• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
تعداد مطالب : 38736
تعداد نظرات : 5244
زمان آخرین مطلب : 2416روز قبل
کاردستی های ساده ,زیبا و کاربردی بسازیم

کاردستی های ساده ,زیبا و کاربردی بسازیم

کاردستی های ساده ,زیبا و کاربردی بسازیم
کاردستی های ساده ,زیبا و کاربردی بسازیم
يکشنبه 28/10/1393 - 12:7

چندنمونه کاردستی




يکشنبه 28/10/1393 - 12:6



آموزش ساده تزئین آیینه با استفاده از هنر ویترای (نقاشی روی شیشه)


با کمک قلم مو و گواش سفید طرح دلخواهتان را دور تا دور آیینه بکشید.

اشتباهات و لکه های اضافی رنگ را با یک گوش پاک کن و کمی مدیوم حلال پاک کنید.


روی خطوط را با خمیر دورگیر خط کشی و دورگیری کنید.


24 ساعت بگذارید بماند تا کاملا" خشک شود.


قسمت هایی که می خواهید کم رنگ تر باشد با قلم مو و کمی رقیق کننده رنگ بزنید.


قسمت هایی که مایلید پر رنگ تر باشد با قطره چکان به آرامی و قطره قطره رنگ بریزید . بعد از خشک شدن کامل کار با قلم مو روی قسمت های رنگ شده را مدیوم وارنیش بزنید تا کارتان شفاف و تثبیت شود.
يکشنبه 28/10/1393 - 12:3





حالا 4 تا زنجیر بزنید ...




اینجا رو یکم دقت کنید
حالا باید داخل همون MAGIC LOOP ... همون حلقه ی اولی ... 2تا پایه سوبل بزنی ...

روش پایه سوبل زدن




برای دیدن عکس در سایز واقعی خود یعنی 1409 در 283 پیکسل ، اینجا کلیک کنید .

کاموا رو 2دفعه دور قلاب بپیچید ... بعد بکنید توی حلقه و کاموا رو بکشید بیرون ... ( تا اینجا 4تا حلقه روی قلاب دارید )
کاموا رو بگیرید از 2تا آخری رد کنید
3تا حلقه می مونه ... کاموا رو بگیرید از 2تا آخری رد کنید ...
2تا حلقه می مونه ... کاموا رو بگیرید از اون 2تا رد کنید
چون 3دفعه این مراحل رو انجام می دین میگن پایه سوبل
خوب بعد از اینکه 2تا پایه سوبل زدید 3تا پایه بلند بزنید ... بعد 1 زنجیر بزنید ... 1 پایه سوبل ... 1 زنجیر ... 3تا پایه بلند ... 2تا پایه سوبل ... 1 زنجیر

خوب اینم شکلی که باید داشته باشید



خوب اینجا مرحله هیجان انگیزه شه ......
خوب اون ادامه نخرو بکشید ... تا حلقه تنگ تر بشه ....
شکل قلب رو دیدین .. هنوز تموم نشده ادامه داره




کاموا رو بکنید وسط قلبه ... کاموا رو بگیرد و بکشید ...
و محکمش کنید ... محکم بکشید تا حالت گرد داشته باشه ... با دست حالتش بدید






خوب سر کاموا رو کور کنید ... تموم شد
يکشنبه 28/10/1393 - 12:3
ساختن بعضی کارهای دستی احتیاج به لوازم خاص خود را دارد. برای ساخت این جاشعی زیبا بهتر است سری به ابزارفروشی بزنید و وسایل آن را تهیه کنید. اگر قصد تولید تعداد بالایی از این کارهنری دارید٬ این ابزار همیشه کمک کارتان خواهد بود.



وسایل لازم:

 • کنده چوب
 • دریل
 • اره استوانه ای دریل که به قطر یک شمع وارمر باشد
 • مغار
 • سوهان
 • شمع های وارمر



مراحل ساخت:



جاهایی که قرار است حفره ایجاد کنید٬ علامت بزنید. سپس با سر پیچ اره ای ٬ به عمق یک وارمر داخل کنده چوب را بکنید.




بعد از اینکه دیواره ی حفره را با دریل سوراخ کردید٬ به کمک مغار داخل آن را خالی کنید. می توانید به تعداد دلخواه از این سوراخ ها کنار هم بکنید.



حالا شمع های وارمر را داخل سوراخ ها قرار دهید! جاشمعی شما آماده است. این جاشمعی همراه با چند میوه کاج کوچک دکور زمستانی زیبایی خواهد بود و می توانید برای تزیین میز شام از آن استفاده کنید.
يکشنبه 28/10/1393 - 12:0



رج1: 3 دانه سر می اندازیم .

رج 2: 3 دانه را رکن می بافیم .

رج3: 1دانه اول را نمی بافیم، کنارش 1 دانه اضافه می کنیم، دانه بعدی را رکن می بافیم، 1دانه اضافه می کنیم و بعد دانه آخر را رکن می بافیم.

رجهای زوج تمام دانه ها را رکن می بافیم .

رجهای فرد : تمام رجهای فرد همانند رج 3 باید دانه اضافه کنیم به طوری که دانه اوا را نمی بافیم-1ژته- بقیه دانه ها رکن بافته شود -1ژته – دانه آخر رکن **یعنی بعد از دانه اول و قبل از دانه آخر باید یک ژته انداخته شود **

این روند را ادامه می دهیم تا 30 دانه بوجود آید

4 رج بدون کم یا زیاد کردن تمام دانه ها را رکن می بافیم.

رج بعد : دانه ها را یکی در میان روی میل کمکی منتقل می کنیم ( یعنی یک دانه می بافیم بعدی را روی میل کمکی می اندازیم ...)

15 دانه روی میل اصلی را 10 رج رکن می بافیم . 15 دانه روی میل کمکی را هم جداگانه 10 رج رکن می بافیم.

حالا باید این 2 سری دانه را روی یک میل وارد کنیم یعنی یک دانه از میل اول و بعد یک دانه از میل کمکی ( به صورت یکی در میان دانه ها را از هردو میل روی یک میل منتقل می کنیم )

حالا 30دانه روی یک میل داریم که تا 35 سانت این 30 دانه را رکن می بافیم.

بعد از این 35 سانت باید برگ دیگری ببافیم. همانند برگ اول دوباره دانه هارا روی دو میل پخش می کنیم ( به صورت یکی در میان ) و هر کدام را 10رج رکن می بافیم ، دوباره همه دانه هارا روی یک میل منتقل می کنیم . این 30 دانه را 4 رج رکن می بافیم .

حال یک رج در میان : یکی نبافته -2تا یکی -بقیه دانه ها- 2تا یکی –دانه آخر **یعنی بعد از دانه اول و قبل از دانه آخر 2 دانه را یکی می کنیم **

رجهای پشت تمام دانه هار را رکن می بافیم .

این روند را ادامه می دهیم تا 3 دانه بماند و بعد این 3 دانه را باهم یکی می کنیم

دو برگ از داخل هم رد می شوند

يکشنبه 28/10/1393 - 11:59
ظروف نقره و جواهرات را چگونه تمیز کنیم؟




وسایل و ظروف نقره، یکی از مهم ترین دارایی های هرخانه ای است؛ دارایی هایی که معمولا سال ها با ما زندگی می کنند و مرور زمان باعث تیر گی و کدری رنگ آنها می شود. برای حل این مشکل و پاک کردن رنگ زمان از ظروف نقره و حتی ظرف های استیل، راه حل ها را بخوانید و این را ها را امتحان کنید...


راه حل آلومینیومی

فویل های آلومینیوم در هر خانه ای پیدا می شوند و معمولا سرپوش خوبی برای غذاها و ظرف ها هستند اما به جز این، از این فویل ها می توان در نقش شفاف کننده نقره هم استفاده کرد. کافی است در یک لیتر آب، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک تکه فویل آلومینیومی بیندازید. محلول پاک کننده آماده است، ظروف نقره و استیل را در محلول بریزید و برای چند دقیقه منتظر بمانید (اگر ظروف خیلی سیاه شده اند، این زمان را بیشتر کنید). بعد از بیرون آوردن ظروف از محلول، آنها را با اسفنج نرم پاک کنید.




راه حل پودر رختشویی


یک لیتر آب داغ با یک قاشق غذاخوری پودر رخت شویی، بسیار راحت و ساده، ظروف نقره و حتی جواهرات شما را براق و درخشان می کند. کافی است آنها را در این محلول بریزید و بعد از مدتی با آب خالی بشویید و خشک کنید.




راه حل سس گوجه


سس گوجه خوشمزه، درمان تمام خط و خش های روی نقره جات است. با یک دستمال کاغذی، سس گوجه را روی خطوط و خش ها بکشید و اگر این خط ها عمیق است، ۱۵ دقیقه به سس گوجه و خش ها وقت بدهید. بعد از این، تمام خش ها محو می شوند. خمیردندان هم مثل سس گوجه، معجزه نابودی خط و خش ها را دارد.




راه حل مایع های ضدعفونی کننده


مایع ها و ژل های ضدعفونی کننده، نه تنها به درد مبارزه با جرم ها و میکروب ها می خورند بلکه حتی می توانند، برق زیبای نقره را به آنها بازگردانند. کافی است، این مایع را روی ظروف نقره بریزید و با تکه لباس های کهنه خشک، پاک کنید.




راه حل نوشابه های گازدارلیمویی


نوشابه های گازدار لیمویی بدون شکر، برای یک ساعت می توانند تمام ظروف نقره، استیل، جواهرات و... را در آغوش بگیرند و بعد آنها را شفاف و براق تحویل تان بدهند.




راه حل خمیردندانی


این راه حل آنقدر قدیمی و عمومی است که حتی بچه ها هم وقتی سی دی و دی وی دی های انیمیشن موردعلاقه شان خش برمی دارد، از آن استفاده می کنند. راه حل بدی هم نیست.




راه حل شیشه پاک کنی


اگر نقره شما اصل و خالص باشد، شیشه پاک کن ها بهترین راه حل هستند. شبیه پاک کردن یک شیشه معمولی، نقره را با شیشه پاک کن تمیز کنید.




راه حل نرم کننده مو


اگر می خواهید هیچ خط و خشی باقی نماند، نرم کننده مو را از قفسه شامپوهای حمام بیرون بیاورید و شستشوی نقره را با آن امتحان کنید.





راه حل گچی


گچ تخته سیاه را روی سطح نقره ای بکشید و بگذارید باقی بماند، بعد از مدتی آن را با دستمال کاغذی پاک کنید.




راه حل آمونیاکی


یک لیتر آب گرم را با نصف لیوان پاک کننده های آمونیاکی مخلوط کنید و بگذارید نقره ها در این محلول شنا کنند. بعد از شنا، آنها را بشویید و خشک کنید.




راه حل سرکه ای


هر مادربزرگی که به نوه اش، ظرف نقره ای خالص و زیبایی هدیه داده باشد، این راه حل را هم به او یاد داده؛ نقره ها را ۳ ۲ ساعت در محلول یک لیتر آب، ۲ قاشق چای خوری جوش شیرین و نصف لیوان سرکه سفید بریزید و بعد تمیز کنید.




راه حل نمکی



نقره های شما می درخشند، اگر آنها را با محلول یک قاشق غذاخوری آبلیمو، نصف لیوان آب و یک قاشق غذاخوری نمک، تمیز کنید.


منبع:جام جم انلاین
يکشنبه 28/10/1393 - 11:58
سلام.
شاید خیلیاتون نقره داشته باشین و بخاطر رطوبت و خیلی چیزای دیگه کدر شده باشه.اینجا بهتون چند تا راهکار میدم و امیدوارم خوشتون بیاد.

چگونه نقره جات را در منزل تمیز کنیم ؟

1- استفاده از جوش شیرین برای تمیزکردن جواهرات نقره
جوش شیرین یک گزینه خوب برای حذف ماتی جواهرات نقره است، اگرچه باید کمی با احتیاط باشید زیرا جوش شیرین بسیار می تواند به نقره جات آسیب بزند.
برای این کار ، 1-2 قاشق چایخوری جوش شیرین را با مقداری آب گرم مخلوط کنید، به اندازه آب اضافه کنید که جوش شیرین حالت خمیری پیدا کند و سپس با کمک یک پارچه نرم به آرامی روی نقره بکشید. اگر جواهر شما دارای کنده کاری است ، با کمک یک برس آن را تمیز کنید و سپس با آب بشویید و با حوله خشک کنید.


2- خمیر دندان
خمیردندان اثر اعجاب انگیزی در تمیز کردن نقره جات دارد. حتی اگر این نقره جات قدیمی و با لکه های سمج باشند .از خمیردندان های سفید استفاده کنید نه خمیردندان های ژله ای یا 2 رنگ.

با یک پارچه نرم خمیردندان را به آرامی روی نقره به سمت عقب و جلو مالش دهید،هنگگامی که لکه ها برداشته شد آ» را با آب بشورید و با حوله خشک کنید مطمئن شوید که کانلا خشک شده است.
3- سس گوجه فرنگی
سس گوجه فرنگی باعث درخشان شدن نقره جات می شود با کمک یک مسواک نرم سس را به نقره جات خود بزنید. سپس با کمک حوله و آب آن را بشورید و شاهد درخشندگی آن باشید.


4- آمونیاک
محلول آمونیاک ماتی نقره را می گیرد و تمیز می کند. 1-2 قاشق چایخوری آمونیاک را با 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و 1/4 فنجان آب را باهم مخلوط کنید. حالا نقره جات را در آن محلول غوطه ور کنید و با کمک یک برس بشورید

5- سرکه
اگر می خواهید نقره جات خود را ذرق و برق دار کنید سرکه بهترین انتخاب است، نصف فنجان سرکه سفید را با 3 قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید و نقره جات خود را به مدت 3-4 ساعت در آن قرار دهید با این روش به راحتی ماتی گرفته می شود سپس به طور کامل آن را با آب بشورید زیرا باقیمانده جوش شیرین می تواند برای نقره مضر باشد.
تهیه و ترجمه اختصاصی مجله اینترنتی زندگی
يکشنبه 28/10/1393 - 11:57
مفصل شانه شایعترین مفصل بدن است که دچار در رفتگی و جابجایی میگردد. 96% موارد جابجایی در اثر ضربه ایجاد می شوند. دررفتگی شانه می تواند به سمت جلو، بالا یا پائین یا عقب باشد که در 85% موارد سر استخوان بازو به سمت جلو جابه جا می گردد.دررفتگی شانه 50-45% از موارد دررفتگی مفاصل بدن را تشکیل می دهد.

به دلیل بی ثباتی مفصل شانه و تحرک زیاد آن, دررفتگی در مفصل شانه شیوع بالایی دارد و شایعترین نوع دررفتگی این مفصل, دررفتگی قدامی(به طرف جلو) است.

مهمترین عامل دررفتگی شانه ضربه (تروما) می باشد.همچنین شلی لیگامانی و اختلال در عملکرد موثر گروه های عضلانی، روند دررفتگی را تسهیل می کند. هر نیروی وارده در ورزش به مفصل شانه امکان دارد منجر به  در رفتگی شانه شود. میزان ریسک بروز این مسأله در صورت وجود سابقه قبلی در رفتگی یا شلی مفصلی افزایش می یابد. در بهم خوردن شدید در ورزش مانند  كشتی ریسک این مسأله زیاد است. بطور کلی هر نوع ورزشی که در آن در سرعت بالا ناگهان سرعت کم شده و نیرو به بازو منتقل شود احتمال دررفتگی زیاد است مثل دوچرخه سواری و شیرجه

تعیین نوع دررفتگی با پرسیدن وضعیت دست هنگام ضربه براحتی شناسایی می گردد. معمولاً دررفتگی به جلو هنگامی رخ میدهد که دست و آرنج باز و بازو به خارج چرخیده و دور از بدن است مثل هنگامی که با دست روی زمین می افتیم. دررفتگی به سمت عقب با اعمال نیرو از روبرو در حالیکه دست در کنار بدن و به سمت داخل چرخیده است رخ می دهد.   
                    
چنانچه فرد بعد از تشنج یا شوک الکتریکی آمده است حتماً‌ باید به دررفتگی خلفی مشکوک شد.

تشخیص                  
چنانچه دررفتگی وجود داشته باشد فرد درد شدیدی دارد و ممکن است نتواند مفصل را حرکت داد. در دررفتگی قدامی می توان سر بازو را لمس نمود و دامنه حرکات کاهش دارد. بخصوص در حرکت به خارج و چرخش به داخل. فرد معمولاً بازو را در حالت کمی دور از بدن و چرخش به خارج نگه می دارد. تائید تشخیص دررفتگی مفصل شانه به توسط رادیوگرافی داده میشود.


درمان

مرحله اول(1-3 هفته)
بعد از جا انداختن باید دست به مدت 3-1 هفته توسط اتلهای محدود كننده تحت كنترل قرار میگیرد.
در این مدت فرد باید تمرین های دامنه حرکتی را برای مفاصل آرنج و مچ دست به شكل كامل و حركات شانه در دامنه حركتی محدود انجام دهد. بی حركت نگه داشتن شانه احتمال عود مجدد را افزایش میدهد 
                      
 مرحله دوم( یك هفته)
بعد از دوره حركات محدود حرکات غیر فعال شانه شروع می گردد در افراد مسن به دلیل انكه  مستعد خشکی مفصل هستند باید ان را با دقت بالایی انجام داد . هدف از این حرکات دستیابی به چرخش به خارج 30 درجه و جلو آوردن دست به میزان 90 درجه در سه هفته اول و دستیابی به 40 درجه چرخش به خارج و بالا آوردن دست تا 240 درجه در سه هفتم دوم است.

مرحله سوم
در این فاز تقویت عضلات گرداننده شانه صورت می گیرد. شنا کردن یک ورزش عالی برای این منظور می باشد.


عوارض

 درصورتی كه شانه به طور صحیح جا نیفتد ممكن است به كپسول شانه آسیب وارد آمده احتمال عود مجدد ویا دررفتگی شانه مدام برای بیمار رخ دهد از دیگر عوارض درمان ناقص میتوان به موارد زیر اشاره كرد 

• آسیب عروقی، عصبی در ناحیه بازو و بدنبال دررفتگی
• آسیب عضلانی همراه عضلات ناحیه بازو
• عوارض ناشی از شکستگی در همراهی شکستگی و در رفتگی شانه

منبع : ایران ارتوپد
يکشنبه 28/10/1393 - 11:51
چرا پوکی استخوان میگیریم

پوکی استخوان بیشتر درخانم های یائسه دیده میشود و این افراد بیشتر دچار شکستگی فشرده ستون مهره و مچ دست می شوند.

در بافت استخوان دونوع سلول وجود دارد : استئوبلاست و استئو کلاست. استئو بلاست ها وظیفه ساخت استخوان را برعهده دارند و استئو کلاست ها استخوان را تجزیه می کنند . پس از اینکه استئو کلاست ها نواحی آسیب دیده یا ضعیف شده استخوان را تجزیه کردند استئو بلاست ها آنها را با موادی پرکرده و کلسیم را در آن قرار می دهند ، یعنی استخوان جدید می سازند، این روند دو مرحله ای تجدید و تعویض استخوان نامیده می شود. روند تجدید استخوان در افراد بزرگسال سالم هر سه یا چهار ماه یکبار به طور کامل انجام می شود .

زمانی که مسن تر می شویم ، هماهنگی میان این دو گروه سلول کمتر می شود. استئو کلاست ها با سرعت  بیشتری استخوان را برداشت می کنند اما استئو بلاست ها نمی توانند با همان سرعت مجدد آن را بسازند. علاوه براین با افزایش سن کلسیم دیگر به خوبی جذب بدن نمی شود . درنتیجه فضاهای خالی که استئو کلاست ها حفر کردند به طورکامل پرنمی شوند. با افزایش این فضاهای خالی استخوان نازک تر، کم تراکم تر و ضعیف تر از پیش میشود.

این نوع کاهش تراکم استخوان علامتی ندارد. اما اگر این روند مدتی ادامه یابد استخوان ها بسیارضعیف شده و نمی توانند وظیفه خود را انجام دهند و نتیجه آن معمولا شکستگی لگن، مچ یا مهره ها ست .

پوکی استخوان به دونوع تقسیم می شود:
پوکی استخوان یائسگی : بیشتر درخانم های یائسه دیده میشود و این افراد بیشتر دچار شکستگی فشرده ستون مهره و مچ دست می شوند.
پوکی استخوان وابسته به سن (ناشی ازپیری) : درمردان و زنان بالای 70 سال دیده می شود . این افراد بیشتر دچار شکستگی لگن و شکستگی فشرده ستون مهره می شوند.


نشانه های پوکی استخوان

درگذشته پوکی استخوان را بیماری خاموش می دانستند زیرا موذیانه و بدون سر و صدا استخوان ها را تخریب می کرد و هیچ نشانه هشدار دهنده ای نداشت . سرانجام با وقوع یک شکستگی بدون علت خاص یا با یک حرکت ساده ( مثل عطسه کردن ) خود را نشان می داد در واقع پوکی استخوان قبل از رسیدن به مراحل حاد نشانه خاصی نداشت .
اما امروزه با استفاده ازتکنولوژی های جدید ، به راحتی می توان پوکی استخوان را درمراحل اولیه و قبل از بروز هرعارضه ای تشخیص داد و درمان کرد . اگر بیماری به موقع تشخیص داده نشود ، نشانه های دیرهنگام زیر را به دنبال خواهد داشت :
شکستگی لگنشکستگی مهره هاشکستگی مچ دستشکستگی درنواحی دیگری مثل دنده ها که البته این شکستگی ها نادر هستند .
عوامل موثر درپوکی استخوان

همان طورکه گفتیم از هر دو زن یکی و از هر چهار مرد نیز یک مرد نیز به پوکی استخوان مبتلا می شود .اما بعضی عوامل احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر می کنند که عبارتند از:

1-    جنسیت
شکستگی  ناشی از پوکی استخوان در زنان دو برابر مردها است . علت این است که تراکم استخوان در زن ها کمتر است و عمر طولانی تری دارند . همچنین در دوران یائسگی مقدار استروژن آنها کم می شود که به کاهش تراکم بافت استخوان سرعت می بخشد .

2-    سن
با افزایش سن ، خطر پوکی استخوان افزایش می یابد . زیرا با افزایش سن استئوکلاست ها دیگر بافت های استخوان را ترمیم نمی کنند و این باعث تسریع روند پوکی استخوان می شود.

3-    نژاد
افراد سفید پوست و زرد پوست جنوب شرقی آسیا در معرض بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. مردان و زنان نژاد سیاه و اسپانیولی در معرض خطر کمتری هستند.

4-    سابقه فامیلی
اگر والدین یا خویشاوندان مبتلا به پوکی استخوان دارید ، در معرض خطربیشتری هستید به ویژه اگرسابقه شکستگی درخانواده وجود داشته باشد.

5-    وزن بدن
    هرچه وزن شما نسبت به قدتان کمترباشد احتمال پوکی استخوان بیشتراست .نسبت وزن به قد را شاخص توده بدنی می نامند .

6-    شکستگی قبلی
اگرسابقه شکستگی استخوان بدون ضربه شدید را دارید احتمال داردکه به پوکی استخوان مبتلا باشید .

7-    استعمال دخانیات
افرادی که دخانیات مصرف می کنند استخوان های ضعیف تری دارند و احتمال شکستگی استخوان در آنها بالاتر است . همچنین خانم های سیگاری دارای هورمون استروژن کمتری هستند که خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد .

8-    هورمون استروژن
هرچه دوره ترشح استروژن در زنان طولانی تر باشد ، خطر پوکی استخوان کمتراست به عنوان مثال زنانی که دوره های قاعدگی شان درسنین پایین تر آغاز می شود یا دیرتر یائسه می شوند کمتر مبتلا به پوکی استخوان می شوند زیرا به مدت طولانی تری ترشح استروژن داشته اند . اما قاعدگی های کم یا یائسگی قبل از45 سالگی احتمال ابتلا را بیشتر می کند.

9-    اختلال تغذیه
مردان و زنان مبتلا به بی اشتهایی عصبی درمعرض خطر بیشتری برای کاهش تراکم استخوان هستند.

10-    داروهای کورتیکواستروئیدی (کورتون)
مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی مانند پردنیزون ، کورتیزون ، پردنیزلون و دگزامتازون به استخوان ها آسیب می رساند . مصرف این داروها دربیماری های مزمن مانند آسم ، روماتیسم مفصلی و پسوریازیس شایع است . اگرلازم است داروهای کورتیکواستروئیدی را به مدت طولانی مصرف کنید ،پزشک شما باید تراکم استخوان شما را تحت نظر قرار داده  وداروهایی به شما بدهد که از کاهش بافت استخوان جلوگیری کند.

11-    سایر داروها
مصرف طولانی داروهای ضد انعقاد مانند هپارین ، داروهای ضد سرطان مثل متوترکسایت ، برخی داروهای ضد تشنج ، دیورتیک ها (داروهای ادرار آور) و آنتی اسیدها یا داروهایی که برای درمان  سرطان پروستات به کارمی روند ممکن است موجب از دست دادن بافت استخوانی شود.

12-    هورمون تیروئید
مقدار اضافی هورمون تیروئید می تواند منجر به کاهش بافت استخوان شود. این حالت یا به علت فعالیت بیش ازحد طبیعی غده تیروئید است (هایپرتیروئیدی) یا به علت مصرف مقدار زیاد هورمون تیروئید به صورت دارو برای جبران کم کاری تیروئید .

13-    سرطان پستان
زنان یائسه ای که سرطان پستان دارند بیشتر درخطر ابتلا به پوکی استخوان هستند به ویژه اگر تحت شیمی درمانی باشند.چون این داروها ترشح استروژن را مهار می کنند. این امر در مورد زنانی که توسط تاموکسیفن درمان می شودصدق نمی کند زیرا این دارو خطر شکستگی را کاهش می دهد.

14-    کلسیم و ویتامین D
کلسیم مهمترین ماده معدنی به کاررفته دربافت استخوان است .ویتامین D هم در جذب کلسیم از روده ها نقش دارد . پس کمبود هریک از اینها می تواند موجب پوکی استخوان شود.
افرادی که جراحی معده انجام داده اند یا دچار بیماری هایی مانند کرون ، سلیاک وبیماری کوشینگ هستند نمی توانند کلسیم را به خوبی جذب کنند.

15-    میزان تحرک درزندگی
افرادی که علاوه برمصرف کلسیم کافی ازنظر جسمی فعال هستند بیشترین میزان تراکم استخوان را دارند .هرنوع ورزش تحمل کننده وزن بدن مفید است اما به نظر می رسد که دویدن و پریدن بیشتر از بقیه ورزش ها در ایجاد استخوان های سالم موثر باشند . دقت کنید که ورزش مداوم اهمیت دارد و بهتراست از دوران کودکی آغاز شود.

16-    مصرف بیش ازحد نوشابه ومواد کافئین دار
رابطه پوکی استخوان و مواد کافئین دار روشن نیست اما ممکن است کافئین در جذب کلسیم اختلال ایجاد کند و اثر ادرارآور آن موجب افزایش دفع موادمعدنی شود. علاوه بر این ، اسید فسفریک (یک اسیدموجود درنوشابه ) می تواند ازطریق تغییر تعادل اسید دربدن باعث کاهش بافت استخوانی شود .اگر نوشابه یا مواد کافئین دارمی نوشید ، مطمئن شوید که کلسیم D را به حد کافی ازطریق غذا یا داروهای مکمل دریافت می کنید .

17-    مصرف زیاد الکل
مصرف الکل یکی ازعوامل خطرزای پوکی استخوان است . مصرف مقدار زیاد الکل تشکیل استخوان را کاهش داده ودرقابلیت جذب کلسیم دربدن اختلال ایجاد می کند .

18-    افسردگی
درافرادی که افسردگی شدید دارند توده استخوانی کاهش بیشتری دارد.

منابع : خبرنامه سیمرغ، ایران ارتوپد
يکشنبه 28/10/1393 - 11:47
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته