تعداد مطالب : 5258
تعداد نظرات : 1198
زمان آخرین مطلب : 2256روز قبل
افراد روزه دار باید برای جلوگیری از ابتلا به خشکی چشم، حدفاصل وعده افطاری دو وعده سحری به مقدار فراوان مایعات بنوشند و در طول روز نیز چشم ها را با آب جوشانده شده و یا اشک مصنوعی شستشو دهند.

 

هرمز شمس چشم پزشک در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، در مورد خشکی چشم یا دردناک شدن چشم در افراد روزه دار، گفت: چشم نیز همچون سایر اعضای بدن می تواند در نتیجه کاهش آب بدن و تغییر رژیم غذایی دچار تغییراتی از جمله خشکی شود.

وی در ادامه افزود: با کاهش شدید آب بدن در موارد بسیار نادر، ممکن است  چشم دچار عفونت نیز بشود، ولی در این حالت خطری برای فرد روزه دار وجود نخواهد داشت.

شمس یادآور شد: روزه داری تنها برای افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید خطرآفرین بوده و موجب جداشدن شبکیه چشم می شود.همچنین، افراد مبتلا به بیماری های التهابی چشم نیز باید از روزه گرفتن بپرهیزند.

وی توصیه کرد: افراد روزه داری که احساس خشکی چشم می کنند، باید حدفاصل وعده افطاری تا وعده سحری به مقدار فراوان از مایعات استفاده کرده و در طول روز نیز چشم ها را با آب جوشانده شده شستشو داده و یا از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:10
تمیز کاری و سرو سامان دادن به وسایل خانه از جمله کارهایی است که معمولا خانم ها آن را انجام می دهند. برای تمیز کردن خانه همیشه نکاتی وجود داشته که به ایمنی و سلامت کار کمک به سزایی می کرده است.

 

 

به گزارش بی باک به نقل از مشرق، در تمام خانه وسایل وجود دارد که به نوعی به برق متصل هستند یا از جمله وسیله های مهم بهش شمار می آیند به همین دلیل نمی توان از کنار تمیز کردن ان ها به صورت سرسری عبور کرد و باید راه حلی درست برای تمیز کردن این وسایل در اختیار داشت.

** یخچال : برای تمیز کردن یخچال دقت داشته باشید که ابتدا باید همه وسیله های درون آن را خارج کنید سپس با استفاده از مقدار کمی جوش شیرین به همراه آب ولرمدرون یخچال را تمیز کنید. این کار باعث می شود تا بوی بد و البته باکتری های درون یخچال از بین بروند و غذاهای شما دیرتر خراب خواهند شد.

** ماکروویو: برای تمیزکردن ماکروویو باید یک لیوان اب لیمو را درون آن گذاشته و تا حد جوشیدن آن را گرم کنید. بخار لیمو باعث می شود تا جرم های دیواره ماکروویو خیلی راحت از آن جدا شده و سپس شما باید با یک دستمال این جرم ها را از دیواره پاک کنید.

** مخلوط کن : قسمت های مختلف مخلوط کن را می توانید با استفاده از اب و مواد شوینده تمیز کنید اما پایه اصلی که بخخش های الکترونیکی را در خود نگه می دارد نباید آب بخورد. این قسمت را می توانید با استفاده از یک دستمال میکروفایبر به همراه مقداری سرکه سفید تمیز کنید تا بو و جرم ان از بین برود.

** اجاق گاز: این روزها برخی از اجاق ها دارای سیستم شستشوی داخلی هستند اما اگر شما از این دستگاه ها استفاده نمی کنید می توانید یک محلول جالب از جوش شیرین به همراه اب مقطر ایجاد کرده و این محلول را سپس به دیواره های اجاق و قسمت های مختلف آن اسپری کنید. سپس با استفاده از یک دستمال تمام کثیفی های گاز از بین خواهد رفت.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:8
حتی پرمشغله‌ترین آدم‌ها هم در طول روز 10 دقیقه فرصت دارند تا آن را برای دوام سلامت و تناسب اندامشان سرمایه كنند. این تمرین‌ها به شما كمك می‌كند در عرض 10 دقیقه چربی بسوزانید و لاغر شوید...
سعی كنید هر روز تمام این تمرین‌ها را تكرار كنید. توجه به یک تمرین و تكرار مرتب آن در طول روزهای متوالی نه‌تنها علاقه شما به ورزش را كم می‌كند، بلكه می‌تواند باعث آسیب احتمالی یك عضله یا مفصل شود. هریك از این تمرین‌ها را می‌توانید با شدت كم یا زیاد انجام دهید.

