• Nombre de visites :
  • 1670
  • 29/11/2008
  • Date :

Bilinç altınıza kazıyın 

yazmak

Neden yazmak bu kadar önemli?

      Hayatınızdaki hedeflerinizi yazmak onlara ulaşmanın ilk adımıdır. Yazdığınızda hedeflerinizi kafanızda şekillendiriyor onları elde etmek için kendinizi şartlıyorsunuz bu nedenle başarı oranınız önemli ölçüde artıyor.

 Dünyadaki insanların sadece yüzde beşinin hedeflerini yazdığını biliyor muydunuz? Belki de bu yüzden, istediği gibi yaşayan insanların sayısı çok az!

      Yazarak, başarıya uzanan yolunuzu görme şansını yakalıyorsunuz. Ama şunu da unutmayın ki yazarak bu yola ilk adımınızı atıyorsunuz, adımınızı pekiştirmek için ise hedefinize odaklanmanız gerekiyor bunun için de arada bir yazdıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

      Yazdığınızda hedefinizi detaylarıyla tasarlama şansını yakalıyorsunuz ve onları daha net gördüğünüz için onlara ulaşmak için daha fazla çaba gösteriyorsunuz.

     Daha iyi bir sonuç almak istiyorsanız aşağıdaki üç kuralı aklınızda tutun.

     1- Hedeflerinizi pozitif olarak yazın.

      Elde etmek istediğinizi yazın, geride bırakmak istediğinizi değil. Yazmamızın bir amacı da bilinçaltımıza bazı emirler vermektir. Bilinçaltı çok fonksiyonlu bir araçtır, yapacağı işin iyi veya kötü olduğuna bakmaksızın sadece ona denileni yapar, ona verdiğiniz komutlar ne kadar pozitif olursa o kadar daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca pozitif düşünmek, günlük hayatınızda size daha kaliteli bir yaşam keyfini yaşatacaktır dolayısıyla sadece hedeflerinizi tasarlarken değil de hayatın her anında pozitif olmaya çalışın.

      2- Bütün detaylarıyla yazın.

     “Yeni bir ev” yerine “1000 metre üzerinde 300 m2, dört odalı, 2 banyolu, dağ manzaralı bir ev” yazabilirsiniz. Bilinçaltımıza birtakım emirler veriyoruz, verdiğimiz emirler ne kadar net olursa o konuda daha iyi çalışabilecektir dolayısıyla daha iyi bir sonuç elde edeceğiz.

      Gözlerinizi kapatıp yukarıda yazdığımız evi hayal edebilir misiniz? Evin etrafını dolaşıp kapısının önünde durabilir misiniz? Pencereden bakıp dağ manzarasını seyredebilir misiniz? Bahçenizdeki çiçeklerin güzelliğini görebiliyor musunuz? Bunu görebiliyorsanız, bilinçaltınız da görebiliyor.

     Bilinçaltının yaptığı tek şey, ona söylenenleri yerine getirmektir, ona söyledikleriniz ne kadar net ve pozitif olursa o kadar daha iyi sonuçlara ulaşırsınız.

        3- Şimdiki zamanla yazın.

        “ileride zayıflayacağım” yazdığınız zaman, bilinçaltınız bu hedefinizin zamanını kestiremediği için hiçbir zaman faaliyete geçmez, dolayısıyla olabildiğince hedeflerinizi şimdiki zamana göre yazın, şimdi gerçekleşecekmiş gibi.

         4- Tekrar yazın.

         İkinci defa aynı hedefi yazdığınızda başarı oranınız artacaktır, dolayısıyla bir defa yazmakla yetinmeyip ikinci defa başka bir şekilde yazmak gerekiyor. İkinci yazıda bilinçaltınızı daha da güçlendirmek için hedefinizin özelliklerini biraz daha netleştirebilirsiniz veya daha kısa yazabilirsiniz, bir hafta sonra tekrar yazınızı okuyun ve düzeltilmesi gereken bir yer varsa düzeltin, aynı işlemi daha sonra tekrar yenileyin.

        Yazmak başarıya uzanan ilk adımdır, elinizde bir yazı olduğu zaman hedefinize daha çok değer vereceksiniz ve hedefinize uzana yolu daha net göreceksiniz.

Zehranet.

 


Doğru ders çalışmanın ipuçları

Motivasyon

KİTAP OKUMAK

Öğrenememe Hastalıkları

Öğrenmenin 7 Prensibi

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)