• Nombre de visites :
  • 4639
  • 18/11/2008
  • Date :

SİSTAN VE BELUÇİSTÂN

imamzade gulam resûl

Günortası Bölgesine Selam

   Sistan ve Beluçistân eyaleti kuzey yönünden Horasân ve Afganistan, doğu yönünden Afganistan ve Pakistan, güney yönünden Umman Denizi ve batı yöününden Kirman eyaleti ile komşudur. Eyaletin önemli şehirleri şunlardır: Zahedan, Çabhar, Zabel, İranşehr ve Servan.  

İmamzade Gulam Resûl

  Yüksek bir kümbete sahip bu yapı Timurlar dönemine aittir. Yıldız şeklinde süslemelere sahip olup çok nefis ince alçı işlemelerle bezenmiştir.   

hace dağı

Hace Dağı

   Yaklaşık olarak 900 metre yüksekliğindeki bu dağ Hamûn denizinin ortasındaki bir adaya benzemektedir. Dağın zirvesinde miladi birinci yüzyıldan kalma bir ateşkede vardır ve ateşkede etrafındaki yıkıntılar Eşkanî ve Samanî dönemlerine aittir.

şehr-i sûhte (yanmış şehir):

 Şehr-i Sûhte (Yanmış Şehir)

   Bu şehirden kalma eserler bu uygarlığın geçmişinin Bernezlere dayandığı izlenimi vermektedir. Ayakta kalabilmiş yapılar genellikle altı veya on odalı olupkısa duvarlarla birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Rekli hayvan resimli çanak-çömlekler ve insan figürlü bakır ve metal eşyalar bu şehirde bulunmuş antik eserlerdendir.   

sam kalesi

Sam Kalesi

   Düzensiz yamuk biçimindeki bu yapı Zahedan-Zabel karayolunun yirmi sekizinci kilometresindedir. Doğudan batıya uzunluğu 376 metre ve günyden kuzeye uzunluğu ise 296 metredir. Güneyinde ve kuzeyinde iki giriş kapısı vardır. Kapıların herbiri iki gözetleme kulesine sahiptir. Kale Partlar dönemine aittir. 

el sanatları

El Sanatları ve Hediyelik

   İğne işlemeciliği, çanak-çömlekçilik, hasır örmeciliği, halı ve kilim dokumacılığı eyaleti önde gelen el sanatlarıdır.

Kaynak:İran Küitürevi


SİSTAN VE BELUÇİSTÂN

Şehr-i Sûhte (Yanmış Şehir)-Sistan ve Beluçistan

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)