• Nombre de visites :
  • 2530
  • 8/3/2009
  • Date :

Bunları biliyor musunuz? 2

sağlık2

Antibiyotikler salgın hastalıkları önler.

  Antibiyotikler mikroplara karşı etki yaparlar, virüslere değil. Virüs durumunda belirtilerin ateş ilaçları ve burun açıcı ilaçlar ile karşılanması ve virüsün dönüşünü yapmasını beklemek tavsiye edilir. Doktor antibiyotikleri mikrop bulaştığı durumlarda verir.

Grip aşısı yaparsam gripe yakalanmayacağım.

  Aşının sağladığı koruma kesin değildir, çünkü grip virüs üyeleri değişime uğruyorlar. Bundan dolayı grip aşısının içeriği değişiyor. Eğer gripe yakalanırsanız, hiç aşı yapmamış kişilere kıyasla daha hafif geçirirsiniz. Ayrıca aşı, sizi soğuk algınlığı virüslerinden koruyamaz.

Yağlar zararlıdır.

  Hayvansal besinlerin içerdiği doymuş yağlar büyük miktarlarda tüketildiği zaman kalp da-marlarına zararlı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca şişmanlığa da yol açabilirler. Diğer taraftan yağda çözülebilir A, D, E ve K vitaminleri organizma tarafından emilemez. Yağ hormonların yapısının ham maddesidir ayrıca hücrelerimizin temel içeriğidir. Yapmamız gereken, aldığımız yağların büyük bir kısmının zeytin yağından olmasını sağlamaktır.

  Kalp cihazı kullananlar cep telefonu kullanamazlar ve hava alanlarında bulunan metal tarayıcı cihazlardan geçemezler.

  Cep telefonu kullanabilirler ancak telefonu cihazın takılı olduğu taraftaki kulağa değil, diğer kulağa tutmaları gerekir. Hava alanları konusunda ise, yeni cihazlar özel bir koruma içerirler, bu sahiplerinin tarama cihazlarından korkusuzca geçmelerine izin verir. Eski tip cihaz kullananlar (15 yıl öncekiler) hava alanı yetkililerine bildirip, el tarama cihazları ile arama yapılmasını, kalp cihazının bulunduğu bölge hariç, istemeleri gerekir.

Hamile kadınlar iki kişilik yemelidir...

  Hamileler için kalori ihtiyacı biraz artar ancak hiçbir zaman iki katına çıkmaz. Normal kiloda olan bir kadın, hamilelik süresi boyunca 9 ile 14 kilodan fazla almamalıdır.

Şişmanlığını boy olarak alır.

  Şişman çocukların iskelet yapısı, ağırlığını kaldırmak için daha çabuk gelişmek zorunda kalır. Sonuç olarak çocuk gerçek boy uzunluğuna daha çabuk ulaşır ve çoğu zaman normal bir gelişimi olsaydı boyu bir kaç santim daha uzun olabilirdi. Yani çocuğun uzaması durmaz ancak istenilen boyu alamayabilir.

Yalın ayak yürüyen çocuklar düztabanlı olurlar.

  Düztaban durumu doğuştan kaynaklanan bir anatomik problemdir. Aksine kumda veya çakıllarda yürümek ayak kemeri kaslarının geliştirilmesi için tavsiye edilir.

Burun kanaması başımızı arkaya doğru eğdiğimizde durur.

  Başımızı arkaya doğru eğdiğimizde kanın ağıza ve gırtlağa doğru akması kolaylaşır, sonuçta bu hastanın akan kanı içmesi ve boğulma tehlikesi ile karşılaşmasına sebep olabilir. Başını tam tersine öne doğru eğmesi ve parmakları ile burnunu bastırması gerekir.

C vitamini soğuk algınlığıyla mücadele eder.

  Şu ana kadar böyle bir şey kanıtlanmış değildir. C vitamini soğuk algınlığına karşı mücadeleye yardım etmez, fakat oksitlenmeye karşı güçlü mücadelesi, solunum sistemini enfeksiyonlardan korur, önlenmesine yardım eder.

Üşütmeyelim diye pencereyi açmamalıyız.

  İyi havalandırılmayan küçük yerlerde mikropları büyük miktarlarda solumamız daha kolaydır. En iyisi mekânımızın havalandırılması için pencereleri sık sık açmaktır.

Bayılan birisinin başını kaldırmalıyız.

  Tam tersine beynin daha iyi oksijen alabilmesi için ayaklarını kaldırmalıyız.

Tırnaklardaki beyaz noktalar kireç eksikliğinin belirtisidir.

  Beyaz noktalar çoğu zaman tırnaklarını yiyen ve dolayısıyla tırnağın kökünü zedeleyen kişilerde görülür. Herhangi bir darbeden veya kanın kötü yerel dolaşımından da oluşabilirler. Kireç eksikliği olsaydı, tırnaklar körelir veya çukurcuklar meydana gelirdi.

Bükülmüş ayağı sıcak su ile yıkamak gerekir.

  Sıcak su (banyo veya bez) damar genişlemesine neden olur ve kanın akışı hızlanır, sonuç olarak şişme oluşur. Yapmanız gereken bir havlunun içine buz koyup zedelenen yerin üzerine koymanızdır.

Televizyona çok yakından bakar isek, miyop olabiliriz.

  Televizyon veya bilgisayarların miyop hastalığına sebep olması ile hiç bir ilişkisi yoktur, çünkü miyop dış etkenlerden oluşmaz. Bir kırılım düzensizliğinden meydana gelir. Gözün yu-varlağı normalden daha büyüktür. Eğer herhangi birisi yakından televizyon izliyorsa, miyop tehlikesi altında bulunmaz, fakat muhtemelen yakından izlemesinin nedeni miyopluktur, o kişide zaten bulunmasındandır.

Dişlerimizi limon ile fırçaladığımızda daha parlak olurlar.

  Limon yağları söker ve geçici bir parlaklık verir ancak aynı zamanda dişlerin katılığını bozar. Ense çözülmeleri de belirebilir (dişlerin ense bölümünde). Bu nedenden dolayı meyve yediğimiz zaman, içerdikleri sitrik asit yüzünden dişlerimizi su ile durulamamız gerekir.

Diş ağrısı için rakı tutulmalıdır.

  Bu sayede ağzımızda yerel yanma oluşabilir, ayrıca problem de çözülmüş olmaz.

Denizin içinde kararmayız.

  Denizin içinde güneşin etkisi daha yoğundur.

Silikon sağlığımıza zararlıdır.

  Yapılan araştırmalara göre, silikon eklenmesi zararsızdır. Göğüsün içine yapılan sıvı silikon iğnesi son derece risklidir.

Light sigaralar normallerden daha az zararlıdır.

  Light sigara içenler dumanı daha derinden çekerler, bu daha çok sigara içilmesiyle ilişkilendirildiğinde kansere yol açacağını vurgulamak gerekir.

Sigarayı bırakan kişi kilo alır.

  Sigara, metabolizmayı arttırma özelliğine sahiptir. Sigara içen, içmeyen birisine göre günde 200 kalori daha fazla yakar. Sigarayı bıraktığında tek gereken şey sadece 200 kalori daha az almasıdır. Yapmaz ise iki-üç kilodan daha fazla almaz. Yemeği sigaranın yerine alırsa yani sigara içtiği dönemdeki gibi çok yemeye devam ederse şişmanlar.

Birini yılan ısırmışsa, ısı-rılan yere çizik atarak (hafifçe yararak) ısırılan yerden zehirli kanı emmeliyiz.

Böyle yaparsanız zehirli kandan siz de zehirlenebilirsiniz. Eğer ısırılan yere çizik atarsanız hastaya daha fazla acı vermekten başka birşey yapmış olmazsınız.

Kaynak: Periodiko BHMAgazino, sayı: 141, s. 70-81

-----------------------------------------

Sağlık Bir Yaşam İçin

Yürümek sağlıktır! 

Ağrıyla baş etmenin 10 yolu 

Sigarayı neden bırakmalıyım? 

Kalp sağlığınız için nar suyu için! 

Oruç ve Sıhhat 

Nasıl Bir Uyku?

Beden Temizliği 

Sosyal Çevre ve Sağlığımız 

Hafızayı diri tutmanın incelikleri 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)