ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
عدم واریز 12 میلیارد دلار به خزانه
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خد را به مسائلی همچون چرا پرخاشگری رواج یافته است؟،آقای تغییر دوباره آمد،آملى لاریجانى:ارتباط با آمریكا ساده نیست،خانه‌هایی كه دوباره فرو ریختند،عدم واریز 12 میلیارد دلارپول نفت‌ به خزانه،بحث داغ مذاكره با آمریكا،تفاوت شخصیت هاشمی و احمدی‌نژاد،خاتمی نگفته كاندیدا نمی‌شود و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

تهران امروز:عدم واریز 12 میلیارد دلارپول نفت‌ به خزانه

شاه‌بیت گزارش تفریغ بودجه 89 عدم واریز مبلغ 12 میلیارد و 215 میلیون و 676 هزار و 471 دلار از مبالغ قابل واریز به حساب ذخیره ارزی بود. این بیش از 12 میلیارد دلار از محل درآمدهای نفت خام به دست آمده كه مطابق گزارش مجلس به خزانه واریز نشده است

در حالی كه در هفته گذشته، مجلس شورای اسلامی درگیر كسری بودجه امسال بود، روز گذشته گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۸۹ در مجلس خوانده شد. گزارشی كه نشان داد دولت « بیش از ۱۲ میلیارد دلار از پول نفت را به خزانه واریز نکرده و آن را صرف پوشش کسری بودجه خود کرده‌است.» اتفاقی كه پیش از این تنها زمزمه‌های آن به گوش ‌رسیده‌بود. در بخش دیگری از گزارش خوانده شده در مجلس آمده است كه عدم پایبندی دولت به قانون بودجه 1389 باعث عدم پرداخت تعهدات حساب ذخیره ارزی شده این صندوق نتوانسته به درستی تعهدات خود را انجام دهد. این گزارش كه حاوی جدیدترین تخلفات بودجه‌ای توسط دولت بود، در حالی به صورت رسمی از تریبون مجلس قرائت شد كه همین هفته مجلس برای جلوگیری از تخلفات احتمالی دولت، دو فوریت طرح ممنوعیت برداشت دولت از صندوق توسعه ملی را تصویب كرد.

صبح دیروز غلامرضا كاتب، مخبر كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در حالی گزارش 5هزار و پانصد كلمه‌ای تفریغ بودجه سال 1389 کل کشور را قرائت كرد كه نمایندگان مجلس در هفته‌های اخیر بارها از وضعیت اقتصاد و سیاست‌های دولت در این حوزه و بخصوص بی‌توجهی پاستورنشینان به خواسته‌های نمایندگان مجلس انتقاد كرده و با تصویب چند طرح تلاش كرده بودند، خسارت‌های ناشی از تصمیم‌ و رفتارهای فراقانونی دولت را به حداقل برسانند.

گزارش تفریغ بودجه 1389 در چنین شرایطی خوانده شد. گزارشی كه شاه‌بیت آن عدم واریز مبلغ 12 میلیارد و 215 میلیون و 676 هزار و 471 دلار از مبالغ قابل واریز به حساب ذخیره ارزی بود. این بیش از 12 میلیارد دلار از محل درآمدهای نفت خام به دست آمده كه مطابق گزارش مجلس به حساب ذخیره ارزی واریز نشده است.

هر چند در این گزارش تاكید شده‌است که دولت برخلاف قانون، این مبلغ را که سهم حساب ذخیره کشور بوده است به حساب درآمد عمومی واریز کرده تا کسری بودجه خود را جبران کند اما نكته قابل توجه این است كه معادل ریالی مبلغ مذکور به حساب درآمد عمومی کشور واریز شده، هر چند واریز مبلغ مزبور به حساب درآمد عمومی، با حکم ماده یک قانون برنامه چهارم توسعه مغایرت قانونی دارد‌ چراكه از سوی دیگر، تعهدات قطعی شده پرداخت نشده است. حساب ذخیره ارزی از سوی دولت، از مبلغ 19‌میلیارد و 55 میلیون و 800 هزار دلار سال 1388 به مبلغ 19 میلیارد و 401 میلیون دلار در پایان سال 89 افزایش یافته است.

به بیان ساده‌تر این اقدام ( عدم رعایت قانون) باعث شده تا دولت، کسری بودجه عمومی خود که در سال‌های پیش از آن به شكل معمول در ماه‌های پایانی سال از طریق لایحه اصلاحیه بودجه و با تصویب مجلس صورت می‌گرفت را جبران کند. به عبارتی دیگر دولت در سال 89 با واریز مبلغ 12میلیارد و 200 میلیون دلار سهم حساب ذخیره ارزی معادل 124 هزار و 868 میلیارد و 340 میلیون ریال به بدنه بودجه، کسری بودجه خود را بدون ارائه لایحه اصلاح قانون بودجه به مجلس جبران کرده است.

عدم واریز 12 میلیارد دلار پول نفت‌ به خزانه

عدم تصویب افزایش حقوق و مزایا و سایر پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی توسط هیات وزیران موجب افزایش پلکانی و اضافه حقوق شایستگی در شرکت‌های تابعه وزارت نفت شده که مغایر با قانون است.

بانک مرکزی کلیه ارزهای حاصل از صادرات نفت خام كه بیش از 42 میلیارد دلار بوده را با سه نرخ بازار بین بانکی، بازار فرعی و حساب مشتریان به فروش رسانده، اما در محاسبات خود نرخ بازار بین بانکی که کمترین نرخ است را اعمال کرده است.

بانک مركزی در تاریخ 26 بهمن ماه 1389 به درخواست خزانه‌داری کل کشور، مبلغ 30 هزار میلیارد از ح

گزارش چهار وزیر از تخلفات بودجه 89

اما هنوز چند ساعت از قرائت این گزارش نگذشته است كه تبعات آن آغاز شده‌است. هر چند، برخی نماینده عضو كمیسیون اقتصادی ترجیح دادند تا پس از بررسی هرچه بیشتر درخصوص این گزارش اظهارنظر كنند، غلامرضا كاتب نماینده مردم گرمسار به ایسنا گفته است، وزرای اقتصاد و دارایی، كشور، نفت و نیرو با حضور در جلسه كمیسیون برنامه و بودجه از تخلفات بودجه‌ای زیرمجموعه خود در سال 1389 گزارش می‌دهند: سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه تاكید كرده است، «این چهار وزارت‌خانه بر اساس گزارش دیوان محاسبات كشور بیشترین تخلفات را در تفریغ بودجه 1389 مرتكب شده‌اند از این رو از حسینی، نجار، قاسمی و نامجو برای بررسی تخلفات این وزارت‌خانه‌ها دعوت شده است.»

نماینده مردم گرمسار با اشاره به جزئیات گزارش تفریغ بودجه 1389 دیوان محاسبات كشور گفت: «بر اساس گزارش تفریغ بودجه 1389 در بخش «دریافت‌ها و وصولی‌ها» تعداد واخواهی‌های وزارت اقتصاد و دارایی 374 مورد، در بخش «مصرف اعتبارات» تعداد واخواهی‌های وزارت كشور 4291 مورد، در بخش «اقلام سنواتی» تعداد واخواهی‌های وزارت نیرو 299 مورد، در بخش «منابع و مصارف شركت‌ها» تعداد واخواهی‌های وزارت نفت 3045 مورد بوده است.» البته كاتب اثبات تخلفات چهار دستگاه فوق را به پس از بررسی دفاعیات وزرای اقتصاد، كشور، نفت و نیرو توسط كمیسیون برنامه و بودجه موكول دانست و اضافه كرده‌است: «گزارش حسابرسی دستگاه‌های اجرایی و حاصل جمع كلیه موارد واخواهی مندرج در این گزارش‌ها شامل تمام موارد مكرر و حتی یك عامل موجود واقعی در دستگاه‌های اجرایی است.» به بیان دیگر نقض یكی از موارد قانون محاسبات عمومی توسط یك دستگاه اجرایی در حكم یك «واخواهی» است كه پس از محرز شدن تخلفات در كمیسیون برنامه و بودجه گزارش آن به صحن علنی مجلس ارسال می‌شود.

تخلفات دیگر

آنچه كه از تصویب قانون بودجه سال 1389 کل کشور در آخرین روزهای سال 1388 به خاطر مانده است، اصرار نمایندگان برای تصویب آن در روزهای پیش از تعطیلات نوروز بود. اما بر اساس گزارش تفریغ بودجه‌ای كه روز گذشته در مجلس خوانده شد، این بودجه دارای 157 بند و جزء بوده است که در 55 بند و جزء احکام قانونی کاملا رعایت شده و در 94 بند و جزء احکام قانونی به طور کامل رعایت نشده است. در واقع حدود شصت درصد از این بودجه محقق نشده‌است.

بر اساس این گزارش تعداد موارد واخواهی مندرج در این بخش بالغ 4 هزار و 333 «مورد دستگاه» است در 15 بند و جزء نیز اهداف مدنظر قانون‌گذار محقق نشده است. اما بخش مهمی از این گزارش به تخلفات وزارت نفت مربوط می‌شود. در بخشی از گزارش تفریغ بودجه 1389 آمده است كه شرکت‌های مادر تخصصی وزارت نفت مکلف بودند درآمدهای ریالی و ارزی خود را به حساب‌های تمرکز وجوه ریالی و ارزی واریز كنند. با وجود اینكه این حساب‌ها ‌ از طریق خزانه‌داری کل کشور به نام آنها نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح شده‌بود، اما شرکت‌های ملی گاز و صنایع پتروشیمی ایران اقدامی در این خصوص به عمل نیاورده‌اند.

در بخش‌های دیگری از این گزارش به تخلف‌های مالی و قانونی وزارت نفت اشاره شده و آمده‌است که «مقدار ۱۴ هزار و ۶۹۴ بشکه نفت خام تولیدی از میدان نفتی مبارک در محاسبات شرکت ملی نفت لحاظ نشده‌است.» در بخش دیگری از گزارش تفریغ بودجه که روز چهارشنبه خوانده شد آمده‌است که «عدم تصویب افزایش حقوق و مزایا و سایر پرداخت‌های نقدی و غیر نقدی توسط هیات وزیران موجب افزایش پلکانی و اضافه حقوق شایستگی در شرکت‌های تابعه وزارت نفت شده» که مغایر با قانون است.

جام جم

پیوند طراح و تولید‌كننده؛ حلقه مفقوده نمایشگاه مد
فهرست كالاهای ممنوعه وارداتی و صادراتی
آیت‌الله مكارم شیرازی:مجالس محرم انتخاباتی نشود
چرا پرخاشگری رواج یافته است؟

كیهان

آقای تغییر دوباره آمد؛4 سال دیگر بدون تغییر
2 هزار دفتر جدید پیشخوان راه اندازی می‌شود
نامه 220 نماینده مجلس به رهبر انقلاب:هر گونه اقدام تنش زا را خیانت می‌دانیم
رئیس جمهور جدید چین امروز انتخاب می‌شود

خراسان

نخستین پهپاد عمود پرواز جهان ساخت ایران با موفقیت آزمایش شد
اوباما با ۱۰ میلیون رأی کمتر از دوره قبل در کاخ سفید ماندگار شد
واردات ۷۷ قلم کالای لوکس ممنوع شد
ادعاهای معاون اشتون درباره ایران

جمهوری اسلامی

ثبت سفارش كالاهای لوكس متوقف شد
آزمایش موفقیت آمیز پهپاد عمود پرواز ایرانی
باراك اوبا بار دیگر رئیس جمهور آمریكا شد
واكنش چین و روسیه به اظهارات آمانو درباره موضع هسته‌ای ایران

رسالت

نمایندگان:اوامر رهبر انقلاب فصل الخطاب ایت
رئیس قوه قضاییه:قوای سه گانه جزایری جدا از هم نیستند
اوباما بار دیگر رئیس جمهور آمریكا شد
مقدم فر:سوال از رئیس جمهور به مصلحت نیست

ابرار

 آملى لاریجانى:ارتباط با آمریكا ساده نیست
مجلس با فوریت ریاست حسینى بر شوراى پول و اعتبار مخالفت كرد
یك نماینده:مردم استان به هیچ عنوان اجازه خشك شدن زاینده رود را نمى دهند
عضو انجمن ملى نجات دریاچه ارومیه:۸ میلیارد تن نمك دریاچه ارومیه تهدیدى جدى است

قدس

آخرین شیوه‌های جراحی در مدرسه تخصصی قلب رضوی
توافق خودروسازان با مجلس چه شد؟
اوباما 4 سال دیگر در كاخ سفید
نمایندگان مجلس:دامن زدن به اختلافات خیانتی بزرگ است

همشهری

گام بلند مجلس برای معرفی پشت پرده اخلال در بازار ارز
كاخ سفید و كنگره بدون تغییر ماندند
توقف واردات خودرو و كالاهای لوكس
تصادف مرگبار سرنوشت سرقت خودروی مدل بالا

سیاست روز

آیا نامه نمایندگان نشان انصراف از طرح سوال است؟
خانه‌هایی كه دوباره فرو ریختند
خودروهایی كه فخر فروشی می‌كنند
تكرار گمانه‌زنی‌ها در خصوص روابط تهران-واشنگتن

تهران امروز

كاخ سفید بی‌تغییر ماند
لیست بلند كالاهای ممنوعه وارداتی
استقبال 220 نماینده از بیانات رهبر انقلاب
عدم واریز 12 میلیارد دلارپول نفت‌ به خزانه

آفرینش

جزییات تکمیل ظرفیت آزمون دکتری اعلام شد
آملی لاریجانی:همه در هر مقامی باید در برابر ساختار جمهوری اسلامی و قانون اساسی تمکین کنند
مهلت ثبت‌نام کنکور ارشد 92 تا امروز
باراک اوباما، چهار سال دیگر در کاخ سفید ماندگارشد

جوان

رهبر دینی كلیمیان ایران:مشوق تن فروشی زنان صهیونیست باید سنگسار شود
جراحی پیوند قرنیه با لیزر و بدون بخیه
دلال‌های پتروشیمی چگونه سودجویی می‌كنند؟
واشنگتن تایمز:4 سال دیگر بدون تغییر!

ملت ما

51 مصدوم در زلزله دوباره ورزقان
اوباما باز هم رئیس جمهور شد
آملی لاریجانی:قدرت قوه قضاییه را برای قدرت نمایی نمی‌خواهیم
علی مطهری:بازار مسكرها را خود آقای حداد عادل راه انداخته است

ایران

واردات كالاهای لوكس ممنوع شد
اوبامای دور دوم چگونه باایران مواجه می‌شود
سنگ تمام صدا و سیما برای تخریب دولت
بازگشت ناآرامی‌ها به جنوب دمشق

حمایت

22 پرونده گران فروشی و احتكار در یك ماه
رئیس قوه قضاییه:اجرای عدالت از مسیر قانون می‌گذرد
برنامه‌ای برای تركه‌ای شدن
انحراف 12 میلیاردی در بودجه 89

فرهیختگان

4 سال دیگر بدون امید به تغییر
ارائه طرح نظام جامع حوزه‌های علمیه شیعی
حمایت مجلس از مواضع مقام معظم رهبری درباره اختلاف مسئولان

خورشید

واردات 77 قلم كالا ممنوع شد
سردرگمی در جبهه سوال كنندگان از رئیس جمهور
آقای تغییر برای دومین بار رئیس جمهور آمریكا شد
روش‌های نوین به كمك زوج‌های نابارور می‌آید

آرمان

اوباما ماند
بحث داغ مذاكره با آمریكا
لیست كالاهای ممنوعه
مردم قسطی سفر كنند

آفتاب یزد

اوباما در كاخ سفید ماندنی شد
مهدی كیا:در دنیا به فوتبال ایران اهمتی نمی‌دهند
پاسخ علی مطهری به حداد عادل
تفاوت شخصیت هاشمی و احمدی‌نژاد

اعتماد

چالش ایرانی اوباما
توهم مقاله شماری به توسعه علمی نمی‌انجامد
دستور پلمب اتحادیه سراسری كانون‌های وكلا صادر شد
الله كرم:سكوت من فریاد است

مغرب

نشست محرمانه برای راضی كردن 42 نماینده
خاتمی نگفته كاندیدا نمی‌شود
اوباما تمدید شد
دولت رویش نمی‌شود سفرهای استانی را ادامه دهد

مردم سالاری

12 میلیارد دلار به خزانه نرفت
شکست جنگ سالاران در آمریکا
پایگاه اصلاح‌طلبان در میان مردم قوی‌تر شده است
واردات کالاهای لوکس به کشورممنوع شد

ابتكار

زورآزمایی فراکسیونی بر سر طرح سئوال
كرسی 45 هم به اوباما رسید
تاكید هاشمی رفسنجانی بر حفظ قانون فعلی انتخابات
زلزله دست از سر ورزقان بر نمی‌دارد

دنیای اقتصاد

اقتصاد سیاسی پس از غلبه اوباما
هفته پرنوسان با چاشنی هیجان در بورس تهران 
بانك مركزی منتشر كرد؛سیمای رسمی تورم مهرماه 
... دوباره اوباما

جهان صنعت

پاسخ به تحریم‌ها با كاهش 33 درصدی صادرات نفت
ادامه حصور اوباما در كاخ سفید
واردات خودرو متوقف شد
دولت 12 میلیارد دلار را به خزانه نریخت

جهان صنعت

نرخ تورم در یك قدمی 25 درصد
اقامت اوباما در كاخ سفید برای چهار سال دیگر تمدید شد
شرایط مهیا شود خاتمی نامزد انتخابات می‌شود
افزایش قیمت بلیت هواپیما بدون هماهنگی با مجلس غیر قانونی است

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
پنج شنبه 18/8/1391 - 15:12
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
دوگانه های انحرافی
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌اند از جمله «دوگانه های انحرافی»،«دموکراسی که هست، دموکراسی که نیست»،«نگاه بلند مدت به سیاست‌های ارزی»،«وحدت؛ رمز پیروزی»،«نگاه افزون به ایران هراسی علل و آینده»،«آیا توبه کرده‌ایم؟!»،«القای ناامنی برای بازاریابی تسلیحاتی»،«اینجا همه چیز به مویی بند است»،«حکایت غریب ایرانی‌ها و توقع اجنبی‌ها»و... كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:دوگانه های انحرافی

«دوگانه های انحرافی»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم حسام الدین برومند است كه در آن می‌خوانید؛امروز- 6نوامبر- موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریكاست. هرچند در نظام انتخاباتی دو حزبی آمریكا بالاخره اوباما یا رامنی به كاخ سفید راه خواهند یافت اما این دوره از انتخابات آمریكا دارای شرایط و ویژگی هایی هست كه در گذشته آن را تجربه نكرده است.

در شرایط كنونی مشكلات آمریكا منحصر به نظام انتخاباتی این كشور نیست و مسایل گوناگونی به مشكل دیرینه و كهنه آمریكایی ها یعنی نظام كالج انتخاباتی گره خورده است.

نظام كالج انتخاباتی به عنوان یك مشكل ساختاری بیش از دو قرن است كه مردم آمریكا را به دردسر انداخته و چالشی استراتژیك را رقم زده است.

ناگفته پیداست مردم آمریكا بیش از دویست سال است كه در بن بستی گرفتار شده اند كه رئیس جمهور نه بر مبنای كسب اكثریت آراء مردمی بلكه براساس گزینش در كالج انتخاباتی برگزیده می شود.

نكته گفتنی این است كه در این دوره از انتخابات آمریكا، علاوه بر این مشكل ساختاری، مشكلات دیگری ظهور و بروز یافته كه ستون انتخابات آمریكا را بیش از پیش شكننده كرده است.

«مشكلات اقتصادی» آمریكا طی سال های اخیر در صدر این مشكلات است تا جایی كه چهار روز پیش «سی ان ان» نیز در گزارشی تصریح می كند؛ «مشكلات اقتصادی پاشنه آشیل انتخابات آمریكاست.»

همچنین جنبش اعتراضی و فراگیر وال استریت از دیگر مشكلاتی است كه حتی رسانه های غربی اذعان می كنند نمی شود این جنبش گسترده را انكار كرد.

كارشناسان و تحلیلگران آمریكایی معتقدند این جنبش اعتراضی كه طی ماه های گذشته ابتدا از نیویورك شروع شده و به سرعت دیگر شهرهای آمریكا را دربرگرفته است بر انتخابات آمریكا تاثیر خواهد گذاشت.

گفتنی است؛ سال گذشته و در همان اوایلی كه این جنبش شكل گرفت؛ «اصلاح در ساختار انتخاباتی آمریكا» از جمله خواسته های مجمع سیاسی و انتخاباتی جنبش وال استریت بود كه كانون های قدرت و ثروت این خواسته را سركوب كردند.

عاملی كه ارتباط میان جنبش وال استریت با انتخابات در پیش روی آمریكا را برملا می سازد اختلاف و شكاف طبقاتی میان فقرا و ثروتمندان در آمریكاست كه با شكل گیری و قوام جنبش وال استریت موسوم به جنبش 99درصدی، بیش از هر زمانی در تاریخ آمریكا به چشم می آید.

گزارش های منتشره حاكی از آن است كه برای جنبش فراگیر وال استریت تفاوتی میان اوباما و رامنی نیست زیرا در هر صورت نماینده یك درصد ثروتمند آمریكا- در مقابل 99درصد- به كاخ سفید راه خواهد یافت.

مشكل دیگری كه در میانه وضعیت وخامت بار اقتصادی آمریكا و اعتراضات گسترده جنبش وال استریت برای دو نامزد آمریكایی دردسرساز شده هزینه های هنگفت انتخاباتی این دوره است كه نسبت به دوره های قبلی بصورت نجومی افزایش یافته است.

نیویورك تایمز اخیرا در گزارشی در این باره می نویسد؛ «براساس آخرین گزارش ها نامزدهای انتخاباتی تاكنون 6 میلیارد دلار را صرف تبلیغات تلویزیونی كرده اند و این در حالی است كه انتخابات قبلی 700 میلیون دلار هزینه دربرداشت.»

مشكل دیگر این است كه به موازات اعتراض به نظام كالج انتخاباتی در آمریكا و اینكه چرا حزب سومی اجازه شكل گیری پیدا نمی كند دهها میلیون نفر در انتخابات شركت نخواهند كرد.

از جمله فعالان ضدجنگ و طرفدار محیط زیست كه خواسته بخشی از مردم آمریكا در شكل گیری حزب سوم را پیگیری می كند، «جیل استاین» است كه اعلام كرده 90 میلیون در انتخابات 6 نوامبر شركت نمی كنند.

و بالاخره در این قسمت باید به طوفان سندی در آمریكا در روزهای گذشته اشاره كرد كه زندگی مردم را در چند ایالت فلج كرده است.

برخی رسانه های خارجی در گزارش ها و تحلیل های خود خاطرنشان نموده اند كه طوفان سندی مسیر رقابت های انتخاباتی آمریكا را تغییر داد.

اما پس از توضیحاتی درباره شرایط كنونی انتخابات آمریكا و مشكلاتی كه ورود به كاخ سفید را برای هر نامزدی دوچندان و پرهزینه كرده است؛ آنچه موضوع اصلی این نوشته را در برمی گیرد این است كه علی رغم این شرایط و وضعیت دشوار واشنگتن، چرا مباحثی حاشیه ای و انحرافی درباره تاثیر انتخابات آمریكا بر موضوع ایران مطرح می شود.

برخی از رسانه های بیرونی و بعضا داخلی تلاش می كنند پیرامون انتخابات آمریكا و موضوع ایران، دوگانه های انحرافی مطرح نمایند.

به عنوان نمونه، این خط كه برای ایران، رئیس جمهور شدن اوباما بهتر است یا رامنی از جمله این دوگانه های انحرافی است.

تمركز رسانه ها بر «رامنی یا اوباما؟» ناظر بر مواضع جمهوری اسلامی در حالی است كه بدون شك انتخاب رامنی یا اوباما برای ایران هیچ تفاوتی نخواهد داشت چون محرز است كه سیاست های خصمانه و كلی واشنگتن علیه كشورمان تغییری نخواهد كرد.

به قول طلبه ها این بحث كه رامنی یا اوباما برای ایران بهتر است ثمره عملی ندارد و تنها در قالب یك مباحثه و نزاع تئوریك قابل پرداختن است.

همچنانكه مناظره اخیر اوباما و رامنی درباره سیاست خارجی و موضوع ایران به روشنی نشان داد كه مواضع و رویكردهای آن دو و هر دو حزب دموكرات و جمهوری خواه در مسایلی مانند «تحریم» های ضدایرانی، برنامه هسته ای كشورمان، جنایات اسرائیل و ... مشترك است و نقطه اختلافی مشاهده نمی شود.

از دیگر دوگانه های انحرافی درباره ایران كه با توجه به نتیجه انتخابات آمریكا مطرح می شود دوگانه «جنگ احتمالی یا تشدید تحریم» ها علیه كشورمان است.

این استنباط كه اگر اوباما یا رامنی برگزیده شود نوع گزینه آمریكا در مواجهه با ایران اسلامی فرق خواهد كرد نیز مبنای مستحكم و قانع كننده ای ندارد. چرا؟ چون گزینه نظامی بر ضد ایران قابلیت عملیاتی شدن ندارد.

آمریكا در شرایط بحرانی اقتصادی و كسری بودجه ای كه از مرز 16 هزار میلیارد تومان گذشته و هر روز بر آن افزوده می شود در موقعیت سازوكار جنگی نیست و سخن از جنگ احتمالی باوضعیت شكننده اقتصادی (بحران مالی و بانكی)، اجتماعی (جنبش 99 درصدی وال استریت) و سیاسی ( بحران افول مشروعیت) تنها یك ژست و بلوف محسوب می شود.

بنابراین بدون كمترین تردیدی باید گفت هر كدام از دو نامزد آمریكایی به كرسی ریاست جمهوری برسند در مواجهه باایران پروژه تحریم های ضد ایرانی را ادامه خواهند داد.
دوگانه انحرافی دیگر نقش رژیم صهیونیستی در روی كار آمدن اوباما یا رامنی است. این خط به دنبال القاء این مطلب است كه نامزد مورد حمایت اسرائیل اگر به كاخ سفید راه پیدا كند مقدمات حمله احتمالی رژیم جعلی صهیونیستی به تاسیسات هسته ای كشورمان فراهم خواهد شد.

جالب اینجاست كه در رسانه های غربی و عبری دو دیدگاه در فضای رسانه ای دنبال می شود. به عنوان مثال اگر خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد كه گزینه صهیونیست ها و از جمله شخص نتانیاهو برای انتخابات ریاست جمهوری آمریكا، میت رامنی است، از سوی دیگر؛ روزنامه صهیونیستی هاآرتص اخیراً مدعی شد كه اسرائیل از انتخاب اوباما استقبال می كند.

سؤالی كه پیش كشیده می شود این است كه پمپاژ این دوگانه ها در فضای رسانه ای با چه هدفی است؟

آیا درگیری و مواجهه ایران اسلامی با آمریكا یك درگیری تاكتیكی است كه با تغییر نام ها یا واژه ها یا گزینه ها، صحنه عوض شود؟

بدون تردید پاسخ منفی است چرا كه درگیری ایران اسلامی با آمریكا- شیطان بزرگ- یك درگیری ماهوی و ماهیتی است و طرح دوگانه های انحرافی نمی تواند این موضوع را كتمان و پنهان نماید.

از سوی دیگر؛ پمپاژ مسایلی حاشیه ای و دوگانه های انحرافی به این خاطر است كه شرایط به گونه ای خطیر و حساس توصیف شود كه ایران را به سمت عقب نشینی از اصول وادار كند.

به عنوان مثال روی جنگ طلبی و مواضع رادیكال رامنی و حمایت اسرائیل از او مانور داده می شود تا در صورت پیروزی اوباما در انتخابات، خط سازش بر ایران تحمیل شود. گویا كه ایران باید از این به اصطلاح «فرصت» پس از «تهدید» رامنی استفاده كند.

جماعتی در داخل از هم اكنون دندان تیز كرده اند این خط انحرافی را پیش ببرند تا پس از انتخابات 6 نوامبر- بیشتر با این ارزیابی كه اوباما رئیس جمهور باقی خواهد ماند- فضای انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد 92 را بر مسیر سازش منطبق نمایند كه البته طرفی نخواهند بست و گفتنی ها در این خصوص را پی خواهیم گرفت.

خراسان:دموکراسی که هست، دموکراسی که نیست

«دموکراسی که هست، دموکراسی که نیست»عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم علیرضارضاخواه است كه در آن می‌خوانید؛برخلاف ذهنیتی که در افکار عمومی شکل گرفته مردم آمریکا امروز سه شنبه ششم نوامبر 2012 در پای صندوق های رای نامزد مورد نظر خود برای کسب مقام ریاست جمهوری کشورشان را انتخاب نمی کنند. واقعیتی که شاید بسیاری از رای دهندگان آمریکایی نیز به آن واقف نباشند. رای توده های مردم در آمریکا بر خلاف آن چه که تبلیغ می شود رایی تعیین کننده و فصل الخطاب نیست.

رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری رایی مشورتی است برای کالج های الکتورال یا "انجمن گزینشگران" که حدود یک ماه دیگر در ماه دسامبر با حضور در پای صندوق رای ، نظر نهایی خود را به داخل صندوق می ریزند. واقعیتی که باعث شده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متفاوت ترین نوع انتخابات در دنیا باشد. مدلی که تاکنون در حوزه های جامعه شناسی و سیاسی درباره دموکراتیک یا غیر دموکراتیک بودن آن بحث های زیادی شده است.

تدوین گران قانون اساسی آمریکا در کنوانسیون قانون اساسی 1787 معتقد بودند که "آگاه ترین و مطلع ترین افراد از هریک از ایالت ها ( و نه توده ها و عوام مردم) بایستی بتوانند رئیس جمهور را منحصرا بر پایه شایستگی و بدون توجه به ایالت زادگاه وی، یا اصل و تفکر سیاسی اش برگزینند." از همین رو روش انتخاب غیر مستقیم از طریق کالج الکتورال را پیشنهاد کردند.

عملکرد کالج الکتورال برای گزینش رئیس جمهور آمریکا در حقیقت شبیه کالج کاردینال ها در کلیسای کاتولیک روم قدیم بود که پاپ را انتخاب می کردند. در نظام روم قدیم شهروندان مرد با توجه به ثروت خود به گروه های صد نفری تقسیم می شدند. هر گروه 100 نفره دارای یک رای بود. این رای می توانست در جهت تایید یا مخالفت با پیشنهادی باشد که در سنای روم ارائه شده بود.

در نظام الکتورال کالج در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ایالت ها در نقش همان گروه های 100 نفری هستند. تشابه میان کالج الکتورال در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کالج کاردینال ها در روم قدیم تصادفی نیست زیرا در آن زمان، بسیاری از بنیان گذاران آمریکا از تاریخ باستان و داده ها وآموزه هایش آگاهی کافی داشتند.

انجمن گزینشگران یا کالج های الکتورال ترکیبی از538 نماینده می باشد که سهم هر ایالت برابر است با تعداد نمایندگان آن ایالت در کنگره آمریکا و فردی که بتواند 270 رای الکتورال را از آن خود کند رئیس جمهور آمریکا خواهد بود. قاعده بازی هم این گونه تعریف شده که آرای شهروندان موسوم به آرای مردمی در هر ایالت به صورت جداگانه شمرده می شود و در سطح ملی تاثیری نخواهد داشت.

نامزدی که در یک ایالت رأی مردمی بیشتری کسب کند از سوی کالج الکتورال آن ایالت برگزیده می شود؛ در این سیستم البته این شرایط نیز فراهم است که رأی مردم نادیده گرفته شود. یعنی اعضای انجمن گزینشگران می توانند و این اختیار را دارند که در هنگام رای دادن بر خلاف نظر مردم ایالت خود به شخص بازنده رای دهند، قاعده ای که پدیده الکتورال های خائن را در سیستم انتخاباتی آمریکا به وجود آورده است. علاوه بر این سیستم انتخاباتی الکتورال این امکان را هم به وجود می آورد که فردی به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود که اکثریت آراء مردم را کسب نکرده باشند.

پیش از این بارها پیش آمده که کالج الکتورال نامزدی را برگزیده که بیشترین رأی مردمی را در سطح ملی به دست نیاورده است. در این حالت روسای جمهوری بدون کسب 50درصد آرای مردمی و به لطف کسب حداقل 270رای الکتورال به کاخ سفید راه می یابند. این اتفاقی است که در سال2000 برای جورج بوش رخ داد و او با اخذ تمام 27رای الکتورال ایالت فلوریدا و درحالی که در مجموع آرای عمومی کمتری نسبت به ال گور رقیب دموکرات خویش کسب کرده بود، رئیس جمهور شد. حوادثی نظیر این رویداد در سال های1824، 1876 و 1888 هم در انتخابات آمریکا رخ داده بود.

اتفاقی که بسیاری برای انتخابات امروز هم پیش بینی می کنند. آن چه از نتایج نظر سنجی های مختلف منتشر شده بر می آید، ظاهرا رقابت شدیدی میان اوباما و میت رامنی برقرار است. نتایج آخرین نظر سنجی انجام شده توسط "ای بی سی نیوز" و "واشنگتن پست" نشان می دهد اوباما و رامنی هر یک 48 درصد از میزان حمایت رای دهندگان احتمالی را به خود اختصاص دادند. با این حال اوباما با اختلاف بسیار ناچیزی در آرای الکتورال پیش است. اوباما می تواند پنجمین رئیس جمهور آمریکا باشد که با رای کمتری از رقیبش به کاخ سفید بر می گردد.

روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا یک روند منحصر به فرد، پیچیده، پرهزینه، طولانی و بحث برانگیز است. ویژگی هایی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بر آمده از تاریخ، هویت و حتی خصوصیت های محیطی ایالات متحده است؛ و شاید از همین رو است که سیستم انتخاباتی آمریکا هیچ گاه نتوانسته به الگویی فراگیر برای ملت های دیگر تبدیل شود. وزن دهی به آراء مردم برخلاف اصول مسلم دموکراسی، مشروط بودن رای توده ها و دو مرحله ای بودن نظام انتخاباتی در آمریکا، در کنار ساختار متصلب دو حزبی که برای حفاظت از منافع نخبگان حاکم طراحی شده، الگوی حکومتی انحصاری را در آمریکا به وجود آورده است که به اعتقاد بسیاری هرچه که باشد به هیچ وجه دموکراتیک نیست.

جمهوری اسلامی:نگاه بلند مدت به سیاست‌های ارزی

«نگاه بلند مدت به سیاست‌های ارزی»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛اشتباهات و سیاست‌های غیركارشناسی در حوزه اقتصادی طی سال‌های گذشته آثار بلند مدت خود را نمایان ساخته‌اند و شرایط امروز را به گونه‌ای رقم زده‌اند كه دیگر گریز و گزیری از برخی تصمیمات محدود كننده و رو به عقب نیست.

نمونه بارز این قبیل تصمیمات، ممنوعیتی است كه دولت برای صادرات 52 قلم كالا وضع كرده است. هیأت وزیران با استناد به این مسئله كه ناهماهنگی میان سیاست‌های وارداتی و صادراتی، نوعی صادرات رانتی را در كشور بوجود آورده، صدور 52 قلم كالا را ممنوع اعلام كرده است. واقعیت این است كه استدلال دولت درست است و بررسی آمارهای صادراتی كشور طی حداقل 6 ماه اخیر به وضوح نشان می‌دهد كه صادرات برخی از كالاها در این مدت با افزایش شدید حجم و ارزش مواجه بوده است.

این پدیده صادراتی به وضوح حاكی از وجود جریانی رانتی در حوزه صادرات است. این جریان در پوشش واردات كالاهای اولویت اول و دوم كه از ارز مرجع 1226 تومانی بهره‌مند می‌شوند، كالاهایی را وارد و سپس همان كالاها را صادر می‌كنند. به این ترتیب از مابه التفاوت قیمتی ارز 1226 تومانی و ارز حاصل از صادرات كه به قیمت آزاد فروخته می‌شود، سود چشمگیری بدست می‌آورد.

با در نظر گرفتن این مقدار از اطلاعات تردیدی باقی نمی‌ماند كه تصمیم دولت برای اعمال محدودیت و ممنوعیت در صادرات برخی كالاها، تصمیم درستی است اما واقعیت این است كه آنچه گفته شد همه ماجرا نیست. خللی كه با این تصمیم در بازارهای صادراتی كشور بوجود می‌آید، ضربه‌ای كه تولید كنندگان با ایجاد محدودیت در صادراتشان با آن مواجه می‌شوند و افت شدید حجم ارز حاصل از صادرات، تنها گوشه‌ای از پیامدهای این تصمیم است.

با در نظر گرفتن دوسویه این ماجرا تردیدی باقی نمی‌ماند كه دولت برای كاستن از پیامدهای منفی تصمیم خود در مورد ممنوعیت صادرات 52 قلم كالا باید چند نكته را در نظر بگیرد؛

نخستین و مهمترین موضوعی كه دولت در مورد ممنوعیت صادرات تعدادی از كالاها باید به آن توجه كند، موقتی بودن این تصمیم است. به عبارت دیگر دولت باید متذكر و متوجه باشد كه مدت زمان اجرای این تصمیم تنها باید تا زمانی باشد كه شكاف قیمتی میان ارز تبادلی و بازار آزاد به حداقل و نهایتاً به صفر برسد. چرا كه بدون شك استمرار چنین محدودیتی حتی در میان مدت نیز آثار مخرب فراوانی برای اقتصاد كشور به دنبال دارد؛ محروم كردن فعالان اقتصادی از درآمدهای ارزی علاوه بر تبعات مستقیم، در میان مدت بر شاخص‌هایی مانند اشتغال، تورم و تراز تجاری كشورمان تأثیر می‌گذارد، آن هم تأثیری مخرب.

نكته مهم دیگر در این رابطه، ضرورت تفكیكی است كه باید میان كالاهای صادراتی از سوی دولت اعمال شود. دولت باید با استفاده از گزارش‌های دستگاه‌های ناظر بر مبادی ورودی و خروجی كشور، تخمینی از حجم و ارزش صادرات رانتی به دست بیاورد. به عبارت دیگر باید مشخص شود چه میزان از صادراتی كه طی چند ماه گذشته صورت گرفته با هدف استفاده از ارز مرجع بوده و چه میزان صادرات طبیعی است. با این دقت نظر می‌توان همراه با جلوگیری از صادرات رانتی، به روند طبیعی تولید صادرات محور كشور اجازه ادامه فعالیت داد، آن هم در شرایطی كه اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگری به ارز ناشی از صادرات نیاز دارد.

اما سومین نكته، ضرورت توجه به ریشه‌های پیدایش وضعیتی است كه ادامه یافتن آن دولت را ناگزیر از اعمال محدویت برای صادرات كرده است. واقعیت این است كه شرایطی كه اقتصاد كشور در حوزه ارز گرفتار آن شده، محصول یك دهه غفلت از منطق اقتصاد و قانون است. طی دهه گذشته قانون برنامه سوم و چهارم و در بخشی برنامه پنجم، نظام ارزی كشور را مدیریت شناور شده تعریف و تعیین كرده است به این معنا كه بانك مركزی به عنوان مسئول مدیریت بازار ارز موظف بوده و همچنان نیز هست كه طبق قانون نرخ برابری ریال را با سایر ارزها متناسب با اختلاف نرخ تورم داخلی و خارجی تنظیم و تعدیل كنند. بررسی متوسط نرخ تورم طی 10 سال گذشته نشان می‌دهد ایران تورمی حدود 18 درصدی را تجربه كرده و نرخ تورم آمریكا نیز حدوداً 6 درصد بوده است.

بنابر این به طور متوسط باید سالانه 12 درصد به نرخ دلار افزوده می‌شد، یعنی ماهی یك درصد اما متأسفانه عدم اجرای این اصل و بی‌توجهی به قانون، نرخ ریال را به صورت مصنوعی در مقایسه با دلار بالا نگه داشت و فنر اختلاف را فشرده‌تر كرد. در چنین شرایطی كاملاً طبیعی است كه یك عامل روانی مانند تحریم‌ها، ضامن نگهدارنده فنر را حركت دهد و فنر جهش كند كه بخشی از اختلاف قیمت فعلی دلار و ریال در بازار آزاد پیامد همین شرایط است. از این رو دولت علاوه بر اجرای روش‌های كوتاه مدت، نگاهی عبرت آموز و بلند مدت هم به سیاست‌های ارزی داشته باشد تا از تكرار چنین اشتباهی در آینده جلوگیری شود.

رسالت:وحدت؛ رمز پیروزی

«وحدت؛ رمز پیروزی»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمود فرشیدی است كه در آن می‌خوانید؛دلیل بسیاری از کژ اندیشی ها آن است که مسائل و موضوعات روز به صورت مقطعی و مجرد از ریشه و پیشینه و گذشته شان مورد تحلیل قرار می گیرند، حال آنکه اگر سیر تاریخی و نشیب و فرازهای آنها مورد توجه واقع شود، بی تردید جمع بندی واقع بینانه تری به دست خواهد آمد. ‏

اگر با توجه به این حقیقت، روند تقابل ایران و آمریکا طی دهه های اخیر مورد بازنگری واقع شود و سوابق ایستادگی ملت ایران در برابر سلطه طلبی و افزون خواهی آمریکا مرور گردد، دو واقعیت به طور شفاف نمایان خواهد شد:‏واقعیت اول که سیاستمداران جهان و حتی خود آمریکایی ها به آن اعتراف دارند افول تدریجی و شتابگیر آمریکا از جایگاه ابرقدرتی بلامنازع در جهان می باشد و درک همین واقعیت باعث شده است که کشورهای جهان احساس کنند می توانند برای حفظ منافع ملی شان در برابر دستورات آمریکا ایستادگی نمایند و اگر دیروز کشورهای اروپایی هم چاره ای جز اطاعت نداشتند، امروز موج دفاع از منافع ملی و نافرمانی از دستورات آمریکا، کشورهای جهان سوم را هم فرا گرفته است و جنبش های عدالت خواهانه در اروپا و حتی آمریکا را نیز می بایست پیامد این موج، ارزیابی کرد.‏

اما واقعیت دوم، قدرت خیره کننده و روزافزون ملت ایران طی این شش دهه مبارزه است. اگر در سال های دور این مبارزه، دانشجویان ایرانی پیش پای رئیس جمهور آمریکا در دانشگاه تهران قربانی شدند، اگر دولت مصدق که حتی به آمریکایی ها اعتماد هم داشت توسط آمریکایی ها و انگلیسی ها سرنگون شد، اگر رهبر مذهبی و ملی مردم ایران در سال 43 به جرم دفاع از حقوق ملت و ایستادگی در برابر سلطه طلبی های آمریکا، مظلومانه از کشور تبعید شد، از 34 سال پیش در ایران نظام استکبارستیزی حاکم شده است که آمریکا هر ترفندی را برای سرنگونی آن می اندیشد؛ کارگر نمی افتد بلکه فریاد عدالت خواهی و اسلام خواهی این نظام هر روز بیش از گذشته در گستره جهان طنین می افکند و طرفداران بیشتری پیدا می کند و امروز دیگر نه تنها ملت ایران بلکه نظام و حکومت ایران هم در میدان مبارزه با آمریکا تنها نیست. ‏

اما آنچه موجب شگفتی است، آن است که در شرایطی این چنین که صحنه مبارزه علیه دشمن و به نفع ملت ایران می باشد، هر از گاهی زمزمه های شومی توسط برخی خواص بی بصیرت به گوش می رسد و پیشنهاد پذیرش شکست و عقب نشینی در برابر آمریکا - البته در قالب های فریبنده - را سر می دهد. توجیهاتی که برای این پیشنهاد خفت بار ارائه می شود البته متفاوت است. عده ای به صراحت دلیل آن را ضعف در برابر قدرت آمریکا عنوان کرده اند. گروه دیگر اما ضرورت «مذاکره مستقیم» و ارتباط و گفتگو با همه کشورها از جمله آمریکا را دلیل آورده اند و اخیراً نیز گروه سومی چنین توجیه می کنند که چون اکنون آمریکا در موضع ضعف و ایران در موضع قدرت می باشد، زمان حاضر، بهترین فرصت برای برقراری ارتباط با آمریکاست. ‏

شاید مخاطب اصلی سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت روز سیزدهم آبان، همین گروه سوم باشند که ایشان در این سخنرانی بر ضرورت «ایستادگی در برابر دشمن»، «وحدت»، «بصیرت» و «توکل بر خدا» تأکید فرمودند. چرا که ایستادگی در برابر دشمن، رمز پیروزی است و در میدان نبرد، هر طرف که خسته شود بازنده است. از طرف دیگر پیدایش اختلاف در جبهه خودی و تردید در حقانیت راه، عامل تضعیف روحیه ایستادگی و
زمینه ساز بروز خستگی است.

لذا دشمن همواره از دامن زدن به اختلافات به عنوان یک راهبرد استفاده کرده است اما متأسفانه گاهی برخی خواص، به دلیل بی بصیرتی، با رفتار سیاسی تفرقه افکنانه خویش، آب به آسیاب دشمن می ریزند. البته دور از ذهن نیست اگر ضعف در توکل بر خدا را عامل اصلی این بی بصیرتی و کژ رفتاری های سیاسی بدانیم زیرا از آسیب های مسند قدرت، یکی هم خودشیفتگی است که به تدریج موجب ضعف توکل بر خدا می شود و در حقیقت توکل بر خدا به تدریج جایش را به توکل بر خود می دهد، «داشته های خود» اصالت می یابد، فکر و تدبیر خود، سیاست خود، توانمندی های خود!

اما انسان قدرتمند باید مرز خودباوری را با خودشیفتگی تفکیک نماید. در خودباوری، انسان مؤمن منشأ همه داشته های خویش را خداوند می داند و به همبن دلیل برای استمرار این نعمت الهی، مانع هر گونه سرکشی نفس خویش می شود و با دیگر بندگان خدا با صفا و صمیمیت رفتار می کند و از هر گونه کشمکش اجتناب می ورزد و بخصوص در برابر اولیای الهی، علما و مراجع تقلید و دلسوزان نظام، متواضع و آماده پذیرش خیر اندیشی های آنان است.

در نقطه مقابل، انسان خود شیفته، خود را دائرمدار کائنات و چه بسا باب فیض الهی و مرکز هستی می انگارد و زمینه و امکان و فرصتی برای ناصحان صاحبنظر و صاحبدل  باقی نمی گذارد و گوش شنوایی برای شنیدن موعظه و پند و انتقاد ندارد و چه بسا کارش به جایی برسد که فلسفه وزیدن هر نسیمی را مقابله با خویش بینگارد و با این جهان بینی کژمدار به تحلیل مسائل سیاسی بپردازد و رفتار سیاسی خویش را بر اساس آن تنظیم کند و طبیعی است رفتاری که در پیش می گیرد تفرقه افکنانه خواهد بود و خلاف مصالح و وحدت جامعه می باشد و بدیهی است که پیامد استمرار این گونه رفتارهای تفرقه افکنانه،سنگ اندازی در راه ایستادگی ملت و رویارویی آنان با دشمن می باشد. لذا مقام معظم رهبری تأکید فرمودند:‏ از امروز تا روز انتخابات، هر کسی احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف به کار بگیرد، قطعاً خیانت به کشور کرده است.‏

آفرینش:نگاه افزون به ایران هراسی علل و آینده

«نگاه افزون به ایران هراسی علل و آینده»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم علی رمضانی است كه در آن می‌خوانید؛اگر به علل، انگیزه ها و اهداف ایران هراسی در سالهای گذشته توجه كنیم باید گفت در واقع از یك سو غرب برای جلوگیری از ظهور ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای در صدد اشاعه گفتمان ایران هراسی برآمده است و از سوی دیگر نیز این راهبرد در سالهای اخیر به شدت مورد توجه دشمنان منطقه ای از جمله تل آویو و قدرت های عربی منطقه بوده است. چنانچه ایران هراسی در واقع عاملی در جهت منافع ملی امریكا و اسرائیل بوده و در حقیقت تلاشی در راستای شكاف بیشتر در خاورمیانه و همچنین تنش نژادی ایرانی و عرب و مذهبی شیعه و سنی بوده است .

اكنون نیز اگر به نمود ها و نشانه ها ی رفتار دیپلماتیك و رسانه ای رهبران غربی و اسرائیلی توجه كنیم انچه بیش از هر زمانی هویدا است توجه به ایران هراسی در بین كشورهای عربی است. چنانچه با توجه به خطر ایران برای کشورهای عربی و سخنان اخیر آقای نتانیاهو و تشویق کشورهای عربی برای ورود به مبارزه علیه ایران تلاش می‌شود تا با تاكید بر ایران هراسی عملا محور تضاد و درگیری اعراب و اسرائیل به محور تنش ایران و اعراب بدل گردد. در این حال با توجه به پیامدهای سرشار این امر برای غرب و اسرائیل عملا تنفر بنیادین از اسرائیل در جهان عرب جای خود رابه ایران می دهد و اسرائیل در مقام دوست اعراب منزل می گزیند.

در این راستا این رویكرد كه در واقع دامنه ای همه جانبه از بعد رسانه ای گرفته تا دیپلماس عمومی و ...داشته عملا در دو سطح تلاش كرده است بر منطقه تاثیر گذارد . نخست در سطح مهم تلاش شده است تا رهبران عربی را به ایران هراسی بیشتر سوق دهد . رویكردی كه با توجه به خرید های نظامی بیشتر و القائ ترس در میان کشورهای عربی از قدرت نظامی ایران، گسترش نفوذ ایران در منطقه خلیج فارس و برنامه هسته ای ایران موفق گردد. این رویكرد در واقع تا حدی موفقت آمیز بوده و عملا دامنه شكاف ها و تضادهای ایران و رهبران عربی را افزایش داده است. در بعد دیگری ایران هراسی در بین شهروندان عربی نیز با شدت بیشتری مورد توجه بوده است اما با توجه به نظرسنجی اخیر مؤسسه قطری مرکز عربی مطالعات و تحقیقات سیاسی در دوازده کشور عربی( شامل اردن، الجزایر، عربستان، سودان، عراق، مراکش، یمن، تونس، فلسطین، لبنان، مصر و موریتانی در سال 2012 میلادی) در حقیقت هنوز اسرائیل با 35 درصد بزرگترین تهدید برای کشور های عربی از دید شهروندان عرب است و در رتبه های بعدی آمریکا با 14 درصد ، کشورهای عربی همسایه 12 درصد و ایران تنها با 7درصد است .


در این راستا هر چند این امر بیانگر این است كه رویكرد ایران‌هراسی در بین شهروندان عربی پیروزی چندانی نداشته است. اما باید گفت كه چنانچه رویكرد ایران دشمن اصلی اعراب مورد توجه بیشتر رهبران عربی و ابزارهای رسانه ای غرب قرار گیرد باید نگاهی ویژه به این امر و توجه به ابزارهای پدافندی برای رفع این پدیده كرد . چرا كه با افزایش تنش ایران و اعراب عملا این امر پیامدهای ناگواری برای منافع ملی كشور داشته و مانع از برقراری روابط مطلوب با گستره بیست و یك كشور عربی میشود.

در این راستا باید كوشید تا با شناخت دقیق رویكرد ایران هراسی در خاورمیانه با استفاده از ابزارهای مناسب دیپلماسی و دیپلماسی فرهنگی، بتوان چهره واقعی فرهنگی، باستانی و .. ایران را معرفی تا از شکل گیری ائتلاف های ضدایرانی در منطقه جلوگیری شود.

وطن امروز:آیا توبه کرده‌ایم؟!

«آیا توبه کرده‌ایم؟!»عنوان یادداشت روز روزنامه وطن امروز به قلم مهدی محمدی است كه در آن می‌خوانید؛یکم- جریان فتنه اکنون احساس اعتماد به نفس می‌‌کند یا لااقل چنین ادعایی دارد. عیبی هم ندارد. در واقع از کسانی که جز دلداری دادن به خود و امید به موفقیت پروژه دشمن بستن مشغله دیگری ندارند، جز این هم نباید انتظار داشت که خیلی زود با دروغی فریفته شوند که خود ساخته‌اند. علت چیست؟ ظاهرا علت این است که این جریان حس می‌‌کند:

1ـ دولت برخاسته از اصولگرایی اکنون در چشم مردم سخت ناکارآمد شده است و 2ـ ادعای جریان فتنه در حال درست از آب درآمدن است و افکار عمومی به تدریج به این حس نزدیک می‌‌شود که آنچه این جریان در سال 88 می‌‌گفت نه فتنه، بلکه عین بصیرت بوده است.

به همین دلیل هم هست که حضور رسانه‌ای چهره‌های شاخص این جریان که پیش از این به زحمت سر از پنجره نهانخانه‌شان بیرون می‌‌کردند چنین افزایش یافته و هر روز در محفلی و رسانه‌ای – و این اواخر با روزنامه‌های خارجی- درد دل می‌‌کنند که خزان بگذشته و بهار ما فراخواهد رسید!

دوم-آیا جریان فتنه در موقعیتی هست که بتواند اعتبار و مشروعیت و سپس سرمایه اجتماعی خود را از طریق حمله بی‌امان به اصولگرایی به بهانه مقابله با دولت احیا کند؟ اولین نکته این است که فرضا همه ادعاهای قشون تازه زبان درآورده فتنه درباره عملکرد دولت صحیح باشد -که صد البته نیست- سوال این است که آیا از دل این فرض می‌‌توان این نتیجه را بیرون کشید که پس هر کاری این جماعت در سال 88 کردند، خوب کردند؟! اساسا فتنه 88 بر مفهوم تقلب بنا شده است به این معنای کاملا روشن که این جریان ادعا کرد – و میرحسین موسوی صریحا نوشت- مردم چیزی نوشته و در صندوق انداخته‌اند و نظام چیز دیگری خوانده است. این دروغی بود که نتیجه انتخابات را زیر سوال برد، اعتماد مردم به نظام را به بازی گرفت و فضای کشور را امنیتی کرد. فرض کنیم دولت دهم بدترین عملکرد را داشته است.

آیا به این ترتیب گناه بر سر زبان‌ها انداختن دروغی چنین مهیب و آتش افکندن در امنیت کشور توجیه می‌‌شود؟ فرض کنیم دولت در فلان نقطه بسیار بد عمل کرده است، این یعنی اصلاح‌طلبان خوب کردند در سال 88 با دروغ و فریب – که خود اکنون به آن معترفند - حیثیت نظام را به بازی گرفتند؟! و نظام اشتباه کرد که جلوی این جماعت ایستاد و از رای مردم دفاع کرد و نگذاشت دیکتاتوری موسوی و خاتمی و هاشمی در کشور شکل بگیرد؟

سوم-مساله بعدی این است که جریان فتنه در سال 88 نه تنها با ضد انقلاب و جانیان و تروریست‌ها و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها مرز نگه نداشت و خرج خود را از آنها سوا نکرد، بلکه از مقطعی به بعد عملا به مجری پروژه‌هایی تبدیل شد که آنها سال‌ها بود طراحی کرده بودند و در پی فرصتی برای محقق کردن آن می‌‌گشتند؛ یا اگر تخفیف بدهیم زمینه اجرای چنین پروژه‌هایی را فراهم آورد. باز هم فرض کنیم، دولت احمدی‌نژاد عملکردی بسیار ضعیف داشته است؛ آیا این مجوزی است که آقایان دست در دست تروریست‌ترین گروه‌ها و دولت‌ها بگذارند و علیه اساس کشور توطئه کنند؟ عملکرد دولت هرچند هم قابل بحث، در واقع هیچ ربطی به این ندارد که جریان فتنه خائن به کشور است. سوءمدیریت یا حتی خیانت یک گروه، هرگز خیانت گروه رقیب آن را توجیه نمی‌کند. جریان فتنه باید از دالان بسیار دراز و دشوار اعتماد‌سازی با نظام و ملت بگذرد و آویختن از مشکلات دولت هرگز راه میانبری برای احیای آن نخواهد بود.

چهارم-اصولگرایان چرا و در چه مواردی به دولت انتقاد دارند؟ و آن روز که از دولت دفاع می‌‌کردند – و در مواردی که هنوز هم می‌‌کنند - در واقع از چه چیز دفاع می‌‌کردند؟ این سوال مهمی است چرا که روشن نکردن بحث در این حوزه به شکل‌گیری مغلطه‌هایی می‌‌انجامد که اهل فتنه تصور می‌‌کنند می‌‌توانند آن را بدل به گریزگاه خود کنند. پاسخ چندان پیچیده نیست؛ جریان اصولگرا روزی که از دولت و احمدی‌نژاد دفاع کرد، در واقع در حال دفاع از اصول خود بود و چون خوب به صحنه نگریست احمدی‌نژاد را از همه به این اصول نزدیک‌تر دید.

صد بار دیگر هم اگر صحنه سال 88 تکرار شود، حتما اصولگرایان خالص کاری جز ایستادن تمام قد مقابل فتنه نخواهند کرد. اگر از احمدی‌نژاد دفاعی شده به خاطر نزدیکی او به اصول بوده و اگر او هم توفیقی داشته – که داشته - به خاطر پایبند ماندن به اصول بوده است. اتفاقا اگر فتنه‌گران حمله‌ای هم به او کردند به خاطر همین بود که او را اصولی‌تر از دیگران و پایبندتر از بقیه به ارزش‌های انقلاب اسلامی می‌‌دانستند. در واقع در سال 88، وقتی فتنه‌گران به دولت حمله کردند نه از این بابت بود که علم غیب داشتند و ناکارآمدی‌های آتی دولت را در خشت خام می‌‌دیدند بلکه به این دلیل بود که این دولت را انقلابی و در نتیجه مستحق توهین و مستوجب عقوبت می‌‌دانستند.

دفاع آن روز از احمدی‌نژاد، دفاع از انقلاب بود و حمله آن روز فتنه به احمدی‌نژاد حمله به انقلاب و هیچ حجتی برای اثبات این سخن محکم‌تر از آن نیست که در این حمله قبل از همه شریک خونی‌ترین دشمنان انقلاب شدند و تا آخر هم هرگز حاضر نشدند از آنها تبری بجویند. در مقابل، اگر نقدی به دولت هست و نگرانی از رفتار آن وجود دارد –که البته هست- دقیقا مربوط به مواردی است که دولت در حال فاصله گرفتن از اصول است. همین امروز دولت تا هر جا که پایبند به اصول انقلاب و ایستاده مقابل دشمن باشد مورد حمایت اصولگرایان است و باید هم باشد.

اما در آنجا که دولت از اصول انقلاب – که عیار و مبنای تفسیر آن هم روشن است - دور می‌‌شود یا نغمه‌های خاص خود را ساز می‌‌کند یا به افرادی میدان می‌‌دهد که آشکارا اصول دیگری غیر از اصول انقلاب اسلامی برای خود دارند، اصولگرایان موظفند دقیقا به همان دلیل که روزی از احمدی‌نژاد دفاع کردند امروز از او انتقاد کنند. این انتقاد نگهبانی از اصول است و اتفاقا به معنای تایید و تحکیم رفتار گذشته جریان اصولگراست نه توبه و بازگشت از آن.

اصولگرایان در سال 88 از اصول دفاع می‌‌کردند امروز هم همان کار را می‌‌کنند، آن روز اقتضای اصول، دفاع از احمدی‌نژاد بود و امروز ممکن است خلاف آن باشد. جایگاه ما عوض نشده و جایگاه دولت اگر عوض شده باشد تقصیر از ما نیست. اما اصلاح‌طلبان هم در سال 88 و هم امروز، با اصول انقلاب درگیرند و به همین دلیل هم هست که مواضعشان گاه بسیار به مواضع آن دسته از دولتی‌ها که از اصول انقلاب فاصله گرفته‌اند نزدیک می‌‌شود. نه توبه‌ای در کار است و نه اشتباهی که اتفاقا اصولگرایان اگر امروز از برخی رفتارهای دگراندیشانه دولت انتقاد نمی‌کردند نشان تناقض در رفتار و مشی سیاسی آنها و توبه از گذشته بود.

این انتقاد‌ها نشان می‌‌دهد هیچ عقد اخوتی با اشخاص در کار نیست و جریان ولایی با معیارهای روشنی که در دست دارد اشخاص را با حق می‌‌سنجد نه برعکس. در سال 88 هم اصل مساله این نبود که فتنه‌گران با احمدی‌نژاد مخالف بودند. آنها می‌‌توانستند مخالف باشند و مخالف بمانند. شرطش فقط این بود که علیه انقلاب اسلامی شمشیر نکشند و به ضوابط مردمسالاری پایبند باشند. مشکل دقیقا از جایی شروع شد که معلوم شد دعوا نه بر سر احمدی‌نژاد بلکه دعوا بر سر اصول است و...

پنجم-و جمله آخر؛ در بدترین حالت، حلقه انحرافی درون دولت، چیزی است از قماش اصلاح‌طلبان. این حلقه از جمله به این دلیل دچار انحراف است که در حال نزدیک کردن گفتمان و سازمان خود به اصلاح‌طلبان است. چندان مهم نخواهد بود اگر این حلقه بر رفتارخود اصرار کند چرا که در بدترین حالت، چند اصلاح‌طلب به خیل اصلاح‌طلبان فعلی اضافه می‌‌شود!

تهران امروز:القای ناامنی برای بازاریابی تسلیحاتی

«القای ناامنی برای بازاریابی تسلیحاتی»عنوان یادداشت روز روزنامه تهران امروز به قلم حسین رویوران است كه در آن می‌خوانید؛غرب دچار یك بحران اقتصادی است. به همین خاطر تلاش دارد بخشی از این بحران را با فروش تسلیحات نظامی جبران كنند. هم آمریكا و انگلیس و هم فرانسه نگاه شان به شیخ نشینان خلیج‌فارس عین كیسه پول است كه باید برای حل مشكلات اقتصادی از آنها استفاده كنند. قراردادهایی كه آمریكا و انگلیس با عربستان و برخی از كشورهای منطقه منعقد كرده است همه دال بر این موضوع است كه غربی‌ها دنبال بازاریابی برای سلاح‌های خود هستند.

بنابراین حل بحران كشورهای منطقه یا بحث امنیت این كشورها خیلی جدی نیست. نكته دوم این است كه فروش اسلحه نیاز به مقدماتی دارد. بالاخره كشوری برای خرید اسلحه اقدام می‌كند كه برای امنیت خود نگرانی و دغدغه داشته باشد. غرب به شدت تلاش دارد این نگرانی را به كشورهای منطقه القا كند.

داغ كردن بحث پرونده هسته‌ای ایران نیز در این زمینه دسته‌بندی می‌شود. به رغم آنكه همه می‌دانند فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است، غرب تلاش دارد آن را خطرناك جلوه دهد تا بتواند بازار مناسبی برای فروش تسلیحات نظامی خود فراهم سازد. از سوی دیگر غرب به شدت پیگیر مواضع امارات درباره جزایر سه گانه ایرانی است تا از این طریق هر چه بیشتر نا امنی را به این كشور القا كند.

همچنین به‌رغم آنكه ایران بارها از سوی غرب تهدید نظامی شده است و كشورهای غربی تلاش دارند با ارسال ناوهای نظامی به خلیج‌فارس به آن دامن بزنند، طوری به كشورهای منطقه القا می‌كنند كه بالعكس ایران قصد حمله به آنها را داشته و می‌خواهد مانع فروش نفت این كشورها شود. این در حالی است كه ایران بارها اعلام كرده است كه خواستار صلح در منطقه و مخالف حضور نظامیان غربی است.

به این ترتیب بحث فروش سلاح از سوی غرب در حال برنامه‌ریزی است و برای این كار دامن زدن به ناامنی‌ها در منطقه یكی از مقدمات لازم است. بحث دیگر این است كه كشورهای منطقه خلیج‌فارس سال‌ها تحت استعمار انگلیس بودند. از عربستان گرفته تا كویت، بحرین،‌قطر،‌عمان و امارات همه تحت استعمار انگلیس بودند.

به همین خاطر همچنان انگلیس ارتباط ویژه‌ای با این كشورها دارد. نخبگان این كشورها برای آموزش همچنان راهی انگلیس می‌شوند. اكثر بورسیه‌های كشورهای خلیج‌فارس در انگلیس است. بنابراین نوع رابطه انگلیس با این كشورها متفاوت با سایر كشورهای دنیاست. لذا این ارتباط همچنان كاركرد سیاسی داشته و هر گاه در انگلیس سازمان و نهادی دچار كسری بودجه شود یكی از شیخ نشین‌های خلیج‌فارس پنجاه میلیون دلار به آن نهاد هدیه كرده و این موضوع را حل می‌كند.

هم‌‌اكنون بسیاری از نهادها در انگلیس به صورت مستقیم و غیرمستقیم از ارتباط سابق شان با این كشورها استفاده كرده و بسیاری از مشكلات مالی خود را از این طریق حل می‌كنند. به نظر می‌رسد سفر جاری آقای دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس به كشورهای جنوب خلیج‌فارس نیز در این مجموعه ارتباط‌ها كه تاكنون به گونه‌ای نهادینه شده است، قرار می‌گیرد. 

ابتكار: اینجا همه چیز به مویی بند است

«اینجا همه چیز به مویی بند است»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم سید علی محقق است كه در آن می‌خوانید؛بحث بر سر جایگاه و قابلیت‌های پارلمان در جمهوری اسلامی همواره و در همه دوره‌های فعالیت مجلس شورای اسلامی داغ بوده است. نمایندگان مجلس همواره در اظهار نظر نشان داده اند كه به شدت علاقمندند كه با اتكا به بیان حضرت امام خمینی (ره) مجلس را در راس همه امور نگهدارند و این در راس بودن را به مردم و سایر امور هم نشان دهند. آنها معمولا به زعم خود برای رسیدن به این مهم از همه ابزارهای كوچك و بزرگی در اختیار استفاده كرده و راه‌های مختلفی را امتحان می‌كنند.

اما انگار همیشه یك جای كار می‌لنگد و خروجی نهایی كار كمتر آنگونه كه انتظار دارند می‌شود.

معمولا در پارلمان، استیضاح از جمله موثرترین ابزارهای نظارتی و در عین حال راه میانبر برای رسیدن به راس امور است. گاهی نمایندگان برای اینكه نشان دهند دغدغه مسائل و مشكلات موكلان خود را دارند، دست به دامان این ابزار می‌شوند.

آنها با استفاده از این اهرم نظارتی، می‌تواند هر ازگاهی كه كار اجرایی در یكی از حوزه‌های اقتصادی اجتماعی فرهنگی و یا سیاسی گره بخورد، با كشاندن مسئول مربوطه به مجلس و نهایتا استیضاح وی، سلب اعتماد خود از وزیرِ كم كار، بیكار و یا خدای نكرده خطا كار را به مردم نشان دهند و جایگاه خود را به عنوان قانونگذار در مقایسه با سایر امور بالا بكشند. با این حال نگاهی به وقایع پارلمانی سال‌های گذشته و حال نشان می‌دهد كه نمایندگان آنگونه كه باید، نخواسته و یا نتوانسته اند از این اهرم استفاده نمایند.

آنان هر چند ماه یك بار شمشیر استیضاح را برای یكی از وزرا از غلاف بیرون كشیده و بالامی برند. اما در میانه راه و بی آنكه در وزارتخانه مورد نظر گشایشی شده و اتفاق میمونی برای پیشبرد امور مملكتی در آن حوزه افتاده باشد، ناگهان شمشیر به غلاف می‌رود. ده‌ها نماینده كه تا همین دیروز برای عزل و استیضاح وزیر سینه چاك كرده و در گفت وگو با خبرنگاران نطق‌های غرا می‌كردند، بی سر و صدا و گاهی شبانه امضای خود را پس می‌گیرند و همه چیز را به گردن شرایط حساس كنونی! می‌اندازند.

این ماجرای استیضاح‌های پس گرفته شده در سال‌های اخیر آنچنان متداول و مرسوم شده است كه دیگر شنیدن خبر جمع آوری امضا و یا اعلام وصول استیضاح فلان وزیر برای مردم و اهالی رسانه كمترین ارزش‌های خبری را دارند و سردبیران با دیده تردید به گزارش و خبر خبرنگارخود در این باره نگاه می‌كنند. چرا كه تجربه نشان داده است، تصمیم نمایندگان به مویی بند است و به راحتی آب خوردن 90 امضای پای یك طرح استیضاح می‌تواند در كسری از روز به 9 امضا كاهش پیدا كند.

« سوال از رئیس جمهور» زمانی آخرین تیر در تركش برای نظارت مجلس بر عملكرد رئیس قوه مجریه و مهم ترین و حیاتی ترین ابزار پارلمان برای نقد عملكرد رئیس دولت محسوب می‌شد. تا همین چند سال پیش، با وجود تقابل‌های هر از گاهی روسای جمهور و مجلس، هیچ گاه پیش نیامد كه حتی زمزمه جمع آوری امضا برای سوال از یك رئیس جمهور در صحن و راهروهای مجالس پیشین شنیده شود.

اما تقریبا بیشتر روزهای عمردولت دهم و مجلس گذشته و فعلی( هشتم و نهم) با بحث رسمی و غیر رسمی درباره تلاش نمایندگان برای «سوال از رئیس جمهور» و كش و قوس‌های سیاسی آن سپری شد. سرانجام در اواخر فروردین ماه امسال برای اولین بار این اهرم حساس نظارتی توسط نمایندگان خرج شد و صحن عمومی مجلس شاهد سوال از رئیس جمهور بود. جلسه سوال اما به مزاح و مطایبه آقای رئیس جمهور با نمایندگان گذشت و كمترین خروجی را برای ساكنان بهارستان به همراه نداشت. چرا كه آنگونه كه شایسته این اهرم و ابزار نظارتی در اختیار نمایندگان مردم بود از آن استفاده نشد. اكنون و با گذشت فقط 6 ماه از سوال اول، نمایندگان مجلس هشتم برای دومین بار در یك سال بی آنكه از تجربه 28 فروردین درسی گرفته شده باشد، بار دیگر سنگ بزرگ « سوال از رئیس جمهور» را برداشته اند.

با فرض لغو نشدن طرح سوال از رئیس جمهور كمتر كسی انتظار دارد كه خروجی حضور رئیس جمهور در صحن مجلس برای پاسخگویی به پرسش نمایندگان به نفع حال و روز اقتصاد كشور باشد. در خوشبینانه ترین حالت تقابل بیش از پیش قوای سه گانه، تداوم انداختن توپ تقصیرها به گردن همدیگر و سیاسی تر شدن فضای دو قطبی حاكم تنها عایدی برگزاری این جلسه خواهد بود. از این رو است كه اصرار شكننده و پر از سوال نمایندگان برای سوال از رئیس جمهوری كه از همین حالا پاسخ هایش مشخص است نه تنها اقدام مثبتی در راستای ایفای وظیفه نماندگی نیست بلكه در راستای سایر سیاست‌های كلی بیان شده از سوی رهبری انقلاب برای كاهش اختلافات قوا نیز ارزیابی نمی‌شود.

علاوه بر ابزارهای استیضاح و سوال، تقریبا كسی به یاد ندارد آخرین باری كه گزارش یك طرح تحقیق و تفحص در صحن مجلس قرائت شد یا در اختیار نهادهای نظارتی و قضایی مربوطه گذاشته شد، كی بود؟ نمایندگان علیرغم بیان با آب و تاب برخی تصمیم‌ها و طرح وعده‌های رنگارنگ برای كنكاش در عملكرد نهادهای و دستگاههای مختلف، در انجام طرح‌های تحقیق و تفحص نیز آنگونه كه باید موثر و موفق عمل نكرده اند و در سال‌های اخیر تقریبا از طرح‌های ادعایی تفحص هیچكدام منجر به خروجی خاصی نشده اند.

اظهار نظرهایی كه به سرعت تكذیب می‌شوند، ائتلاف‌هایی كه دیری نمی‌پایند، فراكسیون‌ها و كمیته‌هایی كه فقط روی كاغذ تشكیل می‌شوند، طرح‌ها و لوایحی كه در كمیسیون‌ها خاك می‌خورند، فرصت‌هایی كه با طرح اختلافات سیاسی از دست می‌رود و موارد دیگری از این دست، از دیگر نقدهایی است كه بر عملكرد مجلس و برخی از وكلای مردم وارد است و جای بحث جداگانه دارد.

واقعیت این است كه در غیاب ساختار حزبی قدرتمند و موثر در كشور و به مدد تشكیل جبهه‌ها و ائتلاف‌های مقطعی و موقتی در بحبوحه هر انتخابات، در هر دوره مجلس، بخش اعظمی از منتخبان راه یافته را مجموعه ای سیال و ناشناخته از افرادی تشكیل می‌دهند كه علیرغم اتفاق نظر بر روی برخی كلیات، به تدریج جزییات سمت و سوی گرایش سیاسی خود را بروز می‌دهند یا هیچ گاه موضع خود را نشان نمی‌دهند.

به طور معمول این دسته از نمایندگان در طول دوران نمایندگی خود از خط و ربط‌های تشكیلاتی و حزبی فارغند و به جبهه و ائتلاف‌هایی كه از آنان حمایت كرد نیز تعهد مشخصی ندارند. این دسته از نمایندگان كه تعدادشان هم كم نیست، در طول دوران نمایندگی معمولا قابل پیش بینی نیستند و در مسائل ریز و درشت پارلمانی صرفا بر پایه اجتهاد شخصی و تاحدودی از طریق چانه زنی با جریان‌های مخالف و موافق اتخاذ موضع كرده و رای می‌دهند.

از این رو است كه حتی تا آخرین روزهای حضور این دسته از نمایندگان در پارلمان نه منش سیاسی آنها قابل تحلیل است، نه واكنش و رای آنها به طرح‌ها و لوایح قابل پیش بینی است و نه تصمیم هایشان قابل اتكا و امضاهایشان پای طرح سوال و استیضاح و تحقیق و تفحص دوام و بقا دارد.

چنین است كه در این چند ساله با وجود یك دست به نظر رسیدن اكثریت مجلس‌های هفتم، هشتم و نهم، حتی در مواقعی كه طیف فراگیر از نمایندگان در موضوعی اتفاق نظر داشته اند هم خروجی و نتیجه نهایی كار قابل پیش بینی و محاسبه و تحلیل نبوده است. چرا كه در بهارستان همه چیز به مویی بند است و قدرت چانه زنی هر معادله ای را می‌تواند بر هم بزند...

ابتكار:حکایت غریب ایرانی‌ها و توقع اجنبی‌ها

«حکایت غریب ایرانی‌ها و توقع اجنبی‌ها»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم علی ودایع است كه در آن می‌خوانید؛ به گواهی برگ‌برگ تاریخ و یکان‌یکان جهانگردانی که از سرزمین پارس گذر کرده‌اند؛ مردم ایران‌زمین، مردمانی خون‌گرم و با فرهنگ بوده‌اند که با آغوش باز پذیرای رهگذران جاده تاریخی ابریشم بوده‌اند.

ایران‌زمین که در استراتژیک‌ترین موقعیت خاورمیانه قرار گرفته است، ذهن استعمارگران کوچک و بزرگ در نزدیکی خود و یا کیلومترها آن طرف‌تر را درگیر خود کرده است. براساس نگاشته‌های تاریخی ایرانیان علی‌رغم همه مهمان‌نوازی‌ها، در مقابل هر گونه تهاجمی تمام‌قد ایستاده‌اند و حماسه‌های رنگارنگی خلق کرده‌اند.

جنگ‌های چندگانه ایران با عثمانی و در نهایت حماسه چالدران، رئیس علی دلواری در جنگ تنگستان، ایستادگی میرزا کوچک‌خان جنگلی در جنگل‌های گیلان و مازندران و در نهایت 8 سال جنگ تحمیلی نمونه‌هایی از مشت پر ایرانیان درمقابل تهاجم‌های اجنبی‌هاست. در لیست دشمنان تاریخی ایرانیان، کاخ باکینگهام، کاخ کرملین، کاخ سفید و ورثه عثمانی در صدر جای دارند.

در تاریخ خوانده‌ایم که محمود افغان در راه تصرف اصفهان جنایت‌های فجیعی مرتکب شد اما ایرانیان پس از بیرون راندن آنها از بازماندگانشان کینه به دل نگرفتند و آنها را با فرهنگ غنی خود نوازش کردند. در اروپا هنوز هم با گذشت چندین سال علی‌رغم تمام تلاش‌های سران قاره سبز برای اتحاد، کینه فرانسوی‌ها از بریتانیایی‌ها بر روابط دو کشور سنگینی می‌کند یا در آسیا روابط ژاپن با چین و کره جنوبی به شدت زیر سایه جنگ جهانی دوم و رقابت‌های استراتژیک قرار دارد.

البته فراموشی آنچه که دیگران در حق ما کرده‌اند، دور از عقل سلیم است. نوع عملکرد حکومت‌ها با یک انقلاب ریشه‌ای تغییر می‌کند و با آمدن یا رفتن یک دولت تغییر نمی‌کند.

علی‌رغم آن که دولت عراق باید چند میلیارد دلار غرامت به ایران پرداخت کند و از آن طفره می‌رود تا کنون دو مرتبه هواپیماهای ایرانی را در راه سوریه به اجبار مورد بازرسی قرارداده‌اند. در همین حال برخی سیاستمداران عراقی با چهره‌های حق به جانب از لزوم پرداخت غرامت تهران به بغداد سخن گفته‌اند. جالب اینجاست که در میان بی‌تفاوتی برخی مقامات ایرانی، عراق تا کنون مبلغ 33 میلیارد و 300 میلیون دلار غرامت پرداخت کرده است. ایرانیان که چند دهه میزبانانی مهربان برای پناهندگان افغان بوده‌اند، تحرکات ضد ایرانی به صورت علنی انجام می‌گیرد و گاه‌گاه به مقامات ایرانی توهین می‌شود.

در کنار این موضوع پایگاه‌های نظامی ایالات متحده به عنوان اطاق فکر عملیات در شرق ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، برای جدال با ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند عربستان به عنوان رهبر شیوخ عرب، فرماندهی عملیات علیه ایران را بر عهده دارد، قطر با غول‌های رسانه‌ای بهار عربی را به نوعی در مشت خود گرفته است، دوحه با سرمایه‌گذاری کلان در غزه سعی بر کاهش نفوذ ایران در پشت دروازه‌های سرزمین اشغالی دارد. در این میان امارات متحده‌عربی که 50 سال بیشتر سن ندارد به عنوان گل دشمنان ایران محسوب می‌شود.

شیخ‌نشینی که با دلارهای میلیاردی و پوند‌های میلیونی، چرخ کارخانجات اسلحه‌سازی چند ملیتی را می‌گرداند. دولت بحرین هم برای آنکه از غافله عقب نماند با خشونت تمام در مقابل قیام مردم این کشور به بهانه شیعه هراسی ایستاده است. جانشینان حکومت عثمانی در آنکارا این روزها کاری نیست که نکرده باشند تا منافع ایران به خطر بیفتد، از نحوه خرید گاز از ایران گرفته تا دخالت مستقیم در جنگ سوریه نمونه‌هایی از اقدامات ترکیه است.

در همین حال کرملین که میراث‌دار تزارهای مخوف روسیه است با حرکت سینوسی در قبال ایران سعی بر کسب منفعت بیشتر دارد. روس‌ها که از ارائه اس300 به ایران خودداری کردند برای چندمین بار راه‌اندازی نیروگاه بوشهر را به تاخیر انداخته‌اند. آیا در مقابل کسی علامت سوال قرار نمی‌گیرد که راه‌اندازی یک نیروگاه اتمی چه مقدار زمان می‌خواهد؟ ویروس‌های رنگارنگ استاکس‌نت و فیلم چگونه به قلب تاسیسات هسته‌ای ایران نفوذ کرده است؟

جای بریتانیا و ایالات متحده نیز باید محفوظ باشد. استعمارگرانی که برای منافع خود در ایران برنامه‌های ویژه تدوین کرده‌اند؟ از جاسوسان نفوذی و خرابکاری گرفته تا تحریم‌های فلج‌کننده.

همه آنهایی که گفته شد یک طرف، محمد مرسی یک طرف. اخیرا سخنانی از رییس‌جمهوری مصر درز پیدا کرده است که جای تامل دارد. در شهریورماه، جانشین حسنی مبارک در چند ساعتی که مهمان ایرانیان بود هرچه خواست کرد و رفت. او ابتدا انگشت روی نقطه اختلاف شیعیان و سنی‌ها گذاشت تا نشان دهد با توپ پر به میدان آمده است. او در سخنرانی خود علنا به حکومت سوریه حمله کرد و حتی از مفاهمه طرفین درگیر حرفی نزد. محمد مرسی گفته در دیدار با احمدی‌نژاد خواسته از دخالت دولت ایران در عراق خودداری کند و سپس ادعای واهی اشغال 3 جزیره اماراتی، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک را پیش کشیده است.

شاید بتوان از برخی حرکات محمد مرسی چشم‌پوشی کرد ولی برخی مواضع او غیرقابل گذشت است. ولع رابطه با مصر و تمجید از فرعون جدید مصر چیست که مقامات تهران را از موضع‌گیری صریح در مقابل وی باز می‌دارد؟! مگر نه آن که به هر موضع ضد ایرانی و تمامیت ارضی سرزمین پارس از سوی هر شخصیت در هر نقطه جهان باید پاسخ داده شود؟

موضع انفعالی ایران در مقابل برخی چهره‌ها آنها را جسورتر می‌کند برای اقدامات جدی‌تر. البته این موضوع نباید به شمشیرکشی یا جنگ با همه بدل شود.

آرمان:حضور در صدر رسانه‌های دنیا

«حضور در صدر رسانه‌های دنیا»عنوان یلادداشت روز روزنامه آرمان به قلم محمد سلطانی‌فرد است كه در آن می‌خوانید؛طرحی در مجلس و در قانون انتخابات مورد بررسی قرار گرفته که بر اساس آن مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری مجددا به صورت زنده پخش می‌شود که به اعتقاد من تصمیم بسیار هوشمندانه و مثبتی است چراکه ما تجربه‌های بسیار خوبی را در پخش مناظره‌ها داشتیم و به نوعی پخش این مناظره‌ها توانسته بود به اعتماد مردم کمک کند و اگر به همین انگیزه این اتفاق دوباره بیفتد و مخاطبان رسانه‌های مختلف و رسانه ملی دوباره شاهد پخش مناظره‌ها و صحبت‌ها و نظرات مختلف نامزدهای انتخاباتی باشند، می‌تواند مجددا رسانه‌های ما را به صدر رسانه‌های عظیم دنیا هدایت کند.

اگر دقت کرده باشیم در ایام پخش مناظره‌های تلویزیونی، تمام رسانه‌های خارجی چه در انگلستان و چه در آمریکا و چه در هر کشور دیگر، اجبارا پشت سر صدا و سیمای ایران قرار گرفته بودند، به این ترتیب که ابتدا صدا و سیمای کشور حرکتی می‌کرد و مناظره‌ای را پخش می‌کرد و سپس رسانه‌های مختلف در پی آن و به دنبال آن قرار می‌گرفتند و مجذوب پخش و تاثیر رسانه ملی ایران بودند.

این فضا و شکل‌گیری این مسیر به اعتقاد من، بیش از هر زمان دیگری می‌تواند به اعتبار صدا و سیما کمک کند و هم‌اکنون هم می‌توان با ادامه روند مناظره‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، این فضا را شکل بدهد. بنابراین حرکت مجلس را می‌توان به نوعی اعتمادسازی مردم به صدا و سیما تفسیر کرد و مسلما حرکت بسیار خوب و تاثیرگذاری خواهد بود.

از آن طرف عده‌ای اعتقاد دارند که این اتفاق نباید در ایران تکرار بشود و ادامه این روند در ایران هنوز کمی زود است، در جواب به این دیدگاه باید بگوییم کسانی که چنین دیدگاهی دارند، باید در پی‌ عوض کردن دنیای خود باشند نه اینکه صورت مساله را پاک کنند، صحبت‌های رسانه‌ای نامزدها جزئی از یک صورت مساله کلی است و به این دلیل که مخالفتی با این حرکت وجود دارد نمی‌توان این دیدگاه را به تمام جامعه بسط و گسترش داد و تفکر جامعه را موافق از بین بردن و محو صورت مساله تلقی کرد.

این حرکت و این روند به اعتقاد من وظیفه اصلی رسانه ملی است و اگر رسانه‌ای چنین کاری نکند، مسلما از وظیفه خودش تخطی کرده است بنابراین اگر این دیدگاه وجود دارد که امکان بروز مشکلی از جای دیگری هست، بهترین کار این است که آن مشکل حل شود نه اینکه مساله‌ای دیگر در نقطه‌ای دیگر حذف شود. به طور کلی گمان می‌کنم برای بهتر شدن فضای رسانه‌ای انتخابات و ایجاد بستر مناسب برای مناظره‌های انتخاباتی، نفرات رسانه ملی که درگیر ساخت و تهیه این گونه برنامه‌ها هستند، مقداری آموزش لازم دارند و نیاز به تجربه‌های جدی در این زمینه است.

به هر حال آنچه مسلم است اینکه در کشورهایی چون آمریکا مناظره‌ها به خوبی برگزار می‌شود و تنها در حیطه معین بحث و گفت‌وگو می‌شود، که نشان از تجربه بالای آنها در این زمینه دارد و واضح است که آنها در این حیطه از ما جلوتر هستند و این‌هم به سبب تجربه‌ای قدیمی است که در مقابل آنهاست بنابراین کار مناسبی است که ما هم از تجربه و الگوی رسانه‌های دیگر بیاموزیم و همین طور مقداری هم بومی‌سازی کنیم.

ذهنیت عمومی مردم برای پخش مناظره‌ها و زمان پخش آنها کمک بسیار بزرگی در بهره‌گیری از این فرصت است و به راحتی می‌توان اعلان عمومی داد و مشارکت مردمی را افزایش داد، این مشارکت را می‌توان حتی با درگیر کردن مردم در طرح سوالات ایجاد کرد که البته راه‌های مختلفی هم برای این کار وجود دارد و به عنوان مثال می‌توان با تلفن یا اینترنت و یا حتی حضور عمومی، سوال‌های مردمی را هم از نامزدهای انتخاباتی پرسید.

این اتفاق سطح مشارکت را چندین برابر می‌کند چراکه امروز، فضا، فضای مشارکت است و برد، با تصمیم‌هایی است که به دنبال مشارکت‌های حداکثری مردم هستند. معتقدم حضور مردم یکی از همین راه‌هایی است که می‌تواند علاوه بر تاثیر بسیار زیاد آن در فضای اعتماد جامعه، بر مشارکت مردم نیز بیفزاید.

دنیای اقتصاد: فردای انتخابات آمریکا

«فردای انتخابات آمریکا»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم دکتر علی دادپی است كه در آن می‌خوانید؛واقعیت این است که اثرات اقتصادی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه معلوم نخواهد شد و انتخاب مردم آمریکا هر چه که باشد گزینه‌های اقتصادی پیش‌رو واضح نخواهند بود.

این ابهام در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان می‌تواند باعث کندی بیشتر رشد اقتصاد جهانی و افزایش آسیب‌پذیری آن شود.

الان صبح روز سه‌شنبه شانزده آبان در تهران است. روز دوشنبه در ایالات متحده تازه به پایان رسیده است و ساعت به نیمه شب نزدیک می‌شود. حزب جمهوریخواه هنوز در حال پخش آگهی‌های تلویزیونی است که در آن به سیاست‌های اقتصادی دولت فعلی حمله می‌شود. این آگهی‌ها به مردم یادآوری می‌کنند که نرخ بیکاری هنوز حدود هشت درصد است و برنامه‌های دولت اوباما شکست خورده‌اند.

بازیگران این آگهی‌ها می‌پرسند: «آقای رییس‌جمهور برنامه شما برای چهار سال آینده چیست؟» و البته کسی اشاره‌ای به برنامه‌های اقتصادی نامزد جمهوریخواهان آقای رامنی نمی‌کند، به یک دلیل بسیار ساده چون کسی واقعا نمی‌داند این برنامه‌ها چه هستند. خطر اصلی در همین جا است: یک آینده مبهم.

اقتصاددانان بازار آزاد معمولا طرفدار احزابی می‌شوند که دولت را کوچک می‌خواهند و می‌کوشند به مقررات دست و پاگیر خاتمه دهند تا به رشد اقتصادی شتاب بخشند و از طریق نوآوری به رشد صنایع و ایجاد اشتغال در جامعه کمک کنند. از این نظر میت رامنی، نامزد ریاست‌جمهوری از طرف حزب جمهوریخواه، می‌‌تواند برایشان جذاب باشد. به‌ویژه وقتی که عملکرد او را به‌عنوان فرماندار ایالت ماساچوست به‌خاطر می‌آورند؛ جایی که او قانون جدیدی را برای خدمات درمانی تنظیم کرد،

به تصویب رساند و به اجرا گذاشت. این قانون الگوی رییس‌جمهور فعلی در برنامه اصلاحی‌اش بوده است. اما میت رامنی برای پیروزی در مرحله مقدماتی انتخابات و کسب نامزدی ریاست‌جمهوری منکر هرگونه ارتباطی بین نظرات خودش و قانون فعلی شد و وعده داد تا به آن خاتمه دهد.

از طرف دیگر او وعده کاهش بیشتر مالیات‌ها را می‌دهد که در اولین گام باعث افزایش کسری بودجه ایالات متحده خواهد شد و می‌تواند بی‌ثباتی اقتصادی به همراه داشته باشد. بسیاری استدلال می‌کنند که میت رامنی بعد از پیروزی لازم نیست نگران وعده‌های انتخاباتی‌اش باشد و می‌تواند مانند دوران فرمانداری‌اش یک محافظه کار معتدل باشد. متاسفانه واقعیت سیاسی ایالات متحده در سیاست‌گذاری اقتصادی چیز دیگری است.

رییس‌جمهور آمریکا به تنهایی قادر به انجام کاری نیست. او در واقع سرپرست یک تیم می‌شود و باید علائق، ارزش‌ها و منافع سایر اعضای تیم را هم در نظر بگیرد. تصویب قوانین و بودجه همیشه برآیند تعادلی بده بستان‌های سیاسی بین قوه مجریه و قوه مقننه خواهد بود که در جریان آنها دولت ناچار است نگرانی‌های قانون‌گذارانی را لحاظ کند که نمی‌توانند وعده‌های خود را فراموش کنند.

در نتیجه رییس‌‌جمهور معمولا ناچار است بخش عمده‌ای از وعده‌هایش را عملی کند، بدون آنکه به نقش عوام‌فریبی در دادن آنها اذعان کند. آن محافظه کار واقع بین و معتدل به تاریخ تعلق دارد.

روز چهارشنبه فرا می‌رسد و احتمالا بعد از یک رقابت پایاپای و بسیار نزدیک، رییس‌جمهور آمریکا مشخص شده است، اما کسی نمی داند که آینده اقتصادی آمریکا چه خواهد بود. در صورت انتخاب گزینه دموکرات، اوباما، مقاومت و سرسختی حزب جمهوریخواه در برابر سیاست‌های اقتصادی‌اش بن بست سیاست‌گذاری را در این کشور ادامه خواهد داد. در صورت انتخاب گزینه جمهوریخواه، رامنی، کسی نمی‌داند او دقیقا چه سیاست‌هایی را اعمال خواهد کرد.

این ابهام جدی در آینده اقتصادی آمریکا در صورت انتخاب آقای رامنی باعث شده است تا بسیاری از منتقدان اقتصادی آقای اوباما به‌رغم انتقاداتشان همچنان از آقای اوباما حمایت کنند. و واقعیت این است در دنیایی که رشد اقتصادی چین در حال آهسته شدن است، آینده اروپا نامعلوم است و معلوم نیست زیرساخت‌های اقتصادی کشوری مانند آمریکا تا چه حد در برابر حوادث طبیعی آسیب‌پذیر هستند، واقعیتی که طوفان اخیر در پایتخت مالی جهان به همه یادآوری کرد، کسی به نامعلوم بیشتری احتیاج ندارد.

گسترش صنعت:مثلث ترویج مصرف کالای داخلی

«مثلث ترویج مصرف کالای داخلی»عنوان سرمقاله روزنامه گسترش صنعت به قلم صفدر رحمت‌آبادی است كه در آن می‌‌خوانید؛در سالی که به نام تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام گرفته و در کنار آن اقتصاد مقاومتی نیز مطرح شده، ترویج مصرف کالای داخلی در راس همه امور و فعالیت‌ها قرار گرفته است تا با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی از شرایط حساس اقتصادی کنونی عبور کنیم.

امروز مصرف‌کنندگان، فعالان صنعتی و کارشناسان معتقدند که عبور از تحریم‌ها و تبدیل آن به فرصتی برای کشور جز از طریق حمایت از تولید و ترویج کالای ایرانی میسر نخواهد شد و در این میان نقش رسانه‌ها در ترویج و فرهنگ‌سازی این زمینه بسیار موثر خواهد بود. برای نهادینه کردن این فرهنگ هرکدام از بخش‌ها وظایفی بر عهده دارند که در این میان نقش دولت و مجلس، فراهم ساختن زیرساخت‌ها و تسهیل قوانین و مقررات بخش تولید در کنار همدلی و همکاری این بخش‌هاست چرا که در صورت فراهم شدن چنین شرایطی می‌توان ضمن قوی کردن بخش تولید، مردم را به سمت استفاده از کالای ایرانی سوق داد.

فراهم کردن زیرساخت‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که فعالان این بخش با برنامه‌ریزی و آرامش بیشتر می‌توانند نسبت به انجام تعهدات خود اقدام کنند و در این صورت است که در راستای خواسته‌های مصرف‌کنندگان خود پیش‌می‌روند. از سوی دیگر مصرف‌کننده کالای ایرانی نیز به عنوان ضلعی از اضلاع ترویج این فرهنگ، باید استفاده از این کالا را به عنوان یک فرهنگ موردتوجه قرار دهد.

در این میان نقش رسانه‌ها در ترویج فرهنگ استفاده از کالای داخلی غیرقابل انکار است‌.

تولید‌کننده به‌عنوان ضلع دیگر این مثلث، می‌تواند نقش موثری در ایجاد این فرهنگ ایفا کند. در صورتی‌که کالای ایرانی مورد حمایت مصرف‌کننده قرار بگیرد، صنعتگر ایرانی به تولید کالایی باکیفیت و ارزان‌تر ترغیب خواهد شد. او می‌تواند با تولید کالای با کیفیت و همچنین مدیریت درست هزینه‌ها، قیمت تمام‌شده محصول خود را کاهش دهد و مشوقی برای ایجاد انگیزه در میان مصرف‌کنندگان جهت استفاده از کالای داخلی ارائه کند. این امر در نهایت در تقویت تولید ملی نیز تاثیر‌گذار خواهد بود‌.

اما آن چه مسلم است‌، باید برای گذر از این برهه، مسوولان‌، مردم و رسانه‌ها تلاش کنند و با عزمی‌راسخ در جهت رفع مشکل تولید و همچنین تشویق مصرف کالای ایرانی گام بردارند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
سه شنبه 16/8/1391 - 11:13
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جدال بر سر امضاها
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون انتخابات 6 میلیارد دلاری،تولید 5 ماده اولیه دارویی در كشور،نمایندگان هم تکلیف خود را نمی‌دانند،ترور نافرجام اردوغان،سه گانه‌ای برای حل بحران سوریه،جدال بر سر امضاها،ملاقات پدر از پسر،ریشه‌یابی التهابات ارزی،54 هزار میلیارد تومان كسری بودجه 91 و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

ابتكار:جدال بر سر امضاها

در حالی که روز یکشنبه طرح سئوال از رئیس جمهور پس از هفته‌ها کش و قوس در صحن علنی مجلس قرائت شد و البته جنجال‌هایی را نیز موجب گردید، پس از ارسال سئوال به دفتر رئیس جمهور به نظر می‌رسد هنوز جنجال‌ها دست از سر این موضوع برنداشته است.از جمله این که برخی از نمایندگان و مسئولان دولتی اعلام کرده اند که برخی از امضاهای پای این طرح مخدوش بوده و حدنصاب لازم برای کشاندن رئیس جمهور به مجلس را ندارد.

روز گذشته چند نفراز نمایندگان اعلام کرده اند که آنها امضای خود را پس گرفته اند، اما نام آنان در پای این نامه هنوز وجود دارد.طبق آیین نامه تعداد امضاهای لازم برای طرح سئوال از رئیس جمهور باید بیش از 74 امضا باشد، در حالی که هیات رئیسه مجلس نام 76 نماینده را اعلام کرده است، برخی از این افراد (4نفر) گفته اند که امضای خود را پس گرفته اند.

اعتراض برخی نمایندگان
یک عضو فراکسیون رهروان ولایت گفت: علی‌رغم انصراف من از طرح سؤال از رئیس جمهور، اسم من از لیست امضاکنندگان این طرح حذف نشده است. اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا در گفت وگو با فارس با اشاره به موضوع اعلام وصول طرح سؤال از رئیس جمهور گفت: تعدادی از نمایندگان در جلسه‌ای که نمایندگان دولت برای پاسخ به سؤالات نمایندگان به کمیسیون برنامه و بودجه آمده بودند امضای خود از طرح سؤال از رئیس جمهور را پس گرفتند که من نیز در این جلسه از انصراف خود را از طرح سؤال از رئیس جمهور اعلام کردم. نماینده مردم سنقر در ملجس نیز با بیان اینکه قبل از اعلام وصول طرح سؤال طی نامه‌ای به هیات رئیسه امضاهایش را پس گرفته است گفت: متأسفانه هیات رئیسه به اشتباه اسم بنده را از لیست حذف نکرده بود.

محمدابراهیم محبی در گفت‌وگو با فارس با انتقاد از عملکرد هیات رئیسه در اعلام وصول طرح سؤال از رئیس جمهور گفت: بنده طرح سؤال از رئیس جمهور را امضا کرده بودم اما قبل از اعلام وصول آن طی نامه‌ای مکتوب به هیات رئیسه امضای خود را پس گرفتم. نماینده شهربابک در مجلس نیز گفت که طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا نکرده است اما نام وی به عنوان یکی از امضاکنندگان این طرح اعلام شده است.حسین فتاحی گفت: صبح امروز (دوشنبه)هم نامه‌ای به هیات رئیسه نوشتم و خواستار بررسی این موضوع و برخورد با کسی که نام بنده را به عنوان یکی از امضاکنندگان طرح سؤال از رئیس‌جمهور اعلام کرده بود، شدم.

دولت طرح سئوال را فاقد اعتبار دانست
اعتراض این نمایندگان سبب شد تا دولتی‌ها طرح سئوال از دولت را فاقد اعتبار قلمداد کنند. یک عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با بیان اینکه 4 امضا از طرح سئوال از رئیس جمهور مخدوش است، گفت: مقامات دولتی که طرح سئوال به آن ارائه شده اعلام کرده اند طرح سئوال از رئیس جمهور دارای 73 امضا بوده و فاقد اعتبار است. حجت الاسلام رضا آشتیانی در گفت وگو با مهر با بیان اینکه 4 امضا از طرح سئوال از رئیس جمهور مخدوش است، اظهار داشت: 4نفر از امضا کنندگان طرح سئوال از رئیس جمهور پیش از اعلام وصول طرح سئوال امضا‌های خود را پس گرفتند، اما در طرح سئوالی که به ریاست جمهوری فرستاده شده امضاهایشان وجود دارد.

پاسخ هیات رئیسه به انتقادات
در پاسخ به این سخنان هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اسامی 76 نماینده سوال‌کننده از رئیس جمهور را منتشرو اعلام کرد که افراد نام برده پس از پایان موعد مقرر امضای خود را پس گرفته اند و از این نظر طرح سئوال از رئیس جمهور قانونی است علیرضا منادی سفیدان عضو هیات رئیسه مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام اسامی 76 نماینده سوال کننده از رئیس جمهور گفت که تمامی این افراد در موعد قانونی سوال را امضا کرده و طبق قانون جزء سوال‌کنندگان از رئیس جمهور هستند و کسی از آنها انصراف نداده است.وی با اشاره به برخی اظهارات درباره پس گرفتن امضای چند نفر از سوال‌کنندگان گفت: روز دوشنبه تعدادی از نمایندگان از طرح سوال انصراف دادند اما طبق آیین نامه داخلی مجلس اگر همه 76 امضاکننده سوال هم پس از ارسال سوال به رئیس جمهور امضایشان را پس بگیرند، از نظر قانونی جایگاهی ندارد.

جام جم

انتخابات 6 میلیارد دلاری
جام حذفی؛ چالشی كه همچنان ادامه دارد
دردسرهای تازه برای صادركنندگان كالا
مهمانپرست: ایران در برابر رأی دادگاه كانادا، مقابله به مثل می‌كند

كیهان

دوره گردی نخست وزیر انگلیس برای فروش تسلیحات به اعراب خلیج فارس
افزایش نرخ خرید تضمینی 28 محصول كشاورزی
نرخ دلار به زیر 3000 توان رسید
دستورالعمل بانك مركزی برای كاهش چك‌های برگشتی

خراسان

بزرگترین «فرش گل» خاورمیانه در شهرستان محلات رونمایی شد
تیراندازی در نهاد نخست وزیری ترکیه هم‌زمان با ورود اردوغان
اولین مرکز همسر گزینی دانشجویی در دانشگاه فردوسی آغاز به کار می‌کند
اظهارات متفاوت معاون پارلمانی دولت و هیئت رئیسه مجلس درباره امضاهای طرح سوال از رئیس جمهور

جمهوری اسلامی

تیراندازی در ساختمان نخست وزیری تركیه
افت نرخ دلار قیمت سكه و طلا را كاهش داد
تولید 5 ماده اولیه دارویی در كشور
انتقاد شدید بخش خصوصی از ممنوعیت صادرات 52 قلم كالا

ابرار

 مذاكرات سران عربستان و فرانسه درباره ایران
پورحسین: اگر اجراى مناظره هاى انتخابات به من پیشنهاد شود، قبول مى كنم!
یك كارشناس استرالیایى:تسلیحات هسته اى خطرى براى نسل هاى آینده است
چرخه تولید گوشت مرغ از تولید تا مصرف به بخش خصوصى واگذار مى شود

رسالت

پیام آیت الله خامنه‌ای به كنگره سید علی آقا قاضی:آیت الله قاضی در بین بزرگان كم نظیر است
آسیب‌های سیاست‌ورزی بحران زا و سیاستمداران بحران زی
وزیر نفت:ایران در روند صادرات نفت بازنگری می‌كند
54 هزار میلیارد تومان رقم دقیق كسری بودجه 91

قدس

قهر دولتی‌ها با شورای گفت‌وگو!
شعله‌های ناآرامی به دفتر اردوغان كشید
رویای قشنگ لباس ایرانی

سیاست روز

سكه ۹۴۰ هزار تومان
نبرد نهایی مدعیان سكونت در كاخ سفید
نمایندگان هم تکلیف خود را نمی‌دانند
آیا منتقدین پزشک خانواده قانع می شوند؟

وطن امروز

ترور نافرجام اردوغان
خودكفایی ایران در 5 ماده اولیه دارویی
ثبت لحظه‌ای آمار ازدواج و طلاق میسر شد
تشکیک در صحت امضاها

تهران امروز

اوباما یا رامنی؛ چه كسی كاخ سفید را فتح می‌كند؟
كسری‌54 هزارمیلیارد تومانی‌بودجه91
قرارداد‌های تسلیحاتی به بهانه ایران هراسی
معتادان شیشه‌ای مجرم شناخته شوند

آفرینش

نتایج اولیه تکمیل ظرفیت آزمون دکتری امروز اعلام می‌شود
رهبر معظم انقلاب:شخصیت آیت‌الله قاضی حقاً در بین بزرگان کم‌نظیر است
عیادت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مهدی در بیمارستان
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به صدور حکم ضبط اموال ایران در کانادا

ملت ما

آغاز دوئل دموكرات‌ها و جمهوری‌خواهان
سه گانه‌ای برای حل بحران سوریه
بازاریابی كامرون در حاشیه خلیج فارس
دست وزرا بسته است

ابتكار

جدال بر سر امضاها
دیدار در بیمارستان
امروز تكلیف كاخ سفید مشخص می‌شود
حذف 3 صفر از پول ملی میراثی برای دولت یازدهم

مردم سالاری

سوال از رییس‌جمهور وجاهت قانونی ندارد
اوباما یا رامنی؟
پخش زنده مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری
قدردانی صلیب‌سرخ آمریکا از ایران

آرمان

ملاقات پدر از پسر
آیت الله محمد یزدی:زندگی همه مردم بهتر شده است
ادامه جنجال امضاها
روز انتخابات آمریكا

مغرب

ملاقات دی
آنها پای امضایشان ماندند
كلاف سردرگم سو استفاده از ارز مرجع
رد پای تازه پول‌های میلیاردی سازمان سینمایی

آفتاب یزد

ناگفته‌های لاریجانی از اختلافات اصولگرایان
آخریم تلاش‌های رامنی و اوباما
جنگ امضا!
وزیر بهداشت:پارازیت‌ها هیچ تاثیری بر سقط جنین ندارد

دنیای اقتصاد

ریشه‌یابی التهابات ارزی
بخش خصوصی مطرح كرد؛پیشنهاد عوارض به جای ممنوعیت 
روز انتخابات در آمریكا 
نحوه احداث خانه‌باغ در شهر تهران

تفاهم

رئیس اتاق بازرگانی:ممنوعیت صادرات 52 قلم كالا غیر قانونی است
انتقاد دیرهنگام وزیر صنعت از افزایش قیمت‌ خودروها
صالح آبادی عوامل رشد شاخص بورس را تشریح كرد
بانك‌ها مجاز به خرید و فروش ارز به نرخ مبادله‌ای شدند

گسترش صنعت

غول كشی در تالار شیشه‌ای
باشگاه میلیاردی‌ها
هدایت بازار در مركز مبادلات ارزی
افزایش تقاضای جهانی برای بیوایمپلنت‌های ایرانی

صنعت

دولت:سوال از رئیس جمهور وجاهت ندارد
54 هزار میلیارد تومان كسری بودجه 91
ملاقات پدر و پسر در بیمارستان
عدالت اجتماعی با اقتصاد كنونی محقق نمی‌شود

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
سه شنبه 16/8/1391 - 11:12
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جام جم آنلاین: براساس تحقیقاتی که اخیرا انجام گرفته است، انگلیس به نود درصد کشورهای جهان حمله کرده است که نشان از خوی جنگ‌طلبی آن‌ها دارد.

روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی با استناد به تحقیقی که به تازگی انجام شده است، اذعان کرد، انگلیسی‌ها در طول تاریخ خود به نود درصد کشورهای جهان یورش برده‌اند.

بر اساس تحقیقی که روی تاریخ تقریبا 200 کشور  انجام شده است، تنها 22 کشور در کل جهان وجود دارند که از حملات انگلیس مصون بوده‌اند. البته به گفته استوارت لایوک، پژوهشگر ؛ احتملا انگیسی‌ها به این 22 کشور نیز حمله کرده‌اند، اما دلایل محکمی هنوز یافت نشده است.

لایوک، نویسنده کتاب " کشورهایی که به آن‌ها یورش برده‌ایم" بر روی تاریخ تمامی کشورهای جهان مطالعه کرده و این اطلاعات را کسب کرده است.

اذعان به ناتوانی صهیونیستها

کانال دو تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد: بنیامین نتانیاهو در سال 2010 طرحی برای حمله به ایران تهیه کرده بود اما به دلیل مخالفت روسای ستاد ارتش وموساد ،با شکست مواجه شد

به گزارش الحیات ، نتانیاهو و ایهود باراک دو سال پیش در نظر داشته اند طرح حمله به ایران را عملی کنند، که با مخالفت گابی اشکنازی رئیس ستاد مشترک ارتش و مئیر داگان رئیس موساد از تصمیم خود صرفنظر کرده اند.

كانال دو تلویزیون رژیم صهیونیستی شب گذشته با پخش گزارشی اعلام کرد: نتانیاهو در پایان نشست هفت نفره اعضای کابینه در سال 2010 که با حضور اشکنازی و داگان برگزار شد، خواستار افزایش آمادگی سرویسهای امنیتی اسرائیل به سطح مثبت F (بیانگر احتمال آغاز اقدام نظامی) شد که این درخواست از سوی رئیس موساد و ستاد مشترک ارتش رد شد.

تخریب عوامل برگزاری انتخابات

وزیر کشور دولت اصلاحات رد صلاحیت برخی کاندیداهای ریاست جمهوری را تفسیر شخصی شورای نگهبان از قانون اساسی عنوان کرده و گفت که شورای نگهبان مانع حضور مردم در عرصه سرنوشت ساز انتخابات شده است.

عبداواحد موسوی لاری در گفتگو با روزنامه اعتماد ، عدم سلامت انتخابات را دغدغه اصلی مردم عنوان کرده و با تحسین حرکت اصلاح طلبان آن ها را مدافع حقوق مردم با اتکا به اصل گردش نخبگان و جابه جایی مدیریت به خواست مردم دانسته است.

وی در این گفتگو ضمن زیر سوال بردن مجری انتخابات در سال 88 قوانین مربوط به انتخابات را متشتت و غیر جامع دانسته و عنوان کرده است در چنین شرایطی نمی توانیم انتخاباتی بی دغدغه و اجرای درستی داشته باشیم.

 "دستكش نرم" یا "مشت آهنین"

یك روزنامه نگار الجزایری، تنها یك روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا، طی مقاله ای با عنوان "سیاست "دستكش نرم "اوباما یا "مشت آهنین" رامنی" به تشریح انتخابات آمریكا و آینده این كشور پرداخته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از الخبر، "سامیه بلقاضی" با پرداختن به موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریكا كه بین دو رقیب اصلی از احزاب دمكرات و جمهوری خواه صورت می پذیرد، می نویسد؛ تعطیل شدن ظاهری سفرهای انتخاباتی اوباما، همزمان با وقوع طوفان سندی در آمریكا و برقراری حالت فوق العاده در اكثر ایالات این كشور، نشان داد كه اوباما با سیاست دستكش نرمی كه وی در پیش گرفته و براساس آن بسیاری از افكار عمومی جامعه آمریكا را به سوی خود جذب كرده است.

وی در ادامه مقاله خود، سیاست مشت آهنین میت رامنی را همان سیاست های جورج بوش پدر و پسر ارزیابی می كند و اظهارات رامنی در مناظره های سه گانه را مبالغه آمیز برشمرده است. 

بی‌گناهم، از آمریکا بپرسید!

معاون فراری رئیس جمهور عراق که به دلیل اقدامات تروریستی در دادگاه این کشور به چهار بار اعدام محکوم شده است، ادعاهای سفیر آمریکا را دلیلی برای اثبات بی گناهی خود دانست.

به گزارش شبکه العالم، "طارق الهاشمی" که اخیرا با گذرنامه ترکیه به عربستان سفر کرده است، تأکید کرد اظهارات سفیر آمریکا مبنی بر اینکه هیچ اطلاعاتی در خصوص قانون شکنی وی ندارد، به معنای بطلان همه اتهاماتش است.

طارق الهاشمی  در مصاحبه با روزنامه الریاض گفت: من از اظهارات سفیر آمریکا قدردانی می کنم، ولی این موضوع بسیار دیر مطرح شده است؛ این اظهارات همه اتهامات رسانه نوری مالکی طی شش ماه اخیر را نفی می کند.

وی ادامه داد: این اظهارات کافی نیست و دولت آمریکا باید در بیانیه ای رسمی همه اتهامات ضد من و محافظانم را در خصوص دست داشتن در اقدامات غیرقانونی تکذیب کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2835روز قبل
سه شنبه 16/8/1391 - 11:10
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )

« ضرورت فرهنگ سازی برای انتخابات ، بانگاه آسیب شناسی »

انتخابات در نظام سیاسی اسلام ویا به تعبیری بر گذاری انتخابات ومشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش ، در حکومت مردم سالاری دینی ، با انتخابات ومشارکت عمومی مردم در انتخاب مسئولین در دیگر نقاط دنیا ، بسیار متفاوت ومتمایز است .

در سایر مکاتب موجود در جهان هستی و نظام های سیاسی حاکم در دنیا ، نگاهی که به انتخابات می شود ، یک نگاه صرفاً مادی با صبغه ی فراماسونری ورویکردی اومانیستی وهویتی لیبرال دمکراسی وماهیتی ماتریالیستی است . که در راستای منافع طبقه اشراف وسرمایه داران ومتنفذین جامعه تحقق می یابد .

اما از آنجایی که در نظام سیاسی اسلام وحکومت مردم سالاری دینی ؛ بر اساس جهان بینی توحیدی وفلسفه قانونگذاری در اسلام ، حاکمیت فقط از آن خدا است وتنها قانون گذار صالح ومقتدر مطلق ، که قادر است تمام نیازمندیهای انسان را تأمین وتضمین نماید ، فقط خالق انسان ، یعنی پرودگار عالمیان است ، وبا توجه به نوع حکومت که یک حکومت دینی وایدئولوژیکی با رویکردی توحیدی وخدامحوراست ، بنابراین کسی می تواند بر مردم حکومت کند که مأذون از طرف خداوند باشد .

نگاهی که در نظام سیاسی اسلام وحکومت مردم سالاری دینی به انتخاب می شود ؛ مبتنی بر احکام نورانی وانسان ساز اسلام ناب محمدی پایه گذاری شده وعلمدار حکومت دینی ونظام سیاسی مردم سالاری دینی است ؛ یک نگاه عقیدتی ومکتبی وشریعت محور است که ، بر اساس حدیث نبوی « کُلَّکُم راع وکُلَّکم مسئُول[1] » محقق می گردد .

وقتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی وبنیانگذار جمهور اسلامی ایران ، حضرت امام خمینی (ره) شرکت در انتخابات را یک تکلیف الهی فریضه واجب شرعی اعلام فرموده اند ودر خصوص اهمیت وضرورت شرکت در انتخابات حجت را بر ملت مسلمان ایران تمام کرده وفرموده اند : « امروز شرکت در انتخابات ، نه فقط یک وظیفه اجتماعی وملی است ، بلکه یک وظیفه شرعی اسلامی والهی است که شکست درآن ، شکست جمهوری اسلامی است ، که حفظ آن بر جمیع مردم از بزرگترین واجبات وفرایض است ووسوسه در آن ، از شیطان بلکه شیطان بزرگ است .»[2]

« ... و همین طور در انتخابات توجه کنند ، مردم را توجه بدهید ، به اینکه می خواهید اسلام را حفظ کنید ، باید منتخبین شما اشخاصی باشند که توجه به اسلام داشته باشند ، متعهد به اسلام باشند ، بازیگر نباشند ، به شرق وغرب توجه نداشته باشند . »[3]

« از مسائلی که ما در پیش داریم ، الان قضیه انتخابات رئیسجمهور است . من کار ندارم کی رئیس جمهور میشود ، به من مربوط نیست ، من خودم یک رأی دارم به هرکه دلم می خواهد رأی می  دهم ، شما هم همین طور . اما اگر بخواهید در مقابل دنیا اظهار حیات بکنیدکه بگوئید ما بعد از گذشتن چندین سال زنده هستیم ، باید مشارکت کنید . اگر – خدای نخواسته – از عدم مشارکت شما یک لطمه ای بر جمهوری اسلامی وارد بشود ، بدانید که آحاد ما ، که این خلاف را کرده باشیم – خدای نخواسته – مسئول هستیم ؛ مسئول پیش خدا هستیم و مسأله ریاست جمهور نیست ، مسأله مسأله اسلام است ، مسأله ، مسأله قواعد اسلاماسن ؛ مسأله ، مسأله حیثیت اسلام است ومسأله ای است که همه باید به آن اهمیت بدهیم .»[4]

حضرت امام خمینی ، قَدَّسَّ اللهُ وَ نَفسَهُ الذّکیّه ، یکی از راههای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را شرکت در امر انتخابات اعلام فرمودند و در اهمیت حفظ جمهوری اسلامی که خون بهای شهدای گرانقدر نهضت اسلامی از 15 خرداد 1342 لغایت امروز است فرموده اند  :

((مسئله حفظ نظام جمهوری اسلامی در این عصر و با وضعی که در دنیا مشاهده می شود و با این نشانه گیریهایی که از چپ و راست و دور و نزدیک نسبت به این مولود شریف می شود ؛ از اهّم واجبات عقلی و شرعی است  ..... حفظ جمهوری اسلامی ، یک واجب عینی است .... از نماز اهمیتش بیشتر است . ))[5]

در طول عمر پربرکت امام خمینی رضوان الله اعلی علیه ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران ، تصمیمات بسیار بزرگی از طرف ایشان اتخاذ شده و دستورت بسیار مهمی را صادر فرموده اند ، که بر خلاف میل باطنی و خواستگاه قلبی آن بزرگوار بوده ، ولی با رعایت قاعده مهم و اهم ، به خاطر حفظ جمهوری اسلامی و اهمیت فوق العاده حفاظت از این مولود قدسی و آسمانی  ، خواسته قلبی و امیال درونی خود را فدا نمودند ، تا این جمهوری حفظ شود .

از جمله این تصمیمات بسیار حساس و حیاتی که براستی بر خلاف میل باطنی حضرت امام (ره) اتخاذ گردید و به جهانیان اعلام شد ، حکم حضرت امام در قبول قطعنامه 598 در خصوص آتش بس و تعیین تکلیف جنگ تحمیلی بود .

بدون شک مسئله اهمیّت حفظ نظام الهی جمهوری اسلامی و نجات این نظام مقدس و ارزشمند از خطرات جدی که در صورت تداوم  جنگ تحمیلی در آن شرایط بسیار حساس ، اساس و ماهیت و هویت این نظام مقدس را تا سرحد نابودی تهدید می کرد ،  و این حساسیت و اهمیت و خطرات پیش رو را ، به غیر از حضرت امام (ره) شخص دیگری درک نمی کرد و یا اگر هم در جمع خواص عده ای وجود داشت که نگران بعضی از مسائل بودند ، نگرانی و حساسیت آنها فقط در حد اطلاعاتی بود که از اوضاع و احوال داشتند و هرگز نگرانی و حساسیت آنها  ؛ با نگرانی ها و حساسیتهای حضرت امام قابل قیاس نبود ، لذا همة این مسائل در پذیرش قطعنامه 598 و اعلام آتش بس در این تصمیم گیری نقش به سزایی داشته است .

حضرت امام خمینی (ره) خود در این خصوص فرموده است :

« و اما در مورد قبول قطعنامه که حقیقتاً مسئله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصاً برای من بود ، این است که من تا چند روز قبل معتقد به همان ، شیوه دفاع و مواضع اعلام شده بودم ، و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می دیدم ، ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلاً خودداری می کنم .... با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نموده و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب و نظام می دانم .»[6]

نگاهی که حضرت امام به جمهوری اسلامی داشتند ، صرفاً یک نگاه سیاسی و یا نگاه به یک نظام  سیاسی محض ، آن هم نظام سیاسی کلاسیک و مصطلح  و علمی که سیاست دانها و سیاست مدارهای مدرن امروزی آن را تعریف نموده و می شناسند نبوده است ، بلکه نگاه آن بزرگوار ، به جمهوری اسلامی ، یک نگاه مکتبی و مذهبی مبتنی بر جهان بینی توحیدی و منطبق بر اسلام ناب محمدی (ص ) بوده است .

با التفات به اینکه در مکتب و منطق حضرت امام (ره) سیاست همان دیانت و دیانت همان سیاست است ،لذا بر همین اساس به سختی می توان در بیانات و فرمایشات آن امام فقید بین مسائل سیاسی و مکتبی در امور حکومتی و یا بین مسائل دینی و سیاسی را  تفکیک  و تمیز نمود .

بدیهی است که از نگاه امام راحل ، جمهوری اسلامی همان قدر اهمیت  داشت که اسلام ارزش داشت ، و از آنجایی که در تاریخ سیاسی اسلام ، جمهوری اسلامی ایران ؛ نخستین نظام سیاسی و مکتبی است که ، پس از 14 قرن سکوت و در حاشیه بودن اسلام ، داعیه تشکیل حکومت اسلامی و تبعیت و پیروی از احکام و فرامین دین مبین اسلام را دارد ، بر این اهمیت به طور مضاعفی افزوده است .

از طرفی چون از دیدگاه حضرت امام (رض ) یکی از مأموریتها و رسالت های مهم سیاسی و مکتبی نظام جمهوری اسلامی این بود که  ؛ در صورت پایدار بودن نظام جمهوری اسلامی و تأمین امنیت آن ، پس از 14 قرن سکوت ، دوباره از طریق به اهتزاز در آمدن پرچم جمهوری اسلامی ایران ، از زبان مسئولین و نمایندگان و سفیران جمهوری اسلامی ایران ، در تمامی کشورهای دنیا ندای اسلام خواهی و اسلام مداری و حکومت دینی و مردم سالاری دینی وسرانجام بیداری اسلامی طنین انداز خواهد شد ، که مایه امیدواری مسلمانان جهان خواهد بود . معتقد بودند که ، ایران به ام القرای اسلامی و پایتخت دینی و مکتبی و معنوی دنیا ،  ارتقا موقعیت پیدا خواهد نمود ، لذا این مسائل نیز درجه اهمیت حفاظت از جمهوری اسلامی  را بالاتر برده و موجب آن شده ، که ازنظر ایشان اهمیت  وضرورت حفظ جمهوری اسلامی در رأس همه امور باشد و هیچ چیزی را مهمتر از جمهوری اسلامی ندانند .

از دیدگاه حضرت امام (ره ) به عنوان رهبر نهضت اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام عظمای ولایت ،که اطاعت از فرامین ولایت و وفاداری نسبت به او بر تک تک ما مسلمانان ایران زمین واجب عینی است ؛ از 15 خرداد 1342 تا زمانی که دعوت حق را لبیک گفتند ، اصل اسلام بود ، آن چه اهمیت داشت اسلام بود ، آنچه بزرگ و عزیز بود اسلام بود ، آن چه در رأس همة امور بود  اسلام بود و هیچ چیزی از نگاه امام (ره) ، مهمتر و بزرگتر و حساس تر و عزیزتر از اسلام نبود . و اسلامی هم که مورد توجه و همه چیز امام بود ، اسلام ناب محمدی (ص) بود .

بهترین و شاه بیت اشعار سیاسی حضرت امام (ره) در تمام عمر سیاسی و مبارزاتی خود ، چیزی غیر از این نبود که ، اوّلناً اسلاماً ، اوسطنی اسلاماً ، آخرناً اسلاماً ، یعنی از نظر امام اول و وسط و آخر فقط اسلام است .

به همین لحاظ ازدیدگاه حضرت امام (ره)  حفظ مکتب که همانا جمهوری اسلامی را مکتب خود و ملت مسلمان ایران می دانستند ، از اهم واجبات بوده ، لذا شکست در جبهة اقتصادی و نظامی ودیگر امورات مادی وامثالهم ، آن قدر که شکست در مکتب مهم است برای آن بزرگوار اهمیت نداشته است .

امام بزرگوار در این رابطه می فرماید :

«اگر آمریکا بریزد و ما را از بین ببرد ، من به نظرم خیلی چیزی نیست ، البته عظیم است ، اما از او عظیم تر شکست در مکتب است . »[7]

سپس می فرماید :

« الان جمهوری اسلامی یعنی اسلام مهم است و این امانتی است بزرگ که باید از آن حفاظت کنید .»[8]

و در پاسخ به آنهایی که با وعدة آزادی می خواهند ملت را از اسلام و اصول و آرمانهای جمهوری اسلامی جدا کنند می فرماید :

« اگر تمام آزادی ها را به ما بدهند و تمام استقلالها را بدهند و بخواهند قرآن را از ما بگیرند ، ما نمی خواهیم . ما بیزار هستیم از آزادی منهای قرآن ، ما بیزار هستیم از استقلال منهای اسلام »[9]

حضرت امام (ره) بر این باور بودند که ، تمام دشمنی های دشمنان و  مخالفت مخالفان داخلی وخارجی ، و بی تفاوتی های بی تفاوت ها وبی بصیرتی بعضی از خواص ، وغفلت بعضی دیگر از خواص ؛  در مقابل جمهوری اسلامی ونظام مبتی بر حاکمیت ولایت فقیه و انقلاب اسلامی ، فقط و فقط به خاطر اسلامیت آن است نه چیز دیگر ....

به همین خاطر از دیدگاه امام عزیز که انشاء الله با جدش رسول الله (ص) مهشور باشد ، امنیت ایران و امنیت جمهوری اسلامی ، به امنیت کل جهان اسلام گره می خورد .

اگر دقت کرده باشید در ادبیات حضرت امام ، هرگز از واژه ملت استفاده نمی شد ، و ایشان به جای ملت از واژه امت استفاده می کردند ، چرا که معتقد بودند دامنه و حوزه کاربری واژه اُمّت ، و یا به تعبیری مخاطب قرار دادن اُمّت اسلامی ، تمامی مسلمانان جهان را در بر می گیرد ، در حالی که واژه ملّت ، فقط در حد تمامیّت ارضی و مردم حوزة استحفاظی یک کشور و یک دولت کاربرد دارد

لذا حضرت امام (ره) همواره بر امت اسلامی ، خصوصاً امت واحده تأکید داشتند ، و یکی از آرمانها و آرزوهای حضرت امام شکل گیری و تحقق امت واحده اسلامی ؛ مبتنی بر اصول اعتقادی و ایدئولوژی اسلام ناب محمدی بوده که در تمام عمر مبارکشان ، برای تحقق آن اهتمام و تأکید فراوانی داشتند .

شرکت در انتخابات و حضور اکثریتی امت مسلمان ایران پای صندوقهای رأی و اهتمام برای انتخاب اصلح ، یکی از بهترین و مؤثرترین راههای حفاظت از جمهوری اسلامی است و از این طریق می توان پوزه دشمنان و بدخواهان را به خاک مالید ، لذا از دیدگاه حضرت امام ، عدم شرکت در انتخابات و یا عدم توجه در انتخاب اصلح و یا بی تفاوتی به این مهم ، گناه بوده تا جایی که ممکن است این گناه داخل در گناهان کبیره هم باشد .

ضرورت مهندسی فرهنگ انتخابات :

بنابراین ، وقتی از دیدگاه حضرت امام (ره) مطمئن ترین ، کلیدی ترین ، حساس ترین وبرترین وبهترین راه حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ، از خطرات وتوطئه های وفتنه ها ، شرکت مردم در انتخابات و حضور حداکثری آنها در پای صندوقهای رأی و اهتمام و دقت نظر در انتخاب اصلح و جلوگیری از افتادن جمهوری اسلامی به دست نامحرمان  ونا اهلان می باشد ، و این موضوع به عنوان یکی از بهترین اصول ایمنی و حفاظتی از نظر امام بسیار حائز اهمیت بوده است ؛ طوریکه در وصیت نامه سیاسی عبادی خود خطاب به مردم مسلمان ایران فرموده اند :

«وصیت من به ملت شریف آن است که در تمام انتخابات ، چه انتخابات رئیس جمهور و چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه انتخاب خبرگان برای تعیین شورای رهبری یا رهبر ، در صحنه باشند ، .... از این قرار عدم دخالت ملت ، از مراجع و علمای بزرگ تا طبقه بازاری و کشاورز و کارگر و کارمند ، همه و همه مسئول سرنوشت کشور و اسلام می باشند ، چه در نسل حاضر و چه در نسل های آینده ، و چه بسا که در بعضی مواقع عدم حضور و مسامحه ، گناهی باشد که در رأس گناهان کبیره باشد .» بنابراین ضرورت دارد ، که برای این مهم ، فرهنگ سازی شود ، وفرهنگی مبتنی بر خواستگاهها ودیدگاههای حضرت امام راحل و منطبق با اندیشه های سیاسی وفقهی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای عزیز ، مهندسی واجرا.گردد .

فرهنگ انتخابات در نظام جمهوری اسلامی باید ، همرنگ فرهنگ غنی دینی ومنطبق با مکتب اسلام ناب محمدی (ص) باشد . فرهنگ انتخابات باید ، متأثر از فرهنگ ا یثاروشهادت در ایران اسلامی  باشد . فرهنگ انتخابات باید با خلق وخوی اسلامی وفرهنگ ایرانی اسلامی همخوانی داشته باشد . در فرهنگ انتخابات ، نباید هیچ رگه وآثاری از فرهنگ غرب وشرق  ، تفکرات مادی ، ایده های لیبرال دمکراسی ، توهمات سیاسی مدرنیته وفرهنگ تجاری ومعامله گرایانه ای که در انتخاباتهای غربی رایج است وجود داشته باشد .

فرهنگ انتخابات باید با رویکرد تکلیف گرایانه و شریعت محور ، مهندسی شود ، طوریکه مردم را به سمت وسوی انجام تکلیف برای رضای خدا سوق دهد وزمینه را برای نگاه مکتبی مردم  ، به انتخابات ومطالبه توقعات وانتظارات مکتبی از نامزدهای انتخاباتی فراهم نماید .

بدیهی است که فرهنگ سازی برای انتخابات در نظام اسلامی ، بدون دخالت مجلس شورای اسلامی وبدون همکاری شورای محترم نگهبان وایضاً بدون هماهنگی با دستگاههای امنیتی وقضایی وانتظامی محقق نخواهد شد .

برای داشتن یک فرهنگ غنی انتخاباتی که زیبنده نظام اسلامی ومردم مسلمان ایران اسلامی ، باشد و این فرهنگ بتواند ، دغدغه ها ونگرانیها وآرزوههای امام راحل ومقام معظم رهبری را در حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی وجلوگیری از راهیابی نا اهلان ونامحرمان به حریم مقدس نظام تأمین ومحقق گرداند ، باید از قانون انتخابات شروع کرد . یعنی بدواً باید قانون انتخابات جمهوری اسلامی ایران ، بر اساس فرهنگ  ومکتب امام خمینی و منطبق با اندیشه های اسلامی وسیاسی وفقهی حضرت امام خامنه ای مهندسی وتدوین وتصویب گردد . تا بستر مناسب را برای ایجاد فرهنگ انتخابات فراهم کند .

بطور مثال  ، با توجه گستردگی وتنوع معیارها برای تشخیص نامزد اصلح ویا با توجه به تفاوت قراعتها از «اصلح » واینکه در عرصه انتخابات هرکس خودش را اصلح تر از رقیب می داند ، مجلس باید قانونی وضع کند که ، معیار ها ومصادیق اصلح را ، از تعریفی که امام خمینی (ره) از اصلح ارائه داد ه اند ، استنباط واستخراج واقتباس نماید ، وویژگیها ی فرد اصلح را بطور قطعی ، نه مصداقی ، احصاء ومعرفی کند . تا دیگر محل اختلافی نباشد . واز طرفی به هنگام تعیین وتأئید صلاحیتها ، وانتخاب اصلح ، کار برای شورای نگهبان ومردم شریف ایران اسلامی راحت باشد .

« اصلح شخصی است که تعهد به اسلام دارد ، اعتقاد به قوانین اسلامی دارد و در مقابل قانون اساسی خاضع است و اصل 110 آن را که ظاهراً واجب ولایت فقیه است معتقد است و وفادار است نسبت به او ، یک همچون شخصی را شما انتخاب کنید . »[10]

در شرایط حساس و بسیار سخت کنونی که دلیل دشمنی دشمنان و مخالفت مخالفان نسبت به جمهوری اسلامی ایران ، تنها بخاطر اسلامیت نظام است ،  و این دشمنان به تازگی فهمید اند که ، بیداری اسلامی که در جهان اسلام به راه افتاده وکاخ های فراعنه زمان را لرزانده است ، و طواغیت وفراعنه زمان را ، یکی پس از دیگری ساقط وروانه جهنم می کند  ، محصول صدور انقلاب اسلامی و روشنگریهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی می دانند ، لذا نهایت تلاش خودرا برای ناکار آمد نشان دادن حکومت دینی و جلو گیری از پیشرفت آن ، واز همه مهمتر ، جدا نمودن امت مسلمان از حبل الله وعروه الوثقای خود  بکار می بندد .

انتخابات روزنه ای است که  ، همیشه وهمواره ، دشمنان می توانند ، از آن به داخل نظام سرک بکشند ، وتا حدودی آنهارا برای تحقق اهداف شومشان امیدوار سازد . بدیهی است که اگر فکری برای انتخابات نشود ، وبا فرهنگ سازی ومهندسی اسلامی ، این روزنه برای همیشه به روی دشمنان وبد خواهان نظام بسته نشود ، مشکلات مربوط به انتخابات و خطر دسترسی وراه یابی نا اهلان ونامحرمان به حریم وناموس انقلاب اسلامی همچنان در جای خود باقی خواهد ماند .

سخن آخر : توصیه به ملت بزرگ ایران اسلامی

از دیدگاه حضرت امام  ، انتخابات به عنوان بهترین فرصت برای تثبیت و امنیت هر چه بیشتر نظام جمهوری اسلامی حائز اهمیت است . و یکی از رموز موفقیتها بشمار می رود . تا با حضور اکثریتی ، قدرت مردمی و مردمی بودن نظام و مکتبی بودن مردم و مکتبی بودن نظام را به رخ دشمنان بکشانیم .

ولی اگر احساس تکلیف نکنیم و از مسیری که حضرت امام برایمان ترسیم نموده اند و مقام معظم رهبری چراغ راهنمای آن مسیر هستند خارج شویم و موجبات تقویت نامحرمان و دسترسی آنها به ناموس انقلاب را فراهم کنیم و خدای ناخواسته  فرد غیر صالح را به جای اصلح انتخاب کنیم ، بدون شک چنین انتخاباتی نتیجة معکوس خواهد داشت و به پدیدة شوم و راهی منفور برای هجوم دشمنان و نامحرمان برای نابودی جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد .

انشاء الله که امت مسلمان ایران ، موقعیت حساس کنونی را درک نموده و با یک نگاه و ایده مکتبی با حضور اکثریتی خود درانتخاب خرداد 92 رئیس جمهوری از تبار امام و همراهان و یاوران مقام عظمای ولایت و رهبر معظم انقلاب و از جنس شهیدان و همدرد محرومان و کسی که در راه خدمت به مردم و اسلام ، خستگی و شب و روز را نمی شناسد ، بهرای پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی انتخاب نمایند .

سید مختار موسوی

[1] ( همه شما نگهبان وهمه شما مسئول هستید .)بحارالانوار جلد75 ص38

[2] - صحیفه امام ج 15 صص 250 و 251 تاریخ پیام 2/7/1360

[3] - صحیفه امام ج 18ص 173- 174 سنحنرانی در جمع وعاظ وخطبا در تاریخ 13/7/1362

[4] صحیفه امام ج 19 ص 328 320 سخنرانی در جمع مسئولان قضایی ووزارت امور خارجه در تاریخ 8/5/1364

[5] -صحیفه نور جلد 10 صفحه 226

[6] - صحیفه نور جلد 20 صص 238و239

[7] -صحیفه نور جلد 10 ص 198

[8] - صحیفه نور جلد19 ص 250

[9] - صحیفه نور جلد 20 ص 194

[10] -صحیفه نور جلد 11 ص 151

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2394روز قبل
دوشنبه 15/8/1391 - 15:30
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا در گزارشی به تاثیرات منفی کاهش ارزش ریال ایران بر وضعیت اقتصادی شهرهای زیارتی عراق پرداخت.
خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا در گزارشی به تاثیرات منفی کاهش ارزش ریال ایران بر وضعیت اقتصادی شهرهای زیارتی عراق پرداخت.

در این گزارش آمده است: هم اکنون با کاهش ارزش ریال ایران، تعداد کمی از ایرانیان می توانند هزینه های سفرهای زیارتی به نجف و دیگر شهرهای عراق را بپردازند زیرا ارزش هر دلار یا دینار عراق نسبت به ریال ایران در مقایسه با سال گذشته، هم اکنون سه برابر شده است.

همین موضوع باعث شده قیمت تورهای زیارتی به عراق در ایران به شدت بالا برود و بازرگانان عراقی تمایل کمتری به پذیرش ریال ایران داشته باشند.

 همچنین به دلیل نوسانات شدید قیمت ریال ایران و سقوط ارزش این واحد پولی، برخی از صرافی های عراق از پذیرش و مبادله آن خودداری می کنند.

"طلال حسن" روزنامه نگار اقتصادی در نجف در این باره می گوید: کاهش ارزش ریال ایران تاثیر منفی ملموسی بر بازار و بخش زیارتی عراق داشت.

کمیته اقتصادی شورای استانداری کربلا نیز گفته است به دلیل کاهش قدرت خرید با ریال ایران و در نتیجه کاهش واضح تعداد مسافران ایرانی در چند ماه اخیر ، بخش های ارائه خدمات به زائران در کربلا، آسیب دیده است.

قبل از سقوط ارزش ریال ایران، روزانه 3500 تا 4000 ایرانی به عراق سفر می کردند. محمود عبدالجبار الزبیدی از مقامات ارشد وزارت گردشگری عراق گفت که این وزارتخانه هم اکنون شاهد کاهش تعداد مسافران ایرانی نیست.

در همین ارتباط، "ابواحمد" مالک هتل در نجف به رادیو عراق آزاد نیز گفت: هتل های نجف دیگر مسافران ایرانی را نمی پذیرند زیرا تعامل با ریال ایران باعث ضرر بسیاری برای آنها می شود.

پیش از این چهار شرکت گردشگری ارائه کننده خدمات به زائران در نجف اعلام کردند تعامل خود را با سازمان حج و زیارت ایران و نماینده آن ، شرکت شمسا ، متوقف می کنند و از پذیرش مسافران ایرانی خودداری می کنند زیرا طرف ایرانی خواهان معامله با آنها به وسیله ریال ایران و نه دلار است.

کمیته گردشگردی و آثار باستانی در پارلمان عراق هم اعلام کرد ورود مسافران و زائران ایرانی به عراق بدون پرداخت هزینه هتل ها و شرکت های خدمات گردشگری صورت می گیرد . سفر  ایرانیان به شهرهای زیارتی به صورت نسیه انجام می شود.

آسوشیتدپرس به نقل از محمود عبدالجبار مقام ارشد در وزارت گردشگری عراق نوشت: سازمان حج و زیارت ایران هم اکنون 75 میلیون دلار به شرکت ها و هتل های عراق بابت ارائه خدمات به مسافران ایرانی از سال گذشته میلادی تاکنون ، بدهکار است.

"فاضل الصائع" مدیر یکی از شرکت های عراقی ارائه کننده خدمات توریستی به مسافران ایرانی قبل از این به رادیو "عراق آزاد" گفته بود این رقم بدهی متراکم سازمان حج و زیارت ایران به طرف های عراقی به رقم 100 میلیون دلار رسیده است اما طرف ایرانی از پرداخت بدهی اش به شرکت های توریستی و هتل های عراقی خودداری می کند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2044روز قبل
يکشنبه 14/8/1391 - 9:17
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )


زمان آخرین مطلب این کاربر: 2394روز قبل
پنج شنبه 11/8/1391 - 20:3
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )

وارد جاده ای حساس می شویم ، بازنگری قبل از ورود به جاده 1

وارد جاده ای حساس می شویم ، بازنگری قبل از ورود به جاده 1


فتنه 88 یکی از حساسترین و مهمترین اغتشاشات برنامه ریزی شده از سوی استکبار جهانی و غرب بوده که از سوی برخی عوامل داخلی به اجرا درآمد. اگر نگرش دقیقی در فتنه 88 داشته باشیم و بازنگری دقیقتری داشته باشیم به این نتیجه خواهیم رسید که فتنه 88 تداوم همان فتنه هایی است که از اول انقلاب جریان های برانداز اجرا کننده آن بوده اند و همه مجریان ، نرم افزارهای حرکتی خود را از یک طراح و خدعه گر خط می گرفتند و آن صهیونیسم و آمریکاست. از 22 بهمن  57 تا بحال همه حرکت های نا آرام توسط یک مدیر اداره شده است و آن صهیونیسم و آمریکا می باشد.

فتنه 92 تکرار فتنه 88 با رفع آسیبهای حرکتی دشمن است یعنی دشمن دلایل شکست خود در فتنه را بررسی کرده و آسیب پذیری های خود را به دقت مرور می کند تا در فتنه جدید آن آسیب ها دوباره تکرار نشود. که احتمالا هر 4 سال یکبار با کلید خوردن انتخابات ریاست جمهوری فتنه های قوی تر و شدیدتری برنامه ریزی و اجرا گردد.

ما نیز برای یک دفاع خوب ومقابله با فتنه باید اولا نقاط قوت را بشناسینم تا علاوه بر حفظ این نقاط  آنها را قوی تر و تاثیر گزار تر نماییم . نقاط ضعف را نیز شناسایی کرده و سعی خود را در رفع آن نقاط ضعف بکار ببریم. فرض کنیم برای یک مسافرت چند روزه مثلا از تبریز به مشهد مقدس حرکت می کنیم قبل از حرکت ماشین را می بریم برای بازدید و روغن تعویض  و... که ببینیم جاده های تبریز تا مشهد را می توانیم طی بکنیم یا نه . ما علاوه بر آسیب ها و فرصت ها باید یک بازبینی در بدنه موجود انقلاب اسلامی داشته باشیم . تا محکم جاده پر از فتنه 92 را به سلامت و سرافرازی طی بکنیم.

در این قسمت بازبینی حزب الله باید به چند نقطه توجه کنید. برای عبور از فتنه چند چیز اساسی را باید در نظر بگیریم : اولا همه بدنه موجود ماشین انقلاب باید در مراقبت شدید باشند و نباید تضعیف شوند هرگونه تضعیفی در مسیر فتنه خطرناک خواهد بود. شما فرض کنید دشمن در این چند ماه آینده چند قسمت از این بدنه را نشان رفته است: 1- بسیج 2- قوه قضائیه 3- سیستم امنیتی 4- نیروی انتظامی  5- روحانیت

هرگونه ایجاد اصطکاک با این ارگانها به سود دشمن است. برای مثال از نامه نگاری احمدی نژاد و لاریجانی بیشترین سود را دشمن می برد چون موجب تضعیف قوه قضائیه می گردد. یا مثلا دشمن اگر برای فتنه 92 تعدادی از روحانی نما ها را اجیر کرده باشد ، نیاز دارد تا دادگاه ویژه روحانیت را تضعیف کند . الآن وقت آن نیست که برخی از ماها برای برخی دعواها رو در روی دادگاه ویژه قرار بگیریم این عین خواسته بروز دشمن است . از این ارگا ها هم انتظار می رود تا فرزندان انقلابی خود را در آغوش گرم خود بگیرد و همراه آنان فتنه گران را از آغوش دشمنان جدا کند.

چند ماهی است که دشمن طرح تخریب بسیج را با عنوان دخالت این سازمان مردمی در همه رایزنی های سیاسی شدت بخشیده است . بطوریکه این عنوان را یک جریان سیاسی نموده است. ایجاد اصطکاک بین ارگانهای بدنه انقلاب برای تضعیف هریک به دست دیگری . تخریب شدید سیستم امنیتی و سربازان گمنام .

تخریب نیروی انتظامی  یکی دیگر از راهکارهای قبل فتنه دشمن است تا بتواند ابهت این نهاد مقدس را بشکند و این یعنی شکستن شیشه عمر انقلاب. تخریب روحانیت و تضعیف آنان ، زمینه سازی بی تفاوت کردن حوزه به مسائل جاری کشور با ایجاد اصطکاک بین طلبه و نیروی دیگر نظام که منجر به منزوی شدن طلبه گردد.

اینها اقداماتی است که دشمنان انجام داده و می دهند و در پی آن هستند . انتظار است تا حزب الله یعنی همان امت امام خامنه ای متشکل از ملت و دولت (همه قوا) به این مسئله دقت داشته باشند که هیچ مهره نظام دیگری را تضعیف نکند. برادر باشیم اشداء علی الکفار و الاعدا باشیم ئ رحماء بیننا باشیم. برادر باشیم . به همدیگر مهربان و مهربانتر و مهربانتر باشیم . با کارهای خودمان برای ناخدای انقلاب دغده ساز نباشیم. توجه رهبر انقلاب و راننده را به بچگی خودمان جلب نکنیم. برای حرکت این ماشین با همدیگر هماهنگ باشیم. قوا باید مثل بدنه ماشین هماهنگ باشیم. گاز مناسب برای دنده مناسب و ترمز بجا این جاده بسیار خطرناک را محل حرکت پیش به جلوی ما خواهد نمود. راننده ماشین انقلاب دقت دارد و یک یک است مشکل از بدنه نباشد. اگر به دلخواه راننده باشیم مطمئنا راننده از ما راضی خواهد بود. حزب الله فرض کند فعلا هیچ قسمت از بدنه ماشین قطعه اش پیدا نمی شود و باید با همین قطعات بحران را رد بکنیم.

تریبون داران چراغهای ماشین انقلابند و در تاریک ترین لحظات جاده راه را نشان می دهند. راهی را که راننده به خوبی می بیند و میداند این چراغها برای ماشین و سرنشینان راه را نشان می دهد تا ببینند راهی که راننده آن را طی می کند چه راهی است؟

در فتنه 88 دشمن از روشهای دیگری هم استفاده کرد مثلا یاران ولایت را معذوریت قرار می داد. هرکسی که با رهبر بود فورا در تیر رس قرار می دادند. مثلا فرزند حضرت آقا ، آقاسید مجتبی را در فتنه 88 در تیررس قرار دادند. خب اگر در عاشورا نگرشی داشته باشیم جناب علی اکبر را نیز در رکاب پدر اربا اربا کردند . چون علی اکبر یک نقطه قوتی برای امام و پدر بود. اگر یاری رساندن رهبر توسط مجتبی عیب بود پس یاری رساند امام حسین (ع) توسط اکبرش باید عیب بود. در حالیکه یکی از احسن ترین اتفاقات تاریخ این بود که علی اکبر در رکاب امام و پدر بود
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2394روز قبل
پنج شنبه 11/8/1391 - 20:2
khadem_1371 ( تعداد مطالب : 2 ) ( تعداد نظرات : 2 )
مقاله 1
الف ) مفهوم و معانی دموکراسی تعریف دموکراسی در فرهنگ لغتدر تعریف دیکشنری لانگمن آمده :Definition of DEMOCRACY1a : government by the people; especially : rule of the majority b : a government in which the supreme power is vested in the people and exercised by them directly or indirectly through a system of representation usually involving periodically held free elections 2 :political unit that has a democratic government ترجمه متن :
تعریف از دموکراسی1: الف ) دولت توسط مردم ، ویژه : حکومت اکثریت . ب ) دولتی که قدرت آن ازان مردم است و اعمال آن به طور مستقیم و غیر مستقیم از طریق نمایندگانی که به صورت انتخابات دوره ای و آزاد است ، اداره میشود .2: یک واحد و ویژگی سیاسی است که لازمه دولت های دموکراتیک است. تعریف دموکراسی از منظر محققیندموكراسی، عبارت است از شكلی از حكومت كه مطابق با اصول حاكمیت مردم، برابری سیاسی، مشورت با همه مردم و حكومت اكثریت سامان یافته استدموکراسی سیستم سیاسی است که در آن قدرت در دست کل مردم است. به طور خلاصه ، در سیستم های دموکراتیک حکومت توسط مردم کنترل می شود وشهروندان بر طبق قانون اساسی ای اداره می شوند که حقوق اولیه ی انسانی آن ها را ضمانت و قدرت را میان مردم تقسیم کرده باشد.دموكراسی واژه ایست که بر حكومتی دلالت می كند كه در آن اراده اكثریت شهروندان واجد صلاحیت ،حاكم باشد تعریف دموکراسی از منظر رسانه هادموكراسی Democracy حكومت “دموس” یا “عامه مردم” است، یعنی حق مردم در تصمیم گیری پیرامون امور عمومی جامعه.دموکراسی‌ کلمه‌ای‌ یونانی‌ است‌ و کاربرد اجتماعی‌ و سیاسی‌ آن‌ به‌ معنای‌ «حاکمیت‌ مردم» یا «حق‌ همگان‌ برای‌ شرکت‌ در تصمیم‌گیری‌ در امور همگانی» است. دموکراسی‌ یا حکومت‌ مردم‌سالاری‌ که‌ در متون‌ کلاسیک‌ «حکومت‌ مردم‌ بر مردم، برای‌ مردم» تعریف‌ شده‌ است؛ تلفیقی‌ از دو لفظ‌ یونانی‌ "Demos" به‌ معنای‌ عامه‌ مردم‌ و "Kratos" به‌ معنای‌ قدرت، حکومت، ادارة‌ امور و حاکمیت‌ می‌باشد که‌ امروزه‌ به‌ نام‌ حاکمیت‌ آرأ مردم‌ از آن‌ نام‌ برده‌ می‌شود. ب) مهمترین پیشتازان اندیشه ی دموکراسی ارسطو (۲۳۳-۳۸۴ ق.م) : (تاریخی)به نظر او انسان طبعا حیوان سیاسی است که در دولت شهر زندگی می کند؛ انسان به حکم برخورداری از قوه ی انحصاری نطق و گفتار می تواند درباره ی درستی و نا درستی، سود و زیان و حقیقت و خطای امور سخن بگوید. پس زندگی انسانی مستلزم زیستن در جماعتی است که انسان بتواند در آن درباره ی امور عمومی آزادانه سخن بگوید. به نظر او دولت شهر یا جامعه ی سیاسی مطلوبی که در آن انسان از قوه ی عقل و نطق خود بهره گیرد، دولتی است که در آن تعداد کثیری از مردم به نفع کل جامعه حکومت می کنند. اما دموکراسی، حکومتی است که در آن تعداد کثیری از مردم به نفع خودشان حکومت می کنند و از آن جا که اکثریت مردم فقیرند، پس دموکراسی حکومت تهیدستان است. نهایتا بهترین حکومت ممکن از منظر ارسطو حکومتی بود که ویژگی های انواع رایج و متداول حکومت یعنی دموکراسی و الیگارشی را با هم ترکیب کند، بدین شیوه که شمار کثیری از شهروندان در حکومت مشارکت نمایند اما این تعداد آن قدر زیاد نباشد که حکومت را از آن تهیدستان سازد. جان لاک (۱۷۰۴-۱۶۳۲) : (کلاسیک)لاک از بنیان گذاران اصلی دموکراسی لیبرال به شمار می رود. وی استاد پزشکی در دانشگاه آکسفورد و در زندگی سیاسی انگلستان در آن دوران نقشی فعال داشت و به علت مخالفت با در بار سلطنتی چندین سال انگلستان را ترک کرد و در هلند به سر برد. عناصر اصلی لیبرالیسم لاک،تاکید بر آزادی و برابری طبیعی انسان ها، حق حیات و مالکیت آدمیان، حکومت محدود و مشروط به قانون طبیعی و رضایت مردم، تساهل دینی، تفکیک قوای حکومتی، اصالت جامعه در مقابل دولت و حق شورش بر ضد حکام خود کامه بود. الکسی دو توکویل: (۱۸۵۹-۱۸۰۵)توکویل، مورخ و اندیشمند سیاسی فرانسوی از خانواده ای اشرافی بود و به رغم آن که خانواده اش از جریان انقلاب فرانسه زیان بسیار دید، بر این نظر بود که اندیشه های اساسی دموکراسی، یعنی آزادی چنان مشروعیتی پیدا کرده که در مقابل آن نمی توان مقاومتی کرد. وی خود با حمایت از سلطنت لیبرالی لویی فیلیپ از سابقه ی اشرافی خویش فاصله گرفت و به دفاع از لیبرالیسم و دموکراسی پرداخت. استدلا اصلی او در کتاب دو جلدی دموکراسی در آمریکا این است که جهان مدرن،جهانی دموکراتیک است و دیگر امکان تاسیس اقتدار مشروع بر مبنایی غیر از دموکراسی از میان رفته است. به نظر او وجود جامعه ی مدنی لازمه ی دموکراسی است. او می گوید(نهادهای جامعه ی مدنی همچون مدارسی هستند که مردم در آن ها درس دموکراسی را فرا میگیرند). کارل پوپر(۱۹۹۴-۱۹۰۲) : (مدرن)پوپر، فیلسوف علم ،عالم بزرگ اتریشی در زمینه ی دموکراسی نیز نظریه پردازی کرد. در حقیقت کل آثار او ملهم از این اندیشه ی اساسی است که آزادی و حقیقت به هم وابسته هستند. مهمترین اثر سیاسی او جامعه ی باز و دشمنان آن بود . در این کتاب پوپر به نقد آرای دشمنان آزادی های دموکراتیک و جامعه ی باز پرداخت و فلاسفه ی بزرگی چون افلاطون،ارسطو، هگل و مارکس را مسوول استقرار جامعه ی بسته و استبداد سیاسی شمرد. به نظر او همچنان که علم از طریق ابطال نظریه های مستقر پیشرفت می کند، جامعه و سیاست نیز برای پیشرفت خود نیاز به ابطال اصول مستقر دارند. جامعه ی بسته بر اساس این ادعا که مبتنی بر حقایق از پیش تعیین شده است، مجالی برای نقد ابطال سیاست ها باقی نمی گذارد. مهمترین امتیاز دموکراسی بر دیگر انواع حکومت، به نظر پوپر آن است که در آن می توان حکام ناشایست و فاسد را از کار بر کنار کرد. به طور کلی به نظر پوپر،دموکراسی با اصل عمومی کلی بر اندیشه ی او یعنی باز بودن جهان و تغییر جهان و غیر قطعی و نا تمام بودن همه ی حقایق نسبتی اساسی دارد.


- آشنایی با علم سیاست ، آسیتن، رنی ، ترجمه لیلا سازگار، تهران، مركز نشر دانشگاهی، 1374 ص 138
- دکتر عضدانلو،مفاهیم اساسی جامعه شناسی
- دموكراسی نوین ، برایس ، جیمز
- روزنامه رسالت، شماره 6866 به تاریخ 11/9/88، صفحه 10 (اندیشه)
- سایت ، www.porsojoo.com/fa/node/3359
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2949روز قبل
دوشنبه 8/8/1391 - 22:40
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
"پرس تی وی" شبکه خبری انگلیسی زبان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در گزارشی نوشت که تحریم های غرب جان بیماران را در ایران به خطر انداخته است.
"پرس تی وی" شبکه خبری انگلیسی زبان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در گزارشی نوشت که تحریم های غرب جان بیماران را در ایران به خطر انداخته است.

این شبکه در گزارشی با همین عنوان به نقل از مسئولان وزارت بهداشت نوشت که تحریم های یکجانبه و "غیر قانونی" اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران دسترسی به امکانات درمانی را برای برخی بیماری های خاص در ایران با مشکل مواجه کرده است.

پرس تی وی نوشت: بسیاری از بیماران دیابتی ، هموفیلی ، تالاسمی ،سرطانی ، کلیوی و.. در اثر این تحریم ها با مشکل کمبود دارو مواجه شده اند و در معرض خطر هستند.

علی جعفری یک جراح پیوند به پرس تی وی می گوید: "ما مشکلات زیادی در زمینه تامین دارو و امکانات درمانی داریم... هم اکنون بسیاری از بیماران داروهای مورد نیاز برای عمل پیوند خود را ندارند."

وی می افزاید:"سوال من از همه کشورهایی که این تحریم ها اعمال کرده اند این است که گناه این بیمارانی که به دلیل اهداف سیاسی شما از تحریم می میرند چیست؟ چرا باید این بیماران به دلیل کمبود دارو و درمان بمیرند؟"

پرس تی وی می نویسد : با وجودی که تحریم ها ی اعمالی علیه ایران روی دارو و غذا اعمال نشده اما از زمان تشدید تحریم های ایران واردات 50 درصد از داروها و تجهیزات پزشکی خاص به ایران کاهش یافته است.

یک بیمار خاص به پرس تی وی می گوید:" دو ماه پیش عمل پیوند کبد داشتم و هم اکنون نیاز به مصرف داروهای کمیاب دارم من الان آلوده به یک ویروس شده ام."

پرس تی وی به نقل از هوشنگ صابری جراح مغز و اعصاب می نویسد: در حال حاضر مشکلات زیادی به دلیل کمبود دارو و ابزار و امکانات پزشکی برای بیماران وجود دارد و حتی برخی از آنها به دلیل این کمبودها می میرند.

سفر اضطراری به ترکیه برای خرید دارو


گزارش خبرنگار ما نیز حاکی است که عدم تأمین دارو برای بیماران ، مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش ، در برخی موارد که داروهای اضطراری مورد نیاز بیماران نه در داروخانه ها پیدا می شود و نه حتی در ناصر خسرو ، پزشکان از اطرافیان بیمار می پرسند: آیا گذرنامه داری؟ و اگر جواب مثبت باشد ، او را چنین راهنمایی می کنند: ترکیه ، ویزا نمی خواهد ، دو - سه ساعت بیشتر هم فاصله هوایی نداریم. با اولین پروازی که بلیت گیر آوردی برو ترکیه ، از اولین داروخانه نزدیک فرودگاه در ترکیه دارو را بخر و برگرد!

از این رو ، در هفته های اخیر ، برخی هموطنانی که نزدیکانشان در بیمارستان ها ، درگیر مشکل داروهای نایاب هستند ، ناگزیر می شوند سفرهای چند ساعته به ترکیه داشته باشند تا بلکه بتوانند با تهیه دارو ، عزیزانشان را از خطر مرگ نجات دهند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2044روز قبل
دوشنبه 8/8/1391 - 17:3
  • تعداد رکورد ها : 4209