MCLAREN ( تعداد مطالب : 572 ) ( تعداد نظرات : 1374 )

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

گرم شدن با تابش نور:

اگر زمین مانند ماه جو نداشت، یا اگر مانند زهره جوی بسیار غلیظ داشت، چه می‌شد؟ اگر زمین جو نداشت دمای سطحش در سایه بسیار سرد و در مناطقی كه تحت تابش خورشید بودند، بسیار داغ می‌شد؛ طوری كه اختلاف دمای سایه و آفتاب ممكن بود به چند ده درجه سانتی گراد برسد.

اگر جوی بسیار غلیظ داشت، مانند زهره، سطحی بسیار داغ و سوزان با فشار بسیار بالا پیدا می‌كرد. مشخص است كه در هر دو حالت دیگر امكان وجود حیات به شكل كنونی روی آن وجود نداشت.

زمین ما در شرایط بسیار خاص و ایده‌آلی شكل گرفته است كه جوی مناسب با ملكول‌هایی مانند نیتروژن، اكسیژن و دی اكسید كربن، بخار آب به میزان كافی و متعادل برای شكل‌گیری حیات دارد. اگر مقدار این ملكول‌ها در جو كم و زیاد شوند ممكن است تغییرات بسیاری برای ما و محیط زیست زمین رخ دهد.

گرم شدن زمین با تابش نور خورشید آغاز می‌شود. وقتی نور خورشید به زمین می‌رسد، 30 درصد آن را ابرها، سطح زمین و اقیانوس بازتاب می‌كنند. 70 درصد آن را زمین، هوا و اقیانوس جذب می‌كنند و دمای سطح زمین را بالا می‌برند.

این نور جذب شده پس از مدتی به شكل حرارت و گرما از سنگ‌ها، هوا و آب آزاد می‌شود و بخش زیادی از آن مستقیم به فضا می‌رود و موجب می‌شود زمین خنك شود. اما بخشی از این انرژی حرارتی را گازهای درون جو مانند بخار آب، دی اكسید كربن، متان و برخی گازهای دیگر كه گازهای گلخانه‌ای نام دارند، به دام می‌اندازند و مانع خروج آنها از زمین می‌شوند.

درست مانند اتفاقی كه در یك گلخانه می‌افتد. شیشه‌های گلخانه گرمای خورشید را در درون گلخانه به دام می‌اندازند و كمك می‌كنند دمای درون گلخانه همواره بالا باشد. اگر گازهای گلخانه‌ای در جو زمین وجود نداشتند دمای میانگین زمین ممكن بود 33 درجه سانتی گراد كمتر از دمای متعادل كنونی‌اش باشد.

كوچك‌ترین تغییری در میزان گازهای گلخانه‌ای جو در دمای زمین تاثیر می‌گذارد و در پی آن روی جانداران و محیط زیست زمین تاثیر خواهد گذاشت. اینجا همه چیز با دقت و ظرافت بسیاری تنظیم شده است؛ حتی میزان یك یك گازهای موجود در جو!

آیرین شیوایی

منبع: جام‌جم.

مراقب خودتون باشید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2734روز قبل
پنج شنبه 24/5/1387 - 1:19
MCLAREN ( تعداد مطالب : 572 ) ( تعداد نظرات : 1374 )

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

ناسا... فضای پیمای اوریون زودتر از دوهزار وچهارده پرتاب نخواهد شد:

فضاپیمای اوریون که جایگزین فضا پیماهای فعلی امریکا خواهد شد تا پیش از ماه مارس سال دوهزار و چهارده به فضا پرتاب نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، ریک گیلبرچ Rick Gilbrech یکی از مسئولان مرکز فضایی امریکا،ناسا، گفت به علت کمبود بودجه و مشکلات فنی، فضا پیمای اوریون تا پیش از مارس سال دوهزار و چهارده به فضا پرتاب نخواهد شد.

وی افزود تلاش خواهیم کرد که اوریون تا پیش از ماه مارس دوهزارو پانزده به فضا پرتاب شود.

