دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

از میان تمام سرطان‌های رایج در کشور، سرطان لنفوم فراوانی نسبتا بالایی دارد

به‌طوری که بعد از سرطان مری به‌خصوص در غرب آسیا تعداد مبتلایان به آن رو به افزایش است. با این حال اگرچه به این بیماری تا به حال در رسانه‌ها کمتر پرداخته شده و حتی هنوز آمار دقیقی در رابطه با تعداد مبتلایان به این بیماری در دست نیست، کارشناسان معتقدند که پیشرفت‌های جدید در زمینه تشخیص و درمان سرطان لنفوم، باعث شده که تعداد زیادی از بیماران مبتلا به آن بهبود یابند.

هوچکین چیست؟

هوچکین (Hodgkin) یک نوع خاص از لنفوم یا سرطان است که با رشد غیرطبیعی سلول‌ها در دستگاه لنفاوی همراه است. پیشرفت‌های جدید در زمینه تشخیص و درمان این بیماری باعث شده است که تعداد زیادی از بیماران بهبود یابند.

در این بیماران با تشخیص زودرس و درمان مناسب، میزان بهبود افزایش خواهد یافت. اما گرچه بیماری هوچکین ممکن است در تمامی سنین دیده شود اما متخصصان خون معتقدند شایع‌ترین سن شیوع آن بین 20 تا 50 سالگی است.

سیستم لنفاوی قسمتی از سیستم ایمنی بدن است که به دفاع بدن در برابر بیماری و عفونت کمک می‌کند. سیستم لنفاوی شامل شبکه‌ای از عروق ظریف لنفاوی است که همانند عروق خونی به داخل بافت‌های سرتاسر بدن پخش شده است. عروق لنفاوی، لنف را حمل می‌کنند. لنف، مایع بی‌رنگی است که حاوی سلول‌های دفاعی بدن در برابر عفونت که لنفوسیت نام دارند، است.

همراه این شبکه عروقی، نقاط کوچکی وجود دارند که غدد لنفاوی نامیده می‌شوند. غدد لنفاوی به‌صورت خوشه‌هایی زیر بغل، کشاله ران، گردن، سینه و شکم یافت می‌شوند. قسمت‌های دیگر سیستم لنفاوی طحال، تیموس، لوزه‌ها و مغز استخوان است. بافت لنفاوی همچنین در قسمت‌های دیگر بدن همانند معده، روده و پوست یافت می‌شود.

در بیماری هوچکین سلول‌های سیستم لنفاوی غیرطبیعی شده و رشد و تکثیر این سلول‌ها بدون کنترل و نامنظم می‌شود. از آنجایی که بافت لنفاوی در سراسر بدن وجود دارد، بیماری هوچکین می‌تواند در همه جای بدن دیده شود.

بیماری هوچکین ممکن است در یک غده لنفاوی یا گروهی از غدد لنفاوی و گاهی اوقات قسمت‌های دیگر سیستم لنفاوی نظیر مغز استخوان و طحال ایجاد شود. این نوع بیماری، تمایل به توسعه یافتن به روشی منظم و مرتب دارد (از یک غده لنفاوی به غده لنفاوی مجاور). برای مثال بیماری هوچکین که در غده لنفاوی گردن ایجاد شده است ابتدا به غدد لنفاوی بالای ترقوه و سپس به غدد لنفاوی زیر بغل و داخل قفسه سینه گسترش می‌یابد و سرانجام ممکن است در تمام قسمت‌های بدن دیده شود.

نشانه‌های بیماری هوچکین شامل این علائم است: تورم بدون درد در یکی از غدد لنفاوی گردن، زیر بغل یا کشاله ران، تب‌های راجعه بدون علت، تعریق شبانه، کاهش وزن بدون دلیل و خارش شدید پوستی.

البته وجود هر کدام از این علائم، حتما نشانه وجود بیماری هوچکین نیست. در اغلب موارد، این علائم در وضعیت‌هایی که زیاد جدی نیستند، همانند آنفلوانزا نیز دیده می‌شوند. با این حال بیماران درصورت تداوم این علائم، باید هر چه زودتر برای تشخیص و مراقبت و درمان به پزشک مراجعه کنند ولی هرگز منتظر وجود درد نباشند؛ چرا که هوچکین در مراحل اولیه بدون درد است.

تشخیص بیماری

چون علت بیماری هوچکین نامعلوم است، در حال حاضر پیشگیری از آن امکان‌پذیر نیست. ولی تشخیص زود‌هنگام و درمان مناسب نتایج خوبی به‌همراه دارد. بیشتر موارد هوچکین به‌ویژه اگر در مراحل اولیه شناسایی شود، قابل درمان است. پس از مراجعه به پزشک، وی تاریخچه کاملی از وضعیت پزشکی فرد تهیه کرده و بعد معاینه پزشکی به عمل خواهد آمد. اگر حالت غیرطبیعی در گره لنفاوی مشاهده شود، آن گره برداشته شده و زیر میکروسکوپ مطالعه می‌شود.

این آزمایش مشخص خواهد کرد که ضایعه خوش‌خیم یا بدخیم است. اگر نتیجه نمونه‌برداری مشخص کند بیماری هوچکین است، آزمایش‌های تکمیلی شامل پرتونگاری قفسه سینه، آزمایش خون، لنفانژیوگرافی که به معنی تزریق ماده حاجب به داخل سیستم لنفاوی و سپس تهیه رادیو گرافی ازآن که نشان‌دهنده وضعیت سیستم لنفاوی و میزان گسترش بیماری در آن است، سی‌تی‌اسکن شکم، آزمایش مغز استخوان و نمونه‌برداری از اعضای داخل شکم برای نشان دادن گسترش بیماری به این اعضا انجام خواهد شد.

البته ممکن است انجام تمام این بررسی‌ها در یک فرد لازم نباشد. تصمیم‌گیری درباره بررسی‌های لازم توسط پزشک معالج صورت خواهد پذیرفت.

هوچکین درمان می‌شود؟

بیماری هوچکین به خوبی به درمان پاسخ می‌دهد. در بیشتر موارد بیماران به‌طور سر‌پایی درمان می‌شوند. درمان بیمار می‌تواند با پرتو درمانی یا شیمی‌درمانی یا ترکیبی از هر دو صورت پذیرد.

در پرتو درمانی سعی می‌شود با استفاده از پرتوهای پرانرژی‌X  یا اشعه‌های ناشی از کبالت در منطقه درگیر شده توسط بیماری، سلول‌های سرطانی با حفظ بافت‌های سالم از بین برده شوند. خوشبختانه در مراحل اولیه، آسیب بیماری به دستگاه لنفاوی محدود است و از این‌رو درمان مناسب با پرتودهی به قسمتی یا تمام دستگاه لنفاوی باعث بهبود بیماران خواهد شد.

شیمی درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در تمام بدن استفاده می‌شود. پزشکان مقادیری از داروهای شیمی‌درمانی را استفاده می‌کنند تا بتوان با حداقل صدمه به بافت‌های سالم بدن سلول‌های سرطانی را از بین برد.

داروهای شیمی‌درمانی در تقسیم و رشد سلول‌های سرطانی اثر گذاشته و باعث تأخیر رشد سلول‌ها می‌شود و بیماران ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی را دریافت می‌کنند.

البته شیمی درمانی ممکن است باعث تهوع، استفراغ، اسهال، ریزش مو، کم خونی، خونریزی خودبه‌خود، افزایش بروز عفونت و همچنین زخم‌های دهانی شود. این عوارض در تمام بیماران دیده نشده و  به یک شدت ظاهر نمی‌شود و بعد از درمان از بین خواهد رفت.

بهبودی و مراقبت

این یک مسئله طبیعی است که بیماران درباره آینده خود نگران باشند. درک ماهیت سرطان و موارد مورد انتظار بیماران و اطرافیان‌شان کمک می‌کند تا آنها برای درمان خود، تغییراتی در سبک زندگی، بهبود کیفیت زندگی و تصمیم‌گیری‌های مالی ایجاد کنند. بیماران مرتبا از پزشک خود سؤال می‌کنند یا خودشان پاسخ این سؤال را جست‌وجو می‌کنند که پیش‌آگهی بیماری من چه خواهد شد؟

پیش آگهی یک پیش‌بینی درباره آینده و نتیجه بیماری و نشانه‌های بهبودی است. پیش‌آگهی بیماری هوچکین تحت‌تأثیر عوامل متعددی از قبیل درجه بیماری، پاسخ به درمان بیماران، سن بیماران و وضعیت عمومی سلامت بیماران قرار دارد.

افراد ممکن است از نتایج آماری برای سنجش احتمال بهبودی خود استفاده کنند. آمارها منعکس‌کننده تجربه گروه زیادی از بیماران است، از این نتایج برای پیش‌بینی درمان یک بیمار نمی‌توان استفاده کرد؛

چرا که هیچ  2 نفری یکسان نیستند و درمان و پاسخ به درمان افراد خیلی متفاوت است. حتی زمانی که درمان یک بیمار کاملا موفقیت آمیز باشد، پزشکان از اصطلاح پاسخ کامل به درمان بیشتر از بهبودی استفاده می‌کنند؛ زیرا امکان عود مجدد بیماری وجود دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:45
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

محدویت‌ها تغییری در وضعیت تهران ایجاد نکرده است
زالی گفت: در حال حاضر ١٧٠ هزار نفر در سامانه جهادی پاکاریم برای مبارزه با بیماری کرونا اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در مراسم افتتاحیه سامانه جهادی پاکاریم که به همت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و گروه جهادی امام رضا(ع) ایجاد شده است، اظهار کرد: جنس کار مردمی باید فاقد کار‌های دیوانسالاری باشد و سعی کردیم این شرایط را در پیش‌برد این سامانه داشته باشیم.

او ادامه داد: بسیاری از نیرو‌های مردمی که در دوره اول غربالگری بیمارن کرونایی شرکت کردند به دلیل آنکه شناختی از مهارت‌های حرفه‌ای آن‌ها نداشتیم شاید به نحوه مطلوب نمی‌توانستیم از آن‌ها بهره بگیریم، اما امروزه با تشکیل فایل‌های هوشمند امکان بهره مندی از ظرفیت نیرو‌های مردمی را احصا می‌کنیم و طبیعتا مانند هر کار مردمی دیگر که مملو از نشاط است می‌تواند در مهار آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی ناشی از بیماری کرونا موثر واقع شود.

زالی افزود: سامانه پاکاریم چند رکورد شکنی داشت اول آنکه بالغ بر ١٧٠ هزار فرد اعلام آمادگی کردند که این موضوع از طریق ارسال پیامک وزارت بهداشت بود و پیش بینی می‌کنیم مشارکت افراد زیادی را در سطح ملی شاهد باشیم.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه بخش عمده افراد داوطلب و حدود ٣٠ هزار نفر متعلق به تهران هستند، گفت: کار در تهران دشوار است و کنترل اپیدمی بیماری منوط به کنترل بیماری در پایتخت است؛ چراکه تردد بالا و اعجاب انگیزی را در تهران شاهد هستیم، استقرار دستگاه‌های های ستادی و ملی و چگالی بالای جمعیت از دیگر عللی است که اهمیت کنترل اپیدمی در تهران را افزایش می‌دهد.

او افزود: ۵٢ درصد مالیات کشور از تهران احصا می‌شود و آخرین بررسی در موضوع سرانه ناخالص داخلی کشور رشد قابل قبولی را در شهر تهران نشان داده است. همچنین تقریبا میزان تاثیر افتصادی، تولیدی، خدماتی و توزیعی در تهران با استان بعدی ٣٠٠ درصد فاصله دارد.

زالی بیان کرد: مساعدت و مشارکت فعالانه دستگاه‌های مختلف و استفاده بهینه از سامانه پاکاریم مسیری هوشمندی در کنترل کروناست. کشور‌های آسیای شرقی هم که در کنترل بیماری توفیق داشتند از سامانه‌های مردمی بهره لازم را بردند و ما هم در کشور این فضا را به عنوان مطالبه عمومی شکل دادیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد شرکت‌های دانش بنیان امروز در شرایط سخت به داد کشور رسید، تصریح کرد: امروز اگر شاهد خیزش شرکت‌های دانش بنیان هستیم این موضوع به فعالیت‌های گذشته بر می‌گردد که راهبردی درست داشتند.

زالی با اشاره به اینکه سامانه پاکاریم کاملا مردمی است، اظهار کرد: هر کس با هر سلیقه و گرایشی امکان شرکت در این سامانه را دارد، زیرا صرفا هدف کار مردم دوستانه است و کارکنان بخش‌های بهداشتی و درمانی هم می‌توانند پیشنهادات خود را منعکس کنند تا از طریق این سامانه بتوانیم به مراکز کمک کنیم؛ چراکه این سامانه نیاز محور شکل گرفته است.

به طور هدفمند از نیروهای مردمی استفاده می‌کنیم

در ادامه زالی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بطور سازماندهی شده و هدفمند از نیرو‌های مردمی استفاده می‌کنیم، گفت: سامانه پاکاریم با تلاش شرکت‌های دانش بنیان شکل گرفته و مورد اقبال واقع شده است، بطوری که تنها در یک بار اعلام عمومی ۴٠ میلیون بازدید ثبت شد و به طور داوطلبانه بالغ بر ١٧٣ هزار نیروی‌های داوطلب حضور دارند؛ افرادی که از توانایی‌های بسیار خوبی هم برخوردار هستند.

او درباره تاثیر محدودیت‌های کرونایی بر کاهش بیماری کرونا تصریح کرد: به دلیل اینکه بیماری کووید ١٩ از دوره نهفتگی دو هفته‌ای برخوردار است آثار هرگونه مداخله در مقابله با کرونا زودتر از دو هفته محقق نمی‌شود و هنوز معلوم نیست محدودیت‌ها موثر است با خیر، اما بطور متوسط در مترو ٣٠٠ هزار نفر و در اتوبوس ٣۵٠ تا ۴٠٠ هزار نفر در روز کاهش جمعیت داشته‌ایم که آثار محدودیت‌های کرونایی بوده است و حتما تحلیل دقیقی در پایان این دو هفته خواهیم داشت.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: طی این یک هفته در کاهش آمارمرگ و میر‌ها تغییر شگرفی را نداشتیم و روز گذشته ٩٢ بیمار فوتی در استان تهران با PCR مثبت داشتیم.

زالی تاکید کرد: شرایط بحرانی و قرمز تهران پابرجاست و بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که گاهی شکستن قرنطینه توسط افراد با تست کرونای مثبت در حال انجام است که حتی از حمل و نقل هوایی هم می‌خواهند استفاده کنند.

او ادامه داد: در طول سه روز اخیر میزان شکستن قرنطینه توسط افراد تست مثبت عدد قابل توجه بوده است. از مردم تهران می‌خواهیم اگر کسی آزمایش PCR مثبت دارد با توحه به اینکه می‌تواند ویروس را با شتابی غیر قابل تصور منتقل کند در خانه بماند. روز گذشته ۵١ نفر با تست مثبت کرونا خواهان پرواز هوایی بودند.

زالی گفت: ستاد ملی کرونا جرایمی برای افراد متخلف که محدودیت‌های کرونایی را رعایت نمی‌کنند در نظر گرفته است، البته بخشی از این رعایت نکردن‌ها به دلیل کمبود آموزش همگانی است. برخی متصور هستند بیماری جدی نیست و باید رسانه‌ها روی قرنطینه افرادی که تست کرونایشان مثبت است بیشتر کار کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:41
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

محققان کشف کرده اند که ویروس کرونا به علت یک دلیل احتمالی کمتر کودکان و نوجوانان را درگیر می‌کند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، برخی از محققان مدعی هستند که یکی از دلایل  ابتلای کمتر کودکان و نوجوانان به ویروس کرونا تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (واکسن ام‌ام‌آر) در اوایل کودکی است.

تحقیقات جدید این نظریه را مطرح کرده است که واکسن ام‌ام‌آر به‌طور بالقوه هم می‌تواند از ابتلای فرد به ویروس کرونا محافظت کند و هم شدت بیماری را در افراد مبتلا کاهش دهد.

نتایج این مطالعه که در مجله ام‌بایو منتشر شده است، نشان می‌دهد که سطح پادتن ایمونوگلوبولین جی ام‌ام‌آر در خون با شدت آن در بیماران کووید-۱۹ که بهبود یافته‌اند یا قبلا با ام‌ام‌آر [واکسن سرخک، اوریون و سرخجه] واکسینه شده‌اند، ارتباط دارد.

محققان ۸۰ نفر را در این رابطه بررسی و آن‌ها را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه از ۵۰ نفری که در ایالات متحده آمریکا متولد شده‌اند شکل گرفت که پادتن ام‌ام‌آر ناشی از دریافت واکسن MMR II در خون این گروه وجود داشت. دومین گروه، ۳۰ نفری بودند که پادتن ام‌ام‌آر را داشتند اما از منابع دیگر مانند ابتلا به سرخک، اوریون یا سرخجه در بدنشان تولید شده بود. این گروه به‌عنوان گروه مقایسه در نظر گرفته شدند و میزان پادتن در آن‌ها کمتر بود.

این مطالعه نشان داد که بین گروهی که واکسیناسیون MMR II را دریافت کرده‌ بودند رابطه معکوس و معناداری با شدت بیماری کووید-۱۹ و سطح پادتن اوریون وجود داشت. افراد با بالاترین سطح پادتن اوریون اغلب بدون علامت بودند و ایمنی داشتند. در حالی که افراد با کمتر سطح پادتن شدیدترین موارد کووید-۱۹ را تجربه کردند.

دیوید جی.هارلی یکی از نویسندگان تحقیق و استاد دانشگاه جورجیا می‌گوید: «این نخستین مطالعه ایمونولوژیک است که رابطه بین واکسن MMR II و کووید-۱۹ را ارزیابی می‌کند. همبستگی معکوس آماری معنی دار بین پادتن اوریون و کووید-۱۹ نشان می‌دهد که رابطه‌ای بین آن‌ها وجود دارد که تحقیقات بیشتری را می‌طلبد.

او  افزود: واکسن MMR II به‌عنوان یک واکسن ایمن با عوارض جانبی بسیار اندک شناخته می‌شود.

این مطالعه نشان می‌دهد که واکسن می‌تواند به‌طور بالقوه نقشی اساسی در مبارزه با کووید-۱۹ از طریق ایمنی حفاظتی طولانی مدت داشته باشد. یعنی تا زمانی که غلظت بالایی از آنتی‌بادی اوریون در جریان خون وجود داشته باشد در صورت اثبات دقیق یافته‌های این مطالعه ممکن است این پادتن در برابر کووید-۱۹ حافظت کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:40
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )


وزیر بهداشت با ارسال یادداشتی، از اقدامات موثر وزارت ارتباطات برای کنترل بیماری کرونا تقدیر کرد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال یادداشتی برای محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از اقدامات موثر وزارت ارتباطات برای کنترل بیماری کرونا تقدیر کرد.

وزیر بهداشت نوشت: استفاده موثر از ظرفیت دولت الکترونیکی جهت ایجاد محدودیت‌های هوشمند برای افراد مبتلا، ردیابی الکترونیکی مبتلایان به کرونا و همچنین استفاده موثر از ظرفیت آموزشی و تبلیغی اپراتور‌ها در انتقال پیام‌های بهداشتی به مردم از محور اقداماتی است که دکتر نمکی از آذری جهرمی برای همکاری در آن تقدیر کرده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:37
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

ظهور ده‌ها واکسن مختلف ویروس کرونا از تولید کنندگان مختلف، احتمال پیروزی بر بیماری همه گیری را به خطر انداخته است.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، پیترکوئی روزنامه نگار در مجله بلومبرگ نوشت: تنوع دارو‌ها برای مبارزه با کرونا، پدیده‌ای اقتصادی را ایجاد می‌کند که به "پارادوکس انتخاب" معروف است.

او افزود: تولید انواع دارو‌ها در بازار خطرناک است، زیرا انتخاب یک دارو را برای فرد بسیار دشوار است.

طبق نظریه استاندارد اقتصادی، هرچه خط تولید شرکت گسترده‌تر باشد، این امر برای فروش بهتر است. با این حال، مطالعه رفتار مصرف کننده در ایالات متحده در اوایل سال ۲۰۰۰ نشان داد که عکس این قضیه صادق است، زیرا ممکن است خریدار بترسد.

در یکی از سوپرمارکت‌های ایالت کالیفرنیا، به بازدیدکنندگان پیشنهاد شد که انواع مختلف مربا را امتحان کنند و آنچه دوست دارند خریداری کنند. از یک گروه از مصرف کنندگان خواسته شد شش مربا را رتبه بندی کنند، از گروه دیگر تعداد ۲۴ مربا پبشنهاد شد. مشخص شد که در حالت اول، ۳۰ درصد از افرادی که محصولات را امتحان کردند، در نهایت خرید می‌کردند. در حالت دوم با وجود تعداد مربا‌های بیشتر، تعداد خریداران فقط ۳ درصد بود.

در این مطالعه آمده است: طیف گسترده‌ای از محصولات ممکن است در نگاه اول برای مصرف کنندگان بسیار جذاب به نظر برسد، اما در عمل انگیزه آن‌ها را برای خرید کاهش می‌دهد. 

پیتر کوئی در ادامه گفت: انتخاب یک واکسن ویروس کرونا بین Pfizer، Moderna، AstraZeneca و آن‌هایی که در حال تولید هستند، دشوارتر از انتخاب بین مربای هلو یا مربای کیوی است. مردم ترس از استفاده از داروی جدید با وجود آزمایشات بالینی دارند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:35
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

علائم مارسا؛ بیماری شبیه به کرونا + راه های درمان
«مارسا» نوعی باکتری است که در برابر آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان عفونت‌ها، مقاومت دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الکوثر، بیماری مارسا با حضور افراد در بیمارستان‌ها یا سایر مکان‌های بهداشتی مانند خانه‌های سالمندان و مراکز دیالیز بروز می‌کند. این نوع باکتری معمولاً با دستگاه‌های پزشکی مانند جراحی، لوله‌های وریدی، مفاصل مصنوعی و سایر موارد مرتبط است.

علائم بیماری مارسا

علائم عفونت پوستی استافیلوکوک با انواع مختلف خود از جمله مارسا، شامل ایجاد زخم‌های قرمز شبیه گزش حشرات روی پوست است که همراه با تورم و احساس درد شدید بوده و درجه حرارت ناحیه آسیب دیده پوست افزایش می‌یابد، یا ممکن است بیمار تب کند.

این زخم‌ها می‌توانند به سرعت به آبسه‌های عمیق و دردناکی تبدیل شوند که نیاز به جراحی دارند و گاهی اوقات باکتری‌ها فقط در پوست محصور می‌شوند، اما همچنین می‌توانند در اعماق بدن پنهان شده و باعث عفونت‌هایی شوند که ممکن است عوارضی مانند بروز مشکلات در استخوان ها، مفاصل، جریان خون، دریچه‌های قلب و ریه‌ها را به همراه داشته باشند. مارسا از طریق لمس ناحیه آسیب دیده و سپس لمس نواحی سالم در بدن فرد مبتلا منتشر می‌شود؛ بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند مشکلات پوستی، تاول، گزش حشرات، بریدگی و خراش مخصوصاً در کودکان کنترل شود و اگر زخم‌ها آلوده یا همراه با تب به نظر می‌رسد، با پزشک مشورت شود.

آیا همه انواع این بیماری خطرناک هستند؟

انواع مختلفی از باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس وجود دارد که به باکتری‌های استاف معروف است و معمولاً در پوست یا بینی حدود یک سوم جمعیت جهان مشاهده می‌شوند و به طور کلی بی خطر هستند، مگر اینکه از طریق زخم وارد بدن شوند، اما ممکن است مشکلات پوستی ساده برای افراد سالم ایجاد کنند. طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، حدود ۲ درصد از مردم یک نوع مزمن از این نوع باکتری‌های استاف دارند.

چرا درمانی برای این بیماری وجود ندارد؟

دلیل مقاومت عفونت مارسا در برابر آنتی بیوتیک‌ها به دلیل استفاده غیرضروری از آنتی بیوتیک‌ها در بسیاری از موارد برای سال‌های متوالی است. برخی افراد از آنتی بیوتیک‌ها معمولاً برای درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا استفاده می‌شود، حال آنکه آنتی بیوتیک‌ها فقط برای درمان عفونت‌های باکتریایی در نظر گرفته شده اند.

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک کاملاً اشتباه است زیرا به ظهور باکتری‌های مقاوم در برابر دارو کمک می‌کند و هر میکروبی را که آنتی بیوتیک‌ها هدف قرار دهند از بین نمی‌رود.

این بیماری چگونه شبیه ویروس کرونا است؟

عفونت مارسا از نظر روش‌های پیشگیری و مقابله با شخصی که به آن آلوده است شباهت زیادی به ویروس کرونا دارد، زیرا افراد مبتلا به عفونت استافیلوکوکوس اورئوس اغلب به عنوان اقدامی برای جلوگیری از شیوع بیماری در بیمارستان‌ها جدا بستری می‌شوند.

افرادی که با بیمار در تماس هستند، مانند پرستاران یا اعضای خانواده او، ممکن است مجبور به پوشیدن لباس محافظ و رعایت روش‌های دقیق بهداشت دست باشند، همچنین سطح آلوده و ابزار شستشو باید به درستی ضد عفونی شوند. این بیماری نیز مانند ویروس کرونا به افراد دارای ایمنی ضعیف مانند افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن حمله می‌کند.

روش‌های پیشگیری از بیماری مارسا

برای پیشگیری از این بیماری باید از استفاده مشترک از وسایل شخصی مانند حوله، تیغ و لباس باید خودداری کرد، همچنین مراقبت از بهداشت شخصی ضروری است. اگر یکی از اعضای خانواده زخم داشته باشد باید وسایل شخصی او در بالاترین دما در ماشین لباسشویی شست و شو و با خشک کن گرم خشک شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:34
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مدیرکل دفتر بازرسی وزارت بهداشت گفت: تخلفات بهداشتی کرونا را به ۱۹۰ و تخلفات صنفی را به ۱۲۴ گزارش دهید.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسین حیدری مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره نحوه گزارش تخلف کسانی که نکات بهداشتی و محدودیت ها را رعایت نمی‌کنند، اظهار کرد: از مردم برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تشکر می‌کنیم و امیدواریم با رعایت و دقت بیشتر در رعایت دستورالعمل‌ها بتوانیم آثار زیانبار بیماری کرونا را کاهش دهیم.

 مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت  ادامه داد: در صورتیکه مردم در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مشاغلی که در سطح یک تعریف شدند و باز هستند، مشکلاتی را مشاهده کردند، حتما با شماره ۱۹۰ تماس بگیرند و مسائل بهداشتی مربوط به مشاغل باز را به اطلاع ما برسانند تا رسیدگی کنیم.

حیدری بیان کرد: مردم در صورتی که م‌خواهند شکایت یا گزارشی درباره ادامه فعالیت یا باز بودن مشاغلی که در شهرهای قرمز و نارنجی و زرد طبق مصوبه ستاد کرونا نباید باز باشند، ارائه دهند، با شماره تلفن ۱۲۴ مربوط به وزارت صمت تماس بگیرند تا همکاران ما در وزارت صمت تخلف را پیگیری کنند.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت تصریح کرد:‌ امیدواریم با گزارش های مردم درباره تخلفات احتمالی در زمینه عدم رعایت دستورالعمل‌ها بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا بهتر بتوان با بحران کووید_۱۹ مقابله کرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:32
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مصرف برخی از مواد غذایی به سلامت شش‌ها کمک کرده و باعث بهبود روند بیماری کرونا خواهد شد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، پزشک متخصص تغذیه در  خصوص فواید مصرف تخم مرغ در دوران کرونا اظهار کرد: سفیده تخم مرغ برای ساخت پادتن به کار رفته و در مقابله با عفونت کمک می‌کند. زرده تخم مرغ به نوبه خود برای آلوئون تنفسی یا کیسه هوایی ریه مناسب است.

این پزشک متخصص افزود: دیواره سلول‌های ایمنی از چربی ساخته شده است بنابراین، تخم مرغ و چربی‌های حیوانی را نباید از رژیم غذایی حذف کرد.

گفتنی است که تخم مرغ حاوی ویتامین A است کو «سلول‌های قاتل» سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. همچنین ویتامین E درون تخم مرغ نیز خاصیت آنتی اکسیدان دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:31
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

رئیسی گفت: در طرح آزمایشی کنترل ورودی‌ها مشخص شد که طی یک روز، ۱۶۴ بیمار مبتلا به کرونا در مترو حضور پیدا کرده بودند.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت با حضور نمکی و جمعی از مدیران و معاونین این وزارتخانه با موضوع بررسی آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور و راهکار‌های تقویت مقابله با آن، برگزار شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در جلسه قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، تاکید کرد: باید تعداد مراکز سرپایی برای رسیدگی سریع به بیماران کووید ۱۹ را از یک هزار و ۲۰ به حداقل ۵ هزار مرکز در سراسر کشور برسانیم و کیت‌های تشخیصی به ویژه کیت سریع را باید در این مراکز به تعداد کافی تامین کنیم.

او افزود: می‌توان برای کارمندان در بخش دولتی و خصوصی آزمایشات دوره‌ای در نظر گرفت و آن‌ها را به سه گروه با ریسک خطر بالا یعنی افراد دارای بیماری‌های زمینه ای، با خطر متوسط و نیز کم خطر تقسیم کرد که گروه اول به صورت هفتگی با تست‌های سریع، گروه دوم هر دو هفته یکبار و گروه سوم هر ماه یکبار آزمایش بدهند.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این جلسه گفت: در ۴۳ شهرستانی که ۵ آبان محدودیت‌هایی در آن‌ها اعمال شد، وضعیت بیماری رو به کاهش بوده است. از بین این ۴۳ شهرستان، ۴۰ شهر سیر نزولی دارد، یکی از آن‌ها روند نزولی را آغاز کرده و دو شهرستان دیگر در وضعیت ثابت قرار دارند که امیدواریم روند بیماری در این شهر‌ها نیز رو به کاهش باشد.

او افزود: محدودیت‌ها در ۴۶ شهرستان دیگر نیز ۱۴ آبان اعمال شد که اثرات کاهش بیماری در این مناطق قابل مشاهده است. با طرح جدید محدودیت‌های کرونایی که هفته پیش به تصویب رسید و از اول این هفته اجرایی شد، ۷۹ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند که ۵۳ میلیون نفر در ۱۶۰ شهرستان با وضعیت قرمز، زندگی می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا ۷ استراتژی مشخص و جدی داریم که همه برنامه‌ها باید به طور دقیق اجرایی شود. خوشبختانه در گام چهارم بسیج ملی مقابله با کرونا تعدادی از مدیران وزارت بهداشت برای نظارت بر روند اجرایی این مرحله در مناطق مختلف کشور ماموریت یافته اند که برای آن‌ها چک لیست‌های نظارتی در نظر گرفته شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای اجرای طرح محله محور مبارزه با کرونا، بسته‌های آموزشی برای مراقبت از بیماران کووید ۱۹ در منزل، دستورالعمل نقش، جایگاه و وظایف دستگاه‌های همکار مانند بسیج، کارت شناسایی برای همکاران اجرایی و تجهیزاتی مانند کوله پشتی برای جابجایی لوازم حفاظت فردی و کیت‌های تشخیصی سریع و دستورالعمل آموزشی برای افرادی که متمایل به همکاری در این طرح هستند، آماده و تهیه شده است.

رئیسی افزود: دستورالعمل راهنمای پیاده سازی گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا برای تیم‌های عملیاتی آماده شده که شامل سرفصل‌هایی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، مدیریت و آموزش تیم‌های عملیاتی، استفاده از وسایل حفاظت فردی، ثبت و گزارش دهی فعالیت‌ها و نظارت و پایش است.

امکان تشخیص بیماران با کارت یا شماره ملی فراهم شده است

او یادآوری کرد: برای قرنطینه و رصد بیماران کووید ۱۹ با همکاری وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین راه و شهرسازی اقدامات بسیار خوبی انجام شده و بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل عمومی شامل شرکت‌های هواپیمایی و قطار‌ها به وزارت بهداشت متصل شده است. در حال حاضر هر فردی که ما به او دسترسی می‌دهیم با گوشی موبایل می‌تواند در محیط‌هایی مانند ورودی مترو، اتوبوس، ادارات یا فرودگاه ها، با اسکن کارت یا شماره ملی، از وضعیت بیماری مراجعان به آن مرکز آگاهی پیدا کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: طرح کنترل ورودی‌ها با اسکن کارت یا شماره ملی روز ۲۹ آبان به صورت آزمایشی در مترو اجرا شد که در آن یک روز ۱۶۴ بیمار که اطلاعات آن‌ها در بانک‌های اطلاعاتی وزارت بهداشت وجود داشت در مترو حضور پیدا کرده بودند که از حضور آن‌ها ممانعت شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:29
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک متخصص روس درباره خطرناک‌ترین علائم کووید۱۹ که نشان دهنده رشد شدید ویروس در بدن است، توضیح می‌دهد.
به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از  اسپوتنیک، ولادیمیر بولیبوک، متخصص آلرژی ایمنی در مورد علائمی که اخطار دهنده وضعیت بدن در بیماری کرونا هستند، اظهار کرد: آبی رنگ شدن لب ها، آبی رنگ شدن مثلث بینی و افزایش میزان تنفس در حالت استراحت می‌تواند نشان از وخیم شدن وضعیت بدن بیمار را نشان دهد.

او گفت: تمام این علائم نشان دهنده کمبود اکسیژن در بدن انسان است و در صورت مشاهده چنین علائمی بیمار را باید بلافاصله به مطب پزشک برد یا با آمبولانس تماس گرفت.

بولیبوک تاکید کرد: در صورت مشاهده چنین علائمی به هیچ وجه تعلل نباید کرد، زیرا علائم بد به سرعت رشد می‌کنند. 

کرونا ویروس، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. تعداد زیادی از ویروس‌های کرونا که تاکنون شناخته‌شده‌اند، موجب ابتلا به طیفی از عفونت‎های دستگاه تنفسی در انسان‌ها می‌شوند؛ که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری‌های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغیر هستند. کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 11ساعت و 19دقيقه قبل
چهارشنبه 5/9/1399 - 19:27
  • تعداد رکورد ها : 658318