• Nombre de visites :
  • 2163
  • 7/3/2009
  • Date :

Bunları biliyor musunuz? 1

sağlık

   Birçok günlük alışkanlıklarımızın ağlığımıza faydaları ve zararları ile ilgili ninelerimizden veya çevremizden onlarca alıntı ile büyüdük. Ülser hastalığının nedeninin stres olduğu, ıspanağın organizmamızın demir ihtiyacı için ideal olduğu, kahvenin ayılttığı gibi ve hiçbir yere dayanmayan... daha sayısız. Bilim adamlarının fikri farklı ve fiziksel durumumuzu koruduğumuzu zannettiğimiz ve kutsal bir kural gibi uyguladığımız bazı alışkınlıklarımızın

sağlığımıza zararlı olabileceklerinin altını çiziyorlar.

Greyfrut zayıflatır.

  Bilimsel olarak greyfrutun henüz yağ yakmaya yardım eden herhangi bir enzime sahip olduğu kanıtlanmamıştır. Tüm ekşi meyvelerin yaptığı gibi, tek yapabileceği sindirime yardım etmektir.

%0'lık dondurmada kalori yoktur.

  Eğer yağ % 0 ise, o zaman şekerden kalorisi vardır ve eğer şekerden de % 0 ise, o zaman yağdan kalorisi vardır. Eğer hem şekerden hem de yağdan % 0 ise, o zaman içerdiği sütten kalorisi vardır. Her durumda, % 0 olması kalori içermediği anlamına gelmez.

Tuz şişmanlatır.

  Tuzun kalorisi olmadığı için şişmanlatmaz. Fakat sıvıları alıkoyabilir ve böylece şişmeye ve kişinin kendini ağır hissetmesine neden olabilir. Fazlalık, sıvılar yardımıyla organizmamızdan iki-üç gün içinde atılabilir. Herhangi bir nedenden dolayı sıvı alıkoyma durumu bulunanların daha da ağırlaşmamak için, tuzu az kullanmaları tavsiye edilir.

Oruç zayıflatır.

  Genelde oruç tutan kişilerin çoğu kilo alırlar, nedeni de akşamları ve gece boyunca oruç tutmadıkları günlerden daha çok yiyecek tüketmeleridir. Oruç tutan birisinin zayıflaması için akşamları ve gece boyunca normal günlerde yediğinden daha az yemesi gerekir.

Yağ aldırdıktan sonra o bölgeler tekrar şişmanlamaz.

  Eğer beş kilodan fazla alırsanız, yağ aldırdığınız bölgelerde de şişmanlarsınız çünkü yağ hücrecikleri alınmış olabilir ancak kalmış olanlar büyüyebilir.

Çikolata sivilceye yol açar.

  Bu bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Sivilce çıkmasının besin ile ilişkisi çok kısıtlıdır.

  Bir beyaz saç çıkarırsan, yerine on tane çıkar.

  Bir tek saçı ağırlayan saç keseciğinin içine aniden birden fazla saçın sığması imkânsız.

En iyi demir kaynağı ıspanaktır.

  1870 yılında ıspanağı ilk inceleyen araştırmacı Dr. E. von Wolf'tır. Ancak bir hata yaptı: ıspanağın demir içeriğini gösteren ondalık rakamı yazarken virgülü bir basamak geri yazdı. Böylece ıspanak gerçekte içerdiği oranın on katı bir oran ile meydana çıktı. Bu yanlış 1937 yılında, içerik kontrölü sırasında düzeltildi. Ispanağın demir içeriği epeyce yeterlidir: bir fincan kaynamış ıspanakta 1,7 mg, bir bardak domates suyu 2,2 mg ve bir fincan maydanoz 3,7 mg demir içerir.

Sütlü kahve daha hafiftir.

  Süt, kahveyi daha ağır yapar. Kafein'in kazein (sütün içinde bulunan protein) ile birleşmesi sonucu çözülemiyen pıhtı oluşur. Bu pıhtının sindirilmesi zordur çünkü midevi sıvılar tarafından kolayca çözülemez.

