raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )چرا دندان ها کج رشد می کنند؟
امروزه میلیاردها نفر با مشکل کمبود فضا برای دندان‌هایشان در دهان مواجه هستند. مشکل، عدد ۳۲ است. روند تکامل طبیعی برای دسته خاصی از میمون‌ها، که انسان نیز به آن تعلق دارد، ۳۲ عدد دندان در نظر گرفته است.


عدد ۳۲ نفرینی برای انسان
فک آدمیزاد برای ۳۲ عدد دندان، کوچک است. به همین خاطر این دندان‌ها معمولا به صورت فشرده کنار هم چسبیده‌اند. افزون بر این، زمانی که دندان‌های عقل نیز جا را برای دیگر دندان‌ها تنگ می‌کنند، انسان به یاد مسیر تکاملی‌اش می‌افتد. دندان‌های عقل نمایانگر این هستند که اجداد انسان حتی زمانی بیشتر از ۳۲ دندان داشتند.


عدد ۳۲ اما در دهان شامپانزه‌ها هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نمی‌کرده است. آنها همواره دارای دندان‌هایی صاف و زیبا بودند. اما چرا این مساله برای انسان به یک مشکل تبدیل شد؟
دلیل این امر رشد مغز انسان است. در سیر تکامل حیوان به انسان، مغز او همواره بزرگتر شده و این رشد بر برنامه‌ی رشد و تکامل استخوان‌های جمجمه و فک تاثیر گذاشته است. این نتیجه پژوهش محققانی از دانشگاه زوریخ در سوئیس است.


رشد مغز و استفاده بیشتر از ابزار تا دندان
حال ممکن است که این سوال پیش بیاید که رشد مغز چه رابطه‌ای با دندان‌دارد؟ اما نکته مهم اینجاست که رشد مغز در میان انسان‌های اولیه منجر به تفکر درباره استفاده از ابزارهای گوناگون به جای دندان شده است. برای مثال آنها به این نتیجه رسیدند که با شاخه‌های درخت یا سنگ هم می‌توان پوست مواد غذایی را جدا کنند و دیگر نیازی به دندان‌های آسیاب نیست. بدین وسیله تکمیل یافتن ابزار باعث کوچک شدن فک انسان شد.

ایجاد فضا در دهان با روش ارتودنسی
مغز انسان در سیر تکاملی خود بیشتر و بیشتر رشد کرد، و همراه آن توقعات و انتظارات زندگی نیز پیچیده‌تر شدند. بدین ترتیب جمجمه صورت برای فکر کردن بیشتر در ناحیه گیجگاه به طرف جلو کشیده شد و دهان میمون‌وار به بینی سربالا و یک چانه ظریف تبدیل گردید.
به این معنا که فضا در فک انسان کم شد، اما عدد ۳۲ باقی ماند. به همین خاطر انسان‌ها امروزه با شیوه‌های مختلف ارتودنسی کوشش می‌کنند که فضای بیشتری برای دندان‌های خود در دهان ایجاد کنند. در این میان، تنها امری که مایه تسلی انسان است، این است که کج بودن دندان‌هایش نشات گرفته از هوش تکامل یافته‌ی نوع بشر است.

منبع : rouzegareno.ir

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1965روز قبل
چهارشنبه 16/2/1394 - 10:35
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )شربت آبلیموی تازه برای رفع علائم کهیر مفید است

کهیر چیست؟

کهیر یک بیماری پوستی است که با خارش شدید همراه می‌ باشد. در بیماری کهیر لکه‌ ها و نقطه‌های قرمز رنگ و برجسته در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می ‌شود. معمولاً ضایعات فوق در عرض کم‌ تر از 24 ساعت فروکش می ‌کنند، ولی ممکن است در سایر قسمت‌ها دوباره بروز نمایند.

یک متخصص طب سنتی راه‌های رفع کهیر و خارش از منظر طب سنتی را تشریح کرد.

شیربیگی متخصص طب سنتی درباره راه‌های رفع کهیر اظهار داشت: کهیر منشاء عصبی دارد چون حالات روحی به طور ناگهانی بدن را گرم می‌کنند که این گرم شدن به بروز کهیر کمک می‌کند.

بهترین غذا برای رفع کهیر سوپ جو و عدسی هستند
به گفته وی مصرف سوپ جو به عنوان غذای روزانه برای فرد می‌تواند تا حدی به رفع کهیر کمک کند چرا که سوپ جو یک غذای دوایی محسوب می‌شود. این متخصص طب سنتی ادامه داد: ماساژ با روغن بنفشه یا روغن بادام شیرین به رفع علائم کهیر کمک می‌کند به خصوص اگر بعد از استحمام این کار صورت گیرد، همچنین این افراد از شستن بیش از حد با آب داغ باید پرهیز کنند.

 شربت آبلیموی تازه برای رفع علائم کهیر مفید است
این متخصص طب سنتی گفت: شربت آبلیموی تازه برای رفع علائم کهیر مفید است چرا که لیموی تازه به رفع خارش مزمن کمک می‌کند البته بهترین نوع لیمو درشت و رسیده آن است. شیربیگی خاطرنشان کرد: شربت آبلیمو برای رفع علائم تب و گرمی کودکان نیز مفید است.


اجابت مزاج به موقع به رفع علائم کهیر کمک می‌کند
شیربیگی عنوان کرد: اجابت مزاج به موقع به رفع علائم کهیر کمک می‌کند مصرف روزانه چندین بار آب گرم در طول روز خود به رفع یبوست کمک می‌کند هرچه قدر اجابت مزاج بهتر صورت پذیرد، کهیر و خارش زودتر رفع می‌شود. وی ادامه داد: باید سعی شود که بیماران را با غذا درمان کنیم، مصرف عدسی و سوپ جو برای این افراد مفید است. بهتر است که در هنگام پخت عدسی کمی سرکه طبیعی به آن اضافه شود.

منبع : tasnimnews.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1965روز قبل
چهارشنبه 16/2/1394 - 10:25
alibeik51 ( تعداد مطالب : 650 ) ( تعداد نظرات : 85 )

پزشکان نروژی تاکید دارند که بی‌خوابی می‌تواند موجب تشدید دردهای مزمن شود.

در این بررسی آمده است افرادی که به مشکلات خواب مبتلا هستند ممکن است در برابر درد، حساسیت بیشتری داشته باشند و بنابراین در این افراد احتمال وخیم‌تر شدن دردهای مزمن وجود دارد.

پزشکان نروژی در مطالعه خود به ارزیابی حساسیت درد در بیش از 10 هزار فرد بزرگسال پرداختند و دریافتند که افراد مبتلا به بی‌خوابی نسبت به افرادی که دچار بیماری‌های مرتبط با خواب نیستند نسبت به درد حساسیت بیشتری نشان می‌دهند. بنابراین یافته‌های این مطالعات حاکی از آن است که نیاز به بهبود وضعیت خواب در بیماران مبتلا به درد‌های مزمن و بالعکس آن واضح است.

«بورژه سیورتین»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: ابتدا از شرکت‌کنندگان پرسش‌هایی در مورد احتمال ابتلای آنان به بی‌خوابی، مدت زمان به خواب رفتن و دیگر مشکلات مرتبط با خواب پرسیده شد. پس از آن این افراد تحت آزمایش تست فشار سرد قرار گرفتند.

این تست متد استانداردی برای شبیه‌سازی درد مزمن است که از فرد درخواست می‌شود تا دستان خود را برای مدت زمان 106 ثانیه داخل آب سرد قرار دهد. افرادی که خیلی سریع دستان خود را از آب خارج می‌کردند مقاومت کمی به درد داشتند.

به گزارش لایوساینس، نتایج به دست آمده نشان داد 42 درصد از بیمارانی که به بی‌خوابی مبتلا بودند قبل از 106 ثانیه دستان خود را از آب بیرون آوردند. بر اساس این مطالعه، حساسیت به درد در افرادی که عارضه بی‌خوابی در آنان معمول و جدی‌تر بود به مراتب بیشتر بوده است.

منبع ایسنا
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1960روز قبل
سه شنبه 15/2/1394 - 7:46
alibeik51 ( تعداد مطالب : 650 ) ( تعداد نظرات : 85 )

این نتایج حاصل تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ایالتی اوهایو در ایالات متحده در یک طرح مشترک با پژوهشگران استرالیایی بوده است.
ماندن طولانی خردسالان در خانه و مکان های در بسته، موجب می شود آنان دچار یکی از شایع‌ترین عارضه‌های چشمی شوند.

کارشناسان هشدار می دهند عدم بازی کودکان در فضای باز و در مجاورت نور آفتاب و اقامت بیش از حد در فضای خانه می‌تواند منجر به نزدیک بینی میان کودکان شود.

گفتنی است، محققان اعتقاد دارند کاهش دریافت نور خورشید مورد نیاز به مدت حداقل 40 دقیقه در روز سبب افزایش نرخ نزدیک بینی در کودکان در حال رشد در سالهای آتی می‌شود.

این نتایج حاصل تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ایالتی اوهایو در ایالات متحده در یک طرح مشترک با پژوهشگران استرالیایی بوده است.

کارشناسان بر همین اساس به والدین توصیه اکید می کنند برای تقویت و افزایش قدرت بصری کودکان خردسال خود آنها را حتما به بازی در مجاورت نور خورشید ترغیب کنند و تنها در ساعات اوج تابش نور خورشید در فصول گرم سال یعنی از ساعت 10 صبح الی 16 بعد از ظهر از عینک آفتابی برای محافظت از کودکان خود استفاده کنند.
منبع:

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1960روز قبل
سه شنبه 15/2/1394 - 7:44
alibeik51 ( تعداد مطالب : 650 ) ( تعداد نظرات : 85 )در مراحل مختلف کمبود آب، فرد دچار سرگیجه می شود

نشانه های کمبود آب بدن
کمبود آب سلامت بدن را به خطر می اندازد و می تواند به لخته شدن خون، صرع و بیماری های دیگر منجر شود. نتایج بررسی ها نشان می دهد، کمبود آب حتی به میزان کم، باعث کاهش انرژی و بدخلقی می شود. به همین علت باید آب کافی مصرف کرد و کم آبی بدن را به موقع تشخیص داد اما علایم کم آبی بدن، همیشه تشنگی و خستگی مفرط نیست. علایم دیگری نیز وجود دارد که کمتر شناخته شده است.

√ هوس کردن شیرینی
یکی از نشانه های کم شدن آب بدن هوس کردن شیرینی است. زمانی که بدن دچار کمبود آب می شود، عملکرد بعضی از اعضای بدن مانند کبد که آب مصرف و گلیکوژن ذخیره می کند، تحت تأثیر قرار می گیرد؛ در نتیجه فرد هوس می کند خوراکی بخورد؛ از شکلات گرفته تا اسنک های شور، اما هوس شیرینی شایع تر است زیرا در شرایط کم آبی، بدن با مشکل تولید گلیکوژن رو به رو می شود.

زمانی که هوس شیرینی کردید، خوراکی آبکی انتخاب کنید، اغلب میوه ها و سبزی ها حاوی آب است از این رو آب موردنیاز بدن را تأمین می کند. در واقع بیش از ۹۰درصد از مواد تشکیل دهنده برخی میوه ها و سبزی ها آب است از جمله طالبی، توت فرنگی، هندوانه، خیار، کرفس، کاهو، کدوسبز، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای. ماست نیز منبع خوبی برای تأمین آب بدن است.

بروز سردرد
از علائم دیگر کم شدن آب بدن سردرد است .مغز داخل یک کیسه مایع قرار دارد که مانع از برخورد آن به جمجمه می شود. در صورت کم آبی، مغز به جمجمه برخورد می کند که این امر باعث سردرد می شود. باید دانست برخی نوشیدنی ها آب بدن را کاهش می دهد؛ از جمله نوشیدنی های انرژی زا و کافئین دار.

تب و لرز
در صورت کم آبی شدید بدن، فرد دچار علایم تب و حتی لرز می شود. تب شدید خطرناک است، بنابراین در این مواقع مرتب دمای بدن را کنترل کنید.

گرفتگی عضلات
گرفتگی عضله نیز از نشانه های کم شدن آب بدن است . هرچه دمای بدن بالاتر برود، گرفتگی عضلات نیز بیشتر می شود. به این ترتیب عضلات حرارت را در خود نگه می دارد. تغییرات در الکترولیت ها، تغییر در میزان سدیم و پتاسیم می تواند به گرفتگی عضلات منجر شود.

خشکی پوست
در مراحل مختلف کمبود آب، فرد دچار سرگیجه می شود و از حجم خون وی کم می شود؛ این امر خشکی پوست را در پی دارد. به علت خشکی، احتمال گرگرفتگی نیز وجود دارد.


بوی نامطبوع دهان
بزاق دهان دارای خاصیت ضدباکتریایی است اما کمبود آب باعث کاهش بزاق دهان می شود که بوی نامطبوع دهان را در پی دارد.


آزمایشی برای تشخیص کم آبی بدن
پوست پشت دست را با دو انگشت به اندازه نیم تا یک سانتی متر به سمت خود بکشید و رها کنید. باید در عرض چند ثانیه پوست به جای خود برگردد. بازگشت کند پوست به جای خود نشانه کم آبی است.
اگر بدن آب کافی داشته باشد، رنگ ادرار شفاف است. زرد یا نارنجی بودن ادرار نوعی اخطار است. هنگامی که بدن با ۳درصد کمبود آب رو به رو است، رنگ ادرار به طور قابل توجهی زرد خواهد شد. در صورتی که کمبود آب ۵درصد باشد، ادرار به رنگ زرد و بیش از ۵درصد به رنگ نارنجی خواهد بود.

بنابراین لازم است به طور منظم آب بنوشید. در صورتی که علاقه زیادی به نوشیدن آب ندارید با افزودن کمی آب میوه یا میوه یخ زده، آن را طعم دار کنید. از چای های مختلف گیاهی استفاده کنید. به جای خوردن اسنک های خشک مانند چیپس و کراکر، از میوه و سبزی هایی استفاده کنید که حاوی آب است.
اگر هنگام راه رفتن صدای آب در معده به گوش می رسد، به این معناست که آب جذب بدن نشده است. مایعات خنک تر یا با دمای اتاق، جذب بهتری دارد.
منبع : khorasannews.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1960روز قبل
سه شنبه 15/2/1394 - 7:25
alibeik51 ( تعداد مطالب : 650 ) ( تعداد نظرات : 85 )برای کاهش  درد دندان در کودکان از شیوه های طبیعی استفاده کنید

رویش دندان‌ها اتفاق دردناکی نیست، ولی باعث خارش شده و ممکن است حس ناخوشایندی برای کودک ایجاد کند که موجب ناراحتی‌اش شود.

اگر دقت کرده باشید، وقتی بچه‌ها در حال دندان‌درآوردن هستند، هر جسمی را داخل دهانشان می‌کنند و آن را گاز می‌گیرند و به همین دلیل هم پدر و مادرها فکر می‌کنند دندان‌درآوردن با درد شدیدی همراه است که کودک برای کاهش درد چنین کاری را انجام می‌دهد. بعضی‌ها هم به دنبال تاول‌های دردناکی روی لثه کودک هستند و منتظر خونریزی می‌مانند.

رویش دندان‌ها اتفاق دردناکی نیست، ولی باعث خارش شده و ممکن است حس ناخوشایندی برای کودک ایجاد کند که موجب ناراحتی‌اش شود. برای آرام‌تر‌کردن این بی‌قراری و ناراحتی کودکان باید با نظر پزشک از داروهایی که برای این منظور تهیه شده، استفاده کنید. علاوه بر این، اجسام ژله‌مانند سفت مثل اسباب‌بازی‌های تمیز ژله‌ای نیز‌ می‌تواند به کاهش علائم آزاردهنده ناشی از رویش دندان‌ها کمک کند.

رویش اولین دندان‌ها معمولا در سنین چهار تا شش ماهگی اتفاق می‌افتددر این زمان معمولا سطوح ایمنی که از مادر به شیرخوار رسیده کاهش می‌یابد و کودک کم‌کم خودش باید عناصر ایمنی را بسازد. بنابراین کاهش عناصر ایمنی منتقل‌شده از مادر به کودک می‌تواند دلیلی برای تب یا بروز عفونت باشد که این فقط یک همراهی با دندان‌درآوردن است و رویش دندان به تنهایی باعث چنین اتفاقی نمی‌شود. همچنین در کودکانی که مشکل یا بیماری خاصی ندارند، معمولا در محل رویش دندان‌ها خونریزی اتفاق نمی‌افتد.


به والدین توصیه می‌کنیم زمانی که کودک دچار مشکلی مانند تب یا اسهال شدید می‌شود، حتما به پزشک مراجعه کنند و این مشکلات را به حساب دندان‌درآوردن نگذارند.

اینکه بچه شما موقع دندان درآوردن،اذیت شود کاملا طبیعی است. اما راه هایی که شما برای کاهش دندان درد او استفاده می کنید، ممکن است بچه شما را بیمار کند. با به کار بردن شیوه های درست از راه های امن تر که مانع بیمار شدن بچه شما می شوند، برای کاهش  درد دندان در کودکان استفاده کنید.

درمان خانگی دندان درد کودک
وقتی اشک بچه سرازیر و ناله های او شروع می شوند، یک مادر همه کار برای آرام کردن درد دندان بچه اش انجام می دهد. اما طبق گزارش سازمان غذا و داروی ایالات متحده، مادران هنگام در درد دندان کودکان نباید راهی داروخانه شوند. این سازمان به والدین هشدار داده که ژل های های بی حس کننده دهان و مایعات ضررهای زیادی دارند. این سازمان اخیرا به والدین آمریکایی هشدار داده بود که از ژل های بی حس کننده دهان حاوی محصولات بنزوکائین  استفاده نکنند ولی هشدارهای جدید نسخه های تجویز شده پزشکان نظیر لیدوکائین ویسکوز را هم به فهرست داورهایی که نباید بچه های زیر 2 سال -مگر زیرنظر پزشک متخصص- استفاده کنند، اضافه کرده اند.

بچه هایی که به آنها لیدوکائین ویسکوز زیادی داده شده، ممکن است علایم مصرف بیش از حد و این نشانه ها در آنها بروز کند:
گیج شدن

وحشت
خیلی زود به خواب رفتن
تکان خوردن
مشکلات بینایی

تب و لرز

مشکلات قلبی

تشنج
آسیب های جدی مغزی

پارچه حوله‌ای خیس و سرد برای تسکین درد دندان در آوردن مفید است


همچنین محصولات بی حس کننده دهان ممکن است درد دندان درآوردن را کاهش دهند ولی درعین حال بچه را درمعرض متهمو گلوبینمی، اختلالی که میزان اکسیژن را در جریان خون محدود می کند، قرار می دهد.

بچه هایی که از این شرایط رنج می برند، پوست آبی رنگی پیدا کرده و دچار تنگی نفس و کمبود انرژی می شوند.

راه های امن کاهش دندان درد:
سعی کنید به جای این داروها از شیوه های طبیعی برای کاهش درد دندان بچه استفاده کنید. درد دندان حدود شش ماهگی بچه شروع می شود و تا سه سالگی تقریبا طول می کشد. زمانی که دهان بچه با دندان های موقتی پر شده است.

برای کاهش درد دهان کودکان، این کارها را انجام دهید:

1- پارچه حوله‌ای نم‌دار
پارچه حوله‌ای خیس و سرد یکی ار روش‌های خوب برای تسکین درد درآوردن دندان است. این پارچه را روی لثه‌های کودک قرار دهید تا بجود. حتی می‌توانید یک تکه یخ هم میان پارچه بگذارید و محکم ببندید تا خدای نکرده در گلوی کودک نپرد و سپس پارچه را در دهان کودک بگذارید تا بجود.


برای این منظور می‌توانید پارچه را در چای بابونه خیس کنید و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنک بماند یا حلقه‌های پلاستیکی که برای دندان درآوردن کودکان است را نیز در یخچال قرار دهید تا سرد شود. سپس به کودک بدهید تا بجود.

2- دندونی
برای کودکانی که از درد لثه رنج می‌برند، می‌توانید دندونی‌های لرزان خریداری کنید. انواعی از دندونی وجود دارند که با گاز گرفتن کودک، شروع به لرزش می‌کنند و این مساله بسیار برای کودک خوشایند و دوست‌داشتنی است. برای اینکه باعث تسکین دردش هم بشود، آن را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

3- غذاهای منجمد
سرما و یخ به کاهش درد لثه کودکانی که در حال دندان درآوردن هستند بسیار کمک می‌کند. می‌توانید غذاهایی که کودک در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فریزر منجمد کنید تا کودک آنها را بجود و سرمای آن درد دندانش را کاهش دهد. موز یخ زده یا شیر منجمد نیز روش‌های خوبی برای کم کردن درد هستند.

4- پستانک در یخ
برای کودکانی که پستانک می‌خورند می‌توانید پستانک آنها را در فریزر منجمد کنید تا هنگام مک زدن آن، سرمای موجود باعث بی‌حس شدن لثه‌ها و کم شدن درد آنها شود.

بیتوته

niniban.com

sobhanehonline.com

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1960روز قبل
سه شنبه 15/2/1394 - 7:19
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )درد قفسه سینه و اشکال در بلع از علائم بیماری ریفلاکس معده است.

اصطلاح «ترش کردن» در بین مردم جامعه زیاد رواج دارد. عده‌ای این حالت را بعد از خوردن غذا دارند، عده‌ای هنگام خواب و گروهی هم به طور مداوم. ترش کردن فقط یک علامت است و گاهی علائم دیگری نیز همراه با آن وجود دارد. ترش‌کردن به نوبه خود بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر نادیده گرفته شود و فرد نسبت به درمان آن اقدام نکند، می‌تواند در آینده به بیماری خطرناکی تبدیل شود.

بیماری ریفلاکس چگونه بیماری‌ای است؟
غذا داخل دهان جویده و سپس وارد لوله‌ای به نام مری می‌شود، این لوله به معده متصل است. داخل معده اسیدی است و اگر اسید معده به مخاط مری برخورد کند، باعث بروز علائمی در فرد خواهد شد. این افراد معمولا با شکایت ترش کردن به پزشک مراجعه می‌کنند. اسفنکتر مری ـ که این عضو را از معده جدا می‌کند ـ هنگام عبور غذا به طرف معده باز می‌شود. اسفنکتر طبیعی و سالم بعد از عبور غذا باید بسرعت بسته شود ولی گاهی این اتفاق نمی‌افتد و اسفنکتر باز می‌ماند و اسید وارد مری می‌شود. این پدیده «ریفلاکس» نام دارد و به خودی خود بیماری محسوب نمی‌شود.

چه موقع می‌گوییم فرد به بیماری ریفلاکس مبتلا است؟
همه ما ریفلاکس را چند بار در زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم، مثلا وقتی غذای تند می‌خوریم، ترشی مصرف می‌کنیم که حاوی سرکه زیادی است یا پرخوری می‌کنیم. این ریفلاکس‌ها موقتی است و خیلی زود از بین می‌رود، اما وقتی ریفلاکس دو بار در هفته یا هر روز تکرار شود، به طوری که قفسه سینه یا جناغ دچار سوزش شدید شود، می‌گوییم فرد مبتلا به بیماری ریفلاکس است و نیاز به درمان دارد.

آیا سوزش سر دل یا جناغ سینه تنها علامت این بیماری است؟
ریفلاکس با علائم دیگری نیز همراه است. سکسکه، آروغ زدن، حالت تهوع و استفراغ، خونریزی، درد قفسه سینه، اشکال در بلع، سرفه‌های مزمن و تشدید بیماری‌های تنفسی مانند آسم از علائم دیگری است که بیماران مبتلا به ریفلاکس به آن دچارند.

سرطان مری بیماری خطرناکی است

علت بیماری ریفلاکس چیست؟
علت آن هنوز بدرستی مشخص نشده و امروزه تعداد بیمارانی که به این دلیل به پزشک مراجعه می‌کنند، روبه افزایش است. یکی از مهم‌ترین دلایل وجود ریفلاکس، چاقی است و چاقی معضل مهمی در همه جوامع به خصوص جامعه ماست. محققان مواردی مانند خوردن مداوم غذاهای ترش و اسیدی، چاقی زیاد، استرس (اگر فرد مضطرب و پراسترسی هستید حتما به فکر راه‌حل باشید، چون استرس نقش مهمی در ایجاد بیماری ریفلاکس و تشدید آن دارد)، پوشیدن لباس‌های تنگ و سفت، خوردن کافئین زیاد، مصرف سیگار و الکل و... را در بروز بیماری ریفلاکس موثر می‌دانند.

شما چه راهکارهایی را برای کاهش ابتلا به ریفلاکس پیشنهاد می‌کنید؟
کنترل این بیماری معمولا چند ماه طول می‌کشد. برای درمان نیز باید از داروهای آنتی‌اسیدی استفاده کرد که معمولا به مدت یک تا دو ماه تجویز می‌شود. درمان دارویی به تنهایی اثری ندارد و بیمار باید حتما رژیم غذایی سالم و بی‌خطری را در پیش بگیرد.

رژیم غذایی بیماران مبتلا به ریفلاکس باید چگونه باشد؟
مهم‌ترین راه برای کنترل و درمان این بیماری این است که هر کس به غذاهای مصرفی‌اش دقت کند؛ یعنی بداند با خوردن کدام غذا دچار علائم ریفلاکسی می‌شود. مثلا اگر با خوردن نوع خاصی از مرکبات دچار سوزش سر دل می‌شود آن را کنار بگذارد. افرادی که ریفلاکس شدید دارند به خیلی از غذاها حساسیت نشان می‌‎دهند.

غذاهای ممنوع در مبتلایان به ریفلاکس عبارتند از:

غذاهای کافئین‌دار مانند کاکائو، چای، قهوه، مرکبات، گوجه فرنگی، همه غذاها و میوه‌های ترش، ادویه‌جات و فلفل، الکل و سیگار. این افراد باید از بستن کمربند خودداری کنند و وزن خود را کاهش دهند. غذاها نباید حجیم و آبدار باشد، از خوردن آب همراه با غذا پرهیز کنند، وعده‌های غذایی را تقسیم کنند و به جای سه وعده غذایی در روز، آن را به شش وعده غذایی برسانند.

بعد از غذا بلافاصله دراز نکشند و سعی کنند حداقل دو تا سه ساعت قبل از خواب غذای خود را میل کنند. هنگام خواب سر خود را حداقل 20 الی 30 سانتیمتر بالاتر از سطح تشک قرار دهند. از خوابیدن روی پهلوی راست پرهیز کنند. همچنین عده‌ای معتقدند خوردن عسل طبیعی قبل از غذا می‌تواند به روند سریع بهبود کمک کند.

استرس نقش مهمی در ایجاد بیماری ریفلاکس دارد.

اگر با مصرف دارو بیماری بهبود پیدا نکرد، چه؟
حداقل بیمار باید یک یا دو دوره دارو مصرف کند. داروهای تجویزی اسید معده را خنثی می‌کند و باعث قوی شدن اسفنکتر مری می‌شود. مرحله بعدی انجام آزمایش است.

چه آزمایشی؟
می‌توان با خوراندن ماده‌ای به نام «باریم» به بیمار مسیر آن را توسط عکس دنبال کرد و از چگونگی وضعیت دستگاه گوارش اطمینان حاصل کرد. آزمایش دیگر، بردن لوله‌ای نازک از بینی بیمار داخل مجرای نای است تا بتوان شدت اسیدیته محیط را اندازه گرفت و آخر استفاده از روش آندوسکوپی برای دیدن مستقیم جدار مری، اسفنکتر و معده است.

اگر بیماری درمان نشود چه عارضه‌ای ایجاد می‌کند؟
اسید معده به‌تدریج باعث التهاب جدار مری خواهد شد، بافت پوششی مری تغییر شکل داده و شبیه بافت معده خواهد شد. این پدیده اصطلاحا «مری بارت» نام دارد. مری بارت می‌تواند زمینه را برای وجود بیماری سرطان مری مهیا کند. سرطان مری بیماری خطرناکی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود باعث مرگ بیمار خواهد شد.

بیمارانی که مبتلا به مری بارت هستند باید تحت نظر قرار بگیرند. امروزه درمان‌های مناسبی برای افرادی که به درمان‌های دارویی و رژیمی پاسخ نمی‌دهند، وجود دارد، ولی جراحی آخرین خط درمانی است و فقط برای آن گروه از بیمارانی که به هیچ درمان دارویی ورژیم غذایی پاسخ نمی‌دهند به کار می‌رود و به همه بیماران توصیه نمی‌شود.

توصیه شما چیست؟
اگر دچار سوزش جناغ یا سوزش سردل هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی سوزش سردل ممکن است نشانه وجود بیماری قلبی باشد و حملات حاد قلبی ممکن است علائمی مانند بیماری‌های گوارشی ایجاد کند. فهمیدن تفاوت این دو به عهده پزشک است. همچنین در افرادی که دچار زخم معده هستند نیز سوزش سردل مشاهده می‌‌شود.
منبع:jamejamonline.ir

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1965روز قبل
سه شنبه 15/2/1394 - 6:59
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )

اخیرا متنی در وایبر دست به دست شده، با این مضمون که 20 سال پیش دانشمندی کشف کرده است که آهن را اگر به آرد نان اضافه و آن را مصرف کنیم، باعث آلزایمر می شود، در حالی که مسوولان کشور آرد را با آهن غنی می کنند.

دکتر زهرا عبداللهی، متخصص تغذیه: در میان انبوه پیامک های درست و غلطی که این روزها از طریق شبکه های اجتماعی رد و بدل می شود، برخی مرتبط با حوزه سلامت هستند و بسیار سوال برانگیزند.

اخیرا متنی در وایبر دست به دست شده، با این مضمون که 20 سال پیش دانشمندی کشف کرده است که آهن را اگر به آرد نان اضافه و آن را مصرف کنیم، باعث آلزایمر می شود، در حالی که مسوولان کشور آرد را با آهن غنی می کنند و ما در آینده با تعداد زیادی افراد مبتلا به آلزایمر مواجه خواهیم بود! یادداشتی که در ادامه پیش رو دارید، پاسخی است به همین شایعه؛ یعنی قضیه ی غنی سازی آرد و ارتباط آن با آلزایمر.

واقعیت این است که کمبود آهن شایع ترین علت کم خونی است. براساس آمارهای جهانی نزدیک به یک چهارم جمعیت دنیا کم خون هستند. کم خونی در تمام سنین دیده می شود. زنان در سنین باروری (به علت عادت ماهیانه، بارداری، شیردهی) و کودکان زیر 5 سال بیشتر در معرض کم خونی فقر آهن هستند و کمبود آهن در این مقاطع سنی می تواند باعث تاخیر رشد جسمی، کاهش قدرت یادگیری و ضریب هوشی به میزان 5 تا 10 امتیاز شود.افرادی که دچار کمبود آهن و کم خونی می شوند، به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت ها، بیشتر بیمار خواهند شد و دوره بیماری در آنها طولانی تر است. اثرات کم خونی به ویژه نوع شدید آن در دوران شیرخواری و اوایل کودکی  تقریبا غیرقابل جبران و با درمان بعدی هم قابل اصلاح نیست. براساس آمارهای جهانی، کمبود آهن به رشد و تکامل مغزی 40 تا 60 درصد کودکان 6 تا 24 ماهه کشورهای در حال توسعه صدمه می زند.

کم خونی در دوران بارداری به دلیل کمبود آهن باعث تاخیر رشد جنین و تولد نوزاد با وزن کمتر از 2500 گرم می شود. افرادی که دچار کمبود آهن و کم خونی می شوند همیشه احساس ضعف و خستگی می کنند و در نتیجه از کارایی آنها کاسته می شود. کمبود اسیدفولیک که شواهد کمبود آن در کشور ما نیز وجود دارد با عوارض جدی مانند ناهنجاری مادرزادی سیستم عصبی همراه است.

غنی سازی در دنیا

یکی از راه های جلوگیری از ابتلا به کمبود آهن و اسیدفولیک، افزودن آنها به مواد غذایی یا غنی سازی است. البته غنی سازی روش جدیدی برای پیشگیری از کمبود مواد مغذی نیست و بیش از 100 سال است که از این روش برای پیشگیری و کنترل عوارض کمبود برخی از ریزمغذی ها استفاده می شود. به عنوان مثال، افزودن ید به نمک سفره برای پیشگیری و درمان گواتر که در اثر کمبود ید ایجاد می شود، از سال 1831 آغاز شده است.

غنی سازی آرد گندم از حدود 60 سال پیش در کشورهای آمریکا و انگلیس اجرا شده و ریزمغذی هایی مثل آهن، کلسیم و ویتامین های گروه B به آرد اضافه شده است. از سال 1996، کشورهای مختلف، اسیدفولیک را نیز به آرد گندم اضافه کرده اند. دلیل این کار، تاثیر اسیدفولیک بر کاهش نقایص مادرزادی لوله عصبی (NTD)، کاهش شیوع هموسیستیئن بالا (که ریسک فاکتور بیماری های قلبی عروقی است)، کاهش شیوع سرطان ها و آلزایمر است که طی مطالعات متعددی به اثبات رسیده است.

در حقیقت برخلاف شایعاتی که غنی سازی آرد را باعث بروز آلزایمر معرفی می کنند، غنی سازی آرد با آهن و اسیدفولیک یکی از راه های موثر برای پیشگیری از آلزایمر، بیماری های قلبی عروقی و سرطان محسوب می شود و مطالعه متعددی که در کشورهای مختلف انجام شده اثربخش بودن غنی سازی آرد با آهن و اسیدفولیک را نشان می دهد.

در آمریکا، غنی سازی آرد با اسیدفولیک از سال 1996 شروع شد و شیوع نقایص مادرزادی لوله عصبی تا 19 درصدکاهش پیدا کرد. در کشور کانادا هم طی سال های 1995 تا 2001 که اسیدفولیک به آرد اضافه شده است، نقایص مادرزادی لوله عصبی تا 50 درصد کاهش یافته است.دلیل افزودن اسیدفولیک به آرد


به دلیل اهمیت اسید فولیک در ارتقای سطح سلامت جامعه، این ویتامین امروزه در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر آن با توجه به نقش ویژه اسیدفولیک در کاهش هموسیستئین، از این ویتامین به عنوان یک عامل در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، ترومبوز وریدهای عمقی و آمبولی ریوی نام برده اند. به این دلیل FDA آمریکا از سال 1994 اضافه کردن آن را به آرد غلات برای غنی سازی مجاز اعلام کرده است. البته مصرف 0.4 میلی گرم از این ویتامین در زنان در سنین باروری علاوه بر تامین نیاز روزانه آن از بروز ناهنجاری مادرزادی لوله عصبی در نوزادان نیز پیشگیری می کند.

شایعاتی که منبع علمی ندارد

برخی افراد با اطلاعات غلط و غیرعلمی باعث تشویش اذهان عمومی و سردرگمی مردم می شوند. آنچه مسلم است اینکه اصولا هر ویتامین یا ماده معدنی مانند آهن، روی، کلسیم، ید، منیزیم، پتاسیم و... اگر بیش از حد مورد نیاز بدن مصرف شوند، می توانند سلامت مصرف کننده را با عوارض مختلفی به خطر بیندازند ولی لازم است مردم بدانند که در برنامه های غنی سازی موادغذایی مثل آرد، مقداری از آهن یا هر ماده مغذی دیگری به آرد اضافه می شود که باعث اضافه دریافت بدن نشده و سلامت او را به خطر نمی اندازد. از طرف دیگر، در مطالعات مختلفی ثابت شده آهن و اسیدفولیک اثر پیشگیری کننده از بروز آلزایمر دارند، بنابراین اینگونه شایعات و اخبار کذب نباید باعث سردرگمی مردم شوند.
هفته نامه سلامت
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1965روز قبل
دوشنبه 14/2/1394 - 10:42
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )

سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنند. معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.


برخی سردردها اختصاصی‌تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستند. در این سردردها بر خلاف تصور بسیاری از افراد،  مغز عامل ایجاد سردرد نیست، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می‌شود؛ برای مثال گشاد شدن شریان ها و یا انقباض بیش از حد عضلات می‌تواند عصب های خاص و حساسی در مغز را تحریک کند و در نتیجه سردرد به وجود آورد.

هورمون هایی مانند استروژن می‌توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. از آن جایی که خانم ها طی عادات ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می‌شوند، احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانم ها دو برابر آقایان است. همچنین خانم ها بیشتر از آقایان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار می‌شوند.

1- سردرد خوشه ای

این نوع سردرد، شدیدترین درد را به همراه دارد، در عین حال کمتر از انواع دیگر شایع است. از هر 10 فرد مبتلا به این بیماری، 9 نفرشان مرد است که اغلب سیگاری های ماهر و دایم الخمر در زمره این گروه قراردارند .سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنند. معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. در نهایت هم این امکان وجود دارد که پس از بهبودی نسبی ، درد ماه ها یا سال ها به سراغ فرد نیاید و او فکر کند که کاملا خوب شده است.

در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می شود . ضمن آن که ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود. گاهی اوقات استنشاق اکسیژن خالص در مرحله اول بروز سردرد، ممکن است درد را متوقف کند. هنگامی که به این نوع سردرد مبتلا شدید ، سیگار نکشید و از انجام فعالیت های استرس زا خودداری کنید.

2- سردرد تنشی یا هیجانی

این نوع سردرد بسیار شایع است. علت پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است. مهم ترین دلیل پیدایش این انقباض ها نیز هیجانات عصبی است.

سردرد تنشی، هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز می‌کند و هم ‌به شکل مزمن ‌و حاد گریبان افراد را می‌گیرد. طوری که شخص در طول یک ماه ممکن است پنج روز با این سردرد دست و پنجه نرم کند .

درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد. این درد ماهیت فشاری داشته، ولی خاصیت ضربانی ندارد. بیمار از اینکه سرش سنگین است شکایت دارد، ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی شود. این درد می‌تواند 30 دقیقه تا 7 روز ادامه داشته باشد.

برای درمان سردردهای پراکنده و نامنظم معمولا می‌توان از قرص های مسکن استفاده کرد. علاوه بر آن، سرد و گرم کردن پیشانی به کمک یک حوله، یا ماساژ آرام شقیقه و گیجگاه می تواند تاثیر بسزایی در تسکین این نوع سردرد داشته باشد .

3- میگرن

میگرن، سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می آید. میگرن در زبان یونانی به معنای "نیمه سر" است. معمولا سردرد میگرنی با یک دوره مقدماتی آغاز می شود که طی آن شخص به طرز غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند. سپس حالت تهوع ، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور (ترس از نور) به وجود می آید .

این دوره مقدماتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و متعاقب آن سردرد بروز می‌کند.

دردی که با میگرن همراه است ربطی به گشاد شدن رگ ها ندارد. در حقیقت، افراد مبتلا به میگرن نمی‌توانند به خوبی در برابر محرک های محیط از قبیل نور ، صدا و حتی علایم درد واکنش نشان دهند، در نتیجه میزان درد شدت می یابد.

با اسکن مغز معلوم گردید به هنگام بروز میگرن ، فعالیت ساقه مغز نیز غیر طبیعی می شود. ساقه مغز به ناحیه ای از مغز گفته می شود که کنترل واکنش های مربوط به گرسنگی و تنفس را بر عهده دارد. این ناحیه همانند فیلتر عمل می‌کند و موجب می شود افراد، پیغام های ناخواسته یا مزاحم مثل صداهای اضافی را از خود دور کنند. هنگامی که ساقه مغز خوب عمل نکند، این پیغام ها به سمت مغز هجوم می برند و موجب پر شدن مغز از بارهای اضافی می شوند .

به نظر می رسد داروهای ضد تشنجی که به منظور جلوگیری از حمله صرع توسط بیماران مبتلا به صرع مصرف می شود، می تواند آن دسته از سلول های عصبی را که موجب بروز میگرن می شوند غیر فعال کند.  طبق تحقیقات حدود 70 درصد بیماران مبتلا به میگرن شدید ، از این داروها استفاده می کنند . داروهای ضد تشنج، عوارض جانبی مثل خستگی ، اضطراب و ریزش مو را به دنبال دارند . بنابراین باید به دنبال داروهای جدیدی بود که تنها روی ساقه مغز اثر بگذارند.

4- سردرد به علت مننژیت (عفونت پرده مغزی)

درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

5- سردرد به علت تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.

6- سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون ماکزیمم به حدود 20 و فشار خون مینیمم به حدود 12 رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

7- سردرد ناشی از بیماری های چشم

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از آب سیاه چشم نیز معمولا در ناحیــه پیشانی متمرکز می شود ، اما با درد شدید و تهوع همراه است.

8- سردرد ناشی از بیماری سینوس

سردرد ناشی از التهاب و عفونت سینوس ها (سینوزیت) اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.

9- سـردرد ناشی از عفونت دندان

این نوع سردرد غالبا از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین می رود.

10- سردرد آلرژیک

این نوع سردرد متعاقب تماس فرد بیمار با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود. معمولا همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شود.
خبرگزاری عصر ایران
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1965روز قبل
دوشنبه 14/2/1394 - 10:40
alibeik51 ( تعداد مطالب : 650 ) ( تعداد نظرات : 85 )بی خواب‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می‌گیرند

با خواب کافی از این آسیب ها و بیماریها پیشگیری کنید
بسیاری از كسانی كه شب‌ها خواب به چشم شان نمی‌آید، می‌گویند بعد از تاریك شدن هوا انرژی بیشتری پیدا می‌كنند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند فعالیت‌های مهمی كه نیاز به تمركز دارد را وقتی همه خوابند انجام دهند. بعضی‌های دیگر اما از بی خوابی دل خوشی ندارند و حتی به قیمت متوصل شدن به قرص‌های خواب آور برای خلاص شدن از آن تلاش می‌كنند. محققان می‌گویند چه از گروه اول باشید و چه از گروه دوم، بیدار بودن‌تان در نیمه شب می‌تواند آسیب‌های جدی به جسم و روان‌تان وارد كند. از نظر آنها بی خوابی می‌تواند افراد را به‌شدت بیمار كند و حتی جان‌شان را بگیرد.

• فشارخون بالا می‌رود
اگر بگوییم كه كودكان هم می‌توانند به مشكل بالا رفتن فشارخون دچار شوند احتمالا تعجب می‌كنید؛ اما بی خوابی می‌تواند این مشكل را در میان كودكان هم به وجود بیاورد. به نوشته‌ام اس ان بی سی، پژوهشگران می‌گویند بچه‌هایی كه كمتر از شش ساعت و نیم در شبانه روز می‌خوابند، به مشكلات جدی فشارخون دچار می‌شوند.


البته نوسان فشار خون تنها مشكلی نیست كه سراغ بچه‌های بی خواب می‌رود. پژوهشگران می‌گویند این افراد در نوجوانی 14 درصد بیشتر از دیگران ممكن است بیش فعال شوند. محققان می‌گویند كودكان به حدود 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. پس تصور نکنید تنظیم خواب شبانه کودکتان تنها آموزش نظم به اوست؛ بچه‌هایی که خوابشان ساعات متغییری دارد و تا نیمه شب بیدار می‌مانند بیشتر چاق می‌شوند و حتی نوسان‌های فشار خون را پیش از آدم‌هایی که ساعات خوابشان تنظیم شده تجربه می‌کنند.

طلاق می‌گیرید
بله! به همین سادگی! چند ساعت كمتر خوابیدن در شبانه روز می‌تواند جرقه‌های اختلاف میان شما و همسرتان را روشن كند و روابط عاطفی تان را دچار مشكل كند. «بی بی سی» به نقل از بنیاد سلامت روانی بریتانیا نوشته است كه مشكل در روابط عاطفی، خستگی پذیری بالا و فقدان تمركز فكری از مشكلاتی است كه بخاطر بی خوابی ایجاد می‌شوند.

این بنیاد ادعا می‌كند كه بی خواب‌ها چهار برابر دیگران با مشكل در روابط عاطفی شان روبه‌رو هستند و سه برابر آدم‌هایی كه حدود 8 ساعت در شبانه روز می‌خوابند، افسرده می‌شوند و تمركزشان را از دست می‌دهند. از نظر محققان بی خوابی افراد را وارد چرخه معیوبی از مشكلات روانی می‌كند كه تا زمان تنظیم شدن خواب افراد نمی‌توان امیدی به بهبودشان داشت.

بی‌خوابی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد

خوراکی زیاد می خرید
اگر نمی‌خواهید جیبتان خالی شود، شب‌ها خوب بخوابید. محققان می‌گویند فردای روز بی خوابی، میل شما به خریدن مواد غذایی چند برابر می‌شود. به گزارش مجله چاقی، سطوح هورمون گرلین در خون بی خواب‌ها بالا می‌رود و باعث گرسنه شدن و افزایش تمایلشان به خرید خوراكی می‌شود. محققان می‌گویند كه افزایش این هورمون بر قدرت تصمیم‌گیری افرادی كه خواب كافی نداشته‌اند تاثیر می‌گذارد و حتی به جای آنها تصمیم می‌گیرد.


از نظر پژوهشگران یكی از دلایل چاق شدن بی خواب‌ها، افزایش سطح همین هورمون است. آنها معتقدند کسانی که به خاطر بیشتر تمرکز داشتن در شب و یا به دلیل اجبار شغلی که مشغول انجامش هستند نظم خوابشان را به هم می‌ریزند و شب زنده‌داری می‌کنند، بیشتر در معرض چاقی هستند؛‌حتی اگر اشتهایشان زیاد نباشد و اهل فست فود خوردن و با مصرف غذا‌های پرکالری هم نباشند.

دیابت می‌گیرید
اضطراب و افسردگی تنها مشكلات ناشی از بی‌خوابی نیستند. محققان می‌گویند سطح قند خون افرادی كه خواب‌شان ناكافی است هم بالاتر از دیگران می‌رود و توانایی بدنشان در تنظیم میزان انسولین خون پایین می‌آید. همین دلیل است كه بی خواب‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می‌گیرند. محققان می‌گویند فشارهای روانی از دلایل اصلی ابتلا به دیابت نوع دو هستند و مردانی كه دچار این فشارها هستند، دو برابر مردهایی كه سلامت روان دارند دچار دیابت می‌شوند.


به گفته محققان از آنجا كه بی‌خوابی شبانه می‌تواند تحمل تنش‌ها برای افراد را دشوارتر كند و از آنجا كه كافی نبودن خواب باعث مضطرب شدن و افسردگی می‌شود، می‌توان این مشكل را به عنوان یكی از دلایل ابتلا به دیابت معرفی كرد. گذشته از این، خود بی‌خوابی هم می‌تواند میزان قند خون را دچار نوسان كند و باعث ابتلا به دیابت شود.

سكته مغزی می‌كنید
مغز تنها به‌خاطر بی خوابی خسته و فرسوده نمی‌شود. محققان می‌گویند بی خوابی شبانه می‌تواند مرگ این عضو بدن را هم به همراه بیاورد. از نظر محققان تایوانی خطر سكته مغزی به ویژه در میان جوانان بی خواب بیشتر است.

بی خوابی می‌تواند خطر سكته مغزی را تا 54 درصد بالاتر ببرد. از نظر آنها خطر سكته مغزی در میان جوانان 18 تا 24 ساله بی خواب، هشت برابر افرادی است كه در این سنین خواب مناسب و منظم دارند. از نظر آنها حتی بی خوابی گاه و بی گاه هم می‌تواند مغز را در مرض چنین خطری قرار دهد.از نظر محققان مغز بی‌خواب‌ها در فردای آن روز هم کارایی پایین‌تری دارد و از پس انجام تکالیف دشواری که در حالت عادی فرد آنها را انجام می‌دهد برنمی‌آید. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند قبل از انجام کار‌های مهم، به خوبی بخوابید و حتی می‌گویند بهتر است کارمندان در میانه روز نزدیک به بیست دقیقه چرب بزنند، تا برای ادامه فعالیت‌هایشان آماده‌تر شوند.

آلزایمر می‌گیرید
مغز بی‌خواب‌ها زودتر از دیگران توانایی به خاطر آوردن رویدادها و خاطرات را از دست می‌دهد. نیویورك دیلی نیوز گزارش كرده است كه پروتئینی كه وجودش می‌تواند باعث ابتلا به بیماری آلزایمر شود، با به موقع و كافی خوابیدن در شب از بدن تخلیه می‌شود اما كسانی كه خواب شان نظم ندارد و كافی نیست، این پروتئین در بدنشان انباشته می‌شود و زودتر از دیگران آلزایمر می‌گیرند.

از نظر محققان حتی اگر یك شب كم بخوابید، سطح این پروتئین در بدنتان بالاتر می‌رود و هرچه بی خوابی هایتان بیشتر شود، میزان آن هم بیشتر و دردسرسازتر می‌شود. آمار ابتلا به آلزایمر در جهان هر روز بالاتر می‌رود و محققان به دنبال پیدا کردن دلایل این موضوع، کشف کرده‌اند که بی‌خوابی در ایجاد چنین بیماری‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد.

بی‌خوابی شبانه می‌تواند تحمل تنش‌ها برای افراد را دشوار كند

• 86 مرض به جان‌تان می‌اندازد
گفتیم كه خطر سكته مغزی، قلبی و ابتلا به مشكلات روانی با بی خواب شدن سراغتان می‌آید، اما به نوشته دیلی میل مشكلاتی كه بی خوابی برایتان ایجاد می‌كند، متاسفانه از این تعداد بسیار بیشتر هستند. محققان می‌گویند كه با پریدن خواب از سرتان، 86 نوع اختلال و بیماری سراغتان می‌آید و بسیاری از بیماری‌های جسمی كه نمی‌توانید دلیلی برای حضورشان پیدا كنید، ناشی از همین یك مشكل می‌شوند. از نظر محققان نه یكی دو شب بی خوابی، بلكه مستمر شدن این مشكل می‌تواند چنین عواقبی را به همراه بیاورد و باعث شود که در اوج جوانی، بدنی پیر و خسته داشته باشید.

نگذارید مزمن شود
همه افراد دوره‌یی از بی‌خوابی را در طول سال تجربه می‌كنند و برخی شب‌ها خواب به چشم‌هایشان نمی‌آید. این بی‌خوابی گذرا گرچه می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را بیشتر كند اما به اندازه بی‌خوابی مزمن نمی‌توان جان شما را تهدید كند. اگر دوره‌های گذرای بی‌خوابی شما جای خود را به بی‌خوابی‌هایی كه حدود سه هفته تا شش ماه ادامه پیدا كرده‌اند داده‌اند، بهتر است فورا به روانپزشك مراجعه كنید و با پیدا كردن منشا بی‌خوابی‌تان، راهی برای درمانش پیدا كنید.

بیشتر فست فود می‌خورید
تنها میل به خرید مواد غذایی با كمبود خواب بیشتر نمی‌شود. محققان می‌گویند حتی ذائقه شما هم تحت تاثیر میزان خواب‌تان قرار می‌گیرد. از نظر آنها كسانی كه شب‌ها به اندازه نمی‌خوابند، بیشتر همبرگر و سیب زمینی سرخ شده می‌خورند. این تحقیقات كه نتیجه شان در مجله نیچر چاپ شده است نشان می‌دهد كه بخشی از مغز بی‌خواب‌ها، با دیدن فست فود فعال می‌شود كه باعث كم شدن قدرت این افراد در كنترل هوس غذایی شان می‌شود. به همین دلیل است كه از نظر محققان كسانی كه خواب كافی ندارند، نمی‌توانند تغذیه سالمی هم داشته باشند.


كمردرد می‌گیرید
درد استخوان های‌تان در پیری را به گردن نخوردن شیر و ماست نیندازید. محققان می‌گویند میزان خواب شما هم می‌تواند به اندازه تغذیه تان در سالم ماندن استخوان‌های شما تاثیر داشته باشد. پژوهشگران بر این باورند كه افراد بی خواب در دوران پیری درد بیشتری در ستون فقرات و ناحیه كمرشان تجربه می‌كنند. از نظر محققان بزرگسالانی كه شب‌ها خوب نمی‌خوابند، یك و نیم برابر بیشتر از آنهایی كه خواب كافی دارند در پیری دچار كمر درد می‌شوند.


سرطان می‌گیرید
محققان می‌گویند بی‌خوابی نه تنها خطر ابتلا به سرطان سینه را بیشتر می‌كند، بلكه مجال رشد سلول‌های سرطانی را هم بیشتر می‌كند. از نظر آنها بی‌خوابی برای بیماران سرطانی سم است و باعث سرعت گرفتن رشد سلولهای سرطانی در بدنشان می‌شود. اما آنها ادعا می‌كنند كه خواب كافی می‌تواند یكی از درمان‌های كمكی برای این بیماران باشد و باعث بهبودشان شود. به نوشته تلگراف، مردان بی خواب 2 برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و زنانی كه كمتر از 6 ساعت می‌خوابند هم به احتمال 62 درصد بیشتر از دیگران به سرطان سینه دچار می‌شوند.


می میرید
مرگ تدریجی بخاطر ابتلا به بیماری‌های گفته شده، می‌تواند گریبان بی خواب‌ها را بگیرد. اما حتی اگر یك فرد مبتلا به بی‌خوابی برخی از بیماری‌های گفته شده را تجربه نكند، باز هم احتمال مردنش بخاطر كافی نبودن میزان خواب زیاد است. رویترز نوشته است كه نیمی از آمریكایی‌ها بی‌خوابی مزمن دارند و با توجه به گفته‌های محققان، مزمن شدن این مشكل به احتمال 58 درصد بیشتر خطر مرگ را به همراه می‌آورد. از نظر محققان كسانی كه حداقل 6 سال با این مشكل دست و پنجه نرم كرده‌اند، بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارند.


ماه كامل شده؟
بی خوابی دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد و از نظر محققان كامل شدن قرص ماه می‌تواند یكی از آن دلایل باشد.محققان در بوداپست كشف كرده‌اند كه ماه می‌تواند بر اختلالات خواب و همینطور سلامت روانی انسان‌ها تاثیر داشته باشد و در زمانی كه ماه كامل در آسمان می‌درخشد، خواب زنان و مردان سبك‌تر از بقیه روزها می‌شود.

بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد

گوشی بازی می‌كنید؟
محققان می‌گویند گوشی بازی قبل از خواب گذشته از تاثیرات منفی كه بر مغز می‌گذارد، می‌تواند كیفیت خواب شما را پایین بیاورد و باعث بی خواب شدن‌تان شود.افرادی كه گوشی شان را به اتاق خواب خود می‌برند، خواب ناآرام‌تر و بی كیفیت‌تری را تجربه می‌كنند و فردای آن روز انرژی کمتری نسبت به دیگران دارند.

افسردگی دارید؟
متخصصان می‌گویند در بسیاری موارد خود افسردگی هم می‌تواند باعث بی خواب شدن شما شود. پس اگر تغییر واضحی در الگوی خواب‌تان پیدا شده و زیادتر از حد و یا كمتر از معیار می‌خوابید، سلامت روان‌تان را با كمك متخصصان بررسی كنید. شاید یك افسردگی كوچك و درمان‌پذیر باعث بی خوابی تان شده باشد.

دستشویی دارید؟
محققان می‌گویند بسیاری از كسانی كه بی خواب هستند و یا در میانه شب بارها بیدار می‌شوند، از مشكل پر بودن مثانه در شب رنج می‌برند و پس از دستشویی رفتن و روشن كردن چراغ خواب از سرشان می‌پرد. درحالی كه با نصب ال‌ای دی‌های مخصوص و كم نوری كه محققان اختراع كرده‌اند میتوانند این مشکل بیخوابی را برطرف کنند.

** راههایی ساده برای درمان بی خوابی
بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد و از نظر متخصصان طب سنتی، گاهی چاره از بین بردنش مصرف برخی دم‌نوش‌های گیاهی است. اما محققان می‌گویند برای خلاص شدن از این مشکل، راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد. راه‌هایی که در ادامه آن‌ها را  با شما درمیان می‌گذاریم.

-- شیر و مغز بخورید
توصیه محققان به بی خواب‌ها، خوردن یك مشت مغز آجیل و یك لیوان شیر قبل از خواب است. پژوهشگران بر این باوردند كه با اضافه كردن این دو مورد به رژیم غذایی بی خواب‌ها می‌توان مشكل‌شان را كمرنگ كرد.

-- كیوی بخورید
یکی از میوه هایی که به درمان بیخوابی کمک میکند کیوی است . محققان می‌گویند اگر 4 هفته به رژیم غذایی تان كیوی اضافه كنید، بی خوابی تان از بین می‌رود. آنها به شركت كنندگان یك تحقیق، یك ساعت قبل از خواب دو كیوی دادند و مشاهده كردند كه كیفیت خواب آنها بالاتر رفته است.


-- آلبالو بخورید
از نظر محققان ملاتون موجود در آلبالو می‌تواند بر مغز بی خواب‌ها تاثیر مفیدی بگذارد و باعث تنظیم شدن چرخه خوابشان شود. محققان می‌گویند دو وعده خوردن این میوه در صبح و شب می‌تواند به تنظیم شدن خواب افراد كمك كند.

-- یوگا كار كنید
اگر میان سال هستید و بعد از یائسه شدن به بی خوابی دچار شده اید، گذشته از اضافه كردن خوراكی‌های گفته شده، باید با ورزش هم آشتی كنید. محققان می‌گویند ورزش یوگا بیشتر از هر راه دیگری می‌تواند به تنظیم شدن خواب خانم‌های یائسه كمك كند.

منبع : مجله سیب سبز

bartarinha.ir

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1960روز قبل
يکشنبه 13/2/1394 - 15:54
  • تعداد رکورد ها : 14670