تعداد مطالب : 42209
تعداد نظرات : 4513
زمان آخرین مطلب : 2889روز قبل

چک کردن فایل‌های با پسوند DLL

برای انجام این کار روی یک فایل DLLکلیک سمت راست کنید سپس Quick Viewرا انتخاب کنید. در آنجا اطلاعاتی خواهید یافت از آن جمله کاربردهایی است که برای آنها فایل DLLشما مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این کاربردها مدت‌ها است که مورد استفاده شما قرار نگرفته و قرار نخواهد گرفت می‌توانید با اطمینان خاطر آن فایل DLLرا پاک کنید. البته باید خیلی در انجام این کار دقت کنید توجه داشته باشید که اگر نمی‌توانید در منوی راست کلیک Quick Viewرا ببینید به این معنی است شما باید ابتدا آن را از روی CDویندوز خود نصب کنید. از طریق کنترل پانل Add/Rremove Programسپس منوی Windows Setupو Accessoriseرا انتخاب کنید. حال وارد Detailمی‌شوید در حالی که CDویندوز خود را در CD-ROMقرار داده اید Quik Viewرا تیک بزنید تا این ویژگی به ویندوز شما اضافه شود.

ساخت یک فولدر جادویی در ویندوز 7

در این ترفند قصد داریم به معرفی نحوه ساخت یک فولدر با قابلیت ‏های خاص بپردازیم. فولدری که پس از ورود به آن می‏توانید به کلیه تنظیمات ویندوز در گروه‏بندی‏‌های مختلف دسترسی داشته باشید. از این رو این فولدر را می‌‏توانیم یک فولدر جادویی بنامیم.

ابتدا در هر محلی نظیر صفحه دسکتاپ با استفاده از راست کلیک بر روی فضای خالی و انتخاب New > Folderیک فولدر جدید ایجاد کنید. سپس عبارت زیر را Copyکنید و به عنوان نام فولدر قرار دهید.

Tarfandestan.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C }

روی فولدر ایجاد شده دوبار کلیک کنید.در این فولدر جادویی می‌‏توانید تمامی تنظیمات ویندوز را در یک مکان در اختیار داشته باشید.

غیر فعال کردن قفل رایانه

برای این که شخصی دیگر نتواند به ویندوز یا کاربری شما در ویندوز دسترسی پیدا کند، این امکان در ویندوز وجود دارد که بتوانید آن را قفل (Lock) کنید در حالی که برنامه‌های کاربری شما هم در حال اجرا باشد. اگر این قابلیت در ویندوز شما فعال است و بنا به دلایلی مثلاً استفاده چند کاربر از ویندوز می‌خواهید آن را غیر فعال کنید باید ابتدا از منوی Startگزینه Runرا اجرا کنید و با تایپ عبارت regeditوارد رجیستری ویندوز شوید سپس به مسیر زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

در این مسیر مقداری به نام DisableLockWorkstationرا پیدا کنید. اگر نبود آن را از نوع DWORDبسازید و مقدار آن را به یک تغییر دهید. برای اعمال تغییرات ممکن است نیاز به Restartویندوز داشته باشید که پس از آن دیگر ویندوز قفل نخواهد شد.
چهارشنبه 18/11/1391 - 0:8


درختیبومی مناطق گرمسیری جهان و بومی آمریكای مركزی و جنوبی است. این درخت بیش از 24 گونه مختلف دارد. درخت پول با نام علمیPachira aquatica گیاهی از خانواده پنیركیان (Malvaceae)به شمار می رود. نام های دیگر این درخت شاه بلوط مالابار، شاه بلوط گینه، شاه بلوط گویان، مهره صبا، مونگوبا است. در لاتین واژه اَکواتیک (aquatic)به معنای«آبزی» است. به نظر می رسد علت نامگذاری آن به نام «درخت پول» از داستانی قدیمی منشأ می‌گیرد که در آن مردی فقیر برای ثروتمند شدن دعا می‌کند و در راه، بوته‌ این گیاه عجیب را پیدا كرده، آن را به عنوان نشانه ‌ای نیک به خانه خود می‌ برد و پس از مدتیاز فروش گیاهانی که از دانه‌ های آن رشد کرده بودندثروتمند می‌ شود. درخت پول یكی از گیاهان سفارش شده در فنگ شویی (هنر چیدن صحیح اشیا) كشور چین محسوب می شود و به همین علت طرفداران زیادی در كشور چین دارد.


درخت پول درختی همیشه سبز و زینتی است كه می تواند ارتفاعی بین 4 تا بیش از20 متر پیدا كند. تنه ای نسبتاً ضخیم دارد كه دارای پوسته ای به رنگ قهوه ای مایل به خاكستری است. برگ های این درخت چرمی شكل و به رنگ سبز روشن و براق است. گل هایی به رنگ زرد مایل به سبز (كرم) و معطر دارد و پرچم گل هایاین درخت در دسته های 200 تا 250 تایی به رنگ سفید كه در انتهای خود قرمز هستند، مشاهده می شود. گرده افشانی این درخت توسط زنبورها انجام می پذیرد. میوه های درخت پول پس از بو داده شدن قابلیت مصرف دارند. این درخت در آب و هوای گرمسیری و مرطوب رشد می‌کند و آن را از طریق دانه و قلمه زدن تکثیر می‌کنند. این گیاه بسیار بادوام است و تطبیق پذیری بسیار خوبی با شرایط مختلف دارد. این گیاه به نور فراوان نیاز دارد، هر چند باید از تابش مستقیمنور خورشید در طول تابستان به آن جلوگیری کردچرا که ممکن است باعث آفتاب سوختگی برگ های آن شود.

نخستین کاربرد این درخت، استفاده از دانه ‌های خوراکی آن است، این دانه ‌هادر غلافی چوبی و بزرگ رشد می‌کنند؛ دانه ‌ها به رنگ قهوه ای روشن و با خطوط سفید رنگ هستند و طعمی شبیه به طعم بادام زمینی دارند و به صورت خام یا تفت داده شده مصرف می‌شوند؛ از آرد دانه‌ ها برای تهیه نان استفاده می‌کنند. برگ ‌ها و گل ‌های این گیاه خوراکی هستند. در کشور چین این درخت به عنوان درختی زینتی نگهداری می‌شود اما در کشور ژاپن محبوبیت این درخت بیشتر ریشه در خرافات دارد؛ مردم ژاپن معتقد هستند که این درخت باعث افزایش درآمد آنها و بهبود کسب و کار آنها می‌شود. این درخت نقش مهمی در اقتصاد کشاورزی کشور تایوان بازی می‌کند. این کشور در سال???? با صادرات آن درآمدی حدود هفت میلیون دلار کسب کرد. میوه های بوداده این درخت مانند سایر آجیل ها در جهان مصرف شده و طعمی مانند بادام زمینی دارد. این درخت یك درخت با دوام و مقاوم است كه سازگاری بالایی با شرایط مختلف محیطی دارد. هدف اصلی از كاشت و پرورش این درخت اهداف زینتی بوده اماامروزه كشت و پرورش آن برای تولید آجیل از میوه های درخت در حال گسترش است.

* محمدمهدی امیری خوریه، كارشناس گیاهان دارویی و معطر
چهارشنبه 18/11/1391 - 0:8


مطالعاتنشان می دهند که خطر ابتلا به سرطان در کسانی که از اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی رنج می برند، 2.6 برابر بیشتر از سایرافراد است.

به گزارش سیمرغ ، در تحقیق دیگری مشخص شد که مبتلایان به بیماری های روانی، 50 درصد بیشتر از سایرین به دلیل صدمات مختلف به بخش اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند و بیشتر در بیمارستان بستری می شوند. همچنین خطر مرگ و میر این بیماران در اثر صدمات، 4.5 برابر بیشتر از افراد دیگر است.

این مطالعه همچنین نشان داد که خطر مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های روانی، 2 تا 3 برابر بیشتر از سایر افراد است. درصد کمی از این خطر به دلیلاحتمال خودکشی و قتل در میان این افراد است، اما بخش عمده این اختلاف ناشیاز ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی- عروقی است.

در این تحقیق که در مریلند انجام شد، 3317 داوطلب مبتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و افسردگی با میانگین سنی 42 تا 43 سال و در فاصله سال های 1994 تا 2004 مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاکی از این بود که در این بیماران خطر سرطان ریه 4.5 برابر، سرطان روده بزرگ 3.5 برابر و سرطان سینه 3برابر بیشتر از افراد عادی است.

محققان معتقدند که استعمال دخانیات یکی از دلایل افزایش احتمال سرطان ریه است، زیرا اغلب این بیماران سیگار می کشند. در مورد سرطان سینه، این افزایشخطر به این دلیل است که زنان مبتلا به اختلالات روانی کمتر بچه دار می شوند. همچنین برخی داروهای عصبی موجب افزایش هورمون پرولاکتین می شوند که یکی از عوامل ایجاد سرطان سینه است.

سرطان روده بزرگ معمولا به شیوه زندگی این بیماران از جمله عدم فعالیت فیزیکی، مصرف سیگار و مصرف ناکافی میوه ها و سبزی هامربوط می شود.

در بخش دیگر این مطالعه گروهی از افراد در فاصله سال های 1994 تا 2001 مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که در این بازه زمانی 7 ساله، 43 درصد از افراد مبتلا به اختلالات روانی به دلیل صدمات مختلف به بیمارستان به ویژه بخش اورژانس مراجعه داشته اند. شایع ترین صدمه در میان این بیمارانشامل آسیب های سطحی، زخم های باز، پیچ خوردگی، سوختگی و مسمومیت به دلایل عمدی و غیر عمدی بود. این صدمات اغلب به دلیل خشم و پرخاشگری، سوء مصرف مواد (مواد مخدر و الکل) و وضعیت اقتصادی اجتماعی نامطلوب از جمله مسکن و بهداشت نامناسب در میان این افراد است.

متخصصان توصیه می کنند که باید به شیوه زندگی مبتلایان به افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی توجه بیشتری کرد .

چهارشنبه 18/11/1391 - 0:7


آیاهمان‌گونه که ادعا می‌شود، مصرف فست‌فودها، غذاهای پرچرب و دارای چربی اشباع شده در دوران جوانی باعث افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر در دوران سالمندی می‌شود؟

در حال حاضر بیش از 36 میلیون نفر در جهان به آلزایمر مبتلا هستند. براساسآخرین پژوهش‌های انجام‌شده در سازمان بهداشت جهانی و انجمن جهانی آلزایمر(ADI)، هر 4 ثانیه، یک نفر در جهان به بیماری دمانس و آلزایمر مبتلا می‌شود؛ یعنی حدود 77 میلیون نفر مبتلا که این رقم در سال 2050 به بیش از 80 میلیون نفر خواهدرسید...

در ایران هم با توجه به رشد جمعیت سالمندان و براساس تخمین جهانی، بین 500 تا 600 هزاربیمار مبتلا به آلزایمر وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود این رقم با توجه به افزایش افراد سالمند در 30 سال آینده، به حدود 5/1 میلیون نفر هم برسد. این آمار و ارقامی بود که انجمن آلزایمر ایران در اختیار ما قرار داد و تاکید کرد داشتن رژیم‌های غذایی درست و نادرست هم می‌توانند نقشپررنگی در ابتلا یا پیشگیری از آلزایمر داشته باشند. در این باره با بهنازمیرحاج، کارشناس آموزش انجمن آلزایمر ایران گفت‌وگویی کرده‌ایم که می‌خوانید.

سلامت: آیا همان‌گونه که ادعا می‌شود، مصرف فست‌فودها، غذاهای پرچرب و دارای چربی اشباع در دوران جوانی باعث افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر در دوران سالمندی می‌شود؟

بله، متاسفانه شیوه جدید زندگی به گونه‌ای شده که بیشتر افراد مصرف غذاهایحاضری و آماده را به تهیه یک غذای سالم و تازه ترجیح می‌دهند. غافل از اینکه این رویه در طولانی مدت تاثیر سوئی بر سلامت بدن از جمله سلامت مغز خواهدداشت. مصرف مواد غذایی و تنقلات پرچرب از قبیل انواع ساندویچ‌ها، چیپس، کیک‌های خامه‌ای، مایونز و... که بین جوانان شایع شده، احتمال ابتلا به آلزایمر را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد.

بد نیست بدانید تقریبا تمام موادغذایی حاوی چربی هستند؛ چربی اشباع‌شده و اشباع‌نشده. البته از آنجا که بدن انسان قادر است چربی‌های اشباع‌شده را بهمقدار مورد نیاز تولید کند، نیازی به دریافت آنها از طریق خوراکی‌های مختلف نیست. بدن می‌تواند چربی‌های اشباع نشده را هم تولید کند با این حال،مصرف مقدار کمی از آنها اشکالی ندارد. از طرف دیگر، برخی چربی‌های اشباع‌نشده حیاتی به نام‌های امگا3 و امگا6 داریم که فراوان‌ترین چربی‌های مغذی هستند و بدن قادر به تولیدشان نیست و حتما باید از طریق مصرف منابع‌غذایی مختلف تامین شوند؛ منابعی مانند روغن زیتون، گردو، تخم‌مرغ، گوشت و مواد لبنی.

سلامت: چرا؟

چون این نوع چربی‌ها که در غشای سلول‌های مغزی وجود دارند، هم نقش حمایت‌کننده و هم تسریع‌کننده انتقال پیام‌های عصبی را بر عهده‌دارند. امگا3 در گردش خون مغز و اکسیژن‌رسانی و تغذیه موثر آن نیز نقش دارد و در صورت کمبود آن، چربی‌های نامناسب در مغز جایگزین و باعث اختلال در فعالیت‌های ذهنی می‌شوند. مصرف چربی‌های اشباع‌شده در طول زندگی با اثر مستقیم در تنگی عروق از جمله عروق مغزی و اثر غیرمستقیم به صورت جایگزینی غیرمناسب در مغز می‌تواند احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.

سلامت: به نظر شما مصرف کدام گروه از موادغذایی امکان ابتلا به آلزایمر را كاهش می‌دهد؟

مصرف تمامی گروه‌های غذایی از جمله کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت بدن لازم است. در میان این گروه‌های غذایی، کربوهیدرات‌ها منبع انرژی بدن و شامل 2 گروه ساده و پیچیده هستند. انواع ساده در بدن به سرعت تجزیه می‌شوند و قند و انرژی را به سرعت بالا می‌برند و به همین دلیل هم سریع افت می‌کنند، اما انواع پیچیده در بدن به آرامی تجزیه می‌شوند و قند و انرژی را مستمر و ثابت در بدن تامین می‌کنند.

از آنجا که مغز برای عملکرد خود در شبانه‌روز به اکسیژن و قند کافی نیاز دارد، وجود کربوهیدرات‌های پیچیده در برنامه‌غذایی روزانه توصیه می‌شود و مصرف زیاد و بیش از اندازه کربوهیدرات‌های ساده در درازمدت می‌تواند امکان ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد. مصرف مقدار کم مواد پروتئینی گیاهی و حیوانی که برای رشد و ترمیم بافت مغز و انتقال‌دهنده‌های پیام‌های عصبی لازم هستند، پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و افراط در این زمینه می‌تواند مضر باشد.

مصرف چربی‌های اشباع‌شده امکان ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. ویتامین‌ها و مواد معدنی هم به شرط مصرف در مقادیر مناسب، برای همه لازم و مفید هستند. البته طبق تحقیقات انجام شده، عنصر «آلومینیوم» راه انتقال منیزیم به مغز را مسدود می‌کند و چون منیزیم در فعالیت‌های مغزی و خون رسانی آن نقش دارد، می‌تواند احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد. پس بهتر است تا حد امکان مصرف خوراکی‌های حاوی آلومینیوم را در برنامه غذایی‌ کاهش داد.

سلامت: مصرف کدام‌یک از موادغذایی باعث کاهش یا به تاخیر افتادن امکان ابتلا به آلزایمر می‌شود؟

حبوبات (لوبیا، عدس، نخود)، سبزی‌ها (اسفناج، کلم‌بروکلی، هویج، کدوحلوایی، ‌فلفل‌دلمه‌ای، نخودسبز، ذرت)، نان‌های چاودار و سبوس‌دار، سیب‌زمینی، مواد لبنی کم‌چرب (شیر و ماست)، ماهی‌های آب سرد (ساردین، سالمون، ماهی سفید، آزاد، قزل‌آلا)، تخم‌مرغ، روغن‌های گیاهی طبیعی و تصفیه‌شده (زیتون‌، کانولا، آفتابگردان)، انواع مغزها (فندق، بادام، پسته، گردو)، میوه‌ها (انواع توت، انگورها، تمشک، سیب، انبه) و مرکبات و کیوی با تاثیری که بر فعالیت‌های ذهنی و عملکرد مغز دارند، امکان ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهند.

سلامت: کمبود کدام‌یک از ریزمغذی‌ها در بدن زمینه ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند؟

براساس نتایج مطالعه‌های انجام شده، کمبود ویتامینB12، اسیدفولیک و منیزیمدر بدن زمینه ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. زیرا این مواد مغذی در ساخت سلول‌های عصبی، انتقال پیام‌های مغزی و فعالیت‌های ذهنی نقش بسزایی دارند.

سلامت: آیا می‌توان با دریافت ریزمغذی‌های خاص یا مکمل‌های غذایی، احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش داد؟

بله، تحقیقات نشان داده‌اند ویتامین‌های گروهB به‌خصوصB1، B6 وB12به دلیل نقش بسزایی که در فعالیت‌های ذهنی و عملکرد مغز دارند، در پیشگیری از آلزایمر موثر هستند. ویتامین‌هایC، A وEنیز به عنوان بهترین آنتی‌اكسیدان‌ها در حفظ سلامت مغز شناخته شده‌اند. مواد معدنی از جمله منیزیم، مس‌، آهن، کلسیم، فسفر و ید نیز برای حفظ سلامت مغز ضروری‌ هستند (البته نقش منیزیم از همه بیشتر است).

