ameri2008 ( تعداد مطالب : 2 ) ( تعداد نظرات : 0 )

سلام

ایا می دانید که کنترل ترافیک هوایی (مراقبت پرواز) یکی از پر استرس ترین شغلها در دنیاست.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
چهارشنبه 17/11/1386 - 8:53
aliyoungi ( تعداد مطالب : 648 ) ( تعداد نظرات : 191 )
چرا ستاره دنباله دار، دم دارد؟

اگر با تلسکوپ به ستاره دنباله دار بنگرید خواهید دید که هر ستاره دنباله دار، یک سر دارد و یک دم. سر، ابری است از گازهای درخشان، که گیسوی ستاره دنباله دار نامیده می شود. این گیسو ممکن است تا بیش از 1500 کیلومتر قطر داشته باشد. گازهای سر ستاره دنباله دار بقدری سبک اند که باد خورشید آنها را با خود می برد. دم یا دنباله ستاره دنباله دار زمانی تشکیل می شود که گازها مجدداً بوسیله باد خورشید بجای خود برگردانده شوند.
با نزدیکتر شدن ستاره دنباله دار به خورشید، دنباله اش بزرگتر می شود زیرا بر فشار باد خورشید افزوده می شود. با دور شدن ستاره دنباله دار از خورشید و وارد شدن به محیط سرد فضای کیهانی، فشار باد خورشید همچنان ازجهت مخالف گازها وارد می شود. بهمین علت، دنباله این ستاره همیشه در حالت دور شدن از خورشید قرار می گیرد.
در مرکز گیسوی ستاره دنباله دار، همیشه می توان یک نقطه نورانی کوچک و درخشان را تشخیص داد. این نقطه نورانی یا لکه نور را هسته ستاره دنباله دار می نامند. اخترشناسان معتقدند که هسته این ستاره به یک گلوله بزرگ و خاک و سنگ گرفته برف – مخلوطی از ذرات یخ و غبار که گلوله ای به قطر تقریبی 800 متر تشکیل می دهند شباهت دارد.
ستاره دنباله دار، هر 300 یا 400 سال یکبار، چنان به خورشید نزدیک می شوند که دم روشن و درخشانش به آسانی دیده می شوند. ما از کره زمین، ستاره دنباله دار را فقط زمانی می بینیم که از مجاورت خورشید می گذرد. در آن لحظات، حرارت خورشید یخ موجود در هسته ستاره دنباله دار را به گاز تبدیل می کند. تشعشع خورشید پس از گذشتن از این گازها، آنها را یونیزه می کند و باعث تابندگی یا درخشش گازها از نور می شود.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
سه شنبه 16/11/1386 - 12:18
sina121p ( تعداد مطالب : 9 ) ( تعداد نظرات : 10 )

بازم بروبچ ایرانی یه شاهکار کردن و با پرتاب موشک کاوشگر 1 به جمع 10 کشور دارای فناوری فضایی پیوستن و 11 همی شدن. دمشون گرم

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
دوشنبه 15/11/1386 - 14:56
mohsen_yahoo ( تعداد مطالب : 2590 ) ( تعداد نظرات : 2639 )

در 16نوامبر2004 طبق برنامه ای از پیش تعیین شده،هواپیمای 34

X ناسا مجهز به موتور جت توانست با سرعت تقریبی 10 ماخ(10 برابر سرعت صوت) از روی اقیانوس آرام عبور کند.موتور این جت که با استفاده از هوای فشرده و هیدروژن،ایجاد احتراق کند،می تواند در آینده سرعت این هواپیما را به 15 ماخ هم برساند.به این ترتیب زمان پرواز 17 ساعته نیویورکتوکیو به کمتر از 2ساعت کاهش می یابد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 345روز قبل
شنبه 13/11/1386 - 23:45
alias2006 ( تعداد مطالب : 68 ) ( تعداد نظرات : 13 )


/ ساخت حسگر بدون باتری /

یک محقق ایرانی امیدهای ناسا در کشف اعماق فضا را زنده کرد

استاد ایرانی دانشگاه Maine آمریکا با ابداع فناوری بی سابقه "سیستمهای ارتباطاتی حسگر بی سیم و بدون باتری" امیدهای دیرینه ناسا در عملیاتی شدن ایده استفاده از حسگرهای بدون نیاز به باتری در اعماق فضا را محقق می سازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آژانس فضانوردی آمریکا (ناسا) مقدمات انجام ماموریتی بی سیم در فضا را فراهم می کند و در این میان به نظر می رسد ایده استثنایی دکتر علی عابدی از دانشگاه University of Maine آمریکا این ماموریت تاریخی را امکانپذیر سازد.

علی عابدی استادیار مهندسی رایانه و برق دانشگاه University of Maine هم اکنون در حال کار بر روی سیستم جدید ارتباطاتی حسگر بدون سیم و باتری است که به گفته وی می تواند در محیطهای سختی نظیر اعماق فضا و جایی که حسگرهای باتریدار نصب شده در شاتلهای فضایی از کار می افتند، به خوبی عمل کند.

دکتر عابدی در این خصوص گفت : این حسگرهای جدید می توانند به عنوان ناظرانی در درون موتور شاتلها و همچنین به هنگام فرودشان به جو زمین عمل کنند. 

وی معتقد است این سیستمهای جدید به ناسا این امکان را خواهد داد تا حجم قابل توجهی از سیم، کابل و ارتباط دهنده هایی را که وزن زیادی داشته و فضای قابل توجهی نیز اشغال می کنند از چرخه حذف کند.

همچنین با استفاده از این فناوری نوین ضمن کاهش هزینه ها، درصورتی که ماموریت فضایی با شکست همراه شود ضررچندانی برجای نمی ماند.

به گزارش مهر، پروژه این محقق ایرانی به جهت کاربردی بودن و ارزش بالای عملیاتی در ماموریتهای آتی ناسا مورد حمایت کمک 360 هزار دلاری این آژانس فضایی در مدت سه سال قرار گرفته است.

دکتر عابدی گفت : در سیستم شاتلهای فضایی حسگرهای سیمی وجود دارند. تمامی آنها به باتری نیاز دارند تا "کار کنند" اما باتریها در دماهای بسیار بالا منفجر می شوند و حتی در دماهای بسیار پایین نیز کار نمی کنند.

وی افزود : به جای باتری، نیروی مورد نیاز برای این سیستم جدید از سیگنالهای فرکانس رادیویی تامین می شود که به حسگرها منتقل می شود. در ادامه این سیگنالها به همراه داده های مورد نیاز کنترلی و نظارتی منعکس می شوند.

این محقق ایرانی فناوری نوین خود را به فرآیندی مرتبط می کند که در آن نیروهای پلیس از سلاحهای راداری برای چک کردن سرعت خودروها استفاده می کند.

به گزارش مهر، دکتر عابدی که مسئولیت هدایت آزمایشگاه شبکه حسگر بی سیم دانشگاه Maine موسوم به WiSeNet را بر عهده دارد ادامه داد : ما توانسته ایم این پرتو را به صدها حسگر و به محض دریافت تمامی داده های ترکیب شده منتقل کنیم و از آنجاکه این سیستم بیسیم است، حسگر می تواند جابجا شده و در مواقعی که فضانوردان به تعمیر فضاهای درونی شاتل می پردازند آن را از جای خود خارج کنند. در ادامه می توان این حسگر را به راحتی در جای خود نصب کرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
دوشنبه 8/11/1386 - 18:8
روح زنگار زده ( تعداد مطالب : 381 ) ( تعداد نظرات : 107 )
نگاهی به وضعیت فرودگاههای کشور
با توجه به اینکه صنعت هواپیمایی کشور در سالهای اخیر بیشتر به گرداندن فرودگاهها و یا خرید هواپیماهای دست دوم محدود شده است و تولید هواپیما در یک چالش چند ساله افتاده، و از آنجا که بررسی مسالهی ایران-140 و خرید هواپیماهای دست دوم در بسیاری از مقاطع زمانی صورت گرفته است، بر آن شدیم تا برای اطلاعرسانی بیشتر به جامعهی علمی کشور خصوصا در بخش هوافضا به بررسی کوتاه و مختصری راجع به وضعیت فرودگاههای ایران بپردازیم. در این بررسی به دنبال آن هستیم تا فرودگاههای بینالمللی کشور را زیر ذرهبین قرار داده و سپس به علل ایجاد بعضی از فرودگاهها بپردازیم. در انتها نیز برای ایجاد تحول اشارهای مختصر به وضعیت دیگر فرودگاههای منطقه که در رقابت با فرودگاههای کشور هستند، میپردازیم. گرچه این مقاله عقاید و ایدههای دستهای از جامعهی هوافضای کشور را در بر دارد، اما بیشتر به عنوان شرحی بر آنچه که در صنعت هواپیمایی کشور در حال گذر است بیان میشود.
آماری از فرودگاههای کشور
طبق آمار منتشر شده در ایران حدود 67 فرودگاه قابل استفاده با مصارف غیرنظامی و نظامی وجود دارد که به طور تقریبی میتوان گفت که در تمامی نواحی ممکن فرودگاهی تاسیس شده است. از این میان 9 فرودگاه تنها برای مقاصد نظامی، یک فرودگاه به صورت اختصاصی و باقی فرودگاهها برای مقاصد عام و غیرنظامی و در بعضی موارد به طور مشترک مورد استفاده قرار میگیرند. تمامی فرودگاههای ایران تا کنون کد ICAO گرفته و مورد تایید آن هستند اما تنها 36 مورد از آنها توانستهاند کد IATA را دریافت نمایند. به علت شرایط منطقهای ایران دارای فرودگاهی معین برای نشست و برخاست هواپیماهای آبنشین ندارد اما تمامی فرودگاههای دیگر دارای باند آسفالت شده و معین هستند. خوشبختانه بیشتر فرودگاههای ایران از سیستمهای کمکی برای نشست و برخاست بهره میبرند.
در این میان تنها 7 فرودگاه ایران بینالمللی بوده و در آن پروازهای مختلف خطوط هوایی دنیا مینشینند. در باقی فرودگاههای کشور تنها 31 خط هوایی تثبیت شدهی ایران رفت و آمد میکنند. البته این سخن کاملا آماری است و حقیقت امر آنست که بسیاری از این فرودگاهها بدون استفاده مانده و یا یک سال را به انتظار یک پرواز احتمالی باقی میمانند. راهاندازی بسیاری از همین فرودگاهها بدون تفکر اقتصادی و هوافضایی صورت گرفته و تنها به امید حضور یک فرودگاه در آن شهر ساخته شدهاند. حضور تنها برخی از آنها با نشست پروازهای منحرف شده و یا فرودهای اضطراری توجیه میشود، اما باقی فرودگاههای غیر اصلی کشور در حال تحمیل کردن ضرر به اقتصاد هواپیمایی کشور هستند. در این بررسی ما به دنبال آن نیستیم که فرودگاههای داخلی را مورد انتقاد قرار دهیم و به بحث مختصری در مورد فرودگاههای بینالمللی میپردازیم.
فرودگاههای بینالمللی ایران:
- فرودگاه مهرآباد تهران
- فرودگاه امام خمینی تهران
- فرودگاه بینالمللی اصفهان
- فرودگاه بینالمللی شیراز
- فرودگاه بینالمللی بندرعباس
- فرودگاه بینالمللی زاهدان
نکتهی قابل توجه آنست که در این میان نیز دو فرودگاه تهران پرکارتر از باقی فرودگاهها و فرودگاه زاهدان کمکارتر نشان داده است. در اینجا فرودگاه امام خمینی که جدیدترین این فرودگاهها به شمار میرود را در آخر توضیح خواهیم داد.
فرودگاه بینالمللی مهرآباد تهران
اصلی 29 چپ و راست بوده و چهار ترمینال اصلی دارد. ترمینال اول مخصوص پروازهای داخلی اصلی و پروازهای بینالمللی به ترکیه و سوریه است. ترمینال دوم پروازهای بینالمللی را شامل میشود که یکی از آنها به پروازهای مدینه مربوط میشود. خطوط هوایی همچون لوفتهانزا، ایروفلوت، کیالام، بریتیش ایرویز، آلیتالیا، ایرفرانس و خطوط هوایی اتریش در این ترمینال مسافرگیری میشوند. ترمینال چهارم نیز کاملا به پروازهای داخلی اختصاص داده شدهاند و ترمینال سوم نیز به هواپیماهای نظامی اختصاص داده شدند.
