• Nombre de visites :
  • 5073
  • 25/2/2009
  • Date :

Mutlu bir aile olmanın formülü 

aile

        Halihazırda bir yuva sahibi olanlar ya da yakın gelecekte kuracağı yuvanın hayaliyle yaşayanlar, mutlu ailelerin hemen hepsinin ortak özelliği olarak gösterilen bazı hususlara dikkat ederek huzurlu bir ev ortamına kavuşabilirler. Yeter ki emek ve sabır göstermekten kaçınmasınlar.

        Her aileye uygun bir mutluluk reçetesi sunmak mümkün değil elbette; ama insan ve insani ilişkiler üzerine kafa yoran insanların araştırmaları, uygulanması halinde neredeyse dünyanın her yerindeki karı-koca, ebeveyn-çocuk ilişkilerini olumlu etkileyecek bazı formüller ortaya koyuyor. Üzerinde durup tartışıldığı zaman, bu gerçeklerin hemen hepsinin insanın fıtratına uygun olduğu ve bilim adamları dile getirmezden önce büyük annelerimizin, dedelerimizin hayat tecrübeleriyle de sabit olduğu görülecektir.

Ve işte hemen hayata geçirilmesi gereken   'mutlu aile formülü' ise şöyle;

       1- Ortak görüşleriniz olsun

      Yetiştirilme tarzlarınız ve kişiliğinizden kaynaklanan farklılıklar sizi bazı konularda farklı düşünmeye itebilir tabii ki; ama aile saadetinizi korumak adına birlikte oturup konuşarak hangi durumda nasıl tavır alacağınızı önceden belirlemelisiniz.

         2- İnisiyatif sahibi olun

        Evde ya da dışarıda üretken olan, kendini işe yarar hisseden kadınlar kendine daha çok güveniyor ve inisiyatif kullanmakta daha başarılı oluyor. Bir hayır işinde çalışmak, bir el sanatıyla igilenmek hatta reçeli, salçayı dışarıdan satın almak yerine evde üretmek bile kadına kendisini iyi hissettiriyor.

         3- Çatışmayı engelleyin

         Evdeki herkesin kendi rolünü benimsemesi, aile içindeki konumunu kabullenmesi gerekiyor. Çocuğun, kadının, erkeğin, kayınvalide ya da kayınpederin merkezi etrafında oluşan ailelerde huzursuzluk yaşanması kaçınılmaz oluyor. Evdeki her birey önemli ve değerli olduğunu, adil bir paylaşım yaşandığını hissetmeli.

          4- Sorunlardan kaçmayın

        Problemler inkar edilmek yerine kabul edilmeli ve çözüm yolları araştırılmalı.

         5- Akrabaya önem verin

         Ailenin ziyaret edilen ve evde ağırlanan arkadaş, dost, akraba sayısını geniş tutması da stresi azaltarak ha-yatı daha yaşanılır kılıyor. Akrabalarla iç içe, hala, teyze, dayı, amca kavramlarını öğrenerek ve onlardan sevgi gö-rerek büyüyen çocukların daha sosyal ve daha cana yakın oldukları önemli bir gerçektir. utlu bir ailenin formülünü verdikten sonra aileler için bir diğer mutluluk kaynağı çocuklarımızdan bahsetmek istiyoruz. Yeni bebek sahibi olanların gördüklerinde mutlu olacaklarını tahmin ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. İnsan yeni bebek sahibi olunca herşeyi merak ediyor ve herşeyin en güzelini istiyor. Bu doğrultuda biz de bebeklerin kısaca beslenmelerinden, banyolarından, ağlamalarından ve ilk 3 ayında neler yapabileceklerinden bahsedelim dedik.

             Ayşin Hüseyin


Ev ve Aile İçin Çalışmak İbadettir

Aile Haklarının Bir Panoraması

Aile içinde etkili iletişim

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)