vnoorm ( تعداد مطالب : 4 ) ( تعداد نظرات : 0 )
9دی چون اعیاد غدیر و فطر و قربان روز زیارتی حسین بن علی علیهما سلام  است.همه آمده بودند 124 هزار پیامبر با اوصیایشان فرشتگان صف در صف ،مردم جای سوزن انداختن نگذاشتند..رسول خدا منادی توحید  ندای وحدت سرداد. جملگی شعار وحدت خواندند.لا اله الا الله وحده وحده وحده ... نفاق باز به سوراخ موش خزید .کفر وشرک پشتیبانش بر خود لرزید.سرزنش نفاق را آغاز کرد .حیف اینهمه هزینه!! .بعد جملگی زیارت وارث خواندند .به امام خامنه ای به خاطر استقامتش ،شجاعتش و زهدش تبریک گفتند و سلام دادند.دوستداران اهل بیت یک بار دیگر قدرت خود را به داخل و خارج نشان دادند. مسئولینی که  راه توجیه برای خود می گذاشتند .شجاع شدند و برائت جستند.مردم یک صدا  با حسین حسین ابراز وجود کردند.مردم نا امید کردند امید واران روزهای قبل را . نشان دادند نقد به معنی نفی نیست. نظام باید در خدمت پا برهنگان باشد .نظام باید جوابگو باشد .اما نفی هرگز .حسین باز به میدان آمده بود با رشید جوانانش و کودک شیر خوارش بیقراری می کرد.زینب این بار شاد بود خیل جمعیت به یاری حسینش آمده بودند.دیگر مطمئن بود  حسینش وجوانانش ذبح نمی شوند   جوانان  و پیران و کودکان ایران آمده بودند که زینب دلش قرص شود. دیگر نوبت به بنی هاشم نمی رسید. علی اکبر زیاد بود قاسم فراوان و علی اصغر دیگر تشنه نبود .ابوالفضل دستانش قلم نمی شود. ابوالفضلها در میدان ایران جولان می دادند. وقتی دیدند دشمن میدان را خالی کرده استدست در دست هم برای فرج فرزند رشید حسین علیه السلام  به دعا نشستند و فرج آل محمد صلی الله علیه و آله  را  از مقتدر خدای خود خواستند .
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1265روز قبل
شنبه 9/10/1391 - 10:14
eramau ( تعداد مطالب : 102 ) ( تعداد نظرات : 70 )
«ما از این شش کشور طی سال‌های مدید، وعده‌ها و قول‌های زیادی شنیده‌ایم اما در خلال این سال‌ها اقدامی صورت نگرفته است.»

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، سایت رادیو فرانسه (Radio France) گزارش داد: بعد از پایان نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در منامه- پایتخت بحرین، اعلام شد که در این نشست، سران  شش کشور  پیرامون ایجاد یک فرماندهی مشترک برای نیروهای زمینی، هوائی و دریائی خود به توافق رسیدند.

به نوشته این وب سایت، یک کارشناس مسایل سیاسی-نظامی اگرچه ایجاد این فرماندهی مشترک را برای ایران یک شکست توصیف می کند اما در ادامه معترف است که "با وجود سرمایه‌گذاری سنگین در زمینه نظامی، ارتش‌های این کشورها چندان قابل اتکا نیستند و این کشورها به حمایت نظامی آمریکا نیاز دارند."

به گزارش منابع خبری عرب، سران شورا همچنین توافقنامه افزایش همکاری‌های امنیتی میان اعضای شورا را به تصویب رسانده و بر ضرورت افزایش همکاری‌ها در زمینه مبادله اطلاعات امنیتی تأکید کردند.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس عبارتند از: عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، عُمان که در حال حاضر دارای یک نیروی مشترک نظامی تحت عنوان "سپرجزیره" هستند که درسال 1982 تشکیل شد.

به گزارش رادیو فرانسه، شیخ خالد- وزیرامور خارجه بحرین، با تائید خبر تشکیل سرفرماندهی مشترک گفت: این فرماندهی شامل نیروهای "سپرجزیره" نیز خواهد شد و افزود، مقر سرفرماندهی نیروهای مسلح شورا، در بحرین خواهد بود.

در این زمینه، "آلکس وطنخواه" کارشناس مسایل سیاسی و نظامی در بنیاد خاورمیانه واشنگتن، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه با تأکید بر اختلافات درونی کشورهای عرب منطقه خلیج فارس گفت:

«ما از این شش کشور طی سال‌های مدید، وعده‌ها و قول‌های زیادی شنیده‌ایم اما در خلال این سال‌ها اقدامی صورت نگرفته است. من به عنوان یک تحلیلگر معتقدم، باید منتظر ماند و دید که واقعاً اقدامی صورت میگیرد یا خیر؟

این کارشناس می افزاید: اما اگر این فرماندهی و نیروی نظامی ایجاد شود خطری جدی، بخصوص برای ایران خواهد بود.»

این تحلیلگر سیاسی-نظامی ادعا می کند: «من فکر نمی کنم این قضیه خیلی برای ایران خوب باشد، تشکیل این فرماندهی مشترک نظامی، نشان دهنده این خواهد بود که ایران حداقل در بعد سیاسی شعارهایش شکست خورده است و نشان‌دهنده این است که اینها از ایران می ترسند.

این کشورها خرج بسیار زیادی در زمینه نظامی می کنند، به طور مثال در سال گذشته، عربستان حدود یک سوم تمام صادرات نظامی آمریکا را خریده است که این رقم چیزی حدود 60 میلیارد دلار است و از سوی دیگر امارات نیز حدود سه برابر ایران در زمینه مسایل نظامی سرمایه گذاری کرده است و البته در این میان کویت و غیره را کنار می گذارم.

ولی باید به وضعیت افراد و نفرات نظامی این کشورها هم نگاه کنیم و ببینیم این افراد که مجهز به تکنولوژی پیشرفته نظامی هستند توانایی استفاده از آنها را دارند و این نیروها در زمان جنگ چه کارکردی خواهند داشت؟ واقعیت این است که این نیروها در صحنه جنگ تست نشده اند و تا کنون مقابل هیچ ارتشی نایستاده اند، عربستان در مقابل حوثی‌های یمن ایستادند که نمیچه شکستی نیز خوردند.

سؤال این است که اینها در موقع جنگ چه خواهند کرد؟ توپ و تفنگ مدرن دارند اما واقعاً توانایی استفاده از این تسلیحات مدرن را دارند یا خیر؟»

شایان ذکر است در سال 1967 ارتش چند کشور عربی نتوانسته بود، در برابر صهیونیستها بایستد و بعد از شکست در برابر صهیونیست ها هیچ آزمونی برای قدرت خود نداشته اند.

طبق گزارش روزنامه "الدیار" که چندی پیش منتشر شد دستگاه جاسوسی اردن در برآوردی از وضعیت و شرایط دفاعی حزب الله که البته ناشی از ترسی است که این حزب در دل همه رژیم های دیکتاتور عربی انداخته است، زبان به اعتراف گشوده و تاکید کرده بود: حزب الله و نیروهایش از ارتش های رژیم های عربی بسیار قدرتمند هستند.

حال کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که حتی از "حزب الله لبنان" نیز ضعیف تر هستند، اگرچه با پیمان های مختلف و ایجاد یک فرماندهی مشترک بخواهند ارتش خود را از لحاظ نیرو و تجهیزات تقویت کنند اما از مهمترین عامل که همان نیروهای قابل اتکا است بی بهره هستند.

دیکتاتوری سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و سیاست های صهیونیستی و غربی و گاهی ضد عربی آن ها حتی ارتش های آنها را غیر قابل اتکا کرده است. کشورهایی که در برابر مسلمان کشی و عرب کشی رژیم صهیونیستی در فلسطین سکوت کردند و اکنون به دلایل واهی و با تحریک صهیونیسم و غرب در صدد ایجاد یک فرماندهی مشترک در برابر ایران هستند.

منبع: جام نیوز
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1722روز قبل
جمعه 8/10/1391 - 11:27
eramau ( تعداد مطالب : 102 ) ( تعداد نظرات : 70 )


نظرات «جان کری» درباره ایران چیست؟ 

«مؤسسه صلح» آمریکا چند گفته از «جان کری» وزیر اوباما برای وزارت خارجه را درباره ایران نقل قول کرده و در جایی معترف است ایران حق دارد از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده و فعالیت‌های غنی‌سازی خود را پی‌گیری کند.

قسم: به گزارش فارس، ایران پریمیر، وابسته به «مؤسسه صلح» آمریکا در مقاله‌ای با اشاره به معرفی سناتور «جان کری» توسط اوباما برای اخذ سمت وزیر خارجه در دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش، به چندین نقل قول از «کری» درباره ایران اشاره کرده است. این نقل قول‌ها همگی به برنامه هسته‌ای ایران و حمایت «کری» از تصمیم اوباما برای فشار جهت توقف برنامه هسته‌ای ایران اختصاص دارند.

اوباما در تاریخ 21 دسامبر، سناتور «جان کری» را به عنوان نامزد وزارت خارجه در دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش معرفی کرد. نقل‌قول‌های زیر، گزیده‌ای از سخنان سناتور «کری» از سال 2004 تا کنون درباره ایران است.

* حمایت «جان کری» از تصمیم اوباما مبنی بر فشار برای توقف کامل برنامه هسته‌ای ایران

«می‌خواهم نکته‌ای را به شما و به ساکنان اسرائیل بگویم: هیچ‌کس نباید درباره جدیت اوباما و تعهد وی به این شک داشته باشد که ایران نباید و نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. رئیس‌جمهور به وضوح گفته است که به دنبال مهار برنامه هسته‌ای ایران نیست بلکه می‌خواهد از آن جلوگیری کند.» 1 مه، خطاب به شیمون پرز.

* تهدید ایران به اقدام نظامی علیه این کشور، در حقیقت به سود جمهوری اسلامی تمام می‌شود

«من در این بحث شرکت می‌کنم، زیرا مسئله هسته‌ای ایران بی‌نهایت مهم است. باید با هوشیاری و تفکر به این مسئله پرداخت، نه با شعارگرایی و تبلیغات. ریسک این موضوع از آن بالاتر است که بخواهد به یک کمپین تبلیغاتی دیگر تبدیل شود. صرف صحبت از جنگ، با ارزاندن بازار نفت و افزایش قیمت نفت خام ایران فقط موجب کمک بیش‌تر به این کشور می‌شود؛ زیرا درآمد نفت است که هزینه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را تأمین می‌کند.» 7 مارس 2012، در مقاله‌ای در ستون نظرات روزنامه واشینگتن پست.

* به اعتقاد رئیس سابق موساد، نتایج بحران سوریه برای ایران از حمله نظامی به این کشور سنگین‌تر است

«ایران بیش از هر زمان دیگری از لحاظ دیپلماتیک منزوی شده است. سوریه مهم‌ترین متحد ایران دارد وارد روند تغییر حکومت می‌شود، که به گفته رئیس سابق موساد می‌تواند برای تهران مانع استراتژیکی بزرگ‌تری از حمله نظامی به این کشور باشد.» 6 مارس 2012، در بیانیه‌ای در مجلس سنا.

* «جان کری» معتقد است آمریکا و چین باید با کنار گذاشتن اختلافات خود، علیه ایران متحد شوند

«منافع چین در خاورمیانه هم به اندازه منافع ما به سبب برنامه هسته‌ای ایران مورد تهدید واقع شده‌اند. ایران سومین تأمین‌کننده نفت چین است و جنگ در خلیج فارس می‌تواند اقتصاد چین را نابود کند. آمریکا و چین باید از قدرت اقتصادی و سیاسی خود استفاده و ایران را متقاعد کنند تا فعالیت‌های هسته‌ای غیر قانونی خود را رها کند و به سرپیچی از دستورات شورای امنیت و آژانس انرژی اتمی پایان دهد.» 2 فوریه 2012، در مقاله‌ای در ستون نظرات روزنامه «سان‌فرانسیسکو کرانیکل».

* آمریکا حاضر نیست به دلیل امضای «معاهده کاهش سلاح‌های استراتژیک» با روسیه، از ساخت موشک دست بردارد

«این پیمان [معاهده جدید کاهش سلاح‌های استراتژیک] هیچ محدودیتی در توانایی ما برای دفاع از خود ایجاد نمی‌کند. در حقیقت، دولت هم به وضوح بیان کرده که ما به هیچ وجه خود را در ادامه ساخت موشک برای دفاع از آمریکا در مقابل ایران و کره شمالی محدود نمی‌کنیم.» 25 مه 2010، در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا با موضوع کنترل سلاح‌های استراتژیک.

* «جان کری» معترف است که ایران حق دارد از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده و فعالیت‌های غنی‌سازی خود را پی‌گیری کند

«[سیاست] مخالفت با غنی‌سازی ایران در دولت بوش سیاست مضحکی بود... چون از نظر مردم بسیار غیر منطقی بود... صرفاً سیاست پر هیاهو بود. انرژی‌ای بود که هدر رفت. فقط خطوط بین دو طرف را پررنگ‌تر کرد... [ایرانیان] حق دارند از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده و برای همین منظور هم غنی‌سازی کنند.» اوایل ژوئن 2009، در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشال تایمز.

«من وقت آن را ندارم [که به ایران سفر کنم] و نتوانستیم در این مدت کمی که داشتیم برنامه‌ریزی کنیم؛ اما مایل هستم به این کشور بروم... در زمان مناسب، در آینده.» 15 دسامبر 2006، در گفتگو با گزارشگران در قاهره پایتخت مصر.

* انتقاد «جان کری» از جورج بوش به دلیل عدم طرح پیشنهاد تأمین سوخت هسته‌ای برای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

«به نظر من، آمریکا باید پیشنهاد می‌داد تا سوخت هسته‌ای در اختیار ایران قرار بدهد و ببیند که آیا این کشور واقعاً به دنبال اهداف صلح‌آمیز هسته‌ای است. اگر ایرانی‌ها تمایل نداشتند به این معامله تن دهند، آن وقت می‌توانستم تحریم‌ها را شدیدتر کنیم. اما رئیس‌جمهور هیچ کاری انجام نداد.» 30 سپتامبر 2004، در یکی از بحث‌های سیاست خارجی با جورج بوش رئیس‌جمهور سابق آمریکا.

منبع:قرارگاه سایبری محمد رسول الله (ص)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1722روز قبل
پنج شنبه 7/10/1391 - 3:57
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )

فیلم میسازند و در آن، کسانی که برای حفظ آرامش و امنیت کشورمان، از جانشان گذشته اند را شعبون بی مخ معرفی می کنند!!
مگر شعبون بی مخ برای دفاع از مردمسالاری دینی مبارزه میکرد؟!!
شعبون بی مخ همانی نیست که  با چراغ سبز استکبار، با چوب و چماغ و خشونت، به خیابان ها میریزد، اموال عمومی را به آتش میکشد، تا دولت برخاسته از رای مردم را سرنگون سازد؟

تقدیم به محمد نوری زاد

miladps3
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2396روز قبل
چهارشنبه 6/10/1391 - 1:11
eramau ( تعداد مطالب : 102 ) ( تعداد نظرات : 70 )
مارک کوربیون می گوید: در ابتدا مردم ایران در مورد کارفور صحبت می کردند اما اکنون در مورد هایپراستار. مردم در حال پذیرش نام هایپراستار هستند. می توان گفت بسیار موفق بوده ایم. فروشگاه ما بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. به طور متوسط 15.000مشتری در هر روز، و زمان اوج کاری 100،000 بازدید کننده.
گروه فرهنگی مشرق - یکی از برنامه‌ها و نقشه‌های دشمن در راستای براندازی نظام جمهوری اسلامی همین ترویج مصرف‌گرایی در میان مردم جامعه است. توسعه‌ اقتصادی بر مبنای سرمایه‌داری مصرفی، نسخه‌ای است که غرب برای اقتصاد خود پیچیده است و برای اینکه بتواند کشورهای در حال توسعه را نیز به صورت بازاری برای مازاد محصولات تولیدی خود درآورد و آنان را به خرید این کالاها تشویق کند، چاره‌ای نمی‌بیند جز آنکه مصرف‌گرایی را به صورت ارزش برای آنان درآورد و آنجایی که میل و هوس آدمی تحریک شود، دیگر جای مقاومت و ایستادگی نخواهد بود و بدین ترتیب این کشورها نیز دچار نوعی سرمایه‌داری مصرفی غیر از سرمایه‌داری تولیدی خواهند شد.

(بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در سفر به خراسان جنوبی)

هایپراستار تهران؛ تجارت مخفی رژیم اسرائیل در ایران
هایپراستار تهران (نخستین فروشگاه زنجیره‌ای خارجی) در مهرماه سال 1388 با حضور "بهروز علیشیری" رئیس سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی افتتاح شد. (این فروشگاه با سرمایه گذاری واسطه‌ای توسط فرانسه صورت پذیرفته است به نحوی 75 که درصد سهام آن متعلق به فرانسه و 25 درصد آن متعلق به یک اماراتی است که در این بین فرانسه نیز فردی کره‌ای را واسطه قرار داده است. البته در این میان اخبار دیگری نیز حاکی از آن دارد که سهم شرکت "کارفور" 25 درصد بوده وشریک قدیمی این شرکت "مجید الفُطیم" با آورده 75 درصدی متولی فروشگاه هایپراستار است. مجید الفطیم صاحب یک شرکت خصوصی خانوادگی مستقر در دبی است که این شرکت از طریق یک شرکت سرمایه‌گذاری مشترک اداره کلیه فروشگاه‌های کارفور فرانسه در منطقه را بر عهده دارد.)
در حال حاضر "مارک کوربیون" فرانسوی، مدیر عامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپراستار ایران است. بنیانگذار شرکت‌های مذکور، کشور آمریکاست که بیش از سه هزار و 500 شعبه در سراسر جهان با نام‌های‌ "هایپر بلک" تأسیس کرده است. سهامدار اصلی این شرکت‌ها درکشورهای حاشیه خلیج‌فارس، کشور انگلیس بوده و با نام‌هایی چون "سیتی سنتر" و "دی تو دی" راه‌اندازی شده است. فعالیت این شرکت‌ها بر اصل «سود کمتر، مشتری بیشتر» قرار گرفته که در حقیقت تقلیدی از همان مدل قدیمی ‌فعالیت شرکت‌های امریکایی و اروپایی است.

مارک کوربیون، همچنین در صفحه فیس‌بوکش، در معرفی خود، وابستگی‌ کاری‌اش به کمپانی کارفور را رسماً اعلام کرده و محل زندگی فعلی خود را نیز تفلیس، پایتخت گرجستان و محل کار خود را در شهری در مرکز فرانسه معرفی کرده است.

اما واقعیت چیست؟
اینها اطلاعاتی بود که از ظواهر امر به دست می‌آید ولی حقیقت فروشگاه‌های زنجیره‌ای "کارفور" چیز دیگری است. شرکتی که گرچه با نام اماراتی یا فرانسوی مشغول فعالیت است، اما اطلاعات به دست آمده، حکایت از "صهیونیستی"بودن این شرکت دارد. 

چندی پیش "آسوشیتدپرس " اعلام کرد: آرم‌"هایپراستار" آدم را یاد آرم "کارفور" می‌اندازد. در آرم‌ هایپراستار علامت H در داخل الماسی قرار داده شده است، در حالی که در آرم کارفور به جای H حرف C قرار داده شده است. طراحی حروف نام فروشگاه نیز شبیه کارفور است. این فروشگاه، که آرم، فضای گسترده انتخاب‌ و پارکینگ دو طبقه آن برای مشتریان کارفور در همه جا آشناست با نام‌هایپراستار افتتاح شده و شرکت کارفور مدعی است دیگر ارتباطی با این فروشگاه ندارد. مارک کوربیون، مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌هایپر استار، در رابطه با فعالیت این فروشگاه در ایران چندی پیش گفته بودکه به دلیل "مشکلات سیاسی بین ایران و فرانسه "، کارفور از‌ هایپراستار خواسته است "فعلا " نام کارفور را در ایران مطرح نکند.

این فروشگاه‌ها در ایران هایپر استار نام گرفتند؛ اما سؤال این جاست که اگر سرمایه‌گذاری از سوی معاونت سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد مشکل نداشته چرا اسم آن عوض شده است و چه طور جلب سرمایه‌گذاری با برند کارفور مشکل ساز نبوده اما نام آن مشکل‌زاست؟

علت استفاده از نام "هایپراستار" به جای Carrefour”" چه بود؟
با اینکه ایده ساخت این فروشگاه متعلق به کارفور بود اما با برند ماف (هایپر استار) در ایران کار شد و این حرکت بسیار هوشمندانه بود. در جریان ساخت‌ هایپراستار از قول مقامات ایران گفته شد که این فروشگاه تحت ‌برند کارفور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد اما پس از مدتی نام کارفور از روی این فروشگاه برداشته شد. علت این امر، سردی روابط ایران و فرانسه و تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران به دلیل فعالیت هسته‌ای عنوان شد اما دلایل زیر به واقعیت نزدیک‌تر است:

اینجا هایپراستار در پایتخت جمهوری اسلامی ایران است!

1- فروشگاه زنجیره‌ای "کارفور" یکی از بزرگترین توزیع‌کنندگان کالاهای اسرائیلی در جهان است. به همین خاطر، شعب اصلی آن در فرانسه، بارها با مخالفت‌های شدید از سوی مسلمانان همراه شد. در زمان جنگ غزه بارها مسلمانان و همچنین مسیحیان مخالف دولت نامشروع اسرائیل، شعب این فروشگاه را در فرانسه اشغال کرده و شعارهایی در این زمینه دادند که در نتیجه کارفور به دلیل بایکوت از سوی مردم، با ضرر بی‌سابقه‌ای مواجه شد.


2- حضور این برند در ایران ممکن بود با واکنش مراجع دینی مواجه شود و این امر، برای مدیران این فروشگاه بسیار خطرناک بود.

3- نکته جالب اینجاست که برای اجتناب از فشارهای سیاسی در لاهور پاکستان نیز از اسم هایپراستار استفاده شده است. این در حالی است که هیچ شعبه دیگری از این مارک در سایر کشورها، با نامی غیر از کارفور فعالیت نمی‌کند.

"کارفور" از بزرگترین توزیع‌کنندگان کالاهای اسرائیل در جهان است که با برند "هایپراستار" در ایران فعالیت دارد

در زمان جنگ غزه، "کارفور" به دلیل بایکوت مسلمانان، و همراهی مسیحیان مقیم فرانسه،با ضرر بی‌سابقه‌ای مواجه شد
حرکت اعتراضی مسلمانان و همراهی مسیحیان مقیم فرانسه به اقدامات فروشگاه کارفور و جمع آوری محصولات اسرائیلی از قفسه‌های فروشگاه. نکته قابل توجه در این نسخه ویدئویی این است که، معترضان، هیچ آسیبی را به فروشگاه مذکور وارد نکردند و پیام اعتراضی خود را با رعایت شؤون اسلامی اعلام کردند. این اقدام، واکنش های بسیار مثبتی درخصوص تحریم کالاهای اسرائیلی در افکار عمومی برجای گذاشت.

پوستری در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و تحریم کالاهای اسرائیلی با شناسایی بارکد کالا

شرکت صهیونیستی کوور (Koor)، سهامدار شرکت کارفور
22 ژوئن، 2009 شرکت اسرائیلی کوور"koor" اعلام کرد: هیئت مدیره کارفور مستقر در پاریس با خرید 25 درصد از سهام شرکت موافقت کرد. شرکت کوور در نظر دارد تا در آینده نزدیک، تمامی سهام کارفور را خریداری کند. نکته قابل توجه در این خصوص این است که سایت بالاترین نیز در خبری، به گرایش صهیونیستی کارفور اشاره کرده است و در توضیح این خبر می‌گوید: اولین فروشگاه خارجی وحامی اسراییل در تهران، بی‌سروصدا به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این در حالی است که سهامداران اصلی این فروشگاه درفرانسه، صهیونیست‌ها هستند.

نقشه جغرافیایی شرکت‌های Carrefour در قاره‌های مختلف،9000 فروشگاه، در 26 کشور جهان؛ با 40.000 نفر کارمند

Lars Olofsson، مدیرعامل فعلی "کارفور" وی پیش از قبول این مسؤولیت، از مدیران ارشد شرکت صهیونیستی "نستله" بود

Nochi Dankner (میلیاردر اسرائیلی): شرکت "کوور” در نظر دارد تا بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای اروپا (کارفور) را تصاحب کند و من مطمئن هستم که کارفور کسب و کار خود را در سطح جهان گسترش داده و سودآوری آن ادامه خواهد داشت. اکنون (سال 2009، سال تأسیس هایپراستار در ایران) سال خوبی است و ما در حال خروج از بحران اقتصادی هستیم. استراتژی ما، تصرف بازارهای بین‌المللی از طریق نوآوری، کیفیت و خدمات است و منافع این استراتژی شایسته بهترین نژاد (یهود) است.


آندرس موبرگ( Anders Moberg)در ژانویه 2007 مدیر عامل شرکت MAF شد. وی درخصوص سرمایه گذاری در ایران گفت: از مصر تا پاکستان تحت پوشش بازارهای ما خواهند بود ؛ که شامل ایران نیز می شود و این یعنی دسترسی به 450 میلیون مصرف کننده. ورود ما به بازار ایران،  "کارفور" را به اولین اپراتور هایپرمارکت در ایران تبدیل خواهد کرد.به احتمال زیاد کارفور بازار خوبی در ایران خواهد داشت که تا حدودی مربوط به اولین هایپر مارکت در این کشور خواهد بود. گرچه بسیاری به نتیجه به دست آمده چشم خواهند داشت تا همان کار را ادامه دهند ، اما اولین حرکت در بازار باعث رهبری کردن بقیه و الگوبرداری سایرین از او خواهد شد.

مارک کوربیون (مدیرعامل فعلی هایپراستار) در گفت‌وگو با "Thebusiness year": 

رقبای اصلی ما در ایران زنجیره ای از شرکت های تعاونی متعلق به حکومت هستند که شامل شهرداری و نیروهای نظامی همچون رفاه می شوند.
 مارک کوربیون در گفت‌وگو با "Thebusiness year" می‌گوید: در ابتدا مردم ایران در مورد کارفور صحبت می کردند اما اکنون در مورد هایپراستار. مردم در حال پذیرش نام هایپراستار هستند. می توان گفت بسیار موفق بوده ایم. فروشگاه ما بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. به طور متوسط 15.000 مشتری در هر روز، و زمان اوج کاری  100،000 بازدیدکننده.

سه عکس منتشرشده از مارک کوربیون، مدیرعامل هایپراستار که چراغ‌خاموش، کار می‌کند


پریسیلا، همسر و شریک مدیرعامل فروشگاه هایپراستار
کوربیون می‌افزاید: «ما با توافق با سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، طی بیش از 10 سال، حداقل 350 میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کنیم. این امر مستلزم افتتاح 10 فروشگاه دیگر است که البته هنوز پنج سال از این قرارداد باقی مانده است. نکته مهم برای ما این است که هیچ کشوری در خاورمیانه چنین جمعیتی ندارد ( بیش از 70 میلیون نفر) و ما احساس می‌کنیم ایران با داشتن جمعیتی بسیار جوان (که بیش از 60 درصد آن کمتر از 30 سال سن دارند) آینده خوبی دارد. پیش بینی ما برای پروژه‌های‌مان مدت 20 تا 30 سال است و این، بدین معناست که ما برای مدت طولانی برنامه داریم. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های خارجی، اول به ملاقات ما می‌آیند، حتی قبل از ملاقات با اتاق بازرگانی و صنایع ایران!»

وی تأکید می‌کند: «سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، شهرداری تهران و وزارت بهداشت، کمک‌های زیادی به ما ارائه دادند و من از آن‌ها متشکرم.»

وی می‌افزاید: «ما در نظر داریم تا فروشگاه‌های‌مان را در شیراز، اصفهان و مشهد افتتاح کنیم. به علت ارزانی زمین در شیراز، فروشگاه‌مان بزرگتر از تهران خواهد بود، در اصفهان نیز پروژه با 10 هزار متر مربع ساخته خواهد شد که مردم را از فاصله 100 کیلومتری فروشگاه برای بازدید جذب خواهد کرد و در مورد فروشگاه مشهد نیز امیدوارم دو برابر اندازه تهران باشد.»

سال افتتاح هایپر استار: 2009
تعداد کارمندان: 1000 نفر
میانگین مشتریان در ماه: 365000 نفر
میانگین بازدیدکنندگان در ماه :1277500 نفر


مالکیت 100 درصدی بخش خصوصی خارجی در فروشگاه هایپراستار
در حالی که خبر ها حاکی از مالکیت صد در صدی بخش خصوصی خارجی در این فروشگاه دارد اما خبر های متناقص از اجاره 20ساله زمین از سوی شهرداری ونیز واگذاری هایپر استار پس از 10 سال به شهرداری دارد.  ایازی معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری تهران هیچ قرارداد یک ساله‌ای را با فروشگاه‌ها یا شرکت‌های تجاری ندارد، به «جوان» می‌گوید: قراردادهای یک ساله شهرداری تنها با ادارات یا در بخش خدمات است و قرارداد‌های دیگر ما عموماً طولانی‌مدت است.
قرارداد اجاره 20 ساله بین شرکت ‌هایپراستار و شهرداری شبیه به قرارداد ترکمانچای نیست؟ آیا این زمین ارزش افزوده ندارد؟ به طور معمول قراردادها یک ساله است و حتی اگر طرف قرارداد ثابت باشد باید به طورسالانه تمدید شود. به هر حال بر اساس قوانین موجود تاسیس چنین شرکت هایی باید با حد اکثر 49 درصد مالکیت خارجی و51 درصد طرف ایرانی صورت گیرد که حتی در صورت مستثنی قرار دادن برخی موارد با هماهنگی معاونت سر مایه‌گذاری وزارت اقتصاد نیاز به شفاف‌سازی در این عرصه ضرورتی انکارناپذیر است. چرا که تجربه ایجاد چنین شرکت‌هایی در منطقه با وجود اختیاراتی فراتر از قانون های متداول خطر پول‌شویی را به مسؤولان گوشزد می‌کند.

علاوه بر این نوع فعالیت این شرکت و گسترش آن در نقاط مختلف و مهم‌تر از آن شفاف‌نبودن منبع درآمدی این شرکت، حساسیت و مشکوک‌بودن فعالیت فروشگاه‌های وابسته به آن را دو چندان می‌کند. گفته می‌شود تنها بخش سوپر مارکت آن با 53 صندوق فروش متوسط 700 میلیون تومان را به خزانه‌داری فروشگاه از طریق شوتینگ واریز می‌کنند. تا از طریق خودروهای حمل پول این حجم را به صورت روزانه به بانک واریز کنند. با توجه به ابهام در مالکیت این فروشگاه وبا عنایت به این که این‌گونه فروشگاه‌ها در سطح جهان معمولاً اهداف سیاسی و اقتصادی دیگری نظیر پول‌شویی و... را دنبال می‌کنند، شفافیت نوع قرارداد و شفافیت در حق‌السهم صاحبان آن ضروری است. یکی دیگر از ابهامات این فروشگاه لحاظ کردن بندی است که واردات ده درصد کالای این فروشگاه را به مدت ده سال بدون پرداخت حق گمرک تأمین کند که شاید یکی از جذابیت‌های سرمایه‌گذاری برای خارجیان باشد اما چنانچه چنین چیزی صحت داشته باشد باید مسؤولان، دلایل دادن چنین امتیازی را بر طبق قانون برای مردم تشریح کنند.

در اردیبهشت 85 هایپر استار مبادرت به اخراج 110 نفر از کارکنان ایرانی این فروشگاه کرده و از کارمندان خارجی بهره می‌برد، این در حالی است که قرار بود این فروشگاه با هدف سرمایه‌گذاری خارجی و اشتغال‌زایی راه اندازی شود در حالی این شرکت بیگانه اقدام به اخراج کارکنان خود با دلیل کمبود منابع کرد که درآمد ماهانه این کمپانی بیگانه از بخش پاساژ ماهانه بالغ بر شش میلیارد تومان است.

حال بگذریم از رفتارهای تحقیرآمیز با مشتریان هایپراستار ایران (در شعبه های این فروشگاه در سایر کشورها، آشامیدن و خوردن خوراکی‌ها آزاد است و مشتری هنگام خروج، بهای کالای مصرف‌شده را پرداخت می کند ولی در ایران این کار ممنوع است و برخوردهای شدیدی صورت می‌گیرد؛ این گستاخی تا جایی پیش رفته است که مدیران هایپراستار ایران گفته‌اند: "اینجا ایران است و ایرانی‌ها ظرفیت این خدمات را ندارند.") .همچنین، تابلوهای متعدد سلب مسؤولیت و اخطار بابت دزدی در پارکینگ هایپراستار (علائمی که در هایپرمارکت‌های کشورهای غربی، به‌رغم آمار بالای سرقت، به هیچ عنوان به کار نمی‌رود) نیز دلیل دیگری بر این مدعاست.
تلاش نظام سرمایه داری غرب در تغییر ذائقه مردم ایران
بازارهای سنتی و دکان‌های محلی، سال‌های متمادی همراه با حفظ بار سنتی و فرهنگ بومی هر منطقه، مهم‌ترین محور ارتباطی فضای شهری به شمار می‌رفته‌اند. این بازارها نه فقط محلی برای دیدارها، مذاکرات و انجام معاملات اقتصادی بودند، بلکه مکانی برای صلح و برقراری پیمان‌ها به حساب می‌آمدند و در زندگی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دینی مردم نقش مؤثری داشتند. بازارهای قدیمی به عنوان نمونه‌ای از مجتمع‌های تجاری ایرانی اسلامی، نقش بسیار حیاتی در تحولات تاریخ معاصر ایران داشته است اما امروز این بازارها به شدت تحت تأثیر فضاهای تجاری مدرن و به‌ویژه هایپرمارکت‌ها قرار گرفته است. با افزایش مجتمع‌های تجاری در نقاط مختلف شهر، بازارهای قدیمی که اغلب محل فروش تولیدات داخلی و تولیدکنندگان خرد محلی بود، کارکرد خود را از دست داده‌اند و ذائقه مردم ایران روز به‌روز به ذائقه‌های اشرافی نزدیک‌تر می‌شود (برای مثال: اندازه سبد خریدی که در هایپراستار ایران انتخاب شده است بسیار بزرگ است و این ترفند علاوه بر هدف اصلی خود در ترغیب مشتری به اسراف در خرید، موجب احساس حقارت خانواده کم‌در آمد به خانواده پردر آمدتر نیز می‌شود.


دولت غاصب اسرائیل با هدف‌هایى که دارد، براى اسلام و ممالک مسلمین خطر عظیم دارد. برادران و خواهران باید بدانند که آمریکا و اسرائیل با اساس اسلام دشمنند. خیال ابلهانه اسرائیل بزرگ، آنان را به هر جنایتى مى‏‌کشاند. کسانى که از اسرائیل حمایت مى‏‌کنند باید بدانند که افعى گزنده را در حمایت‏ خود قوى مى‏‌کنند. از اسرائیل، این دشمن اسلام جانبدارى نکنید، که این افعى افسرده اگر دستش برسد بر صغیر و کبیر شما رحم نمى‏‌کند. وظیفه ملت غیور ایران است که از منافع آمریکا و اسرائیل در ایران جلوگیرى‏ کرده، و آن را مورد هجوم قرار دهند. امام خمینی(ره)
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1722روز قبل
سه شنبه 5/10/1391 - 23:41
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جام جم آنلاین: رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر افزایش حدود پنج برابری یارانه ها گفت:این صحبت رئیس جمهور چیزی جز تحریک احساسات نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در حاشیه جلسه علنی امروز( یكشنبه) مجلس در جمع خبرنگاران از اظهارات شب گذشته رئیس‌جمهور انتقاد کرد و گفت: رئیس‌جمهور باید تسلیم قانون باشد چرا که در کشور ما همه باید خود را با قانون هماهنگ کنند.

وی اظهار داشت: سخن گفتن از افزایش پنج برابری مبلغ یارانه ها یعنی مردم را مقابل مجلس قرار دادن و معنا و مفهومش این است که رئیس  جمهور به  جای اینکه با مجلس صحبت کند با مردم حرف زده واین طور القاء کرده است که مجلس مقابل شما ایستاده است.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه مسلما هر کس وعده پول بدهد مردم از او استقبال خواهند کرد، گفت: ولی باید این کار مبتنی بر مسائل علمی و برنامه باشد و با یک پشتوانه نظری و عملی انجام شود.

وی گفت: اگر سال گذشته که 40 هزار میلیارد تومان یارانه به خانوارها داده اند نیمی از آن را به تولید می دادند چه اتفاقی می افتاد. کشورما ظرفیت بسیار بالایی در بخش تولید دارد و تورم نیز با اینکار مهار می شد.

نگاه جان کری به ایران

 سناتور "جان کری" در حالی جانشین "هیلاری کلینتون" وزیر خارجه آمریکا می شود که یکی از مهم‌ترین پرونده‌های روی میز او، پرونده برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش فارین پالسی، جان کری پیش از این، درباره این مسئله صحبت کرده است و از طریق مدارکی که توسط سایت "ویکی لیکس" فاش شده است، می‌توان فهمید که او چه روش دیپلماتیکی را در پیش خواهد گرفت.  در این مدارک طبقه بندی شده، او در حقیقت چگونگی برخوردش با این مسئله را تشریح می‌کند.

کری معتقد است: آمریکا به دنبال مذاکره جدی با ایران است و تلاش می‌کند مسیرهای جدیدی با درنظر گرفتن ملزومات آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر منافع مشترک، برای برقراری ارتباط با تهران بگشاید؛ این منافع می‌تواند چگونگی برخورد با شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، طالبان و حتی تجارت‌های غیرقانونی باشد.

این سناتور آمریکایی به امیر قطر گفته است که می‌ترسد ایران همچنان در این اندیشه باشد که با آمریکای ۱۹۵۳ رو به رو است؛ آمریکایی که تلاش می‌کند، دولت ایران را سرنگون کند.

جان کری به آل ثانی گفت: ایالات متحده تمایل ایران برای تبدیل شدن به یک بازیگر منطقه‌ای را به رسمیت می‌شناسد و خواهان مذاکره در این باره است که ایران چگونه قدرتی خواهد بود.

 خاورمیانه در یک قدمی جنگ

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در آمریکا اعلام کرد که اظهارات مقام های ناتو در روزهای اخیر نشانگر وضعیت یک قدم تا جنگ گسترده و همه گیر است.

جف بلنکفورت کارشناس خاورمیانه و فعال رسانه ای در آمریکا  درباره شرایط و اوضاع حاکم بر منطقه خاورمیانه و به ویژه سوریه در گفتگو با مهر، می گوید: آنطور که از  اظهار نظرهای مقام های ناتو به ویژه در یکی دو هفته اخیر بر می آید تصمیم به جنگ، امری قطعی است.

بلنکفورت می گوید: مسلم است که جهان غرب و امپریالیسم تصمیم خود را برای مداخله ای دیگری در خاورمیانه با از بین بردن نظام حاکم سوریه گرفته است.

وی افزود: دبیرکل ناتو مدعی است که استقرار موشک های پاتریوت در خاک ترکیه برای مقابله با تهدیدهای سوریه است اما وی به این موضوع اشاره نکرد که چرا بلافاصله پس از طرح استقرار این سیستم ها به چنین کشف و شهودی رسیده است.

پیامد جنگ با ایران

محمدحسین صفار هرندی گفت: استراتژیست‌های آمریکا می‌گویند پیامد جنگ نظامی با ایران در روز نخست کشته شدن 30 هزار آمریکایی است.

به گزارش فارس ، صفار هرندی در همایش ناگفته‌های 9 دی در سالن همایش موسسه آموزش عالی علامه محدث نوری شهرستان نور بیان داشت: تصور دشمن از این تحریم این بود که دو نتیجه می‌گیرد، نخست پریشانی در مدیران کشور و به هم ریختگی آنان و نهایت عقب‌نشینی و یا اختلافات و پنجه به هم کشیدن و دوم گسترش اعتراض‌های مردمی علیه حکومت که با این محاسبات با تحریم جدید به سوی ایران آمدند.

وی ادامه داد: استراتژیست‌های آمریکا می‌گویند ایران اکنون می‌تواند دایره‌ای به شعاع دو هزار و 500 کیلومتر را آماج گسترده موشک‌های خود قرار دهد و پیامد جنگ نظامی با ایران در روز نخست کشته شدن 30 هزار آمریکایی است.

وی ابراز داشت: بنا به همان تحلیل‌ها گفتند که راه‌اندازی جنگ در عراق و افغانستان بدین جهت بود که ایرانی‌ها متوجه خطر شوند و دروازه را باز کنند، اما امروز با نگرانی از صدمات و خسارات به دنبال چگونگی خروج نیروها از این کشورها هستیم.

تلاش برای کاندیداتوری مشایی

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: با حکمی که رئیس‌جمهور برای مشایی صادر کرد، برخی از دوستان در مجلس به ما گفتند احساس کردیم بخشی از ظهور اتفاق افتاده است؛ از این رو دنبال این هستند که کسی مثل مشایی را نامزد کرده و صلاحیتش را به زور هم شده بگیرند و از این تلاش ناامید نیستند.

به گزارش فارس، محمدرضا باهنر در نشست جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری آینده سه قطبی خواهد بود، افزود: قطب اول اصلاح‌طلبان هستند، اگر چه کمرنگ باشد؛  قطب دوم دولت احمدی‌نژاد است،برغم اینکه می‌گویند دنبال این قضیه نیستند، اما دم خروس خیلی پیداست و با تکذیب نمی‌توان کاری کرد؛ با حکمی که رئیس جمهور برای مشایی صادر کرد، برخی از دوستان در مجلس به ما گفتند احساس کردیم بخشی از ظهور اتفاق افتاده است.

وی قطب سوم را اصولگرایان دانست و گفت: در اردوگاه اصولگرایان مقداری تشتت البته نه به معنای دعوا وجود دارد که با یکدیگر رقابت تعریف شده دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
دوشنبه 4/10/1391 - 12:0
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌اند از جمله «الزامات مصر پس از پیروزی در همه پرسی»،«انحراف چیست؟»،«كمی درباره گزارش رئیس جمهور»،«آمارهای تلویزیونی واقعیات اقتصادی»،«پیروزی اخوان وسهم خواهی ها از انقلاب»،«رسیدن به هدف با هر وسیله‌ای!»،«راحت بخوابید جناب وزیر!»،«باز هم بگردید پرتقال فروش را پیدا کنید؟»،«مشکل دولت یازدهم چیست؟»،«آیا یارانه نقدی راه مقابله با تحریم است؟»و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:الزامات مصر پس از پیروزی در همه پرسی

«الزامات مصر پس از پیروزی در همه پرسی»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم سعدالله زارعی است كه در آن می‌خوانید؛مصر با برگزاری دور دوم همه پرسی قانون اساسی كه با مشاركت حدود 37درصد از واجدان شرایط رای برگزار و بیش از 70 درصد رای «آری» آورد، وارد مرحله جدیدی شده است. در این مرحله مصر روند حقوقی را تا حد زیادی پشت سر گذاشته و سرنوشت آینده این كشور در مقیاس وسیعی مشخص شده است اما در عین حال تصویب ملی قانون اساسی به معنای پایان یافتن فضای منازعه آمیز كنونی نیست. در این خصوص گفتنی هایی وجود دارد:

1-فضای همه پرسی قانون اساسی در دو سطح توده ها و نخبگان متفاوت بود. در سطوح نخبگان شاهد حداكثر چالش بودیم. در این صحنه گروه ها و احزاب و شخصیت های سیاسی و كشورهای حامی در دو سوی منازعه ای گرم ایستاده بودند. تقریبا هیچ گروه سیاسی- اجتماعی از این قاعده مستثنی نبود و شامل همه چهره های فعال- كه با صفت های تندرو، كندرو و میانه رو خطاب می شوند- بود و در عین حال می توان گفت اسلام گراها در یك سو و لائیك ها در سوی دیگر میدان بودند و به همین نسبت كشورهای حامی تفكر مقاومت در یك سو- همراهی با اسلام گراها و در سمت هواداری از تصویب قانون اساسی- و كشورهای حامی سكولاریزم در سوی دیگر- همراهی با لائیك ها و در سمت مخالفت با تصویب قانون اساسی - قرار داشتند. اما در سطوح توده ها فضا به گونه دیگری بود. توده ها برخلاف نخبگان توجه چندانی به منازعه و موضوعی كه ماده نزاع را شكل داده بود، نداشتند. به نظر می آید از منظر اجتماعی، مسئله اولویت دار مصر، قانون اساسی نبود بلكه موضوعات عمده تری نظیر وضع معیشت مردم و هویت بخشی به «مصر جدید» از اولویت بیشتری برخوردار بود. از منظر مردم این قانون اساسی در این دو موضوع اولویت دار تاثیرگذار نخواهد بود. شاید بتوان از یك جهت به مردم حق داد ولی از آن طرف باید گفت كه نخبگان و بخصوص نخبگانی كه طرفدار رای «آری» به قانون اساسی بودند، نتوانستند توده ها را نسبت به «مهم بودن» قانون اساسی متقاعد نمایند.

2- تصویب قانون اساسی مصر كه بطور میانگین با 64 درصد آراء حدود 37 درصد از مشاركت كنندگان مصری انجام شد اولین و مهمترین «سند حقوقی» پس از انقلاب اخیر مصر است و از این رو این قانون فضای جدیدی را در مصر به وجود می آورد. اگر مرسی برای مقاومت در برابر ساختار حقوقی رژیم گذشته و روندهای خاص مشكل داشت، بعد از تصویب قانون اساسی این مشكل تا حد زیادی رفع شده است. الان مرسی می تواند درباره دادستان كل و یا الیگارشی نظامی- امنیتی مصر تصمیم بگیرد و تصمیم خود را به قانون اساسی استناد بدهد. علاوه بر این اسلام گراها می توانند برای بار سوم روی اكثریت آرایی كه به دست آوردند مانور كنند و این، امید آنان را برای انتخابات مهم مجلس افزایش می دهد. با تصویب قانون اساسی، چالش لائیك ها با اسلام گرایان با دشواری های خاصی مواجه می شود چرا كه مخالفت با جریان اسلام گرا به نوعی مخالفت با نظمی كه به تصویب ملت رسیده است، تلقی می شود. این در حالی است كه ایستادن اسلام گراها سر مواضع خود به نوعی ایستادن بر سر قرار ملت و میثاق ملی به حساب می آید.

3- یك سوال اساسی فراروی وحدت طیف های اسلام گرا وجود دارد؛ سوال این است آیا وحدت كنونی اسلام گراها كه حول محور تصویب قانون اساسی پدید آمد در ماه ها و سال های آینده نیز استمرار می یابد یا خیر. در حال حاضر اخوان و طیف های جدا شده از آن نظیر حزب الوسط و جریانات موسوم به سلفی نظیر حزب النور یك جبهه را تشكیل می دهند و انصافا طی چند ماه گذشته وحدت آنان توانست مصر را از شرایط خطیری عبور دهد. اما این وحدت از دو سوی جریان اسلام گرایی یعنی جریانی كه با عنوان سلفی دیده می شوند و جریانی كه با عنوان میانه رو شناخته می شوند با تهدیداتی مواجه است. جریان شریعت گرای مصر اگر نتواند ضرورت كار دولت با گروه های مختلف را به رسمیت بشناسد طبعا در ماه های آینده راه خود را از اخوان و دولت مرسی جدا می كند. جریان اسلامی حكومت گرا هم اگر نتواند در روند تلاش برای جلب همكاری گروه های مختلف، طیف شریعت گرا را در كنار خود حفظ كند، دچار مشكل می شود چرا كه جدایی شریعت گراها می تواند به چالش های پیچیده ای منجر شود.

4- رفتار ارتش در انتخابات های گذشته و همه پرسی قانون اساسی نشان داد كه استفاده از حربه ارتش برای تغییر در معادله با حساسیت ها و محدودیت های زیادی مواجه بوده و كسانی كه در پشت سر ارتش قرار دارند، راه حل استفاده از نظامیان را مناسب ارزیابی نكرده اند این موضوع ضمن آنكه تا حد زیادی خیال اسلام گراها را از ورود یك عنصر ویژه به صحنه سیاسی راحت می كند در عین حال نشان می دهد كه طی ماه های آینده، ارتش كاركرد سیاسی نخواهد داشت.

طی روزهای گذشته عوامل رژیم مبارك و بخصوص احمد شفیق تأكید زیادی به وقوع تقلب داشت و همه پرسی و دستگاه برگزاركننده آن را ناعادلانه ارزیابی می كرد همزمان، دیوانسالاری قضایی برجای مانده از رژیم مبارك نیز با بیانیه های سیاسی! از كمك به دولت در برگزاری همه پرسی طفره رفت ولی علیرغم آن، همه پرسی برگزار شد. قاعدتاً پس از برگزاری همه پرسی فضای قضایی مصر تا حد زیادی به سمت همگرایی با دولت و یا لااقل سكوت در برابر اقدامات مرسی پیش خواهد رفت.

5- موافقان و مخالفان قانون اساسی مصر ابتدا به دو گروه تقسیم شدند گروهی با محوریت اسلام گراها و گروه دیگری با محوریت «جبهه نجات». موضع جبهه نجات عدم برگزاری همه پرسی و لغو كامل بیانیه رئیس جمهور بود و از این رو جبهه نجات و بقایای رژیم مبارك در یك موضع بودند. اسلام گراها تا آخر موضع خود را كه مبتنی بر برگزاری همه پرسی بود حفظ كردند ولی مخالفان نتوانستند تا آخر در كنار هم بمانند. جبهه نجات كه مركب از احزاب وابسته به سه شخصیت سرشناس- شامل حمدین صباحی، عمروموسی و محمد البرادعی- بود در روزهای منتهی به همه پرسی از مخالفت با اصل همه پرسی دست برداشت و اعلام كرد كه به آن رأی منفی می دهد. بعضی از شخصیت های جبهه نجات پا را از این هم فراتر گذاشتند و در روز بعد از برگزاری دور اول همه پرسی اعلام كردند كه از نظر آنان همه پرسی سالم و نتیجه آن قابل قبول است. عمروموسی و البرادعی از جمله این چهره ها بودند. خود این موضوع نشان می دهد كه عناصر جبهه نجات نمی خواستند همه پل ها را پشت سر خود خراب كنند و این می تواند نقطه آغازی بر پایان بحران سیاسی مصر كه طی دو ماه گذشته شعله ور شد، باشد.

6- شواهد و قرائن بیانگر آن است كه تغییرات عمده سیاسی در مصر از همین حالا آغاز شده است. استعفای محمد مكی معاون اول رئیس جمهور بلافاصله پس از رأی آوردن قانون اساسی در همه پرسی روز شنبه اولین اتفاق بود اما برخلاف تبلیغات مخالفان مرسی، مكی به این دلیل استعفا داد كه پست معاون اولی در قانون اساسی جدید حذف شده بود از سوی دیگر سلیم العوا از آغاز مذاكرات رئیس جمهور برای تشكیل دولت جدید خبر داد بر این اساس قاعدتاً طی روزهای آینده «هشام قندیل» جای خود را به فرد جدیدی خواهد داد در كنار این مسئله، محمد المرسی بلافاصله پس از مشخص شدن نتایج همه پرسی، مجلس مشورتی مصر را با انتخاب 90 سناتور تشكیل داد. تركیب این مجلس كه در شرایط فقدان مجلس احزاب مصر می تواند به وضع قوانینی به طور موقت بپردازد، نشان می دهد كه مرسی نمی خواهد روند امور را در غیاب احزابی كه در همه پرسی قانون اساسی در نقطه مقابل او بوده اند، رقم بزند و این از هوشمندی مرسی حكایت می كند.

7- اما مهمترین موضوع پیش روی اخوان و مرسی، انتخابات مجلس النواب یا مجلس نمایندگان مصر است كه از نظر قانون اساسی جدید، پس از رئیس جمهور «مهمترین ركن» قدرت در مصر به حساب می آید. این انتخابات طی دو ماه آینده برگزار می شود. از همین حالا می توان پیش بینی كرد كه طی دو ماه آینده مصر شاهد تشنجاتی در محور شكل گیری مجلس جدید خواهد بود. مسلما مخالفان مرسی تلاش می كنند تا اسلام گراها را از به دست آوردن اكثریت كرسی های پارلمانی محروم نمایند اما از آن طرف طبعا اسلام گراها و به خصوص اخوانی ها هم تلاش می كنند تا با كسب اكثریت كرسی ها در پارلمان حلقه پیروزی های خود را تكمیل نمایند. براساس قانون اساسی، مصر نظامی ریاستی- پارلمانی است به این معنا كه برخلاف دوره مبارك، پارلمان از قدرت زیادی برخوردار خواهد بود. وضع مالی و تشكیل دولت بخشی از صلاحیت این مجلس است. نكته دیگری كه در این خصوص وجود دارد این است كه برخلاف آنچه در جریان همه پرسی شاهد بودیم، مخالفان مرسی همه تلاش خود را برای به میدان آوردن مردم در روز انتخابات به كار می برند بر این اساس به نظر می آید كه انتخابات مجلس نمایندگان مصر برخلاف همه پرسی از مشاركت گسترده ای برخوردار باشد.

از سوی دیگر مخالفان مرسی كه نتوانستند مانع تصویب قانون اساسی جدید شوند تلاش خود را به سمت تغییر در موادی از آن از طریق مجلس آینده معطوف می كنند چرا كه در متن قانون اساسی چنین صلاحیتی به مجلس داده شده است بر همین اساس فهمی هویدی در مصاحبه ای اعلام كرد كه من با دكتر مكی- معاون مستعفی رئیس جمهور- صحبت كردم و جمع بندی ما این بود كه حالا كه قانون اساسی رأی آورده باید از طریق مجلس، بندهایی از آن را اصلاح كرد.

8- اخوان المسلمین از ماجرای قبل و بعد از همه پرسی باید طبعا آموخته باشد كه دارا بودن رأی اكثریت نسبی كفایت نمی كند و برای اداره مصر به گفت و گو و جلب همكاری مخالفان هم نیاز است. در این انتخابات، اخوانی ها تقریبا یك پنجم آرای واجدان شرایط رای را كسب كردند و این نشان می دهد كه چهارپنجمی هم وجود دارد كه اگرچه اكثریت آنها معاند نیستند ولی به هرحال هماهنگ هم نیستند. این موضوع تا حد زیادی مانع رفتارهای فردگرایانه می شود و به موازات آن امكان مشاركت منتقدین قدرتمندی نظیر حمدین صباحی را در حكومت فراهم می كند.

خراسان:در سال هفتم حنای نگذاشتند رنگی ندارد

«در سال هفتم حناینگذاشتند رنگی ندارد»عنوان یادداشت سردبیر روزنامه خراسان به قلم محمد سعید احدیان است كه در آن می‌خوانید؛سخنان اقتصادی شنبه شب آقای احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی را می توان به سه سرفصل کلی تقسیم کرد. اول اینکه هدفمندی یارانه ها تا سال 90 موفق بوده است دوم اینکه شرایط اقتصادی ایجاد شده در سال 91 ناشی از بحران افزایش قیمت ارز است نه هدفمندی و دلیل اصلی این افزایش قیمت نیزاقدامات دشمن است وسوم اینکه در موضوع اقتصاد کشور اعم از موضوعات هدفمندی یا بحران ارزی ایجاد شده یا هر بحث دیگر، دخالت این قوه و آن قوه و عملکرد این سازمان و آن نهاد و فلان فرد و... باعث شده است که فرمان اقتصاد کشور دست یک نفر نباشد و این دخالت های دیگران در کنار تحریم ها باعث شرایط موجود اقتصادی شده است.

با این مسئله که هدفمندی یارانه خوب شروع شد و دولت توانست در کنار برخی اشتباهات نه تنها عملکرد مناسب بلکه فوق تصوری را از خود برجای بگذارد کاملا موافقم اما درباره دو محور بعد که می توان آن ها را اینگونه خلاصه کرد که در ایجاد این همه معضل برای وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم "همه مقصرند جز رئیس اجرایی کشور" ضروری می دانم مخالفت و اعتراض جدی خود را بیان کنم.

همه حتی مردم عادی می دانستند که تحریم ها در حال شدت گرفتن است، آیا رئیس جمهور کشور نباید کمی تدبیر به خرج می داد و در لایحه بودجه سال 91 شرایط ناشی از تحریم ها را لحاظ می کرد؟ تنظیم لایحه بودجه ۹۱ بدون توجه لازم به بحث جدی تحریم چه توجیهی دارد؟

آقای احمدی نژاد می گویند ما زمانی به خودروهای لوکس ارز مرجع دادیم که هنوز به همه کالاها ارز مرجع تخصیص داده می شد، یعنی آیا ما نباید از رئیس جمهورکشورمان با همه مثلا هزاران ساعت کارشناسی صورت گرفته انتظار این پیش بینی ساده را داشته باشیم که حداقل از ابتدای سال برای "پورشه" و امثال آن پول بیت المال به هدر نرود؟ وقتی با هزینه های میلیاردی یک باشگاه فوتبالی مردم کوچه و بازار هم از وجود چنین رانتی خبردار شده اند آیا این توجیه آقای احمدی نژاد عذربدتر از گناه نیست؟

آیا رئیس اجرایی کشور نباید به این سوال پاسخ دهند چرا ناگهان از مرداد ماه شخصا دستور عدم تخصیص ارز به همه کالاها می دهند در حالی که می توانستند کارهایی که بعدا در کنترل بازار اجرایی شد مانند اولویت بندی کالاها یا اتاق مبادلات ارزی را قبلا دقیق برنامه ریزی و اجرا کنند و در نتیجه بدون ایجاد شوک شرایط بازار را اصلاح کنند؟

آیا کسی جز بانک مرکزی ناگهان اعلام کرد که نرخ ارز مرجع حذف می شود و بعد که قیمت دلار در یکی دو روز صدها تومان افزایش پیدا کرد نظرش را تغییر داد؟ کسی جز دولت مسئول چنین تصمیم های خلق الساعه و انبوه بخشنامه های چندروزه است؟

آیا با این همه درآمد ارزی در سال های آغازین دولت نهم، کسی جز دولت و شخص رئیس جمهور مقصر اصلی خالی بودن صندوق ذخیره ارزی است؟ آیا وجود نقدینگی ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی که عامل اصلی بحران های سکه و ارز است جز با سیاست بودجه های انبساطی که دولت خلاف نظرهمه کارشناسان با فشار روانی مجلس را مجبور به تصویب آن کرد ایجاد شده است؟

آیا وجود معوقات بانکی جز نتیجه تسهیلات کلان بی حساب و کتاب به اصلاح اشتغال زایی دولت یا عدم پرداخت تعهدات دولت به تولیدکنندگان است؟ چرا می گوییم ما را "مکلف" کرده اند که معوقات بانکی را پس نگیریم درحالی که مصوبه مجلس در برنامه پنج ساله، بانک مرکزی را "مجاز" دانسته فقط برای واحدهای تولیدی که به دلیل شرایط اقتصادی توان بازپرداخت ندارند فرصت در نظر بگیرد؟

چرا می گوییم مگر ما می توانیم بودجه های عمرانی را در جای دیگر هزینه کنیم درحالی که گزارش رسمی تفریغ بودجه در سال های مختلف نشان دهنده جابجایی هزینه کرد هزاران میلیارد تومان است؟

مدعی نیستم که دیگر مسائل مانند تحریم ها یا تصمیمات نادرست بخش های دیگر نقشی در شرایط اقتصادی موجود نداشته است فقط تاکید می کنم که نمی توان پذیرفت که "همه مقصرند جز رئیس اجرایی کشور" و تصریح می کنم که براساس تجربه های پیشین آقای احمدی نژاد باید بپذیرند در سال هفتم از شروع به کار دولت ایشان که به گفته خودشان چند ماهی دیگر بیشتر از آن نمانده است حنای "نگذاشتند" رنگی ندارد.

جمهوری اسلامی:قانونی كه هدف خود را گم كرد!

«قانونی كه هدف خود را گم كرد!»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛اقتصاد ایران وارد سومین سال اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شده است. در دوسال گذشته تحولات بسیار چشمگیری در حوزه اقتصاد كشور رخ داده كه بی‌تردید بخش عمده‌ای از این تحولات، متأثر از اجرای قانونی است كه حداقل در مقام تئوری به دنبال هدفمند ساختن یارانه‌ها بوده است.

در عین حال، بررسی شرایط اقتصاد كشور طی دو سال اخیر به وضوح نشان می‌دهد كه این قانون در مرحله اجرا از اهداف تعریف شده برای آن، فرسنگ‌ها فاصله گرفته و خلاف آنچه برخی مدیران دولتی می‌گویند نه تنها كام مردم را شیرین نكرده بلكه مشكلات معیشتی جامعه خصوصاً اقشار ضعیف را تشدید كرده است.

سؤال اصلی بی‌گمان این است كه قانونی كه با حجم بالائی از حمایت‌های كارشناسی همراه بود چرا در مقام اجرا به چنین وضعیتی دچار شده است؟ به عبارت دیگر نقطه ضعف اصلی در قانون است یا در نوع اجرا و اهداف مجریان قانون از شیوه اجرای آن؟

عمده‌ترین دلیل كارشناسان برای انحراف قانون هدفمندی یارانه‌ها از اهداف تعیین شده و آثار ناگوار اجرای آن چیره شدن نگاه سیاسی بر یك برنامه اقتصادی است. به دیگر سخن همانگونه كه در ابتدای اجرای قانون، برخی ناظران و كارشناسان هشدار می‌دادند، جذابیت‌های سیاسی توزیع پول میان مردم چنان بالا است كه كمتر دولتی می‌تواند در برابر آن مقاومت كند و همچنان بر منطق و اصول علم اقتصاد مقید و پا برجا بماند.

اكنون با گذشت دو سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها كه از همان ابتدا با توزیع پول در قالب یارانه نقدی میان مردم همراه بود، كاملاً مشخص است كه دولت‌های نهم و دهم به همان دامی گرفتار شدند كه كارشناسان اقتصاد سیاسی از آن پرهیز می‌دادند. به عبارت روشن تر، جذابیت توزیع پول میان جامعه چنان دولتمردان را شیفته خود كرد كه نه تنها از عواقب تزریق نقدینگی به جامعه غفلت كردند بلكه از متن صریح قانون هدفمندی یارانه‌ها كه خود آن را تدوین كرده بودند نیز عدول كرده و سهم عمده‌ای از منابع آزاد شده از محل حذف یارانه‌ها را به جای اختصاص دادن به بخش تولید و كشاورزی در قالب یارانه نقدی به جامعه تزریق كردند.

به این ترتیب تقاضایی در جامعه دامن زده شد و هنوز هم می‌شود كه تولید و عرضه‌ای از محل تولید داخل برای آن وجود نداشته و ندارد چرا كه واحدهای تولیدی با بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی و... از مزیت اقتصادی تولید فاصله گرفته‌اند و به این خاطر حجم تولیداتشان به شدت افت كرده است. در چنین شرایطی طبیعی است كه عدم تعادل میان عرضه و تقاضا به ایجاد گرانی و سپس تورم می‌انجامد. دولت در چنین شرایطی همان اشتباه متداول سال‌های اخیر را تكرار كرد و به واردات پناه برد تا بلكه بتواند با بالا بردن حجم عرضه از ناحیه واردات، عدم تعادل میان عرضه و تقاضا را از بین ببرد. این روش با تمامی معایبش می‌توانست تا حدودی تورم را مهار كند اما مشكل زمانی عیان‌تر شد كه با افزایش نرخ ارز و محدودیت واردات و... دامنه ورود كالا به كشور محدود شد و قیمت تمام شده واردات نیز بالا رفت كه افزایش نرخ تورم طی ماه‌های اخیر بی‌گمان در همین مسئله ریشه دارد.

از این رو به نظر می‌رسد علت‌ اصلی مشكلات اخیر را باید در تكیه بیش از اندازه دولت در قالب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بر توزیع پول نقد میان مردم دانست؛ البته مسائلی مانند نوسانات نرخ ارز، تحریم‌ها و... آثار سوء تزریق پول را تشدید كرده‌اند.

در چنین شرایطی طبیعی است كه نمی‌توان به موفقیت اجرای این قانون در آینده امیدوار بود چنانكه تاكنون نیز محصول اجرای هدفمندی به شیوه دو ساله اخیر دولت به مشكلات اقتصادی دامن زده است. بنابر این تكرار این سخنان توسط دولتمردان كه كام مردم با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شیرین شده است، بسیار عجیب است چرا كه افزایش نرخ تورم به رقم 1/26 درصدی كه ركورد 15 ساله اخیر را شكسته، طبیعتاً نمی‌تواند شیرین شدن كام جامعه تفسیر شود! متأسفانه قانون هدفمندی یارانه‌ها هدف خود را گم كرده و درحال حاضر چشم انداز چندان روشنی نیز برای كاهش تورم طی سال‌های پیش رو وجود ندارد. بدین ترتیب، به نظر می‌رسد درصورتی كه دولت قصد دارد مرحله دوم هدفمندی را اجرا كند باید در شیوه اجرای این قانون تجدیدنظر شود.

رسالت:انحراف چیست؟

«انحراف چیست؟»عنوان بخش دوم سرمقاله روزنامه رسالت به قلم حبیب الله عسكراولادی است كه در آن می‌خوانید؛دیروز از خط مستقیم انقلاب وانحراف از آن سخن گفتیم و از انحراف از وحدت امت اسلام بویژه وحدت ملی مباحثی گفته شد. در این قسمت در خصوص نادیده گرفتن خدمات انقلاب درگذشته واسلام ایرانی و مكتب ایرانی به‌عنوان دو انحراف مطالبی تقدیم می‌شود.

1- نادیده‌ گرفتن خدمات گذشته
گاهی از خدمات دولت  فعلی به‌گونه‌ای سخن گفته می‌شود كه گویی درگذشته هیچ كاری صورت نگرفته است. تاریخ انقلاب اسلامی مشحون از فداكاری شمار زیادی از مسئولان در دولت‌های پیشین است. دولت‌ 8 سال دفاع مقدس، دولت سازندگی  و دولت اصلاحات هر كدام به سهم خود به مردم خدمت كرده‌اند و فصلی از تاریخ پر افتخار جمهوری اسلامی را رقم زده‌اند. نقد برخی عملكردهای ناصواب همراهان آنها نباید باعث شود خدمات آنها را نادیده بگیریم و آنها را تخطئه كنیم وخدای  ناكرده تصویری سیاه از آنها نشان دهیم. " لا یجرمنكم شنان قوم علی الا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوی... ( مائده 8).

 یكی از توفیقات دولت نهم ودهم به فضل الهی این بوده  كه از سال‌های 84 تاكنون رقم درآمد نفتی ایران یك رقم فوق العاده بوده است به‌طوری كه از آغاز انقلاب تا پایان دولت اصلاحات رقم درآمد نفتی ایران 383 میلیارد و 796 میلیون دلار بوده است. در حالی كه تنها در طول برنامه پنجساله چهارم در آمد نفتی ایران رقمی بالغ بر 465 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است.

یعنی ما در این دوره بیش از همه دولت‌های گذشته به لطف الهی درآمد نفت داشتیم و زیرساخت‌های اقتصادی كشور مهیای یك جهش اقتصادی بوده است. لذا حجم خدمات به مردم نباید برخی را مغرور كند ومدام آمار و ارقام را به رخ دولت‌های پیشین بكشند.

ضمن اینكه نهادهای نظارتی باید تصویر درستی- غیر از تصویری رسمی كه دولتی‌ها در مورد كارنامه اقتصادی می‌دهند - از وضعیت اقتصادی كشور بدهند تا معلوم بشود ما با این نعمت عظیم الهی چه كردیم؟

2- اسلام ایرانی ، مكتب ایرانی
جعل تئوری مكتب ایرانی و حذف " اسلام" در ادبیات گفتاری اطرافیان رئیس جمهور و تاكید بیش از حد روی "اومانیسم" و اصالت انسان وبه بهانه‌های گوناگون، ستایش از ایران باستان و تجلیل از كوروش و به رخ كشیدن منشور حقوق بشر او نوعی بازگشت به گذشته است بی‌آنكه به مردم بگوییم این رویكرد چه جایگاهی در گفتمان امام(ره) و رهبری دارد. ما این رویكرد را نوعی انحراف می‌دانیم.

 اذ جعل الذین كفروا فی قلوبهم الحمیه حمیه الجاهلیه فانزل الله سكینته علی رسوله و علی المومنین...( فتح 26)

 "حمیت جاهلیت" مانع می‌شود ، ایمان به خدا و رسول آورد و تسلیم در برابر حق و عدالت شد.
پافشاری اقوام منحرف در برابر انبیای الهی از رهگذر "‌حمیت جاهلیت" صورت می‌گرفت. قرآن مجید داروی درد"‌حمیت جاهلیت" را سكینه ایمانی و روح تقوی می‌داند. ما باید جامعه اسلامی را به‌سوی احكام الله و حاكمیت تقوی ببریم تا به سمت حمیت جاهلیت منحرف نشود. نه اینكه خود مبلغ آن باشیم .در حالی‌كه در منطقه و جهان عطر بیداری اسلامی به مشام می‌رسد كوبیدن بر طبل ناسیونالیسم ایرانی وحتی پوشاندن لباس ایرانی بر اسلام تحت عنوان مكتب ایرانی، اسلام ایرانی  یك خطای راهبردی است و می‌توان آن را حمیت‌ جاهلی دانست.

البته به این معنا نیست كه  ما نسبت به ملیت خود بی‌تفاوت باشیم و ارزش‌های الهی آن را فراموش كنیم. اما تاكید زیاد بر آن به وحدت مسلمین، هم در داخل و هم در خارج آسیب می‌زند و انقلاب‌ اسلامی ما را  كه خود را در اندازه جهانی تعریف كرده است درحد فرقه‌گرایی و نژاد پرستی فرو می‌كاهد.
این رویكرد فهم رئیس دولت را از واقعیت‌های جهان اسلام و دیدگاه‌های درست امام و رهبری، روحانیت ومراجع و نخبگان حوزه و دانشگاه دور می‌كند.

 مواضع انحرافی اطرافیان دكتر احمدی‌نژاد، حتی نزدیك‌ترین دوستان رئیس جمهور را رنجاند و نقد صریح آیت الله مصباح یزدی به حلقه انحراف و موارد انحراف را اطرافیان رئیس جمهور باید جدی بگیرند.

سیاست روز:كمی درباره گزارش رئیس جمهور

«كمی درباره گزارش رئیس جمهور»عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است كه در آن می‌خوانید؛چرا اینقدر تفاوت فاحش میان برخی سخنان و آمار و ارقام مسئولین دیده می‌شود؟ این تفاوت‌های فاحش و تاثیرگذار در صحنه اقتصادی کشور چه تاثیری بر روند فعالیت‌های اقتصادی از جمله تولید، صادرات، واردات خواهد داشت؟

اینگونه سخنان دوگانه که از سوی مقامات کشور چه در حوزه قوه مجریه و چه در حوزه قوه مقننه طرح می‌شود، چرا باید این همه از هم دور باشد؟

تفاوت دیدگاه نسبت به موضوع مهمی مانند اقتصاد آن هم به این شدت، تصمیم گیری‌ها را درباره مسائل مهم اقتصادی سخت می‌کند.

مسائل اقتصادی کشور با معیشت مردم ارتباط مستقیم دارد و اگر نتوان به یک جمع‌بندی مناسب و منطقی رسید، این مردم هستند که در ابتدا از این اتفاقات ضربه می‌خورند و فشارهای اقتصادی را هم باید تحمل کنند.

نظرسنجی‌ها درباره اجرای هدفمندی یارانه‌ها که بخشی از طرح تحول اقتصادی در کشور است، چیز دیگری می‌گوید. در این نظرسنجی‌ها اکثریت مردم با این شیوه اجرا موافق نیستند و اعتقاد دارند که پرداخت پول، با این تورم و وضعیت اقتصادی تناسبی ندارد. حتی می‌گویند كه باید بیشتر به بخش تولید اخمیت داده شود.تولید در هر زمینه‌ای.آن‌ها اعتقاد دارند كه حمایت از تولید محصولات كشاورزی از تولیدات دیگر اخمیت بیشتری دارد چون مواد غذایی كالای استرانژیك است و با تغذیه جامعه سر و كار دارد پس باید در این زمینه بیشتر سرمایه گذاری كرد.

هر چند مردم در دو سال گذشته همگام با اجرای هدفمندی یارانه‌ها خود را هماهنگ کرده باشند، اما این هماهنگی همراه با سختی‌هایی بوده است که تحمل آن برای اکثریت مردم دشوار شده است.

اكثریت جامعه از مردم گرفته تا كارشناسان و مسئولیت اعتقاد دارند كه طرح تحول اقتصادی باید اجرا شود و كمتر كسی با آن مخالف است اما با چگونگی اجرای آن اختلاف نظر دارند.

آقای رئیس‌جمهور شنبه شب در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم اظهار داشت که طرح باید در یک مرحله اجرا می‌شد و مردم ظرفیت‌شان بالاست. اما قانون ۵ ساله تصویب کرد.

آقای احمدی‌نژاد حتی گفت که به تولید اهمیت ویژه داده‌ایم و از تولید داخلی حمایت کرده‌ایم.
روز گذشته آقای مصباحی مقدم چیز دیگری گفت، وی که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است گفت که حتی یک ریال از یارانه تولید داده نشده است و یا آقای فولاگر که رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی است، گفته است، به هیچ عنوان از تولید حمایت نشده است.

این بخشی از اظهارات مسئولین کشور درباره بخشی از اوضاع اقتصادی است که در ابتدای یادداشت به آن اشاره رفت که چرا این همه تفاوت نسبت به مسائل اقتصادی در میان مسئولین دیده می‌شود؟

مردم که شاهد این ماجرا هستند، چگونه قضاوت خواهند کرد؟! چه واکنشی نشان خواهند داد؟
مردم اکنون حس می‌کنند که چه اتفاقی افتاده است. افزایش قیمت‌ها خود شاهد آن است. حتی کالاهایی که در داخل تولید می‌شود از افزایش قیمت برخوردار گشته و همین امر واقعیت‌های اقتصادی کشور را برای مردم ملموس کرده است.

در بخش تولید نیز چنین اتفاقی افتاده است. سهم بخش تولید اگر از همان ابتدا محاسبه و پرداخت می‌شد و خط تولید و سیستم‌ها و دستگاه‌های تولیدی بهینه و نو می‌شد، اکنون شاهد کاهش تولید در بسیاری از کارخانه‌ها نبودیم.

به عنوان مثال همین چند روز پیش بود که کارکنان یك کارخانه تولید لوازم خانگی به خاطر عدم دریافت حقوق چند ماهه خود تجمع کردند و نسبت به تعطیل شدن چند خط تولیدی این کارخانه لوازم خانگی اعتراض داشتند.

یک کارخانه تولیدی لوازم خانگی دیگر تنها روزانه ۳۰۰ قلم کالا تولید می‌کند. کارخانه دیگری هم با وضعیت نامناسبی برخوردار است و حتی گفته می‌شود که رو به تعطیلی است.

از اینگونه نمونه‌ها بسیاراست. دلایل تعطیلی و یا کاهش تولید محصولات این کارخانه‌ها چیست؟
تولیدات دیگر كه مورد اشتره رئیس جمهور بود نیز در همین وضعیت است.تولید سیمان هم اكنون برای كارخانه‌ها با ضرر همراه است.در هر تن تولید سیمان ۱۵ هزار تومان ضرر شامل حال اولید كننده می‌شود.

در هر صورت قانونی است که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است و دولت هم طبق این قانون موظف به اجرای آن است. هر دو طرف باید تبعات اجرا شدن یا نشدن فاز دوم را برآورد کنند و آنگاه تصمیم بگیرند که آیا این بخش از طرح تحول اقتصادی اجرا شود یا نه؟!
آقای احمدی نژاد در گزارش خود به مردم ،از معوقات بانكی گفت كه
«نمی‌گذارند وام های معوق را پس بگیریم.» در حالی كه آقای آملی لاریجانی روز گذشته اعلام كرد كه دو سال است قوه قضاییه درخواست نام بدهكاران و افرادی كه معوقات بانكی دارند را به دولت داده است.

اگر موفقیتی در هر زمینه‌ای برای كشور ایجاد می‌شود برای یك فرد و یك گروه و یا یك دستگاه و قوه نیست بلكه برای همه است و اگر هم ناكامی و عدم موفقیتی پیش می‌آید باز هم برای همه است.همه دستگاه‌ها و قوا در هر دو مورد سهیم هستند نمی‌توان موفقیت‌ها را به نام خود گذاشت، عدم موفقیت را به نام دیگران تمام كرد.

تهران امروز:آمارهای تلویزیونی واقعیات اقتصادی

«آمارهای تلویزیونی واقعیات اقتصادی»عنوان سرمقاله روزنامه تهران امروز به قلم ابراهیم نكو
است كه در آن می‌خوانید؛دفاعیه تلویزیونی رئیس‌جمهور از كارنامه دو ساله اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اگر چه قابل انتظار بود لیكن غیرطبیعی بود. آنچه این دفاعیه را غیرطبیعی نشان می‌داد، آمارهایی بود كه متاسفانه با واقعیات ملموس جامعه فاصله فراوان دارد و انتظار نمی‌رفت كه رئیس‌جمهور تا این حد چشم خود را بر واقعیات ببندد و مردم را به آمارها و نمودارهایی ارجاع بدهد كه معلوم نیست توسط چه كسانی و با چه شیوه‌‌ای تنظیم شده است.