منبع:سلامت سیمرغ
چهارشنبه 18/11/1391 - 0:7


یک متخصص پوست و مو توصیه کرد: افراد پیدایش خال در سن 30 سالگی را جدی بگیرند زیرا این خال ها خطرناک است و باید هرچه سریعتر با جراحی برداشته شوند.

مسعود داوودی درگفت و گو با ایرنا، گفت: برخی از خال ها از سن 30 سالگی به وجود می آیند؛ در حالی که این خال ها تا قبل از 30 سالگی وجود نداشته اند.

وی تصریح کرد: البته همه خال هایی که در این سن به وجود می آیند، خطرناک نیستند و نیاز به برداشتن آن ها نیست اما تشخیص خطرناک بودن یا نبودن آن برعهده پزشکان است.

داوودی خال هایی نیز که بدون علت دچار خارش، سوزش و زخم شده اند را خطرناک دانست و گفت: این نوع خال ها نیز باید برداشته شوند. خال هایی هم که به صورت ناگهانی و سریع به وجود آمده یا برجسته شده اند نیز باید جدی گرفته شوند.

وی به مردم توصیه کرد در صورت مشاهده موارد ذکر شده حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند.

این متخصص پوست و مو، افزود: هرچند خال هایی نیز وجود دارند که از نظر سلامتی خطرناک نیستند و برداشتن یا برنداشتن آن ها فرقی ندارد، اما برخی از افراد به خاطر آنکه این خال ها بخشی از صورت و زیبایی آن ها را تحت تاثیر قرار داده است، تمایل به برداشتن آنها دارند.


داوودی تصریح کرد: البته برای برداشتن این گونه خال ها نیز باید مقایسه کرد که آیا با وجود برجای ماندن جای خال، برداشتن آن ارجحیت دارد یا خیر؟ چرا که جای برخی از خال ها مثل بازو، کتف و سینه بعد از برداشتن خال به وضوح باقی می ماند و گوشت اضافه ایجاد می کند. براین اساس به این افراد توصیه می شود، از برداشتن خال های خود خودداری کنند.

**

گوجه فرنگی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشــــکی گفت: گوجه فرنگی دشمن سرطان است و مصرف مداوم آن، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

بــــــه گزارش ایرنا، سعیده معانی افزود: گوجه فرنگی یکی از پرمصرف ترین سبزی های دنیا و دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین ث، پتاسیم و فیبر غذایی است.

وی ادامه داد: رنگ قرمز گوجه فرنگی به علت وجود رنگدانه‌ای گیاهی به نام لیکوپن است و از قوی ترین آنتی اکسیدان‌های مــوجود در گوجه فرنگی به حساب می آید که از بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.

این کارشناس تغذیه تاکید کرد: افرادی که درهفته هفت واحد یا بیشتر گوجه فرنگی مصـرف می کنند، 60 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان های مری، معده، دهان و روده بزرگ قرار می گیرند.

وی توضیح داد: پژوهشگران معتقدند که آنتی اکسیدان های موجود در گوجه فرنگی با جلوگیری از تولید رادیکال های آزاد، از آسیب مفاصل، ماهیچه‌ها و حتی سلول های مغزی در سالمندان جلوگیری می کند.

معانی با بیان این که براساس تحقیقات انجام شده احتمال بروز سکته های قلبی در مردانی که ذخایر لیکوپن بیشتری دارند به نصف کاهش یافته است،‌ گفت: آنتی اکسیدان های موجود در گوجه‌فرنگی از تغییر شکل و رسوب نوعی چربی در سرخرگ‌ها جلوگیری و بدین وسیله از سکته های قلبی پیشگیری می کنند.
چهارشنبه 18/11/1391 - 0:7
رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با بیان اینکه:« مصرف بی رویه آب میوه ها حتی اگر در منزل تهیه شده باشد اصلا توصیه نمی شود.» تاکید کرد:« رژیم گیاهخواری با گنجانیدن ترکیبی از تلفیق غلات و حبوبات جوانه زده و دانه ها و مغزها یکی از رژیم های درمانی و تامین کننده سلامتی تلقی می شود.»

دکتر ضیاءالدین مظهری در خصوص مصرف متعادل میوه ها و سبزی ها گفت:«بین سبزی ها و میوه ها تفاوت گسترده ای وجود دارد مصرف سبزیجات در صورتی که به صورت خام و یا آب پز باشد انرژی کمی را وارد بدن می کند و تراکم انرژی حاصل از آنها در حدی نخواهد بود که موجب افزایش وزن مصرف کننده شوند مگر اینکه به صورت سرخ شده و یا پخته شده در روغن فراهم شده باشند. اصولا سبزیجات پخته و خام عامل سم زدایی بدن و تنظیم کننده حرکات دستگاه گوارشی از نظر دفع مواد زاید تلقی می شود و از این جهت کاهنده فشارخون و چربی خون برشمرده می شوند.»

وی ادامه داد:« اما مصرف میوه جات بیشتر از حد لزوم توصیه نمی شود. به طور متوسط هر 100 گرم میوه 60 کیلوکالری انرژی دارد و به دلیل اینکه حاوی فروکتوز هستند با مصرف بیش از اندازه موجب افزایش تری گلیسیرید شده که می تواند هم منجر به بروز کبد چرب و هم زمینه ساز افزایش سطح تری گلیسیرید خون گردیده و به پانکراس صدماتی را وارد سازد.»

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان کرد:«اساسا مسئله کاهش یا افزایش وزن به کل انرژی دریافتی در طول روز و هفته بستگی دارد و هر ماده غذایی که دارای قند، چربی و پروتئین باشد انرژی زا می باشد و اگر مجموع انرژی مازاد بر نیاز در روز حتی به مقدار اندکی مثلا 100 کیلو کالری در روز باشد می تواند در طول 5 سال 18 کیلوگرم به وزن فرد اضافه نماید به همین جهت دریافت متناسب ومتعادل انرژی روزانه در حفظ تناسب اندام و پیشگیری از افزایش بی رویه پارامترهای بیوشیمیایی مایعات بدن اهمیت به سزایی دارد.»

وی در خصوص رژیم گیاهخواری گفت:«رژیم گیاهخواری یکی از رژیم های بسیارخوب و سالم تلقی می شود که هم موجب طول عمر و هم کاهش احتمال ابتلا به بیماری ها و یا درمان آنها می شود اما یک شرط اساسی برای استفاده از این رژیم وجود دارد که عبارت است از تلفیق و ترکیب جیره غذایی تشکیل شده از سبزیجات خام و پخته با ترکیبی از دانه ها و مغزها، غلات، حبوبات جوانه زده و غیر جوانه زده همراه با تخم مرغ و شیر و ماهی.»

عضو هیئت علمی دانشگاه هشدار داد:«گیاهخواران صرفی که از منابع حیوانی خود را برحذر می دارند به دلیل اینکه رژیم گیاهخواری فاقد ویتامین ب12 و کمبود آهن است لذا احتمال بروز کم خونی های ناشی از فقر آهن و یا کم خونی خطرناک ناشی از کمبود ویتامین ب 12 وجود دارد.»

وی گفت:«توصیه ما به کسانی که رژیم گیاهخواری را انتخاب می کنند رعایت تنوع و تعادل و تناسب در مصرف گروه های مختلف غذایی است لازم است در رابطه با تناسب یادآوری شود که تناسب در برنامه غذایی بستگی به سن و جنس و وضعیت فیزیولوژیکی هر فردی دارد و هر فردی در چارچوب نیازهایش باید غذا بخورد و با رعایت تنوع در برنامه غذایی خود، دریافت تمامی ریزمغذی پنجاه گانه در برنامه روزمره خود را امکانپذیر سازد چرا که حتی کاهش یک یا چند ریز مغذی منجر به گرسنگی سلولی وعامل بروز سوء تغذیه می گردد از این جهت است که هیچ گروه غذایی چون به تنهایی نمی تواند نیاز فرد را تامین سازد لذا بهره گیری از دیگر منابع غذایی گیاهی نیز توصیه می شود. »

به نقل از سلامت نیوز

سه شنبه 17/11/1391 - 17:34

شیر سویا نه تنها می تواند جایگزین شیر معمولی در رژیم غذایی کسانی باشد که توانایی طبیعی کنار آمدن با لاکتوز را ندارند بلکه پژوهشگران دریافته اند مصرف همه گیر آن به سلامت کبد یاری می رساند.
گروهی از پژوهشگران دانشگاه ایلینویز در پی مطالعات خود به این نتیجه رسیدند پروتئین سویا - که در توفو(پنیر سویا) نیز یافت می شود- می تواند از تولید چربی های زیان بار در کبد بکاهد.
دانشمندان آمریکایی در این پژوهش ها، کبد موش های چاق و لاغری را مقایسه کردند که رژیم غذایی آنها شامل شیر یا پروتئین سویا بود.
این رژیم غذایی در موش های لاغر تغییری به بار نیاورد اما در همتایان چاق آنها کاهش 20 درصدی انباشت چربی را در کبد به دنبال داشت.
سطح «تری گلیسیرید» - که گونه ای از چربی های دشمن قلب و عروق به شمار می آیند- نیز به همین میزان کاهش پیدا کرد.

این تغییرات نشانگر آن است که سویا می تواند از بیماری کبد چرب و پیامدهای آن بکاهد. چاقی و در پی آن بیماری «کبد چرب» ممکن است به از کار افتادن این ساختار حیاتی بدن و مرگ منتهی شود.
به گفته دکتر هونگ چن - که این پژوهش ها را در دانشگاه ایلینویز راهبری می کند- تقریباً یک سوم بزرگسالان آمریکایی به بیماری کبد چرب مبتلا هستند؛ بی آنکه در بسیاری از آنان هیچ نشانه آشکاری بروز کند. یکی از عوامل اصلی و برانگیزاننده در چربی سازی کبد، چاقی است.

هنگامی که چربی در عضوی مانند کبد انباشته می شود - که برای ذخیره سازی این ماده پدید نیامده است- عملکرد حیاتی آن در معرض خطر جدی قرار می گیرد.
به نظر می رسد پروتئین سویا به بازسازی عملکرد یکی از گذرگاه های مهم پیام های کبدی یاری می رساند که سوخت و ساز چربی را در این ساختار حیاتی مهار می کند. بدین ترتیب شرایط برای تبدیل کبد به انباری چربی های اضافی بدن دشوار می شود.

در بسیاری از آدم های چاق، نوعی گره ترافیکی وجود دارد. هنگامی که چربی بیشتری از کبد خارج می شود فشار روی عملکردهای حیاتی آن کاهش می یابد.
پیش از این، پژوهش های دانشمندان «دانشگاه دلوور» نشان داده بود نوشیدن دو لیوان شیر سویا در روز به کاهش حالت «گر گرفتگی» در زنان یائسه کمک می کند.
«گر گرفتگی» - که ناگهان بروز کرده و پایداری میانگین آن حدود 4 دقیقه است- با نوعی احساس داغی شدید همراه است. از دیگر پیامدهای این وضعیت می توان به تعریق شدید در روز یا اختلال خواب شبانه اشاره کرد.
به گفته پروفسور ملیسا ملبی، پیوستگی و شدت نشانه های «گر گرفتگی» با مصرف شیر سویا به ترتیب 20 و 26 درصد کاهش می یابد.

به نقل از قدس

سه شنبه 17/11/1391 - 17:33
طبق گفته متخصصان، دلیل افزایش شیوع کبد چرب، مصرف فست فودها و دریافت کالری اضافی توسط افراد است.
رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: علت ایجاد کبد چرب، عدم تحرک و مصرف کالری اضافه بر نیاز بدن است که این امر موجب چاقی می شود و همین چاقی خود عامل اصلی در بروز این بیماری است.
دکتر محمدرضا زالی با بیان اینکه چاقی به دو صورت شکمی در مردان و چاقی شکم و پایین تنه در زنان خودش را نشان می دهد عنوان کرد: وقتی چربی در نواحی بدن تجمع پیدا کند باعث رسوب چربی در کبد می شود.   زالی در خصوص اینکه چرا فست فودها متهم اصلی ایجاد کبد چرب هستند گفت: چون این غذاها دارای کالری زیادی هستند و بدن افراد جامعه با این بی تحرکی ها نمی تواند آنها را بسوزاند بنابراین در بدن ذخیره می شوند و فرد مستعد ابتلا به بیماری های مختلف از جمله کبد چرب می شود.  
رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: کبد چرب هیچ علایمی ندارد و افراد باید بدانند که اگر دچار چاقی شکمی و اضافه وزن بیش از حد هستند، حتما کبدشان چرب است و باید توجه داشت که این بیماری تنها با ورزش، کاهش وزن و مصرف کافی کالری و کاهش مصرف روغن ها بهبود می یابد.  
زالی با تاکید بر اینکه مبتلایان به دیابت و کلسترول در معرض ابتلا به کبد چرب قرار دارند خاطرنشان کرد: هیچ دارویی نمی تواند کبد چرب را درمان کند و فقط با اصلاح روش زندگی می توان به درمان آن پرداخت.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر
سه شنبه 17/11/1391 - 17:32

وقتی صحبت از آنتی‌بیوتیک‌ها به میان می‌آید، داروهای طبیعی خوش می‌درخشند! بااینکه صدها آنتی‌بیوتیک طبیعی با درجه قدرت‌های متفاوت وجود دارد، اما اینجا به ۴ مورد از بهترین آنها اشاره می‌کنیم: 

 

روغن مرزنگوش

پادشاه آنتی‌یوتیک‌های طبیعی روغن مرزنگوش است که تحقیقات مختلف تاثیر آن را اثبات می‌کنند. البته، در این مورد هم مثل چیزهای دیگر، میزان قدرت محصول قابل‌تغییر است به همین دلیل بهتر است قبل از خریداری حتماً در مورد آن تحقیق کنید.  

در سه تحقیق که توسط پاول بلاشی (Paul Belaiche) انجام گرفت،  مشخص شد که روغن مرزنگوش ۹۶ درصد از همه باکتری‌های پنوموکوک، ۹۲ درصد از باکتری‌های نایسریا، پروتئوس و استافیلوکوک را از بین می‌برد. بعضی رشته‌های نایسریا در بیماری‌هایی مثل سوزاک یا مننژیت مسئول است. پروتئوس نیز نوعی عفونت روده است و استافیلوکوک مسئول برخی انواع مسمومیت‌های غذایی است. روغن مرزنگوش ۸۳٪ از استپتوکوک‌ها و ۷۸٪ از انتروکوک‌ها را که با گلودرد استرپتوکوکی، تب مخملک، تب روماتیسمی، سندرم شوک سمی، کیست، عفونت‌های زخمی و آنورکسیا در ارتباط هستند را نیز از بین می‌برد. 

 

عصاره برگ زیتون

برگ زیتون، مثل بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی دیگر، یک ضدویروس خوب هم هست و این باعث می‌شود وقتی با نوع یک میکروب به خوبی آشنایی نداریم، انتخابی فوق‌العاده باشد. دکتر لی در دپارتمان علوم پزشکی در دانشگاه CHA کره، دریافتند که عصاره برگ زیتون درمقابل میکروب‌های مختلف بسیار قوی عمل می‌کند. علاوه‌براین، تحقیق آنها نشان داده است که برگ زیتون قدرت از بین بردن رادیکال‌های آزاد را هم دارد. رادیکال‌های آزاد با پیری و بیماری در ارتباط هستند. 

سیر 

 سیر که یک آنتی‌یوتیک طبیعی، ضدقارچ و ضدویروس قوی است، ماده‌غذایی است که حتماً باید به برنامه‌غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. سیر که حاوی پتاسیم و ژرمنیوم، دو ماده‌معدنی که موجب بهبود سلامتی می‌شوند، می‌باشد، به ترکیبات سولفوری خود به‌ویژه آلیسین نیز معروف است. اینها موادشیمیایی گیاهی اصلی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بعنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کنند. پس زمانش رسیده است که چند تکه سیر در سوپ، سالاد و غذای موردعلاقه‌تان بیندازید و از فواید بسیار آن بهره‌مند شوید. 

 

مصرف پودر سیر را فراموش کنید زیرا بیشتر فواید آن از بین رفته است. 

 

چای سبز

یکی از ترکیبات فعال موجود در چای سبز، اپیگالوکاتچین گالات (EGCG)، در تحقیقات عاملی بسیار موثر دربرابر برخی باکتری‌های دهانی شناخته شده است. ازآنجاکه چای سبز فواید بسیار زیاد دیگری برای سلامتی دارد، مثل توانایی عالی آن در تجزیه چربی ذخیره در بدن، خیلی خوب است که برای بهره بردن از قدرت آنتی‌بیوتیک آن نیز حتماً به برنامه غذایی‌نتان اضافه شود. برای گرفتن بهترین نتیجه از آن، حتماً موقع نوشیدن آن را در دهانتان بچرخانید. 

 

به نقل از سالم زی

سه شنبه 17/11/1391 - 17:31

عسل ماده شیرین شهددار تغلیظ شده ای است که زنبور با بال زدن آب آن را تا حد ممکن تبخیر می کند. نوع عسل، رنگ و مزه آن بستگی به گل ها و گیاهانی دارد که زنبور از آن تغذیه می کند و شهد را می گیرد. عسل ها را بسته به نوع گل یا محل به انواع عسل یونجه، عسل کاج، اقاقیا، عسل کوهستان و... تقسیم می کنند.

 

 مهم ترین دلیلی برای اینکه خواص زیادی را به عسل نسبت می دهند، حالت ضدمیکروبی عسل به دلیل داشتن آب اکسیژنه و همچنین مواد مغذی گیاهی مثل فیتوکمیکال هاست. در طب سنتی چین خواص دیگری مثل کاهش فشارخون بالا و رفع یبوست هم به عسل نسبت داده شده اما سندیت آن به اثبات نرسیده است.

 

آیا عسل واقعا غذایی معجزه آساست؟

عسل برای رفع سرفه، درمان آسم و اسهال، زخم های پوستی، زخم های گوارشی و حتی در درمان آب مروارید هم موثر است و از آنجا که نشاط آور است، آرام بخش بوده و به عنوان ماده خواب آور در گذشته و حال از آن استفاده می شود.

 

عواملی که سبب می شود عسل چنین خواصی داشته باشد، کاملا روشن نیست و بیشتر این مسایل به تجربه ثابت شده است. البته عسل حالتی التیام بخش دارد و یک لایه مفید و مناسبی تولید کرده و پوشش دهنده است. در برخی موارد گفته می شود به دلیل پپتیدهای خاصی که عسل دارد، دارای این خواص شده اما این مسایل همان گونه که گفتم بیشتر جنبه تجربی دارد.

 

ویتامین عسل به قدری کم است که کاری انجام نمی دهد. در واقع بیشتر حالت فیزیکی عسل است که مثل پماد یک لایه محافظ ایجاد می کند. در مورد هلیکوباکتر که عامل ایجاد زخم های گوارشی است، شاید بتوان گفت حالت فیزیکی عسل اجازه تکثیر به میکروب را نمی دهد و به نظر می آید غلظت آن مانع از حرکت و تکثیر باکتری ها شود اما همان طور که گفتم این موضوع به کمک کارهای تحقیقاتی دقیق ثابت نشده و کاملا تجربی است، حتی دوز مصرف عسل برای بهبود بیماری های نامبرده مثل سرفه، اسهال، آب مروارید یا زخم گوارشی معلوم و ذکر شده نیست.

 

وقتی عسل زنبورداران با قیمت‌های پایین خریداری می‌شود آنها نیز برای تغذیه مناسب زنبورها به دنبال مکان‌های مناسب برای زیست و تعذیه نمی‌گردند و از روی ناچار زنبورهای خود را با شکر و غذاهای مصنوعی تغذیه می‌کند.

 

هیچگاه نمی‌توان عسل طبیعی را از روی خصوصیات ظاهری آن تشخیص داد، در حال حاضر حتی از سیب‌زمینی و اسید عسل‌هایی ساخته می‌شود که به هیچ وجه قابل تشخیص برای مصرف کنندگان نیست و در عین حال دارای عوارضی برای مصرف‌کنندگان نیز است.

 

دانستنی‌هایی راجع به عسل

 

راه تشخیص عسل خوب

وقتی شهد عسل از ظرفی به ظرفی دیگر ریخته می‎شود، اگر حباب زیادی در عسل جمع شده باشد، آن عسل مرغوب‎ است.

 

عسل چاق کننده است!؟

از نظر جذب، عسل دقیقا مثل همان قند خالص جذب می شود. ترکیب اصلی عسل ساکاروز و فروکتوز و گلوکز است که به طور معمول ساکاروز آن بیشتر است. ۱۰۰ گرم عسل نزدیک به ۳۰۰ کیلوکالری انرژی و ۷۵ گرم کربوهیدرات و به مقدار بسیار جزیی پتاسیم، فسفر و آهن دارد که قابل ملاحظه نیست. بسیاری از مردم عسل را جزو قندهای طبیعی دانسته و فکر می کنند چاق کننده نیست. این باور کاملا اشتباه است. البته معمولا کسی عسل را به اندازه ای مصرف نمی کند که چاق شود اما یک قاشق چای خوری عسل مثل ۵ گرم قند ۲۰ کیلوکالری انرژی دارد.

 

بهترین وعده برای خوردن عسل

عسل به دلیل قند سریع الجذبی که دارد، اگر صبح مصرف شود انرژی زا است و این شیرینی با تحریک ترشح هورمون بتاآندروفین، نشاط آور است اما نباید فراموش کرد که نشاط آور بودن و آرام بخش بودن عسل با هم مغایرتی ندارد و اگر عسل را موقع خواب مصرف کنیم، می تواند آرام بخش و خواب آور باشد. مصرف عسل صبح ها مناسب تر است و همراه شیر یا داخل چای یا همراه مقدار اندکی خامه یا کره بسیار خوب است؛ البته اگر اضافه وزن ندارید.

 

چند باور غلط در مورد عسل

-این موضوع که گفته می شود حل کردن عسل در چای یا شیر داغ ترکیبات مضر ایجاد می کند صحیح نیست.بلکه بسیار هم خوب است حتی در رفع علایمی مثل سرفه، آنفلوآنزا و خستگی نیز توصیه می شود.

 

-تصور دیگری که میان عامه مردم شایع است اینکه عسلی که شکرک می زند لابد از کیفیت پایین تری برخوردار بوده یا تقلبی است. اما باید گفت در گذشته مردم این گونه فکر می کردند اما در واقع لزوما این طور نیست. اگر عسل را با ظرف چند دقیقه در آب گرم بگذارید، این شکرک باز می شود.

 

سم شناسی

عسل ماده ای کاملاً خوراکی است ، ولی در موارد استثنایی ممکن است به اسپورعامل بوتولیسم آلوده باشد که ایجاد سم کرده و مسمومیت زاست ، به همین دلیل مصرف آن برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. همچنین بعضی افرد ممکن است نسبت به دانه های گرده موجود درعسل حساسیت داشته باشند.

 

ممکن است بعضی از زنبورها به گل خرزهره و چند گل سمی دیگر عادت کنند و محصول سمی تهیه نمایند که البته این کار به ندرت اتفاق می افتد.به هر حال از مصرف این ماده بسیار مفید غافل نشوید و از فواید زیاد آن سود بجویید.

 

عسل از منظر قرآن

در قرآن كریم از مواد غذایی مختلفی نام برده شده است، اما تنها در مورد عسل است كه آن را «شفا» نامیده است.

قال الله تعالی:« و اوحی ربك الی النحل ان اتخذی من الجبال بیوتا و من الشجر و مما یعرشون ثم كلی من كل الثمرات فاسلكی سبل ربك ذللاً یخرج من بطونها شراب مختلف الوانه فیه شفاء للناس».(و پروردگار تو به زنبور عسل وحی و الهام غریزی نمود كه ‌از كوه ها و ثمرات گلها بخور و راه هایی را كه پروردگارت برای تو تعیین كرده است به راحتی بپیما؛ از درون شكم نوشیدنی با رنگ‌های مختلف خارج می‌شود كه در آن شفا برای مردم است.)

 

خواص اعجاب انگیز عسل

از گذشته تا کنون از عسل در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده است. مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاً خوراکی است و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ، ولیکن میکروب ها در معرض عسل نابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است . در گذشته از این خاصیت عسل برای از بین بردن پینه های دست و پا سود می جستند.

 

•عسل حاوی آنتی اکسیدان است، از این رو مصرف آن برای سلامت قلب و عروق مفید است. عسل به سلامت پوست کمک می کند و ضد پیری است.

•در قدیم هر دارویی را با عسل مخلوط می کردند، زیرا خاصیت بهبود بخشی داروها را چند برابر می کرده و امروزه هم از عسل در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند.

•از عسل در فرآورده های ضد سرفه بطور مستقیم و غیرمستقیم استفاده می شود . مزه مزه و غرغره شربت عسل برای برطرف کردن زخم های دهان و ورم گلو بسیار سودمند است. عسل ضد آسم است.

• عسل با اینکه بسیار شیرین است، برای دندان ها و لثه مضر نیست، بلکه لثه ها را سالم می سازد و دندان ها را سفید می کند.

• دستگاه گوارش را پاک می سازد و ضد اسهال است. در تحقیقات ثابت شده اثر بسیار مفیدی برعفونت های معده با هلیکو باکتر پیلوری دارد. از این رو ضد زخم معده و دستگاه گوارش است.

• عسل در درمان آب مروارید ( کاتاراکت ) مفید است.

• عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می شود و در مسمومیت های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می سازد.

• دوست کبد و پادزهر است، پس در بیماری های کبدی مصرف آن مفید است .سکنجبینی که با عسل تهیه می شود، صفرابری اعلاست.

• سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد. برای این منظور عسل را با کندر باید مصرف کرد.

• عسل خواب آور است و به مبتلایان به بیماری کم خوابی توصیه می شود که قبل از خواب چند قاشق مرباخوری عسل میل کنند.

• برای رفع کم اشتهایی مفید است و کلاً جریان خون را در بدن بهبود می بخشد. از این رو به رشد عضلات کمک می کند، پس برای بچه های کم اشتها و افراد ورزشکار بسیار مفید است.

• عسل گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق بسیار مفید است. پس سالمندان اگر هر روز شربت عسل و لیموی تازه بنوشند، عمر طولانی تری خواهند داشت.

• حتی موم عسل نیز خواص زیادی دارد و ماسک آن برای صورت، چین و چروک و فرورفتگی های پوست را می پوشاند و پوست را لطیف می کند.

•برای درمان اوریون سه روز استراحت مطلق و تنها غذای این سه روز آب و عسل. ( برای نوزادان، به آنها به همراه آب و عسل شیر مادر هم داده نشود.)

• برای ضعف بدن، شربت آب و عسل را با یخ، آرام آرام بنوشید.

•بهترین دارو برای افرادی که هیچ چیز در معده آنها نمی‎ماند و بالا می‎آورند،شربت عسل رابه همراه سه عدد یخ کوچک ، هم زده تا شربت بسیار سردی بدست آید. سپس شخص آنرا به آرامی و جرعه جرعه بنوشد.

 

خواص شربت عسل

یک قاشق غذاخوری عسل، یک لیوان آب خنک و آب یک عدد لیمو ترش تازه را با هم مخلوط کنید. این شربت عسل برای تمامی افراد و برای تمامی سنین مفید است.

 

- برای رفع خستگی ذهنی، شربت آب و عسل بهترین چیز است.

- برای افزایش حافظه، روزی سه لیوان شربت آب و عسل با یخ استفاده نمایید.

- کسانی که بی‎خوابی دارند این شربت آب و عسل را در طول ۱۰ دقیقه، میل کنند.

- اگر کسی خواب زیادی دارد، این شربت را سریع میل کند.

- کسانی که با خوردن عسل، معده درد می‎گیرند، بصورت شربت عسل بخورند.

 

تاثیر شگفت آور عسل در بهبود زخمها

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که عسل یک ماده موثر در بهبود زخم‌های عفونی است و حتی مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک‌ها را از بین می‌برد.

 

در تحقیقاتی که در کنگره میکروبیولوژی انگلیس انجام شده است ، نحوه واکنش عسل به سه گونه باکتری که معمولا موجب عفونت زخم‌ها می‌شوند، بررسی شد. نتایج این تحقیق نشان داد که عسل می‌تواند به روش‌های مختلف در رشد این باکتری‌ها خلل وارد کند، بنابراین این ماده غذایی ارزشمند یک گزینه مناسب برای درمان است و به دلیل خاصیت ضد میکروبی خود مورد توجه بوده است و هم اکنون نیز در طب سنتی به عنوان درمان کننده موضعی زخم‌ها استفاده می‌شود.

در این مطالعه نقش عسل در مهار باکتری‌های عفونی کننده زخم ها، در سطح مولکولی مطالعه شد.نتایج این مطالعه نشان داد که عسل می‌تواند مانع از اتصال باکتری به بافت‌ها شود. این اتصال یک مرحله ضروری برای آغاز عفونت حاد است. همچنین عسل می‌تواند حساسیت باکتری‌ها را نسبت به آنتی بیوتیک‌ها افزایش دهد و در نتیجه ، مقاومت به آنتی بیوتیک را مهار کند.این تحقیق نشان می‌دهد که مصرف آنتی بیوتیک به همراه عسل نسبت به مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی، تاثیر بیشتری روی عفونت‌های مقاوم به دارو خواهد داشت.

بررسی مقالات سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۱ نشان می دهد حداقل ۲۵ تحقیق راجع به اثرات ضد زخم عسل انجام شده که نتایج آنها مثبت بوده است. عسل به عنوان التیام دهنده زخم و نگهدارنده پوست مورد تأیید قرار گرفته است. همچنین ۴۰ مورد دیگر نشان داده ، عسل دارای اثرات ضد خونریزی با موفقیت ۸۸ درصد بوده که این عمل به همراه اثرات ضد میکروب نیز بوده است.

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران

سه شنبه 17/11/1391 - 17:31