enrico_ashbah2 ( تعداد مطالب : 18 ) ( تعداد نظرات : 17 )

وقتی كه به دنیا اومدی تو تنها كسی بودی كه گریه می كردی و بقیه می

خندیدن ، سعی كن یه جوری زندگی كنی وقتی رفتی تنها تو بخندی و بقیه

گریه كنن

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
جمعه 17/3/1387 - 21:19
takghalb ( تعداد مطالب : 204 ) ( تعداد نظرات : 298 )

?

انسان همواره خواسته است که از پرندگان تقلید کند.اولین ماشین پرنده، یک بالن بود که در نیمه دوم قرن هجدهم ساخته شد.هوای داغ سبکتر از هوای سرد است و به همین دلیل بالن به هوا می رود.

در اواسط قرن نوزدهم موتوری به بالن اضافه شد و اولین کشتی هوایی در تاریخ ساخته شد.از آنجا که این بالن ها با حوادث أسف باری روبرو می شدند زود از رونق افتادند.

در 1903 اولین پرواز با هواپیمای موتوردار انجام شد.امروز ما هواپیماهایی داریم که با دو برابر سرعت صوت حرکت می کنند.هواپیما به دلیل بیشتر بودن فشار هوا در زیر باله هایش به نسبت بالای آنها در هوا می ماند.

چرخ بال به کمک پروانه یا ملخ و نیز به کمک پروانه کوچکی در دم آن صعود می کند.این وسیله مناسب برای حمل بار و مسافر در مناطق صعب العبور است و به عنصراصلی حمل و نقل انسانی تبدیل شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
چهارشنبه 15/3/1387 - 17:20
ak1271 ( تعداد مطالب : 3 ) ( تعداد نظرات : 1 )

« بسم الله الرحمن الرحیم »

کهکشان به مجموعه ، گاز و غبار گفته می‌شود که با نیروی جاذبه کنار هم نگاه داشته شده‌اند. کوچک‌ترین کهکشانها دارای عرضی برابر با چند صد هستند و بزرگ‌ترین کهکشانها تا ۳ میلیون سال نوری عرض دارند و شامل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ستاره هستند. اشکال کهکشانها بر اساس شیوه‌ای طبقه بندی می‌شود که طبق شیوه طبقه بندی ، ، شکل یافته‌است. در مورد تکامل کهکشانها اطلاعات قطعی کمی در دست است. تنها مطلب مورد اطمینان این است که کهکشانها میلیاردها سال پیش به شکل توده‌ای از ابرهای گازی و غباری بوجود آمدند.طبقه بندی کهکشان هاکهکشان‌ها دارای طبقه بندی‌های مختلفی هستند که عوامل موثر در این طبقه بندی‌ها شامل: ساختمان، تراکم، رنگ، نوع، تشعشعات و نورانیت و... است. از جمله طبقه بندی کهکشان‌ها می‌توان به طبقه بندی ادوین هابل اشاره کرد که در این طبقه بندی کهکشان‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند. ۱- مارپیچی ۲- بیضوی ۳- نامنظم که هر کدام به زیر مجموعه‌های زیرتقسیم می‌شوند :کهکشان‌های بیضوی به گروه‌های E 0 – E 2 – E5 – E 7 کهکشان‌های مارپیچی به گروه‌های Sa - Sb - Sc - Sdکهکشان‌های مارپیچی بسته به گروه‌های SBa - SBb - SBc - SBdکم نورترین کهکشان‌ها در طبقه بندی کهکشان‌های محلی در طبقه کهکشان‌های بیضوی هستند. کهکشان‌های غیر منظم دارای ابرهای ماژلانی، تعداد زیادی ستاره جوان و سحابی است که در آن ستاره‌های جدید پدید می‌آیند. کهکشان‌های مارپیچی هم مخلوطی از کهکشان‌های جوان و پیر هستند. دربازوی جوان تر‌ها ستارگان غول پیکر سفید، ستارگانی مانند خورشید، کوتوله‌های سفید و گازها و گرد وغبار وجود دارد.کهکشان راه شیری کهکشان راه شیری دارای درازائی به طول ۱۲۰٫۰۰۰ سال نوری است. قطر این کهکشان نیز در مرکز، رقمی معادل ۲۰٫۰۰۰ سال نوری وقطر بازوی آن در حدود ۳۰۰۰ سال نوری است. کهکشان ما در حدود ۲۰۰ میلیارد ستاره دارد. منظومه شمسی و خورشید در فاصله ۳۰٫۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشان قرار دارند و همچنین با سرعتی معادل ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر بر ثانیه به دور مرکز کهکشان می‌چرخد که حدود ۲۲۵ میلیون سال طول می‌کشد تا این مجموعه یک بار بچرخد.کهكشان‌های همسایه با کهکشان راه شیرینزدیک ترین کهکشان به ما کهکشان آندرومدا است که از لحاظ ساختار درست مانند کهکشان راه شیری مارپیچی و دارای بازوست به همین دلیل خواهر کهکشان راه شیری نامیده می‌شود. این کهکشان در فاصله ۱۵۰٫۰۰۰ سال نوری از ما قرار دارد و در حال حاضر نیز در حال دورشدن از ما می‌باشد. اما متوسط فاصله کهکشان‌ها حدود ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ سال نوری است.تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل از سنگین ترین ستاره کهکشان راه شیری نشان می دهد: این ستاره تاج خود را از دست داده است. به گزارش خبرگزاری مهر، این ستاره چاق که Pismis 24-1 نام دارد یکی از اعضای جوان و درخشان مجموعه بسیار کوچکی از ستارگانی است که به Pismis 24 معروفند و در حدود 8 هزار سال نوری با زمین فاصله دارند.اندازه گیری اولیه از این مجموعه جرمی در حدود 200 و حتی 300 برابر جرم خورشید ما را نشان می دهد که این حجم بسیار بالا تنها در بخش هایی از گیتی که بسیار شلوغ و پرجمعیت هستند، یافت می شود.بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، مشاهدات جدید فضانوردان از ستاره Pismis 24-1 حاکی است : این ستاره احتمالاً از دو یا حتی سه ستاره تشکیل شده است. چنین ستارگان پرحجمی به برخورداری از حیات کوتاه مدت نیز محکوم هستند. این ستارگان پس از چند میلیون سال منفجر شده و به سیاهچاله هایی تبدیل می شوند. دوره حیات خورشید ما 3 هزار برابر دوره زندگی این ستارگان است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
پنج شنبه 9/3/1387 - 20:13
enrico_ashbah2 ( تعداد مطالب : 18 ) ( تعداد نظرات : 17 )
کی میدونه منشا  تمام هستی کجاست ؟
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
چهارشنبه 8/3/1387 - 7:40
اسماعيل جوادي ( تعداد مطالب : 199 ) ( تعداد نظرات : 180 )

