• Nombre de visites :
  • 3883
  • 19/1/2009
  • Date :

İdeal hayat 

çiçek

İdeal Bir Hayat İçin Programlı Olalım

         Vakit, aslında her dakikası çeşitli şekilde geçip giden insanın ömrüdür. Açıktır ki, ömür ve ondan en iyi şekilde yararlanmak, insanın yetkisinde olan tek sermayedir ve kâmil bir insanın gerçek değerini tayin eden, bu önemli sermayeyi yerinde sarf etmektir. Bu çabuk geçen ve değerli anlar ve dakikalardır insanın kaderini tayin eden. Vakit, ne geri dönen ve ne de yerini başka bir şeyin alabildiği insanın ömrüdür. Karşılaştığı olaya göre vaktini geçiren insanın zihninde belirsiz bir hedef tasavvuru vardır ve hatta tamamen hedefini yitirmiş olması mümkündür. Fakat vaktini tanıyan ve iyi planlayan insan, hedefe varmanın çeşitli yollarını dikkate alır. Zamanı değerli kılmanın anlamı, elimizdeki mevcut bütün imkânlardan en iyilerini seçerek belirli bir zamanda en iyi şekilde kullanmaktır. Hayatın önemli işlerini seçmek ve program yapmak genellikle zordur. Bu tür işlerin ince bir düşünceye ve kararlılık yeteneğine ayrıca öncelikli olanı hangi ölçüye göre seçeceğimize dair bilgiye ihtiyacı var. Görüldüğü kadarıyla insanların çoğu programlarını zihinlerinde planladıkları için sorunlarla karşılaşıyorlar; hâlbuki onların dikkatlerini programlı olmaya ve bunu daha ciddiye almaya yönlendirecek bir metoda ihtiyaçları var. Tecrübeler göstermiştir ki, zihnimizde planlama yapmak yerine kâğıda dökmek daha iyidir.

Plan Programlı Olarak Zamana Tasallut

       Kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere bütün plan ve programlarda iki esasa riayet etmek gereklidir:

     1- Dikkate alınan işlerin listesinin tanzimi.

      2- Her işin bir başkasına öncelik hakkının tanzimi.

       İş listesini düzenlediğinizde, hâlihazırda hangisinin daha çok öneme sahip olduğuna bakın. Bunun için alfabetik sistemi kullanın. A harfini, en önemli işlerin başına getirin. B yi orta seviye C yi ise önemi daha az işlerin başına koyun. A harfiyle belirlenen konular, önem açısından ilk sırada yer almalı. Bunları ilk fırsatta yaparak vaktinizden en iyi şekilde yararlanmış olursunuz. Bu durumda B ve C şıklarını sonraya ertelersiniz. Hedefi olmak, insan doğasının bir parçasıdır ve onsuz hayatını sürdüremez. Öyleyse hedeflerin tanzimi, gelecekte sahip olmak istediğiniz şeyleri elde etmenize yardımcı olacaktır.

      Vaktin kontrolü ve planlı bir hayat için ikinci önemli adımı atarak düzenli bir hayatın hedeflerine ulaşabiliriz. Gün içinde daha fazla iş yapabilmenin temel parolalarından biri, hazırlanan günlük iş listesini görünür bir yere asmak, ders programı gibi gün içinde yerine getirmek ve bitirdiğiniz her bir işin üstünü çizmektir. Günün sonunda listede kalan işleri başka bir sayfaya aktarın. Bazı insanlar değerli vakitlerini yanlış yaparım korkusuyla vesveseli işlerde harcarlar. Araştırmalar, başarmaya hoşgörüyle bakan ve bu yolda çaba harcayanların, korku ve endişe sahibi olanlardan (Başarısızlık beklentisinde olanlar) daha mutlu ve işlerinde daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur. Yanlış yapmaktan korkmayın. Yanlış ve yenilgi insanlar için doğal bir olaydır. Şöyle düşünün ki, yanlışlar sizi nihai başarıya bir adım daha yaklaştırır.

      Demek ki herkesin ilk ve esas sermayesi ömrüdür. Ömür yani hayatta olduğumuz dakikalar, saatler, günler, aylar ve yıllardır. Bu zaman dilimleri içinde iyi ve faydalı programlar yapmak mümkündür ve bu programa, hayatınızın ana hedeflerini belirleyerek başlayın.

       Zehranet


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)