• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 5528
تعداد نظرات : 628
زمان آخرین مطلب : 3482روز قبل
حوالی عید بازار آرایشگاه‌ها، مخصوصا آرایشگاه‌های زنانه، داغ می‌شود و آن روی سکه این بازار با عوارض و خطراتی همراه است که اگر از آنها آگاه باشیم، می‌توانیم از آنها پیشگیری کنیم...

6 نكته درباره براشینگ
1. برای آنكه موها كاملا صاف شوند، باید برس‌گرد و سشوار را از ریشه‌مو به سمت پایین و در جهت خواب مو كشید، در غیر این صورت ممكن است موها وز شوند.

2. سشواركشیدن باعث براق و زیباترشدن موها می‌شود اما در عین حال می‌تواند عامل خشكی موها شود. برای پیشگیری از این حالت، درجه سشوار را روی كمترین میزان حرارت قرار دهید و آن را در فاصله 5/1 سانتی‌متری مو نگه‌دارید. اشتباه رایج آرایشگران، استفاده از بالاترین درجه سشوار و چسباندن سر سشوار به موهاست.
3.

دسته‌های نازكی از مو را جدا كنید و برس و سشوار بكشید. وقتی موها كاملا خشك شدند، در حالی كه هنوز گرم هستند، مرتب باید برس را به حالت مدور داخل آنها كشید تا حالت بگیرند و بعد از سردشدن كامل موها می‌توان آنها را به حالت دلخواه درآورد.

4. برای آنكه حالت موها به هم نریزد، آنها را بالای سر جمع و دسته‌دسته از پایین گردن براشینگ كنید.
5.

اگر موهای شما وز است، قبل از سشوار كشیدن، صاف‌كننده‌ها و اتوی مو را به كار برید. قبل از استفاده از اتو نیز از سرم تقویت‌كننده مو استفاده كنید.

6. 2 بار در هفته سشوار كشیدن مشكلی به وجود نمی‌آورد اما بیش از این حد، سلامت موها را به خطر می‌اندازد.
13 نكته درباره كوتاه کردن موها

1. هنگام انتخاب مدل موی كوتاه، به سن، جنس موها و شكل صورتتان دقت كنید.
2.

اگر 20 ساله هستید، هر نوع مدل مویی به شما می‌آید. البته باید در عین حال به شكل صورت و جنس مو توجه داشته باشید.

3. اگر 30 ساله هستید، مدل‌های شلوغ و كوپ‌های نامتقارن را انتخاب نكنید. مناسب‌ترین مدل برای شما در این سن، مدل‌های نیمه‌بلند و كلاسیك است.
4.

اگر 40 ساله هستید، مدلی انتخاب كنید كه صورت شما را جوان‌تر نشان می‌دهد. مدل‌های نیمه‌كوتاه كه گردن را می‌پوشانند، مناسب شما هستند.

5. اگر سنتان از 50 سال گذشته‌ است، مدل موی كوتاه و كلاسیك را انتخاب كنید. موهایتان هرگز نباید از سرشانه بلندتر شوند.
6.

اگر موهای پرپشتی دارید، توجه كنید كه بعد از كوتاه كردن مو، خط قیچی روی آن نماند. بهترین مدل برای موهای شما مدل‌هایی است كه خط هندسی متفاوت دارد. مدل مصری كوتاه اصلا مناسب شما نیست.

7. اگر موهای مجعد یا فر دارید، می‌توانید مدل موی پسرانه را انتخاب كنید یا اجازه بدهید موهایتان بلند شود و روی شانه‌هایتان بریزد.
8.

اگر موهای نازكی دارید، مدل‌های كوتاه یا نیمه‌بلند را انتخاب كنید. موی بلند، كم‌پشتی آن را نشان می‌دهد. علاوه بر كوتاه‌كردن موها با یك مدل زیبا، حتما آنها را های‌لایت كنید تا سایه روشن، موها را پرپشت نشان دهد.

9. اگر موهایتان حالت‌پذیر نیست، مدل‌های كوتاه مثل مدل مصری را انتخاب كنید.
10.

اگر صورت بیضی‌شكلی دارید، هر نوع مدل مویی را كه می‌پسندید و به سن و جنس مویتان می‌آید، انتخاب كنید.

11. اگر صورتتان گرد است، برای باریك‌تر جلوه دادن آن، كوپی را انتخاب كنید كه دور صورت می‌ریزد. مدل‌هایی كه اطراف صورت را خالی می‌كنند، مثل مدل پسرانه، مناسب شما نیستند.
12.

اگر صورت قلبی‌شكل دارید، مدل‌های كوتاه را انتخاب كنید. چتری ضخیم هم به صورت شما می‌آید.

13. اگر برخی اعضای صورت مثل بینی‌تان درشت است، مدل‌هایی انتخاب كنید كه موهایتان را پرپشت نشان می‌دهد.
9 نکته درباره اپیلاسیون

1. برای استفاده از این روش، باید هر منطقه‌ای كه مو دارد، ابتدا كاملا شست و هیچ نوع كرم یا مرطوب‌كننده‌ای نباید روی پوستتان باشد زیرا ماده‌ای كه باید روی پوست مالیده شود، كاملا به آن نمی‌چسبد و ممكن است پوست آسیب ببیند.
2.

اگر در منطقه‌ای هستید كه آب و هوا گرم است، قبل از زدن موم، به پوستتان پودر بچه بزنید. این كار باعث می‌شود موم راحت‌تر روی پوستتان بچسبد، مالیدن موم روی پوست هم مهم است؛ آن را باید به صورت لایه‌ای نازك روی پوست زد، به‌طوری كه موها قابل دیدن باشند. این كار باعث می‌شود پوست كشیده نشود و موها به راحتی كنده شوند.

3. همیشه موم را در جهت رویش موها روی پوست بزنید و خلاف جهت آن بكشید.
4.

بعد از موم زدن لازم است یك نرم‌كننده ملایم روی پوست زده شود تا اگر حساسیتی وجود داشته باشد، پوست واكنش نشان ندهد.

5. اگر تا حالا اپیلاسیون نكرده?اید، بدانید موهای شیوشده معمولا زبرند، وقتی موها درآمدند، با دستتان آنها را لمس كنید. اگر به اندازه 2 میلی‌متر بلند شده بود، مطمئن باشید ماده اپیلاسیون آن را می‌گیرد و زمان مناسبی است.
6.

برای اینکه از رویش موهای زیرپوستی جلوگیری كنید یك لوسیون انتخاب كنید كه در تركیب آن سالیسیك وجود داشته باشد. اگر بلافاصله بعد از اپیلاسیون 3 بار از این لوسیون استفاده كنید، از به وجود آمدن موهای زیرپوستی جلوگیری می‌كند.

7. یكی از علت‌های رغبت نشان ندادن بیشتر خانم‌ها به استفاده از این روش، درد ناشی از كندن موها از ریشه است. برای این مشكل قبل از موزدایی از یك محلول بی‌حس‌كننده مثل لیدوكائین روی پوستتان استفاده كنید. این كار را 20 دقیقه قبل از موزدایی انجام دهید اما ماده نباید در ناحیه تناسلی‌ استفاده شود. از آنجا كه احتمال دارد پوست به این ماده حساسیت نشان دهد حتما ابتدا آن را روی یك قسمت از پوستتان امتحان كنید.
8.

برای اینکه بعد از اپیلاسیون پوست قرمز نشود می‌توان كمی روغن ماهی به پوست زد.

9. تحقیقات نشان داده اپیلاسیون ممكن است باعث بروز بیماری‌های تناسلی شود اما فقط در صورتی كه نكته‌های بهداشتی شامل ملحفه تمیز برای زیرتان، پدهای یكبار مصرف و قاشق یكبار مصرف را رعایت نكنید. ضمنا موم به علت حرارتی كه می‌بیند ویروس‌ها و باكتری‌ها را درون خود نگه نمی‌دارد و همین حرارت، به بیمارنشدن شما كمك می‌كند.
نکته‌ درباره تتو

1. اگر شما فرد آلرژیكی هستید، بهتر است تتو نكنید زیرا در این صورت عوارض ثانویه آن بسیار است.
2.

انجام تتو برای افراد مبتلا به هپاتیت B، C یا هموفیلی‌‌ها ممنوع است.

3. اگر باردار هستید از انجام این كار صرف‌نظر كنید زیرا پوست در بارداری باز و دوباره بسته و این امر باعث می‌شود بعد از زایمان طرح تتوی شما به هم بریزد یا بدشکل شود.
4.

بهتر است تتو را زیر نظر متخصص انجام دهید اما اگر به آرایشگاه مراجعه می‌كنید مطمئن شوید كه آرایشگرتان مدرك این كار را دارد.

7 نکته درباره مانیكور و پدیكور
1. مانیكور و پدیكور از جمله كارهایی هستند كه به سادگی باعث انتقال عفونت می‌شود. اگر قرار است پدیكور كنید، 24 ساعت قبل از آن اپیلاسیون پا انجام ندهید زیرا احتمال بروز زخم یا جراحت‌های میكروسكوپی وجود دارد و باكتری‌ها از طریق این منافذ وارد بدن می‌شوند.

2. اگر روی پا یا دستتان زخم یا جراحت بازی وجود دارد، منتظر بمانید تا جراحت بهبود یابد بعد برای پدیكور و مانیکور مراجعه كنید.
3.

افرادی كه به دیابت مبتلا هستند، قبل از انجام پدیكور باید با پزشكشان مشورت كنند.

4. از آرایشگرتان بپرسید ظرفی كه قرار است دست یا پایتان را درون آن قرار دهید تا پوستان نرم شود را ضدعفونی كرده یا نه. (بعد از هر مشتری لازم است این ظرف ضدعفونی شود.)
5.

آرایشگر باید هنگام كار دستكش یك بار مصرف دست كند.

6. ابزار مانیكور و پدیكور باید تمیز و ضدعفونی‌ شده باشند. بهتر است برخی وسایل مانند سوهان یا ناخن‌گیر را هر مشتری مخصوص خود تهیه كند.
7.

اجازه ندهید آرایشگر با وسایل تیز و برنده پوسته‌های اضافی كف پا را بتراشد. تنها وسیله مناسب این کار سوهان است.
3 نکته درباره اكستنشن مو
1. برای انجام اكستنشن مو به آرایشگری ماهر مراجعه كنید و قبل از مراجعه از قصد و تصمیم خود مطمئن شوید، زیرا اكستنشن هزینه بالایی دارد و در بیشتر موارد آرایشگرانی كه هزینه پایین می‌گیرند، یا كیفیت كارشان پایین است یا موی طبیعی و مصنوعی را با هم مخلوط می‌كنند.

2. از آرایشگر بخواهید تا جای ممكن از میزان اكستنشن كمتری استفاده كند. موهای اكستنشن مانع از رسیدن اكسیژن كافی به ریشه مو می‌شوند و باعث سست شدن ریشه و صدمه دیدن آن خواهند شد.

3. در مورد شیوه نگهداری، شستشو و شانه كشیدن یا براشینگ موی اكستنشن از آرایشگرتان بپرسید. موی اکستنشن شانه و شامپوی مخصوصی دارد.

سمیه مقصودعلی/ آتنا جهانگیری/ یاسمین ثریا

شنبه 27/12/1390 - 10:18
شما هم این حس را تجربه کرده‌اید؟ عصر جمعه‌ای بوده که شما را تا حد از خودبی‌خود شدن ببرد؟ سر درد بی‌دلیل و یکباره را در روزهای تعطیل تجربه کرده‌اید؟ روزهای عید برایتان حال و هوای خوبی دارند یا نه از حالا نگران عصرهای این روزهای تعطیل هستید؟ اگر این‌طور است، باید بدانید حال و احوالتان خیلی عجیب و غریب نیست چون مردمان بسیاری در سراسر دنیا احساس شما را دارند و امروزه این حالت را با نام «نشانگان افسردگی تعطیلات» می‌شناسند. اگر دچار این حالت هستید یا کسی را می‌شناسید که در پیچ و خم این حالت‌ها، حال شما را هم در روزهای تعطیل می‌گیرد، این مطلب را بخوانید تا درباره این نشانگان، دلایل ایجاد آن و راه‌های درمان آن بیشتر بدانید.

چه چیزی باعث دلایل افسردگی تعطیلات

اصلی‌ترین دلایل این افسردگی که تا به حال شناخته شده‌اند عبارتند از:

استرس، خستگی، توقعات بی‌جا و غیرواقعی، پولکی بودن بیش از حد، دلهره‌های اقتصادی، تصورات و انتظارات غیرواقعی از خودمان و شرایط، قبول مسوولیت‌های بسیار زیاد و خارج از توان، دور بودن از خانواده و دوستان و...

نشانه‌های افسردگی تعطیلات چیست؟

تعادل برقرار کردن و نظم دادن به برنامه خریدهای آخر سال یا تعطیلات پیش‌رو، برنامه‌ریزی برای مهمانی‌ها، ‌عمل کردن به دستورات خانوادگی، مهمان‌داری و... می‌توانند نشانه چه باشند؟ اینکه شما یک تنه همه کارها را انجام می‌دهید؟ نشانه اینکه مودب و اجتماعی هستید؟ نشانه یک مادر یا پدر پر مشغله؟ نه، گاهی این رفتارها نشان می‌دهد فرد فشارهای عصبی زیادی را در این ایام تحمل می‌کند و به نوعی می‌خواهد خود را با این رفتار نشان دهد اما هم از درون آسیب می‌بیند و هم از بیرون. زیرا عوارضی مانند سردرد، ‌تشنگی بیش از حد، زیاده‌خوری و بی‌خوابی می‌شود.

البته برخی هم این علایم را در همان زمان تعطیلات نشان نمی‌دهند و بعد از تعطیلات چنین حالت‌هایی را تجربه می‌کنند. اگر احساس نارضایتی و خستگی از این همه کار را هم به آنها اضافه کنیم، دیگر اوضاع تقریبا وخیم می‌شود.

شدت این افسردگی و غم در افراد تفاوت دارد؛ برخی ساعتی این حس را تجربه می‌کنند و برخی دیگر چند روزی این حس را دارند ولی بعضی‌ها خیلی بیشتر از اینها از این وضعیت رنج می‌برند. آنها دچار افسردگی‌های جدی‌تری هستند، مثل افسردگی فصلی و اختلال‌های عاطفی. این افراد به غیر از حالت‌های بد روحی دچار علایم فیزیکی هم می‌شوند:

سردردهای طولانی‌مدت را تجربه می‌کنند، با اینکه کار زیادی انجام نداده‌اند خستگی شدیدی دارند، با هر بهانه‌ای و به مدت طولانی گریه می‌کنند، تغییر حالت‌های شدید روحی پیدا می‌کنند و در فاصله کمی شاد هستند و یکباره دوباره غمگین می‌شوند، ‌زودرنج می‌شوند، ‌نمی‌توانند تمرکز کنند، بدن درد دارند، بی‌میلی جنسی پیدا می‌کنند، بی‌خواب می‌شوند، فعالیت بدنی‌شان پایین می‌آید، اشتهای زیادی پیدا می‌کنند و همین باعث بالا رفتن شدید وزنشان می‌شود.

درمانش چیست؟
تمام افسردگی‌های فصلی و تعطیلاتی که درباره‌شان حرف زدیم، می‌توانند بهبود پیدا کنند اما چگونه؟

یکی از روش‌های موثر، توجه کردن به این افراد و حمایت آنها در این محدوده زمانی است.

پیداکردن راهی برای کاهش استرس‌های تعطیلات، مثل برعهده گرفتن قسمتی از کارها، لغو برنامه بعضی مهمانی‌ها و حتی صرف‌نظر کردن از بعضی مسافرت‌های کوتاه یا بلندمدتی که با خود استرس به همراه می‌آورند.

برنامه‌ریزی برای حل مشکلات مالی تا حد ممکن.

افزایش زمان استراحت و ورزش و بازپروری درونی

مراجعه به مشاور یا شرکت در گروه‌های همیاری که برای همین موارد تشکیل شده‌اند. از یاد نبرید بیان این حالت و صحبت درباره آن تا حد زیادی می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین این گروه‌ها در مواقع حساس می‌توانند شما را حمایت معنوی کنند.

علاوه بر اینها یک مرحله مهم در پیشگیری از بروز نشانه‌های اختلال عاطفی فصلی، قرار گرفتن در معرض نور است، مخصوصا نورهای فلورسانت که افسردگی را تا حد قابل‌توجهی بهبود بخشند. اگر هم قصد سفر را دارید، حتما نقاط آفتابی را در این ایام انتخاب کنید نه نقاط ابری و گرفته را.

پیشگیری هم دارد؟
این راهنمایی‌ها می‌تواند در پیشگیری از افسردگی تعطیلات و فصلی به شما کمک کند:

انتظارات واقع‌بینانه از تعطیلات داشته باشید و برای خودتان اهداف واقع‌بینانه تنظیم کنید.

بیش از توانتان مسوولیت قبول نکنید و حتی توصیه می‌شود در این مدت مسوولیت‌های کمتری قبول کنید.

برنامه‌هایی که دارید روی کاغذ بیاورید و زمان‌بندی کنید تا دچار استرس نشوید.

در مورد آنچه می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید، واقع‌بین باشید.

تلاش کنید در زمان حال زندگی کنید و از اكنون لذت ببرید.

با خوش‌بینی به فردا نگاه کنید.

اگر تنها هستید، سعی کنید داوطلبانه بخشی از وقت خود را برای کمک به دیگران اختصاص دهید.

آرام بگیرید و مدتی بدون هیاهو به قطره‌های باران، منظره کوه یا خیابان و کوچه‌ نگاه کنید.

از افرادی که به شما استرس وارد می‌کنند، تا حد ممکن دوری کنید.

از پیدا کردن دوستان جدید نترسید.

زمانی را به خودتان اختصاص دهید.

بیش از حد و بودجه‌تان در تعطیلات خرج نکنید زیرا این کار احتمال ابتلای شما را به افسردگی تعطیلات بیشتر می‌کند.

بهروز میرزایی

جمعه 26/12/1390 - 10:56
 

اوّلین مثالى که موضوع بحث ماست، آیه 17 و 18 سوره بقره است: خداوند متعال در این دو آیه چنین مى فرماید: «مَثَلُهُمْ کمَثَلِ الَّذِى اسْتَوْقَدَ نَاراً فَلَمّا اَضاءَتْ ما حَوْلَهُ ذَهَبَ اللَّهُ بِنورِهِمْ وَ تَرَکهُمْ فِى ظُلُمات لاَّ یبْصِرُون صُمٌّ بُکمٌ عُمْىٌ فَهُمْ لاَیرْجِعُونَ». مَثَل آنان (منافقان) همانند کسى است که آتشى افروخته (تا در بیابان تاریک، راه خود را پیدا کند) ولى هنگامى که آتش اطراف او را روشن ساخت، خداوند (طوفانى مى فرستد و) آن را خاموش مى کند و در تاریکهاى وحشتناکى که چشم کار نمى کند، آنها را رها مى سازد، آنها کران، گنگها و کورانند لذا (از راه خطا) باز نمى گردند!

دور نماى بحث

در این آیه سخن از منافقان است که خود را در پس پرده نفاق پنهان ساخته اند امّا سرانجام پرده نفاقشان دریده مى شود و آنان رسوا مى گردند.

منافقان به انسانى تشبیه شده اند که تنها در بیابانى تاریک، سرگردان است و مى کوشد به روشنى آتشى راه نجات پیدا کند امّا راه به جایى نمى یابد و همچنان در سرگردانى و تاریکى بیابان تنها مى ماند.

شرح و تفسیر آیه

دو تفسیر براى آیه شریفه ذکر شده است :

نخست این که: مثَل منافقان، مثل انسانهاى گم گشته و سرگردان در بیابانى تاریک و مخوف است. فرض کنید مسافرى شبانگاه از کاروان خود عقب مى ماند و در بیابانى تاریک، تنها گرفتار مى شود. این مسافر نه نورى دارد نه روشنایى نه دلیلى دارد و نه راهنمایى نه جادّه مشخّصى پیدا مى کند و نه قطب نمایى.

از یک سو، ترس از دزدان و حیوانات درنده و از سوى دیگر ترس از هلاکت ناشى از گرسنگى و تشنگى او را به چاره اندیشى و تلاش وا مى دارد. به جستجو مى پردازد. مقدارى هیزم فراهم مى کند و آنها را آتش مى زند، شعله آتش را بر بالاى دست مى گیرد و با شتاب به حرکت در مى آورد. ناگهان وزش بادى تند شعله اش را خاموش مى کند، تا بخواهد هیزمى جمع آورى کند و شعله اى بیفروزد، اندک راهى را که براى نجات خود طى کرده بود، هدر مى دهد و گم مى کند.

منافقان مانند این مسافر تنها و ره گم کرده و از راه دور مانده اند. اینان در روشنایى زندگى در ظلمت و تاریکى قرار گرفته اند. از قافله انسانیت و ایمان عقب مانده اند. هیچ نشانه راهى ندارند. خداوند نور هدایت را از آنان گرفته و آنها را در تاریکى ترک نموده است.

منافقان شخصیت هاى دوگانه و دورویى دارند، ظاهرى مسلمان و باطنى کافر ظاهرى صادق و باطنى ناراست ظاهرى مخلص و باطنى ریاکار ظاهرى امین و باطنى خیانت پیشه ظاهرى دوستانه و باطنى دشمن صفت و... .اینان از ظاهر پرفریب خود روشنایى آتشى پدید مى آورند.

خود را مسلمان نشان مى دهند و از مزایاى اسلام بهره مند مى گردند، ذبیحه آنان حلال محسوب مى شود، آبروى آنها محفوظ مى ماند، اموال آنها محترم شمرده مى شود، از حقّ ازدواج با مسلمانان برخوردار مى شوند و... .اینها، بهره هاى اندکى است که از روشنى آن آتش در این زندگى کوتاه مادّى خود به دست آورده اند. با مرگ، این آتش خاموش مى شود و روشنى آن از بین مى رود (ذَهَبَ اللّهُ بِنُورِهِمْ) و خداوند آنان را در تاریکى هاى قبر و برزخ رها مى کند. آن جاست که در مى یابند آن اسلام ظاهرى و ایمان ریایى هیچ سودى برایشان ندارد.

نتیجه آن که، این آیه شریفه و مَثَل رسا و روشن، تشبیهى است که در آن، «مُشَبّه» منافقانند و «مُشَبهٌ به» مسافر سرگردان در بیابان و «وجه شَبه» حیرانى و سرگردانى و بى اثر بودن سعى و تلاش هاى ظاهرى آنان است.

تفسیر دوّم:

در پى تفسیر اوّل، باید خاطر نشان کرد که روشنى ظاهرى آن آتش و تاریکى و تنهایى بعدى اش تنها مربوط به جهان معنوى و قیامت نیست، بلکه پیامدهایى در این دنیا نیز دارد.

منافق براى همیشه نمى تواند نفاقش را پنهان کند، در نهایت رسوا مى شود زیرا زمانى که منافعش را در خطر نابودى مى بیند، باطن پلید و درون ناپاکش را آشکار مى سازد. مگر منافقان صدر اسلام نبودند که در جنگها و حوادث مختلف باطن خود را آشکار کردند؟!

مگر به چشم خود در انقلاب اسلامى ایران مشاهده نکردیم که در طول انقلاب و نهضت اسلامى چه تعداد از منافقان با گذشت زمان و به مناسبت هاى گوناگون چهره زشت و درون پلیدشان را نشان دادند و از پس نقاب نفاق بیرون آمدند و در همین دنیا رسوا شدند ـ اَعاذَنَا اللّهُ مِنْ شُرُور اَنْفُسِن ـ بنابراین، طبق این تفسیر «ذَهَبَ اللّهُ بِنُورِهِمْ » نه تنها در جهان آخرت و قیامت، که در همین دنیا تحقّق پیدا مى کند.

پیام هاى آیه

1ـ اقسام منافقان

منافق الزاماً شخص نیست، بلکه ممکن است یک گروه و یا یک سازمان نیز منافق باشد و در بُعدى وسیع تر حتّى ممکن است حکومت یک کشور نیز منافق باشد. بعضى از کشورهاى مدّعى اسلام که به ظاهر سنگ اسلام را به سینه مى زنند و در محافل و مجالس و کنفرانس هاى اسلامى شرکت مى کنند، دیده ایم که چگونه رسواى خاصّ و عام شده اند چرا که همدستى و همداستانى آنها با یکى از بزرگترین دشمنان اسلام و مسلمانان یعنى اسرائیل غاصب آشکار شده و عهد و پیمانهاى پیدا و پنهانشان برملا گشته است و آن روشنى آتش ادعایشان به خاموشى گراییده و دورویى و ریاکاریشان به اثبات رسیده است.