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
سه شنبه 7/3/1387 - 21:22
ياكريم ( تعداد مطالب : 3170 ) ( تعداد نظرات : 1048 )

ناسا این غول بزرگ تحقیقات فضایی ؛ در تازه ترین حرکت خود برای جشن گرفتن زیبایی سیاره زمین در روز زمین , برترین تصاویر گرفته شده توسط فضانوردان ایستگاه بین المللی را منتشر نمود .

تصویر زیر نمایش یه فوران از کوه آتشفشانی جزیره آلوشن در ایالت اوهایو امریکا (مجموعه ای از 300 کوه آتشفشانی در اقیانوس شمالی -

Eruption

در تصویر زیر که در سال 2003 هیات اعزامی 7 گرفته است لایه های مختلف اتمسفر قابل روئیته . لایه نارنجی تروپوسفر بین پایین ترین بخش اتمسفر و اتمسفر (لایه آبی ) قرار داره .

Atmosphere

تصویر واقعا دیدنی زیر , عکسیه که در سال 2003 از لس آنجلس در شب گرفته شده . هالیوود در پایین تصویر و در قسمت نورانی بالای عکس مربوط به تجهیزات لنگر گاه حاشیه ساحلی تعمیرگاه نیروی دریایی و فرودگاه بین المللی لوس آنجلسه . جالترین نوار نورانی مربوط به مرکز تصویر ه که از دیزنی لند معروف ساطع میشه .

Los Angeles

تصویر بعدیمون مربوط به شفق قطبی ایه که بر فراز روسیه , فنلاند , استونی ,لاتویا ( در اروپای شمالی) است که در سال 2005 گرفته شده .

Aurora Borealis

عکس بسیار زیبای زیر هم مربوط میشه به ماه در میان هاله ای که کل زمین رو پوشش داده و اسمش (limb) است . ایت عکس در سال 2001 گرفته شده .

Earth

در تصویر زیر شما عظمت کوه اورست و رشته کوههای هیمالیا رو به عین مشاهدد میکنید . این تصویر از دورن هواپیما و در سال 2004 گرفته شده است .