یك دقیقه برای گرم كردن بدن

پاها را به عرض شانه باز و دست‌ها را كنار بدنتان آویزان كنید. درجا پا بزنید و اگر می‌خواهید شدت تمرین را بالا ببرید، سرعت قدم‌هایتان را افزایش دهید. آرنجتان را خم كنید و همزمان دست‌هایتان را بالا و پایین ببرید تا جایی كه مچ دست به سرشانه برسد.

یك دقیقه، شنای خمیده

دست‌ها و پاها را به اندازه عرض شانه باز كنید. دست‌ها را روی زمین بگذارید به شكلی كه بدنتان خمیده شود و شكل 8 بگیرد. همزمان كه آرنجتان را خم می‌كنید، بدنتان را به سمت پایین و جلو بكشید تا جایی كه پاهایتان صاف شود بعد آرنجتان را دوباره صاف كنید به شكلی كه سر و سینه‌تان بالا برود و كمرتان خمیده شود. دوباره حركت را در جهت عكس تكرار كنید. نكته مهم اینجاست كه تا جای ممكن از خم شدن زانوها جلوگیری كنید. اگر كمردرد دارید، بهتر است این تمرین?ها را انجام ندهید.

یك دقیقه، بخواب و بنشین

طاق باز بخوابید. زانوی راستتان را صاف و زانوی چپ را خم کنید. كف دست چپتان را سمت سقف بالا ببرید. حال با فشارآوردن به آرنج و کف دست راست، از زمین بلند شوید و به حالت نشسته درآیید. برای هر طرف از بدن، این تمرین را 30 ثانیه تكرار كنید. اگر می‌خواهید تمرین ساده‌تر باشد، فقط تا حدی كمرتان را از زمین بلند كنید.

یك دقیقه، شنای خمیده

دست‌ها و پاها را به اندازه عرض شانه باز كنید. دست‌ها را روی زمین بگذارید به شكلی كه بدنتان خمیده شود و شكل 8 بگیرد. همزمان كه آرنجتان را خم می‌كنید، بدنتان را به سمت پایین و جلو بكشید تا جایی كه پاهایتان صاف شود بعد آرنجتان را دوباره صاف كنید به شكلی كه سر و سینه‌تان بالا برود و كمرتان خمیده شود. دوباره حركت را در جهت عكس تكرار كنید. نكته مهم اینجاست كه تا جای ممكن از خم شدن زانوها جلوگیری كنید. اگر كمردرد دارید، بهتر است این تمرین?ها را انجام ندهید.

2 دقیقه، خم و راست کردن زانو

سرپا بایستید. پاها را به اندازه عرض شانه باز كنید و دست‌ها را به كمر بزنید. عضلات باسنتان را سفت كنید. پای چپتان را یك قدم عقب بگذارید و زانویتان را به زمین نزدیك كنید. به نحوی كه ران پای راستتان موازی با زمین باشد. سعی كنید كمر و سرتان را كاملا صاف نگه دارید. حال به وضعیت نخست بازگردید و همین تمرین را با پای دیگر انجام دهید. اگر می‌خواهید تمرین را با شدت كم انجام دهید، زانو را كمتر خم كنید.

2 دقیقه، حركات جهشی

روی زمین چمباتمه بزنید. كف دست باید روی زمین و نزدیك پاها باشد. با یك حركت پرتابی، پاها را به عقب ببرید و صاف كنید. كمرتان باید كاملا صاف شود و روی سر پنجه قرار بگیرید. با حركت جهشی دیگر، دوباره به حالت اول برگردید. بعد دست‌ها را بالا ببرید و تا جای ممكن به سمت بالا بپرید. دوباره به حالت اول برگردید.

2 دقیقه، وزنه‌برداری

دست‌ها را به سمت بالا و پاها را به عرض شانه باز كنید. درحالی كه دست‌ها كشیده و بالاست، زانوهایتان را خم كنید. زانو و ران باید در یك راستا قرار بگیرد. چند ثانیه‌ای در همین حالت باشید بعد دوباره به حالت اول برگردید.

1 دقیقه، سردكردن بدن

30 ثانیه دور اتاق راه بروید و از راه بینی، عمیق نفس بكشید و بازدم را با دهان انجام دهید. عضلات دست و پایتان را بكشید تا دچار گرفتگی نشود.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:6
لیمو‌ترش خاصیت آنتی‌اکسیدانی چای سبز را پنج برابر افزایش می‌دهد. افزودن آب لیمو‌ترش به چای سبز خاصیت آنتی‌اکسیدانی این نوع چای را 500 درصد افزایش می‌دهد.

 

همشهری آنلاین :چای سبز مزایای زیادی برای سلامتی انسان دارد، اما وقتی این نوع چای به هنگام داغ بودن مصرف شود، بخش زیادی از آنتی‌اکسیدان‌های آن پیش از آن که بتواند به خون انسان وارد شوند، از بین می‌روند.
 
نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد با افزودن مقادیری آب لیمو‌ترش به چای سبز میزان حفظ آنتی‌اکسیدان‌های این نوع چای در مقایسه با موقعی که آب لیمو‌ترش به آن افزوده نمی‌شود، پنج برابر می‌گردد.

ویتامین C موجود در لیمو‌ترش سبب محافظت از آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز در هنگام هضم آنها می‌شود. در واقع، افزودن لیمو‌ترش به چای سبز خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن را افزایش می‌دهد.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:5
یک دندانپزشک و جراح گفت: در صورتی که وجود جرم بر دندان‌ها تداوم داشته باشد، می‌تواند منابع میکروبی را به وجود بیاورد که آسیب‌های زیادی را به سلامت عمومی بدن وارد می‌کند.

 

به گزارش بی باک به نقل از ایسنا، دکتر بیژن اخوان آذری گفت: بسیاری از درمان‌های جزئی می‌تواند از بروز آسیب‌های بیشتر جلوگیری کند، جرم‌گیری منظم دندان‌ها باعث از بین رفتن منابع میکروبی داخل دهان می‌شود که از التهاب شدید داخلی نیز پیشگیری می‌کند.

وی ادامه داد: میکروب‌ها و التهاب در لثه و دندان موجب بروز تحلیل استخوان و تاج دندان می‌شود و در این صورت فضایی بین لثه و استخوان خالی می‌ماند که به محلی برای تجمع میکروب‌ها تبدیل می‌شود چرا که در معرض دید افراد نیست و مورد شست‌وشو قرار نمی‌گیرد.

مدیر انجمن دندانپزشکان ایران گفت: وجود آلودگی در فضای بین لثه و دندان باعث تحلیل بیشتر استخوان لثه و سست شدن دندان‌ها می‌شود که با شست‌وشوی این آلودگی‌ها و رعایت بهداشت دهان می‌توان از شکل‌گیری آن جلوگیری کرد.

اخوان آذری در رابطه با حفظ بهداشت دهان و دندان گفت: لازم است به افراد آموزش داده شود که با استفاده از مسواک و شست‌وشوی به موقع، استفاده از نخ دندان و برطرف کردن جرم‌های دندان در نوبت‌های منظم جرم‌گیری از به وجود آمدن آلودگی‌ها جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این در صورت بروز پوسیدگی در دندان‌ها باید آن را از بین ببریم چرا که وجود کانون‌های میکروبی و انتقال آن به مراکز و ارگا‌ن‌های دیگر بدن می‌تواند برای عضو‌های آسیب‌پذیرتر خطرناک باشد.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:4

روزه داران با داشتن یک برنامه ریزی صحیح و پرهیز از خوردن بیش از حد نان و برنج در وعده های سحری و افطاری می‌توانند حتی تا 9 کیلو هم وزن خود را کاهش دهید.

 

باشگاه خبرنگاران: ماه رمضان فرصتی است که در ‌آن چربی های انباشته موجود در بدنتان نابود شود و در ایجاد با یک برنامه ریزی عالی به شما کمک می‌کنیم در عرض این 30 روز لاغر و خوش اندام شوید.

ورزش کردن امری است که نباید از آن در ماه رمضان غافل شد و حتما باید روزی 20 دقیقه با نرمش های سبک یا پیاده روی بسیار آهسته بدن خود را به پیاده روی وادار کنید.

روزه داران با داشتن یک برنامه ریزی صحیح و پرهیز از خوردن بیش از حد نان و برنج در وعده های سحری و افطاری می‌توانند حتی تا 9 کیلو هم وزن خود را کاهش دهید.

سعی کنید با خوردن غذاهای آبکی مانند سوپ و آش و پرهیز از نان و برنج و جلوگیری از خوردن نوشیدنی های گازدار یا شربت ،لاغری معجزه انگیز را برای خود به وجود آورید.

با مصرف پروئین ، گوشت قرمز، ماهی، ماست کم چرب ، فیله مرغ و سبزیجات میوه های تازه و کاهش نان و برنج سیری طولانی تری را برای خود به وجود آورید.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:3
ماءالشعیر دارای چند نوع ترکیب مختلف از جمله ساکارز، گلوکز، مالتوز و ویتامین C، ویتامین‌های گروه B، اسیدهای آلی، انواع آمینواسیدها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار است.

 

عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول می باشد که در رفع التهاب روده، یبوست و مشکلات معده بسیار موثر است.

ماءالشعیر دارای چند نوع ترکیب مختلف از جمله ساکارز، گلوکز، مالتوز و ویتامین C، ویتامین‌های گروه B، اسیدهای آلی، انواع آمینواسیدها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار است.

ماءالشعیر یکی از نوشیدنی‌های معمول است که از جوانه «جو» حاصل می‌شود و در رفع تشنگی مؤثر است. هر ۱۰۰ سی سی ماءالشعیر معمولی حدود ۲۵ کالری انرژی دارد.
 
ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند و به راحتی وارد فاز آبی ماءالشعیر در حین جوشش می‌شوند که در سنتز میانجی‌های عصبی نقش مهمی دارند، باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند.
 
ماءالشعیر به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مفید است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌ها دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی نیز مؤثر است.
 
ماءالشعیر در رفع خستگی اعصاب، مؤثر است و به دفع سنگ‌های کلیوی کمک می‌کند. ماءالشعیر در تأمین آب و الکترولیت‌های بدن مؤثر است همچنین ماءالشعیر از استحصال دانه‌های جو به دست می‌آید و علاوه بر جو، آب رازک و سایر افزودنی‌های مجاز خوراکی نیز در آن به کار می‌روند.
 
مزه تلخ ماءالشعیر، مربوط به رازک می باشد. رازک همچنین خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد که به پایداری ماءالشعیر کمک می‌کند.
 
عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول می باشد که در رفع التهاب روده، یبوست و مشکلات معده بسیار موثر است.
 
فیبرها اثرات زیادی در بدن دارند، باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان می گردند.
 
ماءالشعیر غنی از فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و آنتوسیانین‌ها می باشد که در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و مغزی بسیار مؤثر می باشند.
 
زیاده‌روی در مصرف ماءالشعیر، به علت داشتن قند و گازCO2 برای سلامتی مضر است، زیرا قند و اسید موجود در آن باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. همچنین قند باعث ایجاد کالری اضافی و چاقی می‌ گردد.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:1
مولکول‌های آب زمزم با بقیه آب‌های جهان متفاوت است. بقیه آب‌ها را تغییر می‌دهد اما خودش تغییری نمی‌کند. اگر یک قطره از آب زمزم را به 1000قطره از آب دیگری اضافه کنیم آن آب‌ها خواص زمزم را پیدا می‌کنند.

 

ایسنا: آب زمزم در مکه مکرمه تنها آبی است که در جهان حاوی ترکیبات و املاح منحصر به فرد است و خاصیت درمانی دارد.

به گزارش مجله عکاظ، آب زمزم از جمله چیزهایی است که حاجیان مکه جهت هدیه دادن یا شفا جستن با برکت و فایده‌ای که دارد برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند چراکه این نوع از آب در هیچ جای دیگری از زمین وجود ندارد.

ماجرای تاریخی زمزم که موجب شد به این نام خوانده شود به روزهایی بازمی‌گردد که حضرت ابراهیم (ع)به همراه همسرش هاجر و فرزندش اسماعیل به مکه مکرمه آمدند و در مکانی نزدیک کعبه اقامت کردند وقتی حضرت ابراهیم (ع) آنها را ترک کرد هاجر برای فرزند شیرخوارش در جستجوی آب بود و هفت مرتبه فاصله بین کوه صفا و مروه را دوید و بار آخر در کنار کوه مروه یکباره چشمه آبی از دل زمین جوشید و هاجر دور آن را با ماسه گرفت تا آب جمع شود و در این حال می‌گفت "زم زم زم زم" یعنی جمع می‌شود زیرا وی می‌ترسید آب در ماسه‌ها فرو رود.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص)در این باره فرموده‌اند: رحمت خدا بر مادر اسماعیل باد که اگر این کار را نمی‌کرد و آب جاری می‌شد امروزه بدین شکل باقی نمی‌ماند.

آب زمزم ویژگی خاصی دارد و تفاوتی که بین این آب و آب‌های عادی وجود دارد نسبت املاح و کلسیم موجود در آن است. همچنین آب زمزم حاوی فلوراید و ضد میکروب است و جلبک در آن رشد نمی‌کند برخلاف سایر آب‌ها که در صورت راکد بودن مکان مناسبی برای رشد جلبک‌ها می‌شوند و سلامت خود را از دست می‌دهند.

از مهمترین معجزات زمزم این است که چاه آن از ابتدای پیدایش تاکنون به هیچ وجه خشک نشده است بلکه آب آن زیادتر نیز شده است و همواره نسبت املاح آن حفظ شده است و هیچ تغییری در آن رخ نداده است و برخلاف سایر آب‌ها با نگهداری آن مزه‌اش تغییر نمی‌کند.

پیرامون آب زمزم تحقیقات بسیاری انجام شده است. ایمو ماسارو محقق ژاپنی که تحقیقات دقیقی پیرامون آب انجام داده و کتاب‌های بسیاری در این زمینه انجام داده است می‌گوید: مولکول‌های آب زمزم با بقیه آب‌های جهان متفاوت است. بقیه آب‌ها را تغییر می‌دهد اما خودش تغییری نمی‌کند. اگر یک قطره از آب زمزم را به 1000قطره از آب دیگری اضافه کنیم آن آب‌ها خواص زمزم را پیدا می‌کنند.

در آلمان نیز کنت فایز، مدیر یکی از بزرگترین مراکز پزشکی در مونیخ آلمان در بررسی‌هایی فهمیده است: 20 دقیقه بعد از خوردن آب زمزم انرژی زیادی به جسم منتقل می‌شود و می‌توان از زمزم به عنوان درمان موثری در بخش‌های مختلف پزشکی استفاده کرد.
چهارشنبه 2/5/1392 - 0:0

مشاهده عکس

 

این من هستم؟! چرا این طور در عکس بد افتاده‌ام؟بسیاری از ماها از عکس‌های خودمان راضی نیستیم یا دست‌کم تصور می‌کنیم عکس‌هایی که از ما گرفته شده‌اند، زاویه مناسبی ندارند، اگر سعی کرده باشید از خودتان عکس بگیرید هم قضیه به همین ترتیب است، باید بارها و بارها عکس بگیرید تا سرانجام از کارتان راضی شوید.

به طور مشابهی وقتی صدای ضبط‌ شده خودتان را گوش می‌کنید، باز هم همین مسئله اتفاق می‌افتد، صدای ضبط‌ شده ما با صدایی که ما خودمان هنگام صحبت می‌شنویم، تفاوت‌هایی دارد.

اما چرا این طور است؟

در مورد صدا، قضیه به سادگی توجیه می‌شود: از آنجا که صدایی که ما از خودمان می‌شنویم، حاصل ترکیب صدای هدایت شده توسط هوا و صدای هدایت شده به گوشمان از طریق استخوان‌های و سینوس‌های سرمان است، پس صدای دریافتی‌مان تا حد زیادی با صدایی که دیگران تنها از طریق هدایت هوایی می‌شوند، تفاوت دارد.

اما در مورد عکس، پاسخ را می‌توان در تنها در یک کلمه خلاصه کرد: آینه!

علت اینکه عکس‌هایمان به نظرمان اینقدر عجیب می‌آیند و تصور می‌کنیم با خودمان شباهت کمی دارند، این است که ما پیوسته برای دیدن خودمان از آینه استفاده می‌کنیم.