آرى! این است عاقبت نفاق «فَاعْتَبِرُوا یا اُوْلِى الاَْبْصارِ »!

2ـ صورت هاى نفاق

از جمله نتایجى که از بحث اجمالى بالا گرفته مى شود، صور گوناگون نفاق است که عبارتند از:

الف ـ نفاق در عقیده: مانند کسى که به زبان مدّعى اسلام و مسلمانى است ولى «مسلمان» شناخته نمى شود و یا تظاهر به ایمان مى کند ولى «مؤمن» شمرده نمى شود.

ب ـ نفاق در گفتار: مانند کسى که سخنى مى گوید ولى خود در دل بدان اعتقاد ندارد. با این بیان «دروغگو» منافق است زیرا که زبان و دلش یکى نیست.

ج ـ نفاق در کردار: مانند کسى که «عملِ» ظاهرش با نیت باطنى او متفاوت و متضاد است. همچون کسى که در ظاهر خود را نمازخوان و یا امانتدار نشان مى دهد ولى در واقع «بى نماز» و «خائن» است.(1)

3 ـ نشانه هاى نفاق

در روایتى از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) به بعضى از نشانه هاى نفاق اشاره شده است. حضرت در این روایت مى فرماید: «ثلاثٌ مَن کنَّ فِیهِ کانَ مُنافِقاً وَ اِنْ صامَ وَ صَلّى وَ زَعَمَ اَنَّهُ مُسْلِمٌ: مَنْ اِذا ائْتَمَنَ خانَ، وَ اِذا حَدَّثَ کذِبَ وَ اِذا وَعَدَ اَخلَفَ...» ترجمه و توضیح: این سه صفت در هر کسى باشد منافق است، اگر چه روزه بگیرد و نماز بگذارد و تصوّر مسلمانى داشته باشد:

اوّل ـ خیانتکارى. انسان خیانتکار منافق است زیرا در ظاهر خود را امین نشان مى دهد، ولى در باطن خائن است. بنابراین، نمى توان اموال و بیت المال را بدو سپرد، گرچه بعضى در برابر اموال کم و اندک امین هستند ولى در مقابل امانتهاى گرانبها و اموال فراوان درون خیانتکارانه خود را آشکار مى کنند.

دوّم ـ دروغگویى. انسان دروغگو منافق است زیرا که با چرب زبانى کلامى، نیتى پلید و خلاف حقّ و حقیقت دارد هر چند نماز بخواند و دعاى ندبه و توسّل و... بر زبان جارى سازد.

سوّم - خُلف وعده. کسى که به وعده و گفته خود عمل نمى کند، منافق است زیرا عمل به وعده و پایبندى به گفته از نظر اخلاقى پسندیده و ضرورى است و حتّى از نظر فقهى نیز گاهى واجب است.(2) کوتاه سخن آن که هر گونه دوگانگى ظاهر و باطن در شخص، نفاق شمرده مى شود.

پی نوشت ها :‌

1- براى آگاهى بیشتر: ر.ک. میزان الحکمة، باب 3966، حدیث 20599

2- میزان الحکمة، باب 3931 حدیث 20577. البتّه روایات دیگرى نیز در این باب نقل شده است که در بعضى از آنها، نشانه هاى دیگرى نیز براى نفاق ذکر شده است

منبع : مثالهای زیبای قرآن جلد 1آیت اللّه العظمى مکارم شیرازى(مدّظلّه)

جمعه 26/12/1390 - 10:46
 

تا کنون دربارة فضیلت انتظار فرج مطالب بسیاری شنیده و خوانده‌اید. امّا نکته‌ای که شاید شنیدن آن برای شما تازگی داشته باشد این است که از دیدگاه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) «انتظار فرج» یا «چشم به راه گشایش بودن» به خودی خود، در عصر غیبت برای منتظران مایة گشایش، نجات و رستگاری است و از این‌رو شیعیان به جای گله و شکایت از طولانی شدن غیبت و سختی‌ها و رنج‌های این دوران باید تلاش کنند که منتظران خوبی باشند تا همین انتظارشان، «فرج» را در عصر غیبت برای آنها به ارمغان آورد.

برای روشن‌تر شدن این موضوع، چند روایت را با هم مرور می‌کنیم.

ابو بصیر می‌گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: فدایت شوم این گشایش کی فرا می‌رسد؟ آن حضرت فرمودند: «ای ابا بصیر! آیا تو از آن گروه هستی که به دنبال دنیایند؟ هر کس این امر را بشناسد، به سبب انتظارش برای او گشایش حاصل می‌شود».1

امام رضا(ع) نیز در پاسخ حسن بن جهم، که از ایشان در مورد فرا رسیدن گشایش می‌پرسد، می‌فرمایند: «آیا تو نمی‌دانی که چشم به راه گشایش بودن، خود [جزئی] از گشایش است؟» او در پاسخ می‌گوید: «نمی‌دانم، مگر اینکه شما به من بیاموزید». آن حضرت با دیگر می‌فرمایند: «آری، انتظار گشایش، [جزئی] از گشایش است».2

بر اساس همین نگرش است که در روایت‌های متعدّدی تأکید شده که برای منتظران واقعی تفاوتی ندارد که ظهور را درک کنند یا نکنند؛ چون آنها در عصر غیبت نیز در خدمت امام زمان خویش هستند؛ چنان‌که در روایتی از امام صادق(ع) می‌خوانیم: «هر کس بمیرد در حالی که منتظر این امر باشد، همانند کسی است که با حضرت قائم(ع) و در خیمه‌اش بوده باشد...»3

در این‌باره روایت دیگری از امام رضا(ع) نقل شده است. حضرت می‌فرمایند: «چقدر زیباست صبر و انتظار فرج، مگر سخن خدای تعالی را نشنیده‌اید که می‌فرماید: «و ارتقبوا إنّی معکم رقیب»4و «فانتظروا انّی معکم من المنتظرین؛5 و انتظار برید که من [هم] با شما منتظرم». پس صبر پیشه کنید، فرج و گشایش پس از ناامیدی خواهد آمد و گذشتگان شما صبوتر از شما بودند».6

از دیگر اسرار گشایش در امور، در زمان غیبت امام معصوم(ع) «وقف نمودن خود برای ایشان» است.