سه فضا پیمای ناوگان فضایی امریکا از سی ام سپتامبر سال دوهزار وده از دور خارج خواهند شد و از این تاریخ به بعد امریکا برای اعزام فضا نوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی ، ایس، به فضا پیمای سایوز روسیه وابسته خواهد شد. به همین جهت ناسا تلاش می کرد فضا پیمای اوریون را تا سپتامبر سال دوهزار و سیزده به پرواز دراورد تا این مدت وابستگی را کاهش دهد، هر چند زمان رسمی این پرواز مارس دوهزار و پانزده اعلام شده است.

طبق برنامه رسمی اعلام شده اوریون قرار تا سال دوهزار و پنج در اولین ماموریت، به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کند . این فضا پیما قرار است تا سال دوهزار و بیست کاوشگران را به ماه حمل کند.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر.

مراقب خودتون باشید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2734روز قبل
پنج شنبه 24/5/1387 - 1:4
MCLAREN ( تعداد مطالب : 572 ) ( تعداد نظرات : 1374 )

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

عامل به وجود آمدن عصر یخبندان، شهاب سنگ‌ها نبودند:

دیرینه‌شناسان استرالیایی به تازگی به این نتیجه رسیده‌اند که بر خلاف تصورات قبلی دمای زمین بر اثر برخورد شهاب سنگ‌ها پایین نیامده و عصر یخبندان به علت تغییرات محیطی شکل گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" دانشمندان استرالیایی معتقدند به وجود آمدن هوای سرد یکنواخت در طول یک دوره 20 میلیون ساله در عصر اردوویشی (ordovician) در حدود 420 میلیون سال قبل، باعث وجود آمدن تحولات جدیدی در حیات زمین شده است.

جولی تروتر، دیرینه‌شناس دانشگاه سلطنتی استرالیا گفت: زمین در دوره اردوویشی بسیار سرد بوده است اما با به وجود آمدن واقعه بزرگ تنوع زیستی اردوویشی (GOBE) همه چیز تغییر کرد و اشکال تازه‌ای از زندگی روی زمین شکل گرفت.

وی افزود: این عمل باعث به وجود آمدن پلانکتون‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها شده و گونه‌های مهره‌داران دریایی به وجود آمدند.

به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز، دیرینه‌شناسان با بررسی فسیل‌های به ‌جامانده از مهره‌داران عصر اردوویشی ایزوتوپ‌های اکسیژنی به دست آوردند که تغییرات دمای آب محل زندگی آنها را نشان می‌داد.

تروتر تصریح کرد: این شواهد حاکی از آن است که با به وجود آمدن فرآینده‌های جغرافیایی طبیعی و افزایش دی‌اکسید کربن در محیط، دمای زمین روبه سردی رفت.

منبع خبر: ایسکانیوز.

مراقب خودتون باشید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2734روز قبل
سه شنبه 22/5/1387 - 13:27
MCLAREN ( تعداد مطالب : 572 ) ( تعداد نظرات : 1374 )

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

کشف یک جرم آسمانی از گروه جدید "شبح کیهانی":

یک ستاره شناس هلندی آماتور جرم آسمانی جدیدی را کشف کرد که شبیه به شبحی است که با یک ورقه پوشیده شده باشد و به همین علت آن را در گروه جدیدی از اجرام آسمانی با عنوان "شبح کیهانی" قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک معلم هلندی به نام "هانی فن آرک" که به صورت داوطلبانه در پروژه جهانی "باغ وحش کهکشان" شرکت کرده است موفق شد یک جرم آسمانی جدید را کشف کند.

این جرم آسمانی اسرارآمیز شبیه به شبحی است که با ورقه ای پوشیده باشد. به همین علت این ستاره شناس آماتور گروه جدیدی با عنوان "شبح کیهانی" را برای طبقه بندی این جرم آسمانی انتخاب کرد و آن را در این گروه جای داد.

براساس گزارش ساینس دیلی، پروژه "باغ وحش کهکشان" به تمام مردم دنیا این امکان را می دهد که در تحقیقات نجومی آنلاین شرکت کرده و تصاویر کهکشانها را طبقه بندی کنند.

تلسکوپ فضایی هابل درحال تهیه تصاویر دقیق تری از این جرم آسمانی جدید است.

دانشمندان پروژه باغ وحش کهکشان عنوان این جرم آسمانی اسرار آمیز گروه جدید "اشباح کیهانی" را بر گرفته از نام کاشف آن "هانیز فور ورپ" گذاشتند.

این جرم آسمانی در نزدیکی کهکشان IC 2497 واقع شده است. "فور ورپ" (Voorwerp) محتوی هیچ ستاره ای نیست و تنها از گاز بسیار داغی در حدود 10 هزار سانتیگراد تشکیل شده است.

منبع خبر: پایگاه ملی داده‌های علوم زمین.

مراقب خودتون باشید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2734روز قبل
شنبه 19/5/1387 - 12:20
MCLAREN ( تعداد مطالب : 572 ) ( تعداد نظرات : 1374 )

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

تشریح ماه گرفتگی 26 مردادماه 1387:

ماه گرفتگی جزئی 26 مرداد ماه در ساعت 22 و پنجاه و سه دقیقه به وقت ایران به صورت نیمسایه آغاز می شود.

مهندس احمد دالكی، پدر علم نجوم آماتوری ایران به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: ماه گرفتگی جزئی در روز جمعه بیست و ششم مردادماه تا صبح شنبه بیست و هفتم مردادماه به طول می انجامد زیرا آغاز برخورد ماه با سایه زمین در ساعت 6 دقیقه بامداد روز جمعه می باشد.

وی تصریح كرد: وسط این ماه گرفتگی در ساعت یك و چهل دقیقه بامداد روز شنبه بیست و هفتم مرداد می باشد.

وی افزود: در ساعت 1:46 دقیقه ماه به حالت بدر می رسد و در ساعت 3:15 دقیقه بامداد شنبه بیست و هفتم مرداد پایان گرفتگی جزئی می باشد.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان.

مراقب خودتون باشید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2734روز قبل
يکشنبه 13/5/1387 - 22:58
MCLAREN ( تعداد مطالب : 572 ) ( تعداد نظرات : 1374 )

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر اهل صلح دوستی انسانیت

ناسا بر روی مریخ آب پیدا کرد:

مقامات سازمان فضایی امریکا، ناسا اعلام کردند سفینه فونیکس بر روی مریخ آب یافته است و این ماموریت تا پایان ماه سپتامبر تمدید خواهد شد.

ویلیام بینتون، یکی از مسئول ناسا گفت:ما بر روی مریخ آب پیدا کردیم.ما قبلا شواهدی مبنی بر وجود آب بر روی سیاره سرخ یافته بودیم اما این اولین باری است که آب بر روی مریخ لمس و بررسی شد.

سفینه فونیکس در بیست و پنجم ماه می در منطقه ای ناشناخته در مریخ به منظور آغاز تلاش خود برای کشف آب و ترکیبات آلی در مریخ و همچنین یافتن نوعی ابتدایی از زندگی در این سیاره فرود آمد. دانشمندان در پایان ماه ژوئن اعلام کردند بر روی مریخ یخ یافتند.

پتر اسمیت رییس محققان ماموریت فونیکس اعلام کرد بررسی ها نشان می دهند که در خاک مریخ مواد مغذی مانند سدیم، پتاسیوم، منیزیوم، کلر، و تمامی این چیزهایی که ما در بدن خودمان می یابیم وجود دارد و این مواد برای ایجاد حیات بسیار مهم هستند.

وی تصریح کرد با این حال، ما هنوز مواد الی در مریخ نیافته ایم تا بتوانیم وجود حیات بر روی مریخ را تایید کنیم. دانشمندان تلاش می کنند تا منشا یخ در مریخ را بیابند و متوجه شوند که آیا این یخ تا به حال آب شده است یا خیر و آیا با آب شدن یخ، یک محیط آبی که باعث تغییر خاک مریخ و تغییرات شیمیایی می شود ایجاد می شود یا خیر.

وی تصریح کرد بدین ترتیب ما امیدواریم بفهمیم که آیا منطقه ای قابل سکونت بر روی مریخ وجود دارد یا خیر و آیا در این منطقه آب به صورت مایع مواد آلی تشکیل دهنده حیات یافت می شود.

مسئول علمی برنامه فونیکس نیز به نوبه خود این ماموریت را بسیار مفید خواند.

منبع خبر: هم‌وطن سلام.

مراقب خودتون باشید

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2734روز قبل
شنبه 12/5/1387 - 16:14
shabangah ( تعداد مطالب : 199 ) ( تعداد نظرات : 188 )

دست بالای دست بسیار است

اگر فکر می کنید خورشید بزرگترین ستاره کیهان است در اشتباه هستید1 ستارگان متعدد و بزرگتری نیز در جهان پهناور وجود دارند که برخی اندازه های حیرت انگیزی دارد.ستاره ای به نام irss هزار برابر خورشید ماست و این در حالی است که بزرگی خورشید ما به حدی است که میتوان 1300کره زمین رادر ان جای داد .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3034روز قبل
چهارشنبه 9/5/1387 - 12:34
regedit ( تعداد مطالب : 272 ) ( تعداد نظرات : 805 )
امید طیری مدعی شد تیم فوتبال استقلال تهران در فصل آماده سازی پیش فصل بهتر و بیشتر از دیگر تیم ها تمرین کرده است.

مربی تیم فوتبال استقلال تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این مطلب افزود: در مجموع اردوی خوبی را در ترکیه پشت سرگذاشتیم. یک اردو بدنسازی در شرایط سخت که فکر نمی کنم تیمی در ایران توانسته باشد با این شرایط خود را آماده حضور در مسابقات لیگ کند. بازیکنان استقلال طی مدت اقامت در کمپ تمرینی ترکیه سنگ تمام گذاشتند و با اجرای دقیق خواسته های مربیان به شرایط آرمانی رسیدند.

وی ادامه داد: تیم ما در ترکیه روزی دوجلسه و گاهی روزها سه جلسه تمرین می کرد. طی این مدت دو بازی دوستانه هم در شرایط بدنسازی برگزار کردیم که خیلی پرفشار و خوب بود. جمع بندی ما از آنچه در ترکیه گذشت مطلوب بود که تاثیرات آن را در مسابقات لیگ برتر خواهیم دید.ما اگر فرصت داشتیم و پروازمان به تهران از قبل پیش بینی نشده بود تمایل داشتیم بیش از 10 روز در ترکیه بمانیم.

امید طیری تاکید کرد: ما در ترکیه پیش بینی تمرینات سخت کرده بودیم که خوشبختانه با تلاش بچه ها به این هدف رسیدیم و حتی برآیند تمرینات بیشتر از حد تصور ما بود. در این مدت با هیچ بازیکنی شوخی نداشتیم. امیر قلعه نویی پیش از آنکه تمرینات آغاز شود به بازیکنان گوشزد کرد که هر کس نمی تواند با این شرایط تمرین کند می تواند به تهران بازگردد. ما در فصل آتی سه جام معتبر را پیش رو داریم و بازیکنان باید خود را برای یک فصل سنگین آماده کنند.

وی افزود: ما هدف های بزرگی را پیش رو داریم که برای رسیدن به این اهداف می بایست به اندازه توان خود زحمت بکشیم. در این بین بازیکنان باید متوجه شرایط حساس تیم باشند و خوب تمرین کنند. در ترکیه سرمربی تیم بارها به بازیکنان تاکید کرد که اگر گمان می کنید در ترکیب اصلی جای دارید هر چه زودتر محل تمرین تیم را ترک کنید.

مربی تیم فوتبال استقلال تهران در خصوص بازیهای دوستانه این تیم در ترکیه گفت: فکر می کنم دو تیمی که از لیگ های ترکیه و آذربایجان با آنها بازی کردیم جز بهترین های کشور خود بوده و به عقیده من در حد و اندازه های سه تیم برتر ایران بودند. تیم ترکیه ای در فصل گذشته جز بهترین های لیگ یک ترکیه بوده و در آخرین لحظه از صعود به سوپر لیگ این کشور بازمانده بود. تیم آذربایجانی نیز در زمره بهترین های کشورش بود و امسال حضور در جمع سه تیم باشگاه های آذربایجان و صعود به جام یوفا را هدف قرار داده است.

طیری در خاتمه با اشاره به تمایل تیم فوتبال استقلال برای جذب یک مهاجم توانمند افزود: در جریان اردوی تیم در ترکیه یک مهاجم غنایی در تمرینات ما حضور یافت که در حدواندازه های تیم استقلال نبود. با این حال در صددیم تا پیش از آغاز مسابقات لیگ یک مهاجم دیگر جذب کنیم. ما در فصل آینده 50 بازی سنگین را در لیگ، جام حذفی و مسابقات باشگاه های آسیا پیش رو داریم که باید با تمام توان در این رقابت ها حضور یابیم .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3034روز قبل
جمعه 4/5/1387 - 16:21
اشرفي ( تعداد مطالب : 4363 ) ( تعداد نظرات : 2608 )
 • آیا می دانستی که سیاره زهره تنها سیاره اى است که هم جهت با حرکت عقربه هاى ساعت حول محور خویش میگردد؟
 • زمان آخرین مطلب این کاربر: 2141روز قبل
  يکشنبه 30/4/1387 - 8:19
  mirhosseiny1999 ( تعداد مطالب : 18 ) ( تعداد نظرات : 63 )

  اخترشناسی (ستاره شناسی ) Astronomy

  علمی که در مورد اجرام آسمانی ، رصد آنها و توضیح تشعشعات رسیده به محدودۀ زمین (از بخشهای گوناگون فضا) بحث می‌کند

  کیهان شناسی ( Cosmology)

  مطالعه چگونگی ساختار و تکامل جهان

  اخترفیزیک (Astrophysics)

  شاخه‌ای از اخترشناسی که خواص فیزیکی اجرام آسمانی ، نیر درخشندگی ، اندازه ، جرم ، چگالی ، درجه حرارت ، ترکیبات شیمیائی و همچنین پیدایش و تکامل آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  آسمان سنگ (سنگ آسمانی) Meteorite

  قطعه سنگهای آسمانی که وقتی به زمین برخورد میکنند قسمتی از آن سوخته و قسمتی دیگربه زمین سقوط می کند

  شهاب Meteor

  قطعه سنگهای آسمانی که قبل از رسیدن به زمین ،هنگام بر خورد به جو، با نورِ خیره کننده ای می سوزند

  صورت فلکی Constellation

  شکل بندی ستارگان که اسم اشیا، اشخاص و یا حیوانات را به خود گرفته است. ناحیه‌ای از کره آسمانی که با شکل بندی بخصوص از ستارگان مشخص می‌شود.

  طول (جغرافیائی) Longitude

  مختصات شرقی ، غربی در زمین ، فاصله زاویه‌ای که در طی خط استوا نسبت به شرق یا غرب نصف النهار گرینویچ اندازه گیری می‌شود.

  عرض (جغرافیائی) Latitude

  مختصات شمالی ، جنوبی نقطه‌ای نسبت به خط استوا.

  قدر ظاهری Apparent Magnitude

  اندازۀ روشنائی قابل مشاهده ستارگان و یا دیگر اجرام آسمانی در زمین.

  تاج خورشید (اکلیل خورشیدی) Corona

  بیرونی‌ترین بخش جو خورشید

  کسوف حلقوی Annular Eclipse

  کسوف ، هنگامی که در اثر دورتر بودن ماه (نسبت به خورشید) تمام سطح ظاهری خورشید پوشیده نمی‌شود و حلقه‌ای نورانی در اطراف ماه دیده می‌شود.

  خسوف کامل Total Eclipse

  موقعی که سطح ماه تماماً در سایه زمین قرار می‌گیرد.

  گرفت کامل

  کسوف کامل: هنگامی که سطح خورشید تماما توسط ماه پوشیده می‌شود

  پارسک Parsec

  واحد طول در اخترشناسی= 26/3 سال نوری

  کهکشان Galaxy

  منظومه‌ای متشکل از میلیونها تا صدها میلیارد ستاره

  ستاره دو گانه (دو تائی) Binary Stars= Double Star

  دو ستاره‌ای که به دور یکدیگر در گردشند.

  کهکشان بیضوی Ellipticall galaxy

  کهکشانی با نمای خارجی بیضی شکل.

  کهکشان بی نظم Irregular galaxy

  کهکشانی که فاقد تقارن چرخشی است.

  کهکشان مارپیچی Spiral galaxy

  کهکشانی پهن و چرخان با بازوهایی از مواد بین ستاره‌ای و ستارگان جوان که به دور هسته پیچ خورده‌اند.

  کهکشان مارپیچی مسدود Barred Spiral galaxy

  کهکشانی که بازوهای مارپیچی آن از ساختاری میله مانند که از درون هسته می‌گذرد منشأ می‌گیرند.

  خوشه ستاره‌ای Star Cluster

  ستارگان که در اثر نیروی جاذبه فی ما بین مجتمع شده‌اند.

  نواختر Nova

  ستاره‌ای که درخشندگی آن در اثر انفجار تا هزاران بار بیشتر می‌گردد.

  خوشه کهکشانها Cluster of galaxies

  منظومه‌ای از چندین تا هزاران کهکشان.

  سحابی Nebula

  ابر گاز یا غبار بین ستاره‌ای

  ستاره‌های غول Geint Stars

  ستاره‌هایی درخشان با قطر عظیم.

  ستاره قطبی Polestar= Polaris

  ستاره‌ای که در راستای محور دَوَران زمین قرار دارد ). ستارۀ جدی)

  سیارک (سیاره کوچک)

  اجرام کوچکی که عموماً بین مدار دو سیاره مریخ و مشتری به دور خود می‌گردند

  سیارات Planet

  سیارات تقریبا اجرام کروی جامد و بزرگی هستند که به دور ستاره‌ای می‌گردند.

  نصف النهار Meridian

  هر یک از دایره عظیمه‌ای در روی کره زمین که از دو قطب شمال و جنوب زمین می‌گذرد.

  شفق قطبی Aurora

  نور گسیل یافته توسط اتمها و یونهای لایه یونسفر که عموما در قطبین قابل رؤیت است.

  سیاهچاله Blackhole

  آخرین مرحله مرگ ستاره قبل از رسیدن به مرحله تکینگی.

  حرکت انتقالی Revolution

  چرخش سیاره ای به دور ستاره اش (هر دور معادل یک سال آن سیاره(

  حرکت وضعی Rotation

  حرکت سیاره ای بدور خود که شبانه روز ِ آن سیاره میشود

  کوتوله سفید White Dwarf

  ستاره‌ای که تمام یا بیشتر سوخت هسته‌ای خود را به پایان رسانیده و به اندازه بسیار کوچکی فشرده شده است. در این حالت ستاره به مراحل پایانی تکامل خود می‌رسد.

  ماه Moon

  تنها قمر زمین

  ماهواره Satellite

  اقمارِ ساختۀ دست انسان که توسط موشک به مدارِ زمین پرتاب میشود.

  زمان آخرین مطلب این کاربر: 3034روز قبل
  چهارشنبه 26/4/1387 - 14:12
  • تعداد رکورد ها : 1738