• Nombre de visites :
  • 1072
  • 4/11/2008
  • Date :

Mutteki ve Babacan İstanbul'da ne konuştu?

mutteki ve babacan

     Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Avrupa ve Orta Asya Toplantısı'na katılmak üzere İstanbul’a gelen İran Dışişleri Bakanı Mutteki ve Babacan önemli değerlendirmelerde bulundu.

     MHA- İstanbul’da Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya gelen İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, bölge ülkelerinin İsrail’in Kafkasya, Lübnan ve Filistin’de şeytanca oyunları karşısında uyanık olması gerektiğini söyledi.

     Mutteki, İsrail’in Kafkasya krizinde oynadığı role dikkat çekerek, İsrail’in ihtilaf yaratma, çıkarları zedeleme ve toprak bütünlüğünü bozma amacıyla Kafkasya, Lübnan ve Filistin’de şeytanca oyunlar peşinde olduğunu ve bölge ülkelerinin bu oyunlar karşısında uyanık olarak mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

     Mutteki ve Babacan arasında Afganistan’da yaşanan gelişmeler de ele alındı.

     Mutteki konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Afganistan’ın uyuşturucu madde üretiminin artması, güvenlik ortamının bozulması sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu ve yapılacak seçimlerin de Afgan halkı için önemli olduğunu, İran’ın Afganistan’a komşu ülkeler arasında bölgesel istikrar ve barış için devamlı istişare süreci oluşturulmasını radikal akımlarla mücadele edilmesini istediğini belirtti.

    Babacan da Afganistan’da durumun gitgide daha da kötü olduğunu ve ülkede çatışma ortamının şiddetlenmesinden kaygı duyduklarını söyledi.

     Babacan, İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Avrupa ve Orta Asya Toplantısı’nı değerlendirerek, toplantılarda dünyada kötü ekonomik ve siyasi gidişin, Afganistan’da yaşanan gelişmelerin değerlendirildiğini ifade etti.

     Babacan, İran-Türkiye Ortak Komisyonunun da bir an önce toplanmasını istediklerini ve iki ülke arasında yeni çalışma ve işbirliği ortamlarının belirlenmesini umduklarını söyledi.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)