دفاع از اوضاع تولید، مطلوب نشان دادن وضعیت تورم و اعلام افزایش قدرت خرید 7 دهك جامعه مسائلی نیست كه نتوان واقعیت آن را در جامعه یافت. واقعیت این است كه تولید در شرایط مناسبی قرار ندارد، تورمی كه مردم احساس می‌كنند بسیار فراتر از 26درصد اعلام شده توسط رئیس‌جمهور است و ناگفته پیداست كه احساس عمومی از تورم بسیار دقیق‌تر از نمودارهای دولتی است.

افزایش قدرت خرید 7 دهك جامعه هم خود داستانی است كه هر چقدر كمتر بدان پرداخته شود، بیشتر به نفع دولت خواهد بود. نهایتا اینكه در علم اقتصاد به كنایه از شرایط ركود تورمی به‌عنوان بهشت پولداران و جهنم فقرا و افراد با درآمد ثابت یاد می‌كنند و در حال حاضر هم كشور ما دچار شرایط ركود تورمی است بنابراین در چنین شرایطی پایه استدلالی این خبر كه 7 دهك جامعه با دریافت یارانه ناچیز 45 هزار تومانی قدرت خریدشان بهبود یافته است، سست‌تر از آن است كه حتی قابل نقد باشد.

تنها توجیهی كه درخصوص سخنان تلویزیونی رئیس‌جمهور باقی می‌ماند، این است كه گاهی دولت‌ها مجبورند برای برون‌رفت از شرایط انتقادی و برای فرار از حملاتی كه به‌حق و ناحق به آنها وارد می‌شود دست به چنین عكس‌العمل‌هایی بزنند. به بیان بهتر، رئیس‌جمهور در سخنان خود سعی كرد وضعیت اقتصادی را بسیار بهتر از چیزی كه هست نشان دهد و در این مسیر وعده‌های بسیاری را هم مطرح كرد. این عكس‌العمل بیشتر با انگیزه برون‌رفت از فضای سختی كه اكنون برای دولت به وجود آمده انجام شد. به هر روی ما باید دفاع از خود را حق دولت بدانیم و توقع نداشته باشیم كه دولت به تمام ضعف‌ها و كوته‌كاری‌های خود اشاره كند و دست به انتقاد از خود بزند.

با این وجود اما دولت نمی‌تواند برای دفاع از خود سخنانی مطرح كند كه با واقعیت‌های اقتصادی جامعه فاصله زیادی داشته باشد. زیرا مطرح كردن این سخنان در شرایطی كه اقتصاد و معیشت مردم وضعیت خوبی ندارد می‌تواند اذهان مردم و كشور را به راه نادرست ببرد و در مسیری قرار دهد كه جامعه درگیر یك دوگانگی ذهنی شود. خود رئیس‌جمهور هم از وضعیت اقتصادی كشور خبر دارد و می‌داند در برخی از حوزه‌ها آنچنان وضعیت خوبی نداریم یا اینكه تولید در شرایط مناسبی قرار ندارد.

رئیس‌جمهور قطعا از مراجعه‌های روزانه‌ای كه به دفتر ایشان می‌شود در می‌یابند كه بسیاری از مردم با سختی معیشت روبه‌رو هستند و از نظر قدرت خرید هم آنچنان در جایگاه مناسبی نیستیم.

از همین‌رو باید تاكید كرد كه برعكس سخنان رئیس‌جمهور یارانه‌های 45 هزار تومانی نتوانسته‌اند قدرت خرید مردم را افزایش دهند و چه‌بسا شرایط آنها را هم سخت‌تر كرده‌اند. به بیان بهتر شاید روزی مبلغی به اندازه 45 هزار تومان گرهی از كار مردم باز می‌كرد اما این‌روزها به شدت خرج و مخارج بالا رفته‌است و با 45 هزار تومان نمی‌توان ادعای افزایش قدرت خرید را داشت. به هر روی اما چون به روزهای پایان كار دولت نزدیك می‌شویم دولت در تلاش است كه كارنامه بهتری از خود به نمایش بگذارد و این سخنان را هم به همین دلیل مطرح می‌كند. با این وجود مسئولین باید بدانند كه مردم برای قضاوت به عملكردها و وضعیت خود نگاه می‌كنند و تنها به حرف و سخن اكتفا نمی‌كنند. از همین‌ر‌و نباید انتظار داشته باشیم كه سخنان ما ذهن مردم را آرام كند و به آنها بقبولانند كه قدرت خرید آنها افزایش پیدا كرده و وضعیت اقتصادی كشور در شرایط مناسبی قرار دارد. 

آفرینش:پیروزی اخوان وسهم خواهی ها از انقلاب

«پیروزی اخوان وسهم خواهی ها از انقلاب»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است كه در آن می‌خوانید؛چند ساعت پس از بستن حوزه‌های رای‌گیری در دور دوم همه‌پرسی قانون اساسی مصر، اسلام‌گرایان طرفدار دولت پیروزی خود را اعلام کردند. اخوان المسلمین که محمد مرسی‌، رئیس‌جمهور مصر به آن تعلق دارد، اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا، 64 درصد رأی‌‌دهندگان به پیش‌نویس قانون اساسی رای مثبت داده‌اند.

بلافاصله پس از اعلام نتایج شمارش آرا، محمد مرسی یک ‌سوم اعضای مجلس اعلای "شورا" را منصوب کرد تا در غیاب پارلمان قانونگذاری کنند.

جدای از انجام انتخابات و صحت برگزاری آن، آنچه مهم است اینكه هنوز مشكل اصلی مصر و اختلافات سیاسی میان گروه های مختلف و حزب حاكم به قوت خود باقی است. مخالفان معتقدند كه حقوق گروه های مختلف و اقلیت ها در این قانون اساسی رعایت نشده و تنها شریعت اسلامی تضمین كننده خواسته ها و منافع اسلام گرایان خواهد بود.

اما به نظر می رسد این اختلافات ریشه ای در آغاز انقلاب مصر داشته و هریك از طرفین خواستار القای تفكرات خود برحركت انقلاب می باشند. اگر بازگشتی به روزهای ابتدایی انقلاب مصر و میدان التحریرداشته باشیم، هیچ یك از گروهای سیاسی از جمله اخوان كه امروز داعیه سهم خواهی از انقلاب مصر را دارند حضور نداشتند! بلكه این جوانان مصری(جوانان التحریر ) بودند كه بدون داشتن هیچ تشكل و ساختارتشكیلاتی وارد میدان شدند و آتش انقلاب را برافروختند. درآن زمان اخوان نه تنها در اعتراضات التحریر شركت نداشت حتی تا پیش از سرنگونی مبارك شركت دراعتراضات را نفی می كرد.

اما پس از در ریل قرارگرفتن قطار انقلاب گروه های سیاسی پا به عرصه تحولات گذاشتند و خود را هوادار انقلاب معرفی كردند. دراین میان اخوان به سبب ساختار تشكیلاتی منسجم و قوی كه داشت توانست سوار برموج انقلاب شود. ضمن اینكه در پیروزی اخوان درانتخابات ریاست جمهوری نیز باید به نقش بسیاری از مخالفین مبارك كه با فعالیت های اخوان همخوانی نداشتند نیز اشاره كرد.

بسیاری از گروه ها به سبب اینكه به گزینه مبارك و ارتش رای ندهند به اخوان رای دادند، و امروز مشاهده می كنیم كه این اختلاف سلیقه‌ها خود را عیان ساخته و به تعارض میان حكومت و گروه های سیاسی تبدیل شده است.امروز به گفته برگزاركنندگان انتخابات مصر درحدود 60 درصد مردم به پیش نویس قانون اساسی رای مثبت داده اند، اما به زعم مخالفان انتخابات، رای مثبت به این پیش نویس درحقیقت نادیده انگاشتن خواسته های قشر كثیری از مردم مصر می باشد كه بخشی از بدنه اصلی انقلاب هستند.

باید اذعان داشت كه مخالفان انتخابات قانون اساسی، دشمنان مصر نیستند بلكه همان مردمی هستند كه درروزهای اولیه انقلاب برعلیه حكومت مبارك تظاهرات می كردند. درحال حاضر نیز درپی سهم خود از انقلاب هستند و معتقدند انتظارهایشان از روند انقلاب محقق نشده است.

هرچند كه به احتمال قوی انتخابات قانون اساسی با پیروزی اخوان به پایان خواهد رسید، اما نمی توان چشم برخواسته های نزدیك بر نیمی از مردم مصربست و آنها را نادیده گرفت. مسلماً اعتراضات این گروه ها به پایان نخواهد رسید و در مراحل دیگر قانون گذاری ها با دولت محمدمرسی به مشكل خواهند خورد و تنش های بسیاری در انتظار حكومت مصر می باشد.

حمایت:رسیدن به هدف با هر وسیله‌ای!

«رسیدن به هدف با هر وسیله‌ای!»عنوان یادداشت روز روزنامه حمایت است كه در آن می‌خوانید؛در روزهای اخیر برخی تحولات در سطح بین المللی انصافا تامل برانگیز بودند از این حیث که نشان دادند برخی محافل قدرت جهانی خصوصا دولت های لیبرال ومرتبطین آن ها چگونه برای رسیدن به اهداف نامشروع خود بر خلاف چهره آرایی های مزوّرانه خود، بهره مندی از هر وسیله ای را توجیه می کنند. در یادداشت امروز برخی از مصادیق جدید این منطق غیر اخلاقی وخلاف موازین حقوقی مورد اشاره وکالبد شکافی مختصر قرار می گیرد، با این امید که مرضی خداوند سبحان واقع و برای ارتقای آگاهی های عمومی مفید واقع شود.

مورد اولی که در تحولات چند روزه اخیر جلب نظر کرد، مربوط به وقایع مصر بود که البته تحولات این کشور اخیرا در یادداشت دیگری نیز در همین ستون مورد تحلیل قرار گرفت و مشخص شد که چگونه جریان سکولار در مقابل رای اکثریت مردم مصر می ایستد و به جای طی روندهای دموکراتیک از روش های برهم زدن نظم عمومی استفاده می کند. موردی که اخیرا در رابطه با تحولات مصر البته در خارج از مصر به وقوع پیوست، اقدام دختر جوانی بود که چند ماه قبل در کوران انقلاب مصر خود را عریان کرد به این بهانه که نمی خواهد انقلاب مصر اسلامی باشد.

دختر مزبور در هفته قبل در یک کشور اروپایی به همراه دو دختر دیگر هرزه ای که از این قبیل افراد متاسفانه در غرب زیاد دیده می شوند، در خیابان خود را کاملا عریان ساختند ودر حالی که روی بدن های خود نوشته بودند، شریعت مبنای قانون اساسی مصر نباید باشد یا این که دین موجب بردگی است و در حالی که یک جلد از قرآن مجید را روی زمین جلوی پای خود قرار داه بودند ، نقشی سخیف و توهین آمیز از سناریویی را ایفا کردند که غربی ها برای تحت تاثیر قرار دادن همه پرسی قانون اساسی مصر در پیش گرفتند. طراحان این نمایش سخیف و غیر اخلاقی به زعم خود خواستند احساسات مردم مصر را برانگیزند تا در مرحله دوم همه پرسی از پیش نویس قانون اساسی حمایت نکنند، در حالی که با برگزاری مرحله دوم همه پرسی مشخص شد که بیش از هفتاد درصد مردم مصر قانون اساسی مبتنی بر شریعت را تایید کردند. نمایش زشت و زننده دختر اجیر شده مصری دوستان غربی وی در بیان مخالفت خود با اسلام از طریق عریان سازی البته مطلب تازه ای نیست و قبل از این نیز از سوی برخی منحرفین و مزد بگیران غرب دیده شده است، اما نکته قابل تامل این است که این گونه نمایش ها به خوبی نشان می دهند که در منطق زورمداران غربی هر جا که کارشان با روش های قابل قبول به نتیجه نرسید به هر روش دیگری متوسل می شوند تا مانع ارزش های مخالف خود شوند.

این نمایش توهین آمیز نمونه دیگری از پرونده سنگین غربی ها در بهره مندی از هر ابزاری برای رسیدن به هدف است.مورد دومی که طی روز های اخیر جلب توجه کرد، اقدام دولت کانادا در خارج سازی گروهک تروریستی منافین از لیست گروه های ترورریستی بود. البته همان گونه که رسانه های غربی گزارش دادند اقدام دولتمردان افراطی کانادا با هماهنگی دولت آمریکا انجام شد، اما این موضوع نیزنشان داد که غربی ها به ارزش های ثابت و لایتغیر هیچ پایبندی ندارند.

مگر می شود خود را ضد تروریسم معرفی کنیم واز دنیا بخواهیم که با ترورریسم مبارزه کند و اسناد بین المللی ذیربط را رعایت کند، ولی وقتی در راستای اهداف سیاسی نامشروع خود قرار گرفتیم همه قواعد حقوقی یادمان برود و گروه های شناخته شده تروریستی را تحت حمایت قرار دهیم. این نحو اقدام غربی ها نیز برای جهانیان شناخته شده است و متاسفانه یکی از دلایل اصلی استمرار تروریسم در جهان نیز، همین دورویی واستفاده ابزاری آن ها از تروریست هاست.مورد دیگری که طی روزهای اخیر به موازات دو مصداق یاد شده جلب نظر کرد، اقدام یکی از شرکت های اسپانیایی در حذف ارائه خدمات ماهواره ای به دو شبکه برون مرزی صدا وسیمای جمهوری اسلامی بود.

 ظاهرا برای لابی های صهیونیستی مرتبط با شرکت یاد شده سخت بوده که در آمریکای لاتین خیلی از مخاطبین به شبکه های ایرانی رجوع می کنند، فلذا بر خلاف همه موازین مربوط به آزادی اطلاعات وآزادی بیان، سیاست حذف صدای ایران را انتخاب کردند. این رویکرد نیز نشان داد که عاملین سیاست حذف صداهای مخالف خود به هر ابزاری برای رسیدن به هدف مورد نظر متوسل می شوند، ولو این که به راحتی خلاف موازین بین المللی باشد.مورد چهارمی که در روزهای اخیر از سوی غرب دیده شد، اعمال برخی تحریم های جدید بر علیه برخی اشخاص یا شرکت ها و نهادهای جمهوری اسلامی ایران بود، به بهانه جلوگیری از برنامه های هسته ای ایران. این اقدامات نیز بار دیگر نشان دادند که غربی ها چندان توجهی به کنوانسیون منع اشاعه سلاح هسته ای یا اسناد آژانس بین المللی انرژی اتمی و امکان بهره مندی صلح آمیز همه کشورها از انرژی هسته ای ندارند، بلکه برای رسیدن به هدف نامشروع خود حاضرند انواع فشارها را بر یک ملت وارد سازند تا به خیال باطل خود آن ملت را در مقابل خواسته های نامشروع خود به تسلیم وادارند، حال آنکه باید گفت زهی خیال باطل که با چنین روشهایی ملتی بیدار، حق تعیین سرنوشت خود را به معامله بگذارد.

سخن آخر:
در سطح بین المللی قواعد زیادی امروزه در دسترس است که مجموعا با عنوان حقوق بین الملل شناخته می شوند و اغلب ابزار کار حقوقدانان بین المللی می باشند. با وجود این قواعد و در حالی که غربی ها اغلب خود را مدعی رعایت موازین بین المللی جا میزنند، واقعیت ها حاکی از آن است که غربی ها رسیدن به اهداف نامشروع خود در عرصه سیاست،فرهنگ،اقتصاد وحقوق را محور همه تصمیمات خود قرار می دهند و برای رسیدن به این اهداف از هر وسیله ای بهره مند می شوند، ولو آن وسیله بکارگیری تروریست های خون آشام باشند که علیه هدف مورد نظر استخدام شوند، چنانکه امروزه از القاعده و دیگر تروریست ها به صورت وسیع علیه دولت سوریه استفاده می کنند یا بار دیگر منافقین بد نام را ذیل پوشش علنی خود قرار داده اند.

برای غربی ها فرقی نمی کند که با رفتاری توهین آمیز قلب قریب به دو میلیارد انسان مسلمان را در سراسر جهان به درد آورند. آن چه برای آن ها محوریت دارد این است که فرهنگ غربی رواج یابد. این واقعیات را باید به درستی مورد توجه قرار داد واز منطق دینی با جدیت دفاع کرد که اجازه نمی دهد با هر ابزاری به هدف مورد نظر رسید و همواره باید تابع ارزش ها و اصول متعالی و حقوق وآزادی های مشروع انسانی بود.با امید به گسترش منطق اخلاقی وانسانی و عدالت خواهانه در سراسر جهان. 

مردم سالاری:راحت بخوابید جناب وزیر!

«راحت بخوابید جناب وزیر!»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم ولی درویشی است كه در آن می‌خوانید؛در حالیکه طبق آمار سازمان‌های جهانی حدود 4 میلیون نفر در کشور از گرسنگی رنج می‌برند، وزیر محترم اقتصاد در صحن علنی مجلس هنگام پاسخگویی به سوال نمایندگان در خصوص مسائل ارزی کشور، عنوان می‌کنند که «من از مولایم آموخته‌ام كه اگر كسی شب گرسنه خوابید، راحت نخوابم».

ابتدا باید عرض شود ای كاش كسانی كه نهایت آرامش و آسایش و رفاه را در حیطه وظایفشان برای مردم به ارمغان می آورند، خود را شاگرد مكتب ائمه بدانند و به این وسیله بر ارادت مردم به این بزرگان بیفزایند. زیرا اگر یك شاگرد ضعیف خود را تحت تعالیم یک استاد بزرگ معرفی كند، حتی اگر به فكر تأمین منافع خود نبوده باشد، قطعا در حق آن استاد جفا كرده است. در ذكر این نكته روی سخن با بسیاری است که وزیر مذکور تنها یکی از آنان است. کسانی که پیش از معرفی خود به عنوان شاگرد مكتب ائمه، نگاهی واقعی به نمرات كارنامه عملی خود در عرصه خدمت به مردم نمی‌اندازند. به گواه مشاهدات و مستندات غیرقابل انکار، این روزها، وضعیت اقتصادی بخشی از آحاد جامعه آنچنان بد است كه اگر کسی آن را خوب توصیف کند باید او را به این بیت شعر حواله داد که: «برق را در خرمن مردم تماشا كرده است / آنكه پندارد كه حال مردم دنیا خوش است». و به خاطر همین وضعیت اسفناک اقتصادی شایسته است که نه تنها وزیر محترم اقتصاد، بلكه تمام كسانی كه در خلق این اقتصاد و این وضع معیشت مردم دخیل هستند،باید توجه خود را از آموزه «راحت نخوابیدن» به این جمله مولای متقیان معطوف دارند که: «رواست اگر مسلمانی از این درد بمیرد». خصوصا اگر به گواه بسیاری از متخصصان قسمت اعظم این درد، زاییده سوءمدیریت آنان باشد. که در این صورت باید به آنان توصیه کرد که: «آسوده بخوابید!» و «ما را رها کنید در این رنج بی حساب/ با قلب پاره پاره و با سینه ای کباب». ذکر این نکته نیز ضروری است که اگر سخنان وزیر مذکور فقط شعار و ادعا نباشد، ایشان نباید این روزها حتی پلک روی هم بگذارد، تا چه رسد به خواب! مگر اینکه از اوضاع و احوال این روزهای مردم بی‌خبر باشد، که این نیز امری بسیار بعید و دور از عقل و خرد است زیرا:

1- قطعا مسئولین معزز می‌دانند که این روزها حتی بازار فروش «کلیه» نیز کساد است و مهمترین علت آن، افزایش تصاعدی عرضه این «عضو بدن» از سوی نیازمندان مالی و کاهش قدرت خرید نیازمندان جسمی‌است.

2- بی شک مسئولین شنیده اند که به علت تشدید مشکلات دارویی بیماران خاص و سرطانی، این دسته از بیماران، در آخرین اقدام قبل از وصیت کردن، مجبور به فروش خانه و سرپناه خود می‌شوند، بلکه بتوانند هزینه‌های بیماری خود را چند صباحی تأمین کنند!

3- یقیناً مسئولین می‌دانند که آمار هموطنانی که از گرسنگی رنج می‌برند بیشتر از حدود 4 میلیون نفری است که قبل از آغاز رشد شتابان قیمت مواد غذایی، توسط سازمان جهانی فائو اعلام شده است و تعداد آنانی که دچار سوء تغذیه هستند، حتی چند برابر این عدد است.

 4- شایسته است مسئولین، آمار بیش‌از 10 میلیون نفری زیر خط فقر مطلق و 30 میلیون نفری زیر خط فقر که توسط رییس فعلی مرکز آمار اعلام شده بود را پذیرفته و تعداد آن دسته از بیمارانی که بنا به اظهارات وزیر محترم بهداشت به خاطر هزینه‌های درمان و تأمین دارو به زیر خط فقر «افتاده می‌شوند» و حتی برخی از اقشار دیگر جامعه را نیز، به آن آمار اضافه نمایند.

5- بی گمان مسئولین محترم می‌دانند که شرایط نامناسب اقتصادی این روزهای کشور، باعث افزایش تصاعدی معضلات اجتماعی و حتی خانوادگی در کشور شده و خواهد شد.

6- قطعا مسئولین محترم می‌دانند که تورم 47 درصدی گروه مواد غذایی، که اخیرا توسط بانک مرکزی اعلام شده است، آتشی است در خرمن آفت‌زده سلامت جسمی و روانی اقشار گسترده ای از جامعه .

در پایان، باید یادآوری شود که نوع مواجهه مسئولین اقتصادی کشور با موضوع اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی، سقف انتظارات مردم را نه تنها از آنان که حتی از نمایندگان مجلس نیز کاهش داده است و شاید به همین دلیل است که هنگام سخن راندن مسئولین مختلف از اخذ تصمیمات و انجام اقدامات تازه برای بهبود عاجل وضعیت کشور و یا «خوابیدن و نخوابیدن خودشان»، مردم ترجیح می‌دهند که کانال رسانه را عوض کرده و با انتخاب یک آهنگ دشتی یا یک برنامه طنز، به اظهارات آنان پاسخ گویند!

ابتكار:باز هم بگردید پرتقال فروش را پیدا کنید؟

«باز هم بگردید پرتقال فروش را پیدا کنید؟»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم هادی وکیلی است كه در آن می‌خوانید؛می‌گویند فردی در نتیجه پرتاب از کوه جان باخت یک نفر برای ابراز همدردی و تسلی خاطربازماندگان اظهارمی داشت خدا رحم کرد که بر پشت به زمین خورد اگر به صورت می‌خورد چشمش از حدقه خارج می‌گشت! تحلیل دکتراحمدی نژاد به مناسبت دومین سالگرد طرح هدفمندی یارانه‌ها یاد آور این داستان بود ایشان با این استدلال که چون تورم به 60 درصد نرسیده پس دولت موفق بوده است درجایی دیگر گفتند چون بحران اجتماعی اتفاق نیفتاده(که البته خود جای بحث دارد)پس دولت موفق می‌باشد یا با این ادعا که هنوزتمام کارخانه‌ها زمین نخورده و همچنان چرخ برخی ازتولیدات می‌چرخد پس طرح موفقیت آمیز بوده است.

به تعبیری آقای رئیس جمهور سقف وکفی برای شرایط کنونی ترسیم کردند با مقیاس قراردادن آن سقف به عنوان علامت کامیابی و تعیین کف به نشانه ناکامی، دولت را در طرح هدفمندی موفق ارزیابی نمودند. سقف مورد نظر ایشان فروپاشی اجتماعی،تعطیل شدن تمام کارخانجات و بیکار شدن همه کارگران و رفتن نرخ تورم به بالای 60 درصد و....و حال که شرایط البته مطابق آمارهای خود دولت با سقف ترسیم شده فاصله دارد پس دولت موفق بوده است آقای احمدی نژاد سپس برای همین وضع کنونی هم دلایلی ذکر کردند که نشان می‌داد دولت هیچ سهمی در این وضعیت ندارد و چون به زعم ایشان دولت در این شرایط بی تقصیر می‌باشد لازم ندیدند که از مردم بخاطر مشکلات کنونی عذر خواهی نمایند. باز هم دشمنان داخلی و نا آگاهان به همراه دشمنان خارجی عامل اصلی این شرایط ذکر شدند.

اقتصاد به گوشت چند پاره ای فیمابین دستگاههای مختلف گرفتار آمده و مدیریت متمرکز آن از دست دولت خارج شده است.مجلس ومجمع تشخیص هر کدام به گونه ای در مدیریت اقتصاد دخالت دارند دستگاههای امنیتی طور دیگری بر این عرصه می‌تازند و... .برای اولین بار نقش دشمن خارجی را بسیار پررنگ دیدند و حتی برغم مواضع قبلی خود که تحریم‌ها را کاغذ پاره تلقی می‌کردند اینباربه داخلی‌ها تاختند که نقش تحریم هارا کم رنگ جلوه می‌دهند آقای رئیس جمهور برای سومین بار در مصاحبه ای عمومی از یک مرغ داری نام برد که توانسته با دو طبقه کردن سوله خود بهره وری کارش را افزایش دهد و این را به عنوان نمونه دست آوردطرح هدفمندی برشمردند.

عجایب این مصاحبه بسیار بودازجمله اینکه بانک مرکزی که خود زیر نظر شخص رئیس جمهور می‌باشد با در اختیار قرار دادن ارز کشور به دست چند بانک عامل باعث شد که این بانک‌ها از عرضه ارز خود داری نمایند و دولت ناتوان از برخورد است ادعایی که حقیقتاً غیر قابل هضم می‌باشد چطور دولت بر بانک‌ها مدیریت ندارد و چگونه مدیر عامل منصوب بانک مرکزی و وزیر اقتصاد قادر است از دستورات دولت سرپیچی نمایدویا اینکه رئیس جمهور تمام ادعاهای وزیر بهداشت خود رامبنی بر عدم تخصیص ارز دارو به انکار گرفتند و با قاطعیت اعلام داشتند که همه ارز مربوطه به شرکت‌ها اختصاص یافته است. اگرشرایط اینگونه است که آقای رئیس جمهوردراین مصاحبه تصویرنمودما با یک نوع آثار شیسم مدیریتی در ایران روبروهستیم و هرج و مرج مدیریتی عامل این همه نابسامانی است.

مسئله گندم و علوفه نیز نمونه دیگری از آثار این هرج و مرج می‌باشد ترجیع بند مصاحبه رئیس جمهور باید و نباید‌هایی بود که در مسئله انتخابات آینده به درستی یاد آور شدند و اینکه انتخابات باید مظهر خواست و اراده مردم باشد تاکید چند باره بر ضرورت انتخابات با شکوه و مردمی پیام‌های خاص داشت که در حوصله این مقال نیست. خلاصه با ترازآقای رئیس جمهور کام مردم همچنان شیرین و قدرت خرید مردم افزایش یافته است ظرفیت مردم برای اجرای مرحله دوم هدفمندی بالاست.تولید رونق بیشتری پیدا کرده،دلیل این مدعاها هم اینستکه دولت در متن مردم زندگی می‌کند! حال بگردید پرتقال فروش را پیدا کنید!

آرمان:مشکل دولت یازدهم چیست؟

«مشکل دولت یازدهم چیست؟»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم کمال اطهاری است كه در آن می‌خوانید؛انتخابات92 نزدیک می‏شود و بخش عمده اصولگرایان مسائل اقتصادی را مشکل دولت آینده معرفی می‏کنند، مشکلی که به دلیل برخی مدیریت‏ها به وجود آمده و دولت یازدهم باید با تغییر رویه مدیریتی خود این مشکلات را رفع و رجوع کند. اما آیا مساله به همین سادگی است؟ به عبارت دیگر آیا سر منشأ مشکلات اقتصادی مدیریت است که با حل آن این مشکلات مرتفع شوند و یا اینکه باید جای دیگری به دنبال دلیل بروز شرایط کنونی گشت؟

تقلیل مسائل جامعه به مساله اقتصاد نمی‏تواند نتیجه‏ای در خور و سازنده به دنبال داشته باشد، چه آنکه از یک نگاه می‏توان دلیل بروز شرایط کنونی کشور را همین موضوع عنوان کرد، بدون آنکه ارتباط و تاثیر حوزه‌های مختلف با یکدیگر مورد توجه قرار بگیرد. در کشور ما هر وقت اقتصاد، سیاست و حتی فرهنگ به سمتی متمایل شده و مساله‏ای چون عدالت، توسعه و یا رفاه بیش از اندازه بزرگ شده‏اند به سرعت حرکت اجتماعی و توسعه نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته است.

برجسته کردن یک مفهوم یا مطالبه یا در مقابل بی‌توجهی به یک مفهوم یا مطالبه دیگر گاهی در برنامه‌ریزی‌ها دخیل بوده است. این نکته‌ای است که موجب وقفه در توسعه می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت چالش دولت آینده نحوه تعامل دولت با نیروهای اجتماعی و ساخت جامعه خواهد بود تا اجازه ندهد یک گروه، جناح و یا حزب سیاسی با چند برداشت ناقص از علم و مدیریت جامعه را اداره کنند و همزمان امیدوار به بهبود شرایط باشند.

مشکلات کاملا حل نخواهد شد مگر آنکه حل آنها به دست مردم صورت بگیرد. در این خصوص هم راهی جز اصلاحات ساختاری در ابعاد کلان و در انطباق کامل با بسترهای فرهنگی، تاریخی و توانمندی‏های واقعی جامعه وجود ندارد. تجربه تاریخی بارها و بارها اثبات کرده که نگاه تک بعدی به موضوعات و مطالبات جامعه و البته نیروهای توانمند و اثرگذار هیچ‌گاه نتوانسته گره‏ای از مشکلات بگشاید.

بر این اساس الزامی است که با نگاهی به آسیب‏های دوران گذشته دریابیم که راه گریز از مشکلات تنها در این است که سیاست ما معتدل شود. در حقیقت مشکل دولت آینده مسائل اقتصادی نیست، مشکل راهی است که نباید در پیش گرفته شود و آن هم نگاه تک‌بعدی به مسائل است بلکه باید اجازه رشد، توسعه و بالندگی به حوزه‌های مختلف و از جمله حوزه اقتصاد داده شود. توفیق آینده ما ادامه توجه مسئولان به حوزه‌های مختلف و فاصله نگرفتن از واقعیت‌های اجتماعی است.

بهار:تبلیغات زودرس انتخاباتی

«تبلیغات زودرس انتخاباتی»عنوان سرمقاله روزنامه بهار است كه در آن می‌خوانید؛مصاحبه احمدی‌نژاد با صداوسیمای جمهوری اسلامی و محتوا و مضامین آن‌که غالبا شبیه حرف‌های گذشته بوده تا همین امروز هم واکنش تند دو قوه دیگر را برانگیخته است.

احمدی‌نژاد مانند همیشه «دیگران» را مسئول وضع موجود و مشکلات و مسائل کنونی دانست و غیرمستقیم قوای دیگر یا بالادستی مانند مجمع تشخیص را مقصر اصلی به سرانجام نرسیدن وعده‌های دولت معرفی کرد.

در برابر، رییس قوه‌قضاییه مسئله فساد در قوه‌مجریه و پرونده‌های رشوه و اختلاس را مطرح کرد و از رییس دولت خواست تا فهرست افرادی را که دو سال است موضوع آن را مطرح کرده، افشا کند و برخی نمایندگان از آمارهای غلط و گزارش‌های نادرست و کوشش احمدی‌نژاد برای کسب اختیارات فراقانونی انتقاد کردند. گزارش اقتصادی و آمارها و ارقام احمدی‌نژاد در زمینه اقتصاد و دارو و... هم تاکنون پاسخ‌هایی در پی داشته و قطعا در روزهای آینده نقد این گزارش ادامه خواهد داشت.

اما چیزی که در ورای این مصاحبه تلویزیونی و واکنش‌ها به آن مشاهده می‌شود، سایه افکندن انتخابات آتی ریاست‌جمهوری بر فضای این گفتمان‌ها و کنش و واکنش‌ها است. از یک طرف دولت که می‌داند شرایط اقتصادی- اجتماعی موجود دستاوردی برای او و حامیانش در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی در بر ندارد و نمی‌تواند کارنامه خود را متکای نامزد اصلی خود قرار دهد می‌کوشد تا مقصر را بیرون از قوه‌مجریه معرفی کند و از خود سلب مسئولیت کند.

دیگران (سایر قوا) هم که می‌دانند تا روزهای انتخابات باید آماده اقدامات دولت علیه آنها باشند، انتقادها و افشاگری‌های دولت را برنمی‌تابند تا اقدام تبلیغاتی دولت را بی‌پاسخ نگذارند و با وجود آن‌که دولت می‌کوشد تا مرکز فساد را حوزه‌های دیگر نشان دهد، مرجع این فساد را به خود دولت برگردانند.

اما آنچه در این وضع مهم می‌نماید، از دید مردم و سختی‌ها و مشکلاتی که امروز آن‌ها در زندگی روزمره خود تحمل و با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مهم مقصر نیست، مهم این است که چه کسی می‌خواهد یا می‌تواند این مشکلات را حل ‌و فصل کند و آبی بر آتش بریزد. به نظر می‌رسد این اختلافات که روزهای آتی تداوم خواهد داشت، در شرایط تحریم و تحولات منطقه‌ای و اوضاع اقتصادی- اجتماعی داخلی چندان توجیه‌پذیر نیست و زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، مسائل و مشکلات داخلی در تبلیغات زودرس انتخاباتی و زورآزمایی سیاسی قربانی شده‌اند.

دنیای اقتصاد:آیا یارانه نقدی راه مقابله با تحریم است؟

«آیا یارانه نقدی راه مقابله با تحریم است؟»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم دکتر پویا جبل عاملی است كه در آن می‌خوانید؛علائم زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه دولت قصد دارد برنامه هدفمندی یارانه‌ها را توسعه دهد.

نه تنها مقامات ارشد اجرایی، از لزوم اجرای فاز دیگری از آن برای مقابله در برابر تحریم‌ها سخن می‌گویند، بل نظریه‌پردازان حامی دولت و طرح هدفمندی یارانه‌ها نیز، بار دیگر در تلاش هستند تا در مدت باقیمانده از دولت کنونی، با نشان دادن مزایای طرح هدفمندی یارانه‌ها و زیر سوال بردن ارتباط میان تورم و یارانه‌ها، عملا راه اجرای طرح را هموار سازند. آیا نظریه‌پردازان و مقامات اجرایی گزاره‌های صحیحی را در مورد یارانه‌ها مطرح می‌کنند؟

1- گفته می‌شود باید تورم را تحمل کرد؛ گفته می‌شود برزیل و ترکیه نیز تورم‌های بالایی داشته‌اند؛ گفته می‌شود این راه رشد اقتصادی است! بله نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که کشور‌های در حال توسعه‌ای که به سوی بازار آزاد حرکت می‌کنند، دارای تورم‌های بالایی بوده‌اند. اما یک سوال؟ در این کشور‌ها رشد اقتصادی به هنگام تورم‌های بالا چند درصد بوده است؟ مثلا ترکیه را ببینید.

تورم سالانه در مقطعی از مرز 50 درصد هم عبور کرد و تورم نقطه به نقطه به سطح 70 درصد رسید؛ اما در همین هنگام نرخ رشد اقتصادی در حال افزایش بود و در این دوره و با وجود چنین تورم‌هایی، نرخ متوسط رشد اقتصادی ترکیه بین سال‌های 2001 تا 2008 به 7 درصد رسید. حال چگونه می‌توان وضعیت اقتصادی ایران را با این کشور‌ها مقایسه کرد؟ مگر رشد اقتصادی ما اکنون چقدر است؟ ما در زمانی دچار چنین سطوح تورمی شده‌ایم که همزمان رشد اقتصادی ما در سطوح بسیار نازلی در مقایسه با یک دهه گذشته قرار گرفته است.

 حتی تورم کنونی را نمی‌توان با تورم دهه 1370 مقایسه کرد؛ زیرا آن زمان هم اقتصاد به سوی افزون کردن قدرت خود بود و رشد اقتصادی به مراتب بهتر بود. شاید بهترین دوره‌ای که می‌توان تورم کنونی را با آن مقایسه کرد، دوره زمانی 1320 تا 1323 باشد، یعنی زمانی که تب تورم اقتصاد ایران هم به دلیل نقدینگی بود و هم کمبود عرضه کل و دقیقا در این زمان، رشد اقتصادی بنا بر اطلاعات تاریخی منفی و در وضعیت نامناسبی قرار داشت. تورم را می‌توان تحمل کرد اگر واقعا رشد اقتصادی وجود داشته باشد و درآمد ملی ایرانیان در حال رشد باشد، وگرنه چنین مقایسه‌هایی تنها تحریف تاریخ است.

2- نمی توان با تغییر نام «بدهی» دولت به بانک مرکزی با واژه «تنخواه»، واقعیت رشد پایه پولی را تغییر داد. شما هرچه می‌خواهید نام آن را بگذارید، هر ریالی که دولت از بانک مرکزی می‌گیرد، پایه پولی را افزایش می‌دهد، اگرچه با برگرداندن آن روند معکوس می‌شود ولی رساندن آن به رقم 9 هزار میلیارد تومان، آن چنان که مقامات می‌گویند خود، موجبات نقدینگی و تورم را فراهم می‌آورد؛ هر چند وزن اهمیتی آن در تورم کم و زیاد شود. ترس دیگر آن است که با وجود کاهش شدید درآمد‌های دولت، فاز دیگری از یارانه‌ها، این بدهی را دو چندان کند و در آن صورت وزن اهمیتی یارانه‌ها در تورم بیشتر می‌شود و با وجود وضعیت اقتصادی کنونی، احتمال وقوع این سناریو بالا است.

3- راه مقابله با تحریم‌ها، یارانه نقدی نیست. اتفاقا به نظر می‌رسد که یارانه نقدی درد‌ها را دو چندان کند. تنها زمانی می‌توان تا حدودی از اجرای فاز دیگر یارانه‌ها دفاع کرد که کارشناسان دولت به طور شفاف نشان دهند که چگونه می‌خواهند بدون کمک بانک مرکزی، یارانه‌ها را افزایش دهند. حتی در آن صورت باری که بر دوش بخش تولید می‌افتد نیز به قوت خود باقی است.

با توجه به این موارد، شاید بهترین کاری که می‌توان در مورد یارانه‌ها انجام داد همان کار قانونی باشد که مجلس به تصویب رساند و آن نیز عدم توسعه یارانه‌ها در شرایط کنونی است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
دوشنبه 4/10/1391 - 12:0
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
كتاب خاطرات سیداحمد خمینى
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه او خود را به مسائلی همچون كتاب خاطرات سیداحمد خمینى نوشته شد،احتمال افزایش وام خرید مسكن،ردپای اسرائیل در قتل عام دانش آموزان آمریكایی،وام مسكن دردی دوا نمی‌كند،سخنان رئیس‌جمهور باز هم واکنش داشت،2 روایت از اختصاص ارز دارو،هنوز هم آقای دیدنی‌ها صدایم می‌زنند!،آتیه به جای اوین،رونمایی از رشد اقتصادی سال 90 و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

ابرار:كتاب خاطرات سیداحمد خمینى نوشته شد

كتاب خاطرات سیداحمد خمینى به چاپ سپرده شد. به گزارش ایسنا، جواد كامور بخشایش از تحویل كتاب «زندگى و زمانه سیداحمد خمینى» به انتشارات سوره مهر و همچنین اتمام نگارش خاطرات على اصغر رباط جزى، از اسیران جنگ تحمیلى، خبر داد.

كاموربخشایش در این باره گفت: كتاب اولم جزو مجموعه «شخصیت هاى ماندگار» است كه به زندگى و زمانه سیداحمد خمینى مى پردازد. او درباره چگونگى تدوین این زندگى نامه گفت: در واقع این یك زندگى نامه مستند علمى و كاملا با استنادهاى تاریخى متقن است.

كامور بخشایش درباره منابع مورد استفاده براى نوشتن این كتاب گفت: بیش تر این منابع توسط مطسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینى (ره) منتشر شده است كه از آن ها استفاده كردم. این نویسنده در ادامه افزود: كتاب بعدى كه در حال تدوین آن هستم، مربوط به خاطرات على اصغر رباط جزى، از فعالان انقلاب و جنگ تحمیلى، است.

كاموربخشایش ادامه داد: ایشان از همان دوره انقلاب، فعالیت مبارزاتى داشته و حتى در همان دوره هم تیر خورده و مجروح مى شود. بعد از انقلاب به عنوان معلم عقیدتى سپاه وارد جبهه و در نهایت اسیرمى شود و مدت ۱۰ سال در اسارت به سر مى برد.

نویسنده «جاى امن گلوله ها» اظهار كرد: آقاى رباط جزى شخصیتى فرهنگى بوده  و چه در جبهه ها و چه در ایام اسارت فعالیت فرهنگى داشته  كه از این لحاظ خاطراتش جذابیت دارد. او نام این اثر را «بوى غربت بوى خاك» عنوان كرد و افزود: لحن این خاطرات متفاوت تر از كتاب «جاى امن گلوله ها»ست و سعى كرده ام كه جنبه داستانى و روایى بیش ترى به این كتاب بدهم.

جام جم

پیروزی چشمگیر اسلامگرایان در همه‌پرسی مصر
10 عامل ناسازگاری زوج‌های جوان
ساماندهی گیم‌نت‌ها با اعلام فهرست بازی‌های غیرمجاز
احتمال افزایش وام خرید مسكن

كیهان

ردپای اسرائیل در قتل عام دانش آموزان آمریكایی
رئیس قوه قضاییه:اجرای نادرست قانون منشاؤ بسیاری از مشكلات اقتصادی است
رئیس جمهور:تحریم‌ها را بی اثر می‌كنیم
ایران هنرمندانه تحریم‌های غرب را دور می‌زند

خراسان

رئیس قوه قضاییه:اسامی۳۰۰ بدهکار بانکی مورد اشاره رئیس جمهور به ما اعلام نشده است
واکنش ها به اظهارات یارانه ای احمدی نژاد
۸ نماینده مجلس خطاب به وزیر کار:اساسنامه سازمان تامین اجتماعی باطل و تصدی مرتضوی غیرقانونی است
نتانیاهو بار دیگر برای ایران «خط قرمز» تعیین کرد

جمهوری اسلامی

واكنش نمایندگان مجلس به گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور
رئیس جمهور:شاخص‌های اقتصادی نشان دهنده بهبود وضع مردم است!
تظاهرات مردم تركیه در اعتراض به سیاست‌های اردوغان علیه سوریه
كشته شدند سالانه 32 هزار نفر در آمریكا به ضرب گلوله

ابرار

آملى لاریجانى:دستگاه اجرایى هیچ سلطه اى بر دستگاه قضایى ندارد
صدور قرار مجرمیت براى قضات متهم در پرونده «كهریزك»
احمدى نژاد:مابه التفاوت قیمت ارز باید به مردم بازگردانده شود
كتاب خاطرات سیداحمد خمینى نوشته شد

رسالت

احمدی نژاد:قیمت ارز را سال آینده پایین می‌اوریم
رئیس قوه قضاییه:بانك‌ها از اعلام اسامی بدهكاران خودداری می‌كنند
تحریم‌ها دانشگاه شریف را خوشحال می‌كند
پاتك پرس تی وی به دژ رسانه‌ای غرب

قدس

واكنش مجلس به سخنان رئیس جمهور
گسیل 10 هزار تروریست از تركیه به سوریه
قیمت برق سه برابر نمی‌شود
وام مسكن دردی دوا نمی‌كند

سیاست روز

رئیس قوه قضاییه:قوه قضائیه همچنان منتظر نام دارندگان معوقات بانکی است
سخنان رئیس‌جمهور باز هم واکنش داشت
اسكان شیخك‌ها در دالان توهمات
بورس حباب دارد یا نه؟!

تهران امروز

بنزین 5 هزار تومانی پیامد یارانه 5 برابری
ضرورت تغییر جدی در سیستم اقتصادی
عده‌ای درباره فساد بزرگ خود را به نفهمی می‌زنند
رای تکمیلی مصری‌ها به قانون اساسی اسلامی

وطن امروز

آیت الله آملی لاریجانی تشریح كرد؛كارشكنی در اجرای عدالت
افتتاح سومین جشنواره عمار
قانون اساسی مصر اسلامی شد
2 روایت از اختصاص ارز دارو

جوان

امضای نهای مصری‌ها پای اولین قانون اساسی اسلام گرایانه
هنوز هم آقای دیدنی‌ها صدایم می‌زنند!
رئیس قوه قضاییه:توزیع پول به صورت كنونی عوام فریبی است
وزیر نفت:برای 150 سال آینده نفت داریم

آفرینش

ثبت نام دوره جدید كاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد
رئیس قوه قضاییه:دستگاه اجرایی هیچ سلطه‌ای بر دستگاه قضایی ندارد
زمان انتشار فهرست رشته‌ها
باهنر:دایره اصولگرایان بزرگ‌تر از ائتلاف 1+2 است

حمایت

ناخشنودی نمایندگان از نطق تلویزیونی احمدی‌نژاد
رییس قوه قضاییه تاکید کرد:حمایت از سرمایه گذاری سالم
میانگین سن مرگ تهرانی‌ها فقط 50 سال
مهمانپرست:غرب می‌خواهد کشورهای بزرگ منطقه را به جان هم بیندازد

ملت ما

گره كور ارز دارویی
فرشتگانی كه جایشان در جشن كریسمس خالی است
مصباحی مقدم:حتی یك ریال از یارانه تولید داده نشد
رئیس قوه قضاییه:برخی افراد در دستگاه اجرایی رشوه‌های كلان گرفته‌اند

مردم سالاری

رئیس قوه قضائیه:دولت لیست بدهکاران بانکی را نمی‌دهد
دولـت رو در روی وزارت بهداشـت
دولت به دنبال بنزین 5 هزار تومانی است
قیمت بنزین در مرزها آزاد شد

ابتكار

واکنش تند مجلس به گزارش اقتصادی احمدی نژاد
رئیس قوه قضاییه:دو سال است كه منتظر لیست مفسدان اقتصادی هستیم
آتیه به جای اوین
پایتخت از هراس زلزله بزرگ

آرمان

دکتر سعید شیرکوند:درآمد‌های نفتی باید به همه تعلق گیرد
واکنش به سخنان یارانه‌ای احمدی‌نژاد
انتقادات بی‌سابقه عسگراولادی از پاستور
علی‌اکبر جوانفکر:هتل 5ستاره با مرخصی من 4ستاره شد

بهار

آیت الله آملی لاریجانی:مردم فساد را فهمیده‌اند
برج آزادی ترک خورد
توکلی: احمدی‌نژاد، مثل مصدق اختیارات ویژه می‌خواهد
تنها یک‌سوم ارز دارو پرداخت شده است

دنیای اقتصاد

بازتاب وعده جدید یارانه‌ای
قاضی‌القضات در پارلمان بخش خصوصی 
رونمایی از رشد اقتصادی سال 90
پیش‌‌بینی‌ها از جهان 2013

گسترش صنعت

رونق تولید با حمایت های مالی
رئیس جمهور:كار نیمه تمام برای دولت بعدی نمی‌گذاریم
رئیس قوه قضاییه:دستگاه قضا مخالف سرمایه داری سالم نیست
كمك به اجرای طرح‌های تزار اقتصادی و تراز ظرفیت

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
دوشنبه 4/10/1391 - 11:59
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول هخود را به مسائلی همچون معمای بنزین در شهرهای مرزی،آغاز به كار طرح جهادی تاكسیرانی برای زمستان،پاتریوت‌ها بلای جان اردوغان،تایید پیشرفت در مذاکرات ایران و آژانس،اوباما مردد میان ژنرال‌ها و سناتورها،سلاح جدیدی به نام تروریسم رسانه‌ای غرب،فرضیه وقوع زلزله در تخت جمشید، عماد افروغ:هرگاه آمدیم نقد کنیم، گفتند شرایط حساس است،زنگ هشدار ساخت‌و‌ساز و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

مردم سالاری: فرضیه وقوع زلزله در تخت جمشید

فرونشست زمین در نزدیکی تخت جمشید، برخی کارشناسان را به این نتیجه رسانده که این رویداد امکان دارد پیش نشانگری برای وقوع زلزله در اطراف این بنای جهانی باشد. به گزارش مهر، طی یکی دو هفته گذشته در اطراف محدوده تخت جمشید فرونشست‌هایی در زمین مشاهده شد. این فرونشست‌ها با گمانه‌ها و حدس‌های علمی مختلفی همراه بود که بر اساس یکی از این فرضیه‌ها این فرونشست زمین، پیش نشانگری از وقوع زمین لرزه در این محدوده است. در این خصوص یک دکترای زلزله شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد شیراز به مهر گفت: از نظر زمین و زلزله شناسی تمام نقاط استان فارس از جمله تخت جمشید در معرض خطر هستند و هیچ تفاوتی بین شیراز، تخت جمشید و شهرهای دیگر وجود ندارد.

عبدالمجید اسدی ادامه داد: حداقل از 50 الی 60 سال اخیر تخت جمشید لرزشی نداشته و مردم فکر می‌کنند این منطقه استیبل است اما تخت جمشید نیز مانند مابقی نقاط دچار لرزش می‌شود. وی با بیان اینکه بیشتر ستونهای تخت جمشید که فروافتاده در اثر زلزله بوده، بیان کرد: یکی از دلایل عمده افتادن برخی از ستونهای تخت جمشید بیشتر در اثر زلزله بوده تا در اثر عوامل دیگر به همین دلیل ممکن است در این محدوده نیز زلزله رخ دهد.

این زلزله شناس با اشاره به فرونشست قسمت‌هایی از زمین در نزدیکی تخت جمشید، گفت: طی چند مدت اخیر قسمتهایی از زمین در نزدیکی این بنا دچار فرونشست شده که این موضوع می‌تواند یکی از پیش نشانگرهای زلزله باشد. اسدی ادامه داد: همچنین افت شدید آب‌های زیرزمینی طی یکی دو روز این هم یک پیش نشانگر بوده که در منطقه مشاهده شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شیراز با بیان اینکه احتمال دارد به زودی آن منطقه دچار لرزش شود، اظهار داشت: مسئولان مربوطه می‌توانند با هزینه کردهایی، کانون بعدی زلزله را مشخص کنند تا برای کاهش میزان خسارت تمهیداتی اندیشیده شود. اسدی ضمن تشریح تمهیدات برای کاهش خسارات زلزله، اظهار داشت: با توجه به کانون زلزله، می‌توان با انجام اقداماتی فرکانس زلزله آینده را پیدا و مشخص کرد که آیا فرکانسش با فرکانس سنگ‌های تخت جمشیدی یکی است یا خیر، زیرا اگر این فرکانسها یکی باشد پدیده تشدید صورت می‌گیرد و باعث می‌شود تخریب بیشتر شود.

این زلزله شناس با اشاره به اینکه تمام این مسائل باید بررسی شود، عنوان کرد: وقتی میزان تشدید مشخص شود می‌توان ستونهای تخت جمشید را مهار بندی کرد و جلوی ریزش را گرفت. وی با اشاره به وجود گسل در نزدیک تخت جمشید، گفت: البته این موضوع نیز نیاز به بررسی دارد تا در منطقه اندازه‌گیری‌های صورت گیرد و تاکنون هیچ تیمی‌برای این کار آماده نشده و کسی نیز موضوع را بررسی نکرده، ما نیز فقط از روی نقشه‌های کلی و اطلاعات کمی که از آنجا داریم این موضوع را مطرح کرده ایم و اگر مسئولان درخواست بررسی موضوع را داشته باشند باید پروژه ای تعریف، تیمی به سرعت اعزام و موضوع به طور دقیق بررسی شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شیراز در پاسخ به این سوال که «چنانچه زمین زلزله ای رخ دهد می‌توان پیش‌بینی کرد که چه میزان تخریب یا خسارت را در پی خواهد داشت؟» گفت: اکنون هیچ اطلاعاتی از منطقه نداریم و اگر در این خصوص مطالعاتی صورت گیرد می‌توان تا حدودی نقاطی که ممکن است خسارتی به آنها وارد شود مهار بندی کرد اما این موضوع امکان پذیر نیست که بتوان به طور 100 درصد جلو تخریب را گرفت. همچنین در این خصوص معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز به مهر با اشاره به اینکه کل فلات ایران از نظر زلزله دچار مشکل است، بیان کرد: چندی پیش فرونشست زمین در حدود 150 تا 200 متری سفره به صورت خطی نیم متر در نیم متر یا 1.5 در 1.5 متر را شاهد بودیم که اطلاعاتی از دلیل این فرونشست نداریم.

عبدالرضا نصیری با اشاره به اینکه فرونشستها در جنگل‌های کاج روبه روی تخت جمشید صورت گرفته، ادامه داد: فرضیه‌های مختلفی دراین خصوص وجود دارد که برخی دلیل آن را بارندگی می‌دانند و عده ای نیز عنوان می‌کنند ممکن است در منطقه یک قنات قدیمی وجود داشته باشد، همچنین بعضی‌ها عنوان می‌کنند که حفره‌های زیرزمینی به دلیل برداشتهای بی رویه از آب خالی شده باشند و همچنین عده ای نیز اعتقاد دارند که ممکن است این رویداد به علت تکان یا جابجایی گسل باشد.

وی اظهار داشت: هماهنگیهای لازم صورت گرفته تا دستگاه‌های متخصص ازجمله آب منطقه ای و دانشکده علوم و یا اساتید زمین شناسی کمک کنند تا دلایل این رویداد مشخص شود. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در این رابطه امکان اظهار نظر نیست، بیان کرد: میراث فرهنگی آمادگی کامل دارد که در این خصوص برای مشخص شدن این رویداد همکاری‌های لازم را به عمل آورد.

جام جم

گزارش رئیس‌جمهور از موفقیت‌های طرح هدفمندی
معمای بنزین در شهرهای مرزی
هشدار درباره فروش زیرزمینی ترامادول
گودبرداری‌های غیر فنی متوقف می‌شود

كیهان

شكایت از 18 مدیر بانك؛با 42 میلیارد دلار چه كرده‌اند؟
آغاز به كار طرح جهادی تاكسیرانی برای زمستان
تظاهرات گسترده علیه آل سعود در شرق عربستان
اموال دیكتاتور سابق تونس به حراج گذاشته شد

خراسان

آیت ا... علم الهدی: مجوز احداث این ساختمان ها باید لغو شود
آمانو: ایران و آژانس به سوی توافق حرکت می کنند
ماجرای مشکوک فروش «سیم کارت انگلیسی» در مشهد و تهران
لاریجانی : نیروهای کارآمد اصولگرا باید در دولت آینده جمع شوند

جمهوری اسلامی

تاكید روسیه و اتحادیه اروپا بر انجام مذاكرات هسته‌ای با تهران
جوش شیرین از پخت نان حذف می‌شود
محاسبه سوابق سربازی بدون پرداخت سهم بیمه
نخست وزیر ایتالیا استعفا كرد

ابرار

 سخنگوى اشتون:۵+1 به دور دیگرى از گفت وگوهابا ایران متعهد است
عضو كمیسیون اقتصادى:آیا بدون پشتوانه دقیق كارشناسى بستن بودجه بر اساس مالیات صحیح است؟
آمانو:در مذاكرات آژانس - ایران پیشرفت حاصل شد
یك پزشك ایرانى:یك چهارم ایرانیان مقیم آمریكا مدرك كارشناسى ارشد و بالاتر دارند

رسالت

علی لاریجانی:نیروهای كارآمد اصولگرا در دولت آینده جمع شوند
كرزی:دولت‌های خارجی در افغانستان فساد می‌كنند
سجادی:جبهه پیروان خط امام و رهبری ائتلاف 1+2 را ناقص می‌داند
آیت الله مصباح یزدی:خطر انحراف فكری از هر فتنه‌ای جدی‌تر است

قدس

آقایان ارزهای دولتی را جایزه داده‌اند
بادامچیان:ایران جای مدودوف بازی نیست
تنگ نظری مسئولان در خدمت رسانی به زلزله‌زدگان زهان
احتمال موكول شدن بررسی بودجه به سال 92

سیاست روز

پاتریوت‌ها بلای جان اردوغان
مردم تركیه: اردوغان هیتلر زمان است
فرصت پاسخگویی به آقای هاشمی رفسنجانی داده شد
همه چیز درباره مواضع انتخاباتی اصولگرایان

تهران امروز

لاوروف:چین و روسیه هم بخواهند نمی‌توانند اسد را کنار بگذارند
سه عامل تاخیر دولت در تدوین لایحه بودجه
تایید پیشرفت در مذاکرات ایران و آژانس
افزایش احتمال حذف 8 میلیون یارانه‌بگیر

آفرینش

تاریخ برگزاری و جزییات آزمون مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای علمی کاربردی تشریح شد
رئیس قوه قضاییه:ایران سابقه‌ای طولانی در اجرای نظام قضایی مبتنی بر مباحث اسلامی دارد
جزییات تغییر رشته دانشجویان اعلام شد
مصباحی مقدم:تاخیر بودجه، مجلس را از انجام وظیفه قانونی خود بازنمی‌دارد

حمایت

وقتی قانون ساکت است
رییس قوه قضاییه تاکید کرد:حقوق بشر، ابزار غرب علیه کشور های مستقل
تهران به آنکارا یادآور شد؛پاتریوت غربی، برای ترکیه اسلامی امنیت نمی‌آورد
فقر، سهم اهالی «عظیم آباد» از پالایشگاه تهران

ملت ما

عماد افروغ:هرگاه آمدیم نقد كنیم گفتند در شرایط حساس كنونی قرار داریم
اوباما مردد میان ژنرال‌ها و سناتورها
پرسپولیس در تله احتمالی ژوزه!
آمانو:ما نمی‌گوییم ایران سلاح هسته‌ای دارد

جوان

طرح نگهبان مسلح برای مدارس از سوی لابی اسلحه آمریكا!
سخنان منتشر نشده شهید آوینی:هنر در غرب مرده است
سلاح جدیدی به نام تروریسم رسانه‌ای غرب
رئیس شورای رقابت:40 درصد اقتصاد كشور مالیات نمی‌پرازند

مردم سالاری

پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران
فرضیه وقوع زلزله در تخت جمشید
دولت 500 هزار شغل هم ایجاد نکرده است
علاقه جامعه جهانی برای همکاری با ایران

ابتكار

نزاع برسر پاتریوت‌ها ادامه دارد
مجمع تشخیص ركورددار نامزدهای احتمالی
بنزین 840 تومان می‌شود؟
افزایش 18 درصدی حقوق بازنشستگان

آرمان

عماد افروغ:هرگاه آمدیم نقد کنیم، گفتند شرایط حساس است
بنزین ۸۴۰ تومان می‌شود؟
احمدی نژاد: وضع اقتصادی مردم بهتر شده
فاطمه رهبر:مخالف تعیین سن دختران برای گذرنامه هستیم

بهار

مدارا برای پرهیز از افشاگری
برنامه «جان کری» برای مذاکره با ایران
صنعت‌گران: ما پولی ندیدیم
محیط ‌زیست ایران به حال خود رها شده است

دنیای اقتصاد

زنگ هشدار ساخت‌و‌ساز
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی:اینترنت ملی اشتباه است
شاخص سهام از 36 هزار هم عبور كرد؛آغاز طوفانی زمستان بورس 
سه پیشنهاد اكونومیست برای عبور از سال غم‌انگیز 2013 

جهان صنعت

تیم تازه دیپلماسی آمریكا
به نام تولید به كام كشاورزی و حمل و نقل
با وام مسكن صاحب خانه 10 متری شوید!
شاید بنزین گران شود

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
يکشنبه 3/10/1391 - 11:34
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌اند از جمله «نوبت خط شكنان»،«پاتریوت ها و دور کشتار در سوریه»،«اردوغان و آرزوئی كه تحقق نخواهد یافت»،«انحراف چیست؟»،«جان کری و راه ناهموار مذاكره با ایران»،«نکاتی درباره یک ایده»،«جان كری می‌تواند راهگشا باشد؟»،«دوربین‌ها زورگیری‌های سیاسی را هم ثبت می‌کنند»،«بانک مرکزی با کسری بودجه چه خواهد کرد؟»و... كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:نوبت خط شكنان

«نوبت خط شكنان»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم محمد ایمانی است كه در آن می‌خوانید؛اصولگرایی به یك معنا منطق و مضمون انقلاب اسلامی است اما تشكیل جریان اجتماعی- سیاسی با این عنوان، ریشه در تحولات 15 سال گذشته دارد. اصولگرایی از یك منظر، برآمده از عدم تكافوی تقسیم بندی نارسای «چپ-راست» بود؛ اینكه گرفتاری در تقسیم بندی های موهوم، ظرفیت های بزرگ انقلاب را به هدر می دهد. انگیزه دوم، تندباد اتفاقاتی بود كه پس از انتخابات سال 76 در حوزه سیاست و فرهنگ و امنیت و اقتصاد كشور پدید آمد. این تندباد گویا سر ایستادن نداشت و می خواست به نیابت از جبهه دشمن، اصول و ریشه های انقلاب را بخشكاند. به همین دلیل تكوین جریان اجتماعی- سیاسی با تابلوی اصولگرایی، واكنش به شعار اصلاح طلبی نبود بلكه به منزله دفاع از ارزشها و مقاومت در برابر هجوم مغول وار جریان اباحه مسلك بود.

اصولگرایی با این مضمون ریشه در باورها و آرمان ها و مطلوب های مردم داشت و به تدریج در همان فضای اختناق آمیز سیطره جریان ساختارشكن و اصول ستیز برای خود جا باز كرد. دقیقا 10 سال پیش بود كه اجتماع اصولگرایان ذیل تابلوی آبادگران ایران اسلامی، اولین پیروزی را در انتخابات شورای شهر دوم و سپس -در سال 82- پیروزی در انتخابات مجلس هفتم را رقم زد. این روند با شدت و ضعف ها و نوساناتی تا نهمین دوره انتخابات مجلس (اسفند 90) تداوم پیدا كرده، هرچند كه به تدریج در طیف های مختلف آن، شاهد انشعاب هایی نظیر انشعاب حلقه آقای احمدی نژاد، انشعاب طیف نزدیك به آقای لاریجانی تحت عنوان فراكسیون اكثریت مجلس نهم، انشعاب جبهه پایداری از جبهه متحد و نظایر آن بوده ایم. از تجربه ائتلاف آبادگران تا تشكیل گروه 6+5 و شورای هماهنگی نیروهای انقلاب و كاربست فرمول 7+8 (جبهه متحد اصولگرایان) در انتخابات مجلس نهم 10سال فاصله است و طبعا ضرورت دارد صرف نظر از علایق حلقه های نامزد محورگرا، در مجموعه این تجربه 10ساله بازاندیشی صورت گیرد.

اینكه زایش و رویش اصولگرایی محصول كدام ضرورت ها و اقتضائات و گذشت ها بود؟ چه توفیقات بزرگی را در متن فشارها و تهدیدها و بحران آفرینی بدخواهان، با خود به ارمغان آورد؟ كجاها و چرا لنگید؟ و تجدید قوا و سازمان آن مستلزم كدام مقدمات است؟ مرور این پرسش ها اگرچه ممكن است با انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 تلاقی و هم پوشانی هایی پیدا كند، اما فرا انتخاباتی و فرازمانی است. انتخابات با همه اهمیت و خطورت، ایستگاه و منزل است، نه مقصد و مطلوب. فردای اعلام نتیجه انتخابات، شروع تكالیف و مسئولیت های جدید برای اصولگرایان است همچنان كه ماه های پیش از برگزاری انتخابات. امروز كه به این پویش تاریخی 10ساله نگاه می كنیم هم نقاط قوت و عطف فراوانی را می توان رصد نمود و هم نقاط ضعف و آسیب را فهرست كرد.

اصولگرایی از احساس تعهد و مسئولیت و دردمندی و الزام فداكاری جوشید. 10 سال پیش، آنها كه ذیل این تابلو نامزد شدند و آنان كه ایثار كردند و پذیرفتند به خاطر مصلحت بزرگتر كنار بنشینند و تعویض در تیم بازیكنان انجام شود، نوعا دغدغه های الهی و ارزشمند داشتند. تلقی من باشم و تو نباشی و دعواهای كم مایه و مبتذل، مجال بروز نداشت. دشمن تاخته بود و از خیابان تا برخی كریدورهای سیاسی جولان می داد. آن روز بسیج شدن با نیت های خالص و عزم مومنانه، به كار بركت داد و ضعف ها و خلل های بی شمار را پوشاند. حرف از عمرو و زید و این رجل سیاسی و آن نامزد نبود. به یك معنا دفاع مقدس سیاسی با منطق خدمتگزاری مردم و مقابله و مبارزه با استكبار و نفاق جدید شكل گرفت و چون اخلاص هویدا بود، به دل های مردم نیز نشست. خود مردم بودند كه اصولگرایان را بركشیدند و از انزوا و عزلت، به عزت و احترام و اعتبار رساندند. البته شماری از برآمدگان، مدیون انقلاب و نظام و مردم باقی ماندند و شماری به رسم تاریخ، دچار سكر نعمت و مستی قدرت شدند، شماری آبرومند و اصولگرا باقی ماندند و كسانی آهنگ عقبگرد به سمت بیغوله ای كردند كه طیفی از مدعیان اصلاح طلبی در آن بیغوله رفته و سرمایه و اعتبار خود را تباه كرده بودند.

اگر اصولگرایی روزی به اقتضای شرایط، انتخابات محور بود، امروز باید در كنار اهمیت دادن به انتخابات و معرفی نامزد، استراتژی محور باشد تا بتواند خلأها و آسیب های گذشته را بپوشاند. طبعا معنای استراتژی محوری دعوت به انحلال انواع تشكل های متصف به عنوان اصولگرایی نیست. احزاب و گروه ها و حلقه ها، كار ویژه های مثبت و منفی خود را دارند و نوعا در انتخابات نیز فعال تر می شوند. اما در این میان نباید از سازمان دهی «جریان اجتماعی اصولگرایان» كه موتور اصلی پیشرفت ها و پیروزی های گسترده یك دهه اخیر بوده و بار سنگین مسئولیت های انقلاب بر دوش آنها قرار داشته، غافل ماند. این جریان اجتماعی چون به روح جمعی ایرانی و عواطف و عقاید و باورهای آن تعلق دارد، جریان قدرتمند و نافذ و پراثر و در عین حال كم ادعایی است.

این جریان همان بدنه اجتماعی جمهوری اسلامی است كه در نقاط عطف انقلاب و سر بزنگاه ها ضرورت ها، وسط میدان آمده و سینه سپر كرده و هزینه داده بی آنكه سفره نشینی كند و امتیاز بجوید. جریان اجتماعی همان گونه كه انقلاب و جنگ و بحران های پدید آمده توسط گروه های نفاق را مدیریت كرد، مدافع اجتماعی گفتمان سازندگی و پیشرفت و عدالت در 20 سال اخیر بود، به اقتضا از دولت سازندگی و دولت عدالت دفاع كرد و تیر تهمت ها را به خاطر اصل نظام و انقلاب به جان خرید و البته از سوی برخی متولیان امر مورد كم لطفی و اجحاف قرار گرفت. این جریان هم به خاطر دفاع از هاشمی و هم به خاطر حمایت از احمدی نژاد - در مقاطع متفاوت- فحش خورده و پای تكلیف نوشته است. و همین جریان، به هنگام ضرورت، به مطالبه آرمان ها و اصول از دولت ها و سیاستمداران پرداخته و مغضوب واقع شده است؛ چون اصولگراست و اصولگرایی هزینه دارد.

امروز برای اصولگرایی چه باید كرد؟ آیا ساز و كار صرف تعیین نامزد -ها- و پرتاب آنان به سكوی قدرت و سپس كنده شدن و جا ماندن عقبه حركت نامزدها در میانه راه، تكافوی اصولگرایی را می كند؟ اصلا آیا سطح انتخابات آن هم با مختصات روز رای و انتخاب صاحب منصبان، تنها سطح مسئولیت اصولگرایان است؟با این تلقی، موضوع فرصت ها، چالش ها، اهداف و برنامه ها(استراتژی، پیشرفت و عدالت و مقاومت) چه می شود؟ فرض می گیریم اصولگرایان اختیارش را داشتند و همین الان می توانستند رئیس جمهور و دولت یا شورای شهر و مجالس آتی و رؤسای آنها را تعیین كنند. آیا مسئله حل بود و دیگر چالش و دغدغه ای باقی نمی ماند؟ پیداست كه این تلقی، تلقی بسیط و ابتدایی از مسئولیت اصولگرایی و موضوع سازمان یابی اصولگرایان است. شرایط به اقتضای سنت الهی رو به پیچیدگی می گذارد. تعبیر «پیچیدگی» نباید ما را بترساند. این پیچیدگی و بغرنجی و سختی شرایط آزمون، عین رشد و تعالی و اخلاص خوبان و تمییز حكیمانه آنان در محضر الهی است. معلوم است كه كنكور دوره دكترا به مراتب سخت تر از كنكور ورودی دانشگاه است اما انسان مشتاق مدارج بالای علمی به خاطر این سختی و پیچیدگی، شانه از آزمون خالی نمی كند هیچ، كه مشتاقانه به استقبال هم می رود.

اسوه اصولگرایی، سیره نبوی و علوی است. پیامبر اعظم(ص) و امیر مومنان(ع)، همواره و مجاهدانه به استقبال خطرهای بزرگ می رفتند. این تعبیر شریف و لطیف از علی بن ابیطالب علیه السلام است كه «وقتی آتش جنگ گداخته می شد همه ما به رسول خدا(ص) پناه می بردیم چرا كه او از همه ما به دشمن نزدیك تر بود» و در ركاب چنان مولا و مقتدایی بود كه روز جنگ احزاب به هنگام عربده كشی و هم آوردطلبی عمروبن عبدود، تنها امیر مومنان برخاست و سینه سپر كرد و به رسول خدا عرض نمود من هم آوردی او می كنم. البته به وقت سختی، اصولگرایی حكم كیمیا را پیدا می كند و نایاب می شود. در طول تاریخ كم نیستند آنها كه در برابر تهدیدها و تهمت ها و ملامت ها، كم آورده و لنگ مانده اند. اما درجازدگان و عافیت طلبان و تن آسانان كه اسوه نمی شوند. اسوه بزرگ، مقتدایی است كه جان و مال و همسر و فرزندان و آبرو را در طول 30 ساله پس از رحلت غمبار پیامبر اعظم(ص) به میانه میدان آورد تا سزاوار گفتن این كلمات بلندبالا در خطبه 37 نهج البلاغه باشد: «فقمت بالأمر حین فش لوا و تطّلعت حین تقبّعوا و نطقت حین تعتعوا و مضیت بنورالله حین وقفوا... پس برای ادای مسئولیت به پا خاستم هنگامی كه دیگران سست و ناتوان شدند. و سر بلند كردم و خود را آشكار ساختم در آن زمان كه دیگران سر در لاك فرو برده و پنهان شدند. و سخن گفتم آن هنگام كه از گفتن بازماندند. و به نور هدایت الهی رفتم زمانی كه دیگران متوقف شدند. آن هنگام صدای من از همه پایین تر بود اما در سبقت به امر خیر از همه بالاتر بودم... چون كوهی كه تندبادها آن را به حركت درنیاورد و طوفان ها ناتوان از كندن آن باشد». و این چنین، علی بن ابیطالب(ع) اسوه شد برای همه آنها كه محبّ و محبوب خدایند، با مومنان فروتن و در برابر كافران، سرسخت و نفوذناپذیرند، در راه خداوند جهاد می كنند و -بالاتر از همه- «از ملامت سرزنش كنندگان نمی هراسند» (آیه 45 سوره مائده).

درست همین روزگار پرحادثه و ابتلا- لبریز از بشارت ها و انذارهای حق- است كه باید چون كوه سینه برافراشت، به میان میدان آمد، بدون لكنت زبان از حقیقت و فضیلت دفاع كرد و البته ملامت و زخم زبان شنید. كه به تعبیر لسان الغیب حافظ «بر ما بسی كمان ملامت كشیده اند- تا كار خود ز ابروی جانان گشاده ایم». اینجا موضع خط شكنی و صف شكنی و مجال مالك اشترها و عمّارهای بصیر و صبور است به اقتدای علی. كار اصولگرایی ما به سامان و مبارك خواهد ماند اگر 1- خوبان ما مثل همیشه آبرو و اعتبار شریف خویش را در فضای ترور و تخریب شخصیت و اتهام افكنی جبهه دشمنان و منافقان، به میدان آورند. 2- مثل دهه گذشته به اعتبار تشخیص دغدغه ها و مسئولیت های بزرگ، تواضع و تنازل و تفاهم و تعاون را ضرورت بدانند. 3- حمیت یكدیگر و جبهه كلی اصولگرایی(حامل انقلاب) را بر تمایزگذاری ها و تفرقه طلبی های سست مایه رجحان بخشند و پشت هم را آنجا كه پای اصول و مصالح بزرگ انقلاب است خالی نكنند. 4- عمیق تر و فراتر از هیجان های انتخاباتی به آوردگاه میان دو جبهه حق و باطل بنگرند.بیش از این باید در باب تجدید سازمان اصولگرایی گفت و شنید.

خراسان:پاتریوت ها و دور کشتار در سوریه

«پاتریوت ها و دور کشتار در سوریه»عنوان یادداشت روز خراسان به قلم صباح زنگنه است كه در آن می‌خوانید؛تحولات سوریه نشان می دهد متأسفانه کشورهای غربی و کشورهای حامی فعالیت های مسلحانه و خشونت بار بر این مسئله اصرار دارند که تغییرات سیاسی در سوریه با اسلحه حاصل شود این رویه ای است که ممکن است به وجود آورنده برخی از تغییرات سیاسی و میدانی شود، اما قطعاً رویه ای نخواهد بود که به استقرار و آرامش پایدار منجر شود. در نتیجه سوریه همچنان صحنه حوادث و درگیری ها خواهد بود. به دلیل این که عده ای که کشته می شوند، فرزندانشان، اقوامشان، نیروهایشان به دنبال انتقام هستند و درگیری ها از درگیری های مخالفان دولت با دولت به درگیری های میان شهری، میان خانوادگی، عشیره ای و میان مناطقی مبدل می شود و در نتیجه آرامش حاصل نمی شود.

در این میان اعمال فشارهای غربی ها با استقرار موشک های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه نوعی گسترش دادن حضور و نفوذ سازمان ناتو در منطقه است و این چهارمین نقطه و کشوری می شود که غرب بعد از فروپاشی شوروی از پیمان ناتو به عنوان وسیله و حربه ای برای تغییر حکومت ها و نفوذ در کشورها استفاده می کند.نخستین حضور در افغانستان، دومین در عراق، سومین در لیبی بود و سوریه چهارمین کشوری است که در مرز و حاشیه منطقه نفوذ غرب قرار دارد و اکنون غرب با ابزار ناتو خواهان تصرف این کشور است و آغاز آن با استفاده از ابزار و اسلحه ای همچون موشک های پاتریوت خواهد بود. این موشک ها می تواند هدفی هم برای روسیه که میراث خوار اتحاد جماهیر شوروی است و هم کشورهایی که در اقمار شوروی به سر می برند به حساب آید.

اما به نظر می آید این وضعیت تهاجمی سازمان ناتو با تعلل های روسیه و ناکارآمدی مقاومت های کرملین همراه شده است و طبیعتاً رویه ای بسیار شکننده در کل منطقه خواهد بود و به کشورها و قدرت های مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای این اجازه را می دهد که بافت و سیستم نظام ها و حکومت ها را با استفاده از ابزار قدرت و ابزار جاسوسی و عملیات نظامی تغییر بدهند.جمهوری اسلامی ایران قاعدتاً باید پایبند به اصول جمهوری اسلامی باشد که مأخوذ از دین اسلام است و اصل آن آرامش و آسایش بشر است، اصل عدم خون ریزی، حق حاکمیت ملت ها و اصل توسل به ابزار دموکراتیک به جای ابزار خشونت بار، در سوریه، بحرین و در همه کشورهای منطقه مورد حمایت ایران است و از توسعه درگیری با پیگیری و اتخاذ روش های دیپلماتیک جلوگیری می کند.جمهوری اسلامی مخالف کشتار و خون ریزی است و به همین دلیل با همکاری کشورهای منطقه در تلاش است که از ظهور پدیده های تکفیری، افراطی و تندرو در سوریه جلوگیری کند.

چرا که این پدیده ها، در نهایت به عدم استقرار و ثبات سایر کشورها مثل ترکیه، اردن، لبنان و... منجر خواهد شد.

آن چه در سوریه اتفاق می افتد جنگ های نیابتی است اعمال خشونتی که توسط مخالفان دولت سوریه رخ می دهد، از سوی تعدادی از کشورها مانند قطر، ترکیه، عربستان و کشورهای غربی حمایت می شود. آمریکا نیز اخیراً حمایت سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را از ائتلاف معارضان سوری اعلام کرده است.بنابراین باید دید این کشورها اگر به لبه پرتگاه برسند آیا متوجه پیامدهای حمایت های خود خواهند شد یا خیر.

آن چه در سوریه اتفاق می افتد نیازمند یک تحرک دیپلماتیک قوی، دقیق و عمیق با کشورهایی است که نیروهایی را به نیابت خود وارد سوریه کرده اند.

جمهوری اسلامی:اردوغان و آرزوئی كه تحقق نخواهد یافت

«اردوغان و آرزوئی كه تحقق نخواهد یافت»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر تركیه بار دیگر با تكرار اظهارات تحریك آمیز علیه همسایگان این كشور، دولت عراق را به طایفه گرایی متهم كرده و مدعی شده "نوری مالكی با برخورداری از حمایت‌ها و كمك‌های ویژه، یك دولت شیعه در عراق ایجاد نموده و این امر، احتمال كشاندن عراق به جنگ داخلی را افزایش داده است." وی كه تاكنون با عملكرد غیردوستانه و خارج از موازین همسایگی و حسن همجواری تحریكات بسیاری علیه دولت قانونی عراق مرتكب شده، این بار نه در قالب جملات "تحریك آمیز" بلكه فراتر از آن، با بیان عبارات "تهدیدآمیز"، عراق را به وقوع جنگ داخلی تهدید كرده است.

نخست‌وزیر تركیه در ادامه سخنان مغرضانه و غیرمنصفانه اش، دولت مالكی را نماینده اقلیتی از افراطیون شیعه خوانده كه اگر برخی حمایت‌های ویژه از آن نبود، این دولت هم اكنون در این جایگاه قرار نداشت. وی در ادامه دخالت در امور داخلی عراق، خواستار حكومت سنی‌ها و اكراد بر عراق شده و تهدید كرده درصورت ادامه حكومت یك دولت شیعی در عراق، جنگ سوریه به این كشور نیز سرایت كرده و عراق هم به سوریه‌ای دیگر تبدیل خواهد شد!

این اظهارات تنش آفرین علیه عراق درحالی از سوی اردوغان ابراز می‌شود كه تركیه همچنان میزبان طارق الهاشمی، معاون اول فراری رئیس‌جمهور عراق است و كردهای منطقه خودمختار كردستان عراق به ویژه مسعود بارزانی نیز در ادامه مخالفت با دولت مركزی عراق و شخص نوری مالكی، از حمایتهای اردوغان برخوردارند.

در بررسی و تجزیه و تحلیل اظهارات تشنج آفرین اردوغان علیه دولت مركزی عراق و دیگر همسایگان تركیه قطعاً باید موارد مورد مداقه قرار گیرد:
1- رسانه‌های تركیه و حتی برخی روزنامه‌های غربی با توجه به تحولات اخیر، اعلام می‌كنند تغییرات جدید ایجاد شده در رفتار و شخصیت نخست‌وزیر تركیه است كه از وی، فردی "سیاست باز"، "غیرمعتدل"، "موج سوار"، "فرصت طلب"، "عوام فریب"، "بلندپرواز" و "تمامیت خواه" خلق كرده به گونه‌ای كه او را با "آتاترك" دیكتاتور لائیك تركیه مقایسه می‌كنند. ارزیابی كارشناسان سیاسی منطقه نیز همین تصویر را از اردوغان منعكس می‌كند كه 180 درجه با شعارهای روز اول وی، در زمانی كه لازم بود رأی ملت مسلمان تركیه را به خود معطوف كند، تفاوت دارد. امروزه، عدم پایبندی اردوغان به پیشبرد منافع ملی ملت مسلمان تركیه و عدم تحقق شعارهای اولیه او تا آنجا مورد انتقاد قرار گرفته كه بسیاری از رسانه‌ها و سیاستمداران تركیه، او را به قربانی كردن ملت تركیه برای رسیدن به خواسته‌های خود در عرصه جهانی و بلند پروازی‌هایش متهم می‌كنند. بسیاری از مردم تركیه نگران این امر هستند كه نه تنها اردوغان نتواند به وعده‌های خود عمل كند بلكه كشورشان را درگیر یك جنگ منطقه‌ای نماید كه در آن صورت نه نشانی از اردوغان و حزبش باقی خواهد ماند و نه اثری از برگ سوخته تركیه در سوریه.

2- تحولات اخیر منطقه‌ای به ویژه حوادث سوریه نشان می‌دهد كه دولت تركیه منافع خاصی را در آنسوی بحران سوریه دنبال می‌كند، اما منافعی نه براساس منافع ملت تركیه بلكه براساس خواست و اراده غرب كه همواره بحران‌های بسیاری را برای منطقه به همراه داشته است. واقعیت اینست كه تحولات اخیر خاورمیانه و شمال افریقا كه تاریخ منطقه را وارد مرحله حساسی كرده، علاوه بر اینكه زمینه حاكمیت ملت‌ها را فراهم نموده به آزمونی برای دولت‌ها تبدیل شده كه همواره مدعی پیشتازی در دفاع از حق حاكمیت ملت‌ها و همچنین اسلام خواهی و اسلام گرایی بودند. در این میان، دولت تركیه كه طی سال‌های اخیر، با ادعای دفاع از برجسته‌ترین آرمان مسلمانان یعنی فلسطین تلاش می‌كرد برای خود وجهه‌ای در جهان اسلام دست و پا كند و آراء ملت تركیه را نیز جلب نماید، با اتخاذ مواضعی متناقض، اندوخته‌ها و سرمایه‌های اولیه خود را به حراج گذاشته است.

دولت تركیه در ابتدای روی كار آمدن اردوغان، در عین حال كه با رژیم صهیونیستی روابط گرمی داشت، در سال‌های بعد بارها مواضع ضد صهیونیستی گرفت كه می‌توان به نمونه‌هایی از جمله مجادله لفظی اردوغان با شیمون پرز و ترك كردن جلسه به نشانه اعتراض، ارسال كاروان دریایی انسان‌دوستانه برای نوار غزه تحت عنوان كشتی مرمره و چند مورد دیگر اشاره كرد، اما تحولات بیداری اسلامی، تركیه را در معرض آزمونی دشوار قرار داده به گونه‌ای كه این كشور با همراهی عربستان و قطر، به یكباره با اتخاذ سیاستی متناقض با رویكردهای گذشته، از هیچ تلاشی برای تضعیف محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی كه یك ضلع آن سوریه است دریغ نمی‌ورزد. متأسفانه این رویكرد و همسویی تركیه با عربستان و قطر علیه حاكمیت سیاسی سوریه، امروز رفته رفته به عراق نیز درحال سرایت است و به نظر می‌رسد اعضاء این مثلث شوم كه از حمایت‌های پشت پرده آمریكا نیز بهره‌مند است، درحال تدارك نسخه جدیدی از فتنه طایفه‌ای و جنگ داخلی در عراق هستند.

3- اردوغان در اظهارات اخیر تنش آفرین خود علیه دولت قانونی همسایه جنوبی كشورش یعنی عراق اعتراف كرده در سفری كه به زودی به آمریكا خواهد داشت، نه تنها در مورد مسائل سوریه بلكه در خصوص تحولات عراق نیز با مقامات واشنگتن به رایزنی خواهد پرداخت.

این سخنان نشانگر این امر است كه نقش آفرینی دولت تركیه در موضوع بحران سوریه نه تنها منشأ و خاستگاهی فراتر از تصمیمات دولت این كشور داشته بلكه برای گسترش دامنه بحران نیز نیاز به تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاریهائی است كه باید در خارج از منطقه پخت و پز شود و سپس اجرای آن به دولت‌های جاه‌طلبی واگذار گردد كه در آرزوی احیاء امپراطوری عثمانی هستند. قطعاً این بار، شرایط بهیچوجه بر وفق مراد آقای اردوغان نیست، زیرا او در برابر آزمون‌هایی قرار گرفته كه پیش از این هرگز با آن روبه رو نشده بود.

مخالفت شدید مردم با سیاست‌های مداخله گرانه دولت اردوغان، ایستادگی دیگر احزاب تركیه حتی اسلام گرایان در برابر سیاست خارجی دولت به ویژه اعتراض شدید به مداخله در سوریه و عراق، تشدید بحران در بخش كردنشین تركیه و خطرهائی كه از ناحیه گروه‌های تروریستی فعال در سوریه متوجه دولت تركیه شده، از مشكلات مهمی هستند كه اردوغان را تهدید می‌كنند و می‌توانند میان او و این آرزوهای بلند پروازانه برای همیشه فاصله بیاندازند.

آنچه مایه تأسف است اینست كه شاگردان نجم‌الدین اربكان، كه اردوغان یكی از سرآمدان آنان است، علیرغم اینكه با آراء مردم مسلمان تركیه و با شعارهای اسلام‌خواهی به قدرت رسیدند، در آزمون مهمی كه هنگام تكیه زدن بر اریكه قدرت با آن مواجه شدند مردود شده و به خواسته‌های مردم پشت كرده‌اند. این عملكرد خلاف تعهد و اخلاق اسلامی، نه تنها اردوغان و هم حزبی‌های او را به اهدافشان نمی‌رساند، بلكه آنها را از پشتوانه مردمی نیز محروم خواهد كرد و منطقه را نیز به خاطر سیاست‌های غلط آنها به آشوب خواهد كشاند.

رسالت:انحراف چیست؟

«انحراف چیست؟»عنوان قسمت اول سرمقاله روزنامه رسالت به قلم حبیب الله عسكراولادی است كه در آن می‌خوانید؛خط مستقیم انقلاب چیست و انحراف از آن كدام است؟ خط مستقیم انقلاب اسلامی را امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ترسیم كرده ومقام معظم رهبری به‌عنوان خلف صالح ایشان همین خط را طی دو دهه گذشته بازتولید كرده است. قرائت انقلاب بدون قرائت امام(ره) و رهبری یك قرائت انحرافی است و اساسا انقلاب نیست بلكه انحراف از انقلاب است.  هر خطی در راستای خط امام (ره) و رهبری باشد، مشروع و معقول و مستقیم است و هر خطی كه كمترین زاویه با این خط داشته باشد، انحرافی است. دولت‌ها به ماهو دولت پس از پیروزی انقلاب عمدتا در این خط حركت كرده‌اند. اما برخی هم ممكن است به دلیل غفلت و یا تحریك دشمنان به‌وسیله اطرافیان از این مسیر خارج شده باشند. خروج فرد یا افرادی از خط مستقیم انقلاب به معنای خروج كلیت دولت - كه ما  از آن به حاكمیت یاد می‌كنیم- نیست.

 دولت‌های نهم و دهم هم در امتداد رای مردم به دولت‌‌های پیشین بوده است و ما به احترام رای مردم منتخبین را تا وقتی كه در مسیر مستقیم انقلاب گام بر می‌دارند، باید محترم بشماریم، خدمات آنها را ارج نهیم و البته از صدمات احتمالی آنها گله كنیم وانتقاد ناصحانه و مشفقانه داشته باشیم . دولت آقای دكتر محمود احمدی نژاد طی دوره گذشته خدمات زیادی به انقلاب كرده است.  اكنون ماه‌های پایانی دوره خود را می‌گذراند وان‌شاء الله موفق شود عاقبت دولتش را به خیر و رضای خدا  ختم كند. دولت نهم كه برخاسته از رای مردم بود مورد توجه رهبری معظم انقلاب قرار گرفت و معظم له كاركرد این دولت را منطبق بر گفتمان امام(ره) وشعارهای انقلاب توصیف فرمودند و صفاتی چون استكبار ستیزی ، عدالتخواهی، اعاده عزت ملی ، ترك انفعال درمقابل سلطه  و زیاده طلبی‌غرب، ترك شرمندگی در مقابل غرب و غربزدگی ، جرأت در ایجاد تحول، جرأت در مقابله با فساد ، روحیه مردمی و خاكی و ساده‌زیستی و ... را در كاركرد دولت برجسته می‌دیدند.

دولت دهم در حالی شكل گرفت كه عمده اصولگرایان در پشت سر آقای احمدی نژاد
ایستادند و مثل رقابت‌های سال 84 رئیس دولت رقبایی در درون جریان اصولگرا نداشت. هوشمندی اصولگرایان در كشف راهبردهای نبرد نرم دشمن باعث شد رقابت بین خود را تعطیل كنند ودر برابر جریان فتنه بایستند و از كارنامه چهارسال كارآمدی دولت نهم كه با تدبیر رهبری هدایت می‌شد دفاع كنند.

 متاسفانه از دور دوم كه برخی از نشانه‌های انحراف پدید آمد دولت احمدی نژاد مورد گله و حتی اعتراض دوستداران رئیس جمهور قرار گرفت. البته كلیت دولت آلوده این انحراف نبود وعلی‌رغم برداشت برخی، بنده معتقد نیستم یك جریان انحرافی در كشوروجود دارد. اگر دقت كنیم یك حلقه انحراف است كه باید تكلیف خود را با مردم و رهبری روشن كند و انتقادات برحق متدینین را پاسخگو باشد.

 اما آنچه كه می‌توانیم از انحراف یاد كنیم چیست؟
1- وحدت  امت اسلام بویژه وحدت ملی ایران اسلامی
رئیس جمهور نماد وحدت اسلامی ملی ماست چون با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود. او رئیس جمهور كسانی كه به او رای نداده‌اند هم هست و باید وفق سوگند ریاست جمهوری به همه ملت و آرمان‌های انقلاب و اسلام وفادار بماند. رفتارهای رئیس دولت با مخالفان، منتقدان وحتی دوستان نزدیك وی به‌گونه‌ای نبوده كه بگوییم ایشان دغدغه وحدت ملی را معمول می‌دارد. وقتی از وحدت ملی سخن می‌گوییم معنایش این نیست كه رئیس جمهور در چینش كابینه از رقبای خود استفاده كند.  حتی معنای وحدت ملی آن نیست كه حتما رئیس جمهور به احزاب وگروه‌هایی كه او را حمایت كردند سهمیه‌ای از كابینه  بدهد.  معنای وحدت ملی آن است كه  دولت در درون خود ودر تعامل قوا و نیز تنظیم مناسبات با رهبری در مسیر همگرایی حركت كند.  این  كف مطالبات مردم و نظام از رئیس جمهور است. قابل  توجه  است كه آقای احمدی نژاد چندی است نمای حركاتش به بهانه‌های گوناگون كوبیدن بر طبل واگرایی با نزدیك‌ترین دوستان خود است.

تصفیه‌های پی درپی در كابینه به بهانه داشتن اختیار در قانون اساسی برای عزل وزرا را می‌توان یك رویكرد انحرافی دانست. 11 روز خانه‌نشینی وعدم پذیرش حكم رهبری در مورد ابقای وزیر اطلاعات به‌عنوان یك رفتار فوق العاده انحرافی جلوه داشته كه افكار عمومی هنوز برای آن توجیهی پیدا نكرده است.  عدم همگرایی با مجلس و عمل نكردن به برخی قوانین ونیز بهانه‌جویی در مجادله با قضات در خصوص مبارزه با فساد وحكم جوانفكر نشان می‌دهد رئیس جمهور محترم علاقه‌ای به وحدت قوا و پایبندی به ساز وكارهای قانونی موجود در قانون اساسی برای تنظیم روابط قوا نشان نمی‌دهد. 

اینجانب از آقای رئیس جمهور محترم می‌خواهم در باقیمانده عمر خدمتگزاری خود طوری عمل كنند كه نقدهایی كه در بالا به آن اشاره كردم واقعی جلوه نكند. ایشان با هوشمندی‌ای كه دارند می‌توانند جلوی خطاها وانحرافات احتمالی را بگیرند و اشتباهات گذشته را هم جبران نماینداینجانب دعایم این است كه خداوند به ایشان توفیق عنایت فرماید.

آفرینش:جان کری و راه ناهموار مذاكره با ایران

«جان کری و راه ناهموار مذاكره با ایران»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم علی رمضانی است كه در آن می‌خوانید؛باراك اوباما رئیس‌جمهور آمریکا طی مراسمی ، سناتور «جان کری» ‌را بعنوان نامزد تصدی پست وزارت امور خارجه آمریکا معرفی کرد. انتخاب جان کری پس از انصراف «سوزان رایس» برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا صورت گرفت چه اینكه اظهارات سوزان رایس درباره حمله به کنسولگری آمریکا به بنغازی باعث تشدید حملات جمهوری‌خواهان علیه آینده پست وی در وزارت امور خارجه شد. اینك نیز با پست جدید كری در وزارت خارجه امریكا این پرسش پیش می اید كه روابط و نگاه واشنگتن به تهران در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما به چه سمت و سویی پیش خواهد رفت؟

    در پاسخ باید گفت یکی از مهمترین دستور کارهای وی، برنامه هسته ای ایران خواهد بود. در این زمینه، اظهارنظرهای پیشین وی درباره برنامه هسته ای ایران و اینكه جلوگیری از «ویرانگری جنون‌آمیز» ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی را مهمترین چالش سیاست ‌خارجی آمریکا در حال حاضر دانسته و تحریم ها را جایگزینی مناسب برای گزینه نظامی دانسته بود. همچنین وی حتی قبلا گفته اگر وی به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شد، سعی می کرد تماس‌هایی به طور علنی و نیز پشت پرده با ایران برقرار کند. در این راستا باید گفت از نگاه پیشین كری وی تمایل ایران برای تبدیل شدل به یک بازیگر منطقه ای را به رسمیت می شناسد و خواهان مذاکره در این رابطه است.

بنابراین باید گفت اكنون كه كری به عنوان چهره‌ای میانه‌رو‌تر در محافل درونی و نیز بیرون از آمریکا بسیاری از جمهوریخواهان را با خود همراه کرده اگر هنوز به دیدگاه های چند سال قبل خود معتقد باشد، می تواند رویکردی تعاملی را در مسئله هسته ای ایران برگزیند. كری كه قبلا نیز به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا سفرهای متعدد به منطقه داشته بنابراین ارزیابی مناسبی از تحولات منطقه دارد در سالهای گذشته به نقشه راه برای تعامل با ایران نگاهی جدی داشته و حتی راه تعامل با ایران را از افغانستان دانسته بود.

در این بین هر چند در چند سال گذشته بسیاری از تندروها در امریكا عملا جان کری را به اتخاذ رویکردهای سهل انگارانه در مواجهه با کشورهایی چون ایران متهم می‌کنند، اما باید گفت کری در راه مواجهه با ایران از یك سو به گفتگوهای پنهان و علنی با ایران توجه خاصی خواهد كرد و از سویی نیز با گسترده‌تر کردن ائتلاف‌ها و تکمیل کمبودهای اطلاعاتی از برنامه هسته‌ای ایران در نظر دارد كه با توسل به راه‌های دیپلماتیک مانع دست‌یابی ایران به سلاح هسته ای از دید غرب شود.

در همین راستا از نگاه وی در شرایط كنونی و كوتاه مدت تلاش خواهد كرد كه با اصرار ویژه برای راه حل دیپلماتیک و گفتگو ها و مذاکرات بین ایران و 1+5 كه اکنون در حدود شش ماه است که متوقف شده خواهان تحریم‌های سخت تر در قبال ایران ‌باشد تا با توسل به راه‌های دیپلماتیک مانع دست‌یابی ایران به سلاح اتمی گردد. بنابراین باید گفت كری راه ناهمواری در مذاكره با ایران دارد .

حمایت:نکاتی درباره یک ایده

«نکاتی درباره یک ایده»عنوان یادداشت روز روزنامه حمایت به قلم مهدی مطهرنیا است كه در آن می‌خوانید؛برای این که بتوان درباره میزان کارآمدی پیشنهاد حل‌وفصل موضوع هسته‌ای ایران از طریق مذاکره مستقیم با آمریکا تحلیل درستی ارایه کرد، باید چند نکته را مد نظر قرار داد.درجمهوری اسلامی ایران و آن بخش از جامعه بین‌المللی که از سوی ایالات متحده آمریکا مدیریت سه لایه تودرتوی بحران وجود دارد که می‌توان این لایه‌ها را مشابه ساختار داخلی اتم‌ها (متشکل از لایه درونی یا پروتونی، لایه میانی یا نوترونی و لایحه خارجی یا الکترونی) در نظر گرفت، آنها را اتم بحران نامید و بر اساس چنین الگویی باز شکافت.

لایه اول لایه پروتونی آن یا لایه گفت- واژگانی است؛ به این معنا که جمهوری اسلامی ایران و جامعه بین‌المللی (درباره پرونده هسته‌ای ایران منظور کشورهای عضو گروه 1+5 هستند) واژگان مشترک به کار می‌برند، اما تعریف محتوایی ای که از این واژگان منظور دو طرف است با هم تفاوت دارد؛ ‌ایران از مذاکره و رسیدن به یک نتیجه ملموس در مذاکرات سخن می‌گوید، گروه 1+5 هم همین موضوع را بیان می‌‌کند، اما در مجموع می‌توان گفت تفاوتی که بین منظور ایران و منظور 1+5 است بسیار زیاد است.

بر همین اساس هر کدام از دو طرف به دلیل بحران گفت- واژگانی وارد بحران گفتمانی (لایه نوترونی) می‌شوند و برای اثبات نظرهای خود به بسیج قدرت در راستای به عقب نشاندن طرف مقابل اقدام می‌کنند. محصول این نبرد گفتمانی تحریم‌های رو به افزایش و شدیدی است که امروز به مدیریت آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌شود.

بعد از عبور از بحران پروتونی و نوترونی وارد لایه الکترونی می‌شویم که از آن به بحران سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا می‌توان نام برد. این لایه به صورت یک کمربند لایه پروتونی و نوترونی را در برمی‌گیرد که هم از آن‌ها استحکام می‌گیرد و هم به آن‌ها استحکام می‌بخشد؛ از این رو این لایه، لایه بسیار مهم و تأثیرگذاری است اما همین جا باید تاکید کرد که واجد همه مختصات تأثیرگذاری نیست؛‌ بنابراین اگرچه ممکن است با حل بحران سیاسی بین ایران و آمریکا تا حدودی در موضوع هسته‌ای ایران گشایش به وجود آید، این گشایش بار دیگر به یک فرسایش مجدد خواهد انجامید؛ فرسایشی که ناشی از حل نشدن بحران گفت- واژگانی و گفتمانی است.

تا این دو بحران حل نشود چنین داستان‌هایی با غلظت‌های کم و زیاد به وجود می‌آید؛ بنابراین نباید انتظار داشت که چنانچه ایران و آمریکا بر سر موضوع هسته‌ای با هم مذاکره مستقیم کنند به نتیجه می‌رسند و مشکلی که در روابط بین دو کشور وجود دارد برای همیشه حل خواهد شد، بلکه تا بحران گفت- واژگانی و گفتمانی بین دو طرف وجود دارد مشکلات و اختلافات هم وجود خواهد داشت.

تهران امروز:جان كری می‌تواند راهگشا باشد؟

«جان كری می‌تواند راهگشا باشد؟»عنوان سرمقاله روزنامه تهران امروز به قلم علی بیگدلی است كه در آن می خوانید؛باراك اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریكا رسما جان كری را به عنوان وزیر امورخارجه این كشور معرفی كرد. ناخودآگاه این سوال پیش می‌آید كه چشم‌انداز روابط ایران و آمریكا با انتخاب كری به عنوان وزیر خارجه آمریكا چگونه خواهد بود؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال، می‌بایستی موضوع را در دو سطح 1-ویژگی‌های شخصی جان كری و نوع نگاه او به ایران و 2- مجموعه سیاست‌های اعمالی آمریكا در قبال ایران را بررسی كرد.

جان كری به دلیل سوابق طولانی و تحصیلاتی كه در حوزه روابط بین‌الملل دارد و هم اینكه چندین سال است كه عضو كمیته روابط خارجه سنای آمریكاست (اخیرا هم ریاست این كمیته را برعهده داشته است) گزینه مناسبی برای تصدی پست وزارت امورخارجه این كشوراست. جان كری دكترای روابط بین‌الملل دارد و با اینكه سوابق نظامی هم در پرونده كاری او دیده می‌شود اما در زمانی كه نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریكا بود به بحث جنگ افروزی علیه ایران علاقه‌مند نبود و اعتقاد داشت كه ایالات متحده آمریكا نباید درگیر جنگ تازه‌ای شود. البته این یك طرف ماجراست،‌باید در نظر داشت كه كشور آمریكا دارای یك سیاست خارجه تدوین شده است كه این سیاست مدون تحت تاثیر این موضوع كه چه فردی متصدی جایگاه وزارت امورخارجه شود و چه سیاست‌هایی را در پیش بگیرد قرار ندارد.

در ایالات متحده آمریكا چهار نهاد وزارت امورخارجه، كمیته روابط خارجه مجلس سنا، وزارت دفاع و سازمان سیا در تصمیم‌گیری در زمینه سیاست خارجه آمریكا نقش دارند. ضمنا باید به این نكته هم اشاره كرد كه لابی صهیونیستی هم تا حدودی در تنظیم روابط سیاست خارجه آمریكا با دیگر كشورها موثر است.

درمورد سیاست اعمالی آمریكا در قبال ایران باید به این موضوع اشاره شود كه با اینكه اخیرا تعدادی از نمایندگان مجلس سنا در نامه‌ای به باراك اوباما خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران شدند اما با توجه به سخنان اوباما كه اعلام كرده بود من مسئله هسته‌ای ایران را تا پایان دور دوم ریاست‌جمهوری‌ام حل می‌كنم می‌توان انتظار داشت با اینكه تحریم‌ها به شدت افزایش یافته است ولی دیپلماسی غیر آشكار بین دو كشور ایران و آمریكا افزایش یابد.

البته باید در نظر گرفت جان كری هنوز وزیر امورخارجه آمریكا نشده است و باید از جایگاه خود در مجلس سنای آمریكا دفاع كند كه می‌توان پیش‌بینی كرد با توجه به فعالیت چندین ساله‌اش در سنا انتخاب وی توسط سنای آمریكا با مشكلی روبه‌رو نشود. در مورد سیاست جان كری در پست وزارت خارجه فعلا نمی‌توان اظهارنظرخاصی كرد باید منتظر بمانیم تا مذاكرات 1+5 در اواخر ژانویه برگزار شود و بعد در این زمینه اظهارنظر كرد.

 البته تاحدی می‌توان پیش‌بینی‌های مثبتی درمورد چشم‌انداز سیاست‌های اعلانی وزارت خارجه آمریكا علیه ایران درزمان وزارت وی داشت زیرا جان كری نشان داده است كه تمایل دارد مسائل بین ایران و آمریكا به شیوه دیپلماسی حل شود و حتی در سال‌های گذشته هم پیشنهاد مذاكره با ایران در مورد مسائل هسته‌ای را داده و اعلام كرده بود كه من آماده هستم با مقامات ایرانی در مورد مسائل هسته ایران مذاكره كنم. منتها سیاست‌های اعلانی می‌بایستی با سیاست‌های اعمالی منطبق باشد. به این معنا كه میل شفاهی به مذاكره به تنهایی كافی نیست و پیش از آن وزیر خارجه جدید آمریكا می‌بایستی چرخشی در نوع نگاه زمامداران واشنگتن نسبت به ایران به وجود بیاورد. تصویب تحریم در كنار ابراز تمایل به مذاكره ممكن است بر پیچیدگی ماجرا بیفزاید و میل طرف ایرانی برای ورود به مذاكرات جدی را كاهش بدهد. حل این موضوع یكی از مشكلات اصلی جان كری خواهد بود.

مردم سالاری:پرهیز از اظهار نظر‌هایی که با منافع ملی ما مغایرت دارد

«پرهیز از اظهار نظر‌هایی که با منافع ملی ما مغایرت دارد»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم منصور فرزامی است كه در آن می‌خوانید؛ روز‌ها و ماه‌های سرنوشت ساز و تعیین کننده ای پیش روی ماست که هر گونه غفلت و اظهار نظر خود محورانه و جانب دارانه و جناحی منافع و مواضع کشور ما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد و زیان‌های غیر قابل جبرانی بر ما تحمیل خواهد کرد:

1- سیاست استکباری غرب و عملکرد همسایگان تحت تأثیر استکبار، همه علیه ماست و استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی «پاتریوت» در جنوب و جنوب شرقی ترکیه به مشارکت « ناتو »، یکی از دل مشغولی‌های آتی و پر مخاطره ما خواهد بود.

2- خواسته و نا خواسته مذاکراتی پیش‌روی‌ماست و در 1+5 هم، این سوی میز مذاکره‌ایم و سیاست‌گذاری‌های کشور در این زمینه به تمرکز و وحدت ملی نیاز دارد و بدیهی است که پراکنده گویی غیر مسئولانه، موضع ما را بیشتر تضعیف می‌کند.

3- گرانی بی حد و حصر و بیکاری مستمر و رو به تزاید در جامعه بیداد می‌کند و ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری و اجتماعی، ریشه در همین جا دارد و خدشه بر فرهنگ ما را سبب شده است.

4- انتخاباتی مهم و سرنوشت ساز پیش روی ماست و حضور حداکثری می‌تواند از فشار‌های روز افزون استکبار جهانی بکاهد و در رسیدن به سر منزل مقصود و مطلوب چاره‌ای جز وفاق و همدلی و وحدت نداریم. از این رو سنجیده گویی زعمای قوم و عقلای مسوول، بایسته چنین شرایط حساسی است و هر بیان خود محورانه ای که رنگ و بوی جناحی داشته باشد در سردی این بازار تأثیر مستقیم خواهد داشت.

در روز‌های اخیر، بدون ملاحظه این فضاهای خاص از مسئولی محترم سخنانی در جراید خوانده‌ام که مایه تاسف است در حالی که اصول 19 و 20 و 56 قانون جمهوری اسلامی ایران، حقوق احاد ملت را محترم شمرده و به رسمیت شناخته و جذب حداکثری و دفع حداقلی به عنوان یک اصل منطقی و روشن بینانه پذیرفته شده، آزار نخبگان و طرد افراد مخدوم و درد آشنا و صاحبنظر و مقبول، جفا در حق مردم و نظام خواهد بود. آیا پیامد نخبه آزاری، ما را متنبه نکرده است؟ آیا اینگونه اظهارات به استناد قانون است یا از صفای باطن؟ چرا باید بدون تأمل و ملاحظات قانونی و بررسی همه جوانب، سخنانی بیان شود که عوارض آن، هزینه‌های سنگینی را بر نظام ما تحمیل کند!

تیر از کمان چو رفت نیاید به شست باز

پس واجب است در همه کاری تأمّلی

قرن‌ها پیش در این سرزمین متفکران نامی، بزرگی گفته است که‌: «‌اگر می‌خواهید به دشمنان زیان برسانید، در حق دوستانتان نیکی کنید.» اکنون که دشمنان ما در عرصه جهان کنونی بسیار و دوستان ما اندک اند چرا بی محابا بر دوستان داخلی می‌تازیم و آزار خاطرشان را فراهم می‌کنیم تا دشمن از این پراکندگی‌ها و نا همدلی‌ها سوءاستفاده کند و سیاست استثماری و استعماری خود را بر ما تحمیل کند؟ پس حدود خود و حقوق دیگران را رعایت کنیم که رسول گرامی‌اسلام(‌ص‌) فرموده است:«مسلمان کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبان او آسوده باشند».

ابتكار:دوربین‌ها زورگیری‌های سیاسی را هم ثبت می‌کنند

«دوربین‌ها زورگیری‌های سیاسی را هم ثبت می‌کنند»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم
فضل الله یاری است كه در آن می‌خوانید؛چند هفته ای است که انتشار تصاویر ویدوئی از زور گیری چهار نفر از اوباش در تهران، در رسانه‌های اینترنتی و تصویری، ذهن مردم و مسئولان را متوجه موضوع”زورگیری” کرده است. رئیس پلیس کشور درباره آن اظهارنظر کرده،رئیس قوه قضائیه شدیدترین مجازات را برای عاملان آن توصیه کرده و دادستان تهران کیفر خواست این متهمان را صادر کرده است. در میان مردم نیز واکنش‌های جدی برانگیخته است.

این تصاویر به لطف وجود دوربین‌های مدار بسته ای به دست آمده که بخشی از خیابان محل وقوع جرم را پوشش داده بود. به نظر می‌رسد که فعلاً دوربین‌های مردم و مسئولان روی این اتفاق”زوم” کرده و متمرکز شده اند. اما می‌توان در موقعیتی مجازی از این” زوم" خارج شد و تصاویر دیگری نیز شکار کرد که در آن‌ها کسانی را دید که در عرصه”سیاست” کشور به”زورگیری” مشغول اند.

بنگرید به اتفاقات چند سال اخیر.خوشبختانه به مددد رسانه‌های فراگیر همه تصاویر این اتفاقات موجود است. به صورت عکس، فیلم و یا نوشته...

می توان مسئولانی را دید که به لطف رأی مردم و یا انتصاب یک مقام مسئول دیگر در موقعیتی قرار گرفته اند که باید قول و عملشان مطابق خواسته‌های مردمی باشد که آنان را بر کشیده اند. برخی از این افراد علیرغم این که امواج مخالفت مردمی را با بسیاری از تصمیمات و شیوه عملکرد خود می‌بینند، صرفاً و صرفاً به جهت اینکه در آن”منصب" قرار گرفته اند،راه خود را می‌روند و حرف خود را می‌زنند. این افراد یا دیگر نیازی به رای مردم ندارند و یا اینکه رایشان را فقط در حد یک روز جمعه از هفت صبح تا هفت شب در پای صندوق‌های رای لازم می‌دانند.

برخی دیگر صرفاً حکم انتصاب از مسئول بالا دست خود را مجوزی می‌دانند که هر چه می‌خواهند بگویند و انجام دهند. گویی ارتباط آنان با رای مردم از لحظه اعلام نتیجه آرا قطع می‌شود.آنان که پیش از روز انتخابات می‌خواهند همه خواسته‌های مردم را عملی کنند،حرفشان را حرف مردم می‌دانند و اصلا می‌شوند خود مردم، یک روز پس از انتخابات به خودشان تبدیل می‌شوند، با خواسته‌ها،افکارواعمال فردی تنها.با عقل و دانش تنهایک نفر برای میلیون‌ها نفر تصمیم می‌گیرند و با زبان یک نفر به جای میلیون‌ها انسان حرف می‌زنند. اگر تا پیش از گرفتن رای از مردم” تنها فردی از ملت” هستند یک روز بعد ار انتخابات به” ملتی در یک فرد” تبدیل می‌شوند.

این پدیده در میان نمایندگان مجلس نیز به وفور یافت می‌شود. بنگرید به اعمال، افکار و سخنان افرادی که در جایگاه نماینده نشسته اند اما جوش دولت را می‌زنند.

در چند سال گذشته نسل جدیدی از نمایندگان ظهور کرده اند که نه تنها هیچ نگرانی ندارند که” وکیل الدوله” خوانده شوند، بلکه خود با افتخار، این موضوع را در رسانه‌ها و صحن علنی مجلس فریاد می‌زنند. اینان اگر چه در ظاهر رای از مردم ستانده اند اما در” خانه ملت” منویات مسئولان را پیگیری می‌کنند.

بنگرید به اتفاقات چند هفته گذشته در مجلس؛ نماینده ای در زمان طرح مرگ یک کارگر وبلاگ نویس زندانی در صحن علنی مجلس رگ گردن متورم می‌کند و دهان به اعتراض می‌گشاید که” چرا با آبروی نظام بازی می‌کنید ؟” گویی جان یک انسان هیچ شانی برای وی پیدا نمی‌کند مگر آن که خود لازم بداند. چرا که چند هفته گذشته بعد در زمان آزادی قانونی یک فرد مخالف با سلیقه سیاسی خود از زندان، خطاب به قوه قضائیه فریاد برمی آورد که “ من باید از این درد بمیرم که وبلاگ نویسی در زندان کشته شود و آقا زاده ای آزاد شود”.

یا نماینده دیگری که در صحن علنی مجلس که مذاکرات آن از رسانه‌های مختلف در حال پخش است، همه انصاف و اخلاق و قانون را کنار بگذارد و افکار،تمایلات و خواسته‌ها فردی و حزبی خود را در قالب نطق یک نماینده مجلس مطرح کند و در این میان همه خطوط قرمز اخلاق و قانون را درنوردد.

یا فردی که در صدر روزنامه یا رسانه ای قرار می‌گیرد و در قامت یک مدافع نظام همه حب و بغض‌های خود را را در قالب کلمات و تصاویر روانه چشم و ذهن مخاطبان می‌کند و البته در این مسیر نه قانون می‌شناسد و نه اخلاق و شرع و نه خط قرمز قابل احترامی به نام”حریم شخصی افراد”.

می توان بر این سیاهه افزود اما موارد کافی است تا گفته شود که این موقعیت‌ها - فارغ از عنوان مجرمانه- می‌تواند یک “زورگیری” تمام عیار باشد که فرد مسندی از نظام را در اختیار بگیرد اما حکم خود براند. او در این زورگیری هم گریبان نظام می‌گیرد وهم لباس مردمان پاره می‌کند.

اینان گویی از هر چیز که غافل نباشند از یک موضوع بی خبرند و آن این است که دوربین‌های با کیفیت بالای افکار عمومی در همه جای عرصه سیاسی نصب شده اند و حافظه ای دارند به ظرفیت تاریخ. کوچکترین حرکت آنان را ثبت می‌کند و به محضر دادگاهی ارائه می‌کند که سالنی به وسعت جهان دارد و هیات منصفه ای به دقت و انصاف افکار عمومی.

آرمان:رفراندوم مصر و بیم و امید مرسی

«رفراندوم مصر و بیم و امید مرسی»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم محمد صالح نیکبخت است كه در آن می‌خوانید؛دومین دور رفراندوم در مصر جهت تایید یا رد پیش‌نویس قانون اساسی زمانی برگزار شد که دور اول رفراندوم در 10 استان کشور از جمله قاهره و به نسبت 56 به 44درصد شرکت‌کنندگان به این قانون اساسی به ترتیب «آری» و «نه» گفتند. اما نکته حایزاهمیت اینکه مردم استان قاهره که قلب تپنده انقلاب است و میدان تحریر آن، امروز به نماد آزادیخواهی مردم در شمال آفریقا و خاورمیانه تبدیل شده است با نسبت 65درصد به این پیش‌نویس رای مخالف دادند. مردم یکی دیگر از استان‌های غربی نیز با نسبت 58درصد شرکت‌کنندگان همچون مردم قاهره مخالفت خود را با پیش‌نویس اعلام کردند.

برای آنکه مخالفان و موافقان این قانون را از لحاظ فکری و جایگاه اجتماعی آنان بشناسیم کافی است به این مساله توجه کنیم که مصریان مقیم عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس که اکثریت آنان کارگران مصری شاغل و سال‌هاست مقیم این کشورها هستند، با نسبت حدود 68درصد موافق و 30درصد مخالف به این پیش‌نویس «آری» و «نه» گفتند؛ درحالی که مصریان مقیم الجزایر، مراکش و کشورهای اروپایی و آمریکا (شمالی و جنوبی) که غالبا روشنفکران و تحصیلکردگان مصری و دارای جایگاه بالای علمی و یا از صاحبان سرمایه می‌باشند با نسبت‌های بالاتر از رای موافق ساکنان خلیج‌فارس به پیش‌نویس فوق «نه» گفتند. هرچند این رفراندوم در میان مخالفت و موافقت مصریان و صف آرایی جبهه ملی بیداری مصر و بلوک ائتلاف اسلامگرایان مصر و تحریم قضات مصری در نظارت بر رفراندوم برگزار شد؛ با این حال مخالفت مردم قاهره و روشنفکران مصری با این پیش‌نویس، آینده پرچالشی در مصر بعد از سرنگونی مبارک و انقلاب مصر (اگر آن را انقلاب بدانیم) رقم می‌زند.

هرچند به دلیل برگزاری رفراندوم دیروز در استان‌های دور افتاده که سلفی‌ها و سنت‌گرایان در آن پرنفوذند انتظار می‌رود که نتایج رفراندوم دیروز (شنبه) برای اخوان المسلمین بهتر باشد و درصد بیشتری به پیش‌نویس قانون اساسی مصر «آری» بگویند، با این حال پذیرفتن قانون اساسی مصر به معنی تایید مرسی و احزاب حامی او (اخوان‌المسلمین و حزب النور و سایر احزاب بلوک اسلامی) نیست؛ زیرا گروه مخالفان اخوان المسلمین و حزب النور همگی سکولار و غیراسلامی نیستند تا اخوانی‌ها را مغرور کند که با پشتوانه شریعت از آنان در آینده ارکان قدرت را در مصر قبضه کنند. قطع نظر از اینکه مصر مرکز فرهنگی و دینی و تمدن جهان عرب است، اما آمار انتخابات دور اول و دوم ریاست‌جمهوری مصر نشان داد که با توجه به اینکه نصف واجدان شرایط رای دادن از حضور در پای صندوق‌ها خودداری کردند و از نیم دیگر مردم هم که در پای صندوق‌ها حاضر شدند تنها کمتر از 26درصد (از کل مردم) به مرسی رای دادند این اشتباه محاسبه اخوانی‌ها را بیدار کرد و امتیازات پی‌درپی مرسی به مخالفان و عقب‌نشینی‌های گاه و بیگاه وی نشانه جولان او در میان بیم و امید دسترسی به قدرت است؛ مضافا با شناختی که شخصا از مردم مصر دارم اکثریت جمعیت مسلمان کشور، خود با احکام شریعت آشنا و ملتزم به اجرای آن می‌باشند و منتظر اوامر و نواهی مرشد اصلی اخوان‌المسلمین نیستند.

به همین جهت بسیاری از مردم بدون تبعیت از نظرات سیاسی اخوانی‌ها، چون بن سعود (ملک عبدالعزیز نخستین پادشاه عربستان) در پاسخ به درخواست حسن البنا (موسس اخوان‌المسلمین) برای تاسیس شاخه اخوان در مصر که گفته بود «نحن کلنا اخوان‌المسلمین» ما همه اخوانی هستیم، حاضر به پذیرش شعارهای اخوان نشدند؛ پس «آری» گفتن مردم مصر در رفراندوم به معنی تایید همه‌جانبه اخوانی‌ها نیست بلکه چون مردم خواهان استقرار و ثبات جامعه مصر هستند به این پیش‌نویس جهت خاتمه منازعه رای داده‌اند.

زیرا دو سال ناآرامی کشور را با بحران‌های سیاسی و اقتصادی مواجه و بزرگ‌ترین درآمد مردم از توریسم را نابود کرده است، با این وجود، به‌رغم انتشار پیش‌نویس قانون اساسی کمتر به محتوا و مفاد آن توجه شده است. این قانون بیش از آنکه شبیه قانون اساسی باشد شبیه یک دستورالعمل اجرایی با جزئیات در 232 ماده و 5 باب و 20 فصل و یک دیباچه مفصل تحت عنوان (وثیقه قانون اساسی) تنظیم شده است. این پیش‌نویس که توسط اکثریت اسلامگرایان مصر نوشته شده، در عین حال که در موارد مهمی ساکت مانده، ولی گاهی آنچنان وارد جزئیات شده که از قبل می‌توان تصور کرد که چنین قانونی در اجرا با مشکل مواجه خواهد شد.

زیرا ویژگی قانون اساسی این است که در مباحث مختلف حقوق اساسی مردم، امور اقتصادی، انتخابات و اختیارات قوای سه گانه و ارتش و غیره کلیات وظایف و اختیارات به صورت جامع و مانع بیان ‌شود و شرح جزئیات آن به قوانین عادی محول ‌گردد. به طوری که می‌توان گفت به‌رغم شباهت‌هایی که این قانون با قانون اساسی افغانستان دارد قانون اخیر پخته‌تر تنظیم شده است. شاید به همین جهت باشد که نخستین مخالفان این قانون قضات و حقوقدانان مصر بودند. زیرا پیش‌نویس قانون اساسی توسط مجلس موسسانی تنظیم شده که اکثریت آنان اخوانی بوده و تعداد اندک نمایندگان اقلیت‌های دینی و احزاب سیاسی غیراسلامی به علت آنچه آنان عدم رعایت حقوق عمومی مردم مصر می‌دانند شرکت در جلسات آن را تحریم کردند.

هرچند نویسندگان پیش‌نویس آن را وثیقه انقلاب مسالمت آمیز جوانانی معرفی کرده‌اند که انقلاب 25 فوریه 2011 را به پیروزی رساندند و همه شیوه‌های ستم و خشونت و استبداد را رد کردند؛ با این حال همین جوانان عمده‌ترین مخالفان تصویب این پیش‌نویس می‌باشند. قانون اساسی مصر بر این موضوع که منشاء قدرت در مصر مردم خواهد بود و قدرت منبعث از مردم است تاکید می‌کند و نظام حاکم را دموکراتیک و چندحزبی معرفی کرده که انتخابات سالم برای انتقال و جابه‌جایی قدرت در آن تضمین شده است.

 قانون اساسی مصر آزادی شهروندان مصر را در جهات مختلف از لحاظ فکری، آرا، حق سکونت و مالکیت و جابه‌جایی و مسافرت را به عنوان یک حق آسمانی که خداوند به وجود آورده و انسان را آزاد آفریده است به رسمیت می‌شناسد، و مانند همه قوانین کشورهایی که از ستم دیکتاتوری رهایی می‌یابند بر تساوی همه مردم در مقابل قانون و برابری فرصت‌ها، همه مردان و زنان بدون تبعیض و واسطه به‌ویژه در زمینه‌های تعلیم و تربیت، اشتغال و فعالیت سیاسی و بهره‌وری از حقوق اقتصادی و اجتماعی که اولویت آن تحقق عدالت اجتماعی است تاکید می‌کند.

 با این وجود در این قانون به برابری زن و مرد در جامعه مصر اشاره نشده است. این پیش‌نویس قانون اساسی اسلام را دین رسمی کشور اعلام می‌کند و آن را منبع اصلی تشریع و قانونگذاری می‌داند هرچند بر آزادی مصریان یهودی و مسیحی در امور مربوط به احوال شخصیه مانند: ازدواج، طلاق، ارث و وصیت و انتخاب رهبران دینی خود تاکید می‌کند. با این حال علاوه بر اینکه اصول مختلفی وجود دارد که منبع مناقشه است، می‌توان اجمالا به دو موضوع مهم اشاره کرد، از آن جمله ماده 232 پیش‌نویس است که در آن همه رهبران حزب منحله ملی مصر را که در زمان حسنی مبارک حاکم بودند به مدت 10 سال از هرگونه فعالیت سیاسی و حق کاندیدا شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس شعب و شورا منع کرده و این رهبران و تمام کسانی که در رهبری حزب و کمیته‌های سیاسی و دفتر سیاسی حزب و همچنین اعضای مجلس در دو مجلس شعب و شوراهای مصر پیش از انقلاب 25 فوریه بودند را در برمی‌گیرد. مضافا در این قانون همه مصوبات شورای نظامی و قرارهای صادره ریاست‌جمهوری که تاکنون صادر شده تا زمان اجرای قانون اساسی معتبر شمرده شده و این دو موضوع گرانیگاه اختلاف موافقان و مخالفان مرسی است.

دنیای اقتصاد:بانک مرکزی با کسری بودجه چه خواهد کرد؟

«بانک مرکزی با کسری بودجه چه خواهد کرد؟»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم یاسر ملایی است كه در آن می‌خوانید؛مقدمه اول: اقتصاد دنیا، با رصد بحران‌هایی که در نیمه دوم قرن بیستم تجربه کرد، دریافت که پدیده تورم برای رشد اقتصاد و کارآیی آن سمی مهلک است.

همچنین، عموم دولتمردان و سیاست‌گذاران اقتصادی در دنیا، پذیرفتند که تورم، ناشی از رشد نامتناسب نقدینگی در اقتصاد است و رشد نقدینگی نیز، خود معلول «کسری بودجه» دولت‌ها است؛ زیرا دولت‌ها، با سوء استفاده از تسلط خود بر بانک مرکزی، کسری بودجه خود را با اعمال فشار بر این نهاد برای «خلق‌پول» جبران می‌کردند. به تدریج، با رشد آگاهی سیاست‌مداران از ساز و کارهای اقتصادی و بلوغ سیاسی در کشورهای مختلف، «استقلال بانک مرکزی»، در نظام اداری کشورهای جهان به یک «استاندارد» تبدیل شد و در نتیجه، پدیده تورم نیز سایه شوم خود را از عموم کشورهای دنیا برچید.

مقدمه دوم: سری به آمار تورم کشورمان در سال‌جاری می‌زنیم. نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان‌ماه 1391، درحالی به 1/26 درصد رسید که فروردین را با نرخ 8/21 درصد آغاز كرده بودیم. این در حالی است که شاخص قیمت‌ها در انتهای آبان ماه، نسبت به انتهای آبان ۱۳۹۰ رشد 5/35 درصدی را نشان می‌دهد؛ در حالی که این عدد در انتهای مهر ماه، ۳۲ درصد بود. این آمار نشان دهنده روند افزایشی نرخ تورم در ماه‌های آتی‌ است.

این دو نکته را برای این ذکر کردم که بتوانیم با دید بهتری اخبار چند روز گذشته اقتصادی ایران را مرور کنیم. چند روز پیش، وزیر اقتصاد اعلام كرد، به دلیل عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده نفتی، دولت در سال‌جاری با کسری 49 هزار میلیارد تومانی (معادل 34 درصد بودجه عمومی) مواجه خواهد بود. کاهش سهم نفت در درآمدهای دولت، باعث افزایش شباهت اقتصاد ایران به اقتصادهای غیرنفتی خواهد شد. در این اقتصادها، هزینه‌های دولت از راه وضع مالیات تامین می‌شود. با توجه به مقدمه اول، در اقتصاد دنیا، امروزه اگر به هر دلیلی دولت دچار کسری بودجه شود، دیگر نمی‌تواند به پول‌های تورم‌زای بانک مرکزی چشم داشته باشد (البته، در اکثریت مطلق کشورهای دنیا این‌گونه است؛ نه در همه آنها!). با تثبیت استقلال بانک مرکزی،‌ بیش از یک دهه است که این کج‌راهه به روی دولت‌های دنیا بسته شده است؛ بنابراین دولت‌ها یا باید مالیات‌ها را افزایش دهند یا باید از هزینه‌های خود بکاهند، یا اینکه از مردم قرض بگیرند؛ که البته، راه سوم، یک مسکن است و اگر استمرار پیدا کند، به بحران‌هایی نظیر بحران یونان و اسپانیا منجر خواهد شد.

اما دولت ایران می‌خواهد با کسری بودجه خود چه کند؟ به نظر می‌رسد با مرور مقدمه اول و دوم نیازی به توضیح بیشتر نباشد.

در شرایطی که بانک مرکزی فاقد استقلال کافی برای عمل به وظیفه ذاتی خود در مهار تورم است، طبیعی‌ است که دولت در سال پایانی مسوولیت خود، با آسودگی تمرکز خود را بر اتمام پروژه‌های عمرانی ریز و درشت، در قالب طرح «مهر ماندگار» معطوف كند.

در این میان، خبر انتشار ۵۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت بانک مرکزی با سود سالانه ۲۰ درصد و نرخ بازخرید 75/19 درصد، در این روزها جلب توجه می‌كند. به نظر می‌رسد در حالی که دولت برای جبران کسری بودجه خود، نیازی به انتشار اوراق مشارکت نمی‌بیند؛ با توجه به روند فزاینده تورم، بانک مرکزی راهی به جز ورود مستقیم به عرصه جمع‌آوری نقدینگی پیش رو ندارد، اما اولا باید توجه داشت که کارکرد اوراق مشارکت بانک مرکزی در کنترل نقدینگی موقتی‌ است و به دلیل نقدشوندگی آسان این اوراق، فروش آنها هرگز مانند فروش اوراق قرضه دولتی توسط بانک‌های مرکزی در سایر کشورها، کارآیی انقباضی نخواهد داشت.

ثانیا، با توجه به روند فزاینده نرخ تورم، این اوراق که با بازدهی حقیقی منفی عرضه می‌شوند، روز‌به‌روز جذابیت خود را در بازار از دست خواهند داد؛ بنابراین اگر بانک مرکزی در تصمیم خود برای جمع‌آوری نقدینگی جدی ‌است، باید در نرخ سود اوراق خود تجدیدنظر كند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
يکشنبه 3/10/1391 - 11:34
  • تعداد رکورد ها : 4209