• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 5528
تعداد نظرات : 628
زمان آخرین مطلب : 3482روز قبل
 

آگاهی از پنج نشانه هشداردهنده سکته مغزی برای تمام افراد ضروری و بسیار حائز اهمیت است چون وقتی علائم این عارضه آغاز شوند به سرعت پیشروی و زمان را برای امدادرسانی به موقع به بیمار محدود می کنند. سکته مغزی اغلب کشنده است و بنابراین آگاهی از علائم آن می تواند جان بیمار را به موقع نجات دهد.

آمارها نشان می دهد که در آمریکا سکته مغزی از عوامل اصلی مرگ و میر است و در کنار آن بیماری های قلبی و سرطان قرار می گیرند. اما نکته مهم تر و حتی منفی تر در مورد سکته مغزی این است که این عارضه عامل اصلی ناتوانی های جسمی و ذهنی و از کارافتادگی است که موجب بروز مشکلات جدی در تکلم، حافظه و تحرک می شود.

سکته در واقع نوعی حمله مغزی است که سلول های مغزی را نابود می کند. هر چند علائم اصلی سکته در زنان و مردان یکسان است اما در زنان علائم منحصر به فردی بروز می کند که مختص جنسیت آنها است.

سکته خفیف و شدید هر دو علائم مشابهی دارند. حدود 90 درصد از کل موارد سکته مغزی از نوع سکته ایسکمیک هستند. این نوع سکته حاصل بسته شدن عروق سرخرگی است که در آن لخته های خونی مانع از رسیدن جریان خون به مغز می شوند. در این وضعیت مغز با کمبود اکسیژن و موادغذایی مواجه شده و در نتیجه سلول های مغزی تلف می شوند.

تنها 10 درصد از موارد سکته مغزی از نوع سکته های ناشی از خونریزی هستند. این نوع سکته زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی ظریف در مغز سوراخ شده و یا واقعا پاره می شود. تاثیر مخرب سکته روی بافت مغز می تواند به همان اندازه آسیب ناشی از حمله قلبی روی بافت قلب باشد.

پنج نشانه هشدار دهنده سکته مغزی

علائم سکته مغزی به طور ناگهانی آغاز می شوند به همین خاطر توجه به زمان شروع هر یک از این پنج علائم در زنان و مردان حائز اهمیت است. این علائم عبارتند از:

1- احساس کرختی یا ضعف که معمولا فقط در یک طرف صورت یا بدن، در یک دست یا پا و بسیار ناگهانی بروز می کند.

2- گیجی که موجب نامفهوم شدن ناگهانی گفتار و دشواری در پیدا کردن واژه های مناسب و یا حتی ناتوانی در درک گفته های دیگران می شود.

3- مشکل در راه رفتن که ناشی از سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگی است.

4- تاری ناگهانی دید که موجب مشکل در بینایی در یک یا هر دو چشم می شود. گاهی نیز فرد دچار دوبینی یا تیره شدن کلی دید می شود.

5- سردرد غیرعادی و فوق العاده شدید که شبیه به یک ضربه ناگهانی است و گاهی با سرگیجه و حالت تهوع همراه است.

هر چند موارد فوق شایعترین علائم مشترک هشداردهنده سکته در زنان و مردان هستند اما بررسی ها نشان می دهد در زنان پنج نشانه بیشتر نیز مشاهده می شود که این علائم مخصوص جنسیت آنهاست و در مردان اغلب دیده نمی شوند. این علائم عبارتند از:

- احساس خستگی ناگهانی - افتادن یا تشنج ناگهانی

- تشدید ناگهانی ضربان قلب - بروز درد ناگهانی در قفسه سینه، دست، پا و صورت - تنگی نفس به طور ناگهانی و یا سکسکه

سکته یک حالت جدی اورژانسی است و برای متوقف کردن آسیب های احتمالی به مغز بیمار فقط سه ساعت فرصت وجود دارد. بنابراین هر نوع نشانه و علامتی صرف نظر از کوچک بودن آن باید فورا مورد توجه قرار بگیرد.

منبع : روزنامه کیهان

سه شنبه 23/12/1390 - 16:50
دانشمندان موفق به ابداع فلزیابی شده اند که می تواند نوع فلز پنهان شده در زیر خاک را تشخیص داده و بگوید که آیا قطعه دفن شده زباله است یا یک بمب.

به گزارش خبرگزاری مهر، جهان پوشیده از بمبهای عمل نکرده است که از عملیات خنثی سازی و یا مانورهای نظامی یا جنگهای مختلف به جا مانده اند. برای استفاده از زمینهایی که این بمبهای عمل نکرده در آنها دفن شده اند دولتها باید آنها را از زیر خاک بیرون کشیده و از کار بیاندازند و مشکل اینجا است که تفاوت قائل شدن میان یک بمب و قطعه ای فلزی معمولی یا یک زباله فلزی کار بسیار دشواری است.

دانشمندان دانشگاه ماساچوست برای رفع این مشکل تکنیکی به نام "القای الکترومغناطیسی دامنه زمان" یا TDEI ابداع کرده اند تا بتوانند زباله ها را از بمبهای حقیقی تشخیص دهند.

این ابداع مانند فلزیابهای معمولی از سیم پیچی برای ارسال امواج الکترومغناطیسی به عمق 15 متری استفاده می کند، این امواج پس از برخورد با شیئ درون آن طنین می اندازند و محققان می توانند با استفاده از سیگنالهایی که از جسم باز می گردد شکل جسم مدفون شده و توخالی بودن آن را تشخیص دهند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، دانشمندان هم اکنون در حال تکمیل این شیوه از بمب یابی هستند تا بتوانند دقت تشخیص آن را به 99.9 درصد برسانند تا به این شکل از میزان هزینه و خطر استخراج بمبهای عمل نکرده از اعماق زمین کاسته شود.

سه شنبه 23/12/1390 - 16:45
بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت در سایت شخصی خود در مقاله ای رویای روشهای بهتر تدریس را به تصویر کشید و ابراز امیدواری کرد که فناوریهای نوین آموزشی بتوانند تحولی در کلاسهای درس ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، موسس بنیاد بیل و ملیندا گیتس در سایت شخصی خود با عنوان "یادداشتهای گیتس" (the gates notes) در خصوص نقش فناوری در توسعه روشهای نوین آموزش نوشت:

"من بسیار خوش شانس بودم که در دوران تحصیل آموزگارانی داشتم که دانش آموزان خود را تشویق می کردند فضاهایی از یادگیری را اکتشاف کنند که درباره اش کنجکاو بودند. آزاد بودن برای آزمایش کردن چیزها به من اجازه داد که عشق به رایانه ها را در وجود خود توسعه دهم و سرانجام این یادگیری من و همشاگردی ام، پل آلن را به سوی تاسیس مایکروسافت سوق داد."

بنیانگذار غول نرم افزاری دنیا در مقاله خود ادامه داد: "همانطور که به تازگی در کنفرانس سالانه انجمن ملی مدارس مستقل به مدیران مدارس گفتم، تجربه شخصی ام در مدرسه یکی از دلایلی است که سبب شد من شیفته کارم شوم. به باور من ما معلمان خوب بسیار زیادی داریم که اگر بتوانیم آنها را شناسایی، میزان اثربخشی تدریس آنها را اندازه گیری کرده و به آموزگاران در بهتر شدن و عالی شدن کمک کنیم می توانند معلمان بزرگی شوند. همچنین معتقدم که فناوری می تواند به معلمان برای اینکه موثرتر باشند و یادگیری را جالب تر کنند کمک کند."

 

 

بیل گیتس به همراه همسرش ملیندا در هند در طرح فراگیری آموزش

بیل گیتس نوشت: "یکی از شاخصهای مهم استفاده از فناوری در مدارس این است که چند دانش آموز در یک کلاس آنلاین ثبت نام می کنند. بررسیها نشان می دهد که تعداد دانش آموزان کلاسهای آنلاین از 45 هزار دانش آموز در سال 2000 به 3 میلیون در سال 2009 افزایش یافته است. نتایج مطالعه اخیری که وزارت آموزش آمریکا انجام داده حاکی از آن است که "یادگیری ممزوج" (ترکیبی از یادگیری آنلاین و تدریس در کلاس درس) بازده دانش آموزان را 14 درصد افزایش می دهد. این آمار و ارقام به تحقیقات بیشتری نیاز دارند اما می توانند نشانه های دلگرم کننده ای باشند."

رئیس بنیاد بیل و ملیندا گیتس در یادداشت خود افزود: "بسیار جالب است بدانید که تعداد توسعه دهندگان سیستمهای یادگیری آنلاین در فضاهایی چون برنامه های جانبی یادگیری موبایل و کتاب الکترونیک رو به رشد است و آموزگاران روز به روز بیشتر به استفاده از یادگیری ممزوج در کلاسهای درس خود تمایل پیدا می کنند."

 

 

افزایش سرمایه گذاری یادگیری آنلاین (درج در سایت یادداشتهای بیل گیتس)

به اعتقاد گیتس، چهار گرایش کلیدی در یادگیری آنلاین وجود دارد که عبارتند از:

1- ایجاد روشهای سرگرم کننده تر و تعاملی تر یادگیری نسبت به کتابهای درسی سنتی

2- استفاده از اینترنت برای یافتن کلاسهای درس موثر معلمان بزرگ

3- شبکه های اجتماعی نیز که امروز به سرعت رو به رشد هستند می توانند از پتانسیل بالایی برای افزایش همکاری میان معلمان و دانش آموزان و پیگیری و دنبال کردن مباحث داخل کلاس در درون دنیای مجازی برخوردار باشند

4- انواع جدیدی از یادگیری شخصی شده با کمک بازیهای رایانه ای و سایر ابزارها می توانند به دانش آموزان و آموزگاران در زمان واقعی یک بازخورد مهم را ارائه کنند

 

 

معلمان در 60 درصد از زمان تدریس  از منابع خود استفاده می کنند (درج در سایت یادداشهای بیل گیتس)

بنیانگذار مایکروسافت در پایان مقاله خود نوشت: "اگر معلمان بخواهند منابع درست تدریس را پیدا کنند واقعاً هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد. از هم اکنون تا یک دهه بعد، یافتن و استفاده از بهترین محتوا و فناوری به همان اندازه بازکردن یک کتاب متنی طبیعی خواهد بود. تبلتها و دسترسی به سرعت بالای اینترنت همه گیر خواهد شد. هر دانش آموز می تواند یک نقشه یادگیری داشته باشد، چارتهای درسی خود را بنابر علایق خود انتخاب کند و مسیر یادگیری را در داخل و خارج از کلاس درس دنبال کند."
سه شنبه 23/12/1390 - 16:44
دانشمندان بقایای فسیلی ماهی زرهپوش باستانی را کشف کرده اند که در حال به دام انداختن شکارش کشته شده و به فسیل تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این یافته قابل توجه 120 میلیون ساله در باواریا در جنوب آلمان کشف شده است و با وجود اینکه پتروسائور دم دراز که شکار این ماهی باستانی شده، از بالهای بزرگی برخوردار است، اما نتوانسته خود را از دام این ماهی برهاند.

بالهای این خزنده بالدار در داخل یا اطراف دهان این ماهی 63 سانتیمتری شکارچی نشان می دهد که این دو جاندار ابتدا از ناحیه بال با یکدیگر درگیر شده اند زیرا طول بالهای این خزنده بسیار بلند تر از آن بوده است که بتواند به راحتی آن را از دام ماهی به کنار بکشد.

 

 

نکته قابل توجه در این فسیل کشف شده این است که ماهی کوچکتری در گلوی این خزنده بالدار گیر کرده است، به بیانی دیگر خزنده بینوا پیش از اینکه بتواند شام خود را نوش جان کند خود به شام ماهی دیگری تبدیل شده است. اما دانشمندان بر این باورند که ماهی های زره پوش معمولا از پتروسائورها تغذیه نمی کردند و احتمالا ماهی به اشتباه به این جاندار حمله ور شده است.

 

 

دیرینه شناسان می گویند این دو جاندار اساسا در طول زندگی خود با یکدیگر کاری نداشته اند و حمله ای که در لایه های فسیلی به تصویر کشیده شده به احتمال زیاد برای هردوی آنها مرگبار بوده است.

بر اساس گزارش میل آنلاین این احتمال وجود دارد که این دو جاندار برای مدتی با یکدیگر جنگیده اند و پس از آن در آبهای کم اکسیژن دچار خفگی شده اند.

سه شنبه 23/12/1390 - 16:42
مخترعی آرژانتینی جهت استفاده از منابع طبیعی برای تولید انرژی موفق به ابداع ماسکی شده است که می تواند هوای تنفس انسان را برای شارژ باتری گوشی های موبایل به الکتریسیته تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به زودی پیاده روی و دویدن صبحگاهی علاوه بر اینکه بر روی سلامت و تناسب اندام انسانها تاثیر گذار خواهد بود، به لطف ابداعی جدید این ورزش می تواند باتری آی-فن را نیز شارژ کند.

 

 

این ابداع هوشمندانه ماسک AIRE نام دارد و می تواند انرژی بادی که به واسطه تنفس ایجاد می شود را به الکتریسیته تبدیل کند تا با استفاده از آن بتوان هر ابزاری از آی-پاد گرفته تا تلفن همراه را شارژ کرد.

 

 

این ماسک الکترونیکی دارای توربینهای کوچک بادی است و انرژی تولید شده در آن از طریق کابلی به ابزار الکترونیکی انتقال داده می شود.

بر اساس گزارش میل آنلاین، "ژاکو پائولو لاموگلیا" مخترع آرژانتینی این ماسک می گوید می توان از این ماسک در هنگام ورزش کردن یا خوابیدن استفاده کرد. به گفته وی در شرایطی که تعداد ابزارهای الکترونیکی پر مصرف روز به روز افزایش پیدا می کند، استفاده از فعالیتهای انسانی برای تولید انرژی راه حل بسیار خوبی خواهد بود.


سه شنبه 23/12/1390 - 16:39
آخرین گزارش پایگاه ComScore نشان می دهد با وجود مخالفتها و انتقادات فراوانی که با سیاست جدید حفظ حریم خصوصی شرکت گوگل انجام گرفته است، موتور جستجوی گوگل همچنان موتور جستجوی کاربران اینترنتی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آمارهای به دست آمده در گزارش اخیر ComScore از میزان جستجوهای اینترنتی در موتورهای مختلف جستجو نشان می دهد 66.4 درصد از جستجوهای انجام گرفته طی یک ماه گذشته توسط کاربران آمریکایی به موتور جستجوی گوگل تعلق داشته است.

جدول سهم جستجوی موتورهای جستجو در آمریکا

موتور جستجو درصد جستجو فوریه درصد جستجو ژانویه درصد تفاوت
وب سایتهای گوگل 66.4 66.2 0.2
وب سایتهای مایکروسافت 15.3 15.2 0.1
وب سایتهای یاهو 14.1 13.8 - 0.3
شبکه ASK 3.0 3.0 0.0
AOL 1.5 1.5 - 0.1

در واقع وب سایتهای گوگل هسته اصلی جستجو در آمریکا را با در اختیار داشتن 66.4 درصد از سهام جستجو به خود اختصاص داده است و در پی آن وب سایتهای مایکروسافت با 15.3 درصد و یاهو با 13.8 درصد قرار گرفته اند. درصد سهم جستجوی شرکت گوگل نسبت به ماه ژانویه 0.2 درصد افزایش پیدا کرده است.

تعداد جستجوها در موتورهای جستجو در آمریکا

موتور جستجو تعداد جستجو فوریه تعداد جستجو ژانویه درصد تفاوت
تعداد کل جستجو 17.588 17.804 - 1
وب سایتهای گوگل 11.673 11.804 - 1
وب سایتهای مایکروسافت 2.684 2.707 - 1
وب سایتهای یاهو 2.430 2.506 - 3
شبکه ASK 535 527 2
AOL 266 277 - 4

بر اساس گزارش ComScore در ماه فوریه در حدود 17.6 میلیارد جستجوی اینترنتی انجام گرفته که 11.7 میلیارد از آنها در گوگل انجام شده است. مایکروسافت با پوشش 2.7 میلیارد جستجو رتبه دوم و یاهو با 2.4 میلیارد جستجو رتبه سوم را به دست آورده است. میزان جستجو های انجام شده در موتورهای AOL و ASK نیز به ترتیب 266 میلیون و 535 میلیون اعلام شده است.

سه شنبه 23/12/1390 - 16:38
شبکه نسل چهارم موبایل تا پایان سال 2012 در بسیاری از کشورهای اروپا فعالیت تجاری خود را آغاز می کند از این رو، یک روزنامه ایتالیایی مصاحبه ای را با رئیس و مدیرکل شرکت اریکسون در منطقه مدیترانه انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، "تکامل بلند مدت" (LTE) نسل چهارم شبکه های موبایل قادر است اطلاعات را با سرعت 100 مگابیت برثانیه یعنی 5 برابر سرعت یک ADSL خانگی با سرعت 20 مگابیت برثانیه انتقال دهد.

شرکت سوئدی اریکسون بخش وسیعی از سیستمهای LTE موجود امروز را ارائه می کند و از مجموع 325 میلیون کاربر شبکه نسل چهارم در سراسر دنیا 215 میلیون کاربر را پوشش می دهد.

به همین منظور روزنامه لاستمپا مصاحبه ای را "نونتزیو میرتیلو"، رئیس و مدیرکل اریکسون در منطقه مدیترانه را انجام داده است که در ادامه می خوانید:

به اعتقاد شما نسل چهارم از چه زمانی وارد اروپا می شود؟
این استاندارد درحال حاضر وجود دارد، اما چیزی که درحال حاضر کمبود آن احساس می شود عرضه تجاری همه گیر آن است. مطمئن هستیم که آینده برای LTE است اما بدیهی است که تنها با بهبود سرعت شبکه های موجود نمی توان به آن رسید.
بلکه برای عرضه یک فناوری نو به مشتریان به زنجیره ای نیاز است که تمام بخشها شامل زیرساختها، نرم افزار، خدمات و ... را در بر گیرد. ما در میان معدود تولیدکنندگانی هستیم که بسته های کاملی را برای تمام شبکه ها عرضه می کنیم اما بی شک تکاملهای فناورانه همیشه به سرمایه گذاریهای جدید نیاز دارند. اریکسون در سال 2011 از 32 درصد سال قبل از آن به 38 درصد از بازار جهانی زیرساختهای شبکه های موبایل نسلهای دوم، سوم و چهارم دست یافت.
و در مورد دستگاهها... نوکیا، "ال. جی" و اکنون "اپل نسخه هایی از تلفنهای همراه هوشمند خود را با حمایت LTE برای بازار آمریکا ارائه کرده اند و در اروپا تنها از فناوریهای نسل سوم استفاده می کند. اگر تلفنهای همراه هوشمند و تبلتهای LTE به بازار اروپا نیز راه یابند آیا می توانند راه را به سوی قبول این زیرساختها باز کنند؟
زمانی که شبکه Umts راه اندازی شد، سالها زمان نیاز بود که به یک سطح اقتصادی قابل قبول برسد. اما درباره شبکه LTE احتمالاً تنها به یک سال زمان نیاز خواهد بود چون امروزه دستگاهها بسیار چندگانه و متنوع شده اند و با قیمتهای مناسبی عرضه می شوند. اکنون همه چیز وجود دارد: فناوری، پایانه ها، بسته های تشویقی... اما برای عبور از نسل سوم و رسیدن به نسل چهارم باید یک سری گامهای میانی را برداشت.
رشد ترافیک جهانی اطلاعات و صدا در شبکه های موبایل از سه ماهه نخست سال 2007 تا سه ماهه پایانی سال 2011 برپایه تحقیقات اریکسون
آیا نسل سوم همانطور که امروز آن را می شناسیم به پایان خود نزدیک شده است؟
خیر. هنوز مرزهای وسیعی برای رشد این شبکه وجود دارد. نسل سوم کنونی سریعتر، گسترده تر و معتبرتر خواهد شد. اپراتورها درحال مدرنیزه کردن شبکه های خود هستند تا بتوانند سرعت 42 مگابیت بر ثانیه را ارائه کنند و تا دستیابی به این سرعت زمان زیادی نمانده است. سپس LTE خواهد رسید و احتمالا تا پایان امسال در اروپا اولین عرضه های تجاری آن آغاز خواهد شد.
چرا نسل چهارم را "تکامل بلند مدت" می نامند؟
10 سال قبل زمانی که این شبکه قطعی شد به نظر می رسید که استانداردی برای آینده باشد اما در واقع، این تکامل بسیار سریعتر از آنچه که در آن زمان تصور می شد از راه رسید.
چگونه است که در آمریکا شبکه تلفن همراه همانند شبکه موبایل اروپا چندان پیشرفته نیست اما LTE در این کشور سریعتر از اروپا رواج یافته است؟
به دلیل اینکه زمانی اروپا با Tacs در دهه 90 و بعد با Gsm در شبکه های موبایل پیشگام بود، اما زمانی که آمریکاییها تصمیم گرفتند از چه استانداردهایی استفاده کنند تمام اپراتورها به سرعت این استانداردها توسعه دادند. سپس با رشد تبلتها و تلفنهای همراه هوشمند این کشور در عمل 2 سال از سایر کشورها جلوتر رفت.
آیا توسعه LTE به معنی پایان ADSL است؟
هنوز بازارهایی وجود دارند که در آنها LTE اتصالات ADSL را نابود نکرده اند و بعضی دیگر از بازارها موفق به انجام آن شده اند. در اینجا یک مسئله حتمی وجود دارد: تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها پیشروان این تکامل هستند و ماهیت آنها اتصال در حرکت است. ما در سال 2011 یک میلیارد کاربر باند پهن موبایل داشتیم که این رقم در سال 2016 به 5 میلیارد خواهد رسید. بنابراین تا پایان این سال ترافیک اطلاعات در شبکه های موبایل به 10 برابر میزان فعلی خواهد رسید و ما از هم اکنون برای آن آماده ایم.
سه شنبه 23/12/1390 - 16:37
گروهی از فیزیکدانان چینی که در "آزمایش راکتور نوترینوی خلیج دایا" کار می کنند موفق شدند نوع جدیدی از نوسان نوترینو را کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوترینوها به طور مداوم در هسته ستارگان و سایر واکنشهای هسته ای تولید می شوند.

این ذرات بار الکترومغناطیسی ندارند و با سایر مواد به روشی به شدت ناچیز و از طریق نیروی هسته ای ضعیف و نیروی گرانشی فعل و انفعال می کنند. به همین دلیل، آشکارسازی آنها چالشی بزرگ برای بزرگترین آزمایشگاههای فیزیک ذرات دنیا به شمار می رود.

اساساً سه نوع نوترینو تاکنون شناخته شده است که شامل "نوترینوهای الکترونیکی"، "میونها" و "تاوها" هستند. نوسان نوترینوها یا تغییر طعم این ذرات یکی از جالبترین و اسرارآمیزترین پدیده های مربوط به نوترینوها است.

در سال 1957 برونو پونته کورو (Bruno Pontecorvo) فیزیکدان ایتالیایی و یکی از دانشجویان انریکو فرمی در گروه "پسران خیابان پانیس پرنا" که در آن زمان به اتحاد جماهیر شوروی نقل مکان کرده بود ایده ای را منتشر کرد که نشان می داد نوترینو می تواند در حالت ضد ماده خود (ضد نوترینو) نوسان کند. 

محققان چینی "آزمایش راکتور نوترینوی خلیج دایا" و با استفاده از قویترین راکتورهای هسته ای "گروه انرژی هسته ای گواگدانگ چین" در زیر کوهستان توانستند در مدت کمتر از دو ماه (از 24 دسامبر 2011 تا 17 فوریه 2012) دهها هزار فعل و انفعال ضد نوترینوی الکترونیکی را رصد کنند. این راکتورها در هر ثانیه میلیونها میلون میلیارد ضد نوترینو تولید می کنند.

این مشاهدات، اندازه جدیدی از پارامتری با عنوان "تتا 3-1" را ارائه کرد که می تواند نوترینوهای الکترونیکی و ضد ذرات آنها را اندازه گیری کند و نشان دهد که چگونه این ذرات با هم مخلوط می شوند و سایر طعمها را می سازند.

براساس گزارش PhysOrg، اولین نتایج این تیم، پارامتر  sin2 2 θ13 (سینوس 2  2  تتا 1  3) را برابر با 0.017± 0.092 اندازه گیری کرد.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این، نوع جدیدی از نوسان نوترینویی است که به طور شگفت انگیزی ارزش بالایی دارد. اندازه گیری دقیق ما به درک بهتر نوسان و تغییر طعم نوترینوها و تقارن میان ماده و ضدماده جهان کمک می کند."

سه شنبه 23/12/1390 - 16:35
تحلیل رفتگی لثه ها معمولا منجر به افزایش حساسیت دندانها شده و می تواند منجر به پوسیدگی ریشه دندان و التهاب مداوم لثه شود، اختلالی که پزشک ایرانی و همکارش شیوه ای نوین را برای درمان آن ارائه کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهرام قناتی پزشک و متخصص آسیب شناسی در کلینیک گوته آلمان به همراه همکار خود شیوه ای جدید را برای درمان تحلیل رفتگی لثه ها ارائه کرده است که به واسطه آن می توان با استفاده از کلاژن گاوی میزان ترمیم لثه ها را بهبود بخشید.

استفاده از این شیوه درمانی منجر به ضخیم تر شدن حاشیه دندانها خواهد شد و به این شکل ریشه هایی که به دلیل فرورفتگی لثه باز مانده بودند، کاملا پوشانده خواهند شد.

قناتی به همراه دندانپزشکی به نام "مارکوس اشلی" امکان استفاده از کلاژن استخراج شده از نسوج دور قلب گاو برای ایجاد محافظی برای مرمت لثه های تحلیل رفته و ریشه های روباز را مورد بررسی قرار دادند.

این کلاژن به واسطه فرایندی شامل درمانهای اسمزی، اکسیداتیو و آلکالینی از بدن گاو استخراج شده است. این شیوه ها دیواره های سلولی را تخریب کرده، پروتئینها و چربی ها را حل می کند و هر نوع بیماری و باکتری از بین رفته و غیر فعال می شوند.

قناتی این شیوه را بر روی 14 داوطلب که 60 نمونه بازگشت تحلیل لثه که اختلال تحلیل لثه در آنها وجود داشت آزمایش کرد. دندانها پیش از انجام جراحی به خوبی پاکسازی شده و تکه های کلاژنی با استفاده از بستهایی از نخ بخیه بر روی منطقه آسیب دیده ثابت شدند.

پس از گذشت دو هفته این تکه های پیوندی از روی دندان بیمار برداشته شد در حالی که بیماران پس از برداشته شدن این درمان نیازی به استفاده آنتی بیوتیک نداشتند. این داوطلبان پس از 6 ماه دوباره مورد معاینه قرار گرفتند و نتایج معاینات نشان داد ظاهر دندانها و لثه ها در تمامی داوطلبان بهبود قابل توجهی داشته و در نیمی از داوطلبان، این شیوه درمانی منجر به بهبود کامل و پوشیده شدن کامل ریشه ها شده است.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، به نظر می رسد کلاژن می تواند به عنوان چارچوب سلولهای بدن برای ترمیم آسیبها به کار گرفته شود در حالی که نتایج آن می تواند در حد نتایج پیوند بافت موثر باشد.

سه شنبه 23/12/1390 - 16:34
سیمین دانشور در سال 1382 که برای «یک عمر تلاش در عرصه‌ نوشتن» جایزه‌‌ مهرگان ادب را دریافت کرد، یادداشتی درباره این جایزه نوشت و در آن تاکید کرد که اگر بعد از مرگ ماندگار شویم کاری کرده‌ایم.

 

 

متن این یادداشت بدین شرح است:

به نام آن‌که جان را فکرت آموخت

اگر بعد از وفات تربت ما را در زمین بجویند و مزار ما را در سینه‌ی صاحب‌دلان بجویند و بیابند» یا به عبارت ساده‌تر پس از مرگ ماندگار باشیم، کاری کرده‌ایم. با این حال، جایزه‌ها شوق‌انگیزند و شاید به ماندگاری کمک کنند؛ به همین علت بود که جایزه‌ مهرگان (پکا) را با افتخار پذیرفتم؛ هرچند خودم در مراسم اعطای جایزه حضور نیافتم؛ چرا که در سوگ مرگ برادر بودم و بیمار هم بودم.

آقایان دکتر زرگر و کریم امامی و خانم گلی امامی در خانه سرفرازم کردند و جایزه را به شرح زیر برایم هدیه آوردند: 1- بیانیه‌ هیأت داوران. لطف هیأت داوران را سپاس می‌گویم و قدرشناسی این تیزبینان را می‌ستایم. 2- تندیس طلایی مهرگان. 3- یک چک به مبلغ یک میلیون تومان (ده میلیون ریال). 4- مطالبی که در روزنامه‌ها درباره‌ اعطای این جایزه نوشته شده بود.

در این خدمت فرهنگی پایدار باشید/با سپاس/ سیمین دانشور»

 


دوشنبه 22/12/1390 - 18:35
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته