالب توجه خواهد بود. این توفان هم راستا با مسیر چرخش میدان مغناطیسی زمین بوده است و از این رو کمترین میزان خسارت را خواهد داشت.

با این همه دانشمندان بر این باورند احتمال تغییر زاویه این توفان وجود دارد و در عین حال منطقه شکل گیری شعله خورشیدی از قابلیت شکل دادن به دیگر شعله ها نیز برخوردار است از این رو احتمال وقوع توفانهای دیگر در روزهای آینده نیز وجود دارد.

بر اساس گزارش MSNBC، توفانهای خورشیدی از سه جنبه می توانند به زمین آسیب برسانند: مغناطیسی، رادیویی و تشعشعات و در مورد لکه خورشیدی جدید که بر روی خورشید دیده شده است، شرایط کاملا غیر عادی است زیرا شعله های برخواسته از این نقطه می تواند هر سه نوع مشکل را برای زمین در بر داشته باشند.

شنبه 20/12/1390 - 17:37
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته