• Nombre de visites :
  • 2212
  • 22/6/2009
  • Date :

Çocuklarımız ve internet (2)

çocuklar

  Çocuğunuzla iletişim kurun!Onlara her türlü sıkıntısını açabiliyor. Eleştirilmiyor, yargılanmıyor. Çocuğumuzla daha fazla iletişim kurmamız, onun problemlerini anlayıp çözmemiz aramızdaki güven ve sevgi ortamını geliştirecek ve çocuk ihtiyaçlarını karşılamak için farklı yollara başvurmayacaktır.

Çocuğunuzu sosyal ortamlara yönlendirin

  İnternet sosyal olmayı değil asosyal olmayı öğretiyor. Bunun önüne geçmek için çocuğun sosyal ortam oluşturmasına katkı sağlamalıyız. Onun sanal değil gerçek arkadaşlıklar edinmesine olanak sağlamalı, genci bu konuda cesaretlendirmeliyiz. İnternette kurmuş olduğu arkadaşlıklar hakkında konuşmalıyız. Sanal ortamda kurulan arkadaşlıkların sanaldan öteye geçmemesini sağlamalıyız.

Çocuğun internetin yerine koyabileceği alanlara yönelmesini teşvik etmeliyiz. Enerjisini doğru olarak kullanabileceği, gerçek arkadaşlıklar kurabileceği sportif faaliyetler önemli bir alternatiftir.

  Çocuğun maddi ihtiyaçlarını karşılarken manevi ihtiyaçlarını da unutmamalıyız.

Çocuklarımızın interneti zararlı değil yararlı bir araç olarak kullanmasını sağlamalı onları bu konuda bilgilendirmeliyiz.

  Bunu yapabilmek içinse ailenin doğru internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Çocuk, interneti kullanırken günlük düzenini, ders çalışmasını ve uyku saatlerini dikkate almalı. Anne ve baba bu konuda çocuğa yol gösterici olmalıdır.

çocuklar

  Evdeki internet kullanımında çocuğun fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebilecek, ahlaki gelişimini sıkıntıya sokacak sitelere engelleyici tedbirlerin konulması da başvurulacak yöntemlerden birisidir.

Doğru internet kullanımı

Doğru internet kullanımı çocuğun yaşına uygun siteleri ziyaret etmesi ve interneti daha çok bilgi amaçlı kullanmasıdır.

  Elbette çocuk zaman zaman interneti eğlence aracı olarak ta kullanacaktır fakat bunu yaparken kontrol sisteminin muhakkak devrede olması gerekmektedir.

  İnterneti kullanırken anne babaların yaptığı davranışlar çocuklar için birer model teşkil etmektedir. Evdeki vaktinin büyük bölümünü televizyon veya internet başında geçiren bir anne ve babanın çocuklarından farklı bir şey beklemeleri olanaksızdır.

Paniğe gerek yok

  Çocuğunuz internette fazla vakit geçiriyor ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. Bu durum bütün anne babalarda sıkıntı ortaya çıkarır. Bu sıkıntı sonucunda birçok yanlış davranış sergilenebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, göstereceğimiz tepkinin doğru olması ve çocuğa bunun doğru anlatılmasıdır. Her şeyi yaptınız fakat sonuç alamadıysanız bu konuda uzmanlardan destek almanız problemi çözmenizde katkı sağlayacaktır.

Ramazan Akarsu / Psikolojik Danışman / Milli Gazete


Çocuklarımız ve internet (1)

Çizgi filmlere dikkat!

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)