تعداد مطالب : 1774
تعداد نظرات : 500
زمان آخرین مطلب : 1745روز قبل
۱۰ تفاوت قطب شمال و جنوب را بدانید


تغییر شکل

منطقه ی شمالگان که در قطب شمال قرار گرفته یک چرخه ی ذوب شدن طبیعی را دنبال می کند که در طی آن تقریباً نیمی از لایه های یخ در طول تابستان ذوب می شوند و در زمستان دوباره یخ می زنند. در زمستان مساحت یخ قطب شمال تقریباً به اندازه ی آمریکا است. با این حال تحقیقات جدیدی وجود دارند که ادعا می کنند لایه ی یخی که به قطر ۳,۵ کیلومتر در گرین لند قرار دارد به سرعت در حال ذوب شدن است به طوری که تا پایان قرن میلادی کنونی چیزی از آن باقی نخواهد ماند. سایر تحقیقات نشان داده اند که تا پایان این قرن ممکن است منطقه ی شمالگان در طول تابستان به کلی بدون یخ باشد.

به گزارش ایران ویج ، از طرف دیگر در منطقه ی جنوبگان که در قطب جنوب قرار دارد این چرخه ی آب شدن یخ ها اتفاق نمی افتد و لایه های یخ تقریباً در تمام مدت سال به یک اندازه وشکل هستند. اما تحقیقات جدید ثابت کرده اند که قطب جنوب هم به دلیل تأثیرات گرم شدن کره ی زمین و تغییر در آب و هوا در حال ذوب شدن است. اگردر یک روز  تمام یخی که در قطب جنوب قرار دارد ذوب شود ( که البته این اتفاق به این زودی نخواهد افتاد)ارتفاع آب دریاها و اقیانوس ها تا ۶۰ متر افزایش خواهند یافت. جالب این است که قطب شمال سریع تر ذوب می شود چون داخل آب اقیانوس است و جریان های آن سرعت ذوب شدن را افزایش می بخشند اما قاره ی قطب جنوب بر روی بستری از سنگ است و بنابراین جریان های اقیانوسی بر آن تأثیری ندارد.

سوراخ لایه ی ازن

درست در بالای منطقه ی جنوبگان در لایه ی ازن سوراخی ایجاد شده که در حال حاضر سه برابر مساحت آمریکا است. لایه ی ازنی که در بالای منطقه ی شمالگان قرار دارد هم هر روز نازک تر می شود اما هنوز سوراخی در این قسمت وجود ندارد. البته عبارت سوراخ لایه ی ازن به این معنی نیست که واقعاً به صورت فیزیکی سوراخی در این منطقه از جو ایجاد شده بلکه به این معنی است که ماده ی شیمیایی به نام ازن که جو زمین را پوشانده و از آن در برابر پرتوهای خورشیدی محافظت می کند به شدت صدمه دیده و در بعضی جاها به کلی ازبین رفته است.

صدماتی که در نیمکره ی جنوبی به لایه ی ازن وارد شده بسیار بیشتر از نیمکره ی شمالی است و این از آن جهت است که چون دمای نیمکره ی شمالی بالا تر است از تشکیل ابرهای استراتوسفری قطبی  که ازن را ازبین می برند، جلوگیری می کند. با این وجود در سال های اخیر دمای استراتوسفر در قطب شمال نیز کاهش یافته که باعث ایجاد صدمات قابل ملاحظه ای در لایه ی ازن شده است.

سرد و بسیار سرد

دمای هوا در قطب جنوب بسیار سرد تر از قطب شمال است به طوری که در بعضی قسمت های قاره ی قطب جنوب برف ها هیچ وقت ذوب نمی شوند. در طول سال میانگین دمای هوا در قطب جنوب ۴۹- درجه ی سلسیوس است و این در حالی است که دمای هوای قطب شمال در طول زمستان ۳۴- درجه ی سلسیوس است و در تابستان چند درجه هم بالا تر می رود.

کمترین دمایی که تا به حال بر روی کره ی زمین ثبت شده ۸۹,۶- درجه بوده که مربوط به منطقه ی وستوک در نزدیکی قطب مغناطیسی جنوب است. قطب شمال در واقع یک لایه ی یخی است و از این جهت در برابر تغییرات آب و هوا بیشتر تأثیر می پذیرد.

خرس های قطبی و پنگوئن ها

اکثر افراد فکر می کنند خرس های قطبی و پنگوئن ها زیستگاه مشترکی دارند اما این دیدگاه اشتباه است. پنگوئن ها فقط در نیمکره ی جنوبی زندگی می کنند یعنی در منطقه ی جنوبگان، جایی که بر روی خشکی هیچ دشمن طبیعی ندارند. اگر پنگوئن ها و خرس های قطبی در یک منطقه ی مشترک زندگی می کردند آنوقت خرس ها هیچ نگرانی در مورد منابع غذایی نداشتند.

در هر صورت این اتفاق نیافتاده است و پنگوئن ها به صورت پرندگانی در آمده اند که قادر به پرواز نیستند و بالهای آنها به صورت باله در آمده اند که در موقع شنا کمک خوبی هستند. از طرف دیگر خرس های قطبی بزرگترین شکارچیان روی خشکی و بومی قطب شمال هستند. آنها در قسمت های یخ زده ی قطب شمال حکومت می کنند و از خوک های آبی، گاو های دریایی و گاهی حتی نهنگ های کوچک تغذیه می کنند.

طلای سیاه

تقریباً بیش از نیمی از ذخایر باقی مانده ی نفت جهان در زیر یخ های قطب شمال قرار دارند و بنابر این کشور روسیه قسمت بزرگی از این منطقه را در انحصار خود در آورده است و سعی در استخراج آن از طریق خط الرأس لومانوسوف دارد این محل در واقع یک برآمدگی زیر آبی در اقیانوس منجمد شمالی است. وسعت این منطقه ۱۸۰۰ کیلومتر است و تخمین زده می شود که بیش از ۱۰ میلیارد تن نفت خام داشته باشد.

آمریکا هم ادعای مالکیت بخشی از این منطقه را دارد و کشتی های یخ شکن را به منطقه فرستاده تا قلمرو خود را در نزدیکی آلاسکا مشخص کند. به نظر می رسد منابع نفتی در زیر پوسته ی قاره ی قطب جنوب هم وجود داشته باشند اما پیمان نامه ی قطب جنوب فعلاً هر گونه استخراج نفتی از این منطقه را شدیداً منع می کند.

قاره ی غیر قابل سکونت

باوجودی که عکس های بسیاری از مکتشفین قطب جنوب وجود دارد که پرچم هایشان را در یخ های قطب جنوب محکم می کنند اما قاره ی قطب جنوب تنها منطقه در کره ی زمین است که به هیچ کس تعلق ندارد. هنوز هم هیچ آثار تاریخی کشف نشده که نشان دهنده ی حضور مردم بومی در این منطقه باشد. قاره ی قطب جنوب توسط پیمان نامه ی قطب جنوب اداره می شود که تصریح میکند این منطقه یا منابع آن تنها باید در جهت مقاصد علمی و صلح جویانه استفاده شوند.

در مقابل بیش از ۴ میلیون نفر در منطقه ی شمالگان زندگی می کنند، چه در روستا های کوچک و چه در شهر ها مثل بارو در آلاسکا، ترومسو در نروژ و مورمانسک و سالکارد در روسیه.

همه جا یخ

جنوبی ترین قاره ی کره ی زمین ۹۰ درصد از کل یخ های زمین را در خود دارد که برابر با سه چهارم منابع آب شیرین در جهان است. بنابر این برخی افراد حتی به این فکر افتاده اند که بخشی از این یخ ها را جدا کنند و در مناطق کم آب جهان از آن استفاده کنند. در واقع شاهزاده  ی عربستان سعودی محمد الفیصل برنامه ای برای بردن یک تکه یخ ۱۰۰ میلیون تنی از قطب جنوب به شبه جزیره ی عربستان را در نظر دارد. در مقابل یخ های قطب شمال بسیار کمتر از قطب جنوب است.

قاره در برابر اقیانوس

منطقه ی شمالگان در واقع یک اقیانوس است اما منطقه ی جنوبگان یک قاره است که بر روی بستر سنگی و اشکال مختلف زمین مثل کوه دره و دریاچه قرار گرفته و دور تا دور آن را نیز اقیانوس در بر گرفته است. در قاره ی قطب جنوب حتا یک آتشفشان فعال به نام کوه اربوس هم وجود دارد.

از نقطه نظر اجتماعی و سیاسی، منطقه ی شمالگان که تنها از یخ تشکیل شده منافع بسیاری از کشور ها را در یک جا جمع کرده، کشور هایی مثل کانادا، گرین لند ( بخشی از دانمارک)، روسیه، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند و آمریکا. همانطور که قبلاً گفته شد قطب جنوب به هیچ کشوری تعلق ندارد و هرگز نه به سکونت در آمده و نه استعمار شده است.

گردباد قطبی

یک پدیده ی جالب که در نزدیکی قطب های جغرافیایی زمین اتفاق می افتد گردباد قطبی است. این پدیده یک گردباد عظیم است که در نزدیکی لبه های عمودی زمین اتفاق می افتد. گردباد قطبی در بخش های میانی و بالایی تروپوسفور و استراتوسفور قرار دارد.

این گردباد ها مناطق قطبی را در بر می گیرند و بخشی از منطقه ی آب و هوایی بین جریان های هوای منطقه ی قطبی و مناطق گرم تر همسایه  در دو نیمکره هستند. گردباد قطبی جنوبگان از شمالگان قوی تر است و بیشتر هم طول می کشد. این مسئله بخاطر وجود خشکی های بزرگ در نیمکره ی شمالی است که باعث تولید موج های اتمسفری شده و از شدت گردباد قطبی کم می کنند. در مقابل در قطب جنوب عوامل چندانی برای اثر گذاشتن بر این پدیده وجود ندارد.

میدان مغناطیسی و منابع معدنی

از آنجایی که قاره ی قطب جنوب بر روی بستر سنگی قرار دارد منابع معدنی بسیاری هم مثل نیکل، طلا، نقره، پلاتین و آهن دارد که در قطب شمال وجود ندارند.

قطب های مغناطیسی زمین در نزدیکی قطب شمال و قطب جنوب قرار دارند. به این ترتیب که وقتی می گوییم قطب مغناطیسی شمال به منطقه ی جغرافیایی که در شمال وجود دارد اشاره می کنیم اما این درست نیست چون قطب شمال مغناطیسی زمین در جنوب است و قطب جنوب مغناطیسی در شمال. بر این اساس قطب نما شمال مغناطیسی را نشان نمی دهد بلکه شمال جغرافیایی را نشان می دهد اما به طور قراردادی گفته می شود که شمال مغناطیسی نزدیک قطب شمال و جنوب مغناطیسی در نزدیکی جنوب جغرافیایی است.

به گزارش ایران ویج ، قطب های مغناطیسی کره ی زمین باقطب های جغرافیایی برابر نیستند زیرا منطقه ی مغناطیسی زمین مدام در حال تغیییر است. بر خلاف قطب های جغرافیایی، دو قطب مغناطیسی در حال حرکت هستند و این مسئله در آنها مشترک است. قطب شمال مغناطیسی (جنوب منطقه ی مغناطیسی) دقیقاً در قطب شمال وجود ندارد و با سرعت سالانه ی ۵۵ تا ۶۰ کیلومتر به سمت شرق در حرکت است و به همین ترتیب قطب شمال مغناطیسی (شمال منطقه ی مغناطیسی) هنوز داخل قطب جنوب است اما با سرعت ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر در سال به سمت غرب در حرکت است.

با تشکر از تینا اقدسی

پنج شنبه 12/5/1391 - 11:48
امام علی(ع): خرد و خردمندی در کلام علی(ع)

پدید آورنده : میرصادق سیدنژاد ، صفحه 21

اهمیّت خرد

الاِنْسانُ بِعَقْلِهِ؛ ارزش و منزلت انسان در گرو عقل اوست (61/1).

الْعَقْلُ اَقْوی اساسٍ ؛خرد محکم ترین زیربناست (128/1).

الْعَقْلُ صَدِیقٌ مَحمودٌ؛خرد دوست ستوده ای است (167/2).

حَسَبُ الرَجُل عَقْلُهُ و مُرُوَّتُهُ خُلْقُهُ؛ حسب آدمی عقل او و مردانگی اش خُلق و خوی اوست (401/3).

صدیقُ کُلِّ اِمْرِءٍ عَقْلُهُ و عَدُوُّهُ جَهْلُهُ؛ دوست هر انسانی عقل او و دشمن اش جهل اوست (210/4).

الذِّینُ لا یُصْلِحُهُ الاّ العقل؛ ارزش هر فرد در گرو عقل اوست (504/4).

کَمالُ الاِنْسانِ الْعَقْلُ؛کمال آدمی به عقل اوست (631/6).

مِلاکُ الاَمْرِ الْعَقْلُ ؛عقل معیار هر کار است (116/6).

العَقْلُ داعِ الفَهْمِ.؛ خرد [آدمی را] به درک و فهم راه می برد (28/1).

غایَةُ الْفَضائِلِ الْعَقْلُ؛ عقل آخرین حدّ فضیلت هاست (374/4).

اَفْضَلُ النِعَمِ العَقْلُ؛ برترین نعمت ها عقل است (377/2).

مِنْ کمال النِعَم وُفُورُ الْعَقْلِ؛ زیادی عقل از نشانه های کامل بودن نعمت است (19/61).

لا غِنی کالعَقْلِ؛ هیچ توانگری چون عقل نیست (352/6).

الْعَقْلُ اَحْسَنُ حِلْیةٍ؛ خرد نیکوترین زینت است (204/1).

مَنْ اسْتَرْفَدَ الْعَقْلَ اَرْفَدَهُ؛ هر که از عقل یاری جوید عقل او را یاری می کند (155/5).

ماقَسَّمَ اللّهُ سُبْحانَهُ بَیْنَ عِبادِهِ شَیْئا اَفْضَلُ مِنْ الْعَقَلِ؛ خداوند چیزی برتر از عقل در بین بندگانش تقسیم نکرده است(80/6).

العَقْلُ رَقِیٌّ اِلی عِلِّیین؛ خرد نردبان صعود به عالم بالاست (350/1).

العَقْلُ شَرَفٌ کَرِیمٌ لا یَبْلی؛ عقل بزرگواری ارزشمندی است که نابود نمی شود (8/2).

العَقْلُ فَضیلَةُ الانسانِ؛ خرد مایه افزونی رتبه انسان است (65/1).

خَیْرُ الْمَواهِبِ العَقْلُ؛ بهترین موهبت ها عقل است (20/23).

لا نِعْمَةَ اَفْضَلُ مِن العَقْلِ؛ هیچ نعمتی برتر از عقل نیست (385/6).

زَیْنُ الدِّینِ العَقْلُ؛ عقل پیرایه دین است (109/4).

لا جمالَ اَزْیَنُ مِنْ العَقْلِ؛ جمالی زیباتر از عقل نیست (381/6).

آثار و فوائد خرد

العَقْلُ یَهْدی و یُنْجی؛ خرد هدایت می کند و نجات می دهد (152/2).

العَقْلُ یُوْجِبُ الحَذَرَ؛ خرد موجب دوری از گناهان می شود (257/1).

اَصْلُ العَقْلِ الفِکْرُ و ثَمَرتُهُ السَّلامَةُ؛ ریشه عقل اندیشه و ثمره آن ایمنی است (417/2).

اِذا تَمَّ العَقْلُ نَقَصَ الکَلام؛ هرگاه خرد کامل شود، سخن کم می شود (122/3).

بِالْعَقْلِ یُسْتَخْرِجُ غَوْرُ الحِکْمَةِ؛ به مدد خرد مسائل دقیق و ارزشمند حکمت استخراج می شود (204/3).

بالعَقْلِ کَمالُ النَّفسِ؛ کمال نفس به عقل است (234/3).

ثَمَرةُ العَقْلِ الاِسْتِقامَةُ؛ استقامت ثمره عقل است (322/3).

ثَمَرةُ العَقْلِ لُزُوم الحقَّ؛ همدمی با حقّ میوه عقل است (325/3).

ثَمَرةُ العَقْلِ صُحْبَةُ الاَخْیارِ؛ همنشینی با نیکان ثمره خرد است (327/3).

ثَمَرةُ الْعَقْلِ العَمَلُ للنَّجاةِ؛ کوشش برای رستگاری ثمره عقل است (329/3).

ثَمَرةُ العَقْلِ مُداراةُ النّاسِ؛ مدارا کردن با مردم ثمره خرد است (329/3).

ثَمَرةُ العَقْلِ الصّدْقُ؛ راستگویی ثمره عقل است (333/3).

ثَمَرةُ العَقْلِ مَقْتُ الدُّنیا و قَمْعُ الهَوَی؛ ثمره عقل مخالفت با دنیا و ریشه کن کردن هوا و هوس است (334/3).

مَنْ قَدَّمَ عَقْلَهُ علی هَواهُ حَسُنَتْ مَساعِیهِ؛ کسی که عقلش را بر خواهش نفسش مقدّم دارد کارهایش نیکو می شود (263/5).

غَرِیزَةُ العَقْلِ تأبی ذَمِیْمَ الفِعْلِ؛ نیروی عقل از کار زشت باز می دارد (379/4).

بِوُفُورِ العَقْلِ یَتَوَفِّرُ الحِلْمُ؛ به بسیاری عقل بردباری بسیار می شود (221/3).

لِلقُلُوبِ خَواطِرُ سُوءٍ و العُقُولُ تَزْجُرُ عَنْها؛ معمولاً برای دل وسوسه هایی پیش می آید که عقل از آن باز می دارد (21/5).

بِالعُقُولِ تَنالُ ذِرْوةُ العُلُومِ؛ به کمک عقل ها قله های علوم فتح می شود (221/3).

مِنْ دَلائِلِ العَقْلِ النُّطْقِ بالصَّوابِ؛ درست سخن گفتن از نشانه های عقل است (40/6).

مِنْ عَلاماتِ الْعَقْلِ العَمَلُ بِسُنَّةِ الْعَدْلِ؛ از نشانه های عقل عمل کردن به شیوه عادلانه است (44/6).

نشانه های خردمند

اَلعاقِلُ مَنْ هَجَرَ شَهوتَهُ و باع دُنیاهُ بآخِرَتِهِ. خردمند کسی است که هوس ها را ترک گوید و دنیا را برای تحصیل آخرت صرفکند (34/3).

العاقِلُ مَنْ تَوَرَّعَ عَنْ الذَنُوبِ و تَنَزَّه عَن العُیُوبِ. عاقل کسی است که از گناهان پرهیز کرده، از عیب ها پاک شود (36/2).

العاقِلُ مَنْ قَمَعَ هَواهُ بِعَقْلِهِ. خردمند کسی است که هوای نفس را به کمک عقل ریشه کن کند.(162/2).

العاقِلُ مَنْ عَقَلَ لسانَهُ الاّ عَنْ ذِکْرِ اللّهِ؛ عاقل کسی است که زبانش را از غیر یاد خدا باز دارد (37/2).

العاقِلُ مَنْ صـانَ لِسانَهُ عَنْ الغِیْبَةِ؛ خردمند کسی است که زبانش را از غیبت حفظ کند (90/2).

العاقِلُ یَطْلُبُ الکَمالَ، الجاهِلُ یَطْلُبُ المالَ؛ خردمند کمال و نادان مال را طلب می کند (153/1).

العاقِلُ مَنْ تَغَمَّدَ الذُنوبَ بِالغُفرانِ؛ خردمند کسی است که گناهانش را با طلب آمرزش بپوشاند (290/2).

العاقِلُ یَجْتَهِدُ فی عَمَلِهِ و یُقَصِّرُ مِنْ اَمَلِهِ؛ خردمند در کار خود تلاش می کند و از آرزوهایش می کاهد (92/2).

اِنّ العاقِلَ لا یَنْخَدِعُ لِلطَّمَعِ؛ خردمند با طمع فریب نمی خورد (497/2).

العاقِلُ مَنْ یَمْلِکُ نَفْسَهُ اِذا غَضِبَ و اِذا رَغِبَ وَ اِذا رَهِبَ؛ خردمند کسی است که در موقع خشم و هوس و ترس خوددارباشد (111/2).

رَغْبَةُ العاقِلِ فی الحِکْمَةِ و هِمَّةُ الجاهِلِ فی الحماقَةِ؛ گرایش عاقل به حکمت و کوشش نادان در حماقت است (94/4).

العاقِلُ اِذا عَلِمَ عَمِلَ وَ اِذا عَمِلَ اَخْلَصَ؛ عاقل هرگاه که علم پیدا کرد عمل می کند و هرگاه عمل کند، اخلاص می ورزد(85/2).

العاقِلُ مَنْ اِتَّهَمَ رأیَهُ و لَمْ یَثِقْ بِکُلِّ ما تُسَوِّلُ له نَفْسُهُ؛ خردمند کسی است که بر رأی خود کاملاً تکیه نمی کند وبه هر چیزیکه نفسش برای او زینت می کند اعتماد نمی کند (64/2).

العاقِلُ لا یَتَکَلَّمُ اِلّا بِحاجَةٍ او حُجَّةِ؛ خردمند فقط برای برآوردن نیاز یا بیان دلیل و برهانش سخن می گوید(35/2).

العاقِلُ مَنْ اَحْسَنَ صَنایِعَهُ وَ وَضَعَ سَعْیَهُ فِی مَواضِعِهِ؛ خردمند کسی است که کارهای خود را نیکو انجام می دهد وتلاش هایش را به جا به کار می گیرد (51/2).

العاقِل مَنْ زَهَدَ فی دُنیا فانِیَةٍ دَنِیَّةٍ وَ رَغِبَ فی جَنَّةٍ سَنِیَّةٍ خالدةٍ عالِیَةٍ؛خردمند کسی است که در دنیای گذرا و بی ارزش زهدپیشه می کند و به بهشت جاوید و بلندمرتبه اشتیاق نشان می دهد (68/2).

العاقِلُمن لا یُضَیِّعُ لَهُ نَفْسا فیما لا یَنْفَعُهُ و لا یَقْتَنی ما لا یَصْحَبُهُ؛ عاقل کسی است که خود را در آنچه به سودش نیست تباهنمی سازد و آنچه با او نمی ماند ذخیره نمی سازد (155/2).

خردمندترین افراد

اَعْقَلُ النّاسِ اَطْوَعُهُمْ للّهِ سُبْحانَهُ؛ خردمندترین مردم فرمانبردارترین آنها از خداوند است (428/2).

اَعْقَلُ النّاسِ مَنْ اَطاع العُقَلاءَ؛ خردمندترین مردم کسی است که از خردمندان فرمانبرداری کند (428/2).

اَعْقَلُ النّاسِ مُحْسِنٌ خائِفٌ؛ عاقل ترین مردم، نیکوکاری است که از خدا می ترسد. (387/2).

اَعْقَلُ النّاسِ اَبْعَدُهُمْ عَنْ کُلِّ دَنِیَّةٍ؛ خردمندترین مردم، گریزان ترین آنها از پستی هاست (413/2).

اَعْقَلُ النّاسِ مَنْ کانَ بِعیْبِهِ بَصیرا و عن عیبِ غَیْرِهِ ضَرِیرا؛ عاقل ترین مردم کسی است که به عیب خود آگاه و از عیبدیگران ناآگاه باشد (445/2).

اَعْقَلُ النّاسِ من لا یَتَجاوزُ الصَّمْتَ فی عُقُوبَةِ الجُّهالِ؛ خردمندترین مردم کسی است که در انتقام از مردم نادان سکوت کند(465/2).

اَعْقَلُ النّاسِ اَنْظَرُهُمْ فی العَوَاقِبِ؛ عاقل ترین مردم عاقبت نگرترین آنهاست (484/2).

اَعْقَلُ النّاسِ اَحْیاهُمْ؛ عاقل ترین مردم باحیاترین آنهاست (380/2).

اَعْقَلُ النّاس مَنْ ذَلَّ لِلْحَقِّ و اَعْطاه مِنْ نَفْسِهِ؛ خردمندترین مردم کسی است که تسلیم حق باشد و آن را بپذیرد (477/2).

اَعْقَلُالنّاسِ مَنْ غَلَبَ جِدُّهُ هَزْلَهُ و اسْتَظْهَرَ عَلی هَواهُ بِعَقْلِهِ؛ عاقل ترین مردم کسی است که کارهای جدی او بیش ازشوخی هایش باشد و به خواهش های خود عاقلانه نظر کند (477/2).

کم خردی و آثار آن

اِذا قَلَّتِ العُقُولُ کَثُرَ الفُضُولُ؛ هرگاه خردها کم شود، پرداختن به کارهای بیهوده بسیار می شود (132/3).

مَنْ قَلَّ عَقْلُهُ کَثُرَ هَزْلُهُ؛ هر که عقلش کاهش یابد، شوخی اش افزایش می یابد (320/5).

مَنْ لَمْ یُکْمُلْ عَقْلُهُ لم تُؤمَنْ بَوائِقُهُ؛ از خطا و ضرر کم عقل نمی توان ایمن بود (462/5).

لا مَرَضَ اَضْنی مِنْ قِلَّةِ العَقْلِ؛ هیچ بیماری بدتر از کم عقلی نیست (399/6).

لا دینَ لِمَنْ لا عَقْلَ لَهُ؛ بی خرد دین ندارد (400/6).

لا یُوثَقُ بِعَهْدِ مَنْ لا عَقْلَ لَهُ؛ به پیمان بی خرد اعتمادی نیست (406/6).

مَنْ قَلَّ عَقْلُهُ ساءَ خَطابُهُ؛ هرکه کم عقل باشد، بد سخن می گوید (203/5).

مَنْ لا عَقْلَ لَهُ لا تَرْتَجِیهِ؛ به کسی که عقل ندارد امیدوار مباش (224/5).

رابطه خرد و دانش

العَقْلُ مَرْکَبُ العِلْمِ؛ خرد، مرکب علم است (205/1).

العَقْلُ اَصْلُ العِلْمِ و داعَیةُ الْفَهْمِ؛ عقل ریشه علم و انگیزه دریافت است (91/2).

بالعُقولِ تُنالُ ذُرْوَةُ العُلُوم؛ با عقل می توان به بالاترین مراتب دانش دست یافت (221/3).

العَقْلُ غَریرةٌ تَزِیدُ بالعِلْمِ و التَّجارُبِ؛ خرد غریزه ای است که علم و تجربه را زیاد می کند (32/2).

العَقْلُمَنْفَعَةٌ و العِلْمُ مِرْفَعَةٌ و الصبرُ مَدْفَعَةٌ؛ خرد، سود و دانش، مایه شکوه و شکیبایی، نابودکننده سختی هاست (117/2).

العَقْلَ اَجْمَلُ زینَةٍ و العِلْمُ اَشْرَفُ مَزِیَّةٍ؛ عقل نیکوترین زینت و علم والاترین برتری است (86/2).

العَقْلُ خَلِیلُ المُؤمِنِ و العِلْمُ وَزِیرهُ؛ خرد دوست مؤمن و دانش وزیر اوست (135/2).

غِنَی العاقل بِعِلْمِهِ؛ توانگری عاقل به دانش اوست (376/4).

رهنمودهای خردمند

حقٌّعَلی العاقِل العَمَلُ لِلْمَعادِ و الاستِکْثارُ مِنْ الزّادِ؛ شایسته است عاقل برای معاد کار کند و برای آن توشه بیشتری بردارد(411/3).

لَیس لِلعاقِلِ اَنْ یَکُونَ شاخِصا الّا فی ثَلاثٍ خُطْوَةٍ فی معادٍ او مَرَمَّةٍ لِمَعاشٍ او لَذَّةٍ فی غَیْرِ مُحَرَّمٍ؛ شایسته خردمند نیستکه در غیر معاد، معاش و تحصیل لذّت حلال کوشش کند (9/5).

یَنْبغی للعاقِلِ اَنْ یُخاطَبَ الجاهِلَ مُخاطَبَةَ الطَبیبِ المَریضَ؛ سزاوار خردمند این است که با نادان همچون طبیب با بیمارسخن بگوید (444/6).

حقٌ عَلی العاقِلِ اَنْ یُضیِفَ اِلی رأیِهِ رأیَالعُقَلاءِ و یَضُمَّ اِلی عِلْمِهِ عُلُومَ الحُکَماءِ؛ سزاوار است که عاقل با دیگر خردمندانمشورت کند و دانش اندیشمندان را بر دانش خود بیفزاید (408/3).

اِذا اَنْکَرْتَ مِنْ عَقْلِکَ شِیْئا فَاقْتَدِ بِرأیِ عاقلٍ یُزیِلُ ما اَنْکَرْتَهُ؛ اگر عقل تو چیزی را نپذیرفت، از اندیشه کسی که شک تو رابرطرف می کند پیروی کن (185/3).

اِتَّهِمُوا عُقَولَکُمْ فَاِنَّهُ مِنْ الثِقَةِ بِها یَکُونُ الخَطاءُ؛ همواره عقل خود را خطاکار بدانید؛ چرا که اعتماد کامل به عقل باعث اشتباهمی شود (267/2).

ضادّوا الهَوی بالعَقْلِ؛ به کمک عقل با خواهش های نفسانی مبارزه کنید (232/4).

اِسْتَرشِدْ العَقْلَ و خالِفِ الهَوی تُنْجِحْ؛ راه راست را از عقل بخواه و با هوا و هوس دشمنی کن تا پیروز شوی (184/2).

اَفْضَلُ العَقْلِ مُجانِبَةُ اللَّهْوِ؛ دوری گزیدن از سرگرمی ها برترین خرمندی است (399/2).

یَنْبَغیلِلْعاقِلِ اَنْ یُقَدِّمَ لِآخِرَتِهِ و یَعْمُرَ دار اِقامَتِهِ؛ سزاوارخردمند آن است که از پیش برای آخرتش آذوقه بفرستد و خانهجاودانی خود را آباد کند (442/6).

حِفْظَ العَقْلِ بِمُخالَفَةِ الهَوی وَ الغُرُوفِ عَنِ الدُّنیا؛ نگهداشت عقل به مخالفت با خواهش ها نفس و رو گردانی از دنیاست(409/3).

ذَکِّ عَقْلَکَ بِالاَدَبِ کَما تُذَکَّی النّارُ بِالحَطَبِ؛ خرد خود را با ادب روشن کن؛ همان گونه که آتش با هیزم افروخته می شود(39/4).

ضَلالُ العَقْلِ یُبَعِدُّ مِن الرِّشادِ و یُفْسِدُ المَعادَ؛ گمراهی عقل، انسان را از راه راست دور می کند و آخرتش را تباه می سازد(239/4).

عُنْوانُ العَقْلِ مُداراة النّاسِ؛ نشانه خرد مدارا با مردم است (360/4).

کَیْفِیَةُ الفِعْلِ تَدُّلَ علی کَمِّیَةُ العَقْلِ؛ چگونگی عمل انسان نشانه مقدار عقل اوست (226/2).

لِکُلِّ شِییٌ زَکاةٌ و زَکاة العَقْلِ اِحْتِمالُ الجَّهالِ؛ هر چیزی زکاتی دارد و زکات عقل تحمّل نادان هاست (18/5).

یُسْتَدَلُّ عَلی عَقْلِ الرَجُلِ بالتَّجلّی بالعِفَّةِ و القَناعَةِ؛ عقل مرد را با پاکدامنی و قناعتش می سنجند (449/6).

لا خَیْرَ فی عَقْلٍ لا یُقارِنُهُ حِلْمٌ؛ عقلی که با بردباری نباشد خیری ندارد (396/6).

صَدْرُ العاقِلِ صَنْدُوقُ سِرِّه؛ قلب خردمند گنجینه راز اوست (215/4).

مِنْعَقْلِ الرَّجُلِ اَنْ لا یَتَکَلَّمَ بِجَمیعِ ما اَحاطَ بِهِ عِلْمُهُ؛ از نشانه های خردمند آن است که هر آنچه می داند نمی گوید (24/6).

یَنْبَغیلِلْعاقِلِ اَنْ یَکْثُرَ مِنْ صُحبْبَةِ العُلماءِ و الاَبْرارِ و یَجْتَنِبَ مُقارَنَةَ الاشرارِ و الفُّجارِ؛ سزاوار است خردمند با عالمان ونیکوکاران بیشتر هم نشین شود و از همراهی با بدان و تبهکاران بپرهیزد (446/6).

پنج شنبه 12/5/1391 - 10:53

5 استخر بی نهایت باورنکردنی

استخر بی نهایت باورنکردنی در بالی

 
 

استخر بی نهایت با بک گراند اقیانوس هنداستخر بی نهایت بالی بسوی لبه ابدیتاستخر بی نهایت در اندونزیاستخر بهشت در مالدیو

 
 
بورا بورا استخر بی نهایت ساحلی

 
 

کلینیک سلامتی SHA با نمایی از شهری در اسپانیااستخر بی نهایت در میکونوس سنت جان یونانآخر هفته بسیار عالی در Zihuatanejo مکزیکدر تاهیتی لبه استخر بی نهایت، در غروب ناپدید می شود

 
 
جنوب کالیفرنیا در غروب

 
 

استخر آسمان در هتل Villa mahal ترکیهشنا در طبقه 57 (پنجاه و هفت) Marina bay sands casino سنگاپور با لبه نه کاملا محو شونده ولی چشمگیر-شنا در آسماناستخر بی نهایتِ عاشقانه در مجموعه ای در اسپانیااطراف سانتا باربارا ، لبه افق به نظر میرسد

چهارشنبه 11/5/1391 - 16:25
 

تصاویـری از حمـل مشعـل المپیـك به لنـدن

مشعل المپیک (Olympic Torch) یا شعله المپیک یکی از نمادهای بازی‌های المپیک است. این مشعل برای برگزاری جشن دزدیدن آتش از زئوس خدای یونان توسط پرومتئوس است که در یونان باستان ریشه دارد؛ (زمانی که آتشی در طول المپیک باستانی روشن نگاه ‌داشته شد). این مشعل در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۲۸ آمستردام دوباره معرفی شد و از آن موقع تاکنون همیشه بخشی از بازی‌های المپیک مدرن بوده است. حرکت مشعل در زمان‌های مدرن که مشعل را از یونان به مکان‌های مختلف از پیش تعیین شده منتقل می‌کند، هیچ سابقهٔ باستانی ندارد و در المپیک مدرن نخستین بار توسط کارل دیم با پشتیبانی جوزف گوبلز در المپیک برلین انجام شد. 

 

گفتنی است قبل از شروع المپیک 2012 سفر 70 روزه ی مشعل المپیک در روز 27 ژوئیه ۲۰۱۲ (جمعه ششم مرداد 91) با روشن کردن مشعل بزرگ بازی های لندن و همزمان با شروع بازی های المپیک به پایان رسید. مراسم حمل مشعل 70 روز به طول انجامید که از کورنوال، در جنوب انگلیس آغاز شد و به شتلند ایلندز در شمال اسکاتلند برده شد. در طول مراسم انتقال مشعل المپیک، 8000 نفر این مشعل را حمل کردند. "دیوید بکام" ستاره انگلیسی باشگاه لس آنجلس گلکسی، یکی از اشخاصی بود که این مشعل را در لندن حمل کرد. همچنین "آمیتا باچان" از مهمترین چهره‌های عرصه سینمای هند مشعل المپیک را به طول ۳۰۰ متر در خیابان‌های لندن حمل کرد.

 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتـی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

چهارشنبه 11/5/1391 - 16:22

بهتــریــن صبــحانه هــای 50 کشــور جهــان

هر کشوری، آداب و رسوم مخصوص خود را دارد و یکی از اصلی ترین موارد تشکیل دهنده فرهنگ هر کشور، غذاهای آن است. در این میان، صبحانه، در میان سایر وعده های غذایی، از اهمیتی فوق العاده در اکثر کشورهای جهان برخوردار است.

در این مطلب، قصد داریم شما را با غذای صبحگاهی مردمان پنجاه کشور جهان آشنا کنیم:1- صبحانه ایرانی

صبحانه سبک و مغذی ایرانی شامل چای، نان، پنیر، گردو، کره، مربا، عسل می باشد. حلیم و املت نیز از غذاهای رایج در سفره های ایرانی است. حلیم خوراکی لذیذ و مخلوطی از بلغور گندم، نخود، گوشت تکه شده، دارچین و شکر است که بصورت گرم و یا سرد صرف می گردد.2- صبحانه کامل انگلیسی

شامل لوبیا، سوسیس، بیکن (گوشت خوک ورقه شده) ، تخم مرغ، قارچ، گوجه، پودینگ سیب زمینی و در صورت تمایل پودینگ سیاه و نان تست می باشد. این صبحانه با چای، قهوه و یا آب پرتقال صرف می گردد.۳- صبحانه کوبایی

نقش اصلی این صبحانه را نان تست منحصر بفرد کوبایی برعهده دارد. این نان، تُست شده و روی آن کره زده می شود و به قسمت هایی برش می خورد. هنگام صرف، این نان را در قهوه زده و میل می کنند. قهوه شیرین و شیر مخلوط به همراه اندکی نمک، نوشیدنی این صبحانه را تشکیل می دهد.۴ -صبحانه لهستانی


صبحانه سنتی لهستانی که معروف به Jajecznica است، شامل نیمرو، همراه برش هایی از Kielbasa و پنکیک سیب زمینی می باشد.۵ -صبحانه سریع اسپانیایی

Pan a la Catalana یا Pan con Tomate صبحانه ای ساده و خوشمزه است. نان را در سیر تازه و گوجه فرنگی غلطانده سپس مقداری روغن زیتون و نمک روی آن می پاشند و با ژامبون و یا سوسیس میل می کنند.۶ -صبحانه مراکشی

اجزای تشکیل دهنده این صبحانه، نان های گوناگونی است که با ترشی، مربا، پنیر و کره صرف می شوند. این نان ها در اندازه های بزرگ تهیه می شوند. همچنین پنکیک سمولینا که به Baghir مشهور است، بسیار لذیذ می باشد.۷ -صبحانه سالم هاوایی

علاوه بر میوه های خوشرنگ و آبدار، شیرینی های حلقه ای که بسیار خوشمزه و انرژی زا هستند در هاوایی طرفداران بسیار زیادی دارند.۸ -صبحانه سوئدی

مهمترین بخش این صبحانه، پنکیک سوئدی است که به Pannkakor معروف است. این پنکیک شباهت زیادی به کرپ دارد و دو سمت خمیر آن در روغن سرخ می شود. این پنکیک، معمولاً با میوه های شیرین و یا مربا سرو می شود.۹ -صبحانه و خوراک ایرلندی

ایرلندی ها صبحانه ای دلچسب و گرم می خورند. Hafragrautur یا بلغور جو که با شکر قهوه ای و کشمش و آجیل مخلوط شده و در ایرلند طرفداران زیادی دارد.۱۰ -صبحانه پرتغالی

مقدار زیادی قهوه و نان Croissant، پر شده از سبزیجات و مواد مغذی، صبحانه پرتغالی را تشکیل می دهند.۱۱ -صبحانه استرالیایی

تنها یک عنصر بسیار مهم که در اینجا وجود دارد Vegemite است .در کوله پشتی استرالیایی هایی که به مسافرت می روند اغلب می توانید ظرف حاوی Vegemite را پیدا کنید. فقط در جنگ بین Vegemite و Marmite مداخله نکنید. هر چند که تقریباً همه نسبت به کیفیت بهتر Marmite آگاهند، اما بهتر است در صبحانه آنها دخالت نکنیم.۱۲ -صبحانه برزیلی

آممم انتخابی از گوشت های لذیذ، پنیرها و نان یک صبحانه معمولی در اینجاست.۱۳ -صبحانه ایتالیایی

شاید فکر کنیم، ایتالیایی ها ملیتی هستند مشهور به خوردن غذاهای سنگین. شاید هم برای خوردن یک پیتزا بزرگ پنیری برای نهار و یا یک بشقاب پاستا برای شام، ترجیح میدهند صبحانه کمی بخورند. هرچند خوردن پیتزا و پاستا به عنوان صبحانه نیز برای آنها عادی است. در هر دو صورت ایتالیایی ها معمولاً یک فنجان کاپوچینو به همراه کروسانت را برای صبحانه ترجیح می دهند.۱۴ -صبحانه ولز انگلستان

به نظر میرسد این نان تست پنیری به من لبخند می زند. Welsh Rarbit که نام دیگر آن پنیر بر روی نان تُست است بهترین و خوشمزه ترین صبحانه در ولز محسوب می شود. حتی تماشای حباب های پنیر، خوشمزگی این نان مخصوص را القا می کند. و چه بهتر اگر به همراه سس Worcestershire (نام یک شهر در انگلستان) خورده شود. مممممم! اما صبر کنید. هنوز ۳۶ صبحانه دیگر هم در این لیست هستند.۱۵ -صبحانه دانمارکی


مخلفات یک صبحانه دانمارکی زیاد هستند. در بشقاب صبحانه دانمارکی معمولا نان چاودار، پنیر، کالباس، ژامبون، مغز انواع خشکبار، عسل، مربا و بعضی مواقع حتی یک ظرف کوچک شکلات پیدا خواهید کرد. اینکه بیکن به اندازه ای که تصور می شد در میان آنها طرفدار ندارد، کمی عجیب به نظر می رسد.۱۶ -صبحانه فیلیپینی

چیزی که از یک صبحانه در فیلیپین انتظار دارید، بیشتر به میوه های محلی اش وابسته است. انبه، برای نظم بخشیدن به دستگاه گوارش شما مناسبند. همچنین برای بالا نگه داشتن انرژی روزانه، برنج گزینه مناسبی خواهد بود، یا سوسیس های مخصوصی که با نام longganisa شناخته شده هستند. برنج سرخ شده سپس با تخم مرغ، انواع گوشت و لوبیا مخلوط شده و یک صبحانه خوشمزه فیلیپینی را تشکیل می دهند.۱۷ -صبحانه آلاسکایی

ترکیب گوشت گوزن شمالی و تخم مرغ به همراه نوعی پنکیک، صبحانه آلاسکایی محسوب می شود۱۸ -صبحانه سنتی آلمان

سوسیس، پنیر محلی و نان پخته شده تازه یک صبحانه معمولی برای آلمانی ها محسوب می شود که با یک قهوه خوشمزه سرو می گردند.۱۹ -صبحانه مشهور آمریکایی

پنکیک ضخیم دست ساز با شهد و آلوی وحشی و ورقه های نازک بیکن بر روی آن صبحانه مشهور آمریکا به حساب می آید.۲۰ -صبحانه فرانسوی

آه کروسانت و باز هم کروسانت، من عاشق کروسانت هستم. می توانید آنها را یا بادام خرد شده، کره، شکلات و یا خامه نوش جان کنید. آنها همیشه خوشمزه هستند.۲۱ -صبحانه هندی

در اینجا ما سیب زمینی سرخ کرده با رزماری، تخم مرغ با توفوی هندی، عدس، سوسیس گیاهی و موز برشته فلفلی را می بینیم. مخلفات صبحانه در هند کاملاً به محل و منطقه ای که در آن قرار دارید بستگی دارد. اما اگر به دنبال یک صبحانه هندی می گردید تقریباً چیزی شبیه به همین صبحانه و در همین رنج است.۲۲ -صبحانه اسکاتلندی


شاید انتظار صبحانه ای شبیه انگلیسی ها و یا ایرلندی ها را داشته باشید. اما ظاهراً دل و جگر سرخ شده گوسفند به همراه تخم مرغ، صبحانه محبوب اسکاتلندی ها به شمار می رود.۲۳ -صبحانه تایلندی

شما این صبحانه را در سراسر تایلند و در تمامی دکه های آن پیدا می کنید. ماهی نعنایی تند و گوشت خوک تند و شیرین که به همراه برنج سرو می شود. دارای طعمی عالی است. همچنین این صبحانه بسیار ارزان و در حدود ۳۰ بات هزینه دارد. صبحانه در تایلند با آن چیزی که به عنوان نهار یا شام خورده می شود، تفاوت چندانی نمی کند.۲۴ -صبحانه آرژانتینی

صبحانه در آرژانتین معمولاً Mate (نوشیدنی که از دم کرده برگ Yerba بدست می آید) یا dulce de leche (نوعی کارامل مخصوص که با شیر درست می شود) به همراه Facturas (نوعی شیرینی شبیه کورسانت) را شامل می شود.۲۵ -صبحانه ایرلندی

و حالا صبحانه ایرلندی که شامل پودینگ سفید و نان سودا است.۲۶ - صبحانه کانادایی

آن بخش صبحانه که شبیه تخم مرغ است در واقع Perogie نام دارد. Perogie ها آب پز، پخته شده و یا سرخ شده هستند و از خمیری مانند خمیر پیراشکی که از سیب زمینی، کلم ترش، گوشت، پنیر یا میوه پر شده است، تشکیل شده اند. در کنار این غذا نیز مقداری سوسیس و نان تست سرو شده است.۲۷ -صبحانه مکزیکی

بشقاب خوش آب و رنگ بالا شامل گوشت گاو، Chilaquiles و دیگر مخلفاتی است که در Manzanillo (یکی از شهرهای مکزیک) خورده می شود. Nachos، پنیر و لوبیا نیز از دیگر مخلفات معمول این صبحانه تند و خوشمزه است.۲۸ -صبحانه روسی

oladi صبحانه منتخب روسی است که سرخ کردنی است، تا حدودی شبیه پنکیک، درون آن نرم و لطیف و لبه های بیرونی آن ترد است و زمانی لذیذ تر می شود که به همراه خامه ترش، عسل، مربا یا توت تازه سرو شود.۲۹ -صبحانه ویتنامی

معمولاً شامل مقداری خوراک گوشتی است که با مخلوط سمولینا/فرنی همراه می شود. آنچه در عکس بالا مشاهده می کنید فرنی خوک است. این غذا ترکیبی از دونات چینی، جوانه لوبیا، روده خوک پر شده از گوشت خوک چرخ کرده تند و مخلفات دیگر آن که به هر حال کمی لذیذ تر از نان تست و مرباست.۳۰ -صبحانه در پرو

ceviche یک غذای محبوب است که در هر سه وعده غذایی یعنی صبحانه، نهار و یا شام مورد استفاده قرار می گیرد. این غذا یک غذای دریایی است که از ماهی تازه ی خوابانده شده در آب مرکباتی همچون لیمو و فلفل چیلی تشکیل شده است.۳۱ -صبحانه در بولیوی

صبحانه بولیویایی ها، یک خوراکی به نام Saltenas را شامل می شود که از غذاهای سنتی این کشور است. این خوردنی لذیذ، معمولاً با گوشت و سبزیجات تهیه و به همراه شکر خورده می شود.۳۲ -صبحانه مصری

غذای مردم مصر در صبحگاهان Ful Madames است. غذایی پر و پیمان که باقلا، نخود، سیر و لیموترش را شامل می شود. این اغذیه که طرفداران زیادی در کشورهای شاخ آفریقا و شبه جزیره عربستان دارد، به همراه روغن زیتون، کاین، سس، تخم مرغ آب پز و برخی سبزیجات سرو می شود.۳۳ -صبحانه در ژاپن

توفو، به همراه ماهی و برنج، صبحانه محبوب ژاپنی ها و بسیاری کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا به شمار می رود. توفو پنیری مخصوص است که از شیرسویا به دست می آید و یک صبحانه مقوی و نیمه سالم برای ژاپنی ها است.۳۴ -صبحانه در چین

در چین، صبحانه بسیار شبیه نهار و شام است! نودل، برنج، مرغ و سبزیجات سرخ شده غذای غالب چینی ها را تشکیل می دهد.۳۵ -صبحانه در مالزی

اگر در مالزی به دنبال یک صبحانه پر طرفدار بگردید، احتمالاً یک کاسه نودل به اضافه تخم مرغ و سبزیجات، همراه با مقادیر متنابهی ادویه جات خوشمزه، چیزی است که شما پیدا می کنید.۳۶ -صبحانه مغول

گوشت آب پز شده و پر از چربی گوسفند، به همراه آرد، برخی لبنیات و برنج در مغولستان صبحانه به حساب می آید. البته در مناطق غربی این کشور، ممکن است در وعده های غذایی مختلف، گوشت اسب جایگزین گوشت گوسفند شود.۳۷ -صبحانه در بلیز

بلیز (Belize)، کشوری در آمریکای مرکزی است. همسایه مکزیک و گواتمالا. غذای محبوب مردمان این کشور برای صبحانه، خمیری مثلثی شکل به نام Fry Jack است که در روغن سرخ می شود. این خمیر سرخ شده را معمولاً به همراه لوبیا، تخم مرغ، مربا یا عسل صرف می کنند.۳۸ -صبحانه مجارستانی

در مجارستان، بیسکوئیتی سنتی به نام Pogلcsa، غذایی ثابت و محبوب برای صبحانه محسوب می شود.۳۹ -صبحانه کُره ای

به مانند مردمان چین، صبحانه در کره هم شباهت زیادی به نهار و شام دارد. یک بشقاب کوچک کیمچی، یک کاسه برنج و یک کاسه سوپ سبزیجات معمولاً غذایی است که بین مردم این سرزمین از محبوبیت برخوردار است.۴۰ -صبحانه پاکستانی

نانی روغنی به نام Aloo Paratha که از محبوبیت ویژه ای برخوردار است، در پاکستان یکی از غذاهای غالب برای صبحانه است. خمیر این نان به همراه سبزیجات آماده و در ماهی تابه سرخ می شود. این نان به همراه ترشی، ادویه جات و سس های تند سرو می شود و برخی اوقات نیز به همراه چای آن را تناول می کنند.۴۱ -صبحانه در استونی

این صبحانه شامل نان گندم که روی آن پنیر و کشک مالیده شده است، می باشد که در زبان محلی به نان توست کرمی نیز مشهور است.۴۲ -صبحانه در اُردن

این صبحانه دارای تنوع بالایی است که شامل فلافل، روغن زیتون، سوسیس گوشت بره، کره و مربا و گوشت گاو می باشد.۴۳ -صبحانه در ونزوئلا

این خوراک ترکیبی از پنیر تازه، گوشت قیمه و انواع حبوبات و لوبیا می باشد.


 


۴۴ -صبحانه در کلمبیا

در کلمبیا، شیر، پیازچه یا تره فرنگی و پنیر، صبحانه محبوب مردم را تشکیل شده است.۴۵ -صبحانه در غنا

صبحانه محبوب و رایج در این کشور آفریقایی واکی می باشد که اساسا از برنج پخته شده به همراه حبوبات تشکیل می شود.۴۶ -صبحانه در اوگاندا

صبحانه رایج در اوگاندا خوراکی معروف به کاتوگو می باشد که ترکیبی از موز سبز پخته شده مخلوط با گوشت گاو یا سس سبزیجات است.۴۷ -صبحانه در باهاما

برای تهیه این خوراک، ذرت پوست کنده پخته شده با شیر یا آب و یا ذرت معمولی را با آب در حال جوش مخلوط می کنند تا به شکل فرنی در بیاید. رواج این صبحانه به زمان برده داری برمی گردد که همه برده ها ناچار به خوردن این غذا بوده اند. امروزه میگو و گوشت نیز به این فرنی اضافه می شود.۴۸ -صبحانه در کاستاریکا

گالوپینتو صبحانه رایج و استاندارد در کاستاریکا می باشد که از لوبیای سیاه، نوعی کرم ترش، سالسالا و نان ذرت مکزیکی تشکیل شده است. اهالی کاستاریکا معمولا مقداری آووکادو و بارهنگ رسیده سرخ شده یا گوشت سرد هم در کنار این صبحانه میل می کنند.۴۹ -صبحانه در جمهوری دومینیکن

این صبحانه که به مانگیو معروف است از بارهنگ جوشیده شده با کره، سوسیس، پنیر و تخم مرغ تشکیل شده است. این صبحانه را با یک فنجان شکلات داغ میل می نمایند.۵۰- صبحانه ترکی

یک صبحانه کامل ترکی شامل چند نوع پنیر، کره، زیتون، گوجه فرنگی، خیار، مربا، عسل و گوشت ادویه دار می باشد
چهارشنبه 11/5/1391 - 16:6

جشنـواره خطـرناک گریـز از گـاوهای وحـشی در اسپانیـا

از آنجا که مردم دنیا کم و بیش در وقت اضافی حتی از روبرو شدن با یک گاو وحشی که شاید منجر به سفر آخرتشان شود ابایی ندارند، هرساله‌ جشنی موسوم‌ به‌ سن فرمین (Sanfermin) در شهر پامپلونا در شمال اسپانیا برگزار می شود‌ که‌ طی‌ آن‌چندین گاو وحشی در میان‌ جمعیت‌ هزاران نفری می‌دوند و مردم‌سعی می‌کنند ضمن سر به‌ سر گذاشتن‌ گاوها در طول مسیری که در نقشه مشخص شده، از دست‌ آنان‌ بگریزند.

 

این جشنواره معمولا از میدان گاوبازی شهر شروع می شود و تا مغلوب شدن گاوها ادامه دارد البته شرکت کنندگان در این فستیوال آسیب های جدی را نیز متحمل می شوند ولی در میان‌ مردم‌ آن‌ دیار عبارتی‌ مرسوم‌ است‌ که‌ می‌گویند: خوشبخت‌ کسی‌ است‌ که‌ زیر پای ‌گاوها له‌ نشود ...

 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


چهارشنبه 11/5/1391 - 15:58
بزرگترین بستنی خوشمزه دنیا با یک تُن وزن +عکس  

“هستون بلومنتال”،‌ سرآشپز معروف انگلیسی که در ساخت و تهیه شیرینی شهرت جهانی دارد بستی به وزن یک تن و به طول ۴ متر ساخته است.

http://valayattheme.persiangig.com/ice%20crime1.jpg

http://valayattheme.persiangig.com/ice%20crime2.jpg

این سرآشپز معروف می گوید:تهیه این بستی بزرگ یک ماه به طول انجامید.

وی نام خود را در گینس به عنوان سازنده بزرگترین بستی جهان به ثبت رسانید.

بزرگترین بستنی که پیشتر ساخته شد، ۲متر و نیم بود.

http://valayattheme.persiangig.com/ice%20crime3.jpg

http://valayattheme.persiangig.com/ice%20crime5.jpg

چهارشنبه 11/5/1391 - 0:56

توت فرنگی اندازه سیب دیدین!!

منبع:asriran

بندانگشتی:cloobzzz
خوشم اومد (۱)خوشم نیومد (۰) 
چهارشنبه 11/5/1391 - 0:53

پخت بزرگترین فلافل جهان (عکس)

بزرگترین فلافل جهان در مراسمی در شهر امان پایتخت اردن رونمایی شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه العرب چاپ لندن، در پخت این فلافل، 80 کیلوگرم نخود، 5 کیلوگرم پیاز، دو کیلوگرم سیر استفاده شده است. این فلافل به مدت 25 دقیقه در 350 لیتر روغن سرخ شد.

نماینده موسسه رکوردهای گینس نیز اعلام کرد این فلافل  74 کیلو و 750 گرم وزن و قطر آن 132 سانتی متر است.منبع:عصرایران

سه شنبه 10/5/1391 - 12:4

مهمتــرین ستــارگان المپیــک ۲۰۱۲ را بشناسیـــد 

مایکل فلپس

این شناگر آمریکایی در رقابت‌های ۲۰۰۸ پکن هشت مدال طلا به نشان‌های کاروان ورزشی ایالات متحده افزود. جالب این‌که او در هفت مورد از این پیروزی‌ها رکورد جهانی را شکست. او در لندن هم یکی از امیدهای کسب نشان طلاست.

 


 

 

  راین لوکتی

نزدیک‌ترین رقیب فلپس، هموطن او راین لوکتی است. او در المپیک پکن "فقط" دو نشان طلا کسب کرد و در رقابت‌های آزمایشی اخیر چندین بار مغلوب فلپس شد.

 

 
 

 ربکا آدلینگتون
بریتانیایی‌ها در شنا بیش از همه به ربکا آدلینگتون چشم دوخته‌اند. این شناگر ۲۳ ساله در رقابت‌های ۴۰۰ و ۸۰۰ متر آزاد پکن روی سکوی نخست ایستاد.

 


 

 توماس دیلی
توماس (تام) دیلی امید دیگر بریتانیایی‌هاست. این ورزشکار ۱۸ ساله در رشته‌ی شیرجه به مصاف رقیبان می‌رود.

 

 

 لبورن جیمز
سوپراستار بسکتبال آمریکا هم قهرمانی مسابقات ملی بسکتبال آمریکا را در کارنامه دارد و هم طلای المپیک پکن را. او حال در رأس تیم آمریکا به شکار مدال طلای رقابت‌های لندن آمده است.

  
 
 

 استیون هوکر
ستاره استرالیایی پرش با نیزه برای دفاع از عنوان قهرمانی به لندن آمده است. او در بازی‌های ۲۰۰۸ پکن ۶ متر و ۶ سانتی‌متر به بالا پرید و علاوه بر کسب عنوان قهرمانی، پس از سرگی بوبکا اسطوره‌ی اوکراینی، جایگاه دوم فهرست بهترین‌های جهان را از آن خود کرد.

  

 یلنا ایسینبایوا
این ورزشکار روسی در رشته‌ی پرش با نیزه تاکنون ۱۴ سانتی‌متر بالاتر از تمام ورزشکاران زن تاریخ این رشته پریده است. این ورزشکار ۳۰ ساله پس از کسب نشان طلای المپیک ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸، به شکار سومین قهرمانی پی در پی آمده است.

 

 

 روبرت هارتینگ
این ورزشکار آلمانی پرتاب دیسک (وسط) قهرمان جهان و اروپاست. او در ۲۸ رقابت اخیر خود به صورت پی‌درپی برنده بوده است. هارتینگ، رقیب اصلی احسان حدادی (راست)، در المپیک ۲۰۰۸ پکن چهارم شد. 

 

 

  یوسین بولت
این دونده‌ی سرعت اهل جامائیکا نه‌تنها در المپیک ۲۰۰۸ پکن رکوردی جهانی ثبت کرد، بلکه یک سال پس از آن رکورد خود را بهبود بخشید. بولت اما در رقابت‌های آزمایشی اخیر در کشورش بارها مغلوب هم‌وطن خود - یوهان بلیک - شد.

 

 

  کننیسا بکله
این دونده‌ی اهل اتیوپی هم از امیدهای قهرمانی در المپیک لندن است. او سه قهرمانی در رقابت‌های المپیک را در کارنامه دارد. بکله هم در آزمون‌های اخیر کمتر از انتظار ظاهر شده است. او حتی در ۵ هزار متر حد نصاب لازم برای حضور در المپیک را به دست نیاورد. اما در نهایت به‌عنوان ورزشکار جایگزین راهی لندن شد. این دونده ۳۰ ساله دارای رکورد جهانی در دو بالای ۵ هزار متر و ۱۰ هزار متر است.

 


  

  پاولا رادکلیف
این دونده‌ی بریتانیایی در جدول بهترین زمان‌های کسب شده در تاریخ دو بیش از ۱۰ هزار متر، نفر ششم است. او صاحب رکورد جهانی ماراتون است، اما تا به حال موفق به کسب نشان طلای المپیک نشده است.

  

 

  حمید سوریان
ستاره‌ی کشتی فرنگی ایران و جهان در وزن ۵۵ کیلوگرم، با پنج نشان طلا در مسابقات جهانی، کاپیتان تیم کشتی فرنگی ایران در المپیک لندن است. او در مسابقات ۲۰۰۸ پکن پنجم شد.

 

 

  بردلی ویگینز
این دوچرخه‌سوار بریتانیایی در رقابت‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ نشان طلا را به گردن آویخت و چندی پیش در رقابت‌های تور فرانسه به قهرمانی رسید.

 

 

  کریس هوی
این دوچرخه‌سوار بریتانیایی هم از امیدهای قهرمانی المپیک خانگی به شمار می‌رود. کریس هوی که در رقابت‌های جهانی روی پیست هم سابقه قهرمانی دارد، در المپیک پکن سه بار روی سکوی نخست مسابقات رفت. او پرچمدار کاروان ورزشی انگلیس در مسابقات ۲۰۱۲ لندن است.

 

 

  روجر فدرر
این تنیس‌باز سوئیسی بدون شک از نظر ذهنی یکی از آماده‌ترین ورزشکاران حاضر در رقابت‌های لندن است. او اخیرا هفتمین قهرمانی خود در مسابقات ویمبلدون را به دست آورد. یک خوش‌اقبالی دیگر هم نصیب فدرر شده است: مسابقات تنیس المپیک ۲۰۱۲ هم در زمین ویمبلدون برگزار می‌شوند. 

  
 
 

  تدی رینر
این ورزشکار ۲۳ ساله فرانسوی سه بار قهرمانی جهان را در کارنامه دارد. رینر بهترین جودوکا در وزن مثبت یکصد کیلوگرم است. او البته در مسابقات ۲۰۰۸ پکن نشانی بهتر از برنز به دست نیاورد.

  

 

  فابیان هامبوشن
این ژیمناست ۲۵ ساله‌ی آلمانی یکی از بهترین ورزشکاران جهان در رشته‌ی بارفیکس و یکی از امیدهای کاروان ورزشی آلمان برای کسب نشان طلاست.

 

 

  کای ژو
این ورزشکار چینی (وسط) هم بر روی میل بارفیکس هنرمندانه حرکت می‌کند و هم در مسابقات زمینی. کای ژو ۲۴ ساله در المپیک ۲۰۰۸ خانگی در هر دو رشته نشان طلا را به گردن آویخت.

  

  لیو چونهونگ
این زن ورزشکار چینی هم برای کسب سومین قهرمانی پی‌درپی به لندن می‌آید. او در المپیک ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ نشان طلای وزن ۶۹ کیلوگرم را به گردن آویخت.

 

 

  بهداد سلیمی
کاروان ورزشی ایران در رشته‌ی وزنه‌برداری از جمله بهداد سلیمی را به همراه دارد. این وزنه‌بردار ۲۴ ساله دسته‌ی فوق سنگین، رکورد یک‌ضرب جهان - ۲۱۴ کیلوگرم - را در اختیار دارد. موفقیت سلیمی در مسابقات لندن می‌تواند ویترین افتخارات جهانی و آسیایی او را کامل کند.

  
 
 

  برتا هایدِمان
این شمشیرباز ۳۰ ساله آلمانی در المپیک ۲۰۰۴ نشان نقره را به دست آورد؛ در مسابقات ۲۰۰۸ پکن "طلایی" شد و حال برای دفاع از عنوان قهرمانی راهی لندن شده است. هایدمان در سال ۲۰۰۹ هم قهرمان اروپا شد.

 
 

 

  تیم قایقرانی آلمان
در ۳۴ مسابقه‌ی پیشین خود همواره پیروز بوده است. این تیم پس از کسب نتیجه‌ای ضعیف در المپیک ۲۰۰۸ پکن - مقام هشتم - به قهرمانی در لندن می‌اندیشد.

دوشنبه 9/5/1391 - 23:1