• Nombre de visites :
  • 1065
  • 2/3/2009
  • Date :

İran’ın savunma doktrininde nükleer bombasının yeri yok

kaşkavi

        İran’ın savunma doktrininde atom bımbasının yeri olmadığını ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ''İran'ın savunma doktrininde atom bombasının yeri yok. Bu tür açıklamalar bilimsel temelden yoksun olup, siyasi ve propaganda amaçlıdır'' dedi.

        Yerli ve yabancı basın mensupları ile bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hasan Kaşkavi, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu’nun siyasi baskıların altında kalmamalarını istemekle, ABD yetkililerinin İran’ın nükleer programıyla ilgili iddialarını reddetti.

       “UAEK Yönetim Kurulu’nun yaklaşımı hukuki ve teknik olmalı” diyen Kaşkavi, siyasi yaklaşımlardan kaçınmaları şart olduğunu vurguladı.

       Amerikalı bir askeri yetkilinin ''İran'ın atom bombası yapabilecek güçte olduğu'' ifadesini değerlendiren Kaşkavi, ''İran'ın savunma doktrininde atom bombasının yeri yok. Bu tür açıklamalar bilimsel temelden yoksun olup, siyasi ve propaganda amaçlıdır'' dedi.

         İran'ın nükleer enerji programının, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) doğrultusunda ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde devam ettiğini belirten Kaşkavi, ''İran'ın atom bombası yapmasının, NPT'den çekilmesi ya da yüksek derecede uranyum zenginleştirdiğinin ispatı ile mümkün olabileceğini'' söyledi.

     Kaynak :Mehr

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)