این مطلب به زیبایی هر چه تمام‌تر، در فرمایش امام باقر(ع) به عبدالحمید واسطی مورد تأکید قرار گرفته است؛ وقتی او از سختی دوران انتظار سخن گفت، به او فرمودند: «ای عبدالحمید، آیا گمان می‌کنی کسی که خودش را وقف خدای عزّوجلّ کند، خداوند فرجی برای او قرار نمی‌دهد؟! آری؛ به خدا قسم قطعاً و یقیناً خداوند برای او فرج و گشایشی قرار می‌دهد. خدا رحمت کند بنده‌ای را که خود را وقف ما گرداند. خدا رحمت کند بنده‌ای را که امر ما را زنده بدارد».7

در ادامة همین روایت، عبدالحمید واسطی از امام باقر(ع) می‌پرسد: اگر من قبل از آنکه ظهور حضرت قائم(ع) را درک کنم، از دنیا بروم چه خواهد شد؟ حضرت در پاسخ به او بشارتی را برای منتظران واقعی امام عصر(ع) به طور کلّی نوید می‌دهند: «هر کس از شما بگوید که اگر قائم آل محمّد(ص) را درک می‌کردم، ایشان را یاری می‌نمودم، چنین کسی همچون کسی است که با شمشیر خود در پیش روی ایشان بجنگد، بلکه (بالاتر)، به منزلة کسی است که همراه ایشان شهید شود».

پی نوشت ها :

1.کلینی، الکافی، ج1، ص371، ح3.

2. شیخ طوسی، کتاب الغیبـة، ص276.

3. بحارالانوار، ج52، ص126، ح18.

4. سورة هود (11)، آیة 93.

5. سورة اعراف (7)، آیة 71.

6. بحارالانوار، ج 52، ص129.

7. صدوق، کمال‌الدّین و تمام النعمة، باب 55، ح2

منبع: ماهنامه موعود شماره 104.

جمعه 26/12/1390 - 10:42
 

تغذیه تاثیری شگرف بر سلامت جسمی و روحی ما دارد. تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران اسپانیایی روی عادات غذایی 12 هزار و 59 فرد دانشگاهی نشان داده است افرادی که چربی‌های ترانس زیاد مصرف می‌کنند 50 درصد بیش از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند. برخلاف آنها افرادی که اهل مصرف چربی‌های یک ظرفیتی غیراشباع هستند کمتر از سایرین به افسردگی دچار می‌شوند.

به گفته متخصصان داشتن یک رژیم سالم غذایی نه تنها خطر ابتلا به ناراحتی‌های قلبی و انواع سرطان‌ها را پایین می‌آورد بلکه سلامت روان را هم تضمین می‌کند.

مثلا داشتن رژیم مدیترانه‌ای مانع از بروز افسردگی می‌شود برخلاف آن رژیم‌های غربی احتمال افسردگی را بالا می‌برند. آلمودنا سانچز استاد طب پیشگیری از دانشگاه لاس پالماس دگران در این باره گفت: هر چه قدر یک فرد بیش‌تر از چربی‌های ترانس استفاده کند به همان میزان با احتمال بیش‌تری تحت تاثیر اثرات مخرب ناشی از آن قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که نوع دیگری از چربی‌ها که در ماهی‌ها، روغن‌های گیاهی و روغن زیتون یافت می‌شوند می‌توانند خطر ابتلا به علائم افسردگی را تا حد زیادی کاهش دهند.

البته باید توجه داشت این مطالعات روی افرادی انجام شد که میزان مصرف چربی‌های ترانس در آن‌ها کم بود با این حال محققان متوجه شدند خطر ابتلا به افسردگی در این افراد تا 50درصد بیش‌تر از دیگران است که این موضوع نشان می‌دهد رژیم غذایی که هر فرد مصرف می‌کند نقش بسیار مهمی در وضعیت روحی او بازی می‌کند.

در حال حاضر نزدیک به150میلیون نفر در جهان از علائم افسردگی رنج می‌برند که این آمار در طول سال‌های گذشته رشد چشم‌گیری داشته است. دانشمندان معتقدند تغییر در رژیم غذایی انسان‌ها از مهم‌ترین عوامل بروز این حالت در جامعه مدرن امروز شده است.

منبع:سلامتیران

جمعه 26/12/1390 - 10:36
 

استخوان بافت زنده یی است که از دو لایه ی داخلی و خارجی تشکیل شده است. لایه ی داخلی ضخیم و از شبکه های محکمی تشکیل شده که توده ی استخوانی را ایجاد می کند.

در بدن انسان استخوان ها به طور مرتب ساخته شده و از بین می روند، البته سرعت این روند در تمام عمر فرد یکسان نیست. حداکثر توده ی استخوانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل ارثی، تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه ی زندگی در طول دوره ی رشد بستگی دارد.

در پوکی استخوان، استخوان ضعیف شده و با کوچک ترین ضربه دچار شکستگی می شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع است، اما با اقدامات ساده یی می توان آن را به تأخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.

عوامل ایجاد کننده پوکی استخوان

* سن: با بالا رفتن سن تراکم استخوان در هر دو جنس به تدریج کاهش می یابد: به طوری که از چهل سالگی تراکم استخوان ها تا یک درصد در سال کاهش دارند.

*جنس: پوکی استخوان در زنان به دلیل کم بودن توده ی استخوان و پدیده ی یائسگی شایع تر است. زنان در هر سنی چهار تا پنج برابر بیشتر از مردان دچار شکستگی استخوان می شوند.

* یائسگی و کاهش هورمون های جنسی: هورمون های جنسی نقش مهمی در استحکام استخوان ها دارند. بنابراین هر عاملی از جمله یائسگی که باعث کم شدن این هورمون ها شود پوکی استخوان را تسریع می کند.

* سابقه فامیلی: در صورت سابقه ی شکستگی در بستگان نزدیک ( پدر، مادر، خواهر و برادر) احتمال ابتلا به شکستگی تا دو برابر افزایش می یابد.

* نژاد و عوامل ارثی: نژاد آسیایی و افرادی که پوست و موی روشن دارند، بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.

* بیماری های همراه: بعضی بیماری ها نظیر بیماری های مزمن کبد و کلیه، دیابت نوع1، افزایش هورمون تیروئید و پاراتیروئید، اختلالات هورمون های جنسی، اسهال مزمن و اختلالات سوء جذب، بی اشتهایی عصبی، پیوند اعضا و بعضی سرطان ها باعث افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان می شوند.

* مصرف داروها: مصرف طولانی مدت داروهای حاوی کورتون، داروهای ضد صرع و داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید مصرف می شوند؛ موجب بروز پوکی استخوان هستند. این دسته داروها حتماً باید با تجویز پزشک و در صورت نیاز با مکمل های دارویی مانند کلسیم و ویتامین D مصرف شوند.

* عدم فعالیت بدنی: ورزش سبب افزایش رشد استخوانی، به ویژه در کودکی و دوران بلوغ می شود. ورزش نکردن و عدم فعالیت بدنی در بروز پوکی استخوان مؤثر است.

* رژیم غذایی: کلسیم باعث قوی شدن استخوان ها می شود. ویتامین D نیز مانند کلیدی است که باعث ورود کلسیم به استخوان ها و استحکام آن ها می شود. مصرف این دو ماه در رژیم غذایی به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

* مصرف دخانیات و الکل: مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان و... موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده ی استخوان موجب پوکی استخوان است.

علایم پوکی استخوان

اهمیت پوکی استخوان در آن است که اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد! ستون فقرات، استخوان ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع ترین محل هایی هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند. بسیاری از شکستگی های ستون فقرات تنها با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. هم چنین انحراف ستون مهره ها در اثر جوش خوردن خود به خودی آن ها می تواند از علایم این بیماری باشد.

پوکی استخوان چگونه منجر به شکستگی می شود؟

حدود پنج درصد استخوان هایی که استحکام کافی برای حفظ تعادل بدن نداشته باشند به راحتی متعاقب نیروهای جزیی مانند زمین خوردن یا سقوط از پله دچار شکستگی می شوند، به همین دلیل شایع ترین علت شکستگی های ناشی از پوکی استخوان سقوط و زمین خوردن است. عواملی مانند موانع محیطی، نورکم، اختلالات بینایی، فراموشی و استفاده از داروهای خواب آور در افزایش احتمال سقوط و شکستگی نقش دارند.

اگر به پوکی استخوان مشکوک شدیم، چه کنیم؟

بخاطر داشته باشید که پوکی استخوان به راحتی قابل تشخیص و درمان است. تشخیص پوکی استخوان توسط پزشک و با اندازه گیری تراکم استخوان انجام می شود. اندازه گیری تراکم استخوان یک روش بدون درد است که با استفاده از دستگاه مخصوصی انجام شده و حدود پانزده دقیقه طول می کشد.

درصورت تشخیص پوکی استخوان با به کارگیری توصیه های دارویی و غیر دارویی می توان از پیشرفت پوکی و شکستگی استخوان که مهم ترین عارضه ی آن است پیشگیری کرد.

پیشگیری از بروز پوکی استخوان

* برای پیشگیری از پوکی استخوان قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب به دریافت ویتامین D کمک می کند.

* از منابع کلسیم و ویتامین D به اندازه ی کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

* از مصرف دخانیات به هر شکل ( سیگار و قلیان) خودداری کنید.

* ورزش مستمر و متناسب را در برنامه زندگی خود بگنجانید.

* مصرف روزانه سه لیوان شیر یا ماست کم چرب ( یا دو قطعه پنیر به جای هر لیوان شیر) می تواند کلسیم مورد نیاز بدن را تأمین کرده به سلامت استخوان ها کمک کند.

* از مصرف نوشابه یا قهوه خودداری کرده و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

* ماهی، جگر و تخم مرغ منابع غذایی حاوی ویتامین D هستند؛ از آن ها در برنامه ی هفتگی غذایی استفاده کنید.

* اگر قادر به انجام انواع ورزش نیستید، حداقل سه بار در هفته به مدت 20 تا 30 دقیقه پیاده روی کنید.

ابراهیم بیگدلی

منبع:نشریه 7 روز زندگی، شماره 129

جمعه 26/12/1390 - 10:35
رصدخانه خورشیدی ناسا روز سه شنبه تصاویری از یک مثلت سیاه عظیم روی خورشید را به ثبت رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این حفره غول پیکر که کاملاً شبیه به یک مثلت به نظر می رسد احتمالاً یا یک خطای دیداری یا یک منطقه تیره است که در اثر بادهای خورشیدی ایجاد شده است.

برپایه معتبرترین فرضیه، این شکل غیرعادی مثلثی یک "چاله تاجی" (Coronal hole) است. باوجود این، هنوز دانشمندان هیچ توضیح علمی رسمی درخصوص دلیل پیدایش این پدیده روی خورشیدی ارائه نکرده اند.

رصدخانه فضایی دینامیک خورشید (SDO) ناسا روز سه شنبه 13 مارس 2012 این عکسها را که در سایتهای ناسا و سازمان هواشناسی آمریکا منتشر شده اند از خورشید گرفت.

براساس گزارش یونیورس تودی، باد خورشیدی اصطلاحی است که در مورد ماده ای که به طور ثابت از سطح خورشید به بیرون می جهد به کار می رود.

این باد خورشیدی غالباً شبیه به حبابهای جوشانی است که با سرعت 400 کیلومتر در ثانیه به اطراف پرتاب می شوند. زمانی که چاله تاجی نمایان می شود سرعت باد خورشیدی می تواند دو برابر شده و به حدود 800 کیلومتر در ثانیه برسد.

افزایش فعالیت ژئومغناطیس و حتی توفانهای ژئومغناطیسی می توانند بادهای خورشیدی را در مدت 2 تا 3 روز پس از فوران به زمین برسانند.

چاله مثلثی شکل به دلیل اینکه خنک تر از سایر قسمتهای تاج خورشیدی هستند در تصاویر SDO تاریک به نظر می رسند. دما در تاج خورشیدی در حدود یک میلیون درجه سانتیگراد است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 25/12/1390 - 15:27
یک مادر بزرگ 75 ساله ایتالیایی با کمک یک برنامه جانبی که روی "آی- فن" نصب می شود توانست استعداد خود را در نقاشی کشف کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "لیویا کولاسانتی"، 75 ساله ساکن رم که تا مدتی قبل از رایانه برای کار استفاده می کرد اکنون با کمک "آی- فن" خود پرتره ها و مناظر زیبایی را نقاشی می کند.

