• Nombre de visites :
  • 4666
  • 2/12/2008
  • Date :

SİMNAN

arg-i simnan dervazesi:

     Simnan eyaleti halihazırda dört metropol, on dört şehir, on ilçe ve yirmi yedi bucaktan oluşmaktadır.büyükşehirleri şunlardır: Simnan, Şahrud, Dameğan ve Germsar.  

Arg-i Simnan Dervazesi

Kaçarlar dönemine ait değerli tarihî eserlerden birisi olan Arg-i Simnan Dervazesi Nasireddin Şah zamanında yapılmıştır. Giriş kapısının üzerine Kaçar şahının ve Rüstem ile Beyaz Dev’in savaşının resmi güzel bir biçimde yedi renkli çiniler kullanılarak işlenmiştir.

ali çeşmesi ve imareti

Ali Çeşmesi ve İmareti

Dameğan şehrine otuz beş kilometre uzaklıkta yer alan bu çeşme eskiden beri çekiciliğe sahip noktalardan olmuştur. Eskiden hükümdarların ve padişahların gezinti mahalli olmuştur. Kaçarlar’ın ilk padişahları Dameğan şehrine duydukları ilginin yanında Ali Çeşmesi’ne de oldukça ilgi göstermişlerdir.            

ahvan şah süleyman kervansarayı

Ahvan Şah Süleyman Kervansarayı

Bu Kervansaray Simnan’a kırk iki kilometre mesafede yer almaktadır. Şah Süleyman Safevî zamanından, hicri kameri 1097 yılında Ahvaz ve Simnan’dan Sekizinci İmam’ı ziyaret etmek amacıyla Meşhed’e giden ziyaretçilerinin dinlenmeleri için yaptırılmıştır. Zamanla Şah-ı Abbasî ismini almıştır.  

çihel dohterân (kırk kızkardeş) burcu

Çihel Dohterân (Kırk Kızkardeş) Burcu

            Çihel Dohter veya Çihel Dohrterân ismiye bilinen yarı yıkık burç ismini dünyadan el etek çekip çamur ve tuğla ile bu burcu yapan kırk kızkardeşten almıştır.  

imam hümeynî camii:

   İmam Hümeynî Camii

Kaçar şahı Fethali Şah zamanında yapılan dört eyvanlı bu mescid kuzey ve doğu kapıları güzel mozaiklerle işlenmiş dört giriş kapısına sahiptir. Geniş alanı ve görkemli çini işlemeleri onun güzelliğine güzellik katmıştır.

 el sanatları ve hediyelik

 El Sanatları ve Hediyelik

Simnan eyaleti İran’ın hatırı sayılır el sanatları merkezlerindendir. Eyalette halı, kilim, keçe dokumacılığı, seramik ve çömlekçilik gibi el sanatları devam ettirilmekte ve bunların herbirisi ziyaretçiler için değerli bir hediye sayılmaktadır.  


Meşhed

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)