از سوانح رخ داده در این فرودگاه میتوان به سانحهی سال 2005 اشاره نمود که در ابتدای سال یک بوئینگ 707 به علت شکستن ارابهی فرود در انتهای باند به سمت رودخانهی کن منحرف شد و سه نفر در اثر خفگی مردند. در اواسط سال یک هواپیمای هندی که از بمبئی به آمستردام پرواز میکرد در این فرودگاه فرود اضطراری کرد. علت این فرود اضطراری آتش گرفتن بخش بار آن بود. در سومین حادثهی این سال یک هواپیمای C-130 مربوط به نیروی هوایی شامل خبرنگاران اعزامی به رزمایش ارتش کمی پس از برخاست در شهرکی نزدیک فرودگاه سقوط کرد. هنوز علت این سانحه به صورت واضح بیان نشده است.
پیشنهادات:
- افزایش طول باندها
- جداسازی انتهای باند از رودخانهی کن با مکانیزمهای جدید و پیشرفته
- تقویت امکانات اورژانس سوانح
فرودگاه بینالمللی اضفهان
این فرودگاه (ICAO: OIFM) که طول باند بیشتری نیبت به فرودگاه مهرآباد دارد در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته است. تاسیس این فرودگاه نیز به دورهی پهلوی بازمیگردد، اما پس از انقالاب تغییراتی در آن اعمال شده و سطح باند آن به طور کامل با آسفالت پوشیده شده است. پروازهای بینالمللی این فرودگاه تنها به مقصد امارات و دبی انجام میشود و باقی پروازها مربوط به داخلند. از این فرودگاه در امور نظامی نیز استفاده میشود.
فرودگاه بینالمللی شیراز
این فرودگاه (ICAO: OISS) یکی از بهترین فرودگاههای منطقه بوده و به عنوان دومین فرودگاه مناسب و مدرن ایران شناخته میشود. برج کنترل این فرودگاه در سال 2005 به طور کامل مورد تغییرات قرار گرفته و اصلاح شده است. خود فرودگاه نیز طی همین سال اصلاحات عدیدهای در بخش باند و هدایت به خود دیده است. بیشتر پروازهای این فرودگاه داخلی است اما پروازهای بینالمللی آن به کشورهای حوزهی خلیج از جمله بحرین، دبی، کویت و همچنین سوریه انجام میشود. این فرودگاه در امور نظامی نیز به کار گرفته شده و تحت اختیار ارتش ایران بوده است.
فرودگاه بینالمللی مشهد
این فرودگاه (ICAO: OIMM) که نام اختصاصی شهید هاشمینژاد نیز بر روی آن نهاده شده است، یکی از کوتاهترین باندهای فرودگاههای کشور را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه در IATA نیز عضو بوده و از سیستمهای الکترونیکی ناوبری جدید نیز استفاده میکند. پروازهای داخلی این فرودگاه تقریبا به تمام نقاط ایران انجام میشود و به سبب حضور مرقد امام رضا در این شهر از رونق خاصی برخوردار است. اما پروازهای بینالمللی این فرودگاه نیز به کشورهای حوزهی خلیج از جمله کویت، امارات متحدهی عربی، عربستان، قطر و بحرین و همچنین افغانستان، پاکستان، سوریه و ترکیه انجام میشود. با توجه به ترافیک هوایی حاکم بر این فرودگاه زسیدگیبه این فرودگاه چندان مطلوب و در حد بینالمللی به نظر نمیرسد. این فرودگاه استفادههای نظامی نیز دارد.
یکی از مرگبارترین سوانح هوایی تاریخ هوایی ایران در این فرودگاه رخ داد که یک توپولف 154 در آن از باند خارج شده و آتش گرفت و از میان 174 مسافر آن 29 مسافر به دلیل خفگی کشته شدند. این هواپیما از بندرعباس به سمت مشهد پرواز میکرد.
پیشنهادات:
- افزایش طول باند در تمام باندها یا حداقل یک باند
- افزایش تعداد گیتها و مکانیزاسیون آنها
- جداسازی گیت بینالمللی از گیت داخلی
فرودگاه بینالمللی بندرعباس
این فرودگاه (ICAO: OIKB) به علت منطقه‌‌ای که در آن حاضر است عضو IATA نیز بوده و پروازهای زیادی را در خود میبیند. پروازهای بینالمللی این فرودگاه به کشورهای حوزهی خلیج، پاکستان و هند انجام میشود. یکی از مهمترین ویژگیهای این فرودگاه بدون سانحه بودن آنست.
پیشنهادات:
- نوسازی فرودگاه خصوصا در بخش باند
- بالا بردن کیفیت بخش ترانزیت باری و مکانیزاسیون آن
فرودگاه بینالمللی زاهدان
این فرودگاه (ICAO: OIZH) با وجود بینالمللی بودن آن به علت کمبود امنیت بیشتر پروازهای بینالمللی خود را از دست داده است. مهمترین پروازهای بینالمللی این فرودگاه به سمت پاکستان بوده است که به علت ناامنیهایی که در سالهای اخیر در منطقه وجود داشته است، متوقف شده است. این امر تا حدودی موجب ضرر شده و پروازهای این فرودگاه به داخل کشور و بندر چابهار محدود شده است.
پیشنهادات:
- استفاده از بخشی از فرودگاه به عنوان محل نگهداری هواپیماها پس از پایان یافتن عمر