این مادربزرگ در این خصوص گفت: "من همیشه شیفته فناوری بودم و طراحی عشقی بود که آن را از نوجوانی در دل داشتم.

زمانی که دخترم به من یک آی- فن هدیه داد. برنامه جانبی Doodle Buddy را کشف کردم و به کمک آن توانستم با انگشتم روی تلفن همراه نقاشی بکشم."

این بانوی سالمند برای اینکه بتواند استفاده از سطوح مختلف رنگها، به عقب برگشتن و تصحیح کردن خطاها را یاد بگیرد در وب به دنبال راه حلهایی گشت.

وی افزود: "در ابتدا از اینکه کسی در حالی که نقاشی می کردم به من زنگ بزند می ترسیدم و وحشت داشتم که کارم نصفه بماند اما بعد یاد گرفتم چطور با آن کار کنم."

براساس گزارش لاستمپا، این مادربزرگ امروز با کمک نوه اش چند سری از نقاشیهایش را به دو ویدیو تبدیل کرده و روی "یو تیوب" گذاشته است. 

 

 

این مادر بزرگ 75 ساله شیفته نقاشی و فناوری است

 

 

وی با کمک یک برنامه جانبی که روی "آی- فن" نصب می شود نقاشی می کشد

 

 

وی تاکنون دو ویدیو از نقاشیهایش ساخته و روی یو تیوب گذاشته است

پنج شنبه 25/12/1390 - 15:22
تکنیک لیتوگرافی فوتونی جدیدی امکان چاپ مدلهای سه بعدی بسیار کوچکی را به وجود می آورد که به اشکال مختلفی، از خودروی مسابقه تا یک ساختمان، دیده می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دانشگاه تکنولوژی وین موفق به ابداع دستگاهی شده اند که می تواند ساختارهای پیچیده ای به شکل یک خودرو یا یک ساختمان را در ابعاد یک دانه شن چاپ کند. امکان چاپ چنین ساختارهایی پدیده ای تازه و جدید نیست بلکه سرعتی که در این ساختارها چاپ می شوند ویژگی قابل توجه این سیستم جدید به شمار می رود.

 

 

کارایی چنین ابزاری می تواند در تولید محصولات تجاری و قطعات قابل کاشت پزشکی باشد. این چاپگر جدید از فرایندی به نام لیتوگرافی دو پروتونی استفاده می کند و نوعی رزین مایع در آن به کار گرفته می شود. این رزین حاوی مولکولهایی است می توانند مایع اطراف خود را پس از دریافت پرتو نور لیزر به جامد تبدیل کنند.

 

 

این مولکولها برای فعال شدن باید به صورت همزمان دو فوتون از نور لیزر را دریافت کنند. تنها جایی که پرتوها به اندازه ای قدرتمند می شوند که امکان جذب همزمان دو فوتون فراهم می شود، در مرکز پرتو است. این ویژگی دقت چاپ را تا اندازه قابل توجهی بالا می برد زیرا چاپ تنها در محدوده مرکز پرتو فعال خواهد بود.

 

 

لیتوگرافی دو فوتونی برخلاف چاپ سه بعدی امکان شکل گیری مواد جامد را در هر عمقی از رزین به وجود می آورد و ایجاد لایه ای از مواد سخت محدود به سطح رزین نخواهد بود.

 

 

در کنار این رزین، بالا بودن سرعت چاپ از دیگر ویژگی های قابل توجه این سیستم آینه های موتوردار این چاپگر سه بعدی است که می تواند پرتوها را درون رزین هدایت کند. از آنجایی که این آینه ها به صورت ثابت در حرکتند، مدت زمان شتاب گرفتن و کند شدن حرکت آنها در راستای بالا رفتن سرعت چاپ تا حد ممکن کاسته شده است.

 

 

بر اساس گزارش گیزمگ، مدلهایی که با استفاده از این چاپگر جدید به وجود آمده اند، مدلهایی به بزرگی 285 میکرومتر هستند که طی چهار دقیقه ساخته شده اند. استفاده از رزین زیستی می تواند امکان استفاده از این فناوری را در چاپ میکرو چارچوبهایی که سلولهای بدن بیماران درون آنها رشد خواهند کرد به وجود آورد و به این شکل می توان از این چاپگر برای تولید نسوج طبیعی بدن استفاده کرد.

پنج شنبه 25/12/1390 - 15:18
گروهی از محققان IBM طرح نمونه تراشه ای را ارائه کردند که Holey Optochip نام دارد و اولین گیرنده-فرستنده موازی نوری به شمار می رود که می تواند یک تریلیون بایت از اطلاعات را در ثانیه انتقال دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برای آشکار ساختن سرعت این تراشه، محققان می گویند با چنین سرعتی می توان 500 فیلم با کیفیت بالا را در عرض یک ثانیه و کل محتوی کتابخانه کنگره آمریکا را طی یک ساعت دانلود کرد. این میکروتراشه هشت بار سریعتر از هر تراشه نوری موازی است که در بازار وجود دارد و سرعت آن برابر پهنای باندی است که مورد استفاده 100 هزار کاربر اینترنت با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه قرار می گیرد است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این تراشه ها این حقیقت است که می توانند به صورت همزمان اطلاعات را ارسال کرده  و دریافت کنند. این تراشه در واقع تراشه ای سیلیکونی است که 48 حفره بر روی آن ایجاد شده است، این حفره ها امکان دسترسی نوری را به درون و خارج از تراشه خواهند داد، جایی که 24 فرستنده و گیرنده جداگانه در هر طرف حضور دارند. هر یک از این کانالها از منبع لیزری و ردیابی نوری ویژه خود برخوردار است که به ترتیب برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می شوند. این تراشه می تواند با کمک یک سیستم میکرولنز نوری به چند رشته فیبر چند حالتی متصل شود.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، تمامی قطعات این میکروتراشه از مواد موجود در بازار ساخته شده است که این ویژگی می تواند هزینه های ناشی از تولید تراشه را کاهش دهد. میزان مصرف انرژی این تراشه نیز کمتر از پنج وات است و به این شکل 20 عدد از این تراشه ها انرژی برابر انرژی یک لامپ 100 واتی مصرف خواهند کرد.

پنج شنبه 25/12/1390 - 15:12
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته