mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )

4 تشكل دانشجویی در بیانیه ای مشترک ضمن توصیه همه مسئولان خصوصا سران سه قوه به پرهیز از اختلاف، راهکارهایی برای کنترل نابسامانی های موجود بازار ارز ارائه دادند.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل،جنبش عدالتخواه دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای مشترک راهکارهایی برای کنترل نابسامانی های موجود بازار ارز ارائه دادند
در بخشی از این بیانیه آمده است:
آمریکا و همپیمانانش اگر اگر قرار بود با تحریم ها موجب دلسردی مردم و کنار کشیدن آنان از مسیر انقلاب شوند، سی سال پیش از این باید جواب می گرفتند.
متن کامل این بیانیه بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
در مقابله‌ى با جمهورى اسلامى، همه‌ى تلاش خودشان را دارند به كار میبرند؛ هدف هم این است كه نظام مقدس جمهورى اسلامى را از پشتیبانى مردم از این پشتوانه‌ى عظیم محروم كنند. این تحریمها و اینها كه مشاهده میكنید، هدف اصلى‌اش این است. ... هدف اصلى، مردمند.
فشارها براى این است كه مردم را به ستوه بیاورند، مردم را دچار مشكلات كنند، تا از نظام جمهورى اسلامى دل ببُرند؛ رابطه‌ى قلبى آنها با نظام جمهورى اسلامى قطع شود.
البته به فضل الهى، به حول و قوه‌ى الهى، در این میدان هم شكست خواهند خورد.                         
مقام معظم رهبری 7/4/1391
این روزها در صحنه ی اجتماع و میدان خبر و رسانه، بحث های اقتصادی به خصوص تلاطمات بازار ارز و سکه در ردیف مهمترین و البته نگران کننده ترین مسائل تبدیل گردیده است.
قیمت کالاها برای افزایش به میدان رقابت آمده اند و یکی پس از دیگری گوی سبقت را می ربایند. علت یا علل نابسامانی مبادلات سکه و ارز چیست؟ چه نهاد یا بهتر بگوئیم چه نهادهایی مسئولند؟ نهادهای نظارت کننده در کجا ایستاده اند؟ آیا تحریم ها که با ذوق و شوق از سوی دشمنان سی ساله ی ما اعمال شده و شدت یافته اند در این میان تأثیری داشته اند؟ و صدها سؤال مطرح شده از این سنخ مسائل که همگی به دنبال پاسخ مناسبی می گردند.
بگذارید صریح بگوییم آنچه اکنون مطرح است آن است که قیمت ها رو به افزایش گذاشته و تورم موجود در جامعه به مردم به خصوص قشر ضعیف فشار وارد می نماید.
سودجویان و اخلال گران از خلأیی که ما آن را ناشی از عدم همکاری سه قوه می دانیم، عرصه را بر خویش هموار دیده و قدرت جولان و مانور پیدا نموده اند.
آنچه مهم است این است که جمهوری اسلامی ایران بنابر شواهد انکار ناپذیر بین المللی در شرایطی حساس قرار گرفته است. تعبیر عبور از پیچ بزرگ تاریخی از جانب رهبر معظم انقلاب برای وضعیت کنونی نظام اسلامی ایران ما را بیش از پیش به اهمیت مسیر پیش رویمان متوجه می نماید.
اکنون برای پیدا نمودن مقصر زمان مناسبی نیست.
بدیهی است در نظامی که وظایف و رسالت های سه قوه ی مقننه، مجریه و قضائیه به خوبی ترسیم شده است و نقش هر سه در گره های اقتصادی کنونی جامعه به خوبی آشکار است، یک نفر یا یک قوه به تنهایی تقصیری نخواهد داشت.
از سویی وجود برخی اغراض و هواهای نفسانی به مانند زورآزمایی و تسویه حساب های سیاسی آن هم در میان مسؤولان نظام اسلامی جای تأسف و تنبه دارد.
ما مسؤولان و به صورت خاص سران سه قوه را افراد با بصیرتی می دانیم که انعکاس سخنان خویش در رسانه و افکار عمومی جامعه را تا کیلومترها پیش بینی و رصد می کنند.
جای مطالبه و بازخواست جدی دارد که چرا در چند روز گذشته به توصیه ی رهبر معظم انقلاب در عدم بروز برخی اختلاف سلیقه ها در فضای رسانه ای عمل نشد؟
نیاز فعلی و ضروری جامعه ی ما در موقعیتی که دشمنان فرصت طلب درصدد ضربه و انتقام از نظام اسلامی ایران دارند، فضای وحدت، همدلی و همکاری مضاعف است.
زمان خوبی است تا سه قوه و کارگزاران نظام دست در دست یکدیگر نقشی زیبا از توانمندی مدیریتی و اجرایی خویش به تصویر بکشند. ما از روزگاری که ابرقدرت های شرق و غرب عالم پشت به پشت یکدیگر، هشت سال علیه نابودی ما جنگیدند با افتخار و سلامت عبور کرده ایم.
هم اکنون جایگاه ایران اسلامی به سطحی از اقتدار رسیده است که بیش از 120 کشور جهان در تهران گرد هم می آیند و از حقوق مسلم و خدشه ناپذیر هسته ای ایران دفاع می کنند.
جنبش دانشجویی با توجه به نابسامانی بازار اقتصادی و تلاطات موجود در آن و برای حمایت از اقشار مستضعف جامعه که تنها آسیب پذیران دعواهای سیاسی هستند؛ راهکارهای زیر را پیشنهاد می نماید:
1.پرهیز از هرگونه اختلاف، سخنان و مصاحبه های تفرقه بر انگیز.
2.تشکیل ستاد مشترک از سه قوه و تلاش شبانه روزی برای ارائه و اجرایی نمودن راهکارهای طراحی شده.
3.خارج نمودن فضای مجلس از مسائل بی مورد و غیر ضرور چون استیضاح، افزایش ساعات کاری مجلس و نیز تلاش مضاعف نمایندگان در جهت تدبیر و تصویب قوانین مؤثر و بازدارنده و مورد نیاز فضای موجود، برای کنترل قیمت ها و ساماندهی بازار اقتصادی با کمک قوه ی مجریه.
4.تلاش قوه ی قضائیه برای شناسایی اخلال گران و سودجویان اقتصادی و برخورد قاطع قضائی با آنان. جای خالی برخوردهای قضائی با مخلین بازار ارز و سکه، بیش از همیشه خودنمایی می کند.
5.پذیرش مسؤولیت و پرچمداری میدان اقتصادی، افزایش نظارت و اعمال تصمیمات فوری و کارآمد و اطلاع رسانی لحظه به لحظه به مردم از آنچه در حال اتفاق است از سوی قوه ی مجریه.
همگان اذعان دارند، انتظار کنترل بازار سکه، ارز و قیمت ها از دولتی که کارهای بزرگ و ماندگاری چون مسکن مهر، هدفمندی یارانه ها، سفرهای استانی و... را به ثمر نشانده است، انتظار نابجا و بعیدی نخواهد بود.
مردم فهیم و همیشه در صحنه انقلاب شرایط موجود را به خوبی درک می نمایند.
حضور 64 درصدی در پای صندوق های رأی در انتخابات اخیر مجلس، حضور میلیونی در راهپیمایی 22 بهمن و روز قدس و... همگی نشان از آن دارد که ملت ایران برای تحقق اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله تا پای جان ایستاده است.
مسؤولین نیز بدانند اگر با مردم صادقانه سخن بگویند و از پذیرش مسؤولیت و ارائه ی راه کارهای کارآمد شانه خالی نکنند، قطعا موجب افزایش توفیق در راستای اهداف و آرمانهای انقلاب خواهند شد.
خطاب آخر جنبش دانشجویی به مسؤولین مداخله گر امریکایی- صهیونیستی در امور داخلی ایران است.
آمریکا و هم پیمانان مستکبر و جنگ طلبش به ویژه صهیونیست کودک کش اگر قرار بود با تحریم ها موجب دلسردی مردم و کنار کشیدن آنان از مسیر انقلاب شوند، سی سال پیش از این باید جواب می گرفتند.
حالا که پیام انقلاب اسلامی در کشورهای منطقه به ثمر رسیده و روز به روز شاهد زوال نظام نامشروع اسرائیل هستیم، قطعا پایداری و استقامت ما چندبرابر شده است. بهتر است سخنگوی کاخ سفید و خانم کلینتون فکری برای بحران اقتصادی شرکای اروپایی خویش و چاره ای برای آبروریزی دولت ایالات متحده در سرکوب مردم و جوانان نود و نه درصدی خویش نمایند.
... نزدیک است روزی که ثمره مقاومت ملت ایران، برافراشتن پرچم عدالت و پیشرفت در سایه ی فرامین نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله در سر تا سر عالم باشد و دشمنان آن روز خار و سرافکنده خواهند بود.
والسلام علیکم و رحمت الله
- شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی
-اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
-دفتر تحکیم وحدت
-جنبش عدالتخواه دانشجویی

کد خبر:139453 -

http://www.rajanews.com/Detail.asp?id=139453

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
جمعه 14/7/1391 - 10:49
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )
ارش میدانی خبرنگار مهر از سطح شهر تهران نشان از فعالیت طبیعی اکثر بازار های تهران و داد و ستد و حضور طبیعی مردم دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر پایه مشاهدات عینی کسبه و فعالین بازار امروز پنجشنبه در راسته بازار بزرگ تهران بجز صنف پارچه فروشان فعالیت طبیعی خود را داشتند این در حالی است که فعالیت بازار تهران در روزهای پنج شنبه به صورت نیمه تعطیل است. در همین حال کسبه و اهالی بازار در سبزه میدان و بازار کفاش ها  در حجره های خود مشغول عرضه کالاهای خود به مردم هستند.

بر پایه این گزارش کسبه و فعالین بازار در سه راه امین حضور تهران نیز مشغول داد و ستد  هستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

بازار بزرگ تهران امروز پنجشنبه

یکی از کسبه حوالی سه راه امین حضور تهران اعلام کرد هم اکنون مغازه ها در این مکان باز است اما داد و ستدی به شکل گذشته وجود ندارد چرا که به دلیل افزایش نرخ دلار در بازار عمده فروش ها از عرضه محصولات خود به خرده فروشان خودداری می کنند.

چند تن از فعالان بازار و کسبه در گفت وگو با خبرنگار مهر نسبت به بی توجهی مسئولین اقتصادی دولتی به بازار کالا گلایه داشتند. یکی از کسبه ها مهمترین عامل رکود در بازار را رها کردن بازار ارز و شانه خالی کردن دولت از زیر بار مسئولیت مشکلات دانست.

از سویی دیگر صرافی های حوالی میدان فردوسی و منوچهری و چهارراه استانبول مشغول فعالیت هستند اما به صورت رسمی اقدام به خرید و فروش ارز و سکه طلا نمی کنند.

یکی از صرافی دارها علت عدم تبادل سکه و ارز را مشخص نبودن قیمت پایه دلار و همچنین طلا عنوان کرد و افزود: تا زمانی که قیمت پایه دلار و طلا در بازار مشخص نشود وضع به همین منوال خواهد بود.

در همین حال عده ای به صورت نامحسوس اقدام به خرید و فروش ارز و طلا با نرخ های توافقی می کنند.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1712029

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
جمعه 14/7/1391 - 10:47
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )

کودکان فلسطینی که در دوره های آموزشی قرآن در مسجدالاقصی شرکت کرده بودند، در مقابل باب السلسله این مسجد، علیه نیروهای اشغالگر و شهرک نشینان صهیونیستی به اعتراض پرداختند.

کد خبر:139459 -
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
جمعه 14/7/1391 - 10:44
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )
سردار وحیدی با رئیس جمهور عراق دیدار کرد

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در ادامه برنامه‌های خود در سفر به عراق با جلال طالبانی رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری فارس: سردار وحیدی با رئیس جمهور عراق دیدار کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در ادامه برنامه‌های خود در سفر به عراق با جلال طالبانی رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در محیطی بسیار صمیمی برگزار شد، رئیس جمهور عراق ضمن اعلام خرسندی و تشکر از سفر وزیر دفاع ایران به عراق و نیز با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو ملت، گفت: روابط دولت‌های ایران و عراق را در عمل حسنه، مستحکم و خدشه ناپذیر می‌دانم.

جلال طالبانی در ادامه افزود: اشاعه و گسترش تروریسم در منطقه، در خدمت منافع رژیم صهیونیستی است.

وی همچنین با تمجید از نقش وزرای دفاع دو کشور در توسعه همه جانبه روابط دفاعی تأکید کرد.

در این دیدار سردار وحیدی با ارائه گزارشی از روند همکاری‌های دفاعی دو کشور و ابراز خرسندی از سفر به کشور دوست و برادر عراق، از نقش موثر جلال طالبانی در توسعه روابط دو جانبه قدردانی کرد.

در پایان این دیدار سردار وحیدی و هیئت همراه در ضیافت نهار رئیس جمهور عراق که به افتخار هیئت دفاعی ایران بر پا شده بود، حضور یافتند.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910713000695

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
جمعه 14/7/1391 - 10:43
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )

ماینده مردم خراسان‌شمالی در مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه بجنورد و استاندار خراسان‌شمالی در آستانه سفر مقام معظم رهبری به استان دومین پیام‌ خود را صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی و محمود احمدی‌بیغش در پیام خود آورده‌اند: مردم این دیار چهارشنبه 19 مهرماه 1391، مسیر ورودی ولی امر خود‌، از فرودگاه بجنورد تا ورزشگاه تختی را گلباران می‌کنند و خاک قدوم مبارکش را توتیای چشم می‌کنند‌.

در این پیام آمده است: اکنون دیار باب‌الرضا و گنجینه فرهنگ‌ها، خراسان‌شمالی، چشم به راه قدوم پر برکت و وجود گوهر بار ولی امر مسلمین رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) است و مردم غیور و ‌شهید‌پرور در این خطه کهن‌، خود را برای میزبانی مقتدای خویش آماده می‌کنند.

این پیام می‌افزاید: قلب‌ها در سینه‌ها به عشق دیدار روی محبوب می‌تپد و همگان مهیا می‌شوند تا از اقصی نقاط استان در مراسم استقبال آن رهبر فرزانه حضور یافته و با شور و شعف تحسین‌برانگیز خود‌، ‌ولایت‌مداری و عشق به نظام اسلامی را به جهانیان فریاد کنند و با ندای لبیک یا رسول ا... لرزه بر اندام دشمن انداخته و دست در دست یکدیگر با آرمان‌های امام  راحل (رضوان ا... تعالی علیه)و شهدای اسلام تجدید بیعت کنند.

در پایان این پیام آمده است: خیل مشتاقان و جان‌نثاران مقام عظمای ولایت‌، ساعت 8:00 صبح روز چهارشنبه 19 مهرماه 1391،  مسیر ورودی ولی امر خود‌، از فرودگاه بجنورد تا ورزشگاه تختی را گلباران می‌نمایند و خاک قدوم مبارکش را توتیای چشم می‌کنند.

آب زنید راه را‌ هین‌ که نگار‌ می‌رسد

مژده‌ دهید‌ باغ‌ را‌ بوی‌ بهار‌ می‌رسد

کد خبر:139466 -

http://rajanews.com/Detail.asp?id=139466

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
جمعه 14/7/1391 - 10:41
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )
مركز اسناد انقلاب اسلامی- خاطره مقام معظم رهبری از دوران كودكی :چیزى كه حتماً مى‌دانم براى شما جالب است، این است كه من همان وقت، معمّم بودم؛ یعنى در بین سنین ده و سیزده سالگى - من عمامه به سرم و قبا به تنم بود!
قبل از آن هم همین‌طور. از اوایلى كه به مدرسه رفتم، با قبا رفتم؛ منتها تابستانها با سرِ برهنه مى‌رفتم، زمستان كه مى‌شد، مادرم عمامه به سرم مى‌پیچید.
http://rajanews.com/detail.asp?id=138390
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
جمعه 14/7/1391 - 10:26
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )
بازخوانی آثار استفاده از ماهواره با كارشناسی استاد عباسی (2)/
آیا می‌توان با عادی سازی روابط جنسی در مقابل فساد ایستاد؟/ كشف عورت پدر و مادر در برابر فرزندان نسخه‌‌ای كه غرب تجویز می‌كند

7

گروه فرهنگی:‌جوامع بشری مملو است از پدیده‌هایی كه اگر با فرهنگ دینی و ملی ما تنافی نداشته باشند لااقل تناسبی ندارند، پدیده‌هایی كه هر یك به انحای مختلف دنبال تحمیل باورها و خواسته‌های خود بر اركان زندگی اجتماعی جامعه ما دارند. 

شبكه‌های ماهواره‌ای و برنامه‌های تولیدی آن از این قبیل پدیده‌ها هستند كه در تیررس شلیك  آنها قرار گرفتن، به راحتی و با ارزان‌ترین قیمت در شهر و روستای ما قابل تحقق است.

ماهواره از ابزارهای بسیار برنده دشمن در تهاجم فرهنگی است كه این روزها در اندرونی بسیاری از خانه‌ها جا خوش كرده است. این ابزار برنده تشبیه شده به چاقو بیشتر از آنكه منفعتش اسباب آسایش باشد، شعله‌هایش به خرمن آرامش كانون گرم خانواده سنتی و مذهبی ایرانی افتاده است.

یكی از دغدغه‌های اساسی امروز بسیاری از خانواده‌ها تهاجمی است كه از ناحیه شبكه‌های ماهواره‌ای شكل گرفته و بدون تردید یكی از اهداف اصلی شبكه‌های ماهواره‌ای خانواده‌ها هستند. اگر چه این تهاجم مساله جدیدی نیست اما امروز به جهت فراگیری بیشتر آن نسبت به گذشته، این مساله شكل جدی‌تری به خود گرفته است.

رادیو معارف در برنامه زنده «پرسمان خانواده» با تمركز بر دو محور بررسی ریشه‌های تمایل برخی از خانواده‌ها به شبكه‌های ماهواره‌ای و چگونگی حل این ریشه‌ها با كارشناسی استاد حجت الاسلام محسن عباسی ولدی گامی در جهت مبارزه با این پدیده برداشته است.

رجانیوز با بازنشر مكتوب و صوتی سخنان كارشناس این برنامه كه با بیان مصادیقی به آثار بسیار مخرب استفاده از شبكه‌های ماهواره‌ای اشاره داشته است، گامی در جهت آگاهی بخشی نسبت به آسیب‌های بنیان كن خانواده ایرانی به واسطه این پدیده اجتماعی برداشته است.
بخش اول، دوم و سوم گزارش این برنامه در روزهای گذشته منتشر شد، فایل صوتی و مكتوب قسمت‌هایی از بخش سوم این برنامه كه كارشناس آن به این پرسش كه " آیا جمع آوری ماهواره‌ها توهین به شعور مخاطب است؟"پاسخ می‌دهد، در ادامه آمده است.
برای دانلود فایل صوتی اینجا را كلیك كنید
جوّزدگی
یكی از عوامل گرایش مردم به ماهواره جوزدگی است؛ باید پذیرفت که برخی از مردم در زندگی خویش فکر مستقلی ندارند و در اصل جوّ جامعۀ اطراف آن‌ها است که برایشان تصمیم می‌گیرد. در نگاه این دسته اصالت با هم‌رنگ جماعت شدن است. اگر جماعت اطراف چنین فردی، ماهواره را جزوی از زندگی بدانند، او هم به دنبال این جو رفته و ماهواره‌ای خواهد شد. خدا نکند به این عدم استقلال فکری چشم و هم چشمی هم اضافه شود. چرا او دارد و ما نداریم. وقتی چشم و هم چشمی با جوزدگی كنار هم قرار می‌گیرد، دنیایی از مصیبت را تولید می‌كند. چه توقعی می توان از كسی داشت كه محور زندگی خودش را مردم می‌گذارد. 
از کسی که در امور دنیایی با اطرافیان خود به رقابت برمی‌خیزد و اصلی‌ترین دغدغۀ او هم عقب نیفتادن از جامعۀ اطراف خویش است، نمی‌توان توقع زیادی داشت که دربارۀ مسائل اطراف خویش؛ از جمله خرید ماهواره عاقلانه بیاندیشد.
چه باید کرد با کسانی که شخصیت اجتماعی خود را در خرید ماهواره می‌بینند؟
ما در یکی از گام‌ها دربارۀ حرف مردم سخن گفتیم، مفصل هم حرف زدیم. گفتیم که یکی از معایب بزرگ زندگی آن است که مدیریت زندگی را به دست معیارهای متغیر بدهیم و یکی از معیارهای متغیری که متأسفانه در بسیاری از زندگی‌ها وجود دارد، همین حرف مردم است. اصلی‌ترین راه مبارزه با حرف مردم ایمان به خدا است. اگر کسی جز نظر خدا دغدغۀ دیگری در زندگی داشته باشد، نمی‌تواند به سعادت حقیقی برسد. کسانی که عزت و شخصیت خود را در نوع نگاه مردم به آنان جست و جو می‌کنند، نمی‌توانند در زندگی موفق باشند. وقتی وارد خانه‌ای می‌شود و می‌بیند ماهواره دارند و از برنامه‌ها و سریال‌هایی حرف می‌زنند که این روحش خبردار نیست و با طعنه و کنایه هم به او می‌فهمانند که تو به روز نیستی که ماهواره نداری، عقب مانده‌ای که هنوز از برنامه‌ها و سریال‌های ماهواره بی‌اطلاعی، احساس حقارت می‌کند و برای این که از این احساس حقارت رهایی یابد، به سراغ ماهواره می‌رود و خود را به روز می‌کند!
این جا باید کمی متوقف شد و فکر کرد. ما بر اساس حرف کدام مردم، به سراغ ماهواره رفتیم؟ چه کسانی بودند که ما را به جهت ماهواره نداشتن تحقیر کردند؟ کسانی که برای دینشان برای ناموسشان برای خانواده‌شان برای عفاف و غیرتشان ارزش آن چنانی قائل نیستند. پدری که پس از خریدن ماهواره می‌بیند چگونه دخترش از حجاب فاصله گرفته و همسرش با مردهای غریبه چقدر راحت شده و وقتی به خودش بازمی‌گردد می‌بیند که دیگر مثل گذشته روی ناموسش حساس نیست، آیا عاقلانه است که با حرف چنین فردی من زندگی خودم را مدیریت کنم؟ آیا منطقی است نگاه این شخص که خانواده‌اش هم برایش اهمیت آن چنانی ندارد، برای من اهمیت داشته باشد؟ چه چیزی به من اضافه می‌شود اگر چنین فردی به من احسنت بگوید؟ چه چیزی از من کم می‌شود اگر چنین انسانی مرا تحویل نگیرد و مرا انسان عقب مانده‌ای به حساب بیاورد؟
باید عبادت بزرگ یعنی تفکر را وارد زندگی‌مان کنیم. ما از سر بی‌فکری است که به بسیاری از بلاها دچار شده‌ایم. مگر ما چند بار عمر می‌کنیم که مدیریت عمرمان را به دست انسان‌هایی داده‌ایم که برای عمرشان هیچ ارزشی قائل نیستند.
یا حَسْرَةً عَلَى الْعِبادِ ما یَأْتیهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ كانُوا بِهِ یَسْتَهْزِؤُنَ؛ دریغا بر این بندگان! هیچ فرستاده‏اى بر آنان نیامد مگر آنكه او را مسخره مى‏كردند.
هیچ گاه فراموش نکنید که همۀ پیامبران بدون استثنا از سوی مردم زمانۀ خویش مورد هجمه قرار گرفتند، زیرا تن به فرهنگ مردم نابخرد ندادند.
البته در این جا توصیۀ دیگری هم دارم و آن این که بیایید در جمع دوستان و اقوام برای خود هم‌فکرانی پیدا کنیم. بروید به سراغ آن دسته از خانواده‌هایی که هنوز پای ماهواره را به خانه‌شان باز نکرده‌اند. در میان خودتان و آن‌ها هم‌دلی ایجاد کنید. با هم تصمیم بگیرید. حتی اگر از فامیل‌های نزدیک هستند، رفت و آمد به خانۀ کسانی که ماهواره دارند را با هم انجام دهید تا شما به کمک هم بتوانید جوّی را تولید کنید گخ حداقل دیگران نتوانند به راحتی نظر خود را به شما و خانواده‌تان تحمیل کنند.
دربارۀ ماهواره و برنامه‌های آن از طریق همین برنامه‌ها اطلاعاتی را کسب کنید تا در بحث‌هایی که دیگران انجام می‌دهند تا به شما و تفکرتان حمله کنند کم نیاورید بتوانید خوب حرف بزنید و استدلال كنید و یك ملاك را در زندگی برای خودتان داشته باشید كه هركس نظر خودش را بر شما تحمیل نكند و شما تنها با نظر خدا زندگی كنید.
نقش فنی صدا و سیما در گرایش مردم به ماهواره
بسیاری از مردم اعلام كرده‌اند كه پایین بودن كیفیت دریافت شبكه‌های ملی یكی از عوامل گرایش آنها به ماهواره است.
روشن است كه این یك مسئله فنی است و در برنامه پرسمان خانواده جایی نداشته باشد اما بنده وظیفه خود می‌دانم با توجه به اینكه تعداد قابل توجهی از شنوندگان برنامه به این نكته اشاره كرده بودند،‌صدای آنها را به گوش مسئولان برسانم. البته به عنوان یك مشاور خانواده معتقدم كه یكی از عوامل گرایش به ابزار شبكه‌های ماهواره‌ای ضعف آنتن دهی است. در مشاوره‌‌ها اتفاق افتاده كه از مرد خانواده می‌پرسیم كه چرا ماهواره به خانه بردید،‌كه پاسخ می‌‌دهد اصلا نمی‌توان شبكه‌های تلویزیونی را گرفت. 
بنده به روستایی رفته بودم که در کنار یک کوه بود. وقتی یك مقدار بالا رفتم،  تمام روستا را در تیررس نگاهم قرار داشت. از آن جا پشت بام همۀ خانه‌ها پیدا بود. صحنه‌ای که هم دردآور بود و هم تعجب‌برانگیز توجهم را به خود جلب کرد. در پشت بام بیش‌تر خانه‌ها دیش‌های ماهواره‌ قرار داشت. وقتی پرس و جو كردم، متوجه شدم در این منطقه آنتن دهی ضعیف است كه برای دریافت شبكه های خودمان رفته‌اند آنتن ماهواره خریدند اما ... ( اینكه چه اتفاقی افتاده است بماند).
امیدوارم مسئولان زحمت كش صدا و سیما بدون فوت وقت به این مشكلات رسیدگی كنند. یه تشكر ویژه می‌كنم از مسئولان صدا و سیما، اما از این تشكرم یك حسن استفاده هم می‌كنم. مسئولان صدا و سیما پس از زلزله اخیر بسیجی وار دست به كار شدند و زودتر از از رسیدن بسیاری از مایحتاج آنها، امكانات فنی گیرنده‌های دیجیتال شبكه‌های رادیو و تلویزیون را در مناطق زلزله زده در همان روزهای اول  فراهم کردند و این جای تقدیر و تشكر دارد اما باید گفت كه زلزله آذربایجان شرقی یك زلزله ظاهری بود،‌تعدادی هم از دست رفتند و واقعا در بزرگی بود، اما باور كنید كه زلزله ماهواره درد آور تر از زلزله آذربایجان شرقی است.
اگر به نگاه یك زلزله به آن توجه كنید، حتما آن مناطقی كه آنتن‌دهی‌های معمولی آنجا ضعیف است، مثل آذربایجان شرقی عمل كنند و هرچه زودتر بساط دریافت شبكه‌های رسانه ملی را آنجا مهیا كنند كه مطمئنا درخواست بسیاری از دوستان شنونده ماست.
بی‌کاری عامل جدی گرایش به ماهواره
یكی از عوامل جدی برای گرایش به ماهواره در محیط خانواده بیكاری است. این عامل را نباید دست کم گرفت. کسی که در طول روز برنامۀ تعریف شده‌ای برای استفاده از عمر خود ندارد و ساعات قابل توجهی را در طول روز بی‌کار است، زمینه را برای ورود تفکرات و کارهای شیطانی به زندگی‌ خویش فراهم کرده است.
خوب است در همین جا به عامل دیگری هم اشاره کنم كه نزدیك به عامل بیكاری است اشاره كنم و آن عامل تنهایی است. این را باید آن زوج‌های جوانی كه دقت كنند كه تازه ازدواج كردند و صاحب فرزند نشدند و خانم به خاطر اینكه الان بچه‌ای وجود ندارد، كار زیادی ندارد و كار درست و حسابی برای او تعریف نشده است كه اینجا زمینه برای گرایش به چیزی كه وقت پركن باشد ایجاد می‌شود.  
برای مقابله با این ریشه باید عزم دسته جمعی ایجاد شود و خانواده‌ها دست به کار شوند. باید برای بچه‌ها و خانم‌ها در خانه کارهای مفید تعریف کرد. مساجد، کانون‌های فرهنگی، امامان جماعتی که صدای مرا می‌شنوید! دست به کار شوید و فقط برای تابستان برنامه‌های خود را محدود نكنید. 
اتفاقا برخی از خانواده‌ها كه گرایش به ماهواره دارند گفته‌اند كه وقتی گرایش ما به ماهواره بیشتر می‌شود كه مدرسه‌ها باز می‌شود. فرزندمان صبح تا ظهر مدرسه است و همسرمان هم سر كار و كار خاصی هم نداریم، دیدیم كه مثلا همسایه ما بساط ماهواره‌اش پهن است و حسابی با سریال‌ها و فیلم‌ها سرگرم است، برای همین از شوهرم خواستم كه برای من هم ماهواره بخرد.
بیایید هم‌فکری کنیم! و همه با هم دست به دست هم دهیم و به نظر من رسانه باید وظیفه خودش را انجام دهد و به صورت كاربردی و عملیاتی درباره پركردن اوقات به صورت مفید بحث كند. 
ما این بحث را به بهانۀ پرسش یکی از دوستان شنونده مطرح کردیم که پرسیده بود، همسر من می‌گوید یا ماهواره را از خانه حدف نکن و یا این که مرا طلاق بده. بنده می‌خواهم به این دوست شنونده و افراد دیگری که چنین مشکلی دارند بگویم که شما تا چه اندازه توانسته‌اید شبانه روز همسر خود به صورت مفید پر کنید. می‌دانید گلایۀ برخی از همین خانم‌ها از همسرانشان چیست؟ این‌ها می‌گویند. همسر ما صبح که از خواب بیدار می‌شود و بی‌آن که صبحانه بخورد از خانه بیرون می‌رود. صبحانه‌اش را با همکاران خود سر کار می‌خورد. بعد از ظهر که به خانه می‌آید اگر ناهارش را هم سر کار نخورده باشد، غذایی می‌خورد و استراحت می‌کند. از خواب که بیدار شد، اگر شغل دوم هم نداشته باشد، بیرون می‌زند تا به کارهای جانبی خود برسد. شب که به خانه برمی‌گردد، به این و آن زنگ زدنش آغاز می‌شود و کمی هم اخبار سریال‌های تلویزیون خودمان و بعدش هم خواب. این یک شبانه روز ما است. من هم در حکم آشپز و هتل دار و نظافت‌چی او هستم. 
بنده این جا نمی‌خواهم بگویم که این زن حق دارد ماهواره ببیند؛ اما شما همسر محترم این خانم نباید تقصیر خود را در این زمینه فراموش کنید. او وقتی از این نوع زندگی خسته می‌شود و می‌بیند بسیاری از کسانی که با این مشکل مواجه بودند، مسألۀ خود را یا خرید ماهواره حل کرده‌اند، فکر می‌کند که می‌توان مشکل را از این راه حل کرد. شما در اشتباه او مقصرید. نمی‌توانید تمام کاسه کوزه‌ها را سر همسرتان بشکنید.
اخبار مرتبط/
یك دلیل ساده بر لزوم جمع‌‌آوری ماهواره‌‎ها/ آیا اقدام نیروی انتظامی توهین به شعور مردم است؟
آیا می‌توان با عادی سازی روابط جنسی در مقابل فساد ایستاد؟/ كشف عورت پدر و مادر در برابر فرزندان نسخه‌‌ای كه غرب تجویز می‌كند

نمونه‌هایی واقعی از تلاش برای عادی سازی روابط جنسی درون خانواده/ آیا می توان از ماهواره هم درست استفاده كرد و هم نادرست!؟

کد خبر:139429 -

http://www.rajanews.com/detail.asp?id=139429

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2393روز قبل
پنج شنبه 13/7/1391 - 15:35
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )

گروه فرهنگی:‌جوامع بشری مملو است از پدیده‌هایی كه اگر با فرهنگ دینی و ملی ما تنافی نداشته باشند لااقل تناسبی ندارند، پدیده‌هایی كه هر یك به انحای مختلف دنبال تحمیل باورها و خواسته‌های خود بر اركان زندگی اجتماعی جامعه ما دارند. 

شبكه‌های ماهواره‌ای و برنامه‌های تولیدی آن از این قبیل پدیده‌ها هستند كه در تیررس شلیك  آنها قرار گرفتن، به راحتی و با ارزان‌ترین قیمت در شهر و روستای ما قابل تحقق است.

ماهواره از ابزارهای بسیار برنده دشمن در تهاجم فرهنگی است كه این روزها در اندرونی بسیاری از خانه‌ها جا خوش كرده است. این ابزار برنده تشبیه شده به چاقو بیشتر از آنكه منفعتش اسباب آسایش باشد، شعله‌هایش به خرمن آرامش كانون گرم خانواده سنتی و مذهبی ایرانی افتاده است.

یكی از دغدغه‌های اساسی امروز بسیاری از خانواده‌ها تهاجمی است كه از ناحیه شبكه‌های ماهواره‌ای شكل گرفته و بدون تردید یكی از اهداف اصلی شبكه‌های ماهواره‌ای خانواده‌ها هستند. اگر چه این تهاجم مساله جدیدی نیست اما امروز به جهت فراگیری بیشتر آن نسبت به گذشته، این مساله شكل جدی‌تری به خود گرفته است.

رادیو معارف در برنامه زنده «پرسمان خانواده» با تمركز بر دو محور بررسی ریشه‌های تمایل برخی از خانواده‌ها به شبكه‌های ماهواره‌ای و چگونگی حل این ریشه‌ها با كارشناسی استاد حجت الاسلام محسن عباسی ولدی گامی در جهت مبارزه با این پدیده برداشته است.

رجانیوز با بازنشر مكتوب و صوتی سخنان كارشناس این برنامه كه با بیان مصادیقی به آثار بسیار مخرب استفاده از شبكه‌های ماهواره‌ای اشاره داشته است، گامی در جهت آگاهی بخشی نسبت به آسیب‌های بنیان كن خانواده ایرانی به واسطه این پدیده اجتماعی برداشته است.

فایل صوتی و مكتوب بخش اول این برنامه در ادامه آمده است.
چاقویی كه فعلا مشغول بریدن دست و پا و سر است!
می‌گویند ماهواره یك وسیله‌ای است كه هم می‌توان از آن استفاده درست كرد و هم نادرست؛ اگر بر فرض هم بتوان از ماهواره در عالم امكان استفاده خوبی هم كرد ولی آن چیزی كه در عالم واقع در حال تحقق است، غیر از این است و مانند چاقویی است كه فعلا در حال بریدن دست و پا و سر  است.
اگر الان اما ماهواره را یك عنصر دو منظوره حساب كنیم به نظر می رسد مقداری نگاه ساده‌اندیشانه به ماهواره داشته‌ایم. اینكه چرا باید به موضوع ماهواره به طور مفصل پرداخت شود آن هم در قشر مذهبی نیاز به توضیح دارد.
مخاطبان ما یا در دام ماهواره گرفتار هستند یا نیستند، اگر هستند كه باید آگاه شوند، تا از دام این توطئه و تهاجم رها شوند. کسانی هم گرفتار نیستند باید آگاه شوند؛ آن هم به دو دلیل: اول آن که ما هیچ گاه نباید از ناحیۀ دشمن احساس امنیت کنیم و خیالمان آسوده باشد و فكر نكنیم كه دشمن دور ما را یك خط قرمز كشیده است و كاری به ما ندارد، درست است كه دشمن از آن حكمتی كه در فضای دینی وجود دارد برخوردار نیست اما وسوسه‌های شیطانی در دشمن موج می زند و به همین دلیل در دام وسوسه های شیطان افتادند مخص به كسانی نیست كه بالكل از فضای دینی دور هستند بلكه شیطان ابزارهای خاص خودش را دارد. گاهی به جهت اعتماد بیش از اندازه به خودمان و به جهت ناآگاهی از دسیسه‌ها می‌بینیم که دشمن از غفلت ما استفاده کرده و خدای ناکرده ضربه‌ای کاری به ما وارد کرد. 
نكته دوم آن است كه ما الان در جنگ نرم هستبم. مشغول مبارزه در جبهه تهاجم فرهنگی هستیم. ما به عنوان کسانی که درد دین داریم و دل در گرو دین داریم، به عنوان یك سرباز در جبهۀ فرهنگی باید با دام‌ها و دسیسه‌های دشمن آشنا باشیم. بدانیم تا خودمان در مقابل کسانی که در دام این جرثومۀ فساد گرفتار شده‌اند به اندازه توان كمك كنیم. سرباز جبهۀ فرهنگی مگر می‌تواند بدون آگاهی نسبت به نقشۀ دشمن کاری از پیش ببرد؟
اولین كاری كه باید كرد ریشه یابی است و باید به دلایل خرید ماهواره در خانواده ها دقت كرد  و نمی‌توانیم تمام دلیل‌ها را به بی قیدی خانواده بگذاریم. مطمئنا دلایل مختلفی دارد كه باید به آن پرداخته شود.

 دلایل خرید ماهواره
اولین دلیل در بحث گرایش به ماهواره ناآگاهی است. بسیاری از افراد دربارۀ برنامه‌های ماهواره‌ای بسیار ساده اندیشانه قضاوت می‌کنند. این افراد به جهت ناآگاهی از اهداف پشت پردۀ این شبکه‌ها اعتماد ساده لوحانه‌ای به آن دارند.
راه درمان این مسئله آگاهی بخشی است. آگاهی بخشی باید در سه بعد انجام شود. 
اول، آگاهی بخشی نسبت به متولیان پشت پرده این رسانه‌ها، متاسفانه برخی این متولیان آدم‌های دلسوزی می‌دانند كه دلشان به حال اوقات فراقت ما سوخته است و حالا آمده اند شبكه های ماهواره‌ای فارسی زبان را دایر كردند تا ما تو اوقات فراقت حوصله‌مان سر نرود و افسردگی نگیریم! باید ببینیم این افراد چه كسانی هستند كه دارند برای ما برنامه ریزی می كنند. این نكته بسیار مهمی است. 
دوم، آگاهی بخشی در بعد اهداف این رسانه‌هاست. واقعا اینها دنبال چه چیزی هستند كه این قدر هزینه می‌كنند و این قدر خرج می كنند برای اینكه یك شبكه فارسی زبان راه انداخته و یا شبكه‌های دیگری كه ما بتوانیم از آنها استفاده كنیم. 
سوم، آگاهی بخشی در بعد شیوه‌ها‌ است، اینها با چه شیوه‌هایی آمده اند و در خانه‌های ما جا گرفته‌‌اند. ما چشم باز كردیم و دیدیم در بعضی از خانه‌ها آنتن‌های ماهواره قرار گرفته است، چه اتفاقی افتاد كه اینها توانستند خودشان را در خانه‌های ما جا داده و بعضی از ما را هم پای برنامه‌های خودشان نگه دارند.
متولیان شبکه‌های ماهواره‌ای چه کسانی هستند؟
درباره آگاهی بخشی در بعد متولیان باید گفت كه آشنایی با متولیان شبکه‌های ماهواره‌ای می‌تواند هشدار دربارۀ این شبکه‌ها را تأثیرگذارتر کند.
در حال حاضر بیشترین شبکه‌های ماهواره‌ای دنیا از کشور آمریکا مدیریت می‌شوند. 90 درصد رسانه‌های آمریكایی هم دست صهیونیست‌ها است و اغلب برنامه‌های ماهواره‌ای در شبكه‌های فارسی زبان هم توسط صهیونیست‌ها دارد اداره می‌‌شود. 
با این آمار باید گفت كه تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! صهیونیست یك دشمن اصلی در دنیا برای خودش می‌شناسد و آن هم شیعه است. و در برخورد با شیعه یك كشور را می شناسد كه اصلی ترین مانع او در راه رسیدن به اهداف جهانخوارنه اش است و آن كشور هم ایران است.
اینكه صهیونیست برای ما شبكه فارسی زبان با گرایش خانوادگی برای ما می‌سازد كه صبح تا شب برای ما فیلم وسریال پخش می‌كند باید ما را به هوش آورد كه چه اتفاقی دارد می‌افتد.
به صورت رسمی اعلام كردند كه ما برای اینكه بتوانیم با جمهوری اسلامی ایران مبارزه كنیم باید با ابزار رسانه به سراغ ایران رویم چون ابزار نظامی كارساز نیست.
حالا باید درباره اهداف شبكه‌های ماهواره‌ای با گرایش خانواده سخن بگوییم.
جالب است كه برخی از شبكه‌هایی كه الان در حال تاسیس است فقط و فقط برای خانواده است. یعنی ابتدا تا انتها تنها خانواده و زن را نشانه گرفتند. مثلا به مباحث سیاسی نمی‌پردازند و كاری به مسائل سیاسی و اقتصادی ندارند. اصلا برخی از این شبكه‌ها مجری ندارند و پشت سر هم سریال پخش می شود. صددرصد سریال‌ها هم خانوادگی است برای محقق كردن اهداف غرب.
غرب برای تحقق دهکدۀ جهانی که کدخدای آن خودش باشد، یک مانع بسیار بزرگ می‌بیند و آن هم اسلام است. مبانی دینی با مبانی غربی در تعارض است و کسی که پای‌بند مبانی دینی است، نمی‌تواند در مسیر اهداف تمدن غربی گام بردارد. مدت‌ها است که غرب به این نتیجه رسیده که باید به هر نحو ممکن این مانع را از سر راه خود بردارد.
او برای مبارزه با این مانع کارهای مختلفی را انجام داده و می‌دهد که خود بحث مفصلی است؛ اما یکی از اصلی‌ترین راه‌کارهای غرب برای رسیدن به این هدف، فاسد کردن مسلمانان است. آن‌ها معتقدند اگر ما بتوانیم جوان مسلمان را، به ورطۀ فساد بکشانیم، به صورت غیرقابل تصوری توانسته‌ایم این مانع بزرگ را از سر راه خود برداریم. در این میان توجه ویژه‌ای به بحث خانواده کرده‌اند؛ چرا كه دیده‌اند بافت سنتی و دینی یك خانواده شیعی یك مانع بسیار بزرگ در سر به فساد كشاندن جوانان است به همین دلیل به این نتیجه رسیدند كه ما اگر بتوانیم فساد را به متن خانواده ایرانی بكشانیم و توسط خود خانواده به این هدف برسیم كارمان چندین برابر آسوه‌تر می‌شود.
برای رسیدن به این هدف باید یك برنامه‌ای را طراحی كنیم برای رساندن پای شبكه های ماهواره ای به داخل خانه ها برای این كار هم شبكه‌هایی را تاسیس كردند كه سریال‌ها و فیلم‌های جذاب و دنباله دار است و با یك فریب كاری هایی زمینه را برای قبولاندن خود در خانواده‌هایی هم كه تا اندازه‌ای تقیدات اخلاقی دارند فراهم كنند. 
یکی از اصلی‌ترین اهداف شبکه‌های ماهواره‌ای فروپاشی کانون خانواده است. اگر بخواهیم اندکی جزئی‌تر از این سخن بگوییم باید گفت که برخی از اهداف اصلی این شبکه‌ها عبارت است از:
1. ایجاد خانواده‌های بی‌قید در برابر خانواده‌های سنتی
خانواده‌های مورد نظر این شبکه‌ها نباید در بند قواعد سنتی خانواده باشند؛ به ویژه سنت‌هایی که ریشۀ دینی دارد. به عنوان مثال خوب است به چند مثال اشاره کنم.
این که در خانواده‌ای پوشش مادر و خواهر در مقابل فرزندان پسر خود حساب شده باشد، مطلوب است. واقعاً نباید به این بهانه که مادر و خواهر از محارم هستند، در مقابل پسر خانواده هر طور که می‌خواهند بگردند. اگر غرب بتواند در محیط خانه تعریف خودساخته‌ای از عفاف ارائه دهد، می‌تواند سد عفاف را در محیط جامعه هم به راحتی بشکند. به این معنا كه اگر بتواند به مادر و دختر خانواده بقبولاند كه پسرت باید یك پوشش متفاوتی از پسر همسایه داشته باشد، اگر بتواند این محدودیت را بردارد، یك رابطه نزدیكی را بین محارم می‌تواند در خانواده تولید كند كه نتیجه آن در بیرون خانواده مشخص می شود. یعنی غرب توانسته با رسانه مادر و خواهر را در خانواده زمینه تحریك پذیری پسر خانواده قرار دهد كه ما در مشاوره‌ها با این موضوع درگیر هستیم. 
روشن است كه منظور ما از پوشیده بودن، چادر و روسری و مقنعه سر كردن نیست، بلكه باید یك حدی را باید رعایت كنند كه برای شنوندگان روشن است.
پسر خانواده به ما می گوید به خاطر پوششی كه در خانه مادر یا خواهرم در مقابل من دارد، ذهن آرامی ندارم و جزو عوامل تحریك من شدند. وقتی وارد خانواده می‌شویم برای بررسی این موضوع، می بینیم تا 5 – 6 سال پیش اینطور نبود.
مادر یا خواهر این خانواده به ما می‌گوید این پسر در هنگام ورود به خانه یا خارج شدن از آن یا در هنگام خواب رفتاری از خود بروز می دهد كه من احساس می‌كنم كه قصد و نیت سو‌ءی دارد. وقتی ریشه‌یابی می‌كنیم می‌بینیم كه در بسیاری از این خانواده‌ها از وقتی كه شبكه‌های ماهواره‌ای آمده و پوشش‌های خانوادگی را به نمایش گذاشتند و مادر و دختر در مقابل پدر و پسر  در خانه پوشش‌های نامناسبی داشته و آرام آرام قبح پوشش نامتعارف دختر و مادر در برابر پسر خانواده ریخته شده است و دیگر زشت نمی‌بیند و به همین دلیل دیوار و سد شكسته شده است.
ارتباط دختر و پسر در محیط فامیل باید یك ارتباط حساب شده ای باشد. ما نامحرم و نامحرم‌تر نداریم اما در این سریال‌ها به اسم میهمانی‌های شب‌نشینی بین فامیل نامحرم ارتباط‌هایی در حال برقرار شدن است كه نمایش مكرر آن باعث شكسته شدن قبح آن می‌شود.
در خانواده‌های سنتی پدر و مادر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. جایگاه ویژۀ پدر و مادر به صورت طبیعی مانع بسیاری از انحرافات است. وقتی فرزند در تصمیم‌های خود به نظر پدر و مادر هم توجه می‌کند و در کارهایی که می‌خواهد انجام دهد از والدین خود اجازه می‌گیرد و در یک کلام خودسر نیست، راه برای تن دادن به کارهایی که نهاد خانواده را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد تنگ می‌شود؛ اما در شبکه‌های ماهواره‌ای یکی از اصلی‌ترین کارها خارج کردن پدر و مادر از محوریت خانواده و معرفی آن‌ها در اندازۀ زمینه‌ساز تولد است؛ یعنی پدر و مادر کسانی هستند که به جهت قانون طبیعت زمینه‌ساز تولد فرزند هستند و باز هم به جهت همین قانون طبیعت باید تا مدتی که فرزند توانایی مراقبت از خویش و پاسخ به نیازهای روزمرۀ خود را ندارد، از او مراقبت کنند اما وقتی که فرزند از آب و گل درآمد، پدر در حد یک کارگر برای تأمین مخارج و مادر هم در حد یک خادم برای انجام وظایفی مانند آشپزی و رخت شستن و اتو کشیدن و ... پایین می‌آید. در این خانواده پدر و مادر نقشی در تربیت فرزند خود ایفا نمی‌کنند. دیگر راضی نگه داشتن والدین هم از دغدغه‌های فرزند مدرن نیست، این دغدغه برای انسان‌های عقب افتاده‌ای است که نمی‌خواهند تغییر زمانه را بپذیرند؛ این موارد همه به دنبال آن است كه آن مولفه‌های خانواده دینی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
بدون اینكه حساسیت خاصی ایجاد كنند باورهای ما را قله به قله فتح می كنند. خانواده بی قید را در مقابل خانواده دینی و سنتی علم می‌كنند اگر خانواده از حالت مقید بودن و دینی خود بیرون آمد آن جامعه محكوم به فناست كما اینكه در غرب این اتفاق در حال افتادن است.
من برای معرفی این شبكه‌‌های ماهواره‌ای كلمه درخوری را پیدا نكردم،‌اینكه بگویم خیلی بی‌رحم و دژخیم‌اند و بویی از انسانیت نبرده اند. نمی‌توانیم به همین اندازه اكتفا كنیم كه شبكه‌های ماهواره‌ای تنها دنبال غیر متعارف كردن پوشش هستند، ای كاش در همین اندازه باقی می‌ماند. غرب اینها را مقدمه ورود به برخی از مسائل می داند یكی از آنها این است. 
2. ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن و شوهر به یکدیگر
غرب به این نتیجه رسیده است كه تا وقتی زن به شوهر در خانواده سنتی وفادار است و برعكس و روابط در محدوده خانواده منحصر می شود نمی تواند خانواده سنتی را از هم بپاشاند به همین دلیل یكی از اصلی ترین شگردها و دسیسه‌های آنها برای به هم ریختن خانواده سنتی ترویج خیانت زن و شوهر به هم دیگر و عادی جلوه دادن اینها به ویژه خیانت زن به شوهر؛ مخصوصا اگر زن متوجه شد شوهرش به او خیانت كرده است یك حق مسلم و طبیعی اوست كه او هم به شوهر خیانت كرده و انتقام بگیرد و این یك حق طبعی است. به شدت در سریال‌های‌شان تبلیغ این موضوع را می‌كنند تا آنجا كه می‌بینید موضوع یك سریال همین است. تا آنجا كه بعد از فهمیدن این خیانت‌ها به راحتی هم با هم زندگی می كنند. دنبال عادی جلوه دادن آن هستند.
اگر یك زنی در محدوده ارتباطات خود آن قید وفاداری را كنار زد دیگر نمی تواند یك همسر خوبی باشد و نه می تواند مادر خوبی باشد. در این صورت خانواده‌ای به وجود نمی‌آید. ستون خیمه خانواده سنتی مادر است. تجربه شده كه در بسیاری از موارد پدر خانواده وقتی بی قید بوده است، آن خیمه خانواده برپا مانده است،‌مادر با آن ایثار و فداكاری و عفاق و از خودگذشتگی خیمه خانواده را نگه داشته است. ولی چند خانواده سراغ دارید كه مادر فاسد شده اما خیمه خانواده برپا مانده است؟ آنها این ستون خیمه را نشانه گرفته و به شدت هم با گرایشات فیمینتستی برایش برنامه ریزی كرده اند.
چند وقت پیش با یك خانمی كه دچار همین مشكلات شده بود صحبت می‌كردم، خیلی برایم این ریشه‌یابی تكان دهنده بود. وقتی از او پرسیدم چرا به اینجا رسیدی آیا با همسرت مشكل نداشتی، گفت نه؛ پرسیدم دوستت داشت، گفت بله، زیر یك سال بود كه ازدواج كرده بود. گفت از وقتی كه همسرم این آنتن ماهواره را به خانه آورد و من شبكه فلان را دیدم، آرام آرام حس كردم كه انگیزه‌ای برای تقید به همسر خودم ندارم. چه دلیل دارد كه من فقط با همسر خودم ارتباط داشته باشم؟! وقتی اولین زمینه برای اولین ارتباط برای من فراهم شد حس كردم كه كار اشتباهی نمی‌كنم. یك كار عادی است. اصلی ترین اهرم اینجا این است كه آنها بتوانند قبح را بشكنند.
اما در یك مرحله فراتر و بالاتری اینها به این هم راضی نیستند و همین قدر سر بسته بگویم كه یكی از قله‌های اصلی كه اینها برای فروپاشی و تكه تكه كردن خانواده‌های مذهبی و سنتی، این هست كه ارتباط‌ها را حتی در اندازه خانواده‌ هم عادی جلوه دهند. اشكالی ندارد كه اعضای خانواده هم با هم ارتباط آن چنانی داشته باشند. 
این قله یكی از قله های اصلی است كه اینها نشانه گرفته‌اند، همان اتفاقی كه در غرب خودشان اتفاق افتاد. 
الان در غرب خواهر از ناحیه برادر و دختر از ناحیه پدر  در محیط خانواده امنیت ندارد، یعنی امن ترین جا برایش نا امن ترین جا شده است كه هر از گاهی خبرهایش منتشر می شود.
خانواده‌های سنتی ما كه چندان هم تقید به مذهب ندارند، فقط به باورهای سنتی و اخلاقی خود پایبند هستند، نماز نمی‌خواند، روزه نمی‌گیرد، حج به او واجب شده است، نمی رود، خمس و زكات هم نمی‌دهد اما از اینكه همسرش با یك مرد دیگر ارتباط داشته باشد به شدت غیرت دارد.
او اینجا ها را هم نشانه گرفته است، یعنی باورهایی كه حتی كسانی تقیدات دینی ندارند اما به آن پایبندند.
3. عادی جلوه دادن ارتباط دختر و پسر پیش از ازدواج تا حد باردار شدن
در شبكه‌های ماهواره‌ای ارتباط بین دختر و پسر در هر شكل، سن و نیتی و تا هرجایی عادی جلوه داده می‌شود. دغدغه‌های ارتباط بین دختر و پسر باید گرفته شود. اگر دختر و پسر قبل از ازدواج با هم ارتباط داشته باشند در هر سطح وسنی،‌اینها نمی‌توانند خانواده‌هایی موفقی را تشكیل دهند. 
یكی از كارهای آنها این است كه بتوانند خانواده‌های موجود را به هم بزنند و اجازه ایجاد خانواده‌های سنتی و پایبند و مذهبی را ندهند این كار بعدی یك كار كاملا پیشگیرانه از نگاه آنهاست. دختر اگر قبل از ازدواج ارتباط برقرار كرد و این ارتباط برایش عادی شد بعد از ازدواج هم معلوم نیست چقدر پایبند باشد.
این وسط دو نگرانی برای دختران وجود دارد. اولا دختر یك خانواده سنتی به شدت به عصمت دخترانه خود حساس است، پس نباید در ارتباطات عصمت دخترانه خود را از دست دهد. به شدت در شبكه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌كنند كه این یك باور عصر  قجری است و این هیچ مشكلی ندارد. 
ثانیا، دغدغه دیگر دختران بارداری است،‌ كه این را هم با ترویج سقط جنین به شدت قبحش را می‌شكنند. در سریال‌ها نمایش می‌دهند و تكرار می‌كنند كه حالا دختری باردار شد، اشكالی ندارد! كاملا به طور عادی، طبیعی و پزشكی بنا بر اقتضای زمانه رفتار كرده و سقط جنین می‌كند.
4. هویت زدایی از مفهوم خانواده
تیر خلاصی كه اینها می‌خواهند بزنند، تیر خلاص از هویت خانواده است. اصلا خانواده یعنی چی؟ چرا با ازدواج برای خودتان مسئولیت درست می‌كنید؟ شما نیاز به جنس مخالف دارید یك زندگی خارج از چارچوب ازدواج برای خودتان فراهم كنید، چرا ازدواج می‌كنید. مرد مسئولیت زن و خانواده را به دوش بكشد و هر دو مسئولیت مضاعفی را بخواهند تحمل كنند،‌ خب به جای آن زندگی با دیگران به جای ازدواج؛ به طور كل خانواده‌ای وجود نداشته باشد. 
الان در غرب تعداد زندگی‌های غیر رسمی كه تحت عنوان ازدواج نبوده است به شدت رو به افزایش است. این دو تا باهم زندگی می‌كنند بدون اینكه تعهدات قانونی در برابر یكدیگر داشته باشند. به همین دلیل آمار فرزندان نامشروع هم در بعضی از كشورها به شدت بالاست، در برخی از كشورهای اروپایی تا 33 – 34 درصد است. یعنی از هر سه فرزند یكی نامشروع است. چرا كه در غرب مفهوم خانواده در حال از دست دادن معنای خود است. 
این اتفاق در شبكه‌های ماهواره‌ای در حال تولید است، و همان بن بستی كه خودشان در مسئله خانواده به آن رسیده‌اند دارند برای ما نسخه‌اش را تجویز می‌كنند كه این دیگر تیر خلاصی است كه به مفهوم خانواده می زنند.
ما اگر نخواهیم از این ناآگاهی و خواب غفلت بیرون بیاییم،‌ شاید نتوانیم باور كنیم كه این همه برنامه‌های عجیب و غریب كه برای ما ریخته اند، باید دربرابرش كاری انجام دهیم.  

کد خبر:139009 -

http://rajanews.com/Detail.asp?id=139009

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2393روز قبل
پنج شنبه 13/7/1391 - 15:18
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
مساله ارز قابل مدیریت است
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌‌اند از جمله «پایان پارازیت ها»،«انتخابات گرجستان و جهان پس از آمریکا»،«از كمونیست های پولكی تا سلفی های پولكی»،«چه کسی پاسخگو است؟»،«چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ چه باید كرد؟»،«چالش‌های بودجه آخر»،«جایگاه ایران در رقابت‌پذیری»،«مساله ارز قابل مدیریت است»و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:پایان پارازیت‌ها

«پایان پارازیت ها»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم حسام الدین برومند است كه در آن می‌خوانید؛1- این روزها در پی نوسانات بازار ارز و التهابات اقتصادی آنچه بیش از هر چیزی ضرورت و اولویت دارد «تحلیل» صحیح از شرایط كشور است چرا كه در غیر این صورت «انگاره»ها و «پندار»ها به جای واقعیت می نشیند و ناظران و تحلیلگران را به اشتباه می اندازد.

ناگفته پیداست؛ در این میان دشمن تلاش می كند صحنه واقعی و حقیقی مخدوش شده و به خوبی دیده نشود.

كافی است تا طی چند روز گذشته اخبار و گزارش های رسانه های ضد انقلاب و اپوزیسیون مورد دقت و تأمل قرار بگیرد تا بسیاری از واقعیت ها روشن شود.

بخصوص این ماجرا وقتی جالب تر می شود كه از روز گذشته رسانه ها و سایت های دشمن با ذوق زدگی این خط را بصورت فراگیر دنبال و القاء می كردند كه؛ «تحریم ها در ایران اثر كرده است».

این رسانه ها از بی بی سی، صدای آمریكا، رادیو فردا و ... تا سایت های ضد انقلاب با فضاسازی تبلیغاتی كوشیدند تا از فاكتور افزایش قیمت ارز در كشور به این نتیجه برسند كه موقعیت جمهوری اسلامی با «بحران» روبرو گردیده و در «تحلیل»های ناشیانه ادعای فروپاشی اقتصادی را پیش كشیدند.

اكنون در این باره سؤالاتی مطرح است؛ آیا این حجم از گزارش ها و اخبار پیرامون اثرگذاری تحریم ها بر ضد ایران آنهم تا سر حد فروپاشی اقتصادی مبتنی بر مستندات است؟

تعمیم و القاء آنچه كه بحران اقتصادی نامیده اند به بحران سیاسی ناشی از چه تصوراتی است؟

ذوق زدگی رسانه های دشمن و ضد انقلاب مبتنی بر عملیات روانی است و كاركرد رسانه ای دارد یا ادعاهای آنها دارای پشتوانه است؟

و بالاخره اینكه تحریم های اقتصادی دشمن كه از اول ژوئیه سال جاری میلادی با هدف به اصطلاح فلج كنندگی و گزندگی ایران اسلامی در بوق و كرنا كرده اند واقعاً تا چه میزان بر موقعیت اقتصادی كشور تأثیر داشته است؟

نكته مهم این است كه رصد اخبار و گزارش های دشمن و ضد انقلاب طی چند روز اخیر علیه جمهوری اسلامی به بهانه نوسانات بازار ارز حاكی از آن است كه همگی از این شرایط بسیار خوشحال و خرسند هستند ولی سؤال این است كه آیا این مسئله تعجب آور است؟ بدون شك پاسخ منفی است و اگر دشمن و رسانه های آنها ذوق زده نمی شدند و در تلاش برای القاء این مسئله كه تحریم ها اثر كرده نبودند جای تعجب و شگفتی داشت.

اما این خوشحالی و ذوق زدگی خالی از هرگونه تحلیل درباره وضعیت جمهوری اسلامی است و بیشتر آرزوها، تصورها و پندارها محتوای اصلی گزارش ها و اخبار آنهاست.

برای همین است كه چون بیرون از دایره تحلیل و واقعیت و فقط برمبنای پروپاگاندای رسانه ای و تصویرسازی به ایران اسلامی هجمه می كنند، خالی بودن دست آنها رو می شود.

به عنوان نمونه بی بی سی كه دروغ های سریالی آن در فتنه 88 نشان داد ماهیت رسانه ای ندارد و یك بنگاه خبرپراكنی در خدمت سرویس های اطلاعاتی غرب است دیروز در به اصطلاح تحلیل افزایش قیمت ارز به اینجا رسید كه، ظرف ماه های آینده حوادثی بزرگتر از سال 88 رخ خواهد داد و آرزو كرد نظام ایران دچار تضعیف در ساختارها شود. اما آن سوی این تلاش ها و تحركات نیز دیدنی و خواندنی است.

مشكل اصلی رسانه های دشمن و ضد انقلاب این است كه با فقد تحلیل در مواجهه با ایران روبرو هستند و تنها از میان حجم انبوه فضاسازی های تبلیغاتی بر ضد ایران معدود رسانه هایی هستند كه در پاره ای موارد ناگزیر واقعیت ها را به بیرون درز داده و مانند فارین پالیسی اذعان كرده اند كه؛ «ما نمی توانیم ایران را تحلیل كنیم.»

گفتنی است؛ این اعتراف فارین پالیسی پاسخ به جرج سوروس كلان سرمایه دار آمریكایی است كه اسفند سال 89 با حضور در «سی ان ان» ادعا كرده بود حاضر است شرط ببندد ایران تا یكسال آینده سقوط خواهد كرد! یادآور می شود كه اسفند سال 90، تحلیل جرج سوروس به صورت كاملا معكوس جواب داد و ایران اسلامی با حضور 65 درصدی مردم در انتخابات مجلس نهم نشان داد آنچنان در اقتدار است كه دشمن چاره ای جز آرزو یا شرط بندی ندارد.

همچنان كه پیش از آن نشریه آمریكایی «فوربس» در آرزوی براندازی ایران نوشت: «تصورش را بكنید تغییر رژیم در ایران چه تحولاتی را برای ما آمریكایی ها در دنیا به وجود می آورد... برنامه هسته ای ایران مهار می شود، عراق دست شیعیان نخواهد بود، خطر حزب الله لبنان از بین می رود، امنیت اسرائیل تامین می شود، قیمت نفت ارزان خواهد شد و...».

اما برای آنكه از محور اصلی این نوشته دور نشویم درباره موج هجمه رسانه ای دشمن و ضدانقلاب در القاء اینكه تحریم ها علیه ایران تاثیر كرده و در ادامه فلان و بهمان می شود تحلیل روز گذشته گاردین خواندنی است؛ «اظهار شادمانی از تاثیر تحریم ها بر ایران زودهنگام است، واقعیت آن است كه تحریم ها ایران را تقویت می كند.»

بنابراین آنچه محرز است عملیات رسانه ای و جنگ روانی دشمن بدین معنا نیست كه آنها اصل ماجرا را ندانند و در خیلی از موارد می دانند كه تحریم ها قدرت اخلال در موقعیت و تصمیمات كلان كشور را ندارد.

برای همین است كه اندیشكده بروكینگز در تحلیل اثرگذاری تحریم ها می نویسد؛ «ایران در طول تاریخ نشان داده است كه ظرفیت مقابله با مشكلات را برای رسیدن به اهداف موردنظر خود دارد، این كشور در نتیجه تاثیرات انقلاب و جنگ با عراق در تحمل مشكلات شدید اقتصادی تجارب گسترده ای دارد.»

2- مقارن با فضای ساختگی و روانی دشمن و رسانه های آنها از آنچه كه بحران اقتصادی و سیاسی كشور می نامند؛ در داخل مسئولان و رسانه ها نباید در زمین افراط یا تفریط بازی نمایند. بنابراین اگر سهم تحریم را نباید به طور كامل انكار كرد از سوی دیگر نباید تنها عامل دشمنی و خصومت جبهه استكبار را سبب نابسامانی های اقتصادی قلمداد كرد.

باید تمام مسئولان و نهادهای اجرایی، تقنینی و قضایی با تحلیل صحیح از شرایط موجود، راهكارهایی برای مشكلات اقتصادی كشور ارایه دهند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در بیاناتی حكیمانه و راه گشا در جمع صدها نفر از نخبگان كشور ضمن تاكید بر تحلیل درست از وضعیت كشور، لازمه رسیدن به تحلیل درست پیرامون جایگاه و موقعیت كشور را وجود «ارزیابی صحیح از توانایی ها و نقاط قوت نظام اسلامی»، «فشارهای جبهه دشمن» و در عین حال «ناكامی های این جبهه» دانسته و بیان فرمودند؛ «این تصور كه علت دشمنی جبهه استكبار با ملت ایران، اتخاذ برخی مواضع یا تصمیم ها بوده، غلط است؛ علت اصلی همه این فشارها، جایگاه مستقل ملت ایران و تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است.»

بنابراین لازم است كه اكنون به صدر این نوشته بازگردیم. آنچه كه باعث شده رسانه های ضدانقلاب و دشمن در حجمی گسترده یك مشكل اقتصادی را تا سر حد بحران سیاسی [!] بزرگ نمایی كرده و در این میان آرزوهای خود را به جای واقعیت ها پمپاژ كنند ناشی از آن است كه طی 34 سال گذشته، ایران اسلامی به خواسته ها و زیاده خواهی های آنها یك «نه بزرگ» گفته و آنها از شدت عصبانیت از هر فرصتی برای انتقام گیری استفاده می كنند.

به قول سردبیر فارین پالیسی، ایران به این دلیل كه از آمریكا سرپیچی می كند مورد غضب این كشور قرار گرفته است.

3- نكته دیگری كه باید به نكات بالا علاوه كرد این است كه مسئولان كشور نباید ناخواسته به شرایط التهاب اقتصادی كمك كنند و بسیاری از اظهارنظرها، نشست های خبری و یا مصاحبه ها نباید خدای ناكرده به تسویه حساب های سیاسی منجر شود.
راه روشن است و جای هیچ تردیدی وجود ندارد كه برای حل مشكلات اقتصادی تنها مسئولان نهادهای مختلف باید طبق وظیفه قانونی شان عمل نمایند.

این فرمول مشخص بیشترین نقش را در جلوگیری از حاشیه سازی ها و جنجال سازی ها خواهد داشت كه به انضمام تحلیل صحیح از شرایط كشور می تواند موانع موجود را از سر راه بردارد.

البته نقش رسانه های متعهد در تبیین و تحلیل صحیح شرایط كشور و مطالبه گری از مسئولان در بستر وظایف قانونی آنها همچون كاتالیزوری خواهد بود كه می تواند به حل پاره ای از نابسامانی ها و التهابات اقتصادی شتاب و سرعت ببخشد و اینچنین است كه با پایان پارازیت ها تصویر روشن و شفاف خواهد شد.

خراسان:انتخابات گرجستان و جهان پس از آمریکا

«انتخابات گرجستان و جهان پس از آمریکا»عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم سیدمحمد اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛"برتولت برشت" نمایشنامه‌نویس و شاعر آلمانی جمله معروفی دارد که حکایت تحولات این روزهای جهان است: «آن چه ثابت و برجاست، ثابت و برجا نیست. دنیا این چنین که هست نمی ماند.» هر فرازی، فرودی دارد. روز گذشته دولت هوادار غرب و آمریکا در "گرجستان"، شکست در انتخابات این کشور را پذیرفت. بنابراین از این پس باید در نقشه سیاسی جهان یک مورد دیگر را هم اصلاح کنیم. گرجستان هم از بلوک آمریکایی خارج شد. اما ماجرا بیش از این هاست.

تعبیر خواب آقای مشاور

بهمن ماه سال گذشته "زبیگنیو برژینسکی"، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر، با انتشار یادداشتی در مجله فارین پالیسی پیش بینی کرد که نفوذ آمریکا در 8 منطقه جهان با تغییرات عمده ژئوپلتیک، کاهش پیدا خواهد کرد.(1) ژئواستراتژیست لهستانی الاصل و دیپلمات کهنه کار آمریکایی آن زمان یادداشت اش را با بررسی تغییرات "گرجستان" آغاز و پیش بینی کرد که کاهش نفوذ ایالات متحده در منطقه، منجر به افزایش نفوذ روسیه بر این کشور همسایه خود خواهد شد.

 گرجستان، تایوان، کره جنوبی، بلاروس، اوکراین، افغانستان، پاکستان و اسرائیل 8 منطقه ای هستند که برژینسکی پیش بینی کرده است دچار تغییرات ژئوپلتیک به گونه ای شوند که نفوذ آمریکا در آن ها کم شود و یا منافع آن با خطر جدی مواجه شود.

"گل رز" هم به "انقلاب نارنجی" پیوست

آمریکا از سال 1991 تاکنون، سالانه 3 میلیارد دلار به گرجستان کمک می کرده است. به نظر برژینسکی، افول گرجستان به معنای افزایش نفوذ روسیه بر کانال های انتقال انرژی به اروپا است و روسیه می تواند با استفاده از این موقعیت، باج های سیاسی کلان از اروپا بگیرد.

حالا در گرجستان حزب «جنبش ملی متحد»، نزدیک به میخائیل ساکاشویلی (رئیس جمهور) جایش را به حزب «رویای گرجستان»، نزدیک به بیدزینا ایوانیشویلی، میلیاردر نزدیک به روسیه و از سران مخالفان دولت داده است. ساکاشویلی ۹ سال پیش و در پی انقلاب "گل رز" قدرت را در گرجستان به دست گرفته بود.

گرجستان آخرین پایگاه انقلاب های رنگی در اروپای شرقی است که چندی پس از افول "انقلاب نارنجی" در اوکراین، از بلوک حامیان آمریکا خارج می شود. انقلاب هایی نرم که به شکل زنجیره‌ای در صربستان (دو مرحله ۱۹۹۷ و ۲۰۰۰)، گرجستان (۲۰۰۳) و اوکراین (۲۰۰۴) رخ داد، اما امروز افق روشنی برای هیچ یک از آن ها دیده نمی شود.

مسابقه خروج از بحران

اما همان طور که برژینسکی پیش بینی کرده بود، کاهش نفوذ آمریکا به اروپای شرقی محدود نیست. به اعتقاد او، 10 سال حضور نظامی آمریکا از 2001 تاکنون درافغانستان، به اضافه اوضاع اقتصادی بسیار نابسامان کابل چنان دست به دست هم داده اند که باید این کشور را هم برای آمریکایی ها از دست رفته دانست.

نبود دولتی مقتدر و کارآمد در کابل به همراه افول قدرت آمریکا در این کشور، بیم آن را ایجاد کرده که بار دیگر افغانستان به جبهه نبرد و افراطی گری تبدیل شود. دیروز آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو هم با روزنامه گاردین گفت و گو کرد و خبر داد که خروج نیروهای غربی از افغانستان زودتر از آنچه انتظار می‌رود، انجام خواهد شد.

جالب این که دبیر کل ناتو گفته است که خروج نظامیان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی نباید به "مسابقه برای خروج از افغانستان" تبدیل شود. صحبت های راسموسن در کنار گزارش روزنامه ایندیپندنت از طرح "Plan C" برای تجزیه افغانستان، نشان می دهد که نتیجه 10 سال حضور در سرزمین دشمن کش افغانستان و صرف میلیاردها دلار در این کشور، نه تنها به از بین بردن طالبان و القاعده منجر نشده، بلکه سرانجامش دست و پا زدنی برای خروج آبرومندانه از این کشور به قیمت مذاکره با طالبان شده است.

ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد

شکست انقلاب های مخملی در اروپای شرقی، جنگ طلبی‌های بی نتیجه واشنگتن در 10 سال گذشته، تغییرات شگرف در خاورمیانه و شمال آفریقا، بحران بی سابقه مالی و اجتماعی در کشورهای اروپایی که شرکای استراتژیک آمریکا هستند و بسیاری موارد دیگر نشانه هایی هستند که فرضیه آغاز جهان پس از آمریکا را تقویت می کنند. تابستان امسال “مایکل مولنر” عکاس روزنامه نیویورک تایمز عکسی را منتشر کرد که در آن باراک اوباما در حال پیاده شدن از هواپیما، کتاب "جهان پس از آمریکا" نوشته فرید زکریا را در دست دارد.

عکسی که باعث جنجال در رسانه های آمریکایی شد. به نظر می رسد، برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هرکسی باشد، باید خود را برای مواجهه با دیگر نشانه های افول امپراتوری ایالات متحده آماده کند.

آینده پیش رو

به هر روی کارشناسان بر این باورند که بسیاری در جهان امروز، صدای ناقوس پایان امپراتوری آمریکا را شنیده اند. یکی از نشانه‌هایی که آن ها معرفی می کنند، اقدام عجیب انگلیس در ادغام هیئت های دیپلماتیک با کانادا است. اقدامی که با سابقه چند سال گذشته لندن در حمایت بیشتر از "کشورهای مشترک‌المنافع" که روزی تحت سیطره امپراتوری بریتانیا بودند، تلاشی آرام برای آماده شدن برای جهان پس از آمریکا ارزیابی می شود. حتی نظرات جنگ طلبانه میت رامنی، رقیب جمهوری خواه اوباما نیز تندخویی های گروهی از آمریکایی ها برای به تاخیر انداختن غروب فرمانروایی شان به نظر می رسد.

بنابراین جهان باید خودش را برای روزگاری جدید آماده کند. روزگاری که ممکن است "گذاری نرم به دوران پس از آمریکا" را رقم بزند و یا اینکه با به قدرت رسیدن گروهی دیگر شرایطی را به وجود بیاورد که این تغییر چون آتشی دامان مردم دیگر در بسیاری نقاط دیگر جهان را هم بگیرد.

جمهوری اسلامی:تحلیل سیاسی هفته

«تحلیل سیاسی هفته»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛در این هفته بی‌تدبیری‌های انجام شده در مقابله با فشارهای اقتصادی باعث شد كه بخش‌هایی از جامعه - به طور مستقیم و یا غیرمستقیم - درگیر عدم احساس امنیت روانی اقتصادی شوند و این وضعیت زمانی به اوج خود رسید كه نرخ ارز روز به روز افزایش یافت و به ركوردهای غیرقابل باوری دست یافت.

شاید هیچكس در اینكه آمریكا برای جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران وارد صحنه شده و در این راه از همه توان و موجودیت خود و همپیمانانش استفاده می‌كند و از هیچ دسیسه و توطئه‌ای فروگذار نیستند، تردیدی نداشته باشد ولی آنچه مورد بحث و مناقشه است، عدم استفاده از نظرات كارشناسی، تصمیم گیریهای بسته و جزیره ای، پشت كردن به واقعیت‌ها و در پیش نگرفتن راههای صحیح مقابله با مشكلات است كه فریاد همه دلسوزان و صاحبنظران اقتصادی را در آورده و باعث شده كه مردم، خود را در معرض آسیب‌های روانی و عدم اعتماد عمومی بیابند.

آنچه فارغ از حجم توطئه‌ها و فشارهای گسترده دشمنان انقلاب در این نبرد سنگین اقتصادی، مردم را نگران كرده، نوسانات و فراز و نشیب‌های موجود در شیوه مدیریتی مدیران اجرایی و اقتصادی كشور است كه به این وضعیت دامن زده و سرمایه‌های اجتماعی در جامعه را در معرض آسیب قرار داده است.

متأسفانه عدم صداقت و شفافیت مدیران اجرایی و اقتصادی با افكار عمومی و عدم تبیین برخی تنگناها كه ممكن است مردم در آینده با آن مواجه شوند، نه تنها راه چاره مؤثر و مفیدی نبوده بلكه رفته رفته امنیت روانی جامعه و سرمایه اجتماعی كشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از همه مهمتر نقش فرافكنی‌ها و عدم پذیرش مسئولیت برخی اشتباهات و انداختن آن به دوش دیگران و استتار ضعف‌های مدیریتی و عدم استفاده از همه ظرفیت‌های كارشناسی موجود، قطعاً كمتر از تبعات تحریم‌ها نبوده و باعث آزردگی خاطر مردم شده است. خوشبختانه رهبر معظم انقلاب چندی پیش با اشاره صریح و واقع‌بینانه به پیامدهای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، نه تنها آنها را بی‌تأثیر و درحد كاغذ پاره ندانستند بلكه ضمن هشدار نسبت به ضرورت تمهید پادزهر و راهكارهای مناسب، در واقع نقشه راه پیش رو برای خنثی‌سازی اثر تحریم‌ها را نیز تبیین كردند ولی گویا برخی مدیران بنا دارند عالماً و عامداً با دادن آدرس‌های غلط و فرافكنی در پذیرش مسئولیت، به زخم مردم نمك بپاشند.

هفته جاری درحالی پشت سر گذاشته شد كه عنوان "هفته نیروی انتظامی" را به همراه داشت. در این هفته كه قاعدتاً موضوع نظم و انضباط اجتماعی، امنیت اخلاقی جامعه، عفاف و حجاب و استقرار آن به عنوان یك دغدغه عمومی باید مورد بحث قرار می‌گرفت، آنان كه مسئولیت اجرایی و فرهنگی جامعه را برعهده دارند، ترجیح دادند از كنار آن بگذرند و همچنان چشم شان را بر واقعیت‌های تلخ و دردناك ببندند.

هر چند نیروی انتظامی معتقد است برای برخورد با نمادهای فساد اجتماعی و كنترل بیرونی بی‌بندوباریها آمادگی لازم را دارد ولی متأسفانه به جای آنكه حمایت شود، با كارشكنی و موانع رسمی و آشكار مواجه است. متأسفانه سالهاست كه به بهانه لزوم كار فرهنگی و نهادینه كردن فرهنگ عفاف در جامعه از برخورد با آنهایی كه تعمداً به دنبال گسترش فساد در جامعه و خدشه وارد كردن به امنیت و آرامش عمومی مردم هستند، تعلل می‌شود بدون آنكه در بخش فرهنگی اقدام بایسته و شایسته‌ای انجام پذیرد.

متأسفانه پس از سالها تعلل در زمینه بهینه سازی وضعیت فرهنگی و نهادینه كردن حجاب و عفاف در جامعه، اینگونه آشكار می‌گردد كه مسئولان اجرایی علاوه بر آنكه از انجام وظایف خود در بخش‌های اقتصادی عاجزند، در بخش‌های فرهنگی نیز دچار همین ضعف هستند و شاید در خوشبینانه‌ترین تحلیل‌ها، با تعلل و مسامحه، راه را برای مبارزه با ناهنجاریهای اجتماعی بسته نگاه داشته‌اند.

در مهمترین رویدادهای خارجی هفته، ادامه واكنش‌های جهانی علیه فیلم موهن، تداوم انقلاب مردم بحرین، برگزاری تظاهرات ضد دولتی جدید در عربستان و انفجارهای مرگبار در عراق قرار داشتند.

پس از گذشت یك ماه، واكنش‌ها علیه توطئه آمریكائی - صهیونیستی به فیلم موهن این هفته نیز ادامه یافت و در بسیاری از كشورهای جهان مسلمانان با سردادن شعار علیه عاملان این اهانت و دولتهای حامی آنها، خشم و نفرت خود را از توطئه مذكور ابراز داشتند، اعتراض ملت‌های مسلمان علیه فیلم موهن، درحالی وارد دومین ماه شده است كه اغلب دولتهای اسلامی همچنان در مقابل این حركت ضد اسلامی سكوت كرده و تحرك لازم را از خود نشان نداده‌اند. در این میان، سازمان همكاری اسلامی كه درحال حاضر به عنوان تنها سازمان فراگیر مدعی دفاع از منافع جهان اسلام مطرح است، عملكردی منفعلانه در قبال این مسئله مهم و تعدی جبهه كفر علیه مرزهای عقیدتی جهان اسلام داشته و تنها به محكومیت لفظی، آنهم با لحنی محتاطانه پرداخته است كه قطعاً با انتظار و خواست مسلمانان فاصله دارد.

در هفته جاری، قیام مردم بحرین علیه دیكتاتوری رژیم آل خلیفه با تقدیم دو شهید دیگر تداوم داشت. ملت انقلابی بحرین پس از گذشت نزدیك به دو سال همچنان با حضور در خیابانها و ادامه تظاهرات، نشان می‌دهند در راه دستیابی به هدف خود قصد از پای نشستن ندارند و مصمم هستند تا پیروزی نهایی و به دست آوردن حق مسلم خود، یعنی حكومت مردمی و غیرتبعیض آمیز به مبارزه ادامه دهند هر چند كه در این مسیر مورد بی‌مهری و بی‌اعتنایی ظالمانه مجامع بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری، از جمله سازمان ملل و شورای به اصطلاح امنیت این سازمان قرار گرفته‌اند.

سران حكومت آل خلیفه كه با پشت گرمی عربستان، آمریكا و سایر دولتهای ذی نفوذ، به كشتار و سركوب ادامه می‌دهند بپذیرند پشتوانه مردم را ندارند و دوام نخواهند آور و در آینده‌ای نه چندان دور در برابر محكمه ملت بحرین قرار خواهند گرفت.

این هفته عربستان نیز شاهد گسترش اعتراضات سیاسی علیه رژیم حاكم بود و در بخش‌هایی از شرق این كشور معترضان به تظاهرات پرداختند. در این حال، گزارش رسیده است كه مأموران امنیتی سعودی به منازل مردم در مناطق شیعه‌نشین حمله كرده و شماری از افراد مظنون را به قتل رسانده‌اند. این حركت از سوی رژیم ریاض بیانگر تشدید سیاست سركوب توسط این رژیم است و دلیلی به جز افزایش وحشت دولتمردان ریاض از تحولات آینده و اوجگیری قیام مردمی ندارد.

در هفته جاری، عراق بار دیگر شاهد انفجارهای خونین بود و در چند حادثه نزدیك به 50 نفر كشته شده و تعداد بیشتری زخمی شدند. انفجارها در عراق، برنامه‌ای است كه با هدف ساقط كردن دولت كنونی این كشور صورت می‌گیرد و پشت این برنامه، جبهه‌ای مشترك، متشكل از دولتهای مداخله گر خارجی و گروههای زیاده طلب داخلی قرار دارند. این جبهه شوم درصدد است با انفجارهای پی در پی و ایجاد بلوا و ناامنی، اجازه بازگشت ثبات به جامعه عراق را ندهد و از این طریق دولت را برای پذیرش شرایط و خواسته‌های غیرقانونی خود به تسلیم وادارد. این در واقع آخرین حربه‌ای است كه دشمنان جناح حاكم فعلی كه در آن شیعیان اكثریت دارند به كار گرفته شده كه تاكنون با شكست مواجه شده است.

رسالت:نقد مشفقانه مصاحبه رئیس جمهور

«نقد مشفقانه مصاحبه رئیس جمهور»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلویی است كه در آن می‌خوانید؛رئیس جمهور محترم در بعد از ظهر روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی مطالبی فرمودند كه تامل در آن می‌تواند راهبردی برای حل مشكلات كشور باشد.

 مصاحبه برحسب سئوالات و پاسخ‌ها، محورهای اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشت كه در زیر به چند محور اشاره می‌شود.

1- مصاحبه رئیس جمهور درست در شرایطی انجام شد  كه دو هفته التهاب بازار ارز را پشت سر گذاشته‌ بودیم. به طور طبیعی  سئوالات بیشتر حول محور این رویداد  تلخ بود كه كاهش ارزش پول ملی را هدف قرار داده است.  كسانی‌كه این معركه را در كشور مدیریت می‌كردند قاعدتا از ورود رئیس جمهور به موضوع در هراس بودند به همین دلیل چهار ساعت قبل از مصاحبه  بیش از 300 تومان از قیمت ارز(دلار) كاسته شد اما عدم هدف‌گذاری صحیح در پاسخ‌های رئیس جمهور باعث شد پس از مصاحبه دوباره روند صعود قیمت ارز با همان سرعت گذشته تداوم یابد.

 رئیس جمهور در پاسخ‌های خود هیچ اشاره‌ای به این كاهش نكرد در حالی كه اگر به آن اشاره می‌كرد و با قدرت پشت سر  تصمیمات اتاق مبادلات ارزی می‌ایستاد به‌طور قطع روند كاهش تداوم می‌یافت .

2- رئیس جمهور محترم در این مصاحبه تصریح كرد كه دشمن موفق شده مقداری از فروش نفت ما را كاهش دهد و در تحریم نفت و مبادلات بانكی ما موفق بوده است و بخشی از نوسات قیمت ارز به این مسئله اختصاص دارد.

 به نظر می‌رسد تصریح به این معنا در مصاحبه فاقد نوعی هوشمندی سیاسی است. اگر این بیان را به موضوع آمادگی رئیس جمهور برای گفتگو و ایجاد رابطه با آمریكا در سفر به نیویورك اضافه كنیم، تصویری از مواضع اصولی رئیس جمهور در تاكید به مقاومت و دشمن ستیزی دیده نمی‌شود.

 روسای جمهور قبل هم در سال‌های پایانی خود در  فهم اوضاع دچار چنین مشكلی بودند.

 آقای احمدی نژاد از مردم برای پافشاری روی گفتمان  انقلاب و گفتمان امام و رهبری رای گرفته است . او نمی‌تواند در بخشی از وظایف خود از این گفتمان عدول كند و آن را هم به حساب مردم بگذارد.

 آنچه دلسوزان از مواضع "رئیس" استشمام می‌كنند با ذائقه سیاسی وانقلابی " جمهور" همخوانی ندارد.

 مردم، نظام و انقلاب روزهایی را در سه دهه گذشته طی كردند كه اصلا قابل مقایسه با این اوضاع نیست. ملت فشارهایی را با مقاومت وحماسه پشت سر گذاشته است كه دشمن را به وادی حیرت و فنا برده است. پس با 200 ، 300 تومان بالا رفتن و پایین آمدن قیمت ارز نمی‌شود فشار خون یك انقلاب را اندازه‌گیری كرد .

3- هجمه رئیس جمهور به رئیس مجلس ، نمایندگان ، قوه قضائیه و برخی رقبا، رسانه‌های منتقد و قراردادن آنها در كنار كسانی كه همراهی با دشمن می‌كنند یك كم لطفی بود.

 خوب بود رئیس جمهور در برابر منتقدین سعه صدر نشان می‌داد و آن را حمل به دلسوزی آنان می‌كرد. بالاخره نمی‌شود به فاصله كوتاهی دو سوم ارزش پول ملی كاهش یابد و احدی هم جرات نكند زبان به شكوه وگلایه گشاید. پس شعار آزادی مطلق كه اخیرا ارگان دولت به شعارهای دولت افزوده چه می‌شود؟

 آقای رئیس جمهور طوری به منتقدین حمله كردند كه گویی دارد یك رونمایی از اختلافات داخلی وشكاف در قوا و ... را در یك میتینگ سیاسی به نمایش می‌گذارد. این فروكاهش شان رئیس جمهور به مخالفی است كه در اقلیت قرار دارد. حال آنكه مردم، نخبگان، علاقه‌مندان نظام، روسای قوا و حتی رقبا و منتقدین وی به شان ومرتبت رئیس جمهور به‌عنوان دومین مقام رسمی كشور احترام می‌گذارند و علاقه‌مند به توفیقات او می‌باشند.

اینكه جناب آقای احمدی نژاد منتقدین را به مخالفین دولت و مخالف رئیس جمهور ترجمه كند نوعی كج سلیقگی سیاسی است . لذا رئیس جمهور به شماری از مشاورین خود كه چنین القائاتی دارند باید به دیده تردید نگاه ‌كند.  چون برخی می‌خواهند روند جدایی او از مومنین و علاقه‌مندان انقلاب را تا افتادن در دامان دشمن مدیریت كنند.این بلایی است كه بر سررئیس جمهور سابق آوردند. اما او هوشمندی نشان داد و حداقل  در ایام تصدی این منصب با آنها همراهی نكرد. هر چند بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری در ایام فتنه 88 به نوعی این همراهی را نشان داد!

4- واكنش نشان دادن به اجرای یك حكم قطعی و قانونی در مورد جناب آقای جوانفكر آن‌هم در یك مصاحبه با حضور خبرنگاران داخلی   وخارجی چه مشكلی از مشكلات رئیس جمهوری یا مسائل كشور را حل می‌كند. 

رئیس جمهور در بدو ورود به كشور از این اقدام اظهار تاسف كرد و همین مطالب را كه در مصاحبه گفت، قبلا هم گفته بود. اصرار بر این موضع آن هم در یك نشست مطبوعاتی بدون التزام عملی به اجرای قانون، چه تصویری از رئیس جمهور كشور را واتاب می‌دهد؟ چرا رئیس جمهور با این مواضع اتهام قانون ستیزی و دخالت در قوه دیگر را به‌راحتی می‌پذیرد.

در كشورهای جهان هر روز خبر از احضار یك رئیس جمهور به دادگاه یا دستگیری و زندانی شدن یك نخست وزیر ومقامات دیگر است. این یك روال عادی است . احترام به قانون و قضا شأنش بالاتر از حمایت از فردی است كه فكر می‌كنیم او مجرم نیست . تشخیص مجرم بودن یا نبودن كسی در عرف همه حكومت‌های جهان به عهده رئیس جمهور نیست.

از طرفی تعیین تكلیف برای رسانه‌ها كه چرا از شهرداری تهران یا از
قوه‌قضائیه یا مجلس انتقادی نمی‌كنند از جمله مسائل مطرح شده از سوی رئیس جمهور محترم بود. احتمالا ایشان و دوستانشان  موفق نمی‌شوند همه روزنامه‌ها را دقیق بخوانند زیرا این نقدها وجود دارد. اصرار به عدم وجود آن، نادیده گرفتن شعور مردم و شعور مدیران رسانه‌ای كشور است.

 5- خطاب نگارنده در آخرین نكته به رئیس جمهور محترم نیست. بلكه خطاب به روسای قوا و برخی كسانی است كه غیر منصفانه در مصاحبه رئیس جمهور مورد نقد قرار گرفتند.

وارد شدن به میدانی كه رئیس جمهور در مصاحبه خود فضا و زمین آن را تعریف كرد، خردمندانه نیست. خویشتنداری معطوف به عقلانیت سیاسی مبنی بر حفظ حیثیت نظام و آمادگی قوا برای مقابله با دشمنی‌های آمریكا وصهیونیسم در شرایط كنونی یك ضرورت است.

در همین جا لازم می‌دانم از لغو مصاحبه رئیس مجلس تشكر كنم . مردم می‌دانند به چه كسی و برای چه رای دادند و اینكه  مشكلات كشور چیست؟ سهم هر یك از قوا در حل این مشكلات چقدر است؟ مردم روی رای خود ایستاده‌اند و نیك می‌دانند كسی كه رای از مردم گرفته آیا روی عهد و پیمان خود در دفاع از نظام ،اسلام و انقلاب و قانون ایستاده است یا نه؟ بنده به‌عنوان كسی كه آگاهانه هم در دور اول و هم در دور دوم ریاست جمهوری جناب آقای احمدی نژاد به او رای داده‌ام 80 درصد مواضع او را اصولی ومنطبق برعهد و پیمان او با مردم می‌دانم اما گاهی مواضعی و رفتاری می‌بینم كه به تردید می‌افتم. مصاحبه روز سه شنبه رئیس جمهور از آن جمله است. امیدوارم او موفق شود ودوره خود را با پاسخ دادن مسئولانه  به این تردید‌ها به نیكی پایان ببرد.

تهران امروز:از كمونیست های پولكی تا سلفی های پولكی

«از كمونیست های پولكی تا سلفی های پولكی»عنوان یادداشت روز روزنامه تهران امروز به قلم حجت كاظمی است كه در آن می‌خوانید؛دهه‌ها قبل و پیش از آنكه نیكیتا خروشچف، در كنگره بیستم حزب كمونیست شوروی،كوس رسوایی استالین و عصر وی را فریاد بزند،گروهها و روشنفكران چپگرای بسیاری در جوامع توسعه یافته غربی و جهان سومی از دل و جان، به حمایت از كمونیسم و الگوی شوروی به عنوان راه حل نجات بشریت می‌پرداختند.در سایه این هژمونی ایدئولوژیك، اتحاد شوروی دارای ارتشی از حامیان بی جیره و مواجب در اقصا نقاط جهان بود كه زمینه پیشبرد منافع این كشور را فراهم می آوردند.

با سقوط تدریجی اعتبار شوروی و ایدئولوژی لنینیستی، رفقا مجبور شدند تا برای حفظ حامیان و كمونیست‌های وفادار«خلق‌های تحت ستم»سركیسه را شل كنند و جیره و مواجب بپردازند. از این رو از متن لشگر حامیان بی‌جیره و مواجب، مجموعه گروه‌ها و نیروهایی سربرآوردند كه تعبیری بهتر از«كمونیست های پولكی» نمی‌توان به آنها داد.

در مورد بنیادگراهای سلفی هم می توان از روندی مشابه سخن گفت.در حالی كه در میان مجموعه گروههای سلفی و چهره‌های برجسته آنها تا زمان رویداد 11 سپتامبر می‌توان شواهدی از باور و تعلق به ایدئولوژی وهابی را دید، ولی به دنبال این رویداد، فروپاشی حكومت طالبان در افغانستان و مغلوبه شدن نبرد ، اندك اندك گروه‌های سلفی، ترجیج دادند تا به جای ورود به درگیری‌های پرهزینه، از ظرفیت های خود برای كسب منافع مادی استفاده كنند. این امر تحقق نمی‌یافت مگر در سایه وصل شدن به دولتها و نیروهایی كه حاضر بودند تا با آنها معامله كنند؛ پول پرداخت كنند و وفاداری آنها را كسب كنند.

می‌دانیم كه گروههای سلفی تكفیری در ذیل تئوری جاهلیت سید قطب، حكومت های موجود در جهان اسلام را غیر اسلامی می‌دانند و از ضرورت «مبارزه با دشمن داخلی» سخن به میان می‌آورند.در سایه همین دیدگاه بود كه گروه‌های سلفی طی دهه های 70،80 و 90 میلادی به مبارزه‌ای جدی علیه رژیم‌های حاكم بر جوامع اسلامی روی آورده و در پی احیای خلافت در این جوامع برآمدند.

اما با رخداد 11 سپتامبرو تضعیف شدید شبكه و نفوذ اجتماعی و اقتصادی این گروهها و رنگ باختن امیدهای موفقیت، به یكباره انرژی ضد وضع موجود این جنبش ها خالی شد و عملا زمینه برای معامله با دولتهای عربی فراهم شد.در این بین ظاهرا عربستان و قطر در معامله با گروههای سلفی و تكفیری موفق عمل كرده اند.عراق و نقش گروههای تكفیری در ناامن سازی این كشور تبلور اول این همگرایی نوظهور بود.گروههای سلفی در ذیل شعار مبارزه با حكومت شیعی و استعمار صلیبی، به مجری سیاست های عربستان و قطر و اردن در عراق بدل شدند و در عوض از آنها كمك مالی و لجستیكی دریافت كردند.

سوریه باید به عنوان تكامل این بده و بستان پرسود برای طرفین تلقی شود، جایی كه در آن دولتهای فوق و نیز میلیاردهای عرب، به پشتوانه گروههای سلفی برای«جهاد علیه رافضی ها» بدل شده اند.

علاوه بر حمایت همه جانبه از اخوان سوریه،از همه كشورهای اسلامی نیروهایی به سوریه گسیل شده اند.گرچه صورت قضیه شبیه تشكیل گروههایی چون افغان العرب در نبرد با شوروی است، ولی در باطن ماجرا چیزی جز انگیزه های مالی وجود ندارد.صحنه های شرم آور قیمت گذاری بر روی «مجاهد» ان اعزامی به سوریه كه مدتی قبل بر روی سایت ها منتشر شد شاهدی برای پولكی شدن بی سابقه «مجاهدان» دارد.

شاید دو دهه قبل تصور اینكه یك سلفی تكفیری به حمایت از شیخی مانند امیر قطر بپردازد، غیر ممكن بود، ولی در زمانه ای كه همه چیز به پول بدل شده و رهبرانی مانند ابوحمزه المصری به جای كشورهای اسلامی ترجیح می دهند در لندن به زندگی كنند و در آنجا به غرب حمله كنند،چرا دیگران نباید از فرصت پیش آمده برای پر كردن جیب ها استفاده كرد و در عین حال از «جهاد اسلامی» و «آماده شدن برای بهشت برین در صورت شهادت در نبرد با حكومت رافضی» سخن نگویند.

نقطه مشترك كمونیست ها و بنیادگراهای سلفی در دوران افول؛بی اعتباری آرمانها و میل تدریجی به سوی كنار گذاشتن ملاحظات قبلی و بدل كردن شعارها و ایدئولوژی به زمینه ای برای كسب منافع مادی است.این اتفاق همانطور كه افول كمونیسم را تشدید كرد، افول سریع بنیادگراهای سلفی را نیز شدت خواهد بخشید تا بشریت و دنیای اسلام از شر یكی از بزرگترین معضلات خود سریعتر خلاص شود.

مردم سالاری:چه کسی پاسخگو است؟

«چه کسی پاسخگو است؟»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاتری به قلم مهدی عباسی است كه در آن می‌خوانید؛ تصور نمی‌شود کسی در ابتدای امسال می‌توانست پیش‌بینی کند در بدترین حالت، نوسانات قیمت ارز تا این میزان شدت می‌یابد و دلار با قیمتی بالاتر از 3500 تومان در بازار آزاد، قیمت‌گذاری می‌شود. اما، به واسطه تنها چند روز، این اتفاق افتاد تا نگرانی‌های عمومی از آینده اقتصاد کشور، بیشتر شود. اقتصادی که بیش از هفت سال است، مدیریت‌اش به دست محمود احمدی‌نژاد افتاده و کمترین خواسته افکار عمومی از دولت این است که پاسخگوی شرایط موجود باشد.

اما، اظهارات محمود احمدی‌نژاد در نشست خبری‌اش با خبرنگاران در پاسخ به سوالات مکرر درباره دلار، بر این نگرانی‌ها افزود و تصور نمی‌شود افکار عمومی که لحظه لحظه کنفرانس خبری رئیس دولت را دنبال می‌کردند تا جمله‌ای در خصوص برنامه‌های دولت و یا قولی برای کنترل بازار بشنوند، جز«جنگ روانی»، حرف تازه‌ای شنیده باشند. اما، حملات احمدی‌نژاد به دیگر قوا و نهادها و بیان این جمله که چرا همه چیز را از دولت می‌خواهند و به طور کلی گلایه‌هایش از نقدهای صورت گرفته از دولت، نیازمند بررسی بیشتر است.

اول آنکه، طبیعی است، دولت باید پاسخگوی وضع موجود باشد. وقتی دولت در تصمیم‌گیری‌های چند سال اخیرش، نظرات کارشناسی غیرهمسوهایش را مورد توجه قرار نمی‌داد و یا آنجا که مصوبات قانونی مجلس را بی‌اهمیت و غیرقابل اجرا تلقی می‌کرد، باید امروز پاسخگوی تمام تصمیمات گذشته‌اش باشد. ضمن اینکه رئیس‌جمهور توسط مردم انتخاب می‌شود تا علاوه بر مدیریت اجرایی کشور، پاسخگوی نگرانی‌های جامعه باشد.

دوم آنکه، رئیس دولت نباید فراموش کند که روزی رسما اعلام کرد که«دیگر مجلس در راس امور نیست» و مدام از جایگاه ریاست جمهوری سخن به میان آورد، آیا امروز نمی‌خواهد، در مقابل فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد است، پاسخگو باشد؟ آیا وقتی مجلسی‌ها، مدام فریاد زدند که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، آن‌گونه که مصوب شده، اجرایی نشده، دولت توجهی کرد، که اینک سخن از آن به میان می‌آورد، چرا همه نقدها از دولت می‌شود،

نحوه رفتار و سخنان احمدی‌نژاد در کنفرانس خبری‌اش با خبرنگاران، حکایت از آن دارد که نمی‌توان شاهد برنامه‌ای مدون و اثرگذار برای کنترل بازار ارز بود. موضوعی که بر تمام بخش‌های اقتصادی و عمرانی کشور اثر گذاشته و شاهد تعطیلی بسیاری از پروژه‌ها به دلیل مشخص نبودن قیمت‌ها هستیم.

ای کاش، رئیس دولت، به جای تغییر صورت مسئله و یافتن مقصرانی برای اوضاع کنونی، همتی بیشتر به خرج می‌داد و کمیته‌ای ویژه برای مدیریت این ماه‌های باقیمانده از عمر دولت دهم تشکیل می‌داد.

نوسانات ارز که از سوی احمدی‌نژاد یک«جنگ روانی» است، تبعات اقتصادی شدیدی بر بخش‌های دیگر گذاشته و قیمت تمام کالاها را در مسیر تورم قرار داده است. موضوعی که فشار سنگینی بر توده‌های مردم وارد می‌کند. آیا، برای نگرانی عمومی در جامعه از آینده اقتصاد، پاسخگویی پیدا می‌شود؟

آفرینش:رویای گرجستان و نگاهی نو به منطقه و جهان

«رویای گرجستان و نگاهی نو به منطقه و جهان»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم علی رمضانی بونش است كه در ان می‌خوانید؛ائتلاف رویای گرجستان به رهبری بیژینا ایوانیشویلی سرمایه دار مخالف دولت گرجستان با پیروزی در کسب کرسی های بیشتر پارلمان این کشور در عمل خود را برای معرفی نخست وزیر آینده آماده می کند. در این بین اگر به اهمیت این امر و پیامدهای آن در منطقه و گرجستان توجه داشته باشیم باید گفت این امر از چند زاویه قابل تحلیل است .

نخست اینكه در واقع پیروزی انتلاف رویای گرجستان بیش از هر امری نشان دهنده ناتوانی غرب گرایان و همراهان میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان در برآورده كردن انتطارات مردم ان كشور در دوره چندین ساله فرمانروایی غرب گرایان در تفلیس است.

در این بین باید توجه داشت كه هر چند ساكاشویلی و حزب وی تلاش كردند با اصلاح قانون اساسی به نوعی بتواند مقام نخست وزیری آینده كشور را به دست گیرد اما این برنامه ریزی ها با توجه به نوع شكاف ها بین تفلیس و مسكو ، جدایی عملی دو جمهوری آبخازیا و اوستیای جنوبی از مام وطن و همچنین متغیرهایی همچون لو رفتن نوار ویدئویی شكنجه زندانیان گرجستان در قبل از انتخابات بی نتیجه باقی ماند و عملا ائتلافی نوین با رویكردی نوین آینده سیاسی این كشور را در چند سال آینده رقم خواهد زد.


دوم اینكه در حقیقت اگر رؤیای گرجستان كه ائتلافی متشکل از شش حزب، برنده انتخابات پارلمانی شده است بتواند اتحاد خود را در برابر ساكاشویلی رئیس جمهور در یك سال آینده حفظ كند بی شك روند انتقال قدرت مسالمت‌آمیز به موازنه گرایان در گرجستان میتواند تاثیرات گسترده منطقه ای و بین المللی داشته باشد . در این حال باید توجه داشت كه پیروزی ائتلاف رویای گرجستان در سطح داخلی از یك سو میتواند به اقتصاد این جمهوری كمك كرده و با جذب سرمایه گذاری های بیشتر موقعیت ویژه ای را برای گرجستان ایجاد كند. در سطح دیگری هم باید گفت مهم ترین پیامد منطقه ای پیروزی رویای گرجستان بهبود روابط تفلیس و مسكو باشد.


چه اینكه پس از جنگ روسیه با گرجستان در 2008 عملا نوع رابطه مسكو با تفلیس كمك گسترده ای به رویكرد غربگرایانه تفلیس داشته است حال با توجه به پیروزی رویای گرجستان عملا این امر از یك سو می تواند هم به گسترش روابط و عادی سازی روابط با روس ها یاری رساند و از سویی هم به برقراری موازنه مثبت بین قدرت ها در گرجستان كمك كند. گذشته از این نیز بی شك روابط گرجستان با كشورهایی مانند ایران و تركیه گسترش بیشتری خواهد یافت.

سوم اینكه باید گفت كنار رفتن غرب گرایان و كاهش قدرت آنان در ساختار سیاسی گرجستان عملا باعث خواهد شد تا رویكرد تفلیس به غرب كم رنگ تر گردد. یعنی در این راستا باید توجه داشت كه این امر از یك سو از دامنه روابط امریكا و واشنگتن خواهد كاست و از سویی نیز تلاش های گذشته گرجستان برای عضویت در ناتو را كم اثر میكند. در این حال هر چند ممكن است دولت نوین تلاش های برای عضوت گرجستان در اتحادیه اروپا را پیگیری كند اما بی شك همانند غرب گرایان پیشین در پی گسترش پیوند های گوناگون امنیتی نظامی و اقتصادی با آنان نخواهد بود . امری كه به نوبه خود می تواند كمكی مهم به حل رابطه مسكو و تفلیس و حل موضوعاتی همچون تماممیت ارضی گرجستان و آینده دو جمهوری اوستیا جنوبی و آبخازیا كند.

ابتكار: چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ چه باید كرد؟

«چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ چه باید كرد؟»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار است كه در آن می‌خوانید؛این روزها و با سقوط باور نكردنی ارزش پول ملی، هموطنان با ناراحتی و نگرانی می‌پرسند: چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ چه باید كرد؟

- چه اتفاقی دارد می‌افتد؟
مسئولان محترم در پاسخ به سوالات مردم درباره وضعیت ارز، عمداً یا سهواً، ریشه اصلی مشكل را نادیده می‌گیرند و تقصیرها را متوجه فشارهای خارجی، تحریم‌ها، دستهای پنهان، دلال‌ها و سرحلقه‌ها می‌كنند. اما واقعیت ماجرا چیست؟ آمارهای رشد نقدینگی در سال‌های اخیر، ریشه ماجرا را به وضوح نشان می‌دهد:

درواقع، پاسخ به این سوال كه چه اتفاقی افتاده، خیلی روشن است: در سال‌های اخیر، باوجود نامساعدبودن محیط كسب و كار و كم تحركی در بازار مسكن و خودرو، نقدینگی انبوه ایجادشده این بار به بازار ارز و سكه حمله كرده است.وقتی محیط كسب و كار مناسب نیست و سیاستهای ضدتولیدی موجود، انگیزه‌های سرمایه‌گذاری تولیدی در ایران را سركوب كرده و وقتی بازار سرمایه و نظام بانكی از جذب نقدینگی سرگردان ناتوانند، این حجم و حشتناك نقدینگی باید از جایی سردر می‌آورد.

درست است كه تحریم‌های خارجی، مبادلات ارزی را مشكل كرده، اما حتی اگر هیچ تحریمی هم در كار نبود، حمله نقدینگی به بازار ارز و طلا دیر یا زود رخ می‌داد.مردمی كه برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان، به بازارهای ارز و طلا هجوم آورده‌اند، چندان مستحق سرزنش نیستند. سرزنش؛ مستحق مسئولانی است كه هشدارهای گذشته درباره رشد نقدینگی را نادیده گرفتند.

چقدر اقتصاددان‌های مجلس و كارشناسان دلسوز در ایام تصویب بودجه سال‌های 85 تا90 فریاد كشیدند كه تبدیل دلارهای نفتی به ریال و هزینه كردنش در قالب بودجه‌های عمرانی كار دست اقتصاد ایران خواهد داد.... چقدر درباره آثار تورم‌زای افزایش‌های غیرمنطقی بودجه‌ها هشدار دادند.... چقدر درباره ابتلای اقتصاد ایران به «بیماری هلندی» و تشدید «ركورد تورمی» تذكر دادند. دولت محترم آن زمان این هشدارها را جدی نگرفت و گویندگان آنرا كینه‌توز معرفی كرد و این زمان هم بجای درس گرفتن از «منطق اقتصاد»، مشكل را به «دستهای پنهان» و «سرحلقه‌ها» ربط می‌دهد.

البته نمی‌توان انكار كرد كه بازار ارز زیر بمباران جنگ روانی و شایعات مسموم است. اما اگر این جنگ روانی و شایعات نبود، آیا نقدینگی 390هزار میلیاردی ساكن و خنثی می‌ماند؟ وانگهی، اگر شایعات و جنگ روانی فعال و موثر هست كه هست، برنامه دولت برای مقابله با آن كجاست؟ كدام اطلاع‌رسانی صادقانه و اقناع كننده در این مدت صورت گرفته است؟ پاسخ‌های آقای رئیس‌جمهور به خبرنگاران و پاسخ‌های سخنگوی اقتصادی دولت به سوالات ارزی نمایندگان و ضدونقیض گویی‌های رئیس كل بانك مركزی آیا در جهت خنثی‌سازی جنگ روانی و شایعات است یا تقویت آن؟

- چه باید كرد؟
در ابتدای این نوشتار، 2سوال مطرح شد: چه اتفاقی دارد می‌افتد و چه باید كرد؟ اتفاقی كه دارد می‌افتد این است كه به دلیل نامساعد بودن محیط كسب و كار، نقدینگی سرگردان با تحریك شایعات، به بازار ارز حمله كرده و دولت هم بجای توجه به ریشه‌كار، به دنبال دستهای پنهان و سرحلقه‌های موهوم است. اما چه باید كرد؟ پاسخ این سوال فوق‌العاده مشكل است اما اینطور نیست هم كه هیچ‌راهی نباشد.برخی نمایندگان مجلس ایده‌هایی مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارز در بازار آزاد مطرح كرده‌اند كه البته عملی و منطقی نیست.تنها راه‌حل دولت هم یعنی راه‌اندازی «مركز مبادلات ارزی»، در كوتاه مدت جواب نمی‌دهد چرا كه به واقعیت‌های بازار توجه ندارد.

واقعیت‌های بازار اینهاست: طوفانی شدن اقیانوس نقدینگی، محیط ناامن و نامساعد كسب و كار، بازار سرمایه ناكارآمد و نظام بانكی فاسد، میل عمومی بالا به مصرف كالاها و خدمات خارجی و افزایش مستمر نقدینگی در قالب یارانه‌های نقدی و بی انضباطی‌های مالی دولت...در این شرایط، دولتمردان محترم از مردم می‌خواهند، صرفه‌جویی كنند، ارز نخرند، كمك كنند و خریدها را به تاخیر بیندازند... روشن است كه آرام كردن دریای متلاطم نقدینگی به همت عمومی نیاز دارد. همت عمومی هم انعكاس «سرمایه اجتماعی» است. یعنی اعتماد متقابل مردم به همدیگر و مردم به مسئولان و سیستم حكومتی.اما وقتی بقیه اجزای سیستم حل مشكل، معیوبند، نمی‌توان انتظار داشت فقط با همت و ایثار مردم، این مساله حل شود. سال گذشته اختلاس 3هزار میلیاردی، به «سرمایه اجتماعی» در ایران ضربه‌ای كاری وارد كرد به طوری كه دیگر سخت بتوان از مردم توقع ایثار داشت.

وقتی آن زخم هنوز باز است و دور برخی متهمان اختلاس بیمه ایران خط قرمز كشیده می‌شود،دیگر با چه رویی از مردم توقع ایثار داشته باشیم؟ آن هم ایثار برای جبران ناكارامدی تیم اقتصادی ندانم‌كار این دولت... مردم وقتی می‌بینند شخص رئیس‌جمهور در سفر خارجی رعایت صرفه‌جویی را نمی‌كند و دهها نفر از جمله همسران و بچه‌ها را در سفر نیویورك همراه می‌كند، حق دارند بپرسند كه آیا فقط ما باید ایثار كنیم؟ آقازاده احمدی‌نژاد برود نیویورك، آن وقت ما كه روز به روز سفره‌مان خالی‌تر می‌شود، برای حفظ ارزش دارایی‌های نقدی‌مان كاری نكنیم....؟متاسفانه در روزهای اخیر برای مهار نرخ ارز، از پلیس درخواست كمك شده است و نیروهای ناجا در ساعاتی هم به میدان فردوسی و مراكز خرید و فروش آزاد ارز اعزام شده‌اند.

نشان دادن داغ و درفش برای مهار قیمت‌های روبه صعود در بازار آزاد، بدترین راه است و قطعاً اثر معكوس خواهد گذاشت. اعزام پلیس به فردوسی در بازار اینطور تعبیر می‌شود كه دست دولت برای تزریق ارز به بازار خالی است.شاید واقعاً دست‌هایی هم پشت پرده باشد كه با تحریك تقاضا نرخ‌ها را بالاتر می‌برند اما مقابله با اینها باید كاملاً نامحسوس و اطلاعاتی باشد.

اولین اثر امنیتی كردن بازار ارز، جهش بیشتر نرخ‌ها خواهد بود.راه حل فوری برای بازار آزاد ارز در یك كلمه نهفته است: «اعتماد» تا وقتی مردم به سیاستها و صداقت مسئولان اعتماد نكنند، هجوم به بازار ارز و طلا آرام نمی‌گیرد. متاسفانه با ضد و نقیض گویی‌ها، تناقض‌های رفتاری و گفتاری، بی‌صداقتی‌ها و فرافكنی‌های رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی كابینه، مشكل می‌توان اعتماد عمومی را جلب كرد اما هنوز هم دیر نیست.

دولت محترم اگر واقعاً می‌خواهد بازار ارز آرام شود، صادقانه به مردم حقیقت را بگوید و بابت ولخرجی‌ها و بی‌انضباطی‌های بودجه‌ای عذرخواهی كند و عملاً، راهبرد اقتصادی خود را بجای «تزریق پول به جیب مردم»، «بهبود محیط كسب و كار» قرار دهد.اگر دولت از در صداقت درآید، مردم ایران آنقدر با معرفت و با بصیرت هستند كه برای منافع ملی ایثار كنند، خریدها را به تاخیر اندازند و هجوم به بازار ارز و طلا را متوقف كنند.

ملت ما:چالش‌های بودجه آخر

«چالش‌های بودجه آخر»عنوان سرمقاله روزنامه ملت ما به قلم قاسم عزیزی است كه در آن می خوانید؛نیك می‌دانیم كه امسال دولت آخرین بودجه طول دوره مدیریتی خود را تحویل می‌دهد و از این رو است كه تحویل به‌موقع بودجه در سال جاری اهمیتی بیش از سال‌های گذشته دارد و به همین دلیل هم هست كه دولت باید حتما در زمان مقرر بودجه را تحویل دهد. به واقع درباره بحث بودجه، یكی از نكاتی كه بسیار باید مورد توجه قرار گیرد منظم بودن و قانونمند بودن آن است. در حقیقت زمانی كه تاكید می‌شود كه بودجه یك برنامه یك ساله است باید در همان سال اجرا شود به همین دلیل تحویل به‌موقع بودجه در نیمه آذر ماه باید تحت هر شرایطی محقق شود چرا كه قطعا در غیر این صورت بودجه نه تنها به رشد كشور كمكی نكرده، بلكه اثرات منفی نیز در پی دارد.

باید توجه داشت كه با تاخیر در ارایه بودجه در سال جاری تخصیص اعتبارات به دولت بعدی منتقل می‌شود و ممكن است دولت بعدی در پی اتخاذ روشی جز شیوه‌های مدیریتی دولت فعلی باشد و این مسئله تنش‌های زیادی را ایجاد می‌كند چرا كه بی‌انضباطی مالی ناشی از تاخیر در ارایه بودجه، عامل مهمی در ایجاد تنش در بازارهای اقتصادی است.  از یاد نباید ببریم كه مطابق قانون، بودجه برش یك ساله از قانون برنامه پنجم توسعه است و تاخیر دولت در تحویل بودجه سنواتی، تحقق اهداف برنامه پنجم را سخت می‌كند.

كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات تاكید قاطع بر تحویل به‌موقع بودجه سال ۹۲ دارد و در همین راستا نیز تا به امروز چندین جلسه در كمیسیون با معاونت راهبردی و نظارت ترتیب داده شده است و تصمیم بر این است كه لایحه به‌موقع به مجلس بیاید. با تاخیر دولت در تحویل به‌موقع بودجه سنواتی كشور بی‌انضباطی مالی بسیار زیادی به وجود می‌آید و تخصیص بودجه‌های كل كشور نیز با تاخیر صورت گرفته، در نتیجه روند رشد كشور را كند می‌سازد.

با تاخیر در ارایه بودجه در سال جاری تخصیص اعتبارات به دولت بعدی منتقل می‌شود و ممكن است دولت بعدی در پی اتخاذ روشی جز شیوه‌های مدیریتی دولت فعلی باشد و این مسئله تنش‌های زیادی را ایجاد می‌كند.

آرمان:مساله ارز قابل مدیریت است

«مساله ارز قابل مدیریت است»عنوان سرمقاله روزنامه آرمان به قلم دکتر مهدی تقوی است كه در آن می‌خوانید؛با نگاهی به وضعیت بازار ارز در روزهای اخیر و علل بروز این نوسانات بررسی چند نکته ضروری است: یکی از مهم‌ترین این علت‌ها درواقع عدم وجود ارز به مقدار کافی است و اینکه بانک مرکزی ارز به بازار عرضه نمی‌کند و میزان این عرضه نسبت به قبل کم شده است.

در این مدت شاهد بودیم که با تحریم نفت از سوی آمریکا به‌تدریج دلار کم شد و به وضعیت موجود انجامید. البته این جهش یکباره زیاد بود و در صورتی‌که برنامه‌ریزی و مدیریتی صحیح اعمال و بیشتر صرفه‌جویی در مصرف ارز صورت می‌گرفت به این صورت قطع نمی‌شد و قیمت‌ها اینگونه بالا نمی‌رفت. کمااینکه قبل از این قیمت دلار زیر 2هزار تومان بود اما اکنون نزدیک به 4هزار تومان شده است.

این در حالی است که غیر از نفت، صادرات چندانی نداریم. معمولا در کشورهایی که ارزش پول کم می‌شود در عوض صادرات زیاد می‌شود اما حجم کالایی که برای صادر کردن داریم حتی به 10میلیارد دلار هم نمی‌رسد. برای برون‌رفت از وضعیت موجود تنها راهکار این است که به تحریم‌ها توجه کنیم چون تحریم‌ها باعث به‌وجود آمدن وضعیت موجود شده‌اند.

با مشاهده قیمت نفت قبل از انقلاب که 8دلار در هر بشکه بود و در زمان دولت‌های آقایان هاشمی و خاتمی هم آنقدر افزایش نیافت و در سال‌های اخیر قیمت آن به 100 دلار رسید یا باید در هزینه‌هایی که تصور می‌شد زاید است، صرفه‌جویی صورت می‌گرفت و یا اینکه وضعیت را تغییر می‌دادیم تا بتوان نفت فروخت و در مقابل دلار گرفت.

اینکه همه مشکلات را به نحوه مدیریت نسبت دهیم، درست نیست و وقتی دلار نباشد مدیریت نمی‌تواند معجزه کند. بنابراین با بررسی یک سال گذشته که تحریم‌ها هنوز جدی نشده بود و نفت می‌فروختیم، سال گذشته 105میلیارد دلار بابت نفت درآمد داشتیم و امسال نیز قیمت پایین نیامده و اعمال تحریم‌هاست که میزان ارز وارد شده به داخل را کم کرده است. بنابراین نسبت20-80 غیرمنصفانه است و چون ارقام دقیقی در دست ندارم این نسبت را 50-50 می‌دانم. عامل بعدی به‌وجود آورنده وضعیت موجود تقاضای سفته‌بازی برای ارز در اقتصاد داخل است.

باید ارز را به‌منظور خرید مواد اولیه کارخانه‌ها یا تحصیل دانشجویان در خارج از کشور یا یکسری کالاهایی که در داخل کمبود تولید داریم و می‌خواهیم آن را وارد کنیم، مصرف کنیم. برخی ارز را به‌دلیل موارد ذکرشده نمی‌خواهند و تنها چون پیش‌بینی می‌کنند که ارزش آن بالاتر می‌رود، اقدام به خرید و فروش آن می‌کنند؛ افرادی که اکثرا شغلشان خرید و فروش دلار است در حالی‌که این شغلی هیچ چیز تولید نمی‌کند.

مشاغل باید کالایی را تولید یا خدمتی را عرضه کنند درحالی‌که خرید و فروش ارز هیچ ارزش افزوده‌ای ندارد و تنها عده‌ای سودهای کلان می‌کنند. بنابراین سخن احمدی‌نژاد که جو موجود را جو روانی خواند، درست است البته درواقع تقاضای سفته‌بازی پول است. سفته‌بازان هم با پیش‌بینی‌هایی که درمورد قیمت ارز دارند، به وضعیت موجود دامن می‌زنند.

پس تحریم‌ها و سفته‌بازی نقش مهمی دارند و این دو عامل باعث افزایش قیمت ارز هستند. اکنون بانک مرکزی باید طوری این قضیه را مدیریت کند که انتظارات افزایش قیمت، کاهش یابد. در این صورت سفته‌بازها از بازار ارز بیرون رفته و در عوض تقاضا برای ارز فروکش کرده و قیمت پایین می‌آید. البته مدیریت مساله ارز کار ساده‌ای نیست و با پیچیدگی‌هایی همراه است اما به هر حال قابل مدیریت است.

دنیای اقتصاد:جایگاه ایران در رقابت‌پذیری

«جایگاه ایران در رقابت‌پذیری»عنوان سرمقاله روزنامه دنیایاقتصاد به قلم ادیب عربی است كه در آن می‌خوانید؛گزارش بین‌المللی رتبه‌بندی «شاخص رقابت‌پذیری» کشورهای مختلف جهان، اخیرا از سوی «مجمع جهانی اقتصاد» منتشر شد.

بنابراین گزارش سالانه که یکی از معیارهای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای مقایسه کشورها و انتخاب مکان سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، کشور ایران در سال 2010 حائز رتبه 69، در سال 2011 رتبه 62 و در سال 2012 نیز رتبه 66 را به خود اختصاص داده؛ این در حالی است که رتبه برخی از مهم‌ترین رقبای منطقه‌ای ایران در گزارش سال اخیر، به این شرح است: قطر (11)، عربستان (18)، امارات (24) و ترکیه (43) که جلوتر از ایران قرار دارند و کشور مصر (107) که پس از ایران قرار دارد.

لازم به توجه است که در سال‌های اخیر، سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی، به طور روزافزونی به دنبال شناخت مجموعه عوامل موثر بر عملکرد بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی هستند تا با شناخت آنها و برنامه‌ریزی برای اداره و کنترل آنها، به رشد و توسعه اقتصادی بالاتر دست یابند. مجموعه این عوامل به دو دسته عوامل موثر درون بنگاهی و برون بنگاهی تقسیم می‌شوند. مجموعه عوامل موثر بر فعالیت بنگاه را که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر عملکرد بنگاه تاثیر دارند؛ ولی خارج از کنترل بنگاه هستند در قالب «محیط کسب و کار» معرفی می‌کنند. به عبارت دیگر تلاش مجموعه قوای مقننه، قضائیه و مجریه در جوامع گوناگون بر این است که فضایی را برای فعالیت کنشگران اقتصادی فراهم سازند تا به اهداف مشخص شده برای جامعه خود همچون عدالت و رفاه دست یابند.

یکی از معیارهای کیفیت سنجش فضای کسب و کار که چند سالی است برای ایران نیز محاسبه و اعلام می‌گردد، شاخص رقابت‌پذیری جهانی (Global Competitiveness Index) است که توسط مجمع جهانی اقتصاد تهیه و ارائه می‌شود. در آخرین گزارش رقابت‌پذیری ارائه شده برای سال 13-2012، ایران با امتیاز 4/22 از 7، در رتبه 66ام در میان 144 کشور؛ قبل از کشورهای روسیه و سریلانکا و پس از اردن و فیلیپین قرار گرفته است. در این رتبه بندی کشورهای سوئیس، سنگاپور و فنلاند در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

در این گزارش، «رقابت‌پذیری» به معنای مجموعه‌ای از نهادها، سیاست‌ها و عوامل تعیین‌کننده سطح بهره‌وری کشورها است. رقابت‌پذیری در این معنا نشان دهنده سطح رفاه اقتصادی، نرخ بازده سرمایه و رشد سریع‌تر برای اقتصاد است. به عبارت دیگر برآورد محیط کسب و کار با روش مجمع جهانی اقتصاد شامل 12 رکن اساسی است که برای یک کشور فرضی در هر مرحله از توسعه یا رقابت پذیری دارای وزن متفاوتی هستند. مطابق این روش، در مرحله اول توسعه، اقتصاد کشورها مبتنی بر عوامل تولید هستند و در نتیجه ارکان 12 گانه وزن متفاوتی دارند نسبت به زمانی که کشور فرضی به مرحله بعدی توسعه یعنی اقتصاد مبتنی بر کارآیی می‌رسد. در نهایت ارکان گفته شده برای مرحله سوم توسعه‌یافتگی که اقتصادهای مبتنی بر نوآوری هستند نیز دارای اوزان متفاوت هستند.

ارکان 12 گانه که مطابق درجه توسعه‌یافتگی کشورها هستند، عبارتند از: کیفیت نهادهای دولتی و خصوصی مطلوب (1)، زیرساخت‌های توسعه یافته (2)، محیط باثبات اقتصاد کلان (3)، نیروی کار سالم و دست‌کم برخوردار از آموزش ابتدایی (4)، آموزش عالی (5)، بازارهای کارآمد کالا(6)، بازارهای کارآمد نیروی کار (7)، بازارهای مالی توسعه یافته (8)، توانایی بهره جستن از منافع فناوری‌های موجود (9)، برخورداری از بازار داخلی یا خارجی بزرگ (10)، پیشرفته بودن بنگاه‌های تجاری (11) و در نهایت نوآوری (12).

به تناسب درجه توسعه یافتگی کشورها، به ارکان فوق ضرایب متفاوت داده می‌شود. برای اینکه درجه توسعه‌یافتگی کشورها نیز سنجیده شود نیز از دو شاخص تولید ناخالص داخلی سرانه (به عنوان جانشین برای سطح دستمزدها) و سهم صادرات مواد اولیه در صادرات کل کشور (به عنوان جانشینی برای میزان اتکای کشور به عوامل تولید) کمک گرفته می‌شود. در نهایت پس از دسته‌بندی کشورها و وزن‌دهی ارکان و محاسبه 112 شاخص مختلف برای کشورها، شاخص رقابت‌پذیری برای کشورها محاسبه و اعلام می‌شود.

اما در حاشیه انتشار این گزارش، شاید زمان مناسبی باشد که به طور جدی‌تری به مقوله بهبود محیط کسب و کار در کشور بیندیشیم؛ مساله‌ای که امروزه به منزله یکی از مهم‌ترین راهبردهای توسعه اقتصادی شناخته شده و نقشی کلیدی در ارتقای توانایی رقابت‌پذیری اقتصاد هر کشور در عرصه بین‌المللی دارد.

بهبود محیط کسب و کار در این چند سال اخیر مورد توجه محافل گوناگون قرار گرفت تا آنجا که طرح یا قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار مدتی به عنوان چالش میان اتاق‌های بازرگانی ایران، تهران و دیگر فعالان اقتصادی بوده است.

در این میان نکته مهم و اساسی اینکه محاسبه و ارزیابی شاخص‌های مربوط به محیط کسب و کار در نهایت نباید تنها به محاسبه آن ختم شود، بلکه قدم اساسی بعد از آن برداشتن موانع و مشکلات بر سر راه بخش خصوصی و غیر دولتی برای فعالیت در اقتصاد باشد. نمونه آن را می‌توان در طرح هایی همچون بهبود مستمر فضای کسب و کار دید. اگرچه این طرح به گفته عده‌ای جامع‌نگر نیست؛ اما قدمی است که برداشته شده و می‌توان با اصلاح و قوت بخشیدن به آن، حامی منافع بخش خصوصی شود.

سخن آخر اینکه ارائه چنین گزارش‌هایی ضمن اینکه معیاری را برای مقایسه وضعیت کشور با رقبای منطقه‌ای به دست می‌دهد، تلنگری است برای حرکت به سمت افزایش بیشتر سهم بخش خصوصی واقعی در اقتصاد کشور؛ سهمی که براساس برخی از آمارها، اگر سهم بخش‌های شبه‌دولتی را حذف کنیم، فراتر از 13 درصد نخواهد بود.

گسترش صنعت:راهکارهایی برای توسعه بنادر

«راهکارهایی برای توسعه بنادر»عنوان سرمقاله روزنامه گسترش صنعت به قلم ابراهیم عزیزی است كه در آن می‌خوانید؛مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین رده‌بندی شاخص کیفیت زیرساخت‌های بنادر، ایران را در بین ۱۴۴ کشور جهان در رده ۸۱ قرار داد.

هر چند کشورمان از نظر شاخص کیفیت زیرساخت‌های بنادر بالاتر از کشورهایی مانند ایتالیا، روسیه، بلغارستان، آرژانتین، اندونزی و برزیل قرار گرفته است، اما باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر زیرساخت‌های برخی بنادر ایران در شرایط مناسبی به‌سر نمی‌برد.

به‌عنوان نمونه بندر شهید رجایی در مقایسه با بنادر فعال منطقه هم‌اکنون با ظرفیت ۳/۲ میلیون TEU (واحد شمارش کانتینر) در جایگاه پنجم قرار دارد؛ اما باید در نظر داشت که با توجه به برنامه‌های توسعه بنادر منطقه و نبود یک برنامه جامع توسعه‌ای احتمال افزایش این فاصله در آینده وجود دارد. برنامه توسعه بندر شهید رجایی با اجرای فاز دوم طرح توسعه آن است که ظرفیت این بندر را به ۶/۴ میلیون TEU خواهد رساند.

در این بین واکاوی دلایل عقب‌ماندگی بندر شهید رجایی در سال‌های اخیر می‌تواند برخی ابهامات در این خصوص را روشن کند. برای روشن شدن این مساله لازم است نقبی به گذشته بزنیم مرداد سال ۸۸ قراردادی بین مدیرعامل وقت سازمان بنادر و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای ساخت و تجهیز فاز سوم توسعه بندر شهید رجایی امضا شد که براساس آن کشتیرانی با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلار ترمینال سوم بندر را با ظرفیت حدود شش میلیون TEU فعال می‌کرد.

اما پس از تغییر مدیریت در سازمان بنادر این قرارداد لغو شد، در حالی که هنوز هم پس از گذشت بیش از سه سال مدیران کشتیرانی از آمادگی برای ساخت فاز سوم بندر سخن می‌گویند. یک سال پیش از این اتفاق، سازمان بنادر تفاهم‌نامه‌ای ۵۰۲میلیون دلاری با تایدواتر برای ساخت و تکمیل و تجهیز فاز دوم بندر شهید رجایی امضا کرد که براساس آن، ترمینال دوم این بندر با ظرفیت بیش از ۸/۴ میلیون TEU و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به بهره‌برداری می‌رسید. اما این تفاهم‌نامه هم چندی بعد لغو شد!

حال سوال اساسی اینجاست، چرا دو قرارداد به ارزش بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که برای ایجاد بیش از ۱۰ میلیون TEU کانتینر ظرفیت جدید در بندر شهید رجایی به امضا رسید، لغو می‌شود؟ در حالی که همگان مطلع‌اند سازمان بنادر توان مالی لازم برای توسعه بندر شهید رجایی را ندارد، چرا این فرصت برای توسعه بندر شهید رجایی از دست می‌رود؟ آیا اگر هر دو این توافقنامه‌ها همان زمان به قرارداد تبدیل شده بود و به مرحله اجرا می‌رسید، امسال شاهد عقب‌افتادگی بندر شهید رجایی بودیم؟ در کنار اینها موضوع هاب شدن بندر شهید رجایی مطرح شده است.

هاب شدن این بندر قطعا بدون آوردن کانتینرهای ترانشیپی امکانپذیر نیست. آوردن این نوع کانتینرها از طریق خطوط لاینر نیز جز با رقابت با بنادر منطقه امکانپذیر نیست. در چند سال اخیر میزان کانتینرهای ترانشیپی به سمت بندر شهید رجایی با افزایش روبه‌رو بوده اما سال گذشته به دلیل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا ورود کشتی‌های لاینر و در نتیجه کانتینرهای ترانشیپی به بندر با محدودیت‌هایی روبه‌رو شد.

از سوی دیگر افزایش حجم عملیات کانتینرهای غیرترانشیپی در بندر شهید رجایی فقط تابع سیاست‌های وارداتی و صادراتی کشور در سطح کلان است و در نتیجه در این بخش با دو اپراتوره شدن بندر قطعا نمی‌توان شاهد رقابت و افزایش حجم عملیات در بندر شهید رجایی بود. کالایی که با سیاست‌های دولت وارد کشور می‌شود، احیانا با کاهش هزینه‌های بندری یا افزایش سرعت عملیات کم و زیاد نمی‌شود. بندر شهید رجایی بندری ملی است که برای توسعه آن می‌توان چند راهکار ارائه داد:

۱- پایبندی به قراردادهای سرمایه‌گذاری امضا شده با شرکت‌های معتبر داخلی برای اجرای کامل فازهای دوم و سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی که در توان سرمایه‌گذاری آنها شک و شبهه‌ای نیست.

۲- امضای سریع قراردادهای جدید سرمایه‌گذاری برای اجرای فازهای بعدی طرح توسعه بندر شهید رجایی که به گفته برخی منابع، قرار است ظرفیت کانتینری این بندر را به حدود ۲۰ میلیون TEV برساند.

۳- استفاده از توان و ظرفیت بازار سرمایه کشور و به‌خصوص استفاده از اوراق صکوک برای تامین سریع‌تر منابع مالی فازهای در دست احداث بندر شهید رجایی.

۴- اجرای طرح رده‌بندی شرکت‌های خدمات بندری برای جلوگیری از مشکلات به‌وجود آمده در مزایده انتخاب اپراتور بندر شهید رجایی.

۵- استفاده از توان همه شرکت‌های فعال حوزه بندری برای مدیریت بندر و تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های مطرح جهت اپراتوری.

۶- اعتقاد به این‌که بندر شهید رجایی باید به یک بندر نسل سوم و یک بندر هاب در منطقه تبدیل شود و خروج از بحران شعارزدگی در فعالیت‌های بندری.

۷- اتخاذ سیاست‌های مشترک بین دستگاه‌های مختلف دولتی در‌خصوص حمایت همه‌جانبه از رونق فعالیت‌های بندر شهید رجایی به‌خصوص در حوزه ترانزیت و ترانشیپ کانتینر، کاهش تعرفه‌های تخلیه و بارگیری، ارائه تخفیف‌های لازم برای رونق فعالیت‌ها، داشتن دید بلند‌مدت در رونق بندر، حمایت لازم از شرکت‌های فعال در بندر شهید رجایی که سال‌ها تجربه لازم در مدیریت ترمینال‌های کانتینری بندر را در اختیار داشته‌اند، افزایش هزینه انبارداری در بنادر، هماهنگی بیشتر با تشکل‌های تخصصی دریایی و بندری برای جلوگیری از مسائل و مشکلات بیشتر.

در پایان باید به این نکته اشاره شود که چنانچه دولت علاقه‌مند به توسعه بندر شهید رجایی است، در شرایط کنونی کشور باید فقط به توان و سرمایه داخلی اتکا کند،
در غیر این صورت به انتظار حضور سرمایه‌گذار خارجی نشستن جز از بین بردن فرصت‌های موجود ثمر دیگری ندارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
پنج شنبه 13/7/1391 - 14:17
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون كنترل شهر در دست پلیس‌های كوچك،واکنش ها به سخنان احمدی نژاد در نشست خبری،آرامش در فضای سیاسی ‌اقتصادی كشور،فتنه ارزی دوام نمی‌آورد،جزئیات حكم پرونده اختلاس بیمه،توقف قیمتی در بازار ارز و... كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

جام جم

كنترل شهر در دست پلیس‌های كوچك
رهبر معظم انقلاب:ملت ایران تسلیم فشارها نمی‌شود
دریافت خسارت بیمه به شرط پرداخت خلافی
رئیس قوه قضاییه: جوسازی سیاسی در احكام قضایی تاثیر ندارد

كیهان

رهبر معظم انقلاب:تسلیم نشدن ملت ایران دشمن را عصبانی كرده است
كارشناسان:راه حل مشكل ارز هم پیمانی مجلس و دولت است
هوشیاری بازاریان تحركات مشكوك را ناكام گذاشت
یورش نیروهای امنیتی آمریكا به كارگران اعتصابی

خراسان

راهپیمایی مردم مشهد و چند شهر دیگر در محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص)
رهبر انقلاب: ملت ایران هیچ گاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد
دستور احمدی‌نژاد درباره نحوه پاسخگویی به نهادهای نظارتی
واکنش ها به سخنان احمدی نژاد در نشست خبری

جمهوری اسلامی

رهبر معظم انقلاب:ملت ایران به فضل الهی از گردنه‌های دشوار عبور خواهد كرد
علی مطهری:كاغذ در ابنارها هست اما فروخته نمی‌شود
دستورات ارزی هیئت دولت
ناآرمی‌های پراكنده در مراكز سنتی خرید و فروش ارز

ابرار

دانایى فر:بازرسى از هواپیماى ایرانى در بغدادخلاف توافق هاى ۲ كشور است
رهبر انقلاب:ملت ایران هیچ گاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد
دیدار وزیر دفاع با نورى مالكى
طرح استیضاح وزراى صنعت و كشاورزى هفته آینده تقدیم هیأت رییسه مى شود

رسالت

حضرت آیت الله خامنه‌ای:ملت ایران از گردنه‌های دشوار عبور می‌كند
توجیه مشكلات باعث می‌شود مردم از دولت فاصله بگیرند
دبیر كل جامعه اسلامی اصناف و بازار:عناصر مشكوك در پی اخلال در بازار هستند
100 كشته و زخمی در چهارشنبه خونین حلب

قدس

رهبر معظم انقلاب:به فضل الهی از گردنه‌های دشوار عبور خواهیم كرد
مبنای نرخ دلار و سكه نباید قیمت دلالان باشد
شاخه گلی برای پلیس

سیاست روز

آرامش در فضای سیاسی ‌اقتصادی كشور
می‌توان از اشتباهات دشمن منتفع شد
شادمانی‌غربی‌ها دیری نخواهد پایید
ناكامی پروژه چهارشنبه خونین

تهران امروز

رهبر معظم انقلاب:علت اصلی فشار‌ها به ایران تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است
انتشار جزئیات پرونده بیمه ایران
فاصله زیاد آموزشی مدارس دولتی و آزاد
آیت‌الله آملی لاریجانی:دستگاه قضایی نگران جایگاه افراد نیست

فرهیختگان

رهبر معظم انقلاب:ملت ایران از گردنه‌های خطرناك عبور خواهد كرد
بازار غیر رسمی ارز برچیده می‌شود

جوان

وزیر اقتصاد:بازار مكاره ارز را جمع می‌كنیم
رهبر معظم انقلاب:ملت ایران از گردنه‌های دشوار عبور خواهد كرد
فتنه ارزی دوام نمی‌آورد
درخواست جدایی از شوهر خسیس!

آفرینش

تاریخ تكمیل ظرفیت كارشناسی ارشد و انتشار كارنامه داوطلبان دكتری اعلام شد
رهبر معظم انقلاب:علت اصلی همه فشارها بر ایران تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است
آملی لاریجانی:برخورد دستگاه قضایی با مسوول و غیرمسوول یکسان است
ناهماهنگی دانشگاهها با مصوبه وزارت علوم

ملت ما

رهبر معظم انقلاب:ملت ایران هیچگاه تسلیم فشارها نخواهد شد
آیت الله مكارم شیرازی:مسئولان در كنار نقاط قوت نقاط ضعف را هم قبول كنند
در بازار تهران چه گذشت؟
آیت الله آملی لاریجانی:جوسازی در احكام قوه قضاییه بی تاثیر است

مردم سالاری

پس لرزه‌های یک نشست خبری
آیت‌الله مکارم شیرازی:مردم از دولت ازخود راضی متنفر می‌شوند
ماراتن جدید نفتی ایران و عربستان
افزایش نرخ ارز‏ مجالی برای تولید نگذاشته است

ابتكار

تشکیل ستاد مقابله با اخلالگران بازار
جزئیات حكم پرونده اختلاس بیمه
واكنش تهران به بازرسی هواپیماها در عراق
آملی لاریجانی:با همه متهمان یكسان برخورد می‌كنیم

مغرب

باران توقیف
درگیری در بازار تهران
مردگان تهرانی سردرگم شده‌اند
رهبر معظم انقلاب:شتاب علمی كشور نباید كند و متوقف شود

آرمان

ماجرا از کجا آغاز شد؛لغو نشست لاریجانی
هفته سخت در انتظار دولت
رهبر معظم انقلاب:علت اصلی همه فشار ها بر ایران تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است
جزئیات حکم متهمان پرونده اختلاس بیمه

دنیای اقتصاد

هفته رونق دلاری در بورس
شهاب حسینی در دفتر فروید
در آینده نزدیك عرضه می‌شود؛هفت محصول در بورس آتی
توقف قیمتی در بازار ارز

گسترش صنعت

حذف رانت با مركز مبادله ارزی
سال طلایی صادر كنندگان
عرضه خودرو به بازار با تمام قدرت
رهبر معظم انقلاب:علت اصلی همه فشارها بر ایران تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است

جهان صنعت

وزیر اقتصاد:بازار مكاره ارز را جمع می‌كنیم
رئیس جمهور فرافكنی می‌كند
انتخاب شهردار به تاخیر افتاد

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
پنج شنبه 13/7/1391 - 14:16
  • تعداد رکورد ها : 4209