Mt. Everest

تصویر دیگری از شفق قطبی که تنها در غروب افتاب در قطب هر 6 ماه یکبار اتفاق می افته . ایت تصویر دیدنی و زیبا در سال 2003 گرفته شده .(نیروهای لورنتس که موجب انحراف مسیر الکترونها در میدان‌های مغناطیسی می‌‌شود در بسیاری از پدیده‌های طبیعی تجلی می‌‌یابند و فقط با یاری گرفتن از این نیروها توضیح آنها ممکن است. یکی از تماشایی‌ترین و با شکوهترین پدیده‌ها از این نوع شفق قطبی است، که مشخصه عرض‌های جغرافیایی بالا , نزدیکی‌های شمال یا جنوب مدار قطبی است. پدیده شگفت آور و زیبایی که در طول شب قطبی طولانی در آسمان دیده می‌‌شود - ویکی)

Aurora

در این تصویر هیجان برانگیز شما رودخانه یخی رو میبینید که از کوه برنس در سوئیس سرازیر شده . واقعا حیرت انگیزه مشاهده این رودخانه که یخ بسته از این ارتفاع !

Bernese Alps

فکر میکنید این تصویر چیه ؟ این یک جزیره مرجانی حلقوی بنام Nukuoro که یکی از 607 جزیره ایه که ایالت ماکرونیژه رو ساختن . در پهنای 9 مایلی این جزیره حلقوی900 نفر زندگی میکنند که در سال 2006 گرفته شده.

Nukuoro Atoll

در تصیور دیدنی زیر شما مجموعه آتشفشانی ای رو بنام هرات خیبر است که در سال 2008 از عربستان گرفته شده ! این اتشفشان ها در جهت شمالی - جنوبی مسیر های جریان در طول 5 میلیون سال گذشته جاری شدند. هر چند که اخرین فوران مربوط به 600 الی 700 سال پس از میلاد بر میگرده .

Harrat Khaybar

منبع خبر :News.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
يکشنبه 15/2/1387 - 12:0
Mehdi2008 ( تعداد مطالب : 1242 ) ( تعداد نظرات : 283 )
چه سرعتی دارم من
کهکشان مارپیچ بسته NGC1512
-
سحابی چشم گربه ای
-
تولد ستارگان
-
باد خورشیدی زیبا
-
-
زمین با چه سرعتی حركت می كند؟
ما نمی توانیم سرعت یك جسم را به تنهایی اندازه بگیریم، بلكه سرعت ان باید نسبت به چیز دیگری سنجیده شود (این یكی از كشفیات انیشتن است).اگر بپرسیم كه زمین با چه سرعتی حركت می كند باید سرعت ان را نسبت به جسم دیگری در نظر بگیریم. حركت بدون وجود نقطه مرجع قابل اندازه گیری نیست. می توانیم بررسی كنیم كه زمین نسبت به محورش، خورشید، كهكشان راه شیری یا گروه محلی كهكشان ها با چه سرعتی حركت می كند.
حركت پیچیده زمین
  •  سرعت  چرخش زمین به دور خودش چقدر است؟  5/0 كیلو متر بر ثانیه
  • سرعت حركت زمین به دور خورشید چقدر است؟ 30 كیلو متر بر ثانیه
  • سرعت حركت منظومه شمسی به دور كهكشان راه شیری چقدر است؟ 250 كیلو متر بر ثانیه
  • سرعت حركت كهكشان راه شیری در گروه محلی كهكشان ها چقدر است؟ 300 كیلو متر بر ثانیه
زمین در حالی كهبه دور محورش می چرخد در مدار به دور خورشید نیز حركت میكند.تمام منظومه شمسی ما به ارامی به دور كهكشان راه شیری می چرخد. كهكشان راه شیری به گروه محلی كهكشان ها، جایی كه خودش نیز در ان حركت می كند، تعلق دارد.
زمین با چه سرعتی به دور محورش می چرخد؟
زمین دائما به دور محور خودش می چرخد.در خط استوا، سطح زمین با سرعت 40000 كیلو متر در شبانه روز حركت می كند. این سرعت برابر با 1040 مایل بر ساعت یا 1670 كیلو متر بر ساعت است. اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوا (حدود 24900 مایل یا 40070 كیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه روز (24) به دست می اید. از انجایی كه محیط زمین در قطبین به صفر نزدیك می شود، هنگامی كه به سمت یكی از دو قطب حركت می كنید این سرعت تقریبا به صفر كاهش می یابد.
زمین با چه سرعتی به دور خورشید حركت می كند؟
زمین به طور میانگین فاصله 93 میلیون مایل (149600000 كیلو متر) را به دور خورشید طی می كند. این فاصله بر حسب یك واحد نجومی (AU ) تعریف می شود. زمین با سرعتی معادل 5/18 مایل بر ثانیه (30 كیلو متر بر ثانیه) به دور خورشید حركت می كند.
منظومه شمسی با چه سرعتی در كهكشان راه شیری حركت می كند؟
خورشید حدود 26000 سال نوری از مركز كهكشان راه شیری فاصله دارد. فاصله دو سر كهكشان راه شیری بین 80000 تا 120000 سال نوری و ضخامت ان كمتر از 7000 سال نوری است. ما بر روی یكی از بازوهای مار پیچی ان كه به سمت حاشیه و كناره كهكشان متمایل است قرار داریم.تقریبا بین 200 تا 250 میلیون سال طول می كشد تا خورشید (ومنظومه شمسی) یكبار به دور كهكشان راه شیری بچرخند.در این مدار ما (وسایر سیارات منظومه شمسی) با سرعتی حدود 155 مایل بر ثانیه (250 كیلو متر بر ثانیه) در حركت هستیم.
كهكشان راه شیری با چه سرعتی درون گروه محلی كهكشانها حركت می كند؟
كهكشان راه شیری تنها یكی  از كهكشانهای گروه محلی است.كهكشان راه شیری با سرعت 185 مایل بر ثانیه (300 كیلو متر بر ثانیه) درون گروه محلی حركت میكند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3032روز قبل
دوشنبه 9/2/1387 - 12:43
mohsen_yahoo ( تعداد مطالب : 2590 ) ( تعداد نظرات : 2639 )

