• Nombre de visites :
  • 5594
  • 18/5/2009
  • Date :

HURMUZGAN

hormozgan

Rüyamsı Hera Ormanları

hurmuzgan

  En son idarî bölümlemelere göre Hürmüzgân eyaleti sekiz metropol, yirmi bir ilçe, altmış dokuz köy ve iki bin kırk altı bucaktan oluşmaktadır. Eyaletin büyükşehirleri; Bender-Abbas, Bender-Lenge, Minab, Rûdan, Kaşm, Casek, Hacıabâd ve Ebû-Musa’dan ibarettir. Ayrıca, Ebû-Musa, Beniferur, Teneb-i Bozorg ve Kuçek, Seyri, Şetur, Ferur, Kiş, Lavan, Kaşm, Larek, Hürmüz, Hendurabî ve Hengam isimli büyüklü küçüklü on dört ada söz konusu eyaletin suları içinde yer alır.

Bender-Abbas

hurmuzgan

  Dördüncü yüzyılda şu anki Bender-Abbas etrafında Soro adında küçük bir liman ve köy vardı. Kimileri dördüncü yüzyıl coğrafyacılarının da değindiği bu limanın denizin yanındaki küçük köy şeklinde isimlendirilen Şehro olduğuna inanırlar.  

Kaşm Adası

hurmuzgan

  Kaşm Adası İran’ın en büyük adasıdır. Ada Hürmüz boğazının kuzey batısında yer alır. Boyu yüz on beş kilometre ve eni on ila otuz beş kilometre arasında değişmektedir. Adanın merkezi olan Kaşm şehri adanın kuzey doğusundadır ve genişliği üç kilometre, deniz seviyesinden yüksekliği ise on metredir.

Kiş Adası

hurmuzgan

  Elips şeklinde olan Kiş Adası’nın yüzölçümü 7/89 km2, boyu yüz elli altı ve eni yedi kilometredir. Bender-Abbas’ın güney batısında ve Fars Körfezi’nin suları arasında yer alır. Mercan adasının eşine az rastlanır sahilleri yalnızca yılın muhtelif mevsimleri boyunca değil, günün muhtelif saatleri arasında tabiatın çok çeşitli ve çok güzel manzaralarını gözler önüne serer. Kiş sahilleri doğuda, kuzey doğuda ve güneyde dünyanın en güzel sahilleri olarak tanınır. Adanın güney batı sahillerinde gün batışının ne güzel manzaraları izlenebilir.       

Hera Ormanları

hurmuzgan

  Dağınık halde Hürmüz Boğazı’ndan doğuya doğru ve Hint Okyanusu Umman Sahillerinde ortaya çıkan ve koruma altındaki Hera Ormanları İran’ın güney sahileri ekosisteminin özelliklerindendir.

El Sanatları ve Hediyelikler

hurmuzgan

  Hurma ağacı yaprağı (Hûs) örmeciliği, sırma ipliği işlemeciliği, iğne işlemeciliği, hasır örmeciliği ve halı dokumacılığı eyaletin önde gelen el sanatlarındandır.  


İranı Tanıyalım

Batı Azerbaycan

HUZİSTAN

HAMEDAN

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)