• Nombre de visites :
  • 1959
  • 20/6/2009
  • Date :

Çocuklarımız ve internet (1) 

çocuklar 

  İnterneti bağımlılık derecesinde kullanan gençlerin yalnızlık ve buna bağlı olarak depresyon yaşadıkları gözlenmiştir. 

  Son yıllarda hayatımıza giren ve olmazsa olmaz araçlardan birisidir, "İnternet." Doğru bilgiye hızlı ve etkin bir şekilde ulaşma izni verir. Merak ettiğiniz veya lazım olan herhangi bir bilgi saniyeler içerisinde karşınızdadır. Doğru kullanıldığında birey hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Fakat her araçta olduğu gibi yanlış kullanımı sonucunda birçok problemle karşı karşıya bırakır.

Çocuk veya yetişkin ayrımı olmaksızın kullanıcıların hayatında sosyal, fiziksel ruhsal vb. birçok alanda telafisi güç hataları beraberinde getirir.

  İnterneti bağımlılık derecesinde kullanan gençlerin yalnızlık ve buna bağlı olarak depresyon yaşadıkları gözlenmiştir.

  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki İnternet kullanımının yaşı okul öncesi döneme kadar düşmüştür.Bu çok ciddi bir problemdir ve kesinlikle önlem alınmalıdır.

Neden önlem alınmalı

İnternetin yıkıcı etkilerinin daha fazla olduğu dönem okul öncesi ve ergenlik dönemidir.

  Okul öncesi ve ilköğretim döneminde bulunan çocuk doğru ile yanlışı tam olarak ayırt edemez. O anki isteğine ve internet oyunlarının eğlendirici özelliğine kapılma olasılığı fazladır. İç denetim mekanizması tam anlamıyla gelişmemiştir. Yönlendirilmeye açıktır.

çocuklar

  Ergenlik döneminde ise kendi fiziksel ve ruhsal değişiklikleri ile uğraşan, onaylanma ihtiyacı hisseden, gruba ait olma çabalarını gösteren genç bu ihtiyaçlarını eleştirilmeden, kıyaslanmadan internet üzerinde kurduğu arkadaşlıklarla çok rahat elde etmektedir.

  Bu elde edişte mutlaka incelenmesi gerekli psikolojik süreçler rol oynamaktadır.

  Bu faktörler bizim tahmin ettiğimizden çok daha önemlidir. Bu önemi kavrayıp buna göre hareket edilmesi zorunludur.

  Bu bağlamda görev ve sorumluluk hem anne babalara hem de eğitim kurumlarına düşmektedir. Özellikle gençliğin tehdit altında olduğu bilincinden hareket edilmelidir. Aile bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır.

Eğitim kurumları ise internetin faydaları doğru internet kullanımı vb. konularda bilgilendirici çalışmalara ağırlık vermelidir.

Neler yapılmalı?

  Evimizde interneti tamamen kaldırmak veya yasaklamak çözüm değildir. Yasak olan şeyler daha fazla ilgi çekerler. Ayrıca internet kullanımı için evde internetin olması gerekmiyor. Çocuk evden çıktığı anda her köşe başında internet kafelerle karşılaşmaktadır. Bu çok daha tehlikeli bir durumdur. Çünkü evdeki interneti kontrol etme imkânınız vardır fakat internet cafe'yi kontrol etme imkânınız yoktur. Bu durumda yapılacak şey çocuğun internet kullanımına kurallar çerçevesinde izin verilmesidir.


Çocuk Eğitiminde Uygun Mesajlar

Çocuğun Şahsiyeti

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)