علم پول را بدان!
توسط : rezaei73

 

علم پول را بدان!
علم پول را بدان!

 

نویسنده: مریم انصاری سعید
 
اگر برای زندگی بهتر، دنبال پولدار شدن هستید، نگاه تان را به زندگی عوض کنید
می گویند ثروتمند شدن یک علم است، دقیقاً یک علم مانند جبر و ریاضیات. قوانین مشخصی هم دارد. نکته این است که کسانی که به موفقیت و ثروت رسیده اند می دانند که ثمره عمل به همین قوانین و اصول ساده را گرفته اند اما آنهایی که ثروتمند نیستند چیزی درباره این مسائل نمی دانند و به همین دلیل تصور می کنند ثروت برآمده از بخت و شانس مطلق یا حتی چیزهای احمقانه ای مانند خرافات است. آنتونی رابینز در برنامه ای به نام « لبه را بگیرید» مروری کرده است بر دلایل عمده عدم موفقیت اغلب آدم ها. اینها را بخوانید، با خودتان قرار بگذارید که این جور آدمی نباشید!

پول را فقط برای خودش نخواهید!
 

این افراد هرگز به شکل کاملاً دقیق مشخص نمی کنند که ثروت برای آنها چه معنایی دارد. کلمه کلیدی در اینجا« دقیق» است. تصور کنید ساختن یک هواپیما یا یک ماشین بدون تهیه یک طرح و نقشه اولیه چقدر سخت است؟ شما ابتدا باید هدف خودتان را از پول درآوردن بدانید. حتماً در اطرافیان خودتان افراد زیادی را دیده اید که مشغول به کار هستند، درآمد دارند ولی هیچ وقت از وضعیت مالی شان رضایت ندارند. این افراد خودشان هم نمی دانند از پول و ثروت چه می خواهند.

پول را همیشه بخواهید
 

آنها ثروتمند شدن را یک هدف مقطعی می دانند نه یک هدف دائمی. برای بیشتر ما ثروت وسیله ای برای رسیدن به اهدافمان است، نه یک هدف همیشگی. بسته به شرایط زندگی و سن و سال هم نگاه ما به ثروت تغییر می کند. اما افراد ثروتمند کسب ثروت را هدف اصلی خود می دانند و اولویت این هدف با تغییر شرایط در طول زندگی عوض نمی شود.

پول را دست یافتنی بدانید
 

آنها راه دستیابی به ثروت را طوری تعریف می کنند که غیرممکن به نظر می رسد. اما شما تنها به چیزی می رسید که به آن ایمان دارید، نه کمتر و نه بیشتر. بنابراین شما باید مسیر را برای خودتان باورپذیر کنید. اهدافی را در نظر بگیرید که شما را به پیش ببرند اما نه اهدافی آن چنان بزرگ که حتی خودتان هم باور نداشته باشید که می توانید از پس آنها برآیید. بزرگ ترین گامی را که باور دارید می توانید بردارید و سپس بزرگ ترین گام ممکن بعدی را بردارید. به این شکل به خودتان انرژی مثبت می دهید و اعتماد به نفستان تقویت می شود.

پول را فقط در فکرتان نخواهید
 

آنها هرگز شروع نمی کنند. اگر شما همیشه فقط درباره ثروت فکر کنید، برای همیشه در مرحله فکر کردن می مانید. اما واقعیت این است که شما باید کار کنید! از هر جایی هم که می توانید شروع کنید. فقط بعد از اینکه شروع به کار کنید می توانید تأثیراتی را ببینید که به شما کمک می کنند برای آینده بهتر برنامه ریزی کنید. هواپیما هم ابتدا باید از زمین فاصله بگیرد تا میزان مسیر را تا مقصد مشخص کند. شما باید شروع کنید، از هر کجا که می توانید، مهم نیست کجا؛ فقط شروع کنید.

پول را یک باید بدانید
 

آنها هرگز برای ثروتمند شدن« باید» ندارند. این « باید» یعنی تمام اهدافتان، اراده تان و مسیرتان باید در جهت یک مسیر قرار بگیرند تا شما را به سمت هدفتان ببرند. تمام موانع به شکل مشکلاتی هستند که باید از میان برداشته شوند. شما با موانعی مواجه می شوید که انتظارشان را دارید اما در عین حال منتظر باشید که به جلو حرکت کنید، به هر شکل ممکن. از موانعتان برای قوی تر و توانمندتر شدن استفاده کنید، فرار نکنید. یاد بگیرید که چگونه از موانع بگذرید. همیشه راهی وجود دارد؛ همیشه! و اگر احساسات منفی دارید، آنها را کنترل کنید و بدانید که احساسات شما چه هستند، خودتان را بشناسید اما به جلو حرکت کنید. یک« باید» داشته باشید تا حتماً به هدفتان برسید. شما نمی دانید که رسیدن به این هدف چقدر طول می کشد اما می دانید که آن هدف محقق می شود.

پول را خلاقانه به دست بیاورید
 

آنها یک برنامه واقع بینانه ندارند. اگر شما می خواهید کاری را انجام بدهید، ببینید کسی که قبل از شما آن کار را انجام داده، چه کار کرده. یک برنامه واقع بینانه داشته باشید. از کسانی که قبل از شما در این کار موفق بودند الگو بردارید. اما حس درونی خودتان را نادیده نگیرید. حس درونی شما بسیار قدرتمند است اگر بتوانید با تمرین از آن استفاده کنید. ایده گرفتن و استفاده از تجارب موفق قدیمی ترها خیلی به شما کمک می کند اما مواظب باشید با این کار خلاقیت خود را از دست ندهید.

پول را از روی نقشه دنبال کنید
 

اگر آنها یک برنامه واقع بینانه هم داشته باشند، هرگز طبق نقشه عمل نمی کنند. خب اگر شما طبق نقشه خودتان عمل نکنید، چه کسی عمل خواهد کرد؟ داشتن یک برنامه خوب و کارآمد بدون عمل به آن مساوی با نداشتن برنامه است. برنامه ای تهیه کنید که با توجه به توانمندی هایتان، عمل به آن امکان پذیر باشد.

پول را خودتان باید به دست بیاورید
 

آنها همیشه مسؤولیت ها را بر عهده دیگران می گذارند( کارشناسان) به جای اینکه خودشان کار را انجام دهند. به این ترتیب آنها هیچ وقت دقیقاً نمی دانند به چه شکل کاری را انجام دهند و اگر نقص و ایرادی در کارشان به وجود بیاید، هرگز نمی دانند چرا آن مشکل به وجود آمد و بنابراین آن ایراد مرتباً تکرار می شود. اینکه از دیگران مشورت بگیرید خوب است اما در نهایت خودتان کار را انجام دهید. حتی اگر کار را به دیگران محول می کنید، خودتان کاملاً به آن واقف باشید.

پول را با جنگ به دست بیاورید
 

آنها زمانی که با مشکلات رو به رو می شوند، از آن فرار می کنند. کلنجار رفتن با مشکلات چیزی است که مردم را ثروتمند می کند، نه فرار از آنها. ببینید، مشکلات همیشه هستند. بنابراین باید به آنها عادت کنید. شما تنها در حالی به جایی که آرزو دارید می رسید که تصمیم بگیرید با مشکلات راه رو به رو شوید. تمام چالش ها در واقع فرصت هایی هستند که به شکل مشکل درآمده اند. این نکته را به یاد داشته باشید. وقتی که مشکل به پایان می رسد، یک نتیجه لذت بخش برایتان باقی خواهد ماند، چون با حل هر مشکل شما نسبت به گذشته باتجربه تر شده اید و مهارتتان افزایش پیدا کرده است. با مرتفع شدن هر چالش، اعتماد به نفس شما از قبل هم بیشتر می شود.

پول را با حساب خرج کنید
 

شما به سرمایه جاری برای فعالیت های مالی تان احتیاج دارید. اگر شما پیگیر حساب و کتاب تان نباشید، متوجه نمی شوید چه زمانی پول به دست می آورید و چه زمانی پول را خرج می کنید؛ مگر وقتی که خیلی دیر شده باشد. افراد ثروتمند به کوچک ترین خرج های خود هم دقت دارند؛ در حالی که بقیه فقط به مخارج عمده خود توجه می کنند و برای درآمد خود برنامه ریزی مشخصی ندارند.

انرژی منفی نگیرید
 

آنها اجازه می دهند نظرات دیگران بر تصمیماتشان تأثیر نامطلوب بگذارد. همیشه کسانی هستند که به راه شما اعتقاد ندارند یا بدبین هستند یا سعی می کنند شما را از جایگاهتان پایین بکشند و این افراد بعضی اوقات صمیمی ترین دوست شما یا از خانواده شما هستند. شما نمی توانید آنها را تغییر دهید. به آنها اجازه بدهید تفکراتشان را بیان کنند ولی خود را وادار به قبول تفکرات آنها و پیروی از روش آنها نکنید. نگذارید افراد تأثیر نامطلوب بر تصمیماتتان بگذارند. بگذارید آنها راه خود را بروند و شما هم راه خودتان را.

مشورت بگیرید
 

آنها تحت مشاوره نیستند. این بسیار مهم است! مشورت کردن با کسی که در موضوع مورد نظر شما خیلی موفق بوده، بسیار مفید است. مشورت بگیرید. سیستم آموزشی ما به سختی ما را برای زندگی واقعی آماده کرده است، بنابراین تصور نکنید که چون شما به دانشگاه رفته اید کاملاً آماده اید. شما باید به آموختن ادامه دهید. موفق ترین افراد دنیا کتاب می خوانند، به گروه های خرد جمعی می پیوندند و مشاور دارند.
منبع: همشهری جوان، شماره 290

دوشنبه 8/7/1392 - 23:5
پسندیدم 0
UserName