zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

خورشید در آخرین روزهای هفته گذشته یکی از قوی‌ترین جرقه‌های خورشیدی سال را از خود منتشر کرد که منجر به قطع گسترده سیگنال فرکانس بالا شد.

13-709.jpg

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این جرقه قوی که روز پنجشنبه 16 ‌آبان در ساعت 10:12 به وقت گرینویچ به اوج خود رسید، در گروه X3.3 طبقه‌بندی شده است که جزء شدیدترین انفجارات خورشیدی محسوب می‌شود.

جرقه‌های خورشیدی طبقه X در صورتی که بطور مستقیم به سمت زمین باشند، می‌توانند برای ماهواره‌ها و فضانوردان حاضر در فضا خطرناک باشند.

به گفته مقامات فضایی، علیرغم بروز اختلال در ارتباطات رادیویی موج کوتاه، این جرقه نگرانی خاصی برای زمین در پی ندارد.

رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا تصویری از این انفجار خورشیدی گرفته که در آن می‌توان خورشید را در نور فرابنفش شدید مشاهده کرد.

این رنگ عجیب به دلیل ترکیب نورهای کاذبی است که برای هر طول موج توسط فیزیکدانان خورشیدی به منظور تمایز بین باندهای مختلف انتخاب شده‌اند.

جرقه خورشیدی یک انفجار از نور و تابش در جو مغناطیسی خورشید است. این انرژی با سرعت نور فاصله این ستاره تا زمین را تنها طی هشت دقیقه طی می‌کند و در جو یونسفر زمین جذب می‌شود.

جرقه اخیر غیرطبیعی بوده و از ظهور و فروپاشی بسیار سریعی برخوردار بود.

انفجار انرژی باعث ایجاد جریانهای الکتریکی در یونوسفر شده که در عوض یک میدان مغناطیسی تولید می‌کنند. همه جریانهای الکتریکی، میدانهای مغناطیسی تولید می‌کنند و موج سریع ناشی از جرقه یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که از قدرت کافی برای اندازه‌گیری از زمین برخوردار است.

از آنجایی که جرقه‌های خورشیدی یونوسفر را داغ و کج می‌کنند، می‌توانند در ارتباطات رادیویی اختلال ایجاد کنند.

مرکز پیش‌بینی هواشناسی فضای سازمان ملی جوی و اقیانوسی آمریکا برای حدود یک ساعت پس از جرقه روز پنج‌شنبه در مورد امکان قطع ارتباطات رادیویی موج کوتاه هشدار داده بود.

این نوع ارتباط اغلب برای حمل‌ونقل هوایی دوربرد، رادیو آماتور، و ارتباطات اضطراری مورد استفاده است. این جرقه خورشیدی بجز اختلال رادیویی، تاثیر خاصی بر زمین نداشت.

هفته گذشته بیش از 10 جرقه خورشیدی از سوی خورشید منتشر شده و تابشهایی را بسوی زمین ارسال کرده بود.

سازمان ملی جوی و اقیانوسی آمریکا طی دو روز چهار هشدار قطع رادیویی را پس از آشفته شدن آب‌وهوای خورشید اعلام کرده بود.

تابشهای ناشی از این آشفتگی‌های خورشید از جو زمین عبور نکرده و بر حیات تاثیر نمی‌گذارد اما شدت بالای آنها می‌تواند جو یونوسفر را که محل عبور سیگانال‌های رادیویی و جی‌پی‌اس بوده، مختل کند.

از روز اول آبان تاکنون، خورشید بیش از 24 جرقه متوسط سطح M و چهار جرقه شدید سطح X از خود منتشر کرده است.

این امر با نزدیک شدن خورشید به اوج دوره خود موسوم به ماکسیمم خورشید عجیب نیست، اگرچه این اوج امسال به شکلی غیرعادی آرام بوده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
جمعه 24/8/1392 - 16:14
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )

فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برای حفظ تناسب اندام و جلوگیری از ضعف استخوان و توده عضلانی نیازمند انجام تمرینات مستمر ورزشی در فضا هستند، اما فضانوردان چگونه می توانند در شرایط بی‌وزنی ورزش کنند؟

105-12.JPG

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هر کدام از فضانوردان مستفر در ایستگاه فضایی روزانه دو ساعت را به انجام ورزش اختصاص می دهند؛ یک ساعت شامل استفاده از دوچرخه ثابت یا تردمیل است و یک ساعت دیگر به تمرینات مقاومتی مانند وزنه برداری اختصاص دارد.

بلند کردن یک وزنه 45 کیلوگرمی در شرایط میکروگرانشی با شرایط زمین کاملا تفاوت دارد و این وزن در فضا چندان سنگین به نظر نمی‌رسد؛ به همین دلیل فضانوردان برای انجام تمرینات مقاومتی باید از یک دستگاه مخصوص که انجام تمرینات در گرانش طبیعی را شبیه‌سازی می‌کند، استفاده کنند.

«کریس هدفیلد» فضانورد سرشناس کانادایی شرایط حفظ تناسب اندام و انجام تمرینات ورزشی در طول پنج ماه حضور در ISS را تشریح کرده است.

دستگاه ورزشی مقاومتی پیشرفته (ARED) ایستگاه فضایی از مقاومت سیلندرهای پیستون خلأ برای شبیه سازی تمرین در شرایط گرانش زمین استفاده می کند.

این دستگاه ورزشی دارای پیستون های بزرگ خلأ است و با کمک آن، انجام تمرینات بدنسازی از جمله پرس سینه، اسکات و وزنه زدن برای فضانوردان فراهم می شود.

انجام این تمرینات مقاومتی به افزایش قدرت و حجم توده عضلانی فضانوردان در طول اقامت در شرایط بدون جاذبه منجر شده و به تطبیق پذیری سریع تر بدن پس از بازگشت از فضا کمک می کند.

فضانوردان پس از بازگشت از فضا بدلیل تغییرات فیزیولوژیک و ضعف عضلانی، تا چند ماه در راه رفتن و حفظ تعادل دچار مشکل هستند و باید تمرینات مختلفی از جمله راه رفتن در استخر را برای بهبود وضعیت خود انجام دهند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
دوشنبه 20/8/1392 - 23:27
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )

تحقیقات جدید که در دو مجله علمی معتبر منتشر شده نشان می‌دهد که خطر برخورد سیارک‌های بزرگ با زمین بیشتر از چیزی است که دانشمندان تصور می‌کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان با بررسی یک تکه بزرگ از یک سنگ فضایی که در ماه فوریه بر فراز چلیابینسک روسیه منفجر شد و 1619 نفر را مجروح کرد، اعلام کردند که این شهاب سنگ بزرگترین و پرقدرت ترین سیارکی بوده است که از سال 1908 در سیبری سقوط کرد و جنگل‌های سیبری را تا صدها هزار متر با خاک یکسان کرد.

شهاب سنگ چلیابینسک با سرعت 54 هزار کیلومتر بر ساعت معادل با 44 برابر سرعت صوت برفراز شهر چلیابینسک متلاشی شد. گفته شده است که این شهاب سنگ بزرگترین جرم آسمانی است که در یک قرن اخیر به زمین اصابت کرده است.

این تحقیقات نشان می‌دهد که خطر برخورد سیارک‌های خطرناک با سیاره زمین 10 برابر بیشتر از چیزی است که دانشمندان پیشتر تصور کرده بودند.

درحال حاضر ستاره شناسان دانشگاه هاوایی درحال راه اندازی تلسکوپ‌هایی هستند که می‌تواند نورهایی که به سرعت حرکت می‌کنند و احتمالا سیارک باشند را شناسایی کرده تا بتواند به سرعت هشدار داده و مناطق خطر تخلیه شوند.

دو تحقیق جدیدی که درباره رویداد چلیابینسک در مجله‌های نیچر و ساینس منتشر شده نتایج یکسانی داشته‌اند. نتایج یکی از این تحقیقات نشان می‌دهد که این سیارک احتمالا یک تک سنگ بوده است که در فضا درگیری مقداری فشار شده و یا با یک سیارک دیگر برخورد داشته و این امر موجب شده است که شهاب سنگ روسیه از درون دچار شکاف شود.

دانشمندانی که این تحقیقات را انجام دادند، اظهار داشتند که نرخ این برخوردها بالاتر از چیزی است که انتظار می‌رفت. اگر زمین با یک نرخ ثابت از سنگ‌ها مورد برخورد قرار گیرد، در آن صورت ما در دوره برخوردهای متداول غیر معمول قرار گرفته‌ایم. اما  از سوی دیگر این دانشمندان توضیحی برای این امر ارائه نکرده‌اند به نظر می‌رسد که برخی سیارک‌های بزرگ در فضا ضربه خورده شکسته و زمان طولانی پس از این ضربه تعداد سنگ‌های نزدیک به مدار زمین افزایش یافته‌اند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
يکشنبه 19/8/1392 - 17:4
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

فضاپیمای «سایوز» روسیه حامل سه سکنه جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی و مشعل المپیک زمستانی 2014، روز گذشته (پنج‌شنبه) با موفقیت به این آزمایشگاه مدارگرد ملحق شد.

7.jpg

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فضاپیمای TMA-11M سایوز به عنوان بخشی از تلاشها برای به نمایش گذاشتن بازی‌های سال آینده در روسیه، این مشعل را به ایستگاه فضایی منتقل کرده است.

روز شنبه(18 آبان)، اولگ موتوف و سرگئی ریازانسکی که در حال حاضر در ایستگاه فضایی به سر می‌برند، این مشعل را در اولین پیاده‌روی تاریخی آن در فضا حمل خواهند کرد.

این در حالی است که به دلایل ایمنی این مشعل خاموش خواهد بود. از این مشعل قرار است برای روشن کردن مشعل اصلی المپیک در استادیوم فیشت در سوچی روسیه به مناسبت آغاز بازی‌های زمستانی سال 2014 استفاده شود.

سه سکنه جدید ایستگاه که از آمریکا، روسیه و ژاپن هستند روز چهارشنبه با فضاپیمای سایوز از ایستگاه فضایی بایکنور در قزاقستان به ایستگاه فضایی پرواز کرده بودند.

ریک ماستراچیو از ناسا، میخائیل تیورین از روسیه و کویچی واماتا از ژاپن، تنها شش ساعت و 14 دقیقه پس از پرواز با استفاده از یک مسیر ملاقات سریع به آزمایشگاه مداری رسیدند.

ورود این سکنه جدید، جمعیت حاضر در ایستگاه را به 9 تن رسانده است. این اولین بار از اکتبر 2009 تاکنون است که 9 تن در کنار هم در ایستگاه فضایی قرار دارند.

آنها در روز 10 نوامبر(19 آبان) با بازگشت فئودور یورچیخین، فرمانده کنونی ایستگاه، کارن نیبرگ و لوکا پارمیتانو به زمین به تعادل همیشگی خود بازخواهد گشت. پس از خروج آنها، کوتوف فرماندهی ایستگاه را در اختیار خواهد گرفت.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
شنبه 18/8/1392 - 14:14
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )

تحقیقات جدید نشان می دهد که فضای کیهانی گسترده است اما چندان هم متروک نیست چرا که تنها در کهکشان راه شیری میلیاردها سیاره هم اندازه زمین وجود دارد که دور ستاره هایی چون خورشید ما می چرخند و برای حیات نه زیاد گرم و نه زیاد سرد هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاره شناسان با استفاده از اطلاعات ناسا برای نخستین بار محاسبه کرده اند که در کهکشان راه شیری ماه دست کم 8.8 میلیارد ستاره با سیاره های هم اندازه زمین وجود دارد که در دمای قابل سکونت به سرمی برند.

نتایج این تحقیقات دیروز دوشنبه 13 آبان ماه در مجله مقالات آکادمی علمی علوم منتشر شده است.

جف مارسی یکی از نویسندگان این تحقیق و استاد نجوم دانشگاه کالیفرنیا برکلی گفت: تنها در کهکشان راه شیری 8.8 میلیارد احتمال وجود حیات مطرح است.

دانشمندان اظهار می دارند که گام بعدی آنها بررسی اتمسفرهای این سیارات با تلسکوپهای قوی فضایی است که در آینده پرتاب می شوند، این امر می تواند سرنخی را درباره وجود حیات احتمالی در این سیارات به دست دهد.

مارس اظهار داشت که نتایج این تحقیقات یک پرسش را به ذهن متبادر می کند که اگر ما در کیهان و یا در کهکشان راه شیری تنها نیستیم، پس چرا در کهکشان ما در یک سکوت آزار دهنده ای فرو رفته است و هیچ صدایی از سوی تمدنهای پیشرفته به گوش نمی رسد.

در کهکشان راه شیری یک ستاره از هر 5 ستاره از نظر رنگ، اندازه و سن شبیه خورشید ما است و این ستاره ها دارای سیاراتی هستند که تقریبا هم اندازه زمین محسوب می شوند و از نظر قرار گیری آنها در منطقه قابل سکونت این سیاره ها می توانند دارای آب به شکل مایع باشند.

این اولین باری است که دانشمندان درصد ستاره های شبیه به خورشید ما را که دارای سیاره های شبیه به زمین هستند را به جای تخمین، محاسبه کرده اند و آن را 22 درصد با حاشیه خطای مثبت و منفی 8 درصد اعلام کرده اند.

ناتالی باتالها دانشمند ناسا که روی کپلر کار می کند اظهار داشت که هنوز باید اطلاعات زیادی بررسی شود که این رقم به صورت نهایی اعلام شود.

براساس اظهارات مارسی، در کهکشان ما 200 میلیارد ستاره وجود دارد که 40 میلیارد آنها شبیه خورشید ما هستند، یکی از نویسندگان این تحقیق تعداد ستاره های شبیه خورشید را نزدیک به 50  میلیارد عنوان کرده به این معنا که تعداد سیارات شبیه به زمین 11 میلیارد خواهد بود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
سه شنبه 14/8/1392 - 16:12
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )

تلسکوپ فضایی ناسا موفق شد تصویر نزدیک ترین ستاره به خورشید را که پروکسیما قنطورس نام دارد را ثبت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این ستاره به رغم این که به خورشید نزدیک است اما برای چشم انسان قابل مشاهده نیست.

این ستاره در صورت فلکی قنطورس در فاصله 4 سال نوری از زمین قرار گرفته و رصدگران آسمان در شب نمی توانند آن را تشخیص دهند چرا که روشنایی متوسط آن بسیار کم است و در مقایسه با سایر ستاره ها کوچکتر است این ستاره تنها 1.8 جرم خورشید را دارد.

از آنجایی که این ستاره نسبت به دیگر ستاره‌ها به زمین بسیار نزدیک است، می‌توان اندازه قطر زاویه ‌ای آن را به طور مستقیم اندازه گرفت که این مقدار یک هفتم قطر زاویه ‌ای خورشید محاسبه شده ‌است.

این تصویر جدید که توسط موسسه تلسکوپ علمی فضایی در بالتیمور منتشر شده توسط دوربین عریض سیاره ای شماره 2 هابل ثبت شده است.

پروکسیما قنطورس بخشی از یک منظومه سه ستاره ای با دو سیاره آلفا قنطورس ای و بی است.

روشنایی این ستاره گاهی افزایش می یابد و این امر موجب شده که از آن با عنوان یک ستاره شراره ای یاد شود.

ستاره شناسان پیش بینی کرده اند که عمر پروکسیما قنطورس بسیار بلند باشد و طی 4 تریلیون سال دیگر در رشته اصلی یا دوره میانسالی خود باقی خواهد ماند و این رقم 300 برابر عمر کنونی کیهان است.

رشته اصلی طبقه ‌ای از ستارگان را شامل می ‌شود که بین درخشندگی، اندازه و دمای آنها رابطه پایداری وجود دارد و یک ستاره در میانسالی به این حالت می‌رسد.

میدان مغناطیسی این ستاره از انتقال گرمای درون و بیرون ستاره تشکیل شده ‌است. نتایج بررسی‌ ها نشان می ‌دهد پرتوهای ایکس منتشر شده از این ستاره بسیار به خورشید شباهت دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
يکشنبه 12/8/1392 - 10:5
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

یک شرکت هوافضای آمریکایی، پهپاد سبک خورشیدی ساخته که می‌تواند برای پنج سال مداوم در ارتفاع 19.8 کیلومتری پرواز کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مجموعه Solara که بزرگترین نمونه آن 60 متر وسعت دارد، در گروه ماهواره‌های جوی خورشیدی ارتفاع بالا با مقاومت بالا قرار می‌گیرند که از قابلیت حمل حسگرهای مخابراتی، شناسایی و جوی برخوردارند.

هواپیمای Solara خودکفا بوده و با حدود 3000 پنل خورشیدی پوشش داده شده است که حدود هفت کیلووات برق تولید می‌کنند. این پهپاد در بالای ابرها پرواز کرده؛ از این رو در طول ساعات روز بطور مداوم در معرض خورشید قرار داشته و همچنین برای پروازهای شبانه انرژی ذخیره می‌کند.

سرعت پروازی این پهپاد 104 کیلومتر بر ساعت بوده و از برد اجرایی بیش از 4.5 میلیون کیلومتر برخوردار است.

بزرگترین نمونه‌ای که شرکت «هوافضای تیتان» قصد دارد بسازد پهپاد Solara 60 بوده که می‌تواند تا 113 کیلوگرم بار را از دستگاه جمع‌آوری سیگنالها یا حسگرهای الکترواپتیکال گرفته تا تجهیزات ارتباطی حمل کند.

هر دو نمونه Solara 60 و Solara 50 با دستگاه پرتابی منجنیق پرتاب خواهند شد.

این پهپادها طوری طراحی شده‌اند که هزینه ساخت آنها از ماهواره ارزان‌تر باشد اما همان کارکردها را مانند مراقبت، نظارت بر محصولات زراعی، نظارت بر آب‌وهوا و بلایای طبیعی و یا هر کنترلی که ماهواره‌های کم‌ارتفاع دیگر از آنها برخوردارند، داشته باشد.

یکی از این پهپادها قرار است تا سال آینده تکمیل شده و هزینه آن کمتر از دو میلیون دلار است.

به گفته سازندگان تاکنون سفارش سه پهپاد Solara 50 و یک Solara 60 را دریافت کرده است.

مجموعه پهپادهای Solara با بیشتر پهپادهای سنتی که نیروی خود را از یک موتور تامین کرده، تفاوت دارد و با پروانه حرکت می‌کند. این پهپاد همچنین می‌تواند 740 کیلومتر به سمت هدف پرواز کرده، به مدت 14 ساعت در آسمان باقی مانده و سپس به مقرش بازگردد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
يکشنبه 5/8/1392 - 1:52
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

شرکت آمریکایی World View طرح جاه‌طلبانه‌یی برای علاقه‌مندان فضا ارائه کرده است که امکان سفر به لبه فضا در ارتفاع 30 کیلومتری بالای زمین را درون یک کپسول فضایی لوکس فراهم می‌کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سفر درون این کپسول به لایه استراتوسفر بین 90 دقیقه تا دو ساعت بطول می انجامد و مسافران در طول پرواز می‌توانند آزادانه در محیط کپسول حرکت کرده و مناظر اطراف را مشاهده کنند؛ بازگشت به زمین نیز 40 دقیقه بطول می‌انجامد.

شش مسافر به همراه دو خلبان درون کپسول تحت فشار مستقر شده و کپسول از طریق یک بالن هلیومی به لبه فضا یعنی لایه استراتوسفر در ارتفاع 30 کیلومتری منتقل می شود؛ زیر بالن و در قسمت بالای کپسول نیز چتر نجاتی برای فرود ایمن در نظر گرفته شده است.

کپسول فضایی مراحل نهایی طراحی را پشت سر می گذارد، اما مقامات اداره هوانوردی فدرال (FAA) اعلام کرده اند که برای صدور مجوز پرواز باید تمامی الزامات ایمنی مورد نیاز برای سفر سرنشین دار به مدار زمین رعایت شود.

چند مرحله تست پرواز تا پایان سال جاری میلادی انجام خواهد شد و فروش بلیت 75 هزار دلاری برای هر مسافر نیز تا چند ماه آینده آغاز می‌شود؛ برنامه رسمی پروازهای تجاری از سال 2016 آغاز می‌شود.

برخلاف طرح کپسول فضایی شرکت World View، مسافران فضاپیمای SpaceShipTwo شرکت ویرجین گالاکتیک شامل شش مسافر و دو خلبان با تهیه بلیت 250 هزار دلاری، سفر زیر مداری تا ارتفاع تقریبی 110 کیلومتری و چند دقیقه شرایط بی‌وزنی را تجربه می‌کنند.

شرکت ویرجین گالاکتیک از شروع پروازهای تجاری تا تابستان 2014 خبر داده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
يکشنبه 5/8/1392 - 1:50
ahmadchalepey ( تعداد مطالب : 2664 ) ( تعداد نظرات : 2458 )
براساس یافته های جدید دانشمندان تنها سپری کردن 13 روز در فضا می تواند تغییراتی در ساختار چشم و بیان ژنی ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان بیمارستان متودیست هیوستون و مرکز فضایی جانسون ناسا چگونگی تأثیر گرانش پایین، تشعشع و صدمات اکسیداتیو بر موشها را بررسی کرده اند.

پاتریشیا چوز باریوس محقق اصلی این تحقیقات و آسیب شناس بیمارستان متودیست هیوستن اظهار داشت: ما تغییرات بسیاری در بیان ژنها پیدا کردیم که می تواند به سلولها کمک کند با فشار اکسیداتیو در شبکیه که احتمالا به علت قرارگیری در معرض تشعشع ایجاد شده، رو به رو شود.

وی افزود: این تغییرات تا حدی هنگام بازگشت به زمین قابل برگشت هستند. ما همچنین شاهد تغییرات عصب بینایی مطابق با آسیب مکانیکی بودیم اما این تغییرات رفع نشدند. همچنین ما شاهد تغییراتی در بیان ژنهای ترمیم آسیب دی ان ای و تغییراتی در مسیر آپویتوز (مرگ سلولی) بودیم که به بدن کمک می کردند سلولهایی را دچار آسیب غیرقابل جبران شده اند را نابود کند.

از سال 2001 تاکنون تحقیقات نشان داده است که فضانوردان در معرض خطر مشکلات چشمی چون دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد هستند. کارشناسان تصور می کردند که علت این مسئله گرانش پایین و قرار گرفتن در معرض تشعشع خورشیدی و یا ترکیب هر دو هستند.

در نوامبر 2011، یک تحقیق با حضور هفت فضانورد توسط ناسان نشان داد که هر هفت فضانورد پس از سپری کردن شش ماه در فضا دچار مشکلات چشمی شدند. پزشکان شاهد صاف شدن پشت کره چشم تا شدن مشیمیه و افزایش مایع و متورم شدن اعصاب بینایی و یا ترکیبی از این عوارض در هفت فضانورد بودند.

تشعشع بالا ناشی از خورشید می تواند موجب صدمات شدیدی به واکنشهای شیمایی در سلولها شود که این امر به طور کلی فشار اکسیداتیو نامیده می شود. اتمسفر زمین قسمت اعظم این تشعشع را جذب کرده و یا آن را انعکاس می دهد و حفاظی بهتر از فلز ضخیم شاتلها و ایستگاه بین المللی فضایی است.

چاوز باریوس و سوزانا زانلو دانشمند زندگی فضایی در مرکز فضایی جانسون ناسا برای برررسی تأثیر فشار تشعشع روی چشم بیان ژنی شبکیه موش را در روز اول، پنجم و هفتم به دنبال یک سفر فضایی روی شاتل دیسکاوری بررسی کرده و شاخصهای فشار سلولی و اکسیداتیو را بررسی کردند. این محققان همچنین چشمها و بافتهای اطراف آن را برای تغییرات گسترده تر در ساختار و شکل که می تواند در نتیجه گرانش پایین ایجاد شود را نیز مدنظر قرار دادند.

موشها هنگام بازگشت به زمین به صورت بالافاصله شواهدی از فشار اکسیداتیو در شبکیه موشها مشاهده شد. اما بیان شش فشار اکسیداتیو پاسخ ژنی هنگام بازگشت به زمین در روز هفتم به حالت عادی بازگشته بود. یک شاخص فشار اکسیداتیو در قرنیه یک روز پس از بازگشت از مدار مرتفع شده بود اما در روز هفتم این حالت نزدیک به سطح عادی بود.

چوز باریوس اظهار داشت: این آزمایش نشان دهنده فشار اکسیداتیو در شبیکه و لنزها است که تحت شرایط این تجربه کمتر به حالت عادی بازگشت. زمان سپری شده در فضا کوتاه بود و ما نمی دانیم که آیا فشار اکسیداتیو هنگام اقامت بیشتر در فضا شدیدتر می شود یا خیر. تنها تحقیقات بیشتر که میزان تشعشع آن طولانی تر باشد می تواند به این پرسش پاسخ دهد.

این تحقیق در مجله تحقیقات فضایی و گرانشی منتشر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
يکشنبه 5/8/1392 - 1:2
mabikasim ( تعداد مطالب : 1378 ) ( تعداد نظرات : 171 )

گروهی از دانشجویان كانادایی در حال ساخت ماهواره ای با مواد خود ترمیم شونده هستند.


به گزارش ایرنا از یونایتدپرس، این ماهواره كه كان ست- ۲ (ConSat-۲) نام دارد توسط یكی از پروفسورهای دانشگاه كانكوردیا در كانادا طراحی شده است.
زمانی كه این ماده خود ترمیم شونده می شكند، ماده اپوكسی (epoxy) آزاد می كند كه می تواند ترك ها را درزگیری و از صدمات بعدی جلوگیری كند.
مدیر پروژه كان ست-۲ گفت: تاكنون هیچ كس این ماهواره را به فضا نفرستاده است و این طرح می تواند در آینده برای توسعه ماهواره های بزرگتر و حتی طراحی ایستگاه فضایی بعدی مورد استفاده قرار بگیرد.
سه سال پیش نیز همین گروه از دانشجویان ماهواره ConSat-۱ را برای مطالعه آنومالی اطلس جنوبی (Soyth Atlantic Anomaly) -- منطقه ای در فضا كه باعث نقص فنی عملكرد تجهیزات الكترونیك می شود- طراحی كردند.
این ماهواره سال گذشته به عنوان طرح برگزیده نخستین رقابت طراحی ماهواره كانادا انتخاب شد و جایزه پرتاب ماهواره را به فضا از آن خود كرد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2503روز قبل
دوشنبه 29/7/1392 - 23:7
  • تعداد رکورد ها : 1738