دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

 فقط فاصله گذاری اجتماعی بیرون منزل کافی نیست
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: الگوی بیماری خانوادگی شده است و فقط فاصله گذاری اجتماعی بیرون منزل کافی نیست.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره علل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ایران اظهار کرد: فصل سرما و بیشتر شدن تست‌ها علل افزایش آمار ابتلا به کرونا در ایران است و از طرفی باید توجه داشت که افزایش آمار بستری‌ها نشان از اوج بیماری کروناست و در بسیاری کشور‌ها شیوع بیشتر بیماری را شاهد هستیم.

معاون بهداشت درباره نحوه نظارت بر اعمال محدودیت‌های کرونایی و جرایم برای متخلفان بیان کرد: اصناف غیر ضرور در ۴۳ شهر تعطیل هستند و  فقط مشاغل گروه یک مانند افراد شاغل در بیمارستان ها و فروشگاه‌های عرضه کننده موادغذایی در این ۴۳ شهر باز هستند و اگر سایر گروه‌های شغلی فعال باشند تعطیل و جریمه خواهند شد و اگر این تخلف‌ها ادامه پیدا کند، فروشگاه یا محل کسب فرد متخلف پلمب خواهد شد.

رییسی بیان کرد: همه دستگاه‌های اعمال کننده محدودیت‌های کرونایی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا هستند و بر این اساس دستگاه‌های قضایی و انتظامی از محدودیت‌های کرونایی مطلع می شوند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ویروس کرونا واقعی است و کوچکترین کوتاهی موجب ابتلای فرد می‌شود، افزود: از رییس جمهور گرفته تا افراد عادی ممکن است به کرونا مبتلا شوند و باید این موضوع را جدی بگیرند، اسفند و فروردین ماه مردم رعایت کردند، اما اکنون میزان رعایت نکات بهداشتی کاهش پیدا کرده، این در حالی بوده که قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرده است.

رییسی با اشاره به بسیج ملی مقابله با کرونا و غربالگری های بهداشتی بیان کرد: ما ۷۸ میلیون نفر را در مرحله اول بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری کردیم و ۴۶ میلیون نفر در مرحله دوم غربالگری شدند و در مرحله سوم برای خدمات عقب مانده بهداشتی مانند واکسیناسیون غربالگری‌ انجام می‌شود و ما به دنبال افزایش تست‌ها و شناسایی و رهگیری مبتلایان هستیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه الگوی بیماری خانوادگی شده است، گفت: فقط فاصله گذاری اجتماعی بیرون منزل کافی نیست و متاسفانه بسیاری از افراد با بستگان رفت و آمد خانوادگی دارند، ما در ماهی هستیم که احتمال افزایش مراسم‌های عروسی وجود دارد و اگر نکات بهداشتی را رعایت کنیم و این مراسم‌ها برگزار شوند، شیوع بیماری بیشتر خواهد شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2ساعت و 7دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:38
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

پزشکان معتقدند بیشترین علت ناشنوایی ناگهانی به عفونت‌های ویروسی و واکنش‌های ایمنی بدن برمی‌گردد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کاهش شنوایی یا ناشنوایی ناگهانی حسی ـ عصبی عارضه پیچیده‌ای است که براثر مجموعه‌ای از عوامل شناخته شده و ناشناخته ایجاد می‌شود و هنوز علت دقیق آن معلوم نیست. اصطلاح سکته گوش نام دیگر این حمله عصبی است، به طوریکه صدا‌های اطراف به طور سریع و ناگهانی بم یا ضعیف می‌شوند.

وسیله اندازه گیری سطح شنوایی دسی بل نامیده می‌شود و پایین‌ترین دسی بل صفر است. طبق بررسی ها حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به این مشکل، معمولا یک طرف از گوش آن‌ها مورد این سکته قرار می‌گیرد. اگر درمان این بیماری سریع صورت بگیرد معمولا درصد بهبود آن نیز بیشتر خواهد بود.

عدم درمان این بیماری موجب کم شنوایی زیاد و نیاز به سمعک و کاشت حلزون می‌شود. در صورت مشاهده کری ناگهانی گوش، هر چه سریع‌تر به پزشک معالج خود مراجعه کنید. ایجاد این بیماری به رسیدگی و درمان اورژانسی پزشک نیاز دارد.

