mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )
منابع : www.rasanews.ir | تاریخ درج : ‎1391/7/16
کلید واژه ها :

حضرت آیت الله جوادی آملی در درس تفسیر خود به تبیین شاخصه و تعریف وزیر در جامعه پرداخت و گفت: وزیر کسی است که وزر و ثقل و بار سنگین مملکت به دوش اوست و اگر چنانچه بار سنگین مملکت را نتواند حمل کند دیگر وزیر نیست.

حضرتآیت الله جوادی آملی امروز در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، به ادامه تفسیر سوره مبارکه قصص پرداخت و گفت: در آن وادی بقعه ای بود ودر بقعه درختی قرار داشت و از آنجا به موسی سلام الله علیه وحی شد، در آیات 11 به بعد سوره مبارکه طه اصول کلی دین، جریان نماز، توحید، وحی و نبوت در وحی به آن حضرت مطرح شده، ولی در این سوره مبارکه فقط به اصل توحیداشاره شده است «إنی أنا الله رب العالمین».

این استاد تفسیر حوزه علمیه گفت: دو معجزه عصا و ید بیضا در سوره طه به صورت سؤال و جواب مطرح شد و در این سوره مستقیما فرمود «ألق عصاک»، در مورد ید بیضا هم ممکن است گاهی دست به خاطر مریضی سفید شود ولی در اینجا یک کرامت است، مثل زکریا علیه السلام که سه روز زبان او بند آمد «قَالَ آیَتُکَ أَلَّا تُکَلِّمَ النَّاسَ ثَلَاثَ لَیَالٍ سَوِیًّا» خدای متعال به او فرمود تو سالم و مستوی هستی به دلیل این که ذکر می گویی و با خدا مناجات می کنی اما با مردم نمی توانی صحبت کنی و در اینجا هم خدا می فرماید «اسْلُکْ یَدَکَ فِی جَیْبِکَ تَخْرُجْ بَیْضَاء مِنْ غَیْرِ سُوءٍ».

این استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به عبارت «وَاضْمُمْ إِلَیْکَ جَناحَکَ مِنَ الرَّهْبِ» گفت: درباره این عبارت چند قول در مسألهاست که سیدنا الاستاد در المیزان اقوال را مطرح کرده و هیچ کدام را نپذیرفته است؛ زمخشری می گوید وقتی حضرت ترسید دستش باز بود و خدا به او فرمود دستت را جمع کن و این نشانه آرامش و طمأنینه است و در آیه ای دیگر بهاین عبارت آمده «واضمم یدک إلی جناحک» که جناح را به قرینه ید، به معنی دست چپ گرفته است یعنی دست راست را به طرف دست چپ ببر و دست ها را جمع کن وفخر رازی هم آن را تأیید کرده و می گوید این بهترین تفسیر برای آیه است.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به رد این نظریه از سوی علامه طباطبایی، خاطر نشان کرد: فرمایش المیزان این است که اگر مربوط به جریان مار شدن عصا و ترس موسی علیه السلام باشد باید بلافاصله بعد از آن بیاید ولی در این جا موضوع ید بیضا فاصله شده است، بنابراین بعد از فرمایش خدای متعال که فرمود نترس، هراس حضرت برطرف شد پس این عبارت نمی تواند مربوط به عصا و مار باشد چون در سوره طه دارد که «واضمم یدک إلی جناحک تخرج بیضاء»، معلوم می شود که جناح همان جَیب به معنای پهلو و گردن است.

وی افزود: این است که بعدها بزرگان فرموده اند اگر دست را به جیب ببری چیزی گیرت نمی آید ولی اگر دست را به جَیب ببری «تخرج بیضاء»، از جیب و کیف کسی دست روشن نمی شود اما اگر جَیب و صدر روشن پیدا کردی، صدر مشروح پیدا کردی و دست به جَیب زدی «تخرج بیضاء»، در اینجا هم که می فرماید«وَاضْمُمْ إِلَیْکَ جَناحَکَ مِنَ الرَّهْبِ» معلوم می شود که به ترس ربطی دارد ولی کنایه است، شیخنا الطوسی رضوان الله علیه تعبیر لطیفی دارد که منظور این نیست که دست راست را بر دست چپ یا دست ها را بر هم بگذار بلکههمانطور که در بخش بعدی آیات می فرماید «سنشدّ عَضُدَک بأخیک؛ بازویت را به وسیله برادرت تقویت می کنیم» یک امر کنایی است نه یک امر فیزیکی.

آیت الله جوادی آملی در ادامه تبیین فرمایش شیخ طوسی گفت: آیهبه معنای تقویت بازوی حضرت نیست، بلکه یعنی مرام و مکتب تو را تقویت می کنیم، جریان «وَاضْمُمْ إِلَیْکَ جَناحَکَ مِنَ الرَّهْبِ» هم یک امر غیر فیزیکی است یعنی دلت را پیش خود بیاور و آرام باش.

این استاد عالی حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: سیدنا الاستاد هم می فرماید اینجا معنای کنایه ای دارد، همان طور که خدای متعال می فرماید«وَاخْفِضْ جَنَاحَکَ لِمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ»، منظور این نیست که بال پهن کن بلکه یعنی متواضع باش، انسان متکبر و متبختر باد به غبغب می کند و دست ها را باز کرده با این وضع حرمت می کند اما انسان متواضعدست ها را جمع می کند و به خودش می چسباند، فرمود آن طور نباش که دست ها را باد کرده فاصله بدهی و حرکت کنی بلکه «وَاضْمُمْ إِلَیْکَ جَناحَکَ مِنَالرَّهْبِ»، یعنی باید ترهیب الهی «و ایای فارهبون» با خوفناک بودن از محضر الهی، با این وضع زندگی و حرکت کنی.

آیت الله جوادی آملی ابراز داشت: حضرت موسی به خدا عرض کرد اینها معجزه است ولی چند مشکل دارم، سابقه قتل دارم، با اژدها نمی شود مردمرا هدایت کرد، اژدها مردم را ساکت می کند ولی ساکن نمی کند، من حرف های خوب می زنم ولی خوب حرف نمی زنم برادرم هارون از من فصیح تر است، تا کی جامعه را با ترس اداره کنم، برای اثر در جامعه باید حرف های عالمانه بزنم به گونه ای که آنها خسته نشوند، این هنر و گفتار سخن و نظم و نثر خوب است که می تواند جامعه را ساکن و ساکت کرده و خوب اداره کند، خدای متعال هم اینمشکلات را برای او حل کرد.

وی ادامه داد: حضرت عرض می کند این طور نیست که نتوانم سخن بگویم، اصل فصاحت را دارایم اما کسی که بخواهد مسیر فکر یک کشوری را عوض کند یک ادبیات شفاف و روشن و هنر خوبی می خواهد، هنر گفتاری و نوشتاری و مانند آن، «فَأَرْسِلْهُمَعِی ردْءًا یصَدِّقُنِی»، کمک من باشد، تصدیقم کند، حرف های مرا به جامعه منتقل کند حرف های جامعه را به من منتقل کند، اگر مناظره، مباحثه، همایش و سخنرانی است حضور پیدا کند چون قدرت بیان او خوب است و همه جانبه از من افصح است.

مفسر برجسته قرآن کریم گفت: حضرت عرض می کند من سابقه قتل دارم، اینها هم که سوابق فراوانی در بت پرستی دارند، قدرت و ثروت هم که به دست اینهاست، جاهلیت هم که دامنگیرشان شده، چگونه اوضاع اینها را عوض کنم؟ اما اگر کسی را داشته باشم که عالم و حکیم و مؤمن و متقی باشد و حرف مرا تصدیق کرده به جامعه منتقل و سؤال های جامعه را بمن منتقل کند خیلی به من کمک می شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: حضرت از خدا می خواهد که هارون را وزیر او قرار دهد، وزیر کسی است که وزر و ثقل و بار سنگین مملکت به دوش اوست و اگر چنانچه بار سنگین مملکت را نتواند حمل کند دیگر وزیر نیست، حضرت موسی برادرش را واجد این شرایط معرفی کرد و عرض کرد «أشرکه فی أمری» او را در مسأله وحی و نبوت و رسالت و مکتب، شریک من قرار بده.

این استاد تفسیر حوزه علمیه گفت: به تعبیر سیدنا الاستاد این که ما به اهل بیت مخصوصا وجود مبارک حضرت امیر یا حضرت حجت علیهم السلام عرض می کنیم«السلام علیک یا شریک القرآن» به همین مناسبت است، اهل بیت علیهم السلام عِدل قرآن هستند، اگر وجود مبارک پیغمبر به حضرت امیر سلام الله علیهما و آلهما فرمود «أنت منی بمنزلة هارون من موسی إلا أنه لا نبی بعدی» منهای مسأله وحی تشریعی و نبوت، وجود مبارک حضرت امیر شریک وجود مبارک پیغمبر استو اگر شریک وجود اوست صحیح است که به ائمه علیهم السلام بگوییم «شریک القرآن» چون با قرینه همراه است، اگر حضرت امیر به منزله حضرت هارون است کههست و اگر هارون شریک موسی است که هست پس حضرت امیر شریک پیغمبر و شریک قرآن است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
دوشنبه 17/7/1391 - 15:30
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )
عظم‌له با توجه به کهولت سن، هر دو ماه یکبار در سنگر توحیدی نماز جمعه حضور پیدا خواهند کرد و مومنین را از مواعظ حکیمانه خود بهره‌مند خواهند ساخت.
ستاد نماز جمعه تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد آیت‌الله جنتی به علت کهولت سن، هر دو ماه یکبار خطیب نماز جمعه تهران خواهد بود.

به گزارش مهر، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:آیت الله جنتی

به اطلاع ملت شریف و انقلابی ایران اسلامی و مردم شهیدپرور تهران می‌رساند؛ حضرت آیت‌الله جنتی (دامت برکاته)، امام جمعه موقت تهران در گذشته طبق برنامه، هر ماه یک بار به ایراد خطبه‌های وحدت آفرین جمعه تهران می‌پرداختند، اما معظم‌له با توجه به کهولت سن، هر دو ماه یکبار در سنگر توحیدی نماز جمعه حضور پیدا خواهند کرد و مومنین را از مواعظ حکیمانه خود بهره‌مند خواهند ساخت.

ایشان که به واقع، ابوذروار در تمامی مقاطع حساس انقلاب اسلامی و بعد از آن، منشاء خیر و برکت بوده‌اند؛ فی‌الحال نیز همچنان با حفظ روحیه بسیجی و برخورداری از مواضع ولایی و انقلابی، به خدمات ماندگار خود با تمام توان ادامه خواهند داد و مردم فهیم ایران اسلامی، قدرشناس زحمات این قضیه وارسته، یار دیرین امام «ره» و ولی امر مسلمین جهان «دام ظله» بوده و خواهند بود.
http://www.asriran.com/fa/news/235153
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
يکشنبه 16/7/1391 - 15:56
mirsane ( تعداد مطالب : 1039 ) ( تعداد نظرات : 38 )
بر اساس اعلام یک مرکز اسرائیلی
«آریل شارون» نیمه جان، مفقود شده است!

خبرگزاری فارس: یک مرکز صهیونیستی در جریان تحقیقات خود درباره وضعیت جسمانی نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در بیمارستان های صهیونیستی، متوجه شد که هیچ اثری از وی در این بیمارستان‌ها نیست.

خبرگزاری فارس: «آریل شارون» نیمه جان، مفقود شده است!

به گزارش فارس، مرکز اطلاع رسانی فلسطین گزارش داد که مرکز صهیونیستی "رویتر" اعلام کرد که در تلاش برای کسب اطلاع از وضعیت سلامت «آریل شارون» در داخل بیمارستان‌ها است و در همین راستا پزشک مخصوص شارون گفت از زمانی که وی دچار سکته مغزی شد، هیچ تغییری در وضعیت سلامت وی رخ نداده است.

مرکز مذکور ضمن بیان این مطلب که مسئول بیمارستان‌های "هداسا هار هتسوفیم" و "عین کی ‌رم" بر عدم حضور شارون در این بیمارستان ها تاکید کرده‌اند، تصریح کرد که مسئولان بیمارستان "تل هاشومیر" نیز گفته‌اند که از مکان حضور شارون اطلاعی ندارند.

شارون در سال 2006 دچار سکته مغزی شد و به رغم اجرای چندین عمل جراحی بر روی وی، به هوش نیامد و تا این لحظه نیز تحت مراقبت های ویژه پزشکی در کما به سر می برد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910715001202

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2874روز قبل
يکشنبه 16/7/1391 - 13:44
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
متن طرح توقف اجرای فاز دوم قانون یارانه‌ها در سال ۹۱

خبرگزاری فارس: مجلس با فوری بررسی شدن طرحی موافقت کرد که در صورت تصویب نهایی اجرای فاز دوم قانون یارانه‌ها در سال جاری متوقف و هر گونه افزایش قیمت کالاها و خدمات در سال ۹۱ ممنوع می‌شود.

خبرگزاری فارس: متن طرح توقف اجرای فاز دوم قانون یارانه‌ها در سال ۹۱

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) یک فوریت طرح توقف اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

این طرح که به امضای 28 نماینده مجلس رسیده است، شامل یک مقدمه توجیهی و یک ماده واحده است که متن کامل آن به شرح ذیل است:

طرح اصلاح اجزای 44 و 45 قانون بودجه سال 1391 کل کشور

مقدمه توجیهی:

در سال جاری به دلایل متعدد فشار قیمتی بالایی متوجه جامعه شده است. در راستای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها بر شاخص‌های قیمت کالا و خدمات ضروری است مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و پرداخت‌ها در سال جاری اجرا نشود.

بدین منظور ضروری است موارد مربوط به هدفمندسازی یارانه‌ها در بودجه سال 1391 اصلاح تا با جلوگیری از افزایش قیمت فراورده‌ها مانع از فشار بیشتر بر جامعه شود.

این طرح به نحوی اجرا شود که هرنوع افزایش قیمت فراورده‌های نفتی و سایر موارد مطرح در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 91 ممنوع شود تا باعث کاهش فشار بر مردم و اقشار آسیب‌پذیر گردد و از ادامه تورم لجام‌گسیخته حاصل از عدم اجرای صحیح و آغازین قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به عمل آید.

ماده واحده-به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در سال 1391، اجزای 44 و 45 قانون بودجه سال 91 به شرح زیر اصلاح می‌شود و با تصویب این قانون احکام متناظر در ردیف‌ها و در جمع بودجه عمومی در قانون بودجه 91 اصلاح می‌شود.

الف-جزء 44 قانون مذکور به شرح زیر اصلاح می‌شود:

44-درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها موضوع ماده یک قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال 91 حداکثر معادل درآمد سال 90 خواهد بود و هرگونه افزایش قیمت کالاها و خدمات در سال 91 ممنوع است.

تبصره-تا مبلغ 10 هزار میلیارد تومان از محل یارانه‌‌های نان، برق و سایر کالاها و خدمات مندرج در این قانون به منابع اجرای طرح اضافه می‌شود.

ب-جزء 45 قانون مذکور به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

45-منابع مندرج در جزء 44 به شرح زیر هزینه می‌شود:

45-1- تا 73 درصد از منابع به منظور اجرای ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و یارانه نان

45-2- تا 15 درصد از منابع به منظور اجرای مواد 6 و 8 قانون هدفمندکردن یارانه‌ها

45-3- تا 9 درصد از منابع به منظور اجرای بند (ب) ماده 34 قانون برنامه پنج‌ساله پنجساله جمهوری اسلامی ایران،

45-4- تا 3 درصد به صندوق بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار.

تبصره-افزایش در منابع و مصارف اجزای فوق از هر محل ممنوع و تخلف محسوب می‌شود.

اسامی امضا‌کنندگان طرح مذکور نیز به شرح ذیل است:

تاج‌گردون، سیدشریف حسینی، جلیلی، مصباحی‌مقدم، قادری، زمانیان، آقامحمدی، هاشمی، نعمتی، دوگانی، غلامحمد زارعی، هادی قوامی، حسن‌پور بیگلری، فولادگر، باهنر، محمد دهقان، اسدالهی، پورابراهیمی، امامی، جعفرزاده، نجف‌نژاد، عبدالله زاده، قاضی‌پور، سقایی، نوری، نادران و دو امضای ناخوانا.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910716000559

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2044روز قبل
يکشنبه 16/7/1391 - 13:24
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
فاز جدید پروژه سپاه هراسی
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهلان پرداخته‌اند از جمله «ماشه ترور چگونه چكانده شد؟»،«پویش مدنی برای نوسازی نظام سیاسی»،«مدنیت بر باد رفته»،«سال آخر دولت»،«استشمام بوی‌كباب از واشنگتن»،«دستاورد 30 ساله روس‌ها در تاجیكستان»،«فاز جدید پروژه سپاه هراسی»،«ارز، بازار، تجارت»،«حمایت‌های کاغذی از تولید»،«پرونده های فساد ارزی فراتر از 16 اخلالگر»و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:ماشه ترور چگونه چكانده شد؟

«ماشه ترور چگونه چكانده شد؟»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم محمد ایمانی است كه در ان می‌خوانید؛اتفاقات ناگواری كه در مرز سیاست و اقتصاد ما می گذرد، تصادفی نیست اما طبیعی هم نیست. تصادفی نیست به این معنا كه دارای علل و عوامل است و طبیعی نیست بدین معنا كه در شرایط عادی و معمولی، زمینه وقوع ندارد. به عبارت دیگر نوعی دستكاری وجود دارد كه موجب اخلال و اختلال می شود.

در عین حال به نحوی دستكاری می شود كه طبیعی و درونی و بومی جلوه كند. در این صورت نه تنها روند عادی و آرام و با ثبات امور اقتصادی و سیاسی دچار چالش می شود، بلكه در كنار آن، بستر مجادله و بگو مگو و پرخاشگری و منازعه هم فراهم می آید.

بدین ترتیب، زمان بیشتری برای رفع اختلال ها و مزاحمت ها هدر می رود و انرژی بیشتری صرف تعارض و تصادم و اصطكاك با هم می شود. همچنین حلقه های معارض و كمین كنندگان، جرئت و روحیه بیشتری برای مزاحمت های بعدی پیدا می كنند. دشمن روی تركیب چند چالش -اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و خارجی- برای كشیدن ترمز پیشرفت شتابان ایران حساب كرده و البته به بومی و طبیعی تلقی شدن این چالش مركب عنایت ویژه دارد. طراحان این سناریو آن گونه كه شیمون پرز در بحبوحه اغتشاشات سال 88 گفت، معتقدند جنگ با ایران از داخل مرزهای آن آغاز می شود.

سناریست های جنگ دشمن سه سال پس از آن آشوب و فتنه سیاسی، نقشه را اندكی تغییر داده اند. جمع بندی سرویس های جاسوسی از جنگ نافرجام سال 1388 این بود كه شیب تند درگیری اپوزیسیون با ارزش های اسلامی و انقلابی باعث شد به جای افزایش تدریجی افراد حاضر در خیابان و ترسیم تصویر واقعی یك جنبش، نهایتا مشتی طرفدار انگشت نمای گروه های تاریخ گذشته در میدان بمانند و ادعای جنبش و انقلاب تبدیل به كاریكاتور آن شود. در همان جمع بندی ها پرسیده شد این چه جنبشی بود كه نه مردم تهران پای آن ایستادند و نه مردم در شهرهای دیگر به آن پیوستند و نه گسترش افقی پیدا كرد و نه تصاعد عمودی؟! و باز گفتند باید معیشت
طبقات پایین و اقشار فرودست را چنان هدف قرار داد كه آنها به خیابان بیایند.

این موضوع البته تعارضی با سناریوی موازی كه عبارت از حساب كردن روی اختلاف های سیاسی در اجزای حاكمیت بود، نداشت. طراحان اطلاعاتی و عملیاتی دشمن می گفتند اتفاق مهم باید در دو سطح جامعه و حاكمیت رخ دهد و سپس به شكل تصاعدی، یكدیگر را تقویت كند. آنها به این می گویند جنگ نرم با چاشنی جنگ نیمه سخت نظیر تحریم و تروریسم اقتصادی، جنگ رسانه ای و ایجاد التهاب و القای بحران به قصد شكستن «دولت- ملت» (حاكمیت) ایران از هر نقطه كه ضعیف تر و آسیب پذیرتر و گسیخته تر است.

و باز، گفته اند جنگ نرم از فنون رزم جوجیتسو پیروی می كند و بر به كارگیری نیروی حریف علیه خود وی تمركز دارد. این سناریو با همه پیچیدگی ها و ظرافت هایش، تازگی ندارد و از همان قاعده اختلاف بینداز و حكومت كن- یا نابود كن- پیروی می كند. در چنین فرایندی دشمن از خوی عداوت و تعدی فاصله نگرفته اما با پنهان سازی آن می كوشد به جای اینكه جنگ را آشكار كند و جبهه مقابل را متحد سازد، منازعه را پس از استارت اولیه بومی كند به نحوی كه انرژی تداوم حركت آن از درون تامین شود.

در همین التهاب اقتصادی اخیر تلاش شد در كنار فعالیت تروریست های اقتصادی و محافل زالوصفت، اصل ترور «ارزش پول ملی» اقدامی عمومی و به مثابه جنبش اجتماعی خودجوش به نظر برسد. در واقع سعی شد با ایجاد فضای شایعه و التهاب، از سرمایه بخشی از مردم برای آسیب زدن به اقتصاد و پول ملی (ظاهرا به قصد حفظ ارزش پول!) استفاده شود- در حالی كه سود اصلی در جیب حلقه های مافیایی می رفت- و سپس بازار به عنوان قلب اقتصاد كشور به واسطه تهدید و ارعاب و شایعه به تعطیلی كشانده شود تا این سیكل معیوب بتواند به كاهندگی خود تداوم بخشد. البته به اینها علاوه كنید مجادلات بی مایه سیاسی و رفتارهای توام با پرخاش كسانی كه
مدعی سكوت الهام بخش بودند و از آن سو، محافل سیاسی و رسانه ای كه چرخه التهاب را كامل كردند.

در این فضای پرهیاهو و غبارآلود و عصبی بود كه تروریست های سازمان یافته، مجال شبیخون چهارشنبه گذشته را برای زدن و در رفتن و گم شدن در میان مردم یافتند. در عین حال رد پا و هویت و شناسنامه آنان جا ماند آن هنگام كه طابق النعل بالنعل، مطالبه آمریكا و اسرائیل را تكرار كردند و خواستار تعطیلی فناوری هسته ای
و خالی كردن پشت محور مقاومت در سوریه شدند.

از نگاه طراحان باید - درست خلاف روند 30 سال گذشته- ثابت می شد حربه اقتصادی دشمن كارگر است و اگر چنین است بنابراین باید ملت ایران به جای شعار ما می توانیم، شعار ما نمی توانیم سر دهند! باید به جبهه مستأصل و ناامید و پریشان استكبار و نیروهای پیاده نظام آنها روحیه داده می شد تا مقاومت كنند و به معارضه
خباثت آمیز ادامه دهند و كدام ضربه، غافلگیرانه تر از این آن هم در فضای خوابزدگی و مجادله و بگو مگو و مسئولیت نشناسی برخی صاحب منصبان و تریبون داران؟!

از دشمن كه گله و شكایتی نیست. ما در خباثت و رذالت آنها هیچ تردیدی نداریم اما باید كه از ضعف «بصیرت» و «صبر» در جبهه خودی گله مند باشیم. ما می دانستیم دشمن شكست خورده در فتنه 3 سال پیش، دوباره از گارد «فتنه» حمله خواهد كرد و با این همه یادمان رفت كه مرد این كارزار نمی تواند بصیر و صبور نباشد. «الا و لایحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر و العلم بمواضع الحق.» صبر مومنانه هنوز گمشده محیط سیاست ماست و چون این شكیبایی و استقامت از سر بصیرت ترك برمی دارد، به مجادله و منازعه می افتیم. «واطیعوا الله و رسوله و لاتنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحكم واصبروا انّ الله مع الصابرین» (انفال/ 46).

معلوم است كه اختلاف، هیبت شكن است و دشمن را گستاخ می كند. البته روشن است كه برای استقامت باید پای پرچم ولی امر ایستاد وگرنه، آدمی كم می آورد و سست می شود و با اندك آسیبی كه دشمن می زند، خود را می بازد و پس از آن به نحوی زبان می چرخاند كه دوستان خود را دشمن شاد و دشمنان خویش را زبان دراز
می كند. «ولا تهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان كنتم مومنین... سست و غمگین نشوید و شما برترید اگر كه مومن باشید. اگر جراحت و آسیبی به شما رسید، پس مشابه آن به دشمن شما رسید و ما این روزها را بین مردم می گردانیم تا خداوند مومنان را معلوم كند و از میان شما گواه و شاهد بگیرد و خداوند ستمكاران را دوست
ندارد»(آیات 139 و 140 آل عمران).

این كه سیاستمداران ما چه نسبت دور یا نزدیكی با هم دارند، البته مهم است اما مهمتر این است كه همت آنان صرف كدام اولویت ها می شود؛ تخلیه هیجان ها و عواطف شخصی ولو حق به جانب یا مهار زمام این هیجان ها به نفع مصالح عمومی و منافع ملی؟ وقتی این هیجان ها زمام افراد را به دست می گیرند، اغلب راكب خود را از پا درمی آورند، فارغ از این كه به دیگری نیز آسیبی زده باشند یا نه. امیر مؤمنان علی علیه السلام مردی را دید كه علیه دشمن خود می كوشد با چیزی كه به ضرر خود اوست. حضرت خطاب به او فرمود؛ تو مانند كسی هستی كه نیزه را در خود فرو می برد تا راكب پشت سر خود را از پا درآورد»(نهج البلاغه، كلمه
قصار296).

آیا در میدان سیاست خود كم از این شلیك به خود به قصد صدمه زدن به رقیب داریم؟! آمار دقیق و سند می خواهید از آنها كه این گونه دوئل كردند؟! برگردید و ببینید كدام رفتار رقبای سیاسی، باعث دشمن شاد كردن نظام و مردم و خود آن سیاستمداران شد؟ و نیز ببینید كدام رجل سیاسی پس از این انتحار، همچنان آبرومند ماند؟ راه دوری نمی خواهد بروید. همین اتفاقات سه چهار سال اخیر را مرور كنید، كافی است.

افكار عمومی ما بارها دیدند كه سیاستمدارانی ظاهرا در یك جهت روشن می چرخند اما گردش كار آنها، پروژه های بزرگتری خلاف ادعای آنان را می چرخاند. دیدند آنها ادعای دلسوزی برای مردم و آزادی و عدالت و كشور و نظام می كنند اما حاصل كار آنان در سبد دشمن می ریزد.

درست مانند یك چرخ دنده كه مثلا از چپ به راست می چرخد اما نیروی حركت و چرخش یك چرخ دنده دیگر به سمت متضاد(مثلا از راست به چپ) را فراهم می كند.

برخی رفتارها وقتی در چیدمان بازی دشمن و بدخواهان قرار می گیرد، كاملا نقض غرض می كند و در این صورت لازم نیست كنشگر سیاسی الزاماً با دشمنان بسته باشد؛ صرف این كه در جایی از متن قرار بگیرد كه نباید باشد، كافی است تا چرخ دشمن را بچرخاند.

این طیف از بازیگران و كنشگران در موضع دفاع، بلدند پنالتی های خوبی به نفع حریف در زمین خودی فراهم كنند یا پاس گل های خوبی به بازیكن حریف بدهند كه فقط یك اشاره پا لازم دارد! همین دو هفته پیش یك مهره سیاسی ورشكسته كه داعیه دار خروج از حاكمیت در دوره اصلاحات بود، درباره یكی از چهره های سیاسی حاشیه نشین و اینكه آیا باید او هم به اردوگاه اصلاح طلبان برود، گفت «پیوستن او به اصلاح طلبان، چیزی به اصلاح طلبان اضافه نمی كند. اهمیت او در این است كه در آن سو قرار دارد و اگر به این سو بیاید جایگاهش را از دست می دهد. او باید در آن سو خوب بازی كند». به نظر شما معنای بازی خوب از نگاه یك ورشكسته سیاسی
قائل به عبور از قانون اساسی و خروج از حاكمیت چیست؟!

جهان بر سر پیچ بزرگ و تعیین كننده ای رسیده است. نقشه سیاسی جهان به اعتبار زلزله بزرگی كه در آن رخ داده، به شكل شتابان تغییر می كند. برسر این بزنگاه مهم تاریخ، مسئولیت تك تك ما درباره مدیریت و زمامداری نفس خویش فزونی می گیرد.

پهلوانان این آوردگاه، متهم ترند نزد خویش و آنها كه دچار خودشگفتی و تنزه باشند، پیش از همه پشتشان به زمین می خورد. «... و بدانید بندگان خدا كه مؤمن صبح و شام نمی كند مگر اینكه به خویش بدگمان است. پس همواره از نفس خود عیب جویی می كند و برخرده گیری از خود می افزاید... وشما همانا گفتید پروردگار ما خداست.

پس استقامت كنید بر كتاب خدا و روش فرمان او و طریقه صالح عبادت پروردگار. از آن منحرف نشوید و در آن بدعت نیاورید و با آن مخالفت نكنید كه منحرفان، روز قیامت از لطف خدا بریده اند. پس بر حذر باشید از بی ثباتی و گونه گونی در اخلاق.و زبان خویش یكی كنید. و انسان باید كه پاسبان زبان خویش باشد كه زبان برای صاحب خود سركش و متمرد است. سوگند به خدا بنده ای را ندیدم كه پرهیزگاری برای او سودی داشته باشد مگر اینكه زبان خود را مراقب باشد. و همانا زبان مؤمن پشت قلب اوست و قلب منافق پشت زبان اوست چرا كه مؤمن هنگامی كه می خواهد سخن بگوید نزد خویش درباره آن تدبر می كند اگر خیر بود شروع به سخن می كند و اگر شر بود، آن سخن را می پوشاند. همانا منافق هر چه بر زبان او آید ابراز می كند بدون اینكه بداند به سود یا زیان اوست. رسول خدا(ص) فرمود ایمان هیچ بنده ای استوار نمی شود مگر اینكه قلب او استوار گردد و قلب او راست نمی شود جز آن كه زبان او استوار و راست شود...» (خطبه 176 نهج البلاغه).

چه زبان ها كه جرقه فتنه را زد و چه بیانهای عماروار كه غبار فتنه را در مقابل چشمان حیرت زده فرو نشاند. ضامن زبان و قلم ما دست كیست و ماشه سخن را چگونه می چكانیم؟

خراسان:پرونده های فساد ارزی فراتر از 16 اخلالگر

«پرونده های فساد ارزی فراتر از 16 اخلالگر»عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم مهدی حسن زاده است كه در آن می‌خوانید؛ورود دستگاه های قضایی و امنیتی به بازار ارز و دستگیری 16 اخلالگر ارزی نویدبخش قاطعیت نظام در برخورد با عواملی است که درصورت اثبات می توانند مصداق بارزی از اخلال در نظام اقتصادی و افساد فی الارض باشند. با این حال نگاهی به برخیس رویدادها، تحلیل ها و شرایط بازار ضرورت ورود گسترده تر دستگاه های نظارتی به بررسی تخلفاتی که بعضاً بیش از دلالان بر روند آشفتگی بازار ارز مؤثر بوده اند را گوشزد می کند. اجازه دهید نخست اخبار و اظهارنظرهای رسمی مسئولان در این باره را مرور کنیم:

1- پس از برداشت حدود 3 هزار میلیارد تومان از حساب چند بانک کشور، رئیس کل بانک مرکزی دلیل این اقدام را مصوبه دولت برای برداشت مابه التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد از حساب بانک ها ذکر کرد. به گزارش ایسنا بهمنی در روز شنبه 6 خرداد سال جاری در میزگرد تحلیل سیاست های پولی سال 90 و چشم انداز اقتصادی سال 91 اظهار کرد: ما بر اساس مصوبه ای که از هیئت دولت داشتیم، باید 87 هزار و 625 میلیارد ریال حساب بانک ها را به دلیل «تخلفی که در فروش ارز» انجام شده بود، برداشت می کردیم، اما از آن جا که فکر می کردیم بانک ها ممکن است این مبلغ را نداشته باشند، یک سوم آن را معادل 30 هزار میلیارد ریال از حساب بانک ها برداشتیم. وی سپس توضیح داد: برخی از بانک ها ارزی را که از بانک مرکزی دریافت کرده بودند و قرار بود با آن ها ال سی باز کنند، این کار را نکردند. بهمنی تأکید کرد: حتماً مابه التفاوت این نرخ ارز که در اختیار بانک ها قرار گرفته و آن ها آن را به جای آن که برای صادرات در نظر بگیرند و یا ال سی باز کنند، در بازارها تزریق کرده و یا ذخیره کرده اند، لذا بانک ها باید مابه التفاوت ارز را به ما بپردازند. وی گفت: طبق نتیجه بازرسی در کل کشور انحراف قابل توجهی در مصرف ارز از سوی بانک ها داشته ایم، بنابر این این که به صورت مخفیانه ارز به بازار تزریق شد، قابل پذیرش برای ما نیست و قطعاً آن را مورد رسیدگی قرار خواهیم داد.

2- هر چند از اوایل تیرماه با ابلاغ اولویت بندی کالاهای وارداتی به 10 گروه کالایی و سپس اختصاص ارز مرجع (ارز 1226 تومانی) به اولویت های اول و دوم یعنی کالاهای اساسی و دارو تکلیف نحوه اختصاص ارز ارزان قیمت به کالاهای وارداتی مشخص شد اما قبل از آن و با بالا گرفتن تب افزایش نرخ ارز بازار آزاد، دولت و به خصوص بانک مرکزی اختصاص ارز مرجع را به کالاهای لوکس متوقف و یا محدود کرده بود. با این حال روز گذشته برخی خبرگزاری ها از اختصاص ارز مرجع به 78 درصد خودروهای وارداتی در 5 ماه نخست امسال خبر دادند. این در شرایطی است که در همین زمان بسیاری از واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه خود سراغ ارز 2 هزار تا 3 هزار تومانی رفته اند اما طی 2 سال و نیم اخیر 2 میلیارد دلار ارز به نرخ مرجع بابت واردات خودروهای لوکس به جیب دلالان خودرو و به کام مرفه نشینان رفته است.

3- با وجود اختصاص ارز مرجع برای واردات کالاهای اساسی و بسیاری از کالاها تقریباً بخش عمده ای از کالاهایی که ارز مرجع دریافت کرده اند به تناسب افزایش نرخ ارز آزاد، با افزایش قیمت مواجه شده اند. این موضوع اگر چه از سوی بسیاری از فعالان اقتصادی، رسانه ها و نمایندگان مجلس عنوان شده است اما حتی از سوی مسئولان دولتی نیز مورد اشاره قرار گرفته است. چنان که بهمنی در پاسخ به انتقادهایی که از سوی مسئولان وزارت صنعت درباره افزایش نرخ ارز عنوان شده بود، گفت: باید بررسی شود چرا کالاهایی که با ارز مرجع وارد شده اند در بازار به نرخ ارز آزاد فروخته شده است؟ در چنین آشفته بازاری پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از شکل گیری مجدد ارز 2 نرخی در اقتصاد ایران، دولت طی مصوبه ای کالاهایی که با نرخ ارز مرجع وارد شده اند را مشمول قیمت گذاری کرد. حال معلوم نیست تاکنون چه میزان کالا با نرخ ارز دولتی وارد و به نرخ ارز آزاد فروخته شده است و چه رانت های هنگفتی به جیب سوء استفاده کنندگان واریز شده است.

شک نیست که ارز 2 نرخی و نوسان بعضاً چند صدتومانی نرخ ارز طی یک روز عرصه فراخی از رانت ها و فسادهای چرب و شیرین است و آن چه تحت عنوان فساد اتفاق افتاده است بیش از دستگیری 16 اخلالگر ارزی است و به جرات همه موارد فهرست شده را می توان تحت عنوان اخلال در نظام اقتصادی و افساد فی الارض در نظر گرفت. اخلال و افسادی که در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی دشمن یک خیانت آشکار است و نهادهای مسئول در قوای 3 گانه باید در قبال خیانت های اقتصادی و نقش عوامل درگیر در این خیانت ها پیگیری های لازم را انجام دهند.

جمهوری اسلامی:آیا حسنی مبارك هم مدال خواهد گرفت؟

«آیا حسنی مبارك هم مدال خواهد گرفت؟»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی
است كه در ان می‌خوانید؛محمد مرسی رئیس‌جمهور اخوانی مصر در مراسم ویژه‌ای
از انورسادات رئیس‌جمهور معدوم این كشور كه ننگ به رسمیت شناختن رژیم
صهیونیستی و امضای پیمان ننگین كمپ دیوید را در پرونده سیاه خود دارد، تقدیر
كرد و به خانواده وی نشان افتخار داد! وی این اقدام غیرقابل توجیه را در پوشش
قدردانی از انورسادات در جنگ اعراب و اسرائیل (1352 ش) انجام داد و در كمال
ناباوری، نشان‌های دولتی "گردن بند نیل" و "ستاره شرف" را به خانواده این مزدور
سازشكار كه به عنوان رئیس‌جمهور یك كشور مسلمان اولین اقدام را برای به رسمیت
شناختن رژیم صهیونیستی به عمل آورد و طوق سازش با صهیونیستها را بر گردن
آویخت، اهدا كرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها همسر فرعون معدوم مصر نیز كه پس از سال‌ها در جمع
خبرنگاران و در كاخ ریاست جمهوری حاضر شده بود، در مقام تشكر از مرسی گفت:
"من از آقای مرسی برای توجه ویژه‌اش به شخص انورسادات تشكر می‌كنم، زیرا این
اولین باری است كه در طی 30 سال گذشته شاهد چنین برخورد شایسته‌ای بوده ام."

قطعاً بیش از همسر انورسادات معدوم كه از این اقدام حیرت كرده و آنرا غیرقابل
پیش‌بینی می‌دانست، ملت مصر و ملتهای مسلمان دچار شگفتی و ناباوری شده‌اند به
گونه‌ای كه نتوانسته‌اند آنرا هضم كرده و توجیهی برای آن بیابند، زیرا حتی
فراموشكارترین و كندذهن‌ترین افراد نیز سابقه خیانت‌ها و جنایت‌های انورسادات را
در حق ملت مصر و آرمان فلسطین از یاد نبرده‌اند.

افكار عمومی ملتها هنوز به یاد دارد كه بعد از جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور مردمی
مصر، محمد انورسادات به جای او نشست. وی كه می‌خواست محبوبیت ناصر را در
بین اعراب كسب كند و رهبری جهان عرب را برای اقدامات بعدی، از آن خود نماید،
در سال 1352 به اسرائیل اعلان جنگ داد ولی در این جنگ شكست خورد و تنها
دستاورد آن جنگ، گذشتن ارتش مصر از كانال سوئز بود. بعد از این جنگ كه موسوم
به جنگ رمضان یا اكتبر شد، سادات ماهیت اصلی خود را بروز داد و در چرخشی
180 درجه ای، مصر را از خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی خارج كرد و
سرانجام با امضای پیمان ننگین كمپ دیوید با رژیم صهیونیستی، موجودیت اسرائیل
را به رسمیت شناخت و جهان اسلام را در بهتی عظیم فرو برد. اما دیری نپائید كه
عامل این خیانت یعنی انورسادات خائن، در 14 مهر 1360 در سالگرد جنگ رمضان
توسط افسری مؤمن و جوان از اعضای شاخه نظامی اخوان المسلمین - كه امروز
حاكمیت را در مصر در اختیار دارد - و ستاره‌ای درخشان در آسمان مصر، به رگبار
بسته شد و به سزای اعمال ننگینش رسید.

این جوان مبارز و انقلابی در بیدادگاه رژیم مصر در مورد علت اعدام انقلابی سادات
فریاد زد: "من خالد اسلامبولی، قاتل فرعون هستم و از مرگ نمی‌ترسم. هدف من
مجازات حاكم ظالم و مستبدی بود كه به خدا پایبند نبود و با امضای معاهده ننگین
كمپ دیوید، مصر را دو دستی تقدیم آمریكا و اسرائیل كرد..."

در همین جلسه دادگاه، وكیل مدافع خالد اسلامبولی و همراهانش ضمن دفاع محكم و
جانانه از وی گفت: "من جز برای رضای خدا این وكالت را نپذیرفته‌ام و به دفاع از
این جوانان افتخار می‌كنم، چون توانستند شرف ملت مصر را باز گردانند و رژیم خائن
سادات را كه تاروپود ملت مصر را از هم گسست، درهم بشكند... او و دوستانش
برای دفاع از شرف اسلام، اعراب و شرافت انسانی و رضای خداوند دست به این
عمل زدند و كار بزرگ آنها، دل تاریك شده ملت مصر را روشنی بخشید..."

با توجه به سابقه ننگین رژیم سادات بود كه امام خمینی پس از اقدام شجاعانه خالد
اسلامبولی در پیامی فرمودند: "... امسال برای مسلمانان از آن جهت مبارك‌تر است
كه در آستانه آن، فرعون مصر رهسپار كوی فرعونیان گردید... و امیدوارم ملت مصر
حسنی مبارك را نیز كه با آمریكا و اسرائیل همبستگی كرده و نسخه دوم انورسادات
است، به جهنم واصل كند."

انورسادات، علاوه بر نوكری آمریكا و رژیم صهیونیستی، در سركوب و كشتار
اخوان‌المسلمین نیز دست داشت و دستان او به خون مردم مصر آلوده بود.

واقعیت خدشه ناپذیر تاریخ معاصر نیز گواه است كه "سادات" و "مبارك" كه هر دو
در قامت فرعون و دیكتاتورهای تمام عیار ظاهر شده و ملت مصر را به خواری
كشانده بودند، سرانجام به خشم انقلابی جوانان غیور و مسلمان گرفتار شده و از
اریكه قدرت به زیر كشیده شدند. حال با چنین سوابقی، چگونه ممكن است رئیس
جمهوری كه خود را نماینده تفكر اخوان المسلمین می‌داند و انقلاب نیمه تمام ملت
مصر را نمایندگی می‌كند، حاضر شود كه در سالروز اعدام انقلابی سادات، جرثومه
فساد را یك قهرمان تلقی نماید و به او مدال افتخار بدهد؟

آیا اخوانی‌ها به تازگی دچار چنین انحراف و اعوجاج فكری و عملی شده‌اند كه باید به
انورسادات مدال شجاعت و افتخار داده و در نتیجه خط بطلانی بر افتخارات جوانان
مبارز مصری كه سالها در حبس فرعون بودند بكشند و پنجه بر چهره خالد اسلامبولی
بیندازند؟

اكنون با نگاهی به این قبیل رفتارهای سیاسی محمد مرسی در سمت ریاست جمهوری
مصر، این سؤال در اذهان مطرح می‌شود كه واقعاً "محمد مرسی" كیست و چه
اهدافی را دنبال می‌كند؟ آیا او یك فرد انقلابی است یا شخصیتی محافظه كار دارد؟ آیا
او از نظر تفكر، فردی اسلام گرا و انقلابی است كه به لحاظ مقتضیات زمان و
پیچیدگی‌های سیاسی و اقتصادی مصر چنین منفعل و دوگانه عمل می‌كند، یا اصولاً
فاقد تفكر انقلابی و اعتقادی است و فقط برای رسیدن به قدرت، مدتی خود را یك
اسلام گرای انقلابی جا زده بود؟ آیا اینكه محمد مرسی به جای مبارزه با سیاست‌های
خصمانه رژیم صهیونیستی، در همسویی با سیاستهای آمریكا و اسرائیل، در شیپور
جنگ علیه سوریه می‌دمد، تصادفی است؟

آیا باز هم می‌توان گفت عدم ورود شفاف و قاطع مرسی به حوزه لغو پیمان ننگین
كمپ دیوید و اعلام موضع نكردن در این باره، فقط شیوه‌هایی برای جلب آراء اقشار
خاكستری در انتخابات و جذب كمك‌های مالی آمریكا بوده است؟

آیا باز هم می‌توان سر را زیر برف كرد و تقدیر از فرعون مصر و اعطای مدال افتخار
به خانواده وی را حمل بر ملاحظات سیاسی نمود؟ آیا این تصمیم و اقدام به معنای
تداوم آهنگ سیاستها و تصمیم‌های صهیونیستی در سرزمین مصر نیست؟ آیا تقدیر از
انورسادات معدوم به معنای لگدمال كردن مبارزات هزاران جوان مصری با رژیم
فرعونی سادات و بی‌ارزش كردن اقدام انقلابی خالد اسلامبولی نیست؟

پاسخ هرچه باشد، قطعاً به نفع محمد مرسی و هیأت حاكمه جدید مصر نخواهد بود و
پایگاه او را در میان مردم مصر و ملت‌های مسلمان تضعیف خواهد كرد. البته شاید
انتظار بروز رفتارهای انقلابی و اصولگرایانه از محمد مرسی، به اسطوره‌سازی‌هائی
بر می‌گردد كه از او در جهان اسلام صورت گرفت و حتی در ایران نیز برخی
رسانه‌های اسطوره ساز، از او شخصیت ویژه ساختند كه او را یك فرد كاملاً ایده آل و
آرمانی معرفی كرده كه باعث تشدید موج بیداری اسلامی در جهان خواهد شد.

ولی واقعیت اینست كه "محمد مرسی" اولین رئیس‌جمهور منتخب غیرنظامی مصر
است كه علاوه بر شخصیتی اصول گرا و ریاست حزب عدالت و آزادی متعلق به
اخوان‌المسلمین، سیاستمداری درس خوانده آمریكا و آشنا با چارچوب‌های رایج جهان
سیاست است و با لیبرالیسم غربی هم چندان بیگانه نیست. او سعی می‌كند چهره‌ای
از اسلام را نمایندگی كند كه قبلاً اردوغان آنرا در تركیه تجربه كرده و توانسته در
سیاستهای ناتو و غرب هضم شده و ذائقه غربی‌ها را هم بهم نریزد. فراموش نكنیم
كه هر چند آقای مرسی متولد روستایی در استان الشرقیه مصر و برآمده از خانواده‌ای
مذهبی است ولی سالها در آمریكا در سمت استاد دانشگاه كالیفرنیا بوده و پس از
بازگشت به مصر، سابقه نمایندگی مجلس مصر در زمان رژیم مبارك را نیز در
كارنامه خود دارد.

به نظر می‌رسد او اكنون با شتاب زیادی به سوی توسعه روابط با آمریكا و رژیم
صهیونیستی و جذب كمكهای اقتصادی به پیش می‌رود كه مشخص نیست قادر باشد در
آینده توازن راهبردی را در حفظ اسلام در صحنه سیاسی مصر و نقش نمایندگی مردم
انقلابی این كشور را ایفاء كند. سؤال اساسی اكنون اینست كه آیا مردم مصر باید
منتظر روزی باشند كه فرعون دیگر مصر، حسنی مبارك نیز كه با انورسادات وجوه
مشترك فراوانی دارد در كاخ ریاست جمهوری این كشور از دست آقای مرسی مدال
افتخار دریافت نماید؟

رسالت:پویش مدنی برای نوسازی نظام سیاسی

«پویش مدنی برای نوسازی نظام سیاسی»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم صالح اسکندری است كه در ان می‌خوانید؛پنج شنبه گذشته دهمین کنگره حزب موتلفه اسلامی با شعار  " پیش به سوی دولت و جامعه نمونه اسلامی با گفتمان رهبری" با حضور جمع کثیری از رجال سیاسی و مذهبی، دبیران استانی و مسئولان حوزه ها و شاخه های این حزب از اقصی نقاط کشور برگزار شد. "پویش مدنی برای نوسازی نظام سیاسی" گفتمان حاکم بر دهمین کنگره حزب موتلفه اسلامی بود. این پویش در پاسخ به مطالبه رهبر معظم انقلاب در سفر سال گذشته ایشان به کرمانشاه مبنی بر ضرورت نوسازی نظام اسلامی متناظر با ملاحظات و متغیرهای جدید در دهه چهارم انقلاب اسلامی و به منظور اجتناب از پیری، فرسودگی و از کار افتادگی نظام شکل گرفت.

حبیب الله عسكر اولادی به عنوان سخنران اصلی کنگره حزب موتلفه، نوسازی نظام اسلامی را در گرو پوست اندازی احزاب اصیل در کشور دانست و گفت: چینش اعضای شورای مرکزی باید به گونه‌ای باشد تا حرکتی برای جوان شدن حزب صورت بگیرد تا با نوسازی در جریان تعامل با انقلاب آماده شوند. وی افزود: تا زمانی‌که به بازسازی و نوسازی نرسیم نمی‌توانیم به بازسازی نظام دست پیدا کنیم.
از منظر رهیافت تحلیل گفتمان چهار دوره مشخص گفتمانی در فعالیت های حزب موتلفه اسلامی را در نیم قرن گذشته می توان اینگونه بر شمرد:

1- گفتمان مبارزه برای سقوط نظام شاهنشاهی ( 1342-1357)
2- گفتمان استقرار و تثبیت نظام جمهوری اسلامی(1357- 1366)
3- گفتمان تاسیس دولت اسلامی (1366- 1391)
4- گفتمان نوسازی نظام اسلامی(1391)

تحول و تطور گفتمانی حزب موتلفه در چهار دوره زمانی مذکور ناظر به آرمان های غیر قابل فرسایش  و واقعیات متغیر است که در ادامه به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت و به برخی عوامل اصلی در تغییر ریل گفتمانی به خصوص در مرحله سوم و چهارم اشاره خواهیم کرد.

گفتمان مبارزه برای سقوط نظام شاهنشاهی
حزب موتلفه اسلامی باسابقه ترین تشکل سیاسی و مذهبی حال حاضر در کشور است که نقطه عزیمت فعالیت های آن را تحت عنوان "هیئت های موتلفه اسلامی" می توان اعتراض به لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی در لبیک به ندای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و حضور موثر در قیام تاریخی و تاریخ ساز 15 خرداد 1342 مربوط دانست. این تشکل که از ائتلاف هیئت های مذهبی شهر تهران تشکیل شد در دهه های 40 و 50 پیوندهای مستمری با روحانیت بر قرار کرد و با تشکیل یک شورای روحانیت و یا به تعبیر امروزی ها "شورای فقاهت" که به پیشنهاد امام خمینی(ره) متشکل از آیات حق آقایان مطهری، بهشتی، انواری و مولایی بود گفتمان اصلی خود را مبارزه برای سقوط نظام شاهنشاهی قرار داد. اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر وقت در سال 1343 توسط اعضای مؤتلفه نقطه عطفی در مبارزات این تشکل سیاسی در دهه 40 محسوب می شود.

پس از این اقدام جمعی از سران مؤتلفه اسلامی به اعدام و مابقی به زندان های طولانی مدت محکوم شدند. اعدام انقلابی منصور توسط شهید محمد بخارایی از اعضاءجوان شاخه اجرایی هیئت مؤتلفه اسلامی و در اعتراض به تبعید حضرت امام خمینی(ره)، تصویب کاپیتولاسیون و اهانت به روحانیت صورت گرفت. فتوای قتل منصور از جانب آیت‏اللَّه سید محمد هادی میلانی در مشهد صادر شد و نقل می کنند وقتی در دادگاه از محمد بخارایی سئوال می شود که با دو گلوله اول منصور زنده نمی‏ماند ولی چرا سومین گلوله را به گلوی او شلیک کردی؟ این شهید بزرگوار در پاسخ می گوید: "حنجره‏ای که از آن به روحانیت اهانت شده، باید دریده شود."

در دادگاه نظامی متهمین به شرکت در قتل حسنعلی منصور، شهیدان محمد بخارایی، مرتضی نیك نژاد، رضا صفار هرندی و حاج صادق امانی به اعدام محكوم شدند. بر اساس حکم دادگاه تعداد دیگری از سران موتلفه نیز نظیر حبیب الله عسكر اولادی، ابوالفضل حیدری ، حاج مهدی عراقی به حبس ابد، محی الدین انواری به 15سال، احمد شهاب به 10 سال و حمید اپیكچی به 5 سال حبس با اعمال شاقه محكوم شدند.

بعد از اعدام و دستگیری برخی از سران موتفله اسلامی فعالیت های سیاسی این تشکل متوقف نشد و اعضای موتلفه اسلامی ذیل هدایت های روحانیت نقش مؤثری در چاپ و توزیع اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی امام (ره) و سازماندهی اعتراضات بازاریان و اصناف داشتند. همچنین موتلفه اسلامی به توصیه روحانیت در پشتیبانی مادی و معنوی از خانواده زندانیان سیاسی و متحصنین در طول دوران مبارزه نقش موثری را ایفا نمود. در سرتاسر این 15 سال یعنی از سال 1342 تا 1357 گفتمان حاکم بر موتلفه اسلامی مبارزه برای سقوط نظام شاهنشاهی است و بر خلاف برخی گروه ها که قائل به مصالحه و یا ایجاد برخی اصلاحات در نظام طاغوت بودند موتلفه با تاسی به امام خمینی(ره) و روحانیون بزرگی نظیر آیت الله دکتر بهشتی و آیت الله مطهری تنها به سقوط این نظام رضایت می داد.

گفتمان استقرار و تثبیت نظام اسلامی
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 موتلفه اسلامی تنها راه نیل به هدف استقرار و تثبیت نظام جمهوری اسلامی و مقابله با جریان کفر، نفاق، التقاط و انحراف را هم افزایی و همگرایی مجموعه نیروهای معتقد به انقلاب در یک حزب بزرگ به نام "حزب جمهوری اسلامی" دانست.

در واقع در شرایطی که نظام نوپای اسلامی در معرض انواع تهدیدات داخلی و خارجی بود فقط وحدت کلمه خانواده انقلاب
می توانست زمینه های استقرار و تثبیت نظام جمهوری اسلامی را فراهم کند. تنها یک هفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعضای ارشد موتلفه اسلامی به همراه جمعی از رجال برجسته سیاسی و مذهبی و همچنین مبارزین انقلابی حزب جمهوری اسلامی را تشکیل دادند.

حزب جمهوری اسلامی با گفتمان استقرار و تثبیت نظام اسلامی به خصوص با مدیریت راهبردی آیت الله بهشتی نقش موثری در تدوین قانون اساسی، تشکیل ارکان نظام اسلامی، دفاع از مبانی فکری جمهوری اسلامی و مواجهه تئوریک و پراتیک با اندیشه‏های منحرف سلطنت طلبانه، مارکسیستی، لیبرالی و ملی‏گرایی را ایفا کرد.

فعالیت های سازمان یافته و هدفمند حزب جمهوری اسلامی که از ابتدا مورد حقد و حسد دشمنان انقلاب اسلامی بود باعث شد منافقین کوردل در یک جنایت مذبوحانه ساختمان حزب جمهوری اسلامی را در هفتم تیر 1360 توسط یک بمب نیرومند منفجر کنند و آیت الله مظلوم بهشتی و جمع کثیری از رجال سیاسی و مذهبی کشور را به درجه رفیع شهادت برسانند.

 لختی قبل از این انفجار دردناک که تنها 6 روز پس از عزل ابوالحسن بنی صدر صورت گرفت آیت الله شهید بهشتی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری بعد گفته بود:".. ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برایمان مهره سازی كنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند.

تلاش كنیم كسانی را كه متعهد به مكتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند انتخاب شوند و ..." حزب جمهوری اسلامی سرانجام در 11 خرداد سال
1366 ش به درخواست اعضای شورای مرکزی آن و موافقت امام خمینی(ره)، فعالیت‏های خود را رسماً تعطیل کرد. گفتمان حاکم بر اعضای موتلفه اسلامی در سرتاسر این دوره همگرایی و وحدت کلمه با سایر نیروهای انقلاب به منظور استقرار و تثبیت نظام اسلامی بود.

تهران امروز:مدنیت بر باد رفته

«مدنیت بر باد رفته»عنوان سرمقاله روزنامه تهران امروز به قلم احسان تقدسی است كه در ان می‌خوانید؛به جرات می‌توان گفت كه در هیچ كدام از حوادث دو سال اخیر كشورهای عربی و اسلامی، ‌معادله‌ای به پیچیدگی و در عین حال شكنندگی وضعیت كنونی سوریه را شاهد نبودیم. چه آنكه در قریب به اتفاق انقلابات منطقه‌ای به وضوح نقش و صدای رسای ملت به خوبی نمایان بود و تحركات مسالمت‌آمیز و مدنی مردم این كشورها وجه برجسته قیام آنان به شمار می‌رفت. بر‌خلاف آنچه در دیگر كشورها رخ داد، سوریه وضعیت متفاوتی را سپری می‌كند. سنخ‌شناسی معارضین حكومت سوریه به خوبی این وضعیت متفاوت را ترسیم می‌كند. ارتش آزاد و شورای ملی سوریه به عنوان مهم‌ترین گروه‌های معارض ادعا می‌كنند كه در یك فرآیند مدنی و دموكراتیك پیگیر خواسته‌ها و مطالبات خود هستند. اما برخلاف این مدعا، صحنه واقعی نمایانگر حقیقت متفاوتی است.

شاید در فضای مجازی تصاویر و كلیپ‌های حاوی صحنه‌های خشونت‌آمیز و وحشیانه كشتار مردم بی‌دفاع را مشاهده كرده باشید. جنایاتی كه مرتكبین آن همین عاملان و وابستگان گروهك ارتش آزاد هستند كه با افتخار هرچه تمام‌تر هرگونه مدنیت و شرف انسانی را زیر پای خود له می‌كنند. تنها با مشاهده این تصاویر كه نمونه‌های فراوانی از آن در دست است می‌توان به این استنتاج رسید كه برخلاف آنچه گفته می‌شود، هیچ گونه روند مسالمت‌آمیز و مدنی از سوی معارضین حكومت سوریه دیده نمی‌شود.

مسئله‌ای كه حتی موجب شد ایالات متحده آمریكا و تركیه به‌عنوان حامیان نظامی و لجستیك این معارضین، برای پاسخ به افكار عمومی مردم‌شان واكنش‌های تندی نسبت به این معارضین از خود بروز دهند. در چند روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینكه گروهك ارتش آزاد سوریه اعلام كرده است در صورت عدم عقب‌نشینی ارتش از برخی مناطق، 48 زائر ایرانی را خواهد كشت. جدای از اینكه نفس گروگانگیری این معارضین از مردم بی‌دفاع و غیرمسلح كه تنها هدف زیارت اماكن متبركه را داشته‌اند، اقدامی غیرانسانی و ناشیانه به شمار می‌رود، هر گونه ادعای مدنیت و تعهد به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز معارضین را نقش بر آب می‌كند.

استفاده از زائرین بی‌گناه ایرانی به عنوان سپر انسانی از سوی معارضین حكومت سوریه مصداق عینی ابطال مدعاهای پوچ معارضین مسلح سوریه در تعهد به مدنیت، ملت‌سازی و تحركات بشر دوستانه به شمار می‌رود و البته پیش از هر چیز دیگری باید گفت كه مسئولیت اینگونه اقدامات و تحركات غیرانسانی معارضین مسلح برعهده كشورهای اصلی حامی آنها یعنی ایالات متحده آمریكا، تركیه، عربستان و قطر است. و سخن آخر اینكه تنها گروه‌های تروریستی حاضرند برای رسیدن به هدف به قتل عام گروگان‌های در اختیار خود تهدید كنند.

سیاست روز:سال آخر دولت

«سال آخر دولت»عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش كاویانی است كه در آن می‌خوانید؛همواره این نگرانی وجود داشته است که در پایان دوره ریاست جمهوری ۸ ساله هر رئیس‌جمهوری، کارهایی روی زمین بماند و دولت وقت، دل به کار ندهد. سال آخر هر دولتی که می‌شود، این زمزمه‌ها شنیده می‌شود که ماه‌های آخر است و نباید زیاد کار کرد، که دولت بعدی خوش خوشانش باشد!

دیده هم شده است که برخی ادارات و سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها، شل می‌شوند و دل به کار نمی‌دهند. این معضل گریبانگیر بسیاری از نهادها و ارگان‌های دیگر هم هست که وقتی می‌بینند مسئولیتشان رو به پایان است، دیگر دل نمی‌سوزانند.

این اتفاق اگر بیفتد، امورات کشور هم مختل می‌شود. کارها یا پیش نمی‌رود یا به کندی حرکت می‌کند. این حرکت لاک‌پشتی هم باعث اختلال در امور زندگی مردم می‌شود و حق‌الناس هم پایمال می‌گردد. تا دولت بعدی بیاید و امورات را در دست خود بگیرد، چند ماه هم آن گونه می‌گذرد. خلاصه که بروز چنین وضعیتی مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی را به کشور تحمیل می‌کند که بار آن بر دوش اقشار گوناگون مردم می‌افتد.

رهبر معظم انقلاب در دیدارهایی که با روسای جمهور پیشین و کنونی داشتند بر این موضوع تاکید کرده‌اند که دولت در سال پایانی مسئولیت خود همانند سال‌های اولیه به کار و تلاش خود ادامه دهد.

این توصیه هم به دولت آقای هاشمی رفسنجانی شده است و هم به دولت آقای خاتمی. همین شهریور ماه گذشته بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توصیه پیشین خود را که به دو دولت قبلی داده بودند، به دولت دهم نیز ارائه دادند، البته با تاکیدات بیشتر و ویژه‌تر.

ایشان در دیداری که رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت به مناسبت گرامی داشت هفته دولت با ایشان داشتند، با اشاره به عبور سریع فرصت‌های خدمت، رئیس‌جمهور و همکارانش را به مغتنم شمردن یک سال باقی مانده از عمر دولت دهم توصیه و خاطر نشان کردند؛ «در همین یکسال نیز می‌شود کارهای بسیار مهم و بزرگی انجام داد.»

ایشان سال آخر فعالیت دولت دهم را از لحاظ شیرازه‌بندی کارها نیز مهم دانستند و به هیات وزیران تاکید کردند؛ «شما به پرکاری مشهور هستید، همین ویژگی را با جدیت تا لحظات آخر فرصت خدمت به مردم و کشور پیگیری کنید.»

پس از آن که بازار ارز و طلا آشفتگی اقتصادی ایجاد کرد و افزایش بی‌رویه و بی‌منطق آن، باعث شد که بسیاری در داخل کشور تصور کنند دولت در سال آخر خود دست از کار کشیده و همین باعث شده است تا اوضاع اقتصادی هم به هم بریزد. دقت و توجه به این توصیه مهم رهبر معظم انقلاب در زمان باقی مانده دولت می‌توانست، دولت را از این اتهام مبرا سازد. هر چند اکنون نیز دیر نشده و می‌توان با اقدامات ضربتی به وضعیت بازار سرو سامان داد و اوضاع را تا آخرین روز دولت دهم، آرام نگه داشت.

اکنون هستند کسانی که به خاطر اوضاع پیش آمده شادمانی می‌کنند و مسرور از این که دولت دهم با کارنامه‌ای نه چندان دلچسب، پاستور را به دیگری تحویل می‌دهد.
تلاش فوق‌العاده که از ویژگی‌های دولت دهم است، تعبیری است که رهبر انقلاب آن را عنوان کردند و فرمودند؛ «این تلاش را با کیفیت کاری خوب همراه کنید و برای تحقق وعده‌های داده شده اهتمام ویژه به خرج دهید.»

وطن امروز:استشمام بوی‌كباب از واشنگتن

«استشمام بوی‌كباب از واشنگتن»عنوان یادداشت روز روزنامه وطن امروز است كه در ان می‌خوانید؛حدود 600 نفر از ورشکستگان سیاسی اپوزیسیون در نامه‌ای سرشار از عبارات محبت‌آمیز تولد محمد خاتمی را تبریک گفته و وی را «رهبر» خود نامیده‌اند. شاید این موضوع بی‌اهمیت فقط برای بادمجان دور قاب‌چین‌های دور مانده از سفره اطعام اصلاحات ایجاد انگیزه کند اما همین یک نامه موجب شده درگیری‌های معتقدان و مخالفان شخص خاتمی دوباره در فضای «مرگ جانگداز اصلاحات» طنین‌انداز شود. معرکه را که از دور نگاه می‌کنی همچون میدان اسبدوانی پرگرد و خاک است.

خیلی باید دقت کرد تا چیزی از چنین دعوای داخلی و بی‌ارزشی دستگیرت شود اما شاید اگر خوب بو بکشیم بوی فتنه هم از دور به مشام برسد! به هر حال امروز در شرایط «بامزه سیاسی» قرار داریم. احمدی‌نژاد به عنوان سردار «سابق» جبهه ارزش‌ها در کفایت وزیر ارشاد کابینه‌اش شک می‌کند چون قاطعانه در برابر هتک حرمت سرداران دفاع در هفته جنگ تحمیلی در روزنامه شرق ایستاده است! شاید اگر 7 سال پیش کسی مدعی می‌شد از دسته شیفتگان خدمت، رایحه زشت اصلاحات روزی به مشام خواهد رسید صحنه بازی به جد تغییر می‌کرد اما چه می‌شود کرد!

صرف «رهبر» خواندن کسی در ادبیات عاشقانه یک نامه تبریک تولد از ارزش سیاسی برخوردار نیست همان‌طور که مخرج مشترک گرفتن از کلماتی مانند «اصلاحات»، «تساهل»، «تسامح»، «مردمسالاری دینی»، «بهار احزاب»، «تشکل‌های مدنی»، «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران»، «حکومت قانون»، «گفت‌وگوی تمدن‌ها»، «نفی افراطی‌گری»، «صندوق ذخیره ارزی» و «نفت 10 دلاری» لزوما ما را به نام «خاتمی» نخواهد رساند!

مثلا از بنده اگر سوال کنید مدعی می‌شوم مخرج مشترک همه کلماتی که در نامه مجیزگویان خاتمی به عنوان دستاوردهای دوران اصلاحات عنوان شده، می‌تواند نام «برنارد لوئیس» باشد یا حتی معشوقه فکری آقای خاتمی «ریچارد پرل»، خدا را چه دیدی، شاید پای جورج سوروس هم به بازار مکاره فکری سایر اصلاح‌طلبان باز شد! دلار همیشه کارگشاست بویژه اگر در اندازه چمدانی باشد. آنچه در این میانه جالب توجه است بوی کبابی است که از واشنگتن به راه افتاده و جمعی از مستان به دنبالش سینه می‌زنند تا شاید سهمی بیابند و دوباره در سفره‌ای که احتمالا(!) گشوده خواهد شد لقمه‌های گنده‌گنده بگیرند!

 اتفاقا ربع پهلوی هم یک شب مانده به بروز آنچه وزیر خارجه رژیم اسرائیل «بهار ایرانی» خواندش در صدای آمریکا میهمان بود! از واژه‌های مشترک زیادی با اصلاحات برخوردار بود اما متاسفانه مخرج مشترکشان همین نام «رهبر اپوزیسیون» بود! در این برنامه شازده کوچک اصرار داشت «خاتمی» یا هر نام دیگری جز پهلوی نقشی در رهبری نخواهد داشت.

وی حتی به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پیام داد در صورت دست شستن از نظام از حقوق و مزایای مکفی در حاکمیت نیمه سلطنتی‌اش برخوردار خواهند بود اما اگر به مردم خیانت کنند اعدام خواهند شد! از این خواب‌هایی که به صورت مشترک و در اندازه 600 نفره، اصلاحاتی‌های سابق و فتنه‌گران امروز قمپزیسیون برای خاتمی می‌بینند گروهی 1000 نفره هم برای ربع پهلوی سال‌هاست که می‌بینند!

اتفاقا یک گروه 30 نفره هم در پاریس برای بنی‌صدر هنوز خواب رهبری قمپزیسیون می‌بینند. حتی بعضی خوانندگان لس‌آنجلسی از همین دست خواب‌های شیرین شخصی‌شان را به کلیپ‌های تصویری هم تبدیل کرده‌اند. مثلا «اندی» یک کلیپ خیلی جالب دارد که خودش را به صورت «کارتونی» در ایران تصور می‌کند در حالی که مردم در اجتماعات میلیونی به استقبالش آمده‌اند.

جای جای شهرها پر از تابلو و بنرهای بزرگ استقبال است و خلاصه یک وضعی!

خواب بازگشت دیدن برای جنبشی مرده که برای زنده شدن آویزان «منافقین خلق» و «سلطنت‌طلب‌ها» و حتی «گوگوش» و «اشتون کاچر» شد اقدام ضدامنیتی محسوب نمی‌شود اما مکتوب کردن آرزوهای کودکانه فتنه‌گران شکست خورده از مردم در فاصله زمانی 9‌ماه مانده به انتخابات کمی مضحک است نه؟!

اگر هنوز عده‌ای «خاتمی» را در قامت مصلحی بزرگ! رهبری قدر قدرت یا مثلا رئیس‌جمهوری با پتانسیل تشکیل یک حکومت سکولار با هدف ایجاد روابط دوستانه ماندگار با یاران «ارباب حلقه‌ها» می‌بینند؛ یعنی «امید» فتنه‌گران را کسی یا گروهی سعی دارد «زنده» کند. توصیه ما به امیدسازان گرامی این است که برای به دنیا آوردن جنین مرده اصلاحات تلاش مضاعف نکنند. نه روزنامه شرق به یاران «م» در بحبوحه انتخابات وفا خواهد کرد نه روزنامه‌های «اعتماد» و «آرمان» از پتانسیلی مردمی برای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره مشاور زندانی عزیز برخوردارند که اتفاقا «ایران را هم دوست دارد»! پدر عاجر اصلاحات حداکثر خواسته‌اش از تکیه‌زنندگان فعلی بر اریکه قدرت، اجاره یک رحم است برای تولد مجدد فرزند شوم استعمار!

وگرنه این بوی خوشی که از حیات اپوزیسیون بلند است و به مشام خادمین ملت می‌رسد بوی کباب نیست! خرهای قبلی را داغ کرده‌اند و در انتظار مرکب‌های جدید بسر می‌برند! نشانه‌اش هم این است که باربران قبلی را «براندازان فرنگ‌نشین» نامیده‌اند نه «خرهای خوب قدیمی» که اتفاقا امروز از شدت حمالی از پا افتاده‌اند و ایام بازنشستگی را با دریوزگی سپری می‌کنند!

مردم سالاری:وضع ما « شربت اندر شربت » نیست !

وضع ما « شربت اندر شربت » نیست!»عنوان سرمقاله روزنامهمردم سالاری به قلم منصور فرزامی‌ است كه در ان می‌خوانید؛ به استناد آنچه از روزنامه‌ها خواندم، پاسخ رئیس محترم جمهوری را بعد از 16 ماه، در مقابل پرسش خبرنگاران، می‌توان در چند بند خلاصه کرد:

1- جامعه گرفتار جنگ روانی و جنگ اقتصادی است.

2- دولت، شب و روز کار می‌کند.

3- تنها مقام مسئولی که در کشور ما پاسخگوست، رئیس محترم جمهوری است .

4- در این هفت ساله، در اکثر قریب به اتفاق بخش‌ها، معادل کل تاریخ کشور، کار شده است .

نخست باید بگویم که شرق و غرب، و دور و نزدیک، آن چنان که ما خیال می‌کنیم، نه دوست ما هستند و نه ذره ای ملاحظه ما را دارند بلکه به منافع خود می‌اندیشند و در سیاست و اقتصاد شان، اخلاق و مردمی، جای ندارد. پس خودمان باید دردهای فراوان خود را درمان کنیم و چشم به راه طبیب و حکیم بیگانه نباشیم . زمینه این برداشت بر مبنای خبرهایی است که از گذشته‌های دور و نزدیک خوانده ایم و تجربه کرده‌ایم .

جناب رئیس‌جمهوری! اگر از شما می‌پرسند و شما هم خود را یگانه مسئول پاسخگو در کشور می‌دانید به سبب آن است که رئیس و شخص اول اجرایی کشور هستید، بنابراین منطقی است که شما را مسوول مستقیم عملکردها بدانند و علت نارسایی‌ها را از مجموعه دولت شما بپرسند . این که امر غریبی نیست !

اگر غیر از این است، پس مسوول نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی ما کیست؟ اگر قوه قضاییه است از این قوه بپرسیم‌؛ چنانچه مجلس است، آنجا را مورد سوال قرار دهیم، حضرت عالی هم که در صراحت لهجه شهره‌اید‌. آن 22 نفری که قیمت ارز را بالا می‌اندازند، چه کسانی‌اند‌؟ چرا مردم نباید از زبان شما بشنوند ؟ چرا نشانی نمی‌دهید تا دستگاه قضا پیگیری کند‌؟ جناب رئیس جمهوری‌! آماری که در مورد نقدینگی می‌دهید، بر مبنای منطق علمی‌نیست‌. چرا نظر مشفقانه کسانی را که شما را دوست دارند و با شما در یک جناح بوده اند و در ریاست جمهوری به شما کمک کرده‌اند تا رای بیاورید، نمی‌شنوید؟ حتی برخی از این صاحب نظران در مجموعه دولت شما بوده‌اند‌. موارد دیگر هم به همین قیاس است‌‌!

مبادا که یک خط بنویسید و خداحافظ‌! این فکر و خیال اضطراری را آنگاه می‌کردید که از مردم رای گرفتید‌. اینک در پیشگاه خداوندی و در محضر تاریخ و آیندگان باید پاسخ بدهید. ان‌شاءالله که عاقبتتان خیر است .

در مورد رسانه ملی هم خدمتتان بگویم که برای شما و مجموعه دولتتان کم نگذاشته است. عنایتی که به حضرت عالی هست بعد از انقلاب در هیچ دولتی سابقه نداشته و ندارد. بر چشمه خورشید که نمی‌توان گل مالید . هم اکنون به جای اوضاع اقتصادی ما، همه از نابسامانی‌های اقتصادی غرب می‌گوید تا بر دامن مجموعه شما غباری ننشیند. مجلس هم در راستای اهداف دولت نهم و دهم کوشیده است و هر جا هم که به مذاق، خوش نیامده، اجرا نکرده‌اید و با شهامت، اعلام هم فرموده‌اید و حتی در طرح سوال مجلس با مزاح، اوضاع را به نفع خود، تلطیف کرده‌اید!

جناب رئیس‌جمهوری‌! بسیاری از قوا و نیروها در زمین شما بازی کرده‌اند تا موفق شوید‌. چرا خیال ناسازگاری دیگران نسبت به شما به مخیله تان راه یافته است؟

به استناد شواهد و قراین موجود، بعد از انقلاب، هیچ رئیس‌جمهوری، پشتوانه شما را نداشته است . چرا کم لطفی می‌کنید‌. چرا تمامی‌معایب را متوجه دیگران و همه محاسن را در مجموعه خود می‌بینید‌؟

کدام رئیس‌جمهور، پس کوب شما را از مآخذ و مجاری مختلف داشته است که شما دارید‌؟

به صراحت عرض کنم اگر اوضاع جامعه ما مشکلی داشته باشد با توجه به همه پشتوانه‌ها، قصور از جانب مجموعه دولت شماست و اگر نداشته باشد، دست مریزاد به شماست . مراجع و علما هم در عین انتقاد، پاس خاطر دولت شما را داشته‌اند.

جناب رئیس‌جمهوری‌! بله همه باید به شما کمک کنند تا از این گردنه پرخطر بگذریم چون این همه، در زمره خشک و ترند و اگر آتشی افروخته شود، دامن همه را می‌گیرد، منوط به اینکه این تفکر هماهنگی را از خود نشان دهید و پند ناصحان و خبرگان را بشنوید و فقط خود را فعال مایشاء و خبره در همه زمینه‌ها ندانید‌. چون اوضاع، آن چنان که می‌پندارید، مطلوب نیست و آمارهایی که ارائه می‌شود از پشتوانه علمی‌مایه ندارد . نکته مهم پایانی اینکه باید بدانیم به ازای چیزی که از دست می‌دهیم، چه چیزی را به دست می‌آوریم .

آفرینش:دستاورد 30 ساله روس‌ها در تاجیكستان

«دستاورد 30 ساله روس‌ها در تاجیكستان»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم  حمیدرضا عسگری است كه در آن می‌خوانید؛سفر دو روزه‌ ولادیمیر پوتین، به تاجیکستان درحالی صورت گرفت كه نتیجه گفتگوهای مقام‌های دو کشور، به نهائی شدن تمدید قرارداد پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان انجامید. مهمترین بخش این توافق، حضور سی ساله نیروی های نظامی روسیه تا سال 2042 در پایگاه نظامی 201 بود.

پایگاه نظامی تاجیکستان یکی از قدیمی‌ترین پایگاه‌های روس‌ها به حساب می‌آید. پایگاه 201 حدود 70 سال پیش، پس از جنگ دوم جهانی تاسیس شد و برای نخستین بار پس از سقوط شوروی در سال 1993 قراردادی برای ادامه‌ استقرار سربازان روس در این پایگاه با تاجیکستان بسته شد.اما در پس این قرارداد عوامل سیاسی و اقتصادی متعددی وجود دارد كه بیانگر نوعی موضع گیری ها و چینش قدرت در منطقه می باشد. روسیه پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی سعی كرد تا پاره های تن خود را حتی‌المقدور همسو و همراه خود نگه دارد، هرچند دراین راه برخی كشورهای منطقه آسیای میانه به سمت غرب متمایل شدند اما هیچ گاه نتوانستند از فشارها و اعمال نفوذ روس ها درامان باشند.در بررسی موافقت تاجیكستان با حضور سی ساله نیروهای نظامی روس چند مورد قابل توجه است:

- به یمن باقی ماندن هیمنه شوروی در مسكو، داشتن حق وتو و قدرت نظامی بالا، همانطور كه گفته شد روس ها نفوذ سیاسی خود را در كشورهای جداشده از شوروی حفظ كردند و هركدام از كشورها در تعیین و تثبیت قدرت حاكمانشان، محتاج حمایت های روسیه هستند. لذا موافقت امام علی رحمان رییس جمهور تاجیكستان با قرارداد نظامی روس ها در جهت جلب حمایت آنها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 تلقی می گردد.

- تاجیكستان برخلاف كشورهای دیگر منطقه قفقاز و آسیای میانه از منابع نفتی و گازی برخوردار نیست و سال‌هاست از بحران انرژی، کمبود برق و گاز رنج می‌برد. روسیه اعلام كرده است كه با منعقد شدن این قرارداد نظامی، در احداث و راه اندازی نیروگاه های آبی، مشاركت و كمك های مالی خود را به دولت تاجیكستان ارائه دهد. ضمن اینكه از قبل اجاره پایگاه نظامی 201 به روس ها مبلغ قابل توجه عاید تاجیكستان خواهد شد.

- نكته دیگر اینكه، بیش از یک میلیون مهاجر کاری تاجیک در روسیه مشغول به كار هستند كه حدود نیمی از بودجه دولتی تاجیکستان را تامین می‌کنند. این امر برای تاجیك ها حیاتی است كه دربهبود امور مهاجران كاری روسیه با آنها مساعدت داشته باشد. روس ها با حفظ مهاجران كاری تاجیك به طور غیر مستقیم كمك چشم گیری به دولت امام علی رحمان می كنند و این امر باعث همراهی بیشتر تاجیكستان با روس ها گردیده است.

اما نكته دیگری شایان توجه است، بحث "ایران" است. تاجیکستان متحد منطقه‌ای ایران به شمار می‌آید ومقام‌های تاجیک بارها اذعان کرده‌اند که ایران "شریک راهبردی" تاجیکستان است. جمهوری اسلامی ایران و تاجیكستان به لحاظ فرهنگی و سطح روابط سابقه ای دیرینه دارند. ایران نخستین کشوری بود که نمایندگی دیپلماتیک خود را در سال 1991 در شهر دوشنبه افتتاح کرد.

شاید اینطور تلقی گردد كه تثبیت حضورنظامی سی ساله روس ها در تاجیكستان ممكن است تا منافع و نفوذ ایران را در این كشورمورد تهدید قرار دهد. اما با بررسی سیاست خارجی ایران به چند نكته بر می خوریم :

- هم ایران و هم روسیه مخالف نفوذ آمریكا در منطقه می باشند، لذا تثبیت حضور روس ها در تاجیكستان می تواند این مهم را تضمین كند كه تاجیكستان همراه و شریك روسیه و ایران خواهد ماند و زمینه نفوذ غرب در آن از بین خواهد رفت. اما باید به این مهم توجه داشت كه همانقدر كه آمریكا درپی منافع خود در منطقه می باشد، روسیه چند برابر آن طمع ورزی خواهد كرد و این درطول تاریخ ثابت شده است.

- ایران تاكنون در پروژه های نیروگاهی آبی وعملیات های عمرانی در تاجیكستان حضوری فعال داشته است. بیش از 150 شرکت ایرانی در این کشور فعالیت می‌کنند. "سنگ توده 2 از جمله یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برقی تاجیکستان است که با سرمایه 220 میلیون دلاری ایران ساخته می‌شود. لذا ایران می تواند با حضور نظامی روسیه در تاجیكستان امنیت حوزه نفوذ مالی و اقتصادی خود را تضمین كند و مطمئن باشد كه غرب نخواهد توانست پیرو تحریم های گسترده مالی، بازار تاجیكستان را از ایران بگیرد.

هرچند ممكن است در آینده تغییراتی در روابط بین ایران و همسایگانش ایجاد شود.

جوان:فاز جدید پروژه سپاه هراسی

«فاز جدید پروژه سپاه هراسی»عنوان سرمقاله روزنامه جوان به قلم دكتر ید‌الله جوانی است كه در ان می‌خوانید؛
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل ایفای نقشی اساسی و تعیین كننده در پاسداری از انقلاب و دستاورد‌های آن، مورد هجوم همه‌جانبه استكبار جهانی، جریان‌های ضد‌انقلابی، فتنه‌گر و انحرافی قرار گرفته است.

در سال ۸۸ و پس از ناكامی جریان فتنه، به دنبال آشكار شدن نقش مهم سپاه در خنثی‌سازی فتنه، پروژه سپاه‌هراسی با قصد سپاه‌ستیزی از سوی امریكایی‌ها كلید خورد. طی این مدت، بخش‌هایی از مجموعه‌های منتسب به سپاه پاسداران در فهرست‌های تحریم امریكا، اتحادیه اروپا و قطعنامه‌های شورای امنیت قرار گرفت. برخی از فرماندهان و مسئولان سپاه، با بهانه‌های واهی در لیست‌های متعدد تحریم قرار گرفته و به زعم تحریم‌كنندگان، اموال و دارایی‌های آنان در كشور‌های عضو اتحادیه اروپا بلوكه شد.

در ماه‌های اخیر به نظر می‌رسد پروژه سپاه‌هراسی، وارد مرحله جدیدی شده و فاز دوم آن از سوی جریان‌های همسو با نظام سلطه در فضای مجازی كلید خورده است. مدتی است كه در فضای مجازی و رسانه‌های وابسته به جریان‌های ضد‌انقلابی و فتنه‌گر، با استناد به اظهارات برخی از فرماندهان سپاه، اینگونه القا می‌كنند كه سپاه پاسداران كشور را می‌خواهد به سمت جنگ سوق دهد. مواضع انقلابی، قاطع و شجاعانه فرماندهان عالی‌رتبه سپاه در واكنش به تهدیدات امریكا و رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به تأسیسات هسته‌ای و مراكز حیاتی ایران، از سوی این قبیل رسانه‌ها، به عنوان نشانه‌هایی برای جنگ‌طلب بودن سپاه تفسیر شده، اینگونه اظهار و تحلیل می‌شود كه كشور دچار شرایط بحرانی شده و نظامیان می‌خواهند با یك جنگ، كشور را از این وضعیت عبور دهند. آیا این تحلیل و تفسیر از مواضع نظامیان و به ویژه فرماندهان سپاه درست است؟ آیا می‌توان پذیرفت كه در ایران كسانی هستند كه می‌خواهند كشور را به سمت جنگ سوق دهند؟ برای رسیدن به پاسخ درست و منطقی باید به دونكته مهم توجه داشت. نكته اول، در خصوص تهدیدات نظام سلطه علیه ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

۱- امریكایی‌ها و صهیونیست‌ها در طول دو دهه گذشته بار‌ها ایران را به استفاده از گزینه نظامی تهدید نموده‌اند. در سال‌های اخیر و به موازات پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، روز به روز بر حجم این تهدیدات افزوده شده است.

نكته دوم، بررسی دیدگاه‌های موجود در كشور، در خصوص چگونگی مواجهه با تهدیدات نظامی دشمنان است. دو راهبرد متفاوت در كشور برای چگونگی مواجهه با تهدیدات خارجی وجود دارد. دیدگاهی كه بر باز‌دارندگی سیاسی تأكید دارد و متعلق به جریان مدعی اصلاحات و دوم خردادی‌ها می‌باشد. طرفداران این دیدگاه می‌گویند با انجام اصلاحات باید از دشمنان خارجی رفع نگرانی كرد تا تهدیدات آنان علیه ایران منتفی شود.

این دیدگاه در نهایت عدول از ارزش‌ها و عقب‌نشینی از اصول را تنها راه خنثی‌سازی تهدیدات می‌داند. عقب‌نشینی از حقوق هسته‌ای ملت ایران در دوره دوم خرداد و پذیرش تعلیق كامل فعالیت‌های هسته‌ای در این دوره، نمونه‌ای از رفتار این جریان در قبال تهدیدات خارجی است. تلاش این جریان برای حاكم كردن تفكر و اندیشه سكولاریسم در كشور و حذف دین از عرصه سیاست و كنار زدن ولایت فقیه، با این نگرش دنبال می‌گردید كه اساس تعارض بین ایران و غرب، به ماهیت دینی نظام سیاسی ایران بر‌می‌گردد و در صورت حاكم كردن یك جمهوری ایرانی و جمهوری محض به جای جمهوری اسلامی، اختلافات مرتفع و تهدیدات به طور كامل منتفی می‌شود.

دیدگاه دوم، بر راهبرد باز‌دارندگی نظامی تأكید دارد. این دیدگاه بر این اعتقاد است كه ملت ایران برای حفظ استقلال و دستاورد‌های انقلاب خود و تداوم حركت در مسیر پیشرفت، آزادی‌خواهی و عدالتخواهی، باید خود را توانمند نموده و به قدرت نظامی در سطح باز‌دارندگی دست یابد. این دیدگاه سیاست نظام و نیرو‌های مسلح بوده و سپاه پاسداران بر همین اساس اقدامات لازم را به عمل می‌آورد. جوهره راهبرد باز‌دارندگی نظامی، آمادگی‌های دفاعی در سطحی است كه دشمنان در صورت تجاوز نتوانند به اهداف مورد نظر برسند. بر این اساس، قدرت دفاعی كشور، نه تنها عامل جنگ نشده، بلكه دشمن را از دست زدن به تجاوز باز می‌دارد.

كشوری كه دارای قدرت باز‌دارندگی می‌باشد، باید قادر باشد این قدرت را آشكار ساخته و پیام لازم را به دشمنانش بدهد. امروز جمهوری اسلامی از چنین قدرتی بر‌خوردار است و به همین دلیل، دشمنان به‌رغم تهدید‌های مكرر و پی در پی، جرئت عمل كردن تهدیدات خود را ندارند. اظهارات فرماندهان سپاه و دیگر فرماندهان نیرو‌های مسلح در واكنش به تهدیدات امریكا و رژیم صهیونیستی، در واقع ارسال همین پیام قدرت باز‌دارندگی جمهوری اسلامی ایران است. دشمنان باید این پیام‌ها را به درستی دریافت نمایند تا در محاسبات خود دچار اشتباه راهبردی نگردند.

به عبارت دیگر، نیرو‌های مسلح و از جمله سپاه، نه تنها كشور را به سمت جنگ سوق نمی‌دهند، بلكه تا به امروز با بالا بردن قدرت دفاعی و اعلام آمادگی برای پاسخ به تهدیدات، مانع از جنگ شده‌اند. بنابراین كسانی كه سپاه و فرماندهان سپاه را متهم به جنگ‌طلبی و سوق دادن كشور به سمت جنگ می‌نمایند یا جاهل بوده یا آگاهانه در پازل دشمن، اینگونه در چارچوب پروژه سپاه‌هراسی و سپاه‌ستیزی، با امریكایی‌ها و صهیونیست‌ها همراهی می‌كنند.

ابتكار: مجلس؛ تیغی که اصولگرایان کند کرده‌اند

«مجلس؛ تیغی که اصولگرایان کند کرده‌اند»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم فضل الله یاری است كه در آن می‌خوانید؛از 106سال پیش تا کنون که مجلس در ایران شکل گرفت، در همه دوره‌ها مدعی نظارت بر شیوه حکومتداری حاکمان بوده است.موضوعی که در همه قوانین اساسی تصویب شده این 106 سال گذشته برآن تاکید شده است.چه در فرمان مشروطیت مظفرالدین شاه و چه در سال‌هایی که مجلس شورای ملی نام داشت و چه در قانون اساسی جمهوری اسلامی، همه بر نظارت نمایندگان انتخابی مردم، برشیوه حکومت داری روسای دولت‌ها تاکید شده است.

اعمال این نظارت، توسط اهرم‌های مختلفی تعریف و پیش بینی شده است که در این سال‌ها شاید مهم ترین آن‌ها، احضار مدیران دولتی به مجلس، استیضاح وزرا و طرح سئوال از رئیس جمهور و دریک مورد صدور رای عدم کفایت رئیس جمهور و بالاخره کارت زرد به وزراست.

در تاریخ همه دوره‌های مجلس شورای ملی و اسلامی موارد بسیاری از مجادلات داغ و واقعی نمایندگان مردم با وزرا و روسای دولت‌های مختلف، بر سر عملکرد اجرایی آنان، وجود دارد. دولت‌های متعددی با رای مجلس سقوط کردند، وزرای بسیاری با رای عدم اعتماد نمایندگان از صندلی وزارت به پایین کشیده شدند و در یک مورد، رئیس جمهوری که به آرای یازده میلیونی خود پشتگرم بود، نیز بارای نمایندگان مردم، به پایین کشیده شد،تا نشانه‌هایی از وجود اراده نظارت در بسیاری از دوره‌های مجلس برای اعمال نظارت قانونی مجلس بر قوه مجریه مشاهده شود.

اما به نظر می‌رسد که اصولگرایان در پاسداشت این میراث بزرگ کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشتند. دوره‌های هفتم، هشتم و اینک نهم مجلس شورای اسلامی که عموما در دست جناح اصولگرا بوده است، با ظهور پدیده ای به نام محمود احمدی نژاد- که از جنس اصولگرایان این مجالس تصور می‌شد- بخش زیادی از این میراث بزرگ را به حراج گذاشتند.

بررسی نحوه استفاده این مجالس از اهرم‌های قانونی اعمال نظارت بر دولت، برای اثبات این ادعا لازم است:
1 – استیضاح
این موضوع اگرچه در دوره‌هایی از عمر این سه مجلس، به وقوع پیوسته و درمواردی به ابقا و زمان‌هایی نیز به برکناری وزیر مورد استیضاح،منجر شده است، اما با توجه به تعداد استیضاح‌های مطرح شده آن قدر ناچیز است که چندان به چشم نمی‌آید.

استفاده مکرر نمایندگان از این اهرم – آن هم در حالی که عزم جدی برای پیگیری آن در این مجالس وجود نداشت- آن را به تهدیدی توخالی وگاه طنزآمیز بدل کرده بود که دیگر نه مجموعه دولت و وزرا از آن می‌ترسند و نه خود نمایندگان امیدی به پیگیری آن تا آخر دارند.

نگاهی به آخرین مورد استفاده از این اهرم قانونی، نشان می‌دهد که وضعیت این امکان مهم نظارتی به صورت اسفناکی درآمده است. در ماجرای استیضاح وزیرکار، تعاون و رفاه اجتماعی بر سر انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی، در حالی که نمایندگان مجلس سرگرم پس گرفتن استیضاح خود بودند، رئیس جمهور و وزیر دولتش با اشتیاق تمام، در مجلس حاضر شدند و پس از اعلام لغو استیضاح، بدون دادن کوچک ترین امتیازی، با نشان دادن علامت پیروزی از مجلس خارج شدند.

بررسی ماجرای استیضاح‌های چندسال گذشته( چه آنها که به فرجام رسیدند و چه آنها که ناتمام ماندند) نشان می‌دهد که گاه تلاش‌های درون مجلس برای لغو استیضاح و پس گرفتن امضای نمایندگان، بیش از لابی گری وزرا و مدیران دولتی بوده است.چندی است که استفاده از این امکان مهم نظارتی به یک لطیفه در فضای سیاسی کشور بدل شده است.

2- احضار وزرا و مدیران دولت
این امکان نظارتی مجلس نیز اگرچه تا چندماه پیش ضمانت اجرایی خاصی نداشته و به تازگی با رای گیری نمایندگان ممکن است به نشان دادن کارت زرد به وزیر احضار شده، منجرشود، اما همچنان عملکرد مجلسی‌ها نتوانسته است که اعتبار بالایی برای آن دست و پا کند.

در ماجرای مربوط به وضعیت بازار ارز و طلا درچندسال گذشته، آن قدر احضار وزرا و مسئولان اقتصادی دولت به مجلس مکرر و البته بی فایده بوده که، در مواردی داد برخی از نمایندگان مجلس را نیز درآورده است. موضوعی که در چندمورد با بی اعتنایی کامل مسئولان دولتی نیز روبه رو شده است.

3- سئوال از رئیس جمهور
سئوال از بالاترین مقام اجرایی کشور، اگرچه بیش از آن که ضمانت اجرایی خاصی داشته باشد، بار روانی و سیاسی دارد. اما در مجلس اصولگرای هشتم آن قدر با آن بازی شد که نه تنها هیچ فشاری را بر رئیس جمهور وارد نکرد، بلکه عملا به فرصتی برای دست انداختن و انتقاد ازمجلس و نمایندگان، از سوی محمود احمدی نژاد، تبدیل شد.

علت آن نیز معلوم بود: وقتی اهرم‌های نظارتی محکمی مانند استیضاح که می‌تواند وزیری را برکنار کند، خود از کار می‌افتد، معلوم است که موضوعی مانند سئوال از رئیس جمهور، که ضمانت اجرایی خاصی ندارد، به جلسه ای برای لطیفه تعریف کردن و طعنه زدن به نمایندگان، تبدیل می‌شود.

اصولگرایان اگرچه این روزها تلاش فراوانی به خرج می‌دهند که نمرات دولت‌های نهم و دهم، در کارنامه شان ثبت نشود، اما نمی‌توانند مانع ثبت نمرات مجالس هفتم، هشتم و نهم در پرونده عملکرد سیاسی جناح متبوع خود شوند. شاید بتوانند که از اساس منکر اصولگرایی محمود احمدی نژاد شوند( کاری که چندسالی است با شدت تمام آغاز کرده اند و از قضا با استقبال اطرافیان احمدی نژاد، نیز روبه رو شده است)اما نمی‌توانند در تعلق غلامعلی حدادعادل،علی لاریجانی،محمدرضا باهنر و محمدحسن ابوترابی( به عنوان اداره کنندگان و خط دهندگان این مجالس) به اردوگاه اصولگرایی تردید کنند.

در ارزیابی کارنامه این جناح قدرتمند، در عرصه قانون گذاری و نظارت، می‌توان گفت که مجلس و اهرم‌های نظارتی آن، در حکم تیغ تیزی بودند که اصولگرایان می‌توانستند از آن برای جراحی بخش‌های مهم اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و سیاست کشور و درآوردن دمل‌های چرکین اعضای پیکر قوه اجرایی کشور، استفاده کنند، اما با استفاده‌های نابه جا، آن را کند کرده اند.به همین خاطر است که از این تیغ سابقا تیز، دیگر نمی‌توان حتی برای نیشتر زدن به جوش‌های کوچک، نیز استفاده کرد.

ملت ما:ارز، بازار، تجارت

«ارز، بازار، تجارت»عنوان سرمقاله روزنامه ملت ما به قلم محمدرضا پورابراهیمی است كه در آن می‌خوانید؛وضع این روزهای نظام ارزی كشور، آشكار‌كننده بسیاری از مسائل است؛ از سوءمدیریت‌ها تا فشارهای خارجی و از قیمت‌های واقعی تا نرخ‌های حبابی. پیش‌از هرچیز شاید لازم باشد به این مهم اشاره شود كه مشكلات اقتصادی آن‌قدر زیاد نیست كه دلار در بازار آزاد ملتهب باشد. به شخصه معتقد هستم كه وضع كنونی مدیریت ارزی كشور در صورت به‌كارگیری كفایت و تدبیر بیش‌تر توسط مدیران مرتبط با این حوزه خصوصا رئیس كل بانك مركزی برطرف می‌شد و این در حالی است كه رقم خوردن شرایط كنونی تاثیرات مهلك و سخت‌جبرانی را به اعتماد عمومی وارد ساخته است.

باید به این مهم توجه جدی داشت كه چنین رخدادی افزون بر تحمل خسارات اقتصادی، تاثیر قابل توجهی نیز روی سرمایه اجتماعی كشور می‌گذارد كه جبران كردن آنها به سادگی ممكن نیست؛ خصوصا كه در كشور ما سرمایه اجتماعی حرف اول را می‌زند و اعتماد عمومی در راس این سرمایه اجتماعی قرار دارد.  یكی از تبعات نوسان نرخ ارز، روی محصولات وارداتی است كه در این باره ذكر این نكته را ضروری می‌بینم كه براساس قانون برنامه و بودجه سنواتی مجموعا ۴۰درصد از ارز حاصل از فروش نفت به حساب صندوق توسعه ملی و حساب وزارت نفت واریز می‌شود ۶۰درصد مابقی در بودجه هزینه می‌شود.

حال با توجه به این‌كه ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات غیرنفتی تامین می‌شود و فكر می‌كنم نیازی به ارز حاصل از فروش نفت برای واردات كالاهای اساسی و تزریق به بازار نداشته باشیم. چنان‌كه ذكر شد، مشكلات اقتصادی آن‌قدر زیاد نیست كه دلار در بازار آزاد ملتهب باشد ضمن آن‌كه شاهد هستیم كه افزایش قیمت ارز واردات كالاهای غیرضرور را كاهش داده و به ارزش صادرات اضافه كرده است چنان‌كه در ۵ ماهه نخست گزارش شده كه رشد ۲۵درصدی ارزش صادرات رخ داده است.

بررسی میزان عرضه و تقاضای ارز براساس آمار مرتبط صادرات و واردات در طی سال‌های گذشته بیانگر آن است كه میزان صادرات به غیر از نفت و میعانات گازی میانگین ۴۵درصد ارزش مبادلات تجاری كشور را تشكیل داده و میزان خروج ارز از كشور به دلیل واردات كالا‌ها ۵۵درصد از واردات ارزی را در حوزه معاملات تجارت خارجی به خود اختصاص داده است.

این وضع در حالی اتفاق افتاده كه كلیه واردات و صادراتی كه منجر به عرضه و تقاضای در كشور می‌شود با عدد میانگین 10هزار ریال برای هر دلار اتفاق افتاده است لذا با افزایش مزیت‌های صادراتی و كاهش محدودیت‌های وارداتی می‌توان به‌راحتی با كمترین افزایش نرخ ارز، عرضه و تقاضا را به نقطه تعادلی سوق داد. این در حالی است كه در فضای كنونی كشور متاسفانه بانك مركزی به جای مدیریت عرضه و تقاضا با اظهارنظرهای متناقض، بعضاً غیركارشناسی و متفاوت به التهاب بازار ارز دامن می‌زند و این خود یكی از عوامل جدی ایجاد تقاضای كاذب در بازار ارزی كشور شده است.

دنیای اقتصاد:تاملی بر طرح اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی

«تاملی بر طرح اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم یاسر ملایی است كه در آن می‌خوانید؛هفته گذشته، رییس سازمان امور مالیاتی کشور با برشمردن ویژگی‌های «طرح جامع نظام مالیاتی» که مراحل نهایی تصویب خود در دولت را طی می کند و به زودی به صورت لایحه‌ای تقدیم مجلس خواهد شد،اعلام كرد که «در قانون فعلی، سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف است، اما در نظام جامع مالیاتی، مالیات بر جمع درآمد که از محل سپرده یا محل‌های دیگر باشد دریافت خواهد شد.»

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کاهش صادرات نفت، دولت توجه جدی خود را به افزایش درآمدهای مالیاتی معطوف کرده است. تلاش برای اصلاح قانون مالیات نیز در این راستا قابل ارزیابی است. این راهبرد، از نظر اصلاحات اقتصادی نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است.

سال‌ها است که وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی، دغدغه اقتصاددانان و علاقه‌مندان به آینده کشور محسوب می‌شود؛ زیرا نفت یک سرمایه‌ بین نسلی است و همان‌طور که برای یک فرد و خانوار، خرج کردن از محل پس‌انداز و سرمایه برای مصارف روزمره، یک خسران محسوب می‌شود، در سطح ملی نیز مصرف ثروت نفت برای گذران امور جاری کشور یک خسارت است. اکنون که شرایط محیطی و فشار تحریم، دولت را مجبور به اصلاح مسیر و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی كرده است، این فرصت را باید به فال نیک گرفت و به دولت برای انجام این اصلاح کمک كرد.

اما، با وجود اینکه اخذ مالیات یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، عوارض جانبی نامطلوبی نیز می‌تواند به همراه داشته باشد. نفس اخذ مالیات، با سیگنال‌هایی که به فعالان اقتصادی می‌دهد، می‌تواند باعث کاهش انگیزه‌های مثبت و مولد اقتصادی شود.

 از منظر کارآفرینی و تولید، مالیات انگیزه‌ها را‌ برای سرمایه‌گذاری و تولید بیشتر سست می‌کند. از منظر خانوارها نیز، وضع مالیات باید به گونه‌ای باشد که در اقتصاد در حال توسعه‌ای مانند ایران که عطش زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد، خانوارها به پس‌انداز بیشتر تشویق شوند؛ زیرا منابع مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری ملی و رشد اقتصادی پرشتاب، از محل پس‌انداز خانوارها تامین می‌شود.

با کمال تاسف، شرایط کنونی اقتصاد کشور به گونه‌ای نیست که مشوق خانوارها به پس‌انداز مولد، یعنی سپرده‌گذاری در نظام بانکی باشد. این روزها، در حالی تورم بالای ۲۰ درصد را تجربه می‌کنیم که حداکثر نرخ سود سپرده‌های بانکی ۲۰ درصد است.

با این حساب، با بالا رفتن نرخ تورم، خانوارها هر چه بیشتر به خارج کردن پس‌اندازها از نظام بانکی و سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه غیرمولدی، همچون طلا و ارز تشویق می‌شوند.

در این شرایط، در حالی که تلاش دلسوزان برای قانع کردن سیاست‌گذاران به ایجاد هماهنگی میان نرخ سود سپرده‌ها با نرخ تورم است، سیگنال‌هایی همانند اخذ مالیات بر سپرده‌های بانکی، تعجب‌برانگیز است. در حال حاضر، مردم بابت سپرده‌گذاری در بانک‌ها جریمه می‌شوند، زیرا ارزش دارایی آنها به مرور زمان کاسته می‌شود؛ بنابراین چه توجیهی می‌تواند برای اخذ مالیات بر سپرده‌های بانکی وجود داشته باشد؟

بنابر برآورد سازمان امور مالیاتی، در شرایط فعلی، حدود ۴۱ درصد از حجم اقتصاد کشور از پرداخت مالیات معاف است. با توجه به این سطح از عقب‌ماندگی در نظام مالیاتی، جای بسیار گسترده‌ای برای فعالیت و افزایش درآمدهای مالیاتی، بدون وارد كردن آسیب به فعالیت‌های مولد اقتصادی وجود دارد؛ بنابراین بهتر است که سیاست‌گذاران با در نظر گرفتن عوارض منفی وضع مالیات بر سپرده‌های بانکی، از این اقدام صرف نظر كنند.

گسترش صنعت:حمایت‌های کاغذی از تولید

«حمایت‌های کاغذی از تولید»عنوان سرمقاله روزنامه گسترش صنعت به قلم علی نقیب است كه در آن می‌خوانید؛مشکل نقدینگی و کمبود منابع مالی همواره یکی از اصلی‌ترین موانع کسب و کار صاحبان صنایع محسوب می‌شود، البته این در حالی است که بانک‌ها به‌عنوان واسطه‌گران مالی می‌توانند با انعطاف بیشتر در تامین مالی این بخش‌ها بسیار اثرگذار باشند و بخش‌های تولید و صنعت را مورد حمایت قرار دهند، انتظاری که معمولا کارآفرینان واحدهای تولیدی از نظام بانکی دارند.

از آنجا که تامین نقدینگی برای بخش تولید و صنعت یک موضوع حیاتی به‌شمار می‌رود، اما بانک‌ها در اعطای تسهیلات به این بخش به شکل انقباضی عمل می‌کنند و منابع و اعتبارات بانک‌ها تنها روی کاغذ به بخش تولید و صنعت اختصاص می‌یابد. در حال حاضر شاهد هستیم، بانک‌ها به تعهدات‌شان به بخش‌های تولیدی به خوبی عمل نمی‌کنند و مشکلات مالی را برای فعلان این بخش به‌وجود آورده‌اند که این رویه باید تغییر کند.

البته به این موضوع نیز باید توجه داشت که سیاست‌های پولی و مالی، نگاه تولیدی نیست چرا که بخشنامه و دستورالعمل‌هایی که از سوی بانک مرکزی صادر می‌شود، در خدمت تولید نبوده و بانک‌ها هم برهمین اساس تمایلی به پرداخت تسهیلات به این بخش از خود نشان نمی‌دهند.

در این شرایط این پرسش مطرح می‌شود که آیا مسوولان بانکی از عواقب و پیامدهای پرداخت نکردن تسهیلات به صنعتگران و کارآفرینان در کنار دیگر مشکلات‌شان مطلع نیستند؟ به‌طور حتم سخت‌گیری بانک‌ها در اعطای تسهیلات، باعث توقف تولید و عدم ثبات در عرضه کالا در کشور خواهد شد و تولید‌کننده را از پای در خواهد آورد.

تولید‌کننده اگر مورد حمایت دولت و سیستم بانکی قرار نگیرید، با مشکل تولید و در نهایت عرضه کالا در بازار مواجه خواهد شد که این به گرانی و تورم در کشور دامن می‌زند.

به این ترتیب وقتی تولید دچار مشکل شود، فرصت احتکار و تخلف را برای سودجویان فراهم خواهد کرد و این امر چرخه اقتصاد کشور را با مشکل مواجه می‌کند.

البته این فضا در حالی بر بخش‌های اقتصادی حاکم است که بانک وظیفه دارد با جمع‌آوری نقدینگی و سمت و سو دادن به این منابع، تسهیلات کافی را در اختیار بخش‌های واقعی اقتصادی قرار دهد و باعث ایجاد اشتغال و کاهش تورم در جامعه شود که به نظر می‌رسد این فرآیند به درستی انجام نمی‌گیرد و سیاست‌های پولی و مالی در جهت حمایت از صنعت اتخاذ نمی‌شود که این رویه باید تغییر کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
يکشنبه 16/7/1391 - 11:31
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
دفترچه‌های بیمه بی خاصیت شده‌اند
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون جنب‌وجوش در بازار تهران،بازار گیج ارز؛همه فروشنده‌اند،روسیه:دلیلی برای ادامه بقای ناتو وجود ندارد،عواقب طفره برخی مسئولان از پاسخگویی،اردوغان در ایستگاه تجزیه تركیه،نیكی كریمی:فوتبال سابقه‌ام را خواب نمی‌كند و ... كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

جام جم

جنب‌وجوش در بازار تهران
قیمت‌گذاری كالاهای وارداتی با ارز مرجع
چالش تازه نظام سلامت؛ استخدام بهیار به جای پرستار
اشتباه بانكی زن فقیر را ثروتمند كرد

كیهان

بازار گیج ارز؛همه فروشنده‌اند
وزارت نفت:تحریم گاز ایران مانور روانی تبلیغاتی است
بان كی مون:تحریم‌های آمریا واروپا نقض حقوق ایران است
گروگان‌های ایرانی در لیبی آزاد شدند

جمهوری اسلامی

دور جدید قیمت گذاری كالاهای وارداتی توسط دولت آغاز شد
ایرانیان ربوده شده در لیبی آزاد شدند
رونمایی از 7 دستاورد فناوری نانو
روسیه:دلیلی برای ادامه بقای ناتو وجود ندارد

ابرار

جلیلى ارائه «طرح ۹ گام»از سوى ایران را تكذیب كرد
یك كارشناس كلیمى:هیچ تغییرى در ماهیت منافقین به وجود نیامده است
تصمیمات جدید اتخاذ شده براى زلزله زدگان آذرى

قدس

پایان تاخت و تاز دلالان ارز
دفترچه‌های بیمه بی خاصیت شده‌اند
وعده دیدار نزدیك است

رسالت

دكتر ولایتی:ناتو در حال زمینه سازی برای ورود به سوریه است
ایران؛بیست و سومین صادر كننده بزرگ جهان
انتقاد بان كی مون از تحریم علیه ملت ایران
جلیلی:ارائه طرح موسوم به 9 گام ایران به آمریكا تكذیب می‌شود

تهران امروز

دستورات جدید برای كالا و ارز
اخطار به تروریست‌های ضد سوری
درخواست دوباره افزایش تعرفه پزشكی
عواقب طفره برخی مسئولان از پاسخگویی

سیاست روز

اقتصاد زیر پای استیضاح وزیر ورزش
روی خوش آرامش به بازار
زیاده‌خواهی‌ غرب با ادعای ۹ ماده‌ای
اردوغان در ایستگاه تجزیه تركیه

وطن امروز

ارز ارزان تر می‌شود
اردوغان:جنگ نزدیك است
جلیلی:پیشنهاد جدید به 1+5 ندادیم
ارز مرجع برای واردات عروسك!

مردم سالاری

رایزنی برای آزادی گروگان‌ها در سوریه
کلاس‌های شلوغ، آفت یادگیری
بحران ازدواج در راه است
یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی

آفرینش

تاریخ انتشار دفترچه راهنمای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 92 اعلام شد
تاکید مجمع تشخیص مصلحت بر اتخاذ تصمیمات کارشناسانه برای کاهش نرخ ارز
رئیس جمهور:اگر مردم همراهی نكنند، قانون به نتیجه نمی‌رسد
آغاز تکمیل ظرفیت دکتری از فردا

حمایت

دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد؛تکذیب طرح موسوم به«9 گام»
رییس دیوان عدالت اداری مطرح کرد:انتقاد از عملكرد بخش حقوقی دستگاه‌های اجرایی
روند نزولی قیمت سكه طلا و دلار
تصویب 5 بند از سیاست‌های کلی تولید ملی

جوان

چامسكی:هیمنه آمریكا در حاتل از بین رفتن است
تصاعد تنش در مرزهای سوریه با تركیه
دولت درآمدهای ارزی را خرج اشتغال كند
رهبر معظم انقلاب چهارشنبه به بجنورد می‌روند

ابتكار

جنب و جوش به بازار برگشت
آزادی گروگان‌های ایرانی در لیبی
تكذیب استعفای انتخاباتی قالیباف
داوود احمدی نژاد در بخش مراقبت‌های ویژه

ملت ما

حباب بازار تركید
فوران خشم مردم بحرین د روز غیرت دینی
واكنش ایران به تهدید تروریست‌های سوری
نحوه خرید خدمت سربازی تغییر كرد

آرمان

حرف‌های آیت الله پس از بازداشت 2 فرزندش
نسخه اورژانسی برای ارز
نیكی كریمی:فوتبال سابقه‌ام را خواب نمی‌كند

دنیای اقتصاد

دستورالعمل‌های جدید ارزی
انتقاد «بان‌كی مون» از تحریم‌ها
افزایش تهاتر در بازار مسكن
پیشنهاد هسته‌ای؟ جلیلی تكذیب كرد

تفاهم

تعرفه واردات كاغذ صفر شد
دستورالعمل خرید و فروش ارز به نرخ مبادله‌ای
مشكل اعزام دانشجویان بورسیه حل شد
رئیس جمهور:مدیران اجرایی باید پایبند به قانون باشند

جهان صنعت

رانت 20 هزار میلیارد تومانی در 4 ماه
قیمت گذاری قبل از ترخیص
لاریجانی:جاسبی مورد تایید مقام معظم رهبری است
وزیر اطلاعات به مجلس فراخوانده شد

گسترش صنعت

مواد اولیه به سوی تولید سرازیر می‌شود
صنایع خراسان زیر ذره بین ایدرو
بورس تحریم‌ها را جا گذاشت
رونمایی از هفت طرح در حوزه نانو

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
يکشنبه 16/7/1391 - 11:30
گردباد ( تعداد مطالب : 7199 ) ( تعداد نظرات : 861 )

ایسنا: ولادیمیر پوتین یک توله سگ سیاه از‌نژاد «تریر روس» به هوگو چاوز هدیه داد و چاوز نیز گفت یک «کاپی بارا» که بزرگ‌ترین جانور جونده است برای پوتین می‌فرستد.
ولادیمیر پوتین یك توله سگ سیاه از نژاد "تریر روس" به هوگو چاوز هدیه داد و چاوز نیز گفت یك "كاپی بارا" كه بزرگترین جانور جونده است برای پوتین می‌فرستد.ایكور سچین، مدیر اجرایی شركت نفتی روس نفت از طرف ولادیمیر پوتین این توله سگ سه ماهه را به چاوز تقدیم كرد.
سگ تریر روسی، یك سگ دو رگه روس است كه از دهه 50 و 60 میلادی معروف شده است.

سخنگوی پوتین به رئیس جمهوری روسیه گفت: این سگ در مسكو متولد شده است.
چاوز اظهار داشت اسم این سگ را "ElRuso" (روسی) می‌گذارد و برای پوتین یك كاپی بارا كه بزرگترین جانور جونده روی زمین است می‌فرستد.

دولت چاوز مهمترین متحد روسیه در آمریكای لاتین است.
منبع: خبرگزاری ایسنا
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2576روز قبل
يکشنبه 16/7/1391 - 10:32
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )
پروفسور سمیعی کار بزرگی کرده است که افراد بسیار بسیار پایین‌تر از او حتی فکرش را هم نمی‌کنند.
ملیت، چیزی نیست که مرزهای قراردادی بتواند آن را از میان ببرد یا حتی کمرنگ کند؛ دقیقا مانند دینداری که این کشور و آن کشور نمی‌شناسند و تابعی از شرایط موجود در جامعه نیست و یک دیندار همیشه و همه جا دیندار است. ایرانی بودن هم اینچنین است. کسی که اولین گریه‌اش را روی خاک این سرزمین سر داده، حتی اگر سال‌های سال هم هوای تهران و اصفهان و تبریز و اهواز را در ریه‌هایش حس نکرده باشد، باز هم ایرانی است و با موفقیت ایران خوشحال می‌شود و از ناکامی ایران، اشک می‌ریزد.
پس چه جای تعجب دارد که یکی از بزرگ‌ترین جراحان مغز و اعصاب جهان که تمام دنیا او را به چیره‌دستی در عرصه پزشکی می‌شناسند، حتی بعد از چند ده سال دوری از وطن، باز هم قلبش را به هیچ کشوری جز «ایران اسلامی» اجاره ندهد؟ پروفسور مجید سمیعی چند روز پیش درست‌‌ همان زمانی که با چشم‌های خیس شده از اشک شوق، بر قرآن مجید بوسه می‌زد و روبان افتتاح «موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران» را پاره می‌کرد، نشان داد حدود ۵۰ سال دوری از وطن هم نمی‌تواند یک ایرانی را از فرهنگ و اعتقادات مردم این سرزمین دور کند.

پروفسور سمیعی کار بزرگی کرده است که افراد بسیار بسیار پایین‌تر از او حتی فکرش را هم نمی‌کنند. بهترین مراکز مغز و اعصاب جهان با بهترین شرایط زندگی و دستمزدهای نجومی و محل کار رویایی، پذیرای او هستند و فرش زربافت جلوی پای او پهن می‌کنند اما «ایرانی مسلمان در هیچ چارچوبی نمی‌گنجد.» پروفسور قصه ما مصم و خندان، به ایران بازگشت و سرمایه دانش خود را به سر سفره دانشجوهای پزشکی دانشگاه‌های ایران آورد. دکتر سمیعی، «حب وطن» را به صورت عملی اثبات کرد.

دکتر مجید سمیعی تصمیم گرفت به جای مصاحبه‌های ساختارشکنانه با این سایت و آن شبکه ماهواره‌ای و بازی با اعصاب مردم ایران، برای بهبود اوضاع مغز و اعصاب هموطنانش آستین بالا بزند و بزرگ‌ترین مرکز جراحی مغز و اعصاب خاورمیانه و بهتربن مرکز علوم و اعصاب جهان را در تهران برپا کند.

پروفسور سمیعی هم می‌توانست جلوی دوربین رسانه دولتی بریتانیا بنشیند و «پز ایرانی بودن» بدهد و همزمان جیبش را از پوندهای ملکه پر کند؛ پروفسور سمیعی هم می‌توانست با «صدای کاخ سفید» مصاحبه کند و دلارهای سبزش را بگیرد و مردم ایران را فراموش کند؛ پروفسور سمیعی هم می‌‎‌توانست به پشتوانه آبروی علمی‌اش، به اعتقادات مردم این سرزمین پشت کند و انقلابشان را به تمسخر بگیرد؛ پروفسور سمیعی هم می‌توانست خودش را مثل خیلی‌های دیگر، یک فعال سیاسی جا بزند و از این می‌تینگ به آن می‌تینگ برود و دستمزدش را بگیرد، همانطور که خیلی از «استاد»‌های دیگر چنین کردند.

اما پروفسور سمیعی نشان داد هر چقدر بزرگ‌تر باشی و «استاد»‌تر باشی، کمرت را با زاویه بیشتری جلوی مردم ایران خم می‌کنی؛ مردمی که پایت را روی شانه‌های آن‌ها گذاشته‌ای تا بزرگ شوی و باید قدردان آن‌ها باشی. پروفسور مجید سمیعی ثابت کرد که ایرانی بودن به فریاد زدن درباره «کوروش» و «داریوش» نیست؛ ایرانی بودن یعنی احترام به اعتقادات مردم این سرزمین و تلاش برای بهبود شرایط زندگی ایرانیان. استاد می‌توانست مثل خیلی از «استاد»های دیگر در آغوش عروسک‌های اروپایی باشد اما تصمیم گرفت آغوشش را به روی فلان کودک رنجور و فقیر ایرانی که مشکل مغزی دارد باز کند.

در روزهای اخیر، هم «استاد» به ایران آمده و هم «استاد» اما این کجا و آن کجا... این برای ترمیم اعصاب ایرانیان و آن برای روی اعصاب ایرانیان رفتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری.
منبع:
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2394روز قبل
شنبه 15/7/1391 - 19:40
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )

به گزارش مشرق به نقل از خراسان، بازار ارز به قدری نابسامان است که بسیاری انتظار داشتند نشست خبری آقای احمدی نژاد به جلسه تبیین سیاست‌های ارزی دولت و اعلام راهبردها و برنامه های عملیاتی که دولت برای آرام کردن فضای کشور طراحی کرده است تبدیل شود اما...

ظاهرا آقای احمدی نژاد یک نکته مهم را فراموش کرده‌اند و آن این است که ایشان رئیس‌جمهور کشور و عالی‌ترین مقام در حوزه اجرا می‌باشند اینکه یک نفر مصاحبه‌ای کند یا فلان خبرگزاری خبری را در سایتش بگذارد یا رسانه‌ای دیگر پیامکی را بفرستد یا... هیچ کدام پاسخ به این سوال عادی و البته بسیار مهم مردم نیست که دولت برای حل وضعیت موجود به جای حرف‌های تکراری چه "برنامه” و "طرح جدیدی” برای آینده دارد.

افکارعمومی وقتی می‌بیند دولت به جای برنامه‌های اعتماد بخش فقط وعده و صحبت‌های کلی که بارها نیز تکرار شده است به افکار عمومی ارائه می‌کند و زمانی که به دلیل تصمیمات عجیبی مانند قطع ناگهانی ارائه ارز بدون داشتن برنامه‌ای جامع برای آینده، بازار ارز، فکر می‌کند (درست یا نادرست) دولت خود به دنبال افزایش قیمت دلار است، هیچ‌گاه نمی تواند بپذیرد همه در این انفجار قیمت ارز نقش دارند جز دولت که مسئول ترین دستگاه کشور در این موضوع محسوب می‌شود.

وزیر محترم اقتصاد که اتفاقاً سخنگوی اقتصادی دولت نیز هست به صورتی کاملاً شفاف درباره کنترل بازار ارز از خود رفع مسئولیت کرد اما آیا آقای رئیس جمهور نیز می‌توانند بعد از مدت‌ها چشم انتظاری مردم، نشست خبری که بسیاری به آن امید بسته‌اند را تبدیل به حمله به افراد و دیگر بخش های نظام کنند و نسبت به مسئولیت اصلی خود که روشن کردن برنامه‌ها و راهکارهای دولت است بی توجه باشند.

واقعیت این است که هم بخش تولید و هم مردم در وضعیت سختی قرار دارند و متأسفانه این هم یک واقعیت تلخ است که باور اکثریت مردم (که ما هم به دلایلی روشن با این باورهم عقیده ایم) این است که وضعیت موجود بیشتر خودساخته و کمتر متاثر از تحریم های بین المللی است.

انتظار مردم از آقای احمدی نژاد فقط یک نکته است و آن این است که ایشان فراموش نکنند که رئیس جمهور کشور هستند و رئیس قوه مجریه.http://www.mashreghnews.ir/fa/news/160604/

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2394روز قبل
شنبه 15/7/1391 - 19:36
309mzd ( تعداد مطالب : 4728 ) ( تعداد نظرات : 377 )
آیت الله کعبی در راهپیمایی عشایر عرب:
انتفاضه دفاع از پیامبر اکرم و اسلام ادامه خواهد یافت
به گزارش گروه اینترنتی رهروان ولایت به نقل از خبرنگار خبرگزاری رسا در اهواز، آیت الله عباس کعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، ظهر امروز در مراسم راهپیمایی عشایر عرب استان خوزستان در اهانت به ساحت پیامبر اکرم(ص)، کینه دشمنان از اسلام و رسول مهربانی را سبب وحدت یک و نیم میلیارد مسلمان در برابر اقدامات اسلام ستیزانه دشمن دانست.

وی با بیان این که افق روشن و آینده ای سعادتمند پیشروی امت اسلامی است، عنوان داشت: ما در قرن پیروزی های بزرگ اسلام، در عصر بیداری اسلامی و در برهه شکست های پی در پی دشمنان اسلام زندگی می کنیم.  

نماینده مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این که اهانت به پیامبراکرم(ص) به عزم، مقاومت و وحدت مسلمانان در برابر دشمنان افزوده است، تصریح کرد: انتفاضه دفاع از اسلام و پیامبراکرم(ص) همچنان تداوم پیدا می کند و در ایران اسلامی نیز این حرکت های خودش جوش به کار خود ادامه می دهند تا به روز تاریخی 13 آبان، سالروز تسخیر لانه جاسوسی متصل شود.

وی با بیان این که در برهه کنونی منطقه شاهد دو جبهه دفاع از اسلام به رهبری امام خامنه ای و جبهه منافقان و مدعیان دروغین اسلام است، ابراز داشت: باید امتی واحد که امر به معروف و نهی از منکر می کند در برابر کینه ها و دسیسه های شوم دشمنان باشیم.

رییس مرکز مطالعات استراتژیک جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تفکرات پلید فرقه ضاله وهابیت، اظهار داشت: وهابیان هرگونه تجمع اعتراض آمیز در محکومیت اهانت به مقدسات اسلامی را حرام و بدعت می دانند و در کشور عربستان روحانیان و شرکت کنندگان در راهپیمایی اعتراض آمیز را به زندان کشیدند.

آیت الله کعبی به در پیش بودن دهه ولایت اشاره و خاطر نشان کرد: دفاع از ولایت امیر مؤمنان، دفاع از اسلام ناب محمدی و پیامبراکرم(ص) است.

وی با اشاره به برگزاری راهپیمایی عشایر عرب در گرمای طاقت فرسای خوزستان ابراز داشت: این راهپیمایی بیان گر ولایتمداری و  وفاداری مردم خوزستان به دین مبین اسلام است و ما نیز به عنوان جزئی جداناپذیر از امت اسلامی برائت خود را از دشمنان اعلام می داریم.

رییس مرکز مطالعات استراتژیک جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی علیه جمهوری اسلامی تأکید کرد: ملت ایران همان گونه که در 8سال جنگ تحمیلی نظامی با ایستادگی، کمر دشمن را شکست، در این آزمون دشوار نیز صبر پیشه خواهند کرد و آمریکا را بار دیگر به چالش خواهند کشید.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2162روز قبل
شنبه 15/7/1391 - 16:47
  • تعداد رکورد ها : 4209