اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

شهاب‌سنگی در راه است [ April 19, 2008 ]

هموطن-سال‌هاست كه پژوهشگران به این مسئله فكر می‌كنند: چگونه می‌توان جلوی «آرماگدون» را گرفت؛ فاجعه‌ای كه ممكن‌است در اثر برخورد یك قطعه سنگ آسمانی در انتظار زمین باشد.
سؤال این نیست كه آیا چنین اتفاقی خواهدافتاد یا خیر، بلكه مسئله این است كه این فاجعه كی روی می‌دهد و آیا اصلا می‌شود جلوی آن را گرفت یا نه.خبرگزاری نووستی روسیه گزارش داده كه ممکن‌است در 13 آوریل 2029 (26 فروردین 1405 خورشیدی) سیارك «آپوفیز» در شرایطی خاص با زمین برخورد کند.

بوریس شوستوف، مدیر انستیتو کیهان‌شناسی آکادمی علوم روسیه در همایش بین‌المللی «فضا: دانش و مشکلات قرن 21» چند هفته‌پیش در مسكو گفته است كه سال 2004 منجمان سیاركی را به نام آپوفیز (99942 Apophis) کشف کردند که مدارش سال 2029 از نزدیک زمین رد می‌شود. اگر این سیاره وارد «پنجره» معینی شود، ممکن‌است به زمین سقوط کند که در آن صورت پیامدهای ناشی از انفجار بیش از پیامدهای سقوط سنگ آسمانی تونگوس خواهن
موضوع برخورد اشیای آسمانی با زمین، یعنی امكان شناسایی خرده سیاره یا ستاره دنباله‌داری كه به طرف زمین در حركت است، كارشناسان را به اندیشه واداشته است.
رطول تاریخ چندین برخورد ثبت‌شده است كه همگی برخوردهای كوچكی بوده‌اند و آثار موضعی داشته‌اند كه آخرین‌شان همین چندهفته پیش در پرو اتفاق افتاد: سنگ كوچكی با برخورد به یك منطقه روستایی باعث آسیب‌های محیطی زیادی شد.
اما پژوهش‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد كه كره‌زمین حداقل 2 یا 3 برخورد فاجعه بار را از سر‌گذرانده است. یكی از این برخوردها، 65میلیون سال قبل، به احتمال زیاد به حكمرانی دایناسورها پایان داده‌ است.
هرچند این برخورد باعث حاكمیت پستانداران و به‌تبع آن، انسان بر زمین شده، اما برخوردهای بعدی ممكن است این‌قدر به بشر توجه نداشته‌باشند.
اما از این برخورد بزرگ‌تر، برخوردی است كه حدود 290 میلیون سال پیش اتفاق افتاده‌ و فاجعه‌ای بی‌نظیر برای حیات بوده‌است. زمانی سطح زمین از استوا تا قطب پوشیده‌از جنگل‌های انبوهی بوده كه نقاط پرپشت آمازون الان، در مقابل آن كویری بیش نیستند.
این برخورد و آثار بعد از آن، آن پوشش گیاهی انبوه را از بین برد. اما این برخورد هم نتایج خوبی برای ما داشته‌است: «نفت» كه الان بشكه‌ای 90 دلار است! برخلاف ما كه فعلا به فروش نفت خوشحالیم و ماستمان را می‌خوریم، هم اكنون دانشمندان زیادی در سراسر دنیا، نگران برخورد شهاب‌سنگی و پایان حیات بشر هستند و می‌گویند ما می‌توانیم در برابر قدرت ظاهرا غیرقابل مهار ستاره‌های دنباله دار و خرده سیاره‌هایی كه از فضا می‌آیند، از خودمان دفاع كنیم.
چنان‌كه ناسا الان یك دوربین قدرتمند ساخته كه می‌تواند همه سنگ‌های آسمانی به اندازه 100 متر به بالا در اطراف زمین را پیدا كند. البته تنها سنگ‌های با اندازه حدود 1000 متر و بیشتر برای حیات خطرناكند.
حتی اگر برخورد 2029 هم روی ندهد، در ماه مارس 2880، با احتمال نسبتا زیادی، خرده سیاره 1950DA ممكن است با زمین برخورد كند. در این هشت قرن، سرنوشتی كه می‌تواند در انتظار این خرده‌سیاره باشد، آن است كه به واسطه نیروهای گرانشی بسیارضعیف حاصل از اقمار و سیارات منظومه شمسی خودمان و حتی ستارگانی واقع در دنیایی دورتر، جذب یا دفع شود.
ستاره شناسان، تنها در سال 2032 خواهندتوانست برای پی بردن به تغییرات مداری به وجودآمده، امواج رادار بعدی را از 1950DA دریافت كنند؛ زمانی كه اگر خدابخواهد، برخورد 2029 را به سلامت پشت‌سر گذاشته‌ایم.
اما به‌هرحال احتمال هربرخوردی می‌رود. آن‌قدر در كمربند سیاركی بین مریخ و مشتری سنگ در انواع و اقسام و اندازه‌ها هست كه می‌توانند هركدام تهدیدی برای حیات روی زمین باشند. فراموش نكنیم كه دانشمندان تقریبا دارند به این نتیجه می‌رسند كه یكی از این سنگ‌ها بوده كه مواد اولیه حیات را با خودش به زمین آورده‌است.
