8751210486 ( تعداد مطالب : 1624 ) ( تعداد نظرات : 692 )

آرامگاه حافظ در زمان قاجار

عکسی از مظفرالدین شاه

کوتاه کردن سبیل مبارک

عکسی از محمد علی شاه

ماست فروش دوره گرد

کشیدن دندان

کارگر ساختمان

روزنامه فروش دوره گرد

اولین بستنی فروشی

آرایشگر

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2945روز قبل
جمعه 9/11/1388 - 16:12
hamedsoleimny ( تعداد مطالب : 1 ) ( تعداد نظرات : 0 )
برای آشنایی بیشتر با شهرستان نطنز به وبلاگ natanzweb.blogfa.com مراجعه فرمایید.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2953روز قبل
پنج شنبه 8/11/1388 - 15:47
heidar_jojo ( تعداد مطالب : 586 ) ( تعداد نظرات : 114 )زمان آخرین مطلب این کاربر: 2953روز قبل
دوشنبه 5/11/1388 - 15:24
milad20razeqi ( تعداد مطالب : 168 ) ( تعداد نظرات : 226 )
پس از عزل امیر و قتل فجیع وی، عزت الدوله که هنوز در مرگ شوهر سیاهپوش بود، به فرمان مادر ابتدا با ...

ملک زاده خانم عزت الدوله، دختر محمدشاه قاجار و مهدعلیا بود. او خواهر ناصرالدین شاه محسوب می‌شد. پس از مرگ محمدشاه، مهدعلیا به مدت ۴۵ روز و تا ورود موکب ناصرالدین میرزای ولیعهد از تبریز نیابت سلطنت را بر عهده داشت و طی این مدت به میرزا آقاخان نوری میدان بسیار داده بود و اورا نامزد صدراعظمی نموده بود. با ورود شاه جوان متوجه شد که شاه صدراعظم خود را انتخاب نموده (میرزا تقی خان امیرکبیر) و لذا رابطه این دو نفر از ابتدا شکرآب شد. به ابتکار ناصرالدین شاه، عزت الدوله به ازدواج امیرکبیر درآمد تا مگر علقه خویشاوندی و محرمیت این رابطه را اصلاح کند. مهد علیا با ازدواج دخترش با یک آشپززاده مخالف بود.
پس از عزل امیر و قتل فجیع وی، عزت الدوله که هنوز در مرگ شوهر سیاهپوش بود، به فرمان مادر ابتدا با میرزا کاظم خان (پسر میرزا آقاخان نوری) و سپس با شیرخان اعتضادالدوله و بعد از آن با یحیی خان مشیرالدوله ازدواج نمود.
عزت الدوله در اواخر عمر می‌گفت: یک موی گندیده آن بچه آشپز، می‌ارزید به تمام هیکل این بچه اعیانها.
حاصل ازدواج عزت الدوله با امیرکبیر دو دختر به نامهای تاج‌الملوک و همدم الملوک بود که به ترتیب با پسردایی‌های خود مظفرالدین میرزا (مظفرالدین شاه بعدی) و مسعود میرزا (ظل السلطان بعدی) ازدواج نمودند. محمدعلی شاه به این لحاظ نوه مشترک ناصرالدین‌شاه، امیرکبیر، و عزت الدوله بوده‌است
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2953روز قبل
دوشنبه 5/11/1388 - 9:51
matin_voxy ( تعداد مطالب : 58 ) ( تعداد نظرات : 19 )

آبشار آب‌سفید یکی از آبشارهای استان لرستان است. این آبشار در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوههای زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته‌است. و دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز واز جاده الیگودرز بزنوید امکانپذیر است آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و با توجه به ارتفاع 69 متری آبشار بیرون آمدن چنین آبی از دل کوه شگفت آور است این ابشار به رود رودبار لرستان ( آب زالکی ) می‌پیوندد و سرانجام به دز میریزد .

پهنای آن در فصل پرآبی حدود 15 متر می‌باشد.می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده.در مسیر الیگودرز به آبشار مکانهای زیبای قرار دارد که حیرت هر بازدید کنندهای را بر می‌انگیزد.خود آبشار در درهای تاریک که در اثر فعالیتهای زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.زمان آخرین مطلب این کاربر: 2953روز قبل
جمعه 2/11/1388 - 19:13
mohbet ( تعداد مطالب : 1861 ) ( تعداد نظرات : 478 )
یك مردم‌شناس و پژوهشگر گفت: همه‌ اقوام و همه‌ فرهنگ‌ها داری حماسه‌ آبا و اجدادی، افسانه‌ها، اسطوره‌ها، زبان مادری و تاریخ ویژه‌ خود هستند كه این‌ها تشكیل‌دهنده‌ هویت و شناسنامه‌ فرهنگی یك قوم‌اند و در دادو‌ستدهای تاریخی، آن‌ چه یك فرهنگ را در امان می‌دارد، پاسداری از همین شناسنامه فرهنگی است.سعیده پراش پژوهشگر و مردم‌شناس با بیان این مطلب به خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا) گفت: شناسنامه‌ای كه زبان، دین و تاریخ سه بخش بارز آن هستند. پاسداری از این سه گزینه، یعنی ماندگاری فرهنگی همچون فرهنگ ایرانی كه هر گوشه‌اش را كه بنگری، بوی تاریخ، حماسه و اسطوره‌ی چندهزارساله‌ ایران را می‌دهد.

وی خاطرنشان كرد: گذشتگان برای حفظ فرهنگ ایرانی، حتی نام آیین‌ها را دگرگون كرده‌اند، هرچه از گذشته به ارث برده‌ایم، آداب، رسوم و میراثی است كه گذشتگانمان برای ما به ‌ارث گذاشته‌اند. گذشتگانمان برای این‌كه ریشه‌ آداب را از گزند بداندیشان در امان دارند، پوسته‌ و رویه‌اش را دگرگون كرده‌اند، چیزی بر آن افزوده یا از آن كاسته‌اند.

این پژوهشگر و مردم‌شناس یادآور شد: گذشتگان حتی نام بسیاری از آیین‌ها، افسانه‌ها، اسطوره‌ها و... را با توجه به زمان و مكان دگرگون كرده‌اند اما ریشه را پاس داشته‌اند، درست همانند كاری كه امروز ما می‌كنیم تا فرهنگ ایرانی همواره ایرانی بمانخبرگزاری كتاب ایران هموطن بخاطرحمایت ازكارگران وتولیدكنندگان ایرانی كالاهای كشورچین راتحریم نماییم

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2953روز قبل
پنج شنبه 1/11/1388 - 23:4
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1673 ) ( تعداد نظرات : 1254 )

بختیاری بام ایران
بختیاری بام ایران بـود وهســت        جایگاه راد مــردان بود وهسـت
هر مكانش گلشنی وبا صفــاست        در حقیقت بهترین ملك خداست
گـر سؤالی داری از علم وهنـــر        جان جانان بختیاری كن گــــذر
مجتمع هرشهر و ده دراین مكان       نامشان را یاد آرم ایـن زمـــان
ترك ولر همراه هم با یـك نظــر        یارهم غمخـــوار هم در هر سفر
شهركرد است مركز استـــان ما        بام كشور نــــام در ایـــران ما
دومین شهر بـزرگ بـــوم مــن         آن بـروجن هست نامش در سخن
لردگان وفارسان وجونقان وجونكی    همدل وهم دین باشند جملــگــی
شهر سامان شهره ی علم وهنـــر      مأمن دهقان و عمـــان نامــــور
جونقان با نام بیضـــاءسرفـــراز        قلعه ی اسعد درآنجــا گنج و راز
شهر فرخ چال اشتـــــرهـرچگان       كاج ودشتك وباب حیدرگندمـان
پیر بلوط وسورك وردنجـان وبن       اردل و ناغان و گهرو وكــــران
فیل آباد, شمـــس آبــاد وكیـان         هم خراجی ,قلعه تك هم گشنگان
گز ز بلداجی ودیمــــه آب ناب          زردكوه دركوهرنگ چشمه سراب
شهریاری و شلمــــــزارو دزك         هفشجان,وانـان وهـوره ارجنـك
تنگ صیاد وسورشجان هم فـلارد      پل زمانخان خال زیبـا خوش نهاد
خانمیرزا تا به بازفت هـــم دواب       باغ رستم هم شلیل هم راستــاب
پیـرغار وهم سفید دشـت با صفـا        مرغملك آقا سید ملك خـــدا
هم كیــار و لار میزدج گندمــان         دان محــال اربعـه جانان چنــان
گر نیا وردم نكـــو نامی به شـعر        شهــرو ده یا روستـا ای یارمهـر
این بـــدان از بـــر ندارم نام آن        با بهشت گردد قرین هم خوان آن
به عجب شیرین بگفتـی این زمان     ای مقدم آفرین گو مردمان جونقان

شاعر : منصور مقدم جونقانی . سال 1378

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1186روز قبل
پنج شنبه 1/11/1388 - 17:11
madena2006 ( تعداد مطالب : 3430 ) ( تعداد نظرات : 956 )

چشمه های باداب سورت در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

چشمه های باداب سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

باداب سورت

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده اند. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای ویژه اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

باداب سورت

این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که می دانیم در کشور ترکیه چشمه ای به نام پاموکاله که تا حدی شبیه باداب سورت وجود دارد.

باداب سورت


زمان آخرین مطلب این کاربر: 1931روز قبل
پنج شنبه 1/11/1388 - 15:55
madena2006 ( تعداد مطالب : 3430 ) ( تعداد نظرات : 956 )

آرامگاه حافظ در زمان قاجار


عکسی از مظفرالدین شاه

کوتاه کردن سبیل مبارک

عکسی از محمد علی شاه

ماست فروش دوره گرد

کشیدن دندان

کارگر ساختمان

روزنامه فروش دوره گرد

اولین بستنی فروشی

آرایشگر

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1931روز قبل
پنج شنبه 1/11/1388 - 14:7
samkey ( تعداد مطالب : 10 ) ( تعداد نظرات : 6 )

قلعه باستانی زیویه به فاصله ۵۵ كیلومتری جنوب شرق شهرستان سقز در استان کردستان و در شمال روستایی موسوم به همین نام واقع شده است. قلعه زیویه یكی از قلعه های باستانی استان كردستان است كه در سال ۱۹۴۷ كشف شد.

این قلعه بر روی تپه ای بنا شده كه بر نواحی پیرامون آن مشرف بوده و تسلط كامل داشته است كه امروزه از نظر گردشگری نیز چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یكی از شاخص ترین مكان های دوره تاریخی محسوب می شود و احتمالاً مربوط به اقوام ماننایی است كه ۲۷۰۰ سال پیش می زیسته اند و محل حكومت آنها شمال غرب ایران بوده است.

نخستین باری كه از «زیویه» نامی آورده شد در سالنامه آشوری مربوط به سارگن دوم است. وی به هنگام لشكركشی به سرزمین ماننا عنوان می كند كه پس از تسخیر پایتخت ماننایی ها یعنی ایزیرتر و شكست پادشاه آنها به نام «ایرانزو» ۲ قلعه مهم مركزی سرزمین ماننا بنام های زیپیه (ایزیپیه ازیپنا) و آرماثیت را متصرف شد كه اغلب نویسندگان و پژوهشگران را عقیده بر این است كه این زیپیه همین زیویه فعلی است و احتمال دارد كه محل قلعه آرماثیت نیز در روستای «قپلانتو» در ۵ كیلومتری زیویه باشد. در ضمن چنان كه می دانیم مسكن و مأوای ماننایی ها كه یكی از قبایل متحد با مادها بودند در جنوب دریاچه ارومیه و شمال كردستان فعلی بوده است.

در این كه قلعه زیویه یك قلعه حكومتی مهم و قابل توجه بوده، شكی نیست و بیشتر محققان بر این عقیده استوارند؛ نویسندگان و باستان شناسان بسیاری درباره زیویه اظهار نظر كرده اند از جمله پرفسور گیرتنس محقق و باستانشناس فرانسوی، مؤلف كتاب «هنر ایران در دوره ماد و هخامنشی معتقد است كه این قلعه یك قلعه حكومتی بوده و گنجینه به دست آمده را دفینه ای می داند كه در كنار جسد یك پادشاه سكایی گذارده شده است.

اهمیت، اعتبار و شهرت جهانی زیویه به زمانی برمی گردد كه در حوالی سال ۱۳۲۵ شمسی تعدادی از آثار آن در اثر بارندگی شدید و فرو ریختن قسمتی از خاك تپه به صورت اتفاقی كشف شد. به دنبال وقوع این امر و پیگیری های شخصی به نام «ایوب ربنو» مجوزی تحت عنوان حفاری تجاری در زیویه از سوی مقام ها صادر شد و این شخص در ۸ سال متوالی در حدود ۹۵ درصد از سطح تپه را كاوش كرد و آنچه از بقایای معماری قلعه در جوار اشیا و آثار به دست می آمد را تخریب كرد و با دستیاری و همكاری اعضای هیأت خویش توانست به غارت و چپاول آثار زیویه بپردازد و اكثر آثار گران بها و ارزنده این محوطه باستانی را به خارج از كشور انتقال دهد كه در حال حاضر زینت بخش بزرگترین و مهم ترین گالری ها و موزه های دنیا چون لوور در فرانسه، بریتانیا در انگلستان، رمیتاژ در لنینگراد و... است و تنها تعداد معدودی اشیا طلایی، نقره ای و سفالی در اختیار سازمان میراث فرهنگی كردستان قرار گرفته است.

از نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی كردستان سفالینه های به دست آمده و دیگر آثار كشف شده از این قلعه باستانی نشان می دهد كه از اواسط قرن هشتم قبل از میلاد تا اوایل دوره هخامنشی، زندگی در این قلعه وجود داشته و با به سلطنت رسیدن داریوش هخامنشی و تهاجم وی به سرزمین مادها زندگی در این قلعه به پایان رسیده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2953روز قبل
پنج شنبه 1/11/1388 - 3:56
  • تعداد رکورد ها : 18165