• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 486
تعداد نظرات : 677
زمان آخرین مطلب : 3000روز قبل
عشق، به زیبایی سرخی گلهای وحشی است؛ دوستی، مانند تیغ برگهای راج است و در برابر شكوه شكوفه های گل سرخ، ناچیز؛ اما كدام یك پایدارتر است؟((امیلی برونتی))
پنج شنبه 15/5/1388 - 9:39
خنده از دو قسمت تشکیل شده است که یکی به حالت صورت و دیگری به صدایی که تولید می شود اطلاق می شود. وقتی ما می خندیم، مغز دستور این عمل را صادر می کند و اگر شدیدتر بخندیم، دستوراتی برای تکان خوردن دست ها و پاها نیز صادر می شود. هنگام خنده 15 ماهیچه صورت به حرکت در می آیند که مهم ترین آنها مکانیزم حرکت لب های بالای شماست. ماهیچه های حلق شما دچار انقباض می شوند و به همین علت شما دچار بریده نفس کشیدن می شوید.

گاهی اوقات در حالت های شدید خنده، مجراهای اشکی شما هم وارد کار می شوند و در حالی که شما از شدت خنده دهان خود را برای گرفتن اکسیژن بیشتر باز و بسته می کنید صورت تان هم از اشک خیس می شود  و حتی رنگ چهره تان به قرمز تغییر می کند.

محققان معتقدند که در بدن انسان یابنده هایی وجود دارد که خنده را تشخیص می دهد و باعث ادامه یافتن آن می شود. از نظر آنها خنده یک عکس العمل کاملاً اتوماتیک و نا خودآگاه است.یکی از محققان تحقیق خود را روی صدای خنده متمرکز کرد و به این نتیجه رسید که : "همه خنده ها از یکی از صداهای ها-ها-ها یا هو-هو-هو پیروی می کنند و امکان ندارد فردی بتواند با ترکیب این دو صدا بخندد."   

 

محققان بسیاری تا کنون سعی کرده اند که از مکانیزم خنده بیشتر بدانند، اما مشکل این است که در هنگام تحقیقات، خنده افراد زود از بین می رود.
سه شنبه 13/5/1388 - 12:19
حقیقت تركیبی است از گریه ها و خنده ها.((داستایوسكی))
سه شنبه 13/5/1388 - 12:18

"آدمی" و "استفاده از سنگ" با هم پیوندی دیرین دارند! انسان نخستین وقتی از جنگل خارج شد و قدم به دشت و کوهستان نهاد از بیم تاریکی و سرما و گزند جانوران به غارهای سنگی پناه برد سنگ را بهترین وسیله برای دیوار سازی و سنگ چینی یافت.

 

استون هنج دسته ای از سنگهای عظیم بر پا ایستاده در دشت بی درخت و پوشیده از علف سالزبوری (حدود 120 کیلو متری غرب لندن) است و همچنین مشهور ترین مکان پیش از تاریخ در اروپا می باشد.استون هنج خرابه یک ساختمان سنگی است که از دیوار و طاق ساخته نشده بلکه تعدادی ستون سنگی عظیم است که هر ستون درون یک پی گچی نگه داشته شده و بر پای ایستاده است. روی این پایه های عمودی تکه سنگهای بزرگ دیگری به صورت افقی چنان قرار داده شده اند که تعدادی طاق در کنار هم و به صورت نیم دایره به وجود آورده اند. سنگهایی که مجموعه استون هنج را به وجود می آورند هر کدام چندین تن وزن دارند و آثار تیشه معماران بر بدنه آنها دیده می شود. این آثار نشان می دهند که این سنگها ابتدا صیقل داده شده و دارای سطحی هموار و تراش داده شده بوده اند اما با گذشت بیش از 40 قرن از عمر آنها و تحمل باد وباران و برف وسرما و آفتاب  4000 تابستان و زمستان هم اکنون فرسوده و شکاف برداشته و ناصاف شده اند. 

 

امروزه اگر از پایین به استون هنج نگاه کنیم مجموعه درهمی از سنگهای عظیم می بینیم که به ارتفاع 6 تا 10 متر از سطح زمین بر پا ایستاده اند و سنگهای دیگری (که کمی کوچکترند) از نوک یک ستون به سر ستون دیگر قرار داده شده اند و پلی کوچک می سازند. برخی دیگر از سنگها شکسته و افتاده و در میان خاک و علف مدفون شده اند. ولی تماشای استون هنج از بالا مشخص می کند که در زمانهای بسیار دور و در ابتدا سنگها آرایش هندسی داشته و بیشتر آنها در دو دایره به صورت U قرار داشته اند. پیرامون این مجموعه نیز دایره ای به قطر تقریبی 120 متر وجود دارد که حریم استون هنج را به وجود می آورد. 

 

دانشمندان به کمک روشهای علمی توانسته اند محاسبه کنند که بخش اصلی استون هنج حدود چهار هزار سال پیش ساخته شده است و بنابراین باید گمان برد که استون هنج را همان ساکنان اولیه این جزیره کهن در اواخر عصر حجر و اوایل عصر برنز بر پای داشته اند. دانشمندان به حیرت دچار شده بودند و بر سر این بحث مانده بودند که مردمان 4000 سال پیش چگونه توانسته اند چنین سنگهای عظیمی را 200 کیلو متر حمل کنند و به محل بیاورند؟ کلیه شواهد نشان می دهند که در 40 قرن پیش هیچ وسیله ای در سراسر اروپا وجود نداشته است که بتواند قدرت حمل و نقل بارهایی به این سنگینی آن هم از فاصله های بسیار دور را داشته باشد. شاید یخهای متحرک یا یخچالهای طبیعی به دلایلی که معلوم نیست و شاید سیلابهایی بس عظیم و با قدرت سنگها را به نزدیک محل کنونی استون هنج آورده باشد. 

 

والتین تریشین اختر شناس روسی عقیده دیگری دارد. او می گوید: "دانش بشر در 4000 سال پیش به آن اندازه نبوده است که بتواند به فکر محاسبه کسوف و خسوف باشد". این اختر شناس مطلبی را عنوان می کند که به راستی شگفت انگیز است. او عقیده دارد : "قرنها و هزاران سال پیش موجوداتی متفکر از دیگر کرات به کره زمین آمده اند و آثاری از خود بر جای گذارده اند که یکی از آنها همین استون هنج است".

دانشمندان می پرسند : دلیل و منظور آنها از پدید آوردن استون هنج چه بوده است؟ این فرضها که استون هنج معبد آفتاب ... پرستشگاه ... مقبره سلاطین ... رصد خانه ... یا رد پایی از موجودات کرات دیگر باشد در شرایطی است که سنگ آونگ عظیم دشت سالزبوری  یک پدیده طبیعی نیست و به طور قطع و یقین بنایی است که آن را  ساخته اند اما چه کسانی؟ و به چه منظوری؟

تردیدها هنوز پا برجاست همانند استواری استون هنج، شاید نسلهای آینده به جواب برسند و شاید هم هرگز پاسخی برای "معمای استون هنج" یافت نشود. 

 

 

 

 

منبع : نگاهک

يکشنبه 11/5/1388 - 21:24

من زمانی كه روی حل یك مسأله كار می كنم، هرگز به زیبایی راهحل آن نمی اندیشم. من تنها به این میاندیشم كه چگونه مسأله را حل كنم. اما بعد از حل مسأله، اگر راه حل به دست آمده زیبا نباشد، متوجه میشوم كه این راه حل اشتباه است. ((ریچارد باكمینستر فولر))

يکشنبه 11/5/1388 - 21:21

"الگ گادومسکی" دانشمند روسی و پروفسور بخش ذرات بنیادی و الکترونیک نوری دانشگاه دولتی اولیانوفسک به نوعی ایده ایجاد "کلاه- نامرئی کننده" را به نام خود ثبت کرده است. البته فعلا فقط اشیاء ساکن را می‌توان از نظرها ناپدید کرد. مرکز روابط عمومی دانشگاه دولتی اولیانوفسک اطلاع داد که فرکانس تابش در حین حرکت تغییر می‌کند و حفظ اثر نامرئی بودن امکان پذیر نیست. کشف گادومسکی فعلا تئوری است هر چند که با فرمول و معادله ثابت شده است. وی مطمئن است که ذرات طلایی کلوئیدی نه تنها می‌توانند برای محو کردن اجسام بلکه در پزشکی هم مفید واقع شوند.

اثر گادومسکی در ثبت به شکل "روش تبدیل تابش اپتیکی" تشریح می‌شود. خود دانشمند آن را این طور توضیح می‌دهد: "در حین ایجاد لایه بسیار نازکی از ذرات طلایی کلوئیدی جسمی که در پشت آنها قرار گرفته ناپدید می‌شود. دلیل آن هم این است که این ذرات نور را منعکس نمی‌کنند و این بدان معناست که سطح جسمی که آغشته به این محلول (کلوئیدی) شده باشد از نظرها محو می شود. چرا که ما تمام اجسام را از طریق انعکاس نور رویت می‌کنیم."

در لندن راز وجود برنامه ایجاد هواپیمای نامرئی "استلس" فاش شد. انگلیسی‌‌ها کار مربوط به ایجاد هواپیمای نامرئی "استلس" خودی را از سال 1994 آغاز نمودند. آنها برنامه ایجاد هواپیماهایی که از دید رادارها مخفی می مانند را تحت عنوان Replica نامیدند. ارزش این برنامه 20 میلیون پوند انگلیس ارزیابی می شود. در آینده نه تنها انسان ها و یا البسه بلکه هواپیماها هم نامرئی خواهند بود.   

 

 

منبع : سیاره دانش

جمعه 9/5/1388 - 19:39
چه خانه باشد، چه ستاره، چه كویر، چیزی كه اسباب زیبایی او می شود نامرئیست.((آنتوان دوسنت اگزوپری))
جمعه 9/5/1388 - 19:34
ستاره دریایی تنها جانوری است که با وجود پرسلولی بودن و نیاز به مرکز عصبی کنترل اندام، اصلاً مغز ندارد!

 

عمر کهکشان راه شیری 10 میلیارد سال می باشد در حالی که عمر خورشید 5 میلیارد سال است همچنین تشکیل و تولد سیاره ای مشابه زمین حداقل به 3 میلیون سال نیاز دارد. 

 

خون میگوها آبی رنگ است. (آیا می دانید قلب میگو ها در سر آنها قرار دارد!)

 

گریه و خنده از 1 قسمت مغز ناشی می شوند و هر 2 در حد تعادل در سلامت انسان موثرند.

 

تمام مارها در برابر سمهایی که ترشح می کنند به طور طبیعی مصونیت دارند به نحوی که دو مار هم جنس نیش هایشان در یکدیگر تاثیری ندارد!
پنج شنبه 8/5/1388 - 10:54
زندگی به هیچ وجه اسرارآمیز نیست. این زندگی است كه در هر پرتو آفتاب می رقصد؛ هر آنچه می بینی، خود زندگی است با تمام زیبایی.((اشو))
پنج شنبه 8/5/1388 - 10:53
خیلی ها فکر می کنند که در دماهای بالاتر از صفر آب نمی تواند به صورت جامد وجود داشته باشد. اما اگر فشار خیلی زیاد باشد آب منجمد می شود و در دماهای بالاتر از صفر به همان حالت باقی می ماند. بریجمن، فیزیکدان آمریکایی این موضوع را اثبات کرده و نام این یخ را "یخ شماره 5" گذاشته است. این یخ در فشار وحشتناک 20600 آتمسفر بوجود می آید و در دمای 76 درجه سانتی گراد هم به صورت جامد باقی می ماند.
نوک انگشتان ما اگر می توانست این یخ را لمس کند، از داغی آن می سوخت. ولی دست زدن به چنین یخی امکان پذیر نیست چرا که در فشار فوق العاده زیادی تشکیل می شود و نیازمند به ظرفی با دیواره های بسیار ضخیم است که از بهترین نوع فولاد ساخته شده باشد. نکته جالبتر اینجاست که یخ داغ غلیظ تر از یخ معمولی و حتی آب معمولی است و برخلاف یخ معمولی که روی آب شناور می ماند این یخ در آب فرو می رود.
يکشنبه 4/5/1388 - 19:56
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته