• Nombre de visites :
  • 987
  • 11/11/2008
  • Date :

Hamami : “Kuşatmayı kırmamak için hiç bir Arap hükümetinin bahanesi kalmadı”

filistinli araştırmacı yazar ibrahim el-hamami.

      Gazze’ye uygulanan kuşatmayı kırmak için yapılan dayanışma yolculuğuna katılan Dr. İbrahim el-Hamami, Gazze kuşatmasını kırmamak için şahıs, devlet ya da Arap hükümetleri olarak hiç kimsenin bahanesinin kalmadığının altını çizerek Gazze’nin denizyolunun açık olduğunu, karayolunun da açılması gerektiğini söyledi.

     Tanınmış Filistinli araştırmacı yazar İbrahim el-Hamami, Umut gemisi ile Gazze’ye varır varmaz Filistin Enformasyon Merkezinin muhabiri ile yaptığı kısa röportajda “Bu yolculuk, kuşatmayı kırma iradesinin ve Gazze şeridi ile dünyanın arasında bir denizyolunun açılmasının zaferidir. Daha önce birinci deniz yolculuğu gerçekleşmişti, bugün ikincisi gerçekleşti ve denizyolu hakkını almak için Allah’ın izniyle üçüncüsü, dördüncüsü ve beşincisi de gerçekleşecektir.” dedi.

      Hamami, iftihar dolu sözlerle, Gazze halkına şu mesajı gönderdi: “Sizden direnmeyi ve iradeyi öğrendik. İşgalin zorbalığının kırılabileceğini, izzeti ve onuru da sizden öğrendik. Bu yüzden gemimiz, Gazze kuşatmasını kırmak için “Umut ve Onur Gemisi” olarak adlandırılmıştır.”

Filistin Enformasyon Merkezi’nin Gazze muhabirinin İbrahim el-Hamami ile yaptığı kısa röportajı ilginize sunuyoruz.

     Psikolojik savaş

    Gazze yolculuğunuz esnasında karşınıza çıkan en önemli engeller nelerdi?

    Siyonist işgal yönetimi, gemimize Filistin karasularına giriş izni verilmeyeceğine dair bize karşı bir psikolojik savaş başlattı. Biz de kendi aramızda bazı dayanışmacıların yaralanması veya tutuklanması dahil olmak üzere karşılaşabileceğimiz bütün ihtimalleri konuştuk.  Bu sebeple yolculuk için özel bir tıbbi heyet oluşturduk. Tüm risklere rağmen, yaşları 70’in üzerindekiler dahil olmak üzere tüm katılanlar net bir şekilde Gazze’ye ulaşma konusunda ısrarlıydılar. Üzerimize ateş açılsa itirazı olan biri çıkacak mı diye bir oylama yaptık, herkes yolculuğun devam etmesini onayladı, hatta bazıları: “Yara alsam da görevi bitirmeyin, yaralı da olsam yolculuğa devam edin.” dediler.

     En kritik nokta, Gazze karasularına girişimizdi. İşgalciler bizi durdurmadı, sadece kendimizi tanıtmamızı istediler. Gazze’ye giden Onur gemisi olduğumuzu söyledik. Etrafımızda sürekli gezen ve kışkırtıcı hareketler yapan askeri sandalın tacizleri ile girmemize izin verdiler.

      Adil dava

     Bu yolculuğunuza gösterilen desteği nasıl değerlendiriyorsunuz? Cesaretlendirici bir yönü var mıydı?

      Dayanışmacıların uyruklarına bakarsanız 13 ülkeden fazla, üç ayrı dinin mensuplarından oluşmaktadır. Fakat hepsinin tek bir amacı vardı, o da Gazze’ye uygulanan kuşatmayı kırmaktı. Gazze ufukta göründüğünde bağırmaya ve birbirlerine sarılmaya başladılar, bazıları ağladı, bazıları da: “Filistin’e geldik. Burası onların (Yahudilerin) değil, bizim.” dediler. Onlar Arap ya da Filistinli değiller fakat Filistin diye bir adil dava onları birleştirmektedir. Gazze’yi ve genelde Filistin’i hatırlayan birilerinin halen bulunması, sevindirici bir şey. Maalesef, Gazze’de 1,5 milyon Filistinliye uygulanan toplu cezalandırmaya seyirci kalan, bu kuşatmayı kırmak için kılını kıpırdatmayan, belki de kuşatmada katkısı olan Arap kardeşlerimiz var.

      Özgür iradeyi kabul ettirmek

      Bunun gibi olağanüstü bir olayda Gazze’ye geldiniz, duygularınızı anlatabilir misiniz?

      Daha önce Gazze’ye bir kez karayoluyla gelmiştim, şimdi ise denizyoluyla geliyorum. Bu çok güzel, kelimelere dökülemeyecek bir duygu. Bu sadece bir ziyaret değil, özgür iradeyi, hak ve adalet iradesini kabul ettirmektir.

      Bugün, kuşatmanın kırılması ve Gazze ile dünyanın arasında bir denizyolunun açılması ile hakiki bir zafer gerçekleşti. Ambargoyu kırmak için ısrarlıyız. Olayın başka bir güzel yönü de, gemide bazı Filistinli vatandaşların bulunmasıydı. Bununla birlikte gemi, Gazze Kuşatmasını Kaldırmak İçin Avrupa Girişimi ve Avrupa Filistinli Doktorlar Birliğinin katkısı ile ilaç eksikliği çeken Filistin Sağlık Bakanlığını desteklemek için tıbbi ilaçlar getirdi.

      Kısa mesajlar

      Gazze kuşatmasını kırmak için devam eden bu deniz yolculuklarının ardından Arap halkına ve Arap liderlerine mesajınız nedir?

       Çok kısa bir mesajım var. Gazze’ye uygulanan kuşatmayı kırmak için şahıslar ya da hükümetler olarak hiç kimsenin bahanesi kalmadı. Gazze’nin denizyolu açık, karayolunun açılması da mümkündür. Bundan böyle Gazze’yle dayanışmamak ve kuşatmayı kırmamak için kimsenin bahanesi kalmadı.

        Rafah geçiş kapısının kapalı kalmasının devam etmesiyle ilgili olarak Mısır hükümetine mesajınız...

       Mısır’ın da artık bahanesi yok. Rafah geçiş kapısının kapalı kalması mantıklı değil. İşgale rağmen Gazze’ye denizyoluyla girip karayoluyla giremememiz de mantıklı değil. Biz kardeşiz ve tek bir milletin mensuplarıyız, hayali sınırlar bizi bu şekilde ayırmamalı. Tarih ve zaman aşımıyla gerçekten düşen, eski zamanda imzalanmış ve Filistin halkına uygulanan kuşatmanın sebeplerinden biri olan anlaşmalara bağlı kalmamalıyız.

       Denizyoluyla gelerek topraklarına bastığınız Gazze halkına mesajınız nedir?

        Sizden direnmeyi ve iradeyi öğrendik. İşgalin zorbalığının kırılabileceğini, izzeti ve onuru da sizden öğrendik. Bu yüzden gemimiz, Gazze kuşatmasını kırmak için “Umut ve Onur Gemisi” olarak adlandırılmıştır.

 

       Filistin Enformasyon Merkezi - Gazze

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)