• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 486
تعداد نظرات : 677
زمان آخرین مطلب : 2989روز قبل
شفق‌های قطبی یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین پدیده‌های جو زمین است. پدیده مزبور عبارت از ذرات بارداری هستند که از خورشید به سوی لایه‌های زیرین جو زمین سرازیر می‌شوند و روشنی‌هایی را که کلاً شفق‌های قطبی نام دارند پدید می‌آورند. شفق قطبی یا نورهای قطبی، به بهترین صورت از حدود عرض جغرافیایی دایره‌ی اقیانوس منجمد شمالی (یا منجمد جنوبی) دیده می‌شود. نورهای قطبی درست همانند تابش‌های رنگی در آسمان هستند. نورهای قطبی در اثر الکترون‌هایی که در طول خطوط نیروی میدان مغناطیسی زمین حلقه می‌زنند، به وجود می‌آیند. این حلقه‌های الکترونی وارد جو زمین می‌شوند و باعث می‌گردند که گازهای رقیقی که در ارتفاعات بالای جو قرار دارند، همانند نور لامپ فلورسنت بدرخشند. استرمر دانشمند نروژی محاسبات ریاضی پیچیده‌ای انجام داد و مسیر این الکترون‌ها را در میدان مغناطیسی زمین حساب کرد. او نشان داد که ذرات باردار منحرف شده توسط میدان مغناطیسی زمین، به یقین فقط به نواحی قطبی کره زمین وارد می‌شوند.
شنبه 4/7/1388 - 9:1
موز تنها میوه اى که یک مقدار از نیکوتن وارد شده توسط سیگار به بدن را کاهش می دهد.

 

داخل جمجمه انسان، سلولهای عصبی برای حس درد ندارد و بدین خاطر عمل جراحی مغز، بدون بی هوشی انجام می گیرد.

 

وال ها برای شكار از خود حباب هایی میان ماهی های كوچك تولید می كنند و ماهی ها كه از شنا كردن در میان حباب ها می ترسند به سطح آب می آیند و سطح آب خطرناك ترین محل برای آن ها است!
پنج شنبه 2/7/1388 - 18:21
در جوانی آنگاه كه رویاهایمان با تمام قدرت در ما شعله ورند، خیلی شجاعیم، اما هنوز راه مبارزه را نمی دانیم وقتی پس از زحمات فراوان مبارزه را می آموزیم، دیگر شجاعت آن را نداریم.((پائولوكوئیلو))
پنج شنبه 2/7/1388 - 15:30

نتایج بررسی های اخیر محققان حاکی از آن است که ابتلاء به بیماریهای ویروسی مانند سرما خوردگی و تب های کوتاه مدت ناشی از بیماریها با تولید ترکیبات شیمیایی خاص در بدن می تواند طول عمر فرد را افزایش دهد. نتایج بررسی های پژوهشگران یک مرکز  دانشگاهی بیانگر آن است که استرس های خفیف مانند ابتلاء به برخی بیماریهای عفونی و تب با روشن کردن ژنهای کلیدی در سلول باعث تولید ترکیبات شیمیایی محافظت کننده در سلولها می شود که این عمل به نوبه ی خود می تواند باعث افزایش طول عمر فرد شود.

چهارشنبه 1/7/1388 - 12:1

خورشید فقط 1 بر 40,000 جرم خود را از دست داده است. 

 

كانگوروها قادرند 3 متر به بالا و  8 متر به جلو بپرند. 

 

مهمترین عامل افزایش طول عمر داشتن تناسب اندام به همراه وزنی مناسب است.

 

بزرگترین مجسمه بودا در چین قرار دارد که بلندای آن 416 و پهنای آن 68 متر می باشد. 

 

ظروف پلاستیکی 50 هزار سال در برابر تجزیه و فرسودگی مقاوم اند.

سه شنبه 31/6/1388 - 9:42
اگر تمامی ما قدرت جادویی خواندن افكار یكدیگر را داشتیم، نخستین چیزی كه در دنیا از بین می رفت عشق بود.((برتراند راسل))
سه شنبه 31/6/1388 - 9:41
* عید سعید فطر مبارکباد *
شنبه 28/6/1388 - 23:41
هنگامی که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان را فضا را آغاز کرد، با مشکل کوچکی روبرو شد. آنها دریافتند که خودکارهای موجود در فضا بدون جاذبه کار نمی کنند "جوهر خودکار به سمت پائین جریان نمی یابد و روی سطح کاغذ نمی ریزد" برای حل این مشکل آنها شرکت مشاورین اندرسون را انتخاب کردند. تحقیقات بیش از یک دهه طول کشید. ۱۲ میلیون دلار صرف شد و در نهایت آنها خودکاری طراحی کردند که در محیط بدون جاذبه می نوشت. زیر آب کار میکرد، روی هر سطحی حتی کریستال می نوشت و از دمای زیر صفر تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد کار میکرد. روسها راه حل ساده تری داشتند: آنها از مداد استفاده کردند!
پنج شنبه 26/6/1388 - 21:54
گرم کردن بیش از اندازه اتاق باعث آلودگی هوای اتاق می شود. 

 

پنگون نر در طول 2 ماه محافظت از تنها تخم پنگون ماده چیزی نمی خورد و 40 ٪ وزن خود را از دست می دهد. 

 

نام قدیم یونان، هلاس بوده است. 

 

شبكه چشم ۱۳۵ میلیون سلول احساس دارد كه مسوولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگها را بر عهده دارد. 

 

ستاره ای که در آسمان می بینید ممکن است میلیون ها سال نوری از شما دور بوده باشد و نور آن بعد از چند سال نوری به زمین رسیده باشد.
چهارشنبه 25/6/1388 - 21:56
هرگز نمی توانید با مشت گره كرده، دست کسی را به گرمی بفشارید.((ایندرا گاندی))
چهارشنبه 25/6/1388 - 21:54
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته