میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1199 )
اگر یادتان باشد وقتی ایران توانست پهپاد RQ170  را در داخل ایران به سلامت به زمین بنشاند .از این طرفی ها گرفته تا آن طرفی ها این اتفاق را از دید خود یک طور تفسیر میکردند.فراموش نمی کنم حتی بعضی از خودی ها هم تحلیل های عجیب و غریبی می کردند.

به طور مثال می گفتند این پهپاد را آمریکا تعمدا فرستاده که بیافتد دست سپاه ! چرا که روی این پهپاد امکانات جاسوسی تعبیه شده تا وقتی سپاه پاسداران این پهپاد را به داخل تاسیسات خود برد از آنجا اطلاعاتی را برای آنان ارسال کندیا بعضی ها می گفتند ایران توانایی و تکنولوژی چنین کاری را ندارد و اشتباه آمریکایی ها بوده که این پهپاد دست ایرانی ها افتاد .و اصلا بدرد ایران نمی خورد و باید طبق درخواست اوباما آن را به آمریکا برگردانیم.


RQ170

بعضی ها هم به کل باور نمیکردند و به جز تمسخر کار دیگری نداشتند و مدتی هم اس ام اس هایشان شده بود RQ170  (که مثلا این پهپاد رو با سنگ زدند افتاده ، بعد از گرفتن هواپیمای بدون سرنشین RQ170 آمریکا، از فلان جا یک نیسان بدون راننده را جهت جاسوسی به آمریکا اعزام کردند !)

اما با خبری که هفته گذشته در صدر خبرگزاری ها ی جهان قرار گرفت همه را شگفت زده کرد و بعد از آن سید حسن نصر الله در مصاحبه اش گفت :این پهپاد ساخت ایران و مونتاژ جوانان حزب الله لبنان است و این شگفتی را کامل کرد .

دیروز هم فرمانده اسبق سپاه در مصاحبه ای گفت : از کجا معلوم این اولین پهپاد باشد که به سرزمین های اشغالی می رود.فکر نمیکنم دیگر جای شکی باقی مانده باشد که ایران به این تکنولوژی پیشرفته دست پیدا کرده و یکبار دیگر شعار ما می توانیم را صرف کرده است.

در مورد اینکه چرا اسرائیلی ها نتوانستند این پهپاد را ردیابی کنند یک نکته به نظرم میرسد آن هم صحبت های وزیر دفاع آمریکا رابرت گیتس در کمیته مجلس سنا همان زمانی که ایران RQ170 را سالم بر زمین نشانده بود. او در کمیته مجلس سنا در پاسخ به نگرانی های نمایندگان در مورد انتقال فناوری ساخت هواپیماهای جاسوسی  بدون سرنشین به "دشمنان” آمریکا گفت:” نیروهای ارتش آمریکا تاکنون در وضعیتی نبوده اند که فناوری هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته علیه آنها به کار گرفته شود” و از همین جا بود که آنها ضربه خوردند.


کارتون از سجاد جعفری

اما باز هم سفیهانی پیدا شده اند و می گویند اسرائیل برای اینکه به ایران خودشیفتگی کاذب بدهد اجازه داد تا پهپاد به سرزمین های اشغالی بیاید و به طور کنترل شده در وقتش توسط یک هواپیمای اف ۱۶ منفجر کرده است .

و اینجاست که بیدار نمی شود آن که خود را به خواب زده !

شادی روح امام و شهدا صلوات انعکاس
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2396روز قبل
يکشنبه 23/7/1391 - 20:46
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )

غرب بسته جدیدی برای دور بعدی مذاکره با ایران پیشنهاد داد

یک روزنامه انگلیسی طی گفتگو با مقامات غربی برخی مفاد بسته پیشنهادی طرف غربی برای مذاکره با ایران در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران را مطرح کرد.

به گزارش فارس، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی مفصل موضوع دور جدید مذاکرات ایران با گروه 1+5 و طرح پیشنهادی غرب برای حل مسئله هسته‌ای ایران را مد نظر قرار داد.

این روزنامه انگلیسی نوشت: قدرتهای 1+5 پس از برگزاری انتخابات آمریکا دور جدیدی از اقدامات دیپلماتیک را برای از بین بردن مسئله هسته‌ای ایران آغاز خواهند کرد.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، در بسته پیشنهادی «تجدید نظر شده»، کاهش اندک تحریم‌های فعلی علیه ایران و «انگیزه‌های تشویقی دیگری» برای کاهش غنی‌سازی اورانیوم تهران در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، به نوشته گاردین، در دور جدید مذاکرات تلاش خواهد شد گامهای لازم برای دستیابی به توافقی که بتواند بی‌اعتمادی طرفین به یکدیگر که باعث به نتیجه نرسیدن دور پیشین مذاکرات شد را از میان بردارد.

طبق استدلال این روزنامه انگلیسی در دور پیشین مذاکرات هر کدام از طرفین مذاکره منتظر بودند طرف مقابل ابتدا امتیاز بدهد، اما در طرح جدید امتیازاتی که هر کدام از طرفین در هر گام باید بدهند، مشخص شده است.

یک دیپلمات اروپایی می‌گوید: «ما می‌دانیم که ایرانی‌ها نیاز به چیزی دارند که بتوانند در کشورشان روی آن توافق مانور بدهند؛ ما هم از طرف مقابل تغییر واقعی می‌خواهیم. بنابراین مسئله این است که ترتیب این گامها به طور صحیح مشخص شود. دور بعدی [مذاکرات] حول همین موضوع متمرکز است».

یک دیپلمات غربی دیگر گفت: «در صورتی که ایران آمادگی انجام اقدامات کافی را داشته باشد، تحریم‌ها روی میز خواهند بود. ایران نباید انتظار داشته باشد [ گروه 1+5] سرنخ اولیه را بدهد ـ اما اگر این کشور آماده انجام اقدامات واقعی باشد، ما هم آماده‌ایم پاسخ دهیم.»

وی افزود: «اقدامات ما می‌تواند برداشتن تحریم‌ها را هم شامل شود ـ اما تنها در قبال انجام حرکتهایی درست از جانب ایران. تحریم‌ها در تهران اثرگذار هستند و ما اگر پیشرفت‌هایی جدی در زمینه [رفع] نگرانی‌هایمان نبینیم، آنها را بر نخواهیم داشت».

این گزارش می‌افزاید در صورتی که رویکرد گام به گام اثربخش نباشد احتمالا طرحی جامع و آرمان‌گرایانه ارائه خواهد شد که در آن به ایران اجازه داده خواهد شد تنها تحت نظارت نظارت‌های بین‌المللی سختگیرانه‌تر به غنی‌سازی اورانیوم در سطوح پایین (زیر 5 درصد) ادامه دهد.

این دیپلمات غربی گفت: «در حال حاضر ما درجا می‌زنیم چون ایران درخواستهای زیادی دارد و در ازاء آن چیزی نمی‌دهد. یک راه برای اینکه ایران بتواند رو به جلو گام بردارد این است که پیشنهاد ارائه امتیاز بیشتری را بدهد و در همان حین مطالبه بزرگتری را هم مطرح کند.»

مقامات شرکت‌کننده در این مذاکرات می‌گویند پنجره دیپلماسی با ایران بین زمان انتخابات آمریکا در روز 6 نوامبر و بهار آینده باز خواهد بود.

یک دیپلمات غربی می‌گوید: «وجود انتخابات ابهام‌های زیادی ایجاد می‌کند اما بعد از ماه نوامبر امور روشن‌تر خواهد شد و این مطمئنا فرصت است».

به نوشته گاردین، نماینده انگلیس دراین مذاکرات «مارک سیدویل» خواهد بود که نماینده ویژه انگلیس در افغانستان و پاکستان بوده و اکنون نیز او را گرداننده سیاسی جدید وزارت خارجه انگلیس می‌دانند.

البته انتخابات آمریکا نیز تأثیر زیادی در موضوع مذاکرات برنامه هسته‌ای ایران خواهد داشت. طرح تجدید نظر شده فرض را بر این گرفته است که چه اوباما پیروز شود و چه رامنی، رویکرد دیپلماتیک بدون تغییر ادامه خواهد یافت. اگر رامنی در انتخابات پیروز شود و بعد از رسیدن به قدرت نظرش بر تجدید نظر کامل در خط‌مشی‌ها باشد، در این صورت  مذاکرات هسته‌ای ممکن است برای چند ماه از مسیر خود خارج شوند.

انتظار می‌رود باب گفتگوها بار دیگر در فصل بهار که ایران درگیر انتخابات ریاست جمهوری می‌شود، مجددا بسته شود.

این روزنامه انگلیسی در ادامه به شرح مواضع طرفین در مذاکرات دور قبلی می‌پردازد و می‌نویسد یکی از عوامل به نتیجه رسیدن مذاکرات پیشین این بود که ایران خواستار رفع کامل تحریم‌ها شده بود، در حالی که حاضر به دادن امتیاز به طرف غربی نبود.

بر همین اساس، یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا می‌گوید: « ایده‌های آنها برای آمریکا برانگیزاننده نبود».

گاردین می‌افزاید، علی‌رغم این، برخی از تحلیلگران آمریکایی از موضع غرب در مذاکرات مسکو انتقاد کرده و گفتند ایران وقتی هیچ امیدی به رفع تحریم‌ها نبود انگیزه‌ای برای دادن امتیاز بر سر برنامه غنی‌سازی‌اش نبود.

جورج پرکوویچ، متخصص هسته‌ای در موسسه «کارنگی برای صلح بین‌المللی» می‌گوید: «پیشنهاد دادن قطعات هواپیما دشنام بود.» وی استدلال کرد برای اینکه توافقی صورت بگیرد رهبر عالی ایران باید بتواند اگر از پیمان‌شکنی طرف غربی مطمئن شد از سر گرفتن غنی‌سازی اورانیوم در سایت فوردو برگردد و این چیزی بود که در پیشنهادهای غرب اثری از آن نبود.

پرکوویچ می‌گوید: «[فرض کنید] رهبر عالی [ایران] کاملاً به این نتیجه رسیده است که آمریکا تقلب خواهد کرد؛ او چه دستاویزی در اختیار دهد؟ قاعدتاً این دستاویز باید فوردو باشد. او باید مطمئن باشد که می‌تواند به فوردو برگردد و آن را از سر بگیرد».

جیم والش، یکی از متخصصان موسسه فناوری ماساچوست می‌گوید: « زمان بین انتخابات آمریکا و انتخابات ایران بهترین و آخرین فرصت برای حل این مناقشه است... من فکر می‌کنم هم ایرانی‌ها و هم آمریکایی‌ها آماده هستند. مسئله تنها این است که آیا می‌توان چشم‌اندازها و سیاست‌ها را به گونه‌ای هماهنگ کرد که در این فرصت زمانی کارساز شوند یا خیر».

http://dl.clip2ni.com/2011/6/1340998469_693jw8.gif

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2046روز قبل
شنبه 22/7/1391 - 16:23
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
گره‌های سیاسی بر پیکره اقتصاد ایران
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌اند از جمله «چه كسی در آن نقطه منتظر بود؟!»،«فرهنگ اعتراف به اشتباه»،«چند نکته درباره یک سفر»،«جنگ احزاب، امتحانی در میانه بدر و خیبر»،«ترکیه و راهزنی هوایی»،«روزهای سخت پادشاه»،«اوباما و پیامدهای نوین بهار عربی در خاورمیانه»،«شعارها و گفتمان‌ها در انتخابات یازدهم»،«گره‌های سیاسی بر پیکره اقتصاد ایران»،«افزایش کارایی با استاندارد»و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:چه كسی در آن نقطه منتظر بود؟!

«چه كسی در آن نقطه منتظر بود؟!»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم حسین شریعتمداری است كه در آن می‌خوانید؛1- با نگاهی گذرا به عرصه اقتصادی كشور، دو طیف با دو انگیزه متفاوت و حتی متضاد را می توان دید كه اصرار دارند گرانی های افسارگسیخته این روزها را به «تحریم»ها نسبت دهند. طیف اول؛ برخی از مسئولان هستند كه شماری از آنها تحلیل واقع بینانه ای از ماجرا ندارند و شماری دیگر با نسبت دادن گرانی ها به تحریم ها، وظیفه و مسئولیتی را كه برای مهار گرانی برعهده داشته و دارند، نادیده می انگارند و یا از میزان و غلظت آن می كاهند.

افراد این طیف- غیر از اعضای اصلی یك حلقه انحرافی كه حساب جداگانه ای دارند- مانند همه مردم از افزایش بی رویه و جهشی قیمت ها نگرانند ولی چرا با حلقه یاد شده در نسبت دادن گرانی به تحریم ها همصدا می شوند؟ پاسخ به درستی معلوم نیست ولی می توان از فشار و تحمیل حلقه انحرافی به عنوان یكی از علت های موثر در این همصدایی یاد كرد. حلقه ای كه عقبه ای مشكوك و پیوندهایی غیرقابل توضیح و توجیه دارد.

طیف دوم؛ مجموعه ای از كلان سرمایه داران سودجو و دنباله های داخلی دشمنان بیرونی هستند كه با دست اندازی به بازار كالا و خدمات مورد نیاز مردم، از یكسو كیسه های خود را از اموال حرام و غارت شده پر می كنند و از سوی دیگر نارضایتی ناشی از گرانی را به حساب تحریم ها می نویسند. این طیف تاكنون ردپاها و سرنخ های فراوانی از خود برجای گذاشته كه ردیابی آن برای مراكز امنیتی و اطلاعاتی كشور به آسانی امكان پذیر بوده و هست و در موارد بسیاری نیز، برخورد و بازداشت شماری از آنها- تاكید می شود كه فقط شماری از آنها- را در پی داشته است.

دو طیف یاد شده، اگرچه انگیزه های متفاوتی دارند و طیف اول- غیر از حلقه انحرافی- خودی و طیف دوم، غریبه است ولی این دو طیف متفاوت؛ نهایتا در یك نقطه به هم می رسند. نقطه ای كه در آن، ضروری ترین نیاز این روزهای آمریكا و متحدانش تامین می شود. چرا...؟! بخوانید!

2- آمریكا از حمله نظامی ناامید است و به خوبی می داند كه در صورت دست زدن به این اقدام احمقانه، چه فاجعه بزرگی در انتظارش خواهد بود. از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران «موقعیت آمریكا» به عنوان یك ابرقدرت سابق! و «موجودیت اسرائیل» را به عنوان یك رژیم جعلی و تحمیلی كه با بلندپروازی دو خط آبی به نشانه نیل تا فرات را بر پرچم خود نقش بسته بود، با خطر جدی روبرو كرده است.
این واقعیت به قول حضرت آقا در اجتماع پرشور مردم بجنورد «شعار» نیست، تحلیل هم نیست، بلكه خبری غیرقابل انكار است.

انقلاب های اسلامی منطقه كه با الگو گرفتن از انقلاب اسلامی ایران پدید آمده است، شكست های پی درپی آمریكا و متحدانش در جنگ های عراق و افغانستان و 33 روزه و 22 روزه، بحران مالی آمریكا و اروپا كه طی 60 سال اخیر بی سابقه بوده است، جنبش فراگیر وال استریت كه براندازی نظام سرمایه داری را دنبال می كند، فروپاشی رژیم صهیونیستی كه به گفته نتانیاهو، در اطراف آن خمینی و خامنه ای خیمه زده اند و ده ها نمونه دیگر كه به گفته برژینسكی در شورای راهبردی «آتلانتیك»، آمریكا را از بلندای ابرقدرتی 2001 به دره فاجعه آمیز 2011 كشانده است و به گفته نتانیاهو در گزارش دسامبر 2011 به كمیسیون سیاست خارجی سنای آمریكا «موجی است كه از تنگه خیبر در عربستان تا تنگه جبل الطارق در مراكش، طوفان به پا كرده، قدرت های منطقه ای هم پیمان غرب نظیر مصر و تونس را به زیر كشیده، حاكمیت های عربستان و اردن را به لبه پرتگاه كشانده و«لولای تاریخ- HISTORY HINGE-» را به نفع خود چرخانده است» و یا به قول كارتر «آنچه این روزها در خاورمیانه می بینم و می شنوم برایم آشناست. آن را در انقلاب 1979 ایران دیده و شنیده بودم.» و...

ماه گذشته بعد از لغو رزمایش از قبل اعلام شده آمریكا و چند كشور اروپایی و عربی در خلیج فارس، ژنرال «جان میلر» درباره علت لغو این رزمایش گفت؛ ترافیك سنگین دریایی در خلیج فارس مانع برگزاری آن بوده است! ولی ژنرال «رابرت گیتس» در مصاحبه با CNN گفت؛ «واقعیت آن است كه ما- آمریكا- دیگر در خلیج فارس غریبه ایم و ملت های منطقه از دریچه چشم ایران كه نسبت به آمریكا نفرت بار است به ما نگاه می كنند».

گفتنی است حمله نظامی به ایران قبلا در جریان جنگ تحمیلی صورت پذیرفته و علی رغم شرایط بسیار سخت آن روزها، ناكام مانده بود و می توان حدس زد كه امروزه با توجه به پیشرفت های نظامی حیرت انگیز ایران اسلامی و شرایط حساس منطقه، نتیجه حمله احتمالی چه خواهد بود؟!

3- آمریكا و اسرائیل اگر با ایران اسلامی مقابله نكنند، اولی «موقعیت» خود و دومی «موجودیت» خود را از دست می دهد بنابراین ناچار به مقابله هستند، اما چگونه؟! حمله نظامی برای آنها فاجعه آفرین است. كودتای مخملی در فتنه همه جانبه ای نظیر فتنه آمریكایی- اسرائیلی 88 نیز با شكست روبرو شده، عرصه جنگ نرم نیز به نوشته مستند و گزارش میدانی هافینگتون پست به نفع ایران تمام شده است.

این نشریه آمریكایی در بخشی از گزارش فوریه 2012 خود- بهمن 1390- از اوباما می پرسد؛ اگر در جنگ نرم پیروزی نصیب آمریكا شده است، چرا امروزه مردم در خاورمیانه ای كه 50 سال تحت نظارت و حضور ما بود، علیه آمریكا دست به شورش زده و از ایران به عنوان الگو یاد می كنند؟! در پی این ناكامی ها كه به قول حضرت آقا ویترینی از شكست های آمریكا و اسرائیل را در منطقه به نمایش گذارده است، نوبت به تحریم ها و فشار اقتصادی می رسد تا به گفته خانم هیلاری كلینتون، «تحریم های فلج كننده ایران را به عقب نشینی و امتیاز دادن وادار كند»!

تحریم های اقتصادی در پوشش مقابله با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفته است كه به قول دقیق و حكیمانه رهبر معظم انقلاب- از جمله در دیدار پرشور اخیر مردم خراسان شمالی با ایشان- فقط بهانه ای برای تحریم هاست. همین جا اشاره به اعتراف صریح «جرج فریدمن» مسئول موسسه راهبردی استراتفور خالی از فایده نیست. مسئول این موسسه كه به باشگاه كهنه كاران سازمان سیا، شهرت دارد در مصاحبه با واشنگتن پست می گوید؛ «مشكل ما با ایران، برنامه هسته ای این كشور نیست، مسئله آن است كه ایران نشان داده است نه فقط بدون رابطه با آمریكا، بلكه در حال ستیز و درگیری با آمریكا می توان قدرت اول منطقه در هر دو عرصه نظامی و تكنولوژیك بود. همین تصویر از ایران است كه آن را به الگو تبدیل كرده و تحولات منطقه را در پی داشته است.»

4- حالا می توان نتیجه گرفت كه تحریم های اقتصادی، جدیدترین جبهه از جنگ تمام عیار آمریكا و متحدانش با ایران اسلامی است. جنگی كه از نخستین روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده و تاكنون بدون كمترین وقفه در عرصه های مختلف ادامه داشته است. نظیر؛ تحریم های اولیه در سال های آغازین انقلاب، كودتاهای ناكام مانده نظامی، فتنه گروهك های تروریستی، جنگ تحمیلی، جنگ شهرها، جنگ نفتكش ها، جنگ سفارتخانه ها و...

تحریم ها قرار بود مردم ایران را از پای درآورد و به گفته صریح اوباما و تصریح آیپك (لابی صهیونیستی در آمریكا)، ابتدا به كمبود كالای ضروری و سپس به اعتراض های خیابانی و نهایتا، اجبار ایران اسلامی به عقب نشینی از خواسته های خود منجر شود. این پیش بینی، اما در میدان عمل، تحقق پیدا نكرد و تحریم ها، اگرچه ضریب و درجه ای از تاثیر را داشته است ولی گرانی های افسارگسیخته این روزها را با هیچ معیار و ملاك قابل قبولی نمی توان به تحریم ها نسبت داد و این واقعیتی است كه تحریم كنندگان نیز با صراحت به آن اعتراف دارند.

«دیلی میل» می نویسد؛ تحریم ها به جای ایران، به اقتصاد بیمار و بحران زده آمریكا و اروپا لطمه وارد كرده است. یو.اس.ای تودی در گزارشی به عبور ایران از تحریم ها اشاره می كند و تحریم كشوری با صدها میلیارد دلار گردش مالی سالانه و برخوردار از بزرگترین منابع انرژی مورد نیاز جهان صنعتی را ناممكن می داند. وزیر خزانه داری آمریكا با تاسف اعلام می كند كه شركت های آمریكایی با ارائه اطلاعات غلط، تحریم های آمریكا را دور می زنند. مركز استراتژیك «امریكن اینترپرایز»، با اشاره به رقبای سرسخت آمریكا و اروپا در شرق كره زمین، ادعای خانم كلینتون درباره فلج كننده بودن تحریم ها را محترمانه مسخره می كند و...

5- اكنون به بند اول یادداشت پیش روی بازمی گردیم. دشمنان از فلج كنندگی تحریم ها قطع امید كرده اند ولی در صورتی كه به ناكامی در این جبهه اعتراف كنند، الگوی دیگری از مقاومت پیروز جمهوری اسلامی ایران را كه ترجمان شكست دیگری برای آمریكا و متحدانش است، به ویترین شكست های پی در پی خود افزوده اند. و این حالت بدون كمترین تردیدی، تزریق روحیه ایستادگی و مقاومت در مقابل قدرت های استكباری به ملت های مسلمان منطقه و جهان است. از این روی و دقیقا از این روی به نمایشی از «اثرگذاری تحریم ها» نیاز دارند. این نمایش می تواند كاریكاتوری از اثرگذاری باشد! آیا خنده دار نیست كه ماجرای اخیر روز چهارشنبه تهران كه شمار اندكی قصد آشوب آفرینی داشتند و خیلی زود با مقاومت و اعتراض بازاریان روبرو شدند، از سوی رسانه های آمریكایی و اروپایی با عنوان «شورش خیابانی»! به خبر اول این رسانه ها تبدیل می شود؟ و این در حالی است كه به قول حضرت آقا و به استناد گزارش های مستند و تصویری رسانه های غربی، آمریكا و كشورهای اروپایی طی بیش از یكسال گذشته، همه روزه با اعتراض های گسترده مردم این كشورها روبرو بوده و هستند؟! و آیا این ذوق زدگی كودكانه آمریكا و متحدانش نشانه آن نیست كه به هر رخداد یا حادثه ای- ولو كاریكاتوری- كه حاكی از اثرگذاری تحریم ها باشد نیازمندند؟

بنابراین می توان نتیجه گرفت كه هر دو طیف یاد شده در بند اول این نوشته، اگرچه انگیزه های متفاوتی دارند ولی در یك نقطه یعنی تامین مبرم ترین نیاز این روزهای آمریكا و متحدانش، به هم می رسند. از طیف دوم كه همواره در نقش ستون پنجم دشمن ظاهر شده انتظاری نیست، اما، از كسانی كه وظیفه و مسئولیت مقابله با گرانی را برعهده دارند ولی به جای انجام متعهدانه مسئولیت خویش، كم توجهی ها و بی تدبیری های خود را به حساب تحریم ها می گذارند، انتظار دیگری در میان است. چه كسانی به این طیف از مسئولان محترم مشاوره می دهند؟

خراسان:چند نکته درباره یک سفر

«چند نکته درباره یک سفر»عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم رضا واعظی است كه در آن می‌خوانید؛سرانجام انتظار چند هفته ای مردم خراسان شمالی به پایان رسید و رهبرمعظم انقلاب اسلامی سفر خود به این استان را آغاز کردند . استقبال بی نظیر ، دیدارهای فشرده و با همه اقشارمردم و بیانات کلیدی و مهم رهبر معظم انقلاب حاوی نکات ارزشمندی است که در صورت تدبیر بر روی این نکات و حرکت در مسیر این رهنمودها ، حسرت دوباره دشمنان را رقم خواهد زد . روز آغازین سفرو بیانات رهبر معظم انقلاب نکات بسیاری دارد که به چند مورد آن اشاره می کنیم .

1- استقبالی که مردم باب الرضا(ع) به ویژه جوانان و نسل سومی ها از رهبر انقلاب اسلامی کردند و نمایش صحنه های کم نظیر و نابی که از عشق و دلدادگی مردم و نسل جوان به نظام اسلامی و ولایت رقم خورد ، نشان داد که مردم برغم بروز مشکلاتی که به دلیل جنگ اقتصادی دشمن از یک سو و ضعف نهادهای تصمیم ساز و مجری از سوی دیگر بوجود آمده همچون گذشته به کشور و رهبر خود عشق می ورزند، علاقه مندند و به خوبی شرایط را درک کرده و وظیفه شناسند . قطعا این استقبال باشکوه درسهای بسیاری برای دشمنان ملت ایران خواهد داشت همان هایی که با اعمال دشمنی های مدرن از جمله جنگ روانی و اتخاذ تحریم های غیر انسانی و اخلاقی و با حجم عظیمی از رسانه های گروهی به جنگ با ملت ایران آمده اند تا شاید بین مردم و نظام اسلامی فاصله بیندازند.

این استقبال حسرتی بر دل آنها گذاشت و دیدند که پیوند مردم و نظام واقعا ناگسستنی است و اگر درصدی امیدواری در جبهه استکبار بوجود آمده مربوط به عملکرد برخی از مسئولان و بی تدبیری آنهاست مسئولانی که به جای چاره اندیشی برای پاسخ به این همه عشق و ارادت مردم به نظام ورهبری و برنامه ریزی برای خنثی سازی اقدامات دشمنان ملت ایران ، به دنبال مچ گیری و متهم کردن یکدیگرند و از پذیرش مسئولیت ها شانه خالی می کنند فرقی هم نمی کند این طیف هم در دولت و هم در مجلس و هم دستگاههای نظارتی و قضایی حضور دارند و نمونه های آن نیز بسیار است .

2- رهبر معظم انقلاب در یک دیدار منطقه ای و محلی نقطه کانونی بیاناتشان مسایل کلان و اصلی کشور بود . آنجا که صراحتا فرمودند گرانی های لجام گسیخته و بیکاری در راس مشکلاتی است که همه مردم با آن دست به گریبانند. تمرکز ایشان برمسایل مهم و اساسی کشور درسی گویا برای دیگر بخشها در دولت و مجلس است تا به جای پرداختن به مسایل حاشیه ( که در بسیاری از آن ها هم اغراض شخصی و جناحی و تسویه حسابهای گروهی پشت آن است ) به مسایل اصلی و واقعی مردم بپردازند و چاره اندیشی صحیح بنمایند . همانگونه که رهبر معظم انقلاب در جمع پر شور اترک نشینان فرمودند ، ملت ایران با شرایط بوجود آمده از سوی غرب نا آشنا نیست .

بنابراین مشکل کار در نگاه متفاوت و نوع مدیریت و خودباوری عناصر تاثیر گذار در زمان حال و دوران هایی همانند زمان جنگ است در آن دوران برغم عقب ماندگی های مزمن به یادگار مانده آن دوران وابستگی به غرب ، اراده ، اخلاص ، همدلی و همکاری حرف اول را زد و نه تنها گذر از مشکلات به راحتی صورت گرفت که آن دوران پلی برای رهایی از وابستگی و تحقق پیشرفت های بسیار و سرمایه توفیقاتی شد که اکنون در حوزه های مختلف علمی فنی ، تکنولوژیکی ، سیاسی ، اقتصادی و بین المللی بوجود آمده است . از این رو اگر امروز هم مسئولین در بخش های مختلف به جای مچ گیری و تخریب یکدیگر و پرداختن به مسایل حاشیه ای درصدد حل مشکلات اصلی و اساسی برآیند ، سرمایه های مهم انسانی ، فکری ، مالی و فرهنگی به کمک آنها خواهد آمد.

3- یکی از مشکلات نگاه تک بعدی به مشکلات است . توسعه و پیشرفت و گذر از مشکلات و حل مسایلی که در کشور وجود دارد چند وجهی است بنابراین نمی توان این مسایل و مشکلات را ه تک بعدی دید بلکه باید از ابعاد مختلف نگاه کرد و برای آن برنامه ریزی نمود مثلا مسایل پیش آمده در بازار و دلال بازی های بازار ارز و سکه و طلا کاملا اقتصادی دیده می شود به همین دلیل تاکنون راه‌حل درستی نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس ارائه نشده است و حال آنکه بخش عمده این مشکلات به مسایل روانی ، بازی های سیاسی ، بی اخلاقی ها در عرصه تجارت که از آن دلال بازی درمی آید و عدم توجه به مسایل دینی ، ارزشی و فرهنگی در مدیریت بازار و اصل داد وستد در بازار است یعنی اخلاق و احکام حاکم بر بازار که متاثر از اصول ارزشمند دینی و اخلاقی و فرهنگی ملت ایران از جمله رعایت اصل انصاف ، حرمت احتکار و ربا و .... است و رعایت آن جلوی بسیاری از مسایل را خواهد گرفت.

4- نکته دیگر در بیانات رهبر معظم انقلاب توجه دادن مردم و مسئولین به لحظه و موقعیت شناسی است . در برهه های مختلف مردم نشان داده اند که موقعیت شناسند ( انتخابات مجلس نهم که حضور مردم شوکی مهلک برای اردوگاه غرب بود ، دیدار و استقبال از مسئولین نظام ، راهپیمایی روز قدس ، نماز عید فطر و استقبال باشکوه مردم استان خراسان شمالی نمونه هایی از این موقعیت شناسی مردم است ) اما به نظر می رسد بخش قابل توجهی از مسئولین در بخش های مختلف در این آزمون ناموفق بوده اند چنانکه تحلیل امروز جامعه به ویژه در اولویت شناسی ، مدیریت بازار و رفع مشکلات این را نشان می دهد به نحوی که مسئولین غربی وآ مریکایی را در اعمال فشار به ملت ایران امید وار کرده است .

مطمئن باشید اگر مسئولین کشور در سال گذشته نوسانات بازار ارز را به خوبی مدیریت می کردند امروز شاهد افزایش و تشدید تحریم ها از سوی غربی ها نبودیم و در داخل هم اخلال گران بازار جرات بوجود آوردن این آشفته بازار را نداشتند .

مسئولین حتی به اندازه بازاریان هم موقع شناس و وظیفه شناس نبودند بازاری ها به محض اینکه عده ای اخلال گر قصد داشتند از اعتراضات به حق آنها سوء استفاده کنند بلافاصله اطلاعیه داده و از اخلال گران تبری جستند .به هر حال تجربه تاریخی و روحیه ملت ایران در کنار عزم راسخ، امید و نشاط، کار و تلاش پیگیر و هوشیاری مردم و مسئولان دلسوز نظام باعث ناکامی دوباره دشمنان و ادامه حرکت در مسیر پیشرفت کشورخواهد شد اما این سئوال از مسئولین همچنان باقی است که چرا این حرکت و گذر از مشکلات با صرف هزینه های زیاد صورت گیرد و مدیران ما در واقع کشور را گران اداره کنند ؟ حال آنکه می توان این مسایل را با پشتوانه عظیم مردمی و رهنمود های رهبری معظم انقلاب به خوبی و با کمترین هزینه ها مدیریت کرد و حسرت شکست ملت ایران را بر دل استکبار نشاند.

جمهوری اسلامی:فرهنگ اعتراف به اشتباه

«فرهنگ اعتراف به اشتباه»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛"یكی از خطاهائی كه در اواسط دهه هفتاد انجام شد، ادامه سیاست كنترل جمعیت بود كه این اشتباه باید جبران شود زیرا نسل جوان عامل اصلی پیش روندگی كشور است. البته اجرای سیاست كنترل جمعیت در اوائل دهه هفتاد كار صحیحی بود اما ادامه آن از اواسط دهه هفتاد اشتباه بود و مسئولین كشور و از جمله رهبری در این اشتباه سهیم هستند و باید از خداوند طلب عفو كنند."

این، فرازی از بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم استان خراسان شمالی در روز چهارشنبه گذشته (19/7/91) است كه بلافاصله پس از ورود به بجنورد در ورزشگاه تختی این شهر ایراد شد. این سخن از دو نظر دارای اهمیت است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ اول آنكه مجموعه نظام جمهوری اسلامی هر چند دیر اما به هر حال به این نتیجه رسیده كه در مورد سیاست كنترل جمعیت باید تجدیدنظر كند و دوم آنكه بالاترین مقام نظام با صراحت اعلام كرده است یكی از سیاست‌های اساسی كه مورد تأیید كلیه مسئولین قرار گرفته بود اشتباه بوده و باید جبران شود.

در مورد نكته اول در این مقاله سخن چندانی نداریم، زیرا اكنون مسئولان جمهوری اسلامی درحال تجدیدنظر در سیاست كنترل جمعیت هستند و حتی تلاش برای تشویق مردم به ازدیاد نسل، به سیاست رسمی نظام تبدیل شده است. البته در حاشیه همین مقوله لازم است به دو نكته اشاره كنیم؛ یكی اینكه سیاست كنترل جمعیت به شكلی كه در اوائل دهه هفتاد به اجرا درآمد از همان آغاز اشتباه بود زیرا به جای اجبار و توسل به اهرم‌های قانونی برای وادار ساختن مردم به خودداری از داشتن فرزندان بیش از میزان تعیین شده توسط دولت، لازم بود فرهنگ چگونه فرزنددار شدن ترویج شود. به عبارت روشن تر، اگر از ابتدا این فرهنگ ترویج می‌شد كه هرخانواده‌ای با توجه به میزان امكانات مادی و معنوی و قدرتی كه برای تعلیم و تربیت فرزند دارد به همان میزان فرزند‌دار شود، چنین سیاستی نه تنها اشتباه نبود بلكه برای همیشه قابل استمرار نیز بود. نكته دوم اینكه در همان زمان كه سیاست كنترل جمعیت در كشور به اجرا درآمد همین نكته توسط عده‌ای از خیرخواهان از جمله دانشگاهیان و پزشكان گوشزد شد و صدها مقاله و گزارش و مصاحبه در روزنامه جمهوری اسلامی در نقد این سیاست به چاپ رسید ولی مسئولان نظام به آنهمه تذكر خیرخواهانه بی‌اعتنائی كردند و شد آنچه نمی‌بایست می‌شد. اكنون جمعیت كشور درحال پیر شدن است، توازن جمعیتی به ویژه از نظر نسبت اقلیت‌های دینی و مذهبی و قوص با اكثریت دستخوش تغییرات زیاد شده و مهم‌تر اینكه فرزند كمتر داشتن به یك فرهنگ تبدیل شده است، واقعیتی كه تغییر دادن آن كار چندان آسانی نیست.

نكته دوم، یعنی اینكه بالاترین مقام نظام با صراحت اعلام كرده است یكی از سیاست‌های اساسی كه مورد تأیید كلیه مسئولین قرار گرفته بود اشتباه بوده و باید جبران شود، از این جهت مهم است كه یك اتفاق بی‌سابقه در میان مسئولین نظام جمهوری اسلامی است. متأسفانه فرهنگ اعتراف به اشتباه و عذرخواهی از مردم و تأكید بر اینكه باید بابت اشتباهات از خدا طلب عفو شود، در میان مسئولین ما اصولاً جایگاهی ندارد. امام خمینی در چند مورد با صراحت اعلام كردند كه اشتباه كرده‌اند و رهبر انقلاب نیز دو سال قبل در مراسم 14 خرداد در حرم امام خمینی با اشاره به همین سیره بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی بر ضرورت اعتراف به اشتباه و تصحیح آن توسط مسئولان تأكید كردند ولی علیرغم این اقدامات و تذكرات، هنوز پذیرش اشتباه به یك فرهنگ در میان مسئولین تبدیل نشده است.

عجیب است كه تمام مسئولان ما از خرد و كلان عادت دارند خود را مصون از اشتباه بدانند، سفرهای داخلی و خارجی خود را بدون استثنا "پربار" معرفی كنند و هرگز كمترین عیب و نقصی را به آن وارد ندانند! این، درست برخلاف تعالیم اسلام و اخلاق اجتماعی است و چیزی است كه حتی در غرب و شرق جهان امروز نیز جائی ندارد. در كشورهای غربی همواره مسئولان دولتی بر وجود مشكلات، عیوب و نواقص اقدامات خود و ناموفق بودن سفرهایشان نیز در كنار نكات مثبت تأكید می‌كنند. همین فرهنگ، در اظهارات مسئولان كشورهای پیشرفته شرقی از قبیل ژاپن و چین نیز مشهود است. ما دین خود را به عنوان دین برتر و انقلابمان را به عنوان انقلابی كه ریشه در فرهنگ و ارزش‌ها دارد به رخ غرب و شرق می‌كشیم و حق هم داریم كه به دین و انقلابمان بنازیم ولی متأسفانه روش هایمان حتی در بخش قضاوت كردن درباره عملكردهایمان با دستورالعمل‌های این دین و این انقلاب منطبق نیست.

در مقابل، تا دلتان بخواهد از روش‌های تخریبی برای نفی خدمات و زحمات و تلاش‌های صادقانه این و آن استفاده می‌كنیم، خوبی‌ها را به خودمان نسبت می‌دهیم و ضعف‌ها و بدی‌ها را به رقبایمان! اینها همه برخلاف تعالیم اسلام است و اخلاق سیاسی و اجتماعی به كارگزاران نظام حكومتی اسلامی حكم می‌كند به اشتباهات خود اعتراف كنند، ازخدا طلب مغفرت نمایند و درصدد جبران بر آیند. این، همان كاری است كه رهبر انقلاب در جمع مردم خراسان شمالی انجام دادند و البته باید به یك فرهنگ تبدیل شود و از این پس كلیه مسئولین نظام جمهوری اسلامی با همین فرهنگ به تعامل با مردم بپردازند و در عمل نیز برای جبران اشتباهات خود اقدام نمایند.

اگر مسئولان نظام جمهوری اسلامی از همین اقدام رهبری درس بگیرند و اعتراف به اشتباه را به یك فرهنگ تبدیل كنند، می‌توان با اطمینان گفت سفر رهبر انقلاب به خراسان شمالی بزرگترین دستاورد را داشته است. تردیدی نیست كه سیاست‌های اشتباه دیگری نیز بوده كه مسئولان باید شجاعت اعتراف به آنها را داشته باشند و مطمئن باشند كه فرهنگ پذیرش اشتباه و عذرخواهی از مردم و جبران كردن اشتباهات، به نفع همه حتی خودشان خواهد بود.

رسالت:جنگ احزاب، امتحانی در میانه بدر و خیبر

«جنگ احزاب، امتحانی در میانه بدر و خیبر»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم صالح اسکندری است كه درآن می‌خوانید؛عنصر تشبیه، تمثیل و اشاره به حوادث تاریخی یک سنت قرآنی است که هدف اصلی از آن پند و عبرت گرفتن از کردار، رفتار و گفتار گذشتگان است. « به راستی در سرگذشت آنان، برای خردمندان عبرتی است. سخنی نیست که به دروغ ساخته شده باشد، بلکه تصدیق آنچه [از کتابهایی] است که پیش از آن بوده و روشنگر هر چیز است و برای مردمی که ایمان می‌آورند رهنمود و رحمتی است.»(یوسف: 111) کسانی که از تاریخ درس نمی گیرند محکوم به تکرار آنند چرا که تاریخ در حال تکرار است. از رهگذر این اشارات تاریخی برخی مفاهیم گنگ و غیر قابل ملموس که بعضا در غبار فتنه های زمانه و حجاب معاصرت گم می شوند رخ می نمایانند و حق را از باطل، سفیدی را از سیاهی و سره را از ناسره تمییز می دهند.

رهبر معظم انقلاب نیز با تاسی به همین سنت حسنه قرآنی در تحلیل و تبیین برخی وضعیت ها و مقاطع زمانی حساس در کشور از این اشارات تاریخی به خصوص حوادت تاریخی صدر اسلام استفاده می کنند که حاوی پیام ها و عبرت های زیادی است.  معظم له در سفر اخیر خود به استان خراسان شمالی در دیدار روحانیون و علمای این استان با تشبیه وضعیت کنونی کشور به جنگ احزاب فرمودند: امروز نیز همانند شرایط جنگ احزاب در دوران پیامبر(ص)، همه دشمنان ملت ایران در سطح بین المللی و منطقه ای، دست به دست یکدیگر داده اند، تا ایستادگی و عزم راسخ این ملت را بشکنند اما همانگونه که در آن جنگ، مومنان به خود ترس و تردید راه ندادند، ملت ایران هم با تلاش برای افزایش قدرت و توانایی های خود، در مقابل فشارها ایستاده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: در جنگ احزاب عده ای منافق و سست ایمان، مومنان را مورد عتاب و خطاب قرار می‌دادند که چرا کوتاه نمی آیید و سیاست خود را عوض نمی کنید اما یاران واقعی پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) در پاسخ به آنها می گفتند: ما از این فشارها تعجب نمی کنیم و نمی هراسیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.

جنگ احزاب یک آزمون و ابتلای الهی در میانه جنگ های بزرگی نظیر بدر و خیبر در سال پنجم هجری بود. در این جنگ اگر چه نبرد جدی صورت نگرفت اما امتحان الهی سبب شد با افشای چهره نفاق سیاسی و اقتصادی در بین مسلمین عیار جبهه ایمان بالا برود و آنها را مهیای پیروزی در جنگ خیبر کرد که مقدمه فتح الفتوح مسلمین بود.

در جنگ احزاب تمام قبایل و گروه های مشرکین، منافقین و حتی یهودیان دست به دست هم دادند تا اسلام را به زانو در آورند. در این جنگ به تعبیر پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) تمام اسلام در برابر تمام کفر قرار گرفت. بیش از 10 هزار نفر از مشرکین به سمت مدینه حرکت کردند. پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) شورای نظامی تشکیل دادند و در این شورا به پیشنهاد سلمان فارسی خندقی در نقطه نفوذپذیر مدینه حفر کردند تا سپاهیان دشمن نتوانند از آن عبور کنند. سپاهیان کفر به همراهی یهودیان حدود یک ماه شهر مدینه را محاصره کردند. محاصره مدینه توسط سپاهیان مشرکین موجی از رعب و وحشت را در دل برخی از ساکنین شهر ایجاد کرده بود.

خداوند متعال در سوره احزاب وضعیت حاکم بر مدینه را در هنگام محاصره اینگونه ترسیم فرموده اند:
ای كسانی كه ایمان آورده‏اید نعمت‏خدا را بر خویش یادآور شوید،در آن هنگام كه لشگرهای(عظیمی)به سراغ شما آمدند، ولی ما باد و طوفان سخت و لشگریانی كه آنان را نمی‏دیدید بر آنها فرستادیم(و به این وسیله آنها را در هم شكستیم)و خداوند به آنچه انجام می‏دهید،بیناست.

به خاطر بیاورید زمانی را كه آنها از طرف بالا و پایین به شهر شما وارد شدند
(و مدینه را محاصره كردند)و زمانی را به یاد آورید كه چشمهااز شدت وحشت‏خیره شده بود و جانها به لب رسیده بود و گمانهای گوناگون[بدی]به خدا می‏بردید!در آن هنگام مؤمنان آزمایش شدند و تكان سختی خوردند.

به خاطر بیاورید زمانی را كه منافقان و كسانی كه در دلهایشان بیماری بود،می‏گفتند خدا و پیامبرش جز وعده‏های دروغین به ما نداده‏اند.

نیز به خاطر بیاورید زمانی را كه گروهی از آنها گفتند:ای اهل یثرب!(مردم مدینه)اینجا جای توقف شما نیست،به خانه‏های خود بازگردید.و گروهی از آنان از پیامبر اجازه بازگشت می‏خواستند و می‏گفتند خانه‏های ما بدون حفاظ است،در حالی كه بدون حفاظ نبود،آنها فقط می‏خواستند(از جنگ)فرار كنند!

آنها چنان ترسیده بودند كه اگر دشمنان از اطراف و جوانب مدینه بر آنان وارد می‏شدند و پیشنهاد بازگشت‏به سوی شرك به آنها می‏كردند،می‏پذیرفتند،و جز مدت كمی برای انتخاب این راه درنگ نمی‏كردند.(احزاب:9-14 )

در یک ماه محاصره شهر مدینه لحظات بسیار سخت و خطرناكی بر مسلمانان گذشت منافقین در میان لشكر اسلام سخت به تكاپو افتاده بودند تا بتوانند بیمار دلان و سست عنصران را از سپاه اسلام جدا کنند. آنها مرتب دم از هیبت و هیمنه جبهه کفر می زدند و دل مسلمانان را خالی می کردند. آنها همه چیز را برای مسلمانان پایان یافته وانمود می کردند و به دنبال سازش با جبهه کفر بودند که در آستانه شهر مدینه و پشت خندق اردو زده بود و منتظر لحظه ای غفلت برای تصرف این شهر و تاراج جان و مال و ناموس مسلمانان بود. غافل از اینکه نفس های گرم پیغمبر اکرم(ص) چیزی جز امیدواری به آینده و توکل به ذات اقدس اله نبود. امید به وعده های حق پروردگار بصیری که به هر آنچه بندگانش انجام می دهند آگاه است. خداوند متعال با این امتحان و ابتلا می‏خواست در این غزوه آخرین ضربه را بر پیكر كفر فرود آورد و صف منافقین و کسانی که "فی قلوبهم مرض" بود را نیز از صفوف مسلمین مشخص سازد.

 سر انجام این غزوه به پیروزی مسلمانان انجامید، امداد های غیبی و طوفانی شدن هوا، خیمه و خرگاه و زندگی كفار را در هم ریخت، رعب و وحشت شدیدی در قلب آنها افكند که باعث شد پا به فرار بگذارند. کشته شدن عمرو بن عبدود که توانسته بود از خندق عبور کند توسط مولای متقیان امیر مومنان(ع) و فرار دیگر مدعیان مبارزه، از میدان نبرد نیز تاثیر زاید الوصفی در تجدید روحیه مسلمانان داشت. البته برخی از تواریخ نوشته اند یکی دیگر از عوامل شکست سپاه دشمن شکافی بود که به واسطه تدبیر پیامبر اعظم(ص) در صفوف دشمن افتاد.

انگیزه قبیله‌های غطفان و فزاره برای حضور در جنگ خندق علیه مسلمانان، طمع به محصولات خیبر بود که یهودیان آنجا به آنان وعده داده بودند. بنابراین پیامبر اکرم(ص) هیئتی را فرستاد که با سران این قبایل پیمانی ببندند که یک‌سوم میوه‌های مدینه برای آنان باشد، به شرطی که با دشمنان همکاری نکنند.

همین پیمان باعث شد که آنان از همکاری با دشمنان اسلام خودداری کنند و از تعداد دشمنان اسلام کاسته شود. پس از این آزمون الهی در سال هفتم هجری خیبر به نماد کندن ریشه نفاق در حکومت اسلامی تبدیل شد. خیبر نماد هشدار به کسانی است که در دارالاسلام هستند اما به دشمن چراغ سبز نشان می دهند. همان‌ها که با کسری‌ها و قیصرهای زمان فالوده می‌خورند و زلفشان را با بیگانگان گره زده‌اند.

با استقرار حکومت اسلامی در مدینه، یهودیان دشمنی خود را با اسلام و پیامبر و مسلمانان به شکل‌های گوناگون نشان می‌دادند. یهودیانی که در مدینه و اطراف آن ساکن بودند، به دلیل پیمان‌شکنی و توطئه، از سوی پیامبر اکرم به عواقب ناگواری نظیر اعدام، آوارگی و تبعید از مدینه گرفتار شدند و برخی از آنها در منطقه‌ای به نام خیبر و وادی‌القری که جلگه‌ وسیع و حاصلخیزی در 32 فرسخی شمال مدینه است، سکونت گزیدند.

با این حال، بعضی اقدامات یهودیان که منجر به حوادثی چون جنگ احزاب شد و نیز احتمال هم‌‌دستی آنها با کسری و قیصر، پیامبر را بر آن داشت که هرچه زودتر آتش فتنه‌ آنها را برای همیشه خاموش کند. به همین جهت دستور حمله به سوی دژهای یهودیان را صادر کرد که با دلاوری مسلمانان، دژهای هفت‌گانه خیبر که عبارت بودند از « ناعم، قموص، کتیبه، نسطاة، شق، وطیح و سلالم » یکی پس از دیگری فتح شد و ریشه نفاق درآمد.

البته تا دژهای هفت گانه نفاق از ریشه درنیامد زمینه فتح الفتوح مسلمین در رمضان همان سال هفتم مهیا نشد. ایران اسلامی نیز امروز در میانه بدر و خیبر به امتحانی بس بزرگ دچار شده است که سربلندی در آن مقدمه پیروزی های بزرگتر است. تحریم های سیاسی و اقتصادی اخیر نیز یک امتحان بزرگ برای ملت و مسئولان کشور است.

در شکست دشمن تردیدی نیست چون ایران بسیار مقتدر و قوی تر از گذشته است و هم صفوف دشمن به مراتب شکننده تر از سابق می باشد.رهبر معظم انقلاب با همان استراتژی پیغمبر اعظم(صلی الله علیه و آله وسلم) و با همان امیدی که پیامبر به وعده های حق الهی داشتند وارد این کارزار شده اند. امروز اقتصاد مقاومتی و اتکا به تولیدات داخلی همان خندقی است که فرا روی جبهه کفر در جنگ احزاب کنده شد.

غرب در دنیایی که به ادعای خودش جهانی کرده نمی تواند از حصن حصین خودباوری اقتصادی و خود اتکایی یک ملت بگذرد. اقتصاد مقاومتی خندقی در جهانی سازی اقتصاد است که با همه روش های تجربه شده متفاوت است. همانطور که خندق جناب سلمان را کفار ندیده بودند و نمی دانستند در برابر آن چه باید بکنند.

از طرفی مولفه ها و ارکان اقتصاد مقاومتی نظیر مدیریت مصرف، اجتناب از خام فروشی نفت، خصوصی سازی اقتصادی، اتکا بر شرکت های دانش بنیان در تولید ثروت و ... بیش از آنکه اقداماتی پدافندی و ستادی باشد یک استراتژی بلند مدت به منظور اولویت بندی سیاست گذاری ها در عرصه اقتصاد به منظور پیشرفت کشور است.رهبر فرزانه انقلاب نیز به تاسی از پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) در مواجهه با تلاش دشمن برای ایجاد یاس و ناامیدی در بین ملت تنها نسخه قابل تجویز برای کشور را در شرایط کنونی ایجاد روحیه امید به آینده قلمداد می کنند.

ایشان در دیدار معلمین و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در خراسان شمالی اساسی ترین نیاز کشور را ایجاد روحیه امید به آینده، نشاط  و خودباوری در نسل جوان دانستند. معظم له همچنین با استفاده از روش پیامبر اکرم(ص) در ایجاد شکاف بین دشمنان حساب بخش های مختلف جبهه کفر را از هم جدا می کنند و به کشورهای اروپایی توصیه کردند: از پیروی از سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی که یک حماقت است به طور جدی اجتناب کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار پر شور مردم بجنورد با اشاره به خاطره نه چندان بد ملت ایران از بیشتر کشورهای اروپایی تأکید کردند: البته ملت ایران از انگلیس ذهنیت بسیار بدی دارد و به همین علت، به آن ، انگلیس خبیث گفته می شود.ایشان افزودند: کشورهای اروپایی بدانند که همراهی با آمریکا نتیجه ای جز منفور شدن نزد ملت ایران ندارد. یکی دیگر از ثمرات و نتایج این امتحان الهی جداسازی صف منافقین از صفوف مسلمین است. منافقین سیاسی و اقتصادی که مانع از کندن خندق های اقتصادی در برابر فشارهای تحمیلی تحریمها به مردم می شوند. آنهایی که مرتب دل مردم را خالی می کنند و مسئولیت های مصرح در قانون اساسی را که بر دوش آنان است به دیگران احاله می دهند.

اخلال گران اقتصادی که در هر پست و لباس با اخلال در نظام اقتصادی کشور، کهولت ها، رها کردن کارها، بی تدبیری ها و حتی برخی جاها بازی در زمین دشمن به دنبال تشدید فضای احساس تحریم ها هستند تا ایده های سازش مدارانه خود با آمریکایی ها را به پیش ببرند.

این در حالی است که تحریم های سیاسی و اقتصادی ایران موضوع جدیدی نبوده و نیست که امروز برخی این تحریم ها را مربوط به پرونده هسته ای بنمایانند و بخواهند از این طریق منویات سازشکارانه خود را به پیش ببرند.

در جنگ اقتصادی اخیر علیه ملت ایران مانند جنگ احزاب که نخستین جرقه جنگ، از ناحیه گروهی از یهود «بنی نضیر» زده شد که به «مکّه» آمدند، طایفه «قریش» را به جنگ با پیامبر(صلی الله علیه وآله) تشویق کردند و به آنها قول دادند، تا آخرین نفس در کنارشان می ایستند، ملت از چراغ سبز و پیغام برخی عناصر داخلی به دشمن که خواستار افزایش فشارها بر مردم شده اند غفلت نخواهد کرد و در لحظه مناسب همه این ترفند ها و خیانت ها را بر ملا خواهد ساخت. معاون وزیر خارجه آمریکا چندی پیش صراحتا اعلام کرد ‌ درخواست‌هایی از داخل ایران به آمریکا واصل شده که خواهان تشدید تحریم‌هاست.

مایکل پازنر، در گفتگو با خبرگزاری یورونیوز تاکید کرد: «برخی رهبران حرکت دموکراسی‌خواهانه در داخل ایران» خواهان تشدید تحریم‌ها هستند.رهبر معظم انقلاب در این جنگ اقتصادی به مانند سرباز رشید پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) مولای متقیان علی بن ابی طالب(علیه السلام)  که بزرگترین پهلوان جبهه کفر را که توانسته بود از خندق عبور کند، به زانو درآورد ضمن تحدی با دشمن و برملا ساختن  وضعیت آشفته جبهه دشمن آنها را از مقابله با ملت ایران عاجز دانسته و خطاب به کشورهای غربی تأکید می فرمایند: مشکلات شما به مراتب پیچیده تر از مشکلات ایران است، زیرا اقتصاد شما قفل شده است. ایشان افزودند: امروز یکی از مسائل مهم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مشکلات اقتصادی مردم گرفتار آن و جنبش 99 درصدی است.(دیدار پرشور مردم بجنورد)و...

مآلا باید گفت در جنگ احزاب نبردی صورت نگرفت و امدادهای غیبی، طوفانی شدن هوا و تدبیرهای پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله وسلم) سبب شد که مشرکان شکست بخورند مطمئنا از آنجا که سنت های الهی واحد و حق است جبهه کفر و نفاق نیز در این جنگ اقتصادی که علیه ملت ایران راه انداخته اند شکست می خورند. اما مهمترین دستاورد این جنگ بالا رفتن عیار یک ملت بر اثر استقامت و روشن شدن خط نفاق سیاسی و اقتصادی خواهد بود. ملت ایران به بیان رهبر معظم انقلاب امروز بیش از هر زمان دیگر در مقابل دشمنان، احساس قدرت می کند و این احساس متکی بر واقعیات است و همین واقعیات هر انسانی را امیدوار می کند که این ملت قدرتمند و با بصیرت در این آزمون نیز سربلند بیرون خواهد آمد و مقدمات یک فتح الفتوح را به نزدیکی مهیا نماید.

تهران امروز:ترکیه و راهزنی هوایی

ترکیه و راهزنی هوایی»عنوان یادداشت روز روزنامه تهران امروز به قلم حسن هانی‌زاده است كه در آن می‌خوانید؛اقدام اخیر دولت رجب طیب اردوغان در فرود اجباری یک فروند هواپیمای غیر نظامی سوری که از مسکو عازم دمشق بود تنش های 18 ماهه دمشق – آنکارا را وارد مرحله حساس وخطرناکی ساخت. این اقدام از سوی دولت سوریه به عنوان راهزنی هوایی تلقی شد واین کشور تهدید کرده که در مورد هواپیماهای غیر نظامی ترکیه که از آسمان سوریه عبور می‌كنند اقدام مشابهی اتخاذ خواهد کرد.

اگر چه دولت ترکیه پس از تفتیش کامل هواپیما اجازه پروازبه این هواپیمای سوری داد اما دولت روسیه نسبت به اقدام ترکیه از خود واکنش نشان داد زیرا شماری از سرنشینان هواپیمای سوریه را اتباع غیرنظامی روسی تشکیل می‌دادند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در واکنش تنبیهی نسبت به اقدام ترکیه دیدار رسمی خود را ازآنکارا که قرار بود، فردا «یک‌شنبه» صورت گیرد لغو کرد. به نظر می رسد ترکیه اکنون نقش ناتو را در رخدادهای سوریه ایفا می‌کند زیرا روسیه با وتوی 3 پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل،از قرار دادن سوریه تحت بند 7 منشور سازمان ملل جلو‌گیری کرد. شکست آمریکا و غرب در دخالت مستقیم نظامی در رخدادهای سوریه موجب شده تا این کشورها نقش نظامی فعالتری به ترکیه بدهند تا با حمله به مرزهای سوریه زمینه دخالت ناتو را فراهم کند.

طبق مواد 4و5 آیین‌نامه ناتو هر کشورعضو این سازمان مورد تعرض کشور دیگری قرار گیرد این امر به مفهوم تهاجم به همه کشورهای عضو ناتو تلقی می‌شود. لذا حادثه اخیر روستای «آکجا‌قلعه» که منجر به کشته و زخمی شدن 14 تبعه ترک شد اگرچه یک حادثه کاملا مشکوک بود اما ترکیه درصدد بهره‌برداری سیاسی ونظامی از این رخداد مرزی است. طولانی شدن پروسه سرنگونی دولت بشار اسد و ناتوانی گروه‌های مسلح سلفی و وهابی در این خصوص موجب شده تا کشورهای غربی،آمریکا، قطر وعربستان از ترکیه برای دخالت مستقیم نظامی در بحران سوریه کمک بگیرند.

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه با آگاهی از اهداف بعدی ترکیه برای تنش آفرینی در مرزهای مشترک،به نیروهای مسلح خود دستور داد تا به مسافت10 کیلومتر از نقطه صفرمرزی به داخل خاک سوریه عقب‌نشینی کنند تا بهانه از آنکارا برای حمله به مرزهای سوریه گرفته شود.

هدف آنکارا از ایجاد تنش‌های مرزی با همسایه خود سوریه درگیر ساختن حداقل 5 لشکر پیاده ومکانیزه سوریه در مرزهای مشترک وکاهش فشار نیروهای مسلح دولت بشار اسد علیه نیروهای تروریستی در شهرهای ادلب، حلب، حمص دیر الزور،درعا وحومه دمشق است. به همین دلیل اخیرا گروه های تروریستی ضمن دریافت کمک گسترده نظامی وتسلیحاتی از ترکیه، قطر وعربستان،شهرهای مرزی ادلب، اعزاز ومعره النعمان را اشغال تا اتوبان استراتژیک دمشق- حلب را قطع کنند.

نیروهای مسلح دولتی سوریه با اتخاذ تاکتیک هوشمندانه موسوم به «زمین در مقابل زمان» اجازه دادند تا گروه‌های تروریستی وارتش موسوم به آزادی‌بخش سوریه به سمت اتوبان دمشق حلب پیشروی کنند تا در یک حمله غافلگیرانه و گسترده نیروهای زبده ارتش آزادی بخش را محاصره و قلع و قمع کنند. قطعا اگر این نیروها در آینده سرکوب شوند، ارتش ترکیه نیز فاز نظامی خود را به بهانه حفظ امنیت مناطق مرزی خود در طول مرز 850 کیلومتری مشترک با سوریه عملیاتی خواهد کرد.

با این حال چندین عامل باز دارنده دولت ترکیه را به اتخاذ اقدامات احتیاط‌آمیز مجبور ساخته و موجب توقف ورود نیروهای مسلح ترکیه به خاک سوریه شده. نخستین عامل مخالفت روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران با اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه است زیرا دولت رجب طیب اردوغان از گسترش بحران سوریه به خارج از مرزهای دو کشور نگران است.

از سوی دیگر مخالفت 12 میلیون علوی ترک و نیز رهبران احزاب چپ و ملی‌گرای این کشور با هرگونه اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه به توقف طرح نظامی ارتش ترکیه در مرزهای سوریه منجر شد. با این حال هرگونه اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه به وضعیت میدانی این کشور در آینده بستگی دارد زیرا شکست احتمالی ارتش آزادی‌بخش در تصرف کامل شهرهای حلب، حمص وحومه دمشق موجب خواهد شد تا ترکیه گزینه حمله نظامی به داخل مرزهای سوریه را عملیاتی کند.

ناتو نیز اگرچه به دلیل شرایط منطقه‌ای واحتمال واکنش ایران،روسیه،چین، عراق و بخشی از نیروهای لبنان از دخالت مستقیم در درگیرهای احتمالی میان نیروهای ترکیه و سوریه خودداری خواهد کرد اما قطعا بی‌طرف نخواهد ماند و به‌صورت غیرآشکار کمک های اطلاعاتی و لجستیکی در اختیار ارتش ترکیه قرار خواهد داد.

مرز ترکیه وسوریه اکنون به یک نقطه انفجار آمیزی رسیده و اگر آنکارا دست به ماجراجویی بیشتری علیه سوریه بزند قطعا خاورمیانه در آینده شاهد یک بحران فراگیرجدیدی خواهد بود که امکان مهار این بحران برای کشورهای فرا منطقه‌ای وجود نخواهد داشت.

حمایت:روزهای سخت پادشاه

«روزهای سخت پادشاه»عنوان یادداشت روز روزنامه حمایت است كه در آ می‌خوانید؛اردن در هفته‌های اخیر با موجی از اعتراض‌های مردم و جریان‌های سیاسی به روند حاکم بر کشورشان مواجه شده است. هر چند که از آغاز قیام‌های مردمی در کشورهای عربی شمال آفریقا و حوزه خلیج‌فارس این حرکت‌ها در اردن نیز آغاز گردیده بود اما اکنون این روند ابعاد گسترده‌تری گرفته به گونه‌ای که سرانجام عبدالله دوم پادشاه اردن، نخست وزیر را بركنار تا كابینه جدیدی تشكیل شود.

در باب تحولات اردن بسیاری از ناظران سیاسی تاکید دارند که شرایط حاکم بر این کشور برگرفته از سیاستهای ملک عبدالله دوم پادشاه اردن می‌باشد. هر چند که وی وعده‌های بسیاری برای اصلاح ساختار سیاسی داده بود و حتی نخست‌وزیر را نیز با این ادعا تغییر داد، اما در نهایت گام چندانی در این زمینه برنداشته و سیاستگذاری‌هایش مانند گذشته بوده است. غیر مردمی بودن دولت و ارکان ساختار سیاسی در کنار فساد اداری، خشم انزجار مردم را به همراه داشته است.

ناکارآمدی دولت در حوزه اقتصادی که به تورم و بحران اقتصادی منجر شده بر شدت اعتراض‌ها افزوده است.در این میان برخی جریان‌های سیاسی مانند اسلام‌گرایان و اخوان المسلمین دگرگونی در ساختار سیاسی و نیز اجرایی شدن شریعت اسلامی در ساختار اجتماعی کشور را خواستار می‌باشند.

 برخی ناظران سیاسی نیز تاکید دارند که گسترش یافتن اعتراض‌های مردمی برگرفته از تحولات کشورهایی مانند مصر، لیبی و تونس است. مردم خواستار آنند تا به نوعی تحولات این کشورها در اردن نیز تکرار گردد و ساختاری جدید جایگزین نظام پادشاهی گردد.نکته مهم در تحولات اردن تفاوت دیدگاهی در عرصه سیاست خارجی است. دولتمردان اردن در حوزه آمریکا و رژیم صهیونیستی گام برمی‌دارند و نمود آن عدم حمایت قاطع از فلسطین و مشارکت در طرح‌های غرب علیه سوریه است.

اردن در کنار ترکیه و برخی کشورهای عربی، عملا به عامل بحران در منطقه به نفع غرب و صهیونیستها مبدل شده است. به رغم چنین رویکردی از سوی دولتمردان اردن، مردم این کشور تاکید دارند که به دنبال خروج از چرخه آمریکا و رژیم صهیونیستی و رویكرد به مقاومت هستند.

آنها تاکید دارند که سیاستهای کنونی سران اردن، نه تنها دستاوردی برای آنها ندارد، بلکه کشورشان را از مسیر حضور فعال در منطقه و حمایت از فلسطین دور ساخته است.این نگرش چنان بوده که مردم اردن بارها در اعتراض به تحرکات صورت گرفته علیه سوریه تظاهرات کرده و خواستار عدم حضور کشورشان در تحرکات ضد سوری غرب شده‌اند.

با توجه به این شرایط می‌توان گفت که مجموعه‌ای از عوامل داخلی وخارجی ریشه ر اعتراض‌های مردمی به سیاستهای عبدعبدالله دوم پادشاه اردن است که استمرار آن می‌تواند به دگرگونی‌های این کشور منجر شود شاید عبدعبدالله بتواند حکومت خود را حفظ کند اما این آتش زیر خواستار خواهد ماند و روزی سرنگونی نظام پادشاهی را رقم خواهد زد.

آفرینش:اوباما و پیامدهای نوین بهار عربی در خاورمیانه

«اوباما و پیامدهای نوین بهار عربی در خاورمیانه»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم علی رمضانی است كه در آن می‌خوانید؛كمتر كسی در دو سال گذشته وضعیت كنونی خاورمیانه را به درستی پیش بینی میكرد و می توانست شرایط كنونی این منطقه را به درستی مورد نظر داشته باشد. در این راستا امریكایی ها هم در این وضعیت عملا در شرایط نوینی قرار گرفته اند و میان اهداف و آرزو های خود در انقلابهای دو ساله گذشته تنها دستاوردهایی اندك را داشته اند .

در این بین اگر در گذشته نگاه سیاست خارجی امریكا دو متغیر امنیت اسرائیل و حفظ و كنترل بازارانرژی خاورمیانه نقش اصلی داشت اینك متغیرهای كوچك و بزرگ زیادی نیز بدان افزوده شده و عملا تصمیم گیری برای امریكایی‌ها در خاورمیانه جدید را با چالشهای بیشتری روبرو كرده است.

در این راستا اگر به وضعیت كنونی منطقه نگاهی داشته باشیم جریان های اسلامی ای که در کشورهای عربی به قدرت رسیده اند چندان با امریكایی‌ها همخوان نیستند و آینده موازنه های قدرت در خاورمیانه نیز در وضعیت بسیار حساسی قرار گرفته است. اخوان در مصرو منطقه با نگاهی تاكتیكی به امریكا می نگرد و همكاریهای راهبردی با غرب عملا چندان مورد نظر نیست . جدا از این نیز در شرایط نوین نیز اسرائیلی ها چالش دیگری برای امریكا در منطقه شده اند. چالشی كه با تك روی و طرح همواره حمله به ایران عملا دولت اوباما و سیاست منطقه‌ای‌اش در خاورمیانه و حتی پیروزی دوباره اش را در معرض خطر قرارداده است. گذشته از این، اعتراض مسلمانان به فیلم موهن به ساحت پیامبر اکرم (ص) که از مقابل سفارت آمریکا در قاهره شروع شد به سرعت به سایر کشورهای اسلامی گسترش پیدا کرد.

در مقابل هر چند امریكا كوشید با تكیه برسیاست هایی، از افزایش تاثیر این امر بر وجهه منطقه ای امریكا بكاهد اما قتل سفیر این كشور در لیبی و حمله به سفارتخانه‌هایش بیش از هر زمانی در دو سال گذشته امریكا را در شرایط سختی قرارداده است . در بعد دیگری از داستان در سوریه نیز جدا از موضع گیری ایران شاهد ورود دو قدرت بزرگ بین المللی یعنی روسیه و چین به این عرصه بودیم که این حضور تا حدود زیادی دستیابی آمریکا به اهدافش را دچار چالش کرده است .

آنچه مشخص است قتل سفیر آمریكا در لیبی كشوری كه ناتو و آن كشور نقش مهمی در سقوط حكومتش ایفا كرد در كنار سایر عوامل نشان می‌دهد كه حمایت گذشته باراک اوباما از بهار عربی می تواند نتیجه عکس داشته باشد. گذشته از این نیز اكنون باید امریكایی‌ها نگران رویكردهای كشورهای مهم منطقه‌ای باشند چنانچه آمریکا نگران واکنش های آینده دولت جدید در مصر در قبال ایران، اسرائیل و امریكا و.. است.

در این بین هر چند اکنون دموکرات‌ها در ایالات متحده آمریکا در راس قدرت جای دارند و همه تلاششان این است که برای یک دوره چهار ساله دیگر این حضور را تمدید کنند و فضای داخلی و بین‌المللی به نفع آنان باشد اما تحولات ماه های گذشته نشان میدهد در شرایط كنونی عملا انقلاب های بهار عربی یا بیداری اسلامی چنان دستاورهای مثبتی برای امریكایی‌ها نداشته است و حتی ممكن است پیامد های منفی بیشتری در صورت عدم كنترل سیاسی و اقتصادی بیشتر منطقه برای آنان داشته باشد.

مردم سالاری:ازلوئی جرگه ناطق تا طرح وحدت ملی هاشمی؟

«ازلوئی جرگه ناطق تا طرح وحدت ملی هاشمی؟»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم محمدعلی وکیلی است كه در آن می‌خوانید؛سالهاست هرزمان شرایط عمومی جامعه بحرانی می‌شود و دود تفرقه و انشقاق به چشم مردم و مسئولین می‌رود ناگهان همه به فکر وحدت می‌افتند. طبق معمول ریش سفیدان و بزرگان پیشقدم می‌شوند و هرکدام به شیوه خود طرحی ارائه می‌دهند. طرح وحدت ملی، آشتی ملی، تفاهم ملی، دولت وحدت ملی، اجماع ملی و...

اگر به یاد داشته باشید تابستان سال 87 بود که اخبار رایزنی آقای ناطق نوری، روحانی ریش سفید اصولگرایان وقت با آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی به یک موج رسانه ای تبدیل شد.

آقایان در آن زمان ضمن نقد وضع موجود و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم، طرحی موسوم به تشکیل دولت وحدت ملی را مورد بررسی قرار دادند و به سرعت تبدیل به دستور کار احزاب و گروه‌ها گردید. در ادامه همین طرح بود که سخن از لوئی جرگه به میان آمد تا بتوانند به نامزد جامع الاطراف که مورد وفاق ملی باشد به عنوان نماینده لوئی جرگه (میانه روهای هر دو جریان سیاسی چپ و راست) وارد عرصه انتخابات شود.

از آنجا که پیام محوری طرح تقابل با نامزدی مجدد احمدی نژاد بود، چنان مورد حمله قرار گرفت که بانیان آن مصون از خشم نماندند و تا مدت‌ها نوک پیکان حملات و حتی خائن قلمداد می‌شدند وضع به گونه ای شد تا آقای ناطق، بانی اصلی طرح، ضمن عقب نشینی اعلام داشت که طرح در نطفه منتفی شده چرا که هر گروهی آتش را برای نان خویش می‌خواهد.

در گمان برخی، اقدام ناطق در ارائه چنین طرحی موجب حمله تمام عیار احمدی نژاد نسبت به ایشان در آن مناظره تاریخی گردید. جالب است بدانیم همان زمان این طرح مخالفان سرسختی در بین دو جریان داشت، در جبهه اصلاح طلبان سازمان مجاهدین انقلاب علمدار مخالفت شدند.

محمد سلامتیان، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب در آن زمان ضمن محکوم دانستن اصل طرح و اینکه دولت وحدت ملی نتیجه فرافکنی جناح راست نسبت به مشکلات کنونی ناشی از سوء تدبیرشان است، تاکید کرد که دولت وحدت ملی فقط با خاتمی امکان تحقق دارد. در نقطه مقابل اگر چه شخص احمدی نژاد به تقابل با طرح برخواست ولی حسین شریعتمداری حامی سرسخت آن روز محمود احمدی نژاد، اعلام داشت که دولت احمدی نژاد همان دولت وحدت ملی است.

این بود که طرح با چنین واکنش‌هایی به سرانجام نرسید و با گُر گرفتن تنور انتخابات ریاست جمهوری دهم به محاق رفت تا اینکه اتفاقات پس از انتخابات 88 یکبار دیگر نگاه‌ها را متوجه ضرورت طرحهای وحدت کرد تا شاید از حجم منازعات کاسته و آرامش را برگرداند. محسن رضائی که خود جزو نامزدهای انتخابات بود طرح آشتی ملی را با مشورت آقایان هاشمی و مهدوی کنی و ناطق به عنوان چاره برون رفت ارائه نمود اما داغی فضای رادیکال تابستان 88 آنچنان بود که امان نداد و اجازه درنگ و فکر کردن را گرفته بود و چیزی نمانده بود که بانیان طرح را همچون خود طرح بسوزاند.

اکنون یکبار دیگر شرایط کشور هم اندیشی دلسوزان پیرامون طرحهای وحدت بخش به منظور برون رفت از این شرایط را دیکته کرده و بر همین اساس هم خبر رونمائی هاشمی رفسنجانی از طرح وحدت ملی در هفته گذشته به تیتر روزنامه‌ها تبدیل شد و پیرامونش شرح و بسط، نقد و تعریفها داشتند.

به طور طبیعی این طرح محور کنش و واکنشهای گروه‌ها تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خواهد بود. محور اصلی طرح بر ضرورت تدبیر به منظور فراهم آوردن امکان مشارکت همه گروه‌های وفادار به قانون اساسی است. شاید این همان چیزی است که چندی پیش سیدمحمد خاتمی آن را طلب کرد. او در یکی از سخنرانی هایش اصلاح فضا و تغییر آن را شرط مشارکت حداکثری برشمرد.

این موضع با واکنشهایی در دو سرخط روبرو شد، از یک طرف «اصلاح طلبان سبز» آن را برنتافتند و بر خاتمی تاختند، از سوی دیگر برخی از اصولگرایان نیز با حمله و هجمه اعلام داشتند که خاتمی اول باید توبه کند آنگاه اظهارنظر. ولی تفاوت واقعیت‌های کنونی با شرایط سال 87 موجب شده تا واکنش‌ها و مخالفت‌ها با طرح هاشمی به شدت گذشته نباشد.

باید دید در ادامه، این طرح فرصت کمک به فضای سیاسی را پیدا خواهد کرد و زمینه یک انتخابات با مشارکت حداکثری را پیدا می‌کند یا به مثابه گذشته در مصاف با حداکثرطلبان به دیوارکوبیده خواهد شد.

مردم سالاری:شعارها و گفتمان‌ها در انتخابات یازدهم

«شعارها و گفتمان‌ها در انتخابات یازدهم»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم میرزابابامطهری‌نژاد است كه در آن می‌خوانید؛ می‌گویند هیچ چیز؛ مثل تغییر آدم را آرام نمی‌کند، تغییر کردن نشانه زندگی است. اگر پاییز و برگ ریزان نبود، هیچ کس رنگ بهاران را هم نمی‌دید!

استاد ابوالقاسم حسینجانی تعبیر زیبایی دارد: همواره بر سر یک «قله» ایستادن و متوقف شدن، نوعی بی‌حرکتی است و سقوط شکست‌پذیری است. باید تغییر کرد، باید حرکت کرد و به پیشروی و پیشرفت جان تازه‌ای داد.

علامه اقبال لاهوری نظریه پرداز و شاعر و متفکر فارسی زبان جهان می گوید:

ساحل افتاده گفت: گرچه بسی زیستم.

«هیچ نه معلوم شد؛ آه که من کیستم؟!»

موج ز خود رفته‌ای، تیز خرامید و گفت:

«هستم، اگر می‌روم. گر نروم نیستم!»

آری؛ آنان که برای ادامه حرکت و حیات خویش و جامعه، انگیزه و توان کافی ندارند باید بروند و چیزی که به درد «مردم» می‌خورد باید بیاید و بماند.

این روزها به واسطه این که به انتخابات یازدهمین دور ریاست جمهوری کشورمان نزدیک می‌شویم حرف و حدیث تغییر پررنگ‌تر و با مفهوم‌تر است. احزاب، افراد، گروه‌ها با طرح گفتمان‌های مطلوب خود از تغییر سخن می‌گویند. قاعده و اصل در روزگار اطلاعات و ارتباطات هم همین است که باید با گفتمان جلو آمد.

اما گفتمان با شعار متفاوت است. شعار یک آرمان است و گفتمان یک راه برای رسیدن به آن آرمان. بسیاری از حرف‌ها که زده می‌شود فراگفتمان است و نباید توسط این یا آن مصادره شود، آن هم مصادره به مطلوب!

مثلا در همین چند روز گذشته دو واژه فراگفتمانی به چنین سر نوشتی درآمد:

عبارتی چون نامزد آشتی ملی! این همان سخن همواره امام راحل(ره) و رهبری است که همه باید وحدت ملت ایران را محترم بشمرند و به آن آسیب نرسانند. پس این عبارت فراگفتمان است و هیچ فرد و گروه و حزبی نه با آن مخالف است و نه می‌تواند که مخالف باشد! گفتمان در این مورد واجد شرایطی است، از جمله این که مولفه‌ها و رویدادها و عملکردهایی که به این عبارت فراگفتمانی لطمه زده است را نفی کنیم و نقطه مقابل آن را تایید.

این می‌شود «گفتمان»، خود عبارت فراگفتمان است و نمی‌تواند توسط یک گروه مصادره شود یا عبارت دیگری که در کنگره سرداران شهید مطرح شد که در انتخابات ریاست جمهوری باید گفتمان دفاع مقدس احیا شود! این نیز فرا گفتمانی است، گفتمان واجد شرایط برای این مطلوب باید به طور واضح مولفه‌ها، رویدادها و عملکردهایی که به این گفتمان آسیب رسانده یا می‌رساند را مورد توجه قرار داده و نفی کند.

بزرگترین تجلی گفتمان دفاع مقدس این بود که از خود خرج کنیم برای مردم، برای حفظ نظام و برای حفظ اسلام پس همه آنهایی که از نظام، اسلام و مردم خرج کردند برای خود، ضد این گفتمان‌اند.

 نمی‌دانم امان دارم از مصادیق بگویم که به وسعت صد شاهنامه مصداق می‌دانم مهم این نیست که در گذشته چه بودید و چه می‌کردید، مهم این است که از همین حالا به بعد چه می‌خواهید و، چه خواهید کرد؟! طلحه و زبیر یک طرف این معنا و حر هم طرف دیگری از این معنا هستند.

«حر، همان تصمیم است، عقل و تدبیر، کجاست؟!»

شخصیت‌هایی چه در اصلاح‌طلبان و چه در اصولگرایان، که برای نامزدی ریاست جمهوری مطرح هستند و کم و بیش هم پا به میدان نهاده‌اند، به چهار دسته مشخص قابل تقسیم‌اند: گروهی فقط شعار می‌دهند و اهل گفتمان و گفتمان‌سازی نیستند و گروهی دیگر به عبارات فراگفتمانی توسل جسته‌اند و جسارت ورود به گفتمانی را ندارند و دسته سوم نه شعاری دارند و نه گفتمانی و نه حتی بر عبارات فراگفتمانی تکیه می‌کنند، اینان هندوانه در بسته‌ای را مانند، که وقتی گشوده شوند یا با هیبت‌شان از همه دل می‌برند یا با آلت دست عده‌ای شدن از همه دل می‌برند! پشت سر چنین افرادی قرار گرفتن از تدبیر و عقل و حکمت به دور است. اما گروه چهارمی هم هستند که به طور واضح صاحب گفتمان‌اند و شجاع و آگاه به مسائل که قدرت تغییر دارند و توان تجمیع.

هم اینانند که اگر حتی هم‌فکر و هم‌راستا نباشند به رقابت با آنان افتخار باید کرد. تاکتیک و تکنیک و فراز و فرود در چنین بستری معنا و مفهوم دارد. اگر این بستر درست گسترده نشود از تاکتیک و تکنیک کاری ساخته نیست. در پایان روی سخن به اصلاح طلبان دارم تا در صورت عدم حضور سیدمحمد خاتمی که تجسم عینی گروه چهارم را در قول و فعل دارا هستند، این معنا را توجه کنند و از مطرح شدن افرادی که در دسته اول و سوم جای دارند از هم‌اکنون جلوگیری کنند که غفلت بر زحمتشان خواهد افزود. به دیدار همه جانبه خویش برخیزند و به خودشان سری بزنند که هرچه دیرتر راه بیفتند، راه دورتر می‌شود!

زمین تنگ و، زمین تنگ و، زمین تنگ

نگاهی شب‌زده، اندیشه سنگ

خوشا پرواز، از این شب‌نشینی

به روی شاخه صبحی خدا رنگ(1)

1- ابوالقاسم حسینجانی در کتاب عشق کبریت نیست که بی‌خطرش را بسازند.

آرمان:ایران و الزامات انتخاباتی رامنی

«ایران و الزامات انتخاباتی رامنی»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم مهدی محتشمی است كه در آن می‌خوانید؛با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا در روز ششم نوامبر، کاندیداهای این دوره انتخابات با توجه به فضای افکار عمومی این کشور بیش از پیش تلاش می‏کنند تا در موضع‌گیری‏های خود به گونه‏ای عمل کنند که کمترین میزان ریزش و البته حداکثر جذب آرای عمومی مستقلان را که هنوز تصمیم نهایی برای مشارکت یا انتخاب کاندیدای مورد نظر خود را نگرفته‌اند، داشته باشند. بسیاری از تغییر مواضع در جریان رقابت‏های انتخاباتی آمریکا را می‏توان در همین چارچوب مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، از آن جمله اظهارات اخیر میت رامنی، نامزد حزب جمهوریخواه در قبال پرونده هسته‏ای کشورمان است.

وی به‌رغم تمامی موضع‌گیری‏های تند گذشته خود در قبال ایران، در مصاحبه اخیر خود با شبکه سی‌ان‌ان تاکید کرده که حمله نظامی به ایران با توجه به تاثیر تحریم‌ها ضرورتی ندارد. گرچه کماکان موضع‌گیری ‏وی در قبال ایران تندتر از مواضع رقیب او، یعنی باراک اوباماست اما می‏توان نوعی از تعدیل را در این موضع‏گیری وی مشاهده کرد.

 شاید مهم‌ترین دلیل این تعدیل توجه نامزد جمهوریخواهان به موضع منفی افکار عمومی شهروندان آمریکا در ارتباط با ورود این کشور به درگیری جدید در منطقه خاورمیانه است. به نظر می‏رسد ایده باراک اوباما مبنی بر پرهیز از ایجاد بحران‏ جدید برای آمریکا با ورود به یک جنگ جدید و تبعات غیرقابل پیش‌بینی آن در بین افکار عمومی این کشور طرفدار بیشتری داشته باشد که نظرسنجی‌های موسسات معتبر نیز این موضوع را تایید می‌کنند.

آمریکا نزدیک به یک دهه گذشته را در جنگ‏ها و تنش‏های خود ساخته خارجی غوطه‌ور بوده که تبعات داخلی زیادی نیز برای مردم و اقتصاد این کشور به همراه داشته است. کاملا طبیعی خواهد بود که آمریکایی‏ها خواهان بازگشت چنان دورانی به کشور خود نباشند. اکنون با قاطعیت می‏توان گفت که ایده جنگ در آمریکا هواداران چندانی ندارد و قطعا این مساله مدنظر کاندیدای جمهوریخواهان نیز قرار گرفته است.

هر چند که شاید میت رامنی در مقام فردی و حزبی همچنان طرفدار لشکرکشی‏های فرامنطقه‏ای آمریکا باشد اما نمی‏تواند تحت فشار وحساسیت افکار عمومی این کشور، ایده خود را آشکار و عملی سازد. در کنار این باید به موضع‌گیری اخیر نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز اشاره کرد. جایی که وی عملا خط قرمزهایی برای برنامه هسته‏ای ایران ترسیم و قدرت‏های غربی را به همراهی با خود ترغیب کرد.

این موضع‌گیری نخست وزیر اسرائیل در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در حقیقت نوعی باج‌خواهی سیاسی است. احزاب ایالات متحده در فرآیند انتخابات احتیاج مبرمی به حمایت لابی‏های صهیونیستی از خود دارند و این بهترین موقعیت برای مقامات اسرائیل است تا سیاست‏های خود را به مقامات آمریکا دیکته کنند.

اما نباید از یاد برد که موج منفی به راه افتاده در پس سخنان نخست وزیر اسرائیل عملا علاقه نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا برای تعقیب سیاست‏های او و همگرایی با آن را کاهش داد. بنابراین به نظر می‏رسد نامزدهای انتخابات آمریکا دیگر چندان تمایلی برای همراه شدن با اسرائیلی‏ها در این مقطع زمانی را نداشته باشند و تلاش خود را معطوف به اتخاذ تصمیم مستقل‏تر در این زمینه بکنند. چه آنکه مساله برخورد نظامی با ایران در میان همپیمانان منطقه‏ای و اروپایی آمریکا هم چندان خریداران جدی نداشته است.

در این میان نباید از یاد برد که ایران نیز خود دارای ظرفیت‏ها و قابلیت‏های سیاسی و نظامی است که درگیری نظامی با آن را هم سخت و هم پرهزینه می‏کند. چیزی که می‏تواند امنیت انتقال انرژی را نیز تهدید کند.

دنیای اقتصاد: گره‌های سیاسی بر پیکره اقتصاد ایران

«گره‌های سیاسی بر پیکره اقتصاد ایران»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم مرتضی کاظمی است كه در آن می‌خوانید؛پیش نیازهای یک حرکت اقتصادی سالم را سیاست‌ورزان آماده می‌کنند.

اگر سیاست‌ورزان نخواهند، نتوانند یا ندانند این امکان وجود دارد که یک حرکت اقتصادی به مقصد نرسد. در این خصوص مثال‌های زیادی قابل طرح است. طرح موسوم به هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند مثالی واضح از این داستان باشد.

وزیر نیرو طی اظهاراتی از توقف طرح موسوم به هدفمندی یارانه‌ها گله ‌کرده و گفته است: «اگر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشود، قطعا وزارت نیرو و شرکت‌های خدماتی با توجه به رشد قیمت‌ها دچار مشکل خواهند شد و مجبوریم به سراغ روش‌های قدیمی برویم. براین اساس باید روش‌های دیگری را دولت و مجلس برای حل مشکل این شرکت‌های خدماتی در پیش بگیرند.»

از طرفی، مجلس با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها مخالف است. چندی پیش نمایندگان مجلس در قالب طرح اصلاح قانون بودجه 1391 پیشنهادی ارائه کرده‌اند که به موجب آن هرگونه افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی و سایر حامل‌های انرژی در سال ۱۳۹۱ ممنوع است.

در صورتی که طرح مذکور به تصویب نهایی برسد، دست دولت در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال‌ جاری بسته خواهد بود. در این صورت وزارت نیرو باید به جست‌وجوی راهکاری باشد که بتواند از مسیری دیگری راه را برای تامین هزینه‌هایش هموار کند. بر اساس گفته وزیر نیرو «اگر وزارت نیرو موفق به افزایش قیمت‌ها نشود... باید به راهکارهای قدیمی متوسل شود». راهکارهای قدیمی چیست؟ احتمالا یکی از راهکارهای قدیمی، پرداخت حجم بیشتری یارانه به وزارت نیرو به منظور تلاش برای عدم افزایش بهای انرژی است.

به راحتی می‌توان اذعان کرد که نه این اولین وزیر نیرو است که به دنبال چنین راهکاری می‌گردد و نه این آخرین تلاش برای گران کردن برق و آب است. چرا این‌گونه است؟ چون وزارت نیرو مسوول تامین انرژی برق به صورت پایدار و مطمئن است. در گذشته بارها مسوولان وزارت نیرو نسبت به فرآیند قیمت‌گذاری انرژی معترض بوده و هشدار داده‌اند که نگران پایداری شبکه‌های برق هستند.

در سال 1387 بحران خاموشی‌ها چنان در فضای کشور گسترش یافت که برای مدتی خاموشی‌های با برنامه در دستور کار شرکت‌های توزیع برق قرار گرفت. مردم در آن موقعیت، دوران جنگ هشت ساله را به یاد می‌آوردند و از خاموشی‌های گسترده و حتی با اعلام قبلی متعجب می‌شدند. معاون وقت وزیر نیرو در آن زمان خاطر نشان کرد یکی از دلایل خاموشی‌ها این بود که «افزایش حجم سرمایه‌گذاری متناسب با افزایش رشد مصرف نبوده است».

او دلیل این ناهماهنگی را عدم پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تمام شده برق و قیمت عرضه برق به مصرف‌کنندگان می‌دانست.
شوکی که خاموشی‌های گسترده در تابستان سال 1387 به مسوولان وارد کرد منجر به این تصمیم شد که مابه‌التفاوت بین قیمت تمام شده برق و قیمتی که به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود به وزارت نیرو پرداخت شود.

این مابه‌التفاوت همان یارانه‌هایی بود که در یکی دو سال گذشته بخشی از توان مدیریتی کشور صرف حذف آن شده است و احتمالا این روزها مسوولان وزارت نیرو مجبور خواهند بود برای جبران افزایش هزینه‌ها باز هم به چنین راهکارهایی متوسل شوند. باز هم به جملات وزیر نیرو دقت کنیم: «اگر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشود... مجبوریم به سراغ روش‌های قدیمی برویم.»

برگشت به روش‌های قدیمی می‌تواند به آن معنا باشد که به‌رغم تحمیل هزینه‌ای سنگین بر اقتصاد کشور نتوانسته‌ایم به اهداف مورد نظر در طرح هدفمندی یارانه‌ها برسیم و مجبور به بازگشت به نقاط کور قبلی هستیم. راه برون رفت از این فرآیند مارپیچی و فرسایشی چیست؟ آیا سازمان‌ها و وزارتخانه‌های اقتصادی با ارائه راهکارهای اصولی و موثر توان برون رفت از معضل را دارند یا گره کار به دست سیاست‌ورزان باز می‌شود؟

لازم است دائما به این موضوع توجه داشت که در دامی همچون جابه‌جایی هدف و وسیله گرفتار نشویم. باید دائما سیاست‌گذاران را با این سوال مواجه کرد که هدف از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها چه بوده است؟ آیا غیر از این است که ابزارهایی همچون واریز یارانه نقدی وسیله‌ای برای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر بوده است؟ اگر هدف فراموش شود و وسیله محفوظ بماند راه برون رفت از این فرآیند مارپیچی و فرسایشی مشکل‌تر خواهد شد.

آیا شوک ارزی اخیر و تورم نسبتا بالای ماه‌های گذشته به این معناست که طرح هدفمندی یارانه‌ها با شکست مواجه شده و لاجرم باید انعطاف‌پذیر بود و به شیوه قدیمی تخصیص یارانه‌ها بازگشت؟!

با فرض اینکه چنین نیتی در نظر باشد بعید به نظر می‌رسد دولت‌های بعدی و حتی دولت فعلی توان پرداخت این همه مابه‌التفاوت را به صورت یارانه داشته باشند، اما اگر قرار است مجددا حجم انبوهی از یارانه‌ها صرف برق، آب و سایر حامل‌های انرژی شود چه دلیلی برای استمرار یارانه‌ها به صورت نقدی به حساب مردم وجود دارد؟ به نظر می‌رسد پاسخ این سوال را باید از سیاست‌ورزان شنید.

واضح است که حل بعضی از معضلات اقتصادی صرفا به راهکارهای اقتصادی مربوط نبوده و برای یافتن راهکارهای موثر باید با در جست‌وجوی راهکارهایی فراتر از راهکارهای صرفا اقتصادی باشیم. به نظر می‌رسد مجبوریم در این شرایط نیم نگاهی به توصیه یکی از اقتصاددانان داشته باشیم که «راه‌حل نظام اقتصادی کشور ما سیاسی است... این سیاستمداران هستند که انبوهی گره بر پیکره اقتصاد ایران زده‌اند و اکنون باید آنها را باز کنند تا اقتصاد ما بتواند نفس بکشد.»

گسترش صنعت:افزایش کارایی با استاندارد

«افزایش کارایی با استاندارد»عنوان سرمقالهخ روزنامه گشترش صنعت به قلم  نظام‌الدین برزگری است كه در آن می‌خوانید؛امسال، سال تولید ملی‌، حمایت از کار و سرمایه ایرانی است و روز جهانی استاندارد فرصتی است تا ضمن گرامیداشت این روز همزمان با ۱۶۵ کشور عضو سازمان بین‌المللی استاندارد،به این موضوع بیندیشیم که در این روزها که بدون تردید‌، سرعت پیشرفت فناوری‌ها با سرعت نور برابری می‌کند و اقتصاد، مرزهای سیاسی را متوجه خود کرده، چگونه باید با تکیه بر استانداردهای بومی، تهدیدهای موجود در فضای کسب و کار را به یک فرصت تبدیل کرد.

هم‌اکنون برخی از اقتصادهای نوظهور در شرق آسیا و اقتصاد مستقل مثل ایران اسلامی با وجود شدیدترین تحریم‌های استکبار جهانی به مسیر متعالی خود ادامه داده و با تکیه بر علم‌، فناوری و همچنین استانداردهای بومی این اقدام را در دستورکار خود قرار داده‌اند، به‌گونه‌ای که در حال حاضر اقلام زیادی از محصولات نانو‌، بایو و محصولات دانش‌بنیان در ایران تولید و چند استاندارد ملی هم تدوین شده است.

جهان امروز همواره در حال تغییر و تحول است و در این مسیر استانداردهای جدید متکی به مدیریت کیفیت، فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی‌کند، بلکه بر خط تولید از ابتدا تا انتها نظارت دارند و باعث پویایی و هدفمندی بخش‌های مختلف سازمانی می‌شوند.

مهم‌ترین اصل در توسعه اقتصادی، بهبود کیفیت کالاهای تولیدی برای پاسخ‌گویی به نیازهای مصرف‌کنندگان داخلی و راهیابی کالاها به بازارهای جهانی و کاهش واردات است و یکی از اساسی‌ترین نکات در برنامه‌های پیشرفت جوامع در حال توسعه، افزایش و بهبود ظرافت صنعتی، استاندارد کردن شاخص‌های تولید، خدمات، سنجش و کنترل کیفیت محصولات است.

تعامل انسان‌ها در عصر حاضر با رشد و توسعه صنعت و فناوری، بسیار پیچیده شده است و اگر برای همه موارد، استاندارد مشخص و معینی در نظر گرفته نشود، افراد با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو می‌شوند، از این‌رو، با توسعه استانداردسازی و تعهد به رعایت استانداردها، پیشرفت و تعالی جامعه محقق می‌شود.

ایران نیز به‌عنوان یکی از اعضای سازمان بین‌المللی استاندارد اقدام‌های گوناگونی را در جهت استاندارد‌سازی انجام داده است. سازمان ملی استاندارد سال‌هاست در این زمینه فعالیت می‌کند و تنها سازمانی است که براساس قانون می‌تواند استاندارد رسمی فرآورده‌ها را تعیین، تدوین و اجرای آنها را با کسب موافقت شورای‌عالی استاندارد اعلام کند.

این سازمان دارای وظایف و هدف‌های مختلفی همچون تعیین، تدوین و نشر استاندارد ملی، انجام تحقیقات به منظور تدوین استاندارد، بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی، کمک به بهبود روش‌های تولید و افزایش کارایی صنایع در جهت خودکفایی کشور است.

همچنین از دیگر وظایف آن می‌توان به کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استانداردهای اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به‌منظور فراهم آوردن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین‌المللی، آزمایش و تطبیق نمونه کالاها با استانداردهای مربوط، اعلام مشخصات و اظهار نظر مقایسه‌ای و صدور گواهینامه‌های لازم اشاره کرد.

باتوجه به شعار جهانی امسال که «ضایعات کمتر، نتایج بهتر، افزایش کارایی با استانداردها» است، تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات باید بیشتر به رعایت استانداردها بپردازند تا با استفاده از این ابزار علمی، فنی و تجربی بتوانند در تولید و کسب‌وکار با افزایش کارایی و بهره‌وری به نتایج بهتر و ضایعات کمتر برسند، چرا که فرآیندهای صنعتی و تجاری کارآمد حاصل استانداردها هستند و استانداردها به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا با افزایش کارایی به نحو مطلوب از منابع دراختیار خود استفاده کنند.

امید است همه با هم با همکاری و مشارکت صنعتگران و زحمت‌کشان تولید و تجارت و  همدل و همسو با سیاست‌های چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت تحقق اهداف و آرمان‌های کشور گام برداشته و با ارتقای سطح استانداردها در افزایش ایمنی و سلامتی جامعه سهیم شده و با تأسی به اقتصاد مقاومتی در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، صیانت از کیفیت محصولات ایرانی را به‌منظور مقابله با هرگونه تحریم درصدر وظایف خود قرار داده و مقتدرانه و با عزت مشکلات را پشت سر بگذاریم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
شنبه 22/7/1391 - 11:18
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
حمایت بى بى سى از قاچاقچیان!
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون دزد معتاد، كتاب‌های نفیس می‌دزدید،مركز مبادله:هیچ مشكلی در تامین ارز نداریم،افزایش تنش‌ها میان دمشق و آنكارا،حمایت همه جانبه بى بى سى از قاچاقچیان!،زلزله سرما،پهپاد حزب‌الله چگونه اسرائیل را درنوردید،نهاوندیان:دولت بازار ارز را رها كرده است،ادامه سریال حوادث نفتی این بار در پایتخت و...كه برخی از آنها درزیر می‌آید.

جام جم

بازی «دزد و پلیس» از امشب آغاز می‌شود
رهبر معظم انقلاب:ملت ایران در مقابل هیچ تجاوزی كوتاه نمی‌آید
مشتریان خودرو در انتظار تثبیت قیمت‌ها
دزد معتاد، كتاب‌های نفیس می‌دزدید

كیهان

فرمانده كل قوا:ایران اهل تجاوز نیست مقابل هیچ تجاوزی هم كوتاه نمی‌آید
طرح سوال از رئیس جمهور به كمیسیون‌های تخصصی ارجاع شد
مركز مبادله:هیچ مشكلی در تامین ارز نداریم
سید حسن نصرالله:پهپادی كه به عمق اسرائیل نفوذ كرد ساخت ایران بود

خراسان

روایت خانواده های ۴ شهید خراسان شمالی پس از دیدار با رهبر انقلاب
رهبر انقلاب:گروه های سیاسی بردبارانه با یکدیگر برخوردکنند فضا بهترمی شود
پروژه ملی گداخت هسته ای وارد مرحله عملیاتی شد
نصرا... با پهپاد ایرانی، اسرائیل را تحقیرکرد

جمهوری اسلامی

فرمانده كل قوا:ملت ایران اهل نجاور زو تعرض نیست اما در مقابل هیچ تجاوزی كوتاه نمی‌آید
افزایش تنش‌ها میان دمشق و آنكارا
سید حسن نصرالله:پهپاد ایوب متعلق به حزب الله بود
گام نخست بانك مركزی برای جمع آوری نقدینگی سرگردان امروز برداشته می‌شود

ابرار

 فرمانده كل قوا:ملت ایران اهل تجاوز نیست اما در مقابل تجاوز كوتاه نمى آید
استان كرمان تقریباً هر روز شاهد یك زلزله است
در آستانه روز ازدواج ؛بانك هاى ۸ استان، بودجه براى وام ازدواج ندارند!
حمایت همه جانبه بى بى سى از قاچاقچیان!

رسالت

رهبر معظم انقلاب:روحیه خودباوری و ما می‌توانیم ترویج شود
امام جمعه موقت تهران:مسئولان تدبیر می‌كردند هزینه تحریم‌ها كمتر می‌شد
هزینه‌های تضعیف هیئت منصفه مطبوعات
حزب الله توان اطلاعاتی خود را به رخ حزب الله كشید

قدس

بانك‌های 8 استان بودجه وام ازدواج ندارند!
فرمانده كل قوا:هیبت ایران اجازه توهم تجاوز را به دشمن نمی‌دهد

سیاست روز

آمادگی ملت و نیروهای مسلح انگیزه جنگ‌افروزان را از بین می‌برد
زلزله سرما
شوك پهپادی حزب الله
سازمان حمایت با گرانفروشان و محتكران همراه شده است؟!

تهران امروز

هواپیمایی كه به زور فرود آمد
فرمانده معظم كل قوا:ایران مقابل هیچ تجاوزی كوتاه نمی‌آید
اعلام میزان كمك 7 ساله دولت به پایتخت
پهپاد حزب‌الله چگونه اسرائیل را درنوردید

فرهیختگان

فرمانده كل قوا:ایران در مقابل هیچ تعرضی كوتاه نمی‌اید
شكاف بزرگ در دیوار امنیتی رژیم صهیونیستی

جوان

فرمانده كل قوا:هیبت ملت ایران توهم تجاوز را از دشمن گرفته است
عبور دست بلند ایران از خط قرمز تل آویو
5 دلیل سكوت رئیس كل بانك مركزی
سرنوشت مبهم سوال ارزی مجلس از رئیس جمهور

حمایت

 مقام معظم رهبری:ملت ایران اهل تجاوز و تعرض نیست
واکنش نظام حقوقی به جرایم رایانه ای
نجات جان مصدومان تكلیف قانونی یا اخلاقی
ائمه جمعه خاطرنشان کردند؛مسوولان تدبیر بهتری داشتند هزینه ها کم تر می شد

آفرینش

زمان و شرایط شركت در تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد تشریح شد
فرمانده كل قوا:در مقابل هیچ تعرضی کوتاه نمی‌آییم
هاشمی رفسنجانی:باید در عمل برای حفظ نظام و اصل ولایت فقیه بکوشیم
در صورت بر آورده شدن خواسته ها؛ایران درصد غنی سازی را محدود خواهد کرد

ابتكار

کاندیداها هیچ فرصتی را ازدست نمی‌دهند
نصرالله:پهپاد ایوب ساخت ایران بود
غرب بسته جدید پیشنهاد داد
رهب معظم انقلاب:ملت ایران در مقابل تجاوز كوتاه نمی‌آید

مردم سالاری

پهباد «ایوب» ایرانی و متعلق به حزب‌الله بود
حباب قیمت‌ها، این‌بار در بازار خودرو
تذکرات پی در پی به دولت
نوسانات ارز ده‌ها بنگاه را از بین می‌برد

آرمان

حمایت‌ لاریجانی از طرح آیت الله هاشمی
سفر اصلاح‌طلبان سرشناس به قم
پهپاد ایوب ساخت ایران بود
از هر چهار ازدواج، یکی به طلاق می‌انجامد

دنیای اقتصاد

پیشنهادهای جدید ۱+۵ برای مذاكرات
جابه‌جایی اولویت‌های ارزی
فرمانده كل قوا:در مقابل تجاوز كوتاه نمی‌آییم 
رییس مجلس شورای اسلامی:اجرای فاز دوم هدفمندی به مصلحت نیست 

تفاهم

نهاوندیان:دولت بازار ارز را رها كرده است
بازار خودرو خریداران را شوكه كرد
فرمانده معظم كل قوا:اهل تجاوز نیستیم اما در مقابل هیچ تعرضی كوتاه نمی‌آییم
ارزش ریال عربستان در مقابل ریال ایران سقوط كرد

جهان صنعت

حرف نزن چینی نوبل ادبیات را برد
راه اندازی بانك راه حل‌ها برای كشورهای در حال توسعه
ادامه سریال حوادث نفتی این بار در پایتخت

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
شنبه 22/7/1391 - 11:17
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
خطر افسردگی در ایران
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌اند از جمله «چرا تحمل نمی شویم؟سرباز ناتو روایت می كند»،«3 نكته»،«بحران خودخواسته خودروسازی»،«خطر افسردگی در ایران»،«رویکرد نظامی به آمریکای لاتین»،«باوری كه می‌تواند پیروزی بیافریند»،«آیت‌الله‌ هاشمی‌ و مصائب پیش رو»،«ما و خودروساز داخلی»،«حمایت از تولید داخل مولفه اقتصاد مقاومتی»،«کودکان امروز، اقتصادسازان آینده»و...كه برخی از آنها در زیر می آید.

كیهان:چرا تحمل نمی شویم؟سرباز ناتو روایت می كند

«چرا تحمل نمی شویم؟سرباز ناتو روایت می كند»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قلم محمد ایمانی است كه در آن می‌خوانید؛غرب جدید دهه ها تلاش كرد با شعار «مدارا و تساهل و تحمل» تشخص پیدا كند. اگر دل خیلی ها را در كشورهای مختلف برد، پیشه كردن همین پرستیژ بود. بلوك غرب اگر از عهده مواجهه ایدئولوژیك با بلوك شرق كمونیستی برآمدند، از جمله به اعتبار شعار «تولرانس» بود. آنها با فروپاشی شوروی و اقمار آن در آخرین دهه قرن بیستم، «پایان تاریخ» را اعلام كردند تا پرچم پیروزی خود را بر قله ایدئولوژی ها بكوبند.

با این حال می توان پرسید كه قدرت های غربی نظیر آمریكا و انگلیس چرا ملت ایران و ثبات و پیشرفت آن را تحمل نمی كنند؟ آیا ایراد از ملت- دولت ایران است یا علت تناقض را باید در جانب جبهه غربی جست وجو كرد؟ این پرسش از آن جهت مهم است كه روشن می كند ملت ایران باید چه پاسخی به فشارهای غرب بدهد؛ دعاوی آنان را بپذیرد و كوتاه بیاید یا آن ادعاها را باور نكند و تن به فشارها ندهد؟ پرسش دیگر این است كه ما در مقابل فشارهای غرب چند گزینه پیش رو داریم؟

ملت ایران تحمل نمی شود، چون با شخصیت و دارای جاذبه و دافعه های نیرومند است. ملت ایران جرم بزرگی مرتكب شده و آن اینكه ژست چند صد ساله و ریاكارانه غرب در زمینه «تحمل دیگران» را با طمأنینه و استدلال و اتقان تمام به چالش كشیده است. تحمل نمی شود چون با نشاط و سرپاست؛ سرپاست و نشان داده كه بدون منت داری زورگویان عالم می توان امنیت و ثبات داشت و قله های پیشرفت را یكی پس از دیگری فتح كرد.

ملت ایران خار چشم است چون سرپا بودن و پیش رفتن او، دیگر ملت های تحقیرشده و ستم كشیده و ضعیف الاراده را به صرافت انداخته كه آنها هم می توانند و بنابراین به جنبش و حركت درآمده اند. تحمل نمی شود چون نه فقط نقاط ضعف و پاشنه آشیل قدرتمندان جهان را هدف گرفته بلكه نقطه قوت و پرستیژ امپراتوری غرب را با موفقیت- فقط با همین سرپا ماندن و حركت توام با طمأنینه و وقار و ثبات- به چالش گرفته است.

ملت ایران مورد ترور اقتصادی، سیاسی، نظامی و تبلیغاتی قدرت ها در طول سه دهه اخیر قرار گرفته و تحمل نمی شود درست به همان دلیل كه سازمان های تروریستی نظیر منافقین و القاعده از سوی غرب تحمل و تیمار و تجهیز می شوند. ایران تحمل نمی شود دقیقا به همان علت كه دیكتاتورهای مرتجع، تحمل و پشتیبانی می شوند.

آیا مشكل غرب بر سر فناوری هسته ای و حقوق بشر و تروریسم است، كه اگر چنین بود تروریست ها و ناقضان حقوق بشر و دارندگان تسلیحات اتمی و شیمیایی و كشتار جمعی را زیر پر و بال نمی گرفت و خود تبدیل به قطب این حلقه های مافیایی نمی شد؟ اینكه ملت ایران از سوی آمریكا و انگلیس و قبیل آنها تحمل نمی شود اتفاقا نه نشانه قدرت غرب بلكه نمودار ضعف و درماندگی و قافیه باختگی آن جبهه است و در همین اتفاق بشارتی به بزرگی جنگ احزاب نهفته است، آنجا كه مومنان گفتند «این همان وعده خداوند و فرستاده اوست و خدا و رسول او راست گفته اند».

ما تحمل نمی شویم نه فقط به خاطر فناوری هسته ای و حمایت از ملت های مظلوم و مقاوم. تحمل نمی شویم چون قدرت ها نتوانسته اند ما را ببلعند و مسخ و هضم كنند.

 این فقط ادعای ما نیست، اذعان شبه روشنفكرانی هم هست كه از سوی ناتوی فرهنگی سربازگیری شدند و تئوری پردازی و نسخه پیچی های آنان مورد حمایت محافلی نظیر شورای روابط خارجی آمریكا قرار گرفت. كسانی قبیل تئوری پرداز قبض و بسط تئوریك شریعت كه دو دهه را صرف سكولاریزه و فردی كردن دین- در جهت پوك كردن پایه های حكومت دینی- نمودند و سرانجام الهی بودن قرآن و عصمت پیامبر(ص) را نیز با لطایف الحیل انكار كردند، مدت هاست گواهی توأم با نگرانی می دهند كه لیبرال- دموكراسی غرب به ضعف افتاده و به همین دلیل تحمل خود را از دست داده است.

تئوریسین قبض و بسط تئوریك شریعت در حلقه كیان، چهارم اسفند سال 88 در دانشگاه دلفت هلند گفت «براساس تز سكولارها، جهان به سمت جدایی حكومت از دین و خصوصی شدن دین پیش می رود، در حالی كه این تئوری واژگونه شده است به این دلیل كه وجود دین را در عمق زندگی ایرانیان و بازگشت دین را در مغرب زمین می توانیم ببینیم. آنچه گمان می رفت رو به احتضار می رود یا مرده است یا در راه مردن است، خوب یا بد، ظاهرا تجدید حیات كرده، برخاسته و برگشته و دیگران را به نگرانی افكنده است.

سكولاریسم كه قرار بود نسبت به ادیان بی طرف باشد اكنون تبدیل به یك سكولاریسم ستیزه گر شده یعنی با پاره ای از ادیان رسما درمی آویزد و می ستیزد و وجود اجتماعی آنان را تحمل نمی كند. از این قرار چیزی اتفاق افتاده كه در پیش بینی آنها نبوده است. تصور سكولارها این بود كه جهان به طرفی می رود كه دین در آن ضعیف و ضعیف تر خواهد شد، این جزو یكی از فرضیه های قطعی آنها بود. لذا غم دین را نباید خورد.....».

او همچنین یازدهم مرداد 86 در دانشگاه پاریس و در جمع شماری از فعالان ضد انقلاب تصریح كرد «رفته رفته سكولاریسم وارد دوره سكولاریسم و میلیتانت می شود، سكولاریسمی كه مدارا و ظرفیت و هاضمه قوی پیشین خود را از دست داده است. امروز پیش بینی ضعیف شدن تدریجی ادیان باطل از آب درآمده و شما در این 20، 30 سال از جامعه شناسان بزرگ می شنوید كه ادیان در حال قوت گرفتن هستند. چرایی اش بماند... سكولاریسم و لیبرالیسم هاضمه اش برای بلعیدن ادیان ضعیف، قوی بود اما دین قوی و فربه را نمی تواند ببلعد و از گلویش پایین نمی رود و لذا ستیزه گر می شود. اینكه چرا دین دوباره جان گرفته، جامعه شناسان آمریكایی می گویند برای اینكه بحران هویت و بحران معنویت پدید آمده است.

آمریكا حمله كرد به افغانستان و عراق؛ هر دو كشور در قانون اساسی تازه خود نوشتند ما باید قوانین مان را از شرع بگیریم، چیزی كه در مخیله آمریكایی ها نمی گنجید. یعنی سكولاریسم صدامی تبدیل شده به آنتی سكولاریسم موجود در عراق... در كشورهای اروپایی، حكومت ها در مواجهه با اقلیت های دینی نیرومند كم كم دارند مدارای خود را از دست می دهند و سكولاریسم مداراگرشان بدل به سكولاریسم ستیزه گر می شود.

آینده سكولاریسم و لیبرالیسم به دلیل قوت ادیان با یك سلسله چالش های جدی روبروست و به شكل فعلی باقی نخواهد ماند... غرب باید از این پس تئوری پردازی كند كه با مقتدران چگونه می توان مدارا كرد. تا امروز تئوری پردازی های آنها معطوف به مدارا با ناتوانان بود اما اكنون چالش های بزرگ تری در پیش است.»

با این وصف طنز بی مایه و عملیات فریب لو رفته ای است كه وزیر خارجه آمریكا ادعا كند ما به سرعت آماده هستیم در تحریم ها در صورت كوتاه آمدن ایران درباره برنامه هسته ای تجدیدنظر كنیم یا مثلا آلن ایر سخنگوی وزارت خارجه ادعا كند «انتخاب با ایران است و جمهوری اسلامی می تواند با مذاكرات جدی و صادقانه در راه لغو تحریم ها قدم بردارد». آیا صادقانه تر- بخوانید ساده دلانه تر- از دیپلماسی دولت اصلاحات می شد با غرب و آمریكا مواجه شد؟ در آن مقطع طرف ایرانی پس از توافق، بلافاصله تعلیق ها حتی در مراحل ماقبل غنی سازی را به اجرا گذاشت و مفاد پروتكل الحاقی را با وجود عدم تصویب آن از سوی مجلس به صورت داوطلبانه و در قالب بازرسی های خارج از عرف پذیرفت اما در مقابل نه تعهد فروش قطعات یدكی هواپیماهای مسافربری به ایران عملی شد و نه با گروهك منافقین به عنوان «تروریست» برخورد كردند بلكه اعضا و سران این فرقه تروریستی آزادانه در كشورهای طرف مذاكره غربی تردد داشتند و مستند(!)

غرب برای ایراد اتهام علیه ایران بودند و به هنگام نیز برای عملیات تروریستی به خدمت گرفته می شدند؛ بماند كه با همین رفتار ریاكارانه، دولت های زورگوی غربی، شبه رفورمیست های ایرانی- مدعیان اصلاح طلبی و تجدیدنظرطلبی- را در حد تروریست ها رده بندی كردند و اعتبار سازش طلبان را در حد همین گروهك رتبه بندی نمودند!

نتیجه دیگری كه سزاوار است بگیریم این كه جمهوری اسلامی و ملت ایران بدهكار گروه های تسلیم طلب و مدعی مذاكره با آمریكا به بهانه گره گشایی از مشكلات نیست بلكه دست بر قضا، محافل مذكور هستند كه باید توضیح مستدل دست و پا كنند كه از تسلیم طلبی و نرمش و خوش گمانی به آمریكا و انگلیس چه چیزی عاید كشور كرده اند؟ آنها هستند كه باید در پیشگاه ملت عذر تقصیر بیاورند كه چرا درباره دافعه و دشمنی و زیاده خواهی مستكبران، دافعه و عزت درخور نشان نمی دهند؟ در واقع به اعتبار دشمنی جوهری استكبار با ملت ایران كه آخرین نمونه آن در كار بست تحریم های ضدانسانی - به مثابه ترور یك ملت- پدیدار شده، می توان گفت نرمش و سازش و تسلیم، یك گزینه در كنار گزینه مقاومت و مجاهدت مقابل دشمن نیست، كه اساساً «چاه» و سقوط در آن را نمی توان به عنوان یك «راه» به رسمیت شناخت. ذلت كه راه نیست، شلیك به شخصیت و خودكشی ارادی برای سلب آزادی و اختیار از خود است.

ملت ایران راه پیشرفت و عزت را تا بدین جا درست آمده است، یك سند قطعی و روشن اش همین نارضایتی و خشم و دستپاچگی و رفتارهای بی پرنسیب مستكبران است. البته آنجا كه دشمن فشار را سخت می كند، مؤمنان صادق الوعد و صادق العهد از اهل نفاق بازشناخته می شوند. ادبیات سیاسی یی كه با ادعای خیرخواهی بگوید «اینجا جای مقاومت نیست»، «وعده های پیروزی و نصرت حق دروغ بود» و «چرا مقاومت می كنید و كوتاه نمی آیید و باعث دشمنی دشمن می شوید» به تصریح آیات الهی در سوره احزاب، ادبیات منافقین است.

مفسران در تفسیر آیه سی ام سوره محمد(ص) كه می فرماید «اگر بخواهیم منافقان را به تو نشان می دهیم تا آنان را با قیافه هایشان بشناسی هر چند می توانی آنها را از طرز سخن گفتن شان بشناسی» از قول مجاهدان صدر اسلام نوشته اند كه ما منافقان را با زبان سرزنش آمیز آنان نسبت به مجاهدت در مقابل دشمنان و نیز بغض و دشمنی شان با علی بن ابیطالب علیه السلام می شناختیم. امروز نیز همین قاعده جاری است.

آنها كه از پنجه در انداختن با خصم ستیزه جو شانه خالی می كنند، در طراز ملت مؤمن ایران نیستند و اگر كسی بخواهد مسئولیت دفاع و حمله متقابل را به دیگری موكول كند یا همرزم خود را در این مبارزه خوار كند، برای دشمن معبر باز می كند. چاره پیروزی و عزت، زدن به سینه دشمن و پیشدستی بر اوست «بجنگید با آنها پیش از آن كه با شما بجنگند كه به خدا سوگند با هیچ قومی در خانه اش نجنگیدند مگر اینكه او را خوار ساختند، اما شما تكلیف جهاد را به گردن یكدیگر انداختید و همدیگر را خوار ساختید تا دشمن غارتگر تاخت...» (خطبه 27 نهج البلاغه)

ملت ما به تجربه تاریخ معاصر از بن دندان باور دارد كه مقاومت و مجاهدت، بن بست ها را در هم می كوبد و راهگشاست. «اتّقواالله ویعلّمكم الله. تقوا پیشه كنید و خداوند به شما می آموزد». ملت ما این منطق ظفرمند قرآنی را بارها آزموده و در روزگاری كه باد شوكت به پرچم اسلام افتاده، با ثبات قدم بیشتری، پیشرفت را سرلوحه حیات خویش خواهد كرد.

خراسان:بحران خودخواسته خودروسازی

«بحران خودخواسته خودروسازی»عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم مهدی حسن زاده است كه در آن می‌خوانید؛روند کاهشی تولید خودرو در شهریور با سرعت بیشتری به حرکت ادامه داد تا بحران اشتغال در صنعت اشتغالزای خودروسازی تشدید شود و بخش دیگر از حدود یک میلیون نیروی کار در صنعت خودروسازی و صنایع وابسته از جمله قطعه سازی به جمع بیکاران کشور اضافه شوند. کاهش ۴۲درصدی تولید خودرو در حالی صورت گرفته است که این صنعت همواره از حمایت دولت های مختلف به ویژه طی ۲دهه اخیر و پس از دوران جنگ تحمیلی برخوردار بوده است و حال اقتصاد کشور هم باید تبعات افزایش بیکاری از ناحیه خودروسازان را پذیرا باشد و هم افزایش قیمت محصولات را. در این مجال قصدم به چالش کشیدن اصل افزایش قیمت محصولات خودرویی در شرایط فعلی نیست، چرا که در شرایطی که شاهد افزایش هزینه تمام شده محصولات و به ویژه رشد شدید قیمت ارز هستیم نمی توان توقع تثبیت قیمت هیچ محصولی را داشت اما همه بحث بر سر چرایی همراهی توامان افزایش قیمت، کاهش تولید و افت کیفیت در عرصه خودروسازی است آن هم در شرایطی که توقع این است صنعتی که از بیشترین حمایت ها برخوردار بوده است با کمترین آسیب ها مواجه شود اما طنز تلخ روزگار این است که خودروسازان همواره تحت حمایت، بیشترین آسیب ها را با وجود بیشترین حمایت ها متحمل شده اند. در چنین شرایطی افت تولید خودروسازان را از چند منظر می توان بررسی کرد:

۱ -صنعت خودروسازی ما همچنان در بخش قابل توجهی از تولیدات خود «مونتاژکاری» را به «کار ملی» ترجیح می دهد. با وجود تولید ۳خودروی ملی تحت عنوان سمند، تیبا و رانا حتی اجزای اصلی این ۳خودرو به ویژه موتور آن ملی نیست و اگر چه برنامه ها و طراحی هایی برای استقرار موتور ملی بر روی این خودروها صورت گرفته است اما خودروهای ملی مذکور تا «ملی شدن واقعی» فاصله قابل توجهی دارند.

۲ -نگاهی به خصوصی سازی ۲خودروساز عمده کشور نشان می دهد آن چه تحت عنوان آسیب ها و اشکالات اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی کشور مطرح شده است در واگذاری سهم دولت در این ۲شرکت نمود کاملی دارد. خرید بخش عمده ای از سهام این ۲شرکت به شبه دولتی ها، خرید بخشی دیگر از سهام توسط شرکت های وابسته به خودروسازان و واگذارنشدن مدیریت دولتی اصلی ترین آسیب های واگذاری سهام این ۲ شرکت بوده است. طنز تلخی است که با وجود واگذاری حدود ۸۲درصد سهام ایران خودرو به بخش غیردولتی برخی نمایندگان غیردولتی صاحبان سهام در مجمع عمومی این شرکت حق رای خود را به نماینده سازمان دولتی ایدرو که مالک ۱۸درصد سهام ایران خودروست واگذار کردند. لذا با تداوم مدیریت دولت بر شرکت های خودروساز می توان به جرات گفت که تفکر خلاق بخش خصوصی وارد صنعت خودروسازی نشده است.

۳ -اما گمشده اصلی صنعت خودروسازی به زعم اکثر کارشناسان خلاء رقابت است. بازار خودروی ایران بین ۲غول ایران خودرو و سایپا تقسیم شده است و سهم سایر شرکت های کوچک خودروساز (که البته عموماً مونتاژکار هستند) و خارجی ها کمتر از 10درصد است. در چنین شرایطی و با سیطره مدیریت دولتی بر این ۲خودروساز رقابت بین آن ها را می توان به رقابتی تشبیه کرد که بین ۲ورزشکار در جریان است ومربی هر دوی آن ها یکی است! در این میان نقش شورای رقابت می توانست در موضوع واگذاری سهام خودروسازان و فراتر از آن در شکل دادن به فضای رقابتی در عرصه خودروسازی موثر باشد. در شرایط فعلی پیشنهاد می شود شرکت پارس خودرو به عنوان یک شرکت بزرگ خودروساز از زیرمجموعه سایپا خارج و مالکیتی مستقل یابد تا بتواند ضلع سوم بازار خودروی کشور را شکل دهد. همچنین برخی واحدهای استانی بزرگ ایران خودرو نظیر ایران خودروی خراسان نیز می توانند به تدریج هویتی مستقل از شرکت اصلی ایران خودرو بیابند.

۴ -در عرصه رقابت نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد تنظیم رابطه قطعه سازان با خودروسازان است. به جز بخشی از قطعه سازان که به لحاظ مالکیت و مدیریت وابسته به خودروسازان هستند بخش دیگر از قطعه سازان بدون وابستگی تشکیلاتی به خودروسازان فعالیت می کنند. در شرایطی که بحران صنعت خودروسازی بیش از خودروسازان بزرگ قطعه سازان کوچک را تحت فشار قرار داده است. لزوم حمایت مستقیم دولت از قطعه سازان ضروری است این حمایت هم در عرصه سرمایه در گردش و هم به ویژه در عرصه تشکیل کنسرسیوم های قدرتمندی از مجموعه های قطعه سازی با نشان های تجاری مشخص می تواند زمینه شکوفاسازی صنعت قطعه سازی و حتی صادرات قطعات خود به خارج از کشور را فراهم کند.

۵ -در شرایط بحران مالی خودروسازان مقاومت در برابر فروش اموال مازاد و سرمایه گذاری های هنگفت خودروسازان در فعالیت های غیرمرتبط با خودروسازی از جمله بانکداری هیچ گونه توجیهی ندارد. خودروسازان باید با این موضع صریح مواجه شوند که قرار نیست در شرایط تحریم ها و کاهش درآمدهای دولت و نیاز فزاینده سایر بخش های اقتصاد به نقدینگی، مشکل سرمایه در گردش آن ها حل شود اما آنان حاضر نباشند از سرمایه گذاری های گسترده شان در عرصه های غیرمرتبط با صنعت خودروسازی دل بکنند.

۶ -در شرایط فعلی مجلس نیز باید با مطالبه از دولت درباره چگونگی اجرای قانون ارتقای کیفی تولیدات خودرو نقش خود را در بهبود صنعت خودروسازی ایفا کند. در حال حاضر مردم هم پذیرای قیمت هر روز گران شده خودروهای داخلی هستند و هم با بحران بیکاری ناشی از ضعف عملکرد آن ها مواجه شده اند. در این شرایط مطالبه از خودروسازان برای افزایش کیفیت و ملزم شدن به افزایش تولید در قبال افزایش قیمت محصولات و به ویژه الزام خودروسازان به استفاده از قطعات تولید داخل به جای نمونه های مشابه و بعضاً بی کیفیت خارجی از جمله چنین باید در دستور کار نهادهای نظارتی از جمله مجلس قرار گیرد. باید به خاطر آورد موضع گیری رهبر انقلاب در سال ۸۹ در قبال کاهش تعرفه واردات خودرو در کنار بالا بردن کیفیت با هدف حمایت از تولید داخل صورت گرفت و تاکید ایشان در این موضوع بر تقویت تولید داخل بود. لذا هر گونه حمایت تعرفه ای باید به استفاده از قطعات تولید داخل، افزایش تولید محصولات، رشد کیفیت و خدمات پس از فروش مناسب باشد.

در نهایت به نظر می رسد راه حل نجات صنعت دچار بحران خودروسازی توجه به آسیب های ناشی از اجرای کاریکاتورگونه اصل ۴۴ در عرصه خودروسازی و همچنین تقویت تولید داخل و بهره گیری مناسب از توان خلاقیت بومی در داخلی سازی هر چه بیشتر این صنعت با هدف واکسینه شدن در برابر تحریم های خارجی باشد.

بیش از این مردم نباید پاسوز گران فروشی، بی کیفیتی و اجنبی گرایی خودروسازان شوند.

جمهوری اسلامی:تحلیل سیاسی هفته

«تحلیل سیاسی هفته»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛این هفته در حالی به پایان می‌رسد كه سفر رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی آغاز شده است. از آنجا كه سفرهای رهبری به استان‌های مختلف كشور همواره منشأ آثار مثبت برای حل مشكلات مردم است، این انتظار وجود دارد كه آشنائی رهبر انقلاب با مشكلات مردم خراسان شمالی در حل این مشكلات اثر داشته باشد. علاوه بر این، در شرایط حساس كنونی، حضور رهبری در جمع مردم این استان فرصتی است تا ایشان یكبار دیگر مواضع نظام جمهوری اسلامی را درباره مسائل مهم داخلی، منطقه‌ای و جهانی بیان كنند و با تشریح این مواضع به بسیاری از سئوال‌ها جواب بدهند و بسیاری از ابهام‌ها را برطرف نمایند.

درباره این سفر نكته مهمی كه لازم است مورد توجه قرار گیرد، همان تذكری است كه رهبر معظم انقلاب در روز آخر سفرشان به كرمانشاه بیان فرمودند. آنجا كه گفتند:"من یك گلایه كوچكی هم دارم، چند روز است منتظر فرصتی بودم كه این گلایه را هم عرض بكنم. آن گلایه این است كه من وقتی توی خیابانهای كرمانشاه رفتم، دیدم به شكل غیر متعارفی عكس‌های بزرگی از چهره این حقیر در مسیر نصب شده - به افراط،‌به اسراف - حتی به نظرم در راه پاوه كه می‌رفتیم، من دیدم در بعضی جاها توی جاده هم عكس نصب كرده‌اند، چرا؟ این همه عكس! این كار چند تا اشكال دارد:‌یكی اینكه اینها هزینه براست، خرج دارد - من اطلاع دارم، می‌دانم - و كاری است كاملا غیرلازم. با هزینه سنگین،‌خب، این توجیهی ندارد. ثانیاً این نحوه كاركردن و عكس زدن و تبلیغ‌های اینجوری مناسب وضع ما و شأن نظام جمهوری اسلامی و شأن طلبگی ما نیست، اینجور كارها مال دیگران است.

كار ما بایستی با بساطت و سادگی پیش برود. اینجور كارهای رنگ و لعاب‌دار، متناسب باوضع ما نیست، و البته از لحاظ فنی هم كسی نگاه كند، اینها ضد تبلیغ هم هست. حالا اگر كسی هم میخواهد واقعاً یك محبتی بكند، اینها كارهایی است كه خیلی تاثیر ندارد، تاثیرات عكس هم دارد. به هر حال من گلایه‌مند شدم، منتها ندانستم كه به كی باید این گله را بگویم، كدامیك از دستگاههای مختلف در این زمینه دست‌اندركار بودند و آنها این فكر را، این عمل را، این اقدام را كردند،... به هر حال اینجوركارها خوب نیست. این را همه دوستان،‌مسئولان و همكاران بدانند، این سبك كاركردن و تبلیغات این شكلی، باب انقلاب و نظام اسلامی نیست..."

این تذكر مهم رهبر انقلاب از آنجا اهمیت مضاعف می‌یابد كه این روزها با توجه به افزایش مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم، اثر سوء این قبیل هزینه‌ كردن‌ها بازتاب گسترده‌تری نسبت به قبل خواهد داشت.

در هفته جاری، همچنین شاهد آزادی امدادگران هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران كه در تاریخ 9مرداد ماه در كشور لیبی به گروگان گرفته شده بودند، بودیم. این آزادی نتیجه تماس‌ها و مذاكرات فشرده رسمی و غیررسمی با مراجع لیبیایی و نیز مقامات محلی شهر بنغازی بود و در نهایت منجر به بازگشت 7 امدادگر ربوده شده ایرانی در لیبی پس از 65 روز اسارت به كشور عزیزمان گردید. این موفقیت، امیدها را برای آزادسازی گروگان‌های ایرانی دربند مخالفان دولت سوریه نیز افزایش داده است. بعد از آزاد شدن گروگان‌های ایرانی در لیبی، تلاش مسئولان كشورمان برای آزادسازی گروگان‌هائی كه در سوریه در اسارت قرار دارند نیز افزایش یافته هرچند تهدیدهای گروگان‌گیران نیز افزایش یافته است.

هفته جاری یك بار دیگر شاهد استیضاح نافرجام یكی از وزرای دولت دهم بودیم. هر چند این استیضاح نیز مانند استیضاح‌های قبلی حرف و حدیث‌های فراوانی در پی داشت، اما اتفاق تامل برانگیزی كه این بار در مجلس روی داد،‌خارج شدن استیضاح از دستور جلسه مجلس، آن هم در زمان انجام استیضاح به دلیل پس گرفته شدن یك امضا از سوی جمع نمایندگان استیضاح كننده به بهانه اولویت بخشیدن به مسایل اقتصادی بود! این عمل البته باواكنش‌های اعتراض‌آمیز نمایندگان، اصحاب رسانه وبسیاری از سیاسیون كشور مواجه گردید و عده زیادی نحوه عمل مجلس در این استیضاح را موجب پائین آمدن شأن مجلس دانستند.

رویداد مهم دیگر هفته جاری، مطرح شدن طرح توقف اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها بود. روز یكشنبه این هفته، یك فوریت این طرح تصویب شد ولی دولت اعلام كرد با این مصوبه مخالف است و هدفمندی در نقطه‌ای بی‌بازگشت قرار دارد. روز چهارشنبه قرار بود نمایندگان مجلس این طرح را مورد بررسی قرار دهند ولی در مجلس اعلام شد قرار است طرح یك فوریتی توقف اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها پس از بررسی در كمیسیون مربوطه به صحن علنی مجلس آورده شود.
در موضوعات خارجی هفته، تلاش‌های جبهه ضد سوریه به سردمداری دولت آنكارا برای تحمیل جنگ به سوریه در صدر خبرهای هفته قرار داشت.

این هفته دولت تركیه با دستاویزقراردادن حادثه مشكوك سقوط چند خمپاره به خاك خود، حملات تبلیغی خود علیه دمشق با هدف زمینه‌سازی برای جنگ را در حد وسیعی آغاز كرد. در این میان، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر تركیه كه چرخش سیاستهای وی در یكسال اخیر و همسوشدن این سیاستها با مواضع آمریكا و اسرائیل و ارتجاع عرب مایه شگفتی ناظران و تاسف مسلمانان شده است در شیپور جنگ با سوریه دمید.

اردوغان در این راستا حتی به طور شتاب‌زده تایید نمایندگان هم حزبی‌اش در مجلس تركیه را برای جنگ علیه سوریه گرفت. حادثه سقوط خمپاره در خاك تركیه كه می‌توانست و می‌تواند در فضای تدبیر، آرامش و مذاكره با دولت سوریه مورد بررسی قرار گیرد بهانه‌ای شده است تا اردوغان بر طبل جنگ بكوبد.

در حالیكه اردوغان سه‌شنبه گذشته خواستار آن شد كه ملت تركیه برای جنگ آماده باشند، همزمان، دبیركل ناتو تاكید كرد كه از تركیه در جنگ احتمالی با سوریه حمایت می‌كند. مجموعه این تحولات،‌ تردیدی نمی‌گذارد كه توطئه جنگ علیه سوریه، طرحی است كه توسط غرب به سركردگی آمریكا تهیه گردیده و تركیه مامور اجرای آن شده است.

جمعه گذشته در اردن، دهها هزار نفر به دعوت احزاب اسلامی به خیابان آمدند و طی تظاهراتی گسترده، سقوط رژیم پادشاهی این كشور را خواستار شدند. این نخستین بار در اعتراضات دو ساله اردن است كه تظاهركنندگان علنا خواستار سقوط رژیم شاه عبدالله می‌شوند. تا پیش از این، خواسته‌های تظاهركنندگان در چارچوب اجرای اصلاحات بوده است.

گروههای مخالف تهدید كرده‌اند كه تظاهرات روزانه و بی‌وقفه‌ای از ماه آینده به راه خواهند انداخت. واقعیت این است كه رژیم اردن از دو سال قبل و از زمان آغاز قیام‌های مردمی در كشورهای عربی تلاش كرد خود را از این توفان دور نگاهدارد.

شاه اردن در این باره به احزاب مخالف، ولو به صورت محدود، حق فعالیت سیاسی داد و كوشید آنها را از رویارویی با رژیم دور نگاهدارد. با اینحال تحولات اخیر نشان می‌دهد كه توفان انقلاب به اردن نیز رسیده است و شاه اردن چاره‌ای ندارد جز اینكه به جمع شدن بساط تخت و تاج شاهی بیندیشد و خود را برای وداع با قدرت آماده سازد.

این هفته، بحرین بار دیگر شاهد برگزاری تظاهرات گسترده ضدرژیم بود و هزاران نفر از مردم این كشور، علیرغم تدابیر شدید امنیتی، به خیابانها آمده و علیه رژیم آل خلیفه شعار دادند. ملت بحرین پس از گذشت نزدیك به دو سال همچنان با شور انقلابی روزهای نخستین، به تظاهرات و اعتراض ادامه می‌دهند. این موضوع مؤید این واقعیت است كه تمامی تدابیر رژیم بحرین برای متوقف‌ساختن انقلاب ملت بحرین، ازجمله استمداد از نیروهای سركوبگر عربستانی، به شكست انجامیده است. رژیم آل خلیفه اكنون پایگاه مردمی ندارد و تنها با حمایت‌های عربستان و دولتهای غربی است كه سرپا مانده است.

قطعا رژیم پوسیده آل خلیفه توانایی مقاومت در برابر اراده تسلیم‌ناپذیر مردم بحرین را ندارد و در آینده‌ای نه‌چندان دور، سران دیكتاتور بحرین نیز باید سرنوشت همتاهای ساقط شده خود در دیگر كشورهای عربی را تجربه كنند.
این هفته، انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا برگزار شد كه در آن هوگو چاوز، رئیس‌جمهور فعلی این كشور پیروز گردید.

با این حساب، چاوز برای یك دوره شش ساله دیگر قدرت را در ونزوئلا دردست خواهد داشت. این موضوع بلافاصله با واكنش آمریكا مواجه شد و مقامات كاخ سفید نتوانستند نگرانی خود را از نتیجه انتخابات ونزوئلا و تداوم حكومت چاوز ابراز نكنند. ونزوئلا به همراه چند كشور آمریكای لاتین،‌ جبهه‌ای ضدآمریكایی در این منطقه تشكیل داده‌اند كه این موضوع ناخشنودی و نگرانی واشنگتن را در پی داشته است.

علیرغم تلاش‌های آمریكا، این جبهه ضدآمریكایی روز به روز در آمریكای لاتین قدرتمندتر و گسترده‌تر‌ می‌شود و طبیعی است كه پیروزی مجدد چاوز این جبهه را قدرتمند‌تر و در نتیجه نگرانی آمریكا را تشدید نماید.

رسالت:3 نكته

«3 نكته»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلویی است كه در آن می‌خوانید؛ 1- رئیس جمهور محترم در نشست دور  ششم مجلس  دانش‌آموزی سه‌شنبه گذشته خبر از قطع 100 درصدی بودجه برخی دستگاه‌ها و كاهش 25 درصدی بودجه برخی دیگر از دستگاه‌ها داد.

اینكه  ایشان در یك نشست دانش‌آموزی چنین خبری  را می‌دهد محل تامل است. بیان برخی اخبار مبنی بر تایید تدریجی موثر بودن تحریم‌ها در این نشست و نیز مصاحبه سه شنبه گذشته نشانه نوعی فقد هوشمندی سیاسی در مورد مقامی است كه به اعتبار رجل سیاسی بودن به این منصب رسیده است و نمی‌دانیم رئیس جمهور چرا به آن تفوه می‌كند. مطابق اصل 52 قانون اساسی؛« هرگونه تغییر در ارقام بودجه نیز تابع مراتب مقرر در قانون است» لذا دولت اگر می‌خواهد تغییری در ارقام و اعداد بودجه بدهد باید اصلاحیه یا متمم به مجلس بیاورد تا این اقدام قانونی باشد.

 به نظر می‌رسد رئیس جمهور در چنین اقدامی مسیر قانونی را طی نكرده است و اصل 52 قانون اساسی و احكام آمره قانون برنامه و بودجه و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را  نادیده گرفته است.

این مهم می‌تواند از سوی هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی همچنین متولی بودجه وتفریغ بودجه كل كشور مورد دقت قرار گیرد تا التزام عملی رئیس جمهور به اجرای قانون اساسی و سایر قوانین و مقررات لازم الاتباع محك بخورد.

2- نوع واكنش رئیس جمهور محترم در مورد اجرای حكم محكومیت جناب آقای جوانفكر و همچنین تقابل با وزیر محترم ارشاد و اعضای هیئت نظارت و روند رسیدگی به برخورد هیئت نظارت و دستگاه قضائی به چاپ كاریكاتور موهن در روزنامه شرق نیز محل تامل است.

ممكن است هر شهروند ایرانی نسبت به حكم یك قاضی معترض باشد و آن را عادلانه نداند. اما قرار نیست این اعتراض مبنا قرار گیرد چون به عدد معترضین ممكن است حكم قضائی وجود داشته باشد . احترام به استقلال قاضی و حفظ حریم قوا در همه دموكراسی‌های جهان یك امر پذیرفته شده است. در شرع مقدس اسلام نیز شان قاضی و حكم آن معلوم است.
اعتراض رئیس جمهور به اجرای یك حكم قضائی نوعی تقابل با اركان و اعضای یك قوه خارج از حیطه اقتدار قوه مجریه است و قانون ستیزی است. این اقدام مغایر سوگندی است كه ایشان برای پاسداری از قانون اساسی و پرهیز از خودكامگی  خورده‌اند.

 مسیر قانونی اعتراض به یك حكم قضائی در قوانین كشور مشخص است. اگر رئیس جمهور نخواهد این مسیر را طی كند این رفتار غیر مدنی او زیرذره‌بین دقت ملت ایران قرار می‌گیرد و آن را نمادی دیگر از قانون گریزی و قانون ستیزی برمی‌شمارد.

3- غرب، بویژه آمریكا در ضدیت با ملت ایران هر روز تدبیری تازه در تكمیل تهدیدات و تمدید تحریم‌ها می‌اندیشد و اتاق جنگ اقتصادی خود علیه ملت ایران را فعال نگه داشته است. رئیس جمهور برحسب سوگندی كه یاد كرده است در صف اول این مقابله باید قرار گیرد ودر پاسداری از نظام و اعتلای كشور، حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی كشور از هیچ اقدامی دریغ نورزد( اصل 121 قانون اساسی). به نظر می‌رسد دستور كاری كه روی میز رئیس جمهور است و ملت ما این دستور كار را در نطق‌ها و سخنرانی‌ها و نشست‌های احمدی نژاد از طریق رسانه ملی همه روزه دنبال می‌كند، خیلی تناسب با مقابله با آن تهدیدها و این تحریم‌ها ندارد.
- مردم انتظار دارند رئیس جمهور از ظرفیت عظیم و پایان ناپذیر اقتدار ملی در مقابله با تهدیدها استفاده كند .

- مردم انتظار دارند رئیس جمهور در تعامل با قوا تصویری از اتحاد و یكانگی را در داخل و خارج واتاب دهد و امید دشمن را به یاس تبدیل كند.

- مردم انتظار دارند با راهبرد‌های اقتصاد مقاومتی، رئیس جمهور تحریم‌ها را دور بزند و ثابت كند تهدیدها و تحریم‌ها كوچكتر از آن است كه در اراده  ملت در رسیدن به اهداف الهی خود خلل وارد كند و بزرگ‌نمایی تهدیدها و تحریم‌ها را به سخره بگیرد.

- مردم انتظار دارند دولت با تصمیمات شفاف و با همكاری مجلس مطالبات معیشتی مردم را مدیریت كند واز ظرفیت‌های عظیم هفدهمین اقتصاد جهان در دور زدن تحریم‌ها سود جوید.

- شرایط منطقه، شرایط حساس و خطیری است . غرب با دسیسه چینی برای انحراف در مسیر بیداری اسلامی در منطقه می‌خواهد آتش جنگ را بین دولت‌های اسلامی تركیه و سوریه و برخی كشورهای دیگر برافروزد. آنها می‌خواهند با تندبادهای سیاسی این آتش را به ایران بكشانند در چنین شرایطی اتحاد ملی و انسجام اسلامی ملت ایران فوق العاده مهم است . لذا ماموریت رئیس جمهور دراین باره كلیدی و محوری است.
آیا رفتار و گفتار رئیس جمهور با چنین ماموریتی همخوانی دارد؟

 آفرینش:خطر افسردگی در ایران

«خطر افسردگی در ایران»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم علی رمضانی است كه در آن می‌خوانید؛روز 10 اكتبر هر سال میلادی از طرف فدراسیون جهانی بهداشت روان (WFMH) به عنوان "روز جهانی بهداشت روان " نامگذاری شده است. در این حال سازمان جهانی بهداشت در بیانیه جدید خود اعلام کرد موضوع امسال جهانی سلامت روان با عنوان "افسردگی: یک بحرانی جهانی" انتخاب شده است. در این حال این توجه جهانی به سلامت روان و افسردگی فرصتی برای افزایش اطلاع رسانی درباره مشکلات و موضوعات مربوط به بهداشت روانی مردم كشور ما نیز هست.

در حقیقت افسردگی نوعی اختلال روانی است که متاسفانه امروز در کشور‌های مختلف شاهد آن هستیم و بسیاری هم آن را بیماری قرن می نامند.

بنا به آمارها در حال حاضر بیش از 350 میلیون نفر از مردم جهان در تمام جوامع و گروه های سنی مختلف از افسردگی رنج می برند و امروزه شیوع این بیماری، بار سنگینی بر دوش اقتصاد كشورها و بهداشت روانی هر جامعه ای می گذارد .

در کشور ما هم این بیماری رشد قابل توجهی را در پی داشته و بنا به آمارهای مختلف به طور متوسط 21 درصد مردم کشور دچار اختلالات روانی هستند که این میزان در زنان 26 درصد و در مردان 16 درصد است. همچنین سن متوسط افسردگی در سنین جوانی را 25 الی 40 شایع ترین سن افسردگی در ایران است.

در همین راستا نیز قابل توجه است كه مطالعه ای در سال 1388 نشان میدهد كه 34 درصد مردم تهران ابتلا به اختلالات روان به خصوص افسردگی هستند. در سطح ملی نیز 10 تا 15 درصد مردم کشور به بیماری افسردگی مبتلا هستند که زنان دو برابر مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند.

آنچه مشخص است می توان عوامل و متغیرهای زیاد و گسترده ای را در افسردگی یک فرد و جامعه ای دخیل دانست.

عوامل و اسبابی که هر یک به نوبه خود می تواند زمینه و بستری مهم را برای ایجاد افسردگی یک فرد و جامعه فراهم نماید. چنانچه عواملی همچون شکست و اتفاقات ناگوار در زندگی افراد،، اوضاع اقتصادی ، سیاسی و ...می‌تواند در ابتلای افراد به این بیماری موثر باشد. در این بین نیز باید به یاد داشت كه كارشناسان زنگ خطر افسردگی در ایران را به صدا درآورده‌اند و بسیاری نیز به این نكته توجه كرده اند كه از بحث افسردگی و زمینه های پیش آورنده آن در جامعه به ‌طور عجیبی غفلت شده است.

 در این راستا باید گفت که اگر به گستره پیامدهای منفی و فراوان افسردگی فردی و افزایش بروز آن در جامعه و در حوزه های گوناگون ، اقتصاد، فرهنگ ، اجتماع ، سیاست و.. نگاهی داشته باشیم درمی یابیم که چنانچه برنامه ریزی مناسبی برای كاهش افسردگی در جامعه و از بین بردن زمینه ها و بسترهای افزایش ان انجام ندهیم چه بسا جایگاه نه چندان نامطلوب فعلی در جهان نیز بدتر خواهد شد. جالب توجه است كه افسردگی با كنشهایی همانند خودكشی رابطه مستقیم دارد و اكنون نیز در میان كشورهای اسلامی پس از «سودان» و «تونس» مقام سوم خودكشی را داریم.

بنابراین بی گمان اگر در جستجوی جامعه با بهداشت روانی كامل هستیم هنوز كه كاملا دیر نشده است و باید دست به كار شد و در جستجوی علل افسردگی و خطر افزایش گسترده آن در كشور رفت.

حمایت:رویکرد نظامی به آمریکای لاتین

«رویکرد نظامی به آمریکای لاتین»عنوان یادداشت روز روزنامه حمایت است كه در آن می‌خوانید؛آمریکا در روزهای اخیر تحرکات جدیدی در عرصه آمریکای لاتین داشته است. در این چارچوب در سفر پانه‌تا وزیر دفاع به منطقه، وی از امضاء قراردادهای نظامی با پرو و اروگوئه خبر داد. این در شرایطی است که پیش از این آمریکا با کلمیا نیز توافقاتی داشته است. بررسی کارنامه آمریکا نشان می‌دهد که این کشور در حال توسعه مناسبات نظامی با آمریکای لاتین است و سعی دارد تا حضور نظامی در این منطقه را اجرایی سازد.

هر چند که سلطه بر آمریکای لاتین از ارکان سیاستهای آمریکا است و نظامی‌گری آن نیز امری در این چارچوب بوده اما تحرکات اخیر آمریکا در منطقه بیانگر ابعاد دیگری از تحولات است. در باب رویکرد گسترده آمریکا به آمریکای لاتین در حوزه نظامی چند نکته قابل توجه است.

نخست آنکه آمریکا در حوزه اقتصادی و سیاسی نتوانسته جایگاهی در آمریکای لاتین کسب کند به گونه‌ای که جبهه ضد امپریالیسم به رهبری کوبا و ونزوئلا، هر روز در ابعاد گسترده‌تری توسعه می‌یابد. پیروزی دوباره افرادی مانند چاوز در انتخابات ریاست جمهوری، عملا شرایط آمریکا را با چالشهای بیشتری مواجه کرده است. دوم آنکه آمریکا در حوزه خاورمیانه نیز چندان وضعیت مطلوبی ندارد و احتمال خروج آن دور از ذهن نمی‌باشد.

 به ویژه اینکه نگرش ضد آمریکایی منطقه را فرا گرفته و ملتها درصدد دوری کامل از آمریکا می‌باشند. سوم آنکه استراتژی کلان آمریکا توسعه حضور نظامی در جهان است که نمود آن را در تحرکات آمریکا در شرق آسیا، آسیای مرکزی و قفقاز و آفریقا می‌توان مشاهده کرد.

با توجه به این شرایط اهداف آمریکا از رویکرد نظامی به آمریکای لاتین می‌تواند ابعاد مختلفی را دربرگیرد. اولا آمریکا به دنبال احیای نفوذ در آمریکای لاتین و تفرقه‌افکنی میان کشورهای منطقه است. واشنگتن تلاش دارد تا از کشورهایی مانند پرو، اروگوئه و کلمبیا برای تفرقه در منطقه بهره‌برداری کند. واشنگتن برای اعمال فشار به جبهه ضد امپریالیسم سیاستهای نظامی را نیز در پیش گرفته است.

ثانیا آمریکا با ورود دوباره به آمریکای لاتین تلاش دارد تا موقعیت متزلزل خود در خاورمیانه و سایر نقاط جهان جبران کند. شرایط آمریکای لاتین از نظر منابع انرژی مانند خاورمیانه است لذا اولویت آمریکا را احیای جایگاه در این منطقه تشکیل می‌دهد.

ثالثا آمریکا سعی دارد تا آمریکای لاتین را بخشی از سیاست نظامی‌گری خود در جهان قرار دهد تا زنجیره تحرکات نظامی آن در آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و … تکمیل‌تر گردد. با تمام این تفاسیر آمریکا برای رسیدن به اهداف خود در منطقه با چالشی بزرگ مواجه است و آن نگرش منفی کشورهای منطقه است که عملا در برابر سیاستهای آمریکا قرار گرفته و خواستار پایان حضور واشنگتن در منطقه هستند.

تهران امروز:باوری كه می‌تواند پیروزی بیافریند

«باوری كه می‌تواند پیروزی بیافریند»عنوان یادداشت روز روزنامه تهران امروز به قلم سیدجواد سیدپور است كه در آن می‌خوانید؛برخی هنوز باورشان نمی‌شود آنچه رهبری پیش از این فرموده بودند مصداق كامل و عینی دارد كه «ما در شرایط بدر و خیبریم نه شعب ابی‌طالب». آنها اصرار دارند كه گفته ناصواب خویش را با عملكرد نادرست خود به جامعه بقبولانند و چنان نیز كردند، آنچنانكه در هفته گذشته روبه‌روی خیل مردمی كه تماشاگر یك كنفرانس بودند راست نشستند و از موثر بودن تحریم‌ها سخن گفتند و چنان وانمود كردند كه تو گویی هیچ تقصیری یا قصوری بر كهترین مقامی از مسئولان اجرایی وارد نیست و همه چیز آنچنان است كه دشمن روا داشته یا رقبا وارد ساخته‌اند.

و در اوج تب‌ تند بازار آنچنان «سركنگبین» در كامش ریختند كه «صفرا فزود» و چنان رفت بر خیابان‌ها كه معاندان را خوش آمد و مخالفان را شكرین كام كرد.

اما واقعیت آن است كه آنچه نمود عینی در عرصه اقتصاد یافت و باعث فزونی قیمت‌ها، كاهش ارزش پول ملی و از هم پاشیدگی نظم و نظام قیمتی بازار شد ریشه‌ در بی‌تدبیری مدیریتی دارد چرا كه ایران اسلامی دیر زمانی است كه طعم تحریم را چشیده و از آن عبور كرده است. عبور نه به معنای موفقیت صددرصدی بلكه به معنای كم اثر كردن دشمنی‌ها و خصومت‌های اقتصادی و پایدار سازی زیربناهای اجرایی و اقتصادی كشور.

این كاری است كه صورت گرفته و انكار آن انكار آفتاب است. تحریم حتما چالش‌هایی در پی دارد ولی آنگونه نیست كه نتوان و نشود آن‌را علاج كرد. آنچه همه كارشناسان درباره موثر بودنش اتفاق نظر دارند و سهم بسزایی برایش قائلند «سوء مدیریت» یا بی‌تدبیری در مدیریت است. به طوری كه معتقدند ریشه نابسامانی و افسارگسیختگی قیمت‌ها بی‌تدبیری مدیران اجرایی است. دولت كه فقط دولت روزهای خوش نیست.

اگر قرار بود تنها با در‌آمدهای سرشار و با ارزهای نفتی كشور را مدیریت كرد دیگر چه نیازی بود كه هم رهبر معظم انقلاب، هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم همه نخبگان اقتصادی و مدیریتی كشور بر كاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت تاكید موكد كنند و به انحای مختلف به مدیران اجرایی یادآوری كنند كه تن به قوانین برنامه‌های توسعه بدهند و بر اساس نص صریح قانون عمل كنند.

بی‌توجهی به آن قوانین و دادن گزارش‌های اشتباه اكنون مشكلات را عیان ساخته است چه اگر كشور از وابستگی به نفت نجات می‌یافت و بر اساس قانون برنامه عمل می‌شد اكنون شاهد رخدادهایی اینچنین در عرصه اقتصادی و زندگی روزمره مردم نبودیم. آنچه رخ داده اما هنوز قابل علاج است، هنوز می‌شود ثبات و آرامش حقیقی را به بازار آورد و هنوز می‌توان نظام و انتظام قیمتی را اعمال كرد.

اما اولین شرط این مهم باور مسئولین به این كار است. مدیران باید باور كنند و بپذیرند كه می‌توان و می‌شود از این وضعیت عبور كرد.

با افراد ناباور و ناامید و ضعیف حتما نمی‌شود و نمی‌توان از این گردنه عبور كرد. اینجا نیاز به خلاقیت، توانمندی، انگیزه بالا، هوش و ذكاوت اجرایی و كارآمدی مدیریتی دارد. چرا كه آنچه رخ داده و می‌دهد یك جنگ واقعی است. جنگی با تمام احكام و لوازمش، جنگ با یك ملت. اما همچنانكه رهبر فرزانه انقلاب روز گذشته و در جمع مردم پرشور خراسان شمالی تاكید كردند: «دشمنان در این جنگ هم به توفیق الهی مغلوب ملت ایران خواهند شد.»

آرمان:آیت‌الله‌ هاشمی‌ و مصائب پیش رو

«آیت‌الله‌ هاشمی‌ و مصائب پیش رو»عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم صادق جوادی حصار است كه در آن می‌خوانید؛در معادلات سیاسی دو عامل کلی نقش و میزان تاثیرگذاری یک نیرو را مشخص می‌کنند. 1- عوامل توانایی‌ها و داشته‌های آن نیرو 2- تقاضا و تمایل فضای سیاسی برای فعالیت او. در توضیح تمایل فضای سیاسی دو گروه نقش آفرین در فضای سیاسی است،تمایل عرصه عمومی و تمایل نیروهای بالادست.

ارزیابی وضعیت‌ ‌آیت‌الله‌هاشمی در سال‌های اخیر به روشنی بیانگر تاثیر تمایلات جناح اصولگرا نسبت به وی است. چه آنکه در تحلیل توانایی‌ها و همچنین نقش سازنده آیت‌الله‌هاشمی و در کنار آن تمایل فضای عمومی برای فعال شدن مجدد وی به این نتیجه می‌رسیم که وی از منظر این دو عامل کمبودی برای فعال شدن در عرصه سیاسی ندارد.

توانایی‌های‌ آیت‌الله‌هاشمی در اداره امور کشور،بخصوص در شرایط بحرانی امری اثبات شده است و از دیگر سو انطباق دغدغه‌های مطرح شده توسط ایشان در طول چند سال اخیر با مطالبات عرصه عمومی می‌تواند پیشاپیش حکایت از شکل‌گیری تمایلی در فضای عمومی به نفع ایشان شده است.

در دو سال اخیر و بعد از آشکار شدن شکاف‌های درونی اصولگرایان و اذعان صریح آنها به مشکلات، بارها از لزوم بازخوانی گذشته و نقش اصولگرایان در آن صحبت شده است،اما این صحبت‌ها تاکنون تاثیر چشمگیری بر رفتار این جناح سیاسی نداشته‌اند.

در این وضعیت این سوال به وجود می‌آید که تکلیف نیروهای میانه‌رویی که خواهان بهتر شدن شرایط هستند،چیست؟ نیروهایی چون آیت‌الله‌ هاشمی‌ در شرایط که برخی اصولگرایان همچنان بر همان طبل سابق می‌کوبند،چه باید بکنند؟ انشقاق و اختلاف اصولگرایان از یک طرف و نداشتن توان مدیریتی لازم در برخی زمینه‌هااز سوی دیگر این احتمال را افزایش داده که اصولگرایان دیر یا زود به دلیل رایط‌درون‌گروهی مجبور به واگذاری قسمت عمده فضا به رقبای خود شوند. درست اینجاست که کارآیی یک آلترناتیو قوی،قابل قبول و مهم‌تر از همه معتقد به تغییرات آرام و عقلانی مشخص می‌شود.

قطعا‌ آیت‌الله‌هاشمی قسمت مهمی از وزن این نیروی آلترناتیو خواهد بود. نبود چهره‌ها و عناصری چون او در شرایط خاص،امتیاز مثبتی است برای گروه‌های تندرو که با تکیه بر روش‌های پوپولیستی سعی در جلب مخاطب خود دارند. از همین رو است که برای روشن ماندن افق تغییرات مثبت، حفظ و حراست از عناصر معتدلی چون آیت الله ‌هاشمی‌یکی از الزامات اصلی محسوب می‌شود.

براساس آنچه گفته شد،نمی‌توان و نباید چندان برای‌ هاشمی بازی و نقش کوتاه مدتی قائل بود و پیشینه وی را مصروف معادلات زود گذر و خرد کرد. او وزنه‌ای است که مانند تمام تاریخ‌ خود کارآیی بی‌نظیری در شرایط بحران دارد. بنابراین ناظران فضای سیاسی باید منتظر باشند که وی در دهه چهارم عمر خود،نقطه عطف دیگری را در تاریخ فعالیت سیاسی‌اش تجربه کند.

مردم سالاری:ما و خودروساز داخلی

«ما و خودروساز داخلی»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم ولی درویشی است كه در آن می‌خوانید؛ قیمت خودروهای محصول ایران خودرو 10 درصد و سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو 18 تا 20 درصد افزایش یافت اما این همه ماجرا نیست، به دلیل اینکه اولا: خبرگزاری‌ها از درخواست خودروسازان برای افزایش 50 تا 65 درصدی قیمت خودرو خبر داده‌اند که کمیته قیمت‌گذاری، فعلا افزایش فوق را تصویب نموده است. ثانیا: برخی مقامات مطلع اعلام کرده اند که این افزایش قیمت مربوط به «فاز اول» بوده و قرار است در «فاز دوم» که به زودی عملیاتی خواهد شد، قیمت خودرو به طور میانگین 15 تا 20 درصد دیگر، افزایش یابد.

خودروسازان علت درخواست افزایش قیمت خودروهایشان را، افزایش قیمت ارز، فولاد، آلومینیوم، مس، روی و ... دانسته‌اند.رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز این افزایش قیمتها را با «افزایش هزینه سربار خودروسازان در نتیجه کاهش تولید خودرو» توجیه نموده‌اند.اما هیچ معلوم نیست که این برهان آوردن و توجیه کردنها چه لزومی دارد.

خصوصا برای اقناع ما، مردم «نجیب» که همواره و عملا ثابت کرده ایم از کشته‌های خود پشته می‌سازیم تا صنعت خودروی کشور، زمینگیر نشود و خودروسازان عزیزمان همچنان بر طارم اعلا بنشینند! و نیز بارها و بارها عملا اعلام کرده ایم که هر چه آنها قیمت خودروهای خود را افزونتر کنند، ما بیشتر خواهیم خرید! (حتی اگر پول نداشته باشیم از خودشان وام خواهیم گرفت، بی آنکه نرخ سودش برایمان کمترین اهمیتی داشته باشد!) و همگان شاهدند که ما به هیچ وجه نسبت به ایمن نبودن و حتی آتش گرفتن خودروهایشان معترض نبوده و نیستیم و اعلام می‌کنیم اگر ندرتاً از کسی نجوای اعتراضی شنیده شد، قطعا آن شخص، به علت شدت مصیبت، مشاعر خود را از دست داده است و دیگر او از ما نیست!

ما خودرو را از نمایندگی با جرثقیل، مستقیما به تعمیرگاه می‌بریم تا اعتماد به نفس این تولیدگران ملی را خدشه دار نکرده باشیم! ما قرارداد خرید خودرو را ماهها قبل می‌نویسیم و پولش را همان زمان می‌پردازیم اما آنرا تا پس ازابلاغ افزایش قیمتها و پرداخت مابه التفاوت جدید، تحویل نمی‌گیریم، تا بر انگیزه خودروسازان افزوده باشیم! بعضیها می‌گویند که مدتهاست که تعداد تلفات جاده ای ما از تعداد شهدا و جانبازان 8 سال جنگ تحمیلی مان پیشی گرفته است، اما ما می‌گوییم که این تلفات به هیچ وجه ربطی به امنیت خودروهای وطنی ندارد، مبادا خودروساز عزیز مجبور به هزینه بیشتر شود! ما از اینکه آنقدر وزن خودروهای بلاد خارجه را با تعرفه بالای واردات خودرو، سنگین می‌کنند که جز خودروهای سبک میهنی هیچ خودروی غریبه ای چاله‌های خیابانهای شهرمان را نوازش نمی‌کند، در پوست خود نمی‌گنجیم، تا خودرو ساز احساس ناامنی ناشی از رقابت نکند! ما خیلی کارهای دیگری هم می‌کنیم که ممکن است خود خودروسازان هم از ما توقع نداشته باشند! و از خودرسازان هم عاجزانه می‌خواهیم که در عزم ما برای اجرای بدون تنازل تصمیمات شان تردید نداشته باشند!

به همین دلیل اعلام می‌کنیم کسانی که سؤالات زیر یا مشابه آنها را مطرح می‌کنند، از ما، مشتاقان و در صف وصال خودروی داخلی ماندگان! و برائت خود را از آنان اعلام می‌کنیم!

1-اگر صنعت خودروسازی ما در برخی موارد تا 98 درصد بومی شده است، پس چه توجیهی دارد که بهای «همان موارد» به علت افزایش قیمت ارز تا به این حد افزایش یابد؟

2-آیا در ماههای اخیر به قدرت خرید آن قشر از مردمی که بازار هدف این خودروها هستند، به اندازه این افزایش قیمت خودروهای داخلی! افزوده شده است؟

3-آیا در صورت کاهش تعرفه‌های بالای واردات خودرو، خودروسازان داخلی به همین سادگی می‌توانند دم از افزایش 50 تا 65 درصدی قیمت خودروهای داخلی بزنند؟

4-آیا قطعه سازانی که همواره اعلام می‌کنند تولید قطعات خودرو را ملی کرده و به خودکفایی رسانیده اند، این حق را دارند که با توجیه افزایش قیمت ارز، افزایش بیش از 50 درصدی قیمتها را خواستار شوند؟

5-آیا شایسته است که مسئولین محترم، از درخواست افزایش قیمت خودرو، به عنوان اولین و شاید هم تنها قدم خودروسازان، برای جبران افزایش هزینه‌های سربار، دفاع کرده و یا آنرا توجیه نمایند؟

6-آیا مسئولین محترم این حق را دارند که لزوم نصب امکاناتی مانند ایربک بر روی خودروها را که در راستای تأمین امنیت جانی خریدار و از ابتدایی ترین حقوق اوست، دلیلی موجه برای افزایش قیمت خودرو به شمار آورند؟ (عدم نصب تجهیزات تأمین کننده امنیت جانی سرنشینان خودروها، یکی از اشتباهات غیرقابل جبران خودروسازان در همه سال‌های «توانستن و نکردن» شان بوده و استمرار آن، خیانت به جان و مال و آینده قشر عظیمی از هموطنانمان خواهد بود.)

گسترش صنعت:حمایت از تولید داخل مولفه اقتصاد مقاومتی

«حمایت از تولید داخل مولفه اقتصاد مقاومتی»عنوان سرمقاله روزنامه گسترش صنعت به قلم محمود دودانگه است كه در آن می‌خوانید؛از آنجا که ایران در شرایط خاص و حساسی از بابت تحریم‌های اقتصادی غرب قرار گرفته به‌طور حتم با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و منابع خدادادی که در کشور وجود دارد، می‌توان از این مرحله گذر کرد و اقتصاد کشور را به نقطه مطلوب رساند.

اما به طور حتم رسیدن به این هدف نیازمند سیاستی درست و اجرای طرحی جامع است که  بدون شک طرح اقتصاد مقاومتی که چندی پیش توسط رهبر معظم انقلاب بیان شد، طرحی همه‌جانبه، کافی و مفید برای عرصه اقتصادی است که می‌توان  به اهدافی که مدنظر است دست یافت.  اقتصاد مقاومتی دارای ابعاد و مولفه‌های بسیاری است. از آنجا که در شرایط تحریم فعالیت در عرصه کنونی اقتصادی کشور تا حدودی خاص شده است، بنابراین تقویت ‌بخش‌های صنعتی و  تولیدی و بهره گیری از ظرفیت‌های اقتصادی و همچنین شناسایی نقاط ضعف و آسیب‌پذیر و تبدیل آن به فرصت پایدار، از مولفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود. بنابراین هرچه بتوانیم خوداتکایی را در شرایط تحریم در کشور تقویت کنیم،  به همان اندازه می‌توانیم ادعا کنیم که مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرده‌ایم.

به عبارت دیگر، دستیابی به افق‌های اقتصاد مقاومتی، نیازمند کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، تقویت تولید داخلی و شکستن انحصارها و تحریم‌هاست که به طور حتم با استفاده از تولید و صنعت داخلی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، یکی از راهکارهای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی است. به این ترتیب، اگر بتوانیم از توانایی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی زیادی که در کشور وجود دارد استفاده و این ظرفیت‌ها را  از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم، به نظر می‌رسد می‌توانیم  به یک اقتصاد برتر در سطح جهانی تبدیل شویم که این موفقیت بسیار بزرگی است. در حال حاضر نقاط ضعف و آسیب‌پذیری درکشور وجود دارد که باید با تمهیدات ویژه آنها را به فرصت پایدار تبدیل کرد که بخش تولید و صنعت کشور با توجه به مشکلاتی که دارد، یکی از این ضعف هاست.

با وجود  ظرفیت‌های زیادی که در بخش‌های تولیدی و صنعتی در کشور وجود دارد اما به دلایل مختلف هنوز استفاده موثری از این ظرفیت‌ها  نشده است. از آنجا که تقویت تولید و صنعت درکشور باعث بازدهی و توسعه اقتصادی کشور می‌شود، به نظر می‌رسد باید راهی برای رفع مشکلات این بخش‌ها کرد که بتوانیم به خوداتکایی در شرایط تحریم برسیم و اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم.

دنیای اقتصاد: کودکان امروز، اقتصادسازان آینده

«کودکان امروز، اقتصادسازان آینده»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم یاسر میرزایی است كه در آن می‌خوانید؛در انتهای هفته کودک قرار داریم. این مناسبت بهانه‌ خوبی است تا نگاهی متفاوت به کودکان داشته باشیم.

بیایید این بار از دریچه کودکان به وضعیت کلان‌تر اقتصاد کشور نگاهی بیندازیم. همان‌طور که در نگاه سنتی، خانواده‌های ایرانی به کودکانشان به چشم تکیه‌گاه آینده و دستگیر دوران پیری‌شان می‌نگریستند، می‌توان در نگاهی فراتر، به کودکان جامعه به عنوان سازندگان آینده اقتصاد کشور نگریست؛ بنابراین وضعیت کنونی کودکان تا حد زیادی می‌تواند تخمینی واقعی از چشم‌انداز آتی به ما بدهد. نمودارهای جمعیتی نشان از کاهش تعداد کودکان دهه ۸۰ نسبت به کودکان دهه 60 و 70 می‌دهد. این واقعیت، امیدها و نگرانی‌هایی را در پی دارد.

از یکسو زیرساخت‌های آموزشی، تفریحی و فرهنگی که در دوره پر از کودک دیروز ایجاد شده است، فضای مناسب و گسترده‌ای را برای کودکان کم‌جمعیت‌تر امروز ایجاد کرده است. کودکان امروز به لطف جمعیت کمترشان و به لطف تمام کوشش‌های پایه‌ای که در سال‌های پیش صورت گرفته است، با امکانات عمومی بیشتری برای رشد مواجهند. خانواده‌ها نیز به خاطر کم شدن تعداد فرزندانشان فرصت، فراغت و حوصله‌ بیشتری برای تربیت کودکان خواهند داشت.

می‌توان با اغماض گفت که سرانه وقتی که والدین برای تربیت کودکان امروز می‌گذارند به طور بالقوه بیشتر است. این فراغت، البته اثراتی جدی بر رشد خود والدین نیز خواهد گذاشت. والدین امروز برخلاف والدین دیروز زمان بیشتری را می‌توانند صرف خودشان کنند و رشد شخصیتی و اجتماعی خود را حتی پس از داشتن کودکان پی بگیرند؛ چیزی که برای خانواده‌های پرفرزند دیروز ممکن نبود. رفاه کودکان امروز نیز قطعا رشد کرده است.

یک محاسبه ساده به ما می‌گوید وقتی سرانه درآمد خانواده را تقسیم بر تعداد کمتری مصرف‌کننده می‌کنیم، به عدد بهتری می‌رسیم. هر چند که محاسبه دقیق درآمد خانواده‌ها در سال‌های جدید نسبت به سال‌های پیش نیازمند تحقیق‌های جدی‌تر است، اما شهود عمومی ما موافق بهتر شدن وضعیت معیشتی در یک روند درازمدت است. اینها امیدهایی است که در کنار شادی و نشاط کودکانمان وجود دارد، اما در کنار این شادی‌ها باید تلخی برخی واقعیت‌ها را نیز از وجدان خویش پنهان نکرد.

جمعیت کمتر کودکان امروز، یعنی نیروی کار کمتر برای سال‌های آتی؛ سال‌هایی که از قضا کودکان دیروز پیر می‌شوند و یک جمعیت بزرگ نیازمند به انواع مراقبت‌ها را تشکیل می‌دهند. سوال مهم این خواهد بود که آیا کودکان امروز را برای پذیرش مسوولیت اجتماعی آینده آموزش می‌دهیم؟ وضعیت بهتر امکانات عمومی امروز، توقع کودکان را نیز بالا برده است و این خود ضرورت رشد وضعیت اقتصادی خانواده‌ها را به همان تناسب نیز نشان می‌دهد؛ تعارض ناشی از ایجاد توقع و عدم ارضای نیازهای متناسب با آن می‌تواند ضربه‌های سنگین شخصیتی وارد کند. از طرفی رشد حرفه‌ای کودکان امروز و تولید نیروی کار متبحر برای آینده نیازمند امکانات متناسب با آن نیز هست. هرچند امکانات عمومی ساخته شده برای کودکان دیروز به جهت کمّی زیاد است، اما آیا کیفیت لازم برای تربیت متناسب با تغییرات روز جامعه و جهان را دارند؟

کودکان امروز هرچند به خاطر سرمایه‌گذاری‌های دیروز شادمانند، اما باید خود را برای آینده‌ای که با دشواری‌های کمّی مواجه نیست، آماده کنند. والدین‌ آنها نیز باید همین سرمایه‌گذاری‌ها را برای نسل بعدی آنها به یادگار گذارند. هفته کودک می‌تواند بهانه‌ای باشد تا چشم‌انداز جوانی و میانسالی کودکانمان را با خود مرور کنیم و به این بیندیشیم که چگونه کودکان امروز می‌توانند اقتصادسازان آینده ما باشند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
پنج شنبه 20/7/1391 - 12:46
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
آیا حکم سنگسار حذف می‌شود؟
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون آغاز بازی بزرگان در «كلاه پهلوی»،تاکید هاشمی بر تلاش برای حفظ نظام،سرما كم نبود آتش هم به چادر زلزله‌زدگان افتاد،سوال درباره سرنوشت درآمدهای ارزی،آیا حکم سنگسار حذف می‌شود؟،سیاست جذب دلارهای خانگی و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

جام جم

رهبر معظم انقلاب:تحریم‌ها به موضوع هسته‌ای ربطی ندارد
آغاز بازی بزرگان در «كلاه پهلوی»
پذیرش 1600 نفر در مرحله تكمیل ظرفیت آزمون دكتری
هاشمی: اصل ولایت‌فقیه كانون مركزی نظام جمهوری اسلامی است

كیهان

رهبر انقلاب:مشكل گرانی و بیكاری با همت مسئولان قابل حل است
تازه‌ترین گزارش از ساخت و ساز در مناطق زلزله زده
پرواز یك پهپاد ناشناس دیگر همه چیز را در اسرائیل به هم ریخت
آیت الله لاریجانی:شناسایی و برخورد قاطع با اخلالگران ارزی ادامه خواهد داشت

خراسان

رهبر انقلاب:بالارفتن قیمت ها وبیکاری که همه مردم با آن دست به گریبانند مشکلات غیرقابل حلی نیست
تاکید هاشمی بر تلاش برای حفظ نظام 
اظهارات آملی لاریجانی ومحسنی اژه ای درباره نقش برخی تصمیمات دولت و سودجویی اخلالگران درالتهاب بازار ارز
معاون وزیر خارجه روسیه:ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز سوریه قابل بررسی است

جمهوری اسلامی

رهبر انقلاب:مسئولان حدود قانونی را رعایت كنند و تقصیرها را به گردن همدیگر نیندازند
رئیس قوه قضاییه به اخلالگران بازار ارز هشدار داد
آیت الله هاشمی رفسنجانی:مخالفان حكومت اسلامی تحت عنوان ولایتیون با برنامه‌های امام مبارزه كردند
دادستان كل كشور:نمی‌توان گفت همه برنامه‌های اقتصادی درست بود و فقط 14 نفر اخلال كردند

ابرار

رهبر انقلاب:ملت ایران جبهه استكبار را در حسرت شكست دادن خواهد گذاشت
درخواست ویژه معاون وزیر نفت از مجلس:اختصاص سهم بیشترى از بودجه ۹۲ براى توسعه صنعت نفت
خطوط برق فشار قوى با تهران خداحافظى مى كنند
داوود اوغلو: بهار عربى جایگاه خاورمیانه را احیا كرد

رسالت

مقام معظم رهبری:برخی در بزرگ نمایی تحریم‌ها با دشمنان همزبان می‌شوند
رئیس قوه قضاییه:برخورد با اخلالگران ارزی قاطعانه ادامه می‌یابد
لاوروف:ماجراجویی علیه ایران عواقب خطرناكی دارد
وزیر بهداشت:ایران در تولید علم پزشكی جایگاه بیستم دنیا را دارد

سیاست روز

رهبر انقلاب:ادعای لغو تحریم‌ها دروغ است
سرما كم نبود آتش هم به چادر زلزله‌زدگان افتاد
گمرک،وارد شد؛ وزارت صنعت، وارد نشد
كریم باقری: نمی‌توانم در این فوتبال كثیف كار كنم

تهران امروز

رهبر معظم انقلاب:ملت، استكبار را در حسرت شكست ایران خواهد گذاشت
دور تازه مذاكرات هسته‌ای آغاز می‌شود؟
سوال درباره سرنوشت درآمدهای ارزی

آفرینش

کارنامه نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی 91 امروز منتشر می شود
رهبر انقلاب:بالا رفتن قیمت ها و بیکاری مشکلاتی است که همه مردم با آن دست به گریبان هستند اما غیر قابل حل نیستند
رئیس قوه قضاییه تاكید كرد؛شناسایی و برخورد قاطعانه با سودجویان و اخلالگران ارزی
معاون سازمان سنجش خبر داد:تكمیل ظرفیت آزمون دكتری تا شنبه ادامه دارد

جوان

رهبر معظم انقلاب:برخی در بزرگنمایی تحریم همزبان دشمن می‌شوند
فرزین:اجرای فاز دوم هدفمندی منتفی نیست
حجاج ایرانی از مدیریت خدمات گلایه دارند
پرداخت 300 دلار ارز مسافرتی به نرخ مبادله‌ای

حمایت

استقبال به یادماندنی از رهبر انقلاب
آیت‌الله‌آملی‌لاریجانی:باسودجویان قاطعانه برخورد می کنیم
بیانیه 170 نماینده درباره نشست خبری احمدی‌نژاد
دادستان کل کشور:نوسانات بازار ارز را فرافکنی نکنیم

ملت ما

رهبر معظم انقلاب:نسل جوان و شجاع یكی از ثروت‌های ملت است
بیانیه اعتراضی 170 نماینده به رئیس جمهور
دولت دست به كار بودجه 92 شد
محسنی اژه‌ای:نمی‌توان گفت فقط 14 نفر اخلال كردند

فرهیختگان

رهبر انقلاب:دشمنان و برخی در داخل تحریم‌ها را بزرگنمایی می‌كنند
افزایش قیمت پروازهای داخلی

آرمان

مقام معظم رهبری:تحریم‌ها جنگ با یک ملت است
محمد‌علی نجفی مطرح کرد:نقش مشورتی آیت‌الله ‌هاشمی در انتخابات
افزایش 50درصدی بلیت هواپیما تا دوهفته آینده
آیا حکم سنگسار حذف می‌شود؟

مغرب

رهبر معظم انقلاب:بی‌تدبیری‌ها مشكلات را افزایش می‌دهد
مسافران 300 دلار ارز مبادله‌ای می‌گیرند
ضامن از وام ازدواج حذف شد
رونمایی از ترانه پخش نشده فیلم كیمیایی

آفتاب یزد

رهبر معظم انقلاب:وظیفه شناسی،موقع شناسی و عزم راسخ لازمه ادامه پیشرفت و حركت پرشتاب
هاشمی رفسنجانی:بخش حقوق ملت در قانون اساسی مورد توجه بیشتر قرار گیرد
سوال از احمدی نژاد منتفی می‌شود؟
نقش مشورتی رفسنجانی در انتخابات

مردم سالاری

رهبر انقلاب در جمع مردم خراسان شمالی:برخی بی‌تدبیری‌ها مشکلات را افزایش می‌دهد
سوال از رئیس‌جمهور با 102 امضا
بازی سه ضلعی جریان مشایی - احمدی نژاد
برداشت برنج تمام شد اما واردات ادامه دارد

ابتكار

سوال از احمدی نژاد روی میز هیئت رئیسه
رهبر انقلاب:برخی در بزرگنمایی تحریم با دشمنان همزبان می‌شوند
تشدید درگیری‌های مرزی میان تركیه و سوریه
ادامه برخورد با اخلالگران بازار ارز

جهان صنعت

سوال 102 نماینده از رئیس جمهور
رهبر معظم انقلاب:بی‌تدبیری ممكن است مشكلات تحریم را افزایش دهد
اختصاص 300 دلار ارز مبادلاتی به مسافران
آتش سوزی در چادر زلزله زدگان یك كشته داد

گسترش صنعت

رهبر معظم انقلاب:تولید ملی علاج اصلی مشكلات اقتصادی كشور
وزیر صنعت معدن و تجارت تاكید كرد؛هم افزایی اعضای دی 8 در صنعت و فناوری
اولویت‌های 9 و 10 به مركز مبادلات نمی‌آیند
برقی كردن راه آهن تهران مشهد

دنیای اقتصاد

سیاست جذب دلارهای خانگی
مقام معظم رهبری:تحریم‌ها در واقع جنگ با یك ملت است
مالیات نیاید، عوارض می‌آید؛شورای پایتخت در برابر رشد خانه‌های خالی 
ورود بورس به فاز استراحت

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
پنج شنبه 20/7/1391 - 12:46
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
تمایل دولت به افزایش یارانه نقدی
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت برای افزایش یارانه نقدی در سال جاری تمایل داشت، گفت: در حال حاضر دولت در مورد اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی با کسری بودجه مواجه است که مجموع این کسری به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی  با تاکید بر اینکه دولت برای تامین کسری بودجه تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد،‌گفت: مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی دولت ۱۴۴ هزار میلیارد تومان است که از این میزان ۱۰۱ هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای و جاری، سه هزار میلیارد تومان مربوط به بدهی‌های دولت در قبال دستگاه‌ها و ۴۰ هزار میلیارد تومان مربوط به بخش عمرانی و پروژه‌های تملک‌دارایی و سرمایه‌ای است.

وی افزود: در این بین طبق اطلاعات ما دولت پیش بینی کرده که سقف اعتبارات هزینه‌ای و جاری را در سال جاری ۲۱ هزار میلیارد تومان کاهش دهد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در عین حال گفت: بیشترین کسری بودجه در بخش عمران است که پیش‌بینی می‌شود از ۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه تنها حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار محقق شود و مابقی مسکوت بماند.

حاجی دلیگانی در ادامه با اشاره به مصوبه مجلس در مورد توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تا پایان سال جاری، در مورد میزان تغییر در نوع پرداخت یارانه‌های نقدی، اظهار کرد: طبق اطلاعات ما قصد دولت افزایش یارانه‌های نقدی از میزان کنونی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود که با این مصوبه مجلس، در مورد ممنوع افزایش یارانه‌های نقدی تا پایان سال بعید است که چنین اتفاقی بیفتد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که با مصوبه مجلس، امکان افزایش قیمت آب، برق و گاز نیز تا پایان سال جاری وجود ندارد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه در واکنش به انتشار اخباری در خصوص قطع یارانه نقدی برخی از اقشار مردم به دلیل کسری بودجه، گفت: رخ دادن این اتفاق بعید است چون تفکیک مردم برای پرداخت یارانه نقدی شدنی نیست. البته در مقطعی از بخش مرفه جامعه درخواست شد که داوطلبانه یارانه نقدی دریافت نکنند که این اتفاق نیز افتاد اما جدا از این موضوع، تفکیک مردم برای پرداخت نکردن یارانه نقدی شدنی به نظر نمی‌رسد.

وی در عین حال با بیان اینکه تفکیک طبقات مختلف جامعه و ندادن یارانه نقدی به طبقات مرفه امری درست به شمار می‌آید، افزود: با این وجود نمی‌کنم که این کار عملیاتی شود چون شناسایی طبقات برخوردار جامعه مقداری مشکل است‌،‌ همان‌طور که برخی از افراد در خوداظهاری میزان اموال و دریافتی‌های خود را درست بیان کرده‌اند، تعدادی دیگر نیز در این رابطه اطلاعات دقیق ندادند که از همین رو تفکیک افراد برخوردار از غیربرخوردار مشکل است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس ادامه داد: از سوی دیگر شرایط مالی مردم در هر ماه و سال تغییر پیدا می‌کند،‌ ممکن است فردی که امروز درآمد خوبی داشته است فردای آن روز بر اساس اتفاقات و شرایط خاص از آن درآمد کافی برخوردار نباشد از این رو نمی‌توان تفکیکی بین افراد برخوردار و غیربرخوردار برای قطع یارانه نقدی انجام داد.منبع: shafaf.ir
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2046روز قبل
پنج شنبه 20/7/1391 - 9:47
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5242 )
رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم خراسان شمالی در ورزشگاه تختی با بیان اینکه تحریم‌ها از قبل بود، تصریح کردند: امروز دشمنان ما و رسانه‌ها مساله تحریم را بزرگ می‌کنند برخی‌ها هم با آنها همراهی می‌کنند، تحریم‌ها از قبل بود.
رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم خراسان شمالی در ورزشگاه تختی با بیان اینکه تحریم‌ها از قبل بود، تصریح کردند: امروز دشمنان ما و رسانه‌ها مساله تحریم را بزرگ می‌کنند برخی‌ها هم با آنها همراهی می‌کنند، تحریم‌ها از قبل بود.

 فرازهایی از سخنان رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور مردم خراسان شمالی در ورزشگاه تختی به این شرح است:

* اگرچه امروز توفیق نداریم در حرم امام رضا(ع) باشیم اما از این منطقه که متعلق به آن حضرت است به ایشان سلام می‌کنیم.

* خراسان شمالی با جاذبه‌های گردشگری متاسفانه ناشناخته و عبور سالیانه میلیون‌ها مسافر مشتاق حرم رضوی و استعدادهای سرشار دیگر، دارای موقعیت حساسی است.

* در همه عرصه‌هایی که حضور مردم در آنها آشکار است، مردم این منطقه را با سرزندگی، نشاط و آماده‌ به کار بودن شناختیم.

* از حضور پرشور امروز مردم، هم تشکر می‌کنم و هم عذرخواهی می‌کنم/ حضور مردم منطقه را همیشه دیده‌ایم.

* خراسان شمالی جزو ۱۰ استان برتر کشوری از لحاظ استعداد و توانایی علمی است.

* جوان بجنوردی باید افتخار کند که متعلق به این استان و مردم است/ همزیستی قومیت‌های مختلف در این استان یکی دیگر از ویژگی‌ها است و باید آن را قدر دانست.

* این حالت نشاط و پای کار بودن در همه جای کشور دیده می‌شود/ نعمت بزرگیست اما برای رفتن به قله‌ها کافی نیست/ بایستی نقشه راه وجود داشته باشد و این حرکت دائم رصد شود.

*اگر بخواهیم هدف‌های ملت ایران را در یک مفهوم خلاصه کنیم، آن مفهوم کلیدی عبارت است از «پیشرفت»/ پیشرفت در منطق اسلام با غرب متفاوت است.

*پیشرفت اسلامی و انقلابی یعنی پیشرفت همه‌جانبه/ هم برای دنیا سنگ تمام بگذار هم برای آخرت/ مسئولان جوری برنامه‌ریزی کنند که انگار تا آخر دنیا زنده هستند/ باید ۵۰ سال آینده را دید.

*رصد کردن مرحله پیشرفت کشور ماموریت نخبگان است.

*در ۳۰ سال اخیر پیشرفت کشور و ملت به‌سوی قله‌ها متوقف نشده است.

*مردم می‌خواهند با چشم باز حرکت کنند، بابصیرت بدانند کجا می‌روند/ این آگاهی دادن وظیفه نخبگان است.

*اگر ملتی توانست روحیه برجسته خود را که آمیخته از امید،‌ عزم، ایمان، تلاش و حرکت است را حفظ کند،‌ هیچ مشکلی مقابل او مشکل نیست.

* ما تقریبا یک صدم جمعیت دنیا را داریم، یک صدم دنیا هم وسعت داریم اما منابع اصلی ما از یک صدم بیشتر است.

ثبات سیاسی کشور از ابتدای انقلاب سیر صعودی داشته است.

* یکی از باارزش‌ترین موجودیهای کشور همین نسل جوان تحصیل‌کرده است.

* یکی از خطاهایی که خود ما کردیم و مسئولین و خود بنده حقیر هم در آن سهیمم، بحث متوقف نشدن بحث کنترل نسل بود/ اوایل خوب بود اما نباید ادامه پیدا می‌کرد.

* ملت ایران از مشکلات اقتصادی عبور خواهند کرد/ از بحرانهای بزرگتر از این عبور کرده‌ایم.

* بالا رفتن قیمتها و اشتغال جزو دغدغه‌های اساسی امروز مردم در سراسر کشور است/ لکن مشکل اساسی که مسئولین نتوانند حل کنند، نداریم.

* امروز دشمنان ما و رسانه‌ها هی مساله تحریم را بزرگ می‌کنند برخی‌ها هم با آنها همراهی می‌کنند/ تحریم‌ها از قبل بود.

* تحریم‌ها را از زمانی شروع کردند که اصلا حرفی از انرژی هسته‌ای نبود/ می‌گویند اگر ملت دست از حق خود در انرژی هسته‌ای بردارد، تحریم‌ها را برمی‌داریم؛ دروغ می‌گویند.

* ارتباط تحریم‌ها با مساله هسته‌ای ایران دروغ است/ آن چیزی که آنها را عصبانی می‌کند، سرافرازی و گردن‌کشی ملت ایران است.

* چند نفر ۲ یا ۳ ساعت چند سطل زباله آتش می‌زنند در تهران، آنها می‌گویند ایران شلوغ شد/ وضع ما بدتر است یا وضع شما/ خیابانهای شما ۲ سال است که شب و روز پر است از مردم معترض.

* ممکن است البته مشکلاتی به وجود آید/ برخی بی تدبیری‌ها هم مشکلات را افزایش می‌دهد/ اما اینها چیزی نیست که ملت نتواند از آن عبور کند.

* مسئولان البته وظیفه دارند/ هوشیاری مردم نقش دارد/ عده‌ای آمدند با نام بازاری در تهران اغتشاش کنند، بازاریها فورا آمدند و بیانیه دادند/ این باارزش است.

* در فتنه ۸۸ هم حرف ما همین بود/ باید کسانی که بنام آنها پایگاه بسیج را گلوله‌باران کردند، اعلام می‌کردند که ما از اینها جداییم، نکردند/ اگر هوشیاری به خرج می‌دادند، خیلی از حوادث رخ نمی‌داد.

* بدانند جمهوری اسلامی بر این مشکلات فائق خواهد آمد و آنها را باز هم در حسرت شکست ملت ایران خواهد گذاشت.

* مسئولین حد و قانون اساسی را نسبت به خودشان حفظ کنند/ مسئولین ما دلسوزند.

* قانون نقص ندارد/ وظیفه هر ۳ قوه معلوم است/ مشکلات را نباید به گردن هم بیاندازند/ مسئولین با هم همدلی داشته باشند و مسئولیت شناس باشند.

* اروپاییها در ادامه‌روی از سیاستهای آمریکا دارند حماقت می‌کنند/ با جلب نفرت ملت ایران، دارند بی‌خردی می‌کنند.

* علاج اصلی کشور، تقویت تولید ملی است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2046روز قبل
پنج شنبه 20/7/1391 - 8:59
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
اردوغان و سرگشاد شیپور جنگ
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین سمائل روز كشورو جهان پرداخته‌اند از جمله «كدام نیرو پهپاد را به سمت دیمونا حركت داد؟»،«پیام های پیشنهاد جایگزینی فاروق الشرع به جای اسد»،«تغییر ۱۸۰ درجه‌ای مواضع»،«اردوغان و سرگشاد شیپور جنگ»،«ركن چهارم قدرت!»،«راز ماندگاری چاوز»،«نقش صادرات در افق اقتصاد»،«سیاست‌های اقتصادی و حافظه تاریخی مردم»و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

كیهان:كدام نیرو پهپاد را به سمت دیمونا حركت داد؟

«كدام نیرو پهپاد را به سمت دیمونا حركت داد؟»عنوان یادداشت روز روزنامه كیهان به قم سعدالله زارعی است كه در آن می‌خوانید؛طی هفته گذشته دو اتفاق مهم در ارتباط با رژیم صهیونیستی افتاد ولی كمتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت یكی از این دو اتفاق برگزاری جشن بزرگ در مصر بمناسبت سالگرد جنگ رمضان و اتفاق دیگر ماجرای نفوذ پهپاد به منطقه جنوبی فلسطین بود. این دو اتفاق نزدیك به هم یك موضوع مشترك را تداعی كرد: محیط و مفهوم امنیتی اسرائیل در حال یك دگرگونی اساسی است.

برگزاری مراسم جشن با حضور دهها هزار ارتشی و مردم مصر بمناسبت سالگرد آخرین جنگ مصر و سوریه با رژیم صهیونیستی از این جهت دارای اهمیت ویژه است كه در این جنگ 16 روزه مصری ها و سوری ها با كشتن نزدیك به 000/10 نظامی اسرائیلی صحرای سینا و منطقه تابا را از اشغال نظامی آزاد كردند و از همه مهمتر «خط بارلو» كه به چندین مانع مجهز شده بود، توسط گروهی از نیروهای اخوان المسلمین به فرماندهی سرهنگ بارلو شكسته شد و هزاران رزمنده به همراه تجهیزات نظامی، صحرای سینا كه بیش از دو برابر مساحت كل فلسطین است (یعنی شامل سرزمین های 1948 كه اسرائیل خوانده می شوند و سرزمین های 1967 كه فلسطین اشغالی خوانده می شوند) را در عملیاتی برق آسا به تصرف درآوردند. در این عملیات دهها هواپیما و بالگرد و صدها تانك اسرائیلی منهدم شدند. البته یك هفته بعد نظامیان مصری بر اثر فشار مشترك آمریكا، انگلیس، فرانسه و شوروی با چشمان اشكبار صحرای سینا را ترك كردند و بار دیگر رژیم صهیونیستی در صحرای سینا مستقر گردید و از این رو خاطره خوش پیروزی رنگ شكست به خود گرفت.

بعدها براساس پیمان كمپ دیوید، رژیم مصر جنگ 1967- جنگ رمضان كه جنگ یوم كیپور هم خوانده می شود- را فراموش كرد و در روابط با تل آویو دورانی را شروع كرد كه نظامیان رژیم صهیونیستی از آن به دوران «صلح سرد» (COLD PEACE )یاد می كنند.

از آن روز به بعد «جنگ رمضان» برای كسانی اهمیت داشت كه صلح با رژیم جنایتكار را قبول نداشتند و با استناد به آن می گفتند امكان غلبه بر اسرائیل وجود دارد و نیازی به صلح نیست. محمد مرسی و اخوان المسلمین تاكنون در این طرف قصه بودند و برای بسیاری این سؤال وجود داشت كه اولین رئیس جمهور اخوانی مصر در سالگرد جنگ 73 چكار می كند آیا به عنوان یك دولت و در چارچوب توافقنامه ها از كنار موضوع می گذرد یا به عنوان عضو برجسته اخوان، خاطره جنگ رمضان را احیا می كند.

محمد مرسی راه دوم را انتخاب كرد و از این رو در اولین سالگرد این جنگ پس از شكل گیری دولت جدید، مراسم بسیار باشكوه و معناداری، برگزار شد البته در عین حال محمد مرسی در سخنرانی نسبتا طولانی خود در این مراسم اشاره كمتری به رژیم صهیونیستی كرد و از خیانت سادات در تن دادن به فشار جبهه هوادار رژیم صهیونیستی هم حرفی نزد و پیش از آن با نثار گل به قبر انور سادات از او به عنوان رئیس جمهور و فرمانده مصر در جنگ 6 اكتبر 1967 تجلیل كرد.

تجلیل مرسی از نظامیان و مردمی كه در جنگ رمضان شركت كرده بودند و یادآور این نكته كه مصر در مواجهه با دشمن با تمام قوا از خود دفاع می كند و اشاره به این كه مصر در كنار فلسطینی ها قرار دارد، دارای معنایی بسیار فراتر از تجلیل مرسی از سادات می باشد چرا كه امروزه سؤال مهم در سطوح منطقه ای و بین المللی این است كه تحولات، مصر را به كدام سو می برد و در این میان رژیم تل آویو چه سرنوشتی پیدا می كند. از این منظر، مراسم روز شنبه 15 مهر- 6 اكتبر- برای آمریكا و صهیونیست ها پیام خوبی به همراه نداشت. حوادث هفته های اخیر صحرای سینا هم دلیل جداگانه ای است كه طبعا بر میزان نگرانی آنان می افزاید.

یك نكته كلیدی و بسیار مهم درباره مصر این است كه نخبگان سیاسی در تحولات، نقش ثانویه داشته و توده های مردم بازیگران اصلی این میدان هستند. بر این اساس بیش از آن كه محمد مرسی و اخوانی ها تنظیم كننده معادلات آینده باشند توده های مردم ایفای نقش می كنند. اگر تحلیل گران درباره آینده و مواضع بعدی مرسی و اخوان تردیدهایی دارند ولی درباره این كه تحولات به سطوح اجتماعی راه یافته و هیئت حاكمه مصر را به سمت جلو می راند، تردید ندارند و این موضوعی است كه روز به روز برجسته تر می شود. اگر به شور و حرارت مردم در مراسم بزرگ 6 اكتبر نگاه می انداختیم می توانستیم فشار ویژه آنان بر حكمرانان را به وضوح مشاهده نمائیم.

«جان اسپوزیتو» در صفحه 7 كتاب خود «اسلام سیاسی» كه در سال 1373 منتشر گردید، می نویسد: «اسلام نیرومندترین بنیان قدرت اجتماعی در خاورمیانه و آفریقای شمالی است و حكومت های وابسته به غرب- در برابر آن بر خود می لرزند. زیرا اعراب در همه جا برای نجات از فلاكت و بدبختی های مختلف خود به آن متوسل می شوند این قدرت نه ساخته دولت های مصر و عراق بلكه قدرت مساجد ساده و بی آلایش است» مصر، تركیه، عربستان و هر نقطه دیگر از جهان عرب دارای هر نوع از حكمرانی كه باشند و حكمرانان آنان از طریق شیوه های دمكراتیك سر كار آمده یا با استفاده از قوه قهریه بر مردم خود تحمیل شده باشند، تاثیر محدودی در تحولات دارند و در نهایت ناچارند به راهی بروند كه ملت ها پیش پای آنان قرار داده و یا بر آنها تحمیل می كنند.

حضور پررنگ محمد مرسی در مراسم روز ششم اكتبر چه یك ابتكار عمل اخوانی باشد و چه برخاسته از نیازی كه اخوان برای همراهی با مردم دارد، یك خبر مهم به حساب می آید. در متن این خبر این نكته كه «مصر به عقب بازنمی گردد»، خودنمایی می كند و این خبر وحشتناكی برای غرب به حساب می آید.

خبر دوم مربوط به نفوذ یك پهپاد- هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی- در منطقه حساس و نظامی جنوب فلسطین و در نزدیكی با تأسیسات اتمی دیمونا است. این خبر دارای ابهامات و در نتیجه موجب گمانه زنی های ضد و نقیضی شده است. پیش از این و با فاصله كمی از دست یافتن ایران به پهپاد آمریكایی RQ170، یك هواپیمای جاسوسی رژیم صهیونیستی-از نوع هواپیمایی كه چند روز پیش در آسمان «بئرالسبع» منهدم شد در بخش های شمالی فلسطین و در مجاورت پایگاه هوایی اسرائیل در صفد منفجر گردید.

در آن زمان تنها یكی از رسانه های رژیم صهیونیستی این خبر را منتشر كرد و از قول یك مقام نظامی لشكر جلیل شمالی نوشت اسرائیل از دست یافتن حزب الله لبنان به یك تكنولوژی فوق مدرن كه قادر است هواپیمایی را در 30 كیلومتری مرزهای خود ساقط كند، به شدت نگران است» كما اینكه در همان ایام یك هواپیمای جاسوسی دیگر آمریكا در كنیا ساقط شد و بر حجم سؤالات پیرامون نیروهای احیاناً نامرئی كه قادر به نفوذ در سیستم امنیتی، فنی و اطلاعاتی هستند، افزود.

درباره خبر نفوذ یك هواپیمای جاسوسی به منطقه حساس امنیتی جنوب فلسطین فعلاً نمی توان اظهارنظر قطعی كرد. اسرائیلی ها یكبار می گویند این هواپیما توسط ایران و از طریق دریای مدیترانه و آسمان غزه وارد منطقه جنوبی فلسطین شده و تا 38 كیلومتر به داخل این منطقه نفوذ كرده و در حالی كه به سمت پایگاه هسته ای دیمونا در حركت بوده، ساقط شده است و بار دیگر می گویند این هواپیما از جنوب لبنان حركت خود را آغاز كرده و به فاصله 38 كیلومتری از مرزهای غربی فلسطین ساقط شده است. بعضی خبرها هم نشان می دهد كه هواپیما از صحرای سینا به حركت درآمده و بعد از طی مسافتی نزدیك به 80 كیلومتر شناسایی و ساقط شده است.

بعضی هم روی احتمال نقش داشتن خود رژیم صهیونیستی برای تأمین اهداف خاص تأكید كرده اند. در یك ارزیابی پیش هنگام می توان گفت احتمال اینكه اسرائیلی ها خود هواپیمای خود را ساقط كرده باشند چندان منطقی نیست چرا كه پرستیژ نظامی-امنیتی، همواره برای این رژیم از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. بنابراین می توانیم بگوئیم كار هر كس هست كار خود اسرائیل نیست. تجربه هم نشان داده كه وقتی اسرائیلی ها به یك «نام» اشاره می كنند، می خواهند «عامل اصلی» را از چشم ها دور نگه داشته و روند پرونده را مدیریت نمایند.

اسرائیلی ها می گویند احتمالاً كار حزب الله است. با طرح این مسئله تا حد زیادی از نگرانی شهروندان غاصب كاسته می شود چرا كه در این صورت دشمنی به این كار دست زده كه قبلاً هم دشمن بوده و طرف جنگ هم واقع شده است، بنابراین موضوع در ردیف یك موضوع عادی قرار می گیرد.

بدترین خبر برای اسرائیلی ها این است كه این پرواز از صحرای سینا انجام شده باشد و از قضا قرائن هم این احتمال را تقویت می كند. چرا كه از یك سو همه می دانند كه آمریكایی ها در فاصله 1357 تا 1389 چنین هواپیماهایی را به رژیم سابق مصر داده اند. از سوی دیگر همه می دانند كه حزب الله ماجرا جو نیست و بخصوص از دست زدن به اقدامی كه به ضرر متحد خود-دولت سوریه- است، اجتناب می كند. اگر بتوان ثابت كرد كه این اقدام از سوی حزب الله انجام شده، طبعا این امكان فراهم می شود كه دیگران هم در آسمان سوریه ظاهر شده و آن را پدیده ای متقابل معرفی نمایند.

با این وصف و با تكیه بر اینكه ورود هواپیمای جاسوسی بر فراز بخش جنوبی فلسطین در سالگرد جنگ ششم اكتبر مصر با رژیم صهیونیستی اتفاق افتاده و محمد مرسی به همراه ارتش آشكارا به برجسته سازی دستاورد مصر در این جنگ و آمادگی آنان برای حضور پرقدرت در جنگی مشابه مبادرت ورزیدند، می تواند بخشی از سیاست «قدرت نمایی» در مقابل اسرائیل به حساب آید.

اما اعلام اینكه نظامیان و دولت مصر در یك تصمیم مشترك به چند كیلومتری دیمونا نزدیك شده اند به هیچ وجه به نفع رژیم صهیونیستی نیست چرا كه با طرح این مسئله بر نگرانی شهروندان غاصب به شدت افزوده می شود و ارتش اسرائیل را وادار به واكنش در مقابل نیرویی می كنند كه به درستی آن را نمی شناسد و در فاصله دو دهه اخیر بارها از این «نیروی مرموز» شكست خورده است. ارتش اسرائیل قادر نیست اطلاعات واقعی را درباره این هواپیما منتشر كند چرا كه لازمه آن تن دادن به جنگ با مصر است این در حالی است كه صحنه واقعی تحولات مصر را نه مرسی و اخوان و... می گردانند بلكه همان نیروی مرموزی كه مبارك را ساقط كرد، صحنه مقابله با اسرائیل را هم مدیریت می كند. پس بهتر این است كه دولتمردان و نظامیان این رژیم سكوت كنند كه كرده اند.

خراسان:پیام های پیشنهاد جایگزینی فاروق الشرع به جای اسد

پیام های پیشنهاد جایگزینی فاروق الشرع به جای اسد»عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم دکتر مهدی مطهرنیا است كه در آن می‌خوانید،مطرح شدن بحث جایگزینی فاروق الشرع به جای بشاراسد از سوی طیفی از مخالفان دولت سوریه حاکی از آن است که محیط عملیاتی سوریه در چارچوب معادلات منطقه ای در وضعیتی به سر می برد که طرف های گوناگون در جبهه های متفاوت به دنبال ایجاد یک مخرج مشترک برای حل بحران هستند به بیان دیگر اگر بحران سوریه را بر مبنای نظریه میشل ویرمیچل و ویندفیل مورد توجه قرار دهیم این بحران از مرحله تولد گذشته و در اوج شکوفایی به سر می برد و به نظر می رسد عقلانیت سیاسی در طرف های متفاوت موجود در جبهه های رودرروی یکدیگر در ماجرای سوریه در پی فضای برد-برد برای عبور از بن بست موجود است.

از این منظر حاکمیت یعنی عنصر ذهنی اعمال قدرت از سوی بشار اسد در سوریه مخدوش شده است و چهره بشاراسد به عنوان کسی که بتواند حاکمیت را از منظر عنصر عینی اعمال قدرت در آینده اعمال کند برای جبهه موافق اسد نیز تا حد زیادی با علامت سوال های بسیاری روبه رو است.

در این میان البته وجود جناح های تندرو و رادیکال و امکان بروز و ظهور این جناح ها در سوریه پس از اسد، دغدغه خاطر و نگرانی جبهه مخالف اسد است به بیان دیگر این جبهه با مدیریت آمریکا و همکاری کشورهای منطقه ای چون عربستان و ترکیه در یک نکته با یکدیگر در اصطکاک هستند. آمریکا و ترکیه برخلاف عربستان و همراهان عربستان در منطقه، سوریه را عاری از وجود عناصر رادیکالی مثل سلفی های سنتی و طرفداران القاعده می خواهند زیرا یکی از مهم ترین کشورهای عربی که کمتر رویکرد سلفی گری در آن وجود داشته منطقه سوریه بوده است، بنابراین بر آن هستند که برای دوران پس از اسد جانشینانی را طراحی کنند که بتوانند نکات مثبت اسد را داشته و عاری از نکات منفی باشند.

از این رو است که شاهد این هستیم داوود اوغلو به فاروق الشرع اشاره می کند و او را یکی از بهترین های گزینه های دوران پس از بشاراسد می داند و پس از بیان این پیشنهاد از سوی داوود اوغلو رویکرد برد- برد در ارتباط با سوریه مطرح می شود و کسانی مثل بان کی مون و اولاند به صحنه می آیند و بی تردید آمریکا و کشورهای دیگری مثل آلمان نیز حمایت های خود را آشکارا یا پنهان از این مسئله به نمایش خواهند گذاشت.

از طرف دیگر اساساً نیروی نظامی و کاربرد آن ادامه سیاست و سیاست ادامه نظامی گری محسوب می شود پارادایم حاکم بر فعالیت های سیاسی چه در حوزه رفتار سیاسی و چه در حوزه عمل سیاسی بسیار ساده و متکی بر ۲ مفهوم منابع و منافع تعریف می شود بافت های موقعیتی گوناگون ابزار مختلفی را برای رسیدن به منافع و اهداف تعریف شده دنبال می کند و از این منظر تحرک نظامی در سوریه مقدمه ای برای ورود به متن محیط هدفی بود تا با آماده سازی زمینه های مناسب تحرکات دیپلماتیک برای تغییر و تحول سیاسی در سوریه آماده شود به عبارتی سوریه محیط هدفی برای آمریکا بود که نقطه عزیمت آن در تحرک علیه حکومت بشاراسد به هیچ وجه نمی توانست در چارچوب های دیپلماتیک صورت بپذیرد بنابراین از تحرکات نظامی استفاده شد تا فضای کار سیاسی آماده شود و امروز تحرکات نظامی توانسته است تا حدودی فضای کار سیاسی را آماده کند.

جمهوری اسلامی:اردوغان و سرگشاد شیپور جنگ

«اردوغان و سرگشاد شیپور جنگ»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است كه در آن می‌خوانید؛گذشت زمان نشان داد این سخن "نجم الدین اربكان" پدر جنبش اسلام گرائی در تركیه كاملاً درست بود كه: "رجب طیب اردوغان، انگوری است كه شراب می‌شود".

رجب طیب اردوغان و دیگر دولتمردان كنونی تركیه همگی از شاگردان نجم الدین اربكان بودند و به همین دلیل، "اربكان" شناخت خوبی از آنها داشت و اظهارنظر او درباره "اردوغان" می‌تواند یك اظهارنظر كارشناسانه باشد. شاید آن روز كه "اربكان" گفت "رجب طیب اردوغان، انگوری است كه شراب می‌شود" كسی نمی‌توانست رفتار امروز اردوغان را پیش‌بینی كند و حتی شاید این اظهارنظر را تعجب‌آور تلقی می‌كردند.

اما امروز با افتادن اردوغان در دام آمریكا و صهیونیست‌ها و گام‌های خطرناكی كه برای وارد ساختن تركیه به یك جنگ خانمان سوز با یك كشور همسایه مسلمان بر می‌دارد، همه فهمیده‌اند كه "اربكان" تشخیص درستی داشت و این كاملاً صحیح است كه "اردوغان" به جای آنكه همچنان مانند انگور برای كشورش مفید باشد، اكنون به شرابی تبدیل شده كه در درجه اول، خودش را سرمست كرده و در مرحله بعد، عوارض بدمستی‌های آن گریبان گیر كشورش خواهد شد.

این روزها صدای منفور و زجرآور شیپور جنگ از آنكارا به گوش می‌رسد و مردی كه ادعا می‌كرد در چارچوب حزب عدالت و توسعه قصد دارد مردم كشورش را از عدالت سیراب كند و برای تركیه توسعه را به ارمغان بیاورد حالا قرار است این مردم و این كشور را گرفتار جنگی كند كه نه خواسته مردم است، نه به نفع كشور خواهد بود و نه از عدالت و توسعه اثری باقی خواهد گذاشت. اردوغان در كسوت نخست‌وزیر تركیه این روزها به مردم كشور خود می‌گوید: آماده جنگ باشید!

با اینكه دولت سوریه به خاطر شلیك‌های مشكوك مرزی از داخل خاك سوریه به داخل خاك تركیه، كه به احتمال بسیار زیاد مخالفان دولت سوریه است كه با هدف عصبانی كردن دولتمردان ترك صورت گرفته، از دولت تركیه عذرخواهی كرده و با صراحت اعلام نموده مرتكب چنین اقدامی نشده و مایل نیست با تركیه وارد جنگ شود، نخست‌وزیر تركیه گفته است: "مردم تركیه باید هر لحظه آماده باشند تا در صورت بروز جنگ با سوریه وارد عمل شوند و اگر این آمادگی را نداشته باشند، دیگر یك ملت بحساب نمی‌آیند." وی در عین حال كه ادعا كرد تركیه خواهان جنگ نیست، با صراحت اعلام نمود: "تركیه تا محقق شدن پیروزی مردم سوریه از آنها حمایت خواهد كرد." وی همچنین گفت: پیشینیان ما گفته‌اند اگر صلح می‌خواهید، باید آماده جنگ باشید."

از این سخنان، بیش از هر چیز بوی جنگ به مشام می‌رسد. اردوغان، هفته گذشته نیز از مجلس تركیه برای ورود به جنگ علیه سوریه مجوز گرفت و با این اقدام نشان داد برخلاف ادعاهای صلح خواهی درصدد به راه انداختن جنگ است. روشن است اینكه اردوغان می‌گوید: "تركیه تا محقق شدن پیروزی مردم سوریه از آنها حمایت خواهد كرد" دخالت آشكار در امور داخلی سوریه می‌باشد و اگر واقع بینانه و منطبق با عرف سیاسی بین الملل به این سخن نگاه شود، نوعی اعلام جنگ علیه دولت سوریه است.

این ادعا كه آنچه در سوریه جریان دارد، مثل آنچه در مصر و تونس و یمن و لیبی گذشت و هم اكنون در بحرین و عربستان و اردن جریان دارد یك انقلاب مردمی است كاملاً خلاف واقع است. زیرا در هیچیك از این كشورها مخالفان با توسل به جنگ مسلحانه به رویاروئی با دولت‌ها نرفتند درحالی كه در سوریه مخالفان دولت با كمك گرفتن از آمریكا، رژیم صهیونیستی، انگلیس، فرانسه، عربستان، قطر و تركیه مشغول جنگیدن با دولت هستند و حتی از مزدوران خارجی از جمله تروریست‌های القاعده نیز كمك گرفته‌اند. در هیچیك از كشورهای عربی و شمال آفریقا كه طی دو سال گذشته شاهد انقلاب بوده اند، مخالفان دولت‌ها مرتكب انفجارها و قتل عام ساكنان روستاها و شهرك‌ها نشدند درحالی كه در سوریه این اقدامات خشن و جنایتكارانه بارها توسط مخالفان صورت گرفته و جان هزاران نفر توسط تروریست‌ها گرفته شده است.

بدین ترتیب، تردیدی نیست كه اردوغان، با اظهارات اخیر، نیت جنگ طلبانه خود را آشكار كرده و چهره كشورگشای خود را نمایانده است. او تصور می‌كند می‌تواند خلافت عثمانی را زنده كند و كشورهای عربی را تحت انقیاد خود قرار دهد. ولی واقعیت‌های منطقه درست عكس این تصور را به اثبات خواهد رساند و به آقای اردوغان خواهد فهماند كه این ره كه تو می‌روی به تركستان است!

متأسفانه اردوغان فریب آمریكا و صهیونیسم بین الملل را خورده و در دام آنها گرفتا ر شده است. آنها با كشاندن تركیه به جنگ با سوریه درصدد هستند چهار هدف خائنانه خود را در منطقه محقق نمایند. این چهار هدف عبارتند از:
1 - به جان هم انداختن مسلمانان و خون ریزی و برادركشی‌هائی كه تخم كینه را میان آنها می‌افشاند و آینده منطقه را تیره و تار می‌كند.

2 - تخریب اقتصاد تركیه، كشوری كه در سال‌های اخیر به پیشرفت‌هائی دست یافت و متأسفانه با این جنگ به عقب برخواهد گشت.

3 - تضعیف جبهه ضد صهیونیستی منطقه و دادن فرصت به رژیم صهیونیستی برای تجدید قوا و ایستادگی در مقابل موج بیداری اسلامی.

4 - منحرف كردن موج بیداری اسلامی از مسیر اصلی و مشغول ساختن افكار عمومی مسلمانان منطقه به اموری همانند جنگ داخلی در سوریه و جنگ میان دو كشور مسلمان و همسایه تركیه و سوریه.

عجیب آنكه نخست‌وزیر تركیه این واقعیت‌های آشكارا را درك نمی‌كند و حتی به این نكته روشن توجه ندارد كه وارد شدن كشورش به جنگ یا یك كشور همسایه، تمام دستاوردهای سالها حاكمیت او و همفكرانش بر تركیه را بر باد خواهد داد و او را به آرزوهای بلندپروازانه‌اش نیز نخواهد رساند. علاوه بر این، سوریه نیز در شرایطی نیست كه اردوغان مطمئن باشد در این جنگ پیروز خواهد شد. آقای اردوغان اگر تصور می‌كند به خاطر ورود به جنگ با سوریه كه مطلوب آمریكا و غرب و صهیونیست هاست از آنها مدال افتخار خواهد گرفت، دچار اشتباه بزرگی شده است. آنها نقشه نابودی اردوغان و كشورش را كشیده‌اند و در نظر دارند با قربانی كردن امثال اردوغان، برنده نهائی تحولات جدید خاورمیانه باشند.

ایكاش آقای رجب طیب اردوغان این واقعیت را درك كند كه شیپور جنگ را از سر گشادش به دهان گرفته و بدین‌ترتیب، كسی كه روزی انگور تركیه بود اكنون درحال تبدیل شدن به شراب است.

رسالت:ركن چهارم قدرت!

«ركن چهارم قدرت!»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلویی است كه در آن می‌خوانید؛اساس و استحكام قدرت وحاكمیت در جهان امروز بر چهار پایه اساسی استوار است . 1- سازماندهی  2- اطلاعات  3- ارتباطات 4- محاسبات آنان‌كه امروز در جهان حكم می‌رانند به میزان بهره‌مندی از نوع این پایه‌ها، حدی از استقرار را دارند.

 آنچه امروز نظم جهان سرمایه‌داری را برهم زده است ضعف در "محاسبات" و برهم خوردن معادلات مربوط آن‌هم در حوزه اقتصاد است. محاسباتی كه محصول فرآوری اطلاعات است. امروز بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان بین 80 تا 90 درصد تولید  ناخالص ملی بدهی بالا آورده‌اند.

آنها راه برون رفت از این بحران را نمی‌دانند. هیچ برنامه‌ریزی در مقام تصمیم‌گیر در حوزه اقتصاد نمی‌تواند یك راه‌حل محاسباتی دقیق برای حل مشكلات اقتصادی ارائه دهد. مشكل آنها در نوع حسابداری، حسابرسی، حسابدهی و حسابكشی از داده‌ها است كه به صورت عملكردهای مالی بنگاه‌های اقتصادی نمایش داده می‌شود.

 نتیجه هرنوع  حسابدهی ناصحیح و یا حسابكشی نامتعارف در قالب اتفاقاتی كه برای بنگاه‌های عظیم اقتصادی و غول‌های دانشگاهی مشورت دهنده به آنها از جمله سقوط و ورشكستگی شركت انرون و سایر بنگاه‌های پولی و مالی در اقتصاد غرب صورت پذیرفت، نتیجه همین بی‌توجهی به محاسبات و  ارائه اطلاعات غلط و تصمیم‌گیری‌های ناصحیح بر روی محاسبات فرآوری نشده و ضعف ناشی از عملكرد دستگاه‌های نظارتی ( حسابرسان مستقل و بازرسان قانونی) بوده است.

 بازرسان قانونی در شركت‌های بزرگ ، كارتل‌ها و تراست‌‌های مالی و اقتصادی  نگاهبان و خط نگهدار این محاسبات بودند اما از روزی كه معلوم شد بنگاه‌های زیان ده خود را سود ده برای ورود به بورس‌ها معرفی كرده‌اند و بنگاه‌های سود ده خود را زیان‌ده برای فرار از مالیات معرفی كرده‌اند، اعتماد به بازرسان قانونی به‌عنوان ركنی از اركان اصلی شركت‌ها از بین رفت و مسئولیت مدنی آنها در قبال حاكمیت به فراموشی سپرده شد.

 امروز اقتصاد جهان به سیاه‌چال‌هایی افتاده است كه هیچ كس قادر به نجات آن نیست. اینكه آمریكایی‌ها میلیاردها دلار اسكناس بدون پشتوانه چاپ می‌كنند، معلوم نیست بر سر اقتصاد كشور خود و اقتصاد جهان چه می‌خواهند بیاورند.
***
دولت‌ها برای رسیدن به حساب و كتاب درست در حوزه اقتصاد مقررات سختی برای پولشویی و حتی برای جابه‌جایی پول وضع كرده‌اند.

 امروز در كمتر كشوری دیده می‌شود كه برای جابه‌جایی پول اگر منشاء آن معلوم نباشد شهروندان مجاز به انجام كاری باشند.

 اتفاقاتی كه طی یك ماه گذشته در بازار ارز و طلا در كشورمان رخ داد از منظر حساب و كتاب دولت وملت خیلی مهم و تعیین كننده است.

این اتفاقات باعث شد یك اغتشاش در قیمت‌ها رخ دهد به‌گونه‌ای كه در یك خیابان یك كالا در سه مغازه سه قیمت متفاوت داشته باشد.

 این اغتشاش تا سرحد بلاتكلیفی مالی تولید كنندگان و مصرف كنندگان پیش رفت و همه را از غفلت مسئولان اقتصادی گله‌مند كرد.

بودجه سال 91 با دلار 10500 ریال و بشكه نفت 85 دلاری بسته شده است. اكنون تكلیف دولت به مثابه خزانه و در آمد عمومی و دولت به معنای بنگاه‌های بزرگ اقتصادی كه معمولاً ارزهای نجومی در اختیار دارند، معلوم نیست.

 معلوم نیست ما به التفاوت نرخ تسعیر ارز مثلا در فروش نفت خام از آن كیست؟ سه مدعی عمده در اینجا وجود دارد 1- بانك مركزی 2- دولت به معنای منابع در اختیار رئیس جمهور و وزرا 3- دولت به مثابه درآمد عمومی همین قصه بلاتكلیفی در منابع ارزی وسیعی كه در اختیار شركت ملی نفت از بابت 5/14 درصد ارزش نفت خام طبیعی ، عواید حاصل از صدور محصولات پتروشیمی در شركت‌های پتروشیمی و نیز منابع در اختیار صندوق توسعه ملی وجود دارد.

وفق تبصره ذیل بند الف ماده یك قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت فروش نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌های داخلی 95 درصد قیمت تحویل روی كشتی  در خلیج فارس تعیین و قیمت خرید فرآورده‌ها متناسب با قیمت مذكور تعیین می‌شود.  سئوال این است كه اكنون با این اتفاقات جدید در نرخ ارز پرداخت‌ها و دریافت‌ها در این حوزه چگونه صورت می‌گیرد و نرخ تسعیر ارز در این مبادله چقدر است؟ 

می‌توان ده‌ها مثال زد كه محاسبات مربوط به نظم و نسق مالی ومحاسباتی در بودجه 91 به هم خورده است.  اگر نرخ ارز تثبیت نشود همه محاسبات به‌هم می‌خورد . آنها كه این بلبشوی مالی محاسباتی را پدید آوردند قطعا خیانت كردند. به همین دلیل مجازات اخلال در نظام اقتصادی كشور در قوانین عادی كشور اعدام است. اخلال  در نظام اقتصادی كشور یكی از راه‌های نرم برای سرنگونی نظام است پس مجازات آن نباید كمتر از جرایم مربوط به فعالیت‌های سخت علیه نظام باشد. 

مجلس و دولت از یك سو وقوه قضائیه از سوی دیگر  باید دست به دست هم دهند و در ساماندهی ركن چهارم قدرت یعنی " محاسبات"، زمان را از دست ندهند.  نهادهای نظارتی چون دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی و بازرسی كل كشور كه به عنوان دیده‌بانان نظام در عرصه "‌محاسبات" هستند اگر به وظایف خود عمل نكنند زمانی می‌رسد كه محاسبات همه چیز به‌هم می‌خورد ویك وقت چشم باز می‌كنند و می‌ببینند هیچ چیز در جای خود نیست.

سیاست روز:تغییر ۱۸۰ درجه‌ای مواضع

«تغییر ۱۸۰ درجه‌ای مواضع»عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش كاویانی است كه در آن می‌خوانید؛قرار بود جمعیت ایران افزایش یابد. ظرفیت‌های بسیار بالای کشورمان هم این امر را ثابت می‌کند که سرزمین ایران اسلامی توانایی دارا بودن جمعیت ۱۵۰ میلیونی را هم دارد، البته به شرط‌ها و شروطها!

پیش از این همواره از سوی مسئولین قوه مجریه گفته می‌شد که تحریم‌ها اثری ندارد، تحریم‌ها را پشت سر می‌گذاریم، منابع ارزی و طلای ما برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده کفاف می‌دهد و ... خلاصه همه اظهارات مسئولین اجرایی نویدبخش بود و امیدواری برای مردم که تحت تاثیر مستقیم تحریم‌ها قرار نخواهند گرفت و دولت برای تحریم‌های غیرقانونی و غیراخلاقی و غیرحقوق بشری طرح و برنامه دارد و جای هیچ نگرانی نیست.

این روند ادامه داشت تا این که لحن مسئولین تغییر کرد، چرایی تغییر لحن مسئولین نکته بسیار مهمی است که خود این عزیزان باید درباره آن به مردم پاسخ دهند و توضیح ارائه کنند.

این سیاست از هفته گذشته آغاز شد. با این عنوان که نفت به سختی فروش می‌رود، بانک‌ها هم تحریم شده‌اند، یک عامل از بیرون و یک عامل از درون فشار وارد می‌کند. نوسانات بازار هم نه به خاطر مشکلات اقتصادی و نه به خاطر برنامه‌های اقتصادی دولت است.

در کنار این اظهارنظرات، هستند افرادی که اعتقاد دارند تحریم‌ها باعث بروز مشکلات اقتصادی در بازار ارز و طلا و همچنین بازار نیست و سیاست‌های اقتصادی دولت را عامل اصلی آن می‌دانند.

هم شخصیت‌های سیاسی که صاحب منصب هستند و هم کارشناسان اقتصادی که دستی بر آتش دارند، برخی از سیاست‌های اقتصادی دولت را مقصر می‌دانند.
تفاوت دیدگاه‌ها، بین این دو طیف بسیار است. اگر قرار است این موضوع روشن شود، بهتر است از دو طرف در یک مناظره حضور یابند و افکار عمومی را از ماجرای اوضاع اقتصادی کشور آگاه سازند.

سردرگمی و ناآگاهی مردم نسبت به وضعیت اقتصادی و آینده معیشتی آنها تاثیرات منفی بسیاری بر جامعه تحمیل خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران که در سی و چهارمین سال عمر خود قرار دارد از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در تحریم بوده است. از همان سال‌های اول دولت‌های گوناگون با تحریم‌ها دست و پنجه نرم کرده‌اند، اکنون هم این تحریم‌ها وجود دارد و یک شبه نمی‌تواند تاثیرات خود را بر اقتصاد کشور گذاشته باشد، پس چه اتفاقی افتاده که اکنون عنوان می‌شود، تحریم‌ها تاثیر گذاشته است؟

این سخنان و مواضع با مواضع پیش از این که چندان هم دور نیست، تغییر جهت ۱۸۰ درجه‌ای دارد. در این میان مردم سردرگم در تجزیه و تحلیل این اظهارات و مواضع باقی مانده‌اند و وضعیت بازار را که می‌بینند از هم این پرسش را مطرح می‌کنند که تحریم یک شبه تاثیرش را نمی‌گذارد، چرا دیدگاه مسئولین به این سرعت تغییر کرده است؟ چرا اکنون که تنها چند ماه به پایان دوران ریاست جمهوری دوره دهم باقی مانده این مواضع مطرح می‌شود؟

پس تکلیف این همه مقاومت و ایستادگی مقابل فشارها، تهدیدات و تحریم‌ها چه می‌شود؟ آیا قرار است کوتاه بیاییم؟

این پرسش‌های مردم کوچه و بازاردر هر شهر و کوی و برزن است.
این فضای اقتصادی ایجاد شده در کشور بنابر گفته بسیاری از مسئولین کشوری و لشگری باب میل دشمنانی است که در پس آن به دنبال ایجاد نارضایتی در داخل کشور هستند و البته این تحلیل عزیزان، درست است، هر چند مردم ایران اسلامی به نظام و سرزمینشان آنقدر عشق می‌ورزند که این هدف دشمنان را هم ناکام بگذارند.

اما برخی اتفاقات و اخباری که منتشر می‌شود، برای مردم آزار دهنده است به عنوان مثال واردات اقلامی که هیچ ضرورتی برای کشور ندارد مانند خودروهای لوکس که طبق آمار و اخباری که منتشر شده، در نیمه اول امسال ۱۹ هزار و ۳۸۰ دستگاه خودروی سواری لوکس به ارزش ۴۲۹ میلیون دلار، وارد کشور شده است. یا واردات ۴ میلیون دلاری عروسک در نیمه اول امسال از دیگر موارد رنجیدن مردم و دلسوزان کشور است.

سرمایه‌گذاری ارزهایی که برای واردات کالاهای غیر ضروری به کشور اختصاص می‌یابد، در حوزه تولید داخلی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را از قبیل اشتغال و کمبود کالا کاهش قابل توجهی دهد. اما متاسفانه به وفور دیده می‌شود که بازار واردات همچنان داغ است. تحریم‌ها اثر گذاشته است یا...

وطن امروز:راز ماندگاری چاوز

«راز ماندگاری چاوز»عنوان یادداشت روز روزنامه وطن امروز به قلم محمدمهدی تقوی است كه در آن می‌خوانید؛با گذشت 13 سال از ریاست‌جمهوری هوگو چاوز در ونزوئلا، با توجه به نتایج انتخابات روز یكشنبه مشخص شد مردم این كشور با قدردانی از وی، همچنان به انقلاب بولیواری خود پایبندند و نامزد ضدایرانی هوادار سرسخت كاخ سفید را پس می‌زنند.

حال با تمدید 6 ساله ریاست چاوز بر این كشور نفتخیز، جنبش‌های ضد‌آمریكایی آمریكای لاتین وارد مرحله نوینی می‌شوند؛ مرحله‌ای كه ساكن كاخ ریاست‌جمهوری در كاراكاس می‌تواند در آن با قدرت بیشتری در برابر زیاده‌خواهی‌های واشنگتن ایستادگی كند. چنین رویدادی به معنای آن است كه امید ایالات متحده برای برافتادن مهم‌ترین مخالفش در قاره آمریكا حداقل تا 6 سال دیگر، ناامید شد.

چاوز كسی است كه از سال 1999 به این سو، ونزوئلا را از یك مستعمره نیمه‌رسمی كه از قرن نوزدهم میلادی حیاط خلوت آمریكا بود، به كشوری مستقل مبدل كرد و واشنگتن حتی با ترور، كودتا، شورش و به گفته برخی با مبتلا كردن وی به سرطان از طریق ماموران سیا هم نتوانست بر او فائق آید. با آنكه نظام سیاسی ونزوئلا به‌واسطه پیروزی‌های پیاپی مردمی ملی‌گرای انقلابی‌ای چون چاوز از قبضه كامل جریان‌های نولیبرال غربگرا و تحت نظر آمریكا خارج شده اما این كشور همچنان شاهد مصاف گروه‌های ذی‌نفوذ و ثروتمند وابسته به لابی‌های قدرتمند آمریكا با دولت مردمی است.

در واقع انریكه كاپریلس كه به عنوان رقیب اصلی چاوز در صحنه انتخابات 2012 ظاهر شد، نامزد اپوزیسیون ونزوئلایی هوادار كاخ سفید بود و در حقیقت، چاوز با حمایت مردم، بر فردی پیروز شد كه به طور غیررسمی، كاندیدای واحد دموكرات‌ها و جمهوریخواهان آمریكا و كارتل‌های بزرگ نفتی و تراست‌های چندملیتی برای ریاست‌جمهوری ونزوئلا بود.

اپوزیسیون این كشور در سایه پشتیبانی همه‌جانبه رسانه‌ای، تبلیغی و خبری غرب، به پیروزی نامزد خود در انتخابات تقریبا مطمئن بودند ولی باز هم برخلاف محاسبات آنها، ونزوئلایی‌ها مدت زمامداری رئیس‌جمهور محبوبشان را تداوم بخشیدند. حال اوباما مجبور است به بحران سیاسی میان آمریكا و ونزوئلا كه میراث جورج دبلیو بوش برای وی بود، پایان دهد و گام‌های مثبتی را برای نزدیك شدن به كاراكاس بردارد.

باراك اوباما زمان نامزدی حزب دموكرات برای انتخابات سال 2008 وعده داده بود در صورت پیروزی نه‌تنها به سردی روابط واشنگتن- كاراكاس خاتمه خواهد داد بلكه روابط سیاسی آمریكا با ونزوئلا را گسترش هم می‌دهد؛ وعده‌ای كه این‌بار در صورت پیروزی احتمالا مجبور است بدان عمل كند.

اكنون در فردای انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا، همه جا سخن از شكست كاپریلس، دشمن ایران و شیفته آمریكاست. به عقیده ناظران سیاسی، در انتخاباتی كه یك طرف آن تهران و طرف دیگرش واشنگتن بودند، باز هم پیروزی از آن جمهوری اسلامی شد و البته آنها اعتقاد دارند پیام‌ها و پیامدهای اصلی پیروزی سه‌باره چاوز هنوز در راه است.

توده‌های محروم ونزوئلا كه باز هم به چاوز رای دادند، رئیس‌جمهور منتخب خود را با پوشه‌ای از اندیشه‌ها و تصمیم‌های انقلابی جدید بر مسند ریاست‌جمهوری ابقا كردند؛ توفیق چاوز، زمانی رخ خواهد نمود كه نتایج ایده‌ها و تصمیم‌ها به عمل دربیاید. از كاراكاس تا برازاویل، رهبران توده‌ای وعده داده‌اند كه خزانه اقتصاد را روی فقرا خواهند گشود و ثروت ملی را در این سامان به صاحبانش بر خواهند گرداند.

به هر تقدیر در روزی كه جهان در آمریكای‌شمالی، نظاره‌گر مناظره انتخاباتی باراك اوباما و میت رامنی بود، در آمریكای لاتین، مردم ونزوئلا بزرگ‌ترین چالشگر كاخ‌سفید ظرف بیش از یك دهه اخیر در نیم‌كره غربی زمین را بار دیگر برگزیدند تا مبارزه‌ای جدید و بزرگ‌تر را علیه مستكبران غربی طراحی كند. اگر نتیجه مبارزه سیاسی كاراكاس در چند سال اخیر به حذف حلقه‌های نفوذ ایالات متحده انجامید، بی‌شك ماحصل مبارزه یكشنبه، رشته بلندی از منافع اقتصادی و استقلال بیشتر مردم ونزوئلا را محقق خواهد كرد.

حمایت:مهمانی كه عزیز نیست

«مهمانی كه عزیز نیست»عنوان یادداشت روز روزنامه حمایت است كه ر آن می‌خوانید؛آنجلا مركل صدر اعظم آلمان دیروز وارد یونان شد. این سفر در شرایطی صورت گرفته كه دو نكته اساسی قابل توجه است.

نخست آنكه محور این سفر را رایزنی های اقتصادی و چگونگی اجرای طرح ریاضت اقتصادی تشكیل می داد. دوم آنكه مردم یونان با برپایی تظاهرات ضد آلمانی به استقبال مركل رفتند بگونه‌ای كه هنگام سفر وی به یونان این كشور در فضایی امنیتی قرار گرفته بود.

بررسی روابط آلمان و یونان در ماههای اخیر نشانگر دورانی پر فراز و نشیب است كه هر كدام از آنها اهدافی خاص را پی گیری می‌كنند . اولا یونان كه این روزها دورانی بحرانی را در حوزه اقتصادی و سیاسی سپری می‌كنند تلاش دارد تا افزایش روابط برای بهره منی از ظرفیتهای آلمان و اتحادیه اروپا برای خروج از بحران اقتصادی برخوردار شود.

آلمان به عنوان موتور اقتصادی اروپا با تمام امور اتحادیه اروپا را در دست گرفته و یونان نیز برای تحقق خواستهای اقتصادی نیازمند جلب رضایت این كشور است. البته نگاه مردم یونان متفاوت از دولتمردانشان است بگونه‌ای كه مردم تاكید دارند كه عملكردهای آلمان دخالت در امور داخلی این كشور است . مركل در اصل به دنبال سیاستهای جاه طلبانه است چنانكه آلمان به بهانه آنكه سر رسید قروض یونان فرا رسیده خواستار فروش جزایر یونان شده است.

یونانی‌ها تاكید دارند كه آلمان تلاش دارد تا از یونان به عنوان ابزاری آزمایشگاهی برای بررسی طرحهای ریاضت اقتصادی استفاده می‌كند. در صورت نتیجه بخش بودن طرحهای یونان آن را در آلمان اجرایی كند. این امر همچنین جایگاهی برای المان در اتحادیه اروپا و عرصه جهانی ایجاد می‌كند كه برای تحقق اهدافی جهانی برلین دارای اهمیت بسیاری است . ثانیا آلمان نیز در قبال یونان اهدافی را پیگیری می‌كند.

برلین ، یونان را مولفه‌ای می‌داند برای سرپوش نهادن بر چالشهای داخلی آلمان كه با انحراف افكار عمومی به بحران این كشور صورت می‌گیرد. مركل در حوزه اقتصادی و سیاسی با چالشهای گسترده‌ای مواجه است در آستانه حذف از قدرت قرار دارد. حداقل حزب سوسیال دموكرات رقیب مركل در انتخابات بعدی می‌تواند سرنگون شدن ائتلاف حاكم را محقق سازد. مركل اكنون به یونان به عنوان ابزاری برای پیروزی در انتخابات آینده می‌نگرد لذا به هر نحوه شده تلاش دارد تا این پرونده را به نفع خود به پایان رساند.

به هر تقدیر روند سفر مركل به یونان نشان می‌دهد كه به رغم تدابیر و طرحهای گسترده وی برای بهره گیری از این كشور در جهت تامین منافع خود ، وی به مهمانی ناخوانده و منفور برای مردم یونان مبدل شده بگونه‌ای كه بسیاری این سفر را ناموفق برای وی دانسته‌اند كه پس لرزه های آن می‌تواند به جایگاه درونی و منطقه‌ای وی آسیب وارد كند و بیش از پیش وی را گرفتار بحران سازد .

آفرینش:ارتش مشترک ترکیه و آذربایجان، ‌از طرح تا واقعیت

«ارتش مشترک ترکیه و آذربایجان، ‌از طرح تا واقعیت»عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم فرزاد رمضانی بونش است كه در آن می‌خوانید؛چندی پیش زاهد اروچ عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس ملی آذربایجان در گفتگو با رسانه های جمهوری آذربایجان اعلام کرد:" کمیته ما طی دو ماه گذشته بررسی های گسترده و عمیقی در خصوص ایجاد ارتش مشترک با ترکیه انجام داده و خوشبختانه در حال حاضر مرحله نهایی بررسی حقوقی و اجرایی طرح را به پایان برده و امیدواریم ظرف مدت کوتاهی شاهد مراحل آغازین عملی باشیم." در این حال اگر به طرح این مساله و آینده این امر نگاهی داشته باشیم باید از چند زاویه به این امر نگاه كرد.

نخست اینكه جمهوری آذربایجان در دو دهه گذشته روابطی راهبردی و ویژه با ترکیه داشته است و حتی برخی از مقامات دو کشور روابط بین دو کشور را تحت عنوان یک ملت دو دولت ارزیابی می کنند.در ادامه این رویكرد الهام علی اف و رجب طیب اردوغان در سپتامبر سال 2010 میلادی در استانبول تفاهم نامه تشکیل شورای همکاری استراتژیک بین دو کشور امضا کرده اند در این حال هر چند در سالهای گذشته چالشهایی در روابط بین دو كشور وجود داشته است، اما در نگاهی كلی روابط تركیه و آذربایجان را می توان روابطی استراتژیك نامید.

در این حال گذشته از نوع همگرایی ها و همكاریهای سیاسی و اقتصادی دو كشور در حوزه های گوناگون عملا دو كشور دارای بسترهای گوناگونی از روابط امنیتی و نظامی بوده اند. در این بین طرح تشكیل ارتش مشترك بین دو كشور هم هر چند در مراحلی آغازین است، اما با توجه به دامنه همكاریهای امنیت و نظامی دو كشور میتواند مورد توجه بیشتر محافل سیاسی و نظامی دو كشور قرار گرفته و به واقعیت پیوندد.

دوم اینكه باید گفت تشكیل ارتش مشترك بین دو كشور تركیه و جمهوری آذربایجان بی گمان با واكنش هایی داخلی در بین احزاب مخالف و همچنین برخی از مقامات باكو قرار میگیرد . در این بین این طرح با توجه به دامنه حضور و نفوذ چندگانه تركیه در این جمهوری بیش از آنكه روابطی برابر باشد افزایش حضور نظامی تركیه در آذربایجان را به دنبال دارد .بنابراین مخالفت هایی داخلی بیشتری با این طرح انجام گیرد و عملا نیز این طرح به سرانجام نرسد. چرا كه هر چند به گمان طراحان این طرح مبانی قانونی و حقوقی ایجاد این نهاد نظامی با قانون اساسی کنونی آذربایجان متناقض نیست اما همچنان كه در مورد ایجاد پایگاه نظامی خارجی در این كشور واكنش های زیادی و جود دارد مسلما این امر نیز با مخالفت‌هایی در داخل پارلمان و...روبرو خواهد بود.

سوم اینكه اگر به اهداف تشكیل این ارتش و وظایف این ارتش مشترك نگاهی داشته باشیم آنچنان كه اعلام شده است هدف مبارزه با ترور و دفاع از منافع و اهداف مشترک هر دو کشور، مهم ترین آرمان این ارتش خواهد بود.اما باید دانست كه مهمترین هدف این طرح به نوعی تقویت موازنه نظامی آذربایجان در مقابل ارمنستان است . در این حال بی شك با توجه به حضور نظامی و پیوند استوار ارمنستان با روسیه باكو نیز در اندیشه بهره گیری بیشتر از تركیه در هر گونه درگیری نظامی مجدد در قفقاز است.

آنچه مشخص است ترکیه با این طرح مشترك حضور روز افزون امنیتی و نظامی در جمهوری آذربایجان خواهد یافت، اما در مقابل روابط خود را با ارمنستان و حتی روسیه وارد چالشهایی بیشتر خواهدكرد . در این بین اگر به مخالفان منطقه ای و بین المللی این امر هم نگاهی داشته باشیم مسلما ایران ،اتحادیه اروپا و قدرت های اروپایی و امریكا از این امر چندان خشنود نیستند چرا كه این ارتش مشترك عملا دامنه نفوذ چندگانه تركیه در جمهوری آذربایجان را افرایش خواهد داد.

ابتكار: به نام اولویت ها،به كام رانت خوارها

«به نام اولویت ها،به كام رانت خوارها»عنوان سرمقاله روزنامه ابتكار به قلم سید علی محقق است كه در آن می‌خوانید؛این روزها دیگر به طور رسمی دلار در شهر با 4 نرخ ارائه می‌شود. دلار دولتی و مرجع 1226 تومانی همچنان روی كاغذ به واردكنندگان كالاهای اساسی یعنی اولویت‌های اول و دوم اختصاص دارد. نوعی دیگر از ارز نیز در اختیار مركز دولتی مبادلات ارزی است و به تناسب كشش بازار با نرخ حدودی 2500 تا 2600تومان به اولویت‌های سوم تا پنجم و شاید ششم و هفتم واردات داده می‌شود.

مسافران، دانشجویان و سایرین نیز به قدر وسع خود می‌توانند هر ازگاهی در صفهای طولانی حدفاصل چهارراه استانبول تا میدان فردوسی بایستند، تا در صورت امكان از صرافی‌های مجاز و مورد تایید دولت ارز 2850 تومانی تهیه كنند. در كنار این سه نرخ دولتی، یك نرخ غیر رسمی اما غول آسا نیز وجود دارد كه هرچند خارج از كنترل دولت است و در زیر میزهای صرافی‌ها و در پیاده روهای فردوسی رد و بدل می‌شود اما تعیین كننده میزان اختلاف میان نرخ ارز دریافتی تاجران و شبه تاجران از نرخ مبنای بازار است. نرخی كه گاهی 3200، گاه 3400 و هر ازگاهی هم 3600 تومان می‌شود.

همین چند هفته پیش و با آغاز به كار مركز مبادلات ارزی، قرار بود تفاوت نرخ ارز مركز با بازار حداكثر 2 درصد باشد. اما حتی این تفاوت به ظاهر 2 درصدی در عالم واقع آنچنان بالا و قابل توجه بوده است كه بسیاری به واسطه ارتباط با دست اندركاران و یا حداقل رانت‌های اطلاعاتی در ذهن و خیال خود برای ورود به عرصه تجارت برپایه رانت وسوسه شده اند.

به عبارت دیگر در حال حاضر به نسبت نوع ارزهای دریافتی از دولت، به صورت بالقوه هر تاجر در صورت دور زدن اهرم‌های نظارتی و یا بهره گیری از رانت‌های پشت پرده و رفاقت‌های مشكوك بسته به نوع ارز دریافتی، می‌تواند روی هر دلار از 600 تا 2200 تومان اختلاف قیمت و به عبارت صحیح تر سود كند. هر كدام از این سودهای بالقوه برای هر تاجر و كاسب و شبه كاسب و شبه تاجری به اندازه كافی و برای اقتصاد متزلزل كشور ویران كننده است.

به خصوص اگر این ارز به اسم واردات موادغذایی و دارو اخذ شود و صرف واردات كالاهای لوكس با قیمت‌هایی دوبله گردد.
اگرچه در حرف، مسئولان اقتصاد كشور از نظارت كامل و بی عیب و نقص خود در توزیع ارز‌های دولتی سه گانه و ارائه به بازرگانان واقعی سخن می‌گویند اما هنوز چند صباحی نگذشته كه چشمه‌هایی از سواستفاده و رانت خواری برخی نورچشمی‌ها از بازار مكاره ارز چند نرخی خبری در رسانه‌ها درج می‌شود.

«رانت ارزی 20 هزار میلیارد تومانی»،« وارادت 4 میلیون دلار عروسك چینی با استفاده از ارز 1226 تومانی» و «واردات میلیون‌ها دلار خودروهای لوكس با ارز مرجع » و شایعه «ورود چند میلیارد دلار سرمایه یك بانك به بازار ارز» تنها فقط بخشی از اظهار نظرهای رسمی و نیمه رسمی در خصوص هجوم رانت خوارانِ میلیاردی به بازار ارز است.

همین هفته گذشته یك نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در لفافه از رانت خواری میلیاردی بعضی‌ها سخن گفت. این نماینده روحانی مجلس گفته است كه «در چهار ماه و نیم اول سال جاری 17 تا 25 میلیارد دلار ارز به نرخ مرجع در اختیار کسانی قرار گرفت که رانت اقتصادی حدود 20 هزار میلیارد تومانی برایشان ایجاد شد و این مفسدان اقتصادی باید شناسایی شوند.» وی تاکید کرد که کالاهای وارداتی با نرخ ارز مرجع به هیچ وجه وارد بازار نشد و این شبه تاجران كه وی از آنان به عنوان مفسد اقتصادی نام برد « از دلار با نرخ مرجع برای واردات کالاهایی از جمله عروسك چینی! استفاده کردند که با نرخ دلار بازار آزاد به فروش رساندند و از این راه سود زیادی به جیب زدند.»

علاوه بر این یك نماینده دیگر مجلس كه عضو كمیسیون برنامه، بودجه است و ظاهرا از پشت پرده‌های دیگر رانت خواری در بازار ارز اطلاعاتی دارد در گفت وگویی فاش كرد كه « رانتی كه در نرخ ارز مرجع 1226 تومانی و نرخ ارز آزاد به وجود آمده است، باعث‌شده تا میل به واردات بی رویه كالا افزایش یابد و واردات كالاهای خارجی به كشور در عرض 6 ماهه نخست سال جاری با كل واردات سال گذشته برابری كند.»

این نماینده اقتصادی مجلس در اظهارات خود از اعمال نفوذ‌های احتمالی در نحوه اولویت‌بندی كالاهای مورد نیاز برای استفاده از نرخ مرجع سخن گفته است.پیش از این هم رئیس کمیسیون اصل 90 هم از شائبه واردات میلیون‌ها دلار خودروهای لوكس با ارز مرجع و یا ارز مركز مبادلات سخن گفته و برضرورت بازنگری در نحوه اولویت‌بندی تخصیص ارز در مركز مبادلات ارزی تاكید كرد.گفته شده است كه واردات 70 تا 80 درصد خودروهای لوكس به كشور از ابتدای سال جاری با ارز با نرخ مرجع صورت گرفته است.

در این اوضاع بحرانی و در شرایطی كه قرار است امور اقتصاد كشوربه شیوه مقاومتی و قناعتی اداره شود،
آنچه كه گفته شد فقط نشانه‌ها و اشاره‌هایی است به عوارض بی ثباتی اقتصاد، چند نرخی شدن ارز و مشتی از خروار از سوءاستفاده‌ها در شرایط بیمارگونه اقتصاد و بازارهای پولی و مالی كشور. به طور قطع ابعاد رخنه رانت و آنچه كه در عالم واقع در مركز مبادلات ارزی، مركز ارائه ارز 1226 تومانی و یا در پشت صحنه صرافی‌های مجاز برای ارائه ارز2850 تومانی می‌گذرد، بیش از موارد فاش شده است و این محیط بیش از هر زمان دیگری به رصد و نظارت بوسیله دست‌های پاك نیاز دارد.

در شرایطی كه حداقل بیش از نیمی از افراد جامعه در اثر بحران ارزی اخیر قادر به تامین حداقل‌های زندگی خود نیستند،برای شهروندان، بسیارعصبی كننده و غیر تحمل است وقتی بشنوند كسی یا كسانی سهم خانوارهای ایرانی از غذا و دارو و سایر اولویت‌های كالایی را صرف سود اندوزی خود با ورود عروسك و خودرو و چه و چه نموده است. به اعتقاد بسیاری از اقتصاددانان و دست اندركاران بازار، رانت‌های میلیاردی كه عده ای معدود از شرایط پیش آمده برای اقتصاد و ارز در كشور نصیب می‌برند علاوه بر سرقت از سهم معاش تك تك اعضای جامعه نقشی تصاعدی نیز در افزایش قیمت ارز و سكه و طلا دارند كه با كنار هم قراردادن این عوارض چند گانه می‌توان ابعاد مهلك این مفسده را بر زندگی 75 میلیون ایرانی تجسم نمود.

حتی اگر فرض كنیم كه دولت چاره ای جز چهار نرخی كردن ارز نداشت، كه داشت، باز هم نه گناه شبه تاجران رانت خوار و نه گناه آنان كه در سطوح مختلف دولتی و مراكز عرضه ارزهای مختلف فرصت را در اختیار رانت خواران قرار می‌دهند، قابل بخشایش و اغماض نیست.

بیراه نیست اگر از نهادهای نظارتی، امنیتی، انتظامی و قضایی انتظار داشته باشیم حداقل با اعمال قانون و استفاده از اهرم‌های در اختیار به جای تعقیب و گریز با دلالان خرده پا در كوچه پس كوچه‌های خیابان فردوسی، در شرایط مبهم كنونی حداقل فضا را برای دانه درشت‌ها اقتصادی نا امن كنند...

ملت ما:نقش صادرات در افق اقتصاد

«نقش صادرات در افق اقتصاد»عنوان سرمقاله روزنامه ملت ما به قلم غلام محمد زارعی است كه در آن می‌خوانید؛مهم‌ترین موضوعی كه می‌تواند به صادرات، بالندگی و نشاط دهد این است كه ما به دنبال ایفای نقش در اقتصاد جهانی باشیم و اهداف خود را بلند و بزرگ ترسیم كنیم. در مقابل هم طبیعی است اگر محدودیت‌هایی را ایجاد كنیم كه در عرصه اقتصاد جهانی نتوانیم حضور داشته باشیم صادرات ما نیز نمی‌تواند حضور داشته باشد و بالطبع صادرات با مشكلات جدی مواجه خواهد شد. مشكلاتی كه در كشور وجود دارد، ناشی از آن است كه ارزش پول ملی هر روز كاهش پیدا می‌كند.

بارها گفتیم و باز هم می‌گوییم تا زمانی كه دولت در جهت تقویت و احیای پول ملی تلاش نكند هر كاری كند آب در هاون كوبیدن است. نوسانات ارزی بازار را دچار تشتت می‌كند. یعنی صادر‌كننده ممكن است روی یك پیش‌بینی حركت كند ولی دچار ضرر شود. هیچ‌وقت نمی‌خواهیم حتی پیش‌بینی‌ها به‌گونه‌ای باشد كه بخشی از جامعه به صورت آنی بهره‌ای ببرند زیرا فاصله ایجاد می‌كند، بلكه باید آن‌قدر ریسك مناسب باشد كه هم تولید‌كننده، هم مصرف‌كننده و هم صادركننده و وارد‌كننده افق روشنی را جلوی پای خود ببینند.

صادر‌كنندگان به جهت این‌كه در وارد كردن ارز و سرمایه در كشور نقش دارند و از جهت دیگر در تولید هم نقش دارند باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرند. یك بخش مربوط به مجلس است كه باید با وضع قوانین روان و شفاف مسئله صادرات را موردتوجه قرار دهد. دولت نیز باید بخشنامه‌ها و ضوابطی كه می‌گذارد در راستای همین ضرورت به آن توجه كند

بخشی از مسائل دست‌وپاگیر مربوط به صادرات، بحث موضوعات گمركی و قوانین مربوط به ورود و صدور كالا است. در این بخش نیز دولت باید توجه جدی معطوف كند. بخش دیگر حمایت‌های مالی در بخش بانكی است كه برای صاد‌ركنندگان امر مهمی است. همچنین حمایت‌های دیپلماتیك در بیرون از كشور برای صادر‌كنندگان به منظور دفاع از محصولات ایران می‌تواند بسیار مهم باشد.

اگر به دنبال پاسخ به این سوال باشیم كه كدام حوزه‌های تولیدی بیش‌ترین پتانسیل صادراتی را دارند، باید بگوییم كه ‌بخش كشاورزی، صنعت و فولاد این ظرفیت را می‌توانند ایجاد كنند. به‌شخصه معتقدم خودرو نیز می‌تواند این ظرفیت را در سال تولید ملی داشته باشد. در پایان نیز لازم به تاكید می‌بینم كه عنوان شود مجلس باید با سازمان حمایت از مصرف‌كنندگان و تولید‌كنندگان تعاملی باشد كه این تعامل موجب می‌شود مشكلات درونی این بخش شفاف شود.

آرمان:حلقه‌های گمشده در امر ازدواج

«حلقه‌های گمشده در امر ازدواج»عنوان سرمقاله روزنامه آرمان به قلم فرشته ولی‌مراد است كه در آن می‌خوانید؛مدتی است که بحث‌هایی مطرح می‌شود که به‌نوعی می‌توان آنها را مربوط به هم دانست. در این میان برخی افراد هم هستند که به موضوعاتی مثل تعدد زوجات، ازدواج موقت، هرم جمعیت، افزایش موالید، فساد و حتی تفکیک جنسیتی در دانشگاه و گاهی ارتباط دختر و پسر می‌پردازند در صورتی که اینها مباحث مستقلی هستند که در عمل به هم مربوطند ولی وقتی مطرح شده و به‌عنوان راهی جلوی پای مردم گذاشته می‌شوند باید به شکل مستقل مورد بررسی قرار گیرند.

در همه اظهارنظرها (جدا از نیت نظردهنده که می‌تواند خیر و به قصد حل مشکل باشد) یک اشکال اساسی وجود دارد که صرفا بر اساس اطلاعات و عقاید و سلایق شخصی است و مهم‌ترین اشکال این است که بر اساس تحقیقات کارشناسانه دانشگاهی نیست. تحقیقات به این معنی که بیابیم واقعیت چیست؟ مشکل کجاست و قرار است چگونه از پس حل مساله برآییم که کمترین آسیب را بخوریم و مشکل نیز حل شود.

در اظهارات اخیر پیرامون ازدواج موقت و مجدد نشان داده نشده که بر اساس کدام تحقیقات می‌گوییم که همسر دوم بگیرید تا بچه بیشتری به‌دنیا بیاورید. درصورتی که باید تحقیقات جامعی نیز انجام دهیم که کودکان حاصل از تعدد زوجات به چه مشکلاتی دچارند.

قرار نیست ما یک مشکل را حل کنیم و چند مشکل دیگر به‌وجود بیاوریم. وقتی فردی این‌طور می‌گوید که فرزند بیشتر با تعدد زوجات مرتبط است، نشان داده می‌شود تحقیقی که در این زمینه انجام شده جامع نبوده و یا اصلا تحقیقی صورت نگرفته است. می‌گویند بیشتر طلاق‌ها در سه سال اول زندگی رخ می‌دهد و بعد از سوی دیگر می‌گویند دانشجویان با زنان بیوه ازدواج کنند تا مسائل حل شود. وقتی این پیشنهاد داده می‌شود به‌نظر می‌رسد هدف از ازدواج فقط رفع نیازهای جسمی دیده شده و فرزندآوری.

در این میان حلقه‌های گمشده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مساله از پشتوانه تحقیقی برخوردار نیست. درحالی که تحقیقات دانشگاهی بر اساس واقعیت‌های جامعه است اما این‌گونه اظهارنظرها در خود نوعی توهین به امر ازدواج و دانشجو و زن و مرد را هم دارد.

این نوع نگاه، ازدواج را در حد برآوردن نیازهای جنسی تنزل می‌دهد درصورتی که ازدواج در این خلاصه نمی‌شود. اگر قرار است مشکلات حل شود باید این نوع نگاه و نگرش‌ها تغییر کند. مثلا باید بررسی کرد که چرا بیشتر طلاق‌ها در سه سال اول زندگی مشترک اتفاق می‌افتد.

 به‌جای نگرش جنسیتی باید به ریشه‌یابی بیشتر مساله پرداخت. باید از اظهارنظرهای شخصی در این موارد پرهیز کرد و به‌جای معلول به علت‌ها پرداخت و اگر لازم است تحقیق‌ها بررسی شود و اگر نیست بخواهیم که انجام شود تا مشکل ریشه‌ای حل شود. باید ببینیم علت ازدواج‌گریزی در جامعه چیست و چرا سن ازدواج بالا رفته و چرا زوج‌ها تا سال‌ها پس از ازدواج فرزندی به دنیا نمی‌آورند.

پروسه ازدواج در حال حاضر امر آسانی نیست و جوان‌ها از آن فرار می‌کنند پس باید راه‌حلی برای آن پیدا کرد. اگر این مشکلات حل شود، شاید جوانان به شکل طبیعی ازدواج کنند و بچه‌دار هم بشوند. اما پیش از آن باید مسائل اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی که مانع این امر است برطرف شود.

راه‌حل این نیست که از رسانه‌ها تنها به زنان بگوییم برای بچه‌دار شدن به این فکر نکنید که ممکن است دشواری‌هایی برایتان به همراه داشته باشد، این‌گونه اظهارنظرها گاه کارشناسی نیست و هرگز به فرزندآوری منجر نمی‌شود. خواهش می‌کنیم از افرادی که پست‌ها و تریبون‌ها را دراختیار دارند به‌جای نظرات شخصی به تحقیقات و نظرات کارشناسی توجه جدی کنند.

دنیای اقتصاد: سیاست‌های اقتصادی و حافظه تاریخی مردم

«سیاست‌های اقتصادی و حافظه تاریخی مردم»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم مرتضی کاظمی است كه ر آن می‌خوانید؛حافظه تاریخی مردم همیشه قوی نیست.

بسیاری اوقات مردم فراموش می‌کنند در گذشته، حتی گذشته نزدیک، چه اتفاق‌هایی افتاده و رسانه‌ها ناگزیرند برای کاهش خطاها به یادآوری تجربیات گذشته بپردازند. در این یادداشت به منظور یادآوری به حافظه عمومی مردم و جلوگیری از تکرار خطاها چند مورد از تجربیات اقتصادی مرور می‌شود.

یک - شرایط اقتصادی به تقویت این سوال کمک کرده است که آیا طرح موسوم به هدفمندی یارانه‌ها نیمه‌کاره خواهد ماند؟ در سال‌های گذشته پرسروصداترین طرح اقتصادی، هدفمندی یارانه‌ها بوده است. این تصور که این اقدام، ایده‌ای جدید برای حل مشکلی جدید بوده، صحیح نیست.

باید اذعان کرد که این اقدام ایده‌ای دنباله‌دار به منظور حل یک مشکل قدیمی بوده است. برای مشکل حذف یارانه‌ها راه‌حل‌هایی در گذشته ارائه شده بود و دولت‌های هفتم و هشتم از طریق افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی در حال حذف تدریجی یارانه‌ها بودند. این طرح در حال اجرا با تصویب طرح تثبیت قیمت‌ها متوقف شد.

یکی از خاطراتی که لازم است به حافظه عمومی مردم یادآوری شود تجربه طرح تثبیت قیمت‌ها در سال‌های پایانی دولت هشتم و به دلیل تصویب مجلس هفتم است. افزایش تدریجی قیمت‌ها به منظور حذف تدریجی یارانه‌ها مقداری از مسیر خود را طی کرده بود و در صورت ادامه یافتن، سه چهار سال بعد احتمالا مشکل یارانه‌ها را تا حدود زیادی حل می‌کرد.

سیاست حذف تدریجی یارانه‌ها به منظور جلوگیری از افزایش تورم در نیمه‌راه و توسط مجلس هفتم و پس از آن با همراهی دولت نهم متوقف شد؛ اما مدتی بعد هجوم تورم مهارگسیخته اذهان را به ارائه طرحی جدید به منظور جراحی مجدد اقتصاد رهنمون کرد. راه‌حل جدید موسوم به طرح هدفمندی یارانه‌ها مورد بی‌مهری کارشناسان اقتصادی قرار نگرفت، بلکه این بار کارشناسان اقتصادی تلاش کردند با همراهی سیاست‌گذاران دائما تحلیل‌ها و توصیه‌های خود را ارائه کنند.

شوک‌های ناشی از تورم و نوسانات ارزی در سال 1391 مشکلاتی به وجود آورد که نهایتا و متاسفانه این بیم وجود دارد که شاید طرح هدفمندی یارانه‌ها نیز نیمه‌کاره رها شود. باید به حافظه عمومی مردم یادآوری کرد، اگر راضی به یک عمل جراحی ساده نشوند باید این آمادگی را داشته باشند که در آینده با عمل جراحی سنگین‌تر مواجه شوند؛ همچنین از چنین تجربه‌ای درس بگیرند که هر چه عمل جراحی سنگین‌تر باشد ریسک سالم بیرون آمدن از اتاق عمل نیز بیشتر است.

دو- دیگر نکته‌ای که باید به حافظه عمومی مردم یادآوری شود، پیشنهادهایی است که در این سال‌ها کارشناسان اقتصادی درباره سیاست‌های ارزی ارائه کرده‌اند. در سال‌های گذشته بحث‌های زیادی درباره سیاست‌های ارزی در میان کارشناسان رد و بدل شده است.

غالب کارشناسان از عدم افزایش نرخ ارز متناسب با سطح تورم موجود در جامعه نگران بودند و این نگرانی وجود داشت که با توجه به عدم تحقق رشد اقتصادی مورد انتظار و همچنین عدم تحقق پیش‌نیازهای رشد اقتصادی، سیاست جلوگیری از تضعیف ارزش پول ملی چندان با واقعیات اقتصادی تطابق نداشته و چه بسا روزی منجر به دردسرهای بزرگ شود.

نهایتا و به دلایلی مختلف، شوک ارزی اتفاق افتاد. چه دلیل اشاره شده بر این شوک موثر باشد و چه نباشد در هر حال باید به حافظه عمومی ملت یادآوری کرد که کارشناسان اقتصادی هیچ گاه از پیگیری توصیه‌های علمی در ارتباط با سیاست ارزی غافل نبوده‌اند.

سه- تاثیر سرمایه اجتماعی بر اقتصاد یکی دیگر از نکاتی است که اقتصاددانان دائما تذکر داده‌‌اند. یادآوری این نکته به حافظه عمومی مردم نیز ضروری است. اعتماد عمومی‌‌ و مشارکت اجتماعی در افزایش بهره‌وری عوامل اقتصادی موثر است؛ بنابراین اگر این تصور وجود دارد که در دنیای مدرن پدیده‌هایی (همچون آزادی دسترسی به اینترنت پرسرعت و به صورت خاص به ایمیل شخصی) دارای معایبی است، به این نکته نیز باید بیندیشند که خدشه‌دار شدن سرمایه اجتماعی می‌تواند ضررهایی بزرگ‌تر از آن معایب را برایشان رقم زند.

اقتصاددانان علاوه بر تاکید بر توصیه‌های صرفا اقتصادی از این تذکر غافل نشده‌اند که بی‌توجهی به تاثیر عوامل غیراقتصادی از جمله سرمایه اجتماعی نتایج نامطلوبی بر اصلاحات اقتصادی خواهد داشت. مطلب را با ذکر این نکته پایان دهم؛ امروز نیز مثل گذشته کارشناسان اقتصادی مورد سوال قرار می‌گیرند و به شوخی یا جدی، به نحوی این سوالات مطرح می‌شود که گویی در این سال‌ها کارشناسان اقتصادی از ارائه راهکارهای علمی دریغ ورزیده‌اند.

باید خاطر نشان کرد که خوشبختانه در سال‌های گذشته اگر چه بسیاری از کارشناسان اقتصادی از میدان‌های اجرایی کنار گذاشته شده‌اند، ولی از وظیفه خود غافل نشده و دائما توصیه‌های خود را ارائه کرده‌اند. این نکته نیز باید به حافظه عمومی مردم یادآوری شود.

گسترش صنعت:جایزه‌ای برای ارتقای لجستیک

«جایزه‌ای برای ارتقای لجستیک»عنوان سرمقاله روزنامه گسترش صنعت به قلم دکتر مهدی فتح اله است كه در آن می‌خوانید؛امروزه بهره‌گیری از چارچوب‌هایی نظیر مدل‌های تعالی با نگرشی کل‌نگر یا ایجاد نظامی جامع برای ارزیابی زنجیره‌های تامین می‌تواند به‌عنوان ابزاری قوی برای شناخت نقاط قوت، زمینه‌های بهبود و اقدامات اصلاحی و بهبودهای مناسب به کار رود و سطح تعالی زنجیره تامین، اجزاء و فرآیندهای آن را در ابعاد مختلف مشخص کند.

در این راستا هدف اصلی و کلان طراحی جایزه ملی لجستیک، تشویق و هدایت واحدهای صنعتی و خدماتی کشور در جهت حرکت در مسیر تعالی فعالیت‌های لجستیکی است. این جهت‌گیری در نهایت منجر به افزایش بهره‌وری، کاهش قیمت تمام‌شده، کاهش زمان تحویل و افزایش سودآوری بنگاه‌های صنعتی و خدماتی خواهد شد.

«جایزه ملی لجستیک» به‌عنوان راهکاری موثر و حائز اهمیت در ارتقا و پیشبرد لجستیک کشور است. همانگونه که مخاطبان این نوشتار مستحضرند، امروزه شاهد برگزاری جایزه‌های مختلفی اعم از مدل‌های تعالی، جایزه ملی بهره‌وری، جایزه ملی کیفیت، جایزه ملی کاهش قیمت تمام‌شده و امثال این‌ها در کشورهای مختلف از‌جمله ایران هستیم.

این جوایز که در جهت ایجاد انگیزه در جامعه مخاطبان خود برای بهبود عملکردهای ‌خود در حوزه موردنظر و ایجاد رقابت سالم بین بنگاه‌های اقتصادی شکل گرفته است، به‌عنوان ابزاری قوی برای شناخت نقاط قوت، زمینه‌های بهبود و اقدامات اصلاحی و بهبودهای مناسب در حوزه تخصصی خود به کار رفته و سطح تعالی اجزاء و فرآیندهای آن را در ابعاد مختلف مشخص می‌کند.

سابقه اعطای جوایز ملی در عصر کنونی به دهه ۱۹۵۰ و کشور ژاپن برمی‌گردد که در آن مدلی برای تعالی سازمان‌های ژاپنی ارائه شد که مبنای اعطای جایزه دمینگ (معروف‌ترین جایزه در حوزه کیفیت) قرار گرفته است.

پس از مشخص شدن نقش بارز مدل تعالی دمینگ در رشد و توسعه بنگاه‌های اقتصادی ژاپن، در دهه ۱۹۸۰ و در کشور آمریکا جایزه ملی کیفیت مالکولم بالدریج بر مبنای مدل تعالی سازمانی مالکولم ‌بالدریج با هدف شناسایی میزان دستیابی سازمان‌های آمریکایی به کیفیت عملکرد و رشد آگاهی آنان به اهمیت کیفیت و برتری عملکرد تحت یک قالب رقابتی، ایجاد شد. در دهه ۱۹۹۰ و به دنبال تاسیس بنیاد مدیریت کیفیت اروپا، مدل تعالی سازمانی EFQM  جهت ارزیابی سازمان‌های اروپایی و برگزاری جایزه تعالی اروپا طراحی شد. به دنبال توفیقی که این مدل‌ها در رقابتی کردن صنایع و ارتقای عملکرد سازمان‌ها داشتند، کشورهای مختلف جهان اقدام به ایجاد مدل‌های تعالی سازمانی مخصوص کشور خود کردند. هم‌اکنون بیش از ۷۰ مدل تعالی ملی و ۹۰ جایزه کیفیت در جهان وجود دارد که بیشتر برگرفته از مدل‌های TQM، مالکولم بالدریج یا EFQM هستند.

وضعیت کنونی فضای کسب‌وکار کشورمان و همچنین تاثیر مستقیم و سهم قابل‌توجه هزینه‌های لجستیکی بر قیمت تمام‌شده محصول که در برخی صنایع تا ۳۰ درصد از هزینه‌های تحویل را شامل می‌شود؛ باعث اهمیت یافتن بیش از پیش موضوع لجستیک برای صاحبان بنگاه‌های اقتصادی در کشورمان، به‌خصوص پس از هدفمند شدن یارانه‌ها و مطرح شدن نهضت کاهش قیمت تمام‌شده، شده است.

در شرایط کنونی، تدبیر و تصمیم‌سازی برای بهبود عملکرد لجستیکی در کشورمان کاملا ضروریست و نیاز صنایع و کسب‌وکارهای مختلف به برگزاری جایزه‌ای تحت عنوان «جایزه ملی لجستیک» به‌عنوان یکی از راهکارهای بهبود عملکرد لجستیکی و ایجاد رقابت سالم بین بنگاه‌های اقتصادی کاملا احساس می‌شود. هدف اصلی و کلان «جایزه ملی لجستیک»، تشویق و هدایت واحدهای صنعتی و خدماتی کشور در جهت حرکت در مسیر تعالی فعالیت‌های لجستیکی است.

این جهت‌گیری در نهایت منجر به افزایش بهره‌وری، کاهش قیمت تمام‌شده، کاهش زمان تحویل و افزایش سودآوری بنگاه‌های صنعتی و خدماتی خواهد شد. ضمن این‌که منجر به تشویق سرمایه‌گذاران در شکل‌دهی شرکت‌های تخصصی ارائه‌دهنده خدمات لجستیکی که با نام شرکت‌های لجستیکی طرف سوم (PL3) شهرت یافته‌اند خواهد شد. برخی دیگر از مزایایی «جایزه ملی لجستیک» می‌توان  به فراهم‌سازی امکان کمی‌سازی و مقایسه توان لجستیکی صنایع مختلف کشور با سایر کشورهای پیشرو؛ ایجاد فضای مناسب جهت الگوبرداری (Benchmarking) لجستیکی در بین واحدهای صنعتی؛ کمک به بنگاه‌های کسب‌وکار کشور در طراحی و ایجاد فرآیندها، ساختار و مدل مناسب ارتقای لجستیکی خود و افزایش رقابت‌پذیری زنجیره‌های تامین و صنایع مختلف اشاره کرد.

همچنین جایزه ملی لجستیک باعث افزایش چابکی زنجیره‌های تامین؛ کمک به کاهش هزینه‌های لجستیکی، کاهش قیمت تمام‌شده و در نتیجه افزایش رضایت ملی؛ الگوسازی در راستای افزایش توانمندی لجستیکی صنایع مختلف و تقدیر و تشویق واحدهای صنعتی و خدماتی برتر براساس معیارهای «جایزه ملی لجستیک» می‌شود.

مخاطبان و به‌عبارتی جامعه هدف این جایزه که می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند، طیف گسترده‌ای از دست‌اندرکاران و کسب‌وکارهای فعال در حوزه لجستیک (چه کسب‌وکارهایی که به امور لجستیکی می‌پردازند و چه کسب‌وکارهایی که امور لجستیکی دریافت می‌کنند) در ایران هستند. این طیف از دستگاه‌های دولتی، متقاضیان خدمات لجستیکی، ارائه‌دهندگان خدمات لجستیکی تا دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی حوزه لجستیک را شامل می‌شود.

با این توصیفات و درک اهمیت و جایگاه «جایزه ملی لجستیک» در کشورمان، انجمن لجستیک ایران (به‌عنوان انجمن علمی متولی لجستیک در کشور) برآن است تا نخستین دوره جایزه ملی لجستیک را در آذر امسال برگزار کند. این مهم که با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی انجام خواهد پذیرفت به‌عنوان نقطه عطفی در تحول لجستیک کشور محسوب شده و پیش‌بینی می‌شود که مورد توجه و استقبال هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی قرار گیرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
چهارشنبه 19/7/1391 - 11:22
ya mahdi10 ( تعداد مطالب : 42209 ) ( تعداد نظرات : 4513 )
رامنی از اوباما پیش افتاد
جام جم آنلاین: روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون تمرین شاداب تیم ملی با حضور همه ملی‌پوشان،قیمت جهانی نفت از 112 دلار گذشت،رامنی در نظرسنجی‌ها از اوباما پیش افتاد،مركل در هیبت هیتلر،نمایش آمریكایی،سرما آمد؛ خانه‌های زلزله زدگان ساخته نشد،مطهری علیه هیئت رئیسه،افزایش تسلط دلالان بر بازار میوه و...كه برخی از آنها در زیر می‌آید.

جام جم

تمرین شاداب تیم ملی با حضور همه ملی‌پوشان
پرداخت مجدد ارز مسافری، درمانی و دانشجویی
یارانه نقدی فردا واریز می‌شود
شورای المپیك آسیا از حمید سوریان تجلیل می‌كند

كیهان

هافینگتون پست:ایران كوتاه بیاید فشارهای آمریكا بیشتر می‌شود
قیمت جهانی نفت از 112 دلار گذشت
رئیس جمهور:دانش آموزان دنیای سیاست را تمرین كنند
طرح استیضاح داود اوغلو به پارلمان تركیه ارائه شد

خراسان

لحظه های ناب بجنورد
محمدی زاده: دریاچه ارومیه 120 هزار کیلومتر کوچک‌تر شده است
تهدید دوباره گروگان گیران ۴۸زائر ربوده شده ایرانی
رامنی در نظرسنجی‌ها از اوباما پیش افتاد

جمهوری اسلامی

رئیس جمهور برای دورمین بار به مجلس احضار می‌شود
سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجاس:دولت جلوی گرانی را بگیرد اجرای فاز دوم هدفمندی پیشكش
وزیر دفاع روسیه:قارد به خنثی سازی تهدیدات مشوكی آمریكا هستیم
سلمان رشدی:اشتباه كردیم

ابرار

احمدى نژاد:به لحاظ بودجه تحت فشاریم!
تكذیب حضور آمریكایى ها در بازرسى از هواپیماى ایرانى در عراق
مصباحى مقدم:اجراى فاز دوم هدفمندسازى تا مناسب شدن شرایط به تأخیر مى افتد
یك نماینده:مشكلات كمبود دارو ناشى از تحریم هاست

رسالت

پاسخ وحیدی به اظهارات جنون آمیز وزیر دفاع انگلیس
عسكراولادی:احمدی نژاد می‌خواهد جمهوری را شخصی اداره كند
علی لاریجانی:برای استقرار آرامش در تركیه و سوریه آمادگی داریم
ابوالفضل پور عرب:خدا به اندازه ظرفیتمان شهرت بدهد

قدس

پنج‌شنبه‌ها تعطیلی و این طفل‌های گریزپا
دلالان ارز در ایران شكست می‌خورند
دیدار یار صبح امروز در بجنورد

سیاست روز

تحلیل سیاست روز از تغییر لحن رئیس‌جمهور در قبال تحریم‌ها
مركل در هیبت هیتلر
چه می‌كند این هلیکوپتر بیت‌المال
پوست خربزه زیر پای مربیان

وطن امروز

نمایش آمریكایی
حراج ارز دولتی متوقف شد
خودكشی ابر خریدار سكه!
هافینگتون پست:اگر ایران كوتاه بیاید فشارها بیشتر می‌شود

حمایت

واكنش تهران به مواضع مداخله جویانه لندن
خودروسازان در گرانی هم سبق گرفتند
عسگراولادی:رییس‌جمهوری وزرای موفق را بركنار كرد
رئیس سازمان بازرسی كل كشور:رویكرد ما كمك به دولت برای حل مشكلات است

آفرینش

ثبت نام کاردانی پودمانی غیرحضوری علمی کاربردی از امروز آغاز می شود
رئیس جمهور:جوانان ایران خود را در بالاترین سطح دنیا باور کرده اند
رئیس مجلس:قطر از همه ظرفیتش برای آزادی گروگان‌های ایرانی استفاده كند
اعلام مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

جوان

طرح تحریم نفتی متخاصمان برای 150 سال اینده
حمید رضا فولادگر:وقت آن است كه اقتصاد نفت محور را اصلاح كنیم
مردم یونان در استقبال از مركل:دختر هیتلر برو گم شو
جراحی دوم به شرط بهبود شرایط عمومی اقتصاد

فرهیختگان

آغاز محدودیت واردات
مهمانپرست:قاطعانه در دفاع از تمامیت ارضی خود ایستاده‌ایم

ملت ما

مردم خشمگین میزبان آنگلا مركل
محسن رضایی:ایران راهی جز بزرگ شدن ندارد
سو مدیریت و تحریم علیه اقتصاد ملی
خراسان امروز حال و هوای دیگری دارد

مردم سالاری

سرما آمد؛ خانه‌های زلزله زدگان ساخته نشد
رئیس جمهور:چند عکس با چفیه بگیرید برای آینده تان خوب است
انتخابات آزاد از شروط وحدت ملی است
سرمایه گذاری چینی ها در 8 طرح فولادی کشور

ابتكار

کدام متقاعد می‌شود؛ دولت یا مجلس؟
مطهری علیه هیئت رئیسه
آیا فردوسی پور حذف می‌شود
حذف عملی دلار از چرخه معاملات

آرمان

عسكراولادی:رئیس‌جمهور باید ریشه تشکیلاتی داشته باشد
امام جمعه اصفهان:برای تعدد زوجات فرهنگ سازی كنیم
وزیر اطلاعات: اردیبهشت 90 به دولت هشدار داده‌بودم
احمدی‌نژاد: به لحاظ بودجه تحت فشاریم

مغرب

شیوه جدید قیمت گذاری خودرو
عابر بانك فوتبال دستگیر شد
دیپلماسی فعال ایران در برابر استعمار پیر
رمزگشایی بیادی از جدایی ری

دنیای اقتصاد

دورنمای اقتصاد جهان و ایران
بهبود وضعیت جمهوریخواهان به دنبال مناظره اقتصادی«رامنی»از«اوباما» سبقت می‌گیرد؟ 
خیز انقباضی بانك مركزی
براساس تصمیمات جدید؛قیمت خودرو شناور می‌شود

گسترش صنعت

ساخت نیروگاه برق در زمین رایگان
تامین سرمایه در گردش تولید با مركز مبادلات ارزی
12 معدن،2/5 تن تولید
خراسان شمالی در انتظار دیدار رهبر

جهان صنعت

وضع اقتصادی بدتر می‌شود
افزایش تسلط دلالان بر بازار میوه
خیز هدایتی برای تصاحب باشگاه‌های لیگ برتر
جدایی ری زمینه ساز فتنه 92 می‌شود

تفاهم

اولویت‌های 10 گانه ارزی تغییر كرد
بانك مركزی:محدودیتی در تامین ارز مركز مبادلات ارزی نداریم
مراقب سرقت اطلاعات بانكی باشید
صدور 38 محصول دانش بنیان به 39 كشور جهان

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2838روز قبل
چهارشنبه 19/7/1391 - 11:21
  • تعداد رکورد ها : 4209