Yağı alınmış süt tam sütten daha iyidir.

  Tam süt tercih edilmelidir. Tam sütün içinde A ve D vitaminleri bulunur. D vitamini sütün içerdiği kireçin emilmesine yardım eder.

Balık ile peynir veya balık ile yumurta yememiz doğru değildir.

  Hiçbir problem yoktur. Masalın kaynağı bu besinlerin bazı tür alerjilere yol açtığı ve karıştırıldıkları zaman hangisinin neden olduğunu bilmiyor olmamıza dayanır. Bu besinlerin karışımları organizmamızda herhangi bir tepkiye yol açmaz.

Bitkisel yağlar daha hafiftir.

  Tüm yağlar her grama karşı 9 kalori verir. Hafif diye sıfatlandırılmaları kokuları, renkleri ve tadları ile ilgilidir.

Baharatlı yemekler ve deniz ürünleri afrodizyaktırlar.

  Baharatlı yemekler yanmalara ve terlemelere neden olur; cinsel temas süresince olduğu gibi. Topu topu budur. Deniz ürünleri ise, organizmamıza genel bir kuvvetlendirme sağlayan besinler ve dolayısıyla cinsel isteğin artması sonucu afrodizyak sayılırlar.

Tansiyon hastası, tansi-yonunun ne zaman yükseldiğini belirtilerden anlar.

  Çok nadir durumlar haricinde nabız atışının yüksekliği ile belirtilerin, örneğin baş ağrısı ve baş dönmesi, arasındaki ilişkisi kanıtlanmamıştır. Belirtilere dayanarak ilaç alınması yanlış bir uygulamadır.

Tansiyon burundan kan akmasına neden olur.

  Hiçbir ilişkisi yoktur. Tansiyonun yükselmesi burnun akmasından kaynaklanan heyecandan olur, tersi yani tansiyon burnun akmasına neden olmaz.

Portakal tansiyonu yükseltir.

  Tam tersi, portakalda olduğu gibi potasyum ile zengin besinler tansiyondan korurlar.

Ülser'in nedeni strestir.

  Bu masal, Pylorus bakterisi nin keşfedildiği 1983 yılında çürütüldü. Bu bakterinin birçok ülser vakasına neden olduğu tespit edildi. Ülser stresi artırır ancak üretmez.

Soda sindirime yardım eder.

  Tam tersi oluyor. Sodanın içerdiği asit yüzünden, hava içiyorsunuz, onu da daha sonra gırklayarak çıkarıyorsunuz. Bu size sindirme hissi veriyor, ancak gerçekte soda mide sıvılarını sıvıklaştırıyor bu da sindirimin zorlaşmasına sebep oluyor.

Eğer kendimizi iyi hissediyorsak antibiyotik ilacının tümünü almaya gerek yok.

  Bu yöntemle daha dayanıklı mikroplar üretilir, bu da gelecek sefer antibiyotik almanız gerektiğinde etkili olmaması demek.

Hamilelik önleyici ilaçlar şişmanlatır.

  Hamilelik önleyici ilaçlar ilk üç-dört ayda bir şişkinliğe sebep olabilirler. Şişkinlik sıvıların alıkoyulmasından dolayıdır, vücuttaki yağların artmasından değil. Daha sonra bu belirtiler geriler.

Kaynak: Periodiko BHMAgazino, sayı: 141, s. 70-81

-------------------------------------------------

Devamı...

Sağlık Bir Yaşam İçin

Yürümek sağlıktır! 

Ağrıyla baş etmenin 10 yolu 

Sigarayı neden bırakmalıyım? 

Kalp sağlığınız için nar suyu için! 

Oruç ve Sıhhat 

Nasıl Bir Uyku?

Beden Temizliği 

Sosyal Çevre ve Sağlığımız 

Hafızayı diri tutmanın incelikleri 

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)