می‌بینید كه هرچه این سنگ‌های آسمانی قبلی كه به زمین خورده‌اند، موهبتی برای ما بوده‌اند، تهدید این آخری اصلا چیز قابل گذشتی نیست!
اما راه‌های مقابله
با چنین تهدید احتمالی چیست؟
جنگ‌افزارهسته‌ای: با آن كه انفجار‌های هسته‌ای، از مدت‌ها قبل، به‌عنوان یك گزینه مهم مطرح بوده‌اند، ولی درحال حاضر، ترجیح داده می‌شود به‌عنوان راه آخر به‌كار روند.
این روش، باید بی‌خطر باشد، با این وجود، بعید به‌نظرمی‌رسد كه این شاهكارهای طرفدار محیط زیست، بخواهند رضایت دهند! احتمالا این‌روش مؤثر نخواهدبود؛ درهم شكستن خرده سیاره در اثر انفجار مثل این است كه گلوله توپی را به‌شكل ساچمه‌های كوچكی درآورید، بدون این كه مسیر آن‌ها در عمل تغییر كند. خرده سیاره، به حركتش ادامه می‌دهد تا به زمین بخورد، منتها درعوض، در مقایسه با حالت قبل از انفجار، سطح وسیع تری را دربرخواهدگرفت.
عملیات حفاری: حفاری درخرده سیاره و ریختن مواد كنده‌شده درفضا، می‌تواند كل نیرویی را كه برای تغییر مدار این جرم لازم است، فراهم كند. این روش، در مورد خرده سیارات متشكل از توده‌های قلوه‌سنگی (مجموعه‌ای از قطعات سنگی كه به كمك جاذبه در كنار هم‌اند) می‌تواند مؤثر باشد. وسیله موردنظر برای دورریختن مواد به فضا، یك نقاله است كه طرفداران این ایده ارائه كرده‌اند.
برخورد شاخ‌به‌شاخ: این برخورد ممكن‌است مؤثر باشد. مثلا دیپ ایمپكت كاوش‌گر ناسا، با ستاره‌ دنباله‌دار تمپل۱ برخوردكرد و قطعات كنده‌شده از این برخورد را سال‌گذشته به زمین آورد. ناسا، در مأموریت دن‌كیشوت با استفاده از دو فضاپیما به نام سانچو و هیدالگو را به سمت یك دنباله‌دار می‌فرستد.
سانچو ناظر برخورد شدید هیدالگو به این جرم است و با كمك امواج لرزه‌ای كه نتیجه این تصادم هستند، ساختمان داخلی جرم، بررسی می‌شود.متعاقب تصادم، سانچو و تلسكوپ‌های زمینی، ستاره‌ دنباله‌دار را زیرنظر می‌گیرند كه ببینند مدار جرم چقدر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.
سوپرشارژ: اما ساده‌ترین راه، این خواهدبود كه موتور یك موشك را به جرم مورد نظر كه در حال نزدیك‌شدن است، بست و آن را به مدار بی‌خطری پرتاب كرد. این امكان در مورد برخی اجرام آسمانی وجوددارد كه سوخت موردنیاز، از مواد شیمیایی كه به‌طور طبیعی در داخل این اجرام وجوددارند، تأمین شود.
ذوب: تنها چیزی كه ممكن است برای ذوب‌كردن نیاز باشد وجود یك یا چند آینه عظیم در فضاست كه بتواند نورخورشید را روی جرم منعكس كند.
با گرم كردن یك طرف خرده سیاره، نیروی منحرف‌كننده‌ای به وجودخواهدآمد كه می‌تواند به تدریج آن را از مدارش خارج كند.
رنگ كردن: رنگ‌كردن بخش‌هایی از سیارك به رنگ سفید، ممكن‌است برای پیش‌گیری از آرماگدون، كافی باشد. سیارك در طول روز، انرژی خورشید را جذب می‌كند و در شب، آن‌را دوباره ساطع می‌كند.
سمت شامگاهی خرده سیاره، در مقایسه با سمت صبحگاهی آن داغ است و انرژی تابشی بیشتری را ساطع می‌كند. این ویژگی، نیروی یك طرفه‌ای را اعمال می‌كند كه باعث تغییرمدار می‌شود.
سال 1994 بود كه بشر با چشم خود شاهد بزرگ‌ترین انفجار ناشی از برخورد بود. شومیكر-لوی‌9، سنگ عظیمی كه در اثر نیروی كشنده (جذرومد) ناشی از جاذبه مشتری به چندین قطعه تبدیل شده‌بود، در طول چند شبانه‌روز با مشتری برخورد كرد.
انفجارهایی كه حتی یكی از آن‌ها زمین را به‌كلی نابود می‌كرد مثل نیش پشه روی مشتری می‌نشست. همه تلسكوپ‌های دنیا روی این برخورد فوكوس كرده بودند و هربرخورد به‌طور مستقیم درسراسر دنیا پخش زنده شد. ما هم داشتیم از اخبار علمی، فرهنگی و هنری شبكه دو این برخورد را می‌دیدیم. اگر ما به‌جای مشتری بودیم...


Posted by webmaster at April 19, 2008 01:46 AM  View: 6
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
شنبه 31/1/1387 - 11:2
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

دانش‌آموز 13ساله تخمین ناسا را تصحیح كرد [ April 19, 2008 ]

هموطن-یک دانش‌آموز 13 ساله آلمانی تخمین‌های سازمان فضایی آمریکا در مورد احتمال برخورد یک سیارک

با کره زمین را تصحیح کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک روزنامه آلمانی نیکو مارکارت، نوجوان آلمانی، از یافته‌های "موسسه

 اخترفیزیک در پتسدام" (AIP) استفاده کرد و احتمال برخورد سیارک "آپوفیس" با این کره زمین را یک در 450

محاسبه کرد.

ناسا پیش از این احتمال را یک در 45000 تخمین زده بود، اما سازمان فضایی اروپا می‌گوید که تخمین نوجوان

باهوش آلمانی درست است.
این دانش آموز آلمانی خطر برخورد آپوفیس را با یکی از 40000 ماهواره‌ای که در اطراف کره زمین می‌چرخند،

 در هنگام عبور آن از نزدیکی سیاره زمین در 13 آوریل 2029 نیز مورد ملاحظه قرار داده بود.
این ماهواره‌ها با سرعت‌هایی از 3.07 کیلومتر در ساعت تا حداکثر 35880 کیلومتر در ساعت در بالای زمین

در حال حرکت هستند - و سیارک آپوفیس از فاصله 32500 کیلومتری کره زمین خواهد گذشت.
اگر این سیارک در سال 2029 به یکی از این ماهواره‌ها برخورد کند، ممکن است مسیرش به صورتی تغییر کند

 که در نزدیک‌شدن بعدیش در سال 2036 به زمین برخورد کند.
هم ناسا و هم مارکارت می‌گویند که اگر این سیارک با کره زمین برخورد کند، باعث ایجاد کره‌ای متشکل از آهن

 و ایریدیوم به عرض 30 متر با وزن 200 میلیارد تن خواهد شد که به درون اقیانوس اطلس سقوط خواهد کرد.


امواج ضربه‌ای ناشی از این برخورد امواج سونامی ایجاد خواهد کرد که هم نواحی ساحلی و هم نواحی درونی

را نابود خواهد کرد و ابری ضخیم از غبار ایجاد خواهد کرد که آسمان را برای مدت درازی تاریک می‌کند.
نوجوان 13 ساله آلمانی این کشف را در جریان یک مسابقه محلی علمی انجام داد که در آن طرحی با عنوان

"آپوفیس- سیارک قاتل" را شرکت داده بود.


زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
شنبه 31/1/1387 - 11:0
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

زحل در نزدیكی ماه دیده می‌شود [ April 15, 2008 ]

خبرگزاری فارس: امشب ماه در مقارنه با سیاره زحل قرار دارد و با كمك این پدیده، علاقه‌مندان به مشاهده این سیاره در آسمان می‌توانند آن را با كمك ماه به سادگی پیدا كنند.


حمید رضا شهشهان منجم آماتور در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس با اعلام این خبر گفت: جدایی زاویه‌ای ماه و زحل در ابتدای شب و پس از تاریك شدن آسمان در كمترین میزان است. ساعتی پس از غروب خورشید، ماه بیش از 60 درجه از افق جنوب شرقی ارتفاع خواهد داشت و سیاره زحل به صورت جرمی نسبتاً پر نور در سمت چپ و بالاتر از آن دیده می‌شود.
وی ادامه داد: جدایی زاویه‌ای ماه و زحل در این زمان حدود 2.52 و نیم درجه است. به تدریج تا ساعات آینده، این فاصله آن‌ها از هم بیشتر خواهد شد و با چرخش زمین به دور محورش، ماه و زحل به سوی افق مغرب تغییر مكان خواهند داد.
شهشان تصریح كرد: ماه و زحل حدود ساعت 4:15 بامداد در افق غرب غروب خواهند كرد. پیش از آنكه ارتفاع این دو بیش از حد كاهش یابد و در پس افق پنهان شوند، می توان سیاره زحل را در فاصله 4 (چهار) درجه‌ای سمت راست ماه مشاهده كرد.
وی افزود: البته در نزدیكی ماه و زحل، ستاره كم نورتری نسبت به سیاره زحل دیده می شود كه قلب الاسد نام دارد و پر نورترین ستاره صورت فلكی اسد (شیر) است. اگر رنگ سیاره زحل را با این ستاره مقایسه كنیم، می‌توانیم متوجه شویم كه رنگ زحل متمایل به زرد است. سیاره زحل ششمین سیاره منظومه شمسی از نظر نزدیكی به خورشید است و به خاطر حلقه هایی كه در اطرافش قرار دارند از نظر بسیاری از رصدگران، زیباترین سیاره در نمای تلسكوپی است. با تلسكوپ‌های مناسب آماتوری به راحتی می‌توان این حلقه‌ها را در اطراف قرص این سیاره تشخیص داد.
انتهای پیام/ز


Posted by editor at April 15, 2008 02:37 AM  View: 1
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
سه شنبه 27/1/1387 - 10:9
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )
باران سرخ
در فاصله 25 جولای تا 23 سپتامبر سال 2001 چندین باران عجیب در ایالت کرالا واقع در جنوب کشور هند بارید. این باران‌ها از این جهت عجیب خوانده می‌شوند که رنگ‌ آنها سرخ بود و وقتی قطرات آن بر روی لباس‌ها می‌چکید مثل آن بود که خون بر روی آنها باریده است. در این مدت باران‌های سبز، زرد و سیاه هم گزارش شده است. اوایل گفته می‌شد رنگین شدن قطرات باران به خاطر انفجار یک شهاب سنگ در آن منطقه است ولی بعدها و پس از تحقیقات سازمان‌های دولتی هند، اعلام شد که این رنگ‌ها به دلیل هاگ‌های هوایی و جلبک‌‌های دریایی فراوان موجود در آن منطقه می‌باشد. درسال 2006 توجه جهان ناگهان به این موضوع جلب شد و دو دانشمند به نام‌های «گادفری لوییس» و «سانتوش کومار» اعلام کردند باران سرخ منشا زمینی دارد و به مقادیر بالای کربن و نیتروژن به این رنگ درآمده است.


زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
دوشنبه 26/1/1387 - 7:18
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )
بزرگ‌ترین موج‌های دنیا
دو بار در سال بین ماه های فوریه و مارس آب های اقیانوس اطلس با آب رود آمازون در برزیل درهم می‌آمیزد و بزرگ‌ترین موج‌های روی زمین را به وجود می‌آورد. این پدیده که «پوروروکا» نام دارد به دلیل مد اقیانوس می‌باشد. این اتفاق باعث می‌شود که موج‌های بزرگی ایجاد شوند که ارتفاع آنها گاهی به 12 فوت می‌رسد و عمر بعضی موج‌ها به ندرت نیم ساعت به طول می‌انجامد. مردم این منطقه می‌گویند هر وقت موج پوروروکا می‌آید از نیم ساعت قبل از رسیدن صدای مهیب آن به گوش می‌رسد. این موج آنقدر قدرتمند است که می‌تواند هر چیزی را که سر راه آن است ویران کند. موج «پوروروکا» برای موج‌سواران اهمیت خاصی داد از سال 1999 تاکنون هر ساله مسابقه قهرمانی موج سواری در شهر «سائودومینیگو» انجام می‌شود. رکورد موج‌سواری بر پوروروکا از آن یک موج‌سوار برزیلی به نام «پیکوروتا سالازار» است که در سال 2003 در طول 5/12 کیلومتر مدت 37 دقیقه بر روی آب پوروروکا ماند.


زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
دوشنبه 26/1/1387 - 7:17
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

رعدوبرق اسرارآمیز
رعد و برق اسرارآمیز "کاتاتومبو" که با گویش محلی آ‌ن را «رلامپاگو دل‌کاتاتومبو» می‌نامند یک پدیده منحصر به فرد در دنیاست. در این منطقه 140 تا 160 شب سال و هر شب به مدت ده ساعت و هر ساعت به تعداد حداقل 280 بار رعد و برق می‌زند. این رعد و برق‌ها بر فراز مرداب روی می‌دهند و بزرگ‌ترین ژنراتور دنیا با بیشترین فرکانس محسوب می‌شوند ولی موجب یک میلیون و صد و هفتاد و شش هزار قطعی برق تا شعاع 400 کیلومتری منطقه می‌شوند. این رعد و برق‌ها از دیرباز یکی از علائم سودمند برای جهت‌یابی کشتی‌ها بوده‌اند. برخورد بادهایی که از سوی رشته‌کوه «آند» به این منطقه می‌رسند سبب پیدایش طوفان‌های نسبتا همیشگی می‌شوند و رعد و برق‌ها حاصل تخلیه الکتریکی گازهای یونیزه شده به‌ویژه «متان» که در نتیجه تجزیه مواد آلی موجود در مرداب به‌وجود می‌آید هستند. این گازها که از هوا سبک‌تر هستند بالا می‌روند و با ابرها برخورد می‌کنند و سبب پیدایش رعد و برق و شدت یافتن طوفان می‌‌شوند. برخی محیط‌شناسان ونزوئلا درصدد هستند این منطقه را تحت حمایت یونسکو قرار دهند زیرا این پدیده ویژه بزرگ‌ترین منبع از نوع خود برای بازسازی لایه ‌ازن سیاره زمین است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
دوشنبه 26/1/1387 - 7:17
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

خورشید سیاه
در فصل بهار در کشور دانمارک، حدود نیم ساعت قبل از غروب خورشید، بیش از یک میلیون «سار» اروپایی از گوشه و کنار دور هم جمع می‌شوند تا یکی از باورنکردنی‌ترین و ناب‌ترین مناظر طبیعت را به ما نشان دهند. این پدیده در کشور دانمارک به نام «خورشید سیاه» معروف است و هر کسی می‌تواند آن را از ماه مارس تا اواسط آوریل برفراز مرداب‌های غرب دانمارک ببیند. این سارها از جنوب به دانمارک می‌آیند تا یک روز در مرغزارهای این مرداب‌ها غذا پیدا کنند و شب در میان نیزار بخوابند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
دوشنبه 26/1/1387 - 7:16
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )
رنگین‌کمان آتشین
این پدیده جوی که به «قوس افقی» یا «رنگین‌کمان آتشین» معروف است زمانی دیده می‌شود که خورشید در بالای آسمان (مثلا 58 درجه بالاتر از خط افق) قرار دارد. در این هنگام نور خورشید از میان ابرهای شفاف و بلند ارتفاع سیروس عبور می‌کند. وقتی این نور به کریستال‌های شش گوش ابر سیروس وارد می‌شود و از آن عبور می‌کند درست مثل آن است که از یک منشور عبور کرده است و طیف نوری زیبایی را ایجاد می‌نماید. این رنگین‌کمان جلوه‌ای شگفت‌انگیز دارد و گاهی تا یک ساعت طول می‌کشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
دوشنبه 26/1/1387 - 7:15
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

یك فضانورد ژاپنی دو هفته‌ قبل نشان داد كه اگر بومرنگ از درون یك محیط محتوی هوا مثل ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده باشد جواب این سؤال مثبت است و بومرنگ به سوی پرتاب كننده‌اش باز خواهد گشت. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با این حال دانشمندان می‌گویند چنانچه این فضانورد بومرنگ را خارج از ایستگاه در حال گردش پرتاب می‌كرد، نتایج كاملا متفاوتی را به دست می‌آورد.

