• Nombre de visites :
  • 1497
  • 26/7/2008
  • Date :

Haşimi Refsencani: İran"a ültimatom gereksiz ve yersiz

haşimi refsencani

25-07-2008

    İslami İran,"ın başkenti Tahran"da bu hafta Cuma namazı bilgeler meclisi ve İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı AyetullahHaşimi Refsencanînin imametinde eda olundu.

 

    Tahran Cuma hatibi Haşimi Refsencani İslami İran"ın nükleer faaliyetlerine işaret ettiği hutbesinde batılı ülkelerin, İran"a ültimatom vermesinin anlamsız olduğunu söyledi. Tahran Cuma hatibi Ayetullah Haşimi Refsencanî bazı batılı ülkelerin, nükleer müzakereler konusunda İran"a zaman tayin etmesini eleştirerek, "bir takım bahaneler ileri sürmeden, düşüncenizi ortaya koyun" dedi.

    İran"ın nükleer meselesinin bu kadar uzamasının, baskıcı ve zorba güçler karşısında İran"ın mazlumiyetini ortaya koyduğunu belirten Tahran Cuma hatibi Haşimi Refsencanî, bu gün İran uluslar arası sözleşmeleri imzaladı. Altına imza attığı sözleşmelerde açıkça nükleer enerjiden yararlanmasının hakkı olduğu ortadır. Fakat maalesef bazıları, radikal tavırlarla, psikolojik baskılarla şartları belirlemeye çalışıyorlar diye konuştu.

    "Dünyanın nefes alması için İran kabul etti, önerilerde bulundu ve müzakereler başladı. Ama radikal tavırlar hala devam ediyor ve bunlar, bölgenin huzur ve istikrar bulmasını istemiyorlar" diyen Tahran Cuma imamı Ayetullah Haşimi Refsencanî batılı ülkelerin İran"ın nükleer faaliyetlerine dair uyarılarını ve tehdit yollu tavırlarını eleştirerek, "müzakereler yapılacaksa, neden ültimatom veriyorusunuz? İran kendi düşüncelerini dile getirmek istiyor. Müzakerelerin yapılmasındaki hedefler de ortada, siz de dile getiriyorsunuz ve diğer ülkeler de çok iyi biliyorlar ki, nükleer enerjiden barış amaçlı yararlanmak İran"ın hakkıdır. Ayrıca, İran"ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerinde belki sapma olur şeklindeki bir ihtimalle yola çıkarak, kaygı duyulduğunu belirtiyorlar. Biz de, böyle bir şey ortada yoktur diyoruz" diye konuştu.

    İran İslam cumhuriyetinin kendisine yüklenilen ve 8 yıl süren zorunlu savaşta bile kitle imha silahları kullanmadığını ve bu tavrının da sürdürdüğünü belirten Tahran Cuma hatibi ve bilgeler meclisi başkanı Ayetullah Haşimi Refsencanî , inandığımız İslami değerler ve İslam nizamının insan toplumlarına olan saygısı, bizlerin kitle imha silahları kullanmamıza izin vermediğini söyledi.

   Amerika ve Siyonist rejimin savaş yanlısı tutumlarına ve tahrik söylemlerine de temas eden Tahran Cuma Hatibi mevcut şartlardan, tahrik ve tehdit söylemleri soruna çözüm getirmeyecektir. Bir takım bahanelerde ileri sürmeyin, sabırla ve mantıkla, düşünerek konuşun. Artık tehditler dönemi geride kalmıştır dedi.

    İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı ve Tahran Cuma hatibi Ortadoğu bölgesindeki gelişmelere işaretle de, Irak ve Afganistan"daki sorunlar ortada. Terörizmle mücadele hedefiyle bu ülkelere askeri operasyonlar yapıldı. Şu anda, işgalden önceki oranla terörizm daha bir güçlendi. Uyuşturucu ekimi işgale oranla daha bir artış kazanmıştır! dedi.

    Ayetullah Haşımı Refsencani Tahnan Cuma namazı hutmebesinin bir başka bölümünde ise Lübnan ve Filistin"deki gelişmelere işaretle, Filistinli yetkililerden kendi aralarında ihtilafları bir kenara bırakarak, Siyonist rejime karşı mücadelelerini sürdürmelerini istedi ve Filistinli grubların kendi içerisinde düşmana karşı diyalog ve birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)