• Nombre de visites :
  • 964
  • 12/8/2008
  • Date :

Ahmedinejad: ABD hegemonyası sona eriyor

ahmedinejad

    İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD’nin dünya üzerindeki hegemonyasının sona yaklaştığını söyledi.

    Ahmedinejad İran'a resmi bir ziyarette bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflike ile görüşmesinde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, bölgesel ve uluslar arası konuları ele aldıkları haber verildi.

Ahmedinejad, iki ülke arasında birçok bölgesel ve uluslar arası meseleyle ilgili ortak görüşlerin bulunduğunu hatırlatarak, Cezayir’in İslam dünyasının önemli bir ülkesi olduğunu ve İran’ın ikili ilişkilerin gelişmesini istediğini belirtti.

    Ahmedinejad, bugünün dünyasında hakim sistemlerin çöktüğünü, bu sistemlerin sorunlara çözüm bulamadığını, uluslar arası kurumların itibarını kaybettiğini, çatışma ve savaşları önleyemediğini vurguladı.

   Ahmedinejad, Cezayir’in İran nükleer meselesi karşısında tutumuna teşekkür ederek, İran’ın uluslar arası kararlar çerçevesinde barışçıl amaçlı nükleer programını yürüttüğünü, Tahran’ın diyalog ve müzakereye de açık olduğunu açıkça ortaya koyduğunu kaydetti.

    Ahmedinejad, ABD’nin ön koşulsuz müzakerelerde yer almasını olumlu değerlendirerek, müzakerelerde tarafların İran nükleer faaliyetlerinin durdurulmayacağını derinden anladığını ve İran ile diyalogdan başka yolları bulunmadığını belirtti.

   Ahmedinejad, İran halkına uygulanan ağır baskı ve ambargoların halkın iradesini kıramadığını, İran’ın ilerleme ve gelişme yönünde yoluna devam ettiğini, hiç kimsenin bu süreci durduramayacağını hatırlatarak, ABD’nin bugün siyasi ve ekonomik açıdan çıkmaza girdiğini ve tüm tek yanlı politikalarının her geçen gün yenilgiye uğradığını ve ABD’nin geri adım atmak zorunda kaldığını söyledi.

    Ahmedinejad, Irak konusunda da işgal güçlerinin bir an önce geri çekilmesi Irak halkı ve hükümetine destek verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

    Ahmedinejad, Cezayir’de yaşanan terörist eylemleri şiddetle kınayarak, İran’ın terörle mücadele alanında deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

   Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika ‘da İran ziyaretinin memnuniyet verici olduğunu ve İran ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde siyasi iradeye sahip olduklarını, Cezayir’in İran’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini vurguladı.

irna

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)