majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )

نظرسنجی های سفر به ماه چه می گویند؟

هرچند به شخصه به نظرسنجی ها در این زمینه اعتقادی ندارم، زیرا حقیقت، به تعداد طرفداران و مخالفان بستگی ندارد! اما واقعیت این است که همین نظرسنجی ها حاوی نکات جالبی هستند و در واقع یکی از اصول اساسی سیاست گذاری ها، همین نظرسنجی هاست.

در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۷۰، روزنامه Knight با نظرسنجی از ۱۷۲۱ نفر از شش شهر ایالات متحده، اعلام کرد که بیش از ۳۰% به سفرهای تخیلی آپولو مشکوک هستند. در بعضی مناطق این مقدار به ۵۴% درصد رسیده بود.

در ۱۳ اکتبر ۱۹۷۶ موسسه گالوپ اعلام کرد ۲۸% از آمریکایی ها، فرود فضانوردانشان در کره ماه را جعلی می دانند.

در سال ۱۹۷۹ تنها ۶% از آمریکایی ها، فرود در ماه را جعلی می دانستند.

در سال ۱۹۹۹ یک نظر سنجی نشان داد که ۱۱% از مردم ایالات متحده به NASA شک دارند.

در اول آوریل ۲۰۰۰ در نظرسنجی افکار عمومی روسیه، ۱۶% از روسها، از فرود آمریکایی ها روی ماه بی اطلاع بودند! و ۲۸% این سفرها را باور نداشتند.

در سال ۲۰۰۱ بعد از پخش ، مشخص شد ۲۰% از مردم ایالات متحده به NASA مشکوک شدند.

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/Vote-Auswertung-SPIEGEL-ONLINE-2014-01-25-00-47-53.jpg

هفته نامه آلمانی اشپیگل در سال ۲۰۰۱ نشان داد حدود ۴۷% از شرکت کنندگان به داستان های آپولو باورمند نیستند.

در ۴ نوامبر ۲۰۰۲، روزنامه ایتالیایی Corriere گزارش داد که ۶۸٪ از جمعیت غیر سفید پوست ایالات متحده NASA را باور ندارند.

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/Moon-landings-2014-01-25-01-10-41.jpg

در سال ۲۰۰۲ نظرسنجی Sparklit نشان داد ۴۲% از کاربران، فرود انسان در ماه را قبول ندارند.

در سال ۲۰۰۴ مشخص شد ۴۱% از انگلیسی ها این سفرها را قبول ندارند.

در سال ۲۰۰۷ در یک نظر سنجی آمار باورمندان به جعل ناسا به ۵۳% رسید. در همین سال PourOuContre.com در یک نظرسجی آزاد این آمار را ۶۲% نشان داد.

در سال ۲۰۰۸ استودیو “فاکس قرن بیستم”اعلام کرد ۴۰% از انگلیسی ها سفرهای آپولو را جعلی می دانند. همچنین ۴۸% از آنها معتقدند ایالات متحده در مورد منطقه ۵۱ چیزی را از مردم مخفی می کند.

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/St%C3%A4llningen-just-nu-2014-01-26-00-29-37.jpg

در سال ۲۰۰۹ اعلام شد ۲۲% از آمریکایی ها سفرهای انسان به ماه را باور ندارند. در همین سال در نظرسنجی دیگری ۴۵% و در یک نظرسنجی سوئدی ۴۰% از ۷۴۶۰۰ شرکت کننده، اعتقاد داشتند که این سفرها جعلی است،

همچنین ۴۹% از شرکت کنندگان در نظرسنجی روسی CNews این سفرها را از اساس غیر قابل اعتماد دانستند. در نظرسنجی دیگری نیز این آمار ۴۲% اعلام شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
شنبه 21/1/1395 - 10:26
majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )

نوار ویدئویی اصلی آپولو ۱۱ گم شده!

!The Search for the Apollo 11 SSTV Tapes

جستجو برای نوار آپولو ۱۱ (SSTV)

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/0002.jpg

در تاریخ July 13, 2006،نوارهای ویدئویی اصلی و با کیفیت بالا مربوط به ماموریت آپولو ۱۱ که ظاهرا” توسط NASA در حال انتقال به آرشیو ملی ایالات متحده بوده،در مرکز پروازهای فضایی گودارد (Goddard Space Flight Center) گم شده.

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/00051.jpg

نکته جالب اینجاست که هم زمان نسخه پشتیبان این نوار که در استرالیا نگهداری میشده هم غیب شده!

John Sarkissian جان سرکیسیان از رصد خانه استرالیا : ۶۹۸ جعبه از ۷۰۰ جعبه نوارهای اصلی گم شده!!

و NASA در سال ۲۰۰۹ در یک کنفرانس خبری جهانیان رو از نگرانی نجات میده، و اعلام میکنه که نگران نباشید، ما از روی همون نسخه بی کیفیت قدیمی نسخه جدید و با کیفیتی ساختیم!

مسئله جالب این هست که نسخه جدید فیلم ها در استودیو هالیوودی «ویزارد» (سازنده فیلم معروف کازابلانکا) ویرایش شدند.

علاوه بر این ها ناسا ادعا می کند که در طی دهه ۷۰ میلادی بیش از ۲۰۰ هزار نسخه از فیلم های گرفته شده از فضانوردان پاک شده اند!

این خیلی عجیب است که سازمان ناسا این اسناد بسیار مهم را که جزء مهمترین اسناد قرن بیستم محسوب می گردد را در اختیار ندارد و اعلام می کند که نوارها ناپدید شده اند. ممکناست نوارهای ضبط شده و ویرایش شده خوب باشند اما وقتی که شما بر روی موضوعات تاریخی مطالعه می کنید بهتر است که اصل آنرا در اختیار داشته باشید.

البته ناگفته نمونه که پیش تر NASA دلیل اینکه چرا در مکالمات رادیویی ماموریت آپولو ۱۱ هیچ تاخیری مشاهده نمیشه؟

این طور پاسخ داده بود که:

“البتهدر برخی از فیلمهای ویرایش شده توسط تلویزیونهای محلی و یا سایت‌های خبری دیده می‌شود که این تأخیر مورد انتظار دیده نشده است که می‌تواند به دلیل نیاز آنها برای کوتاه‌تر کردن مدت زمان نمایش و یا پخش این فیلم‌ها با حجم کمتر روی اینترنت بوده باشد. اما در تمامی فیلم‌ها و فایلهای صوتی اصلی ناسا (که البته در اختیار خودشون هست! که الان گم شده!!) می‌توان به وضوح وجود چنین تأخیری را در مکالمه‌های بین فضانوردان با ایستگاه کنترل زمینی شنید.”

به نظر این مسئله کاملا” بدیهی هستش، مطمئنا” اگه بنا بود که من هم به صورت جعلی و در استودیو های هالیوود در ماه فرود بیام، انگیزه ای برای نگهداری اصل فیلم ها نداشتم!

برای آگاهی بیشتر و   رو بازدید کنید.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
شنبه 21/1/1395 - 10:23
majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )

منابع اسلامی و سفر به ماه

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/van-allen-belt.jpg

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 یا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ (الرحمن/۳۳)
ای گروه جن و انس، اگر می‌توانید از “”مرزهای”” آسمانها و زمین بگذرید، پس بگذرید، ولی هرگز نمی‌توانید، مگر با نیرویی (فوق العاده)

چند وقت قبل به طور کاملا” اتفاقی به این آیه برخوردم.

بلافاصله ذهنم رفت به طرف “”لایه های”” و پروژه های تخیلی آپولو و پروژهای وعده داده شده سرنشین دار ،  و البته تأکید جالب قرآن (اگر می توانید بگذرید، پس بگذرید، ولی هرگز نمی توانید مگر با نیرویی)،  پس به تفاسیر این آیه در و ، مراجعه کردم.

تفسیر المیزان:

خطاب به گروه جن و انس در این آیه شریفه به طورى که از سیاق استفاده مى شود از خطابهاى روز قیامت است ، و خطابى است تعجیزى ، یعنى مى خواهد بفرماید: روز قیامت هیچ کارى نمى توانید بکنید.
و مراد از استطاعت ، قدرت ، و مراد از نفوذ از اقطار، فرار از کرانه هاى محشر است ، چون کلمه اقطار جمع قطر است که به معناى ناحیه است و معناى آیه این است که : اى گروه جن و انس – در ضمن باید دانست این که جن را جلوتر از انس آورد، براى این بود که طایفه جن در حرکات سریع تواناتر از انسان– اگر توانستید از حساب و کتاب قیامت بگریزید، این شما و این نواحى آسمان ها و زمین ، ولى به هر طرف بگریزید بالاخره به ملک خدا گریخته اید، و شما نمى توانید از ملک خدا درآیید، و از مواخذه او رها شوید.
(لا تنفذون الا بسلطان ) – یعنى قادر بر نفوذ نخواهید بود، مگر با نوعى سلطه که شما فاقد آن هستید. و منظور از سلطان ، قدرت وجودى است ، و سلطان به معناى برهان و یا مطلق حجت است ، و سلطان به معناى ملک نیز هست .
بعضى از مفسرین گفته اند: مراد از نفوذى که در این آیه نفى شده نفوذ علمى در آسمان ها و زمین ، و دست یابى به اقطار آن دو است (و نتیجه گرفته اند آیه شریفه پیشگویى از این آینده است که روزى بشر قدرت نفوذ علمى پیدا مى کند، و به اقطار آسمان ها دست مى یابد)
لیکن همانطور که ملاحظه فرمودید: سیاق آیه با این معنا سازگار نیست (چون در این آیات گفتگو درباره قیامت است ، و در وسط چنین گفتگویى ناگهان به مساءله اى از مسائل دنیا پرداختن درست به نظر نمى رسد).

تفسیر نور:

نکته ها:

مَعْشَر به معنای گروه، از ریشه عَشر به معنای عدد ده است. کلمه عشیره به معنای بستگان نیز از این ریشه است. در قرآن کلمه معشر سه بار به کار رفته است.

سطان هم به قدرت قهریه و مادی گفته می شود که سبب سلطه بر دیگران است و هم به قدرت علمی و دلیل و برهان و استدلال محکم که سبب تسلط علمی و فکری می شود.   وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآیاتِنَا وَسُلْطَانٍ مُبِینٍ(غافر/۲۳) ، یجَادِلُونَ فِی آیاتِ اللَّهِ بِغَیرِ سُلْطَانٍ(غافر/۳۵).

آیه ۳۳ می تواند مربوط به دنیا و مباحث فضانوردی و گذر از جو زمین و نفوذ در آسمانها باشد و یا به قرینه آیات قبل و بعد، مربوط به قیامت و عدم امکان فرار از دادگاه الهی باشد.

عمق زمین و اوج فضا و کرات آسمانی، برای انسان و جن قابل تسخیر است. تعبیر إِنِ اسْتَطَعْتُمْ به جای لو اسْتَطَعْتُمْ نشانه امکان و جمله إِلَّا بِسُلْطَانٍ رمز آن است که می توان در آسمانها و زمین نفوذ پیدا کرد. به ویژه آنکه در قرآن معمولا” کلمه سلطان برای سلطه علمی به کار رفته است.

تفسیر نمونه:

در تعقیب آیه گذشته که از مساءله حساب دقیق الهى سخن مى گفت باز جن و انس را مخاطب ساخته مى گوید: اى جمعیت جن و انس ! هرگاه به راستى مى خواهید از مجازات و کیفر الهى برکنار مانید اگر مى توانید از مرزهاى آسمانها و زمین بگذرید، و از حیطه قدرت او خارج شوید، ولى هرگز قادر بر این کار نیستید مگر با نیروئى الهى ، و چنین نیروى الهى نیز در اختیار شما نیست (یا معشر الجن و الانس ان استطعتم ان تنفذوا من اقطار السموات و الارض فانفذوا لا تنفذون الا بسلطان ).
به این ترتیب شما هرگز یاراى فرار از دادگاه عدل خدا و پیامدهاى آن را ندارید ، هر جا بروید ملک خدا است ، و هر کجا باشید محل حکومت او است ، آرى این موجود ضعیف و ناتوان کجا مى تواند از عرصه قدرت خداوند بگریزد همانگونه که امیر مؤ منان على (علیه السلام ) در دعاى روحپرور کمیل عرضه مى دارد: و لا یمکن الفرار من حکومتک .
(معشر) در اصل از عشر به معنى (عدد ده ) گرفته شده است ، و چون عدد ده یک عدد کامل است واژه معشر به جمعیت کاملى گفته مى شود که از اصناف و طوائف مختلف تشکیل گردد.
(اقطار) جمع (قطر) به معنى اطراف چیزى است .
(تنفذوا) از ماده نفوذ در اصل به معنى پاره کردن و عبور کردن از چیزى است ، و تعبیر به (من اقطار) اشاره به این است که جوانب آسمانها را بشکافید و از آن بگذرید، و به خارج آنها سفر کنید.
ضمنا مقدم داشتن (جن ) در اینجا ممکن است به خاطر این باشد که آنها آمادگى بیشترى براى سیر آسمانها دارند.
در اینکه آیه فوق مربوط به قیامت است ، یا دنیا، و یا هر دو؟ در میان مفسران گفتگو است ، و چون آیات قبل و بعد از آن ناظر به رویدادهاى سراى دیگر است به نظر مى رسد که این آیه نیز مربوط به فرار از چنگال عدالت الهى در قیامت باشد.
ولى بعضى با توجه به جمله (لاتنفذون الابسلطان ) (نمى توانید بگذرید مگر با قدرت و نیرو) آنرا اشاره به مسافرتهاى فضائى بشر دانسته اند که قرآن شرط آنرا داشتن سلطه علمى و صنعتى بر این کار دانسته است .
این احتمال نیز داده شده که هم ناظر به رستاخیز باشد، و هم ناظر به دنیا، یعنى نه در اینجا قادرید بدون قدرت در اقطار آسمان نفوذ کنید، و نه در آنجا، منتها، در اینجا وسیله محدودى در اختیار شما قرار دارد، اما در آنجا هیچ وسیله اى نیست .
بعضى نیز تفسیر چهارمى براى آن گفته اند که منظور نفوذ فکرى و علمى در اقطار آسمانها است که با قدرت استدلال براى بشر امکانپذیر است .
ولى تفسیر اول از همه مناسبتر به نظر مى رسد و مؤ ید آن بعضى از اخبارى است که در منابع اسلامى در این زمینه نقل شده از جمله در حدیثى از امام صادق (علیه السلام ) مى خوانیم : (روز قیامت خداوند بندگان را در محل واحدى جمع مى کند و به فرشتگان آسمان پائین وحى مى فرستد فرود آیید، آنها که دو برابر جمعیت روى زمین از جن و انس هستند فرود مى آیند، سپس ‍ اهل آسمان دوم که آنها نیز دو برابر همه مى باشند فرود مى آیند، و به همین ترتیب فرشتگان هفت آسمان فرود مى آیند و همچون هفت حجابى گرداگرد انس و جن را احاطه مى کنند، اینجاست که منادى صدا مى زند: اى جمعیت جن و انس اگر مى توانید از اقطار آسمانها و زمین بگذرید، اما هرگز نمى توانید جز با قدرت الهى و در اینجا مى بینند اطراف آنها را هفت گروه عظیم از فرشتگان فراگرفته اند (و راهى
براى فرار از چنگال عدالت نیست ) جمع میان تفاسیر نیز امکانپذیر است .

……………………………………..

نکته جالب در مورد جن، اینکه جنیان همزمان با بعثت پیامبر(ص)، از نفوذ به آسمانها منع شدند.
(به چه دلیل؟ مشخص نیست. رجوع شود به ت)

یعنی خیلی زود تر از اینکه بشر، سفر های فضایی خود را شروع کند. شاید به همین دلیل جن جلوتر از انسان آمده است …

همان طور که ملاحظه می کنید مابین مفسران در مورد این آیه اتفاق نظر وجود ندارد و مفسر شریف تفسیر المیزان این مسئله را با قاطعیت رد نکرده اند، همچنین مفسر شریف تفسیر نمونه نیز جمع میان تفاسیر را امکان پذیر دانسته اند. در مورد قسمت آخر آیه که می فرماید: إِلَّا بِسُلْطَانٍ و اینکه منظور از سلطان چیست؟ این روایت بسیار گویاست.

امام علی علیه‌السلام:

العِلمُ سُلطانٌ ، مَن وَجَدَهُ صالَ بِهِ، ومَن لَم یَجِدهُ صیلَ عَلَیهِ.
دانش، قدرت است، هر که آن را بیابد با آن یورش برد و هر که آن را از دست بدهد بر او یورش برند.

شرح‏ نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۲۰، ص ۳۱۹

اگر از دید امور دنیایی، این آیه را برسی کنیم، می فهمیم که خداوند برای عبور از لایه های کمربند تشعشعی ون آلن و فراتر از آن، شرط علم و تکنولوژی بسیار پیشرفته ای را گذاشته است، واین نکته که اگر کسی توانایی پیمودن مثلا” نقطه a تا نقطه b را (توانایی موشکی) نداشته باشد، تاکید اینکه اگر می توانید از نقطه b بگذرید، او را شامل نمی شود.

تأکید برای کسی است که توانایی رسیدن به نقطه b و عبور از آن را دارد ولی در آنجا با مانعی برخورد می کند، که صرف داشتن قدرت موشکی، برای عبور به سلامت از آنجا کافی نیست، و تکنولوژی پیشرفته دیگری نیاز است، مطلبی که خود جناب NASA ! در سالهای ۱۹۹۴ و ۲۰۰۵  به آن .

 به قول نویسندگان ،  و … ناسا از یک طرف می گوید که تکنولوژی عبور انسان از مدار کم ارتفاع زمین (LEO) و بازگرداندن سالم آن را در اختیار ندارد، اما از طرفی دیگر ادعای سفرهای آپولو در نیم قرن پیش را دارد!!

اما  “” شاید “”  آن تکنولوژی پیشرفته که خداوند در قرآن، آن را شرط عبور از مرزهای آسمانها و زمین قرار داده است در اختیار شخص دیگری باشد …

امام باقر علیه‌السلام:

“””ذخر””” لصاحبکم الصعب، قلت: وما الصعب؟ قال ما کان من سحاب فیه رعد وصاعقه او برق، فصاحبکم یرکبه، اما انه سیرکب السحاب ویرقی فی الاسباب اسباب السماوات السبع و الارضین السبع.

برای صاحب و سرور شما حضرت مهدی علیه السلام آن وسیله سرکش “””ذخیره””” شده است. راوی می گوید: گفتم: منظور از وسیله سرکش چیست؟ امام(ع) فرمودند: ابری است که در آن غرش رعد و شدت صاعقه یا برق است. او بر این وسیله سوار می شود، آگاه باشید او به زودی بر ابرها سوار می شود و به آسمان ها و زمین های هفتگانه صعود می کند.

بحارالانوار ج ۵۲ ص ۳۲۱ ، بصائر الدرجات ص ۴۰۹ ، اختصاص مفید ص ۱۹۹

امام صادق علیه السلام:

خداوند ذوالقرنین را در انتخاب بین دو ابر سخت و رام مخیر کرد. او ابر رام را برگزید و اگر ابر سخت را برمی گزید، اجازه استفاده از آن را نداشت، زیرا خداوند ابر سخت را برای حضرت قائم علیه السلام ذخیره کرده است.

بحارالانوار ج ۵۲ ص ۳۱۲ ، اختصاص مفید ص ۳۲۶ ، غایه المرام ص ۷۷

در صفحه ۲۹۳ از کتاب “سیمای آفتاب” پیرامون این حدیث شریف این طور نوشته شده:

مسلما” منظور از ابر این ابر معمولی نیست، زیرا ابرهای معمولی وسیله ای نیستند که بتوان با آنها سفر فضایی کرد، زیرا آنها در جو نزدیک زمین در حرکتند و با زمین فاصله چندانی ندارند و نمی توانند از آن بالاتر روند، بلکه اشاره به وسیله فوق العاده سریع السیری است که در آسمان به صورت توده ای فشرده از ابر به نظر می رسد، غرشی همانند رعد، قدرت و شدتی همچون صاعقه و برق دارد و به هنگام حرکت، دل آسمان را با نیروی فوق العاده خود می شکافد، همچنان به پیش می رود و می تواند به هر نقطه ای از آسمان حرکت کند.

بدین ترتیب آن وسیله فوق مدرن بوده و شبیه آن را در وسایل کنونی نداریم. شاید تنها در میان بشقاب های پرنده و وسایل سریع و سرسام آور فضایی که امروز داستانهایی از آنها بر سر زبانهاست و نمی دانیم تا چه حدی جنبه واقعی و علمی دارد، شبیه آن را داشته باشیم، ولی به هر صورت، بشقاب پرنده هم نیست.

شاید حال بتوان فهمید که چرا جرج بوش پسر بیش از یک دهه پیش (۲۰۰۴) را داده است!

ایالات متحده در اواخر دهه ۶۰ فکر می کرد عبور از کمربند ون آلن، نهایت تا چند سال بعد میسر خواهد شد. فعلا” با یک دروغ آبروی رسانه ای از دست رفته خود را (به خاطر شکستهای پی در پی از شوروی) باز می گردانیم و در آینده ای نزدیک با سفرهای واقعی به دیگر کرات منظومه شمسی همه چیز را به فراموشی می سپاریم.

NASA در مخیله اش هم نمی گنجید که عبور از لایه های کمربند ون آلن و مدارکی که روزی به آنها می نازید تبدیل به حفره ای در تاریخ شود، و روزگاری مجبور شود آنها را   یا دائم آنها را ویرایش، و به مرور کند، را سر زبانها بیندازد تا افکار عمومی را منحرف کند و البته قرار گیرد!

پیرامون این مطالب بر خود واجب دیدم تا پاسخ سوألات خود را از جویا شوم.

سوأل: آیا حضرتعالی ارتباطی بین کلمه أَقْطَارِ در این آیه و لایه های کمربند حفاظتی زمین (کمربند تشعشعی ون آلن) قائل هستید؟

پاسخ آیت الله مکارم: بعید نیست.

سوأل: با توجه به حدیث شریف امام باقر(ع)، آیا همین “ابر سخت” یا “وسیله سرکش” در این حدیث شریف، همان سُلْطَانٍ در آیه مورد نظر نیست؟

پاسخ آیت الله مکارم: بعید نیست و توجه داشته باشید به طور کلی قضاوت قطعی درباره این امور ممکن نیست.

از امام صادق علیه‌السلام نشانه های آخر الزمان را پرسیدند، فرمودند:

در آن سالی که صیحه،
(ندایی آسمانی از طرف جبرئیل امین که فریاد بر می آورد: آگاه باشید، برگزیده خدا، مهدی آل محمد است، از او اطاعت کنید.)
شنیده می شود – قبل از آن – در ماه رجب نشانه ای آشکار خواهد شد، داودبن سرحان، از امام(ع) سوال کرد: آن نشانه چیست؟ امام(ع) فرمودند:

وَجهٌ یَطلَعُ فِی القَمَرِ وَ یَدٌ بارِزَهٌ.
صورتی در ماه، ظاهر می شود و دستی آشکار می گردد.

غیبت نعمانی: ص ۱۶۹ و مهدی منتظرعلیه السلام : ص۱۴۲

باید گفت از آن جایی که انسانها با صورت شناخته می شوند و به نوعی صورت هر شخص، بارز ترین وجه شناسایی آن فرد هست، به نظر (حقیر) منظور امام معصوم (ع) از این که می فرمایند در ماه صورت پیدا می شود این بوده است که یک مطلب یا پدیده واضح و آشکاری در مورد ماه فراگیر می شود به طوری که همه آن را خواهند دید.

خب چه چیز آشکارتر از اینکه سفرهای تخیلی Apollo (سفرهای انسان به ماه) دروغ بوده است؟

اما با وجود مدارک بسیار هنوز هم کم نیست تعداد افرادی که به سفرهای تخیلی آپولو باورمند هستند.

به همین دلیل به شخصه معتقدم هنوز صورت در ماه پیدا نشده است. وقتی می توان گفت در ماه صورت پیدا شده، که هیچ کس در این مورد حتی شک هم به خود راه ندهد. تا کمی پیش از این، تقریبا” اکثر مردم دنیا در مورد اینکه توسط گوگل، فیسبوک و … جاسوسی و تجاوز به حریم خصوصی امری بدیهی است اتفاق نظر داشتند، اما با افشاگری های اخیر ، می شود گفت که دیگر کسی در این مورد شکی ندارد. در مورد سفرهای تخیلی آپولو هم به همین گونه هست. اما بنده  بیشتر منتظر برگ برنده ای هستم که در صفحه به آن اشاره شد.

شاید افشاگری های بزرگتری در راه باشد!

نکته جالب درباره اسنودن اینکه ولادیمیر پوتین : «اگر آقای اسنودن بخواهد در روسیه اقامت کند، باید فعالیت‌های خود را که به منافع شرکای آمریکایی ما لطمه می‌زند، متوقف کند.»!!! (قابل توجه کسانی که می گویند چرا روسیه سکوت کرده!)

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/marsone.jpg

NASA با سر زبان انداختن پروژهایی مثل مارس وان، آن هم توسط یک شرکت خصوصی با یک تیر چند نشان می زند:

۱: انحراف افکار عمومی از سفرهای تخیلی آپولو، به طوری که تا صحبت از دروغ بودن داستان های تخیلی آپولو می شود، بلافاصله با این جمله که “”الان اونا دارن مریخ رو شخم میزن! و دارن آدم می فرستن مریخ، اینها هنوز توی ماه موندن!”” و جملاتی از این دست، مواجه می شویم!

۲: خرید زمان جهت ارتقای تکنولوژی، و خروج از مخمصه ای که در آن گرفتار شده است.

۳: جلو انداختن یک شرکت خصوصی، اول به عنوان یک موش آزمایشگاهی، دوم در صورت شکست پروژه، خود ناسا در معرض اتهام قرار نگرفته باشد.

اما در هر حال خداوند برای هر چیزی اندازه ای قرار داده، حتی دروغ گویی. مطمئنا” دروغهای NASA هم خط قرمزی دارد. شک ندارم خط قرمز دروغ گویی های NASA هست.

با تمام این تفاسیر و با توجه به اینکه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظلّه العالی) قضاوت قطعی درباره این امور را ممکن ندانسته اند، بی صبرانه، مشتاقانه و البته کنجکاوانه اگر عمری باقی باشد منتظر عاقبت پروژهای وعده داده شده ،  و … می مانم!

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
شنبه 21/1/1395 - 10:20
majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )

آیا مشکل سفر انسان به ماه بودجه است؟

چند سالی است که بحران اقتصادی فشار را بر NASA مضاعف کرده است. تا جایی که همین چند وقت پیش ناسا را هم به ، بیش از ۱۷۰۰۰ کارمند ناسا خانه نشین شدند، اکثر فعالیت های فضایی به کما فرو رفت! و از تمامی وب سایت های ناسا چیزی جز عکس بالا باقی نمانده بود!
اما آیا فقط مشکلی به نام بودجه باعث شده بعد از گذشت حدود نیم قرن از سفرهای تخیلی آپولو و با پیشرفت خارق العاده تکنولوژی، انسان هنوز هم در گهواره خود دست و پا بزند؟!

چرا NASA اینقدر هزینه می کند تا در سیاره های مجاور به کند و کاو بپردازد؟
این همه آزمایش، نمونه گیری، عکس برداری و … بالأخره یک نتیجه یا خروجی باید داشته باشه یا نه؟

بد نیست بدانید اندکی پیش از این که جناب NASA به تعطیلات بروند! برای بمباران سطح کره ماه با بودجه ی ۵۸۳ میلیون دلاری بودند! و دولت آن هم درست در زمانی که ایالات متحده در بدترین شرایط اقتصادی و نظامی قرار داشت، زیرا با عراق و افغانستان در جنگ بزرگی بود اما با این حال حاضر شد به جای صرف این هزینه در امور نظامی و یا اقتصادی، کره ای دیگر که حدود ۳۸۰۰۰۰ کیلومتر با ما فاصله دارد را بمباران کند برای یافتن آب!

البته ، ناسا حدود نیم قرن پیش هم قصد داشته است کره ماه را با یک بمب اتمی مورد تفقد قرار دهد! اما خوشبختانه این ماموریت مخفیانه نهایتا به دلیل نگرانی های ایمنی درباره مواد رادیو اکتیو که می توانسته فضا را آلوده کند، اجرایی نشده است. این پروژه به مدت تقریبا ۴۵ سال توسط NASA و دولت آمریکا مخفی شده بود.

آیا تنها خروجی این تحقیقات فقط حراج تجهیزات فضایی بوده؟!

واقعا” چرا ماه مهم است؟ اصلا” مهم است؟!

محدودیت منابع کره زمین

نیازی به گفتن نیست … نفت و گازی که بشر آنها را به عنوان منابع انرژی کره زمین شناخته و استفاده می کند رو به پایان است، تازه انرژی های فسیلی بخش کوچک از منابع سیاره زمین است، با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر، استفاده ازذخایر، معادن و منابع طبیعی نیز رو به افزایش است، در عین حال به جمعیت کره زمین هم حواستان باشد! که (البته غیر از ایران!) آن هم رو به افزایش است …


به همین دلیل مقامات ناسا از سرمایه گذاران در فعالیتهای تجاری در روی کره ماه تا با همکاری آنها مواد معدنی ماه را استخراج کنند …

ولادیسلاو شوچِنکو، کارمند انجمن نجوم روسیه

کره ماه به عنوان وسیله ای برای حل مسائل کاربردی در نظر گرفته می شود. کره ماه در ۲۰-۱۰ سال آینده می تواند منبع انرژی و ذخایر مواد دیگر شود.منظور انرژی خورشید است که در کره ماه جمع آوری و به به برق مبدل خواهد شد. نکه دوم آن است که به گفته اقتصاددانان، در زمان حاضر زمین با کمبود موادی ربروست که برای استفاده در فناوری عالی لازم است. طی دوسال قیمت این مواد از ۱۰ دلار به ۱۰۰ دلار افزایش یافته است. در زمان حاضر، چین در این عرصه انحصار خود را برقرار کردهو شرایط در بازار جهانی را دیکته می کند. اما در کره ماه، بنا به آخرین تحقیقات انجام شده، جاهایی وجود دارند که در آجا می توان فلزات از گروه پلاتینوم را به اندازه زیاد و نزدیک به مقیاس صنعتی استخراج کرد.


سطح ماه با خاکی پوشیده شده موسوم به ریگولیت.

از خاک ماه میتوان آهن، آلومینیم، سیلیسیم، و احتمالاً تیتان، کروم و منگنز تولید کرد و به عنوان محصولات جانبی میتوان اکسیژن، هیدروژن و آب کسب کرد. بعلاوه از خاک ماه میتوان شیشه، سرامیک و برخی دیگر مواد را در آورد.ماده ای است که اصلاً در کره زمین وجود ندارد. مقادیر این ماده در قمر زمین بیش از حد است. قدرت انرژتیک این ماده بسیار بالا است و یک تن آن معادل ۲۰ میلیون تن نفت است!

روند سنتز هلیم – ۳ از نظر زیست محیطی بسیار پاک بوده و بازدهی این ماده بسیار بالا است، به این خاطر هلیم- ۳ منبع بی همتای انرژی است.

در ماهیت امر بشریت پس از دستیابی به ذخایر هلیم- ۳ در کره ماه و راه اندازی فناوریهای لازم به منبع ابدی انرژی دست خواهد یافت.

حال نکته مهم اینجاست که ما چطور باید از این منبع انرژی استفاده کنیم؟

۱: یا باید ما به کره ماه سفر کنیم. ۲: یا باید ذخایر معدنی ماه را در مقیاس صنعتی و به صورت رباتیک به زمین منتقل کنیم.
حالت دوم که منتفی است، به این دلیل:

بخشی از مقاله :
اکنون ۴۵سال از آن تاریخ می گذرد (سفر های تخیلی آپولو) و ناسا هنوز نتوانسته یک راکت که به ماه برود و برگردد رابسازد، کاری که ادعا می کند ۴۵ سال پیش انجام داده است! آن هم با سرنشین!!


حالت اول هم با توجه به در عبور از کمربند تشعشعی ون آلن، از مورد دوم منتفی تر!

ماه سکوی گرانشی ارزشمندی برای پروژه های فضایی است. استفاده از ماه صرفه جویی عظیمی در سفرهای بین سیاره ای به شمار میرود و یکی از اهداف عزیمت انسان به ماه به شمار خواهد رفت.

هر گرم حجم ارسالی از زمین به فضا بسیار هزینه‌بر است از این رو هرگونه کاهش وزن می‌تواند به معنی ذخیره مالی هنگفتی باشد. نتیجه که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است این است که ماه می‌تواند توقفگاه ارزشمندی برای سوخت‌گیری مجدد ماموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ باشد و حجم بار پرتابی از زمین را تا ۶۸ درصد کاهش دهد.

در واقع باید گفت کارشناسان بر این باورند که بدون تسخیر ماه، نمی توان به آباد کردن مریخ فکر کرد …

من به شخصه علاقه‌ای به کره‌ی ماه ندارم. از دید من کره‌ی ماه همانند یک توپ بتونی بزرگ و به همان اندازه خمود و سرد است. اما ماتا قبل از اینکه به چگونگی پژوهش روی ماه پی نبریم نمی‌توانیم به انجام این ماموریت روی مریخ فکر کنیم. کره‌ی ماه، نقشه‌ی راه ما برای دستیابی به مریخ است.

در دنیای امروز پدیده ای وجود دارد به نام یا همان حامی مالی! در دنیا کم نیستند شرکت هایی که می توانند بخش عظیمی از تمامی هزینه ها را تقبل کنند در عوض درصدی از منابع کره ماه را صاحب شوند یا حتی فقط پرچمی با نشان شرکتشان روی کره ماه نصب شود.


۲۰۰۶ ۱۲ days (Sept 18 – ۲۹) Launch:
Return:
$۲۰ million (estimated) software

پدیده دیگری وجود دارد به نام  یا گردشگر فضایی! انسانهایی که از پول خرج کردن روی کره زمین خسته شده اند! تعداد انگشت شماری از این انسانها می توانند (حتی به صورت دُنگی!) درصد زیادی از هزینه ها را تقبل کنند.

با انتشار ژورنال ویژه‌ای به بررسی چگونگی راهکارهای سکونت روی ماه و تبدیل این کره به یک محل قابل اسکان برای بشر پرداخته‌اند. آنها باور دارند که تنها با هزینه‌ی ۱۰ میلیارد دلار می‌توان طی هفت سال آینده این ایده را محقق ساخت.

چارلز میلر (Charles Miller) در

ایالات متحده می‌تواند طی پنج تا هفت سال آینده و با هزینه‌ای حدود ۱۰ میلیارد دلار (۳۰ درصد بیشتر یا کمتر از این) پروژه‌ی سفر مجدد انسان به ماه را به انجام برساند. این میزان هزینه در واقع از هزینه‌ی یک ناو دریایی بزرگ ایالات متحده کمتر است!

به واقع اگر نیم قــــرن پیش، آدمی قدم بر ماه گذاشته بود، حداقل اتفاقی که تا به حال افتاده بود این بود که این سفرها تبدیل به ماه عسل سرمایه داران و متمولان شده بود.

کره ماه علاوه بر پایگاهی بی نظیر برای این سفرها، مکان بی‌نظیری برای ساخت آزمایشگاههای علمی و از جمله رصدخانه‌ای بزرگ در نیم کره پنهان ماه به شمار می‌رود. در این بخش ماه به دور از تابش های بازتاب شده از زمین و همچنین در غیاب جوّ مزاحم زمین می‌توان رصدخانه‌ای عظیم را بنا کرد و این مورد نیز یکی دیگر از هدف های سفر انسان به ماه است.

فکر می کنید اگر سازمانهای فضایی مثل NASA، توانایی واقعی فرستادن انسان به ماه را داشتند، با نیم قــــرن خویشتن داری! تنها به مشاهده آلبوم خاطرات خود اکتفا می کردند؟! و بودجه را فقط صرف ساخت و تجهیز ایستگاه فضایی ISS؟! یا را خرج تلسکوپ هایی که در مدار زمین بچرخند؟!  …

اکنون زمان آن رسیده است که به کره‌ی ماه بازگردیم؛ اما این بار برای اقامت دایم. بودجه و پول دیگر نمی‌تواند سد راه این کار باشد …

برای آگاهی بیشتر ، و را ببینید بد نیست.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
پنج شنبه 19/1/1395 - 13:42
majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )

تمامی مریخ نوردها، مدارگردها، سفینه های بدون سرنشین و … مجهز به دوربین های دیجیتالی هستند. اما در پروژه های تخیلی آپولو تمامی عکسها و فیلم ها توسط نگاتیو ثبت شده اند و این مطلب خود حاوی نکاتی ظریف و صد البته سوالاتی اساسی است که NASA از پاسخ به آنها معذور است! …

نگاتیو ها چطور سالم ماندند؟
نگاتیو و تصاویر در نزدیکی میدانهای مغناطیسی قوی و اشعه ها و امواج رادیویی از بین می روند. چطور نگاتیوهایی که دو بار از عبور کرده اند و در معرض انواع اشعه های خورشیدی بودند کاملا سالم ماندند؟

در این مورد مدیر رسانه ناسا پاسخ می دهد: فیلمهای مخصوصی که مقاوم به اشعه باشند به کمپانی کداک سفارش داده شده بوده.

اما در گفتگویی با ، دستیار بخش تولید فیلمهای کداک در آن سال مشخص می شود که چنین ادعایی صحت ندارد.

او اظهار می کند: ما دارای دانشی که بتواند فیلمهای مقاوم به اشعه تولید کند نبودیم! ناسا سفارش فیلمهای معمولی کداک به ما داده بود و همان فیلمهای معمولی کداک به ناسا داده شده بود!

و در ادامه جان لاندبرگ مدیر برنامه فضایی هاسلبلاد در سوئد که دوربین های فیلم و عکسبرداری ناسا را طراحی کرده است، می گوید:
هیچ دوربین خاصی با امکانات اضافی نبوده، آنها از ما خواستند که فقط شکل دوربین را تغییر دهیم که بتوان روی سینه لباس فضانورد وصل کرد و فیلمهای معمولی کداک را که همه استفاده می کنند در آن قرار دادیم. دوربینی که ما ساختیم دارای هیچ پوشش اضافی یا حفاظتی نبود.

او در پاسخ به این سوال که آیا برای دوربینها منبع نور تعبیه شده بوده پاسخ منفی می دهد. دوربینها فاقد فلاش بودند.

نگاتیو آزمایشی سالم است و همه رنگها را به وضوح نشان می دهد.

دیوید گراوز نشان می دهد که برای حفاظت از فیلمها و نگاتیوها آنها باید در دوربینی قرار می گرفتند که با لایه زخیم ده سانتی متری از فلزاتی مانند قلع و سرب پوشیده شده باشد تا بتواند جلوی محو شدن نگاتیوها را در محیط بدون اتمسفر ماه و در برابر باران اشعه های خورشیدی بگیرد.

همان نگاتیو پس از قرار گرفتن در معرض مقدار ناچیزی اشعه X

اما عکسها و فیلم های ناسا، حاصل دوربینهای ساده هاسلبلاد و نگاتیوهای معمولی کداک بودند و همانطور که سازندگان آن اذعان داشتند، هیچ پوشش اضافی در طراحی آنها قرار نداشته. نگاتیو سالم بعد از برخورد با اشعه معمولی X، به مدت محدود چطور تاریک و تار می شود. این میزان اشعه حتی یک میلیونیم تشعشعات موجود در فضا نیست…

چطور ممکن است که نگاتیوها بدون حتی یک نقص به زمین رسیده باشند؟!

احتمالا جان لاندبرگ پیش خودش به NASA میگه با همه بعله، با ما هم بعله!

جالب است بدانید به گفته جناب NASA فضانوردان، بسیاری از لوازم ماموریت های تخیلی آپولو را برای سبک سازی بار به اصطلاح فضاپیما و به همراه آوردن نمونه های خاک و سنگ کره ماه روی از جمله این اشیا می توان به چکمه های فضایی، دوربینها، ابزار آلات، یک آویز شاخه زیتون طلا، دیسک سیلیکونی حاوی پیام های حسن نیت و … اشاره کرد.

، فضانورد Apollo 14 که مثلا بر رو ماه قدم گذاشته است :

ناسا به فضانوردان اجازه داده بود تا برخی از یادگاری‌های ماموریت‌ها را برای خود نگه دارند.

اما جناب ناسا به دلیل اینکه وی ظاهرا یکی از دوربین های این ماموریت را برای یادگاری با خود برداشته است، به خاطر اقدام به فروش این دوربین و خواسته تا دوربین را به NASA برگرداند!

دیگه دلیلش رو فک کنم خودتون حدس زده باشین!

برای آگاهی بیشتر ، و  را مشاهده کنید.زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
پنج شنبه 19/1/1395 - 13:36
majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )
گفته شده تصاویر بالا اولین تصاویری هستند که این ربات از ماه به زمین ارسال کرده است. به رد ربات چینی ها رو خاک توجه کنید.

حالا رد ربات رو مقایسه کنید با رد ماهنورد NASA با وزن به علاوه وزن دو عدد مثلا” فضانورد با تجهیزات کامل!

بد نیست بدانید پیش تر مقامات NASA با انتشار از کشورهایی که در دو دهه آینده قصد به اصطلاح فتح ماه را دارند، :

لطفا در محدوده فرود آپولو و سایت تحقیقاتی فضانوردان آمریکایی فرود نیایید و ما نیز در محدوده اکتشافی شما حضور پیدا نخواهیم کرد!

(متوجه هستید که چی می گم!)

برای آگاهی بیشتر ، و را بازدید کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
پنج شنبه 19/1/1395 - 13:32
majid4mi ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 1 )

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/AS14-67-9385HR.jpg

این یکی از مدارکی است که NASA از آنها به عنوان یک مدرک محکم برای تایید سفرهای تخیلی آپولو استناد می کند.

ناسا مدعی است در ماموریت های Apollo 11 ، Apollo14 و Apollo15  سه یونیت انعکاس دهنده لیزری توسط فضانوردان روی ماه کار گذاشته است که با آنها می توانند مدار گردش ماه به دور زمین را با دقت میلیمتر برسی کنند.

آپولو ۱۱ و ۱۴ هرکدام یک یونیت و هر یونیت ۱۰۰ Reflector، و آپولو ۱۵ یک یونیت با ۳۰۰ Reflector.

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/AS15-85-11468.jpg

و

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/AS11-40-5952.jpg

ظاهر مطلب صحیح به نظر می رسد، اما به دو دلیل  نمی توان از منعکس کننده لیزری به عنوان سند فرود انسان در ماه یاد کرد.

دلیل اول اینکه برای قرار دادن منعکس کننده لیزری رو ماه نیاز نیست که حتما” فضانوردان ناسا به کره ماه تشریف برده باشند!  اتحاد جماهیر شوری در سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۷۳ در ماموریت های لونا ۱۷ و لونا ۲۱ توسط دو روبات به نامهای و ، منعکس کننده های لیزری روی ماه نصب کرد.

(ماموریت های تخیلی سرنشین دار آپولو ۱۱ تا آپولو ۱۷، مابین سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ صورت گرفته است.)

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/740px-Lunokhod_1_high_resolution.jpg

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/moon_annotate.jpg

موقعیت ماموریتهای NASA و شوروی

اما دلیل دوم در این قسمت از مقاله بیان شده:

“در سال ۱۹۴۶، دانشمندان در آمریکا توانستند یک سیگنال رادیویی به سطح ماه ارسال کنند و با موج رادیویی برگشتی از ماه توانستند فاصله ی دقیق ماه را به دست آورند. در اوایل دهه ی ۶۰ ناسا فهمید که می تواند این آزمایش را خیلی بهتر هم انجام دهد و این کار را با یک باریکه پرقدرت نور لیزر با دقت بیشتری انجام دهد. در این سناریو، نور لیزر از ماه به سمت زمین منعکس و برگشت می شود، دقیقاً همان طور که نور خورشید از ماه به زمین منعکس می شود.

در ۹ مه ی سال ۱۹۶۲ (بیش از ۷ سال قبل از آن که آپولو ۱۱ مثلاً بر روی ماه نشست) یک لیزر پرقدرت یاقوتی با موفقیت روی سطح ماه تابانیده شد و به زمین منعکس شد تا فاصله ی دقیق ماه از زمین بدون آنکه لازم باشد، چیزی در سطح ماه تعبیه شود، مشخص شود. هیچ منعکس کننده ی لیزری روی سطح ماه نیست و هرگز هم نبوده است.

ناسا هم اکنون از همان روشی استفاده می کند که در سال ۱۹۶۲ قبل از حقه ی فرود بر ماه، از آن استفاده می کرد. اتفاقاً ناسا برنامه ای دارد تا بتواند با یک لیزر پرقدرت تر فاصله ی دقیق مریخ تا زمین را محاسبه کند. آیا باز هم این جا می گویید که فضانوردان منعکس کننده ی لیزری روی ماه گذاشته اند تا فاصله ی آن با زمین را اندازه بگیرند؟”

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/AS14-67-9386HR1.jpg

http://waiting.ir/armstrong/wp-content/uploads/AS15-88-11890.jpg

و نکته آخر اینکه اگر روزی تکنولوژی بشر به جایی رسید که  توانستیم بر پرتوهای کیهانی غلبه کنیم و به صورت واقعی روی ماه فرود آییم، یادمان باشد که حداقل در حفظ و نظافت محیط زیست کره ماه، کوشا باشیم! البته امیدوارم زباله هایمان و صد البته وسایل آزمایش هایمان اینقدر مقاوم نباشند!

برای آگاهی بیشتر ،  و را مشاهده کنید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1655روز قبل
پنج شنبه 19/1/1395 - 13:28
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )اخبار,اخبار علمی ,فضانوردان

خیس بودن دائمی بدن فضا نوردانی که در فضا به فعالیت‌های خود می‌پردازند یکی از عوامل آزار دهنده است اما آیا تا کنون به علت آن فکر کردید؟

امیر اله‌مانی کارشناس نجوم گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که فضانوردان در فضا با آن مواجه هستند رطوبت بالا یا نه بهتر بگوییم خیسی بدن آنها در زیر لباس فضا‌نوردی است.

وی افزود: علت اصلی این خیس بودن را می‌توان نبود جاذبه در فضا دانست که موجب تحرک بیشتر برای انجام امور روزمره شده و همین امر تعریق فراوان را به همراه دارد.

مانی اظهار داشت: همین تعریق فراوان موجب خیس شدن کامل بدن فضانوردان‌ می‌شود.

وی تصریح کرد: نبود جاذبه موجب شده جریان همرفتی نیز در فضا موجود نباشد و در نبود همین جریان تبخیر سریع اتفاق نمی‌افتد و بدن فضانوردان خیس باقی می‌ماند.

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1977روز قبل
پنج شنبه 3/2/1394 - 11:49
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )

اطمینان از بقای نوع بشر، کشف حیات بر روی مریخ، تقویت کیفیت حیات در زمین و تربیت نسل بعدی کاوشگران فضایی چهار دلیل برای حضور مریخ است.

دانشمندان حوزه هوا- فضا می گویند: پیش بینی فواید ماموریت های سرنشین دار به مریخ که هر کدام از آنها صدها میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت، دشوار است اما می توان چهار دلیل را در این زمینه فهرست کرد.

اما تصور اینکه این پول چه کمکی به مبارزه با سرطان و گرسنگی در جهان خواهد کرد بسیار راحت تر است؛ زیرا انسان ها دید کوتاهی دارند.

استفان هاوکینگ سال 2008 در سخنرانی به مناسبت پنجاهمین سالگرد سازمان فضایی آمریکا (ناسا) گفت: اگر قرار باشد نژاد انسان برای یک میلیون سال دیگر باقی بماند باید جسورانه به جایی برویم که پیش از این هیچ کس به آنجا نرفته است.

اطمینان از بقای نوع بشر

تا کنون زمین تنها خانه ای بوده است که انسان ها می شناخته اند اما تاریخ نشان می دهد که بقا بر روی این نقطه کوچک آبی در فضای خلاء دشوار است و تضمینی ندارد.

دایناسورها یک نمونه کلاسیک در این رابطه هستند. آنها 165 میلیون سال بر روی سیاره زمین پرسه زدند اما امروز تنها اثری که از آنها باقی مانده، فسیل هایشان است.

برخورد یک سیارک غول پیکر با زمین موجب انقراض نسل دایناسورها شد.

قرار دادن انسان ها بر روی سیاره دیگری به غیر از زمین، بقای انسان ها را برای هزاران و یا میلیون ها سال دیگر تضمین می کند.

کشف حیات بر روی مریخ

کشف حیات بر روی مریخ یک دلیل دیگر برای حضور در مریخ است. یک کشف تاریخی که دانشمندان می توانند انجام دهند تعیین این است که آیا در حال حاضر حیات بر روی مریخ وجود دارد یا خیر. اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم ، باید حفاری های عمیق تری از کاوشگرهای ناسا انجام دهیم.

تقویت کیفیت حیات بر روی زمین

تنها با هدایت بشر به کف اقیانوس و فضا است که می توان به اکتشافاتی در علم و فناوری دست یافت و کیفیت حیات را در زمین تقویت کرد.

تربیت کاوشگران فضایی


دلیل دیگر در رابطه با لزوم حضور در مریخ تربیت نسل بعدی کاوشگران فضایی است.

آرزوهای انسان برای اکتشاف فضا، چیزی است که ما را به سمت نوآوری های پیشرفته تر فناوری می برد و این بدون شک به نفع بشریت خواهد بود.
خبرگزاری ایرنا
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1977روز قبل
چهارشنبه 2/2/1394 - 18:8
raha52 ( تعداد مطالب : 977 ) ( تعداد نظرات : 51 )


بهترین شرایط ممکن برای زندگی در مریخ
این مفهوم دارای دو سکونتگاه استوانه‌ای قابل تورم با مساحت کلی 200 متر مربع است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، یک طراح دانمارکی به نمایش مفهوم سکونتگاهی در مریخ پرداخته که نخستین فضانوردان در سیاره سرخ می‌توانند در آن زندگی کنند.

این طرح که توسط «کریستین فون بنگتسون» مدیر کپسول و پایگاه مارس‌وان ارائه شده است، شامل بخش‌های مسکونی، یک آزمایشگاه، گلخانه و حتی یک عرش بدل است که بهترین شرایط ممکن را برای زندگی در مریخ به فضانوردان ارائه می‌کند.

این مفهوم دارای دو سکونتگاه استوانه‌ای قابل تورم با مساحت کلی 200 متر مربع است.

هر سکونتگاه در جلوی خود از ماژولی برخوردار است که یک فرودگر می‌تواند به آن متصل شده و فضانوردان وارد آن شوند. یکی از سکونتگاه‌ها بیشتر به منظور سکونت ساخته شده و دیگر بیشتر برای کار و فعالیت طراحی شده است.

در داخل این سکونتگاه یک محدوده اجتماعی است که از یک عرشه بدل برای سرگرم نگهداشتن سکنه برخوردار است. این قسمت از نمایشگرهایی روی دیواره سکونتگاه برخوردار است که به شبیه‌سازی محیط‌های دیگر می‌پردازد.

اتاق‌های خصوصی ساکنان حدود شش متر مربع هستند و بخش زراعی نیز که در انتهای این مجموعه قرار گرفته، غذای مورد نیاز فضانوردان را پرورش خواهد داد؛ این بخش از سیستم آبیاری و کنترل رطوبت برخوردار است.

در بخش کار این مجموعه، یک

آزمایشگاه و بخش علمی برای تجربیات مختلف از جمله یک کابینت حشره و آزمایشگاه زیستی قرار دارد.

همچنین یک محدوده انبار برای نگهداری از محموله‌ها طراحی شده که بخشی از آن را یک سیستم زراعی گرفته است.

شرکت مارس‌وان در ماه فوریه با اعلام فهرست نهایی 100 متقاضی که در زمین برای مأموریت یک طرفه به مریخ در سال 2025 آموزش خواهند دید، خبرساز شد.

اما این مأموریت از زمان اعلام آن در سال 2011 تاکنون بسیار مورد انتقاد قرار گرفته و کارشناسان بر این باورند که اعلام اخیر هیچ تاثیری بر منتقدان نداشته است.

نبود بودجه، عدم وجود نشانه‌ای از توسعه و یک رویکرد بسیار جاه‌طلبانه برای تولید برنامه تلویزیونی مستند از سوی منتقدان به عنوان دلایلی مطرح شده که هیچگاه این مأموریت به واقعیت نخواهد پیوست.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1977روز قبل
يکشنبه 24/12/1393 - 12:56
  • تعداد رکورد ها : 1738