- ارتقای سطح امنیت برای ادامهی پروازهای بینالمللی
- حذف تبلیغات سوء در منطقه در مورد این فرودگاه
فرودگاه بینالمللی امام خمینی
فرودگاه بینالمللی امام خمینی که در 30 کیلومتری جنوب تهران واقع است، از فرودگاه مهرآباد دورتر بوده و برای جایگزینی این فرودگاه راهاندازی شده است. این فرودگاه در اواخر دورهی پهلوی و به نام احمدآباد در حال ساخت و راهاندازی بود تا بتواند با فرودگاههای منطقه به رقابت پرداخته و به عنوان بزرگترین و برترین فرودگاه خاورمیانه شناخته شود. اما با پیروزی انقلاب و ناقص ماندن پروژهی آن تا سالهای متمادی جایگاه این فرودگاه را یک فرودگاه در دبی که توسط انگلیس طراحی و ساخته شد، گرفت. طراحی این فرودگاه توسط گروهی از طراحان امریکایی و بر اساس فرودگاه دالاس انجام شده است. بعد از انقلاب جمهوری اسلامی طی قراردادی ادامهی ساخت این فرودگاه به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار شد اما در میان راه این امر به کنسرسیومی از کمپانیهای ترک و اتریشی ارائه شد. تا اینکه این فرودگاه در سالگرد تثبیت انقلاب اسلامی بازگشایی شده اما مدت کوتاهی بعد از بازگشایی به علت مشکلاتی که در تامین سوخت و در قرارداد بسته شده بین فرودگاه و وزارت نفت وجود داشت، این فرودگاه تعطیل شد. در این زمان بسیاری از خطوط هوایی ایران از جمله مهمترین آنها، آسمان، با پرواز از فرودگاهی که توسط غیرایرانیها اداره میشود، مخالفت نمودند. فردای آن روز از کنسرسیوم اروپایی تقاضا شد که عوامل خود را از این فرودگاه بیرون کند و ادارهی فرودگاه به ایران ایر واگذار شد. اما ایران ایر این کار را انجام نداد تا حدی که فردای آن روز نیروهای نظامی این فرودگاه را بسته و تنها یک پرواز از دبی به این فرودگاه انجام شد و پرواز دیگری که قرار بود در این فرودگاه بنشیند به علت مخالفت فرودگاه مهرآباد با فرود در آن، به اصفهان منتقل شد. باقی پروازهای این فرودگاه نیز به مهرآباد انتقال داده شدند. با تمام این مشکلات پس از باز شدن مجدد فرودگاه طی مذاکرات خرازی، وزیر امورخارجهی وقت با همتای خود در ترکیه در طول مدت 5 روز، ادارهی فرودگاه پس از 2 هفته که تحت نظر ترکها انجام پذیرفت، به دست نیروهای داخلی سپرده شد. مدیریت جدید فرودگاه با توجه عدم حضور نیروهای خارجی در این فرودگاه، مشکلات امنیتی را از ادارهی این فرودگاه حذف کرد اما باقی مشکلات در جای خود باقی ماندهاند. کمتر از یک سال بعد کانادا و انگلستان به تبعههای خود اخطار دادند که از این فرودگاه استفاده نکنند، زیرا یکی باندهای این فرودگاه بر روی قناتی قدیمی بنا شده که امکان ریزش و ایجاد سانحه خواهد داشت. با این خبر بسیاری از پروازهای این فرودگاه دچار اخلال شد تا اینکه باند 29 چپ (غربی) این فرودگاه برای همیشه تعطیل شده و پروازهای این فرودگاه در روز کاهش یافت.
هم اکنون بیشتر پروازهای بینالمللی تهران به کشورهای منطقه، شرق دور، اروپا و حتی امریکای شمالی از این فرودگاه انجام میشود، اما این فرودگاه هیچگاه نتوانست به جایگاهی که قرار بود به آن دست یابد، برسد.
از معایب اصلی این فرودگاه دور بودن آن از مرکز شهر و نبود وسایل نقلیهی عمومی مناسب برای دستیابی به فرودگاه، وجود تنها 2 گیت چک امنیتی، کمبود امکانات رفاهی در فرودگاه و منطقهی اطراف و تاخیر و اشتباه در جابجایی بار مسافران اشاره نمود.
پیشنهادات:
- برقراری سیستم حمل و نقل عمومی موتوری تا راهاندازی خطوط مترو
- راهاندازی شعباتی از رستورانها و فروشگاههای زنجیرهای
-      راهاندازی مرکز استراحت و متلهایی در اطراف فرودگاه در فاصلهی مجاز و مناسب
- افزایش تعداد گیتها و مکانیزه کردن سیستم
-     راهاندازی سیستم تبدیل
منبع:
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
دوشنبه 24/10/1386 - 21:55
روح زنگار زده ( تعداد مطالب : 381 ) ( تعداد نظرات : 107 )
یك سیاهچاله در كهكشان راه‌ شیری است که هر ثانیه ۱۰۰۰ بار دور خود می‌چرخد!
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
سه شنبه 11/10/1386 - 14:49
روح زنگار زده ( تعداد مطالب : 381 ) ( تعداد نظرات : 107 )
وزن ۱ قاشق چایخوری از سیاه چاله ها ۲ میلیارد تن است! بله ۲ میلیارد تن!!
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
سه شنبه 11/10/1386 - 14:47
mkszaa ( تعداد مطالب : 2 ) ( تعداد نظرات : 0 )

در فرایند طراحی یک هواپیما، مراحل بسیاری طی می‌شود تا موجود طراحی شده به مرحله آزمایش‌های عملی برسد. پس از مشخص شدن نیاز سفارش دهنده، شرکت سازنده یک طرح مفهومی را ارائه می‌کند تا با مشورت شرکت یا ارگانهای متقاضی، طرح را به اجرا در بیاورد. بیشترین هواپیماهای مفهومی نظامی و غیر نظامی را می توان در نمایشگاه های هوافضا دید.
هشتمین نمایشگاه بین‌المللی هوافضای روسیه با عنوان ماکس 2007 آغاز به کار کرد و 726 شرکت فعال در زمینه های مختلف از 43 کشور جهان به رقابت و نمایش قدرت خود پرداختند.
اگرچه بسیاری از طرح ها و پروژه‌های نظامی به دلیل محرمانه بودن در این نمایشگاه ها معرفی نمی شوند و تا زمان آزمایشات عملی هیچ صحبتی از آن ها نخواهد بود، اما  به  بهانه برگزاری ماكس 2007، در این نوشتار 4 مدل مفهومی را انتخاب کرده ایم که 2 مدل به مرحله عملی رسیده و دو مدل دیگر هنوز مراحل تحقیقاتی و محاسباتی خود را به اتمام نرسانده اند. این 4 مدل هرکدام انقلابی در صنعت هوافضا محسوب می شوند.