حالات مختلف کره ماه در طول یک ماه

1- هلال:در شب اول ماه را به صورت رشته باریک و هلالی شکل می بینیم.

2- تربیع اول:کم کم از شب اول هلال ماه بزرگ تر شده تا در شب هفتم یک چهارم ماه قابل رویت استکه تربیع اول خوانده می شود.

3-
بدر:از شب هفتم به بعد قرص ماه بزرگ تر شده به طوری که در شب 14کره ماه را بصورت یک دایره کامل می توان دید و چون کره ماه گرد است،لذا نصف آن قابل دیدن نیست.این حالت ماه را بدر گویند.

4- تربیع دوم:از شب 14 به بعد قرص ماه کوچک تر شده و به صورتی در می آید که در شب21کره ماه را بصورت تربیع دوم می بینیم.

5- محاق:از شب21به بعد قرص ماه کاملاً کوچک شده به طوری که در شب های28و29اصلاً کره ماه از نظر ساکنین زمین قابل رویت نیست.ماه را در این حالت محاق گویند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 345روز قبل
يکشنبه 1/2/1387 - 7:10
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

چرا درخشان‌ترین انفجارعالم... [ April 19, 2008 ]

قدرتمندترین انفجار عالم هنوز درخشان است. حال ان كه چنین انفجاراتی معمولا به سرعت كم‌نور می‌شوند، لذا اخترشناسان به دنبال دلایل نورانی ماندن این انفجار هستند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قدرتمندترین انفجاری که تاکنون در عالم رصد شده بود، حدود چهار هفته پیش به صورت «انفجار پرتو گاما» به وقوع پیوست.

درخشش این انفجار در تاریخ رصد انفجارها در کیهان بی‌نظیر بود. اما آن‌چه بیش از خود انفجار عجیب است، پدیده‌ دیگری است. این جرم هنوز در کهکشان میزبان می‌درخشد و باعث حیرت اخترشناسان شده است.


این پدیده به سبب متلاشی شدن ستاره‌ای پرجرم رخ داده است. احتمالا جرم ستاره مذکور معادل ‌٥٠ برابر جرم خورشید بوده است. این جرم در فاصله ‌٥/٧ (هفت و نیم) میلیارد سال نوری از ما قرار دارد.


برای مختصر زمانی در روز ‌٢٩ اسفند، می‌توانستیم جرمی چنین دوردست را به راحتی با چشم غیر مسلح نظاره کنیم. با فاصله‌ای هزاران بار بیش‌تر از کهکشان مثلث اما با همان میزان درخشندگی.


درخشش این انفجار ‌٥/٢ (دو و نیم) میلیون بار بیش از ابرنواختر درخشانی بود که در سال ‌٢٠٠٥ روی داد. اخترشناسان بر این امید بودند که بتوانند از کهکشان میزبان این ستاره تصویر برداری کنند اما عکس هابل که در ‌١٩ فروردین منتشر شد، نشان دهنده‌ی آن بود که نور کهکشان هنوز در درخشندگی انفجار شدید چهار هفته پیش پنهان است.


تصور بر این است که این‌گونه فوران‌ها زمانی رصد می‌شوند که جهت جت‌های موادی که با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت می‌کنند، مستقیم به سمت زمین باشد.


همچنین دانشمندان عقیده دارند که هرچه جت‌ها باریک‌تر باشند و قطر مخروط آنها کم‌تر باشد، درخشندگی آن‌ها افزایش می‌یابد.


به نوشته نجوم، این پرتوهای گاما در مسیر حرکت به سمت زمین نور مرئی تولید می‌کنند. یعنی جت‌ها، گازهای اطراف خود را داغ می‌کنند و باعث تابش آن‌ها می‌شوند.


برخی از اخترشناسان عقیده دارند که درخشندگی زیاد به این سبب بوده است که ما دقیقا به درون جت‌ خیره شده‌ایم و در نتیجه انرژی زیادی به سمت زمین ارسال شده است، اما اگر این‌گونه باشد با عوض شدن جهت جت‌ها درخشندگی نیز کم می شوند.


با توجه به درخشش زیاد، این‌گونه انتظار می‌رفت که انفجار به سرعت کم نور شود، اما این انفجار با بقیه تفاوت دارد و به گونه‌ای غیرمعقول درخشان مانده است و این نمی تواند نشانی برای جت‌های باریک باشد.

اما اگر جت ها زیاد باریک نباشند انرژی آزاد شده باید بسیار زیاد باشد که بتواند نورانیت زیاد را با توجه به فاصله‌ی جسم توضیح دهد.


این می‌تواند نشانه‌ای باشد برای آن‌که انفجار کسر بزرگی از انرژی تابشی خود را به صورت گاما تابش كرده است و این بیشتر از آن مقداری است که در انفجارهای پرتو گاما شاهد هستیم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2139روز قبل
يکشنبه 1/2/1387 - 6:26
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )

کشف ذرات ماده تاریک در اطراف خورشید [ April 19, 2008 ]

جام جم آنلاین: فیزیکدانان ایتالیایی و چینی موفق شدند ذرات اسرارآمیز ماده تاریکی که را در اطراف خورشید می چرخند کشف کنند.
به گزارش مهر، گروهی از فیزیکدانان ایتالیایی دانشگاه رم با همکاری محققان چینی اعلام کردند که ذرات اسرارآمیز ماده تاریک را کشف کرده اند. ماده تاریک برپایه تمام مدلهای کنونی کیهان شناسی منشاء پویایی و تکامل هستی است.

این دانشمندان با استفاده از یک «نمایان کننده ذرات» در لابراتوارهای کوههای «گرن ساسو» توانستند عبور یک باد از ذرات ماده تاریک را که در اطراف خورشید می چرخد نشان دهند.

براساس این تئوری، ماده تاریک می تواند از ذرات فرضی تشکیل شده باشد که از «انفجار بزرگ» (بیگ بنگ) تشکیل شده اند. این ذرات فرضی با ماده تاریک واکنش بسیار ضعیفی را برقرار می کنند. این ذرات که با اصطلاح WIMP (ذرات حجیم با فعل و انفعالی ضعیف) معرفی می شوند می توانند از طریق سیاره ای همانند زمین عبور کنند.

آزمایش Dama (آزمایش ماده تاریک) از «یک نمایان کننده یودید سدیم» استفاده می کند. این نمایان کننده یک نور مختصر را به یک اتم می تاباند و به این ترتیب با WIMP واکنش می دهد.

در آزمایشی که این دانشمندان پیش از این در دوره سالهای 1996 و 2002 انجام داده بودند از حدود 100 کیلوگرم ماده نمایان کننده استفاده کردند، درحالی که در این آزمایش جدید این میزان دوبرابر شد.

محققان ایتالیایی و چینی در هر دو آزمایش مشاهده کردند که بیشترین رقم نوسان نور مختصر مربوط به ماه ژوئن و کمترین میزان آن مربوط به ماه دسامبر است.
در حقیقت این دانشمندان توانستند با استفاده از آزمایش Dama حضور ماده تاریک را بار دیگر اثبات کنند.


Posted by webmaster at April 19, 2008 01:19 AM  View: 4
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2139روز قبل
شنبه 31/1/1387 - 11:28
  • تعداد رکورد ها : 1738