• Nombre de visites :
  • 2121
  • 14/9/2009
  • Date :

"İsrail, ırkçı bir apartheid devletidir"  (2)

israil

  TÜ: Belki daha da az, zira yerleşimler büyümeye devam ediyor.

  AEN: Belki de daha da az. Şimdi bizim konuştuğumuz Filistinlileri Kızılderililer gibi ayrılmış bölgelere koymak.

  TÜ: Ya da Nazilerin toplama kampları gibi.

  AEN: Bu provokatif bir kıyas olur. Ama Gazze Varşova gettosu gibi diyebilirsiniz.

  TÜ: Ya da Bosna savaşı gibi.

  AEN:  Ya da Bosna savaşı gibi. Veya Güney Afrika'da siyahiler için oluşturulmuş bantustanlar gibi. Onun neye benzediğini gösteren birçok örnek vardır. Çözüm bu değildir. Fakat bütün bu düzenlemeler bir tek şey için yapılmıştır: İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tutmak için. Bir Yahudi devleti nedir? Tam olarak nedir bu? Bu, bir grup insanın imtiyazlara, özel haklara ve üstün bir statüye sahip olduğu, nüfusun geri kalanının da alt statüde olduğu devlettir. 21. yüzyılda bu imkansızdır. Eşit haklardan konuşmak zorundayız. Diyelim ki, gelecekte İsrail Batı Şeria ve Gazze'den çekildi ve bir Filistin devleti kuruldu. Peki İsrail'in içinde yaşayan 1,5 milyon Filistinli ne olacak? İsrail vatandaşı olanlar. Burada dinlediğimiz Raed Salah da onlardan biri. Diyeceğim odur ki; bunu hatırlamak zorundayız. Şu unda İsrail bunları sürgün etmeliyiz, vatandaşlıklarını iptal etmeliyiz, Yahudi devletine bağlılık yemini ettirmeliyiz diyor. Bu fikirler yeni değil. Bunlar çok uzun zamandan beri var olan ve gelişen Siyonist fikirler. Bir Yahudi devleti budur. O bir ırkçı devlettir. Ve herhangi bir çözüm ırkçı olmayan, demokratik, herkese eşit haklar veren bir çözüm olmalıdır.

israil

  TÜ: Zaten uluslararası hukukun kendi geleceğinin belirleme ilkesi düşünüldüğünde, bu da tartışılmalıdır.

  AEN: Evet kesinlikle.

  TÜ: Tam olarak hatırlayamıyorum, fakat dün İsrail ve Güney Afrika'yı kıyaslarken, deri rengine bakarak ayrımcılık yapıyorlar, fakat bunun böyle olduğunu söylemiyorlar, çünkü söylerlerse ırkçı olarak damgalanırlar.

  AEN: Benim söylediğim şey şuydu: İsrail ırkçı bir apartheid devletidir. Bazıları bunu nasıl söylersin diyorlar. Size bir örnek vereyim. Şimdi Gazze'de 1,5 milyon insan sanki bir hapishanedeymiş gibi yaşıyorlar. Yüzde 80'i mülteciler. Gazzeli değiller. Bunlar 1948'de İsrail'in içindeki şehirlerden, kasabalardan, köylerden sürgün edildiler. Gazze'ye gittiler ve o zamandan beri de Gazze'de yaşıyorlar. Şimdi İsrail onların evlerine dönmesine izin vermiyor. Niye? Amerika'dan ya da Arjantin'den ya da Türkiye'den Yahudiler gelebilirken, bunlar niye dönemiyorlar? Bazı Yahudiler Türkiye'den İsrail'e gittiler. Vatandaş oldular, İsrail onlara ev verdi, iş verdi. Filistinlilerle olan fark ise onların Yahudi olmamaları. Kesinlikle ırkçı bir karar.

  TÜ: Ve aslında Filistinliler bu toprakların gerçek sahipleri.

  AEN: Tamamıyla öyle. Dünya bunu kabul ediyor ve ırkçı olduğunu söylemiyor. Söylediğim şuydu: Düşünün ki İsrail biz onlara Yahudi olmadıkları için değil, siyahi oldukları için izin vermiyoruz. Bu durumda bütün dünya onların ırkçı olduğunu anlardı. Fakat ben düşünüyorum da ne fark var ki? Hiçbir fark yok.


"İsrail, ırkçı bir apartheid devletidir"  (1)

Siyonistlerin Kur'an-ı Kerim oyunu!

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)