miri_1364 ( تعداد مطالب : 2831 ) ( تعداد نظرات : 1060 )
فیلمبرداری فیلم سینمایی «غریبه» با حضور لوریت حنینو بازیگر زن لبنانی در ایران آغاز شد.

جمشید هاشم‌پور‌، بهنوش طباطبایی،‌ کوروش تهامی‌، محمدرضا شریفی‌نیا و فخرالدین صدیق شریف از جمله بازیگران این فیلم هستند.

داستان این فیلم درباره جولیا سرباز زن آمریكایی (با بازی لوریت حنینو) است. او می‌كوشد مدارکی را که در حین انجام وظیفه در عراق به دست آورده، به دوست خبرنگار خود برساند.

این فیلم محصول موسسه شهید آوینی است و با مشاركت بنیاد سینمایی فارابی ساخته می‌شود. تهیه كننده آن هم محمد قهرمانی‌ است.

كارگردان این فیلم كه در ایران و لبنان فیلمبرداری‌ می‌شود حمید بهمنی‌است.


منبع: ایسنا
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3001روز قبل
دوشنبه 21/9/1390 - 11:20
hasantaleb ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4504 )

شبكه مستند

شبكه مستند سیما قصد دارد به زودی با دعوت از خسرو سینایی ، كارگردان و پخش و نقد آثار وی، هفته فیلم او را برگزار كند.

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، این بزرگداشت كه در قالب برنامه «شبهای مستند» برگزار خواهد شد ، به مدت یك هفته، هر شب آثاری از این مستند ساز را پخش خواهد كرد و سپس با حضور منتقدانی چون زاون اوكاسیان و سعید قطبی زاده به عنوان منتقد ـ مجری و همچنین با حضور خسرو سینایی این آثار نقد و بررسی خواهند شد.

از آثاری كه قرار است از خسرو سینایی به روی آنتن بروند می توان به « شرح حال» ، « حاج مصورالملكی» ، « حسین یاوری» و « قصه چند هزارساله » و... اشاره كرد.

«شبهای مستند» هر شب به جز جمعه ها، ساعت ‌١٩ از شبكه مستند سیما پخش می شود و هر هفته بزرگداشت یكی از هنرمندان شاخص عرصه مستندسازی ایران را برگزار می كند.

ـ نحوه ساخت و روند تولید و پشت صحنه مجوعه به یاد ماندنی « هزار دستان» اثر ماندگار علی حاتمی در دو قسمت از شبكه مستند سیما به روی آنتن خواهد رفت.

این مستند كه در قالب « یك فیلم ، یك تجربه» ساخته شده است با حضور در لوكیشن های ساخت اثر و صحبت با هنرمندانی كه در آن به ایفای نقش پرداخته و یا در شكل گیری آن سهیم بوده اند سعی دارد تا گوشه هایی از خاطرات یك تلاش ماندگار را ثبت و دوباره یادآوری كند.

این مستند به كارگردانی علیرضا پور یوسف و تهیه كنندگی ناهید دل آگاه در دو قسمت تهیه شده است و در روزهای دوشنبه ‌٢١آذر و سه شنبه ‌٢٢ آذر، ساعت ‌١٦ از شبكه مستند سیما پخش خواهد شد.

*** شبكه اترك

برنامه تلویزیونی «سلام آبادی» با هدف آشنایی مردم با روستاهای استان و توانمندی‌های روستاها تولید و پخش می‌شود. این برنامه در ‌٥٢ قسمت ‌٣٠ دقیقه‌ای چهارشنبه هر هفته از شبکه اترک پخش می‌شود.

در این برنامه ضمن آشنایی با نقاط دیدنی استان، توانمندی‌های روستاها و برنامه‌های عمرانی اجرایی روستاهای استان به نمایش گذاشته و کارشناسان راه‌های بهینه استفاده از منابع همچون آب، کود و خاک، بذر و راه‌های افزایش محصول را آموزش می دهند.

عوامل این برنامه شامل علیرضا مهاجری، تهیه‌کننده و گزارشگر، فرزین حاجی‌زاده و تصویربردار رضا اسکندری هستند.

*** مركز پویانمایی صبا

انیمیشن‌های "مسلم بن عقیل" و "قصه های غزاله" به تهیه كنندگی مركز پویانمایی صبا به جشنواره تلویزیونی جام جم راه پیدا كردند.

ناهید صمدی امین ـ كارگردان انیمیشن "مسلم بن عقیل" ـ گفت: "مسلم بن عقیل" عنوان انیمیشن سینمایی ‌٧٨ دقیقه ای است كه با تكنیك دو بعدی ساخته شده و به بخش مسابقه جشنواره جام جم سال ‌٩٠ راه پیدا كرده است.

وی افزود: این انیمیشن سعی بر نشان دادن مسلم بن عقیل به عنوان جانشین قبلی امام حسین(ع) داشته و ظلم مردم كوفه نسبت به این امام همام را به تصویر می كشد.

این كارگردان عنوان كرد: تحقیق داستان این انیمیشن توسط "مهرداد رجبی" و با بازنویسی "میثاق امیر فجر" انجام شده است و كاراكترهای انتخاب شده در آن به صورت رئال بوده و اثری بسیار پر مشقت است.

از عوامل این انیمیشن می توان به سید مصطفی حسینی، ‌طراح شخصیت / احسان طاهری، داود مقدمی طراحان بك راند، حوا بزرگ نیا دسن، ‌محمد خانزاد استوری بورد، ناهید صمدی امین كارگردان، ‌میثاق امیر فجر بازنویس،‌ فیلمنامه و مجری طرح، مركز پویانمایی صبا،‌ تهیه كننده اشاره كرد.

همچنین هما شكیبی، كارگردان انیمیشن "قصه های غزاله" به خبرنگار روابط عمومی مرکز صبا گفت: قصه های غزاله عنوان انیمیشنی ‌٢٦ قسمتی با تكنیك ‌٢ بعدی بوده كه از مركز پویانمایی صبا به جشنواره جام جم راه پیدا كرده است.

وی افزود: قصه های غزاله به آموزش صحیح احكام و مسائل تربیتی كودكان مانند رقابت در خانواده می پردازد و هر قسمت از این مجموعه انیمیشن به تعریف از داستانی پیرامون این گونه مسائل تربیتی و مذهبی اختصاص دارد.

از عوامل این انیمیشن نیز می توان به مهدی ماهوتی،‌ حمیدرضا حافظی نویسنده، شهرام شیرزادی سی اوت و استوری بورد، احسان عبداللهی و شاهین بهزادی طراح بك راند، ملوس مراد، بهنام برنجی انیماتوران و مركز پویا نمایی صبا تهیه كننده اشاره كرد.

انیمیشن "قصه های غزاله"، در جشنواره امام رضا(ع) در سال ‌٨٩ به عنوان بهترین مجموعه آموزشی احكام شناخته شد.

*** نقش رسانه در تقویت امید، آگاهی و خودباوری در کودکان

فرهنگسرای رسانه در هشتمین نشست «در قاب رسانه» به مناسبت روز جهانی "رسانه در دست کودکان" به بررسی "نقش رسانه در تقویت امید، آگاهی و خودباوری در کودکان" می پردازد.

در هشتمین نشست "درقاب رسانه" که با مشارکت "مرکز سیما فیلم" برگزار می شود، علاوه بر بررسی "نقش رسانه در تقویت امید، آگاهی و خودباوری در کودکان"، از برخی آثار برگزیده بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودک اصفهان و جشنواره بین المللی فیلم حیدرآباد هند همچون "علفزار" به کارگردانی "محمدعلی طالبی"، "صدای پای من" به کارگردانی "مهرداد خوشبخت" و " کلاس سوم ب" به کارگردانی " غلامرضا رمضانی" نیز تقدیر خواهد شد.

"علفزار" داستان رشد شخصیتی کودکی است که در غیاب پدر مسئولیت کوچ خانواده را به دوش می کشد. "صدای پای من" قصه کودکی است با بحران قطع عضو دست و پنجه نرم می کند و "کلاس سوم ب" روایتگر داستان دانش آموزانی است که با تغییر معلم خود درگیر ماجرایی برای حل مساله غیبت ناگهانی معلم خود می‌شوند.

هشتمین نشست «در قاب رسانه» با حضور حسن اسلامی مهر (رییس مرکز سیما فیلم)، مرضیه برومند (کارگردان)، مهتاب کرامتی (سفیر حسن نیت یونیسف)، محمدعلی طالبی (کارگردان)، مهرداد خوشبخت (کارگردان)، غلامرضا رمضانی (کارگردان)، گوهر خیراندیش (بازیگر)، نماینده یونیسف در ایران و مدیران شبکه دوم سیما روز دوشنبه ‌٢١ آذرماه ساعت ‌١٥ در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2774روز قبل
يکشنبه 20/9/1390 - 20:16
hasantaleb ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4504 )
جام جم آنلاین: «اسب حیوان نجیبی است» به كارگردانی عبدالرضا كاهانی در روز اول اكران اش در تهران 16 میلیون تومان‌ فروش داشت.

بنا به اعلام فیلمیران پخش‌كننده «اسب حیوان نجیبی است»، این فیلم از روز گذشته جمعه 18 آذر ماه اكران اش آغاز شده و با وجود تعطیلی تعدادی از سالن‌هایش اما با استقبال خوبی همراه بوده است.

«اسب‌ حیوان نجیبی است» با نقش‌آفرینی رضا عطاران، حبیب رضایی، پارسا پیروزفر، مهتاب كرامتی و باران كوثری پنجمین ساخته بلند عبدالرضا كاهانی پس از «آدم»، «آنجا»، «بیست» و «هیچ» است كه در خلاصه داستان آمده است:«چند نفر در یك شب ناخواسته با هم همراه می‌شوند.»

 رشد 20 درصدی انتشار كتاب‌های دینی

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گزارشی از وضعیت كتاب‌های چاپ شده در كشور طی هفت ماه سال 1390 را منتشر كرد.

بر اساس اعلام معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، تعداد عناوین كتاب‌های امسال نسبت به سال گذشته در مدت مشابه رشدی نداشته است اما به دلیل حمایت‌های به‌عمل آمده از سوی دولت بیشترین تعداد كتاب‌ها با 6302 عنوان در موضوع دین و بیشترین افزایش نسبت به سال گذشته در رده دین با 20 درصد رشد بوده است.

در همین دوره زمانی بیشترین شمارگان كتاب هم با رقمی حدود 33میلیون نسخه به موضوع دین اختصاص دارد و بیشترین كاهش شمارگان هم در كل موضوع آموزش و كمك درسی بوده است.

یكی دیگر از شاخص‌های آماری در این گزارش افزایش سه درصدی كتاب‌های تألیفی و كاهش هشت درصدی كتاب‌های ترجمه شده است و همچنین میانگین قیمت هر صفحه كتاب 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اكران 25 فیلم در خیمه خورشید

در بخش فیلم و پویانمایی نمایشگاه خیمه خورشید، 25فیلم عاشورایی به نمایش گذاشته شده است.

انیمیشن‌های نقل نخل با كارگردانی علی‌محمد ناصربافقی، پرده‌های نینوا از حسن ساروقی و مستندهای شیرپوشان با كارگردانی نرگس آبیار، شیون بر غمی كهن از پژمان مظاهری‌پور و آتش عشق با كارگردانی مهناز ركنی از جمله آثار به نمایش در آمده در خیمه خورشید هستند.

نمایش این فیلم‌ها تا 25 آذر در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در خیابان حجاب ادامه خواهد داشت.‌‌

فعالیت دوباره تالار مولوی

به‌رغم عمل نكردن اداره كل هنرهای نمایشی به تعهدات خود در قبال مركز تئاتر مولوی، این مركز از روز یكشنبه اجراهای خود را از سر می‌گیرد.

تئاتر مولوی دانشگاه تهران كه از یك هفته قبل، فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورده بود، از یكشنبه میزبان سه نمایش تن با كارگردانی علیرضا مهران، ازاین سال‌ها ده هزار خنده طلب دارم از سیاوش بهادری راد و ابرها كار سیدمرتضی میرمنتظمی می‌شود.‌‌

میرمحمد تجدد درگذشت

میرمحمد تجدد، بازیگر سینما كه به دلیل سكته مغزی در بیمارستان بستری بود، درگذشت.

تجدد متولد 1308 در تهران بود و در فیلم‌ها و مجموعه‌هایی چون «قیصر»، «صادق كرده»، «تنگنا»، «تشكیلات»، «سرب»، «گروهبان»، «افسانه مه پلنگ»، و «شیفته» به ایفای نقش پرداخت.

پیكر این بازیگر قدیمی سینما روز یكشنبه ساعت 9 صبح از خانه سینما تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاك سپرده می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2774روز قبل
يکشنبه 20/9/1390 - 13:58
miri_1364 ( تعداد مطالب : 2831 ) ( تعداد نظرات : 1060 )

روپرت گرینت که در مجموعه فیلمهای هری پاتر نقش شخصیت رون ویزلی را بازی می کند آنقدر مشهور است که مجبور است ماسک اردک به صورتش بزند تا طرفدارانش او را نشناسند.گرینت ۲۳ ساله که در آخرین فیلم مجموعه” هری پاتر” بانام “هری پاتر و یادگاران مرگ :قسمت دوم” نیز بازی کرد مجبور شد در هنگام حضور در فستیوال موسیقی این ماسک را به صورتش بزند تا شناخته نشود.

بازیگر معروفی که دو سال است از ترس ماسک حیوان می زند!

این بازیگر ۲۳ ساله که در کنار دانیل رادکلیف( هری پاتر) و اما واتسون (هرمیون گرنجر) نقش یکی از سه شخصیت اصلی مجموعه هری پاتر با نام “رون” را بازی می کرد با پیشرفت و موفقیت این مجموعه در سطح جهان ، به شهرت جهانی رسید.

او گفت:”به هرجای جهان که می روم ، مردم مرا می شناسند تا بحال به جایی سفر نکرده ام که کسی مرا نشناسد.”

در فستیوال “وی” طرفدارانش او راشناخه و روی دستهایشان بلند کردند و بردند.

این بازیگر که تا بحال از این مجموعه فیلمها حدود ۲۸ میلیون دلار پول بدست آورده است، گفت:”برای من رفتن به فستیوالها کار خیلی دشواری است زیرا جمعیت بسیار زیادی در این فستیوالها شرکت می کنند که اکثر آنها مرا می شناسند .
در حدود دوسال است که هر وقت به فستیوال می روم یک ماسک حیوان به صورتم می زنم.”

منبع: آفتاب

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3001روز قبل
يکشنبه 20/9/1390 - 10:20
moradyzade ( تعداد مطالب : 14221 ) ( تعداد نظرات : 3201 )
گفت‌وگوی رجانیوز با مسعود ده‌نمكی/ اجمالی
علت هراس جریان روشنفكری از اقبال به اخراجی‌ها/ حكایت سیاستمداری كه وقتی باخت مثل لات‌ها زیر میز می‌زند

گفت‌و‌گو با مسعود ده‌نمکی در مورد سه‌گانه‌ی اخراجی‌هایش شاید باید زودتر از این‌ها انجام می‌شد اما پرکاری وی و حواشی همیشگی پیرامون کارهایش مانع از آن می‌شد که به دور از جنجال، یک گفت‌و‌گوی مفصل با او داشته باشیم، به هر حال، صحبت‌های ده‌نمکی هر موقع که منتشر شود، خواندنی و جنجالی است.

این یک بحث مفصل است با ده‌نمکی در مورد گذشته‌اش، حاشیه‌های كارهایش، نظراتش راجع به حرکات زننده‌ی جریان روشنفکری، اخراجی‌هایش، اینکه به خصوص در اخراجی‌های3 هرکدام از شخصیت‌ها نماینده‌ی کدام جریان سیاسی واقعی است و همچنین نقدهایی که شاید بخشی از طیف ارزشی به فیلمش داشتند. خواندن حرف‌های صریح ده‌نمکی در مورد برخی از شخصیت‌ها و جریانات سیاسی خالی از لطف نخواهد بود.

انواع و اقسام شیطنت‌های برای زمین زدن اخراجی‌ها/ مدیریت میانی سینما كاملاً دست جریان روشنفكری است

نمی‌خواستم مخاطبان با علایق سیاسی متفاوت گارد بگیرند/ خیلی از حرف‌ها را درباره بازیگران اخراجی‌ها نمی‌گویم

آنچه در ادامه می‌خوانید متن اجمالی مصاحبه با مسعود ده‌نمكی است و متن كامل آن نیز در دو بخش فوق قابل دسترسی است:

از نوجوانی آموختم که به جای موج بودن، موج‌آفرین باشم. مرحوم دولابی همیشه می‌فرمودند که به جای خبر نوشتن، خود خبرساز شوید. من فکر می‌کنم که دلیل این موفقیت و تاثیرگذاری در مدیوم‌های مختلف، این است که این آثار حرف‌های متفاوتی از جنس زمان خود زده‌اند. مثلاً همین تیتر «نه چپ، نه راست» که در سال 73 و 74 در نشریات کار می‌کردیم، با واکنش منفی اکثر جریانات درون نظام مواجه می‌شد. می‌گفتند این حرف‌ها مایه‌ی اختلاف افکنی است و اگر چپ و راست نباشد، پس چی باشد؟ اما حالا می‌بینید که این حرف بعد از 10 سال، به گفتمان غالب تبدیل شده است. یا موضوع اشرافی‌گری و عدالت. البته این‌ها حرف ما هم نبود و اکثراً ما تعابیر حضرت امام(ره) را عیناً در قالب مقاله یا بیانیه می‌آوردیم. این فقط مختص جبهه و شلمچه نبود و امثال آقای نصیری و رحیم‌پور ازغدی هم در همین جهت حرکت می‌کردند. جالب آنکه هم‎زمان با اینکه ما در شلمچه و جبهه دادگاهی و توقیف می‌شدیم، به آقای ازغدی هم می‌گفتند که ایشان تفکر سوسیالیستی دارد و نباید ایشان را در دانشگاه‌ها راه داد!

یکی از علمایی که در آن زمان در توقیف کتاب «فقر و فحشا» تأثیر داشت و معقتد بود که این حرف‌ها نباید رسانه‌ای شود، امسال در برنامه‌ی تلویزیونی ماه رمضان یک ربع جلوی 70 میلیون بیننده، درباره‌ی تبعات فقر که به فحشا منجر می‌شود، سخنرانی کرد. اگر این بزرگوار ده سال پیش همین حرف‌ها را می‌زد، به جای مستند «فقر و فحشا»، حرف‌های ایشان گل می‌کرد.

من در جایی گفته بودم که کاش «اخراجی ها 3» را قبل از انتخابات ساخته بودم؛ چون از قبل پیش‌بینی چنین حوادثی را می‌کردم. بر هم زدن قواعد بازی توسط سیاست‌مداران، حاکی از رعایت نکردن آداب دموکراسی است که ظاهراً خودشان دنبالش هستند. اینها وقتی که می‌بازند، مثل لات‌ها زیر میز می‌زنند و مردم را قربانی می‌کنند. وگرنه آقایان الان در خانه‌ی خودشان می‌خورند و می‌خوابند. بیچاره کسی که در خیابان قربانی شد. مصداق بارز این اتفاق تلخ را در سکانس کلانتری در فیلم می‌بینیم. همانجا که کاراکتر حسام نواب صفوی حاضر نمی‌شود در حالی که آقازاده‌ها و شتردزدها رها هستند و در لندن می‌چرند، مردم را به خاطر آتش زدن یک سطل آشغال راهی کهریزک‌ها کند.

بصیرت به مرور به مردم داده شد. از روزی که حدود یک میلیون نفر در تهران تظاهرات کردند تا روزی که تعدادشان به 50 نفر رسید، یک سال طول کشید. این فاصله باید طی می‌شد و به مردم بصیرت داده می‌شد.

«الناس عبید الدنیا» بالا بروید و پایین بیایید همین است. امام حسین علیه السلام با آن همه عظمت وقتی درباره‌ی مردم می‌خواهد قضاوت کند، این را می‌گوید. ما که نمی‌خواهیم عوام‌فریبی کنیم. مردم سر بزنگاه‌هایی ممکن است که 20 میلیون رأی به خاتمی بدهند. همین مردم یک جای دیگر، به احمدی نژاد رأی می‌دهند. بالأخره هم 20 میلیون رأی خاتمی مردم هستند و هم 24 میلیون احمدی‌نژاد. راه صحیح بصیرت دادن مردم برای انتخاب‌های درست سر بزنگاه‌ها با همین شیوه‌ای است که در اخراجی‌ها هست. یعنی می‌خواهیم بگوییم مردم! در معادلات سیاسی فریب قرمزها و آبی‌ها را نخورید. تمام شد و رفت. همین مردم اگر در اثر روشنگری به یک بصیرت برسند، پشت همان کاندیدایی که به او رأی داده‌اند را خالی می‌کنند. این مردم می‌گویند که ما عاشق چشم و ابروی سیاست‌مدارها نیستیم و چک سفید امضایی هم به هیچ جناحی نداده‌ایم.

در فاصله‌ی جشنواره تا اکران حملات به این فیلم 10 برابر می‌شود. بعد بحث تحریم فیلم و ایجاد فضای دو قطبی بین این فیلم و یک فیلم دیگر مطرح می‌شود. خب جریانی که تا دیروز در کف خیابان ها نتوانسته بود نتیجه بگیرد، حالا به دنبال یک پیروزی کم هزینه تر بود. به همین سبب یک فیلم را به عنوان پرچم خود برگزیدند و حدس‌شان این بود که این فیلم در تهران و کلان‌شهرها تحت تاثیر همین فضای دوقطبی بیشتر هم می‌فروشد و چون فروش فیلم‌ها در کلان‌شهرها رقم می‌خورد نه در روستاها، آنها می‌توانند شعار "ما بیشماریم" را در یک رقابت بدون تقلب ثابت کنند و نشان دهند که در انتخابات هم تقلب شده است! برای همه‌ی اینها از قبل رسانه‌سازی و برنامه ریزی شده بود. در تشدید فضای دوقطبی ابتدا برنامه‌ی هفت شروع می‌کند و بعد خبرآنلاین در این آتش می‌دمد و بعد بالاترین و... هیزم این تنور فضای دوقطبی می‌شوند. جالب آن است که درست مثل انتخابات، اینها از قبل و بدون توجه به اینکه اکران این فیلم سه چهار روز زودتر آغاز شده بود، خود را پیروز اعلام کرده بودند و در برنامه‌ی هفت با شعف اعلام می‌کنند که فروش این فیلم بیش از اخراجی‌ها بوده است.

وقتی فروش اخراجی‌ها بالاتر رفت، اولین بحثی که مطرح می‌کنند این است که آمار دروغ است. اما کمی بعد که فاصله‌ی دو فیلم خیلی زیاد شد، بی.بی.سی وارد عمل می‌شود و این بحث را مطرح می‌کند که اگر این دو فیلم نماد دو جریان هستند، پس چرا تحریم اخراجی‌ها شکست خورد؟ از این جا به بعد، اینها وارد فاز تخریب می‌شوند. از رنگ پاشیدن به سردر سینماها تا ایجاد درگیری‌های ساختگی جلوی برخی سینماها برای آنکه خانواده‌ها را از رفتن به سینما بترسانند. بعد خودشان صورت مسئله را عوض می‌کنند و می‌گویند که اصلاً چه کسی گفته که این دو فیلم نماد این دو جریان هستند؟ در ادامه کثیف‌ترین کارممکن را انجام می‌دهند و در همان هفته‌ی اول اکران، فیلم را از یکی از سینماها کپی می‌کنند و با قرار دادن یک بیانیه در ابتدای آن، فیلم را در فضای اینترنت قرار می‌دهند. در 13 روز اول، به جز سایت شما و چند وبلاگ، کسی جرأت حمایت از فیلم را نداشت. حتی در خصوص برخورد با قاچاق فیلم هم کوچک‌ترین اقدامی نشد و عوامل آن شناسایی و دستگیر هم نشدند.

سینما و یا به معنای بهتر عالم هنر، حیات خلوت جریان شبه‌ روشنفکری‌ست. آقای صفارهرندی در زمان وزارت به نقل از مقام معظم رهبری می‌گفتند که حوزه‌ی فرهنگ و هنر خاکریز فتح نشده‌ی انقلاب است و کسانی که در این حوزه کار می‌کنند، مثل کسانی هستند که از صف اول رد شدند و در دل دشمن دارند عمل می‌کنند. آنجا هم وقتی تنها گیرشان می‌آورند از همه طرف روی سرشان آتش می‌ریزند.

به مدیریت کلان نگاه نکنید که مثلاً دست نیروهای ارزشی‌ست، در حوزه‌ی سینما چون مدیریت میانی و تمام امکانات دست جریان شبه روشنفکری‌ست، تمام خروجی‌ها همان چیزی است که آنها می‌خواهند. در جشنواره‌ها به فیلم‌هایی جایزه می‌دهند که آنها می‌خواهند، در اکران همین اتفاق می‌افتد. هرجا هم که یک نیروی انقلابی بخواهد وارد شود سریع فریاد می‌زنند که هنر دولتی در مقابل هنر خصوصی! سینمای حکومتی در مقابل سینمای مستقل!

شما هیچ‌گاه نمی‌بینید که این‌ها از ضعیف‌ترین آثار خودشان انتقاد کنند ولی هر موقع یکی از اعضای جریان شبه روشنفکری کمی به حرف‌های نظام متمایل شود، به بدترین شکل به آن حمله می‌کنند. شما فکر می‌کنید چرا وقتی بهرام بیضایی که این‌ها آن‌همه "استاد استاد" به او می‌گفتند، هنگامی که "وقتی همه خوابیم" را می‌سازد، آن‌طور در جشنواره او را هو می‌کنند و مورد بدترین حملات قرار می‌دهند؟ چون یک ذره حرف فیلم‌ساز با دفعات قبل فرق می‌کرد. چون به خودشان انتقاد می‌کرد، بیضایی را هو می‌کنند. یعنی چنان مرعوبش می‌کنند که دیگر جرئت نکند از این کارها بکند، یا خود فیلم «سوپراستار» فلانی. شما ببینید چطور این فیلم با توهین مواجه می‌شود. چرا؟ چون این فیلم با چراغ سبز ارشاد ساخته شده است. آنها در باطل خودشان چنان هماهنگ عمل می‌کنند که طرف دیگر جرئت نکند سراغ این حرف‌ها برود. همین‌طور در چهره‌سازی‌های‎شان و معرفی سطحی‌ترین آثارشان به عنوان اثر فاخر و یا نقد نکردن همدیگر.

آنها فهمیدند که اگر این دیوار ریخته شود و حزب‌اللهی‌ها بفهمند که می‌شود پابرهنه وارد این حوزه شد و فیلم ساخت، این به یک جریان تبدیل خواهد شد و خیلی‌های دیگر می‌خواهند فیلم‌ساز شوند. مثل «شلمچه». «شلمچه» وقتی در یک خانه در یک اتاق دو در دو متر درآمد و بدون پول و حمایت ارگان‌ها و نهادها، به پرمخاطب‌ترین هفته‌نامه‌ی ایران تبدیل شد، بعد از آن خیلی از حزب‌اللهی‌ها فهمیدند که می‌شود از این حرف‌ها زد و خیلی‌ها رفتند سراغ نشریه زدن. اینها الان این خطر را احساس کرده‌اند و فهمیده‌اند که اگر این سد شکسته شود و الان جلوی این موج را نگیرند، دیگر هیچ موقع نمی‌توانند.

آنها خیال می‌کردند که به‌صورت سیستماتیک توانسته‌اند جلوی ورود نیروهای انقلابی به سینما را بگیرند و آنهایی هم که وارد می‌شوند را می‌توانند شبیه خود کنند. در زمان اکران فیلم «حاجی واشنگتن» در سینما آزادی پنج نفر حزب‌اللهی‌وار آمدند داخل و شروع کردند به گفتن مرگ بر آمریکا! یکی از آن پنج نفر مخملباف است. کسی که تا دیروز سوار موتور می‌شد و با تیغ موکت‌بری پنجه تو صورت مردم می‌انداخت، حالا سخنگوی جریان روشنفکری شده است و جالب آنکه اینها هیچ موقع هم گذشته‌اش را به رخش نمی‌کشند و در جشن‌هایشان یک ربع برایش دست می‌زنند.

چند سال قبل بود که یکی از همین نویسندگان نشریات روشنفکری سینمایی در یکی از این فرهنگ‌سراها گفته بود که روشنفکران حتی با ساخت فیلم‌های سطحی هم شده باید این لکه‌ی ننگ را که «اخراجی‌ها» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است پاک کنند. اتفاقا بعد از همین سخنرانی بود که کارگردان اِند روشنفکری‌شان آمد و «پوپک و مش‌ماشاالله» را ساخت!

این برخوردی که با حاتمی‌کیا می‌کنند هم به این دلیل است که احساس می‌کنند پرچم جریان روشنفکری را هدف قرار داده است. حاتمی‌کیایی که به خاطر «گزارش یک جشن» تا دیروز مورد تعریف و تمجید اینها قرار می‌گرفت، حالا که به مقدسات‌شان انتقاد کرده، او را به صلابه می‌کشند، چون از خط قرمزشان عبور کرده است.

معادل‌سازی اینکه یکی از آخوندها ساسی‌مانکن را به ستادش می‌آورد، همین سوسن خانم می‌شود. ما اتفاقاً می‌خواهیم بگوئیم که اینها همین کارها را دارند می‌کنند. آخوندی که تا دیروز می‌گفت این آهنگ‌ها غناست و گوش نمی‌داد و با مردم برخورد می‌کرد، چطور به حضور ساسی‌مانکن در ستادش رضایت می‌دهد. چطور کروبی این آدم را به ستادش می‌آورد؟ یا آدمی که در دهه‌ی 60 به جوان مردم گیر می‌دهد که چرا آستینت کوتاه است، حالا چطور خودش بتاکس می‌زند، که مثلا خط خنده‌اش و خط اخمش معلوم نباشد؟ یعنی همه چیز فقط برای مردم بد است؟

البته این در عمل هم ثابت شد که اگر یک نفر بی توجه به سیاسی‌بازی‌های چپ و راست واقعا شعارهای آرمانگرایانه بدهد، مردم به او رای می‌دهند. بالای 20 میلیون هم رأی می‌دهند. همه می‌دانند که در انتخابات، کاندیدای چپ و راست کسان دیگری بودند و وقتی یکی مثل با آن شعارها و ساده‌زیستی و... وارد میدان می‌شود، مردم برخلاف میل چپ و راست به سراغ او می‌روند. این فیلم نباید تاریخ مصرف داشته باشد وگرنه همه می‌دانند که من آنقدر صریح بودم که به جای رنگ آبی و قرمز، رنگ سبز و... بیاورم. ولی مسئله این است که ما با مفهوم بزرگ‎تری مواجه هستیم.

ما نویسنده‌ای داشتیم در شورای سردبیری یکی از روزنامه‌های اصولگرا که بعد از اینکه پرونده‌ی اخلاقیش درآمد، پرچم‌دار شعارهای روشنفکری و اولترا چپ شده است. یعنی وقتی بند را آب داد، ریش‌ها را می‌تراشد و می‌شود سخنگوی جریان روشنفکری! البته راستی‌ها حماقتشان به همین است. چرا که هیچ‌گاه نتوانستند نیروهای خودشان را نگه دارند. همیشه پله شدند و کسانی را تربیت نمودند، اما همین‌ها بعداً چپ کرده و علیه خودشان صحبت کردند.

حاجی گیرینف نماد کسانی است که جنگ را تحریف کردند. من کسی را می‌شناسم که در جنگ سردار بوده، ولی بعد از جنگ حاجی گیرینف شده و پول روی پول گذاشته و شکم گنده کرده است. حتی پرونده‌‌ی او به سازمان قضایی نیروهای مسلح هم منتقل شد! جالب است که همین آدم وقتی «اخراجی‌های1» را دید، تعریف می‌کرد و زنگ زد گفت من آدم‌هایی را می‌شناسم که مجید سوزوکی پیش آنها چیزی نیست؛ ولی وقتی «اخراجی‌های3» ساخته شد و او خودش را در فیلم دید، علیه فیلم مصاحبه کرد.

در همین اسم مهندس اکبر دباغ وجه تسمیه‌ی 3نفر قرار دارد، یعنی از حرف‌هایی که «اکبر» معروف می‌زند تا حرف‌هایی که سروش (دباغ) و حلقه‌ی کیان می‌زدند و مهندس هم که معلوم است.

وقتی فیلم قرار است طنز باشد، باید کاریکاتور آنها را ترسیم کرد. خب پیروی کورکورانه از آدم‌ها کاریکاتورش می‌شود همین. تا دیدیم یک نفر رنگ فلان را به دستش بست، ما هم ببندیم. ما تازه این را به طور بدتری هم ساخته بودیم که دچار ممیزی شد. البته بهتر شد چون ممکن بود باعث گارد گرفتن بشود.

نوع دامی که اینها برای جوان‌ها با برگزاری میتینگ سیاسی یا پارتی پهن می‌کنند و بعد خودشان آن جوان‌ها را قربانی می‌کنند، مصداقش در بین سیاست‌مدارها بارها وجود داشته است. مثلاً در همین ماجرای کوی دانشگاه که چپی‌ها، جوان‌ها را به خیابان‌ها ریختند که هزینه‌ی تعطیلی سلام را بالا ببرند. خب خیلی‌ها ماهی خودشان را از این جریان‌ها گرفتند و امثال «میثم سعیدی» و تحکیمی‌ها نماینده‌ی مجلس شدند. اما کمی بعد که دانشجویان قصد نقد دولت خاتمی را داشتند، خود همین حجاریان گفت که دانشجویان بهتر است بروند به درس‎شان برسند. دانشجویان باید کار تئوریک کنند و کار میدانی لازم نیست. یعنی شما دیگر تاریخ مصرفتان تمام شده است. در جریان راست هم همین اتفاق می‌افتد. یعنی تا وقتی بچه حزب‌اللهی‌ها بیایند وسط و حرف‌هایی بزنند که به ضرر چپی‌ها تمام شود، اینها نیروهای صادق حزب‌اللهی هستند. ولی وقتی خود راستی‌ها در راس قدرت قرار گرفتند، آن وقت با باتوم جواب ماجرای سفارت انگلیس را می‌خواهند بدهند. یعنی کاری که چپ با دانشجویان می‌کند، همان کاری‌ست که راست با بچه‌حزب‌اللهی‌ها خیلی مواقع انجام داده است.

مثلا نشریه‌ی «شلمچه» را مهاجرانی با اشاره‌ی چشم «اکبر آقا» به جرم اهانت به مقدسات –بخوانید انتقاد از دختر اکبر آقا- می‌بندد؛ درحالی که خود هیئت منصفه هم می‌داند که این مصداق اهانت نیست. تأئید این تعطیلی یعنی که چپ و راست یک جایی به هم می‌رسند. یا مثلاً وقتی که «جبهه» تیراژش صدهزار تا بود و در مقابل روزنامه‌های آن طرفی قرار داشت، آمدند «جبهه» را همزمان با نشریات آن طرفی بستند که مثلا ثابت کنند بی‌طرفند! ما این وسط شده‌ بودیم مرغ عزا و عروسی یا وسیله‌ی اثبات حسن نیت! این کاری که جناح چپ می‌کند و دانشجویان را می‌کشد وسط و بعد پشت‌شان را خالی می‌کند و دانشجویان عده‌ای زندانی می‌شوند و عده‌ای اخراج و...، دقیقا همان کاری‌ست که جناح راست با من و شما و سایت‌های شما و دانشجویان حزب‌اللهی که بعضا کارهایی انجام می‌دهند، می‌کند. حتی گاهی میزان خشونتی که در برخورد با حزب‌اللهی‌ها به کار گرفته می‌شود، خیلی بیشتر ازبرخورهایی است که با آن طرفی‌ها می‌شود و کسی هم صدایش در نمی‌آید. این هجوش می‌شود همان چیزی که در اخراجی‌ها هست. یعنی استفاده از احساسات پاک جوان‌ها توسط جناح‌ها، چه چپ چه راست.

آن‌جایی که از رزمنده‌ها برای حرف زدن دعوت می‌کنند، فقط حرف‌هایی می‌خواهند که بی‌خطر باشد و فقط می‌گویند خاطره تعریف کنید و بگویید چطور روی مین می‌رفتید. تا این آدم می‌آید حرف جدی بزند، مجری می‌گوید وله پخش کنید و حرف را قطع می‌کند. البته الان بستر کمی بازتر شده است، برنامه «دیروز امروز فردا» باعث شد که خیلی از حرف‌های بچه‌های انقلابی و حزب‌اللهی زده شود و در آن فضا، یک صف‌شکنی بود. بعد از آن برنامه مردم گفتند اگر جنس حرف این بچه‌ها این است، پس ما خودمان هم حزب اللهی هستیم. یعنی اگر بچه‌ها به معنای واقعی رسانه داشته باشند و بلد باشند حرف‌های‎شان را بزنند، مردم دنبال این حرف‌ها قرار می‌گیرند. انتخابات هم همین را نشان داد. احمدی‌نژاد حرف بچه‌ حزب‌اللهی‌ها را زد و رأی آورد. به عمل کاری نداریم که چه شد و چه نشد ولی آن شعارها رأی آورد.

سال84 یکی از کاندیداها پیش من آمد و گفت فیلم انتخاباتی من را تو بساز. گفتم چرا من؟ گفت فیلمی در مایه‌های فقر و فحشا می‌خواهم. گفتم به یک شرط! اینکه خانه‌ات را بفروشی و بروی در نازی‌آباد ساکن شوی و اول شمشیر را روی افراد جناح خودت بکشی. ولی آن آدم جنسش این نبود. احمدی‌نژاد فهمید چه بگوید و رای آورد.

در فضای رسانه یک سری آفت‌هایی هست که گریبان همه را می‌گیرد. یعنی خود شما را هم اگر بالاسر رسانه‌ی ملی بگذارند، آن وقت جذب مخاطب و این حرف‌ها جلوی خیلی کارها را می‌گیرد. با این بازیگران و این کارگردان‌ها نمی‌توانیم حرف‌های خودمان را بزنیم. این فضا نیاز به یک نوع نقد دیگری دارد. فقط مدیریت نیست که باید تغییر کند، بلکه مدیران میانی و کسانی هم که تولید آثار دست آنهاست، باید تفکرات‎شان همسو شود وگرنه اتفاق خاصی روی نخواهد داد.

شاید اصلا تفاوت ده‌نمکی با بقیه‌ی بچه‌ها به همین تفاوت نوع نگاه برمی‌گردد. مسعود ده‌نمکی از همان سال66 در لشگر27 امثال مجید سوزوکی‌هایی را که از گردان بیرون‌شان کرده بودند، آورد و با آنها کنار بچه‌حزب‌اللهی های دیگر، یک دسته درست کرد؛ دسته‌ای که در شاخ‌شمیران که همه عقب‌نشینی کردند، این دسته تنها دسته‌ای بود که ماند و مقاومت کرد. در عین حالی که همه هم بیرون‌شان کرده بودند. حالا اگر بخواهیم 10 سالریال 10 سال جلو بیاییم، سال 76 با کسانی نشریه درآوردم که اخراجی‌های خیلی از همین نشریات اصولگرای آن زمان بودند و زمانی که نشریه را آن زمان بستند، کسی که مثلاً آن زمان پدر معنوی جریان اصولگرایی در حوزه‌ی نشریات بود، حاضر نشد از ما دفاع کند. به خاطر اینکه آن افراد در نشریات من کار می‌کردند. حالا وقتی در سال 86 به فیلم‌سازی وارد می‌شوم، عواملی را می‌آورم که هیچ‌گاه در سینمای جنگ نبودند و در فیلم کنار کسانی قرار گرفتند که تجربه‌های زیادی در این حوزه دارند.

فکر می‌کنید چرا انصار حزب‌الله 10 تا بیانیه می‌دهد که فلانی از ما نیست. چون روش‌های من با روش‌های آن‌ها فرق می‌کند و خیلی از رفتارهای آن‌ها را هنوز هم قبول ندارم. من فکر می‌کردم وظیفه‌ی بچه‌ حزب‌اللهی‌ها به جای نقد ملت، نقد دولت است. یعنی به جای اینکه در میدان ولی‌عصر تجمع بگذارند و شیشه‌ی بوتیک بشکنند، باید جلوی مجلس و ریاست‌جمهوری بروند و قانون‌گذاری را عوض کنند. سال 69 که هنوز نه انصار حزب‌اللهی شکل گرفته بود، نه تشکل‌های دیگر! من یک تجمع گذاشتم جلوی صداوسیما. اعلامیه‌ها را بردیم که جلوی یک هیئت معروف پخش کنیم. آن روز آن مداح پشت بلندگو گفت که فلانی را بزنید و آمدند من را با چاقو زدند. به این علت که می‌گفتند شما ضد ولایت فقیه هستید. جایی که رهبری نماینده داشته باشد، مگر می‌شود علیه‌اش تظاهرات کرد. حالا آن بچه حزب‌اللهی آن روز، امروز خودش تندترین مواضع را جلوی صداوسیما می‌گیرد ولی وی باید این مسیر را می‌رفت، نمی‌شد آن روز امرانه به او گفت که به جای دختر ارشاد کردن، برو وزیر را ارشاد کن. باید خودش به این می‌رسید.

یک عده در این سینما هستند که مسئولین نظام ما را از این می‌ترسانند که اگر ما در این سینما نباشیم یا می‌افتد دست امثال کیارستمی و پناهی و مخملباف و... یا می‌افتد دست یک عده بچه‌مسلمان کم‌سواد که هنر ندارند، ما یک گروهی هستیم که هم انقلابی هستیم و هم هنر داریم. همه‌ی رانت‌های دولتی هم مال همین گروه است. مسئولین را مرعوب می‌کنند که بازیگران با این بچه‌حزب‌اللهی‌های کم‌سواد کار نمی‌کنند و کیفیت کارشان پائین است و از آن طرف چپی‌ها هم حرف‌هایی که می‌زنند لائیک است و...

اخراجی‌ها آمد و در استفاده از عوامل این صف را شکست. نشان داد که امثال امین حیایی هم می‌توانند در خدمت تفکر انقلاب قرار بگیرند. امین حیایی وقتی آمد دید که درآمد اخراجی‌ها صرف نوشتن مجموعه کتاب جنگ می‌شود، قرارداد سفید، امضا کرد. یا بازیگران دیگری هم که تا دیروز شاید احساس نمی‌کردند که تعلق خاطری به این قصه دارند، بعد از اخراجی‌ها رفتند سینه سپر کردند و از فیلم دفاع کردند. چند درصد کسانی که در اخراجی‌ها بودند شما در جریان فتنه در جبهه‌ی مقابل دیدید؟

من خیلی از این حرف‌ها را هنوز هم نمی‌توانم بگویم. چون می‌دانم علیه‌ این بازیگران استفاده می‌شود و روشنفکرنماها شروع به جوسازی می‌کنند. این‌ بازیگران فیلم ما عموماً سوپراستارهای این مملکتند، اما شما هرگز ندیدید که در جریانی مثل فتنه لیستی را امضا بکنند. این تاثیر همین همنشینی‌ست، تاثیر هم‌بازی شدن با هنرورهایی‌ست که عموما هم بچه بسیجی‌اند. تازه فهمیدند که این‌ها آن‎طور هم که فکر می‌کردند، نیستند و خیلی هم با هم رفیق شدند. خیلی‌ها نمی‌خواستند که این ارتباط برقرار شود.

در همان جشنی هم که شما می‌گویید مثلا گروه کرولال‌ها آمده‌اند برای حضرت علی (ع) دارند یک کاری را اجرا می‌کنند. بعد سایت آدمی که خودش می‌داند در اخراجی‌ها پنبه‌اش را زده‌ایم، از آن عکس گرفته و درسایتش نوشته رقص گروه فلان! در صورتیکه در آن لحظه همه در سالن در حال گریه بودند. عکس که گویای همه چیز نیست. ببینید ما در شرایطی هستیم که سیاست‌مدارهای ما به اسم جذب حداکثری، همه چیز را دارند می‌فروشند که تازه همه‌اش هم بازی‌ست. ولی با ما که این بازیگران را در مسیر انقلاب استفاده کرده‌ایم، این‎طور برخورد می‌شود.

یک وقت هست که از سوزن رد می‌شوند و از دروازه رد نمی‌شوند. الان بسیاری از فیلم‌هایی که در سینمای ما ساخته می‌شود، بسیار فجیع هستند و مجوز هم دارند. ولی وقتی ما خیلی نازک از کنار این موضوعات رد می‌شویم، اینها بحث ابتذال را مطرح می‌کنند. چرا؟ چون با مضمون فیلم مشکل دارند. من شوخی‌ها را در خدمت قصه‌ای قرار دادم که اینها را هجو می‌کند. مثلاً در مورد «اخراجی‌ها 2»، کجا ابتذال هست که مدام آن را به فیلم نسبت می‌دهند؟ این به خاطر آن است که در پاسخ به حرف‌های ضد جنگ آنان، گفته می‌شود که اگر ما نجنگیده بودیم الان شما باید به صدام می‌گفتید آقا دایی! یعنی همان اتفاقی که در «بستان» افتاد، در تهران هم سر نوامیس شما می‌آمد. خلاصه‌اش شده است این شوخی که خیلی هم لطیف بیان شده است.

در این شوخی هم که شما اشاره کردید، گفته می‌شود که سیاست‌مدار باید حواسش به سه تا زیپ باشد. زیپ جیب یعنی اختلاس نکند. زیپ دهانش و سومی هم شهوت! خب این حدیث است. من که نمی‌توانم در فیلم بگویم قال علی علیه السلام! باید این تصویری شود. اگر قرار بود که این را نگویند، حضرت این را در میان آن همه جمعیت که بیان نمی‌کرد. این ابتذال نیست. مسیر را اشتباه نروید.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2329روز قبل
يکشنبه 20/9/1390 - 5:50
hasantaleb ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4504 )

سه نسل: در فیلم سینمایی «زندگی با چشمان بسته» تکیه اصلی درام بر محور موضوعی است که قابلیت بیان تصویری روشنی در سینمای ایران ندارد و به نظر می‌آید دیدگاه نویسنده و کارگردان هم به آن، روشنی و وضوح نداشته باشد.

رسول صدرعاملی کارگردانی است که سه‌گانه درخشان «دختری با کفش‌های کتانی»، «من ترانه 15 سال دارم» و «دیشب باباتو دیدم آیدا» را درباره مسائل دختران نوجوان در کارنامه دارد و همکاری با فیلمنامه‌نویسان مستقل در موفقیت این آثار تأثیر به سزایی داشته است.

با این پیشزمینه با تکیه بر خلاصه یک خطی قصه می‌توان «زندگی ...» را بازگشتی به این آثار موفق و حال و هوای آشنا برای صدرعاملی دانست. قصه دختر نوجوان معصوم و سربه‌راهی که تبدیل به دختری می‌شود که اهالی محل برای شکایت از فساد اخلاقی او استشهاد محلی جمع می‌کنند.

همین خلاصه کوتاه پرسش حیاتی را به دنبال دارد که متأسفانه پس از دیدن فیلم هم جواب روشنی نمی‌گیرد و به این ترتیب علامت سوال‌های بعدی هم به این پرسش اضافه می‌شوند.

فیلم با نامه‌نگاری‌ پرستو و برادرش علی که برای کار به سفر رفته آغاز می‌شود که این شیوه ورود به قصه با ایجازی که در ارائه اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان دارد، شروع خوبی است، اما وقتی حیاتی‌ترین و مهمترین اتفاق که کلیت درام بر آن متکی است در همین جملات نامه شکل می‌گیرند و ما در ادامه فقط تأثیرشان را می‌بینیم کاستی‌ها آغاز می‌شود.

پرستو در نامه بدون مقدمه با یک جهش زمانی، دوران مدرسه را به دانشگاه پیوند می‌دهد و به شکلی مبهم از رابطه‌ای می‌گوید که منجر به احضار پدر به دانشگاه، مشروط شدن پسر و انصراف پرستو از ادامه تحصیل شده است.

به این ترتیب اتفاقی که ما نمی‌دانیم واقعاً چیست آنچنان تأثیری بر زندگی پرستو گذاشته که او از درس و تحصیل و خلق و خوی قبلی فاصله گرفته و تبدیل به دختری شده که شب‌ها دیروقت با ماشین‌های مدل‌بالا به خانه برمی‌گردد و دیوار سکوت بین او و پدر و مادرش بلند و بلندتر می‌شود.

به نظر می آید برای نویسنده و کارگردان تحول شخصیتی پرستو در وهله اول اهمیت بوده و چون در چارچوب‌های کلاسیک و متعارف به دنبال انگیزه و عاملی برای این تغییر بوده‌اند، سرخوردگی در پی چنین اتفاقی را آنهم در یک خانواده سنتی مد نظر قرار داده‌اند.

اما به این نیندیشیده‌اند که چنین اتفاقی و پیامدهای آن تا چه حد امکان نمایش و به تصویر درآمدن در سینمای ما را دارد. به همین دلیل از نشان دادن یک تصویر محض و روشن فاصله گرفته و ابهام ایجاد شده را به نوعی نگاه دور از قضاوت یا پیچیدگی و عمق شخصیت نسبت داده‌اند.

در صورتیکه اگر قرار بود نگاهی مدرن و به دور از قضاوت به شخصیت و مسئله‌اش داشته باشند، چه بسا نیاز به چنین چینش داستانی و حرکت تنگاتنگ مولفه‌های دراماتیک در کنار هم نبود. به این مفهوم که حتما لازم نبود پرستو آنچنان سر به راه باشد که شماره تلفن نگیرد و در عین حال برای گرفتن هدیه روز مادر تا صحن مسجد برود تا از پدرش اجازه بگیرد.

وقتی آن تصویر اولیه نشان داده می‌شود طبعا روی دیگر سکه هم نوع منش و رفتاری است که در فیلم امکان حضور ندارد و ما فقط شاهد رفت و آمد پرستو به بیرون و بازگشت به خانه هستیم بدون آنکه انگیزه‌های او را ورای کمک به دوستش بیتا بدانیم.

در واقع، مسیری که این دختر برای تخریب خود انتخاب کرده آنچنان درگیر باید و نبایدهای مختلف شده که تنها تصویری مبهم از آن به جا مانده که نمی‌تواند مخاطب را اندکی به پرستو و دنیایش نزدیک کند و اتفاقاً تماشاگر را در زاویه دید همان مردمان محله قرار می‌دهد.

این همان اتفاقی است که در سطحی دیگر برای «دختری با کفش‌های ...» افتاد و فیلمنامه اولیه پیمان قاسم‌خانی را که با نگاهی رها، پرسه زدن‌های یک دختر نوجوان سرخورده را به تصویر می‌کشید تبدیل کرد به قصه‌ای دراماتیک از بحران روحی دختری که به خاطر رفتن به پزشک قانونی، از خانه و خانواده‌اش فرار می‌کند و از خانه کولی‌های دوره‌گرد سر درمی‌آورد!

به نظر می‌آید صدرعاملی همواره جسارت و هوشمندی اولیه برای انتخاب قهرمانی منحصربه‌فرد را دارد، اما نگرانی‌ها، بایدها و نبایدهای بعدی و ... او را از دستمایه‌های مستعدش دور می‌کنند تا در نهایت مخاطب باقی بماند و پرسش‌های بی‌جوابی که فیلم پاسخگویشان نیست.

سحر عصرآزاد / سینما روز

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2774روز قبل
شنبه 19/9/1390 - 17:51
hasantaleb ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4504 )
جام جم آنلاین: انتشار عکسهایی از پروژه سینمایی "روز رستاخیز"، تعطیلی سینماها، آغاز فیلمبرداری غریبه، ادامه فیلمبرداری "محمد(ص) و.... از اخبار مهم هفته گذشته سینمای ایران است.

روز رستاخیز

- احمدرضا درویش به مناسبت عزاداری امام حسین (ع) عکسهای جدیدی را از پروزه سینمایی "روز رستاخیز" منتشر کرد که این عکسها با استقبال زیادی روبرو شد. این فیلم به دلیل ادامه مراحل فنی به جشنواره فیلم فجر امسال نمی رسد.

این فیلم هم اکنون توسط طارق انوار تدوین‌گر نامزد اسکار در سال 2010 انجام شد و تمام مراحل پست پروداکشن فیلم در استودیویی در لندن در حال انجام است.  "روز رستاخیز" به عنوان پروژه عظیم سینمایی، مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند.

پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، انوشیروان ارجمند، علی جاویدفر، انوش معظمی، حمید جدیدی و میرطاهر مظلومی، مهتاب کرامتی، شقایق فراهانی، لیلا بلوکات و زهره حمیدی بازیگران این فیلم هستند.

محمد (ص)

- پس از پایان فیلمبرداری بخش هایی از صحنه‌های مربوط به فرار مردم مکه به دلیل حمله ابرهه، هم اکنون گروه فیلمسازی  پروژه "محمد (ص)" به کارگردانی مجید مجیدی به جنوب کشور رفته و فیلمبرداری در منطقه عسلویه ادامه دارد. براساس برنامه ریزی انجام شده گروه تا پایان آذرماه در منطقه عسلویه کار فیلمبرداری  را ادامه خواهند داد.

فیلم‌برداری فیلم سینمایی "محمد (ص)" از مهرماه، پس از فیلمبرداری آزمایشی و تمرین با بازیگران در لوکیشن مکه آغاز شده بود.

تاکنون مهدی پاکدل در نقش ابوطالب، علیرضا شجاع‌نوری در نقش عبدالمطلب، محسن تنابنده در نفش ساموئل، مینا ساداتی در نقش آمنه، ساره بیات در نقش حلیمه و پانته‌آ مهدی نیا در نقش فاطمه بنت اسد از آغاز فیلمبرداری مقابل دوربین رفته‌اند.

قصه فیلم سینمایی"محمد(ص)" از دوران جاهلیت و شرایط اجتماعی زمان حضرت آغاز می شود و در 12سالگی ایشان به پایان می رسد در مقطعی که پس از اولین سفر محمد (ص) به همراه عمویشان ابوطالب به شام و رسیدن به صومعه بحیرا روی می دهد. بحیرا  راهب مسیحی است که درباره ظهور پیامبری جدید به ابوطالب بشارت می دهد.

قورباغه و طاووس نقره ای

- محمود کلاری که جایزه قورباغه نقره‌ای کمر ایمیج را از نوزدهمین دوره جشنواره پلاس کمر ایمیج برای فیلمبرداری فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی دریافت کرده، بامداد روز دوشنبه 14 آذر با استقبال دوستان و هنرمندان تصویربردارش از جمله بهرام مولایی، سیف‌اله صمدیان، شهریار اسدی، بهزاد دورانی و... به تهران بازگشت.

این هنرمند در مراسم اعطای جایزه‌اش که در شهر لوتز برگزار شد، گفت: این قشنگ‌ترین قورباغه‌ای است که در همه عمرم دیدم.

چهل‌ودومین جشنواره فیلم هند نیز شنبه شب در شهر گوا به کار خود پایان داد و فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی جایزه طاووس نقر‌ه‌ای دومین فیلم برتر جشنواره به ارزش 30 هزار دلار را دریافت کرد.

اکران اسب حیوان نجیبی است

- سینماهای ایران از روز یکشنبه 13 آذر ماه تا روز 18 تعطیل بودند و با این وجود فیلم "اسب حیوان نجیبی است" عبدالرضا کاهانی از روز جمعه همزمان با بازگشایی سینماها اکران عمومی شد. اما اکران فیلم های "یه حبه قند"، "سعادت آباد" و "راه آبی ابریشم" همچنان تا برگزاری جسله بعدی شورای صنفی نمایش ادامه دارد.

غریبه كلید خورد

- فیلم "غریبه" به کارگردانی حمید بهمنی روز 16 آذر ماه در شهرک دفاع مقدس با حضور بازیگر زن لبنانی این فیلم کلید خورد.

در این مراسم نیز تعدادی از خبرنگاران حضور داشتند.

حمید بهمنی و محمد قهرمانی تهیه کننده فیلم توضیحاتی را درباره مراحل فیلمبرداری و ارائه ان به جشنواره فجر توضیحاتی ارائه کردند.(مهر)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2774روز قبل
شنبه 19/9/1390 - 12:4
hasantaleb ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4504 )
فارس نوشت:
در حالی که مهران مدیری سری 26 مجموعه قهوه تلخ را آماده کرده، این قسمت پشت درهای صدور نمایش آثار در شبکه نمایش خانگی مانده است.

http://www.rikhtopash.com/aks11/metro.jpeg


تصویربرداری سری جدید مجموعه «قهوه تلخ» از روز ۱۶ مهر پس از پس از صدور پروانه ساخت و آماده‌سازی لوکیشن جدید در نیاوران آغاز شد.

بنابر این گزارش، پس از آماده‌سازی سری ۲۶ (حاوی قسمت‌های ۷۶،۷۷ و ۷۸)، این قسمت‌ها با تیتراژی جدید به مرحله تکثیر رسیده‌ و قرار بود تا اواسط آبان ماه به بازار بیاید، اما پس از بازبینی قسمت های جدید، این بخش ها هنوز مجوز توزیع در شبکه نمایش خانگی را دریافت نکرده اند و مهران مدیری باید تغییراتی در این قسمت ها ایجاد کند.

همچنین به دلیل اینکه سازندگان قصد دارند از بازخورد سری جدید آگاه شده و مابقی کار را به شیوه سایر کارهای مدیری بسازند، تصویربرداری ادامه سریال تا زمان روشن شدن تکلیف این سه قسمت جدید متوقف است.

سری جدید با حضور بازیگران جدیدی مانند یوسف صیادی، سپند امیرسلیمانی، سعید امیرسلیمانی، رامین ناصرنصیر، آرش نوذری، ‌مه لقا باقری و لادن سلیمانی به همراه حدود ۱۸ بازیگر دیگر سریال که از دوران گذشته به امروز آمده‌اند انجام شد.

در خلاصه قسمت‌های جدید نیما زند کریمی پس از این که متوجه می‌شود با خوردن قهوه به همراه نازخاتون و بولوتوس به زمان حال آمده، در می‌یابد که گروهی از درباریان با همین شیوه پای به دوران فعلی گذاشته‌اند. بولوتوس آن ها را قال گذاشته و می‌رود و نیما مجبور می‌شود سرپرستی و مراقبت از گروه را به تنهایی به عهده بگیرد.

نیما در اولین قدم باید آنها را در جایی اسکان دهد. سراغ صاحبخانه سابقش می‌رود ولی متوجه می‌شود که تمام واحدهای آنجا در اجاره هستند.

نیما با ترفندی صاحبخانه را راضی می‌کند تا سرپناهی را در اختیار آنها قرار دهد. در خانه جدید مشکلات زیادی وجود دارد. وجود مدیر ساختمانی سخت‌گیر به اسم پرنیان، سرایداری تحصیلکرده و مودب، جوانی پرشور و پرجنب و جوش به نام هوتن و همچنین ناآشنایی جماعت درباری با مناسبات و تکنولوژی روز، حوادثی گاه کمیک به وجود می‌آورد...
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2774روز قبل
جمعه 18/9/1390 - 23:0
rohi1346 ( تعداد مطالب : 6580 ) ( تعداد نظرات : 456 )
«پتی جنکینز» از فیلم سینمایی «ثور ۲» کناره گرفت

خبرگزاری فارس: «پتی جنکینز» که قرار بود دومین قسمت از فیلم سینمایی «ثور» را بسازد، از این پروژه سینمایی کناره گرفت.

خبرگزاری فارس: «پتی جنکینز» از فیلم سینمایی «ثور ۲» کناره گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سایت سینمایی مووی وب، «پتی جنکینز» که در اواخر ماه سپتامبر به عنوان کارگردان دومین قسمت از فیلم سینمایی «ثور» معرفی شده بود، اعلام کرد که از این پروژه سینمایی کناره‌گیری کرده است.
کمپانی مارول هم‌اکنون در حال جستجو برای یافتن کارگردان جدید است.
این کمپانی پیش از این تاریخ اکران فیلم «ثور ۲» را ۱۵ نوامبر ۲۰۱۳ اعلام کرده است، در این فیلم بازیگرانی چون «کریس همسورث»، «ناتالی پورتمن» و «تام هیدلستون» ایفای نقش خواهند کرد.
به گزارش مووی وب، به نظر نمی‌رسد که بین «جنکینز» و کمپانی مارول هیچ خصومت و مشکل خاصی وجود داشته باشد چون او قرار است به زودی یک فیلم دیگر با محوریت سوپرقهرمان‌ها را برای این کمپانی بسازد.
بنا براین گزارش، قسمت اول از فیلم «ثور» در سطح جهان بیش از ۴۴۸ میلیون دلار فروخته است.
انتهای پیام/

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2144روز قبل
پنج شنبه 17/9/1390 - 22:34
rohi1346 ( تعداد مطالب : 6580 ) ( تعداد نظرات : 456 )
گزارش فیلم های آخر هفته در تلویزیون

خبرگزاری فارس: شبکه های مختلف سیما در روزهای پایانی هفته فیلم های سینمایی و تلویزیونی مختلفی را روی آنتن می برند.

خبرگزاری فارس: گزارش فیلم های آخر هفته در تلویزیون

به گزارش خبرگزاری فارس، فیلم­­های سینمایی­ و تلویزیونی جان کیو،  پیش خواهد آمد، جزیره، روشنایی صبحدم، بیا می بخشیم، راه، عاشورائیان، سجده عشق، هفتاد و سومین نفر، سه شنبه ها با
موری، از کوچه های باران، همکلاسی آسمان، روز اردو، باران سخت، زندانی اسپانیایی، خاطرات خانوادگی، آیین دلبری، قصص قرآنی، خانه ای از امید، فقط دو ساعت، کشتی شکسته بر روی ماه، چشمه آهوان  و «مه لقا» پنجشنبه و جمعه 17 و 18 آذرماه از شبکه ­های یک، دو، سه، چهار، تهران و شما پخش می­شـود. 

**«جان کیو»
فیلم سینمایی «جان کیو» پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 9:50 از شبکه یک سیما پخش می شود.
این فیلم را نیک کازاوتس با بازی دنزل واشنگتن و رابرت دووال ساخته است.
جان کیو مرد خانواده دوستی است که به خاطر تورم اقتصادی و بیکاری در آمریکا وضعیت مالی بدی دارد و این درحالی است که  مایکی تنها پسر او ناگهان مبتلا به بیماری قلبی شده و پزشکان برای نجات جانش، پیوند قلب را تنها راه چاره می دانند. جان کیو که به علت قوانین مغرضانه شرکت بیمه، از خدمات محروم شده، از عهده مخارج برنمی آید. او عده ای از بیماران و پزشکان را گروگان می گیرد.

**«پیش خواهد آمد»
فیلم تلویزیونی «پیش خواهد آمد» پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 15:30 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.
داستان فیلم در مورد غلام، آوا و بهنام است که دو روز مانده به تاسوعا در زندگی هرکدامشان گره ای می افتد. غلام پول آمپول مورد نیاز دختر بیمارش را که به زحمت تهیه کرده گم می کند. آوا که تا پیش از تعطیلات فرصت دارد پول خرید خانه مورد پسندش را تهیه کند، باید ماشینش را بفروشد و بهنام ماشین را می خرد. اما صبح­ روز بعد یک روز مانده به تاسوعا، وقتی که باید برای نهایی کردن­ معامله بروند ناگهان بهنام ناپدید می شود.
سیامک صفری، یکتا ناصر، جواد عزتی و شیوا ابراهیمی در فیلم تلویزیونی «پیش خواهد آمد» به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیه کنندگی پژمان لشکری پور و حمید مولوی ایفای نقش کرده اند.

**«جزیره»
فیلم سینمایی «جزیره» پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 22 از شبکـه یک سیما روی آنتن می رود.
پیتر مرد بسیار پرمشغله ای است که بیشتر وقت خود را صرف کارکردن می کند و برای خانواده اش وقت زیادی را اختصاص نمی دهد و وقتی قرار است همگی به یک سفر تفریحی دریایی بروند، او به خاطر کارش مجبور می شود جداگانه و بعد از رفتنشان به آنها بپیوندد، اما به او خبر می رسد که در سانحه طوفانی شدید همگی جان خود را از دست
داده اند.
فیلم سینمایی «جزیره» به کارگردانی مارک آلدریگ محصول سال 2008 در کشور انگلستان ساخته شده است.

**«روشنایی صبحدم»
فیلم تلویزیونی «روشنایی صبحدم» به کارگردانی جواد مزدآبادی و تهیه‌کنندگی محمدتقی انصاری پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 24 از شبکه یک سیما پخش می شود.
فردی تا شب قبل از واقعه عاشورا طرفدار یزید و از جاسوسان عمربن سعد بود. او هنگامی که از حقانیت امام حسین (ع) و یارانش آگاه می شود همچون حر از سپاه اشقیا به سپاه اولیا می پیوندد. رویارویی او در شب قبل از واقعه عاشورا وی را به آزادگی و طرفداری از حق می رساند تا جایی که برای شهادت در سپاه امام حسین (ع) آماده می شود.

**«بیا می‌بخشیم»
فیلم تلویزیونی «بیا می بخشیم» جمعه 18 آذرماه ساعت 16 از شبکه­ یک سیما پخش­ می شود.
روانشناسی موفق و معتقد به نام احمد اقبالی به بیماری سرطان مبتلا می شود. احمد به دلیل ابتلا به بیماری با خدا قهر می کند و عزیزانش را یک به یک از زندگیش حذف می کند. احمد که خود را از خدا طلبکار می داند، خود را در خانه حبس کرده و منتظر مرگ می نشیند.
پرویز فلاحی پور، زهره حمیدی و ملیحه نیکجومند در فیلم تلویزیونی «بیا می بخشیم» به کارگردانی جواد مزدآبادی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی بازی کرده اند.

**«راه»
فیلم تلویزیونی «راه» به کارگردانی سیدکاوه حسینی و تهیه کنندگی سیدعلیرضا سبط احمدی جمعه 18 آذرماه ساعت 24 از شبکه­ یک
سیما پخش­ می شود.
زینب پزشک زنان است. همسرش در کارخانه آجرسازی مهندس فنی است. زینب پدرش را به تازگی از دست داده است. کاروانی زیارتی از پزشکان عازم زیارت کربلا درماه محرم است. زینب هم مشتاقانه آماده سفر است. خبری می رسد که باعث می شود او جایش را در این سفر به کس دیگری بدهد و خود برای ادای نذر هر ساله پدرش به یکی از روستاهای دورافتاده ملایر سفر کند.
بابک حمیدیان و بهناز جعفری در فیلم تلویزیونی «راه» به عنوان بازیگران اصلی هنرمندی کرده اند.

**«عاشورائیان»
انیمیشن «عاشورائیان» به کارگردانی ناهید صمدی امین از تولیدات مرکز فرهنگی هنری صبا، پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 14:30 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.
داستان انیمیشن «عاشورائیان» در مورد مسلم ابن عقیل و طرح توطئه خیانت به او و قتلش در کوفه است.

**«سجده عشق»
شبکه دو سیما برای روز جمعه 18 آذرماه ساعت 17:30 فیلم تلویزیونی «سجده عشق» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه کنندگی سعید
منتظرالمهدی را برای پخش در نظر گرفته است.
در خلاصه داستان فیلم آمده: مراد بعد ازسه سال از زندان آزاد می شود.
مراسم عزاداری و سوگواری سالارشهیدان امام حسین (ع) برپاست. او سراغ خانواده و اقوام خود می رود، اما از طرف آنها طرد شده و مورد بی مهری قرار می گیرد، اما در لحظه آخر، بزرگ خانواده (عمویش) یک موقعیت در اختیارش می گذارد.
رامبد شکرابی، سیاوش طهمورث، سعید علیخانی و سعیده عرب در فیلم  تلویزیونی «سجده عشق» به ایفای نقش پرداختند.

**«هفتاد و سومین نفر»
فیلم تلویزیونی «هفتاد و سومین نفر» به کارگردانی علی موذنی و تهیه کنندگی ایرج محمدی جمعه 18 آذرماه ساعت 23 از شبکه­ دو سیما روی آنتن می رود.
حسینی نویسنده، گزارشگر و بازیگر تئاتر است. او گزارشی را درباره اختلاس مجریان پروژه ای تنظیم کرده که به علت سهیم بودن طالبی، مدیر مسئول روزنامه در آن، وی با چاپ این نوشته مخالفت می کند. طالبی، ادامه فعالیت حسینی در روزنامه را مشروط به همراهی با اندیشه و پیروی محض از خواسته های خود کرده، از او می خواهد مانند خودش، زندگی را بر اساس منافع و سودجویی های مادی، سامان دهد.
پرویز پورحسینی، پیام دهکردی و تورج فرامرزیان به­ عنوان بازیگران­ اصلی در فیلم تلویزیونی «هفتاد و سومین نفر» بازی کرده­ اند.

**«سه شنبه ها با موری»
فیلم سینمایی «سه شنبه ها با موری» به کارگردانی مایک جکسون و با بازی هانک آزاریا و وندی مونیز محصول سال 1999 کشور آمریکا، پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 10:15 از شبکه سه سیما باز پخش خواهد شد.

**«از کوچه های باران»
فیلم تلویزیونی «از کوچه های باران» به کارگردانی سیدمجید موسویان و تهیه کنندگی احمد کاشانچی پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 19 از شبکه سه سیما پخش می شود.
در این فیلم با بازی پری کربلایی، اسماعیل خلج و حبیب الله یاری خواهید دید: مشهدی حیات پیرزن ساده دل روستایی است که آرزو دارد، قبل از مرگش به زیارت خدا برود ولی به علت عدم تمکن مالی تاکنون نتوانسته به این آرزو برسد. او قصد دارد با بافت قالیچه ای که گره آن را با صلوات می بافد. پول سفر عمره خود را فراهم آورد.

**«همکلاسی آسمان»
فیلم تلویزیونی «همکلاسی آسمان» به کارگردانی محمود ناظری جمعه 18 آذرماه ساعت 10:30 از شبکه سه سیما بازپخش می شود.
محمود مقامی، عباس محبوب، فخرالدین صدیق شریف، فرحناز منافی ظاهر و فاطمه طاهری در فیلم تلویزیونی «همکلاسی آسمان» هنرمندی کرده اند.

**«روز اردو»
فیلم تلویزیونی «روز اردو» به کارگردانی حسین قناعت و حسن محمدی و تهیه کنندگی بهروز مفید جمعه 18 آذرماه ساعت 19 از شبکه سه سیما روی آنتن می رود.
داستان این فیلم درباره دو نوجوان به نام های فرید و میثاق است که همسایه و همکلاسی هستند، ولی به خاطر اختلافات فرهنگی و
خانوادگی مشکلاتی با هم دارند. آنها برای یک اردوی دانش آموزی به رامسر می روند و اتفاقاتی در این سفر می افتد که براخلاق و رفتار هر دوی آنها تاثیرمی گذارد.
سعید آقاخانی، اردلان شجاع کاوه و آشا محرابی در فیلم تلویزیونی « روزاردو» بازی کرده اند.

**«باران سخت»
فیلم سینمایی «باران سخت» به کارگردانی مایکل سالامون و تهیه کنندگی جان بریس جمعه 18 آذرماه ساعت 23:30 از شبکه سه
سیما پخش می شود.
داستان فیلم سینمایی «باران سخت» با سیلی عظیم در شهر آغاز می شود که بر اثر وقوع یک حادثه بر روی سد در این شهر کوچک رخ می دهد.
محافظ کامیون زرهی حمل پول که نقش آن را کریستین اسلاتر بازی می کند به سرقت پول ها توسط یک باند خلافکار که سردسته آن را فریمن به عهده دارد کمک می کند.او با تمام پول­های دزدیده شده فرارو آن را پنهان می کند.
مورگان فریمن، کریستین اسلاتر و رندی کواید در فیلم سینمایی «باران سخت» محصول سال 1998 کشورهای آمریکا، انگلستان، دانمارک،
فرانسه و ژاپن به ایفای نقش پرداخته اند.

**«زندان اسپانیایی»
فیلم سینمایی «زندانی اسپانیایی» به کارگردانی و تهیه کنندگی دیوید ممت محصول سال 1974 آمریکا، پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 15:30 از شبکه چهار سیما باز پخش می شود.

**«خاطرات خانوادگی»
فیلم سینمایی «خاطرات خانوادگی» به کارگردانی زورلینی جمعه  18 آذرماه ساعت 12 از شبکه چهار سیما پخش می شود.
مردی در تنهایی و به دور از خانواده زندگی می کند که ناگهان برادر کوچکترش بدون اطلاع قبلی به سراغ او می آید. در ابتدا به نظر می­رسد که برادر جوانتر به دلیل اختلاف با ناپدری خانه را ترک کرده است و برادر بزرگتر استقبال مناسبی از او نمی­کند، اما بعد از مدتی تلاش می کند که همواره حامی و پشتیبان برادرش باشد.
مارچلو ماسترویانی و ژاک پرن در فیلم سینمایی «خاطرات خانوادگی» محصول سال 1962 ایتالیا به ایفای نقش پرداختند.

**«آیین دلبری»
فیلم تلویزیونی «آیین دلبری» به کارگردانی و نویسندگی محسن دامادی ، جمعه 18 آذرماه ساعت 20:30 در قالب برنامه « سینما4» از شبکه چهار سیما پخش می شود.
داستان فیلم تلویزیونی «آیین دلبری» با بازی عنایت الله بخشی، آتنه فقیه نصیری و بهناز جعفری از این قرار است که: عیسی پسر جوان و روستایی که پدر و مادرش را در زلزله از دست داده است به همراه میرزا برای کار به تهران می آید، آنها به خانه دختر میرزا می روند. داماد میرزا که به احضار روح و چنین کارهایی مشغول است، متوجه می شود عیسی حس ششم دارد.

**«قصص قرآنی»
انیمیشن «قصص قرآنی» به کارگردانی یونس عباس زاده و رشید برجی ساعت 9:10 روز پنجشنبه 17 آذرماه در قالب برنامه «تماشاخانه» از شبکه تهران پخش می شود.
داستان انیمیشن از این قرار است که: حضرت صالح سعی دارد، قوم ثمود را که بسیار نا فرمان است را به راه راست هدایت کند، ولی آنها قبول نمی کنند و از او معجزه می خواهند و خداوند از دل کوه شتری را
می فرستد که آنها بعداً او را می کشند و حضرت صالح به اذن خدا سه روز برای توبه کردن به آنها مهلت می دهد.
در ادامه این انیمیشن داستان در مورد حضرت عزیز است که به فقرا کمک می کند. تا اینکه از خدا می خواهد تا زندگی پس از مرگ را به وی نشان دهد.

**«خانه ای از امید»
فیلم سینمایی «خانه ای از امید» پنجشنبه 17 آذر ماه ساعت 13:30 از شبکه تهران پخش خواهد شد.
داستان در مورد آنی و بلیندا دوستان قدیمی هستند که هر دو پزشکی خوانده اند. آنها ازدواج کرده اند، آنی باردار است ولی بلیندا نمی تواند بچه دار شود و یک دختر را به فرزند خواندگی پذیرفته است.
آنی برای دیدن بلیندا به روستایی که بلیندا در آن زندگی می کند سفر می کند و مادر شوهرش که یک قابله با تجربه است، نگران اوست. چندی بعد اوهم برای دیدن عروسش به خانه بلیندا می رود. او در ابتدا کارهای بلیندا را قبول ندارد و با او مخالفت می کند ولی پس از معالجه یک زن زائو که وضعیت خطرناکی دارد به یکدیگر نزدیکتر می شوند. آنی  درد زایمان می گیرد و بلیندا و مادر شوهرش به اوکمک می کنند تا فرزندش را به دنیا بیاورد.
فـیـلـم سینمایی «خانه ­ای از امید» با بازی ساراجونز و هایلی داف محصول سال 2009 کشور آمریکا است.

**«فقط دو ساعت»
فیلم تلویزیونی «فقط دو ساعت» به کارگردانی عباس مرادیان و تهیه کنندگی مهدی عظیمی میرآبادی 30 دقیقه بامداد روز جمعه 18 آذرماه ازشبکه تهران پخش می شود. این فیلم با موضوع ارتباط انسان
با خدا به داستان زندگی فردی به نام محمود خوشبخت می پردازد که روزی به وی خبر می دهند که چکی در بانک به نام شما آمده اگر آن را پاس نکنید ، تبعات بسیار بدی برای شما خواهد داشت وتنها دو ساعت فرصت دارید که آن را پاس کنید.این مسئله سبب بروز اتفاقاتی می شود که در جریان این فیلم به آن پرداخته خواهد شد.
شهرام قائدی و ملیکا پارسا در فیلم تلویزیونی «فقط دو ساعت» بازی کرده اند.

**«کشتی شکسته بر روی ماه»
فیلم سینمایی «کشتی شکسته بر روی ماه» به کارگردانی کیم اس سی پیوریوجی ساعت 13:30 روز جمعه 18 آذرماه ازشبکه تهران پخش می شود.
مرد نا امیدی که سعی می کند زندگیش را به پایان برساند، با گیر افتادن در یک جزیره متروکه مجبور به ادامه زندگی می شود. او تلاش می کند تا برای زنده ماندن غذا به دست آورد. او بذرمی کارد تا محصول بدست بیاورد و غذایی که آرزو دارد بخورد.
مین هیوهانگ، سو یانگ جانگ و جی یو اینگ جانگ درفیلم سینمایی « کشتی شکسته بر روی ماه » محصول سال 2009 کشور کره
جنوبی بازی کرده اند.

**«چشمه آهوان»
فیلم تلویزیونی «چشمه آهوان» به کارگردانی شهرام باباپور و تهیه کنندگی محسن دانشور پنجشنبه 17 آذرماه ساعت 23:45 از شبکه شما پخش می شود.
در پی احداث پروژه راهسازی در منطقه ای نزدیک مناطق حفاظت شده، سر محیط بان منطقه سامان لشکری به دست اندرکاران پروژه اخطار می دهد که حضور آن ها در منطقه باعث لطمه به محیط زیست و حیات وحش منطقه شده است. صبا ساعی که به عنوان سرپرست پروژه فعالیت می کند، تذکر او را جدی نمی گیرد.
شهاب عسگری، غزاله نظر و عباس ترکی از بازیگران اصلی فیلم تلویزیونی «چشمه آهوان» هستند.

**«مه لقا»
فیلم تلویزیونی «مه لقا» به کارگردانی حسین پورستار و تهیه کنندگی جلال سلیمانی، جمعه 18 آذرماه ساعت 13:30 از شبکه شما روی آنتن می ­رود.
شوهر مه لقا در پی رفتن به دنبال شی عتیقه ( گردنبند) گرانبها با تنی خون آلود و زخمی به خانه بازمی گردد و جان می سپارد و نشانه های از آن گردنبند را به همسرش مه لقا می گوید. مه لقا روزها را به همراه تنها دخترش به سختی درایل می گذارند، اما افکار و عقاید مردمان ایل در مورد زن بیوه او را آزرده می کند.
مینا نوروزی، جمال ذوالقدر و لاله فروغ ابراهیمی درفیلم تلویزیونی « مه لقا » به ایفای نقش پرداختند.
انتهای پیام/

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2144روز قبل
پنج شنبه 17/9/1390 - 22:28
  • تعداد رکورد ها : 4555