یك مایل در ثانیه

هوافضاپیمای تحقیقاتی ابر صوت «هایپرایكس» نتیجه پروژه چند ساله ناسا در زمینه موتورهای هوادم است كه شروع این تحقیقات همزمان با ریاست جمهوری رونالد ریگان بود.تاكنون حدود ۵/۲ میلیارد دلار فقط در زمینه تحقیقات تئوری هایپرایكس سرمایه‌گذاری شده و طبق اظهار مسئول سایت ناسا، حدود ۲۰ تریلر كاغذ و اطلاعات برای این طرح مورد استفاده قرار گرفته است.پروژه هوافضاپیمای هایپرایكس برنامه مشتركی بین چند مركز تحقیقاتی و شركت های سازنده هواپیما است.به عنوان مثال مسئولیت فناوری موتور هایپرایكس در مركز تحقیقات «درایدن» انجام شد و مركز تحقیقات «لانگلی» ناسا در هامپتون ایالت ویرجینیا، مسئولیت هدایت و برنامه‌ریزی پروژه را برعهده دارد.پس از مدتی شركت میكروكرافت، به رغم تجربه های بسیار ارزشمندش در زمینه گسترش و آماده سازی مدل های اولیه هواپیماها و نیز  در بخش سخت افزاری و نرم افزاری هواپیما، شركت بوئینگ و شركت سازنده ماشین های خود كار دقیق را به كمك طلبید.با همكاری گروهی این شركت ها و مراكز تحقیقاتی پیشرفته هوافضا، نخستین نمونه پروازی هایپرایكس یا X-43A  در سال ۱۹۹۹ میلادی به نمایش گذاشته شد.ركورد بیشترین سرعت هواپیما پیش از هایپرایكس، در هواپیمای X-15 بود كه توانست به سرعت ۶/۶ ماخ دست یابد و اكنون هایپرایكس برای سرعتی بین ۶ تا ۱۰ ماخ طراحی شده و آخرین قدرت بشر را در به پرواز درآوردن پرنده های مصنوعی با سرعت ابر صوت به نمایش گذاشته است.طبق نظر دانشمندان هوا فضا، مهم ترین نكات قابل توجه در هایپرایكس، اولا تكنولوژی موتورهای اسكرم جت  و ثانیا طراحی بدنه یكپارچه و منسجم آن است. مهم تر اینكه هایپرایكس با بهره گیری از تكنولوژی موتورهای اسكرم جت، هیچ‌گونه رانش ایستا تولید نمی كند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
پنج شنبه 6/10/1386 - 19:50
mkszaa ( تعداد مطالب : 2 ) ( تعداد نظرات : 0 )
متخصصان ایرودینامیک چندی است که یکی از ویژگیهای منحصر به فرد در بی نظیرترین بال دنیا(بال پرندگان ) علاقه مند شده اند و تلاشهایی برای به کار گیری گسترده از این ویژگی در هواپیماهای نسل آینده آغاز کرده اند . اما این فناوری منحصر به فرد چیست ؟ آیا می دانید؟
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
سه شنبه 4/10/1386 - 22:33
  • تعداد رکورد ها : 1738