• Nombre de visites :
  • 951
  • 2/9/2008
  • Date :

Ahmedinejad: İran ve Bolivya halklarının yakınlığı insani düşüncelere bağlı

ahmedinejad

    İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Bolivya halkları arasında yakınlığın derin insani düşüncelere bağlı olduğunu söyledi.

 

   Ahmedinejad, Bolivya Devlet Başkanı Eo Morales ile Tahran’da gerçekleşen görüşmesinde, Bolivya ile her alanda ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini, Bolivya’nın gelişmesi ve ilerlemesinin İran’ın gelişmesi ve ilerlemesi sayıldığını belirtti.

    Ahmedinejad, Bolivya ile petrol, doğalgaz, arıtma tesisleri kurulması, petrol arama ve çıkarma ile süt ürünleri entegre tesisleri kurulması gibi alanlarda işbirliğinin altını çizerek, Tahran-Lapas arasında her alanda ilişkilerin gelişmesini istediklerini vurguladı.

    Ahmedinejad, Bolivya’nın devrimci erkek ve kadınlarıyla baskılara karşı koyan ve direnişi seçen büyük bir ülke olduğunu belirtti.

    Morales de, İran ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu, iki ülke arasında ekonomik, siyasi, ticari ve ortak yatırımlar alanında işbirliğinin gelişmesini istediklerini söyledi.

    Morales, iç meseleleri ve Bolivya’nın durumuna değinerek, Bolivya halkının son seçimlerde verdiği destekle emperyalizm karşıtlığının halkın desteğiyle ülkesinde devam ettiğini ve halkın hükümetini desteklediğini vurguladı.

irna

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)