عوامل کری گوش

بر اساس نظر متخصصان این بیماری زمانی رخ می‌دهد که حلزون گوش داخلی و مسیر عصبی بین گوش و مغز آسیب دیده باشد. طبق تحقیقات پزشکان و دانشمندان دلیل موجهی برای کری یک طرفه گوش وجود ندارد اما حدود ۱۰۰ دلیل برای رخ دادن کری دو طرفه گوش وجود دارد.

از جمله عوامل موثر در کری ناگهانی گوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ناهنجاری‌های گوش داخلی.

۲- صدمه یا آسیب و ضربه به سر.

۳- در معرض صدای بلند قرار گرفتن.

۴- وجود بیماری‌های عصبی از قبیل بیماری مولتیپل اسکلروز.

۵- وجود بیماری‌های سیستم ایمنی بدن از جمله سندرم کودکان.

۶- بیماری منییر که نوعی اختلال در گوش داخلی به حساب می‌آید.

۷- ابتلا به بیماری لایم و یا بیماری‌های عفونی که بیشتر از طریق نیش کنه به وجود می‌آیند.

۸- استفاده از دارو‌های اتوتوکسیک که باعث صدمه زدن به گوش می‌شوند.

۹- زهر نیش مار

۱۰- اختلال در سیستم گردش خون

۱۱- رشد غیر طبیعی بافت با تومور‌ها

۱۲- بیماری‌های عروق خونی

۱۳- پیری گوش

وجود مشکلات مادرزادی نیز در تشکیل این بیماری بی تاثیر نیست. ممکن است عفونت از طریق بدن مادر به جنین وارد شود که موجب کری ناگهانی گوش نوزاد می‌شود. از جمله عفونت‌ها می‌توان به سرخجه، سیفلیس و هرپس یا وجود انگلی به نام toxoplasma gondii که از رحم عبور می‌کند، وجود عوامل ژنتیکی یا ارثی و وزن کم نوزاد هنگام تولد اشاره کرد.

از هر ۱۰ بیمار که مشکل کری ناگهانی دارند، فقط ۹ نفر از مبتلایان به کم شنوایی مبتلا می‌شوند. استفاده از هدفون ها، هندزفری‌ها و صدای بلند گوشی نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نیستند.

از علائم دیگر این بیماری می‌توان به  بروز مشکل در گفتگو‌های جمعی و گروهی، واضح نبودن مکالمات، نشنیدن صدا در هنگام وجود صدای زیاد، مشکل در شنیدن صدا‌های دارای فرکانس بالا، احساس گیجی و منگ بودن، نداشتن و ایجاد اختلال در حفظ تعادل و وز وز گوش اشاره کرد. 

تشخیص به موقع کری گوش، شانس شما را در درمان بیشتر می‌کند. مصرف دارو‌هایی از قبیل استروئید‌ها (کورتون) به عنوان دارو‌های موثر در درمان کری گوش شناخته شده است. این دارو در بهبود التهاب و تورم نقش چشمگیری دارد.

درصورت وجود ناگهانی کری گوش، پزشکان و متخصصان اقدام به تزریق کورتون‌ها در گوش و تجویز آنتی بیوتیک‌ها می‌کنند، بنابراین مشاهده هریک از علائم برای پیشگیری از ابتلا به کری گوش هرچه سریع‌تر به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2ساعت و 7دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:36
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

۶ حقیقت شگرف درباره عالم رویا
دنیای خواب و رویا دارای رمز و راز‌های فراوانی است و بسیاری از ما می‌خواهیم از آن‌ها سر در بیاوریم.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه «شاشة نیوز»، دنیای رویا‌ها هنوز هم برای بسیاری از ما پر از رمز و راز است؛ بنابر این ممکن است ما در زمره افرادی باشیم که مدام خواب می‌بینند و ممکن است از افرادی باشیم که تصور می‌کنند، خواب نمی‌بینند؛ چرا که پژوهش‌ها ثابت کرده است، تمام افراد خواب می‌بینند و این خواب دیدن ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

برای همین ما در اینجا قصد داریم تا برخی از حقایق عجیب و شگرف را در خصوص عالم رویا‌ها که باید با آن آشنا بود، بیان کنیم:

۱- بیشتر رویاها فراموش می‌شوند
بنابر پژوهش‌های انجام شده، افراد تقریبا ۹۵ درصد از خواب هایشان را بلافاصله پس از بیدار شدن فراموش می‌کنند. این مسأله به دلیل تغییراتی است که در مغز به هنگام خواب رخ می‌دهد و طی آن، اطلاعات پردازش و ذخیره نمی‌شوند. برای همین بیشتر افراد پس از بیدار شدن، خواب خود را فراموش می‌کنند.

۲- همه خواب‌ها رنگی نیستند
برخی از افراد می‌گویند خواب هایشان معمولا رنگی است؛ این در حالی است که برخی دیگر می‌گویند خواب‌هایی «سیاه و سفید» می‌بینند. واقعیت آن است برخی افراد خواب‌های رنگی و برخی دیگر خواب‌های «سیاه و سفید» می‌بینند.

۳- مردان به شکلی متفاوت از زنان خواب می‌بینند
پژوهشگران در تحقیقات خود به برخی تفاوت‌ها میان خواب مردان و زنان رسیده اند. طبق پژوهش‌ها مردان معمولا بیشتر از زنان خواب‌هایی به همراه سلاح می‌بینند؛ این در حالی است که زنان بیشتر از مردان رویا‌هایی در مورد لباس می‌بینند. همچنین رویاهای مردان معمولا خشن‌تر از زنان است.

۴- ما می‌توانیم رویاهای خود را کنترل کنیم
رویا‌های زیادی وجود دارند که «رویاهای آگاهانه» نامیده می‌شود که در خلال آن، ما در حالت خواب و بیداری قرار داریم. در این موارد، افراد می‌توانند محتوای رویا را هدایت یا آن را کنترل کنند. طبق مطالعات انجام شده، نیمی از افراد دست کم یک خواب را به یاد دارند که کنترل رویداد‌های آن را در دست داشته اند.

۵- احساسات منفی در خواب شایع است
مطالعات متعددی که بر بسیاری از افراد به انجام رسیده است و نشان می‌دهد احساسات نگرانی، اندوه، ترس و احساسات منفی، در خواب و رویاها بسیار شایع اند و شمار اندکی از افراد خواب هایشان دارای احساسات مثبت است.

۶- افراد دارای اختلال بینایی نیز خواب می‌بینند
پژوهش هایی بر روی برخی افراد دارای اختلال بینایی از زمان تولد به انجام رسیده است وبر این اساس افراد دارای اختلال بینایی نیز خواب می‌بینند؛ اما حرکت چشم‌های آن‌ها بنا بر این مطالعه از افراد بینایی که در این پژوهش شرکت داشتند، کمتر بوده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2ساعت و 7دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:33
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

گاهی اوقات برخی غذا‌ها که به نظر سالم می‌رسند، می توانند سمی باشند و مشکلاتی را برای ما به وجود آورند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه «Brightside»، معمول است که مردم تصور می‌کنند غذایی را که سالم به نظر می‌رسد می‌توان بدون هیچ نگرانی مصرف کرد؛ اما حقیقت آن است که برخی گروه‌های غذایی مفید هم می‌توانند مضر باشند.

سبزیجات چلیپایییا صلیبی به مانند «کلم کیل» یا «کلم پیچ» می‌تواند مقدار زیادی سُرب داشته باشد همچنین جوز هندی می‌تواند سبب مسمومیت شود؛ همچنان که «کوسکوس» یا همان «بلغور عربی» دارای فیبر کمی است که بسته به نوع رژیم غذایی شما، می‌تواند سبب افزایش چربی در بدن تان شود.

ما در اینجا می‌خواهیم تا این نوع غذا‌ها را که ممکن است به سلامت شما آسیب برساند، معرفی کنیم:

۱- سبزیجات چلیپایی
همانطوری که گفته شد، سبزیجات چلیپایی یا صلیبی (مانند کلم کیل، کلم پیچ، کلم بروکلی، گل کلم و...) می‌توانند فلزات سنگین را از خاک جمع کنند و حتی برخی از آن‌ها می‌توانند مقادیر زیادی سُرب داشته باشند. اگر دوست دارید این سبزیجات را به رژیم غذایی روزمره تان اضافه کنید، توصیه می‌شود هر از چند گاهی آن‌ها را با غذا‌های دیگر جایگزین کنید.

۲- کیک برنج
کیک‌های برنجی می‌توانند جایگزینی مناسب برای چیپس و شیرینی‌های کوکی باشند؛ اگرچه آن‌ها کالری کمی دارند، اما همچنان نوعی غذای فرآوری شده محسوب می‌شوند و فاقد ویتامین و مواد معدنی هستند. علاوه بر این، بنابر تحقیقاتی، مواد غذایی حاوی برنج دارای آرسنیک هستند. ارسنیک یکی از سمی‌ترین عناصر در جهان محسوب می‌شود.

۳- روغن نارگیل
روغن نارگیل به عنوان یک ماده غذایی خوب و سالم به بازار عرضه می‌شود؛ اما واقعیت آن است که این روغن بیش از ۸۰ درصد چربی اشباع شده دارد و سبب افزایش کلسترول LDL (کلسترول بد) می شود و احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

۴- ماهی تن تازه
اگرچه ماهی تن تازه سرشار از امگا ۳ است؛ اما برخی محققان دریافته اند که ماهی تن تازه از اقیانوس اطلس ممکن است دارای مقدار زیادی جیوه باشد و ممکن است به مسمومیت منجر شود. تُن نام چند نوع ماهی بزرگ اقیانوسی از خانواده تون‌ماهیان است.

۵- دارچین
دارچین معمولا در چایی و شیرینی جات به عنوان چاشنی استفاده می‌شود؛ اما یکی از ترکیبات این ادویه، «کومارین» است که می‌تواند سمی و سرطان زا باشد.

۶- جوز هندی
جوز هندی نوعی ادویه از اندونزی و هند بوده که به دلیل طعم غنی خود، بسیار مشهور است. با این وجود مواد متعددی از مسمومیت با جوز هندی گزارش شده است. مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند باعث توهم، «تاکی کاردی» (ضربان بالای قلب) و تأثیرات «آنتی کولینرژیک» شود.

۷- قهوه
برخی افراد برای بیدار شدن یا تمرکز یا تنها برای استراحت در نیمه روز قهوه می‌نوشند. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند باعث بدتر شدن آرتروز، آرتوپاتی (بیماری مفصل) و نیز چاقی شود.

۸- بلغور عربی
کوسکوس یا همان بلغور عربی از آنجایی که فیبر کمی دارد، در صورتی که با یک غذای چرب همراه شود، می‌تواند سبب افزایش توده چربی و چاقی شود. این ماده همچنین دارای مقادیر فراوانی کربوهیدرات است و می‌تواند باعث افزایش قند خون شود. اگر به دیابت مبتلا هستید یا احتمال می‌دهید در آینده بدان مبتلا شوید، پیشنهاد می‌شود از مصرف این غذا خودداری کنید.

۹- ماهی سالمون دودی
ماهی سالمون دودی یا «آزاد ماهی دودی» به دلیل آب‌های آلوده و فرایند دودی کردن، دارای سطح بالایی «هیدروکربن آروماتیک چند حلقه ای» است که می‌تواند سمی و سرطان زا باشد.

۱۰- نوشیدنی کامبوچا
کامبوچا یک نوشیدنی تخمیری است که به دلیل فواید بهداشتی اثبات شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما همزمان برخی مسمومیت‌ها بر اثر نوشیدن کامبوچا گزارش شده است؛ از این رو باید در میزان مصرف آن دقت کرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2ساعت و 7دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:32
haji bina ( تعداد مطالب : 13486 ) ( تعداد نظرات : 589 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 4/8/1399 - 21:53
haji bina ( تعداد مطالب : 13486 ) ( تعداد نظرات : 589 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 4/8/1399 - 21:48
haji bina ( تعداد مطالب : 13486 ) ( تعداد نظرات : 589 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 4/8/1399 - 21:46
haji bina ( تعداد مطالب : 13486 ) ( تعداد نظرات : 589 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 4/8/1399 - 21:38
haji bina ( تعداد مطالب : 13486 ) ( تعداد نظرات : 589 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 4/8/1399 - 21:38
haji bina ( تعداد مطالب : 13486 ) ( تعداد نظرات : 589 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1روز قبل
يکشنبه 4/8/1399 - 21:35
  • تعداد رکورد ها : 657577