«تاكااو دوی»(Takao Doi) فضانورد ژاپنی كه یكی از اعضای آژانس اكتشافات هوافضای ژاپن است، این آزمایش را زمانی انجام داد كه مشغول بازدید از ایستگاه فضایی به عنوان بخشی از آخرین مأموریت شاتل فضایی ناسا بود.


بومرنگ پس از پرتاب مانند شرایط معمول بر روی زمین رفتار كرد و به سمت فضانورد بازگشت. به نقل از یك روزنامه‌ی ژاپنی، تاكااو هنگامی كه از فضا با همسرش «چت» می‌كرد به او گفت: «وقتی بومرنگ را پرتاب كردم دقیقا طوری در هوا پرواز كرد كه انگار از روی زمین پرتاب شده است و من كاملا شگفت زده شدم و تحت تأثیر قرار گرفتم.»


«یاسوهیرو توگای»(Yasuhiro Togai) قهرمان پرتاب بومرنگ جهان این بومرنگ كاغذی را با تاكااو داده بود و از او خواسته بود تا سعی كند آن را در فضا پرتاب كند. او همچنین نكاتی را جهت پرتاب صحیح بومرنگ به تاكااو آموزش داده بود.


به گفته‌ «دیوید كاوگی»(David Caughey) كارشناس آیرودینامیك دانشگاه كورنل آمریكا، در چنین شرایطی نتیجه دقیقا همانی است كه علوم فیزیكی مرتبط با بومرنگ پیش‌بینی می‌كند.


او می‌گوید:«من از اینكه بومرنگ در غیاب گرانش به نقطه اولیه‌اش بازگشت چندان متعجب و شگفت زده نیستم.»


كاوگی معتقد است مسیرهای حلقه‌ای و بازگشتی كه بومرنگ‌ها به واسطه‌ آنها معروف و شناخته شده‌اند در نتیجه‌ نیروهای متغییری است كه از طرف هوایی كه درون آنها در حركت‌اند به قطعات و آلات منحنی وارد می‌شود و این اعمال نیرو مستقل از گرانش است.


به نوشته نجوم، نیروهایی كه از هوا بر اجسام در حال چرخش در آن وارد می‌شود متغییر است، زیرا آن بخش از بومرنگ كه در جهت حركت رو به جلوی بومرنگ در حركت است نسبت به بخشی كه در خلاف جهت حركت می‌كند با سرعت بیشتری در هوا به پیش می‌رود و این اختلاف در سرعت‌ها باعث ایجاد نیروهای مختلف و متغیری می‌شود كه در نهایت به چرخش بومرنگ در یك مسیر دایره‌وار منجر می‌شود.
Posted by webmaster at April 7, 2008 10:33 PM  View: 15
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
چهارشنبه 21/1/1387 - 11:37
درفش بنفش ( تعداد مطالب : 575 ) ( تعداد نظرات : 186 )

سه طریق برای مرگ ستارگان وجود دارد. ستارگانی که جرم آنها کمتر از 1.4 برابر جرم خورشید است. این ستارگان در نهایت به کوتوله‌های سفید تبدیل می‌شوند. ستارگانی که جرم آنها بیشتر از 1.4 برابر جرم خورشید است، در نهایت به ستارگان نوترونی و به سیاه چاله‌ها تبدیل خواهند شد. دیر یا زود سوخت هسته ای ستارگان به پایان رسیده و در این صورت ستاره با تراکم خود انرژی گرانشی غالب آمده و این تراکم (رمبش) تا تبدیل شدن الکترونهای آزاد ستاره به الکترونهای دژنره ادامه پیدا می‌کند، که در این صورت ستاره به یک ستاره کوتوله سفید تبدیل شده است. برخی از ستارگان از طریق انفجارهای ابرنواختری به ستارگان نوترونی تبدیل می‌شوند. ستارگانی که بیشتر از 1.4 و کمتر از سه برابر جرم خورشید دارند، به ستاره نوترونی تبدیل شده و آنهایی بیشتر از سه برابر جرم خورشید دارند، عاقبت به سیاه چاله تبدیل می‌شوند. سیاه چاله آخرین مرحله مرگ ستاره می‌باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3034روز قبل
سه شنبه 20/1/1387 - 9:50
  • تعداد رکورد ها : 1738