منظره‌ای که ما در آینه می‌بینیم، منظره بسیار خاصی است، تنها خودمان هستیم که پیوسته خودمان را از این زاویه می‌بینیم و بسیار بعید است که کسی که از شما عکس می‌گیرد، دقیقا با همان زاویه و از همان ارتفاع عکسبرداری کند.

در سال ۱۹۷۷، سه روانشناس به نام‌ها تئودور اچ میتا، مارشال دِمِر و جفری نایت، در جریان تحقیقی روی این نظریه کار کردند که اشخاص همواره به عکس‌هایی که مطابق تصاویر آینه‌ای هستند علاقه دارند تا عکس‌های دیگر.

حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که آخر چرا ما همیشه به تصاویر آینه‌ای خودمان بیشتر علاقه داریم، مگر نمی‌شود که شخصی از زاویه دیگری جذاب‌تر باشد، طوری که خودش هم قانع شود؟

رابرات زاجونک در دهه شصت میلادی، پدیده‌ای را به نام پدیده مواجهه انحصاری یا mere-exposure ارائه داد، بر اساس این پدیده اشخاص تنها بر اساس مواجهه تکراری با یک چیز، ترجیحی نسبت به آن پیدا می‌کنند. این چیز می‌تواند یک صدای تکراری، نقاشی تکراری یا کلمات تکراری باشد.

برای تسلی شما، باید اضافه کنم، که حس بدی که شما بعد از دیدن تصاویر غیرآینه‌ای‌تان پیدا می‌کنید، در اشخاص دیگر وجود ندارد و آنها منطقا چون به دیدن تصاویر آینه‌ای شما عادت ندارند، عکس‌های شما را طبیعی و شبیه خود واقعی‌تان می‌بینند.

و به عنوان یک توصیه، برای گرفتن یک عکس مطابق با تصویر آینه‌تان، خیلی تلاش نکنید، چون وقتی این عکس را گرفتید و دوستانتان آن عکس را مشاهده کردند، به شما خواهند گفت، اصلا شبیه خودتان نیفتاده‌اید!

منبع:1pezeshk.com

يکشنبه 30/4/1392 - 17:29

عشق زندگی‌, جمله دوست‌داشتنی

 

چطوری بگم دوستت دارم

یك‌نفر تعریف می‌كرد كه هنوز بعد از 25 سال، عاشق زنش است و حضور او در زندگی‌اش هنوز برایش روزمره و عادی نشده است...

 

تعریف می‌كرد، یك صبح معمولی، وقتی زنش از خانه بیرون رفته، به او پیامک، زده و برایش تعریف كرده كه چقدر هنوز در زندگی او نو تازه و هیجان‌انگیز است و او را دوست‌ دارد... این یك‌نفر، آدم خوشبختی است. نه به خاطر اینكه عشق زندگی‌اش را پیدا كرده و با او شاد است، بلکه به خاطر اینكه خیلی خوب می‌تواند این دوست داشتن را به زبان بیاورد و با كسی كه دوستش دارد، درباره آن حرف بزند؛ كاری كه خیلی‌ها آن‌ را بلد نیستند و خیلی‌ها هم از انجام آن صرف‌نظر می‌كنند. ما به شما كمك می‌كنیم تا كسی باشید كه حرف‌های دلش را با آن كه دوستش دارد، قسمت و لذتی ناب وارد زندگی‌اش ‌كند.

 

قبل از اینكه به كسی بگویید «دوستت‌ دارم» یا «عاشقت هستم»، اول به معنای اصلی این كلمات فكر كنید. به اینكه این جملات چه معنی‌ای برای شما دارند و در زندگی شخصی خود، جایگاه عشق و دوست داشتن، كجاست. به این ترتیب، وقتی این جملات را به زبان می‌آورید كه دقیقا ارزش و معنای آن‌ را می‌دانید و نه خودتان را به دردسر می‌اندازید و نه قلب كسی را می‌شكنید.

 

وقتی هزاربار به یك‌نفر بگویید كه دوستش دارید، بعد از مدتی، تاثیر خودش را از دست می‌دهد. پس آدمی باشید كه حواسش به قلبش هست و بی‌جهت به كسی نمی‌گوید:

«دوستت دارم». زمانش كه برسد، آنقدر خاطره خوب و ویژگی‌های دوست‌داشتنی در آدم مقابل پیدا می‌كنید كه موقع گفتن این جمله دوست‌داشتنی و خوشایند، حرف‌های جذاب و دوست‌داشتنی‌ای در كنار این «دوستت دارم»، از شما می‌شنود.

 

وقتی عاشق كسی می‌شوید و می‌خواهید این عشق را با او به اشتراك بگذارید، به چشم‌هایش نگاه كنید. جمله «دوستت دارم» را اگر زمانی كه با او چشم در چشم هستید، به زبانتان بیاید، عمق نگاه، به اندازه همان كلمات، كار خودش را می‌كند.

 

موقعیت مناسبی را برای حرف زدن از احساستان پیدا كنید. بهترین موقعیت، فضایی دونفره است كه شما و همسرتان، راحت‌تر حرف‌های خود را به اشتراك می‌گذارید اما اگر ناگهان وسط یك مهمانی یا جمعی دیگر، تصمیم به گفتن این جمله گرفتید، یك نفس راحت بكشید و كمی به اطراف نگاه كنید و جمله را آن‌طوری بگویید كه او دوست دارد در جمع و از زبان شما بشنود.

 

وقتی به كسی می‌گویید «دوستت دارم»، بدترین اتفاق ممكن این است كه از او هم انتظار داشته باشید این جمله را به شما بگوید یا آن ‌را امتیاز ویژه‌ای برای شما حساب كند. بی‌انتظار و بدون توقع، عاشق شوید و كسی را دوست داشته باشید. این‌طور وقتی این جمله «دوستت دارم» را به زبان می‌آورید، واقعی‌ترین احساس شما به او منتقل می‌شود. خلاق باشید. حالا درست است كه «دوستت دارم» به اندازه كافی، جمله زیبا و دوست‌داشتنی‌ای است، اما ابراز آن با راه‌های مختلف، هیجان و جذابیتش را بیشتر می‌كند و لحظه خاصی را می‌سازد. نوشتن یك شعر، قاب كردن یك عكس دونفره و نوشتن جمله «دوستت دارم» پشت آن، گفتن «دوستت دارم» به زبان‌های مختلف و خلاقیت?های دیگر، از راه‌حل‌های مبتکرانه است.

 

اگر از آن گروه از آدم‌ها هستید كه ابراز احساسات برای شما سخت است و واژه‌ها را باید با انبر از زبان شما بیرون كشید، كارهایی را انجام دهید كه هیچ‌كس دیگری برای همسرتان انجام نمی‌دهد و حواستان به خواسته‌های درونی او باشد. شما می‌توانید ساعت‌ها پای درددل او درباره دوستانش، همكارانش، خاطرات سخت گذشته و خیلی چیزهای دیگر بنشینید و اگر كمكی از دستتان برمی‌آید برای حل آنها انجام دهید. اگر می‌دانید همسرتان عاشق صبحانه است، یك روز صبح بی‌مقدمه او را از خواب بیدار كنید و برای صبحانه به یك رستوران خوب بروید. كارهای ناگهانی، پیشنهادهای جذاب ناگهانی، برنامه‌هایی كه فقط او دوست‌ دارد وخیلی از غیرمنتظره?ها دیگر، راه‌های خوبی برای انتقال احساس درونی شماست.

 

جمله‌هایی كه جایگزین دوستت دارم می‌شوند

شنیدن برخی جمله‌ها به جای «دوستت دارم»، جذاب و خوشحال‌كننده است و همان تاثیر را دارد. در ادامه می‌توانید این جمله‌ها را پیدا كنید، فقط حواستان باشد موقع به زبان آوردن آنها، واقعا به آن باور داشته باشید و لحن شوخی و طنز در صدایتان نباشد.

 

عزیزم، تو تنها آدم من هستی

 

تو نفس من را بند می‌آوری

 

چقد دوست داشتنی هستی

 

با تو، تا ابد همه‌چیز زود می‌گذرد

 

بهترین همسرجهانی

 

وقتی تو را دیدم، از خدا به خاطر خلقتت تشكر كردم

 

تو تنها عشق زندگی من هستی

 

برای من زندگی كردن با عشق تو جذاب است

 

من تمام حواسم به تو است

 

من تو را تحسین می‌كنم

 

زندگی با تو ساده و راحت است

منبع: هفته نامه زندگی مثبت

 

يکشنبه 30/4/1392 - 17:20